Záchrana eurozóny se ve středu zřejmě nekoná

26. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

Vznikají vážné obavy, že dojde k obnovení globální hospodářské krize. Přední politikové z Evropské unie se totiž pořád ještě nedohodli na plánu na záchranu jednotné evropské měny. Plány na středeční zasedání, kdy měla být uzavřena "velká dohoda" o záchraně eura, byly zrušeny. Šíří se dohady o tom, že italská vláda Silvia Berlusconiho padne a německá kancléřka Angela Merkelová zaujala ohledně navrhovaného záchranného balíčku tvrdý postoj při vyjednávání s francouzským prezidentem Sarkozy.

"Všichni si uvědomují, že jsme na pokraji takové totální katastrofy, že je nutno přijmout opatření, která by tomu a obrovské recesi zabránila," řekl jeden evropský diplomat. "Trhy nás zabijí, pokud neumřely samy smíchem."

Plán řešení eurokrize zpochybněn, schůzka ministrů odvolána

26. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Plán řešení evropské dluhové krize je opět zpochybněn poté co bylo včera oznámeno, že hlavní části balíku opatření nebudou připraveny před původně plánovanou dnešní schůzkou lídrů EU. Schůzka ministrů financí, k níž mělo dojít před summitem, byla zrušena.

Má tato krize vůbec "systémové" řešení?

26. 10. 2011 / Michael Kroh

čas čtení 11 minut

Vypadá to, že představitelé EU najdou ve středu či později nějaký kompromis, kterým odepíšou část dluhů Řecka a ztráty investorů vykompenzují stovkou miliard eur. Je to ale skutečně "systémové" řešení? Určitě není, ale tato krize už nemá "systémová" řešení, která by nepředstavovala katastrofu nedozírných rozměrů.

Americká střední třída se sociálně propadá

26. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Analytici obvykle používají prostřední tři pětiny domácností (při řazení podle výše příjmu) jako operacionalizovanou definici střední třídy. Analýza dat poskytnutých Census Bureau provedená časopisem USA Today teď ale ukazuje, že podíl střední třídy na celonárodním příjmu mezi lety 2006-2010 klesal. V metropolitních oblastech na každého příslušníka střední třídy, jehož příjem stoupal, připadali nejméně dva jiní, jejichž příjmy naopak klesaly.

BRITÁNIE:

Premiér si objednal tajnou analýzu, která navrhuje propouštění "neproduktivních" zaměstnanců bez odškodnění

26. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

"Strašné" britské zákony o zaměstnanosti ochromují hospodářský růst a měly by být zrušeny, praví se v tajné zprávě, vypracované pro britského premiéra. Musí být zrušeno právo britských zaměstnanců na odškodné za neférové propuštění. Za současných poměrů prý mnozí zaměstnanci "nic nedělají" a není možné je propustit. Radikální návrh na zrušení zákona o odškodném za neférové propuštění navrhuje kapitalista Adrian Beecroft. Downing Street je si prý vědoma, že analýza je kontroverzní, ale hospodářská krize je prý tak hrozná, že na podporu hospodářského růstu je zapotřebí drastických opatření.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Antikapitalističtí aktivisté v Londýně popírají tvrzení, že na noc chodí domů

26. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Antikapitalističtí aktivisté, kteří táboří před katedrálou sv. Pavla v Londýně, popřeli zprávy tisku, že jen 10 procent jejich stanů je v noci obsazeno. Policie uvedla, že není zdrojem těchto informací a neví, odkud tyto informace přišly. Tato zpráva vyšla v několika pravicových denících, avšak policie v londýnské City konstatovala, že tyto zprávy nemůže potvrdit ani vyvrátit, a zdůraznila, že odhady o tom, kolik demonstrantů zůstává přes noc ve stanech, na základě zjištění termálních kamer, nepocházejí od ní. Aktivisté uvádějí, že ve stanech přespává přibližně 70 procent demonstrantů, ti, kdo bydlí blízko, asi 30 procent, chodí spát domů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Newyorská policie sleduje osoby, které si mění jména

26. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Muslimové kteří si mění jména, aby zněla jako tradiční americká, jak to imigranti dělali po celé generace, nebo kteří naopak přijímají arabská jména coby známku přihlášení k víře, jsou vyšetřováni a zapsáni do tajného katalogu newyorské policie. Doklady o tom získala agentura AP.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Přibývá členů amerických gangů, řada jich prodělala vojenský výcvik

26. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

KD│ V současnosti mají pouliční gangy v USA 1,4 milionu členů. To je o 40% více než v roce 2009. Čím je nárůst způsoben? Řadou faktorů, nicméně hlavní vliv má až 17% nezaměstnanost a zánik legitimity stávajících silových struktur. Mladí lidé tak ve stále větší míře věnují svou primární loajalitu některé z organizací, jež se o ně zkrátka postará.

