Bajka

14. 6. 2012 / Alex Koenigsmark

čas čtení 1 minuta

Byl to podivný všední den, leč všední. Na státní zastupitelství v Praze 14 přišel jakýsi pán středních let, řekl, že se jmenuje Michálek a že chce učinit oznámení. O čem, chtěl vědět úředník. O korupci, odpověděl pan Michálek. Hm, hm, kývl úředník a začal zapisovat páně Michálkovo oznámení. Když zápis skončil, zasmušil se a vysvětlil, že v takovémhle případě musí informovat vyšší místa a požádal pana Michálka, aby laskavě v úřadovně počkal. Nabídl mu kávu nebo čaj, pan Michálek zvolil čaj a čekal.

Zemřel Jaroslav Šabata

14. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

V Brně dnes krátce po půlnoci zemřel politik, politický filosof, signatář Charty 77 a jeden z druhé trojice jejích mluvčích, člen představenstva Masarykovy demokratické akademie, Jaroslav Šabata.

Německo poprvé signalizuje, že je ochotno garantovat dluhy Evropy

14. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Německá vláda poprvé přiznala, že je ochotna jednat o návrzích na vytvoření stabilizačního fondu o síle 2,3 bilionu euro, jehož účelem by mělo být zachránit eurozónu. Činitelé v Berlíně soukromě hovoří o tom, že kancléřka Merkelová je ochotna nyní přijmout plány na vytvoření "Evropské dohody o záchraně eura", totiž fondu, z kterého by se uhradily nesplatitelné dluhy v eurozóně.

"Je to přijatelné, pokud bude existovat řádný dohled nad daňovými příjmy," řekl zdroj na německém ministerstvu financí. Činitel ale varoval, že do konce června, kdy se má konat příští summit EU, to dojednané nebude.

Merkelová je pod silným tlakem ze Spojených států, z Číny, z Británie a z Latinské Ameriky, aby přestala blokovat plány na vytvoření stabilizovačního fondu Evropy, protože krize v Eurozóně ohrožuje Španělsko a hrozí světová katastrofa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Žádost o dotaci na realizaci projektu

14. 6. 2012 / Petr Štengl

čas čtení < 1 minuta


realizace projektu narození
realizace projektu studium
realizace projektu kariéra
realizace projektu manželství I
realizace projektu dítě I
realizace projektu dítě II
realizace projektu rozvod I
realizace projektu manželství II
realizace projektu rozvod II
realizace projektu důchod
realizace projektu úmrtí

O létajících autech a klesající míře zisku

14. 6. 2012

čas čtení 26 minut

Může být kulturní senzibilita, o níž se začalo hovořit jako o postmodernismu, nejlépe pochopena coby prodloužení meditace nad všemi těmi technologickými změnami, k nimž nikdy nedošlo?

KD│ Vznáší se nad námi nevyslovená otázka, pocit zklamání, porušeného slibu, který jsme dostali coby děti - o tom, jak by měl vypadat svět naší dospělosti. Nemluvím tu o standardních falešných slibech, které dětem dávají vždy (o tom jak svět je spravedlivý, jak ti kdo tvrdě pracují budou odměněni), ale o zvláštním generačním příslibu - daném těm, kdo byli dětmi v padesátých, šedesátých, sedmdesátých nebo osmdesátých letech - příslibu, který nikdy nebyl jako slib plně artikulován, ale byl spíše souborem předpokladů ohledně toho, jak bude náš dospělý svět vypadat. A protože nikdy nebyl plně vysloven, teď když se nesplnil, zůstali jsme zmateni: Pobouření, ale současně v rozpacích nad vlastním pobouřením, se studem nad tím, že jsme zpočátku byli tak hloupí a uvěřili, napsal David Graeber.

Spojené státy stíhají britského občana za hackerství

14. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Federální velká porota v Los Angeles zahájila trestní stíháni proti dvacetiletému britskému občanu Ryanu Clearymu. Cleary jako člen hackerské skupiny LulzSec zaútočil proti televizním stanicím Fox a PBS a televiznímu a filmovému studiu společnosti Sony.

