Rozhovor Britských listů 146. Proč by Češi měli podporovat cizáky z Ruska?

19. 1. 2018

čas čtení 1 minutaJak vnímají Českou republiku i Rusko ruští studenti studující v Praze? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Annou Skladčikovou, studentkou mezinárodních vztahů na VŠE. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. ledna 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Minulost v přítomnosti

20. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 10 minut

Kromě povídek je "jihočeský" autor Jiří Hájíček autorem také několika čtivých románů. Podívejme se na dva nejposlednější z nich.

Podobně jako u většiny postkomunistických českých spisovatelů jsou i u Jiřího Hájíčka v ohnisku pozornosti především mezilidské a rodinné vztahy a schopnost či vlastně neschopnost mezi lidmi komunikovat, v románech ovšem k jejich vývoji dochází v kontextu společenských a politických událostí a velmi silně je přítomna v současnosti traumatická minulost, kterou Hájíček objevuje skoro za každým kamenem. Mám-li řešit otázku, do jaké míry reaguje próza Jiřího Hájíčka na globální politický a společenský vývoj, musím říci, že podobně jako u většiny současných českých autorů, v podstatě nijak. 

Jeremy Corbyn je pod sílícím tlakem, aby změnil labouristickou strategii ohledně brexitu

21. 1. 2018

čas čtení 2 minuty


Většina labouristických voličů požaduje, aby Británie zůstala členem jednotného evropského trhu i evropské celní unie


Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplývá, že čtyřikrát více labouristických voličů požaduje, aby Británie zůstala členem jednotného evropského trhu i celní unie, než je počet voličů, kteří to odmítají. Průzkum organizace Opinium také zjistil, že více než dvojnásobek labouristických voličů chce, aby měli občané právo účastnit se druhého referenda, které by mělo schválit či odmítnout konečnou dohodu Británie s EU, ve srovnání s počtem voličů, kteří referendum odmítají.

Americké federální úřady jsou uzavřeny

20. 1. 2018

čas čtení < 1 minutaPoprvé po pěti letech došlo ve Spojených státech k uzavření vlády a státních úřadů poté, co se Senát nedohodl o státním rozpočtu. V pátek večer byl odmítnut pokus republikánských senátorů prodloužit dočasně funkci vlády o jeden měsíc. Republikáni odmítli se zabývat znepokojením Demokratů ohledně mladých nezdokumentovaných imigrantů známých jako Dreamers (Snílci). 

Znamená to, že Senát neschválil financování pro federální vládu, a tak statisíce státních amerických federálních zaměstnanců, jejichž služby nejsou "nezbytné", se octlo na dočasné neplacené dovolené. 

Bilý dům se vyjádřil, že takto jedají "loseři", nikoliv legislativci. Naopak Demokraté poukazují na to, že dočasné zrušení vládních úřadů je "typickým shrnutím chaosu, který vytvořil Donald Trump." 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

"Libeňský most uzavřen": Nebojíte se, když jedete tramvají přes Palackého most?

19. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta


Potíž ale je, že ostatní pražské mosty jsou v dost podobném havarijním stavu jako ten Libeňský. Proč uzavírat jen ten? A nebojíte se, když jedete tramvají přes Palackého most? 


Stropnický: "Zřícená trojská lávka byla mezi 23 mosty ve stupni šest, kde je také například Libeňský most nebo most Palackého. V kategorii pět jsou ovšem všechny tyto mosty: Barrandovský, Jiráskův, Mánesův, Legií, Čechův nebo Hlávkův!" 

Nigel Farage "dal Assangeovi hard disk s daty"

19. 1. 2018

čas čtení 1 minutaBritský euroskeptik a bývalý šéf ultrapravicové strany UKIP údajně předal Julianu Assangeovi, který se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, USB drive s daty a navštívil ho na ekvádorském velvyslanectví vícekrát, svědčil Glenn Simpson, soukromý vyšetřovatel, při slyšení v americkém Kongresu vyšetřujícím údajné vazby Trumpovy předvolební kampaně na Rusko.

