Otevřený rasismus prezidentského mluvčího

18. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana odmítl výzvu vědců a akademiků, apelujících na veřejnost, aby se nechovala fanaticky a nešířila iracionální nenávist. Řekl při tom jednu neuvěřitelně rasistickou větu:

"Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení," prohlásil Ovčáček. Myslí si, že je to "parafráze petice". To však není pravda

Znamená to, Ovčáčku, že lidem, kteří nežijí v Evropě, by nemělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení? Proč, prosím?

Víte, Ovčáčku, že Česká republika jako signatář Ženevských dohod o uprchlících z roku 1951 a Evropského zákona o lidských právech má POVINNOST poskytnout ochranu lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním?

Je neuvěřitelné, že v krizové situaci, kdy by lidé měli slyšet jasný hlas politiků, varujících před šířícím se fanatismem a nenávistí, se k němu čeští oficiální činitelé přidávají.

ZDE jsou znovu POVINNOSTI České republiky vůči uprchlíkům, jak je definuje zákon:

Důvodem hysterické vlny nenávisti k uprchlíkům v ČR nemůže být sociální nerovnost

18. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 5 minutMapa sociální nerovnosti v Evropské unii. Modrá barva=malá sociální nerovnost. Červená barva=velká sociální nerovnost. Zdroj ZDE

Plně souhlasím s argumentací Karla Dolejšího, že vlnu hysterické nenávisti vůči (v ČR neexistujícím) uprchlíkům cíleně vyvolávají česká média a politikové. Našli v tom nesmírně mocný nástroj, jak zvýšit svou tržbu a svou volební popularitu. Nenávist vůči neexistujícím uprchlíkům je velmi efektivní manipulativní nástroj na odvádění pozornosti od skutečných problémů České republiky. Déle než dvacet let fungoval efektivně v české společnosti jako nástroj na odvádění pozornosti od skutečných problémů antikomunismus. Zpočátku, v devadesátých letech, se nic v novém kapitalismu nesmělo kritizovat, protože kdo kritizoval "náš krásný nový režim, byl komunista", takže se nic neřešilo. Po roce 2000 se už dalo kritika jen těžko obviňovat jako "komunistu, který chce zvrátit náš krásný režim", jenže přesto se každá věcná kritika problémů České republiky zahlcovala antikomunismem v médiích.

Rozhovor Britských listů 18:

Proč se Češi bojí

14. 8. 2015

čas čtení < 1 minutaRozhovor Jana Čulíka s publicistou Danielem Veselým o iracionální hrůze z uprchlíků a jiných nesmyslných procesech "vnímání" probíhajících nyní v české veřejnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. srpna 2015.

PŘEČETLI JSME:

"Nerozumím, proč nás Česká republika vězní"

18. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Nerozumím, proč nás tu Česká republika drží. Zůstat tu nechci. Nikdy jsem nespáchal žádný trestný čin. Za šest měsíců útěku z Pákistánu jsem projel mnoha zeměmi, ale jen v Česku jsem byl zavřen do vězení. Po propuštění chci jet do Německa. Jsem moc vděčný Organizaci pro pomoc uprchlíkům, ale v České republice žádat o azyl nechci a navíc se bojím, že by tu se mnou nebylo dobře zacházeno, když už teď tu jsem ve vězení.

Jsme tu v obrovském stresu, nikdo moc nechápe, proč jsme tady v České republice drženi. Někdy jsou problémy s výdejem jídla, není ho dost a lidé se o něj hádají, protože mají hlad."

Zdroj: ZDE

Poláci v Londýně: Budeme stávkovat na protest proti antiimigrační rétorice

18. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Zatímco se rasisté v ČR bouří proti "uprchlické verbeži", Poláci v Británii jdou do stávky, protože je - a Čechy - angličtí rasisté označují za "východoevropskou verbež"

Tento čtvrtek 20. srpna se budou polští zaměstnanci v Londýně účastnit jednodenní varovné protestní stávky. Budou protestovat proti tomu, že Angličané neoceňují jejich obrovský příspěvek k ekonomice Anglie. Chceme ukázat, píše v listě Guardian John Zylinski, že bez práce a pracovní etiky polské komunity by se Británie, nebo aspoň Londýn, zadřely a zastavily během tří hodin. Budeme také stávkovat na protest proti nárůstu protipolské rétoriky v médiích za posledních několik let, zejména, jak ji šíří šéf strany UKIP Nigel Farage a političtí kolaboranti s davem, kteří napodobují jeho postoje. K nim především počítám premiéra Davida Camerona, píše autor.

"Ty zas.aný Východoevropani!"

18. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Možná si někteří čtenáři v České republice neuvědomují, že obdobně nenávistné rasistické postoje, jaké oni zaujímají vůči uprchlíkům ze Sýrie, Eritreje a dalších zemí postižených pronásledováním a válkou, zaujímají mnozí Angličané vůči Čechům, Polákům a Ukrajincům v Británii - "všechno je to pro ně jedna verbež".

Na obranu imigrantů ze středovýchodní Evropy napsal Uilleam Blacker s Olesjou Chromejčukem satirický muzikál "Ty zas.aný Východoevropani". Pojednává o životě středo a východoevropských přistěhovalců do Británie. Obsahuje komedii, tragedii, sovětské písně, ukrajinské lidové balady a disko hity ze sedmdesátých let. Hra vysvětluje, co je to vlastně za lidi, ty "Východoevropané", co chtějí, a jak vyslovovat jejich podivná jména. V reakci na toxickou atmosféru v Anglii týkající se otázky imigrace, se hra "Ty zas.aný Východoevropani" snaží rozbít stereotypy a dát slovo obětem protiimigrantské rétoriky.

