30149

Kterak mediální hagiografie prokazuje demokracii medvědí službu

6. 12. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 12 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vždy se mi příčila jakákoliv mytologizace života a odkazu exponovaných osobností, a to především politiků, kteří ve své době disponovali obrovskou mocí a doslova určovali běh dějin. Nesoudné mediální velebení nedávno zesnulého Johna McCaina a nyní bývalého amerického prezidenta George Herberta Walkera Bushe odsunuje nepohodlné skutečnosti do jámy zapomnění, jako by snad kdysi existovaly vlídné časy, kdy politické řemeslo bylo výsadou decentních gentlemanů, a nikoliv vulgárních demagogů a populistů, jak je tomu dnes. Jde přitom o zcela zavádějící iluzi – koneckonců Bush senior by si v některých ohledech mohl s Donaldem Trumpem podat ruku.

Rozhovor Britských listů 194:

Měli být do diskuse o Babišových médiích pozváni i jeho lidé?

30. 11. 2018

čas čtení < 1 minuta


V dnešním Rozhovoru Britských listů přinášíme názory dvou studentů žurnalistiky, Dana Olejníka a Přemysla Osičky, účastníků nedávné diskuse o oligarchizaci českých médií, které se konala v Evropském parlamentu v Bruselu. Co si myslí o dnešní politické situaci, o postavení ČR v Evropské unii a o blížících se volbách do europarlamentu? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. listopadu 2018.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30151

Hybridní konflikt se nedá vyhrát v digitálu

6. 12. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vypnout Facebook a Twitter, odpojit se od sítí, najít cestu, jak dobře regulovat jejich chod, jak dostat algoritmy pod veřejnou kontrolu. Vzdělávání mladých i starých, kultivace diskuse. Soupis dosavadních návrhů řešení obrovského problému s propadem některých národních společností do stavu společenského pomatení díky infekci šířené v digitálním prostoru ve formě manipulace, nenávisti a koncentrované frustrace, sázející na nízkou rozlišovací schopnost velká části populace. Nic z toho se ovšem nedá zařídit jednoduše a je otázka, zda vůbec. A otázka je, zda vlastně jde o ty pravé způsoby řešení. Zda pod dojmem, že to co se v digitálním prostoru pokazilo, musí se v digitálním prostoru napravit, nepomíjíme skutečné příčiny vnitřního společenského rozkladu. Zda jsme si stihli uvědomit, že Facebook a další vytvářejí pouze zrcadlový sál vnitřního stavu společnosti. Pouhý obraz, ne skutečnost. A skutečnost? Ta je tristní: posttotalitní ztrátou důvěry zatížená společnost, ožebračovaná v exekučním schématu vlastními parazity, udržovaná ve stavu nízké obranyschopnosti neodpovědnými hlupáky, kteří přežívají v paradigmatech 20. století. Vítej, budoucnosti...

Kde je ve skutečnosti v ČR život :)))

6. 12. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Řešíme tady v Britských listech otázku, zda byl GHW Bush velký státník, anebo zločinec, poukazujeme na infiltraci ruských a čínských ekonomických a výzvědných vlivů v České republice, upozorňujeme na opravdu katastrofální problém nezastavujícího se globálního oteplování, které bez radikálního zásahu opravdu zničí Českou republiku a svět (už nyní trpí ČR suchem a nedostatkem vody - inteligentní politikové by se ve vlastním zájmu postavili radikálně do čela úsilí o nápravu), upozorňujeme, že automatizace do několika let zlikviduje miliony pracovních příležitostí v Česku a destabilizuje zemi, připomínáme, že čeští politikové od roku 2000 kriminálním způsobem ožebračili systémem parazitického exekučního systému milion lidí, kteří se stali dluhovými otroky, varujeme, že ČR má špatné školství, které naprosto není připraveno na rychle se blížící problémy budoucnosti.

Koho by to zajímalo. Život v ČR je jinde, jak se dovíte z níže uvedené tiskové zprávy :)))

(PS. Komické už jsou pojmy jako "český Google" či "český internet". Je to samozřejmě contradictio in adjecto: Google i internet jsou globální jevy. Tyto manipulativní výrazy je nutno rozebrat: přidáním adjektiva "český" se vám nadnárodní společnosti v zájmu svých zisků vnucují, předstírají, že jsou "vaše" a že zastávají "vaše" zájmy. Samozřejmě tomu tak není, účelem níže uvedené tiskové zprávy je posilovat zblbnutí české veřejnosti v zájmu zisků. Poněkud krátkozraká strategie, protože katastrofa, kterou tyto firmy svým jednáním přibližují, nakonec pohltí i je.

