Babišův chytrý útok na ODS

12. 3. 2018 / Boris Cvek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Včera premiér v demisi Andrej Babiš v jednom pořadu (Otázky V. Moravce) zároveň hovořil o tom, že chce zkusit znovu vytvořit koalici s ODS, a o tom, že chce výrazně zvýšit důchody a veřejnou dopravu pro důchodce zdarma. A kde na to vezme peníze? Prý je má díky opatřením proti podvodům na daních, včetně EET.

V tomto příběhu díky fungujícímu státu, kterého zejména kvůli minulým vládám ODS nebylo možno dosáhnout, neboť přály zlodějům a korupčníkům, lze dokonce bez zadlužování dopřát zlepšování života všem včetně důchodců.

"Americké století" končí. Zemřelo v Sýrii

12. 3. 2018

Pro všechny, kdo si mysleli, že útlum tažení proti "islámskému státu" způsobí ústup syrské občanské války z titulků hlavních zpráv, bylo posledních pár dnů nepříjemným probuzením. Syrský konflikt, místo aby utichl, nabírá na intenzitě. Přinesl brutální útok vládních vojsk na povstalecké oblasti poblíž Damašku, útok údajně zahrnující chemické zbraně; přišly ostré střety mezi izraelskými, íránskými a syrskými silami a krvavá jednostranná konfrontace mezi americkým letectvem a ruskými "žoldáky", napsal Hal Brands.

Rozhovor Britských listů 155: Má OSN vliv a smysl?

9. 3. 2018
Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Michalem Brožou, ředitelem informační kanceláře OSN v České republice, o nynějším globálním postavení Organizace spojených národů. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. března 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Aktualizace: Hroby polských vojáků zničil v Anglii pád stromu

12. 3. 2018

Aktualizace: Ukázalo se, že polské hroby poničil pád stromu, nikoliv vandalové.

Brazílsko-česko-severokorejské spojení

Jak je Česká republika zneužívána severokorejskou diktaturou bez jakýchkoli protiopatření místních úřadů

12. 3. 2018 / Fabiano Golgo

Dne 26. února 1996 vstoupil budoucí severokorejský vůdce Kim-Jong-un na brazilské velvyslanectví v Praze. Ještě to byl “teenager” a byl doprovázen řidičem, který pracoval pro velvyslanectví, panem Alvesem. Kromě Kim-Jong-una měl také jeho otec brazilský pas vydaný ve stejný den.

Osoba normálně odpovědná za vydávání nových pasů dostala bezdůvodně volný den. Její místo převzal v ten den diplomat Antonio de Souza e Silva.

Brazílie má největší japonskou komunitu mimo Japonsko (žije tam více než 8 milionů lidí japonského původu), což znamená, že je normální, že Brazilci považují lidi vypadající asijsky za místní, domácí. 

Rakousko si dnes připomíná 80. výročí Hitlerova anšlusu

12. 3. 2018

Rakouský prezident varoval, aby se mladá generace "nenechala zblbnout".

Po systematické kampani násilných akcí, které na území Rakouska dlouho prováděla nacistická NSDAP, nařídil 12. března 1938 Hitler 200 000 vojákům, důstojníkům SS a policii, aby provedli invazi do Rakouska, které tím bylo připojeno k nacistické Třetí říši. Mnozí Rakušané to tehdy přivítali s nadšením. 15. března 1938 přivítal Hitlera ve Vídni nadšený dav. Hned po anšlusu začalo pronásledování židů. 

V pondělí se budou konat v Rakousku vzpomínkové akce. 

Po prvním loku jsi ztracen

12. 3. 2018 / Karel Dolejší

Z popisů krizových situací je evidentní, jak zásadní při nich bývá ovládat základní, pudové impulsy. Ztroskotáte na moři, dochází vám voda - a kvůli silné žízni začnete pít mořskou? - Po prvním loku jste ztraceni.

Česká umělecká obec a její boj s větrnými mlýny

12. 3. 2018 / Daniel Veselý

Předávání Českých lvů se pro přední české filmaře stalo jedinečnou příležitostí, kterak během sobotního primetimu apelovat na nezávislost České televize, jakož i varovat před ohroženými demokratickými pořádky v České republice. Mám ale neodbytný pocit, že se exponovaní čeští kumštýři dokáží semknout a bít za demokracii jako lvi pouze v případě, kdy mají pocit, že jim teče do bot.

