Co vyvolalo nástup populismu na Západě?

2. 11. 2016


Populismus v Asii z velké části chybí, i v rozvinuté Jižní Koreji a Japonsku. V Latinské Americe, kde levicoví populisté v Argentině, Bolívii a Venezuele v minulé dekádě dovedli své země na buben, je fakticky na ústupu. Nicméně v Evropě dochází k trvalému a silnému vzestupu populismu takřka všude, ale má hlubší kořeny, než si možná představujete, napsal Fareed Zakaria.

Tohle je skutečné televizní zpravodajství

2. 11. 2016

Každodenní hodinové zpravodajství Channel Four News, které se vysílá každý všedni den od 19 hodin, uváděl moderátor Jon Snow přímým přenosem z New Orleansu. Vysílání se přímým přenosem účastnili i reportéři Matt Frei z Washingtonu, reportérka Kylie Morris z Arizony, reportér Alex Thomson z Moskvy a moderátor Channel Four News Krishnan Guru-Murthy také živě ze západního Aleppa, kde ostřelovač právě v jedné rodině usmrtil šestiletého chlapce:

Zpravodajský bulletin obsahoval i živé vstupy z londýnského studia a od reportéra z křižovatky u londýnského letiště Heathrow, když se hovořilo o tom, že soudní verdikt odsoudil britskou vládu, že dopouští překračování bezpečnostních limitů koncentrace NOx v britských městech, což způsobuje předčasné úmrtí 50 000 občanů ročně.

Celé toto středeční hodinové televizní zpravodajství, pozoruhodné už jen mezinárodní koordinací jednotlivých televizních mostů, je možno zhlédnout (v angličtině) ZDE

Czech racists verbally attacked women wearing a hijab at court

2. 11. 2016

District Court for Prague 10 started to deal with a complaint made by a student with Somali roots who was ordered not to wear a hijab during classes at her Czech secondary school. Dozens of people came to give support to Ivana Kohoutová, the headmistress of the Secondary Health Service School in Ruská Street in Prague, who issued the order forbidding the student to wear a hijab. There were also dozens of people supporting the student.

Two representatives of the Czech right wing Civic Democratic Party, former secondary school headmaster Václav Klaus junior and former dissident František Stárek protested against the student´s complaint. "When a child is from a minority, it is immediately defended by activists and by state authorities who terrorise the headmaster of the given school. I fully support the headmistress in this case, hijabs do not belong to Czech schools," said Klaus junior in front of the court.

Supporters of the school headmistress verbally assaulted the student who lodged her complaint. "Why are you wearing a scarf, since you are a Czech?" yelled one of the present women at the student. Other demonstrators shouted at the student that she should "go back to where she has come from". The student was born in the Czech Republic.

Two students left the Secondary Health Service School in Ruská Street in 2013 because the headmistress banned them from wearing scarves.

According to the headmistress Kohoutová, the School Regulations do not allow the wearing of scarves on the premises of the school.

The Czech Ombudsman Anna Šabatová pointed out that the student has been the subject of discrimination. The School Regulations are in conflict with the constitution of the Czech Republic, the Czech Education Law and the Czech Anti-discrimination law. Her comments have been met with strong protests.

Source in Czech HERE

Rozhovor Britských listů 81:

Etnicky se nepovažuju za Čecha

28. 10. 2016

K 28. říjnu hovoří Jan Čulík s obráncem lidských práv Petrem Uhlem o jeho názorech a jeho internacionalistické motivaci i o obrovském vlivu, jaký na něho měl jeho otec. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. října 2016.

Recenze v rozhovoru zmiňované knihy Petra Uhla Dělal jsem, co jsem považoval za správné a ukázky z ní jsou zde:

16. 12. 2013 Milan Daniel: Dělal a dělá to, co pokládá nejen za správné, ale i spravedlivé ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: O zločinech a chybách minulosti se v ČR musí tradičně mlčet ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: O "českých tradicích" v české vládě a o xenofobii úředníků ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: Jsem proti institutu prezidenta ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: Češi pořád proti něčemu bojují ZDE
I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Mezitím v Absurdistánu 8: Orgie pravice

2. 11. 2016 / Tomasz Oryński

Minulý týden v Polsku byl překvapivě klidný. Po dobu několika dní vláda neučinila nic trapného. Zdá se, že usiluje o nový rekord!

