Začíná mít česká společnost už dost rétoriky nenávisti a politiky strachu?

7. 10. 2018 / Roman Kanda

čas čtení 3 minuty

1) Praha je jednoznačným vítězem voleb: nejde o nic menšího než o legální revoluci. A bylo sakra na čase. Po desetiletích postkomunistického marasmu, prokorupčního jednání a politického cynismu se konečně zdá, že se z hlavního města stane bašta liberálního progresivismu. Těší to o to víc, že tento progresivismus vyrůstá zdola, na základě občanské zkušenosti s komunálními politiky, jak o tom svědčí úspěch bratrů Čižinských. Jsem přesvědčen, že tento obrat pozitivně ovlivní politickou atmosféru v zemi. Zdá se, že česká společnost – tedy aspoň ta část, která nyní volila –, začíná být unavená rétorikou nenávisti a politikou strachu, jež je reálně bezvýchodná. Nejde přitom jen o Prahu, progresivní síly slušně uspěly například v Ústí nad Labem nebo v Prostějově.

Jak zachránit tuto zemi před destrukcí populismu. Odpovědí je Jan Čižinský

7. 10. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minutyJan Čižinský s občanskou kandidátkou „Praha 7 sobě“ získal před čtyřmi lety přes 43% hlasů. Je jasné, že obhájit takový výsledek bývá nemožné. Na začátku budíte naděje ve změnu, přicházíte zdola na základě podpisů občanů, ale realita vládnutí pak bývá zklamání. Čtyři roky jsou dlouhá doba na to, abyste se znemožnili. Adriana Krnáčová by mohla vyprávět. Stal se ovšem zázrak: „Praha 7 sobě“ po 4 letech vládnutí v koalici se zelenými získala letos přes 55% hlasů. ANO tam naproti tomu dostalo jen 7,5%. Zelení s piráty téměř 12%.

Rozhovor Britských listů 185.

Československá televize byla založena na nacistické technologii

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minutaFilmový teoretik a dokumentarista Martin Štoll vydává v prestižním newyorském nakladatelství Bloomsbury pozoruhodnou knížku o historii Československé televize od technických pokusů o televizní vysílání v meziválečné Československé republice, přes vznik televize v padesátých letech a její hvězdnou éru v letech šedesátých až do rozpadu Československa. O historii Československé televize v kontextu Československa ve dvacátém století hovoří s Martinem Štollem Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. října 2018.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Channel 4 News: Šokující rasismus v severních Čechách

6. 10. 2018

čas čtení 9 minut

"Cítím se jako nějaký zvíře, protože nás tak popisujou. Že jsme infekce a nevím, co všechno.  Já se cejtím bejt takhle malinkej. Opravdu takhle malinkej, protože vždycky jsem pro tuhletu společnost se snažil dělat všechno možný."


V úterý mě telefonicky kontaktoval na univerzitě v Glasgow reportér britského celostátního terestrického televizního zpravodajství Channel 4 News Paraic O'Brien, píše Jan Čulík.  Reportér Paraic O'Brien chtěl radu. S televizním štábem byly Channel 4 News před českými komunálními volbami v České republice. Zaujaly je hrubě rasistické předvolební billboardy v severočeském městě Most, o nichž jsme v angličtině psali v Britských listech ZDE. Vydali se tedy do Mostu, aby se na místě přesvědčili o tamější situaci. "Natočili jsme tam materiál, na který jsme doslova čuměli nevěřícně s otevřenou hubou," řekl mi Paraic O'Brien. "Chci si u vás ověřit, jestli je situace skutečně tak strašná."

Potvrdil jsem mu, že ano a vysvětlil mu kontext.

Jeho desetiminutová reportáž z Mostu se vysílala ve zpravodajství Channel 4 News v pátek večer.  Reportéra Paraica O'Briena vidíte v reportáži. Zde je celá, pod ní je její český překlad:ZDE  je reportérův komentář k jeho filmu:

Nepřátelství vůči Romům je v českém politickém životě tak zakořeněné, český prezident je nedávno obvinil, že se štítí práce, a v českých komunálních volbách o tomto víkendu někteří politikové otevřeně podporují zhoubné protiromské nálady. V městě Most, nedaleko na sever od Prahy, některé místní strany požadují vytvoření oddělené oblasti pro Romy a používají hesla, která připomínají nacistickou propagandu. Varování: Tento film obsahuje názory, které mnoho lidí bude považovat za urážlivé.


* * *
Reportér: Město Most, asi hodinu na sever od Prahy. Pohádkové věžičky v průmyslové zóně. Rasové napětí v severních Čechách. Právě se v České republice konají komunální volby. A když jde o vzestup evropského populismu, Most je toho mikrokosmos. Na prvním billboardu je nápis: "Vystavíme vesnici pro lůzu".


Reportér: "Co je lůza, co to znamená?"

Žena: Vystavíme vesnici pro lůzu, to je vesnice pro Romy. Který jsou nepřizpůsobiví a nechtějí žít s námi normálníma lidma. Dělají nepořádek, řvou, kradou, vopíjí se, berou drogy...

Muž: Vono by se jim mělo voddělit, a nejenom tydle, jo, ale i cikáni.

Reportér: Další billboard: Nepřizpůsobivé není třeba řešit, ale vyřešit.


Na trhu jsme narazili na Sáru Makalovou. Je to Romka:

Reportér: "Rozumíte, co to znamená?"

"No, Česká republika je hodně rasistická." (Má do pláče.)

Reportér: "Jste v pořádku?" (Dívka potlačuje pláč)

Reportér: A jestli si myslíte, že to je špatné, pozor, připravte se na něco daleko horšího. Protože v tomto městě je další malá politická strana, která se inspiruje přímo z nacistické příručky. Zveřejnili na internetu billboard, mám ho tady:

V Bulharsku byla zavražděna známá novinářka

7. 10. 2018

čas čtení 1 minuta
Bulharská policie v neděli potvrdila, že Viktoria Marinova (30), televizní moderátorka a administrativní ředitelka televizní stanice TVN byla v severobulharském městě Ruse usmrcena - nejprve byla znásilněna, pak zbita a  uškrcena.

