Stane se Aun Schan Su Ťij modlou českých islamofobů?

Morální pád demokratické ikony Aun Schan Su Ťij

4. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrační foto. Zdroj: Compfight.com

Zatímco se české sdělovací prostředky, ať již bulvární či nominálně seriózní, obsesivně věnují každému zločinu, kterého se migranti a uprchlíci dopustí na evropské půdě, o genocidní kampani barmské vlády namířené proti tamní muslimské menšině Rohingyů téměř ani nemuknou. Západní političtí činitelé marně apelují na nositelku Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij, která de facto stojí v čele barmské vlády, aby ukončila násilnosti barmské armády. Zdá se, jako by měl buddhistický nacionalismus v Barmě zelenou, přijde-li na přetřes destrukce tamních muslimů. 

V Myanmaru bylo vypáleno více než 2600 příbytků muslimských rohingyů a 400 lidí bylo zabito

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Minulý týden bylo vypáleno v těch oblastech v Myanmaru (Barmě), kde žije většinově obyvatelstvo muslimů z entické komunity rohingyů. Jde o neintenzivnější vlnu násilí proti této muslimské menšině za mnoho desítek let.

Dětem z muslimské menšiny rohingyů v Barně jsou usekávány hlavy a jsou zaživa upalovány

Jeden muž konstatoval: "Moji dva synovci, oni jim usekli hlavu. Jednomu bylo šest a druhému bylo devět. Její matku zastřelili."

Ostře na obranu menšiny rohingyů v Barmě se postavil papež František: "Jsou to naši bratři a sestry!"Podle Úřadu OSN pro uprchlíky uteklo asi 58 600 příslušníků muslimské menšiny rohingyů do sousedního Bangladéše a humanitární pracovníci tam situaci zvládají jen velmi obtížně.

Uprchlíci svědčí o tom, že domy jim podpaluje a jejich obyvatele vraždí myanmarská armáda. Chce menšinu asi 1,1 milionu lidí ze země vytlačit. Při útocích armády zahynulo už nejméně 400 lidí.

O Kimovi, hře na kuře a vyhlídkách na horký podzim

4. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

V neděli 3. září severokorejský režim otestoval termojadernou hlavici použitelnou na jeho strategických raketách ZDE. Podle vyhodnocení norských seismologů šlo o zařízení o ekvivalentu nejméně 120 kilotun klasické trhaviny ZDE. V kombinaci s mezikontinentální raketou Hwasong-14 ZDE otestovanou 4. července by taková zbraň mohla být použita k útoku na kontinentální USA - přinejmenším na Aljašku, ale nelze vyloučit ani napadení populačních center na atlantickém pobřeží (dolet Hwasongu-14 je odhadován v rozmezí 6 000 - 10 000 km).

Zombie Kim

4. 9. 2017 / Ivan Větvička

čas čtení 3 minuty

 

Dosud zveřejněné informace o zatím poslední severokorejské jaderné zkoušce provedené 3. 9. 2017 nedovolují posoudit, zda šlo o výbuch vodíkové bomby. Stejný energetický výtěžek exploze lze získat odpálením štěpného materiálu. Pro Kimův režim, který čelí nedostatku surovin, by ale bylo výhodné použít dvoustupňového uspořádání nálože, jaké je obvyklé u vodíkových zbraní, neboť by tak lépe využil cenné plutonium. Takto fungovala americká hlavice Mk-15 „Zombie“, která byla úspěšně vyzkoušena již roku 1954. Pokrok Kimova jaderného programu je znepokojivý, ale neměli bychom kvůli tomu přehlížet globální nebezpečí, které mohou představovat severokorejské biologické zbraně.

Rozhovor Britských listů 125:

I stalinský režim se snažil lidem zavděčit, aby se nebouřili

1. 9. 2017

čas čtení 1 minutaHistorička Muriel Blaive vyvolala v minulých dnech ostré odsouzení od českých pravicových komentátorů, když si dovolila pohovořit o výsledcích svého výzkumu o životě v Československu v druhé polovině padesátých let a zjistila, že i tehdejší poststalinská diktatura vedla debatu s obyvatelstvem a snažila se nevyvolat revoluci. Zřejmě proto nedošlo v Československu k žádné liberalizaci v roce 1956. Pražští ideologové ji dokonce za to chtějí žalovat. Bude se napříště v ČR za vědecký výzkum upalovat na hranici? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1 .září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

V televizním duelu zvítězila Merkelová na celé čáře

4. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Kancléřka Angela Merkelová se v neděli večer střetla v televizním duelu se svým sociálnědemokratickým soupeřem Martinem Schulzem. Merkelová vede nad sociálními demokraty o 15-17 procentních bodů, avšak polovina voličů je stále ještě nerozhodnuta, jak budou volit.

Merkelová a Schulz debatovali po dobu 90 minut o imigraci, o zahraniční politice, o sociální spravedlnosti a domácí bezpečnosti. Bylo to jejich jediné televizní střetnutí před volbami dne 24. září.