* * *

Dobrý den,
 
jako již tradičně touto dobou dnes YouTube představil největší české i světové trendy roku.
 
Ten český letos ovládli místní tvůrci symbolicky v čele s dnes už bývalým youtuberem Jirkou KrálemJeho krátký film Byl jsem Youtuber, který vznikal téměř rok a v němž vystupuje i řada dalších YouTube tvůrců, nasbíral do dnešního dne téměř 2 miliony zhlédnutí a stal se tak nejpopulárnějším nehudebním YouTube videem roku 2018 v České republice. 

Soutěžící z televizní soutěže Superstar v nejlepší desítce ukořistili hned dvě místa. Video kanálu slovenské Televízie Markíza s Ladislavem Angyalem alias Lackem, který svou chytlavou písní Pošta pobláznil porotu soutěže, zaujalo i široké YouTube publikum. Stejně tak i uhrančivý hlas vítězky páté řady soutěže Terezy Anny Maškové, která uspěla se svou nezapomenutelnou interpretací písně Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové.

Loňský vítěz Kovy se tentokrát v žebříčku umístil hned dvakrát, a to jak se svým edukativním videem o druhém kole prezidentských voleb, tak i s videem nazvaným Coming Out, v němž svým fanouškům oznamuje, že je gay. 

Hudební část žebříčku pak letos patřila mladým českým tvůrcům Míně a Pjayovi, kteří zabodovali se svým klipem k písni Basic Boy, který do dnešního dne nasbíral více než 8 milionů zhlédnutí. Zanechal za sebou tak velkolepou nahrávku ONEMANSHOW Foundation Cizí zeďvzniklou pod taktovkou baviče Kazmy, celosvětově úspěšný počin Girls Like You od skupiny Maroon 5 a rapperky Cardi B i píseň These Days od skupiny Rudimental, zpěvačky Jess Glynne a rappera Macklemora.


Kompletní přehled naleznete v přiložené tiskové zprávě nebo na blogu českého Googlu: https://czechrepublic.googleblog.com/2018/12/vychazejici-hvezdy-i-loucici-se-kral.html

Světové žebříčky dnes po sedmé večer zveřejní YouTube na svém oficiálním kanálu. Celý list budeme publikovat i na oficiálním blogu Google ČR (odkaz bude aktivní po sedmé hodině).

Pro více informací jsme k dispozici.
 
S pozdravem a přáním příjemného zbytku dne

Dominik Ježek a Daniela Chovancová


Dominik Jezek
PR Executive
 
Havas PR Prague

Obědy zdarma pro školáky? Jsem pro, s malými výhradami

6. 12. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Pozn. JČ: I v Británii, jinak nyní postižené brutální sociální nerovností (statisíce lidí jsou nyní v důsledku škrtů od konzervativní vlády stoprocentně závislé na tzv. food banks, rozdávání jídla od charitativních organizací) se chudším dětem poskytují obědy zdarma. Je to absolutní povinnosti každého slušného státu. (Problém je, že ty děti hladovějí během prázdnin, takže některé britské školy se rozhodly vyvařovat pro ně i tehdy.)

Skutečnost, že ČR tuto službu zatím nemá, a že se o jejím zavedení vůbec diskutuje v zemi, kde za posledních 18 let záměrně a kriminálně zpauperizovali politikové skoro milion českých občanů protizákonnými a parazitickými exekucemi, je otřesná.


Jiří Hlavenka: 

Dám to do podoby balanced scorecardu, jak je ve firmě zvykem.

PRO: pomoc dětem z chudších rodin, které na obědy nemají či to pro ně je vysoká zátěž. Každodenní teplý oběd je pro rozvíjející se dítě nepodkročitelný základ, bez diskuse. Pro mě hlavní důvod, "10/10".

PROTI: Je to 5.4 mld ze státní kasy. Dobře, ale pro to tu přece stát je: aby pomáhal těm slabším. Zcela nedůvodné, 0/10.

Britský telecom odstraňuje zařízení firmy Huawei ze své sítě 4G

6. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Zatímco trvá hrozba, že český oligarcha Kellner chystá prodat firmu O2 Číně, velká britská telekomunikační firma British Telecom potvrdila, že odstraňuje technické zařízení čínské firmy Huawei z klíčových oblastí své sítě 4G. Vznikly totiž obavy ohledně přítomnosti této čínské firmy v kritické infrastruktuře telekomunikačních firem.

Vlády v USA, na Novém Zélandě a v Austrálii už zablokovaly používání zařízení firmy Huawei pro budoucí síť 5G. Tento týden varoval také šéf britské rozvědky MI6, že se Británie bude muset rozhodnout, zda je pro ni bezpečné, aby Čína vlastnila tuto klíčovou technologii.

