Středeční atentát na Dolní sněmovnu proměnil nenáviděné politiky v lidi

22. 3. 2017

Jsou určitá místa, která se stala metaforou pro nenáviděný politický establishment či pro lidem vzdálenou, všemocnou vládu. V Americe je to "Washington". Pro euroskeptiky je to "Brusel". A v Británii je tou nenáviděnou citadelou "Westminster".

Avšak dnes, po teroristickém útoku na Dolní sněmovnu v Londýně, ten výraz "Westminster" přišel o své uvozovky. A jak míjelo odpoledne, Westminster přestal být onou nenáviděnou baštou politických vládců a stal se skutečným místem, kde jsou úředníci, turisté, pracovníci ochranky a skupiny navštěvujících školních dětí, píše Johathan Freedland.

https://www.pwf.cz/

Čtyři lidé zemřeli a dvacet jich bylo zraněno při útoku na londýnskou Dolní sněmovnu

22. 3. 2017

Čtyři lidé zemřeli, včetně policisty, a nejméně dvacet osob bylo zraněno při teroristickém útoku nedaleko londýnské Dolní sněmovny

Mark Rowley, šéf protiteroristických operací v londýnské Metropolitní policii, uvedl, že jeden policista zemřel poté, co ho pobodal osamocený útočník, který se pokusil vstoupit do Dolní sněmovny. Útočník byl zastřelen.

Nedlouho před tím, asi v 15.40 středoevropského času, projel útočník velkou rychlostí s automobilem po chodníku na Westminsterském mostě nedaleko parlamentu, kde srážel chodce. Tam zemřeli dva lidé.

Rowley uvedl, že nejméně 20 osob, včetně tří policistů, bylo zraněno při útoku na mostě. Mezi zraněnými byli tři francouzští školáci.

"Automobil pak nedaleko parlamentu narazil do zábradlí a muž ozbrojený nožem pokračoval v útoku a pokusil se proniknout do parlamentu. Bohužel musím potvrdit, že čtyři lidé zemřeli. Mezi nimi byl policista hlídající parlament i útočník, kterého zastřelil ozbrojený policista. Nejméně dvacet lidí bylo zraněno."

Jedna žena byla údajně z mostu nárazem svržena do řeky Temže a posléze ji živou vylovili z vody. Jiná spadla na tvrdý povrch pod mostem.

Muž s nožen pak proběhl branou Westminsterského paláce a pobodal tam policistu. Útočník se pak zaměřil na druhého policistu, ale když se k němu přibližoval s nožem, jiný policista ho zastřelil.

Po útoku se pokusil náměstek ministra zahraničí Tobias Ellwood pobodanému policistovi poskytnout umělé dýchání z úst do úst. Poslanec Ellwood je bývalý voják. Jeho bratr Jonathan byl r. 2002 usmrcen při teroristickém útoku v Bali.

K atentátu došlo přesně rok po teroristickém útoku v Bruselu, při němž bylo usmrceno 32 lidí a 320 jich bylo zraněno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

LONDÝN:

Útočník usmrtil nožem policistu u Dolní sněmovny, parlament je uzavřen

22. 3. 2017

Zavražděný londýnský policista:

Muž v černém se pobodal policistu před londýnskou Dolní sněmovnou. Policista zemřel. Útočníka jiní policisté zastřelili. Útočník se dostal do vzdálenosti asi deseti metrů od poslanců, kteří se připravovali k hlasování. Premiérku Mayovou odvezli autem z parlamentu za živé střelby. Vůz se nejprve pokusil jet směrem k Horní sněmovně, pak se rychle obrátil a odjel do Downing Street. Poslanci Dolní sněmovny byli evakuováni do Westminsterského opatství. Tři francouzští školáci z Bretaně byli zraněni.

Na jiném místě nedaleko Dolní sněmovny vjel automobil do lidí na chodníku na Westminsterském mostě. Mezi nimi byli francouzští školáci z Bretaně. Tři z nich byli zraněni. Zřejmě i na mostě byli lidé pobodáni. Více než deset lidí bylo zraněno, jedna žena je mrtvá. Jinou, zraněnou ženu, vylovili z Temže. Není jasné, zda tam skočila anebo spadla. Budova parlamentu byla uzavřena a poslanci požádáni, aby zůstali ve svých kancelářích.

Londýnský přístav potvrdil, že z řeky Temže byla vytažena vážně zraněná žena.

