Babylon Berlin - vynikající seriál o Výmarské republice varuje před kořeny toho, co se může stát i dnes

2. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Destabilizace, korupce a nespravedlnost vedou k vražedné diktatuře

Je obtížné psát pro české čtenáře o něčem, co nezažili a co jim předem nezlegitimizují česká média, která je uvrhla už téměř stoprocentně do virtuální reality, kdy drtivá většina českého národa žije ve srovnání s vnějším světem v absolutní fikci, nemající vůbec žádnou vazbu na skutečnost.

(Ohromeně zírám na reakci jakési čtenářky na Fóru Novinek pod článkem o tom, že papež František v novoročním projevu apeloval na veřejnost, že je její povinnost pomáhat uprchlíkům. Podle čtenářky prý je papež "izolován" a "nic neví o situaci v Evropě, o vraždách páchaných uprchlíky a o muslimských no-go zónách". Chudinka čtenářka netuší, že nic takového neexistuje,  je lživými českými médii úplně zpitomělá. Papež František je o hodně lépe informován než ona. Jenže lidi si nedají říct.)

Rozhovor Britských listů 143. Srí Lanka - ráj na zemi?

29. 12. 2017

čas čtení 1 minutaV tomto předsilvestrovském a novoročním rozhovoru hovoří Jan Čulík s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou a dokumentaristkou Dominikou Švecovou o jejich cestě na Srí Lanku. S fotografiemi Kateřiny Duchoňové. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. prosince 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

O placatosti Země a o vzdělání

2. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Chtěl jsem napsat, že žasnu, ale už vlastně nežasnu… kdo může žasnout dnes, že se zrovna dnes stala mediálním tématem placatost Země? Dnes je přece legitimní mít názor, jakýkoli. Tím ve 21. století postupně retardujeme pod úroveň středověku. Ve středověku, kdy např. vznikly první univerzity (za všechny jmenujme univerzitu v Oxfordu, založenou na začátku 11. století), bylo vzdělání naprosto elitářské a vyžadovalo fundovanou disputaci.

PŘEČETLI JSME:

Lžemi vrhají manipulátoři Čechy do paralelních světů pro peníze a moc

2. 1. 2018

čas čtení 1 minutaOzve se víc lidí proti této hrozbě? Pomohlo by, kdyby se v ČR trestaly verbální trestné činy, jako je vyvolávání nenávisti vůči menšinám. Proč to nejde?

Apolena Rychlíková:

Když člověk sleduje, jakým způsobem se dnes některé skupiny mocných podílejí na vzniku paralelních světů, kde se skutečné problémy ignorují a ty neskutečné uměle vytvářejí, těžko uvěřit, že by to nedělaly naschvál, že by to nebyla hra, v níž se každé slovo váží tak, aby v celku utvářelo nenávistnou propagandu.  

Jen kvůli těm, kteří kumulují moc a kapitál, kteří utvářejí mediální prostor a úspěšně zneužívají nejistoty nás ostatních a přetavují ji v paranoidní nenávist, žijeme ve zcela oddělených světech. Politika se pro Okamuru, Ovčáčka, Zemana, Klause mladšího nebo Babiše stala jen závodem, v němž si plně saturovaní lidé hledají obětní beránky, aby mohli zůstat u moci. Z médií jako TV Barrandov, Parlamentní listy, MF Dnes, Prima nebo Nova ta touha vydělávat na rozeštvávání úplně čiší.

Jednou z cest nápravy by mohlo být důsledné odhalování těch mocenských struktur, které ze stávajícího naladění těží. To jsou totiž ti opravdoví společenští paraziti.

Zdroj ZDE
 

Britové demonstrují proti astronomickému zvyšování železničního jízdného na zprivatizované železnici

2. 1. 2018

čas čtení 1 minuta
Železnice, jako skoro všechno v Británii za vlády konzervativců, tedy školy, univerzity, zdravotnictví, policie a vězeňství, jsou v pokročilém stavu rozkladu. Jízdné na železnici je astronomické, přitom je železniční doprava nepříjemná a nespolehlivá. V sedmimilionovém Londýně trpí cestující dojíždějící do práce v přeplněných vlacích, kde je místo jen k stání, zatímco velká část vlaků jezdí pozdě nebo bývá zrušena.

Demonstrace vyvolalo pravidelné, novoroční zvýšení železničního jízdného, které je letos pro dlouhodobé jízdenky celých 3,6 procent, je to daleko vyšší zvýšení než inflace.

Pro informaci: měsíční železniční jízdenka na vzdálenost 90 km z londýnského nádraží St. Pancras směrem na jihovýchod Anglie stojí 14 500 Kč. Od roku 2010 stouply ceny železničního jízdného v Anglii o cca 40 procent. Cestující si stěžují, že jezdí v přeplněných, nespolehlivých, čtyřicet let starých vlacích.

Až 60% azylantů v Německu pracuje jako odborná pracovní síla

2. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Až 60% azylantů v Německu pracuje jako odborná pracovní síla,? píše na Facebooku Jaroslav Miko.
Před dvěma lety jsem zde čelil kritice a výsměchu, kdy jsem i v souvislosti s migrační vlnou psal o tom, že Německo se rozhodně ekonomicky nezhroutí. Ve skutečnosti Německo dokonce ohlásilo největší přebytek státního rozpočtu za celou svou novodobou historii.

To jsou právě ta reálná čísla a informace o stavu věcí, které si v Česku jen s obtížemi derou cestu k široké veřejnosti. Nemalá část české společnosti pak zažívá například rozčarování z výsledků voleb v západní Evropě, které jsou v přímém rozporu s tím, jaká představa o uprchlicích v Česku převládá.