Jen každý pátý z 60 milionů německých občanů řekl před debatou, že by mohla ovlivnit jeho volební preference. Očekávalo se, že debatu zhlédne 20-30 milionů diváků a vysílala se simultánně na všech čtyřech německých televizních kanálech.

Demokratické hodnoty a země V4: Nezájem nebo nedůvěra?

4. 9. 2017 / Jaroslav Bílek, Iva Sojková

čas čtení 8 minut

Krajně komplikovaná politická situace posledních let opět otevřela otázku ohledně toho co je demokracie a co nikoliv. Je demokratickou hodnotu snaha členů hnuti ANO uchránit svého šéfa vydání k trestnímu stíhání? Jsou s ideály liberální demokracie slučitelné slovní útoky současného a minulého prezidenta vůči soudní moci a orgánům činným v trestním řízení? Jsme přesvědčeni, že pro většinu čtenářů nikoliv, avšak jde o téma komplikované a často velmi nejasné, což vede k tomu, že se těmto otázkám začal v posledních letech výrazněji věnovat i Evropský parlament. Rádi bychom se dnes na celé téma podívali právě z této perspektivy. Tedy přesněji ze středoevropské perspektivy, protože poslední vývoj v tomto areálu ukazuje, že zdejší politici si pod pojmem demokratické hodnoty často představují něco jiného než jejich kolegové z ostatních států EU.

Polská státní televize: Macron je slabou liberální loutkou Německa

4. 9. 2017

čas čtení 1 minutaPoté, co francouzský prezident Emmanuel Macron ostře kritizoval porušování zákona a evropské normy dnešní polskou vládou, stává se terčem zuřivých útoků v polské státní televizi:


TVP: "Vzrůst napětí mezi Paříží a Varšavou a útok francouzského prezidenta na nezávislost Polska nejsou náhodné. Už během předvolební kampaně hovořil Emmanuel Macron ve prospěch sankcí EU proti Polsku."

"Polsko a jeho vláda jsou trnem v oku západních liberálních elit. To je cena, kterou musíme platit za zajištění našich vlastních zájmů."

"Snažím se vzpomenout si, kdy naposledy bylo Polsko charakterizováno takovýmto způsobem. Vzpomínám si jen na pakt Hitler-Stalin."

"Prezident Macron by nepřijel do Polska a nepoužíval by tady takovou rétoriku bez svolení Německa. Všechno, co se děje v Evropské unii, přísně ovládá Berlín. Postavení Francie, dosud docela silné, bylo důsledkem toho, že všichni francouzští vedoucí politikové z poslední doby poslouchají na slovo paní Merkelovou."

"Tento nedávný francouzský útok je cenou, kterou musí zaplatit polský stát za to, že se nám podařilo obnovit svou sílu."

"Je překvapující, že i podle názoru francouzských médií má Macron protipolskou obsesi. Italský psychiatr Saggatori napsal před volbami psychologickou analýzu Macrona. Diagnostikoval u něho narcistní osobnost s psychopatickými rysy."

"Musíme si uvědomit, že Polsko není ani Německo, ani Francie. Že jsme členem Evropské unie neznamená, že musíme být papoušek, který opakuje myšlenky někoho jiného."

"Myšlenky, které měly hájit takzvané evropské hodnoty, ve skutečnosti vedly k nejvážnější uprchlické krizi v historii, k zvýšení teroristické hrozby a k četným tragediím."

Řízení chaosu: Jak Rusko vede svou politickou válku v Evropě

4. 9. 2017

čas čtení 4 minuty


Rusko provádí "aktivní opatření" v Evropě ve snaze destabilizovat a zmást vlády a společnosti, píše Mark Galeotti. Avšak tyto akce jsou často oportunistické a jsou ovlivňovány místními podmínkami. Neexistuje žádná široká strategie, kromě snah oslabit EU a NATO a vytvořit pro Rusko příznivější prostředí.

Rusko pracuje prostřednictvím nejrůznějších aktérů, od činitelů až po sdělovací prostředky, přes vojenské hrozby až po podnikatelský lobbing  a užívání špionů. To, jak pracuje, je ovlivňováno korelací mezi silou státních institucí v jednotlivých zemích a jejich zranitelností ruskému vlivu.

Dochází nicméně k úsilí koordinovat tyto akce na všech platformách. Velení je v prezidentském úřadu, což je asi nejdůležitější orgán v ruském státě, zbaveném většiny institucí.

Americký ministr zahraničí: Máme mnoho alternativ jak zlikvidovat Severní Koreu

3. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Dobré odpoledne, dámy a pánové,

Měli jsme dnes jednání malé skupiny pro bezpečnost státu s panem prezidentm a s panem viceprezidentem ohledně nejnovější provokaze na korejském poloostrově.

Máme mnoho vojenských možností a pan prezident o nich o všech chtěl slyšet informace.

Vysvětlili jsme, že máme schopnost bránit sebe i své spojence, Jižní Koreu a Japonsko, před jakýmkoliv útokem a naše závazky spojencům jsou naprosto pevné. Jakákoliv hrozba Spojeným státům, nebo jeho územím, včetně Guamu, či našim spojencům, se setká s masivní vojenskou reakcí, reakcí, která bude jak účinná, tak drtivá.

