"Problém musíme řešit v místě jeho vzniku" - k problematice uprchlíků

26. 2. 2018 / Jiří Hlavenka

Licoměrnost tohoto výroku, který tak intenzívně rezonuje i u nás, je zvláště dobře vidět ve světle současné válečné tragédie v Sýrii, kde je ostatně několikátá v řadě (viz Aleppo atd). Hnusný režim vede válku proti vlastním lidem, z kdysi prosperující a slušné země si udělaly proxy válčiště velmoci lokální (především Saudská Arábie, Írán, Turecko a Rusko).

Tak prosím všichni vy licoměrní přemoudřelci běžte a navrhněte, jak řešit "problém Sýrie v Sýrii". Ukažte, jak to budete dělat, jak zpoza počítačů vyřešíte problém syrské Ghouty, kde je několik let obklíčeno bojujícími stranami 400 000 civilistů, kde se dnes denně bombarduje a ostřeluje děly z dálky, kde lidé, kteří se nikdy nedopustili žádného násilí a jejich jedinou vinou je, že bydleli ve špatném městě ve špatnou dobu, umírají denně po stovkách. Běžte prosím řešit problém v místě jeho vzniku.

Aha, ono to nejde, je tam přece válka!

Vyhlášení období mrazů za období milosrdenství vůči bezdomovcům

26. 2. 2018​Prosím za to, aby se v období největších mrazů (hlavně tento týden od 26.2.-2018) lidé chovali jinak, výjimečně milosrdněji k bezdomovcům, než jindy.

Aby je výjimečně nevyháněli z prostorů, kde alespoň nemrzne,
jako jsou haly nádraží, sklepy paneláků, či haly sportovišť...

Aby je pozvali, aby se k nim připojili, když jdou na oběd, či jim alespoň něco od oběda donesli...Děkuji a zdravím,
Martin Tlustý
 
mjtlusty@gmail.com

Kupte prosím nocleženku pro bezdomovce!

25. 2. 2018Pozn. JČ: Politikové by měli schválit zákon, podle něhož by měl stát povinnost každého bezdomovce ubytovat. Tak, jako ten zákon platí ve Skotsku. (viz také ZDE)

Proč to jde v civilizovaných zemích a v ČR to nejde?

Rozhovor Britských listů 153. V Ostravě je taky život

23. 2. 2018
"Chtěli jsme, aby společnost víc přemýšlela." "Zjistili jsme, že se ve školách učí dvacáté století velice málo." Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s ostravským podnikatelem a aktivistou Petrem Pánkem, ředitelem tamějšího Centra PANT. Centrum PANT zkoumá českou minulost i přítomnost. Spolupracuje při tom se školami. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. února 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


An investigative journalist was shot dead in Slovakia

26. 2. 2018

Slovak investigative journalist Ján Kuciak (27) and his girlfriend were shot dead at Velká Mača, Slovakia, at the weekend. Kuciak worked for the Aktuality.sk website. He investigated tax fraud associated with individuals who are close to the ruling social democratic party Smer. His most recent articles looked at the business practices of controversial entrepreneur Marián Kočner and the Anext company, which has a contract to deliver a badly designed IT system for the Slovak state.

Source in Czech HERE
 

Vraždu slovenského novináře odsoudil svět

26. 2. 2018Německé vydavatelství Axel Springer SE vydalo toto prohlášení:

"Pokud bylo cílem tohoto zločinu odstrašit nezávislého vydavatele, jako je Ringier Axel Springer Slovakia, od odhalování trestných činů, využijeme toho jako příležitost pracovat ještě svědomitěji a důsledněji při plnění své novinářské mise." 


Vraždu slovenského novináře odsoudili Reportéři bez hranic:I předseda Evropského parlamentu Tajani:Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch připomíná nevybíravý útok Roberta Fica proti novinářům z roku 2016. Fico tehdy nazval novináře "špinavými protislovenskými prostitutkami". Nelíbily se mu otázky týkající se nesrovanalostí ve  vládních zakázkách:Babiš o vraždě na Slovensku

26. 2. 2018


O nekonečném vyvolávání duchů „Vítězného února“ a historických zkratkách

26. 2. 2018 / Daniel Veselý

Od převzetí moci komunisty uplynulo 70 let a v tuzemských sdělovacích prostředcích se opět hojně debatuje o zhoubném dědictví února 1948. Objevily se dokonce strašidelné paralely s dnešní chmurnou politickou situací. Ačkoli od pádu minulého režimu uběhlo téměř 30 let, stále se mnozí z nás komicky potácejí od jednoho stereotypu k druhému, jako by snad neexistovala objektivní a věcná fakta, jakož i patřičný dějinný kontext. 

