Peklo v jedné z nejnovějších zemí Evropské unie

Pod bukurešťskými ulicemi žijí ve stokách a v tunelech stovky mužů, žen a dětí postižených narkomanií a nakažených virem HIV a tuberkulózou

21. 5. 2014Když padl r. 1989 režim Nicolae Ceaušeska, ve státních sirotčincích živořily desetitisíce dětí. Co se s nimi za poslední čtvrtstoletí stalo? Channel Four News vysílal v úterý večer přízračnou reportáž z kanálů a chodeb pod Bukureští. Leze se tam dírou v chodníku z refýže u nádraží Gara du Nord. V pozdním odpoledni se probouzejí desítky postav a vylézají z "podsvětí". Mezi nimi je chlapec Nicu, který vypadá na 12, ale je mu ve skutečnosti 17, růst mu zastavila narkomanie. Je HIV pozitivní. Britské novináře v podsvětí seznámil se svým bossem, který obyvatelstvo podzemí zásobuje drogami, ale dětské obyvatele, o něž se stát nestará také chrání.

Jaro v Petrohradě

21. 5. 2014Filmařka Ema Sibikina (Čulík) vyrábí krátké lyrické sekvence o životě kolem nás, pod názvem "Minute Cakes". Tento "Minute Cake č. 33" je věnován jarnímu Petrohradu...

Další "minute cakes" jsou ZDE

Věčná pravda nejmenované ředitelky

21. 5. 2014 / Štěpán Cháb

Nedávno jsem se vydal opět hledat zaměstnání do okolního kraje. Jednou za čas oběhnu těch několik institucí, které jsou u nás k mání, příjemně pokrofeme se sekretářkami, vstřícně se nechám ode všad vykopnout s nepořízenou a jedu domu hrýzt si nehet a doufat v prozřetelnost boží, která třeba, někdy, bůh ví kdy, mi dá ochutit nevolnického pracovního závazku.

Nová akademická publikace mapuje úpadek anglosaských univerzit pod tlakem komercionalizace

21. 5. 2014

S. Pickard (ed.), Higher Education in the UK and the US: Converging University Models in a Global Academic World? Leiden/Boston. Brill, 2014 (15 May). Informace na webu ZDE

Obsah publikace:

PART I) THE ECONOMICS AND MARKETISATION OF HIGHER EDUCATION

1) Creating the Enterprising Student: The Moral Projects of Neoliberalism and Higher Education Reform in the UK and the US

Steven WARD (Western Connecticut State University)

2) Education Markets in English and American Universities

John HALSEY (Brunel University)

Kenneth O'BRIEN (State University of New York - SUNY)

3) Higher Education in the United Kingdom under Tony Blair: An American Inspired Economic Issue

Magali JULIAN (Université de Montpellier)

4) The English Experiment in Market-based Higher Education: Ideology and Reality Disconnected

Bahram BEKHRADNIA (Higher Education Policy Institute - HEPI)

ANGLIE:

Vysokoškolské kurzy "nestojí za školné, které za ně anglická vláda vybírá", konstatuje mnoho studentů

21. 5. 2014

Více než čtvrtina univerzitních studentů v Anglii se vyjádřila, že jejich vysokoškolské kursy "nestojí" anebo "vůbec nestojí" za horentní peníze, které za ně nyní anglická vláda vybírá.

Jen 42 procent studentů v Anglii konstatovalo, že jejich vysokoškolské kursy stojí za peníze, která vláda vybírá. Ve Skotsku, kde je pregraduální univerzitní vzdělání zadarmo pro Skoty i občany jiných zemí EU, například tedy i Čechy, bylo s kvalitou kursů spokojeno 70 procent studentů. Ve Skotsku je univerzitní vzdělání čtyř nebo pětileté, v Anglii je jen tříleté.

V Anglii nyní platí univerzitní studenti školné ve výši 9000 liber ročně.

Analýza se dotazovala 15 046 studentů v první, druhém a třetím ročníku studia.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Politika se v Anglii před volbami propadá do absurdity

21. 5. 2014Voliči se odklánějí od labouristů a konzervativců za to, že jejich čelní politikové kritizovali Faragea jako rasistu

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že útoky labouristů a konzervativců na šéfa extremně pravicové strany UKIP Nigela Farage jako na rasistu vedly k poklesu popularity těchto dvou stran, protože voliči Farage za rasistu nepovažují a předvolební kritiku od soupeřících establishmentových stran považují za účelovou.