Kim Jong-un by měl věnovat pozornost jednotnému hlasu Rady bezpečnosti OSN, všichni její členové jednohlasně souhlasí ohledně hrozby, kterou zosobňuje Severní Korea a zůstávají jednotni ve svém závazku denuklearizovat korejský poloostrov.

Protože neusilujeme o totální zničení nějaké země, konkrétně Severní Koreje, ale, jak jsem řekl, máme mnoho možností to učinit.

Děkuji vám, dámy a pánové.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Největším nepřítelem životního prostředí je dnes jednoznačně zemědělství

3. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

Hnutí ANO dnes zveřejnilo svůj program do voleb. Trefila mě tam do nosu jedna věc: návrh na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí s argumenty, že se jejich problematiky "překrývají" a mají mnoho společného. (Ostatní jsem podrobně nečetl, ale v principu je program asi v pořádku, spíš je otázka, co jsou jen proklamace do voleb a co je myšleno vážně).

Severní Korea provedla podzemní zkoušku jaderné zbraně

3. 9. 2017

čas čtení 1 minuta- V Severní Koreji bylo zaznamenáno zemětřesení o síle 5,6 na Richterově škále, krátce po té, co se režim vychloubal, že zkonstruoval novou, pokročilejší jadernou hlavici.

- Jihokorejští šéfové vojenských štábů konstatují, že Severní Korea provedla svůj šestý test jaderné zbraně.

- Čínský prezident Xi Jinping varoval, že "po více než půlstoletí míru hrozí světu temný stín." Plamen války bude možné uhasit "jen dialogem, konzultacemi a vyjednáváním".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump nejnovější severokorejskou jadernou zkoušku ostře odsoudil. Označil Severní Koreu za zločinecký stát: "Severní Korea provedla velkou jadernou zkoušku," napsal Trump v neděli ráno na Twitteru. "Jejich slova a činy jsou i nadále vůči Spojeným státům velmi nepřátelská a nebezpečná. Severní Korea je zločinecký stát, který se stal velkou hrozbou a velkým ztrapněním pro Čínu, která se snaží pomoci, ale bezúspěšně." Trump také obvinil Jižní Koreu z politiky "ústupků". Dal Seoulu najevo, že to "nebude fungovat", protože Severokorejci rozumí jen jediné věci. ZDE

Ještě jednou k epigonství

3. 9. 2017 / Václav Jamek

čas čtení 6 minut

V analýzách Karla Dolejšího je vždycky něco přemrštěného, a třebaže mají často pravdivý základ, tou přemrštěností autor nakonec vlastní analýzu shazuje. V každém případě jste jistě zaznamenali, že neprojevuji (ani nechovám) přání, aby s nimi přestal.

Ke kritice české politiky už od 19. století bych se určitě připojil a také jsem na to téma už ledacos napsal. Ale vedle "drobečkové politiky" máme také jednu z nejstarších sociálních demokracií a nezdá se mi, že by ta byla ve svých počátcích neautentická.

Zcela neautentická je až dnes, a z dění začátkem 90. let se jeví, že tento vývoj nemusel být zcela osudový; v té době šlo však také o sirény, jimž byli ochotni naslouchat lidé a jimž se politikové všech směrů přizpůsobovali.

 Problém je tedy spíš tento všeobecný oportunismus, který např. dnešní sociální demokracii barví tak ohavně do hněda, že se stává nepřijatelnou.

Jak Andrej Babiš obohacuje české tradice a zvyklosti

3. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Andrej Babiš chce bojovat za „naši národní identitu, naši kulturu, naše zvyky, za to, co všechno vybudovali naši předkové“. Ono je vždy otázka, k čemu se vlastně má člověk v té složitosti našich dějin hlásit. K „nebát se a nekrást“ nebo k „nebát se krást“? Mezi naše předky patří Masaryk i Gottwald a budovalo se leccos. A naše národní identita? Která?

Skrytý půvab epigonství

3. 9. 2017 / Martin Profant

čas čtení 2 minuty


Je to taková bezpečná figura, zanaříkat si nad provinčností či epigonstvím malé národní kultury. Navíc svým pobouřením nad malostí českých poměrů dáváš elegantně na vědomí, že ty takovou provinčnost překračuješ a co víc, vytváříš spiklenecké souznění se čtenářem potěšeným, že je zahrnut do tvého světáctví. Karel Dolejší tuto přeci jen omšelou machu pozoruhodně inovoval absurdními historickými exkursy.


Muriel Blaive má všech pět pohromadě

2. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 4 minuty


Pane Čulík, po dlouhé době jsem klikla na Britské listy, abych se podívala, jestli už jste vy tři kašpaři dospěli k zdravému lidskému rozumu, a přehrála jsem si vaše video.
 
Musím říct, že ta paní má všech pět pohromadě a je objektivní, i když jste se ji velice snažil usměrňovat, aby se vyjadřovala tendenčními kecy, jak máte ve zvyku vy!!