Představení hraje divadelní skupina Molodyj Teatr a většina herců jsou Ukrajinci. V Londýně se inscenace setkala s velkým úspěchem. Představení v Glasgow je ve 13 hodin v pondělí 24. srpna 2015 a koná se v Milk Café, což je sociální iniciativa pro uprchlíky a žadatele o azyl. Vstupenky jsou zdarma a jsou k dispozici ZDE.

V Edinburku na festivalové Fringe se hraje tato hrave v Quakers' House od úterý 25. do soboty 29.8, vstupné 6 liber. Vstupenky jsou k dispozici ZDE

https://molodyiteatr.wordpress.com

Vědci proti strachu a lhostejnosti

17. 8. 2015

čas čtení 5 minut

Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt. Nic z toho neodpovídá realitě a neodráží ani tak skutečnou migrační krizi, jako nemoc naší vlastní společnosti, která ztrácí lidskost a zdravý rozum.

Jsme vědci a vědkyně, akademici a akademičky, výzkumní pracovníci, studenti a studentky vědeckých oborů, lidé, jejichž základní schopností i hodnotou by mělo být kritické myšlení, schopnost nazírat problémy nezaujatě, pracovat s informacemi, rozeznat fakta od hypotéz a nedopouštět se manipulací. Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí. Toto téma musí být předmětem diskuze, ta však musí být vedena s chladnou hlavou a na základě faktů.

Výzva proti strachu a lhostejnosti, aneb Hlas volajícího na poušti

18. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Tvrzení, že česká fobie z uprchlíků má snad nějaké "racionální" odůvodnění, nelze hájit, protože se evropská uprchlická krize ČR dotýká minimálně a nejsou ani žádné vyhlídky na to, že by se věci měly výrazně měnit. Fobie je cíleně rozdmýchávána za účelem využití v pochybných podnikatelských záměrech (média) a politických kampaních za vlastní (znovu)zvolení. Nicméně zahraniční zkušenosti upozorňují na fakt, že výzvy k rozumnosti a opatrnosti vůči předsudkům se mohou míjet se svým cílem, pokud se společnost vyvíjí směrem ke stavu, který podkopává sociální kohezi a podporuje (nikoliv produkuje) nenávist vůči menšinám.

Skupina českých vědců iniciovala výzvu adresovanou politikům, médiím a veřejnosti s cílem vyvolat racionální debatu o fobii z uprchlíků ZDE. Dovolávají se odpovědnosti a kritického rozumu. Ale nežijeme nakonec ve společnosti, která xenofobní předsudky svým fungováním přímo hýčká a podporuje?

Vykořisťování imigrantů se stalo základem naší ekonomiky

17. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Britská pravice předstírá, že je tvrdá na imigranty, ale prosazuje podnikatelský model, který na nich závisí

Když hovořil britský ministr zahraničí Philip Hammond o hrozbě "nájezdnických imigrantů" v Calais, rozhodla jsem se napsal o příbězích stovek zahraničních dělníků, s nimiž jsem se setkala za více než desetiletí, co píšu o jejich životech v Británii, konstatuje Felicity Lawrence, o lidech, kteří pracují pro mainstreamovou ekonomiku, i když jsou skryti ve vedlejších kontraktech. Pracují v potravinářství, ve stavebnictví, v péči o staré a nemocné lidi, pracují jako uklízeči a v restauračním sektoru.

29312

Mnozí mladí Češi nemají šanci naučit se demokracii: rodiče jim to nedovolí

Jak se reprodukuje xenofobie

17. 8. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Blahobytně vyhlížející česká rodina u hotelové snídaně v rakouském Bad Gasteinu. Matka a otec okolo pětačtyřiceti, dvě dcery na prahu dospělosti, syn v předškolním věku. Na obrazovce v místnosti běží Euronews a právě vysílají záběry z řeckého ostrova Kos, kde se tísní tisíce uprchlíků ze zemí postižených válkou či terorem. Na záběrech jsou matky s malými dětmi, které čekají na příděl potravin a vody. V jejich očích se odráží strádání a zoufalství. Jedna z dcer očividně empaticky pronesla "to je hrozné".

Nato její poněkud obézní matka, nad plným talířem jídla v alpském středisku, prohodila cosi o tom, jak "zneužívají ty děti" a pak pohrdlivě dodala, že se "to všechno chce dostat do Británie". Splnila tak svou výchovnou roli: "vysvětlila" svým dětem fenomén současné imigrace a jednoznačně jim zkalibrovala jejich hodnotová měřítka. Zatímco její dítě projevilo empatii s lidským utrpením, ona sama okamžitě jakýkoliv soucit popřela a vystavila jej opovržení. Podobně jako mnoho dalších českých rodičů tak zajistí, aby se z jejich dětí vyvinuli stejní ignoranti, jako jsou oni sami. Reprodukce xenofobie v přímém přenosu.

"Jsme si jisti, že bráníme v přístupu do Evropy těm správným lidem?"

17. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

"Dojemná reportáž z křehkého domu bohoslužeb v 'Džungli'"

Zatímco mnozí Češi dále pokračují v šíření fanatické nenávisti vůči uprchlíkům, je pozoruhodné zaznamenat, že i britský konzervativní deník Daily Telegraph publikoval v pondělí dvě s uprchlíky silně sympatizující recenze v souvislosti s náboženským pořadem Songs of Praise, který v neděli vysílala z provizorního kostela v uprchlickém táboře v Calais televize BBC. Posuďte sami:

Základní křesťanské hodnoty empatie a slitování zářily ostře, když televizní pořad Songs of Praise navštívil ty, kdož prchají před chudobou a pronásledováním a žijí dnes v jednom z uprchlických táborů v Calais. V provizorním kostele, vyrobeném ze dřeva a voskovaného plátna uprostřed obrovské sítě dočasných příbytků, jimž se říká "Džungle", se připojila moderátorka Sally Magnusson k uprchlíkům a dalším lidem v rámci bohoslužby.

Televize BBC svým náboženským programem z uprchlického tábora v Calais zdůraznila, že s uprchlíky máme společné lidství

17. 8. 2015

čas čtení 3 minutyA náhle už uprchlíci z Calais nejsou nějaké hrozivé ilegální "hejno", ale lidé z masa a krve - někteří jsou to věřící, kteří chodí do kostela, ale především jsou to lidské bytosti. Jako vy a já.

Pořad byl překvapivým svědkem rozrůzněnosti křesťanské víry

Když moderátorka BBC Sally Magnusson procházela uprchlickým táborem v Calais, byla zjevně dojata tím, co tam viděla: většinou muslimy, ale i mnoho křesťanů, prchajících před různými druhy pekla v jejich rodných zemích.

"Je to pozoruhodné, že první, co chtěli udělat, když sem přišli, je vybudovat si kostel," říká Maya Konforti, pracovnice nevládní organizace, působící v táboře. "Chtěli kostel dřív, než chtěli příbytek."

"Corbyna Británie potřebuje, aby se změnil veřejný diskurs"

17. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

"Panebože, dej mi sílu!" To jsou slova, jimiž reagoval jeden čtenář listu Guardian na zprávu, že se tři anticorbynovští kandidáti na nového předsedu Labouristické strany hašteří do krve o to, kdo by měl odstoupit, aby se neštěpil anticorbynovský hlas. Čtenář se domnívá, že je to zbytečné, protože Jeremy Corbyn zřejmě stejně vyhraje na celé čáře. A proč? Protože je to antiestablishmentový kandidát. Blíže to ve svém komentáři vysvětluje Zoe Williams:

"Pouhý názor?"

17. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

"Od které doby jsou lživé hoaxy podněcující nenávist podle § 356 zákona č. 40/2009 Sb. svobodnými názory? Kdy se to stalo, že poplašná zpráva podle § 357 zákona č. 40/2009 Sb. se stala jen svobodným šířením informací? Jak se to přihodilo, že hanobení národnosti nebo náboženského vyznání podle § 355 zákona č. 40/2009 Sb. se stalo pouhým vyjádřením názoru? A zaspal jsem něco, že se už dnes mohou zakládat a propagovat hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka podle § 403 zákona č. 40/2009 Sb.? A je dnes snad už výrazem humanity projevovat sympatie hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod člověka podle § 404 zákona č. 40/2009 Sb.? Cožpak je snad podněcování k trestnému činu podle § 364 zákona č. 40/2009 Sb. pouze kategorií dobré literární fikce? A od kdy se schvalování trestného činu podle § 365 zákona č. 40/2009 Sb. stalo pouhým vyjádřením politického postoje? A kdypak zmizel z českého trestního zákoníku § 310 zákona č. 40/2009 Sb. a výzvy k rozvracení ústavního zřízení ČR se stalo pouhým názorem?" ptá se na Facebooku JIndřich Fibiger.

Byl Karel Kryl věštec?

17. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta


Celkem aktuální, o "nelegálních" migrantech, kteří plavali na vorech přes Dunaj... a taky o českém národě, konstatuje Boris Cvek.Vystoupení na Festivalu nezávislé kultury ve Wroclavi, hudební vystoupení se konala ve dnech 3.- 5.listopadu 1989 v původním Teatru polskim ve Wroclavi.

Britská miliardářka zaútočila na premiéra Camerona za jeho "krutou politiku" vůči uprchlíkům

16. 8. 2015

čas čtení 6 minut

Předáci židovských komunit v Británii protestovali písemně u premiéra Davida Camerona proti jeho kruté protiimigrační politice. Požaduje od něho, aby ji změnil. "Naše zkušenost s uprchlíky," praví se v jejich dopise, jak informoval rozhlas BBC, není tak vzdálená, že bychom zapomněli, jaké to je být démonizován za to, že hledáme bezpečí." Stejný názor sdílí miliardářka Stefanie Shirley, která přišla do Británie v dětském věku jako uprchlík z nacistického Německa, bez koruny a aniž by znala jediné slovo anglicky. V neděli v poledne ji interviewoval rozhlas BBC.

Moderátor BBC: Dame Stefanie Shirley se stala v šedesátých létech průkopnicí v oboru IT. Založila si firmu na základě částky pouhých šesti liber. Ta má nyní hodnotu mnoha miliard liber. Zabývá se i filantropií, v současnosti pomáhá lidem postiženým autismem. Bezprostředně ji však nyní znepokojuje to, jak se Británie chová vůči lidem, kteří k této zemi prchají a doufají, že tam budou přivítáni a získají tam nový domov.

Problémem pro Evropu nejsou uprchlíci. Problémem pro Evropu je šířící se fašismus

15. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Politikové se chovají vůči uprchlíkům nepřátelsky, protože je to strategická nelidskost. Je to nelidskost proměněná ve zbraň, jejímž cílem je přesvědčit obyvatelstvo rozkládající se pod tlakem vládních škrtů a ekonomického chaosu, že mu hrozí "vnější nepřítel", že musíme být "ochráněni před cizáky". Nebezpečím je, že přijmeme veřejný narativ, že imigranti, lidé z neevropských zemí, jsou méně lidmi než my sami, že myslí a cítí méně než my a že na nich záleží méně než na nás. To je skutečná hrozba našemu životu.

