Cambridge Analytica: Kampaň o "podvodné Hillary" jsme vymysleli a vedli my

21. 3. 2018

čas čtení 3 minutyV další části tajně natočeného rozhovoru s řediteli firmy Cambridge Analytica, který vysílaly Channel 4 News v úterý večer, se ředitel firmy Alexander Nix vytahoval, že se "mnohokrát" setkal s Donaldem Trumpem. Oba ředitelé Nix i Turnbull se pyšnili tím, že dostali Trumpa k moci prostřednictvím "anonymní a nevystopovatelné" předvolební reklamní kampaně. Zakladatelem firmy Cambridge Analytica byl Steve Bannon.

"Dávali jsme prostě informace do krevního oběhu internetu a pak jsme sledovali, jak to roste, stačilo to občas jen trochu popostrčit a pak se dívat, jak se to utváří," řekl Turnbull. "A tak tenhle materiál infiltruje onlinovou komunitu, ale bez jakéhokoliv zdroje či značky, je to anonymní, nevystopovatelné."

Ředitelé firmy Cambridge Analytica také vysvětlili, že v Americe v předvolebních kampaních existuje dělba práce mezi oficiální kampaní a samostatnými "organizacemi politické akce". To je zřejmě koordinace, kterou americký volební zákon zakazuje.

Nix v druhém rozhovoru, tajně natočeném a odvysílaném v úterý v Channel 4 News, tvrdil, že Cambridge Analytica byla zdrojem Trumpova volebního úspěchu.

"My jsme dělali veškerý research, všechna data, veškerou analýzu, všechno zacílení. Vedli jsme celou tu digitální kampaň, i televizní kampaň a strategie byla řízená prostřednictvím našich dat."

Ředitel firmy Cambridge Analytica byl pod tlakem médií suspendován

21. 3. 2018

čas čtení 3 minuty

Cambridge Analytica: "Politikové se chybně domnívají, že volby jsou o faktech. Absolutně ne. Volby jsou o emocích."

Firma Cambridge Analytica ukradla z Facebooku údaje 50 milionů jeho uživatelů a zneužila je vytvoření psychologických profilů jednotlivců a na základě jejich vlastností, například toho, do jaké míry jsou neurotičtí, nebo jaké mají skryté strachy, zmanipulovala jejich volební preference v amerických prezidentských volbách. Totéž dělala v mnoha jiných zemích, včetně Česka. Světově z toho vzniká obrovský skandál. Channel 4 News k tomu v úterý večer interviewoval i komisařku EU pro kontrolu datových toků Věru Jourovou, která přislíbila, že EU razantně zasáhne na obranu bezpečí občanského soukromí.

Skandálem se zabývají nyní všechny britské sdělovací prostředky a mnohá média v USA. Channel 4 News mu v úterý věnoval více než půl hodiny svého zpravodajství. ZDE
Správní rada firmy Cambridge Analytica suspendovala svého ředitele Alexandra Nixe. Vydala v úterý večer prohlášení, že jeho výroky, zaznamenané skrytou kamerou reportérů Channel Four News, prý "nemají nic společného" s praxí jejich společnosti.

Odhalení manipulačních praktik firmy Cambridge Analytica, která se účastnila na tajné manipulaci voleb ve 200 zemích světa, včetně ČR, vyvolalo ohromení v Evropě i v USA. Americký i britský parlament požadují řádné vyšetření těchto praktik a regulaci internetových sociálních sítí. Americký i britský parlament předvolávají Marka Zuckerberga k výslechu.

Zde jsou všechny tři dosud zveřejněné reportáže Channel 4 News:

V úterý se Channel 4 News pokusil na ulici promluvit s Alexandrem Nixem, šéfem firmy Cambridge Analytica, a jejich obchodním ředitelem Turnbullem. Oba se na záznamu, natočeném skrytou kamerou, dopustili nehorázných, ohromujících výroků.

"Pane Nixi, Andy Davies, Channel 4 News. Používal jste kdy metodu navádění ke kriminálním činům, protože to jste nabízel svému zákazníkovi na záznamu, který jsme s vámi natočili?"

Alexander Nix: "Zdání může klamat."

"Je načase, abyste se vzdali své politické práce?"

(Povzdech)

"Lhal jste parlamentu ohledně dat z Facebooku?"

"Absolutně ne."

- - -

"Pane Turnbulle, Andy Davies, Channel Four News. Proč říkala vaše firma, že mohou vyslat ukrajinské ženy do příbytků politických oponentů? Je načase, aby Cambridge Analytica přestala dělat práci pro politické kamapně, pane Turnbulle?"
Mezitím v Absurdistánu 62:

Pokud papež František není schopen správně jednat, měl by už umřít

20. 3. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

"Pokud papež František není schopen správně jednat,  měl by už umřít" - řekl kněz a profesor teologie Edward Staniek. Tak jsem tomu alespoň  porozuměl, protože doslova Staniek řekl "Modlím se za papežovu moudrost, za to, aby se jeho srdce otevřelo činnosti Svatého Ducha, a pokud nebude chtít, modlím se za jeho rychlý odchod do domova Našeho Otce. Vždycky mohu požádat Boha o šťastnou smrt pro něho, protože mít šťastnou smrt je velkou milostí".   Podle Stanieka je odpouštět lidem, kteří zhřešili, a vítat uprchlíky nesrovnatelné s katolickým náboženstvím, a tak jestliže chce papež, aby jeho věřící to činili, je i on neslučitelný s katolictvím.

Rozhovor Britských listů 156: Proč lidi milují lživé zprávy?

16. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
S Romanem Mácou z organizace Evropské hodnoty mluví Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů o záhadném jevu, kdy tolik lidí je nadšeno lživými a nesmyslnými zprávami. Proč tomu tak je? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. března 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Navrhněte, koho byste chtěli slyšet v Rozhovorech Britských listů

20. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Vážení čtenáři,

po odvysílání a zveřejnění téměř sto šedesáti patnáctiminutových Rozhovorů Britských listů, které tvoří kolekci závažných materiálů k celé řadě důležitých témat, trvale přístupných zde, si myslíme, že by o tom, koho budeme v Rozhovorech Britských listů interviewovat, měli také rozhodovat čtenáři.