Velitel Metropolitní policie BJ Harrington:

"I když si zachováváme otevřenou mysl ohledně možného motivu, už probíhá kompletní protiteroristické vyšetřování. V této chvili potvrdím, co se stalo, ale nebudu spekulovat. Obdrželi jsme celou řadu nejrůznějších zpráv, mimo jiné i o osobě v řece, o automobilu, který najel do chodců a o muži ozbrojeném nožem. V oblasti už byla řada policistů v rámci běžné každodenní operace, ale okamžitě byli na scénu vysláni další policisté včetně ozbrojenců. Spolupracujeme těsně s londýnskou záchannou službou a s londýnskými hasiči.

Víme, že řada lidí byla zraněna, včetně policistů, avšak v této chvíli nejsme schopni potvrdit počty ani druh těchto zranění.:

- Londýnská záchranná služba potvrdila, že bylo zraněno na Westminsterském mostě nejméně deset osob.

Londýnská policie žádá veřejnost o záběry z incidentů ve Westminsteru. Dodává: Prosíme, zachovejte rozum a umírněnost a nešiřte záběry lidí, kteří byli při incidentu zraněni.

Jedna žena zemřela, další mají "katastrofální" zranění, řekla reportérům lékařka Coleen Anderson z nemocnice sv. Tomáše. Uvedla, že jeden chodec, žena, zemřela. Nemocnice také ošetřila jednoho policistu kolem třiceti, který měl zranění hlavy. Ženu, která zahynula, přejel autobus.

Poslanci uzavření v Dolní sněmovně:

Světové burzy klesají z obavy, že Trump nebude schopen splnit své ekonomické sliby

22. 3. 2017

Vzhledem k tomu, jaký chaos v současnosti v USA panuje v oblasti pokusů Trumpovy vlády zreformovat zdravotnictví, mezinárodní burzy nyní začaly pohlížet velmi skepticky na to, zda bude vůbec Trump schopen snížit daně a investovat do infrastruktury, jak to sliboval před svým zvolením. Murdochovy pravicové noviny Wall Street Journal nyní napsaly, že "jestliže Trump nezačne projevovat více respektu pro pravdu", pak "většina Američanů usoudí, že je to 'fake president', 'falešný prezident'."

Propadají se i evropské burzy:

- FTSE 100: -1% na úrovni 7,306

- německý DAX: -0.8% na úrovni 11,871

- francouzský CAC: -0.8% na úrovni 4,963

- italský MIB: -1.1% na úrovni 19,706

- španělský IBEX: -0.9% na úrovni 10,126

- evropský STOXX 600: -0.8% na úrovni 373

Profesor Nouriel Roubini, který předpověděl finanční krizi z r. 2008, varuje že trhy si začínají uvědomovat, že Trump je podvodník:

Rozhovor Britských listů 101:

Byl jsem v cizině, abych se mohl věnovat českým věcem

17. 3. 2017

V třetím a posledním rozhovoru Jana Čulíka s publicistou a filmovým kritikem Antonínem J. Liehmem (92) je řeč o jeho vydavatelské činnosti v emigraci po sovětské invazi z roku 1968. A. J. Liehm vydával exilové Listy, jejich každoroční objemnou literární přílohu Čtení na léto a výběr nejzajímavějších mezinárodních politologických článků v časopise 150 000 slov. Tato práce by neměla být zapomenuta. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

https://www.pwf.cz/

Google se omluvil až poté, co jeho šéfy seřvali na britské vládě

22. 3. 2017

Firma Google se veřejně omluvila za to, že umisťuje reklamy u extremistických materiálů, teprvé poté, co její šéfy seřvali minulý pátek ve Westminsteru činitelé londýnské vlády.

Sarah Newtonová, náměstkyně britské minstryně vnitra, sdělila členům poslaneckého výboru Dolní sněmovny pro otázky vnitra, že britská vláda velmi pozorně studuje německý návrh zákona navrhující pokuty pro firmy provozující sociální sítě za zveřejňování hate speech, ve výši až 50 milionů euro. V ČR naopak zadávají politikové a státní instituce nenávistným serverům, jakou jsou Parlamentní listy, které profitují z šíření rasismu a hate speech, otevřeně reklamu a prostituují se poskytováním rozhovorů pro tyto rasistické servery. Veřejnost by jim to měla spočítat.

Vedoucí pracovníci firmy Google se mají sejít s ministry britské vlády znovu tento týden. Mají povinnost ministry informovat o tom, jak posílí svou strategii prodávání reklamy a jak zajistí, aby se reklamy britské vlády neobjevovaly u videí inzerujících americké bělošské supremacisty anebo zakázané islamistické kazatele.