Vietnam pronásleduje prodemokratické aktivisty

26. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Dva vietnamští disidenti museli utéci ze své země poté, co poskytli rozhovor deníku Guardian pro článek sílícím pronásledování nezávislých aktivistů ve Vietnamu. Zároveň byl zatčen a z Vietnamu deportován i reportér Guardianu Dustin Roasa, který je autorem původního článku. Článek, který vyšel v lednu, obsahoval informace o tom, jak jsou ve Vietnamu pronásledováni prodemokratičtí aktivisté. Nguyen Thu Tram a Nguyen Ngoc Quang byli pod hrozbami uvěznění donuceni uprchnout z Vietnamu a jsou nyní v zahraničí v nezáviděníhodném a nejistém postavení uprchlíků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Google: Americké vládní bezpečnostní instituce požadujÍ cenzuru YouTube

26. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Firma Google odmítla požadavky od americké vlády a americké policie, aby vymazala ze serveru YouTube videozáběry, na nichž byla zaznamenána údajná brutalita americké policie. Vyplývá to z letošní zprávy firmy Google na téma transparentnosti.

Podle této zprávy firma Google odmítla příkazy několika složek americké policie, aby z YouTube odstranila videa, která údajně zosobňovala pomluvu americké policie. Za poslední dva roky stouply o 70 procent požadavky úřadů na cenzurování YouTube. Firma Google tyto informace zveřejnila, aby zdůraznila, jak roste internetová cenzura po celém světě.

Saakašvili: "Tbilisi je nejbezpečnější město světa"

24. 10. 2011 / Tomáš Koloc

čas čtení 37 minut

aneb můj záznam "gruzínského dne" na letošním Fóru 2000

Reportáž z panelové diskuze "Demokracie a vláda zákona: legalita versus legitimita" za účasti gruzínského prezidenta (jehož projev je proložen komentáři Jimiho Dabrundašviliho) + z vernisáže výstavy fotografií "Vnitřně vysídlení občané Gruzie" (obsahuje zakázaný "Rozhovor" s velvyslankyní Gruzie v ČR) + z diskuze s občany bývalého ruského impéria, žijícími v ČR.

Kaddáfí byl před smrtí sexuálně týrán

25. 10. 2011

čas čtení < 1 minutaZ analýzy jednoho z videozáznamů, pořízených při zajímání Kaddáfího, vyplývá, že byl Kaddáfí po vytažení z trubky sexuálně týrán - vzbouřenci mu strkali nůž nebo železnou tyč do zadnice a zcela zjevně ho při tom zranili. "To, co děláte, je zakázané," reagoval na to Kaddáfí.

Ženevské konvence zakazují týrání zajatců, ať je to za jakýchkoliv okolností, připomněly v úterý večer Channel Four News, které informaci přinesly s komentářem, že je to děsný začátek pro novou libyjskou vládu.

Válka je peklo, západní bědování nad týráním Kaddáfího je pokrytecké

25. 10. 2011

čas čtení 3 minuty

Nic na záběrech Kaddáfího raněného, mrtvého, vláčeného ulicemi a nakonec hnijícího, vystaveného na veřejnosti, nebylo tak odporné jako hluboce pokrytecká mezinárodní reakce na tyto záběry, píše v deníku Guardian Jonathan Jones. Libyjci zřejmě udělali, co udělat museli. Jejich západní stoupenci nad tím bědují, aniž si jsou schopni řádně uvědomit, že prostřednictvím NATO jsme se na tomto konfliktu podíleli a jsme odpovědni za jeho nevyhnutelnou morální složitost.

Rozčilovat se nad záběry mrtvého Kaddáfího znamená předstírat, že jsme nevěděli, že válčíme. Je to fantazírování předstírat, že naše role je tak spravedlivá a správná a slušná, takže vůbec není krvavá.

