Školky pro dvouleté mají obrovský význam pro rozvoj inteligence dětí: Klaus ml. se zasadil o jejich zrušení

7. 2. 2018


K tomu:

Daily Telegraph: Školky jsou pro děti lepší než chůva, zjistila významná studie z Oxfordské univerzity 


Studie 6000 dětí zjistila, že posílání děti do školky má "signifikantní pozitivní efekt" na jejich jazyk a socioemocionální vývoj.

Nursery World: Volební manifest Labouristické strany uznává význam socializace dětí v raném věku


Labouristická vláda poskytne 30 hodin školek pro všechny britské dvouleté děti a poskytne více peněz pro Sure Start. Neil Leitch, generální ředitel Pre-school Learning Alliance, uvedl: "Víme, že prvních pět let života dítěte je životně důležitých pro dlouhodobé učení a rozvoj dítěte a že investice do raných let rozvoje dítěte je ku prospěchu nejen rodinám, ale společnosti jako celek." Dodal však, že systém musí být řádně financován, jinak nebude fungovat.

Purnima Tanuku, ředitel National Day Nurseries Association, konstatoval: "Výzkum ukazuje, že děti, jimž se dostává kvalitního vyučování v raných letech života, mají nejlepší životní šance."

Zdroj: ZDE 

Czech Senate will abolish nurseries for two-year-olds

7. 2. 2018

 

The Education Committee of the upper house of the Czech Parliament, the Senate, has agreed to change the law according to which nurseries in the Czech Republic are required to accept two year-old children from 2020. The Education Committee has approved the proposal of the extreme right wing politicial Václav Klaus Junior, who is now Chair of the Education Committee of the Czech Parliament. 

"The duty to accept two-year-old children by the nurseries was made part of the law [by the tnen Social Democratic government] in 2016. We do see this duty as a problem, as something we do not like, something that is not comfortable for us," said Senator and Deputy Head of the Education Committee Jiří Růžička, who represents the right-of-centre party TOP 09.

Czech nursery teachers are complaining that taking care of two-year-olds is "too difficult". "We have had two-year old children in our nursery for three years now. Our teachers are exhausted, we do not have proper financial support from the Education Ministry," said a nursery head teacher from a town in Moravia. "Children need their mothers, their family background and a nursery cannot give them this." 

After the law was approved in 2016, a petition signed by 15 000 people demanding the ban of accepting two-year-olds in nursery schools, was launched. "It is clear that two-year-old children do not belong to nurseries, but to their mother´s embrace. We are here following the European Union approach, to place really small children in institutions. That is an unwholesome process which we want to stop," says the initiator of the petition and University lecturer Marek Herman.

A major Oxford university study, examining 6000 children, has recently found out that sending toddlers to some form of creche has a “significant positive effect” on  their language and socio-emotional development. “The benefits of early education and care were found regardless of a child’s family level of disadvantage,” the report found.  “Specifically education and care with childminders at age two had a significant positive effect on children’s language development and behaviour at the age of three.  

   

Source in Czech HERE

 

Pro stoupence Czexitu: V důsledku brexitu zřejmě klesne výroba v Británii až o třetinu

7. 2. 2018
Oblasti Británie, které hlasovaly pro brexit, budou  britskou vládní politikou postiženy nejvíce


Verze brexitu, o nichž uvažuje britská vláda, povedou zřejmě k zmenšení britského výrobního sektoru až o třetinu. Vyplývá to z nového hospodářského modelování. Průmyslová a výrobní centra, která hlasovala pro brexit, jako Sunderland, Coventry, Derby a region kolem Durhamu v severní Anglii utrpí nejvíce.

Ze studie organizace UK Trade Policy Observatory vyplývá, že i kdyby se britské vládě podařilo uzavřít dohody o volném obchodu s jednotlivými zeměmi, povede to přesto k poklesu vývozu do Evropské unie o 34 a 30 procent v oblasti potravinářského a textilního průmyslu.

"Dokonce i úspěšné uzavření volných obchodních dohod se všemi zeměmi mimo EU (což samo o sobě je velmi nepravděpodobné) by nedokázalo nahradit ztrátu ekonomických vztahů s EU, píše tým, v jehož čele stojí profesor Alasdair Smith.

