Policejní ortel nad antifašistickými aktivitami?

26. 4. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Orgány státní správy, jmenovitě Policie České republiky, do písmene připomínají onoho příslovečného úředního šimla. Ačkoliv se v poslední době množí nenávistné a násilné útoky proti osobám a institucím, jež podporují uprchlíky v nouzi, mnohdy i po materiální stránce, zatím nebyl ani v jednom případě vypátrán konkrétní viník. Tento fakt je vodou na mlýn četným odpůrcům uprchlíků a migrantů, kteří spřádají konspirační teorie o tom, že za tyto útoky si mohou postižení sami, aby vyvolali mezi obyčejnými lidmi soucit a podporu pro jejich konání. Situace je ovšem o to horší, že aktivity na pomoc lidem utíkajícím před válkami a živelnými katastrofami jsou ze strany Policie České republiky potírány, zatímco činnost nenávist a stereotypní předsudky šířících subjektů má zelenou.

Jak je možné, že české servery tolerují ostře rasistické výlevy svých "příznivců"?

26. 4. 2016

čas čtení 12 minut

Jaromír Přívara, Holešov: "Pokud ten příliv přes moře italská vláda nezvládá,tak by do toho měla vstoupit mafie a jednoduše ty čluny likvidovat přímo na moři i s nákladem. Pro italskou vládu by potom zbylo, jen ten odpad uklidit. Moře je pořádné, samo to svinstvo uklidí."

Dobrý den, jsem na služebce v Indii, kdy si říkám, jak si u nás žijeme v hojnosti a přepychu, kliknu na Seznam a z té diskuze mi je těžko a nechci se vracet domů...prosím, poraďte mi, jak se nehroutit z takových diskuzí. Diskutující chtějí lidi topit v moři. Skutečně žádám o pomoc..., píše Libor Šustr.

K tomu poznamenává Jan Čulík: Tak co mu poradíte, čtenáři. Jste nemile překvapeni, stejně jako my, jak intenzivně kvete v české společnosti nenávist, nelidskost a rasismus? A hlavně i neinformovaná, zlovolná hloupost? A kdopak na to čtvrt století zadělával, argumentací, že žádná morálka ani lidskost neexistuje, že každý se musí starat jen sám o sebe?

A my jsme si kdysi říkali, že nechápeme, jak mohl v Německu ve třicátých letech vzniknout nacismus, to asi je něco v té německé mentalitě? A teď se to vyrazilo ve velké části "slušného" českého národa...?

Česká společnost má nicméně určité platné zákony. K nim patří i paragrafy o vyvolávání nenávisti ke společenské skupině. Níže uvedené výroky naplňují bezpochyby skutkovou podstatu těchto trestných činů. Proč policie nejedná proti jejich autorům, jejichž totožnost je  známa? Proč české servery tolerují tyto neuvěřitelné výlevy? Chtějí  skutečně získat nacistickou pověst?

Pan ministr spravedlnosti přichází s novými, utužujícími návrhy zákona. Je to směšné. Policie ČR nestíhá trestné činy, které jsou denodenně páchány už podle existujících zákonů. Proč je zpřísňovat, když v ČR neexistuje vůle ani schopnosti jejich platnost vynucovat a vládne rasistická, nenávistná anarchie?

Proč se nepozvednou slušní lidé v České republice a neřeknou UŽ DOST? Proč nevysvětlí těm rasistickým ubožákům, že píší zlovolné a kruté nesmysly?  Mnozí mě ujišťují, že jich je v ČR hodně. Tak kde jsou a proč nejednají?

Níže je pár citací ze serveru Seznam.cz, které nám poslal pan Šustr. Varujeme, je to jen pro silné povahy...

Bude se vám líbit, milí Češi, až dojde v ČR ke katastrofě, vy budeme muset se země utíkat a takto o vás budou psát v zemích, kde budete úpěnlivě prosit o útočiště a pomoc?

