O lidech, které v nemocnici zabila Asadova letadla

10. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Průmyslové kamery v nemocnici jsou objektivníma očima, které zaznamenaly události, k jejichž zaznamenání nebyly instalovány. Události, které v chaosu válek obyčejně nejsou vidět. Zaznamenaly lidi, kteří se rychle stávají pouhými statistikami válečného konfliktu. Tentokrát se to ale nestalo.

V nejlepším případě jsou nemocnice, zejména malé, a zejména ve válečných zónách, jako rodiny. V nemocnici al-Quds ve vzbouřenecké části Aleppa je to právě takové. Podle finančního ředitele této nemocnice, který už odešel domů, když se stala nemocnice terčem leteckého útoku.

Finanční ředitel nemocnice al Quds: My, zdejší zaměstnanci nemocnice, jsme spolu navzájem daleko častěji, než jsme se svými rodinami. Společně jíme a pijeme, sdílíme své bolestí i své radosti. Měli jsme tady rodinnou atmosféru, od ředitele až po nejmladšího zaměstnance. Byli jsme všichni jedna rodina.

Reportér: Středa 27. dubna byla relativně nevzrušený den. Až do 21.37. Hodiny jsou o hodinu pozadu. Když letecký úder Asadových letadel zasáhl vedlejší budovu. Vidíte prach z té exploze. Všichni spěchali na pohotovost, čekali přívoz raněných a mrtvých. Včetně vysokého muže v černých šatech s vysílačkou. Abu Ibrahim. Správce nemocnice.

Rozhovor Britských listů 56:

Žádný stát neřekl: "Nebudeme dodržovat Ženevské dohody o uprchlících"

6. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Annou Šabatovou, Veřejnou ochránkyní práv, o uprchlické problematice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. května 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Czech police has shelved the investigation of a knife attack against a muslim man in Prague

10. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

The Prague police has decided to shelve the investigation of a knife attack against a muslim man which took place in Prague in January. "We received the decision to shelve the investigation of the crime on Monday," said the man's partner, activist Eva Z. She added that her boyfriend was shocked by the news. "He has emigrated into what he thought was a democratic country and now he sees that it is perhaps not that democratic, after all."

The Czech police has refused to comment, but said that the muslim man can appeal against the decision to shelve the investigation.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

V Oresundské úžině se potopil člun s uprchlíky. Jeden člověk je v komatu

10. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Člun se čtyřmi uprchlíky se v pondělí potopil v Oresundské úžině, která odděluje Dánsko od Švédska. Jedna osoba je v komatu. Švédsko zavedlo na oresundském mostě letos v lednu pasové kontroly, aby zabránilo uprchlíkům v příchodu do země.

Dva lidé byli zachráněni z ledových vod nedaleko dánského pobřeží poté, co se snažili přeplout Oresundskou úžinu na lodi a požádat ve Švédsku o azyl.

Švédsko loni přijalo 163 000 žádostí o azyl, avšak letos švédská vláda konstatovala, že zavede dočasná povolení k pobytu a ztíží sjednocování rodin.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Polsko z "bezpečnostních" důvodů nejpřijme jediného uprchlíka

10. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

(Do Británie se přitom nastěhovalo víc než milion Poláků)Polsko nepřijme jediného uprchlíka, "protože neexistuje mechanismus, který by zajistil bezpečnost", tvrdí šéf ultrapravicové polské vládnoucí strany Právo a spravedlost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Jeho strana a vláda zaujímá nacionalistický, ultrapravicový postoj ve většině otázek. Ostře se staví proti plánům Evropské unie poskytnout útočiště a přístřeší uprchlíkům prchajícím ze Sýrie a z dalších humanitárních krizí.

V propagandistickém videu, zveřejněném na YouTube, řekl Kaczynski: "Po nedávných událostech spojených s teroristickými činy, Polsko nepřijme uprchlíky, protože neexistuje mechanismus, který by zajistil bezpečnost."

Evropská unie navrhuje, aby její členské země přijaly uprchlické kvóty, anebo zemím s uprchlíky zaplatily náhradu ve výši čtvrt milionu euro za každého nepřijatého uprchlíka. Tyto peníze by měly dostat Itálie, Řecko a Německo, kde je vysoký počet uprchlíků.

Kaczynski odmítl i tyto plány, podle nichž by Polsko mělo buď přijmout pouhých 6500 uprchlíků, anebo uhradit částku 1,6 miliardy euro pro humanitární akce.

"Takové rozhodnutí by zrušilo suverenitu členských zemí EU, samozřejmě, těch slabších," řekl. "Proti tomu se stavíme, protože vládneme a budeme i dál vládnout své zemi."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Polská ztráta paměti: V osmdesátých letech Evropa přijala desetitisíce polských uprchlíků:

Czech Republic: University holds Racist Ball, Says “Nothing Wrong” with Stereotypes

10. 5. 2016 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 3 minutyThe Janáček Academy of Music and Performing Arts in Brno (JAMU) is facing criticism and allegations of racism after photos of a themed ball, titled “From Ray Charles to Kanye West” (Od Raye Charlese po Kanyeho Westa) have been circulated on social media. The event, which was held at Divadlo na Orlí at the end of February, was advertised through graphics featuring fried chicken and watermelon, a long-held stereotype concerning African American people, with the venue being listed on the Facebook event page as being in “a small ghetto in the middle of Brno” (V malém ghettu uprostřed Brna). In addition, the traditional competition to find the King and Queen of the ball was renamed in favour of selecting the “Biggest pimp and top hoe” (největšího pimpa a top hoe), another crude stereotype concerning sexual promiscuity of black people. It is unclear whether the event was officially sanctioned by JAMU, however the email address provided on the event page does feature a jamu.cz email address.

