Bude Police ČR trestně stíhat demonstranta z Mariánského náměstí?

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Bude Policie ČR, která byla přítomna i s kamerami, trestně stíhat demonstranta z Mariánského náměstí, který nesl transparent s nápisem "Žádné muslimy do ČR" (a na druhé straně s nápisem "Zrušte neziskovky, plné parazitů!"

Muž zjevně porušil paragraf 356 trestního zákona ČR "Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod".

Bylo by přijatelné, kdyby měl na transparentu nápis "Žádní křesťané do ČR"? nebo "Žádní židé do ČR"?

§ 356

"Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod"

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

How Czech police brutalise innocent passers-by because of the "threat of terrorism"

2. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

On the orders of the Czech Home Secretary Milan Chovanec, military and police units, armed with sub-machine guns, patrol Czech public spaces, especially bus and railway stations. Since there is no terrorist threat in the Czech Republic, these units have nothing to do and so they tend to terrorise innocent passers-by. A number of videos have emerged recording this.

Here is a video of what one of these units did to an innocent passer-by at the Florenc coach station in Prague. The young man, who is attacked by the armed unit in this video, failed to produce an ID card when requested to do so.

According to Czech law, the police can only demand an ID card from a citizen if they have a reasonable suspicion that he/she has commited an offence.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Co kdyby titulky českých médií hlásaly, že islám je náboženstvím míru?

1. 5. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

S příchodem takzvané migrační krize, kdy se česká kotlina stále ne a ne zaplavovat invazními muslimskými hordami, jak už nějaký čas hřímá nemálo českých politiků a „analytiků“, se proměnil diskurz i údajně seriózních médií včetně Práva, Lidových novin a Literárních novin. Otvírák sobotního tištěného vydání Lidových novin, které vlastní mediální oligarcha a zároveň ministr financí Andrej Babiš, ostentativně hlásá: „Islám odporuje naší ústavě“ ZDE. Nic na tom, že čtenář může nabýt dojmu, že jde o nediskutovatelný fakt, ačkoliv jde o názor šéfky extrémistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která Lidovým novinám poskytla „exkluzivní rozhovor“. Pravda, malým písmem je sice upřesněno, že jde o interview s předsedkyní „sílící německé strany AfD“, nicméně, jak dobře víme, úderné headliny táhnou. Tato dáma mimo jiné proslula drsným výrokem, že by německé policii mělo být dovoleno střílet po uprchlících, kteří na německou půdu vstoupí nelegálně (sic!) ZDE.

Netuším, zda editor LN zrovna podřimoval, když titulek avizovaného rozhovoru s Frauke Petryovou „nepustil“ ve stejném fontu: „Frauke Petryová z Alternativy pro Německo: Islám odporuje naší ústavě“, nebo šlo o čirý kalkul, jak prodat co nejvíce výtisků. Pozoruhodné je také to, že LN tím, že rozhovor s šéfkou platformy hrající na silně populistickou strunu umístily na otvírák, de facto legitimizují otřesné postoje této političky.

Minimalistická demonstrace ultrapravicových extremistů se konala na Prvního máje v Praze

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Sotva několik desítek extremistů z ultrapravicové organizace Národní demokracie se sešlo v neděli odpoledne na Mariánském náměstí na pražském Starém Městě. Policistů a novinářů bylo na místě skoro víc než demonstrantů.

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, na První máj, zdá se, hrstky poněkud zmatených potrhlíků. Hesla, která nesli, jsou zajímavá. Jak by bylo možno je probudit a vrátit do reality? Nabídnutým pobytem v nějaké evropské západní zemi? Nabídkou pobytu v muslimské rodině? Neznají jazyky. Muselo by to být s tlumočníkem. Neměla by česká vláda něco takového ve vlastním zájmu financovat? (JČ)


Zatímco v Praze šíří někteří Češi nesnášenlivost a nenávist, pracovníci drážďanské opery rozšiřují signály tolerance

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta"Za Drážďany, otevřené světu!" zní velký transparent na ctihodné historické budově drážďanské opery. Na průčelí divadla se trvale promítají záběry německých a mezinárodních celebrit, které propůjčují své jméno přátelství, mezinárodní snášenlivosti a prosazování multikulturalismu.

Na výše uvedeném záběru (bohužel se ho nepodařilo vyfotografovat bez interference), zůrazňují dva hudebníci: "Bubnujeme za toleranci!" Na jiném záběru vidíme jiné umělce, každý prohlašující: "Já jsem Němec!" "Já jsem Syřan!" "Já jsem Dán!" "Já jsem Čech". Na jiném podporují operní hvězdy multikulturní soužití.

Proč totéž nedělají české "celebrity"? Stydí se? Bojí se?

Rozhovor Britských listů 55:

Romové jsou tak strašně různí, jako jsou Češi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Published on 27 Apr 2016 O Romech žijících v České republice a o rasismu většinové populace vůči nim hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s romistkou Sašou Uhlovou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Vlaky mezi ČR a Německem jezdí pomalu. Proč?

1. 5. 2016 / František Řezáč

čas čtení 3 minutyChystám se jet v polovině května z Plzně do Mühldorfu na řece Innu v Hormím Bavorsku. Vlakem. Když jsem hledal optimální spojení, časově i na přestupy, vyšla mi trasa přes Cheb a Marktredwitz. Když se podíváte na mapu, bude se vám to zdát divné. Proč nejedu po geometricky kratších vzdálenostech přes Furth im Wald nebo Železnou Rudu? Protože tyto trati jsou, co se týče průměrné rychlosti vlaku, jen o něco lepší lokálky. "Rychlík" Karel Čapek potřebuje na 80 kilometrů z Plzně do Brodu nad Lesy (Furth im Wald) v Horní Falci skoro jeden a půl hodiny. Průměrná rychlost je tedy zhruba 60 kilometrů za hodinu. Tentýž vlak ale jezdí až 150 km/h. v úseku mezi Zdicemi a Rokycany.

