Další pěkné poučení pro české euroskeptiky:

Jak to dopadá, když se země rozhodne opustit EU

2. 12. 2017
V pondělí se bude konat schůzka mezi britskou premiérkou Theresou Mayovou a Jean-Claudem Junckerem, na níž má Mayová Evropské unii předložit nejnovější ústupky britské vlády. Brusel pak rozhodne, zda bude mít Británie právo postoupit do druhého kola vyjednávání, které se má zabývat příštími obchodními vztahy Británie s EU - které budou daleko omezenější než dosud, ale Británie za ně bude muset horentně platit.

Jak vychází najevo obrovská míra kapitulace britské vlády vůči Bruselu, je jasné, že to vůbec není ideální situace, jakou stoupenci brexitu britským voličům nastiňovali.

Rozhovor Britských listů 139.

Vadí mi miliardáři, kteří si nakradli

1. 12. 2017"Nejvíc mě rozčílí, že po roce 1989 byl zlikvidován v Československu celý textilní průmysl a o zaměstnání přišlo 180 000 ženských. Ty se prostě vyhodily na ulici. Dnes na Karvinsku přijde 6000 horníků o práci a vláda o tom jedná tři roky. Že vyhodili z desítek fabrik 180 000 žen, to nikdo ani nezaznamenal."

Jan Čulík hovoří se svědkem dvacátého století, Zbyňkem Unčovským z moravského města Bystré, o osmašedesátém roce na českém venkově, o normalizaci a o kontroverzních aspektech postkomunistické hospodářské reality po roce 1989. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. prosince 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

ČT se zbláznila: podle Moravce jsou Ano a PiS levicové strany!!

3. 12. 2017

Česká politická scéna drasticky hnědne...:

V OVM první povolební průzkum preferencí stran: ANO 30%, piráti 14%, ODS 12%, SPD 9,5%, KSČM 7%, STAN 5,5%, ČSSD 5,5%, TOP09 5%, KDU-ČSL 4,5%. Moravec považuje ANO za levicovou stranu... na základě argumentů, z nichž plyne, že polská PiS je levicová. Celá debata podle mne naprosto ignorovala změny v mentalitě elektorátu..., píše Boris Cvek

Kácení model, díl VIII.:

Osvobození velikoj češskoj národu od mezinárodního vlivu a významu

3. 12. 2017 / Karel Dolejší

Protože optimismus vesměs bývá opiem lidstva, předkládám rámcovou varovnou prognózu politického vývoje v ČR zhruba do poloviny funkčního období této sněmovny. Očekávám přitom, že se v jednotlivostech, spíše než v celkové tendenci, mohu výrazně zmýlit; pokud se tak stane, a v čím větší míře se tak stane, tím spíš mi bude neskonalou radostí pozorovat, že věci probíhají přece jen lépe, než jsem předpokládal.

Trump na Twitteru omylem přiznal, že spáchal trestný čin bránění průchodu spravedlnosti

2. 12. 2017
Donald Trump napsal v sobotu na Twitteru, že "musel propustit generála Flynna, protože ten lhal viceprezidentovi a FBI."

Potíž je, jak poukazují komentátoři, že Trump také vyhodil z funkce šéfa FBI Jamese Comeyho za to, že vyšetřoval Flynna. Vzhledem k tomu, že nyní Trump veřejně přiznal, že věděl, že Flynn lhal FBI, rozhodnutí vyhodit Comeyho od FBI je trestným činem bránění průchodu spravedlnosti. Je to trestný čin, za který může být americký prezident předčasně odvolán.

Další podrobnosti v angličtině např v New York Times ZDEIrsko bude mít poslední slovo ohledně rozhovorů o brexitu, konstatuje Evropská unie

1. 12. 2017


Předseda Evropské komise Donald Tusk varoval, že jestliže Irsko nebude moci přijmout britskou nabídku ohledně své hranice, EU nedovolí, aby rozhovory postoupily do další etapy

Po hodinu trvajícím jednání s irským premiérem Leo Varadkarem uvedl šéf Evropské komise Donald Tusk, že irský ministerský předseda bude plně konzultován ohledně toho, zda považuje nabídku Velké Británie ohledně otevřené hranice se Severním Irskem za dostatečnou.