Írán: Už 21 civilistů bylo usmrceno při potyčkách s policií

2. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Dalších devět mrtvých, demonstrace pokračují. Celkem už bylo při protivládních demonstracích v Íránu, které se rozšířily po celé zemi, usmrceno 21 osob.


Demonstranti ignorovali varování úřadů, aby přestali demonstrovat, jinak je zasáhne "železná pěst". Dochází ke scénám, které jsou stále násilnější.

Mají Spojené státy podíl na nepokojích v Íránu?

2. 1. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Masové protivládní protesty v Íránu nemající obdoby od zelené revoluce v roce 2009 si podle lokálních médií vyžádaly již nejméně dvanáct obětí, přičemž stovky lidí byly zatčeny. Americký prezident Donald Trump dlouho neotálel a odsoudil zkorumpovaný režim v Teheránu, jenž podle jeho mínění prohýřil národní bohatství, aby mohl v zahraničí financovat teroristy. Přestože je nespokojenost tisíců Íránců, kteří v ulicích velkých měst vyjadřují nespokojenost s inflací, vysokými cenami a snížením či odstraněním vládních dotací, naprosto oprávněná, Bílý dům by se při kritice těchto nešvarů měl v prvé řadě sám chytit za nos.

Washington Post o nacionalismu ve Skotsku i jinde

2. 1. 2018

čas čtení 1 minutaMoudrá slova v deníku Washington Post. Existuje obrovský rozdíl mezi otevřeným, občanským post-nacionalistickým  nacionalismem ve Skotsku a nepříjemným, uzavřeným a xenofobním nacionalismem Donalda Trumpa či brexitu:


"Nacionalismus dokáže osvobodit, nebo zotročit: dokáže rozbít impérium nebo přimět masy, aby páchaly strašlivé zlo: dokáže osvobozovat i utlačovat. Avšak dnešní skotský nacionalismus nedělá ani to, ani ono.

Dnešní skotský nacionalismus není vražedný jako IRA, ani rasistický jako fašismus, vůbec ne. Dnešní skotský nacionalismus také neusiluje o politickou a kulturní autonomii jen pro věc  samu tak, jak o ně například usilovali Češi za habsburského mocnářství, anebo jak o ně dnes usilují ukrajinští nacionalisté.

Skotsko je post-nacionální nacionalismus: je to nacionalismus, jemuž nejde o to, kdo vládne, ale o to, jak systém vlády vypadá v praxi. Je svým vlastním způsobem pokojný a krásný, ale nikdo by za něj nezemřel."

Proč nepodpoří západní feministky Palestinku Ahed?

2. 1. 2018

čas čtení 1 minutaŠestnáctiletá Palestinka Ahed Tamimi, která byla zatčena poté, co byla nafilmována, jak fackuje izraelského vojáka, byla obžalována z útoků na bezpečnostní jednotky, z pobuřování a z házení kamení.

Videozáznam Ahed Tamimi, který se před čtrnácti týdny virálně rozšířil na sociálních sítích, vyvolal opačné reakce od Izraelců i od Palestinců, a kampaň za její propuštění.

Ahedina matka Nariman Tamimi, která údajně incident živě vysílala na internetu, byla také obžalována z pobuřování.

"Proč nepodpoří západní feministky Palestinku Ahed?" ptá se televize Al Jazeera.  

PŘEČETLI JSME:

Proč se většina českého národa pořád tolik bojí?

1. 1. 2018 / Jiří Pehe

čas čtení 2 minuty
Když se ale tak daří a dokonce prý „bude líp“, proč se tedy většina národa tolik bojí? Proč u nás vítězí (na rozdíl od západní Evropy, kde jen posílily) politické strany a hnutí, které obchodují se strachem z migrantů, Evropské unie, globalizace a vlastně všeho cizího? Kde se stala v našem národním pelíšku chyba?

Za malebným obrázkem ekonomicky prosperující země, se skrývají jevy o poznání méně pozitivní, o kterých politici neradi mluví. Netýká se to přitom nezbytně jen největší spotřeby některých návykových látek na světě, chátrající dopravní infrastruktury, nevýkonné byrokracie, excesů soudní i policejní moci, ubohé politické kultury, nebo skutečnosti, že v údajně prosperující zemi je téměř milión lidí v exekuci.

Česká republika je tím, co ze společného státu „zbylo“. Je to společnost krčící se ustrašeně ve své kotlině.

(Pod)průměrnost ve srovnání s prudce pádícím světem je doprovázena sebeuspokojením společnosti provinciálně ponořené do sebe. V televizích se pořád dokola promítají „ikonická“ díla české seriálové i filmové tvorby (z nichž si národ vylovil svoje oblíbené „hlášky“). Společnost je většinově vystavena nekonečnému oblbujícímu proudu „estrádní“ popkultury, jejíž „špičky“ neobstojí ani ve srovnání s tím, s čím je člověk konfrontován třeba na newyorské ulici. Je zcela symptomatické, že nejúspěšnějším českým uměleckým žánrem je pohádka.

To vše je paradoxně doprovázeno jakousi neoficiální, zcela falešnou ideologií národní výjimečnosti.

Přišel čas dospět! Je třeba se vážně zamyslet, jak se dostat z ubíjející národní průměrnosti a strachu ze světa.

Existují příklady srovnatelně velkých zemí, které to dokázaly, a staly se synonymy technologické inovativnosti, vynikajících kulturních počinů, skvělého vzdělání. Možná bychom si měli vzít z nich vzít příklad.


