Rozhovor Britských listů 156: Proč lidi milují lživé zprávy?

16. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
S Romanem Mácou z organizace Evropské hodnoty mluví Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů o záhadném jevu, kdy tolik lidí je nadšeno lživými a nesmyslnými zprávami. Proč tomu tak je? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. března 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


První úspěšnou syntézu novičoku provedl r. 2017 Írán

18. 3. 2018

čas čtení 1 minutaSyntézu provedl Írán ve spolupráci s OPCW. Tvrzení, že novičoky mohou být vyrobeny jen v Rusku, bylo nyní prokázáno jako lživé, píše Craig Murray. Koncem roku 2016 začali íránští vědci studovat, zda je možné vyrobit novičok z komerčně běžně dostupných chemikálií. Írán syntetizoval celou řadu novičoků a okamžitě informoval úřad OPCW, aby mohly být přidány do databáze chemických zbraní. 

To činí výrok Theresy Mayové, že novičok "je chemikálie typu, jaké vyrábějí v Rusku", naprostým nesmyslem. Jestliže Írán svou spoluprací s OPCW jednal naprosto odpovědně, existuje řada darebáckých států, které fungují mimo mezinárodní právo, jako jsou Izrael a KLDR, které odmítly ratifikovat Konvenci o chemických zbraních, vstoupit do OPCW a zlikvidovat veškeré své zásoby chemických zbraní. Rusko plně spolupracovalo s OPCW při likvidaci všech svých zásob chemických zbraní a OPCW provedlo inspekci všech míst, kde se údajně prováděl původní program výroby novičoků. Proč nikdo nezkoumá, co dělají darebácké státy, které odmítají respektovat OPCW, to je opravdovou otázkou.

Zdroj v angličtině ZDEDáma, která zaplatila 4,5 milionů Kč za jednu hru tenisu s Borisem Johnsonem

18. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
Andrew Marr, moderátor televize BBC, neděle ráno: Labouristé říkají, že britští konzervativci váhají [když mají zakázat příliv špinavých peněz od oligarchů z Ruska], protože vy jako strana přijímáte příliš dlouho příliš mnoho ruských peněz. A je tu ten případ paní Ljubov Černuchinové, která zaplatila 160 000 liber za jednu hru tenisu s vámi. Konalo se to?

Britský ministr zahraničí Boris Johnson: Mohu něco říct k celé této protiruské -

Marr: Budete říkat, "Jsou dobří Rusové a špatní Rusové," to vím.

Johnson: Ano, to budu říkat.

Marr: Já se ale na to chystám namítnout, že manžel této paní byl ministrem ve vládě Vladimira Putina a dostal od Vladimira Putina řád. Takže byl součástí toho režimu a vy jako strana jste byli ochotni od ní přijmout 160 000 liber, aby si mohla zahrát tenis s Borisem Johnsonem.

Johnson: Pokud existují důkazy výrazné korupce v tom, jak tento pán získal své bohatství, nebo... pak ho naše bezpečnostní orgány mohou připravit o jeho bohatství, podle Zákona o nevysvětleném bohatství. To je věc pro úřady. To není věc pro mne.

Marr: Konal se ten tenisový zápas.

Johnson: Ano.

Marr: Konal. A vám nevadí, že tato paní - víte dost o původu těchto peněz? A ona vám teď zaplatila dalších 30 000 liber, aby mohla povečeřet s ministrem obrany Gavinem Williamsonem. To vám nevadí?
 

"Od dnešního rána Sýrie neexistuje"

18. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

Turecká armáda a její syrští spojenci vyhnali Kurdy z Afrinu:Od dnešního rána Sýrie už oficiálně NEEXISTUJE! napsala Markéta Kutilová na Facebooku ZDE


Erdogan před chvílí prohlásil, že Turecko a jeho žoldáci (zčásti bojovníci Al Kajdy a ISIS) dobyli většinu syrské provincie Afrín včetně hlavního města.

 Dnes už všude zavlály rudé vlajky. Město je prázdné, vesnice vypálené a na útěku z Afrínu 150 000 lidí - Kurdů, křesťanů, Arabů, Jezídů.....nechali Turkům svoje pole, sady, domy, stáda a utíkají o život. "Je to strašná katastrofa, jsme na cestě tři dny, nemáme dost jídla ani pití, lidé padají vysílením. Jedna paní teď rodila, musila jsem přeříznout pupeční šňůru nožem, strašný, proč nás v tom svět nechal," řekla dnes po telefonu zdravotní sestra z nemocnice v Afrínu naší kamarádce Janě Andert, která je v oblasti. 