166 photos of the ball, which have been uploaded to Facebook, include watermelon decorations, servings of fried chicken and at least nine people in blackface, a practice which has been widely condemned for its racist origins. Several participants can be identified by being tagged in the photos, and all appear to be studying at JAMU. After being challenged over the theme and content of the ball, Ples JAMU defended the actions, stating that “thank goodness we do not have to share all trends, influences and opinions on the social, political and cultural situation of the United States in Central Europe” (Díky bohu nemusíme ve střední Evropě sdílet veškeré tendence, vlivy a názory týkající se sociální, politické a kulturní situace ve Spojených státech) and claiming that the method of ‘expressing admiration for the artistic creations of a particular ethnicity’ does not particularly matter (Co konkrétně se vám na inspiraci a svým způsobem i vyjádření obdivu k umělecké tvorbě určitého etnika nezdá?). These replies have been met with derision. As one commentator put it, “A celebration of black music and culture does NOT look like this.”

As further scrutiny has been placed on racism in the Czech Republic and Slovakia over the past year in light of welcoming further refugees and asylum seekers into Europe, the JAMU ball reflects further ingrained and even institutionalised stereotyping that goes beyond the current increase in racism towards people of Middle Eastern origin. The ball panders to a crude and offensive representation of black people, of which many tropes go back more than one hundred years to the days of mass disenfranchisement and segregation of African Americans. That this has originated from students of a university raises the question if enough if being done to combat discrimination in higher education and amongst the wider student population.There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Turecké pohraniční stráže střílí na uprchlíky ze Sýrie

10. 5. 2016

čas čtení 1 minutaTurecké pohraniční stráže bijí uprchlíky ze Sýrie a střílí na ně. Uprchlíci jsou zabíjeni a trpí vážnými zraněními. Během března a dubna 2016 použily turecké pohraniční stráže násilí proti syrským uprchlíkům a jejich pašerákům a usmrtili pět lidí, včetně jednoho dítěte a vážně zranily 14 osob. Od srpna 2015 brání turecké pohraniční stráže Syřanům ve snaze dostat se z války v Sýrii do Turecka.

Human Rights Watch provedla pohovory s obětmi a svědky, kteří byli přítomni při sedm incidentech, k nimž došlo mezi začátkem března a 17. dubnem 2016, kdy turecké pohraniční stráže střelbou usmrtily tři žadatele o azyl (jednoho muže, jednu ženu a patnáctiletého chlapce) a jednoho pašeráka, jiného pašeráka ubili k smrti, postřelili osm žadatelů o azyl, včetně tří dětí ve věku 3, 5 a 9 let a vážně fyzicky zaútočily na šest uprchlíků. Syřané svědčili, že na ně turecké pohraniční stráže střílely, když se snažili odvézt mrtvoly od pohraniční zdi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN ostře kritizuje porušování lidských práv v Maďarsku, EU k tomu mlčí

10. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Více než deset států odsoudilo v OSN stále nepřátelštější postoj maďarských úřadů vůči sdělovacím prostředkům a občanské společnosti. Spojené státy vyjádřily znepokojení nad "kroky, které likvidují rovnováhu moci" Kolumbie požadovala, aby obhájcům lidských práv bylo v Maďarsku umožněno, aby dělali svou legitimní činnost. Kanada upozornila na případy zastrašování a útlaku kritiků maďarské vlády. Japonsko požadovalo, aby Maďarsko přestalo cenzurovat sdělovací prostředky.

Sadiq Khan: Od ignorantského Trumpa výjimku nechci

10. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Sadiq Khan, nový londýnský primátor, odmítl návrh Donalda Trumpa, že by on sám dostal výjimku z Trumpova zákazu pro muslimy cestovat do Spojených států. Khan poukázal na to, že Trumpův zákaz přímo postihuje osoby, které jsou mu blízké, a učinit výjimku pro něho osobně není řešením.

"Tohle se přece netýká jen mne - týká se to mých přátel, mých příbuzných a všech lidí, kteří pocházejí z prostředí podobného mému, po celém světě. Ignorantský názor Donalda Trumpa na islám by mohl ohrozit obě naše země - riskuje odcizení mainstreamových muslimů po celém světě a hraje to do rukou extremistů. Donald Trump a lidi kolem něho si myslí, že západní liberální hodnoty jsou s mainstreamovým islámem neslučitelné. Londýn mu dokázal, že nemá pravdu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump "udělá výjimku" pro londýnského primátora Sadiqa Khana

10. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump chce dočasně zakázat přístup do USA všem muslimům, avšak Trump přivítal drtivé volební vítězství Sadiqa Khana ve volbách londýnského primátora.