Firma Huawei čelí katastrofě v technologické studené válce se Západem

6. 12. 2018

čas čtení 2 minutyZatčení finanční ředitelky firmy Huawei v Kanadě je novou etapou v technologické studené válce mezi západními výzvědnými organizacemi a Pekingem. Pro firmu Huawei by to mohlo znamenat katastrofu: jestliže Spojené státy podezřívají, že Huawei porušila sankce prodejem telekomunikačního zařízení  Íránu, firma Huawei  by tím byla vyloučena z nejlukrativnějších světových trhů.

Válka slov se tento týden zintenzivňuje, kdy šéf britských tajných služeb Alex Younger varoval, že "musíme si promluvit" o angažmá firmy Huawei v britských telekomunikačních sítích. Ve středu pak firma British Telecom oznámila, že odstraňuje síťovou technologii firmuy Huawei z určitých částí své mobilní sítě EE.

Nechte nás sakra učit dobře

Na konci roku vás vyhodí

6. 12. 2018 / Jiří Karen

čas čtení 3 minuty

Zoufale jsem sháněl místo učitele v jednom moravském krajském městě. Možná mě mělo zarazit, že potřebovali nutně nahradit dějepisáře, který byl vyhozen na hodinu. Ale nájem se platit musí, tak jsem to uprostřed školního roku (v lednu) vzal. Ostatně škola měla pověst elitní soukromé průmyslovky, takže jsem nepředpokládal nějaké problémy.

Jack-of-all-trades, aneb jak zachránit učňovské školství

6. 12. 2018 / Kryštof Kozák

čas čtení 3 minuty

I v budoucnu budeme potřebovat instalatéry, kuchaře, číšníky, sestry a bratry, policisty i požárníky, popeláře a skladníky. Jsou pro fungování společnosti stejně nezbytní jako doktoři, učitelé, manažeři a právníci. Manuálně pracujících lidí bychom si všichni měli víc vážit, a ne je považovat za nevzdělané a potenciálně nebezpečné primitivy, co volí extrémisty, hodně pijí a kouří, jak občas zaslechnu v kuloárech pražských “elit”.

30121

Česká diplomacie se chová jako vazal

6. 12. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 1 minuta

Fascinuje mne, jak se česká diplomacie, zřejmě pod vlivem kontroverzní zprávy BIS o sílících aktivitách ruských a čínských špionů na českém území, ztotožnila s názorem Trumpovy administrativy a vlád ostatních západních zemí, že Rusko porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Celá věc je ale poněkud složitější, neboť podle výzkumníků z akademického časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists tuto klíčovou dohodu ze závěrečné fáze studené války porušuje jak Ruská federace, tak Spojené státy. Ono je skutečně irelevantní, když jedna strana obviňuje druhou. Vždy je totiž klíčový posudek nezávislých expertů. Je ovšem šokující, že Černínský palác stojí za Trumpovým rozhodnutím tuto smlouvu jednostranně vypovědět, protože viníkem neblahého stavu je podle USA výlučně Rusko. Člověk nemusí být zrovna zkušeným politologem, aby pochopil, že rozhodnutí Trumpova kabinetu je extrémně riskantní záležitostí. A česká diplomacie opět manifestuje své vazalství vůči Spojeným státům, aniž by si byla vědoma dalekosáhlých důsledků svého rozhodnutí.   

Zmatení pojmů nebo taktika?

6. 12. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty

Mám stále intenzivnější pocit, že naše země trpí v zajetí zmatených pojmů v politickém (což je méně překvapující), ale bohužel také mediálním prostoru. Už jsem si vyměnil i dopis s Českou televizí na téma kdo je ekolog, kdo je ekologický aktivista, kdo ekologický terorista. Už z pojmů je jasné, že ekolog, tj. osoba hluboce se zabývající vědou zvanou ekologie; nebude tím, kdo může například za zpoždění nějaké důležité veřejné stavby. Kvalita opačné úvahy je srovnatelná třeba s úsudkem, že za krizi ve zdravotnictví mohou zdravotníci nebo za krizi ve školství školáci.

Na obranu českého čerta

6. 12. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 4 minuty

Nikdy jsem si nemyslel, že budu tyrana, obavu a strašáka svých dětských let obhajovat. Už jen pouhé řinčení řetězů v půlce listopadu mi nahánělo hrůzu, otcovy připomínky pekelníkova příchodu ve mne vyvolávaly zájem o teologii zla, i když bych to tehdy takhle jistě nepojmenoval, a 5. prosinec byl dnem, kdy jsem příkladněji a časněji, než kdy jindy, uléhal do postýlky. A vidíte, dnes tu stojí vedle mne – umolousaný, unavený, zdiskreditovaný a ponižovaný: český čert. Je mou povinností jako vlastence jej hájit, neboť se stalo módou, že bývá nahrazován něčím, co nejde nazvat jinak než obludou. Ano, mám na mysli Krampusáka.