Pane Sobotko, čeho se bojíte?

21. 5. 2014

Na předvolební besedě konané ve Zlíně se představili přední kandidáti ČSSD do EP v čele s profesorem Kellerem a podpořit je přijeli funkcionáři Starec, Gajdůšková a Sobotka. A právě poslední z nich měl hlavní slovo, sliboval "světlé zítřky", které nás však čekají jen tehdy, dáme-li hlas jeho straně, píše Miroslav Hrubý ze Zlína.

Thajsko řídí šéf armády

21. 5. 2014

Vrchní velitel thajské armády generál Prayuth Chan-ocha má po vyhlášení stanného práva "svést znepřátelené skupiny dohromady, aby byla nalezena cesta z politické slepé uličky". Generál tvrdí, že vyhlášení stanného práva není převratem, ale je zaměřeno na "obnovení pořádku" v zemi zmítané dlouhodobými protivládními protesty.

Výměna na nejvyšších místech v Rusku odráží vnitřní výzvy, jimž Putin čelí

21. 5. 2014

Na Západě mediálním narativům ohledně Ruska dominují ukrajinská krize, eskalující napětí mezi Ruskem a Západem a Putinova rostoucí popularita. Současně s tím však dochází k důležitému vývoji, který podle některých ruských komentátorů může být předehrou k širším změnám v řízení země, napsal Andrew Monaghan z britského institutu Chatham House.

"Oběť duše" cara Vladimíra

21. 5. 2014 / Karel Dolejší

O okřídlené Marxově pasáži z 18. brumairu charakterizující opakování dějin netřeba se rozepisovat. Co se týče v titulku zmíněné "oběti duše", Britské listy publikovaly text vysvětlující téma podrobně, takže vystačím se stručným shrnutím: Tragédií bylo, když Alexandr Něvskij, jemuž Tataři zavraždili otce, musel s nimi uzavřít strategické spojenectví, protože mu proti spolupráci se Západní Evropou té doby zaručovalo zachování samostatnosti. A fraškou je, když prezident dnešního Ruska jede do Číny, jež v alianci s USA pomohla zničit milovaný SSSR, převzít roli mladšího partnera v alianci, změnit zemi v dodavatele surovin a odběratele čínského zboží - a hned první den jednání se mu nepodaří ani uzavřít dohodu o dodávkách zemního plynu.

Libye se opět nachází na pokraji občanské války

21. 5. 2014 / Daniel Veselý

Je to víc než tři roky, kdy byla Libye "humanitárně bombardována" Severoatlantickou aliancí a "osvobozena" takzvanými rebely. To, jak se dalo očekávat, vyústilo ve fatální pád Západem kdysi respektovaného partnera Muammara Kaddáfího, ale i destabilizaci státu, potažmo širšího regionu, a koneckonců i vytvoření dalších ohnisek násilností a sváru ZDE.

Perspektivy sbližování církví

21. 5. 2014 / Miloš Dokulil

Když byl nedávno prof. Tomáš Halík poctěn Templetonovou cenou, jako kdyby také takto se podnítily či vzrostly naděje na další vzájemné sbližování církví, aspoň ve střední Evropě, ne-li ještě naléhavěji přímo v ČR. Pochopitelně zcela nepřehlédnutelně začalo docházet ke vzájemnému sbližování mezi křesťany až na počátku 20. století, a nejdříve jenom mezi evangelickými církvemi. Na počátku druhé půle 20. století představitelé Druhého vatikánského koncilu zcela netradičně pozvali na své jednání se statutem pozorovatelů zástupce významných církví s Římem nesjednocených.

Také kupujete zboží v akci?

21. 5. 2014 / Miloš Dokulil

Mám teď na mysli konkrétně přímo v Brně nákup v "řetězcích", jak bývá zvykem noblesně nazývat velkoprovozní prodejny v síti supermarketů, konkrétně u dvou oblíbených firem, v nichž bývá stále jako v úle. Všimli jste si, jak se stále inzeruje, kolik jen denně různých druhů zboží se prodává jakoby V AKCI?

Vzácný los evropský zachycen fotopastmi v Jižních Čechách a Severním Rakousku

21. 5. 2014

Tisková zpráva TRANS-LYNX Projektu

Los evropský, jeden z největších savců Evropy, vážící až 700 kg, může být běžným druhem ve Skandinávii, ale ve střední Evropě je extrémně vzácný. Nejjižnější populace losa evropského, která se vyskytuje právě na česko-rakouské hranici, je velmi malá a ohrožená. Navzdory tomu se v poslední době vědcům opakovaně podařilo potvrdit výskyt losa evropského v této oblasti, a to s využitím fotopastí původně instalovaných ke sledování rysa ostrovida.