Cleary, který je už vězněn v Británii na základě podobného stíhání, byl obžalován, že s dalšími členy skupiny LulzSec pronikal hackersky do počítačů, kradl z nich důvěrné informace, poškozoval internetové stránky a útočil na servery.

Nokia propustí 10 000 zaměstnanců

14. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia, který je ve ztrátě, plánuje zrušit dalších 10 000 pracovních míst a varoval, že ztráta ve druhém čtvrtletí bude horší, než se očekávalo.

Velmi tiché domy

14. 6. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 7 minut

Žijeme vesele a bezstarostně, kdopak by se vlka bál? Ve sněmovně vystupoval bijec z ČSSD doktor David rád neohroženě, i když jedovaté sliny plival pořádkumilovně do řad vládní koalice; a my tady dole, v podhradí, dělníci Páně, doktore, říkali jsme si, jen houšť a větší kapky. Jenom do vlastních řad jste nepohlédl a našly by se tam postavy všelijaké, naduté, pitomé, zlodějinami prolezlé, se styky za hranicemi běžného vkusu! Však je znáte, ty náhle zbohatlé kolegy, ty, kterým kapala blbost z očí a přitom vystudovali prestižní školy, že?

Apel na čtenáře:

Modernizace serveru Britských listů

4. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

jsme nuceni se na vás obrátit znovu obrátit s apelem o dočasné zvýšení finanční podpory pro náš server. Naléhavě je zapotřebí modernizace hardwaru, což vyžaduje jednorázovou investici přibližně 50 000 Kč. Prosíme, přispějte, abychom mohli zajistit nerušenou funkčnost Britských listů. Uvědomujeme si, že lidé nemají peněz nazbyt a apel zveřejňujeme jen proto, že je modernizace serveru skutečně naléhavě nutná. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Podle statistik Google Analytics zaznamenal server Britské listy za poslední rok (od 3.6. 2011 do 3.6. 2012) 9 921 580 návštěv od 2 734 827 návštěvníků (individuálních IP adres). Ve srovnání s předchozím rokem se zvýšil počet individuálních IP adres o 7,47 procent.

Jan Čulík

šéfredaktor

27707

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Získejte nyní váš IQ deficit

14. 6. 2012 / Štefan Švec

čas čtení < 1 minuta

Mohli bychom se tu zamýšlet nad tím, jak moc je vtipné píchání špendlíků do panáčka s německou vlajkou na hrudi, případně jestli se k woo-doo hodí slogan "Život je hra", ale sázkařský server Bet-at-home má nejspíš vlastní představy o švandě. Když už si ale platí obří plátno na pražské magistrále, mohl by si doplatit i padesátikorunu za korektora. V nápisu "Získejte nyní váš ME bonus" v pravém dolním rohu je tolik zhůvěřilosti, kolik se jich do pětislovné výzvy dá vmačkat. Zaprvé tu je "váš" místo zvratného zájmena svůj, což vedle podivně knižního ponouknutí "získejte nyní" vypadá zvlášť dementně. "Získejte ME bonus" je navíc čeština z Tatarstánu, je to něco jako "pustit si ČT program" nebo "vidět ODS předsedu". Těžko se ale divit, když si už můžete občas i v novinách "koupit Škoda Auto".

Optimismus jest zrůda - hurá

14. 6. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Nejprve gratulace parlamentní milované paní Mirce. Právu je třeba někdy malinko zakroutit krkem, což se vám prý údajně povedlo. U klasické kuchyňské linky dá se však pokazit více --ať žije a vzkvéta právo ukuchtěné demokracie v bezdomovecké závodce!

27708

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Záleží nám na detail

14. 6. 2012 / Štefan Švec

čas čtení < 1 minuta

Nedávno jsme tu psali o Rexona, která se bez ohledu na čeština i zákazník odmítá skloňovat. Pak se objeví billboard s Billou a řeznictvím Vocílka, kterému prý záleží na detailech. Pokud je to pravda, proč mu na nich proboha záleží "v Billa"? Tedy ve firma, která na detail jakéhokoliv jazyk zjevně zvysoka výkal?

Proč tento koutek?