Britský historik: Zákaz mé knihy na Ukrajině je šokující

19. 1. 2018

čas čtení 2 minutyBritský historik Anthony Beevor se vyjádřil, že zákaz jeho knihy, obsahující informace o vraždění židovských dětí ukrajinskými milicemi za druhé světové války, je šokující

Čelný britský historik Antony Beevor charakterizoval ukrajinský zákaz jeho cenou oceněné knihy Stalingrad jako "naprosto šokující".

Tento historický bestseller, který získal r. 1999 cenu Samuela Johnsona, líčí historii boje o ruské město Stalingrad za druhé světové války. Ruský překlad této knihy je jedním z 25 titulů na seznamu zakázaných knih, který minulý týden vydaly ukrajinské úřady. Na seznamu jsou také knihy od Borise Akunina a Borise Sokolova.

Lze argumentovat, že nárůst popularity lživých serverů do určité míry způsobila sama Česká televize

19. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Petr Honzejk z Hospodářských novin hájí Českou televizi a její ředitel Petr Dvořák mu brečí na rameni. Samozřejmě, že Babišovy a Zemanovy útoky na ČT, stejně jako lživé kampaně proti ČT vedené podvodníky na podvodných kriminálních serverech jsou nebezpečné.

Jenže ČT si to do značné míry zavinila sama, svým dlouholetým nekritickým postojem vůči Západu, který je zjevný komukoliv, zvyklému na sledování seriozních anglosaských médií při pohledu na ČT za prvních dvacet vteřin. I nyní vůči brexitu velmi zbabělá televize BBC trvale dodržuje základní novinářskou zásadu, že každá zpráva musí obsahovat dva protikladné názory, názor provládní i názor opozice. ČT toto nedodržuje nikdy (a Český rozhlas málokdy). To je rozdíl mezi kvalitními anglosaskými médii a českými veřejnoprávními médii, která okamžitě diváka a posluchače trknou.

A jestliže ČT léta divákům vnucovala jediný "správný" prozápadní názor a kázala jim z Prahy o tom, co je údajně správné a ignorovala jejich problémy (kolik pořadů odvysílala o 10 procentech českého národa zlikvidovaných exekucemi? kolik pořadů odvysílala o situaci bezdomovců? Kolik o situaci důchodců?), není vůbec překvapivé, že ji diváci opustili a věnovali se sledování lživých alternativních serverů, které plánovitě zneužívají frustrace české veřejnost k její manipulaci nesmysly. 

ČT - podle interních informací odtamtud - sledují dnes v ČR jen diváci nad 55 let! Proto například, sdělila nám jedna tamější redaktorka, nedělá ČT žádné pořady pro mladé lidi či o mladých lidech - na Českou televizi se nedívají. 

Programová struktura vysílání ČT je strašná. Jediné, co ČT dělá, je že utvrzuje v lidech "bezpečné" stereotypy, vysíláním pohádek! a návratem k "tradičním" hodnotám. Nových myšlenek se Česká televize bojí. 

Proč neodvysílala kritický protibabišovský dokument Selský rozum, který financovala? Dokument je ke stažení ZDE.

Oprava: ČT odvysílala film Selský rozum před třemi dny. Odkaz na stránkách ČT je ZDE

Macron odmítl vpustit londýnské City do eurozóny, pokud Británie nebude přispívat do rozpočtu EU

19. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

 

 Macron rebuffs post-Brexit City deal unless UK pays into EU budget https://t.co/6gOWH7W4lU


Během své návštěvy v Británii odmítl francouzský prezident Emmanuel Macron opakované žádnosti Londýna o přístup na evropský trh pro londýnské finanční služby. Británie nebude mít plný přístup na trhy Evropské unie a její finanční firmy nebudou mít přístup na evropský trh, pokud nebude přispívat do rozpočtu EU a pokud nepřijme veškeré předpisy Evropské unie. 