Celý článek ZDE
 

Guardian: Pětadvacet let Bratislavy jako hlavního města nezávislého Slovenska

1. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

K pětadvacátému výročí vzniku nezávislého Slovenska publikoval na Nový rok deník Guardian rozsáhlejší profil  Bratislavy jako hlavního města nezávislého Slovenska. Zaznamenává dynamický rozvoj města, jemuž se víceméně daří překonat problémy s dopravní obslužností, absencí řádné strategie zástavby a problémů vzniklých v komunistické éře. Město má rychle rostoucí ekonomiku, založenou na technologických a mediálních firmách.

Článek je ZDE

Bývalý europoslanec za Stranu zelených Cohn-Bendit očekává odchod Polska, ČR a Maďarska z EU

31. 12. 2017

čas čtení 1 minutaBrexit bude mít i pozitivní dopady, argumentuje bývalý německý europoslanec za Stranu zelených Daniel Cohn-Bendit. Mohl by vést ke "zdravému zeštíhlení EU". Brexit by měl být vzorem pro Polsko, Maďarsko a ČR, které nechtějí spolupracovat s Bruselem. Tyto země by měly mít možnost odejít z Evropské unie, pokud se nechtějí podílet na její plánované restrukturalizaci. Vzorem pro to by měl být brexit.

Cohn-Bendit předpovídá, že nyní, 14 let po vstupu středoevropských zemí do EU, "dojde k jejich odchodu". V budoucnosti totiž sníží země eurozóny své dosud miliardové dotace pro všechny tyto nové členské země, které nesdílejí princip solidarity. Pak v těchto zemích dojde k vzniku hnutí požadujícího odchod z EU.

Vedlo by to k "zdravému zeštíhlení Evropské unie", konstatuje Cohn-Bendit. Budoucí vztah se středoevropskými zeměmi, které odejdou z EU, by mohl být založen na principech brexitu.

Podrobnosti v němčině ZDE


29862

Boston: Miluj svého (muslimského) souseda jako sebe samého

30. 12. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Pár postřehů na doplnění asi čtyřicítky fotografií z předvánočního a vánočního Bostonu.

Známý holandský politolog Cas Mudde (který se svého času zabýval hodně i českou a středoevropskou problematikou, nyní působí na jedné americké univerzitě a právě vydal knihu o americké ultrapravici) varuje, že extremně fašistické názory a tupá blbost, kterou šíří Donald Trump z prezidentského úřadu, existuje v Americe bez jeho přičinění, on je pouze legitimizoval a znormalizoval (podobně, jako to v ČR dělají Zeman, Okamura, Babiš a nyní skoro všichni politikové) a že americký fašismus bude existovat i po jeho odchodu. Jiní varují, že nesmírně znepokojující jsou polovojenské americké organizace pravicových radikálů (podobně jako v ČR, kde proti nim nikdo nic nepodniká) - že to je přímá cesta k pravicové diktatuře.

Shodou okolností cestuji do USA jen na západní a východní pobřeží, tentokráte do Bostonu, a s atmosférou bigotnosti a hlouposti, jaká je zřejmě charakteristická pro mnohé jižanské státy a "prostředek" USA, a jako šíří například Murdochova televize  Fox News, se tam vůbec nesetkávám.

Naopak, stejně jako letos na jaře při pobytu v Los Angeles, jsem si znovu potvrdil, že v Kalifornii i v Massachusetts je atmosféra multikulturalismu, tolerance a všeobecné demokratické slušnosti tak hluboce zakořeněná, na rozdíl od střední Evropy, že si myslím, že bude nesmírně obtížné ji zlikvidovat. Mám optimistický pocit, že se Amerika prostě nedá.

Mou zkušeností z letošních Vánoc v Bostonu je, že se s vámi dávají v metru a na ulici lidi přátelsky do řeči. Nebo vám jen tak na ulici sami od sebe přejí hezké Vánoce.

No podívejte se na obrázky. Jsou s komentáři pod těmito dvěma krátkými předvánočními videi, když si rozkliknete článek:

Ten saxofonista, co jste ho v Bostonu před Vánoci natočili, mi nahrál českou hymnu na moji peformanci, s kterou jsem chtěl nadzvednout české fašouny, zakládající si na tom, že jejich hymnu může hrát jen "čistý, bílý Čech", píše z Bostonu Milan Kohout. Video ZDE


 

Hlavní politickou událostí roku 2017 byl pád ČSSD

30. 12. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Myslím, že nejdůležitější politickou událostí roku 2017 je pád sociální demokracie a její přeměna ze strany, která do prezidentských voleb v roce 2013 dokázala nominovat Jiřího Dienstbiera, ve stranu protievropskou, xenofobní, populistickou, jejímž hlavním cílem bylo přesvědčit své voliče, že mají volit Babiše nebo Okamuru. A to se jí podařilo.

Ačkoli už ve sněmovních volbách 2013 zažila ČSSD výrazný neúspěch, přece jen zbyla na politické scéně jako jediná protiváha Hnutí ANO, neboť pravice na tom byla ještě hůře. A tak se z vládní sestavy ANO-ČSSD stala zároveň hlavní opoziční dvojice v této zemi. Krajské volby 2016 učinily krach pravice ještě mnohem zřetelnější, neboť ani po téměř třech letech v opozici se pravicovým politikům nepodařilo získat zpět ztracenou důvěru veřejnosti.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Scénář: Stane se pod vedením prezidenta Tomia Okamury ČR znovu ruským satelitem?

30. 12. 2017 / Hayato Okamura

čas čtení 2 minuty


Pan Miloš Zeman se před nedávnem osobně zúčastnil celostátního sjezdu Tomiovy SPD. Pronesl na něm pak dosti vstřícný, až pochvalný projev. Připravené gesto mělo legitimizovat českou krajní pravici - a učinit ji stravitelnější, přijatelnější pro širší veřejnost.

