Makedonská policie zaútočila na uprchlíky na řecko-makedonské hranici

10. 4. 2016

Několik osob bylo zraněno, když makedonská policie použila slzného plynu, ochromujících granátů a kulek z umělé hmoty proti uprchlíkům, kteří se pokusili překonat pohraniční plot

Uprchlíci se střetli na řecko-makedonské hranici s makedonskou policií. Použila slzného plynu, ochromujících granátů, kulek z umělé hmoty a posléze i vodního děla proti pokusům lidí dostat se přes makedonskou hranici. Uprchlíci reagovali házením kamení na policii. Lidé se dvakrát pokusili překonat makedonský plot, ale byli zatlačeni zpět. Řecká policie byla přítomna, ale nezasáhla.

Potyčky pokračovaly během odpoledne a vítr odnesl slzný plyn do blízkého provizorního tábora na řecké straně hranice, kde uvízlo více než 11 000 migrantů.

Dobrovolní lékaři ošetřili několik desítek lidí s dýchacími problémy i jejich lehká zranění od kulek z umělé hmoty a zranění na tváři, k nimž došlo při potyčkách, když byl plot dočasně strhnut, sdělil Achilleas Tzemos, koordinátor z Lékařů bez hranic. Tři lidé byli odvezeni do nemocnice.

K potyčkám došlo, když se asi 500 lidí shromáždilo u plotu. Aktivisté v sobotu roznášeli letáky psané v arabštině, vyzývající migranty, aby se v neděli dopoledne shromáždili u plotu.

Delegace se otázala makedonské policie, zda bude hranice otevřena. Když makedonská policie uvedla, že otevřena nebude, více než 100 lidí, včetně několika dětí, se pokusilo přelézt plot.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 52:

Proč se v ČR bojuje proti udržitelnému rozvoji?

8. 4. 2016O postojích vůči udržitelnému rozvoji v České republice hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Petrem Lebedou, ředitelem centra Glopolis, které se zabývá otázkami globálního rozvoje, od potravinové bezpečnosti přes klimatické změny až po daňovou spravedlnost. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Britský premiér dostal od matky nezdaněný dar 200 000 liber

10. 4. 2016

Britský premiér David Cameron se v důsledku tlaku proti němu v souvislosti se skandálem kolem Panama Papers v sobotu bezprecedentně rozhodl zveřejnit své osobní daňové prohlášení. Dostal se tím do další kontroverze, protože se ukázalo, že mu jeho matka dvakrát v roce 2011 poskytla 100 000 liber, čímž se vyhnula placení dědické daně ve výši 80 000 liber.

Daňový skandál Davida Camerona vážně ohrožuje stabilitu celé Evropy. Cameron je totiž hlavním stoupencem setrvání Velké Británie v Evropské unii a vážné oslabení jeho důvěryhodnosti ohledně Panama Papers je vítanou vodou na mlýn euroskeptikům, kteří zneužívají propadu jeho kreditu u veřejnosti k prosazení odchodu Británie z EU v referendu, které se bude konat 23. června. Případný odchod Anglie z EU zřejmě povede k vyhlášení nezávislosti Skotska, které z EU odejít nechce, a k výraznému posílení odstředivých a separatistických tendencí v celé EU, které prohloubí snahy o její rozpad a posílí vliv Ruska na roztříštěnou Evropu.

V pondělí Cameron oznámí založení speciální daňové jednotky pod velením britského daňového úřadu a Státního trestního úřadu, která bude zkoumat legálnost finančních záležitostí firem citovaných v Panama Papers.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech extreme right wingers demonstrated in Prague and at Czech border crossings against refugees

9. 4. 2016

Several hundred Czech extreme right wingers demonstrated against refugees in Prague in front of the head office of the ruling Social Democratic Party and they have also blocked Czech border crossings.

Demonstrators from the extreme right wing groupings National Democracy and Dawn - National Coalition chanted slogans such as "Nothing but the nation!" "We do not want multiculturalism!".

Their banners said, "If islam conquers Europe, it will be due to our weakness!", "Merkel - the new Reichsprotektor!", "The EU runs a Protectorate of Bohemia and Moravia!", "Sobotka [Czech Prime Minister], 95 per cent citizens do not want islam here. Who are you serving? Brussels, the USA, the Arabs, Angela and multiculturalism?", "Sobotka, repeat after me: The Czech Citizens, the Czech Families, the Czech Lands and their traditions are above all else!"

Source in Czech  HERE, photographs HERE

Czech Interior Minister Chovanec: "The EU is paralysed by political correctness. We will not accept any redistributed refugees"

9. 4. 2016

"The problem of the European Union is that it is run by bureaucrats. It is a constant mess and chaos and a debate during which everyone watches everyone else so that they do not breach the rules of political correctness. That will lead to the undoing of Europe," said the Czech Social Democratic (!) Interior Minister Milan Chovanec in an interview with the Právo newspaper on Saturday.

He continued: "The proposal [made by the European Commission] to redistribute immigrants throughout Europe is unacceptable for the Czech Republic. We should do what is important: to create a military and police force on the Schengen external borders and to initiate a debate with the countries of North Africa and with Syria. How will it help if half of Syria and Libya leaves for Europe? Who will be reconstructing those countries later? It is in the interest of the European Union to declare that it has military and political strength to defend its own interests and that it will only help those people who need it.

"The case of the Iraqi Christians who have run away from the Czech Republic to Germany shows clearly that redistribution quotas cannot work. It has turned out that even those refugees who came to the Czech Republic willingly do not want to stay here. There is no point trying to receive more.