Po vyhoštění britských diplomatů z Ruska se Británie připravuje na hackerské útoky proti své infrastruktuře

18. 3. 2018

čas čtení 1 minutaDosud nikdy nebylo Rusko tak nevypočitatelné a tak nepřátelské

Britské banky, energetické a vodárenské firmy jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti v důsledku hrozby vážného hackerského útoku z Moskvy proti britské infrastruktuře. Britské úřady jsou také vážně znepokojeny, že jsou ruští emigranti, žijící v Británii, ohroženi na životě.

Kromě atentátu nervovým plynem proti Sergeji Skripalovi a jeho dceři byl v posledních dnech v Londýně zavražděn Nikolaj Gluškov, 68, bývalý vysoký činitel ruského Aeroflotu. Gluškov byl na seznamu 22 "uprchlíků", které vydalo ruské velvyslanectví v Londýně a požadovalo jejich deportaci do Ruska. 

Britská policie začala kontaktovat ruské emigranty žijící v Británii a jedná s nimi o možném ohrožení jejich bezpečnosti. 

Ve čtvrtek obvinila Trumpova vláda Rusko ze série hackerských útoků, zaměřených proti americkým a evropským jaderným elektrárnám a vodárenským a elektrárenským systémům.

Britské Národní středisko pro bezpečnost internetu (NCSC) zaznamenává "velký počet útoků" v Británii každý den, včetně útoků proti finančnickým službám v Londýně.

Robert Hannigan, bývalý šéf britského výzvědného střediska GCHQ, konstatoval, že dosud nikdy nebylo Rusko tak nevypočitatelné a tak nepřátelské. "V náladě, v níž jsou dnes Rusové, se nedá předpovědět, co udělají. Nové je dnes to, že jim je teď úplně jedno, co dělají, rozhodli se nedodržovat pravidla, která dodržuje většina civilizovaného světa, a je jim jedno, když se to o nich zjistí."

Britské výzvědné služby vědí, že Rusové jsou na britských internetových sítích permanetně přítomni. "Potíž je, že nelze zjistit jejich úmysl. Zda jen sbírají informace, anebo připravují hackerský útok."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Firma Cambridge Analytica ukradla pro Trumpovu kampaň 50 milionů profilů z Facebooku

17. 3. 2018

čas čtení 2 minutyDatová firma Cambridge Analytica, které podporovala Trumpovu předvolební kampaň a britskou kampaň pro brexit získala z Facebooku 50 milionů profilů amerických voličů a použila jich k vytvoření vysoce efektivního softwarového programu, který dokáže předpovídat a ovlivňovat chování voličů u volebních uren.

Facebook zjistil koncem roku 2015, že z více než 50 milionů profilů jeho uživatelů byly ukradeny informace. V té době však Facebook své uživatele o této skutečnosti neinformoval a nevaroval a podnikl jen omezené kroky ve snaze získat zpět soukromé informace více než 50 milionů svých uživatelů.

Data byla z Facebooku zkopírována prostřednictvím aplikace nazvané thisisyourdigitallife. Zkonstruoval ji akademik Aleksandr Kogan, mimo svou práci na Cambridge University. Prostřednictvím jeho frimy Global Science Research (GSR), která spolupracovala s firmou Cambridge Analytica, dostaly statisíce uživatelů zaplaceno za to, že se podrobily osobnostnímu testu a souhlasily, že poskytnou svá data pro akademickou práci.

Jenže tato aplikace také shromáždila data od facebookových "přátel" těchto osob, a to po desítkách milionů lidí. Předpisy Facebooku dovolují získávat informace o přátelích pouze k zlepšení funkčnosti Facebooku pro uživatele. Je zakázáno je dále prodávat či zneužívat jich pro reklamu.

V pátek Facebook oznámil, že blokuje přístup firmy Cambridge Analytica i Kogana na Facebook, dokud zneužití dat nebude vyšetřeno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Firma Cambridge Analytica měla také vazby na ruskou firmu Lukoil a na Petrohradskou univerzitu, dodává týdeník Observer. Výše zmíněný Aleksandr Kogan, akademik z Cambridge University, měl vazby na Petrohradskou univerzitu, kde měl místo univerzitního učitele a dostával odtamtud granty na výzkum sociálních sítí. Energetická firma Lukoil, která je terčem amerických sankcí a je zneužívána jako nástroj ruského vládního vlivu, zhlédla prezentaci firmy Cambridge Analytica v roce 2014. Šlo o projekt, jehož cílem bylo potlačení voličů v Nigérii a jednalo se také o "mikrozaměřování se" na uživatelé sociálních sítí během voleb.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Videorozhovor s Chrisem Wyliem,  whistleblowerem firmy Cambridge Analytica:

 

Czech experts, judges and politicians: #MeToo is an eccentricity of our times

17. 3. 2018

čas čtení 5 minutWill the campaign #MeToo have an impact in the Czech Republic and what are its legal aspects? Czech politicians, lawyers and "experts" discussed this at a conference held at Charles University in Prague on Friday 16th March. 

