Květná neděle a něcisté

25. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Na jedné straně jsme konečné bytosti, naše zkušenost i inteligence jsou omezené a určené tím, v jaké společnosti, v jaké historické situaci žijeme. Bůh abrahámovské tradice nekonečně přesahuje naše poznávací schopnosti.

Čím více máme poznatků o tom, jak je vesmír ohromný, jak je evoluce slepý a gigantický proces, tím lépe jsme si vědomi naší omezenosti. Svatý Pavel v Listě Korintským (13,11-12) píše: „Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské. Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mně.“

Předvolební kampaň pro brexit byla "absolutně protizákonná"

24. 3. 2018

čas čtení 4 minuty


Aktivista pro brexit sdělil Channel 4 News, že kampaň pro brexit "Vote Leave" porušila britský volební zákon před referendem v roce 2016 tím, že porušila zákonné limity omezující výdaje na politickou kampaň. Avšak politický tajemník premiérky Mayové se vyjádřil, že jeho obvinění jsou "věcně nesprávná a zavádějící" a odhalil, že kritik je homosexuál! Aktivista se obává, že by toto odhalení mohlo ohrozit jeho příbuzné v Pákistánu na životě.

Další vynikající, šokující reportáž Channel 4 News:Týdeník Observer ve svém redakčním komentáři k těmto událostem konstatuje, že demokracie, jak je dokázáno staletími teorie, plně závisí pro své přežití na zásadách férovosti a otevřenosti. Je zjevné, že současné volební zákony, původem z 19. století, absolutně neodpovídají dnešním technologickým podmínkám, a tak je demokracie vážně v ohrožení. 

Rozhovor Britských listů 157. Chudoba je rodu ženského

23. 3. 2018

čas čtení 2 minuty
Česká společnost je drsně nespravedlivá vůči ženám. Tři nejzávažnější problémy jsou: Ženy často v ČR trpí chudobou, zejména matky samoživitelky. Nikdo neřeší domácí násilí, existují obrovské platové rozdíly mezi muži a ženami a ženy jsou diskriminovány, takže se nedostanou do politiky a do managementu podniků. O této děsivé situaci hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janou Smiggles Kavkovou z České ženské lobby. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. března 2018.  

Světové ekonomické fórum: Česko v genderové rovnosti až na 77. místě   

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Bannon věděl, že zásahy firmy Cambridge Analytica do amerických prezidentských voleb jsou ilegální

24. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Podle amerického zákona nesmějí do amerických voleb zasahovat cizinci. Whistleblower z firmy Cambridge Analytica Chris Wylie zveřejnil dokument, z něhož vyplývá, že na to byli Steve Bannon, zakladatel firmy Cambridge Analytica, a Alexander Nix, ředitel firmy Cambridge Analytica, upozorněni: V USA se konaly obrovské demonstrace proti střelným zbraním

24. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Amy Mackinnon: Strávit dopoledne mezi chytrými, světa znalými a vysoce aktivními mladými dospělými je perfektní protilátkou proti současnému politickému klimatu v USA

Statisíce studentů se účastnilo po celých Spojených státech v sobotu obrovských demonstrací proti vlastnictví zbraní pod heslem Demonstrujte za život. Demonstrace se staly jedním z největších vyjádření lidového nesouhlasu v současné éře.

Ve Washingtonu prošla demonstrace po Pennsylvania Avenue s transparenty s nápisy "My jsme ta změna" "Už ne mlčet" a "Vyloučit z politiky peníze od NRA". NRA, National Rifle Association, je nesmírně vlivná americká asociace výrobců a prodejců střelných zbraní. 


Stovky lidí demonstrovaly v Kalifornii: Policie usmrtila mladíka, který měl u sebe jen mobil

24. 3. 2018

čas čtení 1 minutaStovky demonstrantů v Kalifornii zablokovaly dálnice a uspořádaly demonstrace poté, co policie zastřelila neozbrojeného černošského otce rodiny na dvoře u domu jeho prarodičů. Policisté vypálili 20 zásobníků kulek do těla dvaadvacetiletého mladíka, který měl u sebe jen mobilní telefon. K usmrcení Stephona Clarka došlo v neděli a protesty vznikly, když se po internetu rozšířil videozáznam tohoto incidentu.