Může liberální demokracii zachránit levice?

12. 3. 2018 / Petr Huďa

Jistě se shodneme na tom,  že oligarchizace české politiky je vážný problém. Jak vysvětlit lidem, aby přestali věřit na hodného a zlého oligarchu? Zloděj Bakala a poctivý Babiš je mýtus řady lidí. 

Češi si zaslouží  lepši vizi budoucnosti,  než jim předkládá Bakalova koalice nebo "nespokojený" miliardář Babiš a představitelé ultrapravice (Zeman, Okamura, Klaus jr.). 

Za kulturu lihovější

12. 3. 2018 / Karel Dolejší

"Rektoři jsou příživníci. Studenti jsou pitomci, kterým havloidi vymyli hlavy. Umělci mají mlčet a nevyhlašovat veřejně svoje postoje, vždyť jsou jenom klauni, kteří mají bavit svatý Lid a jeho velesvatého Pána," píše Vladimír Kučera ZDE.
   

  Shrnul tak do tří vět hluboce zažrané názory zapšklého "levičákismu dolních deseti milionů" na podstatu kultury.

Zemana, Okamuru a Babiše neporazíme kecama o demokracii a svobodě

11. 3. 2018Nevím, jak mám přesně popsat pocity, který se mnou cloumaly při včerejším předávání Českýho lva, napsala na Facebooku Apolena Rychlíková.

No, zaprvý díky za podporu, díky za nominaci, ani ve snu by mě nenapadlo, že vyhrajem. Nicméně...

Nejsem moc zvyklá chodit ven mezi lidi z filmovýho průmyslu, ale myslím, že to všechno co se tam včera předvedlo - ta "správná angažovanost", ochrana demokracie - která ale nemyslí na nikoho jinýho, než na sebe, totální sebezahleděnost, opájení se tím, že jsme ti lepší lidi... to je, omlouvám se, strašně smutný.

To všechno je navíc (!!!) doprovázený důslednou ignorací všeho problematického ve společnosti po celá léta.

Nemyslím, že by každej měl točit o sociálních otázkách, ale nenapadá mě skoro žádná jiná kinematografie, která tak dokonale naplňuje obraz "bubliny" jako ta česká. Nikdo nic neriskuje.

A ti lidi venku to vědí.

Zemana, Okamuru nebo Babiše neporazíme kecama o demokracii a svobodě. Porazíme je jenom, když získáme zpátky důvěru lidí, na který totálně okatě serem.

Naše země nevzkvétá. A můžem si za to sami.

Delegace v KLDR se nedostavila v radě OSN pro lidská práva k diskusi o situaci lidských práv ve své zemi

12. 3. 2018

Představte si, že jste nuceni být svědkem veřejné popravy oběšením už v sedmi letech


V Severní Koreji dochází k nejstrašlivějšímu porušování lidských práv na světě. Režim nechce mluvit o tom, že vraždí lidi, zotročuje je, mučí a znásilňuje, že provádí násilné potraty. KLDR provozuje systém pracovních táborů, které používají otrockou práci, lidé jsou tam mučeni a trpí hladem. 
Představte si, že jste nuceni být svědkem veřejné popravy oběšením už v sedmi letech:


Dívka popisuje, jak to vypadá, když před vašima očima popravují lidi (video má anglické titulky):

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor
29762

Je referendum levicové?

12. 3. 2018 / Richard F. Vlasák

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Jsem pro referenda a další prvky přímé demokracie - petice, plebiscity  i pro pokojné vyjadřování názorů formou demonstrací atp. Myslím si, že je pro rozvoj demokracie dobře, pokud je zastupitelský princip korigován a doplňován  prvky lidových iniciativ. To ovšem ze mě nedělá levičáka nebo pravičáka, mluvíme o nástrojích vlády lidu a nástroje nemohou být z povahy věci takové nebo onaké. Vždy jde o to, kdo se nástroje chopí. Nehledě na to, že fakticky  oligarchická nebo rétoricky extrémně pravicová strana nemohou být levicovými už z definice. Levičák, který se spojuje za účelem ovládnutí země a především tučných výhod s oligarchy, je pro mne zrádcem lidu, svých voličů, a tedy pokřivenec, abych nebyl za ukřičence. 