Irsko požaduje písemné záruky, že jeho hranice se Severním Irskem zůstane po brexitu otevřená. To však by bylo lze učinit pouze tehdy, pokud by Severní Irsko nebo celá Británie zůstala v jednotném evropském trhu a v evropské celní unii, což Británie odmítá.

"Dovolte mi, abych to řekl velmi jasně: Jestli bude nabídka Velké Británie pro Irsko nepřijatelná, bude nepřijatelná i pro Evropskou unii. Uvědomuji si, že pro britské politiky toto může být obtížné pochopit. Ale taková je logika za skutečností, že Irsko je členem Evropské unie, zatímco Británie odchází. To je klíčem k tomu, kde leží budoucnost Velké Británie - v určitém smyslu - v Dublinu, alespoň pokud jde o vyjednávání o brexitu."


Podrobnosti v angličtině ZDE

Kácení model, díl VII.:

Takový krásný absolutismus, aneb "Vůle lidu" řeší vše

1. 12. 2017 / Karel Dolejší

Nový předseda sněmovny Radek Vondráček v rozhovoru pro DV TV vysvětluje politický model, který populisté zavedou. Podle něj voliči v říjnu rozhodli hlasováním o tom, že v kauze zneužití dotací na Čapí hnízdo je Andrej Babiš nevinný. Vše, co teď zbývá udělat, je dodat na klíč takovou policii a takové soudy, které výsledek voleb posvětí ZDE. Jedním z kroků tímto směrem se stane výbor pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vedený "mlátičkou" z Národní třídy Zdeňkem Ondráčkem ZDE.  

Multikulturní Londýn

2. 12. 2017

Strašně rád žiju ve městě, kde já, židovský novinář, dostanu vánoční přání od muslimského primátora Londýna, který mi přeje "radostné Vánoce". Vážně, ať jdou všichni rasisté a nenávistníci do háje. Londýn je kvetoucí multikulturní město a nechť jím dlouho zůstane.


Obvinění Michaela Flynna znamená utažení oprátky kolem Trumpova Bílého domu

2. 12. 2017V pátek byl obžalován bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Pozdě večer v pátek republikánský Senát schválil Trumpovy daňové škrty, předeším pro velké podniky a pro bohaté. Tak se Trumpovi podařilo prosadit jedinou reformu, která sjednocuje Republikány, znamená to, že už Trumpa nepotřebují. Pravděpodobnost, že bude předčasně odvolán z funkce, silně vzrostla, míní v deníku Financial Times Edward Luce.

Nejhrozivější je to, jak relativně nevinná je obžaloba vznesená proti Flynnovi. Vyplývá z toho, že Flynn zřejmě nabídl Robertu Muellerovi prozrazení velmi podstatných informací, především o kontaktech Trumpovy předvolební kampaně na Rusko. Pokud se to týká Trumpova zetě a jeho služky pro všechno Jareda Kushnera, Trumpova vláda se zřejmě začne rozkládat.

Druhým prvkem Flintovy dohody s Muellerem bude zřejmě důkaz, že se Trump pokusil zabránit průběhu spravedlnosti, což je také trestný čin, za nějž prezident může být odvolán.

Pokusí se Trump odvolat vyšetřovatele Muellera? Trumpovo chování za minulý týden bylo silně eratické. Zřejmě je ve velkém pokušení Muellera odvolat. Pokud by k tomu došlo, i republikány ovládaný Kongres by to těžko mohl ignorovat a Trumpa by musel odvolat.

 

Evropská unie připravuje "trestnou klauzuli" pro Británii v rámci obchodní dohody pro dobu po brexitu

2. 12. 2017Evropská unie zkoumá možnost zahrnout "trestnou klauzuli" do budoucí obchodní dohody s Británií po brexitu. Ta by měla Bruselu umožnit zavést vysoké tarify na klíčové dovozy z Británie do EU, pokud by se Británie pokusila snížit či zrušit dosavadní evropské regulační normy. To právě se probrexitoví ministři v londýnské vládě chystali udělat.  Většina evropských politiků je pro zavedení této trestné klauzule.