Britská vláda suspendovala zadávání své reklamy firmě Google a tento zákaz bude trvat, dokud Google nepředloží vládě ke schválení konkrétní program a časový rozvrh, dokdy problém vyřeší.

Nacionalismus a nesnášenlivost jsou překážkami rozvoje, varuje OSN

21. 3. 2017

Výroční index lidského rozvoje OSN cituje brexit jako příklad nacionalistické agendy, která brání pokroku při úsilí dosáhnout globálních cílů.

Nacionalismus a politika zdůrazňování národní identity jsou překážkami rozvoje a zlepšení situace nejmarginalizovanějších skupin ve společnosti, varuje zpráva OSN.

Výroční index lidského rozvoje poukazuje na skutečnost, že v době, kdy je nesmírně důležité, aby lidé navzájem začali podnikat globální akce k dosažení cílů udržitelného rozvoje, hrozí bariéry vylučování určitých lidí ze společnosti a nesnášenlivost, že pokroku nebude možno dosáhnout.

Je "nespokojenost" politickým argumentem?

22. 3. 2017 / Karel Dolejší


Model populistické argumentace v politice vypadá následovně: "Lidé jsou nespokojení," zahřímá populista - "a proto" je absolutně nezbytné zavřít hranice, obnovit trest smrti, zakázat stavbu mešit.

Jenže patří vůbec nespokojenost do politiky - a kdy a jak se jí politici mají zabývat?

Tradiční čínská medicína a nosorožec ve Dvoře Králové

22. 3. 2017 / Boris Cvek

Včera jsem na ČRo Plus slyšel zajímavou debatu (pořad „Pro a proti“) o zavádění tradiční čínské medicíny v České republice. Oba diskutující byli lékaři a v zásadě bylo jasné, že tradiční čínská medicína je inspirující oblast pro výzkum, pokud se ji podaří převést na moderní medicínské (de facto chemické) poznatky.

Příkladem může být nedávná Nobelova cena za fyziologii a medicínu pro čínskou vědkyni Tchu Jou-jou, která z rostliny, používané v tradiční čínské medicíně, izolovala účinnou látku proti malárii. Ale to už je západní farmakoterapie. S tím nemůže mít nikdo žádný problém.

Tohle dítě umírá

22. 3. 2017

Tříletá Umaima trpí tak vážnou podvýživou, že skoro nemůže dýchat. Je jedním ze statisíců dětí ohrožených smrtí v důsledku hladomoru a sucha v Somálsku.

Stejně jako 363 000 dalších dětí mladších pěti let v Somálsku, trpí Umaima akutní podvýživou.

Hladomor a sucho zabíjí lidi v Somálsku. 6,2 milionu lidí, více než polovina obyvatelstva, potřebuje naléhavou pomoc.

Umaimin otec si vypůjčil peníze, aby mohl Umaimu a jejího mladšího bratra přivézt do nemocnice v Garowe.

Otec: "Situace mé dcery je vážná. Je velmi slabá. Myslím, že můj syn přežije, ale bojím se o svou dceru."

Matka Umaime zůstala doma ve vesnici, kde se stará o dalších pět malých dětí. Informace, které jí telefonuje švagrová, jsou děsivé.

"Má v sobě trubičky. Nevypadá dobře. Bojím se, že nás opouští."

Umaimina vesnice je ve vzdálenosti čtyř hodin cesty autem přes somálskou poušť, kde už tři roky nepršelo.

Hawo Abdikarim, maminka Umaimy: "Sucho usmrtilo naše zvířata. Nemohli jsme najít trávu, na které by se mohla pást, a nepodařilo se nám je prodat. Proto moje děti onemocněly a my nemáme peníze na jejich léčbu."

Reportér: "Tohle je všechno jídlo, co máte?"

Rodina jí denně jen jednu misku ovesné kaše. Hawo vysvětluje, že jejich budoucnost bude záviset na tom, zda bude pršet.

Hawo Abdikarim: "Dovedete si jistě představit, jak matka miluje své děti, ale ať se stane cokoliv, je to vůle Boží."

Hladomor v Jižním Súdánu

22. 3. 2017

Tyhle děti, zoufale hledající vodu, ji nabírají ze zablácených studní. Hladomor a sucho ničí části válkou postiženého Jižního Súdánu

Takhle vypadá každodenní boj o přežití v Jižním Súdánu. Chlapec nabírá blátivou vodu ze studně šest metrů pod zemí.

Po celém jižním Súdánu docházejí základní zásoby. Lidé tady trpí hladomorem, v důsledku dlouhotrvající občanské války.