Chystá mafiánský kapitalismus válku?

25. 10. 2011 / Petr Koudelka

čas čtení 4 minuty

Žijeme v éře mafiánského kapitalismu. Ani jsme si nevšimli a kromě politiků a finančníků začaly ovládat naše životy mafie. Nejdřív se politici podrobili vůli bankéřů a ekonomů všeho druhu, potom se moci chopili lidé, ignorující zákony, mafie. Tak se po fašismu a stalinském komunismu objevil třetí totalitní systém, mafiánský kapitalismus. Netušil jsem, že v něm budeme žít.

Vatikán požaduje regulaci světových trhů a odstranění nerovnosti

25. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Papežská Rada pro spravedlnost a mír v pondělí ve Vatikánu vydala dokument, v němž požaduje vytvoření celosvětového regulačního orgánu, posílenou Organizaci spojených národů, která by prováděla dohled nad finančními trhy a nutila je jednat eticky. Zakázány by byly horentní zisky a regulační rada by prosazovala snížení světové nerovnosti.

"Zoufalství a nespoutanost inspirují naději"

25. 10. 2011

čas čtení 10 minut

Jedním z důvodů proč je mezi příslušníky hnutí Occupy tolik bílých je jeho anarchická kultura, která může působit jako luxus úspěšných; ale jiná věc je beznaděj chudých, mezi nimiž jsou nepřiměřeně zastoupeni černí a hnědí. Během velkých pochodů je v každém případě kladen důraz na "99 procent" těch, kteří většinou nejsou chudí, a na "střední třídu", do níž účastníci pochodů touží patřit nebo se v ní udržet.

KD│ Todd Gitlin je profesorem žurnalistiky a sociologie a řídí postgraduální program studia komunikace na Columbia University. V letech 1963-64 byl Gitlin třetím předsedou organizace Studenti za demokratickou společnost (Students for a Democratic Society). Později pomáhal organizovat první celonárodní demonstrace proti válce ve Vietnamu a první americké demonstrace proti korporátní pomoci režimu apartheidu v Jihoafrické republice. Je autorem čtrnácti knih a píše pro široké spektrum periodik. Rozhovor s ním vedl student Matt Bieber, mj. autor některých proslovů přednesených viceprezidentem Bidenem...

Otec rodiny byl mučen

25. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

Dcera libyjského disidenta, kterého mučila tajná policie Muammara Kaddáfího poté, co celou rodinu deportovala do Kaddáfího Libye britský tajná policie, žaluje za to britskou vládu.

Sami al-Saadi a jeho manželka a malé děti naložila r. 2004 britská rozvědka MI6 v Hongkongu do letadla a nechala je odvézt do Tripolisu. Manželka Karima al Saadi a její čtyři děti ve věku od šesti do dvanácti let byli dlouhé měsíce v Libyi vězněni, zatímco otec rodiny byl mučen.

Pozvánka na diskusi "Zle se vede zemi"

25. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

Dovolujeme si Vás pozvat na podzimní diskusi "Zle se vede zemi aneb O naší současné nespokojenosti" u příležitosti vydání stejnojmenné knihy britského historika Tonyho Judta Zle se vede zemi. Proběhne ve čtvrtek 3. listopadu 2011 již od 16.00 na New York University Prague (Malé náměstí 11, Praha 1); diskusi pořádá CESTA společně s vydavatelem Judtovy knihy, nakladatelstvím Rybka Publishers.

Účast v panelu přislíbil historik a politolog Jacques Rupnik (Fondation des Sciences Politiques, Paříž a College of Europe, Bruggy), místopředseda PS PČR a poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek a politolog Jiří Pehe (New York University Prague; CESTA). Diskusi bude moderovat Vít Klepárník.

Současně si Vás dovolujeme informovat, že záznamy (zvukový záznam, videozáznam a přepis) diskuse "Kam se poděla Třetí cesta? Diskuse u příležitosti českého vydání pamětí Tonyho Blaira" jsou dostupné na našem webu ZDE Na našich facebookových stránkách, ZDE si lze prohlédnout malé fotoalbum z akce.