Vrátila jsem se po roce do Anglie ze studijního pobytu v USA. Zjistila jsem, že zmizela základní snášenlivost. Pocit, že určitým způsobem o lidech, kteří nejsou běloší, hovoří jen členové ultrapravicových organizací, ale normálni lidi ne. Začalo být v pořádku říkat drsně rasistické výroky, píše v časopise New Statesman Laurie Penny

Povšimla jsem si toho už v letadle, když nám rozdali noviny. A není to jen deník Daily Mail, který nyní konečně má svobodu psát tak otevřeně fašisticky, jak psal v roce 1935, kdy podporoval Hitlera a černokošiláče.

Je mi z vás na blití

15. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

"Česká levice se nebezpečně přibližuje NSDAP"

Skutečnost, že už ani tzv. "humánní levice" (volná skupina kolem Petra Schnura se za takovou pokládá, a já ji mylně po léta za tuto považoval rovněž) není schopna ubránit se dlouhotrvající všeobecné šílenosti a nenávisti (vůči migrantům především) mě vede k tomu, abych si tímto dovolil zaslat Vám moji reakci na tohle zvěrstvo, píše Jaroslav Vávra z Vídně a dodává: Nikdy bych byl býval nevěřil (mám jen zkušenost s rakouskou sociální demokracii), že ta česká (plus její levicové odnože) si budou jednou s tou národně-sociální (NSDAP) tak systémově-myšlenkově podobné.

Milý Petře,

je mi z Vás na blití.

Včera jsem byl krátce s výborem místní Amnesty v Traiskirchenu. Nemluvňata syrských utečenců spí na trávě v přilehlém parku. Rakouské obyvatelstvo, které až na liduprázdnou zemi Františka Josefa také nevlastnilo kolonií, neblábolí dogmatické nesmysly, a pomáhá spontánně, seč může. Politické strany nechám stranou, je před volbami. Byl jsem tam před třiceti šesti lety 29 dní v izolaci.

Výraz "pseudohumanita" zavedli nacisti

15. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

"Christlich-pseudohumanistisch" ("křesťansko-pseudohumanistický") je výraz zavedený Gobbelsem v čase hospodářské krize v Německu před rokem 1933. Platil snahám církve a dobročinným organizacim; později ho nacisté používali při "odůvodňování" tvrdého postupu proti "nepřátelům", tedy proti socialistům, komunistům, invalidům, cikánům, Židům, homosexuálům atd. atd. A tento výraz (pseudohumanita) údajná česká "levice" použila ve své "výzvě"... Nemám slov, píše Jaroslav Vávra, a dodává: Články na Parlamentních listech ZDE a další články, viz linky dole, jsou zcela neskutečné. To je vlajkovství, náckovství v té nejhorší podobě.

K tomu dodává Jan Čulík: V civilizované zemi by stoku, jako jsou Parlamentní listy, samozřejmě každý slušný člověk bojkotoval. V normální zemi by se jí vyhýbal, protože by se musel obávat poškození své dobré pověsti. Nikoliv však v České republice.

Parlamentní listy vážně destabilizují českou společnost drsnou manipulací veřejnosti prostřednictvím emocionálně založených, paranoidních nesmyslů, které často přímo protiřečí známým věcným faktům. Je alarmující, že prostší duše na to dokáží naletět ve velkém počtu. Viz varovná analýza Tomáše Urbana:

"Proklamovaná neutralita a liberálnost poskytovaného prostoru, v němž dle webu PL „redakční část na politiku nahlíží jako na celek rovnocenných prvků a subjektů, z nichž každý má právo na svůj názor“, se ve skutečnosti projevuje jako mimořádně deformované prostředí, ve kterém se daří populistům a radikálům. Novináři se tu nesnaží popisovat skutečnost či hledat pravdu, nýbrž využívají aktuální společensky citlivá témata, skrze něž posilují předsudky a stereotypy vlastní jim samým."

a Karla Dolejšího:

Média dlouho ve své většině oficiálně extrémistické postoje komentovala negativně, byť soukromě jste rozhovory s mnohými novináři mohli zaznamenávat, že jejich osobní názory jsou často extrémně předpojaté a od redakční linie se radikálně liší. První větší průlom v této oblasti mimo osobní blogy představoval nástup internetové verze Parlamentních listů. V nich se vedle sebe běžně vyskytovali "elitní" mluvčí a zastánci nenávistného extrémismu, protiněmeckých, antisemitských, islamofobních názorů. Osobní apely na spolupracovníky PL z "lepší" části spektra, aby nelegitimizovali extrémistické postoje šířené tímto médiem, probíhaly řadu let formou osobní korespondence znepokojených jednotlivců zcela bez úspěchu. S nástupem uprchlické krize se starý trend radikálně zlomil a předpojaté texty šířící xenofobní hoaxy jsou nyní v ČR v zásadě mainstreamovou normou.

Imigranti jsou nejlepší způsob jak ekonomicky oživit oblast s vysokou nezaměstnaností

16. 8. 2015

čas čtení 5 minut

To tvrdí Oliver Junk, primátor německého města Goslar.