Pokusy londýnské vlády zrušit evropské regulační předpisy, a tím snížit náklady pro britské výrobce ve srovnání s výrobci v Evropské unii vyvolají zřejmě zavedení velmi vysokých cel na dovoz britského hovězího do Evropské unie, což je hospodářský sektor, na němž závisejí tisíce pracovních příležitostí.

V prozrazeném dopise, adresovaném britské premiérce Mayové, navrhovali probrexitoví ministři Boris Johnson a Michael Gove, aby "Británie zrušila regulaci a výrobní normy v některých hospodářských sektorech v Británii, aby tak Británie získala nad členskými zeměmi EU obrovské výhody."

Podrobnosti v angličtině ZDEABC News: Michael Flynn: "Abych se spojil s Rusy, mi nařídil Donald Trump"

1. 12. 2017

Michael Flynn je připraven plně svědčit v rámci vyšetřování vazeb Donalda Trumpa a jeho předvolební kampaně pro prezidentské volby na Rusko. Bude svědčit o tom, že mu Donald Trump nařídil, aby se spojil s Ruskem, původně pro spolupráci v boji proti Islámskému státu v Sýrii.


Michael Flynn, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost byl obžalován ze lhaní FBI

1. 12. 2017V pátek ráno měl Michael Flynn, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, přiznat, že je vinný, že lhal agentům FBI ohledně svých schůzek s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Asi čtyři dny poté, co se Trump stal prezidentem Flyn "učinil falešná, fiktivní a podvodná prohlášení" agentům FBI.

Flynn je v ohnisku širšího vyšetřování ohledně vazeb Trumpovy prezidentské kampaně na ruské operativce. Vyšetřování vede Robert Mueller.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Konjunkturální koalice

30. 11. 2017 / Boris Cvek

Myslím, že se nám začíná vytvářet vládní koalice, kterou bych nazval „konjunkturální“, neboť využívá defenzívy tradičních stran a výrazného volebního úspěchu svých členů. Není to koalice ANO s SPD a komunisty, která zatím funguje ve Sněmovně a v níž komunisté jako poražení voleb nasedají na témata populistů (referenda, církevní restituce). Je to koalice ANO, SPD a Václava Klause mladšího, případně nějakých jeho stoupenců (přidat se může jakýkoli populista z ČSSD… např. ve jménu boje s EU za právo občanů navzájem se postřílet).

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Vice News: Facebook má problémy s výhrůžkami smrtí v ČR a odmítá s tím cokoliv dělat

1. 12. 2017

Mezinárodně silně sledovaný server Vice News zveřejnil rozhovor s Janem Čulíkem a některými dalšími osobnostmi, které mají zkušenosti s nenávistnými útoky, zveřejňovanými na Facebooku v češtině. Článek upozorňuje na to, že Facebook drtivou většinou neřeší to, co by v jiných jazycích bylo považováno za trestný čin, především proto, že čeština je pro jeho pracovníky příliš "exotický jazyk".

Podrobnosti v angličtině:

Facebook has a problem with death threats in the Czech Republic and is failing to fix it

 
Článek zaznamenal český server info.cz a doplnil dalšími informacemi. Brutální výhrůžky smrtí dostává podle něho europoslanec za KDU-ČSL Zdechovský ZDE

Tomio Okamura's SPD Party wants the Czech Republic to leave NATO

30. 11. 2017"It would be ideal if the Czech Republic [it has 10,5 million inhabitants] could defend itself on its own. Austria and Switzerland are not members of NATO, either," said Tomio Okamura, head of the ultra-right wing Czech SPD party, which now has 22 seats in the 200-seat Czech Parliament. Okamura is now Deputy Head of the Czech Parliament. 

"We do not want any foreign armies on the territory of the Czech Republic. We want the Czech Republic to be able to defend itself on its own," said Okamura. SPD's MP Radek Koten, who is well known for disseminating fake news from questionable pro-Russian servers, has now been appointed Chair of the Security Committee of the Czech Parliament. 