"Vždycky budou výjimky. Byl jsem rád, že Sadiq Khan zvítězil... Myslím, že je to opravdu velmi dobré a doufám, že bude dobrým primátorem, protože to by bylo opravdu velmi dobré. Vždycky vedete prostřednictvím příkladů. Pokud bude dobrým primátorem - to by bylo vynikající."

Sadiq Khan řekl v časopise Time, že by chtěl navštívit Spojené státy, protože primátoři New Yorku a Chicaga mají zajímavé programy pro svá města, ale muselo by to být před 8. lednem 2017, pokud by Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. "Kdyby se Donald Trump stal prezidentem, nemohl bych do USA jet kvůli své víře, což by znamenalo, že bych nemohl jednat s americkými primátory a vyměňovat si s nimi nápady," řekl Khan.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jeden mrtvý, tři zranění při útoku na nádraží nedaleko Mnichova

10. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Teď probíhá tiskovka policie. Je to blázen z Giessenu, Hessensko, nedávno poslán kvůli pobuřujícím výkřikům na léčení. Proč a jak se dostal na místo činu, se neví. Spolupracuje. Svědkové uvedli, že křičel alláhu akbar a "vy nevěřící musíte zemřít", což přiznal. Holt to všude chudák slyšel kolem sebe, píše František Řezáč.

 Jedna osoba byla usmrcena a tři byly zraněny při útoku nožem na nádraží v Grafingu, který měl údajný "islamistický" motiv. Osoba,podezřelá z útoku, byl sedmadvacetiletý Němec, "který se na scéně zločinu vyjadřoval tak, že to naznačuje politickou motivaci - zřejmě islamistickou", uvedl mluvčí bavorské policie s tím, že se zjišťuje, co přesně muž řekl.

Policie uvedla, že podle neověřených výroků svědků muž údajně vykřikl "Allah je velký". K útoku došlo v 5 hodin ráno místního času.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Lékaři bez hranic zachránili v moři u Tripolisu 131 uprchlíků

9. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jejich gumový člun se dostal do potíží. Zachránila je loď Bourbon Argos, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic. Uprchlíci byli přijati v italské Lampeduse.

Mluvčí: "Jsou velmi ztraumatizovaní. Spousta zděšených lidí. Ale je dobré, že se nám je všechny podařilo dostat na palubu. Jsou teď v bezpečí. Mezi nimi jsou i děti a snažíme se jim poskytnout důstojné přivítání. Vrátit jim smysl života a pocit, že jsou lidmi."

Brazílie: Odvolání Dilmy Rousseffové bylo zrušeno

10. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Dočasný předseda dolní komory brazilského parlamentu zrušil odvolání brazilské prezidentky kvůli procedurálním chybám.

Mluvčí dolní komory Waldir Maranhão argumentuje, že hlasování o odvolání Rousseffové se musí opakovat. Hlasování nebylo platné, protože prezidentka nedostala právo se obhájit a mnoho poslanců oznámilo, jak hlasovali, dávno předem.

Odpůrci Rousseffové v horní komoře brazilského parlamentu se však Maranhãovi vysmívají a pozorovatelé konstatují, že je nepravděpodobné, že by jeho pokus o zastavení odvolání Rousseffové vzal brazilský politický establishment vážně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co by se v ČR nestalo:

Skotská policie zatkla muže, který naučil psa hitlerovskému pozdravu

9. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Osmadvacetiletého muže ze skotského města Coatbridge zatkla police a obvinila ho z trestných činů vyvolávání nenávisti za to, že zveřejnil na YouTube záběry svého psa, kterého naučil reagovat na slova "židi do plynu" a salutovat nacistickým pozdravem-

Detektiv David Cockburn uvedl: "Zveřejňování urážlivého materiálu na webu či jinde nebude tolerováno a policie bude vždy jednat rychle proti nenávistným trestným činům, motivovaným zlobou směřující proti náboženské víře, etickému původu, genderové totožnosti, sexuální orientci či invaliditě."

"Tento clip se šíří na internetu, což veřejnost uráží a mnoho lidí v naší komunitě to zranilo. Ve Skotsku není místo pro hate crime a policie bere všechny takové incidenty vážně."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Slovenští celníci stříleli na auto s uprchlíky, zranili Syřanku

9. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Slovenské úřady uvedly, že slovenští celníci začali střílet na automobil s uprchlíky a zranili jednu ženu, která musela být operována. Patricie Maciková, mluvčí slovenské finanční správy, uvedla, že celníci chtěli v pondělí krátce po půlnoci zastavit čtyři "podezřelé" automobily. Jeden řidič se snažil projet. Slovenský celník nejprve střílel do vzduchu, pak přímo na automobil. Šestadvacetiletá Syřanka byla zraněna a musela být operována v nemocnici v Dunajské Stredě. Střelná rána ji zasáhla do ledviny. Mluvčí firmy, která provozuje nemocnici, uvedl, že Syřance ze zad odstranili kulku.

Slovenská policie neposkytla žádné vyjádření.

Po zavedení pohraničních kontrol na rakousko-maďarské hranici se mohou nyní uprchlíci snažit dostat se do Německa přes Slovensko a Českou republiku.

Zdroj v angličtině ZDE

Konečně se Slovensko světově zviditelňuje!