Boj proti al-Kajdě v Sýrii neprobíhá ve východní Ghútě

26. 2. 2018 / Karel Dolejší

Skutečný boj proti al-Kajdě v Sýrii neprobíhá na damašském předměstí Ghúta, jak tvrdí režimní propaganda zdůvodňující, proč si asadistické síly udělaly z rezoluce OSN o příměří trhací kalendář. V celém obklíčeném prostoru se 400 000 civilisty ostřelovaném režimním dělostřelectvem a bombardovaném syrským, ruským a íránským letectvem se nachází jen asi 300 radikálních islamistů. Reálně se proti islamistickým extrémistům bojuje v západní části governorátu Aleppo a na severu Idlibu. Lokalizovaná pobočka al-Kajdy, která si říká Haját Tahrír aš-Šám, čelí ofenzívě "Syrské osvobozenecké fronty" tvořené umírněnými islamisty. (Sídla pod její kontrolou jsou na mapce vyznačena zeleně.)

Lhostejnost k historii není jejím překonáním

26. 2. 2018

Já se tak těšil na dobu, kdy už se nebude o Vítězném únor moc mluvit, protože to bude víceméně většině národa jedno. Ale že bude vypadat takhle?, napsal Josef Šlerka.

Jak se zbavit dědictví února 1948

26. 2. 2018 / Boris Cvek

Sedmdesát let od komunistického puče jistě nemá smysl vymlouvat se na to, že tu komunisté vládli 40 let. Vymlouvat se nemělo smysl už v roce 1990. Nicméně pro věcné pochopení situace, v níž jsme a v níž se nám tak mnoho podobají Polsko nebo Maďarsko, není možné některé aspekty komunistického systému pominout. Ten systém stál na znemožnění veřejné kontroly, na absolutním podřízení institucí moci jedné mafie (KSČ) a na likvidaci představy o společném veřejném zájmu – „společný zájem“ byl ten prolhaný zájem jedné strany.

Vítězný Únor? To bude něco s Olympiádou. Já musím k zubaři...

25. 2. 2018 / Jan Čulík

Jan Čulík k tomu poznamenává: Minulou středu jsem vyslechl v rozhlase BBC v pořadu Media Show, zabývajícím se sdělovacími prostředky, velmi zajímavý a chytrý rozhovor s ekonomickým novinářem Paulem Masonem. Dlouhá léta pracoval jako reportér a analytik televize BBC, a pak Channel 4 News, je to v Británii naprosto známá osobnost, celebrita.

Řekl toto: "Já to vidím z různých veřejných akcí, třeba ze svých vystoupení na různých knižních festivalech. Mladí lidé vás vůbec neznají. Oni se totiž  na televizi nedívají."

V České republice to platí tuplem. Veškerá propaganda o hrůze komunistického puče v roce 1948, jak ji nyní znovu šíří české sdělovací prostředky, je úplně zbytečná.

Divím se, že to v těch televizních nevědí. Před časem jsme jedné dramaturgyni v České televizi navrhovali film o mladých lidech. Řekla, že nemá zájem, že ČT nic o mladých lidech netočí, protože její divácká obec se omezuje výlučně na občany nad pětapadesát let.

Proč by Česká republika neměla Turecku vydat Saliha Muslima Muhammada

26. 2. 2018 / Karel Dolejší

V sobotu 24. února byl v pražském hotelu Marriott zadržen policií "duchovní otec" kurdského projektu Rodžava v severní Sýrii Salih Muslim Muhammad. Podle dostupných zpráv se měl v Praze účastnit "diskrétní" akademické konference pořádané blízkovýchodními experty kalifornské UCLA. Turecké úřady formálně požádaly o vydání a soud, který rozhodne o vazbě, má proběhnout nejpozději v úterý 27. 2.