For the moment, the Czech Republic must stay within NATO, because the country "is as yet unable to defend itself." But Okamura's SPD will "strengthen the Czech army. Its purpose will be to defend the Czech Republic, not to defend the interests of foreign powers thousands of miles away," said Okamura.

The SPD Party will demand the introduction of non-compulsory eight week military training for everyone, which will make it possible for people who have undergone it to be registered to carry weapons. Those citizens who will not want to undertake the military training will have to write a statement why they refuse to participate in the defense of the Czech Republic. 

"I support the idea of collecting signatures for a referendum demanding that the Czech Republic should leave NATO. This is a legitimate demand and it is necessary to start a public debate about this," said Okamura, adding that 100 000 signatures would be enough to trigger such a referendum.

Okamura and his deputy Radim Fiala also want the Czech Republic to leave the European Union. 

Okamura will not support a minority government run by the oligarch Andrej Babiš.  Instead, Okamura wants to form a coalition government with Babiš. Babiš has been so far refusing to do this.

Tomio Okamura's views (English subtitles):Source in Czech: HERE


Přečetli jsme:

Slabí dělají to, co musí. Tak vidí svět Putin a my to podceňujeme, říká generál Petr Pavel

1. 12. 2017

Na základě toho, co mohu v poslední době sledovat, myslím, že podléháme ruskému působení ve smyslu relativizace ruské hrozby a že máme tendenci ji snižovat. Mnoho lidí u nás nevnímá Rusko ani jako potenciální hrozbu, naopak vidí velký prostor ke spolupráci. Je to tím, že máme trochu tendenci nevidět fakta, nevidět, jak se Rusko na mezinárodní scéně chová, jaké má strategie, co říkají jeho politici. Tuto hrozbu máme tendenci podceňovat a Rusko bude všemi nástroji, viditelnými i pod povrchem, pracovat na tom, aby se tento náš dojem posunoval.

Celý článek: ZDE

Rozhovor Britských listů 138.

I ve Španělsku měli lidi pořád strach mluvit a jednat svobodně

24. 11. 2017S Désirée Gonzalo, klinickou psycholožkou původem ze španělských Kanárských ostrovů hovoří o politické situaci ve Španělsku v souvislosti s nedávným brutálním útokem madridské vlády na voliče v katalánském referendu Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. listopadu 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29766

Bodláky Václava Duška

Demokratická poušť i spoušť

30. 11. 2017 / Václav Dušek

Agresivní kašpar se drží na výslunní mediálního klamu, předplacená vystoupení neberou konce. Následovníci pokulhávají, slovní žonglérské výstupy bez potlesku většiny. Nevadí. Osli spásli bodláčí v Hlubocitech nad Moldau i v Mníšku pod Alpou. Obyvatelstvo přihlíží dělení moci. Historie se opakuje, přešlapujeme ve stejném marasmu, pouze to nepřiznáme. Zítra se bude tančit všude, ovšem, tance politických tiplic neměnné. Přítomnost stálých neduhů společnosti vytrvale poškozuje zdraví; provaz v domě oběšencově podražil. Výrazné změny dorazily i do demokratické pouště, očekávejme spouště, ale konce světa se neobávejme. Optimistické naděje lepší pesimistických dobrozdání.

Jak Británie "vyjednává" s EU o brexitu: naprostou kapitulací

30. 11. 2017 / Jan ČulíkNavzdory svalnatým slovům mnoha britských konzervativců po brexitu ("EU nás potřebuje daleko více než my je"...) a jejich tvrzení, po dobu dlouhých měsíců, že Británie o podmínkách brexitu "vyjednává" s Evropskou unií, skutečnost je taková, že Británie nemá jinou možnost než stoprocentně přijmout podmínky Evropské unie, žádné vyjednávání to není. Totéž by platilo při případném odchodu ČR z Evropské unie - země by ztratila jakoukoliv možnost ovlivňovat politiku EU, ale musela by dodržovat veškeré podmínky.