Rozhovor Britských listů 54:

Bude odsouzen, protože je intelektuál a katolík

22. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

S Ludmilou Voříškovou, dcerou katolického intelektuála Rudolfa Voříška, šéfredaktora revue Řád, kterého prací v uranových dolech usmrtili českoslovenští komunističtí stalinisté, a o tom, co to znamenalo pro ni osobně, jejího bratra (oba byli v raných padesátých letech malými dětmi) a pro její rodinu, hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Šéf ČSSD chce jít doleva - kudy to ale je?

26. 4. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Premiér a předseda České strany sociálně demokratické chce, pod dojmem, jaký na něj udělal americký kandidát v primárkách Demokratické strany Bernie Sanders, otočit svou stranu doleva. V českých poměrech je to ovšem schizofrenní situace.

Všeobecně se uznává, že nalevo od ČSSD je komunistická strana, která se spolu s Václavem Klausem, Milošem Zemanem a velkou částí ODS i ČSSD cítí blíže ruskému režimu prezidenta Putina, v němž vládnou velkokapitalističtí oligarchové (Putin zničil jen ty oligarchy, kteří šli proti němu, nikoli ty, kteří se přidali) a pravoslavná církev, než západním stranám levicového humanismu. Putin vyhlásil svůj režim jako globálního vůdce světového konzervatismu.

Británie:

Rozhodnutí poroty: Smrt 96 fotbalových fanoušků na stadionu v Hillsborough r. 1989 bylo trestným činem policie. Ta lhala

26. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Po dvou letech vyšetřování rozhodla soudní porota, že příčinou smrti 96 fotbalových fanoušků, kteří zahynuli udušením v davu diváků v dubnu 1989 na stadionu v Hillsborough, byla nekompetence policie. Po více než čtvrt století místní policie o této věci lhala a falešně obviňovala oběti, že katastrofu způsobily svým neodpovědným a "opileckým" chováním samy oběti. Nyní vyšla konečně při soudním vyšetřování najevo pravda o této věci. Katastrofu způsobilo nekompetentní chování policie, která vpustila dav fanoušků do prostoru, odkud neměli kam jít, takže byli v těsném davu udušeni.

Rozhodnutí poroty poukázalo na tvrdě autoritářskou a lživou kampaň policie, která bránila vyšetřování a nespravedlivě obvinila oběti ze zločinného chování.

Následovat bude zřejmě konečně nyní trestní stíhání policejních velitelů, kteří jsou za smrt 96 fanoušků odpovědni.

Šokujícím zjištěním je dlouholeté lhaní a podvádění britské policie, zejména tvrdá šikana, kterou prováděli její velitelé.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ještě o jménu Czechia: Jak chabá je národní totožnost nás všech

26. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Shrnující článek Jana Čulíka o kontroverzním rozhodnutí českých úřadů přijmout "krátké" jméno "Czechia" pro Českou republiku na serveru European Futures poukazuje na to, že neutuchající zuřivá diskuse v této věci odhalila, jak chabá je národní kulturní totožnost nás všech, Čechů i přislušníků jiných národností. (A možná je to právě dobře, protože tím sdílíme společné lidství.) Článek je v angličtině ZDE

Polsko směřuje k autoritářskému režimu, varují bývalí prezidenti a ministři

26. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Tři bývalí polští prezidenti a několik bývalých polských ministrů zahraničí v pondělí varovalo, že polská vláda strany Právo a spravedlnost poškozuje bezpečnost a ekonomiku země. Signatáři tvrdí, že Polsko směřuje k autoritářskému režimu. Vyzývají společnost a opoziční strany, aby se spojili a vypracovali společný plán na obranu demokracie. Dopis podepsali bývalí prezidenti Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski a Bronisław Komorowski a bývalí ministři zahraničí Włodzimierz Cimoszewicz a Radosław Sikorski, a také četní disidenti z komunistické éry. Činitelé vládnoucí strany Právo a spravedlnost dopis označili za "absurdní". Premiérka Beata Szydło uvedla: "Poláci si zvolili stranu Právo a spravedlnost v parlamentních volbách. Problémem je především skutečnost, že brzo po podzimním parlamentních volbách strana Právo a spravedlnost ochromila polský ústavní soud. V dubnu 2016 vydal Evropský parlament rezoluci, že "ochromení polského ústavního soudu" ohrožuje zákonnost, demokracii a lidská práva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Skautkám a skautům bylo v neděli Policií ČR na Pražském hradě znemožněno zazpívat státní hymnu

26. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

 
Skautské prohlášení: Jsme znepokojeni skutečností, že Policie ČR včera, dne 24. dubna, několika desítkám skautek a skautů znemožnila zpěv státní hymny České republiky na nádvoří Pražského hradu. 24. duben je každoroční Skautský den, svátek patrona skautů sv. Jiří, kdy se skauti i přátelé skautingu setkávají, pořádají hry pro veřejnost, setkání s rodiči, výpravy do přírody a další akce. Zkrátka radostný a mimořádný den ve skautském roce. Něco přes sto skautek a skautů se včera zúčastnilo skautské bohoslužby v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě, stejně jako v předchozích letech. Stejně jako v jiné roky se po skončené bohoslužbě chystali zakončit své setkání zpěvem státní hymny České republiky. V tom jim bylo zabráněno hlídkou Policie ČR. Své setkání tak skautky a skauti zpěvem státní hymny mohli zakončit až na Hradčanském náměstí, mimo prostor Pražského hradu.

More than a thousand people demonstrated in Prague against neo-Nazism and hate speech

25. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

More than a thousand people demonstrated in Prague on Monday afternoon under the banner "Prague is not afraid". The demonstrators protested against neo-Nazi slogans which had been daubed on several shop fronts and a number of other places in Prague.

"We do not want to live in a city where people would have to be afraid. We do not want to live in a country where equality is regarded as an extremist view. I want to tell those people who spread hatred: We will stand up against you because solidarity is stronger," said one of the participants.

Many demonstrators have also criticised Czech President Miloš Zeman who, as they said, uses his official spokesperson to tell people that a civil war is raging in the Czech Republic. The demonstrators disagree with this view. "Hatred has no place in the Czech Republic. Hatred does not suit us," said one of the organisers of the demonstration.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Uvědomí si někdy Erdogan, že čím víc se bude snažit potlačovat svou kritiku, tím jí bude víc?

26. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Holandský list publikoval karikaturu tureckého prezidenta Erdogana jako opice, která potlačuje svobodu projevu. V Turecku totiž je zadržována holandská novinářka, že Erdogana "zesměšnila".

Podrobnosti ZDE

Vyvolá v Rakousku vítězství ultrapravicového prezidentského kandidáta předčasné volby?

26. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Norbert Hofer, který získal v prvním kole rakouských prezidentských volebh 36 procent hlasů, pohrozil, že rozpustí parlament

Rakousku hrozí politický chaos. Vznikly obavy, že velké vítězství ultrapravicového kandidáta Norberta Hofera v prvním kole prezidentských voleb by mohlo vyvolat předčasné parlamentní volby.

Norbert Hofer z ultrapravicové Strany svobodných získal v neděli 36 procent hlasů. O prezidentský úřad bude bojovat s kandidátem za Stranu zelených Alexandrem Van der Bellenem, který se umístil na druhém místě.

I v Rakousku je prezidentský úřad především jen ceremoniálním postem, avšak Hofer pohrozil, že předčasně rozpustí parlament. Varoval kandidáty v televizní debatě, že "budete překvapeni, co všechno může prezident udělat".

Hofer je mladistvě vypadající pětačtyřicátník, který je částečně ochrnutý po sportovní nehodě. Bojuje za práva invalidů a je považován za přijatelnou tvář ostře protiuprchlické a euroskeptické strany, která však zastává v sociálních otázkách levicové postoje.

Strana svobodných má nyní v Rakousku podporu asi 30 procent obyvatelstva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britští konzervativci hlasovali proti přijetí 3000 dětských uprchlíků bez rodičů

26. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Intenzivní kampaň, jejímž cílem bylo přimět britskou vládu, aby přijala 3000 dětských uprchlíků, kteří uvízli v Evropě bez rodičů, selhala, protože britské konzervativní ministerstvo vnitra přesvědčilo potenciální vzbouřence mezi konzervativními poslanci, že "Británie už dělá pro uprchlíky dost na samotném Blízkém východě".

