Saúdská Arábie bombardovala nemocnici v Jemenu

16. 8. 2016

Usmrtila nejméně šest osob a třináct zranila

Jemenská televize ukázala zkázu. Podle mezinárodního práva je zakázáno útočit na nemocnice. Avšak v Jemenu a v Sýrii jsou bombardovány pořád. Svědek v této nemocnici uvedl, že bylo nemožné evakuovat raněné, protože se obávali dalšího útoku od bombardovacích letadel, zjevně ze Saúdské Arábie, která kroužila nad hlavou.

V sobotu zasáhl podobný nálet školu. Usmrceno bylo nejméně deset dětí a jednadvacet jich bylo zraněno. Všechny děti byly mladší patnácti let.

Nejde jen o to, že takové útoky jsou kruté, ale také to vytváří nepřátelé z lidí, kteří by se jinak nepřidali na ani jednu válčící stranu.

Otec: "Tohle je zločin. Můj syn je mrtvý. Je nyní u Pánaboha. Teď pojedeme na frontu a pomstíme se za syna."

Jak děsivá je rychlá cesta do nemocnice, aniž by ranění věděli, jestli tam nebudou znovu bombardováni. Škola, zasažená v sobotu, i nemocnice, zasažená v pondělí, jsou podporovány organizací Lékaři bez hranic. Pro charitativní organizace je stále obtížnější poskytovat za takových podmínek pomoc.

Jamie McGoldrick, humanitární koordinátor OSN: Bohužel to není poprvé, co se civilní obyvatelstvo stalo terčem útoku. Tyto instituce jsou výslovně chráněny podle mezinárodního humanitárního práva.

Bojovníci, loajální svržené jemenské vládě, bojují na zemi. Podporují je saúdské letecké údery. Bojují proti vzbouřencům známým jako Hutsi. Dva a půl milionu Jemenců bylo vyhnáno ze svých domovů. Mnozí žijí v uprchlických táborech.

Rozhovor Britských listů 70:

"Češi jsou kulturně nadřazeni nad hloupými Američany"

12. 8. 2016

S Josefem Švédou, analytikem českých kulturních mýtů, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík o rozdílech v životě a práci západních a českých univerzit a o jeho nové knize o tom, jak si Češi od devatenáctého století až do současnosti představovali a představují Spojené státy. Knihu Josefa Švédy, o níž je řeč, Země zaslíbená, země zlořečená, najdete na serveru Kosmas.cz ZDE. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12 srpna 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Nemluvně

16. 8. 2016

Rosil. Věk: 23 dní. Žije v tranzitním táboře v Kelebije s maminkou a dvouletým bratrem v blátě, v prachu, v horku. Nelidskost.

Sýrie a Rusko používají v rozporu s mezinárodním právem v civilních oblastech zápalných bomb

16. 8. 2016

Společná syrsko-ruská vojenská operace používá v civilních oblastech zápalných bomb. To je porušením mezinárodního práva. Civilisté jsou jimi popáleni a bomby vyvolávají požáry. Za posledních šest týdnů bylo zápalných bomb použito nejméně osmnáctkrát, mimo jiné při útocích na vzbouřenecké oblasti v městech Aleppo a Idlib dne 7. srpna 2016.

Proč Slovensko odmítá migraci

16. 8. 2016

"Naší největší obavou v EU je, že přijdeme o svou národní totožnost"

L’uboš Blaha si říká "marxistický filozof". Je vlivnou osobností v slovenské sociálnědemokratické straně SMER a v pracovně má bysty Che Guevary, Fidela Castra, Hugo Cháveze a Karla Marxe. Avšak když jde o evropskou uprchlickou krizi, Blaha neprojevuje mezinárodní solidaritu svých idolů. "Pokud by se mělo Slovensko podílet na břemenu rozdělování uprchlíků, tak ať převezme Evropská unie část půl milionu našich Romů," navrhuje.

Na Slovensku jeho názory nejsou neobvyklé. Málokterá členská země EU je tak ostře proti kontinentálnímu přístupu k migrační krizi než Slovensko. Poněkud nevhodné půlroční rotační předsednictví Slovenska v Evropské unii probíhá v období silného nacionalismu a zvýšené xenofobie, píše na serveru Politico David Lerner.

"Promiň mi to, má dcero. Musím zůstat." Univerzitní učitel z Aleppa

16. 8. 2016

Abdulkafi Alhamdo: My a ostatní akademičtí učitelé jsme se rozhodli, že tady zůstaneme a budeme učit lidi, kteří nemají šanci studovat jinde. Všechny ty lidi, kteří zůstali tady. Proto tady dál budu učit na univerzitě ty studenty, kteří potřebují, aby je někdo učil.