Z Plzně do Železné Rudy na společné česko-bavorské nádraží se dostanete "rychlíkem vyšší kvality" po sto kilometrech skoro za dvě hodiny a 10 minut. Průměrná rychlost činí 48 kilometrů za hodinu. Také tento vlak vyvine mezi Zdicemi a Rokycany skoro trojnásobně vyšší rychlost. Na prohlídku nádraží a šumavského infocentra vám při čekání na přípoj do Plattlingu zbyde dobrá půlhodinka. Z Plattlingu nebo Marktredwitz už vláčky frčí až 160. Takže jde o to, dostat se ze sítě ČD co nejrychleji do Německa. A to jde, v mém výše uvedeném případě, Pendolinem do Chebu za hodinu a dvacet minut lokálkou do Marktredwitz.

Pařížské jaro

30. 4. 2016

čas čtení 7 minut

Ve Francii se formuje nové hnutí proti snahám deregulovat trh práce. Vlna protestů začala otřásat Francií počínaje únorem, kdy vláda Françoise Hollanda a Manuela Vallse oznámila podrobnosti o navrhované reformě francouzského zákoníku práce. Dne 9. března se masivních protestů zúčastnilo 9,5 miliónu Francouzů, 31. března se na demonstraci odborů sešlo 1,2 milionu lidí a 9. dubna desítky tisíc občanů pochodovaly Paříží a dalšími francouzskými městy, aby vyjádřily odpor proti navrhovanému zákonu.

Kalifornie: Donald Trump byl donucen opustit svou kolonu automobilů

30. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Demonstranti v Kalifornii donutili v Kalifornii Donalda Trumpa, aby opustil svou kolonu automobilů. Musel svůj automobil evakuovat pěšky přes dálnici. Došlo k chaotickým demonstracím, při nichž aktivisté spálili americkou vlajku a loutku znázorňující Donalda Trumpa. Stovky demonstrantů se opakovaně snažily vzít útokem hotel, kde měl Trump pronést projev před shromážděním kalifornských republikánů v městě Burlingame nedaleko letiště v San Francisku.

Někteří demonstranti se do hotelu Hyatt dostali, protože si tam předem zamluvili pokoje. Z horních pater budovy rozbalili dva velké transparenty s nápisy STOP NENÁVISTI. Před hotelem házeli demonstranti vajíčka, střetli se s policií, která na ně zaútočila pendreky, a blokovali ulice.

Vstup do hotelu demonstranti zablokovali. Trump byl donucen vystoupit ze svého automobilu, přejít spolu s tajnými agenty dálnici pěšky a protlačit se bariérou v plotě cestou do hotelu.

K podobným protestům došlo i ve čtvrtek večer v městě Costa Mesa v jižní Kalifornii.

Kalifornie je poslední stát, který bude hlasovat v republikánských primárkách a uděluje největší počet delegátů. Právě v Kalifornii se zřejmě rozhodne, zda se Trump stane republikánským prezidentským kandidátem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Berlusconi je obžalován ze sexu a lží v sedmi italských městech

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Soudce v Miláně rozhodl, že se spojí soudy v sedmi italských městech a posadí na lavici obžalovaných Silvia Berlusconiho a mladé ženy, které podplácel, aby lhaly pod přísahou. Prokurátoři obviňují devětasedmdesátiletého Berlusconiho, že vyplatil dívkám asi deset milionů eur za jejich mlčení ohledně toho, co se dělo na jeho sexuálních večírcích "Bunga Bunga".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americký akademik se zviditelnil publikací seznamu svých selhání

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Johannes Haushofer, profesor na Princetonské univerzitě, odvážně zveřejnil seznam grantů, které nedostal, článků, které mu odmítly vydat akademické publikace, kursů, do nichž se hlásil, a univerzitních míst, kde se ucházel o zaměstnání a byl při tom neúspěšný. Píše, že akademici normálně publikují jen své úspěchy a jejich úspěchy zůstávají neviditelné. Seznamu se mezinárodně dostalo takové proslulosti, jakou nezaznamenala jeho úspěšná akademická práce, poznamenává profesor.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Indii byl zaveden zákaz vaření během dne poté, co si vedra vyžádala 300 lidských životů

30. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Úřady se snaží zabránit náhodným požárům v obrovských vedrech, která zničila úrodu a usmrtila dobytek

Vedra si tento měsíc v Indii vyžádala více než 300 životů. Úřady proto zakázaly vaření během dne ve snaze zabránit náhodným požárům, které si vyžádaly více než 80 životů. V některých částech Indie je od začátku dubna přibližně 44 stupňů Celsia. Je to asi o 4-5 stupňů více než normálně. Meteorologové předpovídají, že se situace zhorší v květnu, který je tradičně v Indii nejteplejším měsícem roku. Některé státy vysílají televizní reklamy nabádající obyvatelstvo, aby během největších veder nevycházeli z domu.