Z výzkumu Sussex University vyplývá, že škody ze ztráty přístupu do Evropské unie by zasáhly právě ty části britské ekonomiky, jichž si politikové nejvíce cení.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Rozhovor Britských listů 150. Volba Miloše Zemana je voláním o pomoc

6. 2. 2018
V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s podnikatelem, publicistou a krajským zastupitelem Jihomoravského kraje Jiřím Hlavenkou o tom proč občané v nedávné prezidentské volbě hlasovali pro Miloše Zemana, co to znamená a jak se to dá napravit. -  Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 6. února 2018.
I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


První moderní Britové měli tmavou kůži

7. 2. 2018Z genomu tzv. "cheddarského muže", který žil před 10 000 lety, vyplývá, že měl modré oči, tmavou kůži a tmavé vlnité vlasy

Vědci analyzovali DNA, obsaženou v kostře tzv. "muže z Cheddaru", která byla objevena v anglickém hrabství Somerset před více než sto lety. Muž z Cheddaru žil v Británii krátce poté, co se první osadníci přestěhovali z Evropy do Británie. Dnešní britští běloši jsou potomky této populace.

Z analýzy vyplývá, že geny světlejší kůže vznikly v evropských populacích daleko později a že barva kůže nebyla vázána na určité zeměpisné oblasti, jak se to usuzuje dnes. 

Zapomenutý expert: Edward Lansdale a historie boje o "srdce a mysli"

7. 2. 2018 / Karel Dolejší

Boot, M.: The Road Not Taken: Edward Lansdale and the American Tragedy in Vietnam. New York, 2018. ZDE

"Velká mysl diskutuje o ideách, průměrná o událostech, omezená o lidech," prohlásila kdysi Eleanor Rooseveltová. Max Boot nepochybně napsal knihu o Edwardu Lansdaleovi (1908 - 1987) také s úmyslem postavit mu poněkud opožděný pomníček. I kdyby vám však nebylo zatěžko považovat za "svého" hrdinu agenta CIA, vedle nutně do značné míry nahodilých životních osudů a s nimi spojených mýtů - nejrozšířenější jej pasuje na předlohu Greenova nejslavnějšího románu Tichý Američan - stojí to hlavní, co možná platí dodnes. A sice myšlenky, které Lansdale prosazoval.

Cílem polského zákona o koncentračních táborech je zfalšovat historii

7. 2. 2018Kdokoliv od nynějška nazve Osvětim-Birkenau "polským koncentračním táborem", bude pokutován, anebo odsouzen do vězení až na tři roky. Kdyby ale toto bylo cílem nového polského zákona, polská legislativa by bývala učinila trestným činem tento konkrétní výrok a v zákoně by ho citovala, píše v deníku Financial Times historik Jan Gross.

Jenže to nebylo cílem. Použili daleko obecnějšího jazyka. A to je záměrné. Návrh tohoto zákona byl připraven před dvěma lety a autoři dostali mnoho připomínek s tím, že cíl zákona by měl být konkrétnější.

Kdyby se tak stalo, nikdo v zahraničí by si tohoto zákona ani nepovšiml.

Jenže cíl tohoto zákona je daleko ambicioznější. Polské úřady chtějí umlčet veškerou debatu o tom, že se polští občané podíleli na pronásledování židovských spoluobčanů. Postavily mimo zákon hovořit o této otázce "veřejně a v rozporu s fakty".

Sobotka: Jsme jediná země, kde prezident a premiér mlčí k zpochybňování holocaustu

7. 2. 2018


Ti, kdo relativizují zločiny nacismu, by se měli stydět

7. 2. 2018 / Bohuslav Binka

Můj dědeček byl zatčen v druhé polovině roku 1942. Na statku zůstala moje babička s třemi dětmi, nejmladší moje mamka neměla ani rok.

První rok hladověli.

Dědečka odvezli do Terezína, pak Osvětim.

Jako jeden z velmi mála lidí v Osvětimi přežil. Když se vrátil domů,  nepoznala ho prý ani babička.

Podle všeho, co říkali lidé z rodiny, se hodně změnil a už nikdy nebyl stejný jako dřív.

(Mimochodem zatčen byl na základě udání jiného Čecha ze stejné vesnice.).