Pro Josefa a jeho rodinu bude tohle jediná voda na celý den.

V nedaleké vesnici trpí lidé podvýživou a vážným nedostatkem potravin.

Adele Nakoro: "Opravdu, opravdu tu trpíme, protože neprší. Je to suchem. Jediné, čím přežíváme, jsou vlastně jen ty ořechy."

Tohle bude jedné jídlo za celý den pro osm lidí.

Reportér: Adele nám vysvětlila, co se děje v této vesnici. Protože nedaleké vodní zdroje vyschly. Takže musíte jít dvě hodiny směrem na sever. Pak tam stojíte dlouhou frontu u pumpy, kde začíná voda taky docházet. Pak se musíte vrátit - takže to je celý den ztracený.

Co se týče ořechů, trvá den cesty dostat se do lesa, kde rostou. Celý den je trháte a pak je večer. Tak tam musíte přespat a vrátit se až druhý den."

Do července bude ohroženo v Jižním Súdánu hladomorem polovina obyvatelstva - 5,5 milionu lidí.

Rex Tillerson: Nechtěl jsem být americkým ministrem zahraničí, přesvědčila mě manželka

22. 3. 2017

Nový americký ministr zahraničí neznal osobně Donalda Trumpa, než byl jmenován ministrem zahraničí

Bývalý ředitel ropné firmy ExxonMobil se k tomu přiznal v rozhovoru pro obskurní republikánskou publikaci Independent Journal Review. Řekl, že nechtěl dělat ministra zahraničí a že ho o tom, že to má dělat, přesvědčila manželka.

Po Trumpově překvapivém volebním vítězství byl Tillerson povolán do Trump Tower k debatě s Trumpem o "stavu světa" a o svých zkušenostech ředitele firmy Exxon mobil. "Byl jsem ohromen, když mě závěrem toho rozhovoru Trump požádal, abych se stal ministrem zahraničí." Pětašedesátiletý muž uvedl, že na konci své kariéry trvající čtyřicet let předpokládal, že půjde do důchodu a že se bude "na ranči starat o vnoučata". Manželka mu ale pohrozila prstem a řekla: "Říkala jsem ti, že Pán Bůh s tebou ještě neskončil."

V bostonských školách používají jinou mapu světa - a Afrika je daleko větší, než si myslíte...

22. 3. 2017

Věděli jste, že tyto tři země, Spojené státy, Indie a Čína, se celé vejdou do Afriky? Pokud to nevíte, tak je to proto, že znáte jen zkreslený obraz světa, vzniklý před 500 lety a známý jako Mercatorova projekce. Tato projekce je populární, ale zkresluje velikost zemí a kontinentů.

Na naší dnešní mapě je Grónsko skoro tak velké jako Afrika. Ve skutečnosti je Afrika čtrnáctkrát větší než Grónsko. Grónsko na našich mapách taky vypadá stejně velké jako Čína. Ta je ve skutečnosti čtyřikrát větší než Grónsko.

Množství pevniny na jihu je ve skutečnosti dvakrát větší, než jak se to zobrazuje u Mercatora.

Gall-Petersova projekce znázorňuje správnou velikost zemí a kontinentů. Mnoho kartografů je přesvědčeno, že bychom měli používat tuto mapu. Někteří komentátoři poukazují na to, že Mercatorova projekce přehání velikost bývalých imperialistických mocností.

Proto se ve veřejných školách v Bostonu nyní používíá Gall-Petersova mapa.

Evropský šéf Googlu se omluvil za reklamy u extremistického materiálu

21. 3. 2017

Matt Brittin uvedl, že jeho firma "musí udělat víc", ale odmítl sdělit, zda bude aktivně vyhledávat nenávistný materiál

Evropský ředitel firmy Google se veřejně omluvil poté, co se začaly objevovat internetové inzeráty na výrobky globálních značek u extremistického materiálu. Odmítl však sdělit, zda jeho firma bude aktivně vyhledávat takový materiál a bude proti němu zasahovat.

Jeho reakci považuje britská labouristická poslankyně a šéfka parlamentního výboru Dolní sněmovny pro otázky vnitra Yvette Cooperová za nedostatečnou.

Zemřel vysoký činitel severoirské organizace Sinn Féin Martin McGuinness

21. 3. 2017

Martin McGuinness, klíčová postava severoirského mírového procesu a někdejší šéf štábu Irské republikánské armády, zemřel ve věku 66 let, jen několik týdnů po odchodu z politiky. Trpěl vzácnou genetickou chorobou.