Jaroslav Kubera, member of the Upper House of the Czech Parliament for the right-of-centre Civic Democratic Party (ODS) and the Lord Mayor of the North Bohemian city of Teplice said that the #MeToo movement was "an eccentricity of our times". In his view, "time is out of joint". 

"I have noticed that feminist activists are complaining that we have not invited enough women to this conference. But it is not about sex. It is about the principle of confidentiality, which is observed by legal experts only". Kubera explained that he has been in a relationship with his wife since he was 14 and that he had won her by harassing her, by touching her, with which she agreed. Rather than attending this conference he would have preferred to go to a graduation ceremony which was taking place in the same  building at the same time - because he could ogle young women there, he added.

Prezident by měl podpořit vzdělávání, vymahatelnost práva a snižování nerovnosti

17. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


Případ Skripal: Upozornění na velmi opatrnou formulaci

16. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Povšimněte si, píše reportér Channel Four News Alex Thomson, že Británie, USA, Německo a Francie se vyjádřily, že nervový plyn, použitý proti Skripalům ja "takového druhu, jaký byl vyvinut v Rusku". Pročpak jsou asi všichni tak opatrní a vyhýbají se formulaci "byl vyroben v Rusku"?


Británie: Řeči o válce hrají do Putinových rukou

16. 3. 2018

čas čtení 5 minutChceme opravdu válku s Ruskem? ptá se Simon Jenkins. Chceme válku riskovat, třeba i jen malou? Ta možnost opravdu odvedla pozornost Britů od brexitu. Tisk je nadšen. Výrazně to posílilo postavení Theresy Mayové a pomohlo to zbrojařské lobby ve snaze získat další peníze na obranu. Zdá se, že demokracii se nic nelíbí víc, než uvažovat o válce - demokracii to sjednocuje a naplňuje ji to optimismem. Válka nikdy není nepopulární - před ní.

Oficiální britská reakce na pokus o vraždu Skripalových byla zbrklá, ale uměřená. Nevíme nic o směsici chtivosti, pomstychtivosti a zmatků, která zřejmě vedla k atentátu v Salisbury, ale je obtížné nepovažovat Moskvu za viníka, dokud nebude prokázáno, že je v tom nevinně. Rozhodnutí Mayové vyhostit ruské diplomaty je tradičním diplomatickým baletem. Podpořily to i USA, Francie a Německo. Je tedy věc uzavřena?

Je britská reakce na otravu Sergeje Skripala v Salisbury problematická?

15. 3. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

"Neexistují žádné důkazy, že to bylo Rusko. Já nevylučuju, že to mohlo být Rusko, i když nevidím motiv. Chci vidět, kde jsou důkazy," sdělil bývalý britský velvyslanec a diplomat Craig Murray listu Guardian. "Kdokoliv vyjádří skepsi, je považován za nepřítele státu."  ZDE

 Většina britských sdělovacích prostředků energicky a poslušně sleduje politickou linii londýnské konzervativní vlády, která obvinila Rusko z otravy bývalého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery nervovým plynem v anglickém katedrálním městě Salisbury.

Šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se stal v Dolní sněmovně ve středu terčem nevybíravých útoků, když sice atentát na Skripala a jeho dceru odsoudil, avšak požadoval od britské vlády konkrétní důkazy o tom, že atentát spáchalo Rusko.

Potíž je, že konkrétní důkazy jaksi neexistují. Zajímavě dnes v Glasgow pohovořil o celé věci jeden můj kolega rusista-akademik, který poukázal na to, že i ruská protiputinovská opozice si v Rusku myslí, že celá aféra je zřejmě nesmysl.

Jak by mohla Mayová razatně zasáhnout proti Putinovi? Zastavením propírání ruských špinavých peněz v Londýně

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

MÍrová, konstruktivní a užitečná forma odplaty proti ruské vládě? Zlikvidujte propírání špinavých peněz v londýnské City:

To ovšem Mayová neudělá, protože na propírání ruských peněz a na obrovských finančních darech ruských oligarchů britské Konzervativní straně závisí jak londýnské finančnické centrum, tak její strana a vláda.

Corbyn varoval Mayovou, ať nejedná "zbrkle a bez důkazů"

15. 3. 2018

čas čtení 3 minutyŠéf britské Labouristické strany varoval premiérku Theresu Mayovou, ať "nepředbíhá důkazy" ohledně atentátu na bývalého špiona Sergeje Skripala v anglickém  městě Salisbury. Odsoudil to, co nazval "horečnou" atmosférou ve Westminsteru.

"Tato otřesná událost vyžaduje především pečlivé a podrobné trestní vyšetřování, které musí provést policie a bezpečnostní služby," napsal Corbyn.