Ve svém posledním odvysílaném pořadu se Marinova zabývala nedávným zatčením dvou reportérů, kteří vyšetřovali zničení dokumentů, které byly údajně důkazem údajných podvodů páchaných infrastrukturní firmou GP Group, která manipulovala soutěže o zakázky z Evropské unie.

Evropská federace novinářů uvedla, že v posledním svém článku se Marinova zabývala státní korupcí:

Marinova je už třetí novinář či novinářka, kteří byli letos zavražděni  na území Evropské unie. 


Putinovské kalendáře jsou rok od roku lepší...

7. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Putin má zase narozeniny a ať už říkáte cokoliv o politice a ekonomice v Rusku, je nepopiratelné, že putinovské kalendáře jsou každým rokem lepší. Letos máme "Jsem nadšen ruskými ženami", "Nejzdvořilejší prezident" a "Divy světa s panem prezidentem Ruska"


Banksyho obraz se po prodeji na aukci za milion liber automaticky zničil

7. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Obraz slavného britského pouličního, anonymního umělce Banksyho byl prodán na londýnské dražbě za milion liber. Měl však v rámu zabudován drtičku papíru a okamžitě po úspěšné dražbě byl obraz drtičkou rozcupován. Měl to být Banksyho posměšný komentář k obscénnosti kapitalistického obchodování s uměleckými díly. Jenže hned po rozcupování obrazu stoupla jeho cena na 2 miliony liber.  


100 000 lidí se v sobotu v Edinburku účastnilo demonstrace za nezávislost Skotska a jeho setrvání v EU

7. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Poslanci skotských nacionalistů v londýnské Dolní sněmovně budou hlasovat pro nové referendum o brexitu:


Když číslo na šéfa nestačí

7. 10. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Komunální volby jsou prohrou pro Andreje Babiše a počátkem jeho politického sestupu. Hnutí má všechno, o čem může politická strana jenom chtít: výrazného premiéra, který na sebe strhává pozornost. Zemi prosperující jako nikdy: lidem rostou platy, firmám zisky. Vlastníte nejsilnější média a s těmi co nevlastníte máte dohodu o příměří. Můžete si zaplatit nejlepší marketingový tým v zemi a vynakládat na kampaň prakticky neomezené peníze. (V Praze dle odhadů Hlídače státu 50-80 mil. Kč, dvakrát víc než všichni ostatní DOHROMADY. A umístíte se zde na pěkném pátém místě). Vaše hnutí je důsledně all-catch, "pro všechny". Většina dalších stran je v rozvratu, bez peněz nebo obojí. A tímhle vším dostanete okolo dvaceti procent?

Saúdská Arábie zřejmě zavraždila na svém konzulátu v Istanbulu disidentského novináře

7. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

 


Turečtí vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že známý saúdský disident byl zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu.

Kritik saúdské vlády Jamal Khashoggi zašel na tento konzulát v úterý pro dokument, který potřeboval k své svatbě, a už nevyšel, svědčí jeho snoubenka, která na něho čekala venku.

Demokracie je terčem útoků po celém světě

7. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta


 

Autokraté
posilují moc nad svými zeměmi, jako je Čína, Turecko a Rusko.

Existují čtyři etapy úpadku demokracie:

1. Charismatický vůdce slíbí, že národ zachrání.

2. Najdou  nepřítele. Rozhněvaní voliči často chtějí na někoho svalit vinu. Dobrým nepřítelem bývají migranti, protože nemají právo volit. Premiér Viktor Orbán varuje, že muslimští migranti zničí Maďarsko.

3. Ochromí demokratické instituce, jako je svobodný tisk či nestranné soudnictví.

4. Rozdrtí to, co zbývá z opozice. Turecký prezident z politických důvodů v čistkách zlikvidoval 200 000 lidí. Venezuelský prezident ochromil parlament a změnil ústavu.


V tuto chvíli už maska spadla a demokracie zemřela. Zůstává už jen její jméno. 

Kam se svět řítí...

7. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Diktátoři světa vědí, že jediné, o co se tato nedemokraticky zvolená americká vláda nyní stará, je konsolidovat svou vlastní moc... Svět může jít do háje...


Za posledních několik dní Čína nechala zmizet dva své prominentní občany. Rusko usmrtilo prokrátora a Saúdská Arábie zřejmě na jednom svém velvyslanectví zavraždila novináře...


Turecká policie uvádí, že Saúdská Arábie na jednom ze svých zastupitelských úřadů zavraždila saúdského novináře:


Stejně jako Hitlerovi konzervativní spojenci...

7. 10. 2018

čas čtení 1 minutaStejně jako Hitlerovi konzervativní spojenci, senátor McConnell a republikáni se těší z toho, že jejich investice do Trumpa jim přináší rychle prospěch. Jenže extremismus je nakonec zničí. Christopher Browning píše o  Udušení demokracie:

"V důsledku toho, že stále klesající podpora pro tradiční konzervatismus způsobila, že bylo nemožné přepsat ústavu autoritářským způsobem, Hindenburg a stará pravice nakonec uzavřeli dohodu s Hitlerem a instalovali ho do funkce kancléře. Domnívali se, že budou schopni Hitlera ovládat, ale zároveň mít prospěch z jeho lidové podpory. Zpočátku měli potěšení z toho, že to funguje: jejich agenda byla plněna: zesílené vyzbrojování, zákaz komunistické strany, zákaz svobody projevu, tisku, shromažďování a pak likvidace samotné parlamentní vlády, čistka státní služby a zrušení nezávislých odborových svazů. Jenže nacisté pak zašli o hodně dál, než jaké byly cíle jejich konzervativních spojenců, kteří pak už nebyli schopni jejich extremismu zabránit."