"The Czech Republic is not threatened by the refugees now because Hungary and Macedonia have blocked the Balkan route. If people start coming via Italy, I expect Austria to close its borders. The Czech Republic will not have problems with incoming refugees in the next six months or so. A question is what will happen later."

The result of an opinion poll conducted amongst the readers of the Právo newspaper is attached to the Chovanec interview:

When asked "Do you agree with the re-distribution of refugees into all the EU countries?" 1,6 per cent of the respondents said YES, 98,1 per cent of the respondents said NO and 0,3 per cent said "I don't know."

10 488 readers have answered the question.Source in Czech HERE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

V Berlíně se koná filmový festival snímků z mobilních telefonů

9. 4. 2016

Tisíce lidí zaznamenaly v Sýrii od roku 2011 demokratickou revoluci a pak i občanskou válku na své mobilní telefony. Tyto záběry se staly mocným výrazem svobody projevu proti Asadovu režimu.

V Berlíně se právě koná první syrský filmový festival snímků z mobilních telefonů. Promítá se 11 krátkých dokumentárních filmů, které natočilo 12 syrských dokumentaristů.

Zakladatelem festivalu je Amer Matar, devětadvacetiletý autor, novinář a dokumentarista, který nyní žije v exilu v Německu. V roce 2011 byl dvakrát zatčen za to, že organizoval mírové demonstrace.

"Je důležité ukázat, jaký je v současnosti život v Sýrii. Je důležité zdokumentovat každodenní život, každodenn střelbu," říká Matar. Že válka dominuje vzniklým filmům, je nevyhnutelné."

V roce 2014 se první festival filmů z mobilu konal ve 20 syrských městech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech Interior Minister: Czech Republic will not take back the 25 Iraqi refugees as yet

8. 4. 2016

The Czech Republic will not take back the 25 Iraqi Christians from Germany as yet, said the Czech Interior Minister Milan Chovanec, pointing out that in his view the "German application has fundamental formal flaws and is not in line with European law". Chovanec also added that the Czech government has now closed down the Generation 21 project for resettling 153 Iraqi Christians in the Czech Republic, saying that "it is not possible to support a project which does not fulfill its purpose".

25 Iraqi Christians of some 89 who had to date been accepted by the Czech Republic within the Generation 21 project decided to leave for Germany about a week ago. The German authorities first said that they would deport them back to the Czech Republic, which was planning to deport them to Iraq, then they changed their minds and said that they would allow them to apply for asylum in Germany, then then said that they would deport them to the Czech Republic.

Uprchlíci v Řecku varují, že budou páchat sebevraždy, pokud bude realizována dohoda EU a Turecka o jejich deportaci

8. 4. 2016

Roste vážné znepokojení ohledně 13 uprchlíků, kteří byli do Turecka deportováni "omylem"

Syřané a Afghánci na ostrově Chios v Řecku, jimž hrozí deportace do Turecka, uvedli, že spáchají sebevraždu, pokud se je EU pokusí násilně deportovat zpět do Turecka.

Souaob Nouri z Kábulu, který je vězněn ve vysoce střeženém táboře na ostrově Chos, uvedl, "Jestli nás budou deportovat, zabijeme se. Zpátky nepůjdeme."

Muž vedle něho varoval před "strašlivými scénami", pokud budou řecké úřady násilně prosazovat deportace, které už vyvolaly vážné znepokojení v humanitárních organizacích.

"My nejsme teroristé," řekl muž, který udal své jméno jako Akimi. "Jsme uprchlíci. Zdejší podmínky jsou velmi špatné. Nemáme vodu. Bijí tu těhotné ženy. Proč s námi takto zacházejí? Jediné, co chceme, je azyl."

Obdobné hrozby sebevražd přicházejí z ostrova Lesbos. Uprchlíci zadržovaní v tamějším vazebním středisku Moria napsali listu Guardian, že raději přijmou smrt, než aby byli deportováni do Turecka. "Přijmeme smrt, ale vracet se nebudeme," píše se v dopise. "Všichni spácháme sebevraždu, pokud nás deportují."

Dosavadní deportace jsou nesmírně kontroverzní. 13 z 66 deportovaných osob z ostrova Chios zpět do Řecka za dohledu ozbrojených stráží vyjádřilo úmysl zažádat o azyl - což podle činitelů OSN stačí na to, aby nesměli být deportováni dokud jejich žádosti nebudou prozkoumány řeckými úřady.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Za solidaritu s uprchlíky útoky a výhrůžka smrtí, aneb psovi psí smrt!

8. 4. 2016 / Daniel Veselý

Po nepřeberném množství státní mocí netrestaných výhrůžek smrtí za „vlastizradu“, jimiž jsou zamořeny sociální sítě, na adresu osob sympatizujících s uprchlíky, po pobodání muslima v pražských Vršovicích a pokusu o zapálení autonomního sociálního centra Klinika se další z militantních „vlastenců“ rozhodl „svobodně vyjádřit svůj názor“. Zatím neznámý pachatel polil zeď a dveře Rodinného centra Kašpárek v Pardubicích červenou barvou připomínající krev a na výlohu vylepil fingované parte ředitelky zařízení Olgy Pavlové. Policisté, kteří incident vyšetřují, předpokládají, že motiv pachatele souvisí se sbírkami pro uprchlíky, které centrum pořádá. Jak je vidno, varování těch, kdo tvrdí, že se česká společnost ze strachu před fiktivním smrtelným nebezpečím, jež mají zosobňovat uprchlíci a migranti, nebezpečně radikalizuje, dostává znepokojivé kontury.