Ty kecy o totalitním režimu jsme my lidé nepociťovali a vůbec , co se divíte že si lidé zvolili režim bez služek a žebráků???  Měli jsme jistoty zaměstnání, nikdo s námi v práci nenakládal jak s otroky, což jsme silně pocítili po  “slavné revoluci“ dotované Západem !!!
 
Pane Čulík, já mám dost po sedmdesátce a můžu srovnávat a na rozdíl od vás mám životní zkušeností a ještě zdravý selský rozum, píše čtenářka Anna Kozlová.

Přiznám se bez mučení: Ovlivnila mě řada zahraničních autorů

2. 9. 2017 / Václav Jamek

čas čtení 4 minuty


Karel Dolejší píše paušalizující nesmysly skoro pořád, zvlášť když může hlava nehlava uplatnit svou protiruskou posedlost; poslední dobou mu přestala vonět radikální levice a vidí v ní zdroj světové zkázy, a nakonec přichází se znevažujícím názorem o bezvýhradném epigonství české kultury. Ale kdo je mezi námi epigony pan Dolejší, a jak on sám to epigonství překonává? Danielu Hodrovou (jedinou, o níž má dobré mínění) dobře znám, pokládám ji za svou přítelkyni a už koncem sedmdesátých let jsem po přečtení jejího prvního románu věděl, že vzniká velké dílo, které přetrvá, i kdyby mělo zůstat jen v podobě samizdatu, píše spisovatel Václav Jamek.


Ale myslí si snad pan Dolejší, že Hodrová, nad niž není spisovatel učenější a poučenější, vyrostla z ničeho a že ji nikdy nic cizího (ale také dřívějšího českého) neovlivnilo? Vždyť nic není intertextualitou tak prosyceno jako její kni­hy! A jak by se asi tvářila, kdyby věděla, do jaké okolní pouště ji komentátor zasadil? Sám mj. pře­kládám z francouzštiny a vím, jak důležitý je pro kulturu malého jazyka ten dychtivý rozhled, ale že bychom jen proto, jak jsme zvědaví, sami nikdy nic platného, mohutného a vlastního nevytvo­řili? Neměl by si pan Dolejší zopakovat maturitu?

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Ovčáček pěkně přispívá k systematické debilizaci českého národa

2. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minutaNávštěva jeho twitterového účtu je nezapomenutelným zážitkem. Najdete tam směsici lží, konspiračních teorií a nenávistných výroků, například proti filantropu Georgi Sorosovi. Pozoruhodné, do jak velké míry se tento člověk identifikuje s fašistickou ultrapravicí a českou veřejnost destabilizuje svými hloupými a nenávistnými nesmysly.

V evropských zemích existuje - už dávno - odluka církve od státu. Dokázal by Ovčáček vysvětlit, proč by jakýsi soukromý supermarket s potravinami měl ve svých letácích a na obalech svého zboží dělat zadarmo reklamu nějakému náboženství? A vůbec, proč se "PREZIDENTmluvčí" (hezká čeština) vůbec vyjadřuje k jakémusi obalu na tyčinky a křupky?

"Aha, to je ten prezidentský úřad, který projevuje už řadu let tolik pochopení pro náboženská práva," podotýká k tomu ironicky Andrew Stroehlein.

Dotaz Ovčáčkovi: On měl československý komunistický režim na obalech nějakých svých potravinářských výrobků křesťanské kříže?

Ovčáček nikdy neodpověděl na zdvořilou žádost z mezinárodního ústředí organizace Human Rights Watch, z kterého prstu si Zeman vycucal svá tvrzení, že "90 procent uprchlíků přicházejících do Evropy jsou ekonomičtí migranti" a že "migrace je řízená invaze". Žije si spolu se Zemanem šťastně ve svém lživém světě, o němž dobře ví, že je lživý.


K tomu:
Drastický pád britské libry dokazuje katastrofu brexitu

2. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyPoté, co vyšlo najevo, že mezi Británií a Evropskou unií existují při vyjednávání o brexitu zásadní neshody, Británie stále ještě nevnímá postoj Evropské unie a "vyjednává jen sama se sebou",   zatímco EU poukazuje právem na to, že dosud nebylo vyjednáno skoro vůbec nic, v pátek poklesla britská libra vůči euru a dolaru na rekordně nízkou úroveň. Vůči euru klesla libra na méně než 1,08, což je největší propad od roku 2009, kdy došlo k finanční krizi.

Jak si - kupodivu - stěžuje - i ultrapravicový bulvární server Daily Mail  (kupodivu, protože ten nekriticky prosazuje brexit jako "vynikající osvobození britského národa") na některých britských letištích koupí britští turisti za libru před cestou do Evropy  pouhých 86 eurocentů. Co to dělá s jejich rozpočtem na dovolenou (donedávna bývala libra přibližně 1,20 eur, dříve i více) si dovedete představit. Jedna paní, která pracovala jako redaktorka českého vysílání BBC a nyní žije jako důchodce v České republice, píše na Facebooku, že byla šokována, když se nyní její britský důchod snížil o 2000 Kč měsíčně.