Moderátorka: Jak nebezpečné je cestovat každý den na univerzitu?

Abdulkafi Alhamdo: Když jdu na univerzitu, moje manželka se bojí, než se dostanu zase zpět domů. A samozřejmě, když se dostanu na univerzitu, zase se já bojím o svou manželku a o svou šestiměsíční dceru.

Moderátorka: Jak se k vám dostávají studenti?

Odborníci na migraci naléhají na australskou vládu, aby zrušila koncentrační tábory pro uprchlíky

16. 8. 2016

Odborníci na migraci, včetně bývalých vysokých činitelů australského ministerstva pro migraci, naléhají na australskou vládu, aby uzavřela své koncentrační tábory pro uprchlíky provozované na ostrovech mimo Austrálii, poté, co zveřejněním dokumentace o poměrech v táboře na ostrově Nauru vyšly najevo otřesné skutečnosti.

Z více než 2000 prozrazených dokumentů vyplývá, že v táboře na ostrově Nauru dochází k systematickému fyzickému i psychickému týrání zadržovaných osob.

Migrační odborníci, včetně vedoucích představitelů církví, akademiků a bývalých šéfů australského ministerstva pro imigraci argumentují, že koncentrační tábory nijak příchozí uprchlíky neodstraší a jen páchají vážné fyzické i psychické škody lidem, kteří nespáchali žádné trestné činy a z nichž má drtivá většina právo podle zákona na ochranu a přístřeší.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Newyorská policie obžalovala muže, který zastřelil dva muslimy

16. 8. 2016

Newyorská policie zatkla a obžalovala Oscara Morela, pětatřicetiletého Hispánce z Brooklynu, ze dvou vražd a z dvojího nezákonného vlastnictví trestné zbraně. Muž byl také obžalován, že svým automobilem narazil do cyklisty ve čtvrti Queens asi deset minut a pět kilometrů po spáchání vražd a z útoku na policistu.

Policie v pondělí uvedla, že muž měl "silný osobní zájem" na zavraždění duchovního Maulama Akonjeeho, 55 a Thary Uddina.

Morel byl zatčen pozdě v neděli večer poté, co policisté nalezli černý automobil GMC Trailblazer, který odpovídal popisu svědků, kteří uvedli, že jím muž odjel ze scény vraždy. Když se detektivové k vozidlu přiblížili, Morel do jejich vozidel najel ve snaze uniknout.

V pondělí uspořádali muslimové v newyorské čtvrti Queens modlitby a vzpomínku za zemřelé. Několik politiků vyjádřilo svou soustrast, včetně Hillary Clintonové, která napsala na Twitteru: "Nesmyslné vraždy duchovního Maulama Akonjeeho a Thary Uddina jsou nesmírně smutné. Takovéto odporné činy nemají v Americe místo."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Turecko zaútočilo na Švédsko, které je obvinilo, že legalizovalo sex s dětmi

16. 8. 2016

Turecký ústavní soud v červenci zrušil zákon, kriminalizující sex s dětmi mladšími patnácti let

Turecko si povolalo na kobereček švédského velvyslance poté, co Stockholm obvinil Ankaru, že legalizovala sex s dětmi. Spor je jedním z několika konfliktů mezi Tureckem a členskými zeměmi EU po nedávném pokusu o puč v Turecku.

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová napsala na Twitteru, že "Turecké rozhodnutí povolit sex s dětmi mladšími 15 let musí být zrušeno":

"Je skandální, že ministr zahraničí zveřejní něco takového na základě falešné zprávy, řekl v televizi turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. "Je to pomluva a lež."

Goebbelsova stopětiletá sekretářka: Nikdo mi to dnes nevěří, ale nevěděla jsem nic

16. 8. 2016Brunhilde Pomsel (105) byla hlavní sekretářkou nacistického propagandisty Josepha Goebbelse. V Mnichově má právě premiéru dokumentární film, sestřihaný z třiceti hodin rozhovorů s ní. Pomselová přiznává, že pracovala v ústředí nacistické propagandistické mašinérie. K jejím úkolům patřilo falšovat statistiky o padlých německých vojácích a naopak přehánět statistiky znásilněných německých žen ruskými vojáky. Poněkud bizarně to charakterizuje jako "prostě obyčejnou práci". "Nedělala jsem nic jiného, než že jsem v Goebbelsově kanceláři psala na stroji."

Podnět policii ČR o motocyklu v ježnickém lese

16. 8. 2016 / Boris CvekAa základě své dlouhodobé spolupráce s Policií ČR a vedením města Krnova v boji proti nezákonnému ježdění motoristů v krnovských lesích posílám fotografii motocyklu (včetně státní poznávací značky), který jsem 15.8.2016, cca v 16:30 vyfotil v lese na Ježníku kousek za točnou. Řidič sestoupil a vyhrožoval mi fyzickým násilím, kterého se ale naštěstí nedopustil.