Tři sedmnáctiletí muži, kteří přijeli v květnu ze Sýrie, rychle začali chodit na místní střední školu a stali se v městě Goslar menšími celebritami. O chlapcích jménem Bahi, Raman a Abdulmoeen mluví všichni jako o vzorném příkladu toho, jak by město mohlo fungovat v budoucnosti. Chlapci chodí s módními účesy a v dokonale vyžehlených košilích. Neradi mluví o devastaci své země, kterou opustili, raději hovoří o své budoucnosti. "Nejsme odtud, ale lidi se k nám chovají, jako bychom byli místní," říká Bahi lámanou němčinou. "Dovedu si představit, že bychom tady mohli studovat. Ale nejprve musíme dostat své rodiče ze Sýrie."

Goslar je kulturní město v centru Německa uprostřed pohoří Harz. Je populární u turistů, lyžuje se tu a jezdí na horských kolech. Ekonomicky však patří k nejslabším oblastem západního Německa a podobě jako celé Německo trpí velkou demografickou krizí. Goslar má 50 000 obyvatel, ale za posledních deset let přišlo o 4000 obyvatel a nyní ztrácí 1500-2000 obyvatel ročně. V některých částech města, které kdysi prosperovalo z dolování stříbra, stojí prázdné celé bytové bloky. Problém Goslaru se zvětšil, když po ukončení studené války město přišlo o velkou vojenskou posádku.

Miloš Zeman návrhem vyslat armádu na "ochranu země proti uprchlíkům" porušuje zákon

16. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Článek 3 Evropské konvence o lidských právech (European Convention on Human Rights, ECHR), jíž je Česká republika signatářem, konstatuje, že "Nikdo nebude podrobován mučení či nelidskému či ponižujícímu zacházení či trestání". Osoba má právo požádat o ochranu přímo na základě článku 3, protože státy mají zakázáno vracet osoby do země, kde mohou utrpět porušení svých práv podle článku 3.

Článek 31 Konvence o uprchlících z roku 1951 zakazuje státům, aby trestaly uprchlíka za ilegální vstup na jejich území, pokud je jeho účelem žádat o azyl. Základním principem Konvence o uprchlících z roku 1951 je zákaz vracení uprchlíků do situace, kde by mohl být ohrožen jejich život či jejich svoboda. Konvence o uprchlících z roku 1951 platí pro všechny lidi, bez diskriminace na základě rasy, náboženství či země původu. Uprchlíci nesmějí být trestáni za vstup na území jiného státu. Konvence o uprchlících uznává, že při vyhledávání azylu může být uprchlík nucen porušit imigrační předpisy.

Konvence zakazuje trestat uprchlíky za porušování imigračních předpisů a zakazuje státům svévolně zadržovat uprchlíky na základě jejich úsilí získat azyl. Konvence především obsahuje četné záruky, že uprchlíci nesmějí být deportováni.

Konvence také definuje základní minimální standardy pro zacházení s uprchlíky. Uprchlíci musejí mít právo přístupu k soudům (to ČR porušuje), k základnímu vzdělání, právo pracovat a právo získat osobní dokumenty, včetně uprchlického cestovního pasu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zaměstnankyni Putinovy "továrny trollů" udělil ruský soud symbolické odškodné jednoho rublu

18. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Soud v Rusku nařídil tajné Putinové "továrně na propagandu", aby vyplatila jeho bývalé zaměstnankyni Ljudmile Savčukové symbolické odškodné jednoho rublu. Tzv. Agentura pro internetová studia, která najímá lidi na psaní prokremelské propagandy z utajované petrohradské adresy, se stala terčem žaloby bývalé zaměstnankyně Ljudmily Savčukové za to, že údajně nevyplácená řádně mzdy a neposkytla zaměstnancům řádné pracovní smlouvy. Savčuková je novinářkou na volné noze a tvrdí, že se záměrně nechala zaměstnat jako vládní internetový troll, aby instituci odhalila.

Poté, co se obě strany dohodly na tom, že Savčuková dostane odškodné ve výši jednoho měsíčního platu, rozhodl soudce, že k tomu obdrží ještě symbolický jeden rubl odškodného. Zaměstnanci "Institutu pro internetová studia" bombardují fóra nejrůznějších serverů chválou Vladimíra Putina. Ruská vláda tvrdí, že s "Institutem" nemá nic společného.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN odsoudila Assadův útok na trh v Sýrii. Svědci hovoří o tom, že "mrtvoly jsou všude"

17. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Stephen O'Brien, šéf OSN pro humanitární pomoc, vyjádřil svou hrůzu nad "totální neúctou k životu civilistů" poté, co armáda prezidenta Assada usmrtila leteckým úderem více než 100 lidí v předměstí Douma u Damašku

Organizace spojených národů odsoudila nedělní útok syrskými stihačkami na předměstí Douma, při němž zahynulo více než 100 osob, mnoho z nich civilistů. Stephen O'Brien, nejvyšší činitel OSN pro humanitární pomoc, uvedl, že je zděšen totální neúctou vůči životu civilistů v tomto konfliktu, při němž bylo usmrceno nejméně 250 000 lidí a zraněno čtyřikrát tolik. O'Brien v závěru své třídenní návštěvy v Sýrii řekl v Damašku, že "útoky na civilisty jsou nezákonné, nepřijatelné a musejí přestat."

Britský imigrační právník:

Nelze kriminalizovat uprchlíka, který prošel do Anglie tunelem pod kanálem La Manche

15. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Colin Yeo, čelný londýnský imigrační právník a zakladatel serveru Free Movement, který se soustřeďuje na otázky imigrace, argumentuje, že není možné kriminalizovat Abdula Rahmana Harouna, který v minulých dnech ušel téměř celých 50 kilometrů železničním tunelem podle trati pod kanálem La Manche. Byl zatčen až kilometr u anglického města Folkestone a má být obžalován podle obskurního anglického zákona z 19. století kriminalizujícího "vytváření překážek železniční lokomotivě či vagonům".