Mc Guinness odstoupil z funkce náměstka severoirské premiérky dne 9. ledna 2017, protože seveoirská premiérka Arlene Fosterová odmítla dočasně odstoupit během vyšetřování skandálů, týkajícího se plýtvání státními prostředky na údajné ekologické účely.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Návrhy umožňující učit kreacionismus se objevily v řadě států USA

Texas zvažuje novelu zákona umožňující učit kreacionismus

21. 3. 2017

Pod záminkou "rozšíření akademických svobod" by měli mít podle republikánského návrhu zákona učitelé možnost učit "alternativní" teorie a hypotézy o vývoji života na Zemi, globálních změnách klimatu a dalších tématech, která "vzbuzují kontroverzi" (nikoliv vědeckou, ale v oblasti víry). Akademická svoboda v tomto případě znamená, že učitelé prezentovat vědecké informace, aniž by dávali přednost či potlačovali nějakou náboženskou víru. Návrh prochází připomínkami ve výboru, pokud by byl schválen, vstoupil by v účinnost už od dalšího školního roku. Podobné legislativní návrhy se v posledních měsících objevily v Jižní Dakotě, Oklahomě, Iowě, Alabamě, Indianě, na Floridě a v Arkansasu.

Přečetli jsme:

"Globální pračka" vyvedla miliardy dolarů z Ruska, peníze šly i přes české banky. K některým aktérům má blízko ruská FSB

21. 3. 2017


Sofistikovaný mechanismus, který zahrnoval stovky firem, desítky bank a přinejmenším 500 lidí, v letech 2010-2014 vyvedl z Ruska minimálně 25 miliard dolarů. Z toho téměř 38 milionů proteklo přes české finanční ústavy, včetně PPF Bank a českou pobočku Raiffeisenbank. Vyplývá to z materiálů, které získal ruský list Novaja Gazeta a mezinárodní konsorcium investigativních novinářů OCCRP, které zahrnuje novináře ze 32 zemí. V Česku se na vyšetřování podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Podrobnosti: ZDE

Proč Česká republika leží na Jadranu

21. 3. 2017 / Karel Dolejší


"Ať táhnou zpátky na Jadran!," vyzýval Čechy před lety vtip parodující xenofobii značné části z nich z perspektivy podobně neinformovaných buranů na Západě. V roce 2017 jsou ovšem takové výzvy již zbytečné. Mentálně Česko dávno leží na Balkáně - a chová se, jako by ho trápily problémy spojené s tímto koutem světa, spíše než problémy Střední Evropy.

Hybris, Nemesis a hledání kryptonitu: Proč věčný mír trval jen 25 let

21. 3. 2017


Před deseti či patnácti lety si lidé na Západě mysleli, že dějiny skončily a nastal věčný mír. Protože Západ a liberálně tržní ekonomiky vyhráli studenou válku a později předvedli naprostou vojenskou převahu během války v Kuvajtu, riziko velké války bylo za námi. Svět se stal unipolárním a zavládl optimismus - nikdo se nepokusí postavit jediné zbývající supervelmoci, nebo širšímu západnímu společenství. Tak jako Superman by si dali na padoucha pozor, dokud by se nenapravil a nestal užitečným členem společnosti, napsal Robert Dalsjö.

Proč Rakka nebude koncem "islámského státu"

21. 3. 2017


Abyste pochopili americkou krátkozrakost na Blízkém východě, nemusíte se dívat dál než do severní Sýrie. Můžete s velkou jistotou předpovědět, že politika, na jejímž provádění Washington trvá vůči Rakce ("hlavnímu městu" IS v Sýrii - red.), povede ke dvěma věcem. Posune sekundární konflikt v rámci širší syrské občanské války na bod varu a obnoví podmínky pro návrat extrémistických sil, napsal Hassan Hassan.

29555

Tažení do Iráku 14 let poté aneb Stále nic nechápeme

21. 3. 2017 / Daniel Veselý

Před 14 lety, dne 20. března 2003, provedly Spojené státy a Velká Británie ilegální invazi do Iráku, již tehdy mezi jinými podpořili Václav Havel a Miloš Zeman. Hovoříme bez nadsázky o největším zločinu milénia se statisíci až jedním milionem mrtvých, o zločinu, za nějž nebyl nikdo pohnán před spravedlnost, a to z celkem pochopitelných důvodů, neboť mocní tohoto světa bývají trestu ušetřeni. Ba co hůře, ilegální tažení aktivizovalo zapouzdřenou hrozbu v podobě Al-Káidy a vdechlo život ještě děsivější organizaci – Daeši. Obecně lze konstatovat, že od války v Iráku se do značné míry odvíjejí stávající konflikty na Blízkém východě.