Jak k velkému propadu britské libry došlo, ukazuje i skutečnost, že ještě v listopadu  2015 měla britská libra hodnotu téměř 38 českých korun, dnes je to jen asi  28 českých korun. Všichni Britové v důsledku brexitu zchudli až o 27 procent.Czech Breitbart-like server:

"German scientists want to inoculate us with a vaccine which will make us love immigrants"

2. 9. 2017

čas čtení 2 minuty
Parlamentní listy, a widely-read Czech Breitbart-like xenophobic website, argues that German scientists "plan to inoculate the European populations with a special substance which will make us love immigrants".

The article interestingly combines hatred towards immigrants with distrust of vaccination, as well as the growing xenophobia towards Germany in Central and Eastern Europe.  It also peddles the meme of "out of control, mad scientists who must be brought in line by ordinary people (ẅho are presumably represented by Donald Trump)".

"Several prestigious scientific websites have published a study which was carried out by scientists in Germany. Its subject is shocking: How to make sure that people's friendliness towards immigrants should be increased and their xenophobia suppressed. The conclusions of the German scholars who recommend that people's thinking should be influenced by treating them with chemical substances is even more horrifying," writes Parlamentní listy.

29732

O billboardech a o svobodě

1. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Co jsou billboardy u silnic a dálnic? Doklad svobodného podnikání a volného trhu, doklad toho, že v naší zemi je svoboda? Co je jejich zákaz, doklad ošklivých regulací, omezování a zákazů shora? Pravý opak. Billboardy jsou omezením svobody a lidé v zemi bez billboardů jsou svobodnější v zemi s billboardy.

Češi často ze zahraničí přijímají jen to, co už odpovídá jejich předsudkům

1. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Karel Dolejší má jistě pravdu, když obviňuje Čechy, že jsou to většinou "epigoni bez fantazie".

Je k tomu však nutno dodat, že při tomto transferu z širšího světa funguje velmi přísný filtr. Češi totiž zdá se často do svého diskursu přijímají nemilosrdně jen ty zahraniční podněty, které odpovídají jejich zakořeněným předsudkům.

Velmi pěkně je to vidět na někdejším předvolebním klipu Přemluv bábu, který režisér Zelenka bezostyšně obšlehnul z levicového amerického předvolebního klipu Sarah Silvermanové na podporu Baracka Obamy, jen ho obrátil, liberální postoj proměnil v tvrdě "pravicový", přidal  demagogii a českou verzi klipu výrazně doplnil vulgaritou a sprostotou, čímž doufal, že osloví mladou českou generaci.

Srovnání obou klipů je pozoruhodnou ukázkou (pars pro toto) filtru, který velmi efektivně funguje při přijímání kulturních podnětů i myšlenkových proudů do českého prostředí ze zahraničí.


Petr Zelenka: Přemluv bábu:
Sarah Silverman: The Great Schlep:


Orbán bude chtít od EU peníze na hermetické uzavření hranic

1. 9. 2017

čas čtení < 1 minutaViktor Orbán požádá o více než 400 milionů euro z Bruselu na vybudování protiuprchlické "železné opony" jen několik dní před tím, než bude Evropský soudní dvůr rozhodovat o žalobě Maďarska a Polska proti uprchlickým kvótám.

Maďarsko však systematicky porušuje demokratické hodnoty Evropské unie podvracením nezávislosti soudů a zotročením médií a občanské společnosti.


Německo: Polsko nemá nárok na válečné reparace

1. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta1. září 1939 napadlo nacistické Německo Polsko. Po uzavření dohody Ruska s nacisty napadl Sovětský svaz Polsko o čtrnáct dní později:
Němečtí právní experti zdůrazňují, že Polsko nemá nárok na reparace za druhou světovou válku. (Možná to ale nemuseli zveřejňovat zrovna 1. září.) Podle dohody o sjednocení Německa z roku 1990 se totiž prý Polsko vzdalo veškerých nároků na reparace.

Poláci chtějí, aby jim Polsko vyplatilo odškodné ve výši 0,75 bilionu euro.

 


Češi jsou epigony bez fantazie

1. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Vábeni věčně vším, co pro nás cizí,
Jdem šumařiti v chladný pro nás svět.
Viktor Dyk

Podle Karla Marxe byl František Palacký "německý profesor, který se zbláznil". České národní obrození je totiž odvozeno od původnějšího modelu asymetrické modernizace, německé romantiky. Podle názoru prvorepublikového sociologa Emanuela Chalupného jsou Češi pohotovými příjemci a aplikátory cizích podnětů, avšak zpravidla je nepromýšlejí do hloubky, také u nich dlouho nevydrží a záhy je malodušně opouštějí. Totéž psal Ferdinand Peroutka v roce 1922 ve slavné eseji Jací jsme?

Souhrnný předvolební pohled zvenčí:

Co je zdrojem politické deziluze v České republice

1. 9. 2017 / Andrew Kinnell

čas čtení 36 minut

Tato práce argumentuje, že nepřesvědčivé programy politických stran vedly v České republice k nárůstu politické deziluze. Upozorňuje také, že vznik politické deziluze je motivován mnoha různými faktory a nelze ho připisovat výlučně neefektivním programům politických stran. Práce poukáže na to, jak k rozšíření deziluze přispěla slabost institucí politického systému i politických stran. Bude se také zabývat dopadem širšího mezinárodního politického kontextu na názory a postoje občanů České republiky. Úvodem je domnívám se rozumné přinést přehled vývoje volební podpory a výsledků veřejného mínění od roku 1996 do současnosti.