Již předtím se dosluhující prezident a Tomio sešli - těsně před vypršením lhůty k podání prezidentské kandidatury - a zjevně se dohodli na vzájemné podpoře. Tento plán nyní naplňují.

Europoslanci si v lednu vyžádají zprávu OLAF k Čapímu hnízdu

29. 12. 2017

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

Praha, Brusel – Europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) budou požadovat zveřejnění závěrů OLAF v kauze Čapí hnízdo. Podle europoslance a vice-koordinátora tohoto výboru Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je takový postup běžný a nevidí žádný důvod, proč by měla být zpráva před veřejností utajována. Případné zveřejnění zprávy v žádném případě nemůže ovlivnit české vyšetřování.

Vánoční čtení:

Za trochu lásky...

24. 12. 2018 / Jiří Dědeček

čas čtení 2 minuty

Když jsem odbočoval z Plzně na Čistou,
potkal jsem se s mladým neonacistou.
Měl napsáno 'Praha' fixem na lístku,
pod paží ved mladou neonacistku.

Jindy sice nerad beru stopaře,
těmhle dvěma však jsem viděl do tváře,
a byly to ještě děti docela,
on maličko smrděl, ona voněla.

Když se naklonila, že si zapne pás,
uviděl jsem věci, že mě přešel mráz:
v uších měla zlatý křížky hákový
a na prsou modrý, taky takový.

Pro mě jsou to, pravda, mrtvý symboly,
ať si je tetuje, kdo chce, kamkoli,
symboly jsou mrtvý, ale, buď jak buď,
když je holce šestnáct, tak jí krášlí hruď.

Nežli jsem jí stačil vyjevit svůj cit,
zeptal se ten chlapec, jestli nejsem žid,
jestli nejsem cikán, jestli nemám AIDS,
že bysem moh' taky nosit hakenkrajc.

A já jsem řek': vole, jde tu o omyl,
já jsem jednak Rom a jednak židomil,
mimo AIDS mám lepru, syfla, choleru,
nemysli si, že se z tebe poseru.

Když mě její kudla škrábla do čela,
ani přesně nevím, co to křičela,
helma se jí svezla trošku ke straně,
vypadala tak ňák dětsky, bezbranně.

Řekla, že má držka žádá plastiku,
tak mi tam teď jizvy tvoří svastiku,
snad se časem ztratí nebo zahojí,
jedno nebo druhý, nebo obojí.

Na světě to chodí jako u blbejch,
jen se zrodí symbol, už je z něho cejch,
jeden radši Sládka, druhej Nerudu,
já už ale asi jinej nebudu.

Odjakživa dělám chybu velikou - -
příroda je u mě nad politikou,
kde jsou všechny kříže, srpy, kladiva,
když se na mě takhle holka podívá?

Když se na mě koukne blíž a ještě blíž,
zabolí mě vlastní nalomenej kříž,
kterej se mi tímto vrazil do tváře,
ano, mládí, mládí, to se se mnou nepáře.

Když jsem odbočoval z Plzně na Čistou,
potkal jsem se s mladým neonacistou.
Měl napsáno 'Praha' fixem na lístku,
pod paží ved' mladou neonacistku.

Ona měla botku plíškem podbitou,
on šel bos a s hlavou odkrytou,
z toho je snad jasný, jak se věci maj',
že za trochu lásky šli by světa kraj,
eins, zwei, drei ...

Zapomenuté zásluhy stalinských vrahounů, čili O vymývání mozků za koncesionářské poplatky

29. 12. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Česká televize nyní pomáhá oslavovat klíčové postavy stalinského totalitního systému. Zakoupila a dabovala seriál Zapomenutí vůdci ZDE oslavující masového vraha a mučitele Felixe Dzeržinského, tvář prohitlerovské stalinské politiky Vjačeslava Molotova, vrchního glajšaltátora sovětského umění Andreje Ždanova nebo výkonnou ruku stalinského teroru Lavrentije Beriju (toho dokonce hned ve dvou pokračováních).

Krájení salámu

29. 12. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Na jednání vlády nebude připuštěn šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (to je ten úřad, který kontroluje vládu, ministerstva atd.). To má logiku - ještě by vládu kontroloval!

Účast kohokoli dalšího na jednání vlády je jen na pozvání předsedy Babiše (dříve mohl pozvat kterýkoli ministr a souhlas dávala vláda jako celek).

V zápise z jednání vlády se už nebude uvádět, jak který člen vlády konkrétně hlasoval. Ze zasedání vlády se nebude vydávat tisková zpráva pro veřejnost (k čemu je nám tá transparentnosť? Vládneme, nerušiť!).

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Hledá se nástupce Václava Havla aneb K čemu je vlastně prezidentský úřad?

29. 12. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Zhlédl jsem rozhovor s bývalým osobním tajemníkem exprezidenta Václava Havla Vladimírem Hanzelem a opět jsem se dozvěděl, že nám dnes Václav Havel naléhavě chybí. Připadá mi komické, jak se někteří z nás neustále snaží vyvolávat duchy značně retušované minulosti, doufajíce, že se dění v zemi pod Řípem, potažmo ve světě obrátí k lepšímu, najde-li se důstojný nástupce Tomáše Garrigue Masaryka a Václava Havla. Je to samozřejmě nesmysl, protože křečovitě udržovaná mytologie o morálních výšinách prezidentského stolce je alespoň v mých očích směšnou atrapou našich vlastních mindráků a slabin.

#Me Too

28. 12. 2017

čas čtení 7 minut

Už dřív jsem tu psala, ještě dávno před kampaní #Me Too o tom, jak se v mé generaci přítelkyň, kamarádek, známých, sester a žen žádné, kterou znám, nevyhnulo sexuální obtěžování, dotěrnost, osahávání, oplzlé řeči, exhibicionismus a další projevy zoufalých nebo divných mužů, snažících se navázat sexuální kontakt, píše na Facebooku Monika Elšíková (Le Fay).