Policie v Sacramentu uvedla, že její pracovníci reagovali na zprávu, že se muž vloupává do garáže, avšak příbuzní usmrceného muže hovořili o tom, že se pokusil vstoupit do domu garáží, protože zvonek  u předních dveří nefungoval. Na videu jeden policista křičí: "Zbraň, zbraň, zbraň!", ale ve skutečnosti se ukázalo že zastřelený muž měl jen mobilní telefon.

Rodina usmrceného má problém tragédii zvládnout."Kde je tatínek, ptají se děti," svědčila  jeho přítelkyně a matka jeho dětí Salena Manni. "Byl pro nás skálou."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ve Francii zemřel policista, který se nabídl jako rukojmí teroristovi

24. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaPlukovníka Arnauda Beltrama střelil do krku terorista Redouane Lakdim, poté, co se nabídl výměnou za jednoho ze čtyř rukojmí, zadržených teroristou v supermarketu.

Policista se nabídl výměnou za jednu zadržovanou ženu. Věznil ji Lakdim, který zastřelil jednoho zaměstnance supermarketu a jednoho zákazníka. Vykřikoval, že je stoupencem Islámského státu. Předtím tento pětadvacetiletý muž unesl automobil, střelbou vážně zranil jeho řidiče, usmrtil další osobu v autě a střílel na osoby hrající fotbal.

Celkem při teroristickém incidentu v městečku Trèbes u Carcassonne v jižní Francii v pátek zahynuly čtyři osoby. Patnáct dalších bylo zraněno, nejméně jedna vážně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29892

Česká republika a její časoprostor

Kde včera bylo zítra a zítra bude včera

23. 3. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Ačkoliv je to ve věku digitálním spíše otázka pocitu, je vždy poučné setkat se s mezinárodní realitou přímo, fyzicky. Hmatatelnost odlišnosti je důležitým prvkem v jejím uznání. Uznávám tedy, že Češi jsou jiní. Mají se natolik rádi, že s lehkým srdcem ignorují dění ve světě a řešení svých problémů současných a  budoucích hledají zejména v historii. V té vlastní. Případně očekávají, poslušni své posttotalitní identitě, že problémy za ně vyřeší někdo jiný. Zakázky zajistí Německo, obranu USA, dotace EU. Zbytek najdeme v minulosti, ve zlatých časech, které nikdy nebyly. Svět okolo ubíhá svým tempem a v různých vrstvách. Ale to nás nemusí znepokojovat. My, Češi, máme vlastní časoprostor, nezávislý na okolním vesmíru a samozřejmě mnohem mnohem lepší...

Uspěje-li záměr PKK lobby torpédovat ankarské dohody, nejvíce utrpí právě Kurdové

Střelit se do kurdské nohy, díl 3.: Syrský Manbídž

23. 3. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Počínání CENTCOMu i mediální aktivity PKK lobby zdaleka nejen v ČR ukazují, že příležitost otevřená Trumpovým odvoláním ministra zahraničí Rexe Tillersona nezůstane nevyužita. Únorové ankarské dohody uzavřené bývalým šéfem americké diplomacie měly napravit americko-turecké vztahy v hodině dvanácté. Mnozí se ovšem snaží o jejich definitivní rozval.

Je česká cesta za každou cenu ta správná?

23. 3. 2018 / Jaroslav Polák

čas čtení 2 minuty

   V německém deníku BILD dnes píší, že česká rodina s dvěma dětmi má disponibilní příjem v průměru 955 Euro měsíčně a už a nemá nárok na Kindergeld, přídavky na děti. Pro srovnání  v SRN je disponibilní příjem 3136 Euro + 194 Euro Kindergeld, Rakousko příjem: 3028,- Euro a 114 - 165 Euro Kindergeld. No ale jasně, proč bychom se opičili po těchto zemích, když to umíme po svém a "lépe". Pozn. na konci článku je tučně napsáno, že zaměstnavatelé v SRN vítají pracovníky z Rumunska (tam je situace ještě tristnější než v ČR (příjem 501 Euro 40,- Euro Kindergeld) a i z dalších východoevropských zemí tj. ČR včetně.