Házení hrachu na zeď babylonské věže

20. 5. 2014 / Lubomír Brožek

A toto je teprve začátek jejich díla. Pak nebudou chtít ustoupit od ničeho, co si usmyslí provést. Nuže, sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli.

Genesis

PEN trvá na principu neomezeného šíření názorů uvnitř každého národa i mezi národy, a jeho členové se zavazují bránit všem formám potlačování svobody slova jak v zemi a společnosti, do nichž náležejí, tak i jinde na světě.

Charta PEN klubu

Obec spisovatelů prosazuje a chrání svobodu slova a tvorby.

Stanovy Obce spisovatelů ČR

Dne 7. května 2014 PEN rezignoval. A nebyl sám. Těsně před Dnem vítězství se stalo cosi, co znevážilo nejenom svobodu slova a projevu, ale fakticky téměř celou naši již tak dost zdecimovanou kulturní a intelektuální formaci. Včetně některých renomovaných institucí, které mají tyto svobody přímo vetknuty ve svých základních dokumentech. Den vítězství se tak zároveň v jistém slova smyslu stal jejich dnem prohry.

Dlouho jsem čekal, že se zvedne vlna alespoň o poznání vyšší než bouře ve sklenici vody, že se někdo, ano, například český PEN, ozve. Když soukromá ochranka vyvedla z veřejných prostor Hlavního nádraží spisovatelku Lenku Procházkovou, nikdo z této ctihodné instituce (ba ani její proslulá pěvecká sekce) nevydal dodnes ani hlásku.

S přívlastky na mě nechoďte!

20. 5. 2014 / Miloš Dokulil

S těmi stručnými informacemi při spodním okraji televizního zpravodajství bývají občas trampoty. Asi se taky trochu spěchá, aby to aktuální sdělení divák synchronně viděl, i když zrovna sleduje něco odlišného. (Někdy se v takovém textu objeví i hrubá pravopisná chyba.) Ale co říkáte třeba na větu "Terezínská tryzna připomněla památku nacistických vězňů"? (TV24, 18/5, zhruba kolem poledne.)

29192

Volyňský román -- IV. část

20. 5. 2014 / Josef Brož

Mám už za sebou jednu cestu a chystám se na druhou. Z jedné polemiky nad stavem Ukrajiny a osudu několika generací Čechů na Volyni, jak už jsem o ní psal v předchozích částech, jež jsem trochu neskromně nazval Volyňský román, se najednou vynořila perspektiva, která mne samotného překvapila.

Měla to být původně jen jedna cesta, a najednou to vypadá, že jich bude více. Spojují se ale v jeden tok v mých úvahách, které se točí doslova v soustředném kruhu.

Heptyl

20. 5. 2014 / Cyril Podolský

Ve vzduchu voněl máj a u hluchyňského rybníka se navečer scházely páry, které si tu po dlouhé zimě navykaly na venkovní lásku. Zdálo se, že léto už je docela blízko. A byl také pátek po patnáctém a v hospodě U Vitoucha se potkávali ti, kdo nechodili k rybníku.


Hodiny právě ukazovaly tři minuty před sedmou a stalo se to zas.

"Já mám tady ty svíčky dopředu připravený. Ale jestli to není zbytečný, venku je ještě světlo!" volala paní Vitouchová od výčepu. V hospodě se totiž neudělala opravdová tma, jen takové skromné příšeří.

"Tak zatáhněte závěsy," prosil Macoun.

Nevyřešené exekuce, aneb jak dlouho nám budou politici kálet na hlavu?

20. 5. 2014 / Petr Novák

Přečetl jsem si článek na Novinkách "Veřejným dopisem vyhrožoval exekutorce, že jí odřeže kousky těla".

Měl jsem z toho poněkud smíšené pocity, ale na druhé staně chápu i ten pocit bezmoci lidí, kteří se dostanou do dluhové pasti a nevědí kudy kam.

Lidé dělají ze zoufalství zoufalé věci.

Pokud si dobře pamatuji, tak většina politických stran, které se nyní účastní vládní koalice, nám slibovala, jak zatočí s exekutory.