Sráči (často to slovo nepoužívám, ale tady nejde použít jiné),  co tu neustále relativizují oběti nacistické okupace, jsou u mě ubožáci bez kouska studu.

Stačilo by jim zažít den v podmínkách Terezína (Lety nebyly jiné, možná horší) a brečeli by až do konce života. Polemika o tom, jestli jsou v koncentračním nebo jakém táboře, by je jistě v takové situaci velmi trápila. Měli by se stydět.

V Británii neodstranili obraz z galerie kvůli politické korektnosti. IDnes napsala nesmysly

7. 2. 2018 / Jiří Hlavenka

Skutečnost je právě opačná, než jakou sugeruje titulek v IDnes

Z tohoto jsem dost rozladěný; nechce se mně věřit doomsayingu, že lidstvo nezadržitelně hloupne a spíše jsem se chýlil k názoru, že prostě jen facebook dal možnost i těm prostším z nás se veřejně vyjadřovat, dřív jen neměli jak a kde. Ale stále víc váhám.

Link na článek (viz obrázek) jsem zaznamenal na fb asi v osmi provedeních a okolo něj desítky komentářů, vyzněním víceméně stejné, v duchu toho na obrázku. Navíc, šlo o "mou bublinu kultivovaných lidí", jaké je to v těch jiných, si raději ani nedomýšlím.

Přičemž:

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Íránské protesty v perspektivě

7. 2. 2018

První hesla vyvolávaná demonstranty 28. prosince se týkala rapidně rostoucích cen a nezaměstnanosti, napsal Heshmat Alavi. Rozsah nezaměstnanosti v Íránu je občas neuvěřitelný, zejména když vezmete v úvahu fakt, že držitelé magisterského diplomu jsou považováni za obyčejné dělníky na stavbě, nosiče na bazaru a při podobných příležitostech, když se zoufale snaží sehnat prostředky k přežití.

Prominentní polští diplomaté vydali otevřený dopis

7. 2. 2018"My, bývalí diplomaté, varujeme: současná politika vede náš národ do katastrofy. Polsko ztratilo schopnost ovlivňovat i ty své nejbližší spojence. Říkáme Polákům: Musíme se postavit na obranu polských národních zájmů.


Rozhovor Britských listů 149. Hlavním společným jmenovatelem zemanovského tábora je strach

2. 2. 2018O příčinách a důsledcích vítězství Miloše Zemana v nedávných prezidentských volbách hovoří Jan Čulík s politologem a ředitelem pražské pobočky Newyorské univerzity Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. února 2018.

K tomu:
I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Přečetli jsme:

Nekorektnost Petra Honzejka: Otrávené dárky od fanoušků czexitu

7. 2. 2018

Vracíte se z Chorvatska, stojíte v několikahodinové úmorné frontě na hraničním přechodu Wullowitz − Dolní Dvořiště. Tenhle konec dovolené je tedy stylový, říkáte si. Byla drahá jako nikdy, protože česká koruna je proti euru slabá jak čaj. A za banální ošetření v nemocnici ve Splitu jste zaplatili majlant. Jasně, měli jste se pojistit, mělo vám dojít, že v zemích EU už nemáte zdravotní péči zadarmo jako doma. Ale kdo si má všechno pamatovat, když to léta takhle fungovalo?! Ten czexit nám byl čert dlužen, říkáte si, řadíte jedničku a pomalu se sunete vstříc k bytelně opevněným českým hranicím.

Celý článek: ZDEČech, lord Alfred Dubs: Prosím, musíme se spojit a pomoci dnešním dětským uprchlíkům. Přispějte!