Návrh na změnu zákona, který by býval donutil britskou vládu přijmout 3000 dětských uprchlíků z Evropy, byl odmítnut těsnou většinou. 294 poslanců hlasovalo proti, 276 pro návrh.

Nový návrh zákona vznikl v britské Horní sněmovně, kde ho parlamentu předložil Alf Dubs, labouristický lord, který přišel do Británie před druhou světovou válkou jako dětský uprchlík v rámci tzv. Kindertransportu, tehdejší britskou vládou podporovaného programu, v jehož rámci Británie přijala dětské uprchlíky z nacistického Německa.

Ztratili jsme veškerý smysl pro morální hodnoty?

25. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Jestliže bědujeme nad smrtí zpěváka Prince a smrt 500 uprchlíků ve Středozemním moři nás nechává chladnými, nepřišli jsme o veškerý smysl pro morální hodnoty? Nemohlo se jedno z utopených dětí ve Středozemním moři stát "superhvězdou" jako Prince?

Stalo se něco opravdu vážného s morálním kompasem našeho zpravodajství? ptá se v deníku Independent Robert Fisk. Při explozi největší bomby, jaká vybuchla v Kábulu za posledních 15 let, bylo usmrceno 64 Afghánců. Nejméně 340 lidí bylo zraněno. Celé rodiny byly zlikvidovány. Místní televize ukázala, že jedna celá rodina - matka, otec a jejich tři děti - byli roztrháni na kusy za jedinou milisekundu.

Jenže zároveň také zemřel zpěvák Prince.

Trump, nebo Clintonová, aneb prašť jako uhoď

24. 4. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Pro spoustu konzumentů mediálních zpráv může být únavné sledování výsledků jednotlivých primárek ve Spojených státech počítaje v to složitou úlohu delegátů a superdelegátů. Situace pro ně bude dozajista přehlednější, až proti sobě, jako již tradičně, budou stát nominanti za Demokratickou a Republikánskou stranu. Výsledky primárek ve státě New York přerušily spanilou jízdu Bernieho Sanderse ve prospěch Hillary Clintonové na jedné straně a posílily pozici trumpovského přízraku na straně druhé. Opět se tedy rýsuje možnost, že v klání o prezidentský úřad v USA proti sobě stanou představitelka vojensko-průmyslového komplexu v jestřábím hávu Clintonová a „truckandidát“ Trump, který způsobil poprask uvnitř Republikánské strany a obnažil bezradné tápaní americké politické scény mající nakročeno k jakémusi korporátnímu fašismu.

Miliardáři bratři Kochové, kteří vládnou Americe, "možná podpoří Clintonovou"

25. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Miliardář a republikán Charles Koch, který se svým bratrem Davidem zásadním způsobem ovlivňuje politické poměry v USA, řekl v neděli v rozhovoru pro ABC News, že republikánští kandidáti Donald Trump a Ted Cruz navrhují politická opatření, která "připomínají nacistické Německo", jsou "monstrózní" a "děsivá".

Charlese Kocha se v rozhovoru dotázal moderátor, co si myslí o Trumpově návrhu dočasně zakázat muslimům vstup do USA. Koch odpověděl, že jiný Trumpův návrh, který je s tím spojen, totiž vytvořit databázi muslimů, je ještě horší.

Chodit na procházky je škodlivé!

24. 4. 2016 / Jan Sláma

čas čtení 8 minut

Je to už asi dva, tři roky, kdy jsme byli naposledy v Botanické zahradě v Troji a ve skleníku Fata Morgana.

Letos jsme se tam vypravili podívat se na motýly, kteří se tam vylíhli a volně poletují. U pokladny jsme chtěli vstupenku za korunu. Za jednu Kč!

Když to teď píšu, samotnému mi připadá divné, že před několika lety pražští senioři skutečně mohli navštívit tyto úžasné exposice za pouhou jednu korunu. Už nemohou. Proč, jsme se nedozvěděli. V minulosti mi tento jev připadal tak úžasný, že mne naplňoval nadějí, že snad se blížíme ke krásné době rozumu lidské společnosti, která umožní všem občanům za symbolický obnos účast na kulturním dění.