Britský konzervativní deník Daily Telegraph: "Slovenské pohraniční stráže postřelily syrskou uprchlici"

Článek v angličtině ZDE

EU připravuje nový plán proti uprchlíkům - bez Turecka

9. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Svržení tureckého premiéra Ahmeta Davotugluho vyvolalo v Bruselu vážné znepokojení ohledně autoritářských tendencí prezidenta Erdogana

Evropská unie připravuje alternativní plán na to, co si počít s uprchlíky uprostřed obav, že turecký prezident Erdogan by mohl odmítnout plnit dohodu EU-Turecko o výměně uprchlíků s Evropou, píše německý deník Bild.

List cituje nejmenovaného ministra z EU, podle něhož - pokud by Turecko odmítlo spolupracovat - by EU shromažďovala uprchlíky na řeckých ostrovech, zabránil by jim v převozu na evropský kontinent a deportovala by neúspěšné žadatele o azyl přímo z řeckých ostrovů do jejich původních zemí. EU by také neposkytla dohodnutých 6 miliard euro Turecku na pomoc řešit uprchlickou krizi, ale dala by ty peníze Řecku.

Davotuglu byl hlavním zastáncem dohody Turecka s EU o uprchlících.

Prezident Ergodan se vyjádřil, že nezmění utlačitelské zákony "proti terorismu" a neuvede je v soulad se zákony Evropské unie. To je jedním z hlavních požadavků EU pro poskytnutí bezvízového styku Turecku pro Evropu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Policie použila slzného plynu proti demonstrantům před řeckým parlamentem

9. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Politikové v parlamentě jednají o nových hlubokých vládních škrtech - o zvýšení daní a snížení starobních důchodů. Demonstrace se konají už tři dny před tím, než o nových škrtech má vláda hlasovat. Řecká vláda musí provést škrty ve výši 4 miliard euro, má-li dostat další zahraniční záchranný balíček. Loni Řecko schválilo třetí záchranný balíček v hodnotě 86 miliard euro.

Odbory označily nejnovější škrty za "poslední hřebík do rakve pro zaměstnance a důchodce".

Premiér Alexis Tsipras byl v roce 2015 zvolen na základě programu zaměřeného proti škrtům. Brzo poté ale podepsal podmínky třetího mezinárodního záchranného balíčku.

Evropští ministři financí budou v pondělí mimořádně jednat o dalších krocích ve věci Řecka.

Představuje první muslimský starosta Londýna hlavní zbraň proti radikalismu?

8. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Ačkoliv Sadiq Khan nemůže ovlivnit britskou zahraniční politiku ani národní hospodářství, bude mít na starost klíčové záležitosti Londýna, například dopravu, bydlení, životní prostředí a zajišťování bezpečnosti. Khanův otec byl jedním ze stovek Pákistánců, kteří v 50. a 60. letech minulého století hledali ve Velké Británii svou představu amerického snu: stabilní zaměstnání, sociální zabezpečení a obecně příležitost k lepšímu životu pro sebe a své rodiny, píše britský akademicko-novinářský server The Conversation.

Sadiq Khan se coby starosta ekonomického a kulturního centra Velké Británie, největšího města západní Evropy a jedné z nejdůležitějších světových metropolí na světě stal ukázkovým příkladem toho, že imigranti mohou obohatit hostitelské země. Poté, co vystudoval práva, začal pracovat jako právní poradce v oblasti lidských práv a později se stal členem britského parlamentu.

Příště budou zvát Domažlický a Plzeňský deník k účasti na stavbě plynových komor?

9. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

1

Čeští fašisté uspořádali provokaci na hranicích s Bavorskem. Ultrapravicová fašistická "Národní demokracie" znovu vybudovala na bavorsko-českých hranicích (Německo označila "chalífát Deutschland") kus železné opony s ostnatým drátem.

Je k nevíře, že Domažlický a Plzeňský deník na tu akci zvali veřejnost jako na výlet. Příště bude Josef Babor z Domažlického deníku zvát veřejnost, aby se podílela na stavbě koncentračních táborů a plynových komor?

Nikomu nevadí, že jde o akce, které porušují zákon. Propad české společnosti k totalitní nesnášenlivosti a normalizace rasismu a xenofobie pokračuje.

Něco shnilého ve státě českém?

11. 6. 2016

čas čtení 6 minutKorupce vždycky vede k dražším a horším službám

Michal Klíma, Od totality k defektní demokracii. Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem. Praha, Slon, 2015

Ve volbách v letech 2010 a 2013 zkolaboval existující český stranický politický systém jako domek z karet - stejně jako všude jinde ve středovýchodní Evropě, píše ve své recenzi britský odborník na středoevropskou politiku z londýnské University College Seán Hanley. Voliči začali podporovat celou řadu protestních stran, které slibovaly, že vyřeší problémy země likvidací politických dinosaurů, bojem proti korupci a podporou přímé demokracie.

Kniha Michala Klímy Od totality k defektní demokracii: Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem argumentuje, že Česká republika vůbec neměla po roce 1989 normální politický systém, mírně narušený prvky korupce, ale že v ní vznikl hluboce zkorumpovaný politický systém, který měl pouze povrchní fasádu předstírání, že jde o politické soutěžení pravice s levicí. Klímova kniha vysvětluje, jak a proč tento systém vznikl a jak se rozvíjel.