Díky té kampani se mi vybavilo několik zážitků, na které jsem už dávno zapomněla. Řada z nich se stala, když jsem byla ještě dítě, nebo když jsem chodila na základní školu. Osahávání ve frontě, masturbace mužů v MHD, nebo v obchodě, divní chlápci na ulici, ale taky zcela konkrétní pokusy o útok, jako když jsem hájila starší sestru před opilým sousedem, nebo nás s kamarádkou zamkl v obchodě člověk, kterému jsme naštěstí utekly. Dodnes si pamatuju kamarádčinu tvář, jak byla strašně vyděšená, protože si myslela, že nás chce zabít.

Zastavme nesmyslné odebírání dětí!

28. 12. 2017

čas čtení 1 minuta

Dcera naší klientky má lehké mentální postižení. V září 2013 nastoupila na základní školu, kde potřebovala asistenta pedagoga a individuální vzdělávací plán. Klientka pro svou dceru chtěla asistenta pedagoga i ve školní družině a na škole v přírodě, na což má podle zákona právo (viz informace na stránkách MŠMT).

Škola nebyla schopna zákonné požadavky naplnit. Naopak požadovala po klientce, aby zajistila osobního asistenta a hradila si jej sama.

Prezident Zeman lže, i když to vypadá, že nelže.

28. 12. 2017 / Václav Jamek

čas čtení 4 minuty

Prezident Zeman lže, i když to vypadá, že nelže. V Belgii se o nové vládě jednou po parlamentních volbách vskutku vyjednávalo mimořádně dlouho, opravdu skoro dva roky (od dubna 2010 do prosince 2011). Jenže prezident nějak opomněl dodat, že po celou tu dobu tam nevládly nějaké svévolně jmenované vlády bez veškeré legitimity, ale pořád stará vláda premiéra Yvese Leterma, sice v demisi, ale opírající se o legitimitu poskytnutou předchozím parlamentem (neboli dělo se to, co by podle Zemana u nás prý "nikdo" za žádnou cenu nechtěl!); a  během té doby nesměla nic převracet vzhůru nohama, ale jen vyřizovat "běžné záležitosti". Stejně je tomu teď v Německu: nebyla tu nejprve svévolným úradkem spolkového prezidenta jmenována jakási vláda bez ohledu na parlament, ale nejprve se vyjednává o podpoře v parlamentu, na jejímž základě by teprve mohla být nová vláda jmenována, a do té doby vládne legitimní vláda předchozí.

O čem se ekonom Zeman ve vánočním projevu nezmínil: Vzestup automatizované ekonomiky disproporčně postihne chudé lidi

28. 12. 2017

čas čtení 3 minutyStroje ohrožují pracovní příležitosti, které vytvářejí v Británii platy v hodnotě 290 miliard liber (8120 miliard Kč)

Vzestup automatizované ekonomiky riskuje vyvolat sociální nepokoje, protože dojde k výraznému prohloubení propasti mezi bohatými a chudými. Automatizace v Británii  ohrožuje platy v hodnotě 290 miliard liber (8120 miliard Kč).

Ohrožena je v Británii přibližně třetina platů. Vyplývá to ze studie ekonomického think tanku IPPR. Organizace varuje, že nejohroženější jsou málo placená zaměstnání. Naléhá na britskou vládu, aby zahájila rekvalifikační programy, které by měly pomoci lidem získat novou kvalifikaci a mít prospěch z nových technologií.

V Německu se účtují záporné ceny za spotřebu elektrické energie

28. 12. 2017

čas čtení 1 minutaNěmecko investovalo za posledních dvacet let  200 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů elektrické energie. Tyto obrovské investice nyní mají neočekávaný dopad - občas se totiž děje, že spotřebitelům se za užívání elektrické energie platí. To se stalo zrovna o minulém víkendu.

Po většinu neděle 24.12. a ráno 25.12. klesly v Německu ceny elektrické energie pod nulu v důsledku malé poptávky, netypicky teplého počasí a silného větru, v jehož důsledku bylo do elektrické sítě generováno množství elektřiny vytvořené větrníky.

Rada nad zlato

Investujme do betonu, vzdělání škodí...

28. 12. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Miloš Zeman radí Čechům, aby investovali do dopravy. Tuto oblast si vybral jako nejdůležitější z hlediska ekonomického rozvoje. Investovat "do betonu" je sice potřeba, ale je to z hlediska střednědobé a dlouhodobé prosperity druhořadé. V prvé řadě je nutné investovat do vzdělávání, které představuje ve věku inovací a přesunu ekonomického těžiště do digitální dimenze  nejdůležitější "přírodní zdroj", který může česká společnost využít. Pro výroční konferenci Aspen Institute Central Europe jsem zpracoval komparativní studii srovnávající několik důležitých indikátorů kvality vzdělávání v zemích Visegradu (str. 46 a dále). Z hlediska celkových investic do vzdělávání, podpory učitelů, struktury středního školství či výhledu na dosažení vyššího vzdělání vybočuje významně pouze Polsko, Slovensko, ČR a Maďarsko třou ruku v ruce vzdělávací bídu. Je to jedno z dílčích vysvětlení, proč se Polsku daří více i v růstu HDP. Nebýt skličující politické a občanské situace. mohli bychom Polákům závidět, že předchozí vlády nebyly tak tupé a zajistily, že Polsko se alespoň blíží z hlediska investic do vzdělávacího systému průměru OECD (procentem HDP) a že polští učitelé nedostávají tak ostudně nízké platy či že se míra dosažení vyššího vzdělání diametrálně liší od stavu ve zbylých třech zemích Visegradu... 