"Spěchat zbrkle a bez důkazů, které teprve policie shromažďuje, v horečné parlamentní atmosféře, neslouží ani spravedlnosti, ani bezpečnosti státu," zdůraznil.

Corbyn varoval před "mccarthyovskou nesnášenlivostí vůči disentu" ohledně Ruska. "Labouristická strana přirozeně v žádném případě nepodporuje Putinův režim, jeho konzervativní autoritářství, jeho porušování lidských práv ani jeho politickou a hospodářskou korupci," uvedl.

Co Západ v Sýrii zpackal?

16. 3. 2018

čas čtení 4 minuty

Válka v Sýrii nabízí celou řadu "Co kdyby...?", píše Kersten Knipp. Existuje jedna pro západní země zvlášť důležitá - ta, co definuje, jak na tento konflikt reagovaly. Jak by se tato válka vyvíjela, kdyby Západ zasáhl jiným způsobem?

Přečetli jsme:

Je mi těch chudáčků líto, vzkázal Zeman demonstrantům

16. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov komentoval demonstrace posledních dní, které mimo jiné volaly po zachování svobody slova a nezávislosti České televize. Podle Zemana lidé nedemonstrovali proti jeho inauguračnímu projevu, ve kterém ČT kritizoval, ale za „Kalouskovu televizi“.

Zdroj: ZDE

Korupce v každém z nás

15. 3. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 7 minut

V článku „Korupcia na Slovensku je bežnou súčasťou života“ Andreje Križana zaznívá několik zajímavých myšlenek. Předně je to výstižně popsaná míra, do které je korupce zakotvena v běžném životě – od vzdělávání přes zdravotnictví až po telefonní operátory. A je v celku jedno, bavíme-li se o Slovensku, či České republice. Z celosvětového pohledu jsou si tyto dvě země příliš podobné na to, aby v hodnocení míry korupce hrály zásadní roli jejich lokální rozdíly. Je ale největším problémem korupce v ČR a na Slovensku skutečně to, že je prosáklá celou společností od řadových prodejců datových, či finančních produktů až po zákonodárné složky?

Orbán jde do voleb s programem strachu

16. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Orbán hovoří k velkému davu v Budapešti, tři týdny před volbami. Pětadvacetiminutový projev zcela věnovaný zlům migrace, Sorosovi, pokusům zničit maďarský národ. Nic o čemkoliv jiném," píše zpravodaj Guardianu Shaun Walker.


Orbán promluvil k obrovskému davu o "zlu migrace" a o "ďáblu Sorosovi"

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Orbán mluvil tři týdny před volbami k obrovskému davu. Pětadvacetiminutový projev, jediné téma: zlo migrace, Soros, snahy zlikvidovat maďarský národ. O ničem jiném. 


Rozhovor Britských listů 155: Má OSN vliv a smysl?

9. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Michalem Brožou, ředitelem informační kanceláře OSN v České republice, o nynějším globálním postavení Organizace spojených národů. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. března 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Nová německá vláda označuje Rusko za nespolehlivého a nebezpečného souseda

16. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

První návštěva opětovně zvolené německé kancléřky dnes proběhne v Paříži. Spolu s ní přijede vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz. V středu do Paříže jen několik hodin po nástupu do úřadu přijel německý ministr zahraničí Heiko Maas předložil plány ohledně zahraniční politiky nového kabinetu. Podle něj se německými prioritami stanou posílení Evropy a dosažení její jednoty. Právě proto se druhá Maasova návštěva uskuteční ve Varšavě.

Jak se vyhnout diktátu algoritmů na Facebooku

15. 3. 2018

čas čtení 1 minuta


Pokud máte zájem, aby se k vám na Facebooku dostávaly informace z Britských listů a Facebook je necenzuroval, udělejte dvě věci

Začátkem letošního roku Facebook změnil algoritmus, který rozhoduje o tom, co vidíte na svých facebookových stránkách. Dal přednost obrázkům koček a rodiny a upozaďuje zpravodajství.

Měli byste si uvědomit, že Facebook vám předkládá jen zlomek z tisíců statusů, které zveřejňují osoby a instituce, které údajně sledujete. Facebook vám drsně vybírá, prostřednictvím algoritmu, jen to málo, co na svých stránkách uvidíte.

Nikdo mimo Facebook neví, jak jejich algoritmus funguje, ale je fakt, že Facebook změnou svých algoritmů zásadně ovlivňuje přístup svých uživatelů k informacím po celém světě.

Pokud máte zájem, aby se k vám na Facebooku dostávaly informace z Britských listů a Facebook je necenzuroval, udělejte dvě věci:

- Reagujte na to, co Britské listy na Facebooku zveřejňují. Stačí naše informace likeovat, sdílet, či na ně pár slovy reagovat. Když to uděláte, uvidíte na svých Facebookových stránkách v budoucnosti více informací z Britských listů.