Boj člověka s mocí je bojem vzpomínek se zapomněním

6. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta

Poprvé jsem četl slavný citát Milana Kundery Boj člověka s mocí je bojem vzpomínek se zapomněním“ ještě když jsem byl teenager. Myslel jsem si – páni – v komunistickém Československu se dozajista musely dít otřesné věci. Pak jsem ale zjistil, že to tady funguje stejně, píše na Twitteru novinář Jon Schwarz.

Události ve Francii ohrožují Evropu

5. 12. 2018

čas čtení 3 minutyExtremisté po celé Evropě radostně vítají bouře ve Francii, píše komentátorka Natalie Nougayrède.  Chaos v liberálních demokraciích je to, co je naplňuje energií. Extremisté usilují o to zmocnit se v květnových volbách do Evropského parlamentu vlády nad Evropou. Uálosti ve Francii nevěstí nic dobrého a jejich význam dosahuje daleko za hranice této země.

Konec smlouvy INF prostřednictvím Twitteru pana Trumpa, aneb Proč se nedočkáme Pershingu III

5. 12. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Pokud Ruská federace nezačne do 60 dní plnit podmínky Smlouvy o střelách středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987, Spojené státy tuto smlouvu vypoví. Na ruské porušování ustanovení smlouvy ohledně vývoje zakázaných prostředků jaderného napadení upozorňují USA opakovaně po léta; nyní však Rusko také rozmístilo několik pluků "hotových" střel s plochou dráhou letu typu 9M129 (SSC-X-8) s maximálním doletem přinejmenším 2 200 km.

Rusko musí zaplatit Pussy Riot

5. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) nenalezl žádný základ pro přezkoumání ruské žaloby proti dříve vynesenému rozsudku v kauze skupiny Pussy Riot, napsala Anastasia Kurilovová. Rusko má tedy povinnost do tří měsíců zaplatit více než 48 tisíc eur a také přezkoumat rozsudek ohledně tanců skupiny v chrámu Krista Spasitele. Podle vyjádření advokátů Nejvyšší soud Ruské federace může buď vynést vlastní rozsudek, nebo přikázat soudu nižší instance přezkoumání případu.

"Evropská armáda": Případ záměrného nepochopení

5. 12. 2018

čas čtení 4 minuty

Pojetí evropské armády je dvojznačné - čeho přesně chtějí evropští lídři dosáhnout?, ptá se Ulrike Esther Frankeová. Evropská unie pod francouzským vedením vytváří evropskou armádu s evropskými jadernými silami - takovou, která má být schopna bránit Evropu před Spojenými státy.

Konečný rozklad brexitu? Therese Mayové uštědřila v úterý Dolní sněmovna spektakulárně tři porážky

5. 12. 2018

čas čtení 3 minuty

Zdá se, že proevropská Dolní sněmovna se probudila a začala od chaotické a neefektivní vlády Theresy Mayové ve věci brexitu na poslední chvíli přebírat moc. V úterý, kdy měla začít parlamentní debata o pětisetstránkové "dohodě", kterou Theresa Mayová o odchodu Británie z EU vyjednala s Bruselem, uštědřila Dolní sněmovna premiérce hned tři porážky, jimiž dala najevo, že je připravena převzít moc.


Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Putin se na summitu G20 "vyhnul kritice za akce proti Ukrajině"

5. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta

Summit skupiny G20 v Argentině nedokázal volat ruského prezidenta Vladimira Putina k zodpovědnosti za jeho akce ohledně Ukrajiny, navzdory značnému úsilí Angely Merkelové během bilaterálních jednání. Prohlásil to klíčový politický spojenec kancléřky.

Maďarsko nesouhlasí s rozpočtem eurozóny

5. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Maďarsko nepodporuje návrh na vytvoření separátního rozpočtu eurozóny, protože "tato koncepce by byla proti zájmům země", prohlásil ministr financí Mihály Varga před svými evropskými kolegy v Bruselu.

Na obzoru je rozklad civilizace, varoval v Katovicích Sir David Attenborough

4. 12. 2018

čas čtení 2 minutyBlíží se rozklad civilizace a přírody, varoval na klimatologickém summitu v Katovicích známý tvůrce britských přírodních dokumentárních filmů (Life on Earth, ŽIvot na Zemi, Blue Planet, Modrá planeta) Sir David Attenborough.