29817

Kdy na sebe budou moci být Češi skutečně hrdí

Proč populisté nikdy nepomohou svým voličům

28. 12. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Frustrovaní voliči populistických, marketingových projektů si neuvědomují, že se stávají obětmi na druhou.

Vánoční poselství Miloše Zemana opomíjí mnoho skutečností, které sužují českou společnost, případně ji ohrožují v blízké budoucnosti. Ať už je to problém predátorských exekucí, nebo zamlčování toho, že ekonomická konjunktura je postavena na mizejících konkurenčních výhodách, rostoucí socioekonomické nerovnosti mezi jednotlivými regiony, samozřejmě politického ohrožení ve formě vlády populistických stran bez jakékoliv odpovědnosti za budoucnost společnosti a snahy ohýbat či měnit základní principy demokratické ústavnosti. Zato je plné komických výzev k sebevědomí a k tomu, abychom se nadále spoléhali na vlastní "zdravý rozum" v podmínkách narůstající toxicity izolovaného kulturního prostoru. No jistě, to bude chtít každý populista. Nejhorší pro jeho politickou budoucnost je, když se podaří vyřešit některý z problémů, na nichž jeho politická kariéra stojí...

385 000 Czechs have seen a fake news video on Facebook which falsely accuses "refugees" of an assault

27. 12. 2017

čas čtení 2 minuty

Lucie Šafránková, an SPD Member of Parliament, who has disseminated the lie that "refugees" committed an assault in Brno before Christmas


Three men aged 24, 30 and 31 attacked two other individuals with knives in the small hours of Saturday,  23rd December 2017, in Brno. Czech Police spokesperson Andrea Cejnková said that the people who had  committed the assault have been living in the Czech Republic for a number of years and they speak Czech. One of the victims was also a foreigner, an Armenian.

Yet a  "testimony"  was published on Facebook by a racist, Brno-based organisation calling itself "Slušní lidé (Decent People) asserting that "Czechs" had been assaulted by "refugees". This fake news testimony has been seen by more than 385 000 people on Facebook. Czech government authorities have been forced to issue a disclaimer saying that the assertions are false. In spite of this, Facebook has expressly refused to remove this video. Nor has it removed the racist Facebook page run by the "Slušní lidé" (Decent People) organisation, in spite of the fact that it includes openly racist comments. These, apparently "do not infringe our community standards", said Facebook.Už to začíná: Střední Evropa jako region "darebáckých států"

27. 12. 2017

čas čtení 1 minutaHlavním tématem roku 2018 se podle listu Guardian stane v Evropské unii její boj proti "darebáckým státům" ve střední Evropě, především proti Polsku a Maďarsku, které chtějí dostávat dotace ze Západu, ale odmítají dodržovat principy západní demokracie.

To, jak se Evropa vyrovná se státy, které záměrně porušují základní západoevropské liberální hodnoty - společenskou toleranci, respekt pro svobodu projevu a nezávislé soudnictví - bude zřejmě hlavním problémem, který bude nyní Evropská unie řešit. Kaczyński v Polsku a Orbán v Maďarsku zřejmě nebudou chtít ustoupit a dojde k dlouhodobému konfliktu.

Na světě je obrovská poptávka po písku. A bude hůř

27. 12. 2017

čas čtení < 1 minuta

Těží se už i ze dna moří, čímž se likviduje mořská fauna a flóra. Pláže ustupují. Obrovská kvanta písku spotřebovává stavební průmysl, který ho potřebuje pro výrobu cementu, ale i celá řada dalších průmyslových odvětví. A bude hůř...:


17991

Vánoční čtení:

já to bral vážně

27. 12. 2017 / Šimon Leitgeb

čas čtení < 1 minuta

 přijel sem jednou za klukama
a koupili sme deset petek
piva vod Vietnamce
přidal se k nám cikán
kterej se menoval Salámnic nekoupil
sedli sme si na tribunu
kouřili balenky
a piliSalám říkal
že jeho vzor je celej život Brús Lí
a že umí skvěle tančit


Salám byl malej


říkal
že má už pět let holku
a že vyhrál v kulturáku velkou flašku šáňa


kluci se tomu smáli
ale když začal tančit
já to bral vážně17991

Vánoční čtení:

měsíc ve dne

27. 12. 2017 / Šimon Leitgeb

čas čtení 3 minuty

měsíc ve dne

Bydlíme se strejdou v karavanu. Jednou do roka jezdíme na louku a parkujeme pod dlouhou trubkou, ve který běhá kouzelnej vítr. V tý trubce je malá dírka, o který víme jenom my dva. Strejda Jóža vyřezal ze dřeva kolík, kterej do ní přesně pasuje. Strejda to umí se dřevem. Říká, že by nám jednou mohl z takovejch kolíků vyřezat celej barák. Neumím si to vůbec představit. Umím stavět z párátek, ale tohle je na mě moc velký. Strejda mi tím větrem každej rok nafukuje balónky, na který pak střílíme lukem zapálený šípy. Strejda má velkej luk a já malej. Ještě jsem moc balónků netrefil, ale strejda to umí. Je to strašně kouzelný. Strejda trefuje balónky a oni hoří. Noc pak vypadá chvíli jako den a Měsíc se topí mezi zlatými mraky. Strejda umí vytvořit měsíc ve dne. Je to opravdovej kouzelník a já jsem jeho učeň.