Pokud máte návrhy, koho bychom v příštích Rozhovorech Britských listů měli interviewovat, pošlete je sem: redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Ukrajinské úřady odpírají spravedlnost obětem mučení ukrajinských tajných služeb

20. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Nejméně pět osob, které zadržovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU v letech 2015 a 2016 žalovaly ukrajinské úřady za své nucené zmizení, mučení a další špatné zacházení, jehož cílem bylo vynutit od nich falešnhá přiznání, a za následné nezákonné věznění. 27. března 2O18 bude jejich žalobu, která byla odmítnuta, řešit odvolací soud.

"Lidé věznění v tajných vazebních střediscích na Ukrajině byli obětí vážného porušování lidských práv," konstatovala Tanya Cooper z organizace Human Rights Watch. "O téměř dva roky později čelí tyto oběti od úřadů naprostému popírání těchto trestných činů." 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Cambridge Analytica: "Pomůžeme vašemu kandidátu vyhrát provokacemi proti opozici." I v Česku

19. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Britská vládní komisařka pro informace požádá o soudní příkaz, který pracovníkům její instituce umožní zkoumat databáze a servery firmy Cambridge Analytica, která byla v minulých dnech obviněna, že ukradla z Facebooku 50 milionům uživatelů osobní údaje a zneužila je k manipulaci voličů před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.

Tato zpráva se vyvíjí nyní velmi rychle, po odvysílání ohromujícího tajně pořízeného videa na Channel Four News, píše hlavní komentátorka televize BBC Laura Kuenssberg:


V pozoruhodném materiálu, natočeném skrytou kamerou, který vysílal Channel 4 v pondělí večer, hovoří ředitelé firmy Cambridge Analytica, která ukradla z Facebooku 50 milionů osobních profilů jeho amerických uživatelů, aby je mohla před volbami zmanipulovat, o tom, že jejich firma pomáhá kandidátům zdiskreditovat politické soupeře prostřednictvím zkonstruovaných případů korupce a vysíláním prostitutek s cílem opoziční kandidáty zdiskreditovat. Firma Cambridge Analytica pracovala při volbách i v České republice.Podrobnosti v angličtině ZDE

Zuckerberg mlčí

20. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vysocí manažeři firmy Cambridge Analytica byli natočeni skrytou kamerou, jak tvrdí, že jsou schopni zkompromitovat politiky úplatky a ukrajinskými prostitutkami.
Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg mlčí už více než 48 hodin od té doby, co britská média a deník New York Times odhalily, že z Facebooku ukradla firma Cambridge Analytica osobní data 50 milionů amerických občanů, přestože sílí požadavky, aby byl Facebook řádně vyšetřován a regulován a přesto, že na sociálních sítích vznikla kampaň #DeleteFacebook. (#VymažteFacebook).


V pondělí poklesly akcie Facebooku o 6,77 procent, čímž firma přišlo o 36 miliard dolarů své hodnoty a Zuckerberg, který vlastní 16 procent firmy, přišel sám o 5,5 miliardy dolarů.

Obklíčená firma Facebook v pondělí oznámila, že podnikne digitální forenzní vyšetřování a audit ve firmě Cambridge Analytica s cílem zjistit, zda firma stále ještě má ukradená data.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sledujete-li globální skandál kolem Facebooku a firmy Cambridge Analytica, přispějte deníku Guardian

20. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Pokud sledujete obří skandál týkající se Facebooku, internetu a firmy Cambridge Analytica (a i České republiky!) prosím, podpořte finančně naši novinářskou práci, píše Carole Cadwalladr. Podařilo se nám odrazit tři právnické hrozby od firmy CA a jednu of Facebooku. Je to rok práce, kterou jsme ve veřejném zájmu dali Channel 4 News a deníku New York Times. Potřebujeme vás!


Financial Times: Po skandálu s Cambridge Analytica, politikové musejí zasáhnout a zachránit internet.

Skandál je dalším potvrzením, jak proměňujeme interenet, zázračný informační zdroj, v kybernetickou žumpu, kde ruští trollové, islamističtí teroristé a korporátní a političtí lobisté šíří žluč, propagandu a lži.

Je jasné, že dat, která jsou kradena z našich elektronických přístrojů, lze lehce používat k analýze naší politické orientace. Ten, kdo má přístup k těmto datům, tedy ovládá nejmocnější politickou technologii, jaká kdy byla vytvořena. Problémem je, že informační superstruktura i datová substruktura naší éry je plně v rukou takzvaných soukromých supervelmocí, jako jsou Facebook a Google, které nikdy neuznaly svou odpovědnost a neplní ji.

Ve studii informačních kaskád na Twitteru z let 2006-2017 zjistili vědci, že pravdě trvá šestkrát déle než lžím dostat se k lidem.Dopis Zaorálkovi: Nezrazujte Kurdy!

20. 3. 2018

čas čtení 3 minuty

PhDr. Lubomír Zaorálek

Parlament České republiky
Poslanecká sněmovna
Sněmovní 4
118 26 Praha 1 - Malá Strana

V Praze 20. března 2018

Vážený pane poslanče,

dnes to je patnáct let, co americká armáda podnikla vpád do Iráku, který v následujících letech vedl k občanské válce v této zemi. S ní souvisel také vzestup organizace Islámský stát a její expanze na území Sýrie. To bylo spojeno s ohromným utrpením  příslušníků kurdské menšiny v obou státech.

Tehdejší vláda České republiky vedená sociální demokracií intervenci porušující mezinárodní právo a iráckou svrchovanost nejen že neodsoudila, ale aktivně ji podpořila vysláním kontingentu Armády ČR. Z toho vyplývá naše zvýšená spoluzodpovčdnost za další vývoj v celém regionu.

BBC: Britská vláda zřejmě neví, že za útokem proti Skripalovým v Salisbury byl ruský stát

20. 3. 2018

čas čtení 4 minuty

Vysílalo se v pondělí v podvečer v hlavnímm publicistickém pořadu britského domácího rozhlasu BBC:

Moderátor: Ministři zahraničí členských zemí EU odsoudili atentát na Skripalovy v anglickém městě Salisbury. Konstatovali: "Evropská unie je šokována použitím jakéhokoliv nervového plynu vojenské kvality. druhu, jaký byl vyvinut v Rusku." Co to znamená ten výrok "druhu, jaký byl vyvinut v Rusku"? Bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray poukazuje na to, že tento obrat "druhu, jaký byl vyvinut v Rusku", se používá v oficiálních reakcích na události v Salisbury znovu a znovu. Byl součástí společného prohlášení vlád Británie, USA, Francie a Německa, v němž se  také hovořilo o "nervovém plynu druhu, jaký byl vyvinut v Rusku". Sama Theresa Mayová použila tohoto obratu.