Avšak stav mysli strany Právo a spravedlnost funguje i na nižších úrovních. Zejména kolem Poznaně se to projevuje zvlášť mimořádně. Před časem tam místní radní ze strany Právo a spravedlnost požadovala oddělení oslů a oslic v místní zoologické zahradě, protože na veřejnosti měli pohlavní styk, což uráželo pocity slušných lidí a kazilo to mládež. Nyní tam místní politik ze strany Právo a spravedlnost usiluje o zákaz injekcí HPV pro mladé dívky, které jsou prevencí pro rakovinu děložního čípku. Podle jeho názoru ty injekce připravují dívky na kariéru prostitutek. A co se týče té rakoviny samotné, politik tvrdí, že je to nemoc způsobená přílišným bohatstvím a životním stylem, který šíří liberální levice.

Papež znovu apeloval na státy, aby přijímaly uprchlíky

2. 11. 2016

Papež František: Myslím, že teoreticky, nemůžeme před uprchlíkem uzavřít své srdce. Ale vlády musejí být moudré. Musejí být velmi otevřené přijímání uprchlíků, ale také musejí uvažovat o tom, jak se o ně postarat. Protože nestačí jen uprchlíka přijmout, je nutno ho také integrovat. Není lidské uzavřít dveře, není lidské uzavřít své srdce. Protože v dlouhodobé perspektivě za to zaplatíte. Ano, zaplatíte za to politicky. Ale zaplatíte politickou cenu i v tom případě, když nebudete jednat moudře při uvažování o přijímání dalších uprchlíků, které musíte být schopni integrovat.

"Po Trumpově nezvolení může dojít k revoluci, ale já sama se násilně chovat nebudu"

1. 11. 2016

"Udělali jsme z Hillary panenku voodoo." - "Vy jste jí píchli špendlík do oka?"

"Co to tady máte?"

"To je voodoo panenka Hillary."

"Panenka voodoo?"

"Ano, do toho se píchají špendlíky a přeje se jí všechno zlé."

"Vy jste jí píchli špendlík do oka?"

"Ano, to jsme udělali."

"To moc hezké není."

"Mně se to moc líbí."

(Dav skanduje:) "Zavřít ji! Zavřít ji!"

"Dnes večer tu bylo hodně lidí, kteří skandovali ´Zavřít ji.´ Vy jste taky skandoval?"

"Chci, aby byla postavena před spravedlivý soud na základě všech obvinění. Ale také na základě všech důkazů, aniž by je FBI z politických důvodů potlačovala."

"Co uděláte, pokud mají průzkumy veřejného mínění pravdu a 8. listopadu zvítězí Hillary Clintonová?"

"Budu zhnusen a otráven a budu myslet na to, čím vším budeme muset projít, další čtyři roky skandálů, vyšetřování a ničení naší armády. Bude to nechutné."

"Někteří lidé hovoří o revoluci, pokud Trump prohraje?"

"To by se opravdu mohlo stát. Já bych se toho neúčastnila, mám vnoučata a tak. Já se násilně chovat ale nebudu."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

"Postsociální postdemokracie"

Zachrání ČSSD počínštění? Nebo jde o víc?

2. 11. 2016 / Karel Dolejší


V roce 1988 vydal německý sociolog Ralf Dahrendorf knihu nazvanou The Modern Social Conflict (slovensky: Moderný sociálny konflikt: esej o politike svobody. Bratislava 1992.) V předvečer zdánlivě absolutního triumfu západních demokracií nad konkurenčními byrokratickými diktaturami Dahrendorf prognózoval úpadek a zánik sociální demokracie, kterou podle něj čeká osud meziválečných liberálně demokratických stran.

Nesouhlasím s kritikou "tatíčkovství TGM"

2. 11. 2016

Noticku Borise Cveka o Masarykovi a jeho údajné tatíčkovské zaslepenosti rozdělující společnost jsem přelétl sedě pod pomníkem Garibaldiho v Nizze (Nice, francouzská Riviéra), kde se tento narodil, píše Jaroslav Vávra.

Garibaldi se svými druhy (k mé lítosti se mezi jeho mezinárodními "Garibaldini" nenachází žádný Čechoslovák, zato ale Mexikánec, Polák, Španěl, Fin aj., toť "decentně" viditelné díky bustám všech "Garibaldini" na jednom z římských vrchů jménem Gianicolo) osvobodil a sjednotil území, kteréžto jednotné po více než šestnáct staletí jako územní nebo státní celek neexistovalo, a které se od té doby nazývá Itálií, jsa veden hned několika "theoreticky reálně" neexistujícími ideami, neboť nejenže "Itálie" samotné nebylo, na jejím budoucím území neexistovala ani jednotná řeč (jenom na italské a francouzské Riviéře žije množství lokálních, odlišujících se řečí a nářečí, o čemž svědčí například dvojjazyčně vyhotovené tabule s názvy ulic), neexistoval ani italský národ; to kromě absence dalších, z tehdejšího hlediska "státotvorných" prvků.