Skotsko zvědavě zkoumá, zda by bylo rozumné zavést univerzální základní příjem

27. 12. 2017

čas čtení 1 minutaČtyři komunální úřady ve Skotsku dostaly za úkol vyzkoušet zavedení univerzálního základního příjmu. Projekt má podporu skotské premiérky i všech parlamentních politických stran

Skotská vláda minulý měsíc poskytla grant ve výši čtvrt milionu liber (7 milionů Kč) čtyřem komunálním úřadům: v Glasgow, v Edinburku a v okresech Fife a Severní Ayrshire. V tomto pilotním projektu bude občanům nabídnut bezpodmínečný základní příjem a veškeré další příjmy, které si občan vydělá, budou progresivně zdaněny. Cílem je vytvořit bezpečnostní sociální platformu, na jejímž základě si občané budou moci vybudovat svou existenci, ať už se rozhodnou vydělávat, studovat, starat se o druhé nebo založit si podnik. Projekt ve Skotsku podporují všechny parlamentní politické strany.

Je navrhován roční příjem pro každého dospělého občana ve výši 5200 liber (12 000 Kč měsíčně). Odborníci vypočítali, že by se takový univerzální základní příjem mohl v podstatě financovat zrušením dnešních sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti a změnami daňového systému.

Premiérka Nicola Sturgeonová pilotní projekt podporuje: "Je možné, že se ukáže, že to není řešení, že to není realistické. Ale vzhledem k tomu, že se svět práce a zaměstnanosti nyní mění tak strašlivě rychle, je důležité, abychom jednali s otevřenou myslí a uvažovali o různých způsobech jak podporovat občany, aby se plně mohli účastnit na nové ekonomice." 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Poukazem na "vlastní rozum" Zeman pochválil naši uzavřenost a bigotnost

26. 12. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Má reakce na vánoční projev prezidenta Zemana bude spíše filozofická. Ne že by tam nebylo mnoho politicky zajímavých momentů, silná gesta, včetně zaťaté pěsti, nicméně mne nejvíce zaujal samotný závěr projevu, kde prezident apeloval na náš vlastní rozum, dokonce na zdravý rozum. A tu, uvědomil jsem si, je kořen mnoha nedorozumění naší veřejné debaty.

V běžné mluvě občas tyto apely taky používám, a to v případech, kdy mám pocit, že musím reagovat na něco, co je příliš dogmatické nebo spekulativní, intelektuální, odtržené od běžného života. Když se ale v politice bere jako samozřejmost, že existuje něco jako vlastní rozum, a ten je dokonce tím rozumem zdravým, je to velmi nebezpečné. Vytváří to totiž dojem, že to, co si člověk sám vymudruje, je vlastně to, oč se má opírat, neboť je to jeho asi ve stejném smyslu, jako jsou jeho modré oči. Jako by se s tím narodil.

Bezdomovci, více než 10 procent národa v exekuci a blížící se katastrofa technologické revoluce. To jsou nejzávažnější témata doby, která jsou Zemanovi putna

26. 12. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty


Bylo by myslím pod úroveň se vyjadřovat k blábolům neinformovaného a od reality izolovaného Miloše Zemana, jemuž česká veřejnost věnuje přehnaně velkou pozornost. Prezidentský úřad České republiky je nevýznamná ceremoniální funkce a měl by být zrušen, protože nezdravě napodobuje roli, někdejšího stařičkého rakousko-uherského mocnáře a vytváří nezdravý a falešný dojem, že "tatíček prezident" všechno za občany, jeho "dětičky", vyřeší a udělá. Přitom bohužel nynější "tatíček prezident" nerozumí ničemu a vytváří už léta bezdůvodně nenávistný,  všeobecně nepřijatelný, neplodný  xenofobní diskurs, který pověst i budoucnost České republiky vážně poškozuje. Posedlost nadcházející prezidentskou volbou je zástupným problémem, odvádějícím pozornost od skutečné, nezadržitelně se blížící, krize.

Proč zasahuje Evropská unie proti Polsku a nikoliv proti jiným nešvarům v Evropě?

26. 12. 2017

čas čtení 1 minuta


Rozhodnutí Evropské komise zahájit řízení proti Polsku za to, že rozdrtilo své nezávislé soudnictví, vyvolalo zuřivou reakci od evropské ultrapravice. Ta Polsko vykresluje jako "hrdý národ odvážně bojující proti civilizační hrozbě Západu, kdy bělošská, křesťanská totožnost je ohrožena muslimskou imigrací, kterou jí vnucuje Evropská unie". 

S rozhodnutím Evropské komise z minulého týdne ohledně Polska to nemá nic společného. Brusel jedná na základě potřeby zajistit existenci nezávislých soudů a soudců, což je základní podmínka, má-li země zůstat členem Evropské unie, píše Natalie Nougayrède.

Vánoční čtení:

Axa, papírový Indiáni a amnestie

26. 12. 2017 / Ivan Jemelka

čas čtení 17 minut

Povídka je z knihy Králíček a Medvídek, kterou Nakladatelství Petr Štengl vydalo v roce 2016

„Ty prase! Prokrista, takový prase!“ ječí Holásek a Kratochvíl kvičí smíchy a všem voznamuje, že Weiss Holáska pochcal. „Ten Weiss je fakt prase,“ říká Rejhon Kunertovi, se kterým je ve sprše a dělá mu místo, aby se mohl vohřát zase von. Voda je horká, ale jinak je v Axe zima a ve sprchách není nic vidět, protože je všude pára. Každej se chce co nejvíc vohřát dopředu, než půjdou do bazénu.