"Pokud chcete mít přístup pro vaše finanční služby na Evropský trh, klidně, ale znamená to, že budete muset přispívat do rozpočtu EU a přijmout jurisdikci EU. Je to situace, jaká existuje pro Norsko," zdůraznil Macron. 

Theresa Mayová na to neustále blábolí, že chce zajistit po brexitu "hluboký a mimořádný" vztah Británie z EU. Jsou to jen slova. 

Podobně by dopadla Česká republika, kdyby odešla z EU. Její trh by se absolutně rozložil a její ekonomika by zkolabovala. 

Stop imigrantům a levňošovi. Řekněte ne vítačům a kývačům

19. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Komentátor RIA Novostí Michail Šejnkman zle vyčinil Andrjušovi Babišovi, když si dovolil radit jeho Milošovi, co voličům vadí - totiž lokajské nadbíhání Kremlu. Autora také zjevně potěšilo, když za takových okolností jednobarevná vláda Agrofertu nedostala důvěru ZDE. Béda Trávníček, který platí čerstvé prolhané inzeráty prezidentské nekampaně, si zase údajně nechá operativně zešikmit oči a zamiloval se do rýže ZDE.

Z 50 nejznečištěnějších evropských měst je jich 33 v Polsku

19. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Pálení uhlí se v Polsku považuje za vlastenecké


Město Rabka-Zdroj v jižním Polsku je známé jako léčebné středisko pro děti už od 19. století. V dnešní době je tam také děsivým způsobem znečištěný vzduch. V lednu 2017 tam byla koncentrace benzopyrenu, karcinogenní látky, ve vzduchu osmadvacetkrát vyšší než jsou normální limity. Pokud to tak bude pokračovat, město přijde o svůj status lázní, který se musí obnovovat každé tři roky.

Rozhovor Britských listů 145. Rozštěpená společnost: Zemanovci i pražská kavárna spolu vždy budou muset žít

12. 1. 2018

čas čtení 1 minutaS Bohuslavem Binkou, filozofem a environmentalistou z Masarykovy univerzity, hovoří Bohumil Kartous o tom, zda se občané v rozhádané společnosti dokáží věnovat vážným tématům, jako je ochrana životního prostředí, a že je třeba jim vysvětlit, že ekologická politika je pro ně výhodná. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. ledna 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Stropnický: Pražské mosty jsou v havarijním stavu

18. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Matěj Stropnický na Facebooku:

Nechci šířit paniku, ale tohle je bohužel opravdu vážné: technický stav mostů v Praze je mnohem horší, než vedení města, natož obyvatelé, tuší.

Dnes nám na dopravním výboru jejich správce TSK na mou žádost předložil ze sedmistupňové škály ty, které jsou ve třech nejhorších kategoriích. Celkem jich je 130 (ze 700 mostů ve městě), z toho 23 v tom druhém nejhorším a 3 v tom úplně havarijním - ty poslední tři jsou už zavřené. Zřícená trojská lávka byla mezi 23 mosty ve stupni šest, kde je také například Libeňský most nebo most Palackého. V kategorii pět jsou ovšem všechny tyto mosty: Barrandovský, Jiráskův, Mánesův, Legií, Čechův nebo Hlávkův!

Neuvěřitelné je:

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

USA "neplánují pohraniční armádu v Sýrii"

19. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Mluvčí Američany vedené koalice proti IS, který před několika dny oznámil plány na vznik třicetitisícových pohraničních "bezpečnostních sil" v Sýrii, ve čtvrtek prohlásil, že neexistují plány na vybudování nové "armády" nebo konvenčních "pohraničníků".