Indie trpí nyní nesnesitelným vedrem už druhý rok. Loni si tam vedra vyžádala 2500 životů. Úřady nezajistily ve vedrech pro obyvatelstvo dost vody ani nepřipravily lidi v městech na vznikající rizika.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bývalý londýnský primátor se hájí citacemi marxistického autora

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ken Livingstone, bývalý labouristický primátor Londýna, který byl suspendován z Labouristické strany pro svůj výrok, že Hitler byl kdysi sionista a chtěl, aby se židé z Německa vystěhovali do Izraele, tvrdí, že má tyto informace z knihy Lenniho Brennera, marxistického autora knihy Sionismus ve věku diktátorů z roku 1983. Jiní historikové tuto obhajobu považují za poněkud pochybnou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Letecký úder na nemocnici v Aleppu se musí stát pro OSN výzvou k akci

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Nemocnice al-Quds v severosyrském městě Aleppo se ve 22 hodin před dvěma dny stala terčem útoku. Tato nemocnice se 34 lůžky byla úplně zničena leteckým úderem. Dva z lékařů v této nemocnici byli mezi 14 usmrcenými osobami.

Vzniká nebezpečně samolibá situace, kdy se takovéto útoky na nemocnice začínají považovat za normální, píší Joanne Lia, prezidentka organizace Lékaři bez hranic, a Peter Maurer, předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže. Od Afghánistánu až do Středoafrické republiky, od Jižního Súdánu až po Jemen a Ukrajinu se bombardují, plení, vypalují a ničí sanitky, nemocnice i zdravotnická střediska. Pacienti jsou zabíjeni v postelích, útočí se na zdravotníky, kteří zachraňují raněné.

V dnešních válečných konfliktech se armády zaměřují na civilisty a na civilní infrastrukturu, na tržiště, školy, domovy a zdravotnická centra.

V letech 2012-2014 zaznamenal Mezinárodní výbor Červeného kříže jen 11 zemích světa téměř 2400 útoků proti zdravotníkům, pacientům, zdravotním střediskům a dopravě. Dopad na okolní komunity byl zdrcující.

Aleppo dnes

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Za poslední týden bylo v Aleppu zavražděno více než 200 civilistů.

10 000 dětských uprchlíků v Evropě zmizelo neznámo kam

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Co proti tomu dělají úřady Evropských zemí? Nic. Kdyby se ztratily evropské děti, byl by to skandál...

Čínský disident Aj Wejwej připravuje film o uprchlické krizi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Máme natočeno přes 600 hodin. Udělal jsem stovky rozhovorů," řekl čínský umělec Aj Wejwej reportérům v Bernu. "Film půjde do kin příští rok."

Aj Wejwej navštívil uprchlické tábory, například ten v Idomeni na řecko-makedonské hranici, kde, jak uvádí, zažil velmi složitou situaci a chce se o tu zkušenost podělit.

Uprchlické tábory navštěvují také uprchlické hvězdy Angelina Jolie a Orlando Bloom. I ti zdůrazňují pokračující krizi, kdy lidé prchají před válkou a chudobou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Index on Censorship: V Evropě došlo v roce 2016 k výraznému potlačování svobody projevu

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Nejhorší je situace v Turecku a na Ukrajině

V roce 2016 došlo v Evropě k "drastickému zhoršení svobody projevu". Konflikty v Turecku a na Ukrajině vedly k obzvláště složitým podmínkám pro práci novinářů.

Britský časopis Index on Censorship, který monitoruje už desítky let případy potlačování svobody projevu, v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal 301 verifikovaných incidentů útoků na novináře v Evropě, včetně čtyř vražd a 43 fyzických útoků. Útoků bylo o 30 procent více než v prvním čtvrtletí roku 2015.

Rozhovor Britských listů 54:

Bude odsouzen, protože je intelektuál a katolík

22. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

S Ludmilou Voříškovou, dcerou katolického intelektuála Rudolfa Voříška, šéfredaktora revue Řád, kterého prací v uranových dolech usmrtili českoslovenští komunističtí stalinisté, a o tom, co to znamenalo pro ni osobně, jejího bratra (oba byli v raných padesátých letech malými dětmi) a pro její rodinu, hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Czech deputy ombudsman for human rights: "We have to rethink the concept of human rights"

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

"The concept of human rights requires a 're-start'," says Stanislav Křeček, the deputy of the Czech Republic's human rights ombudsman in his article published in the Právo daily. "We no longer have a clear idea what the concept of human rights means in Europe." "Surely it is wrong to regard the Tibetan flag as a symbol of human rights, since slavery was not abolished in Tibet until 1958. Some human rights 'defenders' call the current Chinese president 'a tyrant', yet China has given its citizens an unprecedented amount of human rights and has enormously increased the wealth of its citizens."

In Křeček's view, human rights are always defined by communities and by states. "Defending human rights of some people by ignoring the rights of other people, which seems to be the current practice in Europe, threatens to undermine the whole concept of human rights as such. How can the authorities agree that Anders Breivik is subjected to 'an inhuman and degrading treatment' considering that  the inmates in most European prisons do not live is such conditions of luxury as he does."

"It is wrong to try to protect human rights by grossly disrupting public order in society," says Křeček, implicitly referring to recent pro-human rights demonstrations which took place in Prague during a visit by the Chinese President, "ignoring the fact that people have not only rights, but also duties. This kind of practice leads many people to the conclusion that what is now being presented as 'human rights' is something far fetched and exclusive which has nothing to do with the lives of ordinary people."

Stanislav Křeček was nominated for the position of the Deputy Ombudsman of the Czech Republic by the Czech Social Democratic Party. He is in an almost permanent conflict with the Czech Ombudsman, Anna Šabatová, a former dissident from the pre-1989 era.