Pyrrhovo vítězství: Británie při dohodě s Bruselem o přechodném období vedoucím k brexitu ustoupila ve všem

20. 3. 2018

čas čtení 2 minutyBritský vyjednavač pro brexit David Davis a evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier zveřejnili v pondělí předběžnou dohodu o přechodném období vedoucím k brexitu. Má skončit v prosinci 2020, Británie chtěla delší, EU jí  nevyhověla.

Předběžná dohoda obsahuje spektakulární ústupky britské vlády Bruselu:

- Když před nedávnem zveřejnila EU svůj plán pro otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která má být udržena otevřená tím, že Severní Irsko zůstane součástí jednotného evropského trhu a evropské celní unie, Theresa Mayová hystericky prohlásila v Dolní sněmovně, že "žádný britský premiér s něčím takovým nemůže souhlasit." No tak s tím souhlasila nyní. Británie se zavázala splnit tento požadavek, pokud nebude schopna přijít s lepším řešením, což nebude.

Voľby nič nezmenia. Nikdy

20. 3. 2018 / Andrej Križan

čas čtení 4 minuty


V článku Petra Tomčíka „O zbytočných zátvorkách v nadpise“ ma autor napáda, že som napľul do tváre desaťtisícov svojich spoluobčanov. Ak to pán Tomčík takto chápe, tak ma to naozaj mrzí. Nebolo mojím zámerom urážať protestujúcich ľudí, ktorí svoj názor prezentujú na námestiach mnohých slovenských miest. Takisto som nikde nenapísal, že títo ľudia sú napojení na súčasnú opozíciu, to by mi nikdy ani len nenapadlo.

Tvrdenia, že „voľby nič nemenia“ sú častým argumentom extrémistických skupín

20. 3. 2018

čas čtení 3 minuty


„Voľby nič nezmenia. Nikdy “ - reakcia

S potešením kvitujem, že pán Križan uznáva požiadavky protestujúcich z hnutia „Za slušné Slovensko“ za legitímne. Popravde povedané, ak by jeho prvý článok znel tak, ako text „Voľby nič nezmenia. Nič“, nesúhlasil by som, ale pravdepodobne by pre mňa nebol dostatočnou motiváciou pre reakciu. Ja sám som sa totiž cítil dotknutý, píše Peter Tomčík.

Je jasné, že súčasná opozícia sa snaží zo situácie získať maximálny zisk v podobe sociálneho kapitálu, ako bojovníci proti korupčným štruktúram napojeným na Smer. Možnosť dosiahnutia moci v štáte je samozrejme istotne taktiež lákavá. Na druhú stranu, tieto snahy, ak ich má byť dosiahnuté v súlade s demokratickými princípmi, sú plne legitímne. Preto považujem za zbytočné komentáre o tom, či sa opozičné strany „trasú“, aby mohli prevziať moc. Majú na to právo, aj keď nie každý z nás z toho musí byť nadšený.

Výzvy neomodernismu

20. 3. 2018 / Stanislav Heczko

čas čtení 20 minut


PhDr. Bohumil Sláma (narozen 8. 7. 1948) původně působil jako klinický psycholog, nyní působí jako polyhistor, publicista, spisovatel a dobročinný nakladatel. Jako autor vydal knihy Milostné koláže, Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, Vývoj kritického myšlení a jako spoluautor pak knihy Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012, K. H. B. a T. G. M. o svobodném myšlení, Věrni zůstaneme a Základy muškaření. Loni vydával Bohumil Sláma Manifest neomodernismu a nové víry (Atelier 89, Brno 2017, ISBN 978-80-270-2716-3), v němž naší veřejnosti přibližuje výzvy neomodernismu, usilujícího o překonání postmodernismu a neoliberalismu. Neomodernismus se přitom hlásí k odkazu nosných proudů modernismu, především pak k učení Tomáše Garrigua Masaryka a jeho pokračovatele Václava Havla.

Proč dnes selhává osvícenský boj proti předsudkům

19. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Nevěřím tomu, že současná „vzpoura proti elitám“, jak ji můžeme vidět téměř všude v tzv. vyspělém světě, je dána chudobou. Je naopak dána pocitem, že současné elity jsou pilířem špatného systému, v němž je jedinou faktickou normou vlastní bydlo a vlastní zisk.

Např. v souvislosti se soudními procesy můžeme slyšet o tom, jak „experti“ vytvářejí tu verzi pravdy, která se hodí jejich klientům. Nebo co říci při poslechu zpráv o tom, že navzdory velkým penězům, investovaným do řešení problému tzv. vyloučených lokalit, jich stále přibývá?

Řešit problémy než vzniknou – pomáhá i s populisty

19. 3. 2018 / Vladimír Rott

čas čtení 23 minut

 A jak jeden z nich,  "Steve homelesák", "ultrapravičák a leninista" navštívil přímou demokracii (aby prorokoval "konečné vítězství všech populistů v Evropě")

Steve Bannon, bývalý strategický šéf prezidenta Trumpa, počátkem března navštívil Itálii, pak curyšský Oerlikon a o víkendu (10./11.3.18) francouzskou FN (nyní RN). V Curychu (6.3.18) chválil Švýcarsko jako "výchozí bod hnutí proti elitám". Ale v zemi přímé demokracie je pomatený obsah jeho bravurní rétoriky spíše k lehkému pousmání.