Vítězství ve druhé světové válce je i vítězstvím mnoha muslimů

9. 5. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Podle oxfordského profesora Azeema Ibrahima v blogu na stránkách Huffington Post byla indická armáda až ze 40% tvořena muslimy. Kromě těchto muslimů podle Ibrahimových zdrojů bojovaly další desetitisíce severoafrických muslimů v druhé světové válce na straně Francie.

Ibrahim také cituje list britského premiéra Churchilla (jehož vláda 24. října 1940 alokovala 100 tisíc liber na výstavbu londýnské mešity) americkému prezidentovi Rooseveltovi: „Nesmíme se v žádném případě oddělit od muslimů, kteří představují sto milionů lidí a hlavní složky armády, na něž se musíme spolehnout v probíhajících bojích.“

A pokud jde ještě o tu londýnskou mešitu, zaujala mne zpráva lorda Lloyda Dolobrana z roku 1939, v níž píše: „…v Londýně žije více muslimů než v jakémkoli jiném hlavním městě Evropy, ale pro naše impérium, kde je ve skutečnosti více muslimů než křesťanů, je podivné a nevhodné, aby zde nebylo žádné místo pro muslimské bohoslužby.“

Indian Army during World War II

How many muslims won the second world war

London Central Mosque

Co si myslí britští muslimové o zvolení Sadiqa Khana londýnským primátorem

7. 5. 2016

čas čtení 6 minut

Doufám, že tohle potvrdí, že muslimové jsou stejní jako každý jiný člověk

Navid Akhtar, 48, Londýn: Tohle je naprosto zásadní okamžik, kdy i ti zcela odcizení cynici mezi námi musejí přiznat, že žijeme v jedné z nejférovějších společností na světě. Hlasoval jsem pro Sadiqa Khana, protože doufám v návrat k centrismu. Svět je stále polarizovanější a to jsou děsivé vyhlídky pro lidi, jako jsem já, kteří mají dvojí kulturu. Jsem hrdý, tady narozený a vychovaný Londýňan a zároveň mi záleží na svém pákistánském zázemí. A žiju svůj život - v podnikání, se sousedy a s rodinou - dodržováním hodnot islámu. Nic z toho si neprotiřečí a Londýn je světu příkladem jako město tolerance a respektu. Mě absolutně nezajímá barva kůže, rasa, genderová či sexuální orientace či náboženství jakéhokoliv politika. Jediné, o co mi jde, je to, že chci, aby jim na nás záleželo a aby nám chtěli sloužit, nikoliv nám vládnout.

Nový londýnský primátor bude mít spoustu práce. Londýn se musí začít více starat o své lidi a musí vymyslet, jak jim poskytnout lepší život. Byl jsem svědkem toho, jak moji sousedé po desítky let se museli vystěhovat, protože ekonomický tlak v tomto městě je nelítostný.

Více než 12 bilionů dolarů bylo odčerpáno do offshoreových rájů z Ruska, z Číny a dalších vznikajících ekonomik

8. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Vyplývá to z analýzy profesora Jamese S Henryho z Kolumbijské univerzity pro síť Tax Justice Network. Henry zjistil, že do konce roku 2014 bylo v zahraničí 1,3 bilionu dolarů kapitálu z Ruska, 1,2 bilionu dolarů z Číny a další velké částky ze zemí, jako jsou Malajsko, Thajsko a Indonésie.

Jedinou motivací pro umísťování peněz do daňových rájů není podle Henryho jen snaha vyhýbat se placení daní. Offshoreových finačních institucí využívají hojně i kriminálníci a kleptokrati, dále prodejci zbraní a propírači špinavých peněz.

Majitelé tohoto skrytého kapitálu dávají přednost minimálním ziskům z něho plynoucím, namísto aby ho řádně investovali ve svých zemích, což by vedlo k podpoře hospodářského rozvoje.

Kdyby byly tyto offshoreové finance zdaněny pouhým jednim procentem, získalo by se více než 120 miliard dolarů ročně - což je téměř ekvivalentem celkové globální rozvojové pomoci, která dosahuje výše 131 miliard dolarů.

Tento týden se bude konat v Británii protikorupční summit. Tax Justice Network naléhá na jeho organizátora, britského premiéra Camerona, aby usiloval o přísná nová opatření proti bankám, právníkům a dalším profesionálům, kteří umožňují utajování financí v zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový muslimský primátor Londýna se v neděli účastnil židovské ceremonie na památku obětí holocaustu

8. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaNový muslimský primátor Londýna se v londýnské čtvrti Barnet v neděli účastnil dvouhodinové ceremonie Yom HaShoah na památku židovských obětí holocaustu. Přivítal ho tam hlavní londýnský rabín Ephraim Mirvis, osoby, které přežily holocaust a čelní vedoucí představitelé britské židovské komunity.