Rusku se nedaří v Sýrii prosadit své cíle

25. 2. 2018

Vladimir Šamanov

"Jak pomáháme bratrskému syrskému lidu, vyzkoušeli jsme tam více než 200 nových typů zbraní," řekl Vladimir Šamanov, šéf obranného výboru ruského parlamentu. "Nyní vznikla pro nás poptávka po těchto nových zbraních z celého světa. Náš vojenskoprůmyslový komplex učinil naši armádu něčím, na co můžeme být hrdi. "Téměř 18 měsíců poté, co začalo Rusko intervenovat v Sýrii, aby zabránilo Asadovu pádu, začíná být opravdu nejasné, jak může mít Moskva prospěch ze svého zásahu do nejsložitějšího a nejneřešitelnějšího konfliktu v dnešním světě, píše Martin Chulov.

Je pravda, že se zdá, že Asad už nepadne, avšak to, co dnes zbývá ze Sýrie, vůbec nevypadá jako předválečná země, které Asad kdysi vládl. Ústřední moc tohoto kdysi tvrdě policejního státu byla několikrát převálcována - nejprve opozičními organizacemi a pak regionálními hráči, kteří stále více zasahují do Sýrie ve svých vlastních zájmech, které jsou jen částečně totožné s tím, co chce Putin. Protagonisté na obou stranách se topí v bažině, kterou nepředvídali.

Jak nebezpečný je blok kolem Polska a Maďarska pro EU?

26. 2. 2018

Tento text se poprvé objevil na stránkách freiheit.org, internetové stránky nadace Friedrich-Naumann-Stiftung. Přeložil Milan Lelek

Dr. Detmar Doering vede projekční kancelář pro střední Evropu a pobaltské státy - Friedrich Naumann Foundation for Freedom (FNF) se sídlem v Praze.

Představa, že se s Visegrádskou skupinou (zkratka: V4) vytvořil svého druhu „středoevropský blok“ vzdalující se institucím a hodnotám smlouvy EU, je strašidlem, které obchází Evropou. Situace je ale mnohem složitější.

Když se nový polský premiérem Morawiecki setkal bezprostředně začátkem roku v Budapešti s maďarským premiérem Orbanem, nepadlo ani slovo o zahájeném řízení proti Polsku EU podle čl. 7 za pokračující porušování základních demokratických hodnot EU smlouvy. Bylo však jasné, že by se Maďarsko vzepřelo každé sankci, která by s tím mohla být spojena. Obě vlády jsou v důvodném podezření, že nejednají příliš choulostivě se zásadami právního státu, pokud to slouží dlouhodobému uchování moci.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor
29766

Vlády lidu

26. 2. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Milujeme silná slova údajných schopných lídrů, vítáme zběsilé převraty v myšlení a konání, baví nás pro změnu i krvavé přehmaty. Lid bývá neúprosným drsným prokurátorem, soudcem zrozeným z křemene, i přepečlivým katem. Krutost planetární na denním pořádku kvete, zjevně opomíjené bezpráví vítězí, vládne chorobný hlad po odvetách. Sílí ničemná nadutost, soudy umlčují žalující strany, vynáší prchlivé rozsudky k uzoufání, soudcovská kasta překvapivě nevyměnitelná; násilí je neléčitelná světová choroba, jak známo, společenská objednávka většinou zní: krev a pot, kapitální poslušnost! Pro každého máme kulku i provaz na míru.

Vláda lidu, hrůzovláda, opravdu pouhý strašák. Lhát a intrikovat se vyplácí.

Nový chemický útok v Ghútě

26. 2. 2018

  Dubajská televize Orient News přinesla záběry obětí údajného chemického útoku v městečku aš-Šajfúníja jihozápadně od Dúmy, hlavní části damašského předměstí Ghúta. Raketového útoku s použitím chlóru se měly dopustit režimní jednotky v neděli v noci.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Vláda momentálních nápadů: Jsou to fakt diletanti

23. 2. 2018 / Jiří Hlavenka
To vám takhle včera zašel Andrej Babiš s šéfem zaměstnavatelské lobby na kafe, přátelsky poplkali a na konci pan předseda vlády vyhlásí, že je to skvělý nápad vrátit do škol dílny a pozemky. A že to tak teda uděláme.

To se vám takhle probudí ministryně obrany a dostane nápad, či boží vnuknutí, že je skvělý nápad vrátit do škol brannou výchovu.