Po mnoha měsících chvástání britských konzervativců, že "Británie nebude pro brexitový rozvod platit Evropské unii nic!" nyní vyšlo najevo, že Británie zaplatí 60 miliard liber. (Komentátoři poukazují na to, že se Británii nepodařilo přesvědčit evropské vyjednavače ani o tom, aby se rozhovory o brexitu konaly v Londýně - všechny se konají v bruselském ústředí EU tak, jak to Brusel určil.) 

Celou situaci výstižně shrnuje tento tweet:

Británie: Nedlužíme nic!
EU: 60 miliard liber.
Británie: Ani jedinou penci!
EU: 60 miliard liber.
Británie: Jděte si pískat!
EU: 60 miliard liber.
Británie: 20 miliard liber.
EU: 60 miliard liber.
Británie: 40 miliard liber.
EU: 60 miliard liber.
Británie: 50 miliard liber.
EU: 60 miliard liber.
Británie: 57 miliard liber.
EU: Dohodnuto. Výborně. A teď co irská hranice? 

#Vyjednávání je SENZAČNÍ! 


23421

Proč politika nefunguje

Čechie politická aneb až opadá listí z dubu

30. 11. 2017 / Bohumil Kartous

Účastním se už několik let konferencí, panelových diskusí a dalších setkání, na kterých se stále opakují tytéž výzvy týkající se problémů vzdělávacího systému. Na těch kruciálních panuje shoda napříč rozdílnými statusy a ideologiemi, samozřejmě až na výjimky. Není to jen plácání, padají zcela konkrétní návrhy, jak problémy řešit. Lidé, kteří se podobných diskusí účastní déle, svědčí, že to tak je už od 90. let. Některé postihne pocit beznadějnosti, z toho, že nelze nic změnit. Proč? Protože si neustále klademe špatné otázky. Problémy vzdělávání, stejně jako zdravotnictví, dopravy, obrany a dalších politik neleží uvnitř systému, ale vně. Mají společné charakteristiky.

Trump zaútočil na britskou premiérku za její kritiku jeho ultrapravicových tweetů

30. 11. 2017


Donald Trump veřejně pokáral britskou premiérku Theresu Mayovou za to, že zkritizovala jeho islamofobní propagandu. Je to pozoruhodný konflikt mezi zeměmi, které se normálně považují za transatlantické spojence.

“Thereso @theresamay, nezaměřujte se na mě, zaměřujte se na ničivý Radikální Islámský Terorismus, k němuž dochází ve Spojeném království. My jsme zcela v pořádku!"

Trump ovšem omylem tweet poslal někomu jinému, nikoliv britské premiérce. Později ho vymazal a přeposlal na správnou adresu.

Donald Trump se stal v Británii terčem ostré kritiky za to, že přeposlal tři tweety s pochybnými islamofobními videi, která na Twitteru zveřejnila ultrapravicová aktivistka, v Británii trestně odsouzená za náboženskou nenávist.

Pdrobnosti v angličtině ZDE


Britští politikové a veřejnost reagují zuřivě na Trumpovo umravňování Mayové

30. 11. 2017Donald Trump přeposlal na Twitteru tři pochybná islamofobní videa, která publikovala za útok motivovaný náboženskou nenávistí odsouzená členka ultrapravicové britské organizace Britain First.

Když byla několik dní před britským referendem o brexitu v Británii zavražděna poslankyně Jo Coxová, její vrah, ultrapravičák, vykřikl před útokem na ni "Britain First". Nyní publikuje Donald Trump tweety této ultrapravicové, fašistické organizace a když je úřad britské premiérky odmítl, Trump ji během noci na čtvrtek dalším tweetem umravnil.

Manžel zavražděné Jo Coxové Brendan Cox k tomu napsal:

"Máte hromadnou střelbu ve vaší zemi doslova každý den, počet vražd ve vaší zemi je mnohonásobně vyšší než v Británii, vaše zdravotnictví je ostudné, nedokážete v Kongresu, který ovládáte, prosadit nic. Měl byste se zaměřit na to."
Sajid Javid, konzervativní ministr pro komunity a muslim, napsal:

"Tak americký prezident podpořil názory odporné, nenávistné rasistické organizace, která nenávidí mě a lidi, jako jsem já. Udělal chybu a já odmítám to ignorovat a neříct nic."
 