část první – Steve Bannon prorokuje "konečné vítězství všech populistů v Evropě – na návštěvě v zemi kde i populisté musí pracovat" – upravený překlad zprávy o Bannonově curyšské návštěvě (1) (německy: Steve Bannon prophezeit einen Siegeszug der Populisten in Europa, Andreas Rüesch, NZZ 7.3.18)

část druhá – Tak nám "Steve homelesák" navštívil přímou demokracii – ta ho ale, jako "ultrapravičáka a leninistu", ani zbla nezajímá – poznámky, komentáře, z pohledu občana země přímé demokracie (2)

část třetí – Řešit problémy, než vzniknou – povzbuzení na závěr

Navrátilová: BBC platí za komentáře při Wimbledonu Johnu McEnroeovi desetkrát vyšší honorář než mně

19. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


John McEnroe dostává za komentáře k Wimbledonu nejméně 150 000 liber, Navrátilová 15 000 liber. Navrátilová zvítězila ve Wimbledonu devětkrát. Honorář Johna McEnroea zveřejnila BBC nedávno v seznamu svých vysoce placených spolupracovníků. Je v kategorii 150 000 - 199 000 liber.

BBC sdělila Navrátilové, že jí platí obdobný honorář jako mužům. "Oni nám prostě neříkají pravdu," konstatovala Martina Navrátilová.


Podrobnosti v angličtině ZDE


 

Na bublanině se Zdeňkem Mahlerem

19. 3. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty


Devadesát let a pár měsíců po božské Emě odešel do Boží milostivé náruče její obdivovatel, autor skvostů české kultury (od Amadea přes Nebeské jezdce až po dokumenty o TGM i katedrále sv. Víta), příbuzný skladatele Gustava Mahlera, Zdeněk Mahler. Člověk, který také dělal chyby, budiž mu odpuštěny a myšleno na to dobré.

Zdeněk Mahler byl také bojovník, lev - až budete stát před sochou TGM na Hradčanském náměstí, nebo Edvarda Beneše před Černínským palácem - vzpomeňte si na něj. To on šermoval slovy tak mocně, že i vehementní námitky některých památkářů a zejména arcibiskupského paláce byly odmítnuty, sochy našich prezidentů stojí jim tak trochu navzdory. Když se z pravého křídla historické obce objevily nactiutrhačné články a knihy vůči Karlu Havlíčku Borovskému, vydal malou brožuru: "Kdo svůj národ miluje, nešetří ho" a bylo po habsbursky loajální publicistice. A také bojoval za to, aby katedrála nebyla jen církve, ale nás všech. Zkrátka vše, co zavánělo českou malostí a kulturním snobismem mu bylo proti vůli. Miloval svůj národ, ale po "masarykovsku", "dvořákovsku".

O zbytočných zátvorkách v nadpise

19. 3. 2018

čas čtení 3 minutyAutorovi článku „za (ne)slušné Slovensko“ sa podarilo napľuť do tváre desaťtisícov svojich spoluobčanov. Celý článok pôsobí ako snaha dehonestovať hnutie žiadajúce slušné Slovensko pomocou porovnávania neporovnateľného. Na jednej strane je vražda novinára, ktorý písal o napojeniach predstaviteľov vlády na mafie, sú tam státisíce účastníkov protestov. Na druhej strane je špekulácia o tom, že celé hnutie pracuje v prospech súčasných predstaviteľov opozície a informácia o niekoľkých anonymných urážkach, píše Peter Tomčík.

Roste nátlak na Facebook a na firmu Cambridge Analytica

19. 3. 2018

čas čtení 3 minuty


V USA i v Británii sílí hlasy požadující vyšetřování toho, jak analytická firma zneužila osobních dat padesáti milionů lidí, ukradených z Facebooku, k manipulaci amerických prezidentských voleb.

Whistleblower Chris Wylie upozornil, že Cambridge Analytica zneužila osobních dat více než 50 milionů Američanů k vytvoření programu, který psychologicky manipuluje voliče před volbami, s využitím jejich neuróz a charakteristických osobnostních rysů, aby hlasovali tak, jak si přeje zadavatel projektu. Je to konec demokracie.


Facebook a analytická firma Cambridge Analytica, která spolupracovala s Trumpovým předvolebním týmem, se ocitají pod rostoucím tlakem. V Británii obvinil šéf parlamentního výboru, který vyšetřuje fake news, že Cambridge Analytica a Facebook lhali v Dolní sněmovně poté, co vyšlo najevo, že osobní data z Facebooku od 50 milionů Američanů byla zneužita k vytvoření systému, které měl zmanipulovat před americkými volbami americké občany.

Volební podvody v Rusku: Ať si o Snowdenovi myslíte cokoliv, tohle je odvážné

19. 3. 2018

čas čtení < 1 minutapíše bývalý šéfredaktor deníku Guardian Alan Rusbridger:


Edward Snowden: Volební podvody, které jsme dnes viděli v Moskvě a jinde v ruských volbách jsou pokusem ukrást vliv 140 a více milionů lidí. Požadujte spravedlnost, požadujte zákony a soudy, které fungují. Vezměte si zpět svou budoucnost! 

Bod zlomu

19. 3. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 2 minuty


https://video.aktualne.cz/dvtv/krize-na-slovensku-prozivame-bod-zlomu-neprohrali-jsme-nepok/r~fd8b067c294f11e8bacfac1f6b220ee8/

Fedor Gál https://cs.wikipedia.org/wiki/Fedor_G%C3%A1l

(vlastně jakýsi slovenský Václav Havel), kterého určitě lze považovat za jednoho z nestorů pokusů o návrat k demokracii v roce 1989 (vycházím z toho, že ten se zatím na žádné části území bývalého Československa bohužel úplně nepovedl či nedokončil), hovoří ve velmi krátkém videu o bodu zlomu. Docela by mne zajímalo, jestli my v Česku jsme schopni a ochotni vůbec o bodu zlomu a zejména o tom, co přijde po něm, přemýšlet již dnes, tedy dříve než bod zlomu, tak jako v dějinách zatím vždycky, nastane (?)

Brazilská vražedná policie

19. 3. 2018 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minutyBrazílie truchlí kvůli smrti městské radní v Rio de Janeiro Marielle Francové, která byla zavražděna ve středu v noci. Vracela se domů autem, když se vedle ní objevilo druhé auto a vystřelilo devětkrát  9 milimetrovou pistolí pro výhradní použití ozbrojených sil.

Proč byla Marielle zastřelena? Kdo měl nějaký zájem na její smrti?

V Rio de Janeiro v roce 2017 násilně zemřelo 5 322 lidí. Proto se brazilská federální vláda 16. února rozhodla zasáhnout v oblasti veřejné bezpečnosti a poslala armadu do Ria na vojenskou intervenci, aby zajistila pořádek pro bezpečnost města, Radní Francová se zabývala několika kritikami postupu policie ve "favelas". 