Americký Senát potvrdil kontroverzního ultrapravicového soudce Kavanaugha do amerického Nejvyššího soudu

7. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Ruka ruku myje: Soudce Brett Kavanaugh, jmenovaný Donaldem Trumpem, bude rozhodovat o případné možnosti Trumpova trestního stíhání


Trump, muž, který se vytahuje vlastními sexuálními útoky proti ženám, a jeho poslušní republikáni, potlačují ženy, zacpali jim ústa a zaútočili na ně. Zakrátko Kavanaugh zajistí, že ženy nebudou mít žádná legální práva nad svým tělem.
Americký Senát potvrdil jmenování kontroverzního soudce Bretta Kavanaugha, který prokazatelně lhal při slyšení v Senátu, soudcem u Nejvyššího soudu USA. Donald Trump tím zaznamenal výrazné vítězství a zřejmě si zajistil beztrestnost před stíháním za své možné trestné činy. Znamená to, že se americký Nejvyšší soud přesunuje pro celou příští generaci směrem k ultrapravicovému rozhodování. Nominace byla schválena těsnou většinou 50 vůči 48 hlasů.

Je to puč v americkém soudnictví. Republikáni naplnili Nejvyšší soud ultrapravicovými ideology, kteří nerozhodují nestranně podle zákonů, ale čistě ideologicky, ve prospěch své politické strany:


Podrobnosti v angličtině ZDE
 
Hanba americkému Senátu. Senátoři, kteří hlasováním potvrdili Kavanaugha, signalizují obětem sexuálních útoků, že na jejich právech nezáleží.


Muž, který prokazatelně lhal pod přísahou, přísahá v Nejvyšším soudu:


Muž, který se vychloubal svými sexuálními útoky proti ženám, si nyní osobuje právo mluvit jejich jménem:
Komunální a senátní volby

6. 10. 2018

čas čtení < 1 minutaPodle předběžných výsledků vítězí Babišovo ANO v krajských městech kromě Prahy. V Praze o vítězství soupeří Piráti a ODS, Ano je třetí. V Brně propadlo hnutí Žít Brno.  V menších obcích vítězí nezávislí, lidovci a Starostové. Propad zaznamenala ČSSD a KSČM. Ve volbách do Senátu mají nejvýraznější úspěchy ANO a ODS. 

Posílení podvodnických stran ANO a ODS je neuvěřitelné a signalizuje, že si čeští občané přejí vládu podvodníků a korupčníků.

Milan Kohout: Když se k Romům chováte slušně, chovají se slušně i k vám

6. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Mohu potvrdit zkušenost reportérů britské televize, že když člověk bere Romy jako sobě rovné lidi, tak se chovají naprosto normálně a přátelsky, píše performer Milan Kohout z Bostonu v USA.

Tady je záznam mé performance, kterou jsem dělal na tomtéž místě, kde je natáčna reportáž Channel 4 News.

A když jsem se při svém performativním pokusu o české prezidentství zastával Romů a uprchlíků, musel jsem v kapse nosit legálně vlastněnou zbraň, abych ochránit svou rodinu před šílenstvím českých rasistů.

Top official of the Catholic Church in Czechia rails against a convention guaranteeing women's human rights

6. 10. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Former Czech Education Minister and currently "Chaplain of His Holiness",  Monsignor Petr Piťha has voiced the resistance of the Czech Catholic Church against the Istanbul Convention, which is trying to guarantee women's rights. Piťha sharply criticised The Istanbul Convention in his sermon in the Prague cathedral, accusing it of "destroying the institution of the family".

Piťha is one of the most senior officials of the Catholic Church in the Czech Republic. In his sermon in the Prague cathedral, he warned that "your families will be torn apart, your children will be imprisoned, your children themselves will be deciding about what is their sex. For your disagreement you will be deported to concentration camps. Homosexuals will rule supreme over you. All animals will be above you, because they will not be suffering under such subjugation as you will be."

To bude po volbách všude čisto!

5. 10. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

 
Projížďka Brnem, které je durchumdurch prolepené předvolebními plakáty, přináší překvapující zjištění. To hlavní, o co v těchto volbách jde, je - čistota. Čisté Brno, čisté Ivanovice, čisté Zábrdovice, čistota půl zdraví, špína celé. Shoduje se na tom většina stran, tak to asi bude pravda.

Už se na to moc těším. Ať složí vítěznou koalici kdokoli, mám jistotu, že se zdvojnásobí prostředky na čisticí prostředky, nakoupí SAVO, vyfasují kartáče, kýble a začne se wapkovat. Z ulic zmizí vajgly, žvýkačky i kelímky. Brno bude čisté!

Tak to ovšem není. Tady jde o jinou čistotu, o mrk mrk čistotu.

V Německu demonstruje 50 000 lidí proti kácení lesa a těžbě uhlí. Připojila se i výprava z ČR

6. 10. 2018

čas čtení 5 minut

 

sobota 6. října 2018

Právě teď probíhá zatím největší demonstrace za zachování Hambašského lesa u Kolína nad Rýnem. Na pole poblíž ohroženého lesa dorazilo již 50 tisíc lidí [1], aby odmítli zničení 12 000 let starého lesa kvůli rozšíření povrchového velkolomu na hnědé uhlí, který provozuje firma RWE. Do demonstrace, která se stala největším shromážděním proti uhlí v německé historii, se zapojila i skupina lidí z České republiky.


Nad začátkem senátních a komunálních voleb

5. 10. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Ve shodě s titulkem na Seznam.cz si taky myslím, že tyto volby budou testováním skutečné Babišovy síly. Uvidíme, zda mu všechen ten populismus, který se z boje proti korupci pomalu přeorientovává na rozdávání peněz a odmítání uprchlíků, pomůže. Zásadním signálem budou výsledky komunálních voleb ve velkých městech, zejména v Praze a Brně. A samozřejmě zcela reálné důsledky pro celostátní politiku bude mít nové složení Senátu.