„To by stačilo! Zavřít vodu a s plavkama nástup u bazénu!“ Plavčík neni v tý mlze skoro vidět, ale je slyšet hůl, kterou tříská do podlahy. Takže se řaděj po dvojicích před lítačkama s kulatým voknem, kterejma se  jde k bazénu. Plavčík je takovej plešatej vobr a má červený plavky a pantofle. Každýmu sahá na hlavu, jestli ji má mokrou, a pak si mají nasadit čepice a ručník do levý ruky. Weiss čepici nemá, takže dostává záhlavec a z takový hnědý bedny, ve který maj v sámošce rohlíky, čepici s gumovejma kytičkama. Všichni se tý čepici chechtaj a každej dostává žďuchanec holí, aby byl ticho.

"S lidmi se musí mluvit." Turecký uprchlík založil v Německu horkou linku pro rozhovory s ultrapravičáky

25. 12. 2017

čas čtení 3 minutyByl začátek roku 2016 a do východoněmeckého města Clausnitz dorazilo dvacet uprchlíků. Na autobus, který je přivezl, čekal zuřící dav místních lidí. Ti svými automobily zablokovali silnici a řvali na viditelně zděšené uprchlíky.

Scéna byla natočena na video a zveřejněna na facebookové stránce používané protiuprchlickými aktivisty.

Aliho Cana, čtyřiadvacetiletého Němce tureckého původu, jehož rodiče odešli z Turecka a požádali o azyl v Německu, když mu byly dva roky, to silně znepokojilo.

"V tom autobuse jsem mohl sedět já," upozornil. "Přemítal jsem, co je zdrojem té nenávisti. Proč ti lidé nemají empatii?"

Vánoční čtení:

Tranzistorák

24. 12. 2017 / Ivan Jemelka

čas čtení 15 minut

Povídka je z knihy Králíček a Medvídek, kterou Nakladatelství Petr Štengl vydalo v roce 2016

Tak to nějak přišlo, že kluci se bavěj vo přehlídce, hlavně vo raketách na autech, který ukázali poprvé, a holky zase vo vohňostroji. Žaloudek byl u známejch, který bydlej naproti pláni, tak to viděl úplně jako vláda, a proto je ho slyšet nejvíc. Na ten vohňstroj všichni koukali ze Švermova mostu nebo 1. máje, vodkud je na Petřín, kde to vodpalovali, nejlíp vidět. Novotná s Adamovou se hádaj, jestli to na konci bylo jako růže, nebo jako vorchidej. Některý holky jsou s Novotnou pro růži, ale většina je s Adamavou pro orchidej. 

Foreign Policy: Ultrapravicové režimy ve střední Evropě se udrží u moci, dokud nebudou přímo škodit západoevropským pravicovým vládám

23. 12. 2017

čas čtení 6 minut

 


20. prosince aktivovala Evropská komise "jadernou alternativu" proti Polsku. Vyhlásila, že Polsko svou "reformou" soudnictví vážně ohrožuje základní evropské hodnoty, především zákonnost. Polsku mohou být suspendována hlasovací práva v EU.

K takovému zostuzení a možná nakonec k úplné ostrakizaci členské země EU ještě nikdy nedošlo. Evropská komise tím řádně hájí demokratické principy, na nichž je Evropská unie založena.

Vážným problémem ale je, že Evropská komise nikdy nejednala takto rozhodně vůči Maďarsku, první zemi, která takto opustila demokracii. A Maďarsko se nyní zapřísáhlo, že bude potrestání Polska vetovat.

Times Higher Education: Karlova univerzita jmenovala děkankou autorku, která publikovala v podvodných časopisech

23. 12. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


Kontroverze ohledně jmenování Alice Němcové Tejkalové děkankou na fakultě sociálních věd Karlovy unverzity, přestože publikovala v podvodných pseudovědeckých časopisech, se dostala až do renomovaného mezinárodního akademického týdeníku Times Higher Education, ZDE.

Časopis informuje, že více než 330 akademiků po celém světě apelovalo na rektora Tomáše Zimu, aby vetoval rozhodnutí jmenovacího výboru, protože Alice Němcová Tejkalová "publikovala několik článků v podvodných časopisech".

"Mít děkanku, která publikovala řadu podvodných článků, by svědčilo o tom, že Karlova univerzita se dostala do 'postpravdivého'stavu a ohrozilo by to její pověst jako veřejné instituce, která tvoří vědomosti na základě rigorózních metod a dodržuje vysokou úroveň kritického zkoumání," praví se v dopise.

Zatímco nemám absolutně žádné iluze, že se manažeři, profesoři a univerzitní učitelé na britských univerzitách jmenují na základě neprůhledných, často mafiosních machinací, není pochyb, že případ Alice Němcové Tejkalové Karlovu univerzitu mezinárodně diskredituje.

Je to další hřebík do rakve dobré mezinárodní pověsti České republiky.

Vánoční čtení:

Model a Stalin

23. 12. 2017 / Ivan Jemelka

čas čtení 13 minut

 
Povídka je z knihy Králíček a Medvídek, kterou Nakladatelství Petr Štengl vydalo v roce 2016

Poslední hodinu má III. A ruční práce a dělá misku. Motaj proužky konfet na sebe. Dno je koutouček jedný barvy a další kotouček jiný barvy se posune vo půlku vejš, takže se to furt po malejch schůdkách rozšiřuje.

Začátek a konec proužku se musí přilepit. Lepidlo má soudružka učitelka Křepelová, aby nic nezamazali. Takže když Kratochvíl domotá, zvedne ruku a třepe s ní a volá: „Soudružko! Soudružko!“  a druhou rukou drží konec proužku, aby se zase neodmotal. A soudružka jde a mázne mu tam z červený tuby slzičku kanagomu. A pak ještě jednu, aby mohl začít novou řadu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v listopadu 2017

14. 12. 2017

čas čtení 2 minuty

V listopadu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 628.36.    Výdaje na provoz Britských listů byly 63 853.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem listopadu 2017 160 913.20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20575