Zde jsou odkazy na medializaci mého úsilí v minulosti (od té doby se mi podařilo snížit nezákonný motoristický provoz v ježnickém lese tak o 90%):

http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/boj-s-vandalskymi-motoristy-na-jezniku-pokracuje.html

http://www.denik.cz/regiony/boj-s-motorkari-v-lesich-zesilil20100820.html

Děkuji a jsem s pozdravem

Boris Cvek

Turecko: Dejte nám bezvízový styk s EU, nebo vám pošleme uprchlíky

15. 8. 2016

Pokud Evropská unie neumožní do října tureckým občanům bezvízové cestování na své území, dohoda EU-Turecko o bránění uprchlíků v cestě do Evropy bude zrušena, řekl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v německém bulvárním deníku Bild.

"Nechci hovořit o nejhorším možném scénáři, rozhovory s EU pokračují, ale je jasné, že buď budeme plnit všechny smlouvy, anebo všechny plnit přestaneme."

Evropská unie protestuje proti nedemokratickému tureckému "protiteroristickému" zákonu a proti drsnému potlačování velké části obyvatelstva po nedávném pokusu o puč.

Turecko chce zavést trest smrti, prý si to "přejí velké počty obyvatelstva". To by znamenalo, že by veškeré vyjednávání o možném členství Turecka v EU rázem skončilo.

Cavusoglu popřel, že se Turecko chystá odejít z NATO. "Je ale jasné, že musíme spolupracovat i s jinými partnery při koupi a prodeji zbrojních systémů, protože některé členské země NATO nám nechtějí povolit například prodávat systémy protiletecké obrany anebo vyměňovat si s námi informace."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Za vzestupem radikálního islamismu stojí západní politika

15. 8. 2016 / Daniel VeselýPhoto Credit: torbakhopper via Compfight cc

Mnohokrát se v našich končinách setkáváme s názorem, že teroristické útoky páchané muslimy vycházejí ze samotného islámu. Nechceme přijímat uprchlíky a bráníme se migraci, neboť my zde v Evropě prý máme čisté svědomí: Nikomu jsme nic neudělali, nepodíleli jsme se na rozvratu blízkovýchodních států, za vše mohou Spojené státy, a tudíž jsme z obliga. Nepříliš zevrubný historický exkurz ale ukazuje, že jde o účelovou lež, jež má obhájit maně tutlaný rasismus těch, z nichž se jako mávnutím kouzelného proutku stali neústupní obránci „západních hodnot“.

Proč jsou nesmysly vydávané v českých médiích tak efektivní: Manipulují lidi iracionálním strachem

15. 8. 2016Scott Adams

Velmi zajímavě hovořil v pořadu The World this Weekend rozhlasu BBC Scott Adams, tvůrce mezinárodně známého komiksu Dilbert. Upozornil, že v současnosti existuje už velmi rozvinutá věda o přesvědčování lidí a ta učí, že nejefektivně lidi přesvědčíte, když je zahltíte iracionálním strachem. Scott Adams o tom hovořil v souvislosti s americkou prezidentskou kampaní, avšak jeho myšlenky jsou nesmírně relevantní i pro českou politickou scénu. Chcete-li přesvědčovat, je zbytečné předkládat lidem fakta a racionální argumenty. Jsou pro ně nudné, protože jim nerozumějí. Chcete-li přesvědčovat, musíte v nich vyvolávat nesmyslný, iracionální strach. To dělají velmi úspěšně Miloš Zeman a zejména Parlamentní listy. (V ČR se při vyvolávání strachu ještě také velmi efektivně a velmi úspěšně využívá hluboce zakořeněného rasismu a xenofobie v české společnosti. Že je to všechno nesmysl, to nevadí.) Scott Adams:

K odchodu Británie z EU zřejmě nedojde až do roku 2019 - Británie na to nemá experty

15. 8. 2016 / Jan Čulík

"Nevědí ani, na co se mají ptát a o čem vyjednávat"

Británie zřejmě oddálí aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z Evropské unie až na druhou polovinu roku 2017, protože britská vláda naprosto není připravena na vyjednávání o brexitu a nemá na to ani experty. Britská vláda netuší ani, na co se má evropských partnerů ptát a o čem vyjednávat. Bude muset najmout 1200 právních odborníků na přípravu brexitu. Míra naivity stoupenců brexitu se projevila v minulých dnech například tvrzením jednoho z nových tří ministrů pro brexit, Davida Davise, že Británie bude moci vyjednat jednotlivé obchodní smlouvy s jednotlivými členskými zeměmi EU. Jiný z trojice nově jmenovaných výtečníků ministry, korupcí proslulý Liam Fox, zase tvrdil, že před vyjednáním nových smluv bude moci Británie obchodovat s členskými zeměmi EU na základě podmínek Světové obchodní organizace. Netušil, že by to znamenalo tarify 10 až 20 procent. Kromě toho netušil ani, že Británie není členem Světové obchodní organizace a musela by nejprve vyjednat svůj vstup do ní.