Reklama je součástí veřejného prostředí. Ovlivňuje naši řeč a vnímání estetiky, ať chceme nebo ne. Proto by měla dodržovat aspoň základní kulturu vyjadřování. Publikujeme takové příklady firemní komunikace, kde neschopnost jejího tvůrce či zadavatele překročila míru jazykové či jiné normy. Snad to přispěje ke kultivaci okolí nás všech.

KAUZA PARKANOVÁ

Mám čisté svědomí

14. 6. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Je pozoruhodné, jak ministr financí Kalousek komentuje a přímo kádruje práci orgánů činných v trestním řízení, když jde o vyšetřování vojenských zakázek a o jeho stranickou kolegyni Parkanovou. Jsem velmi rád, že Parkanová má "čisté svědomí". Aspoň mohu věřit, že se v případě nákupu letounů CASA nekradlo.

Antabus: naděj pro léčení rakoviny?

14. 6. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Projekt "Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost" CZ.1.07/2.3.00/20.0062 "Levný lék antabus jako protinádorové léčivo: mechanismus účinku a klinické testy" byl zahájen na Katedře buněčné biologie a genetiky pod vedením profesora Zdeňka Dvořáka 1. září 2011. Smyslem projektu, a tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, je rozvinout spolupráci mezi týmem z naší laboratoře a pracovišti v USA za účelem rozvoje vzdělávání nás i našich studentů."

Desetitisíce demonstrantů protestovaly v Moskvě proti Putinově vládě

13. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

Desetitisíce osob se účastnilo v úterý v Moskvě první velké protivládní demonstrace od doby, kdy 7. května Vladimír Putin znovu převzal ruský prezidentský úřad.

Navzdory bouřkám a nepřítomnosti hlavních opozičních politiků se protestní pochod konal, přestože den předtím policie provedla domovní prohlídvky v bytech opozičních aktivistů a jejich rodin. Policie zabránila hlavním opozičním aktivistům, bloggerovi Alexeji Navalnému, Xenii Sobčakovové a Iljovi Jašinovi v účasti na demonstraci, protože je pozvala k výslechu v souvislosti s násilím na předchozím shromáždění, které se konalo dne 6. května.

Vážný rozkol v britské vládní koalici ohledně Murdochova impéria

13. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

Šéf britských liberálních demokratů Nick Clegg, kteří jsou slabším partnerem v Cameronově britské konzervativní vládě, se postavil proti rozhodnutí konzervativního premiéra Davida Camerona nezahájit vyšetřování jeho ministra kultury Jeremyho Hunta za to, že při rozhodování o Murdochově mediálním impériu nebyl nezávislým soudcem.

V pondělí vysílala televize Channel Four v pořadu Dispatches historii vývoje vztahu Cameronovy vlády vůči Murdochově impériu. Když byl Cameron před volbami v květnu 2010 ještě opozici, zastával vůči Murdochovu mediálnímu impériu vlažný postoj a byl víceméně na straně veřejnoprávní BBC. Před volbami však dostal od Murdocha několik lekcí, z nichž vyplynulo, že Murdochův tisk může Cameronovi v předvolební kampani zavařit.

27705

Kateřina Dunková: Česká Romka? Nebo romská Češka?

13. 6. 2012 / Pavel Pečínka

čas čtení 3 minuty

Kateřina Dunková, kterou představujeme v sedmém čísle Romano hangos, žije v Jablonci nad Nisou. Její prarodiče z matčiny strany pocházejí ze Slovenska, ale matka Kateřiny se už narodila tady v Česku. Otcovi rodiče mají český původ. Kateřinin otec pracuje jako mistr v továrně Denzo, kdysi býval kapelníkem ve skupině Quatro Jablonec. Její matka je na mateřské dovolené. "Vyrůstám se třemi sourozenci," chlubí se trochu Kateřina. "Bráškové mají pět a dva roky. Sestře je osm let, krásně zpívá a účinkovala v pořadu Československo má talent. Je pěkně temperamentní a učí brášky zlobit."