Globální oteplování je zřejmě daleko horší, než se předpokládalo

8. 4. 2016

Výzkumníci zjistili, že mraky obsahují daleko více vody než ledu, než si dosud mysleli, což hrozí větším zvýšením globálních teplot

Modely zkoumající globální oteplování drasticky podcenily roli mraků. Znamená to, že globální oteplování bude zřejmě daleko horší, než se dosud předpokládalo. Vědci nyní varují, že zdvojnásobení koncentrace kysličníku uhličitého v zemské atmosféře ve srovnání s předprůmyslovou dobou zřejmě povede ke zvýšení teploty až o 5,3 stupně Celsia, což je daleko více než 4,6 stupňů, které předpovídají starší modely.

Yale University zjistila, že mraky obsahují daleko více tekutiny než ledu. Mraky, v nichž jsou ledové krystaly, odrážejí do vesmíru daleko více slunečního světla a tepla než mraky obsahující vodu.

Podcenění množství vody v mracích v modelech globálního oteplování znamená, že dosavadní modely jsou založené na chybných předpokladech, argumentuje vědecký článek, publikovaný v časopise Science.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Two Madeleine Albright PhD Scholarships in Czech Studies starting 2016-17

8. 4. 2016


The School of Modern Languages and Cultures at the University of Glasgow, Scotland, is pleased to offer two Madeleine Albright PhD Scholarships in Czech Studies, funded by the Government of the Czech Republic, and  tenable from 1st October, 2016. The award is for three years in each instance and is worth 542,500 Czech crowns p.a. for each of the two students, approximately £ 14,000 p.a. depending on the current exchange rate. The scholarship is open to students of any nationality and is intended to cover tuition fees (at the Home/EU rate only) with the remainder contributing to maintenance. For current research fees see: http://www.gla.ac.uk/research/opportunities/fees/

Current research in the area of Czech Studies at the University of Glasgow concentrates on different aspects of 20th century Czech film, media, and literature studies, with a strong research record in topics such as culture and identity, and examination of different discoursive approaches to self-examination and myth making. Comparative and interdisciplinary proposals, which examine the Czech topics within Central European and global contexts are especially welcome. Research proposals in other areas of study relating to the Czech Republic will be also considered.

The purpose of the Madeleine Albright PhD Scholarship in Czech Studies is to foster international understanding of the political and social culture of contemporary Czech Republic.

Before applying for one of the Madeleine Albright PhD scholarships, students should have applied for and received a conditional or unconditional acceptance for their proposed programme of study through the online application process: http://www.gla.ac.uk/colleges/arts/graduateschool/prospectivestudents/researchstudy/howtoapply/


The submission deadline for scholarship applications is 31st May, 2016 using the Czech Studies PhD Scholarship Application Form 2016-17 to be returned to arts-SMLC-PGscholarships@glasgow.ac.uk  

For further information on relevant research areas please consult:

http://www.gla.ac.uk/research/opportunities/subjects/slavonic/
http://www.gla.ac.uk/research/opportunities/subjects/comparativeliterature/#/overview

All the details HERE

Two Josef Fronek MPhil (Research) Scholarships in Czech Studies 2016-17

8. 4. 2016


The School of Modern Languages and Cultures at the University of Glasgow, Scotland, is pleased to offer two Josef Fronek MPhil Research Scholarships in Czech Studies to applicants of any nationality. The awards are for one year only (2016-17), starting 1st October 2016, and are worth £3000 towards tuition fees for each of the two successful candidates. For research tuition fees see: http://www.gla.ac.uk/research/opportunities/fees/

Current research in the area of Czech Studies at the University of Glasgow concentrates on different aspects of 20th century Czech film, media, and literature studies, with a strong research record in topics such as culture and identity, and examination of different discursive approaches to self-examination and myth making. Comparative and interdisciplinary proposals, which examine the Czech topics within Central European and global contexts are especially welcome. 

The purpose of the Josef Fronek MPhil (Research) Scholarships in Czech Studies is to foster international understanding of the political and social culture of contemporary Czech Republic.

Before applying for one of the Josef Fronek Scholarships, candidates should have applied for and received a conditional or unconditional acceptance for their proposed programme of study through the online application process: http://www.gla.ac.uk/colleges/arts/graduateschool/prospectivestudents/researchstudy/howtoapply.

The submission deadline for scholarship applications is 31st May, 2016, using the Josef Fronek Scholarship Application Form to be returned to arts-SMLC-PGscholarships@glasgow.ac.uk 

For further information on relevant research areas please consult:

http://www.gla.ac.uk/research/opportunities/subjects/slavonic/
http://www.gla.ac.uk/research/opportunities/subjects/comparativeliterature/#/overview

All the details are HERE

Panama Papers:

Britský premiér konečně přiznal, že měl finanční prospěch z offshoreového fondu svého otce

8. 4. 2016

Po čtyřech dnech vyhýbavých prohlášení se ve čtvrtek britský konzervativní premiér David Cameron konečně přiznal, že měl vlastnil akcie v offshoreovém fondu jeho otce, umístěném v daňovém ráji, a že je prodal za 31 500 liber v roce 2010, těsně předtím, než se stal premiérem. Tyto akcie vlastnil se svou manželkou od roku 1997 a v době, kdy byl šéfem britské opozice. V lednu 2010 je prodal se ziskem 19 000 liber. Platil daně z dividend, a uvádí, že akcie prodal před vstupem do Downing Street, "protože jsem nechtěl, aby mě někdo obviňoval, že mám jinou agendu či střet zájmů".