Ve Winstonu Churchillovi odměňuje Hollywood masového vraha

12. 3. 2018

 

Winston Churchill byl jedním z masových vrahů dvacátého století, přesto unikl historickému hněvu Západu, argumentuje Shashi Tharpoor, autor knihy Inglorious Empire: What the British Did to India (Ostudné impérium: Co Britové udělali Indii)a předseda zahraničního výboru indického parlamentu v deníku Washington Post. 

Během druhé světové války deklaroval Churchill, že je pro "teroristické bombardování". Napsal, že chce "naprosto zdrcující, likvidační útoky velmi těžkými bombardéry". Následovaly hrůzy jako bylo vybombardování a ohňová bouře v Drážďanech. 

Při boji o irskou nezávislost byl Churchil jako státní tajemník pro válku a pro letectví byl jedním z mála britských činitelů, kteří chtěli bombardovat irské aktivisty. Požadoval v roce 1920, aby letadla proti irským aktivistům použila "samopalů nebo bomb", aby je rozptýlila.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29766

Bodláky Václava Duška

Nejsme ničím – buďme vším

12. 3. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Poplašná zpráva – vrabci na střechách podřipských prý štěbetají, že nás čekají předčasné volby, nu, uvidíme, uvidíme, komu řekneme: Sbohem a šáteček. Ovšem žádný strach, parlamentní demokraté – úřady práce mají otevřenou náruč a nabízejí pracovní příležitosti za výhodné platy. Druhá poplašná zpráva – pro demokraty není kam šlápnout. Političtí šviháci se činí, některým se od silných myšlenek klepou ruce. Jo, drazí, pravda bolí. 

Německo má v úmyslu zbavit se závislosti na ruském plynu a uhlí

12. 3. 2018

V současnosti Rusko prodává do Evropy rekordní objemy plynu a uhlí, ale situace se ze dvou důvodů může brzy změnit, upozorňuje Olga Solovjovová. Za prvé, nová německá vláda má v úmyslu do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energetiky na 65 %. A za druhé tranzitní konflikt a Ukrajinou hrozí Rusku ztrátou podílu na evropském trhu. Varují před tím experti agentury Standard&Poor's.

Přečetli jsme:

Průzkum: 80% učitelů nemá potřebné znalosti pro výuku mediální výchovy. Ta není vnímána jako důležitá

12. 3. 2018
Čtyři z pěti dotázaných učitelů uvedli, že mediální výchova není v českém školství vnímána jako významné téma. Učitelé se domnívají, že většina veřejnosti pohlíží na tyto vzdělávací snahy jako na kontroverzní. Nejdůležitějším cílem mediální výchovy je pro 36 procent pedagogů rozvoj kritického myšlení studentů. ČTK informuje o průzkumu, který provedla organizace Člověk v tísni ve spolupráci s agenturou Median.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Stalin byl normální a v gulagu se moc neumíralo, zaznělo v ČT. Experti se zlobí, rada trestat nebude

12. 3. 2018

Při příležitosti 65. výročí smrti Josifa Stalina minulý pátek odvysílala Česká televize diskusní pořad Devadesátka právě o tomto evropském diktátorovi. Jako jeden ze čtyř hostů v něm vystoupil i ekonom a politolog Michael Chazin, který spolupracuje s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze. Během diskuse několikrát Stalina vykresloval způsobem, který je v rozporu s většinovým názorem vědecké obce, a zlehčoval jeho přímý vliv na smrt milionů lidí.

Celý text: ZDE

O Slámově filmu Bába z ledu

11. 3. 2018

Českého lva dostal film Bohdana Slámy Bába z ledu. O něm jsme hovořili s režisérem Bohdanem Slámou na loňském karlovarském filmovém festivalu:

29269

Francouzská Národní fronta se hlásí k nacistickému dědictví

12. 3. 2018

Francouzská extremistická Národní fronta navrhuje změnu názvu na "Rassemblement National". Nový název by odrážel název fašistické skupiny z doby nacistické okupace rozhodnuté "chránit rasu" a spolupracovat se Třetí říší, upozorňuje Andrew Stroehlein.

Steve Bannon, bývalý ultrapravicový poradce Donalda Trumpa v Bílém domě, v sobotu na kongresu Nacionální strany Marine Le Penové v Lille, doporučil, aby byla Le Penová hrdá na označení "rasista". 