- Zadruhé, jděte na naši facebookovou stránku a pod štítkem "Following" zaklikněte "See First" ("Vidět jako první").


Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Protest proti stupňujícím se útokům vůči médiím veřejné služby

15. 3. 2018

čas čtení 4 minuty


tisková zpráva Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů


Jaromír Soukup ve své „investigativní“ relaci Kauzy JS už potřetí napadl media veřejné služby. Ve svém vydání ve středu 14. března si bere do úst i audiovizuální autory. Naše asociace sdružuje většinu českých filmových a televizních režisérů, scenáristů a řadu dramaturgů a cítíme povinnost k tomu říct následující:


Důrazně se ohrazujeme proti lžím a nenávistné snaze Jaromíra Soukupa vyvolat společenské nálady proti veřejné službě v oblasti televize. Protestujeme proti nekalému způsobu, jakým si jeho soukromá televize snaží získat pozornost a zlepšit pozici na trhu tím, že hrubě dehonestuje veřejnou službu jako princip a snaží se dehonestovat pracovníky ČT, filmové a televizní tvůrce a v důsledku i další profese.

Rusku je třeba naslouchat, ne jej slepě démonizovat

Kdo že tu řinčí jadernými zbraněmi?

15. 3. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Když ruský prezident Vladimir Putin na začátku března představil světu nové sofistikované zbraně, některá česká a zahraniční média začala hovořit o začátku závodů ve zbrojení, aniž by s týmž zaujetím informovala o předchozích krocích Trumpovy administrativy v tomto ohledu. Pokud nyní hovoříme o obnoveném řinčení jadernými zbraněmi, je zcela na místě, abychom získali celistvý obraz, nikoliv jen jeho fragmenty.     

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

The Economist: Argumenty, že uprchlíci jsou finančním břemenem a bezpečnostní hrozbou, jsou lživé

13. 3. 2018

čas čtení 3 minuty
Emmanuel Makender je pětatřicetiletý taxíkář, který žije v městě Grand Rapids v americkém státě Michigan, píše týdeník Economist. Má pohodlný dům se čtyřmi ložnicemi a dva automobily před ním. Vydělává 40 000 dolarů ročně, což je v Grand Rapids průměr.

Týdeník Economist se seznámil s Makenderem poprvé před 18 lety, za poněkud jiných okolností. Byl to tehdy válečný sirotek, naprosto bez prostředků, žijící v uprchlickém táboře v severní Keni. Uprchl před válkou v Súdánu, která si vyžádala dva miliony životů, včetně jeho rodiny. Když mu bylo 12, vojáci zabili jeho otce a jeho tři sourozence. Matku zřejmě také, zmizela. 

Lord Alf Dubs, dětský uprchlík před nacisty z Československa nyní pomáhá syrským dětem

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta:Išmael byl prvním dítětem bez rodičů, které přišlo do Británie podle mého právního dodatku. Trvalo mu 16 měsíců, než se do Británie dostal z Aleppa. 13 těchto měsíců strávil v táboře Džungle v Calais. Nyní je mu 18 a studuje a jsem velmi rád, že mu tady v britském parlamentě mohu pomáhat."


Nepijte vodu z PET lahví! V 90 procentech vody prodávané v PVC lahvích jsou mikroplasty

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaVědci zjistili, že ve vodě, prodávané v lahvích, je   dvojnásobek vláken mikroplastů ve srovnání s vodou z vodovodu.  

Z analýzy 259 lahví s vodou z 19 míst v 9 zemích světa  - zkoumaná byla voda v PET lahvích, kterou prodává 11 různých firem vyplynulo, že v každém litru prodávané vody je v průměru 325 fragmentů PVC.

Byly zaznamenány koncentrace až 10 000 fragmentů PVC v každém litru vody. 

Ve vodě, prodávané v PET lahvích, je v průměru dvojnásobek fragmentů plastů než ve vodě z vodovodu.

Analyzována byla voda prodávaná v lahvích z USA, z Číny, z Brazílie, z Indie, z Indonésie, z Mexika, z Libanonu, z Keni a z Thajska.


Přímá demokracie

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Hlasovací lístek pro referendum o přičlenění Rakouska k nacistické Třetí říši. Referendum se konalo měsíc po anšlusu:


Modlitba za pronásledované čínské křesťany

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


V pátek 16. března v 18:00 hodin, Praha Újezd, památník obětí totality

Při tomto shromáždění chceme nejen upozornit na případ čínských křesťanů, kterým byla v současných dnech zamítnuta žádost o azyl, ale i připomenout situaci dalších etnických a náboženských menšin v Číně (Tibeťané, Ujguři, příznivci hnutí Falun Gong a další).