Dětští uprchlíci v Calais jsou dál bez pomoci v důsledku ostudných odkladů britského ministerstva vnitra

15. 8. 2016

Stovky dětských uprchlíků dále zůstávají bez pomoci v táborech v Calais, v důsledku odkladů britského ministerstva vnitra, navzdory tomu, že mají právní nárok na to být sjednoceny se svými příbuznými žijícími v Británii, napsala labouristická poslankyně Yvette Cooper nové konzervativní ministryni vnitra Amber Rudd.

Pouhých 40 uprchlických dětí dostalo zatím povolení přijet do Británie k svým příbuzným podle dublinského předpisu EU, přestože charitativní organizace identifikovaly více než 200 dětí čekajících v táborech.

Britské ministerstvo vnitra dostalo minulý měsíc informace o 110 dětech, které jsou stále ještě v Calais, které mají podle dublinského předpisu právo na vstup do Británie. Britské ministerstvo vnitra nehnulo prstem.

Multikulturalismus a právo

14. 8. 2016 / Boris Cvek

Sečtělému liberálnímu křesťanovi může být kulturně mnohem bližší sečtělý liberální muslim než negramotný křesťanský fundamentalista.

Zase jsem si jednou všiml debaty o tzv. multikulturalismu, tentokrát se týkala právních norem: je existence jednotného práva, platného pro všechny, v rozporu s představou existence mnoha kultur uvnitř tohoto práva? Problém je pro mne už se slovem „kultura“?

Mám jakožto rodilý Čech stejnou kulturu jako všichni rodilí Češi? Má právo sjednocovat kulturní zvyklosti, tedy to zda slavíme Vánoce, nebo slunovrat, zda posloucháme Beethovena, nebo metal, zda jsme ve skautu, nebo v motorkářském gangu, zda nosíme tepláky, nebo oblek? V moderním právním státě máme možnost si zvolit různé životní styly, různě kulturní vzorce, různá náboženství, a všechno je to promíchané.

Syřané nadšeně oslavovali vyhnání Islámského státu z města Menbidž

14. 8. 2016

Muži si oholili vousy, ženy pálily burky a muži a ženy otevřeně kouřili na ulicích. To byly scény v syrském městě Manbidž, odkud byl po dvou letech brutální vlády vyhnán Islámský stát. Město Menbidž dobyli kurdští a arabští bojovníci, podporovaní Spojenými státy, a zároveň osvobodili dva tisíce místních civilistů, které Islámský stát zajal jako lidské štíty.

Zajímavost: Videoreportáže zpravodajství britské kulturní komerční televize Channel Four News, které zde občas zveřejňujeme, zhlédne v současnosti na Facebooku 200 milionů individuálních uživatelů každý měsíc. Připojte se k tomuto celosvětově sdílenému diskursu...

Televizní verze reportáže:

Jiná verze této reportáže pro mobilní telefony, kterou od soboty zhlédl už téměř milion lidí:

Nikáb neskrývá nadšení a úlevu na tváři této ženy. Objímá jednoho ze svých záchranců, kurdského bojovníka. Po mnoha týdnech, kdy ona a mnoho dalších byli zadržováni Islámským státem jako rukojmí, jsou nyní svobodní.

Jásali na ulicích, protože už nebyli lidskými štíty. Američany podporované syrské demokratické jednotky uvádějí, že nyní dobyli celé město Menbidž na severu Sýrie. A jasný důkaz, že útlak skončil, byl v tom, že si lidé na ulici veřejně odstraňovali povinné vousy. A tato žena, která na ulici pálila svou černou burku.

Muslimové v Americe protestují po vraždách v New Yorku proti Trumpově islamofobii

14. 8. 2016

"Žijeme v éře, kdy lidé, kteří kandidují na nejvyšší úřad v zemi, šíří nenávist vůči muslimům."

Muslimští předáci v USA zaútočili po vraždě dvou muslimů v New Yorku na Donalda Trumpa a jeho rétoriku.

"Pro ty osoby ve vedení jako pan Trump a pan Giuliani, a další členové institucí, které kreslí islám a muslimy jako nepřátele, toto je důsledek jejich zlovolnosti."