6. 2. 2018

Lord Alf Dubs se narodil v Praze v tehdejším Československu v roce 1932. Je mu dnes 86 let. Je to britský labouristický politik a bývalý poslanec. Dubbs byl jedním z 669 českých židovských dětí, které zachránil před smrtí v nacistických koncentračních táborech britský makléř Sir Nicholas Winton. Dubsův otec uprchl do Anglie v den, kdy němečtí nacisté okupovali Československo a šestiletý Alf se s ním měl setkat na londýnském nádraží Liverpool Street Station. Jasně si pamatuje, jak odjížděl z pražského Hlavního nádraží ve věku šesti let a že po dva dny cesty se ani nedotkl balíčku potravin, které mu dala maminka na cestu.  ZDE

Dnes píše šestaosmdesátiletý Lord Dubs na Twitteru:


"Na začátku druhé světové války mě a dalších 10 000 dětí přijala britská veřejnost. Prchali jsme před válkou a pronásledováním." (Kupodivu, nikdo v Británii děti prchající před nacismem neodmítal s tím, jak to dnes činí uprchlíkům někteří čeští rozumbradové, že děti projely už jinými "bezpečnými" zeměmi, tehdy určitě Belgií, Holandskem a Francií, a že tedy nemají na vstup do Británie nárok).

"Musíme se dnes znovu spojit a pomoci dětským uprchlíkům. Prosím, podpořte sbírku @HelpRefugees. Můžete učinit finanční dar tady: crowdjustice.com/case/dubs-now/  Děkuji vám. Alf Dubs."


Uprchlická krize není o uprchlících. Je o nás samotných

6. 2. 2018Byl jsem dětským uprchlíkem, přiznává čínský umělec a aktivista Ai Wei Wei. V roce, kdy jsem se narodil, 1957, Čína potrestala více než 300 000 intelektuálů, spisovatelů, učitelů a novinářů a kohokoliv, kdo se odvážil kritizovat novou komunistickou vládu. Tito intelektuálové byli posláni do pracovních táborů na "převýchovu". Můj otec, Ai Qing, tehdy nejznámější čínský básník, byl poslán do vyhnanství, kde musel v pracovním táboře  čistit záchody. Trest trval dvacet let.


Toto moje osobní zázemí osvětluje můj postoj k dnešní uprchlické krizi, píše Ai Wei Wei. Proto se tak hluboce ztotožňuji s všemi těmi nešťastnými lidmi, kteří jsou zatlačováni do extremní situace vnějšími silami, jimž jsou neschopni se bránit. Jejich situaci jsem zdokumentoval ve svém filmu The Human Flow (Lidský proud):Filmovali jsme dva roky a cestovali jsme do 23 zemí a do 40 uprchlických táborů. V době, která uplynulo od uvedení filmu do kin, se v mnohých z nich situace podstatně zhoršila.  

Vzkaz muslimského imáma ultrapravicovému teroristovi: "Svůj hněv a frustraci si vybíjíte na nesprávných lidech"

6. 2. 2018Darren Osborne, muž, který najel s dodávkou do skupiny muslimů před mešitou v londýnské čtvrti Finsbury Park, jednoho z nich usmrtil a dvanáct zranil, byl v Británii odsouzen na doživotí do vězení. Londýnský muslimský imám Mohammed Mahmoud, který Osborna posléze ochránil před hněvem napadených muslimů, pro něho má tento vzkaz:


Není rozdílu mezi ultrapravicovým britským extremistou a extremistickým teroristou, který se inspiruje Islámským státem. Jsou to dvě strany téže mince.

Myslím, že vzkazem pro Darrena Osbornea a jemu podobné by mělo být, že si vybíjíte svůj hněv a frustraci na nesprávných lidech. Namalovali jste skupinu půl druhé miliardy lidí, žijích na této planetě, jediným štětcem. Vy předpokládáte, že všichni ti lidé jsou totožní a jednají stejně. A že jestliže miniaturní množství z nich spáchá jménem svého náboženství strašlivé zločiny, znamená to, podle vás, že všichni stoupenci tohoto náboženství souhlasí s těmito principy a s těmito ideologiemi.

Nikdo nemůže nikdy předpokládat, že je křesťanství násilné náboženství kvůli existenci Ku-klux-klanu, nebo protože některé ultrapravicové organizace   tvrdí, že reprezentují křesťanství.

A proto je nutno použít totéž měřítko, když posuzujeme celé náboženství, jako jsou muslimové.

Terorismus a radikalizace nejsou výlučné charakteristiky jen jedné skupiny obyvatel. Je to něco, co existovalo a existuje a bude existovat mezi všemi etnickými skupinami a náboženskými organizacemi, které mají zvrácený pohled a zmatené představy ohledně svého náboženství či své ideologie a myslí si, že to, co dělají, je správné.  