Všichni pořád vytvářejí mytologie

2. 11. 2016 / Jan Čulík

K článku Jaroslava Vávry a jeho kritice utlačitelské habsburské monarchie bych chtěl poukázat na to, že existují i jiné interpretace, pro Čecha mnohdy docela šokující. Měli bychom je alespoň vzít v potaz.

Psal jsem tom před třemi lety v článku nazvaném "Všichni pořád vytvářejí mytologie" ZDE.

Dovolte sebecitaci:

Všechno je totiž mýtus. Jak na to poukázal už Foucault, každý diskurs je mocenský, a vždycky se musíme ptát, o co jeho šiřiteli jde.

(Jak šokujícím způsobem může být diskurs "jiný", ukazuje třeba tento projekt historiků na University of St Andrews, kteří dostali grant na to, aby analyzovali postoje habsburské císařské rodiny, vládnoucí Rakousku a posléze Rakousku-Uhersku, a pojednávají o tom, jak schopní byli rakouští habsburští císaři a jak umožnili národům mnohonárodnostního rakouského impéria přežívat ve vzájemném respektu a míru... :) Projekt podle slov jeho autorů zkoumá "brilantní úspěch evropských konstitučních monarchií, včetně Rakouska-Uherska, v letech 1815-1914"). (sic!)

Přepjatý pocit vlastní důležitosti začíná vypadat klinicky:

Angličané: Narcistický národ

2. 11. 2016


Evropané, včetně londýnského Nizozemce, sotva kdy měli možnost takového hlubokého vhledu do nejtemnějších koutů anglické psýché (vynechávám Skoty, Welšany a Severní Iry), napsal antropolog Joris Luyendijk. Milosrdný přístup tvrdí, že Angličané trpí komplexem nadřazenosti, který jim brání v realistickém pohledu na jejich místo ve světě. Jak pokračuje sága brexitu, člověk pochybuje, zda část britského politického a mediálního establishmentu, pokud ne celá země, náhodou nepropadli vlivu kolektivního klinického narcismu.

Hospoda na obrazovce

2. 11. 2016

Kdo pravidelně sleduje politické diskusní pořady na televizních kanálech a kriticky si je porovnává, bude mít možná stejný názor či aspoň dojem jako já. Přiměřeně společenskému postavení respektive vzdělanostnímu statusu přizvaných aktérů snad získáváme nárok být jimi netoliko poučováni, ale rovnou obohaceni silou prezentovaných myšlenek ne-li kultivačně okysličováni. Je tomu tak doopravdy? ptá se Felix Černoch.

Místo fundované výměny argumentů ad medium res převážně výpady ad personam. Vzájemné napadání je tu však jen jedním z výrazů přízemnosti quaziosobností. Nejsou stavěna fakta proti faktům na bázi erudovaného zmocnění se dané tématiky. Často se tu vedou řeči vskutku jako u piva. Tam se to aspoň dotáhne někdy k nějakému řešení ve smyslu kolektivního ujasnění nebo i shody. Zřejmě také proto, že hospodský jim do toho většinou nemluví, natož se snažil jejich mínění usměrňovat. Na rozdíl od svých kolegů v rolích moderátorů zmiňovaných pořadů.

"Norsko bude trpět": Rusko hrozí jadernými zbraněmi

2. 11. 2016


Vysoký ruský bezpečnostní představitel prohlásil, že umístění 330 amerických námořních pěšáků v norském Værnesu je součástí přípravy amerických sil pro "globální Blitzkrieg" a varoval Norsko, že se může stát terčem potenciálního jaderného útoku.

Obamův "pivot" nevyšel:

Čínské domino v Jihočínském moři: Po Filipínách může přijít řada na Malajsii

2. 11. 2016


Malajsijský premiér Najib Razak v pondělí přicestoval do Číny a měl pro své hostitele vřelá slova, žízeň po čínských penězích a poprvé také přislíbil výrazně užší vojenskou spolupráci spojenou s nákupem čínských pobřežních hlídkových lodí. Poté co z Obamova projektu "obratu k Asii" před dvěma týdny odpadl tradiční americký spojenec Filipíny možná přišla na řadu další země.