Islámští představitelé v USA obvinili Donalda Trumpa ze smrti dvou muslimů, zavražděných v sobotu v New Yorku. Duchovní Maulama Akonjee a Thara Uddin byli zastřeleni za bílého dne, poté, co skončili své odpolední modlitby.

Někteří muslimové obvinili Trumpovu "protimuslimskou rétoriku" z těchto vražd a z vzrůstu islamofobie.

"Žijeme v éře, kdy lidé, kteří kandidují do nejvyššího úřadu v této zemi a kteří se potenciálně mohou stát nejmocnějšími lidmi na světě šíří nenávist vůči muslimům dokonce i ve své vlastní zemi. I proti občanům své vlastní země."

"Prezidentští kandidáti užívají protimuslimské rétoriky pro své vlastní politické cíle."

Policie uvádí, že dosud nebyl zjištěn žádný motiv.

I sedmileté děti jsou terčem sexuálních útoků v oficiálních řeckých táborech pro uprchlíky

13. 8. 2016

Děti ve věku pouhých sedmi let jsou obětí sexuálního znásilňování v oficiálních evropských táborech pro uprchlíky. Některé tábory jsou tak nebezpečné, že se děti po setmění neodváží vyjít ze stanu.

Charitativní organizace a organizace hájící lidská práva upozorňují, že děti, které uvízly v údajně bezpečných táborech v Řecku, vybudovaných pro řešení evropské migrační krize, a mnohé z nichž mají například právo na azyl v Británii, jsou sexuálně zneužívány.

V jednom táboře na okraji Soluně je riziko znásilnění tak velké, že se ženy nedováží samotné v noci jít na záchod.

Evropská komise tyto tábory finance částkou 71 milionů liber humanitární pomoci pro 57 000 uprchlíků, kteří uvízli v Řecku.

Nejobtížnější situace je situace dětí bez doprovodu dospělých.

Rodiny jsou tak demoralizované, že se snaží vrátit se do bombardované země, odkud uprchly.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francie: Lidskoprávní organizace se obrátí na soudy, chtějí zvrátit zákaz burkin na plážích v Cannes

12. 8. 2016

Francouzská lidskoprávní organizace a organizace muslimů se vyjádřily, že budou žalovat primátora Cannes za to, že zakázal nošení burkin, tedy "celoplošných" plaveckých oděvů na plážích v tomto francouzském letovisku.

Primátor David Lisnard vydal nařízení, podle něhož "oděv na plážích, který ostentativně projevuje náboženskou příslušnost v době, kdy Francie a kostely jsou nyní terčem teroristických útoků, riskuje, že povede k narušení veřejného pořádku (davy, střety atd.) a tomu je nutno zabránit."

Ženy, které vyjdou na pláž oblečené do burkiny, budou pokutovány částkou 38 euro.

Právníci, lidskoprávní organizace a asociace muslimů odmítly předpis jako protizákonný a absurdní.

V prohlášení uvedl Hervé Lavisse z místní pobočky Francouzské ligy pro lidská práva: "Toto je zneužití zákona a my se obrátíme na soud." Pravicoví politikové musejí zkrotit "své diskriminační nadšení a bránit ducha republiky," dodal.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Děsní muži - v Rusku nikdo nesportuje a všichni kouří

12. 8. 2016

Natalia Radulova na svém blogu srovnala fotografie ruských a amerických mužských celebrit stejného věku. Poukazuje na to, že ruští muži se neobtěžují sportovat, a vypadají hrozně. Ženy v Rusku by měly prý raději být lesbičky, protože v Rusku jsou nejkrásnější ženy na světě, ale nejhnusnější chlapi. (Že by to v Čechách bylo jinak?)

Putinův poslední krymský gambit

12. 8. 2016


10. srpna ruský prezident Vladimir Putin vstoupil do éteru, aby odsoudil "teroristickou taktiku". Tvrdil, že údajné zabití vojáka a operativce zpravodajské služby FSB "nenecháme jen tak", naznačil ruskou vojenskou reakci a vyzval Spojené státy a Evropskou unii, aby Kyjev přiměly k ústupkům, napsal Adrian Karatnicky.

OSN ostře zkritizovala Bulharsko za kriminalizaci uprchlíků

12. 8. 2016

Zeid Ra'ad al-Hussein, komisař OSN pro lidská práva, obvinil ve čtvrtek Bulharsko, že systematicky porušuje lidská práva kriminalizací uprchlíků.

Oficiální strategie bulharské vlády "vyvolává vážné znepokojení ohledně toho, že Bulharsko nedodržuje mezinárodní právo", varoval Zeid Ra'ad al-Hussein v prohlášení.