Světu vládne 147 firem, hlavně bank

25. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Podle časopisu New Scientist to zjistili švýcarští vědci, kteří analyzovali vazby mezi 43 000 nadnárodními korporacemi v mnoha zemích světa. Zjistili, že 1318 z nich má vlastnické vazby na dalších 20 nadnárodních společností. Celkem těchto 1318 firem vlastní většinu nejdůležitějších podniků na světě, což představuje 60 procent světového kapitálu. V této skupině 1318 firem však existuje ještě těsněji provázaná skupina 147 společností, které ovládají celkem 40 procent celé této sítě. Koncentrace kapitálu není zdravá, protože když je postižena finančními problémy jedna firma, nákaza se rozšíří.

New Scientist také publikoval seznam nejvlivnějších 50 firem z výše zmíněné skupiny 147 korporací ovládajících svět.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zneužívání sociálních dávek?

25. 10. 2011

čas čtení 5 minut

tisková zpráva

V pondělí 24. října 2011 se uskutečnila konference Iniciativy ProAlt a Pražské školy alternativ k tématu tzv. zneužívání sociálních dávek.

Konferenci zahájila předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, která dlouhodobě působí v oblasti obhajoby lidských práv. Upozornila, že v České republice neexistuje dostatek relevantních výzkumů k danému tématu a teze o zneužívání sociálních dávek jsou uplatňovány především jako zdůvodnění omezování sociálních systémů a to i u dávek, které zneužít nelze, jako je porodné či pohřebné. Anna Šabatová uvedla, že existují i takové situace, kdy se lidé stydí a bojí o dávku, na kterou by měli nárok, požádat. Jednou ze situací, kterou je podle ní možné z právního hlediska považovat za zneužití, je neoprávněná práce při pobírání dávek hmotné nouze. Z morálního hlediska je však hodnocení takové situace problematičtější a domnívá se, že to je zcela pochopitelná snaha zvýšit takovou prací vlastní příjem. Navíc lidé, kteří jsou v podobné situaci, často nemohou dlouhodobě práci nalézt. Anna Šabatová také upozornila na to, že v současné ČR se nevytváří sociální politika jako celek a na podobu koncepce sociálních dávek a dalších opatření mají vliv jen ministerstva bez účasti širší odborné veřejnosti.

IDnes: Kalousek chystá další velké škrty a stejně jako Nečas čeká těžké časy

25. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Kvůli očekávaným horším výsledkům ekonomiky, než na jaké vláda připravila rozpočet, chystá ministr financí Miroslav Kalousek několik scénářů úsporných opatření, s nimiž podle něj bude muset vláda přijít do parlamentu na jaře příštího roku. "Budou na příjmové i výdajové straně rozpočtu," řekl Kalousek.

Zdroj: ZDE

Pozn. JČ: Ano, oni totiž tu krizi svými škrty vyvolali. Jestliže škrty utlumíte koupěschopnost obyvatelstva, samozřejmě, že nemají podniky své výrobky komu prodávat, takže začnou utlumovat výrobu a propouštět zaměstnance - což vede k dalšímu poklesu koupěschopnosti obyvatelstva a to vede k dalšímu poklesu poptávky, a tedy k dalšímu útlumu výroby a dalšímu propuštění, a tak dále až do úplného bankrotu...

Divadlo Husa na provázku, pronásledované za komunismu, možná zlikvidují dnešní politici

25. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Možná to víte, možná nevíte - Divadlo Husa na provázku se po všech těch letech dostalo do nejprekérnější situace své novodobé existence. Od zřizovatele - Magistrátu města Brna - jsme obdrželi oznámení, že nám má být pro příští dva roky zkrácen příspěvek na provoz o jednu pětinu. Což by v našem případě znamenalo velké propouštění v uměleckém souboru divadla i to, že bychom prakticky nemohli zkoušet nové inscenace, ani reprízovat řadu z již nazkoušených, stejně tak bychom museli rezignovat na další připravované aktivity divadla.

Všechny tyto aktivity jsme vždy činili z velkého vnitřního přetlaku, opíraje se přitom o vědomí, že Husa na provázku vždy byla ze všeho nejvíc hnutím, spřísaháním lidí, kteří věří, že smyslem umění není bavit, vesele se tvářit, pomrkávat na diváka, ale nést odpovědnost za mravnost, za duchovní rozměr našeho života, za naději.

Zdroj ZDE

Je to vážné

Televizní Václav Moravec je podle Klause rozeštvávač. Vrátí se ČR k totalitě?