Kodifikace lidských práv byla důsledkem Norimberského procesu

1. 11. 2016 / František Řezáč

  To, že si lidi mohou zvolit v demokratických volbách nedemokratický režim, je známo z Německa i Československa z let 1932 a 1946. Také naši krajané německé národnosti volili v roce 1935 stranu, která se hlásila k hitlerovskému režimu. V té době již byly v Říši koncentráky a sudetští Němci to věděli. Přinejmenších od uprchlíků, kteří utíkali přes ČSR. Hlavním odkazem Norimberského procesu není jen potrestání válečných zločinců, ale odkaz, že demokracie spočívá na lidských právech. https://cs.wikipedia.org/wiki/Norimbersk%C3%BD_proces  Pokud by taková práva bývala platila dříve, patrně by nedošlo ani k vyhánění a vysídlení německy mluvícího obyvatelstva z ČSR.

Piráti: Sobotka a Babiš tají vlastníky firem, podporují tím korupci

1. 11. 2016

tisková zpráva


Prezident Zeman dnes podepsal novelu zákona o praní špinavých peněz, podle něhož se zavádí rejstřík vlastníků firem. Problém ale spočívá v tom, že je tento rejstřík tajný a budou do něho mít přístup jen soudy a vybrané státní orgány.

Ministr Babiš původně předkládal na vládu návrh, aby byl rejstřík více veřejný, ale následně návrh změnil a spolu se Sobotkou trvají na tom, aby rejstřík byl tajný pouze pro vybrané úřady. Vedle toho dokonce prosazují utajování skutečných vlastníků i na úrovni EU, kde se vyjednává další novela směrnice o praní špinavých peněz a většina států souhlasí s širší dostupností údajů.

Piráti upozorňují na to, že jak Babiš, tak Sobotka jednají ve střetu zájmů:

Svátky života

1. 11. 2016 / Boris Cvek

Existují světci, o nichž nikdo neví, že jsou svatí, tedy kromě Boha. A právě tito světci jsou ti, kteří mají podle západního křesťanského kalendáře (ortodoxní církve slaví tento svátek v první neděli po Letnicích) dnes, 1. listopadu, svátek především, svátek Všech svatých. A hned po něm, zítra, 2. listopadu, následuje Vzpomínka na všechny věrné zemřelé, tzv. Dušičky. Tyto svátky mne každoročně fascinují.

Jsou to totiž, navzdory všemu zdání, ve skutečnosti svátky života. Svatost je život v tom nejplnějším smyslu. Ale není to nějaká vlastním úsilím dosažená dokonalost nebo bezhříšnost, čistota od všeho pozemského. Svatost je to, co člověk má v sobě z Boha, co posvěcuje a vykupuje jeho pozemskost, smrtelnost a hříšnost. Není to nějaký pohanský kult pozemských bůžků. Je to odkaz k nekonečnému, absolutnímu, jedinému Bohu.

Svatost je vstup Boha do našich životů. Ta formální, oficiální stránka uznávání někoho za svatého, ta reflektuje danou společnost a dobu, konsensus v hledání znaků svatosti. Bůh je ale věčný a nekonečný. Ve svatosti dává plnost života, který smrtí nekončí. Není to odměna a soud, je to milost, projev Boží lásky. Je to přesně ten život, v nějž doufáme pro všechny naše zemřelé, že jim jej Bůh dá ze svého milosrdenství. A proto jsou tyto svátky svátky života.

K prvému listopadu 1755 v Lisabonu - strašné přírodní katastrofě na svátek Všech Svatých

1. 11. 2016 / Petr KužvartPřed několika dny došlo ve střední Itálii k dalšímu velkému zemětřesení. Média mluví o 6.6 stupni Richterovy stupnice, ale od kamarádky italienistky mám informaci přímo z oblasti, že to bylo až 7,2 stupně Richtera. V horách měla vzniknout 25 km dlouhá prasklina. Vše se prý děje v neklidném území nad okrajem podzemního jezera magmatu, jež je hluboko pod povrchem. Pokud by se magma díky prasklinám dostalo až na povrch, Itálie by mohla přestat na nějakou (geologicky celkem krátkou) dobu existovat … . Ale, jak říkají staří latiníci: „Nihil novi sub sole!“ - Nic nového pod sluncem! Čtěte:

Je přípustné demokratickým rozhodnutím omezit lidská práva?