Jeho přiznání však zřejmě neukončí zkoumání Cameronových daňových záležitostí. Labouristický poslanec John Mann, člen výboru Dolní sněmovny pro otázky financí, vyzval Camerona, aby odstoupil, protože "kamufloval a činil zavádějící prohlášení".

Cameron také přiznal, že neví, zda 300 000 liber, které zdědil od svého otce, pocházelo z daňového ráje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britský premiér blokoval snahu EU otevřít tajné offshoreové trusty

8. 4. 2016

Britský premiér David Cameron v roce 2013 zablokoval rozhodnutí Evropské unie zabránit propírání špinavých peněz ve snaze ochránit offshoreové trusty, aby nemusely zveřejnit, kdo je vlastní a kdo z nich má prospěch, informoval ve čtvrtek list Financial Times. Offshoreové trusty jsou podle komentátorky listu Guardian Poly Toynbee "typickou britskou chorobou", na níž je založen systém feudálních výsad a privilegií, z nichž má nekontrolovaný prospěch mimo daňový systém úzká vrstvička zbohatlíků.

Cameron r. 2013 napsal tehdejšímu prezidentu Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi, že by trusty neměly být automaticky podrobovány stejným principům transparentnosti jako firmy.

Evropská unie plánovala odhalit transakce offshoreových společností zveřejněním ústředního rejstříku jejich konečných vlastníků, avšak Cameron argumentoval v dopise, který zůstává veřejně k dispozici na britském vládním serveru, že je prý "nevhodné", aby byl vytvořen "ústřední veřejný rejstřík" offshoreových společností. Argumentoval, že by byl takový rejstřík "narušením soukromí občanů" a že trusty mají "mimořádnou roli v tom, že pomáhají britským rodinám řešit dědictví".

Richard Burgon, stínový opoziční ministr financí, k tomu řekl: "Je to další důkaz o tom, co si britská Konzervativní strana skutečně myslí o vyhýbání se placení daní."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 51:

Praha je krásná, jen kdyby tam nebydlelo tolik Čechů

1. 4. 2016V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s filmovým dokumentaristou Filipem Remundou o nejen o filmech, které Remunda natáčí s Vítem Klusákem, ale také o jeho vazbách na kultury jiných zemí. Především má Filip Remunda silné kontakty v zemích bývalé Jugoslávie a v tomto rozhovoru hovoří o tom, co si Chorvati myslí o Češích. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

K 22. výročí genocidy v Rwandě

Francie v temném stínu rwandské genocidy

7. 4. 2016 / Marek Jandák

Francouzská republika je známá svými „zákony paměti“, které se týkají mimo jiné popírání nejzávažnějších aktů masového násilí. Francouzský stát kriminalizuje popírání holocaustu a uznává arménskou genocidu. Z triády kanonických příkladů genocid 20. století chybí jen Rwanda. Není to zapříčiněno tím, že by byla pro Francii vzdálená a nedůležitá, ale tím, že ve stejné době, kdy se vedly vášnivé debaty o nepřípustnosti popírání holocaustu i kdyby jen na samém výstředním okraji francouzské společnosti, Paříž ještě čtvrt roku po zahájení masivní vyhlazovací kampaně ve Rwandě podporovala vládu za tyto zločiny odpovědnou. Francie se nedokázala s touto temnou minulostí vyrovnat a po desetiletí má velmi napjaté vztahy s rwandskou vládou a odmítá otevřeně přiznat svůj podíl zodpovědnosti. Francouzská politika paměti se tak stává politikou sebestřednou bez univerzálního morálního významu, protože se soustředí na zločiny „druhých“, aniž by dokázala zabránit novým či vyrovnat se se starými „vlastními“ zločiny.

Nakolik je kritika aféry Panama Papers oprávněná?

5. 4. 2016 / Daniel Veselý

V souvislosti s převratným odhalením informací o finančních operacích, jejichž prostřednictvím si v daňových rájích „ulévá“ peníze mimo jiné 140 světových politických představitelů z více než 50 zemi, se z různých stran ozývá legitimní kritika tzv. Panama Papers . Ta by se dala shrnout do několika zásadních bodů. V hledáčku západních sdělovacích prostředků, příkladně Guardianu, se v prvním sledu objevil tradiční démon Vladimir Putin nebo osoby pohybující se v blízkosti čínského a syrského prezidenta, avšak v daleko menší míře západní politicky činné osoby, především Američané – což má implikovat mediální bias. Vyrojily se rovněž pochybnosti ohledně důvěryhodnosti organizace International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), jež uniklé informace déle než rok zpracovávala. A v neposlední řadě se objevily názory, že neběží o zásadní kritickou reflexi globálního finančního systému jako takového, nýbrž jen jeho části.

Tolik obsahová analýza, kterou si ČRo sám objednal

Český rozhlas ukazuje migrační krizi jako "problém ohrožující české občany" a redaktoři jsou "explicitně xenofobní"

7. 4. 2016

Podle RRTV je však "všechno zcela v pořádku"

Český rozhlas v posledním roce zadal vypracování tří obsahových analýz k různým tématům, která se dostala do širšího povědomí veřejnosti. Byla to ukrajinská krize, imigrační vlna a Agrotec. Dále nechal ČRo vypracovat analýzu vybraných pořadů Radiožurnálu a ČRo Plus. Z analýzy o pojetí migrační krize mimo jiné vyplývá, že ČRo vytváří negativní vazbu k pojmu "imigrant" a vytváří okolo imigrační krize narativ vnitřního ohrožení ČR. Níže z obsáhlé analýzy přímo citujeme.