Source in Czech ZDE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Diskuse o muslimském šátku, které se odmítl zúčastnit Václav Klaus mladší

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Diskuse o muslimském šátku, které se odmítl účastnit Václav Klaus mladší, poté co opakovaně šíří   o této a dalších záležitostech věcné nesmysly, které  publikuje pochybný server Novinky.cz, se vysílala v Českém rozhlase Plus ZDE. Účastnil se jí redaktor Britských listů Bohumil Kartous.

Prague appeal court has found a left-wing student activist not guilty of "attacking a policeman"

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Prague police is unhappy

The Municipal Court in Prague found student Kateřina Krejčová, an activist who tried to defend her boyfriend from police attack during a right-wing anti-refugee demonstration which took place in Prague in July 2015 not guilty of "attacking a policeman". The court's decision is final.

"The original verdict cannot stand," said Judge Václav Kašík. "We do not agree that the action for which the student was sentenced was socially harmful," he added and continued: "We do not think it is reasonable to classify her action even as a minor offence. The accused cannot be punished for sitting on a pavement while the police remained inactive with regard to much more serious criminal activity committed by the participants of the other demonstration," said the judge.

The commanders of Prague police expressed displeasure with the decision of the Prague Municical Court to quash the guilty verdict against Krejčová, which was issued earlier by a lower court. The Prague police chiefs have criticised what they see as "impermissible interference with the work of the police".

"Any activity, whether verbal or physical, which interferes with the actions of the police is absolutely impermissible," said the Commander of the Prague Police Miloš Trojánek. "In this respect, I fully support the work of the police and will continue to do so."

Sources in Czech HERE HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Čína zpochybňuje další japonské území

29. 4. 2016 / Tomáš Maštalíř

čas čtení 4 minuty

Čína se pokouší otevřít novou frontu ve svém územním sporu s Japonskem, poté co zpochybnila japonskou svrchovanost nad souostrovím Ryukyu, včetně Okinawy, domovu pro 25 000 amerických vojáků.

V minulých letech se japonsko-čínské vztahy dostaly na bod mrazu díky sporu o ostrovy v Japonsku známé pod názvem Senkaku, v Číně Diaoyu („Rybářské ostrovy“), u kterých se nachází významná ložiska ropy a zemního plynu. Začátkem dubna se ovšem čínská vláda rozhodla rozšířit spor o další území, když dva čínští akademici zpochybnili v článku pro People's Daily japonskou svrchovanost nad souostrovím Ryukyu.

The culture, stupid!

29. 4. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Kolem roku 1980 výraz "neokonzervativní" znamenal dočista něco jiného než dnes. Týkal se skepse vůči "keynesiánskému" programu Velké společnosti, nikoliv podpory vojenských intervencí v zahraničí. Jedním z těch, kdo byli tenkrát "neokonzervativní" nálepkou častováni, aniž by o ni sebeméně stáli, je sociolog Nat Glazer, mj. spoluautor klasické studie Osamělý dav. Dnes zůstává zajímavý především kritikou projektu multikulturalismu, kterou sotva kdo může označit za rasistickou nebo xenofobní.

Demokrat a bojovník proti nacismu

29. 4. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minutyV tomto roce vzpomínají bývalí sociální demokraté z Československé republiky, jejich potomci a veřejnost padesátého výročí tragické smrti poslance parlamenu Republiky československé od roku 1929 do roku 1938 a Spolkového sněmu SRN od roku 1953 do roku 1966, soudruha Wenzela Jaksche https://cs.wikipedia.org/wiki/Wenzel_Jaksch

Wenzel Jaksch se podílel jako pověřenec dolnosaské zemské vlády příkladným způsobem na řešení a integraci vyhnanců a uprchlíků po svém příchodu do Spolkové republiky v roce 1949 z londýnského exilu. Několik episod s Jakschem z Anglie oné doby obsahuje také jeden z dílů televizního filmu Pavla Kosatíka České století s názvem Kulka pro Heydricha. https://www.youtube.com/watch?v=qv3MnaY2Tls

Turci zřejmě nedostanou povolení cestovat bez víza do EU v důsledku zhoršující se lidskoprávní situace v jejich zemi

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V Turecku byl suspendován parlament a zastavilo to schvalování zákonů nutných pro souhlas EU s bezvízovým stykem s Tureckem

Turecko zřejmě nestihne včas projednat zákony, které musí schválit, pokud by měla Evropská komise doporučit kontroverzní plán na bezvízový styk Turecka s EU.

Po hašteření mezi vládnoucí stranou a prokurdskými poslanci, k němuž došlo ve středu, byl parlament do pondělka suspendován. Náměstek šéfa Evropské komise ve čtvrtek zdůraznil, že vedení EU nesleví ze 72 podmínek, které musí Turecko splnit, má-li být zaveden pro turecké občany bezvízový styk s EU. Součástí těchto podmínek jsou záruky občanských svobod. Z nedávné zprávy organizace European Stability Initiative vyplývá, že v této oblasti Turecko neudělalo vůbec nic.

Europoslanci v Bruselu varovali, že podmínky jako "právo na svobodu a bezpečí, na spravedlivý soud a na svobodu projevu a shromažďování" jsou jen těžko slučitelné s nedávnými tureckými případy, kdy jsou domácí i zahraniční novináři obviňování z urážení tureckého prezidenta Erdogana.