Šéf Ryanairu varuje: V dubnu 2019 přestanou lety mezi Británií a Evropou

31. 8. 2017

čas čtení 1 minutaMichael O'Leary, ředitel superúspěšné nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, znovu vážně varoval, že brexit ohrožuje leteckou dopravu mezi Británii a Evropskou unií. Letecké společnosti potřebují plánovat přibližně rok dopředu a jestli touto dobou příští rok nebudou vyjednány nové podmínky fungování leteckých společností mezi Británií a Evropou, v dubnu 2019 se přestane létat. Letecké společnosti nebudou schopny prodávat lety pro dobu dovolených na léto 2019.

 


Je česká veřejná sféra zaseklá někde v roce 1993?

31. 8. 2017

čas čtení 4 minutyPodívejte se na tuto knihu. Gary Bruce by byl překvapen, kdyby viděl, jakému zacházení podrobují česká média takovouto nevinnou analýzu, píše historička Muriel Blaive:


Gary Bruce, The Firm. The Inside Story of the Stasi (Firma. Vnitřní příběh Stasi). Oxford, Oxford University Press, 2010


str. 6: Původní vědecké práce hned po pádu berlínské zdi v roce 1989 měly tendenci zdůrazňovat diktátorské, represivní a ovládací rysy režimu SED ve východním Německu. Novější studie však shora řízený model NDR  opustily a přešly k modelu, který zdůrazňuje pluralitu vztahů mezi vládci a ovládanými, bezpočet způsobů, jimiž se východní Němci podíleli na diktatuře (i když s rozdílnou měrou ochoty spolupracovat), a míru "normálnosti", která charakterizovala životy většiny východních Němců. V mnoha ohledech byl rok 1993 kulminací doby, která režim ve východním Německu charakterizovala jako "totalitní"...

Jednání o brexitu: Barnier: Nedošlo k zásadnímu pokroku

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaMichel Barnier, hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit, uvedl ve čtvrtek v poledne na tiskové konferenci, že při vyjednávání o třech zásadních otázkách, totiž o právech občanů EU žijících v Británii a Britů žijících v EU, o hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou a o dluhu Británie Evropské unii nebylo dosaženo zásadního pokroku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Navalnyj odhalil tajnou venkovskou rezidenci Vladmíra Putina, postavenou z ukradených státních peněz

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Alexej Navalnyj vydává sérii investigativní videí dokumentujících Putinovu korupci. V tomto, které se v Rusku rozšířilo virálně, odhalil Putinovu tajnou "chatu" (tedy obrovskou rezidenci) na vyborském poloostrově nedaleko Petrohradu. Záběry letoviska uvidíte ve videu od sedmé minuty. Navalnyj apeluje na ruské občany, aby se s korupcí, kterou zdokumentoval, nespokojovali a hlasovali pro něho v příštích volbách. Video zhlédlo více než 1,2 miliony diváků.


Tragické důsledky klimatických změn

OSN: Povodně v Indii, Bangladéši a Nepálu zasáhly nejméně 41 milionů lidí

31. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Více než 40 milionů osob bylo zasaženo zničujícími povodněmi a sesuvy půdy v jižní Asii, tvrdí představitelé humanitárních organizací působících pod hlavičkou OSN. Prudké monzunové deště usmrtily přinejmenším 1200 lidí a desítky milionů dalších byly v Indii, Bangladéši a Nepálu kvůli přírodní pohromě donuceny opustit své domovy. Hurikán Harvey způsobila spíše homosexualita než klimatické změny, tvrdí pravicová komentátorka

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Experti se shodují v názoru, že hurikán Harvey způsobily změny klimatu a většina z nás s tímto tvrzením souhlasí. Existuje ale výjimka, a tou je pravicová komentátorka Ann Coulter. Ta v jedné větě dokázala znevážit názor klimatických vědců a oprášit starý „argument“, podle nějž za špatné počasí mohou homosexuálové.

Česká neschopnost přijímat cenné podněty zvenčí je zničující

31. 8. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Debata, již rozvířil mediální lynč francouzské historičky Muriel Blaive, je nesmírně poučná, neboť se opět naplno obnažují trvalé a systematické slabiny českého veřejného diskurzu, jemuž od Listopadu vévodí stále titíž lidé. Reflexe našich vlastních dějin i dění na světové scéně připomíná spíše truchlohru s komickými prvky než zasvěcenou a hodnověrnou diskusi, jež by měla být bez omezení otevřena vnějším vlivům a neměla by postrádat kritický nadhled. Chvílemi se dokonce zdá, jako by strážcům listopadového odkazu zvonila hrana. A mezitím se do popředí derou temné figury, jejichž páteř je ještě mnohem ohebnější.       