Súdán vysílá jednotky na hranici s Eritreou

19. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Shromažďování vojenských sil kolem hranice mezi Súdánem a Eritreou posiluje napětí v oblasti Rudého moře. Súdánská armáda tvrdí, že vyslala další vojáky, aby zastavila pašování zbraní. Ale eritrejská vláda to označuje za záminku pro vojenské přípravy.

Human Rights Watch: HRW: Zpráva o stavu světa r. 2017 v číslech

18. 1. 2018

čas čtení 1 minuta- 650 000 Rohingů uprchlo od 25. srpna 2017 do Bangladéše ve snaze uniknout masovému vraždění a dalším zločinům, které páchají barmské bezpečnostní jednotky.

- Více než 230 000 civilistů obdrželo přístřeší od mise OSN v Jižním Súdánu. Je to největší počet postižených osob od začátku tamější krize.

- ŽÁDNÍ homosexuálové nežijí v Čečně, tvrdí čečenské úřady, které ostudně popírají jejich existenci.

- Více než 540 000 lidí stále ještě žilo v červnu 2017 v Sýrii v obkličených oblastech.

- Téměř 50 000 mladých lidí ve věku 17 let nebo mladších je vězněno v USA.

- 1035 lidí bylo od ledna do listopadu usmrceno v Rio de Janeiru policisty ve službě.

- 600 škol v Demokratické republice Kongo se od srpna 2016 do září 2017 stalo terčem útoků anebo bylo zničeno.

- 23 raket odpálila v roce 2017 KLDR. Její jaderný program částečně závisí na otrokářské práci lidí vězněných v koncentračních táborech.

- Více než 12 000 lidí bylo usmrceno v rámci "protidrogové války", kterou vede na Filipínách prezident Duterte od doby, kdy se dostal v červnu 2016 k moci.

- 8,4 milionů občanů Jemenu je vážně ohroženo hladomorem, avšak koalice, vedená Saúdskou Arábií, brání dovozu životně důležitého zboží do Jemenu, a ozbrojené jednotky z povstalecké skupiny Houthi nevybíravě útočí na civilisty.

- 150 novinářů je v Turecku ve vězení. Turecko je v současnosti zemí, v níž je uvězněno největší množství novinářů na světě.

- Asi 5400 demonstrantů bylo v souvislosti s demonstracemi uvězněne od dubna do listopadu 2017 ve Venezuele.


Éra Trumpova populismu nahrává diktátorům, loňský rok ale ukázal, že čelit se jim dá

18. 1. 2018

čas čtení 2 minuty

"Tam, kde je odpor proti populismu, nenávisti a vylučování menšin ze společnosti silný, to mají populisté těžké. I když v zemích, kde mainstreamoví politici před populistickým šířením nenávisti a vylučování lidí z národa kapitulují, se populistům vede dobře," píše v článku, který dnes vyšel v četných mezinárodních denících, v ČR v češtině v Hospodářských novinách ZDE, při příležitosti vydání letošní výroční zprávy organizace Human Rights Watch její ředitel Kenneth Roth.

Nejzajímavější podle mého názoru, píše Jan Čulík, je skutečnost, že celá řada malých zemí se v poslední době postavila do čela boje za lidská práva v mnoha částech světa a země jako Nizozemsko, Lichtenštejnsko a Island v tom dosáhly obrovských úspěchů. 

Je obrovská škoda, že nic takového nedělá česká vláda. Měla by z toho obrovský prospěch, kdyby se stala světoznámým obhájcem lidskosti a lidských práv (pokud tedy musíme argumentovat v této věci prospěchem).


S výjimkou hospodářsky krizových východních částí Německa, kde se od pádu berlínské zdi proti široce rozšířenému rasismu a xenofobii nikdo nepostavil, získala strana AfD největší podporu v bohatém Bavorsku, kde tamní CSU, vládní partner CDU kancléřky Angely Merkelové, přijala daleko více nacionalistických postojů strany AfD než CDU na celostátní úrovni. Ukázalo se, že zásadní odpor proti populismu je daleko efektivnější než vypočítavá snaha se mu vyrovnat.