1. 11. 2016 / Vladimír Hejnic

Není, ale...děje se...., píše Vladimír Hejnic.

Je otázka, co považujeme za demokratické. Jestliže připustíme, že demokratické je rozhodnutí v posledních senátních volbách aktuálně zúčastněných voličů z celkového množství možných voličů, obávám se, že se dostáváme do současného stavu.

Tzv "pražská kavárna" se vymezuje svým výjimečným postavením a radikálně proti němu stojí zvolení "protivníci" v čele s pánem v demokratických volbách zvoleným, ale na plakátech "aktuálně volbami nepotvrzených také voličů" ztvárněným do podoby lejna prosazujícím rovněž svojí "demokraticky převažující" pravdu.

O křehkosti demokracie

1. 11. 2016 / Kateřina Duchoňová

V článku výkonného ředitele lidskoprávní organizace Human Right Watch Kennethe Rotha, který vyšel na Britských listech včera 31. 10. 2016, je kladen důraz na lidská práva jako na základní stavební kámen demokratického uspořádání. V článku také uvažuje o nadřazenosti základních lidských práv nad přáním většiny společnosti, pokud by se dostaly do rozporu.

Ze současné situace ve světě vyplývá, že strach a nejistota lidí většinou vedou k nerespektování lidských práv, což je možné ilustrovat zvláště na přístupu k migrantům z oblastí válečného konfliktu, kteří mají dle mezinárodního práva právo na azyl, dalším příkladem jsou demonstrace proti islámu, aniž by lidé rozlišovali jednotlivé vyznavače této víry a uznali jejich výsostné právo na náboženské vyznání.

Kanada přijme v roce 2017 300 000 imigrantů

1. 11. 2016

Kanada oznámila v pondělí, že do země vpustí v roce 2017 300 000 imigrantů, stejně jako letos. John McCallum, ministr pro imigraci, sdělil reportérům, že kvóta 300 000 imigrantů vytváří dobré základy pro další imigrační růst.

"Jsem přesvědčen, že více imigrantů pro Kanadu by byla dobrá strategie z demografických důvodů," zdůraznil McCallum. Jako mnoho rozvinutých zemí má Kanada stárnoucí populaci, což je problémem pro budoucí hospodářský růst.

Ekonomický poradce ministra financí Bill Morneau nedávno kanadské vládě doporučil, aby zvýšila své každoroční imigrantské kvóty na 450 000 lidí ročně. "Takový počet je realizovatelný v budoucnosti, nikoliv však už v roce 2017," konstatoval McCallum, který s duchem tohoto doporučení souhlasí.

Kanada má 35 milionů obyvatel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Šéf MI5: Rusko je stále větší hrozbou Británii i Evropě

1. 11. 2016

Šéf britské rozvědky MI5 Andrew Parker uvedl v exkluzivním rozhovoru s deníkem Guardian, že je Rusko stále větší hrozbou stabilitě Británie a používá k tomu nové sofistikované nástroje, především hackerství na internetu.

"Rusko dnes používá celou řadu státních orgánů a státních pravomocí k prosazování své zahraniční politiky stále agresivnějším způsobem. Využívá propagandy, špionáže, podvracení a útoků na internetu. Rusko tímto způsobem nyní pracuje po celé Evropě i v Británii," řekl Parker.

Pět Čechů bylo v Británii odsouzeno k dlouhým vězenským trestům za terorizování zranitelných lidí

1. 11. 2016

Pět příslušníků jedné rodiny z České republiky bylo odsouzeno za přivezení zranitelných lidí do Británie a za to, že je nutili dělat tvrdou, ponižující práci.

Nejméně osm jejich obětí bylo donuceno spát v garáži na matracích na podlaze či dokonce ve skříni a byli nuceni doplňovat svou nedostatečnou stravu hledáním zbytků jídel v popelnicích. Byli nuceni pracovat v místních továrnách, myčkách automobilů nebo jako sluhové v domácnosti a jeden z nich byl nucen stříhat trávník nožem.

Otrokáři jim odebírali téměř veškeré peníze a muži byli biti a bylo jim vyhrožováno, že pokud se pokusí utéci, budou zavražděni.