Czech public service Radio presents the refugee crisis as a "problem threatening Czech citizens"

7. 4. 2016

The Czech Radio journalists are "explicitly xenophobic" and create negative connotations which they link to the concept of "immigrant". Czech public service Radio actively constructs a narrative of external danger posed by immigrants to the inhabitants the Czech Republic, says a detailed new analysis, commissioned by Czech Radio itself from media specialists of Olomouc University.

The 165-page analysis shows that Czech Radio gives broadcasting space primarily to its own journalists and commentators; politicians are the second most quoted individuals.

Czech Radio regularly and systematically uses the expression "illegal immigrants", which is incorrect from the legal point of view because the refugees who are protected by the Geneva Convention cannot be regarded as illegal.

A summary of the analysis in Czech is HERE, the complete text of the analysis in Czech is HERE

In a separate development the Czech Council for Radio and TV broadcasting, the official Czech regulatory body for broadcasting, has decreed that the broadcasting of the Czech media about refugees is absolutely balanced, fair and legal.

Source in Czech HERE

Panama Papers, kapitalismus a právní vakuum

7. 4. 2016 / Boris Cvek

Přiznám se, že za existencí daňových rájů a praček na špinavé peníze, stejně jako za existencí nelegálního byznysu s narkotiky, prostitucí apod. nedokáži vidět „selhání kapitalismu“. Je to mnohem spíše selhání právního státu, tedy justice, policie, která selhává při stíhání trestné činnosti – a selhání zákonodárců, kteří selhávají při tvorbě zákonů.

Pokud je „kapitalismus“ fungující trh ve smyslu svobodného podnikání a připuštění majetkové nerovnosti na základě zásluh, pak takový kapitalismus je ve společenském zájmu a musí být společenskému zájmu podřizován. Děsivé by ovšem bylo šíření představy, že ta či ona podoba kapitalismu a právního rámce, v němž existuje (bez právního rámce je společnost vždycky mafiánskou džunglí, ať už se destrukce právního rámce děje z pozice kapitalismu, socialismu nebo jakéhokoli jiného „ismu“), spadla z nebe jako nějaký přírodní zákon, s nímž není možné nic dělat.

Vnitřní dialog generace Y

#Bezpracenejsoukolace

7. 4. 2016 / Aneta Adámková

Ona 1: Aby mě to trochu bavilo, přeci jen, trávím tím neskutečně svého času. V podstatě nemyslím na nic jiného. Tohle já nechci. Chci mít čas i na jiné věci, chci většinu svého času věnovat něčemu, co mě baví, co pro mě má smysl. A ne se zbytečně stresovat. 

Ona 2: Si vůbec nevážíš toho, co máš. Je tak důležité, aby tě práce bavila? Díky práci máš peníze. Můžeš si kupovat jídlo, odjet na dovolenou, koupit si telefon, zajít s kamarády na pivo, … Ber to prostě takhle. Práce je cesta, jak dosáhnout těchto cílů. 

Zločiny kapitalistického režimu

7. 4. 2016 / František Řezáč

http://vary.idnes.cz/zacala-demolice-chebskeho-klastera-odkud-se-sirila-zloutenka-p5o-/vary-zpravy.aspx?c=A160401_140808_vary-zpravy_ba

  V Chebu jsem bydlel od roku 1945 do roku 1972. Stav a dějiny výše zmíněného kláštera znám tedy relativně dobře. Původní (německy mluvící) osazenstvo ženského kláštěra Milosrdných sester bylo v roce 1946 vyhnáno do Německa. Podrobnosti zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1%C5%A1ter_Milosrdn%C3%BDch_sester_%28Cheb%29 

Ovšem informace Wikipedie není přesná. Po vyhnání Milosrdných sester se do areálu  nastěhoval řád anglických panen, jakési ženské obdoby jezuitů s otevřeným a blízkým vztahem k obyvatelstvu, mimo jiné to byly vynikající učitelky. Moje sestra navštěvovala tamní kursy angličtiny. Tyto následovkyně Mary Wardové https://cs.wikipedia.org/wiki/Anglick%C3%A9_panny byly pak vyhnány v roce 1951. Můžeme je dnes navštívit na zámku ve Štěkni u Strakonic, kde vás mile a výtečně pohostí, pokud se objednáte. (O jeptiškách ve Štěkni z řádu Congregatio Jesu natočila film pro ČT Dominika Švecová, ZDE)

Studium angličtiny se, zvláště v Chebu, stalo pro fízly indicií, že se student chystá opustit republiku. Právě u Svatého Kříže se do jisté doby, pokud jste měli převaděče, pohodleně utíkalo "za kopečky" do americké zóny. Nu, a právě proto, aby se tak nedělo, nastěhovala se do objektu v roce 1951 proslulá pátá brigáda Pohraniční stráže. Viz příslušná literatura, je jí už hodně s podrobnostmi a fotkami, dobrá je tato kniha: http://knihy.heureka.cz/pohranicni-straz-a-pokusy-o-prechod-statni-hranice-v-letech-1951-1955-pavel-vanek/galerie/

Pohraniční stráži lze vytýkat leccos. Ovšem určitě ne zničení objektů tohoto kláštera. Ty byly v relativně intaktním a zachovalém stavu předány státu po roce 1989. Jak s tímto skvostem naložili klausovští kapitalisté, vidíme dnes. Privatizovat, nechat zchátrat, zbourat, levně prodat, třeba na výstavbu skladové haly čínské firmy. Chlubit se, kolik jsme tím vytvořili pracovních míst. Jsem zvědav, co na pozemku kláštera v Chebu vznikne. Možná tam místní pravdoláskaři, kteří nebyli schopni zabránit tomuto státnímu vandalismu, vyvěsí na protest tibetskou vlajku. Budu to sledovat. Tento případ jistě není ojedinělý. Možná znají čtenáři Britských listů další. Možná by z toho mohla být kniha o zločinech kapitalistického režimu v Čechách a na Moravě...