Attenborough (92) byl vybrán, aby na summitu v Katovicích zastupoval obyvatelstvo této planety a promluvil tam k delegátům z téměř 200 zemí světa. Ti jednají v Katovicích o tom, jak proměnit přísliby klimatologické dohody z Paříže z roku 2015 ve skutečnost.

Jak číst peníze

21. 3. 2012 / Petr Fiala

čas čtení 3 minuty

"Snad jenom pan Sedláček je schopen sesmolit podobou slátaminu, ale ten do toho přidá alespoň citáty..."
z čtenářských ohlasů na předchozí úvahu Petra Fialy

Začnu tím, že se vrátím k otázce NUTNOSTI: Je sice jisté, že se svět mění, jisté ale není, jakým směrem. O něco dříve než před sto lety se britská vláda podílela na dodávkách narkotik do Číny. Homosexualita byla v té době v Británii trestným činem. Dnes, po více jak sto letech, je nepředstavitelné, že by britská vláda mohla být zapletena do obchodu s drogami. Naopak, pokud jde o homosexualitu, došlo k jistému uvolnění: V Británii nejenže není trestná, ale homosexuálové se dokonce mohou domáhat soudní ochrany proti diskriminaci, pokud by byli diskriminováni pro svoji homosexualitu. Kdo by si asi něco takového před nějakými sto lety pomyslel...?

Za rozbalení transparentu se nezavírá na půl roku

4. 12. 2018 / Bohuslav Binka

čas čtení 2 minuty

Tak toto jsem řekl na protestním shromáždění v Bratislavě na podporu 12 zadržených (z toho 2 studentů mojí univerzity):

Krásný večer,

víte jak mi je? Představte si, že dva z Vašich studentů, výborných a slušných studentů pošle náhle soudce do vazby, která může trvat až šest měsíců. A za co? Ukradli něco? Ne! Ublížili někomu? Ne! Snažili se někoho podvést? Ne! Vyvěsili transparent, aniž by přitom cokoliv poškodili a komukoliv ublížili. Vyvěsili transparent. Chápete to? Až šest měsíců vazby ve skutečné věznici za vyvěšený transparent. Takže jak se cítím. Rozhořčený a naštvaný. A doufám, že jste rozhořčení a naštvaní také, protože tohle se nedělá.

Mezitím v Absurdistánu 93:

Prezident Duda plácal blbosti na summitu OSN o globálním oteplování v Katovících

4. 12. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Vznikl první polský televizní seriál pro společnost Netflix. Příběh se odehrává v alternativní realitě, kdy je v roce 2003 komunistická strana stále ještě u moci v důsledku  sjednocení národa po řadě teroristických útoků v roce 1983. Díval jsem se na to a souhlasím s kritiky: ten příběh není vlastně přesvědčivý, autor scénáře neuměl vytvořit onu atmosféru komunistického režimu (možná proto, že je to Američan, který přišel do Polska teprve před šesti lety), a zatímco se na to klidně můžete podívat, nemáte-li nic jiného na práci, na Netflix najdete daleko lepší věci. Těmito slovy se zřejmě ocítám v řadách "nenávistných blbů", jak laskavě označila Agnieszka Holland, jedna z režisérek seriálu, ty lidi,   kteří nevidí její nejnovější dílo jako mistrovský kus. Pokud jí věříme, ti, kdo kritizují její dílo, jsou naprostí mimoni, protože americké recenze toho seriálu jsou "do prdele vynikající"... Tolik o intelektuálních elitách v našich zemích.

Středoevropská univerzita byla donucena odejít z Budapešti do Rakouska

4. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Rektor Michael Ignattief a prorektorka Eva Fodor

Nový maďarský zákon zaměřený proti Středoevropské univerzitě  (CEU) jí od 1. ledna 2019 zakazuje přijímat nové studenty. CEU se tedy od září 2019 částečně  přesunuje do Vídně, bylo oznámeno v Budapešti. Všechny své v USA akreditované programy budou od podzimu 2019 k dispozici ve Vídni.

"CEU byla donucena z Maďarska odejít," konstatoval rektor univerzity Michael Ignatieff. "To je bezprecedentní. Americká instituce byla vyhnána ze země, která je spojencem v NATO. Evropská instituce byla vyhnána z členského státu Evropské unie."

"Svévolné vyhnání ze země univerzity s dobrou pověstí je flagrantním porušením akademické svobody. Je to temný den pro Evropu a temný den pro Maďarsko. Vláda spáchala nespravedlnost na svých vlastních občanech, na stovkách Maďarů, ktří pracují a studují na CEU a na tisících maďarských absolventů a jejich rodin."