A jak jim dají mantinely a budou sledovat, aby lidé mohli v klidu žít, ale současně i platit dluhy.

Incident

20. 5. 2014

"Na metru Dejvická jsem chtěl pomoc staršímu páru s kufrem, paní měla velký kufr. Jen, co jsem jí nabídl pomoc, začala křičet Pomoc!!, že ji chci ten kufr ukrást. Křičela to nahlas, všichni kolem to slyšeli a zavolala policii. Počkal jsem na ně, zkontrolovali mi doklady. Paní se omluvila, že si myslela, že jsem cikán a chci ji ten kufr ukrást. Znechutilo mě to. Nechci tu zůstat, přesouvám se jinam a za zásady se nechci ani učit češtinu."

(Z rozhovoru s migrantem z Afghánistánu, v ČR 4 roky, 30 let) - citace z výzkumu

Na Facebooku zveřejnila Linda Sokačová.

RECENZE S ODBOČKOU K CENZUŘE

Kurva velký Sin City: kultovní dílo Franka Millera vychází poprvé v jedné obrovské knize

20. 5. 2014 / Štěpán Kotrba

Vydavatelství Comics Centrum přišlo s naprosto unikátním projektem. Plánuje vydat všechny díly kultovního komiksu Sin City v jedné knize. Ta bude unikátní svým rozsahem, velikostí i váhou. Bude mít 1360 stran ve dvojnásobné velikosti původních vydání. Váha? Šest kilogramů. V dnešním, primitivní komercí poznamenaném knižním trhu je to vpravdě fandovský počin, za kterým je obrovský kus poctivé grafické i vydavatelské práce. Pro prachy se to dělat nedá...

Válka bloků? TTIP a TPP aneb Pokus o udržení hegemonie

19. 5. 2014 / Ilona Švihlíková

Dohoda TTIP, neboli v originále Transatlantic Trade and Investment Partnership (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) vzbuzuje především na levici velké vášně a rozeznívá velkou vlnu kritiky. Účel tohoto článku je podívat se na některé obecnější otázky, které návrh této dohody (a také dohody TPP) otevírá. Především, a to je v českém prostoru prozatím dosti nepovšimnuto, se ovšem jedná o dosti podstatnou geopolitickou změnu, posun, který nezůstal bez odezvy ani u dalších aktérů mezinárodních vztahů, kterým se budu věnovat v dalších částech.

"Cikánská rakovina zasahuje i Česko a hned za ní se šíří ta židovská"

19. 5. 2014 / Jiří Kalát

Titulek hezký, že? Řekl bych tak nějak rasisticko-antisemitiský. Nebo ne? Pokud bych ho myslel vážně, tak by v žádném soudném médiu nebyl publikován. Kdybych ho dal na blog (tedy kdyby ho nesmazal admin), tak bych měl brzy na krku mnoho lidskoprávních aktivistů a případně i trestní stíhání. Přesto podobně laděné články vycházejí a jsou publikovány i médii, která jsou některými lidmi považována za relativně seriozní. Jeden z nich byl napsal Petr Adler a publikoval ho server Neviditelný pes, odkazují na něj i webové stránky Lidových novin a nese název "Muslimská rakovina zasahuje i Česko"

Ukrajinská krize v kosmu

19. 5. 2014

Dokonce i během období paranoie a antagonismů studené války se USA a SSSR podařilo najít v kosmu společnou řeč. V červnu 1975 obě země oslavovaly společný let orbitálních modulů Sojuz-Apollo, astronauti a kosmonauti se usmívali na kamery, když si potřásali rukama.

Avšak zdá se, že duch spolupráce zahynul. Mezinárodní kosmická stanice ISS, výzkumná laboratoř v ceně 150 miliard dolarů, je nyní fyzicky rozdělena podle linií studené války. Stává se lanem, o něž se přetahují američtí a ruští politici.

Čína hromadí jednotky na hranici s Vietnamem

19. 5. 2014

Vojáci, tanky, kamiony, dělostřelectvo a obrněné transportéry čínské armády 16. - 17. května směřovali na hranici s Vietnamem. Svědčí o tom fotografie pořízené obyvateli jihočínských měst poblíž hranice.

Škoda "dobrých" zvyků?

19. 5. 2014 / Jan Sláma

Pan ministr Babiš se v nedělní Partii negativně vyjadřoval o zrušení poplatků za pobyt v nemocnici. To už ostatně sdělil dříve i tisku, který nelenil aby národu zopakoval to, co pravili zastupitelé pravice již dříve.