Záhada: Rybáři nalezli na klepetu humra znak firmy Pepsi

30. 11. 2017Kanadští rybáři chytili humra, který měl na klepetu kus znaku firmy Pepsi. Nikdo nedokáže vysvětlit, jak se tam ten obraz dostal, ale upozornilo to znovu na nebezpečí obrovského množství odpadků ve světových oceánech. Každoročně se dostává do světových oceánů 5 až 13 milionů tun plastů, které konzumují mořští ptáci, ryby a další organismy. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


O izolovanosti českého diskursu na příkladu lithia

Grafen pravděpodobně brzy nahradí lithium

30. 11. 2017

Globální výrobce digitálního HW Samsung oznámil, že vyvinul nový typ baterie, která je vyrobena z grafenu, "seříznutého" uhlíku, materiálu s vysokou pevností a vodivostí. Grafenové baterie mají podstatně větší kapacitu a zároveň je možné je rychleji nabíjet. O průlomu v technologickém vývoji informoval před pár dny i deník Financial Times, od nějž přebrala informaci některá česká média. Jde o inovaci, která pravděpodobně velmi brzy nahradí současné akumulátory vyrobené z lithia. Tím pádem však bude naleziště lithia v ČR i z krátkodobé perspektivy nezajímavou investiční možností. Informace o grafenu jako materiálu s velkým potenciálem, se šíří globálními médii už několik let. Do diskuse o možném těžení lithia v ČR je však nikdo nepřinesl, tudíž žije většina lidí v dojmu, že lithium je pravděpodobně nenahraditelný zdroj.

Úřad britské premiérky ostře odsoudil Trumpovy islamofobní tweety

29. 11. 2017Úřad britské premiérky Theresy Mayové vydal prohlášení, v němž se praví, že Trump "udělal nesprávnou věc", když rozšířil na svém twitterovém účtu materiál od organizace, které podporuje "narativy nenávisti".

"Britský lid drtivou většinou odsuzuje zaujatou rétoriku extremní pravice, která je antitezí hodnot, které tato země reprezentuje: slušnost, toleranci a respekt," praví se v prohlášení, které přečetl mluvčí z úřadu britské premiérky v čísle 10 v Downing Street.

Dodal, že organizace Britain First "se snaží rozdělovat komunity prostřednictvím užívání narativů nenávisti" a používá lži "k vyvolávání napětí".

"To vážně znepokojuje lidi, kteří dodržují zákony," praví se v prohlášení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump zveřejnil antimuslimská videa ultrapravicové aktivistky, odsouzené v Británii za šíření nenávisti

29. 11. 2017

 


Trump sdílel tweety ultrapravicové aktivistky z organizace Britain First Jaydy Fransenové, která byla odsouzena za nábožensky motivovanou šikanu 

Trump sdílel na svém twitterovém účtu tři antimuslimská videa, která zveřejnila Jayda Fransenová, náměstkyně šéfa ultrapravicové organizace Britain First, která byla odsouzena za nábožensky motivovanou šikanu. Trump, jehož twitterový účet sleduje 43,5 milionů lidí, zveřejnil tři  tweety Fransenové, které obsahují neověřená antimuslimská videa.

Jedno video údajně ukazuje skupinu muslimů, která shazuje chlapce ze střechy. Druhé ukazuje muslima, jak ničí sochu Panny Marie, a další tvrdí, že imigrant bije holandského chlapce s berlemi. Holandská policie ani holandská média neuvádějí ve svých informacích o tomto incidentu, že by byl útočník muslimský imigrant. 

Islamofobní videa zveřejnila Fransenová na Twitteru v úterý odpoledne a ve středu ráno. Videa nebyla zveřejněna sekvencionálně, což znamená, že Trump musel projít   účtem Fransenové, aby si vybral, která videa přeposlat. 

Trump často používá svého účtu na Twitteru k podpoře pochybných postav. Začátkem tohoto týdne podpořil server nazvaný MegaPill, který šíří celou řadu konspiračních teorií. Šíří také falešné statistiky kriminality, které podporují rasovou nenávist. 