Norsko je "nejšťastnější zemí světa"

21. 3. 2017


Norsko se poprvé stalo nejšťastnější zemí planety a převzalo tak štafetu od sousedního Dánska. Na dalších pozicích v první desítce se umístily Island, Švýcarsko, Finsko, Nizozemsko, Kanada, Nový Zéland, Austrálie a Švédsko.

Londýnská vláda "zapomněla" sdělit Edinburku, kdy bude Theresa Mayová aktivovat brexit...

20. 3. 2017

Vzestup Martina Schulze a česká politika

20. 3. 2017 / Boris Cvek

Velice často se u nás jaksi za samozřejmé bere, že politici z unijního establishmentu jsou zcela odříznutí od demokratické podpory voličů. Navíc se prý chovají arogantně, příliš tlačí na zájmy Unie, příliš kritizují Británii po referendu o brexitu atd. A typickým příkladem takového „arogantního“ politika byl předseda Evropského parlamentu Schulz.

Proto bylo překvapením, že zrovna tento politik má tu drzost vrátit se do národní volební kampaně v Německu, které se podle všeho vyvíjelo k euroskeptické pravici. Navíc je to levičák. Zrovna včera jsem ve vlaku četl recenzi, publikovanou v The Times Literary Supplement 23. prosince 2016 („To oppose or ignore?"), která se zabývá nejnovějšími knihami o německé politice, o rostoucí síle protievropské a ultrapravicové Alternativy pro Německo (AfD), o jakési nevyhnutelnosti posunu celé německé politiky doprava, kdy samotné kancléřce nezbývá než kopírovat AfD. A musel jsem se usmívat.

"Na pokraji revoluce" v Bělorusku: Kvůli Lukašenkovu vyvažování se Putin bojí dalšího majdanu

20. 3. 2017


Veřejné protesty proti režimu Alexandra Lukašenka v Bělorusku, které začaly v polovině února v reakci na zdanění těch, kdo jsou zaměstnáni kratší dobu než půl roku, se změnily v požadavek na systémovou politickou změnu a vyvolávají v Kremlu obavy, že může čelit další "barevné revoluci" na svých hranicích, která by potenciálně vyvolala tvrdou ruskou reakci, napsal Paul Coyer.

SCOTLAND! FREEDOM!

20. 3. 2017

Skotská BBC vyrobila satirické video, v němž se dva Skotové snaží přimět výtah vybavený pouze zařízením na rozpoznávání hlasu, aby je vyvezl do jedenáctého patra. Jenže zařízení není schopné rozeznat skotský akcent, takže Skotové se nejen nemohou dostat, kam chtějí, ale nemohou dokonce ani otevřít dveře... Vtipná alegorie na současný napjatý vztah s britskou vládou po brexitu. Video má přes 80 milionů zhlédnutí. Podobné formáty, určené primárně pro internetové sdílení, by mohla dělat i Česká televize, pokud chce zachytit změnu mediálního chování publika...

Trump chce zrušit státní příspěvky na kulturu a média

17. 3. 2017


V roce 1965 USA zavedly státní příspěvky na kulturu a veřejnoprávní vysílání s odůvodněním, že "každá pokročilá civilizace" si má cenit umění a humanitních věd. Donald Trump teď navrhuje zrušit jak nadaci National Endowment for the Arts, tak National Endowment for the Humanities.

Mikročipy v amerických zbraních jsou zranitelné hackery

20. 3. 2017


Většina amerických zbraňových systémů byla vyrobena bez jakéhokoliv úsilí chránit je před kyberútoky na hardwarové komponenty a existují důkazy, že některé již byly zasaženy digitálními "zadními vrátky", což znamená, že nepřítel může způsobit jejich selhání v reálném konfliktu, napsal Shaun Waterman.

Německo NATO nic nedluží, tvrdí ministryně obrany

20. 3. 2017


Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen odmítla tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Berlín dluží NATO "velké částky peněz". Vztahy mezi oběma spojenci se zhoršují kvůli německým závazkům ohledně obranných výdajů.