 

Hurikán Harvey nepřišel z čista jasna. Nastal čas hovořit o klimatických změnách

31. 8. 2017

čas čtení 4 minuty

Nastal čas hovořit o změnách klimatu a dalších systémových nespravedlnostech – od rasové profilace po ekonomické škrty – které z pohrom, jako je Harvey, vytvářejí lidské neštěstí, píše na webu The Intercept Naomi Klein. Pokud sledujete zpravodajství o hurikánu Harvey a záplavách v Houstonu, dozvíte se, jak jsou tyto přívalové srážky bezprecedentní. Dozvíte se ale jen velmi málo o tom, proč jsou tyto deště tak bezprecedentní – proč k těmto rekordním přírodním jevům dochází s tak železnou pravidelností, že se slovo „rekordní“ již stalo meteorologickým klišé. Jinými slovy, dozvíte se jen málo informací o klimatických změnách.   

29731

Pejskové se koušou

O peristaltice českého veřejného diskursu

31. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V Jemenu umírají každý den děti hlady. Severní Korea vypálila balistickou střelu přes japonské území. Hurikán zpustošil čtvrté největší americké město. Každý den vychází najevo další a další skutečnosti o tom, že blb, který se stal americkým prezidentem, se tak stal s podporou Ruska. Český premiér atakoval ústavou zaručenou svobodu vyznání, když učinil z muslimů personae non gratae. Bývalá ministryně spravedlnosti hrdě šíří po internetu rasistické bláboly. Prezidentova senilita dosáhla stavu, jenž věrně ilustruje postava knížete z Fimfára: strhával by, chudák, burkini z mladých dívek. Ale peristaltika českého veřejného diskursu mocně zahýbe historií teprve tehdy, když předseda KDU-ČSL prohlásí, že zvířata neumírají, nýbrž chcípají. Do té doby jako by na české dědině chcípl pes...

Dva roky poté: Funguje v Německu vstřícnost Merkelové vůči uprchlíkům?

30. 8. 2017

čas čtení 8 minut


Příběh jedné syrské rodiny o tom, jak se přizpůsobila novému životu v Německu, hovoří přesvědčivě o postoji Německa vůči uprchlíkům před nadcházejícími všeobecnými volbami

Když třiadvacetiletá Ruaa Abu Rashed po týdnech nebezpečného cestování - při přeplavbě přes Středozemní moře se málem utopila - dorazila do Německa, prvním obrovským šokem byla zima.

Třiadvacetiletá dívka měla zimní kabát, ale jen proto, že jeden mladý Ital na nádraží si svlékl vlastní kabát a dal ho její matce. "Já, maminka a bratři jsme se pak střídali při nošení toho kabátu - dlouhé týdny to byl jediný kabát, který jsme v rodině měli," říká Ruaa. Neuměla jediné slovo německy. Ani nevěděla, kde na mapě ta země leží.

Bosnia criticized Czech President Zeman for his islamophobic campaign

30. 8. 2017

čas čtení 1 minutaCzech Prezident Zeman said that if Daesh is defeated in Iraq and Syria, there is a danger that islamic terrorists will crate a European base.  "I fear that Bosnia may become such a base. This is because of the ethnic composition of that country and also because flags of the Islamic State are already flying in many Bosnian towns and villages," said Zeman.

Bakir Izetbegović, one of the three members of Bosnia's ruling praesidium who represents those Bosnian citizens who are muslims, sharply criticised Zeman for his statements:

"Zeman, without any reason or foundation is spreading dangerous untruths about Bosnia Herzegovina and especially about Bosnian citizens who are muslims," said Izetbegović. His statements are like the previous statements made by the Croatian President Kolinda Grabar Kitarović and the Austrian Foreign Minister Kurze. This is a xenophobic, islamophobic campaign, perpetrated by the official representatives of some European states. It is the aim of these statements to poison the European public with a mendacious image of Bosnia, especially about its muslim citizens and about the alleged security threat to Europe."

Source in Czech HERE

"Nebyla žádná totalita":

Orgie nihilistického dekonstruktivismu se promítají do cynismu českých voličů

30. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

O pojmu totalitarismu se v moderní politologické teorii vedla a vede široká debata, jíž se účastní desítky autorů. Hlavním předmětem sporu je, zda totalitární stát musí zahrnovat také otevřený teror, nebo se bez něj obejde. Podle některých autorů je teror nezbytným prvkem, podle jiných - například vlivného teoretika moderní demokracie Giovanniho Sartoriho - totalitní režim otevřený teror nutně nepotřebuje.

Merkelová: K likvidaci nezávislého soudnictví v Polsku nemůžeme mlčet

30. 8. 2017

čas čtení 1 minutaAngela Merkelová se vyjádřila k zhoršujícímu se sporu mezi Evropskou unií a polskou vládou ohledně nezávislosti polských soudů. Ostře Polsko kritizovala, což podtrhlo jeho rostoucí izolaci.

Evropská komise konstatovala v červenci, že zahájí právní řízení proti Polsku kvůli právním změnám, které daly ministru spravedlnosti právo vyhazovat soudce z funkce. To je pravomoc, která ochromuje nezávislost polských soudů a porušuje předpisy EU.