V situaci, kdy mocnější státy vytvářely překážky anebo nebyly nápomocné, se do čela globální obrany práv postavily menší státy. Díky Nizozemsku zahájila Rada OSN pro lidská práva vyšetřování zločinů proti lidskosti spáchaných všemi stranami v Jemenu.

Valné shromáždění OSN se vyhnulo vetu Ruska v Radě bezpečnosti OSN a jmenovalo prokurátora pro stíhání válečných zločinů páchaných v Sýrii - v důsledku vedoucí role Lichtenštejnska. Island se postavil do čela úsilí v Radě OSN pro lidská práva bojovat proti kampani hromadných poprav osob podezíraných ze šíření drog, kterou vede filipínský prezident Rodrigo Duterte.

 Celý článek ZDE

29736

Analýza komunikace ve veřejném prostoru před druhým kolem prezidentských voleb

Co rozhodne prezidentské volby

18. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Prezidentské volby žel nerozhodne úvaha voličů o způsobilosti, osobnostních kvalitách kandidátů, jejich životní příběh, autorita, kterou mohou prezidentskému úřadu dát ani záměr na posilování těch témat ve veřejné diskusi, která jsou pro rozvoj společnosti důležitá a která oba kandidáti druhého kola, Jiří Drahoš a Miloš Zeman, nastolují. Rozhodne pevnost rozhodnutí ve vztahu Zeman - Antizeman, vliv dezinformací, mocenských skupin a jejich médií a schopnost kandidátů v tomto toxickém prostředí manévrovat.

Do jaké míry o prezidentských volbách rozhodnou dezinformace?

Proč je Miloš Zeman veskrze neúspěšný prezident

18. 1. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Bezezbytku souhlasím s Bohumilem Kartousem, že vliv Ruska na prezidentské volby je velice spornou otázkou a že by Drahošův tým neměl na tuto vějičku skákat – a to navzdory tvrzením ideologizujících think-tanků, jakými jsou třeba Evropské hodnoty, jejichž hysterické proklamace spolehlivě přitáhnou Zemanovy voliče k druhému kolu prezidentských voleb jako šváby na pivo. Koneckonců prodlouženou paži Kremlu v české dezinformační operetě se bezvýhradně a nade vši pochybnost nepodařilo demaskovat ani Ondřeji Kundrovi z Respektu přes velkorysé finanční zázemí, jež mu poskytuje jeho kontroverzní zaměstnavatel. Přesto však hraje dezinformační mašinérie nezanedbatelnou úlohu při rozhodování o budoucí hlavě státu. Otázkou ale zůstává, kdo za mystifikační kampaní ve skutečnosti stojí. Mezitím Miloši Zemanovi zjevně dochází dech, přičemž se může spoléhat pouze na nevědomost a krátkou paměť svých voličů.     

29869

Zeman je bezvýznamný a pro skutečné zájmy Ruska nebo Číny nepoužitelný

Ovlivňuje Rusko prezidentské volby v ČR?

18. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Jiří Drahoš v rozhovoru pro Český rozhlas spekuluje, že Rusko má zájem o znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem. Byť poctivě říká, že to nemůže prokázat a že to dovozuje nepřímo ze zprávy BIS o prokazatelných ruských aktivitách v digitálním světě, Český rozhlas z toho bulvarizujícím způsobem udělal titulek obsáhlého a jinak seriózního rozhovoru. Jiří Drahoš se bude muset vyvarovat podobných prohlášení, pokud skutečně nechce plavat s Milošem Zemanem v jeho argumentačním septiku. Pokud se skutečně podaří prokázat ruská stopa za propagandou dehonestující Jiřího Drahoše na sociálních sítích a parazitních webech, je to téma voleb. Pokud ne, snaha jít touto cestou je spíše jen posilováním Miloše Zemana ve smyslu přistupování na jeho manipulativní agendu. Ostatně, lze dokázat, že Zemanův obraz státníka, který je spojen s globálními mocnými, je jen komický pouliční plakát pro důvěřivé.