Matrix VT

26. 4. 2016

čas čtení 4 minuty

K napsání tohoto komentu mě, člověka ryze apolitického, snažícího se kriticky myslet, přivedl dokument s názvem Matrix AB . Vytvořil jej režisér p. Vít Klusák a na stránkách České televize je toto dílo glosováno následovně, píše Jaroslav Backa:

„Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Režie V. Klusák“

Dokument začíná nevšedně, a to příchodem Andreje Babiše na projekci dokumentu samotného. Poté režisér šlápne na plyn dramatičnosti a na obrazovce se objeví pan Rada, kterého Andrej Babiš, údajně, cílenými kroky přivedl ke krachu, aby se bratru za hubičku zmocnil jeho firmy. Následuje prostřih na tvář Andreje Babiše, který se světe div se, tváří překvapeně a jak to říci kulantně, rozzlobeně.

V Turecku byla zatčena holandská novinářka za kritiku Erdogana

25. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Novinářce Ebru Umar bylo v neděli zabráněno, aby odcestovala z Turecka. V sobotu byla zadržena za texty zveřejněné na Twitteru, které turecké úřady považují za kritické vůči tureckému prezidentovi Erdoganovi.

Umar, známá ateistická a feministická novinářka tureckého původu, nedávno zveřejnila v holandské verzi deníku Metro článek kritický vůči Erdoganovi. Citace z tohoto článku pak zveřejnila na Twitteru. V tureckém letovismu Kusadasi, kde byla na dovolené, byla v sobotu zatčena a předvolána před soudce, Později uvedla, že ji "propustili, ale nesmí odcestovat z Turecka".

Tento týden vznikl v Holandsku skandál, když vyšlo najevo, že turecký konzulát požádal turecké organizace v Holandsku, aby sbíraly a tureckým úřadům předávaly články a texty zveřejněné na sociálních sítích, které jsou urážlivé vůči Erdoganovi.

Umar psala o této kontroverzi ve svém článku. Přirovala praxi tureckých úřadů k holandské verzi nacistické strany, která existovala před druhou světovou válkou a během ní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rasisté volí Trumpa (Zemana)

22. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ne každý, kdo volí Donalda Trumpa (nebo Miloše Zemana) je rasista. Každý, kdo volí tyto nezodpovědné populisty, se ale zcela dobrovolně hlásí k extremistům, které podobní politici reprezentují. Geniální videoklip nejprve předkládá výkřiky Trumpovy kampaně v podání domnělých voličů a následně odhalí jejich hodnotové zázemí. Pořád ale přece zůstávají těmi milými lidmi, kteří prostě jen upřímně věří tomu, že Donald Trump pro ně chce to nejlepší...

Princip kolektivní viny bychom neměli uplatňovat ani na voliče buranských demagogů

22. 4. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


V roce 1992 volební štáb George H. W. Bushe rozhořčeně vypouštěl do světa zprávy, že buran z Arkansasu přece nemůže řídit Spojené státy. Letos buranova manželka, tedy Hillary Clintonová, jako jediná mezi zbylými reálnými kandidáty na prezidentský úřad patří zcela nepochybně k politickému establishmentu. Už proto bychom myslím měli být opatrní při hodnocení toho, kdo koho v politice doopravdy podporuje.

Věk digitální negramotnosti

Co říká "selhání" umělé inteligence o stavu společnosti

21. 4. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Manfred Spitzer poněkud sugestivně předpokládá, že věk digitální demence teprve nastane. Možná ano, možná ne, těžko říct. Cesta k ověření či vyvrácení této hypotézy bude trvat celá desetiletí. Fakt, že nyní žijeme ve věku digitální negramotnosti je naprosto nezpochybnitelný. Pokud by tomu tak nebylo, nebyl by digitální prostor zahlcen projevy absolutní ignorance, popírající další svobodnou a demokratickou existenci lidstva. Jestliže se umělá inteligence dokáže "nakazit" během několika hodin, co to dělá s běžným smrtelníkem, jehož inteligence je zmítána emocemi a neuvědomovanými pudy.  