Pracovně neaktivních Romů v ČR je menšina

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta


Západe, tvé jméno je Narcis

5. 10. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Zaslepující sebezahleděnost se ani zdaleka netýká jen "nesamozřejmých" malých národů jako je český. Na jiné úrovni jí stejně tak trpí celý soudobý Západ, který si dlouho zálibně pěstoval iluze o sobě samém - dokud si je ještě mohl dovolit. To však již neplatí, přinejmenším ze tří zásadních důvodů. Protože nad ním visí hrozba osudového ekonomického soupeření s Čínou usilující o rozhodující slovo na budoucích klíčových trzích asijsko-pacifického prostoru; protože jej vojensky ohrožuje aliance Ruska a Číny a jelikož (při vší technologické vyspělosti) nedokáže účinně řešit problém globální změny klimatu. Západ tedy pomalu zjišťuje, jak neadekvátní skutečnosti bylo narcistní shlížení se v prchavých vodních zrcadlech nyní nejčastěji nazývaných "americký moment" a "digitální revoluce".

Filosofie Otevřeně developerské strany

5. 10. 2018 / Tomáš Korda

čas čtení 5 minut


Otevřeně developerská strana neboli ODS se představuje jako strana podporující podnikatele. Touto vizáží se nesmíme nechat klamat – je pravdivá. Otevřeně developerská strana skutečně podporuje všechny podnikatele. Neříká už ale, že těch „echt“ podnikatelů mnoho není. Míněno těch, kteří kapitál zhodnocují plnými doušky, těch je poskrovnu. Právě jim, protože jsou velcí, se od této naší strany dostává největší podpory.

O hledání vzoru správné sexuality u zvířat

5. 10. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Jedna z nejabsurdnějších představ aristotelismu, která pak zlidověla a stala se potravou pro tzv. přirozenou teologii a různé lidové mudrování, je obrázek přírody jako účelně uspořádané struktury, která odráží naše společenské hodnoty. Typický příklad: sex přirozeně slouží ku plození potomstva a toto plození se přirozeně děje v rodině. Tak to mají zvířata a tak to je tedy přirozené.

Rusko: James Bondové to tedy nejsou

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Agenti ruské vojenské rozvědky musejí sbírat stvrzenky, aby jim vedení rozvědky proplatilo jízdu taxíkem :)))


Znamená západní odhalení tupé nekompetence ruských agentů na Západě, že Putin bude muset změnit svou strategii?

5. 10. 2018

čas čtení 5 minut

Foto: Stvrzenka z jízdy taxíkem z centra ruské vojenské rozvědky GRU v Moskvě na moskevské letiště, kterou ruským špionům po zatčení v Haagu zkonfiskovala holandská rozvědka. Neuvěřitelná ruská nekompetence! 

Špioni se normálně na veřejnosti nevytahují svými úspěchy. Avšak britská a holandská vláda se rozhodly, že zveřejní podrobné informace o ruské vojenské rozvědce GRU a jejích akcích v Británii a v Holandsku, s cílem proměnit ji ze zdroje Putinovy moci v jeho problém.

Dvojí odhalení agentů GRU - nejprve, když klopýtali po městě Salisbury a hledali kliku u dveří domu Skripalových, napodruhé, když je zatkla holandská rozvědka v Haagu při pokusu hackersky proniknout do organizace pro zákaz chemických zbraní, bylo západním rozvědkám umožněno pozoruhodnou ruskou nekompetencí.

Nedožité dvaaosmdesáté narozeniny Václava Havla

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

 


Jan Čulík, Falešná mytologizace Václava Havla nikomu neprospívá

Jan Čulík, Václav Havel byl veřejná osobnost  

Jan Čulík   K osmdesátinám Václava Havla, Je opravdu nutné proměnit všechno v ČR v ideologický stereotyp a mediální kýč?    

Andrew Stroehlein, Svatý Václav 

Téma Britských listů: Václav Havel, dramatik a politik  


Neuvěřitelná scéna na washingtonském Kapitolu

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Demonstranti protestují proti jmenování soudce Kavanaugha do Nejvyššího soudu. Republikáni ho tam však chtějí jmenovat. Mohlo by to vést k jejich výrazné prohře v nadcházejících volbách do amerického Kongresu, ovšem jim je to jedno, jde jim o ovládnutí Nejvyššího soudu.

Americký Nejvyšší soud bude zřejmě v dohledné době rozhodovat o tom, zda může být proti Donaldu Trumpovi, prezidentu ve funkci, zahájeno trestní stíhání. Pokud se Trumpovi podaří nechat do Nejvyššího soudu jmenovat svého kamaráda soudce Kavanaugha, ten  zajistí svým hlasem, že Trumpovo trestní stíhání bude vyloučeno.


Rozhovor Britských listů 184.

Zrádkyně národa napsala román, který soucítí s imigranty

28. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaKaren von Kunes, profesorka české literatury na Yale University v USA, vydala v českém nakladatelství Práh v angličtině čtivý román Among the Sinners, Mezi hříšníky, který hájí imigranty a dokazuje, v jak bezvýchodné situaci jsou. Zradila tím český národ. V tomto Rozhovoru Britských listů s ní Jan Čulík hovoří o její zradě. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. září 2018.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Přečetli jsme:

V české podzemní vodě jsou pesticidy. Zamořily už většinu pramenů, 40 procent má nadlimitní koncentrace

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Pesticidy se vyskytují ve víc než polovině podzemních vod v České republice – ukázalo to pravidelné monitorování Hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Míra jejich koncentrace se ale liší: více je jich v zemědělských oblastech, zejména kvůli chemikáliím používaným při pěstování plodin. Ve více než 40 % vzorků dokonce hydrologové zaznamenali nadlimitní koncentrace.

Zdroj: ZDE

Přečetli jsme:

Česku hrozí výpadek vyplácení sociálních dávek, ministerstvo neprodloužilo smlouvu s dodavatelem systému, varuje sněmovní podvýbor pro IT

5. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Česku hrozí od ledna potíže s vyplácením sociálních dávek a jejich výpadek kvůli informačním systémům. Ministerstvo práce totiž zatím nezajistilo náhradní řešení po skončení smlouvy s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKSystem a jemuž na konci roku vyprší kontrakt. Ve čtvrtek o tom informoval předseda sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti). Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) sdělila, že její úřad se společností OKSystem o zajištění provozu dál jedná a vyplácení dávek ohroženo nebude.