Nakonec jsou to vždy civilisté, a nevinní lidé, kteří to odnesou.  

Holčičku nalezli s omrzlinami a v komatu. Ale kdo to byl?

5. 2. 2018

Holčička s omrzlinami, nalezená v syrských horách, Bude potřebovat několik operací

Lidé často přecházeli přes hory na hranicích mezi Sýrií a Libanonem, prchali před válkou. Jednu noc minulý měsíc vznikla bouře, když přes hory zrovna přecházelo 70 syrských uprchlíků, prchajících před bombardováním. Ve větry a ve sněhu lidi začali padat. Starci zůstávali pozadu. Děti klopýtaly. Mužům klouzaly nohy. Značná část uprchlíků se ve tmě ztratila.

Jedna skupina byla tak unavená, že se rozhodli lehnout si na studenou zem a usnout. Do rána jich 15 umrzlo.

ANO vede předvolební kampaň

5. 2. 2018 / Boris Cvek

Při sledování nedělních  Otázek V. Moravce jsem si znovu uvědomil, jak nesmírně komfortní pozici má Hnutí ANO v současné politické situaci. Má jednobarevnou vládu, byť v demisi, ale přece jen prezident říká, že jde vlastně o vládu plnohodnotnou. Prezident i premiér jsou dlouhodobě přesvědčeni – a to jim lze asi věřit, to není žádný jejich typický oportunismus – že nejlepší je vládnout bez koaličních partnerů.Miloš Zeman jako průkopník parazitické politiky strachu

5. 2. 2018Na serveru Europe Now Michiganské univerzity píše Jan Čulík o novém programu mnohých českých politických stran a hnutí, jehož průkopníkem je Miloš Zeman:
Není třeba řešit složité společenské problémy, daleko lehčí je získat volební podporu, peníze a vliv vyvoláváním strachu před vnějším nepřítelem.


Detailní analýza faktorů ovlivňujících Zemanovu úspěšnost u velké části české populace

Miloš Zeman – rétorický vítěz nad výzvami 21. století

5. 2. 2018 / Petr Andreas

 

Miloš Zeman nemá politickou ideologii ani program ve smyslu ideově vyhraněného řešení prioritních problémů. Vládne ale úspěšnou strategií, jak u svých voličů vyvolat iluzi, že hájí jejich zájmy. Vše v ní do sebe dokonale zapadá.

29883

Myslíte snad, že Zeman, Klaus či Okamura budou chtít vzdělávat své voliče? Jako ve Finsku?

Vnitřní rozpad české společnosti pokračuje a dopady budou ničivé

5. 2. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vzpomínám si na diskusi s Klausem mladším před publikem jednoho pražského gymnázia, je to asi tři roky. Hájil jsem názor, ve vyspělých zemích vcelku běžný, že je třeba, aby se zvýšil podíl všeobecného vzdělávání mladých lidí, kteří jsou vzděláváni na středních odborných školách a učilištích. Zatímco gramotnosti, numerická, čtenářská, informatická, znalost světového jazyka, stejně jako vyšší míra dalších obecných dovedností, kritického myšlení, umění sporu, nebo třeba povědomí o společenských vztazích, občanství, demokracii jsou trvanlivé i v relativně proměnlivém světě, odborné vzdělání v něm ztrácí platnost často ještě během samotného studia. Klaus oproti tomu usoudil, že na učilištích je jakákoliv potřeba zvyšování úrovně a podílu všeobecného vzdělávání naprosto scestná, neboť "když se někdo jde učit řezníkem, měl by umět bourat prase". Ano, rozumím tomu. Politik tohoto typu samozřejmě prosperuje zejména tehdy, když velká část populace není rezistentní vůči populismu. A gramotnosti, o kterých píšu výše, pochopitelně takovou rezistenci zvyšují. Když ovšem někoho necháte od patnácti let jen bourat prase, buďte si jisti, že s velkou pravděpodobností bude v blízké budoucnosti politicky inertní, případně bude volit nějakého dalšího populistického omezence...