24. 10. 2011 / Jiří Jírovec

čas čtení 4 minuty

Jan Vodňanský kdysi vysvětloval, že existuje stěží postřehnutelná hranice, která znemožňuje určit, zda je někdo ještě idiot, nebo již génius.

Takový Stalin byl nohsledy považován za génia, který obsáhl všechno od vědy až po vládnutí. Tak jsme se to učili do té doby, kdy nám bylo nařízeno vytrhnout obrázek státníka z učebnic.

Od té doby, tedy až do roku 1989, nám vládli idioti. Tak se to má správně vidět. Ti nám, ve volné parafrázi Čechovy Dívčí války, nedali nic než plnou zaměstnanost, nadprůměrné zdravotnictví, dosti komplexní vzdělávací systém, cenově dostupné bydlení a ještě pár dalších věcí. K tomu utěsnili hranice a mluvili a jednali ošklivě se svými odpůrci. Rok 1968 ukázal, že by se dalo vládnout i jinak, ale s pětistrannou pomocí se vývoj obrátil jiným směrem, až nakonec v čele skončil Milouš, kterému se všichni smáli, že je opravdu idiot.

Pouliční protesty nic nezmůžou

24. 10. 2011

čas čtení 3 minuty

Pouliční protesty "proti kapitalismu" nemají žádný program. Platí to jak o protestech v Londýně, tak na Wall Street i jinde, argumentuje v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins. Je ohromující, jak přesně odpovídá analýza od britského komentátora poměrům v Česku.

Tohle nejsou masová hnutí, která nakrátko vedla k pohybu v arabském světě, a už vůbec ne hnutí, která vedla r. 1989 k pádu komunismu, píše autor. Bylo by zapotřebí obrovských počtů demonstrantů, hrozby násilí a režimů, které se už rozkládají či propadají sebepochybnostem a nejistotě. Jen v Aténách projevili demonstranti potřebnou zuřivost, vyvolanou potenciální ztrátou obživy. Jen v Řecku je vážně ohrožena vláda.

Sarkozy Cameronovi: Držte pořád hubu ohledně eura

24. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Francouzský prezident Sarkozy se zuřivě pohádal v Bruselu s britským premiérem Cameronem na summitu evropské sedmadvacítky. Sarkozy začal zuřit, že britští ministři pořád kritizují. Řekl Cameronovi otevřeně: "Promrhal jste dobrou příležitost držet hubu. Už máme plné zuby toho, že nás pořád kritizujete a poučujete nás, co máme dělat. Říkáte, že euro nenávidíte, a teď chcete zasahovat do našeho jednání."

Echo, aneb malé a neúplné ohlédnutí za posledním weekendem

24. 10. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 7 minut

Modří ptáci se slétli na kongresu ODS, aby jim z jiného sněmovního hnízda konkurovali Topkaři a jejich ze STANu bázlivě vykukující podržtašky. Mimo jiné, jejich šéf Gazdík se již po několikáté nechal slyšet, když se vší skromností, ale o to větší vážností sdělil, že jediným vhodným kandidátem na prezidenta je předseda TOP 09, jeho knížecí milost Karel Schwarzenberg. Na dotaz Aktuálně.cz, v čem by měl být Karel Schwarzenberg jiný, než současný prezident, pan Gazdík přesvědčivě prohlásil, že " Prezident Klaus je spíše pragmatik, ekonom, který je ve svých názorech velmi předvídatelný, v některých případech velmi originální až excentrický. A Českou republiku reprezentuje v Evropě ne zrovna nejlepším způsobem. To je zásadní rozdíl oproti Karlu Schwarzenbergovi, který je ve světě velmi uznávaným politikem ! " Proti gustu žádný dišputát, dalo by se říci.

O jednom freudovském přeřeknutí

24. 10. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

"Krvavá znamení napsali na cestu, jíž šli, a jejich bláznovství jim tvrdilo, že krví se dokazuje pravda."
Friedrich Nietzsche
"Nejhorší na komunismu je to, co následuje po něm."
Adam Michnik

Děkuji Alexu Koenigsmarkovi za nemalou odvahu pojednat v jediném odstavci o Mussolinim, Ceausescovi, Kaddáfím a Izraeli. V českých převážně proizraelsky spinovaných médiích aby takovéto příměry věru pohledal.

37049