Zdroj: ZDE

Británie ostře obvinila Kreml, že po světě provádí "neodpovědné" kybernetické útoky

4. 10. 2018

čas čtení 2 minuty


Britská vláda přímo obvinila ruskou vojenskou rozvědku GRU, že provádí "neodpovědné a široké kybernetické útoky" po celém světě. Útoky, prováděné se souhlasem Kremlu, "flagrantně porušují mezinárodní právo, postihují občany v mnoha zemích světa, včetně Ruska, a stály národní ekonomiky miliony liber".

Britské ministerstvo zahraničí identifikovalo šest specifických útoků hackery, které podporuje ruská vojenská rozvědka GRU, a identifikovalo 12 hackerských skupin:  Fancy Bear, Voodoo Bear, APT28, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCaliphate, Cyber Berku, BlackEnergy Actors, STRONTIUM, Tsar Team a Sandworm.

30099

Dobré bydlo českou kmenovou společnost paralyzuje

Strategie přežití malého českého zvířátka

4. 10. 2018 / Marek Beneš

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Česká politika je vyprázdněná, nicméně vše se změní teprve, až přijde náraz zvenku. Do té doby se nic zásadního nestane. Probíhá konjunktura a ta, jak známo, paralyzuje. Není síla, která by něco měnila, když se tzv. daří. Krize vygeneruje i úplně nové politické osobnosti. Neočekávám, že to bude kdokoliv z dnešní politické reprezentace. Proč se Češi takto chovají? Reakce na text Bohumila Kartouse Anatomie "Anobudelíp" aneb politická pornografie

Snaží se Írán pohřbít jadernou dohodu?

4. 10. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Íránská vláda má enormní zájem na tom, aby jaderná dohoda JCPOA, již v květnu tohoto roku Trumpova administrativa jednostranně vypověděla, zůstala zachována. Totéž leží na srdci ostatním signatářům této přelomové dohody, tedy Velké Británii, Francii, Německu, Číně a Rusku, jež zdůrazňují, že sankční politika Spojených států existenci JCPOA ohrožuje, a snaží se nalézt cestu, jak americké embargo obejít. Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) Bílému domu ve středu nařídil, aby zrušil sankce týkající se zboží, určeného na humanitární účely, což Teherán vnímá jako velké vítězství nad Trumpovým kabinetem. Tento týden francouzská vláda obvinila íránské ministerstvo pro zpravodajské služby z přípravy zmařeného bombového útoku, k němuž mělo ve Francii dojít letos v červnu. Dává to nějaký smysl?

30098

Češi se musejí rychle vzpamatovat...

Strategie přežití malého českého zvířátka nefunguje, predátor trik "jsem mrtvý" prohlédl

4. 10. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Češi nepochybně navenek stále hrají hru na "mrtvé", spoléhajíce se na to, že se velká stáda proženou okolo a predátoři nebudou jevit zájem. Tato taktika chování se v zátěžových situacích, kmenová, hobití, je ale vystavěna na historických podmínkách, které už v mnohém neplatí. Dnes se už Češi nemohou schovat ve svém "kraji" za kopečky a doufat, že je dějiny obejdou.

Stejně jako v mnoha jiných souvislostech ještě česká společnost nepochopila, že s novou digitální dimenzí existence a totální globalizací ekonomiky žádná geografická ochrana neplatí. Zdroje života české společnosti se nyní rozprostírají v globálních ekonomických řetězcích, jejichž centra jsou "za kopečky" a mimo jejich kontrolu.

Ať už máte Marxe rádi nebo ne, viděno jeho perspektivou se stali Češi z hlediska vlastního dějinného pohybu nesvéprávnými, ztratili suverenitu. Ale oni se furt chtějí zavírat ve svém bytě a mít pohodu. Jenže jednoho dne jim někdo vypne televizi a když otevřou, zjistí, že tam stojí člověk, kterému nerozumí, nicméně má klíče od rozvodové skříně... 

29766

Bodláky Václava Duška

Zbojníci k zulíbání

4. 10. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Sociální netvoři se do sebe hrubě zakusují a civilizovaně bloumají v politických mračnech tvořících tornáda; nejde jim vůbec o lidičky, ani o jakýsi pofidérní program, vůbec už ne o narušenou čest; hledáte abstraktní spravedlnost, nesmělou pokoru, nenechte se vysmát. U nás jsme dávno uvykli všemu. Dějiny jsme rozorávali pilně a neomylně hned po odporné válce – následovaly rychlé soudy, krvesajské popravy i utajované ožehavé pogromy židovského obyvatelstva nehodící se ideologicky do řízné poválečné doby, kdy popravení funkcionáři s pečetí učedníků mocného souseda dostávali odměnu za činy hanebné. Ticho po zlověstných pěšinách – zapomnění všech pokřiků a vyvolávání lidu po mstivých odplatách, vymýcení všeho nestálého, podezřelého. Kolaborace musela být přikryta tvrdými odhodlanými činy! Partajní protlaky v následujících letech lidového pokroku přinášely rozuzlení, vyrostl ústav pro čistotu pohledů na minulost – dějiny do každé rodiny, jak tohle známe, děkujeme, pochybujeme!

Americký svaz pro občanské svobody vystupuje proti Brettovi Kavanaughovi

4. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) nesouhlasí s tím, aby se Brett Kavanaugh stal členem Nejvyššího soudu USA. Vedení ACLU se za dobu své existence, trvající 98 let, dosud pouze třikrát vyslovilo proti kandidátovi do Nejvyššího soudu. Prezidentka této organizace Susan Herman uvedla, že ACLU nemá s Kavanaughem problém, co se profesního hlediska týče, ale vystupuje proti němu kvůli důvěryhodným obviněním ze sexuálního napadení, kterého se měl soudce v minulosti opakovaně dopustit. ACLU nyní ve čtyřech státech zahájil kampaň za milion dolarů, jejímž cílem je přesvědčit senátory, kteří budou mít při Kavanaughově volbě rozhodující hlas, aby zvedli ruku proti němu.