"Ať vám říkají rasisté. Ať vám říkají xenofobové. Ať vám říkají nativisté," řekl. "Noste to jako odznak cti."

Sál nebyl plný, ale uspořádal Bannonovi ovaci ve stoje, píše list New York Times. Dodává, že Le Penová byla poslední rok ve Francii politicky velmi neúspěšná a to její Nacionální frontu vážně poškodilo. Jasná většina Francouzů nyní tuto stranu považuje za hrozbu demokracii. 

Bannon v minulých dnech také podpořil nově vítěznou ultrapravici v Itálii.

Proč nemá pražská kavárna smysl pro humor?

11. 3. 2018Jako reakci na billboardy "Zeman znovu" se měly objednat také billboardy "Veleba znovu", "Nejedlý znovu" nebo rovnou "Zeman už na furt".


V článku Karla Dolejšího "Ve strategické komunikaci nejde o palebnou převahu"   popsaná střelba kamkoli, vracející se zpět střelci, je zcela trefná, píše Jan Molič. Příkladem budiž předávání Českého lva vs. Zemanova inaugurace. Kdyby sommerové a svěrákové Zemanův inaugurační projev nijak nekomentovali, Zemana prostě ignorovali, nejlépe by udělali.

Když totiž takto "střílí", Zeman se dostává do centra pozornosti - o což jediné mu jde - obsah je nepodstatný. Totéž dělal Klaus.

Tihle lidé přežívají ve funkcích právě jen kvůli tomu, že jim ostatní dělají nechtěně reklamu.

Mimochodem, pražské kavárně by vůbec neškodilo, absolvovat základní lekce z PR. ..

A když už protistranu neignorovat, pak lze využít jejich zbraní: například jako reakci na billboardy "Zeman znovu" se měly objednat také billboardy "Veleba znovu", "Nejedlý znovu" nebo rovnou "Zeman už na furt". Taky využívat humor, například "S Čubou pětiletku překonáme!" Vůbec totiž humor je geniální zbraň. Nevšimli jste si, pražská kavárno? Proč jste pořád takoví elitářští suchaři, zatímco odjinud padají aspoň občas vtipné bonmoty? Pokud neumíte střílet, radši nestřílejte vůbec.

Divokým Kurdistánem od soumraku do úsvitu

11. 3. 2018 / Karel Dolejší

V pátek a v sobotu se spojené síly protiasadovské syrské opozice a turecké armády přiblížily ze dvou stran prakticky na dohled kurdskému městu Afrin v severozápadní Sýrii. Do něj v pátek večer vedlejšími silničkami přijel konvoj asadistických milic z šíitských městeček Nubl a Zahrá. Hlavní dálniční tah už byl odříznut.

Vyhráli volby, nesou odpovědnost:

Proč nikdo nevyžaduje od Zemana, aby oddlužil milion obětí exekutorů?

10. 3. 2018


 
Vážený pane Čulíku,

dovoluji si reagovat na vás článek Nemůžete považovat většinu svých spoluobčanů za póvl, píše Dalibor Volný.

Myslím, že účinným způsobem obrácení se k voličům prezidenta (a politikům obecně) může být obracet se na prezidenta ve věci konkrétních kauz.

Problémem je volba kauzy. Věřím, že vytýkat panu Zemanovi že je hulvát, sexista, ... nebude na jeho voliče mít dopad.

Jako prezident velmi účinně vstoupil do utečenecké krize, má tedy nepopiratelný vliv. Ať tedy například pomůže obětem dlužnické krize, ... Máte pravdu, vyhráli volby, ale tím pádem mají určitou zodpovědnost.

Věřím, že je třeba mluvit o konkrétních věcech, výzvy typu "Děkujeme, odejděte" asi byly příliš obecné.

Ve strategické komunikaci nejde o palebnou převahu

10. 3. 2018 / Karel Dolejší

Strategická komunikace znamená systematické plánování a zajištění informačního toku v dlouhodobém výhledu. Jejím cílem je dostat včas vybranou zprávu nejvhodnějším médiem ke zvolenému publiku a docílit tak zamýšleného dlouhodobého efektu. Přitom je třeba udržet v rovnováze tři faktory: Zprávu samotnou, mediální kanály a publikum.