Trump opakovaně šíří falešná tvrzení o muslimech. Tvrdil, že muslimové v New Jersey oslavovali teroristické útoky z 11. září, že muslimové věděli předem o masovém vraždění v San Bernardino a neinformovali o tom policii a vyjádřil se, že jeden americký generál kdysi porazil terorismus masovými popravami kulkami namočenými v krvi. Ani jedno toto tvrzení nebylo pravdivé. 

Manžel zavražděné britské poslankyně Jo Coxové k tomu napsal: 

"Trump zlegitimizoval ultrapravici ve své zemi, teď se to snaží dělat u nás. Rozšiřování nenávisti má své důsledky a prezident by se měl stydět":Jeremy Corbyn:

"Doufám, že naše vláda odsoudí ultrapravicové retweety Donalda Trumpa. Jsou děsivé, nebezpečné a jsou hrozbou naší společnosti." 
Labouristický poslanec David Lammy:

"Trump sdílí Britain First. Uvědomme si řádně, co to znamená, Prezident Spojených států podporuje fašistickou, rasistickou, extremistickou nenávistnou organizaci, jejíž šéfové byli zatčeni a odsouzeni. Není to náš spojenec. @realDonaldTrump Donalde Trumpe, nejste vítaný v mé zemi a v mém městě": 


Dopis některým evropským kolegům

29. 11. 2017

Od roku 1978 je Španělsko decentralizovanou konstituční monarchií, která zaručuje občanům stejné svobody jako každá jiná demokracie Evropské unie, píše levicový filozof José Luis Pardo. Má spoustu chyb, ale restaurace Francovy diktatury mezi ně nepatří.

Katalánská otázka: Přehled pro české čtenáře

29. 11. 2017 / Antoni FerrandoBarcelona a slunečné pláže v Katalánsku jsou u Čechů populární. Mnoho z nich ví, že je to autonomní region Španělska. V poslední době vyvolaly světovou pozornost mírové úsilí o nezávislost Katalánska a brutalita španělského státu. Pokusím se vysvětlit katalánskou otázkou pro českého čtenáře mimo to, co se člověk normálně dočte v českých médiích.

Mezitím v Absurdistánu 48:

Židům a komoušům vstup zakázán

29. 11. 2017 / Tomasz Oryński

Rád bych zahájil svůj článek tento týden tím, že vám umožním nahlédnout do toho, jak je píšu. Každý den probírám polské zpravodajství a hledám v něm absurdní události a prohlížím všechny odkazy, které mi posílají přátelé a čtenáři. Zároveň sleduju i "vážné" zprávy a pak píšu svůj článek tak, abych, humornou formou, při využívání těch absurdních zpráv, sděloval vážné informace o tom, co se děje v Polsku.

Jak Trump likviduje ministerstvo zahraničí

29. 11. 2017

Zahraniční služba, nenahraditelné aktivum při porozumění a jednání se složitým a nebezpečným světem, čelí zřejmě své největší krizi, píšou Nicholas Burns a Ryan C. Crocker. Drakonické rozpočtové škrty prezidenta Trumpa a jeho zlehčující přístup k diplomatům a diplomacii hrozí, že zlikvidují americkou diplomacii právě v okamžiku, kdy je jí nejvíce třeba.

Čínské úřady strhly nebezpečné stavby. Dělníci zůstali na ulici

29. 11. 2017

Devatenáct osob, většinou dělníci z venkovských oblastí, zemřelo, když 18. listopadu vypukl požár v obytné budově na předměstí Pekingu, píše reportér s pseudonymem Lu Chaj-tchao. Po tragédii městské úřady provedly masovou operaci, při níž zdemolovaly nebezpečné budovy. To však způsobilo, že mnoho přistěhovalých dělníků se musí sbalit a odjet, než jejich domy zničí buldozery.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v říjnu 2017

28. 11. 2017

V říjnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 980.82. Příjem z reklamy byl 14 903 Kč.     Výdaje na provoz Britských listů byly 69 726.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem října 2017 151 138.34 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

39882