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Za (ne)slušné Slovensko

19. 3. 2018 / Andrej Križan

čas čtení 3 minuty


Pochody za takzvané slušné Slovensko sú v plnom prúde. Ľuďom už nestačí odstúpenie ministra vnútra Róberta Kaliňáka a premiéra Róberta Fica, ale žiadajú zasa a znova predčasné voľby. Nuž, budiž. Poďme teda vybudovať to bájne slušné Slovensko, alebo viete čo, poďme sa na to aspoň zahrať. Budeme mať teda predčasné voľby, ktoré do popredia posunú samých slušných ľudí. Lenže kde ich zobrať? Aha, veď tu predsa máme opozíciu. Tak napríklad taký Boris Kollár, predsa hnutia Sme Rodina. 

Dáma, která zaplatila 4,5 milionů Kč za jednu hru tenisu s Borisem Johnsonem

18. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
Andrew Marr, moderátor televize BBC, neděle ráno: Labouristé říkají, že britští konzervativci váhají [když mají zakázat příliv špinavých peněz od oligarchů z Ruska], protože vy jako strana přijímáte příliš dlouho příliš mnoho ruských peněz. A je tu ten případ paní Ljubov Černuchinové, která zaplatila 160 000 liber za jednu hru tenisu s vámi. Konalo se to?

Britský ministr zahraničí Boris Johnson: Mohu něco říct k celé této protiruské -

Marr: Budete říkat, "Jsou dobří Rusové a špatní Rusové," to vím.

Johnson: Ano, to budu říkat.

Marr: Já se ale na to chystám namítnout, že manžel této paní byl ministrem ve vládě Vladimira Putina a dostal od Vladimira Putina řád. Takže byl součástí toho režimu a vy jako strana jste byli ochotni od ní přijmout 160 000 liber, aby si mohla zahrát tenis s Borisem Johnsonem.

Johnson: Pokud existují důkazy výrazné korupce v tom, jak tento pán získal své bohatství, nebo... pak ho naše bezpečnostní orgány mohou připravit o jeho bohatství, podle Zákona o nevysvětleném bohatství. To je věc pro úřady. To není věc pro mne.

Marr: Konal se ten tenisový zápas.

Johnson: Ano.

Marr: Konal. A vám nevadí, že tato paní - víte dost o původu těchto peněz? A ona vám teď zaplatila dalších 30 000 liber, aby mohla povečeřet s ministrem obrany Gavinem Williamsonem. To vám nevadí?
 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

První úspěšnou syntézu novičoku provedl r. 2017 Írán

18. 3. 2018

čas čtení 1 minutaSyntézu provedl Írán ve spolupráci s OPCW. Tvrzení, že novičoky mohou být vyrobeny jen v Rusku, bylo nyní prokázáno jako lživé, píše Craig Murray. Koncem roku 2016 začali íránští vědci studovat, zda je možné vyrobit novičok z komerčně běžně dostupných chemikálií. Írán syntetizoval celou řadu novičoků a okamžitě informoval úřad OPCW, aby mohly být přidány do databáze chemických zbraní. 

To činí výrok Theresy Mayové, že novičok "je chemikálie typu, jaké vyrábějí v Rusku", naprostým nesmyslem. Jestliže Írán svou spoluprací s OPCW jednal naprosto odpovědně, existuje řada darebáckých států, které fungují mimo mezinárodní právo, jako jsou Izrael a KLDR, které odmítly ratifikovat Konvenci o chemických zbraních, vstoupit do OPCW a zlikvidovat veškeré své zásoby chemických zbraní. Rusko plně spolupracovalo s OPCW při likvidaci všech svých zásob chemických zbraní a OPCW provedlo inspekci všech míst, kde se údajně prováděl původní program výroby novičoků. Proč nikdo nezkoumá, co dělají darebácké státy, které odmítají respektovat OPCW, to je opravdovou otázkou.

Zdroj v angličtině ZDEPo vyhoštění britských diplomatů z Ruska se Británie připravuje na hackerské útoky proti své infrastruktuře

18. 3. 2018

čas čtení 1 minutaDosud nikdy nebylo Rusko tak nevypočitatelné a tak nepřátelské

Britské banky, energetické a vodárenské firmy jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti v důsledku hrozby vážného hackerského útoku z Moskvy proti britské infrastruktuře. Britské úřady jsou také vážně znepokojeny, že jsou ruští emigranti, žijící v Británii, ohroženi na životě.

Kromě atentátu nervovým plynem proti Sergeji Skripalovi a jeho dceři byl v posledních dnech v Londýně zavražděn Nikolaj Gluškov, 68, bývalý vysoký činitel ruského Aeroflotu. Gluškov byl na seznamu 22 "uprchlíků", které vydalo ruské velvyslanectví v Londýně a požadovalo jejich deportaci do Ruska. 

Britská policie začala kontaktovat ruské emigranty žijící v Británii a jedná s nimi o možném ohrožení jejich bezpečnosti. 

Ve čtvrtek obvinila Trumpova vláda Rusko ze série hackerských útoků, zaměřených proti americkým a evropským jaderným elektrárnám a vodárenským a elektrárenským systémům.

Britské Národní středisko pro bezpečnost internetu (NCSC) zaznamenává "velký počet útoků" v Británii každý den, včetně útoků proti finančnickým službám v Londýně.

Robert Hannigan, bývalý šéf britského výzvědného střediska GCHQ, konstatoval, že dosud nikdy nebylo Rusko tak nevypočitatelné a tak nepřátelské. "V náladě, v níž jsou dnes Rusové, se nedá předpovědět, co udělají. Nové je dnes to, že jim je teď úplně jedno, co dělají, rozhodli se nedodržovat pravidla, která dodržuje většina civilizovaného světa, a je jim jedno, když se to o nich zjistí."