   

Alicia Wanlessová a Michael Berk argumentují ZDE, že v soudobém prostředí nepřetržité informační války není možno přistupovat ke strategické komunikaci navyklými způsoby. Zejména představa, podle níž v informační válce je třeba získat "palebnou převahu" tím, že emitujete co největší počet zpráv, může být přímo vražedná.

Ovčáček a ANO vracejí úder

10. 3. 2018 / Jan ČulíkArgumentoval jsem, že vystupovat proti komunistickému poslanci Ondráčkovi jen  proto, že z idiocie vstoupil do komunistické policie pár měsíců před tím, než ji zrušili, byla pitomost, že daleko závažnější je, že Ondráček je dnes podporovatelem Putinovy agrese na Ukrajině a šíří na Facebooku lživé informace. Ovšem, Češi reagují svými podmíněnými reflexy především jako antikomunisté - je pro ně důležitější, co se dělo před třiceti lety než závažné problémy dneška, jak na to právem poukazuje Bohumil Kartous.

Není tedy divu, že na českou veřejnost zřejmě zapůsobí snahy Jiřího Ovčáčka a hnutí ANO zdiskreditovat Miroslava Kalouska fotografiemi, jak jako dítě byl v Pionýru. Je to samozřejmě nejneuvěřitelnější podlost, protože čtrnáctileté dítě nemohlo dělat nic jiného než to, co mu škola přikazovala. Avšak tupý antikomunismus jistě zafunguje, poznamenává Jan Čulík.

Maďarsko odsoudilo investigativního novináře, který chtěl informovat o uprchlících

10. 3. 2018


"Novinářská práce nesmí být nikdy kriminalizována," konstatoval Harlem Désir, představitel OSCE pro svobodu médií v reakci na odsouzení maďarského novináře Gergelyho Nyilase, který informoval o situaci uprchlíků v Maďarsku.

50 000 lidí demonstrovalo v Bratislavě za řádné vyšetření vraždy Jána Kuciaka

9. 3. 2018

Žádali vyšetření vraždy a vyvození odpovědnosti.

Podle Denníku N to byla největší demonstrace ve slovenské historii. Dnešní krizi v ČR nepřekoná pražská kavárna

9. 3. 2018 / Jan ČulíkJe myslím neustále nutno zdůrazňovat, že proti výsledkům demokratických voleb nelze demonstrovat ani organizovat petice. Navzdory demonstracím v Praze i v dalších městech volební podpora pro Babišovo ANO stoupá.

Babišova podpora od voličů je bezpochyby důsledkem vážné frustrace české společnosti, jejíž velkou část irituje pražský politický a kulturní establishment, který tam vládl skoro po celých posledních třicet let. Tito lidé ve své frustraci dávají sluch populistickým manipulátorům a la Miloš Zeman, Tomio Okamura či KSČM.

Útok na média je součástí autoritářského obratu. Řešit teď spor Zemana a "kavárny" je zcela nepřípadné

9. 3. 2018 / Karel Dolejší

Autoritářský obrat ve visegrádském prostoru má jasný společný scénář. Aby došlo k vyřazení efektivního politického pluralismu, dělby moci a dalších demokratických pojistek, držitelé moci zničí stávající institucionální strukturu veřejnoprávních médií, justice, policie, atd. Znásilní pravidla těchto institucí a dosadí do nich své poslušné pomocníky. A aby tohle udělali, nepotřebují už nikoho o ničem přesvědčovat. Prostě použijí moc, kterou již mají.
28741

Nejen o Zemanově pokrytecké kritice české mediální krajiny

9. 3. 2018 / Daniel Veselý

Staronový prezident Miloš Zeman včera nepřednesl inaugurační projev hodný státníka, nýbrž plamennou řeč, v níž ostře zaútočil na české neonacisty, kontroverzního podnikatele Zdeňka Bakalu a jeho média a nakonec na integritu České televize. Na prezidentovu hlavu se podle očekávání snesla smršť kritiky; hovořilo se o nepřijatelném útoku na veřejnoprávní média, ba dokonce o lynči Zdeňka Bakaly. Ti, kdo nemohou Zemanovi přijít na jméno (sám se mezi ně počítám), by ale měli pochopit, že jednolitá kritická palba na prezidentovu adresu jeho elektorát, potažmo elektorát českých xenofobních a populistických hnutí, spíše posílí a semkne.     