Univerzita si zachovává akreditaci jako maďarská univerzita a bude se snažit pokračovat ve výuce i ve výzkumu v Budapešti, dokud to bude možné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Jak se dalo očekávat, blokace twitterového účtu Andrewa Stroehleina Evropskou lidovou stranou vyvolala mezinárodní skandál

4. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Twitterový účet Evropské lidové strany (EPP), poslaneckého klubu s největší přítomností v Evropském parlamentě, zablokoval o minulém víkendu účty dvou vysokoprofilových komentátorů na Twitteru poté, co zveřejnili kritiku ultrapravicového maďarského premiéra Viktora Orbána.

Děsivé vyhlídky do příštích voleb - Babiš jako hegemon

3. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta

Ještě jednou si to sečtu, píše Boris Cvek:

Kdyby na 4,5% vypadly SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, STAN a TOP09, tak je to 27% voličů, kteří volili, mimo Sněmovnu... a tyto hlasy by šly především nejsilnějšímu, tedy ANO.

Podle dHondtovy metody by tak ANO měl kolem 100 poslanců za 30%... neumím to spočítat, ale moc by mne to zajímalo.

To jsou ty paradoxní situace.

Samozřejmě kdyby se voliči přesunuli od STAN, TOP09 a KDU k pirátům, kteří by tak měli třeba 25%, vrátili by se tito voliči do hry.

To je asi jediná naděje těch, kteří chtějí, aby Babiš byl poražen. Mimochodem,  piráty v roce 2017 volili zejména bývalí voliči pravice, z levice téměř nikdo.

Takže logiku by tento posun měl, zejména pokud jde o proevropskou pravici.

Politická krize kolem Babiše mladšího byla úspěchem pro piráty

3. 12. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Když vyjdu z průzkumu politických preferencí české veřejnosti, který byl včera publikován v Otázkách V. Moravce, a nebudu se zabývat tím, že jde jen o průzkum a že z něj vůbec není možné vyčíst nějakou kauzalitu, musím učinit spekulativní závěr, že útok tzv. demokratických stran na premiéra v souvislosti s případem „Babiš mladší“ vedl především k posílení Babišova hnutí na úkor komunistů a Tomia Okamury. Obě tyto extrémní politické formace jsou na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny.

Sbohem, Vodafone!

Pěkně kafkovská zkušenost se společností Vodafone.cz

3. 12. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Tak mi Vodafone.cz od včerejška zrušil mé dlouholeté české mobilní telefonní číslo, čímž mi zabránil potvrzovat své bankovní transakce u českých bank a vyytvořil i další problémy.

Ukradli mi také kredit, který jsem na tom mobilu měl.

Řekli byste si, že bude jistě v takovém případě možné Vodafone.cz kontaktovat a stěžovat si.

Kdepak! Pro jakýkoliv kontakt s firmou Vodafone.cz, ať na internetu ("Můj Vodafone" - počítač si samozřejmě pamatuje vstupní preference, jenže stránka Vodafonu mě nepustí dál, protože "toto číslo už neexistuje"), prostřednictvím chatu či telefonicky se s nimi nespojíte, protože musíte uvést své telefonní číslo, které mi ale Vodafone zrušil, takže se přes tuto bariéru nedostanu.

Výborně. Vodafone.cz ztratil jednoho zákazníka.

Níže korespendence s Vodafonem, která jasně vysvětluje, proč s touto firmou nemít nic společného.

Pro vysvětlení: Svůj český mobil jsem používal v poslední době skoro výlučně jen pro esemesky. Proč? Protože telefonování z mobilu mého britského operátora je v České republice stejně jako v Británii až do vyčerpání 500 minut za měsíc zadarmo, kdežto při volání u Vodafonu platím. Zjevně je legální ukrást uživateli na mobilu existující kredit.

Aktualizace: Pane Čulíku, 
totožnou zkušenost mám se svým číslem u stejného operátora.
Dokonce jsem to zkoušel přes Telekom. úřad, aby na ně "dohlédli".
Výsledek: 0, píše Jaroslav Bajer.

Aktualizace: V reakci na tento článek se ozval Vodafone, viz níže, s tím, že čísla lidem likvidují, když si po pár měsíců nekoupí žádný kredit ! (i když na mobilu ještě kredit mají!!) Ale že prý mám ještě tři měsíce k tomu si kredit koupit, a tím si číslo obnovit. Problém je, že na to, abych si mohl koupit kredit, potřebuju, aby toto telefonní číslo bylo funkční, protože musím jeho prostřednictvím transakci na stránkách banky potvrdit. Takže kafkárna pokračuje.