Někteří analytikové varují, že celá dohoda EU s Tureckem o vracení uprchlíků do Turecka se zřejmě rozloží, pokud se Turecko nebude přesvědčivě zabývat základními otázkami týkajícími se lidských práv.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Studie: Američtí policisté s třikrát vyšší pravděpodobností vystřelí na neozbrojeného podezřelého, pokud jde o bělocha

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty


Lidové moudro o policejní střelbě a část výzkumů tvrdí, že černí podezřelí čelí větší pravděpodobnosti postřelení či zastřelení než bílí, protože policisté mají implicitní rasové předsudky. Nová studie však zjistila přesný opak: Dokonce i bílí policisté s rasistickými předsudky třikrát pravděpodobněji vystřelí na neozbrojeného bílého podezřelého, než na černého.

Američtí Republikáni vkládají naděje v boji proti Trumpovi do vojenského spasitele. Ukazuje to, v jak velkých problémech strana je - a s ní celá země

29. 4. 2016

čas čtení 3 minuty


V nedávném sloupku jsem psal o dosud neúspěšném úsilí předložit jako kandidáta Republikánů na prezidenta penzionovaného generála Jamese Mattise, místo očekávaného nominanta Donalda Trumpa, napsal Glenn Reynolds. Mattis tvrdí, že bezpečnostní tématika je ve "zmatku" a zaznamenal jsem, že nevypadá jako ten, kdo by v tom chtěl po Obamovi dělat pořádek.

Generální tajemník OSN odsoudil restriktivní politiku EU vůči uprchlíkům

28. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon kritizoval "stále restriktivnější" postoje evropských vlád vůči migrantů. V projevu v rakouském parlamentě varoval, že zaváděná restriktivní opatení jsou porušením mezinárodních povinností členských zemí.

"Jsem znepokojen, že evropské země nyní přijímají stále restriktivnější imigrační a uprchlickou strategii," řekl generální tajemník OSN ve Vídni.

"Taková strategie má záporný vliv na povinnosti členských zemí podle mezinárodního humanitárního práva i podle evropského práva."

Pan Ki-moon nejmenoval žádnou zemi, ale bylo zřejmé, že kritizuje nová restriktivní rakouská opatření proti uprchlíkům.

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka vedl, že Rakousko nemá jinou možnost, "vzhledem k tomu, že tolik jiných členských zemí EU odmítá plnit své povinnosti".

Nový rakouský protiuprchlický zákon, který bude nyní předložen horní komoře rakouského parlamentu, odsoudily lidskoprávní organizace včetně Amnesty International a Human Rights Watch.

Rakousko chce také postavit 400 metrů dlouhý plot na hlavním pohraničním přechodu s Itálii, na Brennerském průsmyku. Italská vláda však uvedla, že by to porušilo zákony Evropské unie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Protikandidáti favoritů primárek mají poslední šanci něco změnit, pravděpodobnost toho, že se prezidentkou USA stane žena, se zvyšuje...

Poslední pokusy odvrátit duel Clintonová - Trump

28. 4. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

USA směřují k naprosto jedinečnému souboji o Bílý dům. Na jedné straně bude pravděpodobně stát miliardář Donald Trump, který okolo sebe svými nekontrolovanými populistickými výkřiky vytváří kult osobnosti srovnatelný s totalitními vládci, na straně druhé manželka někdejšího amerického prezidenta Hillary Rodham Clintonová, dříve ministryně zahraničí ve vládě prezidenta Baracka Obamy a pravděpodobně také první žena s reálnou šancí stát se prezidentkou USA. Kroky jejich soupeřů v primárkách svědčí tom, že pokud jejich poslední - často zoufalé - pokusy nevyjdou, na tento spektakulární souboj dojde.

Human Rights Watch: Rakousko schválilo drastická, neospravedlnitelná opatření proti žadatelům o azyl

28. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Zákon, který ve středu schválila Národní rada rakouského parlamentu, je ranou, zasazenou právům žadatelům o azyl, konstatuje organizace Human Rights Watch. Zákon umožňuje rakouské federální vládě vyhlásit mimořádný stav a drasticky omezit právo na žádost o azyl na rakouských hranicích.

"Tato opatření zosobňují právní zeď proti azylu, která je tak opovrženíhodná jako plot z žiletkového drátu, konstatovala Judith Sunderland z organizace Human Rights Watch. "Rakousko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi v Evropské unii, aby lidé měli férovou šanci na ochranu, kterou potřebují, a ne přijímat jednostranná rozhodnutí předávat si žadatele o azyl jako horký brambor."

Bodláky Václava Duška

Krizová poučení z letitých omylů...

28. 4. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Stará existence se dere do kopce mrzké slávy v pohoří Marnost; krize věku mladého, středního i staršího dělají divy. V krizi nalezneš i zalíbení, abys překonal strach ze závratné budoucnosti. Krize v pravý okamžik bourá zajeté cesty - ruinuje lidské plemeníky, politické harcovníky a jejich pomahače, odklízeče špíny. Krize v budoucnu leká náfuky, kteří se mylně domnívají, že nás budou strašit do sto padesáti; ovšem to musí vyzmizíkovat do kavkazského ráje mnohaletých. Koloval vtip, že kdesi ve zmíněném regionu žil byl mužik, věku sto padesáti jar - pak se přišlo na to, že při VŘSR se ve zmatku ztratily doklady a kdosi mu připsal osmdesát roků.

#Změnazákona

28. 4. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 2 minuty

Navrhuji zavést na občanský průkaz další dva údaje. Zařazení a příslušnost. U zařazení by si občané České republiky měli vybrat ze dvou kategorií: sluníčkář a nácek, S/N. V kolonce příslušnost by se potom rozhodovalo dle písmen Z a Pk. Občan republiky by tam mohl zvolit, zda se cítí více jako člen Pražské kavárny či jako Zemanovec. Tento nový systém by státu a institucím usnadnil rozhodování, jak přistupovat k jednotlivým občanům státu.