Rozhovor Britských listů 148. Zeman je šutr hozený do oken Pražáků

1. 2. 2018V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík a Bohumil Kartous o tom, co znamená vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách z ledna 2018. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od čtvrtka 1. února 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Trump: "Demokraté, kteří mi netleskali při mé Zprávě o stavu Unie, jsou zrádci"

5. 2. 2018Trump: Vy tam stojíte, máte polovinu místnosti, která doslova šílí, milují všechno, co říkáte, chtějí udělat něco velikého pro naši zemi, a pak máte tu druhou stranu, i vůči pozitivním informacím, opravdu pozitivním informacím, chovali se jako smrt. Neamerické. Neamerické. Někdo řekl Zrádci. Ano, vlastně je to pravda. Řekl jsem, že máte nejnižší černošskou nezaměstnanost v dějinách naší země. Bylo to jako hra. Víte, oni hrají hry. Dostali instrukce "ať se vám ani nehne sval v tváři". A já hovořím  o tom, že máme nejnižší hispánskou nezaměstnanost v historii naší země, to neříkám já, to jsou statistiky. Mrtvé ticho. Ani úsměv. Teda byl tam jeden chlap, který, když jsem mluvil o nejnižší afro-americké nezaměstnanosti, on jako tleskal, chabě. Kdo to byl? Byl to sympatický člověk. Asi to byl reverend. Nebylo to zrovna vzrušující, ale aspoň skládal ruce dohromady. A já chci zjistit, kdo to je, pošlu mu děkovný dopis. A asi ho za to opravdu vážně sprdli, co, Robe? Protože byl jedinej. Takže to znamená, oni by raději chtěli vidět, že Trump selhává, než aby se naší zemi dařilo. To to znamená. Je to velmi sobecké.  A došlo to až tak daleko, že jsem se ani nechtěl moc dívat během svého projevu na tu stranu. Protože, upřímně řečeno, byla to záporná energie.

Můžeme to nazvat zradou? Proč ne. Opravdu naši zemi moc nemilují. Je to opravdu móóc smutné.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump rozzuřil Brity neinformovanou kritikou britského státního zdravotnictví, které Britové milují

5. 2. 2018

Sobotní londýnská demonstrace na podporu vyššího financování britského státního zdravotnictví (National Health Service, NHS)


V Londýně se v sobotu konala obrovská demonstrace na podporu britského státního zdravotnictví za zvýšení jeho státního financování: velká část Britů zastává názor, že ho konzervativní britská vláda likviduje tím, že mu neposkytuje ze státního rozpočtu dostatečné finanční prostředky. Kupodivu, televize BBC o této obří demonstraci skoro vůbec neinformovala - až do chvíle, kdy se o ní zmínil Donald Trump.
29766

Bodláky Václava Duška

Stydlíni vymřeli

5. 2. 2018 / Václav Dušek

V politických kruzích se beránkům prostě nedaří; slušnost kandidáta bývá k smíchu zjančeným voličským kádrům, duchovním nedonošencům, těžká překážka mírným bytostem, zvící Taxisova příkopu, bývá nepřekonatelným koncem sladkých nadějí. Spolky nemají vůbec okolky, družiny vyšlechtěné budoucnosti trvají na zásadách přinejmenším pofidérních; úprava politických dálnic nesnese poklidné cestování krajinou. My spěcháme, nemáme trpělivost zkoumat možnosti pokroku. Kdo zdržuje, musí z kola ven. Doba nahrává vytrvalým, urputným, s nerozbitnými krunýři – v čele nesneseme nepodařeného rétora, chceme slyšet jasné ano, či ne. Informační bičování lidstva nebere konce, co platí nemusí trvat ani hodinu – usměvaví strýčkové a tetičky řídí světové dění s naivitou nesvéprávných občanů. U švédských stolů, při banketech pro mlsné jazýčky, v sálech pamatujících křivdy, mýlky a nepochopení se lidojedi třesou a naparují, neboť oni jsou vyvolení ke všemu, na co vzpomenete, na co sáhnou.

Po sestřelení ruského letadla nad Sýrií bombardují zuřivě Asad a Putin civilisty a nemocnice

5. 2. 2018V neděli večer bylo zaznamenáno více než 150 leteckých úderů v 15 městech v provincii Idlib. Bombardují jak ruská, tak syrská letadla.