Mimochodem, požádal jsem kolegyni, aby mi poslala částku na mé telefonní číslo z jejího bankovního účtu. Ukázalo se, že to nejde. Opakovaně se objevuje poděšená správa, že "transakce nemá správný podpis." Systém Vodafonu je zjevně zmršený. Je to zbytečná ztráta času a ztěžování života zákazníkům problémy, které nemusejí existovat.


Samostatná "evropská armáda" by přinesla nejméně dekádu snížené bezpečnosti na kontinentě

3. 12. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Mezinárodní autorský kolektiv vypracoval studii Protecting Europe (Chránit Evropu), která hodnotí schopnost armád evropské osmadvacítky (a po brexitu sedmadvacítky) plnit ambice, které si před sebe EU ve vojenské oblasti již sama položila ZDE. Výsledek analýzy je tristní: Při plnění vlastních ambicí by ozbrojené síly unie v některých případech dokázaly dát dohromady jen zhruba třetinu potřebných sil. V jiných scénářích by vážně postrádaly některé schopnosti klíčové pro splnění mise. A v nejméně náročných modelových situacích by sice potřebné síly bylo možno vyslat, ale nikoliv udržet v cílové oblasti po dobu delší než šest měsíců.

Studie záměrně abstrahující od dalších limitujících faktorů jako politická roztříštěnost a nedostatek politické vůle v členských zemích si ovšem sama výslovně neklade otázku, zda by nějaká samostatná evropská armáda dokázala bez americké účasti plnit úkoly spojené se zajištěním bezpečnosti kontinentu. Protože však dokument jednoznačně konstatuje, že i výrazně nižší ambice jsou nyní nad síly evropských armád, a že na základě již schválených projektů se situace ani do roku 2030 výrazně nezlepší, lze uzavřít, že "evropská armáda nahrazující NATO" se přinejmenším během příští dekády jeví jako opravdu nebezpečná iluze.

Kam to spějeme?

3. 12. 2018 / Bohuslav Binka

čas čtení 1 minuta


Radek Kubala je studentem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Vyvěsil transparent na těžební věži. Chápu, že jej policie na té těžební věži zatkla. Zákony je třeba respektovat a pokud ne, je potřeba nést následky. A zároveň je naprosto absurdní, že v demokratické, vyspělé zemi nedostal drobnou pokutu a nebyl ihned propuštěn.

Poslat ho do vazby, která může trvat i týdny, je nerespektovatelné a neodpustitelné. Pokud nechceme za pár let žít v zemi, kde budou ekonomicko-politické zájmy určovat, zda vyvěšení transparentu je na pokutu, nebo na několik let vězení, je potřeba ukázat, že toto nejde.

Dnešní demonstrace v Bratislavě by měla být první krok. Ale v žádném případě ne poslední.

Myslím, že FSS MU (a ideálně MU jako celek) by se k tomu měla vyjádřit i jako instituce. Za vyvěšení transparentu se studenti MU (a samozřejmě ani nikdo jiný) na měsíce do vězení zavírat nebudou.

USA oznámily přípravu druhého balíku sankcí proti Rusku kvůli "případu Skripalových"

3. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta


USA plánují zavést druhou část sankcí proti Rusku v souvislosti s kauzou otravy explukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v britském Salisbury. Spojené státy nechtějí podle ministerstva zahraničí s těmito omezeními spěchat, ale Ruská federace by musela nejprve dokázat, že již nebude narušovat mezinárodní právo, a také umožnit nezávislým pozorovatelům OSN inspekce zařízení v souvislosti s dokazováním nepoužívání chemických zbraní.

"Nepředpokládáme rozhodnutí o sankcích, ale máme v úmyslu plnit požadavky zákonodárství," prohlásil pro ruskou agenturu TASS představitel ministerstva pod podmínkou anonymity. "Jde o zákon o kontrole chemických a biologických zbraní a zákazu jeho vojenského využití od roku 1991. Zákon stanoví povinnost použít sankce na stranu, která zákaz porušila."

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Restalinizace Ruska

3. 12. 2018

čas čtení 6 minut

Před osmdesáti lety Josip Stalin ukončil Velký teror, za jehož příčinu označil "místní výstřelky", které "zaznamenal". Výnos ze 17. listopadu 1938 nařizoval mimosoudním tribunálům zvaným trojky, aby přestaly odsuzovat politické vězně, napsal Paul R. Gregory. Trojky byly jádrem politického teroru. Poskytovaly tenký závoj "socialistické zákonnosti" masovému vraždění a svévolnému zavírání.