Paradox: Na světě selhávají všechny kontrolní struktury - kromě novinářů

7. 4. 2016

Tisk možná jednoho dne odumře. Dnes ale ještě ne. Daleko větší obavy mám o demokracii.

Panama Papers dokazují, že zatímco parlamenty mlží a policie je neefektivní, pravdu odhalují investigativní novináři. Jsou motorem reforem a pokroku, upozorňuje komentátor Simon Jenkins.

Korupce fotbalové organizace Fifa. Snowden a špehování občanů. Sexuální zneužívání dětí v anglickém městě Rotherham. Nadopovaní sportovci. Vražda černošského teenagera Stephena Lawrence a šokující selhání londýnské policie při jejím vyšetřování. WikiLeaks. Korupční platby za diety britských poslanců. Hackerské pronikání bulvárního tisku do mobilů celebrit. Skandály v bance HSBC. Korupční platby za interpelace v parlamentu. Podvody při mistrovství světa v kriketu. Deportace podezřelých osob prostřednictvím CIA do třetích zemí na mučení. Úplatky na olympijských hrách. Korupce v londýnské policii. Thalidomide. Kdyby bylo po vůli moci, žádné tyto skandály by nevyšly na světlo světa.

Všechny tyto a další skandály odhalili a zveřejnili novináři.

Jak česká média stvořila Parlamentní listy

7. 4. 2016 / Bohumil Kartous

Parlamentní listy jsou naprosto ostudný výsledek postupné debilizace českého mediálního prostoru. Je to fenomén, který vyrostl z nedůvěry v tradiční média a ze společenské deziluze, o kterou se česká média svým významným dílem přičinila. Dnes už to přiznávají i někdejší insideři. Fakt, že novináři nepovažují Parlamentní listy za produkt žurnalistiky, nemění nic na tom, že mají nečekaný a dalekosáhlý dopad a vliv na veřejnost. Jednoduché řešení v podstatě neexistuje. Kultivace mediálního prostoru ze strany samotných médií, regulace médií nebo rozvoj mediální gramotnosti v populaci jsou návrhy buď značně idealizované, nebo je horizont jejich možno dopadu vzdálen desítky let. Sabina Slonková (Neovlivní), Jakub Patočka (Deník Referendum), Robert Břešťan (Hlídací pes) a Bob Kartous (Britské listy) diskutovali ve středu 6. 4. 2016 jako zástupci tzv. alternativních médií se studenty žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Taková "přecitlivělost" k lidským právům

PayPal stahuje business ze Severní Karolíny kvůli diskriminaci transsexuálů

7. 4. 2016

Společnost PayPal, která zprostředkovává platby on-line, oznámila, že zastaví své podnikatelské aktivity v Severní Karolíně kvůli tomu, že se tento stát USA rozhodl omezit zákonem základní lidská práva v v jejich plném rozsahu pro homosexuály. Ze strany PayPal šlo o investici v řádu milionů dolarů a zaměstnání pro zhruba 400 lidí.

“Zákon zvěčňuje diskriminaci, což je v konfliktu s principy a hodnotami, jež jsou klíčové pro misi i kulturu společnosti PayPal," sdělilo v otevřeném prohlášení prezident a generální ředitel společnosti Dan Schulman. Jak uvádí Washington Post, zákon znechutil řadu dalších velkých zaměstnavatelů v Severní Karolíně a hrozí, že někteří budou následovat PayPal.

Zákonodárci Severní Karolíny nedávno spěšně navrhli a schválili zákon, který zakazuje transsexuálům využívat umývárny, které nekorespondují s pohlavím uvedeným v matrice po narození.

Více v angličtině ZDE a ZDE

Panama Papers: Obrovský odliv peněz do daňových rájů hrozí destabilizovat čínskou ekonomiku

7. 4. 2016

Panama Papers: Téměř třetina transakcí firmy Mossack Fonseca pochází z komunistické Číny Z analýzy Panama Papers Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů vyplynulo, že téměř třetina veškerých transakcí, které spravuje firma Mossack Fonseca, pochází z komunistické Číny. Obrovské množství majetku plyne z komunistické Číny přes Hongkong do offshoreových firem. Loni to byl téměř 1 bilion dolarů, což likviduje čínské devizové rezervy. Je to seismický finanční přesun, který by mohl destabilizovat čínskou ekonomiku.

K milionářům, kteří si přesunuli své majetky do zahraničí, patří příbuzní čínských vrcholných představitelů. Nejméně sedm současných a bývalých vysokých čínských komunistů má vazby na panamskou firmu Mossack Fonseca. K nim patří i čínský prezident Xi Jining.