Britské výzvědné služby vědí, že Rusové jsou na britských internetových sítích permanetně přítomni. "Potíž je, že nelze zjistit jejich úmysl. Zda jen sbírají informace, anebo připravují hackerský útok."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Firma Cambridge Analytica ukradla pro Trumpovu kampaň 50 milionů profilů z Facebooku

17. 3. 2018

čas čtení 2 minutyDatová firma Cambridge Analytica, které podporovala Trumpovu předvolební kampaň a britskou kampaň pro brexit získala z Facebooku 50 milionů profilů amerických voličů a použila jich k vytvoření vysoce efektivního softwarového programu, který dokáže předpovídat a ovlivňovat chování voličů u volebních uren.

Facebook zjistil koncem roku 2015, že z více než 50 milionů profilů jeho uživatelů byly ukradeny informace. V té době však Facebook své uživatele o této skutečnosti neinformoval a nevaroval a podnikl jen omezené kroky ve snaze získat zpět soukromé informace více než 50 milionů svých uživatelů.

Data byla z Facebooku zkopírována prostřednictvím aplikace nazvané thisisyourdigitallife. Zkonstruoval ji akademik Aleksandr Kogan, mimo svou práci na Cambridge University. Prostřednictvím jeho frimy Global Science Research (GSR), která spolupracovala s firmou Cambridge Analytica, dostaly statisíce uživatelů zaplaceno za to, že se podrobily osobnostnímu testu a souhlasily, že poskytnou svá data pro akademickou práci.

Jenže tato aplikace také shromáždila data od facebookových "přátel" těchto osob, a to po desítkách milionů lidí. Předpisy Facebooku dovolují získávat informace o přátelích pouze k zlepšení funkčnosti Facebooku pro uživatele. Je zakázáno je dále prodávat či zneužívat jich pro reklamu.

V pátek Facebook oznámil, že blokuje přístup firmy Cambridge Analytica i Kogana na Facebook, dokud zneužití dat nebude vyšetřeno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Firma Cambridge Analytica měla také vazby na ruskou firmu Lukoil a na Petrohradskou univerzitu, dodává týdeník Observer. Výše zmíněný Aleksandr Kogan, akademik z Cambridge University, měl vazby na Petrohradskou univerzitu, kde měl místo univerzitního učitele a dostával odtamtud granty na výzkum sociálních sítí. Energetická firma Lukoil, která je terčem amerických sankcí a je zneužívána jako nástroj ruského vládního vlivu, zhlédla prezentaci firmy Cambridge Analytica v roce 2014. Šlo o projekt, jehož cílem bylo potlačení voličů v Nigérii a jednalo se také o "mikrozaměřování se" na uživatelé sociálních sítí během voleb.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Videorozhovor s Chrisem Wyliem,  whistleblowerem firmy Cambridge Analytica:

 

Czech experts, judges and politicians: #MeToo is an eccentricity of our times

17. 3. 2018

čas čtení 5 minutWill the campaign #MeToo have an impact in the Czech Republic and what are its legal aspects? Czech politicians, lawyers and "experts" discussed this at a conference held at Charles University in Prague on Friday 16th March. 

Jaroslav Kubera, member of the Upper House of the Czech Parliament for the right-of-centre Civic Democratic Party (ODS) and the Lord Mayor of the North Bohemian city of Teplice said that the #MeToo movement was "an eccentricity of our times". In his view, "time is out of joint". 

"I have noticed that feminist activists are complaining that we have not invited enough women to this conference. But it is not about sex. It is about the principle of confidentiality, which is observed by legal experts only". Kubera explained that he has been in a relationship with his wife since he was 14 and that he had won her by harassing her, by touching her, with which she agreed. Rather than attending this conference he would have preferred to go to a graduation ceremony which was taking place in the same  building at the same time - because he could ogle young women there, he added.

Prezident by měl podpořit vzdělávání, vymahatelnost práva a snižování nerovnosti

17. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


Případ Skripal: Upozornění na velmi opatrnou formulaci

16. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Povšimněte si, píše reportér Channel Four News Alex Thomson, že Británie, USA, Německo a Francie se vyjádřily, že nervový plyn, použitý proti Skripalům ja "takového druhu, jaký byl vyvinut v Rusku". Pročpak jsou asi všichni tak opatrní a vyhýbají se formulaci "byl vyroben v Rusku"?


Británie: Řeči o válce hrají do Putinových rukou

16. 3. 2018

čas čtení 5 minutChceme opravdu válku s Ruskem? ptá se Simon Jenkins. Chceme válku riskovat, třeba i jen malou? Ta možnost opravdu odvedla pozornost Britů od brexitu. Tisk je nadšen. Výrazně to posílilo postavení Theresy Mayové a pomohlo to zbrojařské lobby ve snaze získat další peníze na obranu. Zdá se, že demokracii se nic nelíbí víc, než uvažovat o válce - demokracii to sjednocuje a naplňuje ji to optimismem. Válka nikdy není nepopulární - před ní.

Oficiální britská reakce na pokus o vraždu Skripalových byla zbrklá, ale uměřená. Nevíme nic o směsici chtivosti, pomstychtivosti a zmatků, která zřejmě vedla k atentátu v Salisbury, ale je obtížné nepovažovat Moskvu za viníka, dokud nebude prokázáno, že je v tom nevinně. Rozhodnutí Mayové vyhostit ruské diplomaty je tradičním diplomatickým baletem. Podpořily to i USA, Francie a Německo. Je tedy věc uzavřena?

Orbán jde do voleb s programem strachu

16. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Orbán hovoří k velkému davu v Budapešti, tři týdny před volbami. Pětadvacetiminutový projev zcela věnovaný zlům migrace, Sorosovi, pokusům zničit maďarský národ. Nic o čemkoliv jiném," píše zpravodaj Guardianu Shaun Walker.


Jak by mohla Mayová razatně zasáhnout proti Putinovi? Zastavením propírání ruských špinavých peněz v Londýně

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

MÍrová, konstruktivní a užitečná forma odplaty proti ruské vládě? Zlikvidujte propírání špinavých peněz v londýnské City:

To ovšem Mayová neudělá, protože na propírání ruských peněz a na obrovských finančních darech ruských oligarchů britské Konzervativní straně závisí jak londýnské finančnické centrum, tak její strana a vláda.

Jak se vyhnout diktátu algoritmů na Facebooku

15. 3. 2018

čas čtení 1 minuta


Pokud máte zájem, aby se k vám na Facebooku dostávaly informace z Britských listů a Facebook je necenzuroval, udělejte dvě věci

Začátkem letošního roku Facebook změnil algoritmus, který rozhoduje o tom, co vidíte na svých facebookových stránkách. Dal přednost obrázkům koček a rodiny a upozaďuje zpravodajství.