O pohraniční zdi zaplacené Mexikem, masivním americkém zbrojení a dalších pohádkách hodných Jiřího Ovčáčka

20. 3. 2017 / Karel Dolejší


Věříte-li opravdu, že americký prezident Donald Trump postaví na hranici s Mexikem "krásnou" zeď a jižní soused ji navíc ještě sám zaplatí, můžete také věřit Trumpovým řečem o "masivním navyšování" výdajů na zbrojení. Pokud vás ovšem zajímají fakta, snadno si zjistíte, že bude-li vůbec kdy zeď postavena, zaplatí ji škrty v rozpočtu pohraničníků a pobřežní stráže - a že letošní plánované navýšení obranných výdajů, které v navržené podobě zřejmě neprojde a které v navržených rozpočtových parametrech nebude možno opakovat v dalších letech ZDE, nevyrovná ani škrty provedené během úřadování Obamovy administrativy.

29554

Analýza

Kterak globální oteplování, zdravotnictví a sociální politika musejí jít stranou, když se mohutně zbrojí

20. 3. 2017 / Daniel Veselý

Mám za to, že je třeba věnovat větší úsilí rozboru reálných skutků Trumpovy administrativy než rétorickým excesům amerického prezidenta, ať již na sociálních sítích nebo na veřejnosti. Již v době, kdy byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem, ale i dříve, bylo značně pošetilé se domnívat, že by tento hochštapler s falešným příčeskem mohl představovat kýženou změnu na nevětrané americké politické scéně. Nicméně přání bývá často otcem myšlenky, a mnozí z nás raději kritický nadhled pohřbili, než aby čelili suchopárné realitě. Neuplynuly ani dva měsíce od inaugurace Donalda Trumpa (vzpomínáte si na jeho krajně nacionalistickou řeč, jejímž leitmotivem byl kontroverzní slogan America First?) a je zjevné, že politická opatření Trumpovy administrativy na domácí půdě i v zahraničí s sebou nesou četná negativa.

Trumpův přízračný obranný rozpočet

20. 3. 2017


První rozpočtový návrh Trumpovy administrativy - nazývaný "hubený rozpočet" kvůli chybějícím detailům - nezačíná "znovu budovat národní armádu", jak slibuje, ani nevytváří podmínky pro rozumnou obnovu americké vojenské moci v příštích letech. V tom jak je postaven je politicky neproveditelný a povede zřejmě k téže rozpočtové nejistotě, která armádu postihuje už léta, napsali Garry Schmitt a James Cunningham.

Proč bychom všichni měli mít základní příjem

18. 3. 2017

Představte si, že vám každý první den v měsíci přistane na účtu tisíc dolarů čistě proto, že jste občané. Jde o částku, která je nezávislá na jakémkoliv zdroji příjmů a umožňuje vám udržet se nad hranicí chudoby. Co uděláte? Nebo lépe řečeno, co neuděláte? Jak tento pevný fundament ekonomické bezpečnosti a pozitivní svobody ovlivní vaše budoucí rozhodování, volbu práce, vaše vztahy, rizika, která jste ochotni podstoupit? 

Ve svém příspěvku pro Světové ekonomické fórum v Davosu nabízí Scott Santens velmi zajímavé argumenty, které vyvracejí, že náklady na základní příjem jsou mimo reálné možnosti a že základní příjem odradí lidi od práce. Naopak ukazuje, že investice do základního příjmu by mohla mít při započtení všech faktorů kladnou bilanci. 

Bavorský sjezd novinářů v Bamberku:

Novináři nejsou teroristi

19. 3. 2017

Velký počet žurnalistů se na svém shromáždění bavorského Svazu novinářů (BJV) v Bamberku zasazoval o své uvězněné kolegy v Turecku, píše František Řezáč. Na transparentech stálo kromě jiného:

Pane Erdogane, novináři nejsou teroristi."

Korespondent deníku Die Welt  Deniz Yücel sedí kromě jiného za "teroristickou propagandu" v Turecku ve vyšetřovací vazbě. Yütcel má německou i tureckou státní příslušnost. 

Na žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic leželo Turecko ještě před vyhlášením výjimečného stavu v červenci roku 2016 na stopadesátém prvním místě ze sto osmdesáti států. Početní ke vládě kritičtí turečtí novináři sedí kvůli údajné "teroristické propagandě" nebo také kvůli urážce prezidenta Recepa Tayyip Erdogana ve vazbě... 

Trumpův protiteroristický poradce "je členem maďarského fašistického řádu"

17. 3. 2017

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Sebastian Gorka je formálním členem maďarského ultrapravicového uskupení, které bylo podle amerického ministerstva zahraničí za 2. světové války "řízeno nacistickou vládou Německa". Sdělili to listu Forward vedoucí představitelé uskupení.

Gorka proto nyní čelí požadavkům, aby ze své funkce odstoupil.