Asi 600 miliard dolarů, které loni Čínu opustily, tak učinily protizákonně. Každý čínský občan má právo převést do zahraničí jen 50 000 dolarů. Veškeré peníze nadto jsou přesunovány ilegálně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ohyzdná tvář roku 2016

Kapitalismus se skutečně zvrhl v něco, co nechceme

7. 4. 2016 / Bohumil Kartous

Pozoruhodné. Panama Papers vyvolaly skandál. Tak politici si ukládají peníze na offshorové účty, aby se vyhnuli zdanění. Jak nečekané. Kdo by to byl řekl, že se něco takového stane. Až doteď jsme žili v úžasném světě, v němž správa věcí veřejných ležela na bedrech těch nejčestnějších a nejskvělejších z nás, těch kdo si mohou dovolit hodit valounem. Evidentně se házelo daleko, přes oceán. Kdy se média a celá společnost přestane divit tomu, že kapitalismus jako sociálně-ekonomický systém přestal fungovat? Kdy se začne společnost zabývat tím, že se tento systém zcela vymkl kontrole a že je třeba ho redefinovat, redesignovat?

Panama Papers: Konzervativní premiér David Cameron je stále pod silným tlakem

7. 4. 2016

Downing Street odmítá odpovídat na další otázky ohledně toho, co měl premiér David Cameron společného s multimilionářským offshoreovým fondem, který založil jeho zesnulý otec Ian Cameron v daňovém ráji v Panamě.

Ve středu byli Cameron a jeho poradci nuceni poskytnout za posledních 48 hodin už čtvrté vysvětlení ohledně prospěchu, který Cameron a jeho rodina měli z Blairmore Holdings, fondu Cameronova otce, který byl v roce 2012 přesunut z Panamy do Irska.

Czech government emphatically rejects the new European Commission proposals to redistribute migrants

6. 4. 2016

Czech oligarch and Finance Secretary Babiš wants to sue the European Commission re the refugee quotas

Czech politicians have rejected the European Commission proposal to re-distribute applicants for asylum according to a unified methodology. According to the Czech PM Bohuslav Sobotka, immigration policy must remain under the control of individual EU member states. Czech president Miloš Zeman has rejected the European Commission proposal as "refugee quotas in disguise", Czech oligarch, Finance Secretary and Deputy PM Andrej Babiš wants to sue the European Commission.

According to PM Sobotka, the Brussels proposal is "absolutely unacceptable" for the Czech government. "It is counterproductive for the European Commission to table again the dead proposal of permanent quotas. The Commission must know that the member states will not approve this proposal," said Sobotka, adding that the Czech government will not agree with any system of compulsory refugee quotas. The Brussels proposal has also been rejected by the Czech President Zeman and the Czech Interior Minister Chovanec.

Source in Czech HERE

Germany "will deport Iraqi refugees back to the Czech Republic"

6. 4. 2016

Germany "is intending" to deport a group of 25 Christian Iraqi refugees who have refused asylum in the Czech Republic and went to Germany to apply for asylum there. The German authorities are currently registering and identifying the Iraqi refugees and will then request the Czech Republic to take them back, said Czech Television using information from the German Federal Interior Ministry.

Earlier, it was indicated that the group had applied for asylum in Germany and will stay there.

The Czech Home Secretary Chovanec earlier said that the group of Iraqi refugees have abused the good will of the Czech Republic and they will be deported to Iraq.

Source in Czech HERE

Obětí bruselských útoků byla i muslimská matka tří dětí

6. 4. 2016

Obětí bruselských útoků byla i muslimská matka tří dětí Vzpomínejme na ni, nikoliv na útočníky, říká její truchlící manžel
Only Muslim victim of the Brussels attack was a mother of three

The only Muslim victim of the Brussels attack was a young mother of three.Remember her, not the attackers, says her grieving husband.

Posted by Channel 4 News on Wednesday, April 6, 2016
Pohřeb muslimské oběti bruselských útoků:

EU navrhla nové azylové předpisy: Zavede povinnost rozdělovat uprchlíky mezi členské země

6. 4. 2016

Úřady Evropské unie v Bruselu požadují reformu evropských azylových předpisů ve snaze zmírnit tlak na země, jako je Řecko a Itálie, které nezvládají velké počty příchozích uprchlíků.

Loni přišlo do EU asi 1,1 milionu imigrantů, což přivedlo azylový systém Evropské unie na pokraj kolapsu. Několik členských zemí EU proto zrušilo společné azylové předpisy EU anebo oznámilo jednostranné uzavření hranic.

Úhelným kamenem navrhovaného rozsáhlého plánu reforem evropské azylové politiky, který ve středu předložila Evropská komise, je restrukturalizace Dublinského předpisu. Ten vznikl v devadesátých letech a nutí uprchlíky, aby žádali o azyl v první zemi EU, do níž přijdou, avšak v praxi je tento systém nefunkční už od loňského srpna, kdy nabídla německá kancléřka Merkelová azyl všem uprchlíkům přicházejícím ze Sýrie.

Dublinský systém požadavku žádání o azyl v první zemi EU je pod tlakem už od roku 2011, kdy zakázal Evropský soud pro lidská práva členským zemím EU deportovat uprchlíky zpět do Řecka jako do první země EU, jsou tak špatné, že se rovnají "ponižujícímu zacházení".

Frans Timmermans, první viceprezident Evropské komise, konstatoval, že nynější krize dokazuje, že současný systém nefunguje: "Není ani férový ani udržitelný, vzhledem k realitě vysokého počtu lidí, který vytváří pro několik členských zemí EU vážné břemeno."