Sejdeme se ke krátké modlitbě/zamyšlení, promluví zástupci různých náboženských směrů, bude možnost zapálit svíčku za oběti perzekucí v Číně a dozvíte se o aktuální situaci čínských žadatelů o azyl.

S sebou: svíčku a horoucí srdce

Děkujeme za váš zájem: Mikuláš Vymětal, Jan Voves, Zuzana Schreiberová

Zdroj:

https://www.facebook.com/events/225648924663107/?active_tab=aboutPražská kavárna neexistuje

13. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

 
Jsem pravidelným čtenářem Britských listů již mnoho let. Váš server skutečně odvádí skvělou a záslužnou práci, co se týče informování o věcech, které se z českých médií nedozvíme. Přejímá zajímavé články ze  zahraničních webů, snaží se poukazovat na hlouposti šířené konspiračními, dezinformačními a proruskými weby, upozorňuje na děsivou protiuprchlickou hysterii v Česku, potažmo střední Evropě, zdůrazňuje důležitost toho, aby ČR zůstala součástí Západu, tedy EU i NATO, ale zároveň se nebojí upozorňovat na nešvary NATO, USA a západu obecně, upozorňuje i na nebezpečí ruského a čínského vlivu. Mohl bych takto pokračovat dále, ale nemá to smysl, protože to všichni čtenáři znají, a proto BL čtou, píše Jakub Baranovič.

V poslední době mi ale vadí, že se Britské listy nechaly vtáhnout do pseudoválky a rozdělují lidi na pražskou kavárnu a ty ostatní. Problém je v tom, že žádná pražská kavárna neexistuje. Je to výmysl živený Hradem a hradním poskokem Ovčáčkem. Možná existuje nějaká menší skupinka pražských intelektuálů žijících v uzavřené bublině, ale není jich jistě tolik a neschází se v kavárnách.

Kdyby totiž pražská kavárna skutečně existovala, tak by antizemanovské kandidáty volili jen v Praze a Zeman by vyhrál již v prvním kole. To se ale nestalo. Naopak spousta kandidátů dokázala Zemana porazit i v malých obcích a městech na venkově. A nebýt té Prahy, kde se ve 2. kole povedlo Zemanovi zmobilizovat voliče ze sídlišť, tak by možná nevyhrál.

Proto bych byl rád, kdybyste s tímto škatulkováním přestali. Je to úplně zbytečné, nedůstojné a jen tím podporujete nenávistnou rétoriku Hradu a Zemana, kterým se toto dělení společnosti náramně hodí do krámu. P.S. Nejsem ani z Prahy, ani z Čech, ale z menšího moravského města.

Děkuji a doufám, že se pokusíte o změnu.

Mozek tisíciletí

15. 3. 2018 / Pavel Urban

čas čtení 2 minuty

Historik, publicista a místopředseda ÚV KSČM PhDr. Josef Skála, CSc. publikoval (mimo jiné) v Haló novinách článek, který připomíná výročí smrti Karla Marxe. Nadpis článku "Výročí mozku tisíciletí" odkazuje na komentář BBC. S dodatkem, že "to naše mu dá za pravdu ještě víc" (Nevím přesně, co má být to "naše". Ale to asi nebude zas tak důležité).

26539

Fakta o zdravotním pojištění

15. 3. 2018 / Jaroslav Polák

čas čtení 2 minuty

Nedávno jsem na Britských listech publikoval zamyšlení nad systémem placení zdravotního pojištění v ČR. Po dlouhé době se mi podařilo získat data z Ministerstva zdravotnictví (MZ) ohledně toho, kolik zaplatili OSVČ a podnikatelé na zdravotním pojištění. Na stránce jsou uvedena data o celkové vybrané sumě – příjmy ze zdravotního POJIŠTĚNÍ. Celkově bylo od všech pojistníků včetně státních pojištěnců vybráno 265 miliard Kč. Většinu příjmů tvořily příjmy od zaměstnavatelů, podnikatelů a živnostníků, a to konkrétně téměř 200 miliard Kč. Zajímavá je ale suma vybraná pouze od OSVČ – ta činila v roce 2016 dle údajů zaslaných z MZ = 16 miliard tj. tedy „neskutečných“ 6% příjmů z celkově vybraného zahrnujíc i platbu za státní pojištěnce (65 miliard Kč).

29766

Bodláky Václava Duška

Tesklivá doba

15. 3. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Karavany duchovních musulmanů míří k vyschlé oáze. Stará existence s krátkou pamětí sběratelky kuponů na pohonné hmoty kolem sebe kope v posledním tažení – ráda se poslouchá, bábuška, zabije ji zloba i smrtelné sebevědomí. Záprtci stranických jepičích hodnot se v poslední době prý špatně množí; důkladnost lhářů odumřela, takže, prospěcháři všech zemí, spojte se – chudý lid nám překáží v letu za úspěchem. Óda na smutek vyhlášena akademií odrhovaček a halekaček skokanem roku. Hrobaři opožděné demokracie pilně pochovávají zbytky pravdy. K tomu se jim servírují povedené umělecké hodnoty na pováženou – čím méně kumštu, tím více politického pokřiku.