Vykopávání syna ve východní Ghútě

9. 3. 2018

  Abú Muhammad v únoru při náletu na předměstí Damašku východní Ghútu přišel o syna. Deset dní kope v troskách svého zničeného domu, aby objevil jeho tělo. Mezitím konvoj OSN s životně nutnou pomocí nestihl vyložit celý náklad a musel enklávu opustit kvůli ostřelování.

"Naše nečinnost je zbraní hromadného ničení"

9. 3. 2018

Příběhy a snímky brutality, která během sedmileté války zasáhla Sýrii, vyústily v mizivou aktivitu Spojených států, napsala Mackenzie Wolfová. Tvrdíme, že jsme válkou unaveni, že stavíme "Ameriku na první místo", zavíráme oči před vražděním 500 000 lidí a utrpením milionů.

Smlouva o Transpacifickém partnerství podepsána. Bez USA

9. 3. 2018

Trump vloni vyčlenil USA z mezinárodní dohody o volném obchodu TPP, kterou vyjednával jeho předchůdce Obama. Zbývajících 11 členů však v jednáních pokračovalo a včera dohodu podepsali. Oznámili při té příležitosti, že se jsou odhodlání postavit se protekcionismu v globálním obchodě.

Zahraniční politika pro psychopaty: Putin v Británii, Británie v Sýrii

9. 3. 2018

Britští občané zavraždění v Sýrii

Pokus o vraždu bývalého plukovníka ruské vojenské rozvědky v Anglii je právem odsuzován. Avšak Británie prostřednictvím dronů vraždí své občany na Blízkém východě. Je to čiré pokrytectví, argumentuje Simon Jenkins.

V roce 2015 byl usmrcen britský student z Cardiffu, Reyaad Khan, dronem britského letectva, řízeným z Anglie. Jeho britského společníka, Junaida Hussaina, usmrtil americký drone. O dva roky později byla stejným způsobem usmrcena vdova po Hussainovi, Sally Jones, a jejich dvanáctiletý syn. Zemřeli, protože britský stát rozhodl, že jsou nebezpečím pro stát. Pokud v Moskvě usoudili totéž o Sergeji Skripalovi, jaký je mezi těmito případy rozdíl?

Donald Trump se má sejít s Kim Jong-unem - je to riziko. Blb Trump to může zvorat

9. 3. 2018Donald Trump přijal pozvání od severokorejského diktátora Kim Jong-una na vzájemnou vrcholnou schůzku, na níž by se mělo jednat o severokorejském jaderném a raketovém programu. Bílý dům potvrdil, že Trump je ochoten setkat se s Kimem "do května".

Pynongyang se dlouho snaží o vrcholnou schůzku s americkým prezidentem s cílem potvrdit svůj status jako významná regionální vojenská mocnost.

Bílý dům interpretuje tento vývoj jako údajné vítězství Trumpovy politiky "maximálního nátlaku". Americké sankce nemají být rušeny.

Pozorovatelé varují, že ze schůzky může vzejít velký konflikt, pokud Trump či Kim usoudí, že jejich požadavky během vyjednávání, které bude v ohnisku zájmu globální pozornosti, byly ignorovány.

Trump si neuvědomuje, že KLDR usiluje o setkání s americkým prezidentem systematicky už od devadesátých let.
 

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Nemůžete považovat většinu svých spoluobčanů za póvl

9. 3. 2018 / Jan ČulíkJeště jednou se pokusím vysvětlit svůj argument, proč je poněkud komické a neefektivní demonstrovat proti výsledkům demokratických voleb. Je pozoruhodné, jak těžké je to pro některé lidi pochopit.

Jeden čtenář ironicky poznamenal, že podle mne by bývalo zbytečné demonstrovat i proti Hitlerovi a Gottwaldovi. No, pravděpodobně bylo, ale z trochu jiných důvodů: režimy, které v Česku vládly za Hitlera a za Gottwalda, byly mocensky ukotveny v zahraničí, a proto pravděpodobně nemělo skutečně příliš velký význam proti nim demonstrovat v Praze či v Olomouci.

Rozumíte, o co mi jde? O efektivitu akce. Je jistě krásné se vyřádit na demonstraci, ale pokud má mít nějaký efekt, měli bychom vždy strategicky uvažovat, kde je ohnisko moci a jak ho ovlivnit k demokratickému prospěchu.

Co je a není levice?