Zpověď „šmejda“

28. 4. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 3 minuty

"Podle mě takzvaní šmejdi neskončili kvůli tomu, že by se to tak nelíbilo vládě. Tomu nevěřím, toleruje daleko, daleko horší věci. Spíš se to přestávalo hodit do krámu společnostem, které šmejdování provozovaly. Prostě to ukončily tímto způsobem. Ale co já vím. Byl jsem tou nejmenší rybou v rybníce. Jenom ti říkám, že to taková řezničina, jak se říká a tvrdí, nebyla."

Onehdá jsem potkal jednoho z bývalých šmejdů, který prodával při hromadných akcích důchodcům předražené hrnce a podobnou veteš. I zeptal jsem se ho proč. Proč se snažil odrbávat staré lidi, když si byl vědom, že je to loupež. Zneužití jejich důvěřivosti. A tak podobně. Odpověď byla následující (necituji, pouze reprodukuji).

Teorie levicového protinožce

28. 4. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Zatímco nebožtík Marx byl ještě svatosvatě přesvědčen o plné slučitelnosti svých teoretických postulátů s empirickou vědou, velmi dlouhodobé "zdržení" jeho prognóz vedlo k ustavení levicového myšlení, které je programově normativní a protiempirické. Antipod spolu s Hegelem každou chvíli křičí "Tím hůře pro fakta!" a zachovává si plnou důvěru v axiomy, jež se zásadně žádným testům nepodrobují.

Vnitřní dialog generace Y

#Nahokeji

28. 4. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 5 minut

Australian: Hey, have you ever heard about Czechia? 

American: What the heck? Where is that? 

Briton: Dunno man, maybe some place in Poland? 

Frenchman: Yo! I know them, I think… Do they speak Russian? 

Japanese: Wait wait, calm down. I heard that they have a really really cheap beer. 

Swede: Oh stop that, who cares about them?

Rebelie v deníku Times vedla k změně jeho titulní stránky

27. 4. 2016

čas čtení 1 minutaMurdochovy deníky The Times a The Sun, které se vydatnou měrou podílely na šíření lží o katastrofě na fotbalovém stadionu v Hillsborough, kde v roce 1989 zahynulo 96 fotbalových diváků, nepřinesly na titulní stránce v dnešních vydáních informace o tom, že porota po dvouletém vyšetřování rozhodla, že kanastrofu nezavinili neukáznění a opilí diváci, ale sama policie a že šlo o trestný čin.

V redakci deníku Times posléze došlo ke vzbouření a list byl nucen publikovat druhé vydání, které už mělo na titulní stránce fotografii radujících se pozůstalých po verdiktu poroty a pod názvem deníku informaci o rozsudku.

Timesy se posléze omluvily, že zprávu původně nepřinesly:

Šéf severoyorkshirské policie byl v souvislosti s verdiktem poroty o katastrofě v Hillsborough odvolán a ministryně vnitra Mayová nevyloučila trestní stíhání policistů odpovědných za smrt 96 obětí.

Monstrózní Dunning - Krugerův efekt v éře sociálních sítí

Proč nemůže na internetu zvítězit racionalita

28. 4. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Můžete argumentovat k věci, můžete se obklopit celou řadou nezpochybnitelných faktů, můžete poukazovat na zákon, dokazovat reálný stav věci, můžete odhalovat hoaxy a konspirace, můžete do hloubky analyzovat problém a předkládat data, případně vyprávět příběhy pochopitelné laikům. Můžete intelektuálně obracet z hlavy na nohy, odhalovat účelovou manipulaci a debilizaci ve veřejném prostoru, usvědčovat ze lži populisty a hlupáky, stejně vám to nebude nic platné. Sociální sítě, které vytvářejí potenciál propojení s kýmkoliv, kdo je zasíťován, vytvářejí velmi nebezpečnou drogu. Jmenuje se confirmation bias, je návykovější než heroin a takřka se nedá léčit.

Řecká dluhová krize eskaluje

27. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Výrazně se zhoršily vztahy mezi řeckou vládou a jejími věřiteli. Obě strany se nedokážou dohodnout ohledně různých "nouzových opatření", která by měla být realizována, pokud by Řecko nesplnilo ekonomické podmínky svého posledního záchranného balíku z loňského léta. To v Řecku vyvolalo krizi oběživa a řecká vláda je nucena odebírat peníze různých státním institucím. Hovoří se o možných předčasných volbách anebo o novém referendu v Řecku. Řecký premiér požádal o schůzi šéfů EU, ale bezúspěšně. Řecko odmítá další škrty a obviňuje věřitele. Makléři prodávají řecké obligace, a tak zatlačují řeckou ekonomiku dále do nebezpečné zóny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak je ti, Rakousko, aneb Proč si německý "kancléř sjednotitel" zve Viktora Orbána

27. 4. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku o víkendu s přehledem zvítězil nemastný neslaný kandidát strany bývalých nacistů. Na rozdíl od dob, kdy v rakouské politice řádil nebožtík Haider, však tentokrát nelze hovořit o charismatickém ultrapravičákovi. Rakouská politická krize má teď systémový charakter - a situace v Německu se rakouské velice nepříjemně podobá.