Čínská bezpečnostní slepá skvrna, aneb jak se spolu sešli marxisti, konzervativci, ekonomové a oportunisti

20. 4. 2016 / Lukáš Zádrapa

čas čtení 19 minut


Nedávná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice poprávu, a také naštěstí posloužila jako silný popud k celospolečenské debatě o našich vztazích s ČLR i o způsobech, jak pěstovat zahraniční politiku. I pokud by se nebylo podařilo dosáhnout ničeho jiného, museli bychom za toto být vděčni.

Egyptské úřady "obvinily novináře tiskové kanceláře Reuters" z "šíření falešných zpráv"

24. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Mezinárodní výbor na ochranu novinářů je znepokojen zprávami v egyptských médiích, že úřady obvinily tiskovou kancelář Reuters z "šíření falešných zpráv" v reportáži o smrti italského studenta v rukou egyptských úřadů. Podle tiskových zpráv podalo egyptské ministerstvo vnitra trestní oznámení na tiskovou kancelář Reuters a šéfa její káhirské kanceláře Michaela Gregoryho.

Jde o zprávu z 21. dubna 2016, která cituje tři neidentifikované zdroje mezi činiteli egyptského ministerstva vnitra a tři neidentifikované pracovníky výzvědné služby, kteří svědčili, že egyptská policie dne 25. ledna 2016 zatkla italského postgraduálního studenta Giulio Regeniho v den, kdy zmizel. Regeniho zohavené tělo bylo nalezenu u silnice za Káhirou dne 3. února 2016.

Egyptské ministerstvo vnitra popírá, že by mělo cokoliv společného s vraždou tohoto studenta.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Merkelová se stala terčem kritiky, že ignoruje osud syrských uprchlíků v Turecku

23. 4. 2016

čas čtení 5 minut

Merkelová přijela do Turecka hájit neobhajitelné

Německá kancléřka je kritizována, že dohoda o poskytnutí 6 miliard euro Turecku pro uprchlíky je nechává na pospas tureckým úřadům.

Gauri van Gulik, náměstek evropského ředitele Amnesty International, uvedl: "Merkelová a Tusk by si neměli plést propagandu s realitou. Týrání uprchlíků v Turecku je reálné, a co je horší, je že Merkelová a Tusk se na něm podílejí. Namísto na kamuflování chování Turecka a povzbuzování porušování lidských práv Tureckem by se Evropa měla zaměřit na vlastní odpovědnost a začít přijímat podstatnější počty uprchlíků z Turecka."

V sobotu odpoledne odcestovala Angela Merkelová do jižního Turecka s cílem zahájit nový pomocný program EU pro Syřany v této zemi. Její cesta vyvolala znepokojení, že legitimizuje sílící autoritářské postoje turecké vlády a přehání pozitivní dopad určité humanitární pomoci EU syrské krizi.

Merkelová, předseda Rady Evropy Donald Tusk a viceprezident Evropské komise Frans Timmermans vystoupili před fotogragy s tureckým premiérem Ahmetem Davutoğlum v novém uprchlickém táboře u turecko-syrské hranice a navštívili centrum pro ochranu dětí.

Fotografům bylo prezentováno jen pět uprchlíků a jejich děti. Všichni ostatní uprchlíci byli skryti a novinářům bylo znemožněno s nimi mluvit.

Tusk: "Turecko je nejlepším příkladem na světě, jak zacházet s uprchlíky"

24. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

HRW: Turecko blokuje před Syřany svou hranici a střílí na uprchlíky

Human Rights Watch: Turecko musí přestat střílet na syrské civilisty, kteří prchají před válkou a okamžitě jim musí povolit přechod přes tureckou hranici. V důsledku obnovených bojů mezi Islámským státem a ozbrojenými opozičními skupinami v severním Aleppu se za posledních 48 hodin dalo na pohyb nejméně 30 000 lidí. Turecké pohraniční stráže na některé z nich, kteří se přiblížili nové turecké pohraniční zdi, střílejí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Obama mladým lidem v Londýně:

Pokrok je možný

23. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

"Před několika měsíci jsem navštívil jednu mešitu a poukázal jsem na to, že našimi největšími spojenci jsou američtí muslimové, kteří jsou silně integrovaní a ekonomicky bohatí," řekl Obama.