Rusko by plně okupovalo pobaltské země za 36 hodin

1. 11. 2016

Rusko by dokázalo zlikvidovat současné vojenské jednotky NATO v pobaltských státech za méně než dva dny, tvrdí analýza americké Rand Corporation, která má vazby na americkou armádu. Analýza tvrdí, že obranné vojenské prostředky Severoatlantického společenství v Estonsku, v Lotyšsku a v Litvě jsou tak ubohé, že "vyzývají ke zničující válce, namísto toho, aby ji odstrašily".

Británie: Řidič kamionu, který usmrtil čtyři lidi, protože se díval za jízdy na mobil, dostal 10 let

31. 10. 2016

Tomasz Kroker, 34, se letos v srpnu při řízení kamionu v naglickém hrabství Berkshire díval nikoliv na cestu, ale do svého mobilu, kde hledal hudbu. Během doby, kdy se díval do mobilu, urazil prý s kamionem jedoucím rychlostí 80 km/h celý kilometr a narazil pak do automobilu stojícího v zácpě. Automobil byl nárazem stlačen na třetinu své velikosti a v něm zahynula řidička a tři děti.

Hodinu před tím, než vyjel s kamionem na silnici, podepsal Kroker prohlášení u svého zaměstnavatele, že si je vědom, že nesmí při řízení používat mobilní telefon.

Kroker byl v pondělí odsouzen za tento trestný čin na deset let do vězení.

Britská média upozorňují na obrovské nebezpečí, které vzniká, když řidiči za volantem používají za jízdy mobilní telefon. Požadují přísnější tresty a vládní informační kampaň, která by přiměla veřejnost k tomu, aby začala používání mobilních telefonů za volantem považovat za stejně tak společensky nepřijatelné, jak nepřijatelné je nyní v Británii řízení automobilu v opilosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je přípustné demokratickým rozhodnutím omezit lidská práva?

31. 10. 2016 / Jan Čulík

Na rozdíl od na život a na smrt znesvářených českých klanů (údajní demokratičtí stoupenci údajně "havlovského" serveru Lumpenkavárna zablokovali nejen šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka, ale i redaktora BL Bohumila Kartouse, který na jejich stránky v podstatě vůbec nic nepsal; bývalý přispěvatel Britských listů Jiří Baťa podává zmatené a hysterické trestní oznámení na "fašistu Hermana", atd.) se Karel Dolejší dlouhodoběji zabývá tím, co by se mělo dělat: totiž hledáním možného kompromisu mezi znesvářenými a navzájem se nenávidějícími kmenovými tábory, které si vzájemně o sobě myslí, že ta druhá strana jsou primitivové a póvl.

Připomeňme si při této příležitosti povzdech Karla Čapka v závěru Továrny na Absolutno, poté, co zmíněná hysterická netolerance nesmyslně znesvářených táborů vedla už k ničivé globální válce, prostřednictvím jeho postavy, pana Brycha:

Uprchlíci nejsou problém. Problémem je identita Evropy

31. 10. 2016

Skutečností je, že Evropa nečelí uprchlické a migrační krizi. Jsou to uprchlíci a migranti, kteří čelí krizi Evropy. Skandálem je, že ve Středozemním moři uprchlíci platí za tuto krizi Evropy svými životy

Imigrace zůstane nadlouho hlavním tématem evropské politiky, píše Natalie Nougayrède. Byla hlavním tématem britského referenda o brexitu (i když tam šlo především o imigraci v rámci samotné Evropské unie) a téma imigrace bude dominovat příští rok francouzským a německým všeobecným volbám.

Od začátku letošního roku zahynulo podle OSN utonutím ve Středozemním moři rekordních 3800 lidí. Stále více lidí přichází při zoufalých pokusech dostat se do Evropy přes Středozemní moře o život.

Otázka migrace bude i nadále hlavním tématem evropské politiky. Na jedné straně jsou liberální internacionalisté, kteří hájí základní zásady práva na azyl, na druhé stojí xenofobní budovatelé plotů, kteří považují migraci za moderní verzi barbarských invazí, které ohrožují kulturu a civilizaci. Bohužel mají tito lidé převahu.