O "vytěžování" tématu pravicového extrémismu na Ukrajině (studeno)válečnou propagandou

19. 5. 2014 / Karel Dolejší

Když měla jedna z evropských zemí, Rakousko, naposledy podobnou vládu s účastí pravicových extrémistů, jakou má dnes Ukrajina, stala se terčem mezinárodních diplomatických sankcí. Ačkoliv volební potenciál ukrajinské strany Svoboda a tím spíše Pravého sektoru činí jen několik málo procent a Češi s otevřeně rasistickým Okamurou v parlamentu se nemají na Ukrajince co vytahovat, jeden rozdíl tu je. V Evropě můžete najít extrémisty v parlamentu, ale až dosud nesměli do vlád. V Kyjevě tedy nesedí žádná evropská vláda a podepisovat s ní byť jen preambuli asociační smlouvy je ze strany Bruselu přinejmenším na hraně.

Eurovolby jsou důležitější než volby národní

19. 5. 2014 / Boris Cvek

Fungování Evropské unie a tedy evropský parlament a volby do něj jsou pro budoucnost národů Evropy mnohem důležitější než národní parlamentní volby. Evropu nezávislých států a jejich parlamentů jsme tu již měli a vedla ke dvěma světovým válkám. Zejména pro malé postkomunistické Česko s jeho historickou zkušeností bezvýznamné hračky v rukou velmocí je EU jak zárukou stability, tak možností "pozápadnění" čili vývoje k civilizovanějšímu stavu společnosti, co se týká míry korupce, prosperity, sociálních standardů atd.

Předvolební dotaz

19. 5. 2014

Mí milí, chytří, moudří a vzdělaní FB přátelé, ptá se Eleni Akriditu z Jeseníku na Facebooku. Já nevím, koho mám volit. Poradíte mi prosím? Berte prosím v potaz, že: Už čtyři roky podnikám v regionu s vysokou nezaměstnaností, na který každý politik zvysoka kašle. Zaměstnávám čtyři lidi a další pracovní místo v současnosti vytvářím. Jsem velmi znepokojená úřednickými obstrukcemi, které z nás podnikatelů už předem dělají ksindly a vytvářejí umělou pracovní morálku pro (tedy z velké většiny) lidi, kteří by si v konkurenčním prostředí ztěží vydělali na slanou vodu. Podnikám, to ano, ale přesto jsem ráda, že náš stát (prozatím) se dokáže postarat o slabší a o ty, kteří neměli tolik štěstí a ráda na to ze svých daní přispěju (raději než na teplá místa úřednická)..kdo tedy v tom EU bude za mě bojovat?

Švýcaři odmítli schválit nejvyšší minimální mzdu na světě

19. 5. 2014

75 procent švýcarských voličů odmítlo návrh Švýcarské odborové federace, podporovaný Socialistickou stranou a Stranou zelených, na vytvoření minimální mzdy ve výši 22 švýcarských franků, tedy asi 483 Kč za hodinu, za pětatřicetihodinový pracovní týden. Vláda návrh kritizovala a poukazovala, že by vedl k bankrotu menších podniků.

Při přepočtení na dvaačtyřicetihodinový týden by to bylo podle OECD přibližně 275 Kč na hodinu. Stejným způsobem vypočítaná minimální mzda je podle OECD nejvyšší v Lucembursku (209 Kč/hod), ve Francii (208 Kč/hod), v Austrálii (200 Kč/hod), v Belgii (195 Kč/hod) a v Holandsku (186 Kč/hod).

Blokáda byla úspěšná: Komunikujeme!

19. 5. 2014

Celkem 5 dní, počínaje 13. květnem 2014 aktivisté protestovali před vstupní branou do velkovýkrmny prasat v Letech u Písku. Podle katastrálních map haly ve kterých jsou chována prasata stojí z části přímo v místě, kde docházelo během druhé světové války ke genocidě. Protest si kladl vysoké cíle, nakonec se podařilo dosáhnout posunu. V sobotu 17. května došlo k prvnímu jednání mezi aktivisty a představenstvem akcionářům farmy. Akcionáři jsou ochotni se finančně spolupodílet na přesunu farmy.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2014

18. 4. 2014

V březnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 46 819 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2014 částkou 3088,22 Kč.

Zůstatek byl koncem března 2014 325 206,53 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

32628