Spojené státy letos přijaly jen 22 tisíc uprchlíků

4. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Americké ministerstvo zahraničí tento týden potvrdilo, že v tomto roce Spojené státy přijaly pouze 22 tisíc uprchlíků. Jedná se o nejnižší počet běženců za posledních 40 let. Počet uprchlíků, umístěných tento rok ve Spojených státech, představuje necelou polovinu „stropu“, který stanovila Trumpova administrativa.

Informace v angličtině ZDE

Z minulosti: Posílám chesterfieldky všem svým přátelům...

4. 10. 2018

čas čtení < 1 minutaPosílám chesterfieldky všem svým přátelům. To jsou ty nejlepší Vánoce, jaké může mít kuřák - mírnost chesterfieldek a žádná nepříjemná pachuť. Ronald Reagan

Kupte si nádherný karton s vánočním přáním!

Italský pravičák byl odsouzen na 12 let do vězení za střelbu na uprchlíky

4. 10. 2018

čas čtení 1 minuta


Luca Traini zranil šest Afričanů po vraždě Italky nigerijskými prodejci drog. Traini, 28 začal střílet na uprchlíky ve středoitalském městě Macerata letos 4. února. K oběma incidentům vraždě Italky a střílení do uprchlíků, došlo během napjaté italské předvolební kampaně a odhalily napětí v Itálii ohledně imigrace. Po celé Itálii se konaly demonstrace na podporu uprchlíků a odsuzující střelbu do nich, Traini ale dostal množství podpůrných dopisů. Žádný italský politik nenavštívil zraněné uprchlíky v nemocnici.

Traini byl obžalován z pokusu o vraždu a z rasové nenávisti. Tento bývalý bezpečnostní strážce přiznal, že střílel, odmítl však, že to bylo z rasové nenávisti. Chtěl prý zastřelit nigerijské prodejce drog.

Jeho obhájci předložili psychiatrickou zprávu, podle níž Traini trpěl rozkladem osobnosti a nebyl si v době svého útoku plně vědom toho, co dělá.O dětech, které se opakovaně pokoušejí o sebevraždu

4. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Násilné a nehygienické podmínky v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos prohlubují děsivé zážitky tamějších 3000 dětí, které uprchly před hrůzami války.

Kresby malých dětí svědčí o tom, jak hluboce jsou ztraumatizovány. Bouřlivé moře a v něm zděšené lidské tváře. Mrtvá těla dětí ve vlnách. A letadla shazující bomby na domovy a na lidi. Oči, které pláčou krví. 

Všechny tyto pastelkami nakreslené kresby jsou součástí prohlubujícího se jevu v uprchlickém táboře Moria v Řecku. Všechny tyto děti se od příchodu do tohoto tábora pokusily o sebevraždu nebo o sebepoškozování. 


Čtrnáctiletý chlapec, který se pokusil se zabít tím, že se pořezal:
 

Hamáčkovi: Libye je válečná zóna. Proč do ní EU deportuje uprchlíky? Proč to financujete?

4. 10. 2018

čas čtení 4 minuty


Pro tisíce vězněných lidí, kteří uprchli z diktatur či válečných zón a jsou nyní vystavováni mučení a týrání pašeráky, jsou výroky evropských politiků o lidských právech naprostým pokrytectvím. 

Uprchlíci v Tripolisu hladovějí a jsou zoufalí. OSN se k nim nemůže dostat s pomocí 


Zatímco Federica Mogherini, šéfka zahraniční politiky EU, zdůrazňuje, že je nutno dodržovat lidská práva, novinářka Sally Hayden dostává zoufalé zprávy na WhatsApp od některých z tisíců uprchlíků vězněných na dobu neurčitou ve vazebních střediscích v Tripolisu, kam je deportovala Evropská unie. Od 26. srpna probíhají v Tripolisu mezi znepřátelenými frakcemi těžké boje. Střely padají i na uprchlíky. Někteří z nich pijí vodu ze záchodových mís, ve snaze, aby přežili.  Jiní uvízli na frontových liních, stávají se obětí střelby či únosů od pašeráků. Snaží se uhýbat padajícím bombám.

Proč USA nezatlačí na Saúdskou Arábii, aby ukončila bombardování Jemenu?

4. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Trump má v tomto ohledu pravdu: Monarchie v Saúdské Arábii by bez americké pomoci nepřežila ani dva týdny. To znamená, že Spojené státy mají na saúdskou politiku ohromný vliv.

"Tak proč na Rijád nezatlačí, aby přestal financovat terorismus a ukončil bombardování Jemenu?" ptá se na Twitteru analytik Trita Parsi.


USA hrozí "zničením" ruských střel středního doletu

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Vysoce postavená americká diplomatka vznesla hrozbu "zničením" ruských střel, které Washington považuje za porušení důležité smlouvy o kontrole zbrojení z doby studené války. Vzniká tím dodatečné napětí ve vztazích s Moskvou krátce před jednáním ministrů obrany NATO v Bruselu, které začíná ve středu.

Stoltenberg: Všechny státy NATO považují vývoj ruské střely 9M729 za porušení smlouvy INF

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta


Všechny státy NATO považují vývoj střely s plochou dráhou letu 9M729 za porušení Dohody o střelách středního a kratšího doletu, oznámil v úterý generální tajemník Severoatlantické aliance.