Zveřejnil dvě alternativy jak evropský azylový systém zreformovat. Jednou z nich je široce publikovaný návrh Dublinský předpis zrušit: EU namísto toho zaveden povinný systém rozdělování uprchlíků do jednotlivých členských zemí podle jejich bohatství a schopnosti absorbovat nové příchozí.

Druhá alternativa, známá pod názvem "Dublin plus", by zachovala dosavadní předpis, ale vytvořila by "korektivní mechanismus férovosti", aby byli uprchlíci přerozdělováni do ostatních členských zemí EU v době krize, aby veškeré břemeno nenesly pouze frontové státy.

Podrobnosti ZDE

David Cameron se vyhnul otázce, zda profitoval z otcova offshoreového fondu

6. 4. 2016

V Panama Papers bylo identifikováno je asi 200 amerických občanů, avšak americké ministerstvo spravedlnosti řeší tyto případy agresivně na domácí scéně i mezinárodně. Vydalo prohlášení, že "bere velmi vážně veškerá důvěryhodná obvinění z korupce v zahraničí, která může mít vazby na Spojené státy či na americký finanční systém".

Britský premiér neměl "žádné akcie" ve fondu zřízeném jeho zesnulým otcem, prohlásil David Cameron. Byl však konkrétně dotázán, zda on nebo jeho rodina získali z fondu nějaký prospěch, a přímé odpovědi se vyhnul.

Ruské prostředky elektronického válčení a konec mýtu západní převahy

6. 4. 2016 / Karel Dolejší


Techniky jako džudo nebo taiči umožňují slabšímu nebo neozbrojenému napadenému ubránit se před silnějším útočníkem prostřednictvím soustředěného a sofistikovaného využití kapacit, které má k dispozici. Takový přístup je založen na dobrém odhadu vlastních schopností a znalosti postupů, jež může útočník nasadit. Kromě speciálního výcviku je ve hře i jistá forma informační převahy. S moderními mezistátními konflikty to bývá velmi podobné. Samotnému ovládnutí bitevního pole předchází ovládnutí pole informačního. Strana, která v klíčové oblasti informačního pole prohrává, pravděpodobně nakonec prohraje i ve fyzické rovině.

Trump vysvětlil, jak hodlá vydírat Mexiko, aby zaplatilo za pohraniční zeď

6. 4. 2016

Donald Trump se vyjádřil pro list Washington Post, že pohrozí Mexiku, že zastaví posílání peněz od mexických imigrantů v USA domů do Mexika, pokud Mexiko nebude souhlasit s jednorázovou platbou 5-10 miliard dolarů na postavení zdi mezi Mexikem a USA. Jen po takové platbě by Trump dovolil, aby vydělané peníze Mexičanů směly být dále posílány do Mexika.

Mexičané ročně posílají do Mexika 24 miliard dolarů, což tvoří asi 2 procenta mexického HDP.

Legálnost takového kroku je pochybná.

Barack Obama charakterizoval tento návrh jako "nedomyšlenou představu" a dodal, že nepromyšlené nápady jsou "nebezpečné". Je to podle něho "další příklad něčeho, co není řádné promyšleno a je to navrhováno jen z politických důvodů." Varoval, že takový plán by vedl k oslabení mexické ekonomiky, což by vedlo k zvýšení počtu imigrantů, přicházejících do USA.

"Lidé na světě neočekávají, že z Bílého domu budou přicházet nedovařené myšlenky. To si nemůžeme dovolit."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Všude dobře, doma nejhůř

7. 4. 2016 / Václav Dušek

Bacha, chtějí nám sebrat špekáčky, banditi z EU! Tohle už dávno špekáčky nejsou, občané, blátomaso se solí, život nám řádně prosolí. Kdysi dávno před mnoha lety mi tvrdil děda, že špekáčky podražily a kvalita ponížila. Zlatý špekáčky na Václaváku, V Koruně, U Rozvařilů, ale čert vezmi špekáčky - my jsme uvykli nekvalitě nejen v jídle. Stláskáme s chutí odpadní výrobu, navštěvujeme markety i supermarkety, přehrabujeme regály, plníme vozíky, ochutnáváme z bohaté nabídky. Mlaskáme. Kdo odolá? Nehlaste se všichni naráz.

Analytici: Vyhodili nás, když jsme říkali pravdu o Obamově válce proti IS

6. 4. 2016


Dva vysoce postavení analytici Centrálního velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) tvrdí, že je armáda vyhodila kvůli skeptickým zprávám o syrských povstalcích podporovaných americkou vládou. Jde o první známý případ možných represálií vůči personálu CENTCOMu poté, co analytici obvinili nadřízené z manipulování zpráv o tažení proti IS. Cílem manipulací měl být optimističtější obraz války.

Panama Papers: Milionáři protestují!

5. 4. 2016

Europoslanec a šéf Svobodných Petr Mach se na svém Facebooku vyjádřil slovy: „Ten, kdo data o klientech ukradl, by měl být rozhodně souzen za krádež. A nezapomínejme, že mít firmu v daňovém ráji ještě není zločin.“ A čeští politikové, včetně Babiše, a česká oligarchy vlastněná média, hlavně zdůrazňují to, co říká Mach, že se vlastně nic tak zlého nestalo "a mít firmu v daňovém ráji ještě není zločin".

Jim všem věnujeme aktuální titulní stránku časopisu Charlie Hebdo, na níž milionáři s firmami v Panamě protestují proti zveřejnění jejich čachrů: "Je suis Panama!" "Nemáme strach!" "Oni nezmění náš způsob života!!"

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
43122