Podrobnosti v angličtině ZDE

USA: Italský profesor byl donucen opustit letadlo. Psal si rovnice

8. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaŽena, sedící v letadle vedle italského profesora ekonomie vyjádřila obavy z terorismu, protože si do notesu psal rovnice. Profesor Guido Menzio, který má tmavé kudrnaté vlasy, byl donucen z letadla odejít a vysvětlovat situaci agentům FBI. Sdělil listu Washington Post, že s ním zacházeli zdvořile, avšak vyjádřil znepokojení nad systémem, "který spoléhá na informace od lidí, kteří nemají o ničem ani páru".

V posledních týdnech byla z letadel v Americe takto odstraněna celá řada cestujících. Jeden irácký student mluvil se svým strýcem arabsky, a proto byl donucen odejít z letadla společnosti Southwest Airlines, což vyvolalo protesty organizací hájících lidská práva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový londýnský primátor obvinil Davida Camerona, že napodobuje Donalda Trumpa

8. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Nový londýnský primátor Sadiq Khan vyjádřil politování nad tím, že se během předvolební kampaně Zaca Goldsmithe pokoušeli konzervativci vyvolat konflikt mezi různými etnickými komunitami ve snaze zabránit jeho volebnímu vítězství

Poté, co se Sadiq Khan zvolením do funkce londýnského primátora stal nejmocnějším muslimským politikem v Evropě, ostře zkritizoval britského konzervativního premiéra Davida Camerona a svého oponenta Zaca Goldsmithe za to, že používali taktiku přímo z instrukčního manuálu Donalda Trumpa.

Proč se stali překvapivým vítězem čtvrtečních skotských voleb skotští konzervativci

7. 5. 2016

čas čtení 3 minutyŠéfka skotských konzervativců Ruth Davidson (vpravo) se svou partnerkou

Ano, čtvrteční volby do skotského parlamentu vyhráli drtivou většinou skotští nacionalisté, kteří získali 63 parlamentních křesel, často s obrovskou volební podporou.

Avšak ani tato strana, s Nicolou Sturgeonovou, nejpopulárnějším britským politikem v čele, nedokázala opakovat svůj pozoruhodný úspěch ze skotských parlamentních voleb r. 2011, kdy ve skotském parlamentě získala absolutní většinu, navzdory tomu, že byl skotský volební systém vytvořen tak, aby se to údajně skotským nacionalistům nikdo nepodařilo. V nynějších volbách chybí skotským nacionalistům k absolutní většině 65 křesel dvě parlamentní křesla.

V mnoha ohledech jsou překvapivým vítězem čtvrtečních skotských voleb skotští konzervativci - pod vedením jejich nové šéfky, lesbičky (!) Ruth Davidsonové. (Mimochodem, ve srovnání s Českou republikou je dnes ve Skotsku úplně jiná politika - šéfky všech hlavních skotských politických stran jsou ženy - Nicola Sturgeonová vede skotské nacionalisty, Kezia Dugdale skotské labouristy a Ruth Davidsonová skotské konzervativce).

Skotští konzervativci pod vedením Ruth Davidsonové získali ve skotském parlamentu 31 křesel. Davidsonová toho dosáhla tím, že svou dosud ve Skotsku toxickou stranu v podstatě v mediální prezentaci omezila jen na sebe samotnou. Musela se také distancovat od určitých politických rozhodnutí Cameronovy londýnské vlády.

"Jmenuju se Sadiq Khan a jsem londýnským primátorem"

7. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Inaugurace nového londýnského primátora v katedrále v Southwarku, při ekumenické bohoslužbě

"Jmenuju se Sadiq Khan a jsem londýnským primátorem." (Ovace)

"Posledních čtyřiadvacet hodin je pro mě docela neuvěřitelných. Jsme tady v Southwarkské katedrále, protože chci zahájit své primátorské funkční období tak, jak chci pokračovat. Jsem rozhodnut stát v čele nejtransparentnější, nejangažovanější a nejotevřenější správě Londýna, jaké jste byli kdy svědky. A chci zastupovat všechny jednotlivé komunity i všechny jednotlivé části našeho města jako primátor všech Londýňanů. Právě proto jsem chtěl uspořádat inaugurační ceremonii zde, v samotném srdci našeho města, obklopený Londýňany ze všech nejrůznějších zázemí. Slibuji vám toto: Slibuji vám, že se vždy budu snažit ze všech svých sil učinit naše město lepším. Budu primátorem pro všechny Londýňany. Děkuji vám."

Budeme v Evropě - další obří demonstrace na obranu demokracie se konala v sobotu ve Varšavě

7. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

 

V sobotu se v Polsku konaly další demonstrace proti vládě strany Právo a spravedlnost. Organizátoři varšavské demonstrace odhadují, že se jí účastnilo 240 000 lidí. Policie - pod velením lidí ze strany Právo a spravedlnost - tvrdí, že účastníků bylo jen 30 000. Varšava, kde vládne Občanská platforma, uvádí počet účastníků jako 200 000. Pokud by to bylo pravda, byla by to největší demonstrace od roku 1989. Fotografie jsou ZDE

V sobotu se také konala demonstrace nacionalistů, účast byla asi 30 000. Demonstranti nesli velmi urážlivé transparenty vůči Výboru na obranu demokracie (KOD), péše Tomasz Oryński.