V úterý, kdy polská vláda odmítla kritiku z EU jako "bezpodstatnou", zdůraznila německá kancléřka, že bere znepokojení Evropské komise velmi vážně.

"Skandál" kolem Bělobrádka je zásadním nepochopením kontextu

30. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

 


Bělobrádek to nepsal náhodné ženě z lidu, ale osobě, kterou řadí (jestli právem a do jaké míry, netuším, ale vygooglené texty tomu odpovídají) mezi tradicionalistické katolíky, tedy lidi, kteří odmítají II. vatikánský koncil, případně alespoň následný vývoj v katolické církvi, píše Matěj Peřina.

Mimo jiné často (jakkoli opět netuším, nakolik se to týká konkrétně paní Sulovské) kladou velký důraz na slova a slůvka: pitvají prohlášení papeže či jiných představitelů "koncilní" církve a interpretují je, jak se jim hodí, tedy z více různých možných interpretací nějakého ne zcela určitého a přesného výroku vybírají tu z jejich pohledu nejhorší možnou a "prokazují" tak morální a věroučný úpadek současné církve.

Sine ira et studio

30. 8. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

 
Musím, ač nerad, polemizovat s článkem Václava Hořejšího. Je totiž, myslím, založen na nedorozumění. Jeho článek je politický. Jako člověk levostředového zaměření pan profesor Hořejší argumentuje - a má k tomu jistě plné právo - že bychom měli přestat být posedlí černou propagandou týkající se minulosti a věnovat se řešení současných problémů, jichž je tolik.


V tom má profesor Hořejší jistě pravdu a pravdu má i v tom, když poukazuje na skutečnost, že čtyřicet let komunistického režimu nebyla jedna černá díra absolutního útlaku a že například v šedesátých letech se do určité míry mnoha lidem možná žilo v Československu lépe než dnes.

(MImochodem, stejnou chybu dělá Karel Dolejší, zase z opačného úhlu pohledu.)

Jenže o toto v kontroverzi ohledně výroků historičky Muriel Blaivové nejde. Nejde ani o morální, ani o politické rozhořčení, ale o právo zkoumat neúplatně a nezávisle fakta a smět o tom svobodně hovořit. 

Při vědecké práci ale záleží na FAKTECH a na ANALÝZE. Něčí rozhořčení, že nové zjištění narušuje dosavadní předsudky, je komické.

Dolejšího argumentace, že v "jiných" středoevropských zemích by se přesvědčení o existenci totality vůbec zpochybňovat nesmělo, je výmluvným výrokem o politováhodně ideologické úrovni veřejného diskursu v těchto zemích, ještě horšího než v ČR. 

Byla to „totalita“?

30. 8. 2017 / Václav Hořejší

čas čtení 5 minut

Následující řádky byly inspirovány aktuální polemikou J. Čulíka s J. Sezemským (v níž se zcela stavím na stranu JČ).

Myslím, že to „vyrovnávání s minulostí“ a diskuse okolo onoho chválabohu dávno padlého komunistického režimu je by mělo být už zcela passé. Máme přece už skoro 30 let po převratu - budeme se „vyrovnávat“ ještě dalších 10, 20, či snad dokonce 50 let?? Neměli bychom se raději věnovat věcem aktuálnějším a přestat být tolik fascinováni „zpětným zrcátkem“?

Asi bych tedy měl být i já důsledný a více už o tom nepsat. Ale nedá mi to nereagovat na vzrušený tón příspěvků pánů Sezemského a Šafra. Na rozdíl od p. Sezemského jsem v tom komunistickém režimu prožil celých 40 let…

Přečetli jsme:

Kysilka: Příští ekonomická krize bude mnohem hlubší. Výbušninu máme, překvapí ale roznětka

30. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Poslední studie OECD ukazuje, že Česko a Slovensko jsou v rámci vyspělého světa dvě ekonomiky, které jsou fenoménem digitální revoluce a novými trendy z toho vyplývajícími nejvíce ohrožené. Česká i slovenská prosperita se opírají o úspěšnou průmyslovou výrobu, jejíž konkurenceschopnost stojí a padá na levné, kvalifikované a disciplinované pracovní síle a na blízkosti k Německu.

Podrobnosti: ZDE

Volební potenciál lidovců chcípl, nebo pošel?

30. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Podobně uvažují fanatičtí nacionalisté o svých národech. Nedovedou říci, co je na předmětu jejich kultu skutečně cenného, pokud současně nesnižují a nepomlouvají jiné národy a etnické skupiny, jimž má být údajně předmět jejich pseudonáboženského uctívání nadřazen. Bez nadřazování pro ně zkrátka není hodnoty. To je nejširší, mezinárodní kontext Bělobrádkova extempore. 

Předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek se na sociálních sítích s ničím "nemaže". Cítí se například povolán k tomu poučovat majitele zvířat, že pokud uvažují o smrti svých miláčků jako o něčem srovnatelném s odchodem člověka, přibližují se "eko-etno-bio vychrtlině" zvrhlých levicových či liberálních názorů. A když byl nachytán na hruškách citátem z Kazatele, jen se ještě zatvrdil a přisadil si.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16253