Barack Obama naléhal na mladé lidi ve svém projevu v Londýně, aby odmítli pesimismus a aby vstupovali do interakce s lidmi odlišného přesvědčení, pokud chtějí dosáhnout ve světě změn.

Pěti stům představitelů mládežnických organizací řekl Obama v Londýně: "Chci vás požádat, abyste odmítli představu, že existují síly, které nemůžeme zvládnout. Jak říkal John Fitzgerald Kennedy, naše problémy vytvořili lidé a lidé je mohou také vyřešit.

Nikdy jste neměli k dispozici lepší nástroje pro dosažení změny. Odmítejte pesimismus, cynismus a vězte, že pokrok je možný. Pokrok ale není nevyhnutelný. Vyžaduje úsilí, disciplínu a přesvědčení.

Vyhledávejte lidi, kteří s vámi nesouhlasí, a to vám pomůže nalézt kompromis. Mělo by vás povzbuzovat, že se společenské postoje mění. To neznamená, že se mění dost rychle, ale měli byste dál vyvíjet nátlak a částečně dochází k těm změnám v důsledku odvážných lidí, jako jste vy."

Dodal, že i když existují lidé s "šílenou ideologií", pluralismus je důležitý. "Před několika měsíci jsem navštívil jednu mešitu a poukázal jsem na to, že našimi největšími spojenci jsou američtí muslimové, kteří jsou silně integrovaní a ekonomicky bohatí," řekl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Barack Obama v Londýně:

"Brexit by znamenal, že Británie skončí na konci fronty"

22. 4. 2016

čas čtení 3 minuty

"V demokracii by každý měl chtít víc informací, ne méně."

"Státy, které chtějí něčeho dosáhnout na světovém jevišti, nejsou v 21. století ty, kteří se rozhodnout jít samostatně."

Americký prezident Barack Obama varoval, že by po odchodu z EU Británie skončila "na konci fronty" při vyjednávání nové obchodní dohody s USA. Doporučil Britům důrazně, aby z EU neodcházeli.

Na společné tiskové konferenci s Davidem Cameronem, která se konala na britském ministerstvu zahraničí, Obama vysvětlil, proč má "odvahu zasahovat" do debaty o tom, zda by Británie měla odejí z Evropské unie.

Británie: Neumíte vysvětlit, odkud jste získali peníze na koupi nemovitosti? Přijdete o ni

21. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Britská konzervativní vláda se rozhodla zabránit offshoreovým firmám v kupování nemovitostí za účelem propírání špinavých peněz.

Offshoreové firmy, které chtějí v Británii kupovat nemovitosti, budou britskou vládou zřejmě donuceny zveřejnit své konečné majitele. Britská vláda připravuje nařízení, které by mělo zamezit vyhýbání se placení daní a propírání špinavých peněz.

Nový zákon by byl zaměřen proti zahraničním firmám, která vlastní v Británii nemovitosti v hodnotě mnoha miliard liber, aniž by musely zveřejnit, kdo jsou jejich koneční majitelé. I všechny zahraniční firmy, ucházející se v Británii o veřejné zakázky, budou donuceny zveřejnit své konečné vlastníky.

David Cameron už zavedl opatření, podle něhož budou muset od června 2016 všechny firmy registrované v Británii zveřejňovat své konečné vlastníky.

Nová opatření se zavádějí v důsledku odhalení v rámci tzv. Panama Papers.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Médium, které chce něco vyvažovat, přestává být plně kritické a stává se propagandou

21. 4. 2016 / Pavel Urban

čas čtení 5 minut

Máte pravdu, že podíl islamistů v západní muslimské populaci je velmi malý (minimální není úplně nejlepší výraz). Na to Vám ovšem každý český odpůrce muslimské imigrace odpoví stokrát řečeným protiargumentem: islamistů mezi muslimy je velmi málo, mezi nemuslimy nejsou vůbec. A k "útokům islamistů" stačí drtivá menšina, která se ovšem vyskytuje jen tam, kde je i drtivá většina. Pokud na tohle nedokážete odpovědět, pak se s nějakým vyvažováním nemusíte vůbec namáhat. Sexuální násilí existuje i mezi čistokrevnými Čechy. A tendence jej za jistých okolností tolerovat ("koledovala si o to"), zde existuje také, i když dnes už není moc silná. Že by ovšem k českým kulturním tradicím patřilo organizované zneužívání na masových akcích, o tom mi není nic známo. Vám ano? To je docela důležitý rozdíl, píše v reakci na předchozí výměnu názorů s Bohumilem Kartousem Pavel Urban (ZDE a ZDE).