Toto je jediné dítě, které přežilo, když se potopil člun s 510 lidmi

7. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Abdurahman byl na lodi, která se potopila ve Středozemním moři. Reportér Channel Four News hovořil s některými z 41 lidí, kteří z těch 510 přežili.

Muž: "Když se loď převrátila a my jsme viděli, jak do moře padají lidi, začali jsme se modlit, prosíme, zachraň nás, prosíme, zachraň nás. Někteří lidé měli záchranné vesty a píšťalky a pořád pískali. Bylo to opravdu strašlivé, protože zemřeli lidé, s nimiž jsme se vydali na cestu."

Tato žena přežila po převrácení člunu plovoucího ze severní Afriky do Evropy.

Žena: "Lidé se modlili, Prosíme, zachraň nás! A pašeráci říkali, že se náš člun překotí, jestli budeme čekat."

Z 510 lidí jich přežilo jen 41.

Muž: "Nemůžeme zapomenout. Nemůžeme na ně zapomenout."

Tento muž viděl, jak umírají jeho přátelé.

Reportér: "Liban mi ukázal fotografie svých přátel, kteří zahynuli v moři. Má jich ve svém mobilu deset. Říká, že mu píší lidé z domova. Více než od 500 příbuzných lidí, kteří se utopili."

Prateta tohoto chlapečka žije v Británii. Chce, aby tam za ní přijel.

Prateta: "Ráda bych ho přivezla sem do Británie. To je jediný způsob, jak může přežít."

Channel Four News: Největší evropské město, Londýn, má nového starostu - muslima a syna řidiče autobusu

7. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Sadiq Khan: "Měli bychom vysvětlit lidem v zemích, kde je muslimská většina, že já jsem Západ, takže jestliže si oni myslí, že nenávidí Západ, nenávidí mne."

Sadiq Khan: "Moje kampaň je založená na naději, nikoliv na vyvolávání strachu. Chceme naše město spojit a nikoliv ho rozdělovat. Budu starostou pro všechny Londýňany."

Khanovi rodiče se přistěhovali do Británie z Pákistánu krátce před jeho narozením. Sadiq Khan, syn řidiče autobusu, porazil ve volbách syna miliardáře, Zaca Goldsmithe. Goldsmith tvrdil, že Kham "opakovaně legitimizuje extremistické názory". Premiér Cameron se také vyjádřil, že "jestliže bude Khan zvolen starostou, Británie za to zaplatí cenu".

Cameron ve sněmovně: "Je velmi důležité, abychom nepodporovali tyto lidi, a abychom s nimi nevystupovali na společných platformách a já musím říci, že jsem znepokojen nad kandidátem Labouristické strany na funkci londýnského primátora."

Mnoho lidí kritizovalo poukazování na Khanův "extremismus" jako rasistické postoje, záměrně cílené na vyvolávání konfliktů.

Chuka Umuna, vysoký činitel Labouristické strany: "Je to otevřená islamofobie, která je pod úroveň úřadu pana premiéra."

Siar Berry, kandidátka za Stranu zelených: "Proti nemuslimovi by tohle nedělali. Myslím, že je to urážlivé pro Londýňany."

Khan uvedl, že tím, že Londýn zvolil muslimského primátora, vyslal světu silný signál.

Sadiq Khan: "Měli bychom vysvětlit lidem v zemích, kde je muslimská většina, že já jsem Západ, takže jestliže si oni myslí, že nenávidí Západ, nenávidí mne."

Asi 12 procent obyvatel osmilionového Londýna jsou muslimové. Khan byl zvolen londýnským primátorem v době, kdy sílí ultrapravicová, antiislámská hnutí po celé Evropě.

Muslimský primátor je nyní jedním z nejvlivnějších osobností v britské Labouristické straně.

SKANDÁL, KTERÝ ZŘEJMĚ OTŘESE VELKOU BRITÁNIÍ

Svrhnou Channel Four News britskou konzervativní vládu?

6. 5. 2016

čas čtení 1 minutaTelevizní Channel Four News vyšetřují už několik týdnů systematicky volební skandál: Při loňských květnových všeobecných volbách porušovali britští konzervativci volební zákon. Ten určuje, že politická strana smí v rámci férovosti vydat na podporu svého kandidáta v každém volebním okrsku jen určitou omezenou finanční částku a tu musí přesně do halíře volební komisi vykázat.

Channel Four News objevily, že v loňských všeobecných volbách v květnu 2015 britští konzervativci tento zákon běžně porušovali a celou řadu výdajů, jimiž volební finanční limit překročovali, prostě volební komisi nevykázali.

Sedm regionální policejních sil po odvysílání reportáží Channel Four News o této věci nyní zahájilo v této věci kriminální vyšetřováni.

Pokud bude zahájeno trestní stíhání, znamenalo by to, že zvolení až 27 konzervativních poslanců v loňských všeobecných volbách by bylo neplatné. To by zřejmě vedlo k pádu nynější konzervativní vlády, protože David Cameron má v Dolní sněmovně většinu jen 13 poslanců.

Dětští uprchlíci v západní Evropě:

Bez domova, stýská se jim po rodičích, nemohou spát, mají úzkostné stavy, jsou terčem útoků od místního obyvatelstva

6. 5. 2016

čas čtení 3 minutyKaewkeb Hassan si zase začala cucat palec. V noci se tato devítiletá holčička budí v pláči a často není vstavu chodit do školy. Její bratr Rassim, který jí pomohl utéci z nebezpečí v Damašku do Německa, má velké starosti.