"Jako všichni uprchlíci, pan Haroun nesmí být stíhán za neregulérní vstup do země, kde chce žádat o útočiště," upozornil právník. Uprchlíci mají právo vstoupit na území jiné země bez osobních dokumentů nebo nepravidelným způsobem, pokud prchají před nebezpečím.

Jan Brulc, mluvčí pro Migrants' Rights Network, k tomu dodal, že "když neexistují žádné legální metody, lidé se pokusí vstoupit do země jakýmikoliv prostředky."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proruští separatisté používají drony, ukrajinská armáda posílá se zprávami posly...

Ukrajinský konflikt běžných dní připomíná 1. světovou válku

17. 8. 2015

čas čtení 7 minut

Saša Bak je velitelem 7. roty u 93. brigády ukrajinské armády. Ve svých 21 letech je zdaleka nejzkušenějším a nejlépe vycvičeným vojákem jednotky čítající 110 členů. jejich úkolem je bránit část téměř opuštěné vesnice Pisky, pouhou míli od proruskými separatisty kontrolovaného Doněcku. V jednotce má směsici uboze vycvičených vojáků a dobrovolníků. Ví, že setrvalý útok na jejich pozici by nemohli ustát. Přesto se po zranění okamžitě vrátil na svou pozici, i když měl 30 dní na zotavenou. Na bojové mise totiž chodí se svými vojáky sám, protože nikdo z jeho vojáků není trénovaný jako on. Reportáž z východu Ukrajiny přinesl deník Washington Post.

Poznámka:

Kolik dronů, rušiček, dělostřeleckých radarů a raketometů bylo nasazeno za I. světové války?

17. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Je pravda, že první drony zkoušelo už nacistické Německo, zatímco vůbec první ozbrojené drony nasadil Írán ve válce s Irákem na počátku 80. let. Avšak tyto bezpilotní stroje nemohly být používány k navádění dělostřelecké palby, a zejména ne v noci, jak se to běžně děje na Ukrajině. (Většina palebných přepadů z ruské strany je vedena v noci, čímž se výrazně snižuje riziko účinné ukrajinské odpovědi.) Teprve současné drony jsou vybaveny účinnými senzory na principu termálního zobrazování. Většina z těchto senzorů je mimochodem západního původu, a to i na dronech ruských, poněvadž ruský průmysl tyto pokročilé senzory nedokáže vyrábět.

47. výročí sovětské invaze považujeme za inspiraci k nutnému omezení dnešní moci bank

18. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Stanovisko „Doleva!ČSSD“ k výročí invaze a ke ztrátě suverenity zásahem zvenčí

tisková zpráva

V těchto dnech vzpomínáme na srpnové dny před 47 lety, kdy vojska Varšavského paktu přepadla Československo a násilím ukončila tehdy zcela ojedinělý pokus prosadit tzv. socialismus s lidskou tváří. Tehdejší reformní vedení KSČ prosazovalo demokratizaci společnosti, ne demokracii, proklamovalo loajalitu k Sovětskému svazu, ne neutralitu a občanům nabídlo více svobody, zrušení cenzury i politických represí a respektování lidských práv, ale ne multistranickou parlamentní demokracii. Přesto tehdejší vládci Kremlu vnímali Pražské jaro 1968 jako smrtelnou hrozbu pro celý totalitní systém sovětského bloku. Obávali se, že se takto mohou „nakazit“ i další satelitní státy tábora, a proto vyslali půlmiliónovou armádu, která okupovala Československo 22 let a novou realitou se staly tzv.normalizace a omezená suverenita.

„Včera tanky, dneska banky“

18. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Pozvánka na veřejné shromáždění dne 21. 8. 2015

Místo: Klárov

Heslo: „ Včera tanky, dneska banky“

Ztráta suverenity cizím zásahem zvenčí:

Řecko 2015 a paralela se ztrátou suverenity ČSSR ze srpna roku 1968, kdy byl zardoušen demokratizační proces: tenkrát pod pásy tanků, nyní pod kanonádou bank a finančního sektoru EU.

Wilsoniáda číslo dvě, aneb Přízrak politického vykupitele

17. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Americký prezident Woodrow Wilson zapojil USA do I. světové války pod praporem "války za ukončení všech válek". Spolu s Francouzi poté vytvořil v Evropě systém těhotný dalším, ještě horším ozbrojeným konfliktem, systém, který vydržel jakžtakž fungovat dalších dvacet let. Na jeho sklonku bylo Československo jedinou demokratickou zemí mezi četnými následnickými státy předchozího politického uspořádání. Historikové považují dnes Wilsona s jeho vykupitelskými fantaziemi za jednoho z vůbec nejhorších amerických prezidentů.

Zapomeňte na to, že Západ má "silné a zkušené" ozbrojené síly

14. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Občas se můžete v propagandistických materiálech dočíst, že prý Západ má "silné a zkušené" ozbrojené síly, které dokáží spolehlivě zajistit jeho bezpečnost.

Pak ale jen kroutíte hlavou, když sledujete využití vyděračského potenciálu Turecka, které už má dnes pozemní armádu ve stejné váhové kategorii jako "reformující" USA ZDE. Nebo se dozvíte, že se "zkušení" západní vojáci na Ukrajině poprvé dozvídají, jaké to je být pod dělostřeleckou palbou - což se kdysi považovalo za základní náplň práce pěšáka ZDE.