Minisummit NATO v Hannoveru jednal o ruské hrozbě

27. 4. 2016

čas čtení 1 minuta


Improvizovaný minisummit NATO v Hannoveru hostil lídry USA, Německa, Velké Británie, Itálie a Francie. Na tiskové konferenci po summitu Angela Merkelová vypočítala seznam hrozeb, jimž západní lídři čelí. Hlavní je problém bezpečnosti, "kterou máme v úmyslu řešit... v těsné transatlantické vazbě". Podle amerického prezidenta Baracka Obamy Rusko "stále ještě" představuje hrozbu v celosvětovém měřítku.

Czech Republic deports a Russian student for filming a man spraying some graffiti on a wall

27. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Russian student Igor Shevtsov (20) has spent three months in a Czech prison on the basis of a suspicion, held by the Czech police, that since he is an anarchist, he must have firebombed the residence of the Czech Defence Secretary Martin Stropnický. The Czech Defence Secretary's private residence was firebombed last year, but the culprit has not been found. No evidence was supplied to the courts linking Shevtsov to the crime and on Wednesday, Shevtsov was found not guilty of this offence by the Prague Municipal Court. The court has nevertheless ordered that Shevtsov should be deported from the Czech Republic. The reason? Shevtsov had filmed another person painting a slogan on the wall of a Czech prison. The slogan said: "Repression will not stop our desire for freedom". The court has decreed that by filming the action, Shevtsov is guilty of "participating in painting the slogan" and hence must be deported.

In 2015, the Czech police detained Shevtsov in prison for three months on the basis of their suspicion that he is an anarchist and is in contact with Czech anarchists. The Czech police was warned about Shevtsov by the Russian Federal Security Service. In Russia, Shevtsov was repeatedly punished for organising unregistered demonstrations, for instance a demonstration against the annexation of Crimea.

Recently, a number of shops in Prague have been daubed with anti-refugee and neofascist graffiti, a muslim has been  knifed and an alternative refugee help centre Klinika has been firebombed. No one has been charged for these offences.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Reforma německých výzvědných služeb zastavena?

27. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Německo oznámilo, že dva roky před důchodem odvolává z funkce Gerharda Schindlera, šéfa BND, německé verze americké CIA od roku 2012. Nahradí ho Brno Kahl, šéf oddělení německého ministerstva financí a blízký spojenec ministra financí Wolfganga Schäubleho. Opoziční politikové a aktivisté interpretují Schindlerovo odstranění jako signál, že německé výzvědné služby nebudou po Snowdenových odhaleních reformovány.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový ruský propagandistický film: "Magnického nezabili a ruská policie je poctivá"

27. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Bill Browder, britský podnikatel, podvodně přesvědčil politiky i vyšetřovatele na obou stranách Atlantiku, že ruští činitelé ukradli 230 milionů dolarů ruským daňovým poplatníkům a zavraždili muže, Sergeje Magnického, který tento trestný čin udal ruským úřadům.

"Celý svět byl tímto absurdním případem oblouzen. Je to nějaká hypnóza. Všechno je to založeno na předsudcích a na ideologii," řekl v Bruselu v úterý autor nového ruského dokumentárního filmu na toto téma, Andrej Někrasov.

Film vznikl v době, kdy se Rusko intenzivně snaží propagandou zdiskreditovat kritiky Moskvy a přesvědčit Evropskou unii, aby v červenci zrušila protiruské sankce.

Bill Browder byl začátkem vlády Vladimira Putina v Rusku správcem mnohamiliardového hedgového fondu v Rusku. Svědčil o tom, že ruští činitelé se zmocnili správy jeho pobočných firem a zneužili je k tomu, aby falešně zažádali o navrácení velkých daňových částek. Tyto peníze pak proprali prostřednictvím evropských bank a offshoreových podniků a zakoupili si za ně luxusní nemovitosti v Rusku a na Blízkém východě.

Když jeho ruský právník, Sergej Magnickij, tuto krádež udal úřadům, byl zatčen a usmrcen ve vězení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

An antifascist student is threatened with a stricter punishment while Czech fascists go scotfree

27. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

On Thursday this week, a court in Prague will deal with the appeal of Kateřina Krejčová, a student at the Prague Film School (FAMU), who has been sentenced for "attacking an official", i.e. a policeman, during Prague anti-refugee demonstrations which took place there in July 2015. Krejčová, a petite girl who weighs only 50 kilograms, was sentenced for "attacking" Filip Dlesk, a policeman who weighs almost 100 kilograms, and for "bruising his shoulder". For this "attack", the student was given a suspended sentence of one month's imprisonment, and has had to pay a fine, but the prosecutor Zdena Galková has appealed against this verdict, arguing that the punishment is "too lenient".

The incident happened at Wenceslas Square in Prague on 1st July 2015. The anti-refugee demonstration which took place there on that day was attended by Tomio Okamura, an extreme right wing politician, and Adam B. Bartoš, an anti-Semite who holds openly fascist views. Hundreds of right wing extremists took part in the demonstration. Some of them were carrying gallows for "the traitors of the Czech nation".

Neither Okamura, nor Bartoš have been prosecuted for their inflammatory speeches given that day. The police investigated the case of the activists who threatened the public with the gallows, but concluded that no criminal offence had been committed.

At the bottom of Wenceslas Square, a small group of left-wing activists was protesting against the demonstration. Their protest had been properly registered with the authorities, according to official regulations.

The left-wing activists were sitting on the pavement and some of them ignored the order of the police that they should leave. The police then brutally attacked one of the sitting men. He lost a tooth during their physical attack against him. The man was Krejčová's boyfriend. She tried to stop the police from attacking him when she was arrested and charged with assaulting a police officer.