Donald Trump opět vychvaluje politika, který se zhlédl v Hitlerovi

15. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Americký prezident znovu zdůraznil, že by drogoví dealeři v USA měli být odsouzeni k trestu smrti.  Donald Trump se inspiruje zeměmi, jako jsou Čína, Singapur a Filipíny, kde se prodej a pašování drog trestá smrtí. Podle amerického prezidenta vrcholní političtí představitelé těchto států tento problém vyřešili tím, že drogové dealery nechali popravit. Trump opět vyjádřil svůj obdiv k filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu, o kterém prohlásil, že v tomto ohledu odvedl „neuvěřitelnou práci“.

Válka v Sýrii a etnické čistky

15. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Blízkovýchodní expert Patrick Cockburn v listu Independent varuje, že obléhání východní Ghúty a Afrínu může vyústit v násilné demografické změny v celé Sýrii. Podle Cockburna arabští militanti, kteří jsou v čele tureckého útoku na město Afrín, vyhrožují místním obyvatelům vraždami, pokud nekonvertují na víru, již vyznává Daeš nebo Al-Káida. V minulosti podobné požadavky předcházely masakrům náboženských a etnických skupin - a to jak v Sýrii, tak v Iráku.

Zesnulý fyzik Stephen Hawking bojoval za lidská práva

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Světoznámý fyzik Stephen Hawking, který zemřel ve věku 76 let, se dlouhá léta věnoval také lidským právům a kritice sociální nerovnosti. V 60. letech protestoval válce ve Vietnamu, ostře kritizoval i anglo-americkou invazi do Iráku, kterou v roce 2004 označil za „válečný zločin“. Hvězda moderní kosmologie se stavěla za práva Palestinců, podporovala hnutí BDS a situaci na Izraelem okupovaných palestinských teritoriích přirovnala k apartheidu v Jižní Africe před rokem 1990. Hawking se účastnil kampaní za jaderné ozbrojení, podporoval univerzální zdravotní péči a rovněž varoval před klimatickými změnami. Podle Hawkinga bychom se měli obávat kapitalismu, který generuje chamtivost a nerovnost.

Více informací v angličtině ZDE, ZDE, ZDE a ZDE

Zemřel kosmolog Stephen Hawking

14. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Ve věku 76 let ve středu v anglickém univerzitním městě zemřel kosmolog Stephen Hawking. Byl to "autor, který cestoval vesmírem ze svého kolečkového křesla a studoval podstatu zemské přitažlivosti a původ vesmíru. Stal se symbolem lidské rozhodnosti a zvědavosti," napsal list New York Times.

Aktivisté umístili před Kapitol 7 000 párů bot. Připomněli dětské oběti ozbrojeného násilí

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


Výstava u budovy washingtonského Kapitolu v úterý vyzvala k ukončení ozbrojeného násilí. 7 000 párů bot bylo umístěno na trávníku jihovýchodně od budovy. Každý pár zastupoval dítě zabité střelnými zbraněmi od roku 2012, kdy došlo k masakru na škole Sandy Hook. Boty pocházely od rodinných příslušníků obětí, ale také od celebrit a dalších lidí po celé zemi. K výstavě došlo necelý měsíc po střelbě ve škole v Parklandu na Floridě, při níž zahynulo 17 lidí. 

Zdroj v angličtině: ZDE

Cronkite, Texas Ranger?

14. 3. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Vzhledem k unikátní bojové otravné látce ZDE se má za jisté, že útok na bývalého špiona a jeho rodinu v britském Salisbury spáchalo Rusko. Smrtící ozbrojený útok na půdě členské země NATO, rozsahem výrazně překračující další kauzy nejméně 14 "záhadných" úmrtí z několika posledních let, je ovšem kampaň a jasná účelovka - poněvadž v Česku každý ví mnohem lépe než rodilý Brit, že největším problémem Británie jsou "no-go zóny" a "islamizace". 