29766

Bodláky Václava Duška

Velkolepé politické dividlo

18. 1. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Intrikáni se rozšafně radují, intrikánství u nás bouřlivě kvete, tož, div se světe.Autorské trapné představení trvalo hodiny, parlamentní zdi se rosily studem, dramaturg neznámý, režie v duchu Tonky Drbny. Škoda, že si aktéři nenechali poradit zahraničním kabaretiérem a nevykloktali ústa borovou vodou. Ledové vášně střídaly přátelské úlety – raději sledovat tah husí a poslouchat přitom Taganku od Džemy Chalid; rádci i poradci napjatě poslouchali řečnické tlachy – rozbor učiněn hned po procitnutí uměleckých zloduchů. Na parlamentních dveřích iniciály N+G+K. Potlesk na otevřené scéně vlažný, ale zážitek pro celý života běh zůstane, vážení hastroši. Mlč a čuč.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Pomáhá české školství vracet společnost do období normalizace?

18. 1. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 2 minuty

 


Ve svém velmi trefném článku “Lež není názor” (ZDE) se Apolena Rychlíková mj. zamýšlí, že jednou z cest jak bojovat s médii jako např. TV Barrandov, Parlamentní listy, či MF Dnes, které systematicky chrlí polopravdivé, či přímo lživé informace do českého mediálního prostoru, je “důsledné odhalování těch mocenských struktur, které ze stávajícího naladění těží”.

Černý protest v Praze

18. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Praha 18. 1. 2018 - Dnes v 18:30 proběhne na pražském Palackého náměstí Černý protest, který se staví na odpor proti tendencím zpřísňovat potratovou legislativu v Polsku. Akci svolávají Poláci žijící v Praze ve spolupráci s pražskými radikálně levicovými kolektivy. Název Černý protest odkazuje na protesty z roku 2016, kdy se legislativu snažila zpřísnit polská vládní strana PiS.

Švédští občané dostanou do každé domácnosti varování, aby se připravovali na válku s Ruskem

17. 1. 2018

čas čtení 2 minuty


 

Švédsko se, poprvé od roku 1961, rozhodlo rozeslat vládní brožuru 4,7 milionů švédských domácností, která poprvé za déle než půl století švédské občany instruuje, co mají dělat v případě války.

Brožura vysvětlí otázky, jako například jak se veřejnost může v případě války podílet na "totální obraně" a jak si zajistit základní potřeby jako vodu, potraviny a otop. Brožura se také bude zabývat dalšími otázkami, jako jsou kybernetické útoky, terorismus a globální oteplování.

Jemné imprese dneška proti zázemí hrůzné minulosti

17. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Jiří Hájíček je tak trochu škatulkován do kategorie "regionálního" jihočeského a "realistického" autora (co slovo "realismus" v literatuře znamená, netuším, žádná literatura není "realistická"; do knihy nenarvete trávu, veškerá literatura je fikce a stylizace, kromě toho, pokud se "realismus" rovná poněkud naivním pokusům spisovatelů z konce devatenáctého století popisovat v drobnostech skutečnost, Hájíček do této kategorie vůbec nepatří, jeho texty jsou vysoce lyrické, silně subjektivní, výrazně stylizované a prodchnuté hlubokým psychologickým porozuměním jeho postav).

Myslím si, že jeho prózy z posledních let, například soubor povídek z let 1995-2014 Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (Torst, Praha 2014) dokáží docela  důstojně konkurovat tomu nejlepšímu ze současné světové literatury a vůbec nevadí, vlastně je to svým způsobem přínos, že jsou   tyto texty jemně lokalizovány do prostředí jižních Čech.