"Dívá se na kreslené filmy, ale když je tam scéna, kde děti obědvají s rodiči, začne brečet a televizi vypne," říká. "Skoro nejí. Žádá mě, abych ji odvezl zpět k rodičům do Libanonu."

Do Evropy loni přišlo více než 370 000 dětských uprchlíků. Téměř 90 000 z nich bez doprovodu rodičů. Drtivá většina je z Afghánistánu, ze Sýrie, z Eritrei a z Iráku. Po nebezpečné cestě bude zřejmě pro ně nejsložitější přijmout nové prostředí.

Děti trpí nespavostí, stýská se jim po domově, mají úzkostné stavy, protože nejsou s rodiči a trpí kulturním šokem. A i když unikly bombardování, čelí novým nebezpečím.

Eman Ghaleb: Česko bojuje o její hlavu

6. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaRozhoupal se časopis Der Speigel a publikoval delší článek o Eman Ghalebové a nenávistné kampani proti muslimské studentce ZDE, upozorňuje Uwe Ladwig.

Papež František ostře zkritizoval Evropu za její přístup k mladým lidem a k uprchlíkům

6. 5. 2016

čas čtení 4 minutyEvropa neplní vizi svých zakladatelů, varoval papež František v silném a přesvědčivém projevu, v němž vznesl otázku: "Co se s tebou stalo, Evropo humanismu, obránkyně lidských práv, demokracie a svobody?"

Při projevu v rámci ceremonie při přijímání prestižní Ceny Karla Velikého za svou práci ve prospěch evropské solidarity papež požadoval, aby se Evropa vrátila k zásadám, na nichž byla po druhé světové válce založena. Předvším podle Františka musí Evropa přijmout integraci a restrukturalizovat svůj hospodářský model, "ku prospěchu obyčejných lidí a společnosti jako celku".

František je prvním Argentincem a čtvrtým Neevropanem, který obdržel Cenu Karla Velikého. Tuto cenu založil r. 1949 Kurt Pfeiffer. Je udělována těm, kdo nejvíce přispěli "k porozumění v západní Evropě".

Vychází najevo odporný hnus o vládě Margaret Thatcherové

6. 5. 2016

čas čtení 4 minuty

Sir Peter Fahy, bývalý prezident manchesterské policie, požaduje, aby bylo zahájeno veřejné vyšetřování toho, jak vláda Margaret Thatcherové zneužila policie k brutálním útokům proti stávkujícím horníkům v letech 1984-1985. Média se tehdy spikla s policií, vládou a armádou a brutální útoky proti bezbranným civilistům zamlčela.

K požadavku o zahájení veřejného vyšetřování se nyní přidávají četné další hlasy. Konzervativní komentátor David Oborne se k věci vyjádřil ve čtvrtek pro Channel Four News: "Musíme začít studovat temnou stránku éry Margaret Thatcherové".

K zásahu vojensko-policejních hlídek proti civilnímu obyvatelstvu

Projekce totalitního myšlení

6. 5. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minutaČeská společnost si stále nese silné rysy posttotalitního uvažování. Promítají se v řadě reakcí na násilný zásah policistů a vojáků proti bezúhonnému cestujícímu na autobusovém nádraží Florenc.

 Ano, je pravda, že  policie má právo lidi identifikovat,  pokud k tomu má legitimní důvody. Ano, je pravda, že policie může člověka, pokud má legitimní důvody, zadržet. Ano, je pravda, že snaze policie o zajištění by zadržený neměl odporovat. Problematické jsou ale právě legitimní důvody, pro něž tak represivní složky zajišťující bezpečnost mohou činit. 

Pokud hlídka, která je nasazena ze zcela mimořádných důvodů, a to kvůli kontroverzní, těžko prokazatelné hrozbě terorismu, šikanuje nevinného cestujícího cestujícího na nádraží jen proto, že přítomnému policistovi pravděpodobně nevyhovuje jeho zevnějšek, jde o brutální popření legitimity, nikoliv její naplnění. 

Není úkolem těchto jednotek, notabene represivních složek, "uklízet" na autobusovém nádraží. K tomu si má provozovatel zřídit bezpečnostní službu, pokud nechce, aby v prostoru nádraží lidé spali. "Protiteroristická" hlídka neměla žádný legitimní důvod šikanovat člověka, který nevyvolává žádné podezření či nebezpečí. 

Doveďme situaci ad absurdum: Je zcela dobře možné, že vás policie bude nutit bezdůvodně se identifikovat pokaždé, když vyjdete z domu. Kvazi-legitimní důvody lze vykonstruovat vždy, např. hrozba terorismu. Jednoho dne vám pravděpodobně dojde trpělivost, protože nebudete chtít trávit každý de 4 hodiny u výslechu. Pak se ale dopustíte porušení zákona, pokud se budete zadržení vzpouzet. Vy budete těmi, kdo poruší zákon, nikoliv policie. Problém ale je, že takto popsaný stav přesně popisuje totalitu. A tu stále velká část české společnosti adoruje.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

15843