Studená občanská válka: Globalismus, nacionalismus a Mariánský příkop mezi nimi

31. 10. 2016 / Karel Dolejší


Sociální psycholog Jonathan Haidt - podle Foreign Policy jeden z první stovky předních globálních myslitelů - patří k mnoha hlasům konstatujícím probíhající odsun pravolevého dělení v politice na druhou kolej a vznikající novou hlavní cleavage. Co politologové léta studují v empirických výzkumech, Haidt uchopuje z hlediska promýšlení základů etiky a politiky ZDE. Rozdělení na příznivce otevřené a uzavřené společnosti vysvětluje v rámci pojmové dvojice globalismus / nacionalismus - a snaží se najít společnou, kompromisní půdu, na které by se příznivci obou na smrt znepřátelených táborů mohli sejít. Spor globalistů s nacionalisty setrvá v centru západní veřejné rozpravy přinejmenším příštích deset let, tvrdí autor.

Jak zachránit demokracii

31. 10. 2016 / Kenneth Roth

Článek výkonného ředitele lidskoprávní organizace Human Rights Watch, který v minulých dnech vyšel ve 20 různých evropských denících, také v České republlice.

Demokracie musí být zakořeněna v lidských právech. Pro mnoho lidí je tohle samozřejmost, avšak stále častěji vidíme nyní v Evropě některé osoby, které argumentují, že demokracie znamená jen vyhrát volby a pak udělat cokoliv, co si myslíme, že voliči chtějí. Demokracie se tak pro ně stává "diktaturou většiny".

Ano, vláda by měla být odrazem většinových preferencí, jak se to projevuje v periodických, svobodných a spravedlivých volbách, avšak musí být také omezena zárukami lidských práv a vládou zákona. Existují určité věci, které by měly být vládě zakázány, i když je většina voličů podporuje, jako zavedení trestu smrti, věznění lidí z politických důvodů, omezování jejich možnosti volně se shromažďovat a svobodně mluvit, anebo diskriminace na základě pohlaví, rasy, etnicity, náboženství či sexuální orientace.

Pokud si tohle uvědomujeme, je jasné, že nynějšek je pro demokracii obtížným okamžikem - jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Schopnost dodržovat lidská práva nakonec záleží na tom, zda je veřejnost přijímá. Avšak dnes lidé základní zásady dodržování lidských práv zpochybňují více, než když předtím za celou jednu generaci.

PŘEČETLI JSME:

Štefan Švec: Jak sundat Zemana

31. 10. 2016

Na konci října jsme se poučili, jak přesvědčit Zemanovy voliče, aby mu to víckrát nehodili.

1) Důležité je obsadit Show Jana Krause. Prostého diváka rozněžní už fakt, že se to ještě vysílá. Kraus, proslulý tím, jak mu nikdy nešlo o vlastní kšefty a nikdy nenadržoval kamarádům, může uvést oblíbené expolitiky, jako je Jan Ruml. Ti vyzvou k odvolání prezidenta parlamentem a k dalším konstruktivním řešením. Marthu Issovou a Jiřího Mádla zase ráda uvidí bába, již v roce 2010 přemluvili, aby volila pravici, čímž zlepšili její sociální jistoty. Třešinkou na dortu bude účast krasobruslaře Vernera, jehož boji proti poklonkování komunistické Číně uvěří každý, kdo ho viděl tančit na narozeninách Kim Čong-ila.

2) Dobrý nápad je zahájit „týdny občanského neklidu“. Vyhlásit by je měli herci, protože hercům lidé věří. Pamatují si, jak za nimi v roce 2001 stáli při demonstracích za televizní krize, když šlo hercům o chleba. Když šlo o chleba lidu při odborářských demonstracích roku 2012, tak se tam herci sice neukázali, ale lid chápe, že zrovna museli natáčet Ordinaci.

I na jinak klidnou a rozumnou demonstraci je pak třeba přinést cedule s nápisy o Pi-tchusovi a hradní pakáži, jakož i exkrement s prezidentovou hlavou, aby zemanovci viděli, že na sprostotu nemají monopol.

Celý článek ZDE

FBI obdržela soudní oprávnění zkoumat emaily Clintonové, šéf FBI je obviňován, že porušil zákon

31. 10. 2016

Americká FBI získala soudní oprávnění ke zkoumání emailů, které byly nalezeny na laptopu poradkyně Hillary Clintonové v rámci jejího vyšetřování skutečnosti, že Clintonová jako ministryně zahraničí používala soukromý emailový server.

Vysocí činitelé Demokratické strany zároveň v souvislosti s tímto novým vyšetřováním ostře zaútočili na ředitele FBI Jamese Comeyho. Předseda klubu poslanců Demokratické strany v Senátu Harry Reid varoval, že Comey "zřejmě porušil zákon".