"Všichni členové aliance se shodují, že Rusko porušuje danou dohodu," prohlásil Stoltenberg na tiskové konferenci v kuloárech Rady ministrů obrany NATO, jejíž zasedání proběhne 3.-4. října v Bruselu.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Bringing Up Girls in Bohe#metoo

3. 10. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Photo: Czech popular writer Michal Viewegh and the lawyer Pavel Houdek


Czech writer Michal Viewegh: Thank God that I have been born in a country where I was able to touch up my female schoolmates

In response to the Brett Kavanaugh hearings in the US Senate, the Czech fiction writer Michal Viewegh, the author of many popular Czech Bridget-Jones-like novels, published the following comment in the Czech daily newspaper Lidové noviny:

"I have recently read in the papers that a 53-year-old US Supreme Court nominee Brett Kavanaugh has been airily accused by his schoolmate Professor Christine Blasey of pushing her, in 1982, into an empty room, lying on top of her, putting his hand over her mouth, touching her up and unsuccessfully trying to undress her, while a mate of his allegedly 'drunkenly jumped about on them'... Well, then.

"Saying 'Well, then' enables me to fall on my knees, clasp my hands and thank God that I have been born in a country where as a teenager I was able to touch up my female schoolmates without jeopardising my future career because none of those girls has been such a North American cow as to  reproach me today with this innocent, secondary school petting.

O "válečném štváči" Macronovi, aneb jak se Írán "nechal vyprovokovat"

3. 10. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Eufemisticky řečeno, Francie rozhodně nepatří k zemím příznivě nakloněným zahraniční politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vrchovatě to platí, pokud jde o Trumpův postoj k Íránu, který zahrnuje zastavení liberalizace vzájemných vztahů a vypovězení dohody o jaderném programu JCPOA. Paříž Trumpovu íránskou politiku rozhodně nevítá a až dosud stála v čele snah ji torpédovat. Přesto je to nyní právě Macron, kdo sám sáhl k protiíránským sankcím a posunul se notný kus Trumpovým směrem. A dělá to proto, že rutinní politikou teheránského režimu po desítky let je používat na území cizích států teroristických metod - a protože na zmíněné politice se uzavřením dohody JCPOA absolutně nic nezměnilo ZDE.

Íránský úder v Sýrii je varováním Západu a státům Perského zálivu

3. 10. 2018

čas čtení 4 minuty

I když Írán ví, že za útokem na vojenskou přehlídku je místní teroristické uskupení, rozhodl se pro odvetu v podobě bombardování pozic IS v Sýrii, upozorňuje Ron Ben-Jišaj. Chce tím však vyslat zprávu americkým jednotkám v regionu a naznačit státům Perského zálivu, že se mohou také ocitnout na milost a nemilost íránských Revolučních gard.

NASA: Cesta na Mars nebo dále může kosmonauty zabít. Zničí jim střeva

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Dlouhé cesty vesmírem mohou kosmonautům zničit střeva, ukázala velká studie financovaná Americkým úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Tento výzkum výrazně zpochybňuje možnost cestování na taková místa, jako je Mars. Předchozí práce mj. ukázaly, že účastníci kosmických letů mohou předčasně zestárnout a může dojít k poškození jejich mozkové hmoty.

Česká "levice" je fašističtější než ultrapravice na Západě...

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Boris Cvek:

Na západě, dokonce i v Texasu!, dominuje samozřejmě levice ve velkých městech... ve Vídni, Mnichovu, Curychu vládnou socialisti. V Houstonu, Dallasu vyhrála Clintonová nad Trumpem. Česká levice by se měla tázat sama sebe, jak to, že nedokáže městské voliče získat na svou stranu. Něco dělá strašně špatně. Ono v porovnání se západními politickými stranami je česká levice v zásadě fašističtější než extrémní pravice na Západě. V tom je asi ten problém...

Zpochybnil svým úterním vystoupením Trump Kavanaughovu nominaci?

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Donald Trump se v úterý na předvolebním shromáždění svých stoupenců ostře posmíval dr. Fordové, která svědčila v americkém Senátu o tom, že se jí soudce Kavanaugh pokusil znásilnit. Vysmíval se jí, že neví, kde a kdy se to údajně dělo, i když psychologové konstatují, že v mysli oběti zůstanou pevně zaznamenané zážitky z pokusu o znásilnění, i když méně traumatické okolnosti si oběť nebude pamatovat.

Fordová nicméně přesně lokalizovala na dobovou scénu četné osoby z Kavanaughova okruhu kamarádů z doby střední školy tak, jak je identifikovaly Kavanaughovy kalendáře z té doby. 

Televize CNN upozorňuje, že i když tento Trumpův útok na Fordovou Trumpovi stoupenci na shromáždění milovali, může vážně zpochybnit Kavanaughovi nominaci v Senátu, protože někteří republikánští senátoři o ní nejsou zcela přesvědčeni.

Někteří Kavanaughovi spolužáci zpochybnili jeho tvrzení, že za mlada nebyl opilec. Kavanaughovo vystoupení v Senátu bylo zřejmě velmi nepřesné, není vyloučeno, že v některých odpovědích lhal. Trump se v pondělí vyjádřil, že pokud Kavanaugh senátorům při slyšení lhal, to bu zablokovalo jeho nominaci.

Za scénou zuří konflikt ohledně toho, kolik svědků smí FBI v Kavanaughově případě vyslechnout a zda bude zpráva FBI zveřejněna. Zatím se zdá, že bude tajná.

Během svého svědectví v Senátu Kavanaugh popřel, že by kdy pil tak strašně, že by upadl do bezvědomí. Jeden jeho spolužák z Yale to zpochybnil.

New York Times získal dopis, který r. 1983 Brett Kavanaugh napsal svým spolužákům ze střední školy: "Byli jsme hluční, hnusní opilci a mnoho z nás neustále zvracelo" ZDE  Trump: Co on [Kavanaugh] zažívá... Před 36 lety se stalo toto: Dala jsem si jedno pivo. Jo? Dala jsem si jedno pivo. No, řekli byste si... - Ne! Bylo to jedno pivo. Tak dobře. Jak ses dostala domů? Nepamatuju se. Jak ses dostala tam? Nepamatuju se. Kde to bylo? Nepamatuju se. Před kolika lety to bylo? Nevím. NEVÍM. NEVÍM. V které čtvrti to bylo? Nevím. V kterém domě to bylo? Nevím. Nahoře, dole, kde to bylo? Nevím. Ale dala jsem si jedno pivo. To si pamatuju.