Průzkum: Británie je tvrdě rasistická

3. 12. 2018

čas čtení 2 minutyPrůzkum mezi 1000 příslušníky etnických menšin v Británii odhalil, že každodenně čelí záporným zážitkům, často v důsledku rasismu, a jsou diskriminování a ostrakizováni. (Zajímavé by bylo, kdyby byl podobný průzkum proveden v české společnosti, pozn. JČ)

Z průzkumu vyplývá, že 43 procent lidí z etnických menšin bylo za posledních pět let pominuto při rozhodování, kdo ve firmě má být povýšen. Z bělochů mělo tutéž diskriminující zkušenost jen 18 procent lidí.

Řekněme si to upřímně: motorem brexitu je rasová nesnášenlivost

3. 12. 2018

čas čtení 4 minutyO brexitu se většinou debatuje z ekonomického hlediska. Avšak tuto ošklivou kapitolu v britské historii nedokáží vysvětlit jen peníze, píše britský komentátor Matthew d'Ancona.

V roce 2017 zjistila analýza British Social Attitudes, zkoumající postoje příslušníků britské společnosti (anglické; Skotsko a Severní Irsko hlasovaly proti brexitu, pozn. red.), že hlavním faktorem při hlasování pro brexit byla nespokojenost Britů s tím, kolik lidí do jejich země přichází ze zahraničí.

Víte, že Formanovo Hoří, má panenko, je o brexitu?

3. 12. 2018

čas čtení 5 minut

 

Formanův film Hoří, má panenko, je varovnou metaforickou analýzou toho, jak se začne chovat společnost, které vládnou nekompetentní a pitomí politikové. Převládne absolutní atavismus a osobní sobectví, bez ohledu na kohokoliv. Když film Forman v šedesátých letech natáčel, nemohl tušit, jak hluboké dílo vytváří. Film totiž funguje i jako přesná analýza rozkrádačských devadesátých let v České republice.  No a nyní se ukazuje, jak souhlasili v pátek studenti na Glasgow University, že je vlastně přesnou analýzou i nynějších poměrů v Anglii, kde národu vládnou hlupáci, blázni a lháři. "Je tragické, jak nízkou úroveň mají dnešní angličtí politikové, a je pozoruhodné, jak vysokou úroveň mají někteří angličtí komentátoři a novináři," poznamenává na Facebooku k přesnému článku Nicka Cohena historička Muriel Blaive.

K tomu:
  Jan Čulík, Hoří, má panenko a česká privatizace. Byl Miloš Forman věštec, anebo je jen dobrým znalcem českého charakteru? (Britské listy, 15. ledna 1998)

Posuďte sami, jako blízko má - vlastně i podle Cohena - dnešní anglická situace (ve Skotsku a v Severním Irsku je situace jiná, potíž je, že tamější politikové nemají vůči Londýnu - zatím - žádnou moc) dnešní situace v Anglii k situaci v onom metaforickém sále ve filmu Hoří, má panenko (JČ):

Neadekvátní postoj

3. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva

V súvislosti s väzbou aktivistov Greenpeace sa v nedeľu večer vyjadril predseda vlády Peter Pellegrini.


„Sme radi, že predseda vlády Peter Pellegrini súhlasí s tým, že postup voči aktivistom Greenpeace je neadekvátny,“ povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Názor Greenpeace Slovensko na ukončenie využívania uhlia na Slovensku, s ktorým pán premiér nesúhlasí však nie je osamotený. Koniec uhoľnej energetiky na Slovensku si podľa prieskumu verejnej mienky praje až 64 percent Slovákov a Sloveniek. Dokonca až 80 percent obyvateľstva Slovenska si želá to, aby konkrétne premiér podporil prechod hornej Nitry na čistú energetiky a ekonomiku.

„Chápeme, že nie každý rozumie spôsobu protestovania Greenpeace. Ale takýmto protestom predchádzajú rokovania s miestnymi aj národnými politikmi, predkladania množstva argumentov. V tomto prípade sme urobili aj testovanie, ktoré odhalilo alarmujúce hodnoty arzénu v sedimentoch v okolí výpustov banských odpadových vôd z firmy HBP. Reakcia kompetentných, či už samotnej ťažobnej firmy alebo štátu, nebola dostatočná. Problémy tohto regiónu sú desaťročia previazané s uhoľným priemyslom a neriešia sa tak, ako by si to región zaslúžil,“ vysvetľuje Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko. 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v říjnu 2018

31. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

V říjnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 43 927.60  . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly  však 106 601.72 Kč. 

Bez větší míry finanční podpory čtenářů do několika měsíců končíme.

Zůstatek byl koncem října  2018 197 962.12 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19737