Ruby Ridge, aneb Nehledat nepřátele

17. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Chcete-li, máte nyní možnost zdarma shlédnout loňský dokument Ruby Ridge z cyklu American Experience společnosti PBS. Na případ, o němž vypráví, lze jistě pohlížet více způsoby; preferuji zde perspektivu "tragické důsledky nálepkování nepřátel".

České volby: Známý radikál proti neznámému centristovi

17. 1. 2018

čas čtení 2 minuty

Evropské volby v roce 2017 byly charakterizovány nástupem populistických stran, píše finský bezpečnostní analytik Petri Mäkelä. Ale navzdory předpovědím zavedených expertů svět neskončil a evropská spolupráce pokračuje stejně pomalu, obtížně a neefektivně jako předtím.

Časová linka našeho článku v Nature

17. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Jak už jsem slíbil čtenářům Britských listů, pokusím se pro ně aspoň v krátkosti sepsat časovou linku vzniku našeho článku, který 14. prosince publikoval časopis Nature pod názvem „Alcohol-abuse drug disulfiram targets cancer via p97 segregase adaptor NPL4“. Ačkoli jsem v poslední době dával rozhovory pro server Hlídací pes a časopisy Týden a Téma, nikde nebylo dost prostoru pro vyprávění byť jen kostry celého příběhu.

Neuveriteľné: Exorcista posvätil úrad

17. 1. 2018 / Igor Daniš

čas čtení 3 minuty

Nová predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová, ktorá prekvapivo zdolala bývalého predsedu Blanára zo Smeru, si  nechala posvätiť svoj úrad kňazom a exorcistom Ľubošom Václavekom. Či vyháňal aj zlých duchov sa nedostalo na verejnosť. Možno vyháňal ľavičiarov alebo smerákov. Určte aspoň v Poľsku si získa nová predsedníčka uznanie.  E. Jurinová vyštudovala VŠST v Liberci (TUL) a je bývalá podpredsedníčka Národnej rady.

https://slovensko.hnonline.sk/1673767-na-zupnom-urade-v-ziline-bol-exorcista-pozvala-ho-tam-sefka-kraja-jurinova

https://www.cas.sk/clanok/642807/cudne-praktiky-sefky-zilinskej-zupy-jurinovej-urad-dala-vysvatit-exorcistom/

https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/454343-exorcista-na-urade/

https://domov.sme.sk/c/20738305/exorcista-stretol-som-desiatky-satanom-posadnutych-ludi.html

 

Švédsko na křižovatce: Neutralita, nebo NATO?

17. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Švédsko se chystá na podzimní parlamentní volby, píše Petri Mäkelä. Vnitřní i vnější bezpečnost se stanou významnými tématy pro všechny strany. Situace v baltském regionu se stává každý den napjatější a existují vážné bezpečnostní problémy v přistěhovaleckých čtvrtích švédských měst.

Syrská uprchlická krize: "Musíme žít v jeskyních"

17. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta


Humanitární organizace jsou přetíženy kvůli rozsahu humanitárních potřeb v Sýrii.

Organizace varují, že pokud budou pokračovat režimní a ruské nálety na oblasti kontrolované opozicí, na hranici s Tureckem se shromáždí až milion uprchlíků.

O situaci na severu provincie Idlíb informuje Sinem Koseoglu z televize Al-Džazíra.

Zdroj v angličtině: ZDE

Přečetli jsme:

'Prostě si požádáme, až my budeme chtít.' Šéf bezpečnostního výboru Koten s prověrkou nespěchá

17. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Poslanec a šéf sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) zatím nepožádal o prověrku. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz to vysvětluje časovou vytížeností. „Vysoce pravděpodobně o tu prověrku požádáme,“ říká Koten s tím, že vše musí „pořádně načasovat“.

Celý článek: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v prosinci 2017

13. 1. 2018

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 69 643.13.    Výdaje na provoz Britských listů byly 64447.50 Kč. 

Zůstatek byl koncemprosince 2017 166 108.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
44303