John Major: Murdoch ode mě chtěl, aby Británie odešla z EU

13. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Při výslechu během Levisonova vyšetřování praktik britského tisku uvedl bývalý britský konzervativní premiér Sir John Major, že tři měsíce před všeobecnými volbami, které prohrál, v únoru 1997 mu řekl Rupert Murdoch, vlastník velkého mediálního impéria, ať změní politiku své vlády vůči Evropské unii, přesně řečeno, at z EU vystoupí. Jinak, pohrozil Murdoch, jeho tisk Konzervativní stranu nepodpoří ve volbách. Murdoch předtím svědčil u téhož vyšetřování, že po Johnu Majorovi "nikdy nic nechtěl", mínil tím podle Majora zřejmě nic, co by mu zajistilo osobní prospěch.

John Major požadoval, aby vláda zavedla přísnou regulaci tisku. Mimo jiné chce, aby za pomlouvačné články, případně zveřejněné britských tiskem, nesli podle zákona osobní odpovědnost vydavatelé novin.

Proti praktikám Murdochova tiskového impéria ostře vystoupil v minulých dnech i bývalý britský labouristický premiér Gordon Brown. Murdochův bulvární deník The Sun publikoval - proti vůli Gordona Browna a jeho manželky - informaci, že jejich malý syn má vážnou dědičnou chorobu.

Z Levisonova vyšetřování vyplynulo, že všichni premiéři britských vlád z poslední doby se Murdochova vlivu silně obávali a tak se ho předcházeli soukromými večeřemi a předstíráním přátelství.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Itálie: Další v řadě

12. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Po Španělsku je nyní pod rostoucím tlakem Itálie. Rakouská ministryně financí je přesvědčena, že třetí největší ekonomika eurozóny bude muset požádat o finanční pomoc.

27706

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Ostrovy ukryty -- "úspěch" Koutku reklamní tuposti?

13. 6. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení 1 minuta

Před nedávnem jsme vás v této rubrice informovali o reklamě společnosti Air One, která vymazala z Ligurského moře ostrovy Korsiku a Sardinii -- možná proto, aby ututlala existenci dvou oblastí, kam nelétá. Nyní se objevila druhá verze reklamy, kde je prázdné místo po ostrovech chytře zaplněno reklamním textem -- a tak ostrovy být vidět "nemohou".

O tom, zda jde o reakci na náš článek, můžeme spekulovat. Zeměpisný nesmysl však zůstává, stejně tak jako anglicko-český makarónský text, který u města Pisa česky upřesňuje, že jde o region Toskánsko (nikoli "Tuscany") Milán a Benátky se však v reklamě nazývají "Milan and Venice".

Lagardeová: Světu hrozí trojitá krize

13. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v úterý ve Washingtonu varovala, že pokud svět nezačne k ekonomickému rozvoji přistupovat udržitelnějším způsobem, hrozí mu "tři krize v jedné": Pokles příjmů, environmentální poškození a sociální nepokoje.

Workfare

13. 6. 2012 / Zdeněk Rous

čas čtení 11 minut

"Můj šestapadesátiletý přítel pracoval v Tescu čtyřicet hodin týdně po dobu šesti týdnů bez jakéhokoliv platu. Říkal, že dostal tu nejhorší práci. Celou dobu plnil mražáky mraženým zbožím a doufal, že ho zaměstnají. Po šesti týdnech se ho manažer zeptal, jestli by chtěl zůstat několik dalších týdnů. Můj přítel se ho zeptal: "A zaplatíte mi?" Manažer se ho zeptal, proč by mu měl platit, když stačí zvednout telefon a dostane další nezaměstnané lidi, kteří musí pracovat zadarmo."

Komentář britského pracujícího v listu Guardian

Workfare jako následovník welfare

Workfare je slovo, které bývá běžně používáno pro označení takových programů sociální politiky, které od nezaměstnaných příjemců sociální pomoci vyžadují vykonávání práce. Tento typ programů je zaváděn napříč rozvinutým světem i v zemích bývalého východního bloku. V Česku se pro workfare programy ujalo označení "nucené práce".