Tuším prohlásil Miroslav Motejlek (snad mu nepřipisuju citát omylem), že Andrej Babiš je beznázorový člověk, který "vždy přijme názor toho, s kým mluvil naposled". Může to být trochu přehnané, ale na tento včerejší případ to sedí, s odpuštěním, jak prdel na hrnec. Žádná koncepce, žádná odbornost. Lobbista zatlačí, předseda vlády povolí: na Palermo dobrý.

Neuvěřitelné: Benda v televizi hájí právo ničit zdraví kouřením druhým lidem

23. 2. 2018 / Jaroslav Polák

V pondělí 19.2. jsem sledoval pořad věnovaný zákazu kouření na ČT24. Za „tabakisty odpůrce současného zákona“ dorazil do studia pan poslanec Marek Benda a jeho výkon „předčil“ všechna očekávání. Pan poslanec opět sveřepě hájil „svobodu a základní lidské právo“ kouřit. Už tento samotný fakt je pozoruhodný.

Pan poslanec se netají svým katolickým vyznáním. Fundamentem věrouky je deset přikázání. Páte přikázání zní: „nezabiješ“. Ovšem jeho výklad není omezen jen na zabíjení, ale i na vědomé poškozování zdraví bližního a i rovněž svého zdraví. Obojí pan Benda dle mého pohledu porušuje, a to velmi závažně, když mluví o „svobodě“ či dokonce o lidském právu kouřit viz: https://www.respekt.cz/tydenik/2017/21/posledni-kour

Je rozumné stavět jaderné reaktory v prostředí mafiánského kapitalismu?

23. 2. 2018 / Martin Maděra


Před pár dny jsem si přečetl příspěvek Vladimíra Wagnera, který reagoval na předchozí příspěvek Jana Foffa.

Jak jsem si přečetl v jeho životopise, Vladimír Wagner je jaderný fyzik. Není tedy překvapivé, že hájí jadernou energetiku. Rozumím jeho argumentům a myslím, že i docela chápu, odkud pocházejí: sám mám magisterský titul z fyziky z jedné anglické univerzity, která sehrála důležitou roli v počátcích jaderné fyziky (objevy elektronu a neutronu, první rozbití atomu, předpověď pozitronu). Znám základy jaderné fyziky a jsem si plně vědom značného potenciálu jaderné energie, ať už získané štěpením nebo fúzí.

V akademickém prostředí anglických a amerických univerzit jsem se pohyboval i následně; jsem autorem nebo spoluautorem >15 vědeckých článků v oboru bioinformatiky, z nichž tři nejcitovanější mají podle Google Scholar celkem >5000 citací

Lidové noviny: Lidem v exekuci by mělo být odebráno volební právo

22. 2. 2018 / Jan Čulík

Člověk se v českém tisku dočte leccos, ale tohle už přesahuje opravdu všechny meze. Nejenže se Petr Zídek nezabývá drsnou nespravedlivostí parazitního systému exekutorů v ČR, kde z drobného, věřitelem záměrně utajovaného dluhu, může být astronomickou dluhovou částkou postiženo i dítě. 

V západních zemích existují pevné záruky proti tomu, aby občané nepadali do dluhové pasti: v Británii mají například banky a věřitelské společnosti zákonem zakázáno poskytovat půjčky občanům, o nichž je zjevné, že je nikdy nemohou splatit: Půjčky jsou tam zákonem přístupné jen bohatým občanům - půjčka totiž není nástrojem k odstraňování nesplatitelných dluhů - v tom případě vede do dluhového otroctví. Stejně tak je např. v Británii zakázáno, aby si vymahatel dluhu k původnímu dluhu přičítal jakékoliv vlastní náklady.

Naproti tomu, pan Zídek v Lidových novinách uvažuje o možnosti odebrat deseti procentům českých voličů volební právo. Exekuce už tak hrubě destabilizují českou společnost. Dovede si pan Zídek představit, co by se stalo, kdyby se jeho návrh realizoval?


Jak zastavit krveprolití ve východní Ghútě?