Upozornil, že "je zvlášť znepokojující být svědkem toho, jak důležité a vlivné veřejné osobnosti vyjadřují veřejně podporu pro kriminální ozbrojené bojůvky, které drze pořádají hony na uprchlíky na hranici mezi Bulharskem a Tureckem".

Neoliberalismus s válečným apetitem, nebo úsvit fašismu?

12. 8. 2016 / Daniel Veselý

Při pohledu na dva kandidáty na úřad amerického prezidenta se soudný člověk téměř neubrání pocitům frustrace a bezmoci nad bědným stavem americké politické scény. Dalo by se říct, že jeden uchazeč o křeslo v Oválné pracovně je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Establishment a jemu konvenující sdělovací prostředky však mají jasno: Donald Trump je jednoduše nevolitelný, zatímco Hillary Clintonová většinu představ o hlavě nejmocnější země světa de facto splňuje.

Volba Donalda Trumpa, který si od některých progresivních komentátorů vysloužil cejch fašisty ZDE, a nutno dodat, že celkem po právu, by pravděpodobně představovala nemilý „upgrade“ stávajícího politického nepořádku ve Spojených státech směrem ještě více doprava. Hon na čarodějnice a hledání obětních beránků mezi lidmi vyznávajícími jistou náboženskou víru a příslušníky neprivilegovaných etnik v kombinaci s protiestablishmentovou rétorikou, mající za cíl uchlácholit nemajetné a dezorientované masy – tak, jak to předvádí Donald Trump - je přece jen úkrok od žádoucího směru.

To, co olympijští fanoušci v Riu neuvidí

12. 8. 2016

Loni usmrtila policie v Rio de Janeiro 645 lidí. Tři čtvrtiny z nich byli černoši. Město je desítky let rozděleno mezi bohatší čtvrti a brlohy, favely. Favely ovládají drogové gangy. Policie proti nim organizuje nájezdy vojenského stylu, při nichž jsou často zabíjeni i náhodní civilisté. Dochází k četným mimosoudním popravám.

Británie na námluvách u Putina

12. 8. 2016

Jak dlouho po brexitu zůstane Británie západní mocností? ptá se Anne Applebaum. Bude se muset přátelit s autokratickými režimy, aby přežila:

Boris Johnson: Británie musí normalizovat vztahy s Ruskem

Británie musí po letech nepřátelství normalizovat vztahy s Ruskem, řekl Boris Johnson, nyní britský ministr zahraničí (!) ve čtvrtek telefonicky ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. (Lavrov Johnsona sežere k snídani, pozn. JČ.) "Obě strany vyjádřily naději na normalizaci rusko-britských vztahů a podtrhly touhu zintenzivnit politický dialog," oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Méně známá historie "olympijské války" v roce 2008

12. 8. 2016


20. dubna 2008 ruský letoun MiG-29 sestřelil neozbrojený gruzínský bezpilotní letoun nad Abcházií. Zřejmým cílem této operace bylo zabránit pozorování ruských vojenských příprav na území Abcházie. Jen několik dnů nato Moskva zvýšila počet příslušníků "mírových sil Společenství nezávislých států" v konfliktní zóně z 2 000 na 3 000 - bez povolení Tbilisi, které následně protestovalo, ale bez jakéhokoliv úspěchu.

Obamova selhávající syrská strategie

12. 8. 2016


Minulý rok na podzim, právě když ruský prezident Vladimir Putin zasáhl do pětileté občanské války na straně neúmorného Bašára Asada, Barack Obama odmítl výzvy k vystupňování americké pomoci protiasadovským povstalcům. Místo toho podpořil mírová jednání zaštítěná OSN, která měla konflikt ukončit, napsal v listu Globe and Mail Konrad Yakabuski.

 11012

Jak Donald zničil svou volební kampaň

12. 8. 2016 / Karel Dolejší


Když prezidentský kandidát Donald Trump prohlásil, že Barack Obama založil "islámský stát" ZDE - organizaci vzniklou dva roky předtím, než se stal Obama prezidentem - zřejmě zarazil poslední hřebíček do rakve své prezidentské kandidatury. I velká část těch kdo jej dosud podporovali si začíná uvědomovat, že tento člověk nekontrolovaně blábolí a nedokáže se ovládat, takže by nikdy neměl mít možnost řídit Spojené státy.

To je strašný, ty imigrantský paraziti!!!