9. 3. 2018 / Richard F. Vlasák

Byl jsem jakýmsi panem Paroubkem vyzván, abych byl slušný ve vyjadřování. Když někdo obelhává lidi jak podomní prodejce s hrnci, nemohu si brát servítky.

Přečetl jsem si komentáře pod svým článkem „Poslední kapka?“ a nestačil se divit, lidé jako Josef Babor, Jiří Paroubek nebo Pavel Urban tam křepčili nad vítězstvím „levice“ ve sněmovně. Nazývat stranu jednoho z největších oligarchů v zemi a stranu podporující národnostní a rasovou nenávist termínem levice je projevem neznalosti termínů. Jediná strana, která si mohla říkat levicová z tohoto mocenského bloku, byla KSČM. Ale ta levicový program zrazovala od roku 89 hned několikrát a ve středu ve sněmovně svým postojem levici opustila nadobro. Jak jinak než pro prachy...Inu, to je levičáctví jak řemen, Šmeral s Husákem by se divili.

Orbán: V událostech na Slovensku kolem smrti Jána Kuciaka má prsty Soros!

9. 3. 2018"Vidím prsty George Sorose a jeho organizací na událostech na Slovensku. Nepochybuju ani minutu, že tato síť udělá všechno, aby svrhla vlády, které se staví proti uprchlíkům." Uprchlíci tvoří 2 procenta obyvatel Evropské unie

9. 3. 2018Jsem v Libanonu, kde úřad OSN pro uprchlíky registruje téměř milion uprchlíků ze Sýrie, 25 procent obyvatelstva. Naproti tomu v Evropě tvoří uprchlíci jen 2 procenta obyvatelstva, píše Melissa Flemingová.

Perspektiva: Uprchlíci tvoří asi 7 - 8 procent globální migrační populace a v Evropské unii tvoří jen 2 procenta obyvatelstva. To je v ostrém kontrastu vůči přítomnosti velkého počtu uprchlíků v hostitelských zemích na Blízkém východě, které nyní sdílejí největší břemeno syrské krize s daleko menšími zdroji. Proto rétorika evropských zemí, že uprchlíci zatěžují jejich ekonomiku i společnosti i úsilí Evropy pomáhat uprchlíkům zůstat ve svém regionu nesignalizuje solidaritu se zeměmi sousedícími se Sýrií, které jsou hostiteli drtivé většiny uprchlíků. Globálně je 86 procent uprchlíků v rozvojových zemích. 


Facebook vrátil rasistické nenávistné video maďarské vlády zpět na internet, "protože je to zpráva"

9. 3. 2018Facebook ve středu odstranil ze svých stránek rasistické video, které tam zveřejnil János Lázár, 
 šéf štábu maďarského premiéra Viktora Orbána. Ve videu se tvrdilo, že imigranti "vyhnali" "bílé křesťany" z částí Vídně a způsobili, že je Vídeň "špinavější a chudší". Facebook video odstranil, protože Facebook zakazuje útoky na lidi na základě jejich rasové, etnické či náboženské totožnosti, píší Vice News.


Strana zelených Olomouc: Koupě Androva stadionu je pro město absolutně nevýhodná

9. 3. 2018

tisková zpráva

V Olomouci 8.3.2018

Otevřený dopis vedení města

Vážený pane primátore, vážené zastupitelky a vážení zastupitelé statutárního města Olomouce,

 dne 12. 3. 2018 budete na jednání zastupitelstva města Olomouce projednávat bod, který se týká odkupu Androva stadionu do vlastnictví města.

Strana zelených vás vyzývá k zamyšlení nad následujícími důvody a doporučuje Vám, abyste odmítli koupi stadionu.

Slovenská opozícia alternatívou? Sotva!

9. 3. 2018 / Andrej Križan


Slovensko zachvátila vlna rozhorčenia a spravodlivosti. Máme pochody a protesty, vysoké školy dávajú svojim študentom rektorské voľná, aby mohli pochodovať za odvolanie vlády, postavenie vinníkov, či už skutočných alebo len domnelých pred súd a ešte za takú maličkosť, akou je štátny prevrat.


Áno, dokonca aj tento termín sa čoraz častejšie začína objavovať nielen v kontexte protestujúceho ľudu, ale aj politikov. Poslankyňa za stranu SaS a dokonca podpredsedníčka slovenského parlamentu vo svojej prejave otvorene vyzýva ľudí na prevrat.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21688