23. 2. 2018 / Daniel Veselý

Apel šéfa Bílých helem Raeda Al Saleha, který požaduje, aby světoví lídři zasáhli v obléhané východní Ghútě, je jednoduše naivní, leč pochopitelný z jeho pohledu. Amnesty International navíc nově vrcholné politiky, jako jsou Donald Trump, Vladimir Putin nebo Si Ťin-pching, obviňuje z podkopávání lidských práv a provádění represivní politiky. Saleh de facto volá po mezinárodní intervenci, možná po vyhlášení bezletové zóny, aniž by si uvědomoval, že právě militarizace původně civilního konfliktu zvenčí byla předehrou hrůz Aleppa či Ghúty.

Putin a Asad po vyhlášení příměří OSN vesele bombardují dál, za nečinnosti světa

25. 2. 2018

ŽENSKÝ HLAS V AMPLIONU: Slyšte, slyšte, slyšte! Voláme k amplionu celý svět! Nepřátelská letadla napadla dnes ráno vesnici Borgo a svrhla pumy na obecnou školu. Do prchajících dětí střílela ze strojních pušek. Osmdesát dětí bylo raněno. Devatenáct dětí postříleno. Třicet pět dětí bylo výbuchem... roztrháno.

MATKA: Co říkáš? Děti? Copak někdo zabíjí děti? Děti! Malé, usmrkané děti! (strhne se stěny pušku a podává ji oběma rukama Tonimu.): Jdi!

Karel Čapek: MatkaVaše mlčení nás zabíjí. Zachraňte nás, než bude pozdě

24. 2. 2018


Jmenuju se Muhammad Najem. Je mi patnáct let. Chci vás informovat o zlu, které je pácháno Asadovým režimem ve východní Ghútě. 

Je to obtížné popsat slovy. To, co se teď děje, je genocida. 

Požadujeme příměří ve válce, kterou vyvolaly Asadův režim a Rusko. 

To říkáme my a děti ve východní Ghútě. 

Apelujeme na vaše svědomí. 

Chceme žít v míru. 

Vaše mlčení nás zabíjí. 

Bašar Asad, Putin a Chomejní zabili naše dětství. 

Zachraňte nás, než bude pozdě. 
29887

Olympijské hry jakoby naplnily své poslání, během nich války jakoby nebyly...

Nechť války utichnou...

22. 2. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Traduje se, že během starořeckých olympijských her byly přerušeny válečné konflikty. Novodobé olympiády nemají tu ambici. Musejí řešit problémy se sponzory, televizními právy, různými malichernostmi okolo porušování lidských práv v zemích, kde se odehrávají, doping ruských sportovců (které je ale třeba nechat závodit jako neruské). Prostě starostí nad hlavu, copak nějaké války, notabene v zemích, kde nemají zimu. Nicméně magie nechtěného obestírá znamení pěti kruhů a umožňuje alespoň malé zázraky. Když běží olympiáda, o válkách se zaručeně mluvit nebude.

Britský konzervativní poslanec se musel hluboce omluvit Corbynovi za pomluvu a poskytnout odškodné

24. 2. 2018Kéž by se totéž dělo v Česku...


Ben Bradley, britský konzervativní poslanec napsal na Twitteru, že Corbyn "byl komunistický špion". Nyní se hluboce omlouvá:


"Dne 19.'února 2018 jsem učinil vážně pomlouvačný výrok na svém účtu na Twitteru 'Ben Bradley MP (@bbradleymp)' ohledně Jeremyho Corbyna. Napsal jsem, že Corbyn prodával britská tajemství komunistickým špionům. Tento pomlouvačný výrok na Twitteru jsem už smazal. Souhlasil jsem, že zaplatím blíže neuvedenou podstatnou finanční částku k dobru charitativní organizace, kterou pan Corbyn vybere, a také uhradím jeho právní výdaje.

Plně přijímám, že můj výrok byl naprosto nepravdivý a falešný. Přijímám, že jsem způsobil svymi nepravdivými a falešnými tvrzeními Jeremy Corbynovi rozrušení a bolest tím, že jsem tvrdil, že zradil svou zemi spoluprací s cizími špiony.

Je mi velmi líto, že jsem zveřejnil tento nepravdivý a falešný výrok a neváhám nabídnout svou plnou a bezpodmínečnou omluvu Jeremy Corbynovi za nepříjemnosti, které jsem mu způsobil." 