Měli byste si uvědomit, že Facebook vám předkládá jen zlomek z tisíců statusů, které zveřejňují osoby a instituce, které údajně sledujete. Facebook vám drsně vybírá, prostřednictvím algoritmu, jen to málo, co na svých stránkách uvidíte.

Nikdo mimo Facebook neví, jak jejich algoritmus funguje, ale je fakt, že Facebook změnou svých algoritmů zásadně ovlivňuje přístup svých uživatelů k informacím po celém světě.

Pokud máte zájem, aby se k vám na Facebooku dostávaly informace z Britských listů a Facebook je necenzuroval, udělejte dvě věci:

- Reagujte na to, co Britské listy na Facebooku zveřejňují. Stačí naše informace likeovat, sdílet, či na ně pár slovy reagovat. Když to uděláte, uvidíte na svých Facebookových stránkách v budoucnosti více informací z Britských listů.

- Zadruhé, jděte na naši facebookovou stránku a pod štítkem "Following" zaklikněte "See First" ("Vidět jako první").


Protest proti stupňujícím se útokům vůči médiím veřejné služby

15. 3. 2018

čas čtení 4 minuty


tisková zpráva Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů


Jaromír Soukup ve své „investigativní“ relaci Kauzy JS už potřetí napadl media veřejné služby. Ve svém vydání ve středu 14. března si bere do úst i audiovizuální autory. Naše asociace sdružuje většinu českých filmových a televizních režisérů, scenáristů a řadu dramaturgů a cítíme povinnost k tomu říct následující:


Důrazně se ohrazujeme proti lžím a nenávistné snaze Jaromíra Soukupa vyvolat společenské nálady proti veřejné službě v oblasti televize. Protestujeme proti nekalému způsobu, jakým si jeho soukromá televize snaží získat pozornost a zlepšit pozici na trhu tím, že hrubě dehonestuje veřejnou službu jako princip a snaží se dehonestovat pracovníky ČT, filmové a televizní tvůrce a v důsledku i další profese.

Orbán promluvil k obrovskému davu o "zlu migrace" a o "ďáblu Sorosovi"

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Orbán mluvil tři týdny před volbami k obrovskému davu. Pětadvacetiminutový projev, jediné téma: zlo migrace, Soros, snahy zlikvidovat maďarský národ. O ničem jiném. 


Je britská reakce na otravu Sergeje Skripala v Salisbury problematická?

15. 3. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

"Neexistují žádné důkazy, že to bylo Rusko. Já nevylučuju, že to mohlo být Rusko, i když nevidím motiv. Chci vidět, kde jsou důkazy," sdělil bývalý britský velvyslanec a diplomat Craig Murray listu Guardian. "Kdokoliv vyjádří skepsi, je považován za nepřítele státu."  ZDE

 Většina britských sdělovacích prostředků energicky a poslušně sleduje politickou linii londýnské konzervativní vlády, která obvinila Rusko z otravy bývalého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery nervovým plynem v anglickém katedrálním městě Salisbury.

Šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se stal v Dolní sněmovně ve středu terčem nevybíravých útoků, když sice atentát na Skripala a jeho dceru odsoudil, avšak požadoval od britské vlády konkrétní důkazy o tom, že atentát spáchalo Rusko.

Potíž je, že konkrétní důkazy jaksi neexistují. Zajímavě dnes v Glasgow pohovořil o celé věci jeden můj kolega rusista-akademik, který poukázal na to, že i ruská protiputinovská opozice si v Rusku myslí, že celá aféra je zřejmě nesmysl.

Přímá demokracie

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Hlasovací lístek pro referendum o přičlenění Rakouska k nacistické Třetí říši. Referendum se konalo měsíc po anšlusu:


Korupce v každém z nás

15. 3. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 7 minut

V článku „Korupcia na Slovensku je bežnou súčasťou života“ Andreje Križana zaznívá několik zajímavých myšlenek. Předně je to výstižně popsaná míra, do které je korupce zakotvena v běžném životě – od vzdělávání přes zdravotnictví až po telefonní operátory. A je v celku jedno, bavíme-li se o Slovensku, či České republice. Z celosvětového pohledu jsou si tyto dvě země příliš podobné na to, aby v hodnocení míry korupce hrály zásadní roli jejich lokální rozdíly. Je ale největším problémem korupce v ČR a na Slovensku skutečně to, že je prosáklá celou společností od řadových prodejců datových, či finančních produktů až po zákonodárné složky?

Lord Alf Dubs, dětský uprchlík před nacisty z Československa nyní pomáhá syrským dětem

15. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta:Išmael byl prvním dítětem bez rodičů, které přišlo do Británie podle mého právního dodatku. Trvalo mu 16 měsíců, než se do Británie dostal z Aleppa. 13 těchto měsíců strávil v táboře Džungle v Calais. Nyní je mu 18 a studuje a jsem velmi rád, že mu tady v britském parlamentě mohu pomáhat."


26539

Fakta o zdravotním pojištění

15. 3. 2018 / Jaroslav Polák

čas čtení 2 minuty

Nedávno jsem na Britských listech publikoval zamyšlení nad systémem placení zdravotního pojištění v ČR. Po dlouhé době se mi podařilo získat data z Ministerstva zdravotnictví (MZ) ohledně toho, kolik zaplatili OSVČ a podnikatelé na zdravotním pojištění. Na stránce jsou uvedena data o celkové vybrané sumě – příjmy ze zdravotního POJIŠTĚNÍ. Celkově bylo od všech pojistníků včetně státních pojištěnců vybráno 265 miliard Kč. Většinu příjmů tvořily příjmy od zaměstnavatelů, podnikatelů a živnostníků, a to konkrétně téměř 200 miliard Kč. Zajímavá je ale suma vybraná pouze od OSVČ – ta činila v roce 2016 dle údajů zaslaných z MZ = 16 miliard tj. tedy „neskutečných“ 6% příjmů z celkově vybraného zahrnujíc i platbu za státní pojištěnce (65 miliard Kč).

Rusku je třeba naslouchat, ne jej slepě démonizovat

Kdo že tu řinčí jadernými zbraněmi?