12. 8. 2016

Britští středoškoláci dostali v těchto dnech - písemně - domů poštou od nezávislých zkušebních komisí výsledky svých maturitních zkoušek:

To je strašný, ty imigranti, voni si sem příjdou a hned dostanou jedničky z 6 maturitních předmětů, asi se chtějí se stát doktorama, ty paraziti, to vám řikám, píše na Twitteru skotský ministr dopravy Humza Yousaf:

Imigrantský student v Glasgow dostal jedničky z ŠESTI maturitních předmětů, přestože angličtina je až jeho třetí jazyk: A tahle jich dostala sedm, těch jedniček! Ještě horší!

Útoky chemickými zbraněmi v Sýrii hrozí normalizovat válečné zločiny, varují experti

11. 8. 2016

Dvě děti a žena byly usmrceny zřejmým útokem válečným plynem - chlórem v Aleppu. V Sýrii došlo už k desítkám takových útoků. Použití smrtících plynů je válečný zločin, ale tyto válečné zločiny v Sýrii nikdo netrestá

Dvě děti a jedna žena byly usmrceny a desítky lidí byly zraněny při zjevném útoku chlórem na civilisty v Aleppu. Experti varují, že časté používání chemických zbraní v Sýrii hrozí normalizovat válečné zločiny.

V Sýrii došlo k desítkám útoků chlórem od doby, kdy Sýrie oficiálně souhlasila, že se vzdá svých zásob jedovatých plynů poté, co došlo v Damašku v roce 2013 k útoku sarinem.

Pokud k útoku chlórem došlo, je to válečný zločin a jako takový by ho okamžitě měly všechny strany vyšetřovat," uvedl velvyslanec OSN v Sýrii Staffan de Mistura.

Amnesty International a lékaři varují, že útoky chlórem proti civilistům jsou zřejmě používány jako pomsta za to, že vzbouřenci ovládli vládní území.

V posledních desetiletích bylo používání chemických zbraní ve válkách téměř úplně nepřijatelné, avšak jejich používání ve válce v Sýrii je znovu normalizuje a legitimizuje.

Syrsko-americká lékařská společnost uvádí, že chemickými útoky bylo v Sýrii usmrceno od prosince 2012 do října 2015 téměř 1500 civilistů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrští vzbouřenci: Civilisté v Aleppu byli zasaženi chlórem

11. 8. 2016

Varování: někteří čtenáři mohou shledat následující záběry znepokojujícími. Jde o ověřené záběry, upozorňuje společnost BBC. Jsou na nich důsledky útoku chlórovou bombou na vzbouřeneckou oblast v syrském městě Aleppo. Mnoho zraněných osob, ošetřovaných po útoku v nemocnici byly děti. Oběti však byly ze všech věkových kategorií.

Lékaři z Aleppa žádají americký zásah proti bombardování nemocnic

11. 8. 2016Zdravotnici z obleženého Aleppa poslali dopis americkému prezidentu, že Ruskem podporované Asadovo letectvo útočí na nemocnice každých 17 hodin

15 z posledních 35 lékařů, pracujících ve vzbouřenci ovládaném východním Aleppu poslalo dopis americkému prezidentu Baracku Obamovi s naléhavou prosbou, aby USA zasáhly proti bombardování nemocnic Asadovým letectvem za ruské podpory.

"Nepotřebujeme slzy, sympatie ani modlitby: zoufale potřebujeme zónu bez bombardování východního Aleppa a mezinárodní akci, která by zajistila, aby Aleppo se už nikdy znovu nedostalo do obklíčení," píší lékaři. Někteří lékaři dopis podepsat odmítli, protože už nechtějí posílat žádné prosby Západu.

Putin nám zřejmě brzy ukáže, kdo je tady šéfem

11. 8. 2016

Krymská krize vznikla z ničeho, avšak ruský prezident má ve zvyku provádět invaze v době olympijských her

Okupovat Krym se v roce 2014 zdálo být dobrým nápadem a bylo to provedeno pozoruhodně lehce. Jak ale napsal ruský autor Leonid Kaganov, bylo to tak trochu jako ukrást drahý telefon bez nabíječky.

Nová ruská invaze by přinesla Moskvě velký politický prospěch. Jasně by totiž poukázala na slabost a neschopnost Západu.

Situace na Krymu vypadá nebezpečně. Ruská výzvědná služba FSB konstatovala ve středu, že na Krymu neutralizovala řadu útoků ozbrojených Ukrajinců. O několik minut poté obvinil Vladimír Putin kyjevskou prozápadní vládu, že si zvolila namísto míru teror. Rusko tajně přesunuje už delší dobu vojenská vozidla na Krym, který Putin anektoval na jaře roku 2014.

Další ruská vojenská ofenzíva vypadá pravděpodobně. Krymský "parlament" už vyhlásil, že Ukrajina zahájila nevyhlášenou válku. Ukrajina tvrdí, že údajné spiknutí je čirým výmyslem FSB.