BRITSKÉ LISTY V MOBILNÍ VERZI

17. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Jde to ztuha a pomalu, ale přece. Britské listy jsou k dispozici v rozlišení pro mobilní zařízení. Je řešeno jednoduše, tzn. tok článků a jednoduché menu v hlavičce. Budeme moc rádi, když mobilní verzi zkusíte a pošlete nám připomínky na redakce@blisty.cz.

Většina uprchlíků v Calais je ze středních a vyšších vrstev. Mezi uprchlíky v Calais je i chirurg

15. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V táboře Džungle v Calais za nelidských podmínek žije mj. i jeden chirurg, který se snaží dostat do Británie. Jak informoval deník Daily Mirror, většina uprchlíků jsou vzdělaní lidé, jsou z vyšších nebo středních vrstev. Srovnejte to se lžemi, které šířil v rozhovoru s Martinem Veselovským o Calais Konvička. Mimo jiné vydal Daily Mirror tuto fotografii afghánského uprchlíka, který předtím žil v Londýně sedm let, ale Británii opustil, protože si musel jet vyřídit svou uprchlickou dokumentaci do Itálie (kde poprvé vstoupil na území EU) a Británie ho už pak nevpustila zpět. V Británii pracoval jako veterinářský odborník. 50 procent lidí v táboře v Calais jsou "lidé ze středních vrstev", 20 procent je z vyšších vrstev. Většina mluví anglicky jako rodným jazykem. Týdeník Sunday Times vydal reportáž, v níž píše o tom, že mezi uprchlíky v Calais je i chirurg.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Channel Four News: Ostrov Kos se snaží řešit krizi s uprchlíky

Potíž na humanitárních krizích je to, že se skládají z jednotlivých lidských bytostí

14. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

A zde je Soa z Aleppa. Ta přicestovala se svou dcerou Lilian před 48 hodinami. Hovoří tady o šokujících událostech věcně. Jako když její soused, který bydlel v bytě nad ní, šel do obchodu za rohem. Do ulice, kde bydlela, začaly padat rakety a usekly mu hlavu.

Jak vysvětluje své dceři, co se děje? Říká jí, že Asad a Isis si na ulici hrají. Hrají si s rachejtlemi.

Zítra pojedou za jejím manželem do Holandska. Ve velké evropské imigrantské krizi funguje kontext zpětným pohybem. Začnete jí pořádně rozumět teprve, když se podíváte zblízka.Moderátor: U řeckého ostrova Kos přistála velká výletní loď, na níž budou ubytováni a registrováni uprchlíci. Je to pokus poradit si s velkým přílivem lidí, mnozí z nichž prchají před válkami v Sýrii a v Afghánistánu. Náš reportér Paraic O'Brien tam je. Poraicu,

Najdi pět rozdílů: republikánský radikál Trump a "levičák" Zeman

Češi by volili Trumpa, připomíná Zemana

17. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

"Rozbijete rodiny? Deportujete děti imigrantů?," zeptal se v televizním rozhovoru pro stanici NBC moderátor Chuck Todd republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jenž vede prozatímní průzkumy podpory sedmnáctičleného pole uchazečů stranických primárek. "Ne Chucku, rodiny zůstanou pohromadě, ale musejí odejít." Trump v podstatě navrhuje vyhostit lidí s povolením k pobytu v USA, protože jejich příbuzní, zejména děti, které s nimi žijí, povolení nemají. Kdyby se Trump, známý svou přihlouplou, agresivní a demagogickou rétorikou, vycházející vstříc "red necks" amerického středozápadu a jihu, ucházel o post prezidenta v ČR, pravděpodobně by s převahou zvítězil, dodává Bob Kartous.

Jedny koňské klapky prosím

17. 8. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 6 minut

Všeobecná gramotnost s sebou nese jisté obtíže. Člověk prostě umí číst. Čtení se mu stalo přirozeností. Jako nádech a výdech. Jako mluva. Písmena se slijí do celku a promluví. Stali jsme díky tomu informovanější, moudřejší a zapomnětlivější. Díky písmenům můžeme zjistit kdykoliv a cokoliv. Ale nainstalujme si do představ chůzi městskými ulicemi, nasávejme čistý vzduch městských spodin, kochejme se pozlátkem, které je nám nabízeno, a zamysleme se nad stavem společnosti, která se nechává, denně, bez ustání, ovlivňovat a požírat okolím.

Bodláky Václava Duška

Barabové

17. 8. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 1 minuta

Tunelování má tradici. Pomineme tunel karpální, není totiž k popukání. Z nábřeží na Letnou se razil tunel v letech pionýrských i stalo se, účetní nahlédl realitu v režimu tuhém k nežití, sebral výplaty barabů a ádijé za hranice všedních dnů.

Bodláky Václava Duška

Svatá slova

17. 8. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 1 minuta

Kníže pravil: Lezeme mocným do konečníku. Otázka zní, kdo a kdy. Má kazatel pravdy jistě bohaté zkušenosti s mladším bráchou za mořem, starší brácha jaksi není v milosti - dříve krasohled, nyní křivohled. Dialektika nezklame.  Bude dobré, když napříště nebude Fürst používat my - my jsme národ!

Zničí "ultralevicový" kandidát Jeremy Corbyn britskou Labouristickou stranu?

15. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

"Myslím, že v Labouristické straně není touha vrátit se k nějakému anachronickému sociálnědemokratickému fundamentalismu, ale že je tam touha vrátit se k labouristické duši, k našim základním hodnotám, smyslu pro spravedlnost, víru v rovnost, v demokracii a v lidská práva," říká bývalý labouristický ministr Peter Hain. "Tyto hodnoty se v technokratickém manažerském žargonu posledních dvaceti let ztratily."

Zvolení poslanci Labouristické strany jsou šokováni obrovskou občanskou podporou pro "netypického" kandidáta na šéfa Labouristické strany Jeremyho Corbyna, který podle průzkumů veřejného mínění má mezi cca 600 000 občany, kteří se přihlásili do Labouristické strany a mají volit jejího nového předsedu, podporu až 67 procent. Ostatní, centrističtí kandidáti jsou daleko za Corbynem. Zdá se, že Corbyn vyhraje volby na šéfa Labouristické strany obrovskou většinou, a to v prvním kole. Na jeho především mladé stoupence vůbec nepůsobí varování Tonyho Blaira, že se tím Labouristická strana "zlikviduje" (považují Blaira za válečného zločince), ani varování ostatních kandidátů, že volbou Corbyna se Labouristická strana stane na dlouhá léta nevolitelnou a přestane být efektivní opozicí vládnoucím konzervativcům (což už ovšem dávno přestala být - ve Skotsku ji v květnových volbách zcela zlikvidovali skotští nacionalisté a v Anglii se labourističtí poslanci lísají v parlamentě ke konzervativcům). O víkendu má pronést projev bývalý labouristický premiér Gordon Brown, který je považován za přijatelnějšího než Tony Blair, a pokusit se přesvědčit voliče, aby pro Corbyna nehlasovali. Obávám se, že se to asi nepovede.

Kdy si lidé uvědomí, že migrace je normální a prospěšná?

15. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

V pátek se na Glasgow Caledonian University konal seminář akademické organizace GRAMnet (Glasgow Refugee, Asylum and Migration Network, Glasgowské sítě pro uprchlíky, azyl a imigraci), jehož se účastnila mj. Lilja Gretarsdottir, vysoká poradkyně pro otázky imigrace v Radě Evropy, Nazek Ramadan, ředitelka organizace Migrant Voice a další odborníci a aktivisté.

Lilja Gretarsdottir informovala o vážné situaci uprchlíků a přistěhovalců po celém světě, především v Evropě, kdy z viny Evropské unie se ocitá množství uprchlíků, prchajících před vražděním, pronásledováním a válkou, v krizové situaci. Situaci přirovnala k třicátým létům dvacátého století, kdy za nezájmu států prchaly desetitisíce uprchlíků před Hitlerem. V diskusi se hovořilo o celé řadě naprosto šokujících případů, například o případu v Belgii, kdy tamější imigrační úředníci oddělili čtyřletou holčičku od rodiny, izolovali ji, a nakonec ji letecky deportovali do Kanady bez jakéhokoliv doprovodu dospělých. Idiocie úředníků je bezmezná a Radě Evropy se podařilo v této věci Belgii úspěšně žalovat, takže k obdobnému případu už nemůže dojít. Rada Evropy nemá vůči politikům v Evropské unii v podstatě žádné páky kromě možnosti je žalovat u Evropského soudu pro lidská práva, což také úspěšně činí, pokud porušují platné lidskoprávní dokumenty, vzniklé na obranu uprchlíků po druhé světové válce, ale náprava v takových případech trvá léta. Lilja Gretarsdottir zdůraznila, že uprchlíci mají právní nárok na ochranu před pronásledováním a nesmějí být kriminalizováni, ani označováni za "ilegální imigranty". Uprchlíci mají samozřejmě právo vstoupit na území jiného státu i bez dokladů a státy mají povinnost se o ně postarat. Politikům se to nelíbí a vůči nevinným lidem se chovají drasticky a krutě. Je to nesmírně pošetilé, neboť policejní a vojenská opatření proti uprchlíkům jsou vyhozené peníze - daleko konstruktivnější je investovat do jejich integrace v evropských zemích - uprchlíci totiž přinášejí novým zemím obrovský kulturní i ekonomický prospěch. Píší o tom stránky Migrant Voice, které zaznamenávají příběhy množství lidí, kteří byli pro svou novou zemi obrovským přínosem.

Hovořilo se také o případech, kdy úřady uprchlíkům odmítají povolit pracovat, takže rodiny nemají peníze na základní potraviny pro děti. Jedné účastnici odpíraly britské úřady právo na práci po dobu pěti let a sociální služby jí proto chtěly odebrat děti, protože "žena nemá základní finanční prostředky, aby je uživila".

Zemanova cesta do Číny je zcela na místě

17. 8. 2015 / Milan Mundier

čas čtení 2 minuty

Prezident Miloš Zeman se stal opět terčem nemilosrdné a nesmyslné kritiky, když se proslechlo, že v září poletí do Číny, aby se tam zúčastnil oslav 70. výročí konce II. světové války. A to i navzdory odmítavému postoji ostatních zemí Evropské unie. Sluší se zdůraznit, že právě Čína byla za II. světové války zemí s druhým nejvyšším počtem obětí. Zahynulo během ní přes 11 000 000 Číňanů, z toho 10 000 000 civilistů (Některé údaje uvádí 9 000 000 -17 000 000 civilních obětí). Tolik obyvatel má zhruba celá Česká republiky. Sluší se také zdůraznit, že v Číně existoval za II. světové války poměrně silný odboj, díky čemuž Japonsko nemohlo naplno využívat jejího nerostného bohatství.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22381