15. 3. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Když ruský prezident Vladimir Putin na začátku března představil světu nové sofistikované zbraně, některá česká a zahraniční média začala hovořit o začátku závodů ve zbrojení, aniž by s týmž zaujetím informovala o předchozích krocích Trumpovy administrativy v tomto ohledu. Pokud nyní hovoříme o obnoveném řinčení jadernými zbraněmi, je zcela na místě, abychom získali celistvý obraz, nikoliv jen jeho fragmenty.     

29891

Zeman v koncích, Andrej bez koně a broker Klaus

Ano, s ODS bude líp

15. 3. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Jedním z kořenů rozpadu důvěry v politiku je fakt, že nikdy nic neplatí. Pokud nikdy nic neplatí, je úplně jedno, koho volíte a to se pak pochopitelně spokojíte i s tou nejméně důvěryhodnou variantou. Jen když se pomstíte těm, kdo ve vás tu nedůvěru vyvolali. Takhle házejí šutr do okna Pražákům lidé, kteří v malých obcích a chudších regionech volili Miloše Zemana prezidentem a takhle uvažují i voliči Andreje Babiše či Tomia Okamury. Hlavně když to těm Kalouskům a Sobotkům někdo ukáže. ODS se částečně rehabilitovala před svými voliči tím, že Topolánek s Nečasem pomyslně odešli na skládku politické veteše a protože jako opoziční strana vystupovala velmi ostře proti Babišovi i jeho politice. Dnes se Petr Fiala schází s Andrejem Babišem, aby projednali podmínky společné vlády. Pud smrti táhne vnitřně rozpolcenou ODS do zajímavého dobrodružství. Imho, nakonec by to ale konečně mohlo vést k tomu, že Andrej Babiš dostane odpovědnost a bude s ní pořádně naloženo. Ať počítám jakkoliv, takový escort servis v současnosti nabízí pouze ODS...

Proč použilo Rusko v anglickém Salisbury tak drsný jed

14. 3. 2018

čas čtení 3 minutyOtrava Sergeje Skripala a jeho dcery Julie nervovým plynem vojenské kvality, vyrobeným v Sovětském svazu v sedmdesátých a v osmdesátých letech, byla velmi drsným aktem. Jeden bývalý pracovník ruských speciálních služeb se vyjádřil: "Toto je velmi špinavá metoda. Existuje riziko kontaminace dalších lidí, což vyvolává dodatečné problémy," řekl tento muž listu Kommersant. "Existují daleko delikátnější metody, které používají profesionálové."

Jinými slovy, píší Luke Harding a Andrew Roth v deníku Guardian, použití novičoku v Salisbury bylo velmi drsnou navštívenkou. A ti, kteří akci zorganizovali, museli vědět, že stopa bude přímo inkriminovat Moskvu.

To všechno znamená, že Vladimír Putin a jeho výzvědná agentura FSB si zřejmě přáli vyvolat konfrontaci s Británií. Otázkou je proč zrovna teď?

Aktivisté umístili před Kapitol 7 000 párů bot. Připomněli dětské oběti ozbrojeného násilí

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


Výstava u budovy washingtonského Kapitolu v úterý vyzvala k ukončení ozbrojeného násilí. 7 000 párů bot bylo umístěno na trávníku jihovýchodně od budovy. Každý pár zastupoval dítě zabité střelnými zbraněmi od roku 2012, kdy došlo k masakru na škole Sandy Hook. Boty pocházely od rodinných příslušníků obětí, ale také od celebrit a dalších lidí po celé zemi. K výstavě došlo necelý měsíc po střelbě ve škole v Parklandu na Floridě, při níž zahynulo 17 lidí. 

Zdroj v angličtině: ZDE

Přečetli jsme:

Progresivní Slovensko: Vyhnout se problémům tradice

14. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

„Nezávislá, profesionální státní správa, funkční a vynucovaná pravidla, rozhodování na základě faktů a argumentů a po poctivé diskusi má podle nás spíše organizační než ideologický základ. Je to však stejně tak progresivní jako technokratický úkol. Určitě je pro něj potřeba technická zručnost, ale i víra v pokrok a odhodlání překonat staré bariéry nebo institucionální koleje. Proto nechceme ztrácet energii v zástupných sporech. Jsme přesvědčeni, že na prioritách, které prosazujeme, se mohou shodnout progresivní křesťan i liberál, rozumný pravičák i socialista,“ píší autoři jednoho ze sebevymezujících textů na webu politického hnutí Progresivní Slovensko.

Celý článek: ZDE

Mezitím v Absurdistánu 61:

Poláci skoro nebudou muset pracovat v neděli. Ale když jste lesníkem, tak vyděláte

14. 3. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

Konečně pozitivní změny! Poláci už nebudou muset pracovat v neděli. Tedy někdy v neděli, protože nový zákon se týká jen dvou nedělí v měsíci. No, ale, v každém případě, mít právo strávit dvě neděle v rodinném kruhu, to je dobré, ne? Jenže ono se to vás týká jen, pokud pracujete v maloobchodě. A jenom, pokud nepracujete v obchodě, který je připojen k benzínové pumpě nebo v obchodním středisku, které je součástí železničního nádraží. A jestli budete mít energii na to strávit čas v rodinném kruhu poté, co jste pracovali v sobotu do noci a pokud nebudete muset vstávat v pondělí ve dvě hodiny ráno a jít do práce.

29883

O materialistickém pohledu na společnost

14. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Občas v poslední době přemýšlím nad tím, co je to vlastně tzv. „materialistický výklad společnosti“. Je to ta věštecká metafyzika, jak říkal Karl Popper marxismu, to přesvědčení, že dějiny jsou předurčeny a dají se předpovídat? Vždyť to je směšné. Takový pohled odpovídá středověké víře v Prozřetelnost a tzv. přirozené teologii.

Po Darwinovi je něco takového nemyslitelné. Dějiny nemají účel, ani smysl, ani je nelze nijak predikovat nebo racionalizovat. Nejvíce se podobají tomu, co křesťanství – to biblické, nikoli to aristotelské – chápe jako „porušený“ nebo „padlý svět“. Na druhou stranu: díky moderní vědě jsme se naučili přemýšlet nad světem jako nad „mechanismem“.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18388