Naše současná krize

13. 6. 2012 / Stanislav Heczko

čas čtení 9 minut

Pojem krize slouží k označení kritické situace, ve které dojde k nahromadění negativních jevů, jež znemožňují řádné fungování v určité oblasti a vyžadují zásadní řešení. Zpravidla jde o dílčí oblast ekonomiky (např. bankovní krize) nebo i jinou než ekonomickou sféru (např. krize soudnictví). V marxistické politické ekonomii je krize základní fází střednědobého hospodářského cyklu (Juglarova cyklu), projevující se nástupem poklesu výroby (jiné ekonomické směry zde hovoří o recesi či depresi). V současné době se u nás opětovně vžil pojem hospodářská krize pro krizovou situaci postihující celou ekonomiku (neboť jsme právě svědky třetí světové hospodářské krize jakožto součásti první globální finanční krize).

Lidice - "Sudety", Češi a Němci

13. 6. 2012 / Egon T. Lánský

čas čtení 11 minut

V neděli desátého června 2012 jsme si připomněli sedmdesáté výročí vypálení Lidic a začátku katastrofy jejích (a také ležáckých) občanů. Bylo to týden po svatodušních svátcích, kdy se každoročně na svůj sjezd scházejí mnozí potomci tzv. sudetoněmeckých vyhnanců v SRN, aby nenáročně připomněli své nároky vůči Československu - nyní Česku - a vlastně všem dnešním Čechům za křivdy, které jim (a zřejmě nejen po roce 1945) způsobili. Jiný Němec, jejich současný prezident Joachim Gauck, mezitím s velkým citem a respektem připomněl křivdy, způsobené za války Němci Čechům; zmínit se o údajných Sudetech a jejich dřívějších obyvatelích německé národnosti jaksi pozapomněl.

Bohatství amerických rodin pokleslo za tři roky o čtyřicet procent

12. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Současná hospodářská krize zlikvidovala téměř dvě desetiletí růstu bohatství amerických občanů. Vyplývá to z údajů zveřejněných americkou vládou v pondělí. Nejvíce byly postiženy středostavovské rodiny.

Federální rezervní banka uvedla, že středový objem majetku amerických rodin poklesl za tři roky o 39 procent, ze 126 400 dolarů v roce 2007 na 77 300 dolary v roce 2010. Tolik vlastnily americké rodiny r. 1992.

K největšímu poklesu bohatství došlo u Američanů se středními příjmy, jejichž bohatství bylo těsně spjato s trhem s nemovitostmi a bylo postiženo jeho krizí. Nejbohatším americkým rodinám množství majetku mírně stouplo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Levice nevítězí ve volbách, protože není dost výrazná

11. 6. 2012

čas čtení 4 minuty

Lidé z téže čtvrti mohou mít radikálně odlišné morální hodnoty, argumentuje velmi přesvědčivě psycholog Jonathan Haidt ve své knize The Righteous Mind (Počestná mysl), píše v deníku Guardian George Monbiot:

Na základě množství vědeckých důkazů Haidt argumentuje, že činíme morální rozhodnutí na základě intuice a nikoliv na základě strategického uvažování. Následně používáme svou schopnost racionálně uvažovat k tomu, abychom našli ospravedlnění pro rozhodnutí, které jsme už učinili. (Mimochodem přesně o tomtéž svědčí ve svých románech Milan Kundera, pozn. JČ.)

Bankovní noc

12. 6. 2012 / Michal Vimmer

čas čtení 2 minuty

Stalo se módou otevírat na noc galerie, muzea a kostely - kdysi ctihodné instituce, kam už se dnes prostě nechodí; v zoufalé snaze nalákat nekulturní veřejnost do interiérů, kam za dne bílého nevkročí.

Jaký smysl má, že se zaměstnanci těchto ústavů jednou dvakrát v roce zadarmo nevyspí, dělají ze sebe šašky v historických kostýmech, odehrají pro zívající publikum nějaké ty interaktivní naučné kvízy a ráno shledají, co se pod rouškou tmy s nočním náletem ztratilo či poškodilo?

Plivance a facky české politiky

11. 6. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 15 minut

V době, kdy se na více než žhavé unijní půdě řeší budoucnost projektu, jenž sliboval stabilitu a trvalý mír aspoň v Evropě a kdy i v samotné České republice je řada klíčových témat, která nejednoho občana velmi pálí, to na české politické scéně občas vypadá, že místo slov a myšlenek jde o prostředníčky, sprostá slova a facky.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

32418