Jak letadla, tak vrtulníky shazují barelové bomby s chlórem:Důsledky útoku chemickými zbraněmi, spáchaného v neděli večer:Ruský a syrský letecký úder proti nemocnici v Idlibu:

 

Nedonošené děti museji být vyjímány před leteckými údery z inkubátorů:


Záběry z Idlibu jsou děsivě podobné tomu, čeho jsme byli svědky v Aleppu:


Bílé helmy reagují na útok chlórovým plynem. 9 osob zraněno, včetně tří dobrovolníků od Bílých helem. K útokům chemickými zbraněmi, porušujícími rezoluci Rady bezpečnosti OSN, dochází zcela beztrestně.Letecký úder proti syrské nemocnici v pondělí v 9 hodin ráno:

Mezitím v Absurdistánu 56:

Jak polská vláda udělala kůlničku na dříví ze svých vztahů s Izraelem

5. 2. 2018 / Tomasz Oryński

"Jednejme rychle, než si uvědomíme, že je to nesmysl!" - to je jedna z nejslavnějších hlášek od Juliena, krále lemurů z populárního kresleného seriálu Madagascar (alespoň v polské jazykové verzi). Zdá se, že tohle je také taktika, kterou si zvolila strana Právo a spravedlnost ve snaze řešit katastrofu v oblasti PR, která nenapravitelně poškodila obraz Polska v zahraničí. A pak, k tomu všemu, přidejte známou neohrabanost a absenci profesionality a máte to: snaha limitovat škody podle PiS.

Petice

Otevřený dopis adresovaný české veřejnosti - reakce na výroky Tomia Okamury

5. 2. 2018

Jako občané České republiky chceme tímto otevřeným dopisem určeným české veřejnosti vyjádřit nesouhlas s výroky Tomia Okamury, které pronesl 27. ledna, při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, pro televizi DVTV.

Není to poprvé, co český politik pronesl slova bagatelizující utrpení lidí vězněných v tzv. cikánském táboře v Letech u Písku. Není to ani poprvé, co slova zpochybňující funkci tábora pronesl Tomio Okamura. Cynické však je obzvlášť to, že je pronesl v den, kdy si celý svět připomíná hrůzy holocaustu, utrpení těch, kteří holocaustem prošli, a připomíná si ty, kdo nepřežili.

Jsme občané tohoto státu, žijeme zde, pracujeme a vychováváme své děti. Nesouhlasíme s tím, aby politik, jenž zastává vysokou státní funkci místopředsedy poslanecké sněmovny, veřejně pronášel výroky popírající holocaust, a to nejen proto, že je to trestné, ale především kvůli dopadům takových slov. Stejně jako pracovníci Muzea romské kultury jsme přesvědčeni, že Tomio Okamura by měl nést odpovědnost a od svých výroků se distancovat.

Bližší informace ZDE

Audit českého vzdělávacího systému ukazuje na převažující slabiny a hrozby pro české vzdělávání

29 :13

5. 2. 2018

Bilance hodnocení českého vzdělávacího systému se nelepší. Jako pozitivum lze vnímat jednoznačnou shodu politických stran na tom, že je potřeba přidat učitelům. V ostatních důležitých událostech a opatřeních převažují spíše negativa, ať už jde o povinné předškolní vzdělávání, způsob zahájení revize rámcových vzdělávacích programů či neschopnost reagovat na požadavky rodičů. Některé dlouhodobě neřešené problémy jsou varovné, jako třeba víceletá gymnázia či prohlubování rozdílů mezi regiony. Vše umocňuje chybějící vize a laxnost v dodržování přijatých strategií...

Ruské mezikontinentální jaderné torpédo, aneb Kdo že tady destabilizuje?

5. 2. 2018 / Karel Dolejší

Čína a Rusko halasně kritizují novou americkou jadernou doktrínu, která kromě jiného počítá s vývojem nových taktických jaderných zbraní. Čína zašla ve své reakci až tak daleko, že přitom uvádí zjevně nepravdivé informace. Tvrdí totiž, že USA mají "největší jaderný arzenál" ZDE, přičemž nestranná organizace International Campaing to Abolish Nuclear Weapons (Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní, ICAN) ve svém přehledu korektně označuje za nejsilnější jadernou mocnost světa Ruskou federaci disponující 7 000 jadernými hlavicemi ZDE. To odpovídá i údajům zpřístupněným v souvislosti se smlouvou START podepsanou v roce 2009 v Praze.