A život jednoho muže je zničený. Život jednoho muže je v troskách. Jeho žena je zničená, jeho dcery, které jsou nádherné, neuvěřitelné, malé děti. Oni NIČÍ lidi. Oni NIČÍ lidi. Chtějí NIČIT lidi. To jsou opravdu ZLÍ LIDÉ.
 

Maďarská akademie věd zakázala dva příspěvky pro konferenci

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Foto: Beáta Mária Barnabás, náměstkyně generálního tajemníka Maďarské akademie věd


Ve stále surrealističtějším světě Maďarska roku 2018 zakázala Maďarská akademie věd dvě prezentace, které měly být součástí výroční série akcí, během nichž vědci představují svůj výzkum širší, často neakademické veřejnosti. Série těchto akcí s názvem "Dejte vědě noc" (“Adjon egy estét a tudománynak!”) se má konat v listopadu. Někteří vědci se právě dověděli, že jejich příspěvky byly odmítnuty z politických důvodů - Akademie jim to sdělila zcela veřejně.

Donald Trump získal své jmění na základě systematických daňových podvodů s penězi od svého otce

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Daňové úřady v New Yorku oznámily, že zahájily vyšetřování Trumpových daňových podvodů poté, co New York Times zveřejnil výsledky jejich investigace na základě 100 000 dokumentů ZDE

Donald Trump se vychloubá, že si prý "sám vytvořil svůj majetek". Je to lež. Ve skutečnosti dostal Donald Trump od svého otce v devadesátých letech nejméně 413 milionů dolarů prostřednictvím daňových podvodů, zjistil podrobnou, rozsáhlou investigací deník New York Times.

Donald Trump se v devadesátých letech podílel na pochybných daňových projektech, včetně celé řady otevřených daňových podvodů. Většinu svých peněz získal od svého otce. Trump pomáhal svým rodičům jak neplatit daně.

Pro stoupence Czexitu

Co se v britských médiích neobjeví

3. 10. 2018

čas čtení 1 minutaGuy Verhofstadt, koordinátor Evropského parlamentu pro brexit
: Můj návrh, pane ministře, je zdůraznit na tomto zasedání rady tři skutečnosti. Co se týče migračního systému: My nikdy nepřijmeme diskriminaci založenou na kvalifikaci a státní příslušnosti tak, jako to pan Javid [britský ministr vnitra] dnes dopoledne navrhl. Nikdy nepřijmeme rozšíření této celé procedury. Dnes dopoledne řekl pan Boris Johnson: Chceme rozšíření článku 50 [tj. prodloužení lhůty pro odchod Británie z EU]. Myslím, že je to je velmi špatný nápad. Brexit už dosud nadělal dost spouště, dost nejistoty. Ukončeme to! A zatřetí: My se nikdy nevzdáme a neochromíme zásady naší Unie. Nikdy neochromíme zásady Unie, nebo celého evropského projektu, jen proto, abychom zachránili nějakou politickou stranu v Británii, která ani není schopná definovat svou jednotnou strategii ohledně odchodu ze spouště, jíž je brexit.Celomužské předvolební video Pirátské strany zaujalo v zahraničí

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Další předvolební reklama z České republiky. Zdá se, že na pobřeží Bohémie nejsou žádné pirátky. Video české Pirátské strany pro Prahy má poměr nula ku sedmi. (Varování: VIdeo obsahuje dramatickou hudbu)


Katalánská policie zasáhla proti demonstrantům útočícím na parlament

3. 10. 2018

čas čtení 4 minuty

Katalánští separatisté jsou nyní rozděleni mezi ty, kdo si přejí omezit napětí, aby ke své kauze přidali další příznivce - a skupinu vedenou Katalánskou republikánskou levicí (ERC), historickou stranou, jejíž lídr Oriol Junqueras sedí v cele předběžného zadržení kvůli loňskému pokusu o odtržení. Druhá zmíněná skupina chce stupňovat tlak. Patří k ní i antiestablishmentová strana CUP, jejíž parlamentní podpora je klíčová pro udržení separatistů u moci.

Stovky násilných radikálních separatistů prorazily bezpečnostní kordon v závěru pokojné demonstrace za nezávislost Katalánska v Barceloně. K akci došlo v den prvního výročí ilegálního referenda za nezávislost, napsali Alfonso D. Congostrina a Miquel Noguer.

Problém s "vůlí lidu"

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Problém s "vůlí lidu". Představte si, že jste ve skupině deseti lidí a šest z nich se rozhodne vás zabít... Demokracie bez úcty k základním lidským právům nefunguje, píše Andrew Stroehlein.


Polského premiéra ohrožuje aféra kolem ilegálních finančních operací

3. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

Web Onet publikoval zprávu o důkazech ohledně ilegálních nahrávek špičkových politiků a byznysmenů, které v roce 2014 otřásly polskou politikou. Zpráva se odvolává na důkazy osob, které nahrávky pořídily. Ty mají za to, že tehdejší pracovník banky Bank Zachodni WBK a nynější premiér Mateusz Morawiecki hovořil s dalším obchodníkem o pochybných finančních operacích.

Přečetli jsme:

Britské protitankové zábrany a nástrahy pro 21. století

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Britská vojenská agentura DASA (Defence and Security Accelerator) vyzvala průmysl k vývoji nové generace pokročilých zábran a nástražných systémů, které mohou zastavit nebo zpomalit těžká obrněná vozidla, jako jsou tanky. DASA hledá výhradně nevýbušné systémy, jako jsou např. elektromagnetické pulzní (EMP) miny.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2018

2. 10. 2018

čas čtení 2 minuty


V září 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 076.47 . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 101.72 Kč.  

Zůstatek byl koncem září 2018 260 636.24 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

51615