Konflikt v Sýrii je také testem integrity západních médií

Válka v Sýrii jako test vnímání reality

22. 2. 2018 / Daniel Veselý

Když sledujeme emotivní produkci západních sdělovacích prostředků týkající se válečného běsnění v Sýrii, můžeme snadno nabýt dojmu, že jsme svědky nemilosrdné genocidní mašinerie syrského režimu a jeho spojenců v Moskvě a Teheránu namířené proti civilnímu obyvatelstvu a neidentifikovatelným rebelům. Třebaže nemůžeme popírat zvěrstva asadovců, s nimiž jsme v přímém přenosu konfrontováni dlouhá léta, chybí nám komplexní informační rámec celého konfliktu, kde se střetávají antagonistické zájmy vnitřních a vnějších aktérů, jimž o osud obyčejných Syřanů nikdy nešlo. Proto se nemohu ztotožnit s poznatky Karla Dolejšího, neboť se do značné míry opírají o aktivistické informační zdroje včetně proasadovského tlampače Al-Masdar News.

        
26466

Mají Češi alespoň elementární míru sebereflexe

Národovectví na kořenech řízeného vysidlování velké části původních obyvatel

22. 2. 2018 / Jaroslav Polák

Rád bych v souvislosti s českým národoveckým diskurzem učinil následující poznámku. Jak je z historie známo řešení národnostních práv v českých zemích a to zejména v souvislosti s německy mluvícími občany bylo dosti neuspokojivé. Následně tedy v druhé polovině třicátých let jen část těchto našich spoluobčanů podlehla neonacistické ideologii. Následovala Mnichovská konference a vynucené odstoupení pohraničí a našim spoluobčanům bylo uděleno občanství říšskoněmecké (pomíjím i „detaily“ typu Nečasovy mise atp.). V průběhu války se české elity rozhodly řešit národnostní problém odplatou a to totální – tzv. odsunem na principu nedemokratického konceptu kolektivní viny. Pomineme-li, že se odsouvá maximálně nábytek a při jeho odsouvání se obvykle nerozmlátí, tak se objevil i naprosto opomíjený problém psychologický.

DNA a lidská identita

21. 2. 2018 / Boris Cvek

Nedávno jsem se setkal s představou, že DNA (deoxyribonukleová kyselina) je identita daného člověka. Je pravda, že každý z nás je tak nějak „utvořen“ z bílkovin podle genetické informace, která je uložena v jeho DNA. Není to ovšem tak, že by DNA vyrobila bílkoviny, ale tak, že bílkoviny existují už v té první buňce, která vznikne po spojení vajíčka a spermie, spolu s DNA, a tyto bílkoviny různě DNA upravují, vypínají a zapínají její geny.

Brexit ve slepé uličce: Evropská sedmadvacítka odmítla navrhovaný přístup Británie k EU

24. 2. 2018


Během čtvrtečního osmihodinového jednání britské vlády na venkovském sídle v Chequers, jehož cílem bylo odstranit dosud nepřekonatelné rozpory mezi euroskeptiky a zastánci Evropské unie v britském kabinetě, dosáhla Theresa Mayová určité dohody, ovšem pod podmínkou, že Británie odejde jak z evropského trhu, tak z evropské celní unie.

Mělo jít o takzvanou "regulační koordinaci" s EU, ale jen v některých oblastech. V oblastech, zahrnutých do prvního košíku, by Británie dodržovala dosavadní předpisy Evropské unie. V oblastech, zahrnutých do druhého košíku, by regulační koordinace s EU dosáhla jinak. V případech, zahrnutých do třetího košíku, by Británie šla jinou cestou než Evropská unie.

Vytisknout tento domek stálo jen 10 000 dolarů

24. 2. 2018Firma specializující se na trojrozměrný tisk ho vytiskla za pouhých 24 hodin. Stojí v Rusku. Stavební firma tvrdí, že dům vydrží 175 let. Ke stavbě byla použita směsice betonu. Po vytištění dodali dělníci okna a nábytek a dům natřeli a vymalovali.

Trojrozměrná tiskárna firmy Apis Cor se vejde na korbu dodávky. K jejímu provozu je třeba jen dvou pracovníků.

Vynálezce Nikita Čen-jun-tai doufá, že jeho metoda jak tisknout domy, se všeobecně rozšíří.

"Výroba domku musí být rychlá, efektivní a být vysoké kvality."
 


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v lednu 2018

14. 2. 2018

V lednu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 192.60 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 68 993.50 Kč.  Příjem z reklamy byl 14 955 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2018 168 262.93 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19542