Here is a video of the attack of the Czech police against the left-wing activists:Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

V Aleppu bylo usmrceno mnoho lidí, boje se zintenzivňují

27. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Oblasti, které ve městě ovládá opozice, jsou ohroženy obklíčením. Vznikla nová vlna násilí. Ruské dělostřelectvo místní lidi bombarduje

V syrském městě Aleppo a v okolní krajině vznikly prudké a rozsáhlé boje. Skončilo křehké příměří, které mělo vést k mírovým rozhovorům, a opoziční čtvrti města jsou ohroženy obklíčením a humanitární katastrofou.

Letouny prezidenta Asada v úterý usmrtily při útocích na pomocnou infrastrukturu pět pracovníků civilní obrany. Svědčí to o rostoucí zuřivosti útoků po zastavení rozhovorů, které zprostředkovala OSN.

"Všude jsou střely, na zemi jsou mrtví lidé, z ulic se smývá krev," informoval jeden obyvatel ve vládou ovládané čtvrti Aleppa.

Evropské selhání ohledně uprchlíků je ozvěnou evropského morálního kolapsu ve třicátých letech

27. 4. 2016

čas čtení 6 minut

Britští poslanci právě odmítli plán přijmout pouhých 600 dětských uprchlíků ročně. I vlády na celém evropském kontinentu odmítají jakoukoliv odpovědnost za uprchlíky. Je to etická katastrofa historických rozměrů.

S výjimkou papeže Františka riskuje Evropa tím, že skrývá hlavu do písku před skutečností, zapomíná poučení z minulosti a roztrhala poválečné narovnání, etickou katastrofu, která nás navrací do třicátých let dvacátého století. Po celé Evropě sílí ultrapravice a argumentuje se, že deportování uprchlíků do Turecka či do Libye zachrání Evropu před kolapsem do extremismu třicátých let. Avšak ono je to asi obráceně - tyto deportace nás naopak přibližují vládě ultrapravice.

V roce 1938 se sešli zástupci 32 západních států v atraktivním francouzském letovisku Evian v jižní Francii. Evian je dnes slavný svou vodou, avšak tehdy se delegáti zabývali něčím jiným. Jejich úkolem bylo debatovat o tom, zda přijmout rostoucí počet židovských uprchlíků, prchajících před útlakem v Německu a v Rakousku. Po několika dnech vyjednávání se většina zemí, včetně Británie, rozhodla neudělat pro uprchlíky nic.

V pondělí mi evianskou konferenci připomněli britští poslanci, kteří hlasovali proti přijetí 600 dětských uprchlíků ročně, po dobu příštích deseti let. Silně to připomíná evianskou konferenci. Ve třicátých letech mohli delegáti v Evianu tvrdit, že netušili, co bude následovat. V roce 2016, my už tu výmluvu nemáme, píše reportér Patrick Knightsley v deníku Guardian.

USA podpořily blokádu NATO vůči Libyi ve snaze uzavřít cestu pro uprchlíky. Blížíme se Orwellově vizi?

27. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

4. dubna, 1984. Včera večer jsem byl v kině. Všechno válečné filmy. Promítal se jeden velmi dobrý o tom, jak se bombarduje někde ve Středozemí loď plná uprchlíků. Diváci se velmi bavili záběry na obrovského tlusťocha, který se snažil uplavat, ale pronásledovala ho helikoptéra, nejprve jsme ho viděli, jak se motá ve vodě jako sviňucha, pak jsme ho viděli z průhledů helikoptéry, pak byl plný děr a moře kolem něho zrůžovělo a on zmizel pod vodou tak rychle, jako by do něho děrami natekla voda, diváci řičeli smíchem...

Merkelová navštívila kontroverzní protiteroristické centrum

27. 4. 2016

čas čtení 2 minuty


Kancléřka Angela Merkelová během návštěvy kontroverzního centra GTAZ označila koordinované protiteroristické aktivity policie a tajných služeb za "excelentní". Návštěva měla po útocích v Paříži a Bruselu přesvědčit německé občany o vnímavosti úřadů vůči obavám veřejnosti.

Policejní ortel nad antifašistickými aktivitami?

26. 4. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Orgány státní správy, jmenovitě Policie České republiky, do písmene připomínají onoho příslovečného úředního šimla. Ačkoliv se v poslední době množí nenávistné a násilné útoky proti osobám a institucím, jež podporují uprchlíky v nouzi, mnohdy i po materiální stránce, zatím nebyl ani v jednom případě vypátrán konkrétní viník. Tento fakt je vodou na mlýn četným odpůrcům uprchlíků a migrantů, kteří spřádají konspirační teorie o tom, že za tyto útoky si mohou postižení sami, aby vyvolali mezi obyčejnými lidmi soucit a podporu pro jejich konání. Situace je ovšem o to horší, že aktivity na pomoc lidem utíkajícím před válkami a živelnými katastrofami jsou ze strany Policie České republiky potírány, zatímco činnost nenávist a stereotypní předsudky šířících subjektů má zelenou.

Ještě o jménu Czechia: Jak chabá je národní totožnost nás všech

26. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Shrnující článek Jana Čulíka o kontroverzním rozhodnutí českých úřadů přijmout "krátké" jméno "Czechia" pro Českou republiku na serveru European Futures poukazuje na to, že neutuchající zuřivá diskuse v této věci odhalila, jak chabá je národní kulturní totožnost nás všech, Čechů i přislušníků jiných národností. (A možná je to právě dobře, protože tím sdílíme společné lidství.) Článek je v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
32782