Kam vede ruská stopa v americké politice?

5. 2. 2018 / Daniel Veselý

Zveřejnění takzvaného Nunesova memoranda s požehnáním Trumpova kabinetu má za cíl zpochybnit důvěryhodnost FBI a ministerstva spravedlnosti při vyšetřování údajného vměšování se Kremlu do amerických prezidentských voleb a jejich ovlivňování ve prospěch Donalda Trumpa. Americká a světová veřejnost se pomalu, ale jistě stává rukojmím nechutné podívané, v níž se i bedlivý pozorovatel jen stěží orientuje a kde se do křížku dostávají antagonistické mocenské síly, zatímco je pravda odstavena na vedlejší kolej.     

Skutečný problém, ne nesmysly šířené českými politiky:

Roboti nám seberou zaměstnání. Je nutno nalézt řešení teď, než bude pozdě

2. 2. 2018V americkém Seattle otevřela firma Amazon obchod Go Store. Je to další krok ke konci světa práce, jak jsme ho znali


V lednu byl otevřen nový druh obchodu v suterénu ústředí firmy Amazon v Seattle. Zákazníci přijdou, naskenují si své mobily, vezmou si z polic, co chtějí, a zase odejdou. V obchodě Amazon Go nejsou žádné pokladny ani žádné pokladní. Je to tzv. "just walk out shopping" (nakupování typu "jen si vyjděte"). Umožňuje ho nová generace strojů, které dokáží rozpoznat, který zákazník je který a co si bere z polic. Během minuty po odchodu zákazníka z obchodu se mu na mobilu objeví stvrzenka za to, co si koupil.

Tak to teď bude vypadat v potravinářských obchodech.

V Sýrii stále vyhrabávají děti pohřbené ruskými a Asadovými nálety

4. 2. 2018"Za katastrofálních podmínek v obklíčené východní Ghútě požaduji, aby tam byl vpuštěn výbor světových celebrit, aby sledovaly, jak jsou z trosek jejich domů vyhrabávány děti."


Brexit: Útoky na britskou státní službu připomínají třicátá léta v Německu

4. 2. 2018

Britský "poslanec pro 18. století", fundamentalistický stoupenec brexitu Jacob Rees-Mogg


Britští poslanečtí stoupenci brexitu, kteří obviňují státní úředníky, že sabotují britský odchod z EU, používají nebezpečných taktik podobných taktikám pravicových německých nacionalistů v období mezi dvěma světovými válkami, varoval bývalý šéf britské státní služby Andrew Turnbull.

Ultrakonzervativní "poslanec pro 18. století" Jacob Rees-Mogg se v parlamentě vyjádřil, že činitelé britského ministerstva financí prý "záměrně sabotují brexit". Rees-Mogg opakoval lživé tvrzení, že odborníci pracující na britském ministerstvu financí "záměrně falšují data", aby zdůraznili záporný dopad brexitu pro britskou ekonomiku.


Itálie: Neúspěšný kandidát Ligy severu byl zatčen, postřelil šest imigrantů

4. 2. 2018


Luca Traini, 28, neúspěšný volební kandidát pro ultrapravicovou italskou Severní ligu byl zatčen poté, co střelec zaútočil na migranty z Afriky a dvě hodiny na ně střílel z automobilu v italském městě Macerata.

Traini byl zatčen poté, co bylo postřeleno šest lidí v malém městě nedaleko italského pobřeží, 200 km východně od Říma. Policie uvádí, že útok měl rasovou motivaci.

K střelbě došlo několik dní poté, co byl zatčen Nigerijec podezřelý z vraždy mladé dívky. Ultrapravice v Itálii její smrt zneužívá k rasistické kampani proti imigrantům. Nigerijci jménem Innocent Oseghale byl loni odepřen v Itálii azyl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Islamisté zveřejnili videozáznamy sestřelení ruského letounu v Sýrii

4. 2. 2018

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v prosinci 2017

13. 1. 2018

V prosinci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 69 643.13.    Výdaje na provoz Britských listů byly 64447.50 Kč. 

Zůstatek byl koncemprosince 2017 166 108.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18557