Všechno to vede k podezření, vyjádřenému Carlem Bildtem, bývalým švédským premiérem, a dalšími politiky, že se Rusko připravuje k nové invazi.

Pirátská strana zřejmě utvoří novou vládu na Islandu

12. 8. 2016

Většina analytiků je přesvědčena, že islandská Pirátská strana, která chce legalizovat drogy a nabídnout azyl Edwardu Snowdenovi, v říjnových předčasných volbách získá 18-20 poslanců.

Volby se budou v říjnu konat na Islandu poté, co v dubnu odstoupil premiér Sigmundur David Gunnlaugsson poté, co se ukázalo prostřednictvím skandálu s Panama Papers, že má v zahraničí investovány miliony.

Volby se zřejmě budou konat 29. října.

Zdrojem podpory Pirátské strany, která vznikla před čtyřmi lety, je odpor islandského obyvatelstva proti zakořeněné protekci v islandské politice a proti beztrestnosti skupinky bohatců.

Koncem června měla Pirátská strana na Islandu podporu 28,3 procent voličů, o čtyři procenta více než její nejbližší soupeř, Gunnlaugssonova konzervativní Strana nezávislosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ukrajinské úřady démonizují novináře, kteří se snaží dělat nezávislou práci

11. 8. 2016

Ukrajinští novináři, kteří se snaží informovat o válce na východě země, jsou terčem útoků ultranacionalistických ukrajinských organizací, které mají explicitní podporu některých činitelů ukrajinské vlády, informuje ve své analýze Human Rights Watch.

Proč se olympijské a paralympijské hry nekonají současně?

11. 8. 2016 / Bohumil Kartous

Olympijské hry měly ideu pospolitosti: není přece důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Pro sportovce už to sice dávno neplatí, zato to ale berou vážně různí jiní reprezentanti, třeba ti vládní nebo českotelevizní. Nevím přesně, kolik jich nutně potřebovalo odjet do Ria za povinnostmi a jaké povinnosti to jsou, ale bude jich tam asi hodně. Miliardový tanec okolo olympijských her a pozdvihování mrtvého pocitu národní hrdosti, který už dnes slouží pouze korporacím v jejich snaze o lepší vniknutí do identity jinak už dost otrlého konzumního človíčka, tak postrádá cokoliv z původního smyslu. Lidem, kteří z olympijských her vytvořili největší sportovní business planety, to ale nevadí a konzumentovi jde stejně jen o to hačat hezky u televize, papat chipsy, popíjet pivo a zároveň "sportovat". Česká spořitelna, aby posílila tento pocit "sounáležitosti", v rámci reklamních spotů ukazuje, který kraj byl ten den nejvíc loajální a "držel palečky u televize". O skutečnou pospolitost a sounáležitost ovšem nejde. Nechápu, proč se olympijské hry, které přitahují pozornost stovek milionů lidí, odehrávají separovaně od paralypijských her, na kterých soutěží sportovci s handicapem? Co je to za nesmysl? Proč se soutěže handicapovaných nemohou prolínat s ostatními soutěžemi v rámci olympijských her jako jednoho společného sportovního podniku? Proč nevyužít toho, že na stadionech i na dálku sleduje olympiádu spousta lidí, kteří se na paralympijské hry dívat nebudou? Kdyby se chtěl ještě někdo vrátit k původním myšlenkám olympijských her a upgradovat je na současnost, nabízí se tato jednoduchá myšlenka jako smysluplný podnět.

Globalizace 2.0

11. 8. 2016 / Ivo Barteček

Vlna první globalizace s sebou přinesla možnost globálně spolupracovat na jakékoliv úrovni. První této možnosti využili korporace, když přenesly do globálního prostoru nekvalifikovanou a později i kvalifikovanou práci ze svých mateřských zemí. Někteří z nás jsme se bláhově domnívali, že společně s rozvojem úrovně rozvojových zemí vznikne také více odbornější práce v mateřských rozvinutých zemích. Doufali jsme, že přesuneme-li milion pracovních míst z továren na auta do rozvojových zemí, vznikne milion pracovních míst na univerzitách a ve vývojových centrech. Světe div se, prioritou korporací je spíše otrocká práce, co nejnižší mzdy, co nejméně zaměstnanců, robotizace a co největší zisk jak v mateřských, tak rozvojových zemích. Pokud se globalizací zvedla úroveň, pak to nebylo díky korporacím a jejím přístupu k samotné globalizaci, ale spíše na úkor korporací a jako protivenství globalizaci. Člověk se stal ještě více postradatelným na globálním pracovním trhu, než kdy byl dříve na domácím trhu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15328