V ostře formulovaném dopise šéfovi FBI Reid napsal: "Vaše jednání během nedávných měsíců prokázalo znepokojující dvojí metr při zacházení s citlivými informacemi. Zdá se, že zcela záměrně dáváte přednost jedné politické straně před druhou. Má kancelář zjistila, že toto vaše jednání je zřejmě porušením Hatchova zákona, který zakazuje činitelům FBI, aby používali svých úředních pravomocí k ovlivňování voleb. Svými stranickopolitickými činy jste zřejmě porušil zákon."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Harry Reid také obvinil Comeyho, že "potlačuje explozivní informace o Trumpových vazbách na Rusko":

Alžírsko: Nový odrazový můstek pro migranty do Evropy

31. 10. 2016


Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) otevřela první kancelář v alžírském hlavním městě počátkem roku. Zaznamenala téměř 22 000 migrantů projíždějících Arlitem v severovýchodním Nigeru cestou do Alžírska v období mezi únorem a koncem září. Tento počet je stále jen zlomkem 269 533 zaznamenaných osob cestujících ze severního Nigeru do Libye ve stejném časovém období. Nicméně počet těch, kdo se rozhodnou pro Alžírsko, patrně poroste, jak se sousední státy propadají do politické nestability.

Kdyby nebylo Miloše Zemana, museli bychom si jej vymyslet

31. 10. 2016 / Daniel Veselý

Tuzemské politické kauzy mi vždy přišly ryze maloměšťácké, neboť vypouštějí dezinformační mlhu, jež pohlcuje skutečně závažná témata. Ovšem aktuální kauza, kdy se podle jedné verze hovoří o ohrožení polistopadového vývoje a podle druhé zase o osnování českého Majdanu proti lidovému prezidentovi, už vstoupila na Parnas českého politického bizáru. Záplavu surrealistických trapasů z hradního Mordoru dokázal se stejnou mírou nevkusu vyvážit recitál spřátelených celebrit v televizním pořadu Jana Krause, aby nám připomněl atmosféru politických častušek na podporu aristokratického simulakra. Čeští umělci v těchto dnech povstávají proti domnělému tahu na autoritářský Východ ze Zemanova popudu, konala se truc-demonstrace s účastí kasinového selfmademana a pochybných politických subjektů, a to pod záštitou veřejnoprávní televize (sic). Vše se točí ve stále stejném bludném kruhu. Zdá se, jako by tato země poslední dobou neřešila nic jiného než vrtochy ješitného staříka na Hradě, jehož rumrajch v podhradí zjevně udržuje při životě.

Ostravské rakety a domovní svoboda

31. 10. 2016 / Jan Sláma

Už opakovaně jsem slyšel otázku „víte pane redaktore co je to ostravská raketa“ a pak si tazatel dopřeje radost vysvětlení. Tak jsem tuto otázku znovu slyšel od pana prezidenta v nedělní Partii. Co ale následovalo, totiž souhlasný postoj k prolomení domovní svobody, se mi vůbec nelíbilo.

Miloš Zeman se chová jako buran, ale...

31. 10. 2016

Máte pravdu, že Miloš Zeman má k ideálu opravdu hodně daleko a mnohdy se chová jako buran, píše Jaroslav Obermajer.

Nejsmutnější na celé situaci je ovšem to, že zdrcující většina ostatních politiků je ještě podstatně horší než on.

Pana Krause již dávno neposlouchám, protože je to podle mne ubožák, který se živí tím, co absolutně neumí. Přemýšlím ale o příklonu ostatních herců a umělců k české pravici. U řady z nich je důvodem zcela jednoznačně egocentrismus. Oni se mají dobře a to, že máme například šedesát tisíc bezdomovců, z nichž jich každoročně několik desítek umrzne, tak to je nezajímá ani v nejmenším. To, co mi ale vrtá hlavou, je například nezměrná naivita člověk tak geniálního a věřím, že i velice slušného, jakým je třeba Zdeněk Svěrák.

"Islámský stát" míří do Afghánistánu

31. 10. 2016


Zatímco na Blízkém východě se karta obrací proti samozvanému "chalífátu", někteří veteráni džihádismu se zřejmě vrátí do oblastí v Afghánistánu a Pákistánu, kde se pohybovali již dříve. A pokud to udělají, potkají se se předvojem bojovníků z Iráku a Sýrie, kteří přijeli do východního Afghánistánu vloni, aby pomohli zběhům z Talibánu založit "Chorasánský governorát".

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17496