Tři momentky z Londýna

14. 3. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Naše pivo je  tak ledové jako  srdce vaší bejvalky: 

 

Pomník židovským uprchlickým dětem, které přijely z mnoha evropských měst, včetně Prahy, koncem třicátých let na londýnské nádraží Liverpool Street Station:

 


Staráme se letos v zimě o bezdomovce. Spát venku bez přístřeší je ohrožením života:

  

Mezitím v Absurdistánu 61:

Poláci skoro nebudou muset pracovat v neděli. Ale když jste lesníkem, tak vyděláte

14. 3. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

Konečně pozitivní změny! Poláci už nebudou muset pracovat v neděli. Tedy někdy v neděli, protože nový zákon se týká jen dvou nedělí v měsíci. No, ale, v každém případě, mít právo strávit dvě neděle v rodinném kruhu, to je dobré, ne? Jenže ono se to vás týká jen, pokud pracujete v maloobchodě. A jenom, pokud nepracujete v obchodě, který je připojen k benzínové pumpě nebo v obchodním středisku, které je součástí železničního nádraží. A jestli budete mít energii na to strávit čas v rodinném kruhu poté, co jste pracovali v sobotu do noci a pokud nebudete muset vstávat v pondělí ve dvě hodiny ráno a jít do práce.

29883

O materialistickém pohledu na společnost

14. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Občas v poslední době přemýšlím nad tím, co je to vlastně tzv. „materialistický výklad společnosti“. Je to ta věštecká metafyzika, jak říkal Karl Popper marxismu, to přesvědčení, že dějiny jsou předurčeny a dají se předpovídat? Vždyť to je směšné. Takový pohled odpovídá středověké víře v Prozřetelnost a tzv. přirozené teologii.

Po Darwinovi je něco takového nemyslitelné. Dějiny nemají účel, ani smysl, ani je nelze nijak predikovat nebo racionalizovat. Nejvíce se podobají tomu, co křesťanství – to biblické, nikoli to aristotelské – chápe jako „porušený“ nebo „padlý svět“. Na druhou stranu: díky moderní vědě jsme se naučili přemýšlet nad světem jako nad „mechanismem“.

Proč použilo Rusko v anglickém Salisbury tak drsný jed

14. 3. 2018

čas čtení 3 minutyOtrava Sergeje Skripala a jeho dcery Julie nervovým plynem vojenské kvality, vyrobeným v Sovětském svazu v sedmdesátých a v osmdesátých letech, byla velmi drsným aktem. Jeden bývalý pracovník ruských speciálních služeb se vyjádřil: "Toto je velmi špinavá metoda. Existuje riziko kontaminace dalších lidí, což vyvolává dodatečné problémy," řekl tento muž listu Kommersant. "Existují daleko delikátnější metody, které používají profesionálové."

Jinými slovy, píší Luke Harding a Andrew Roth v deníku Guardian, použití novičoku v Salisbury bylo velmi drsnou navštívenkou. A ti, kteří akci zorganizovali, museli vědět, že stopa bude přímo inkriminovat Moskvu.

To všechno znamená, že Vladimír Putin a jeho výzvědná agentura FSB si zřejmě přáli vyvolat konfrontaci s Británií. Otázkou je proč zrovna teď?

Výhrůžky z ruského velvyslanectví v Londýně Británii začínají děsit

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta
"Jakákoliv hrozba přijmout "trestná" opatření proti Rusku vyvolá reakci. Britská strana by si toho měla být vědoma. Každá akce má stejnou a opačnou reakci."


"Tento incident je dalším podvodným pokusem britských úřadů zdiskreditovat Rusko."


Asad - nebo zemi vypálíme

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Asad - nebo zemi vypálíme. Lidu je třeba dát lekci," říká graffiti s heslem, jaké režimní jednotky zanechávají po celé Sýrii. - A svými činy dokazují, že to myslí doslovně. Na snímku oběti napalmu z východní Ghúty.Východní Ghúta - město masových hrobů

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Ve východní Ghútě je teď tolik mrtvých, že je možno je pohřbívat pouze do masových hrobů, píše reportér Bildu Julian Röpcke. Svět k pokračujícím strašlivým válečným zločinům Putinova a Asadova režimu dál mlčí.  


EU podpoří Británii ve sporu s Ruskem

14. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

EU podpoří Británii v jakékoliv akci proti Rusku, kterou podnikne v souvislosti s útokem nervově paralytickou látkou na britské půdě, prohlásil její vysoký představitel. Rusko tvrdí, že neexistuje spojitost s touto akcí, a povolala si britského velvyslance.

Přečetli jsme:

Progresivní Slovensko: Vyhnout se problémům tradice

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

„Nezávislá, profesionální státní správa, funkční a vynucovaná pravidla, rozhodování na základě faktů a argumentů a po poctivé diskusi má podle nás spíše organizační než ideologický základ. Je to však stejně tak progresivní jako technokratický úkol. Určitě je pro něj potřeba technická zručnost, ale i víra v pokrok a odhodlání překonat staré bariéry nebo institucionální koleje. Proto nechceme ztrácet energii v zástupných sporech. Jsme přesvědčeni, že na prioritách, které prosazujeme, se mohou shodnout progresivní křesťan i liberál, rozumný pravičák i socialista,“ píší autoři jednoho ze sebevymezujících textů na webu politického hnutí Progresivní Slovensko.

Celý článek: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
42090