Odmítl Trump v pátek v Bílém domě podat Merkelové ruku?

17. 3. 2017

Vystoupení Merkelové a Trumpa před novináři bylo docela trapné. Žádné podání ruky. Nemluvili spolu.

Trump zjevně vůbec netuší, jak NATO funguje

18. 3. 2017

Po svém pátečních setkání s Angelou Merkelovou v sobotu Donald Trump popřel na Twitteru, že by šlo o neúspěšnou schůzku, a obvinil z tohoto tvrzení znovu "lživá média" (což je nacistický termín). Trump napsal:

"Navzdory tomu, co slyšíte z FAKE NEWS, měl jsem vynikající schůzku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nicméně, Německo dluží obrovské finanční částky NATO a Spojené státy musejí dostat zaplaceno daleko víc za mocnou a velmi nákladnou obranu, kterou poskytuje Německu!"

Vyjádření společnosti Google k zobrazování reklamy propagující extremismus

Inzerenti budou mít větší kontrolu nad zobrazovaným obsahem

18. 3. 2017

V loňském roce jsme z našich systémů odstranili téměř 2 miliardy škodlivých reklam, zrušili přístup do programu AdSense více než stu tisíc vydavatelů a zakázali zobrazování reklam u více než 300 milionů videí na YouTube, reaguje společnost Google Czech Republic na článek, jenž upozorňuje na zobrazování reklam inzerentů na stránkách s extremistickým obsahem. Cituje v češtině několik vět z vyjádření Ronana Harrise, ředitele britské pobočky firmy Googlu na ostrou kritiku inzerentů a britských poslanců:

"V naší síti jsou miliony stránek a na YouTube je každou minutu nahráno 400 hodin videí. Uznáváme, že při takovém objemu nejsme stoprocentně úspěšní. Ve velice malém procentu případů se zobrazí reklamy i u obsahu, který porušuje naše pravidla. V těchto případech reklamy co nejrychleji odstraňujeme, ale víme, že můžeme a musíme dělat ještě více.

Od našich inzerentů a agentur jasně slyšíme, že můžeme poskytnout jednodušší a účinnější řešení, která zamezí tomu, aby se jejich reklamy zobrazovaly u kontroverzního obsahu. Přestože poskytujeme inzerentům a agenturám řadu nástrojů, pomocí kterých mají kontrolu nad tím, kde se jejich reklamy zobrazí (jako např. vyloučení témat a vyloučení kategorií webů), můžeme při řešení případů nevhodně monetizovaných videí a obsahu odvádět lepší práci. Začínáme důkladně přezkoumávat naše inzertní zásady a v nadcházejících týdnech budeme zavádět změny, které dají inzerentům ještě větší kontrolu nad tím, kde se na YouTube a v síti obsahové reklamy Google jejich inzerce objeví."

Google vydělává na nenávisti, varují britští poslanci

18. 3. 2017

Firmy provozující sociální sítě zřejmě budou čelit regulaci. Zadavatelé reklamy u firmy Google zrušili své zakázky z protestu nad extremistickým materiálem, zveřejňovaným na jeho stránkách.

V ČR naopak zadávají politikové a státní instituce nenávistným serverům, jakou jsou Parlamentní listy, které profitují z šíření rasismu a hate speech, otevřeně reklamu a prostituují se poskytováním rozhovorů pro tyto rasistické servery. Veřejnost by jim to měla spočítat.

Politikové a zadavatelé reklamy varovali firmu Google, že musí změnit svou reklamní praxi, anebo očekávat tvrdou regulaci a bojkot při zadávání reklamy. Čelná světová marketingová společnost jako první zrušila svou reklamu na stránkách firmy Google poté, co se ukázalo, že se její reklamy objevovaly u extremistického materiálu. Britští poslanci mezitím pohrozili, že schválí zákonná opatření, pokud se firmy provozující sociální sítě nezačnou účinně samoregulovat.

V reakci na tuto zprávu stáhly své reklamy ze serverů firmy Google a z YouTube i britská vláda, deník Guardian, BBC a Transport for London. Google byl také pozván na koberec do kanceláře britské vlády (Cabinet Office).

Vlivná skupina britských poslanců z parlamentního výboru pro otázky vnitra poslala v pátek firmě Google dopis, v němž ji obvinila, že "vydělává šířením nenávisti" jen několik dní poté, co výbor obvinil firmy Google, Twitter a Facebook z "komerční prostituce" v důsledku toho, že neodstraňují hate speech ze svých platforem.

Podrobnosti v angličtině ZDE. Reakce společnosti Google ZDE.

32342