Znovu: Nechápu způsob uvažování Pavla Urbana

21. 4. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Česká diskuse o uprchlících, jak ji představuje do určité míry i argumentace Pavla Urbana, se zdá být naprosto mimo.

Fakta jsou tato:

Státy mají právní POVINNOST pomoci lidem prchajícím před válkou a pronásledováním. Odmítáním splnit své právní povinnosti se vyčlení z civilizovaného mezinárodního společenství a bude to pro ně mít záporné ekonomické, politické i strategické dopady. Už má.

Nechápu neustálé hypotetické kádrování uprchlíků v České republice (kde žádní nejsou), když to prostě není vůbec součástí problému. Česko má zákonnou POVINNOST, stejně jako jiné země uprchlíkům poskytnout útočiště.

Je to prostě ZÁKON. O zákonu se nediskutuje. Bědování některých Čechů je na úrovni toho, že by si někdo stěžoval, jak je neférové, že zákon trestá vraždu či sexuální zneužívání malých dětí a že je omezováním svobody projevu, když nezveřejňujeme argumentaci, hájící   beztrestnost vražd či sexuálního zneužívání malých dětí.

Argumentace, že jsou mezi uprchlíky možná pachatelé kriminálních činů, je lichá - pachatelé kriminálních činů jsou v jakékoliv populaci. Proti možným pachatelům kriminálních činů musejí zasahovat bezpečnostní složky a orgány v trestním řízení. Nechápu, v čem je problém.

Bědování, že "zlá Evropská unie nám vnucuje uprchlické kvóty" je lživé a pokrytecké. V Evropské unii se dosahuje rozhodování demokratickou diskusí, v níž má slovo i Česká republika. Odpůrci uprchlických kvót nenabídli žádné jiné řešení. Lidem je nutno pomoci, co tedy chtějí dělat než rozumně je rozdělit po Evropě, aby jejich břemeno nemusely nést je dvě tři země, ale podělilo se o ně všech osmadvacet, tak jako tomu bylo už mnohokrát v minulosti, kdy Evropa přijala například milion Vietnamců a statisíce lidí, často muslimů (a to i ČR!) z bývalé Jugoslávie. Muslimové přijatí do ČR z bývalé Jugoslávie nikdy nebyli žádným problémem, jsou zcela neviditelní. Proč jsou pro některé lidi problémem muslimové teď? Nechápu.

Argumentace, že uprchlíci jsou "jiní" a "zničí náš způsob života" je jednak irelevantní - protože podle zákona máme povinnost je přijmout - jednak nesmyslná, jak dokazuje dlouhodobé soužití s muslimy v mnoha zemích západní Evropy. Kromě toho je rasistická. "Jiní lidé" nejsou nijak podstatně jiní, jsou lidé jako my.

Celé je to jen šum.

"Padni komu padni" je v určité společenské situaci nepoužitelná premisa

Lze obhajobu lidských práv před davovou hysterií nazývat propagandou?

21. 4. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Strach z toho, co přinese vlna imigrace a jaké následky to může mít je patrný v celé nedávné historii. Ohrožení islamismem, domnělou metlou západní civilizace, je iluzorní v tom smyslu, že existuje myriáda jiných ohrožení, která jsou z hlediska obětí na životech větší a přitom davovou hysterii nevyvolávají, jak dokládá ve svém brilantním pořadu Last Week Tonight John Oliver. I John Oliver, pravděpodobně nejvýraznější postava soudobé kritické žurnalistiky, se dopouští jisté "advokační" kampaně ve prospěch humanistického cíle. O totéž se, jistě ne tak dokonalým způsobem, pokoušejí Britské listy, ačkoliv si to Pavel Urban nemyslí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

14854