Jaroslav Polák reaguje na přípomínky čtenáře pod svým článkem "Z čísel vyplývá, že čeští podnikatelé a živnostníci za posledních 12 let drasticky zchudli":

28618

Ohlédnutí za politickým působením Bohuslava Sobotky

23. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Bohuslava Sobotku si poprvé vybavuji jako pro mne překvapivého, do té doby neznámého ministra financí Špidlovy vlády. Pak byl v letech 2005-2011 – za Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka – poměrně nevýrazným statutárním místopředsedou ČSSD. Když byl jen těsnou většinou zvolen v březnu 2011 za předsedu této strany – a na jeho místo nastoupil jeho konkurent Michal Hašek – měl obrovské štěstí v tom, že socialisté představovali hlavní a přirozenou opozici Nečasově vládě. Postupná sebedestrukce této vlády dávala ještě v létě 2013 levici – ČSSD spolu s komunisty – v průzkumech jasnou většinu ve Sněmovně.

Facebook dal cambridžskému akademikovi data o 57 miliardách "přátelstvích" na své síti

23. 3. 2018

čas čtení 1 minutaFacebook měl v minulosti velmi přátelský vztah ke cambridžskému akademikovi Aleksandru Koganovi a důvěřoval mu natolik, že mu svěřil pro jeho výzkum data o 57 miliardách binárních vazeb mezi jednotlivými uživateli Facebooku, aby mohl tyto vazby při své akademické práci analyzovat.

Facebook sdílení těchto dat bagatelizuje - prý to byla jen čísla ohledně toho, jaká  přátelství vznikla mezi uživateli Facebooku v různých dvojicích zemí. Data prý neobsahovala žádné osobní identifikovatelné informace.

Na levačku: Náčrt minimálního programu demokratické levice v době "neliberální"

23. 3. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Alexandr Mitrofanov napsal requiem za hrdou levici v ČR ZDE. V mezinárodním srovnání je však zjevné, že "neliberální" doba vyznačující se rozmachem nacionalistického populismu nepřeje levici téměř nikde ve světě. Tento politický směr se bude muset vyrovnat s celou řadou zásadních dilemat. Pokud zvolí špatně, může se v době dominantního dělení na kosmopolity a xenofobní antiglobalisty odsoudit k definitivní cestě na smetiště dějin.

29766

Bodláky Václava Duška

Kdo hledá, nalezne

23. 3. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Hledáš rovnost a důstojnost, můžeš být zklamán, příteli. Spavá nemoc zasáhla nejvyšší kruhy – a vědění není ani zbla k potřebě, fyzika, chemie, i matematika, zdržují výrazné talenty; máme k vývozu častuškáře, popíky, herce i neherce, vnadné herečky, také výrazné babo chlapy, sochaře, malíře, taškáře i rozumbrady, lháře, ó, jaké hoře! Dělej, co tě baví, někdo už tě uživí. Nauč se prskat v zájmu zachování demokracie – a to takové, kterou považuješ za přínosnou váhavému lidu. Šidit a zasévat zrna pochybností musí veselý pobuda. Plundrovat vědomí Podřipanů, plundrovat zemi danou nám v zástavu samotným tvůrcem světa, maucta, k tomu musíš mít věčnou žízeň, jen žádnou meltu s mlékem, nebo dokonce vodu, nápoj volský, do kterého si ulevují žabky a ryby. Rovnost a důstojnost se vypařila. Dva političtí matadoři věštili z plastových koulí, parafrázuji: novináři se mají střílet, vrahové se našli nedlouho po slovním výronu chytráka u našich sousedů; když bordel neprosperuje, nemění tam nábytek, ale děvčata, tož se poroučel, rozverný věštec od Dunaje. Poupata demokracie pomrzla. 

Rakousko jako popelník Evropy: Rakouští poslanci zrušili zákaz kouření

23. 3. 2018

čas čtení 1 minutaKritikové konstatují, že je to "rozhodnutí pro smrt".

Poslanci v Rakousku zrušili zákaz kouření v barech a v restauracích, který měl vejít v platnost letos v květnu, navzdory petici v jeho prospěch, kterou podepsalo 545 000 lidí.

Zrušení zákazu kouření v barech a v restauracích prosadila ultrapravicová Strana svobody. Její šéf Heinz-Christian Strache argumentoval, že zákaz kouření by "omezil svobodu volby". Chtěl také "ochránit" majitele restaurací a barů.

Vídeň, Curych, Mnichov a my

22. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Tak se Vídeň opět – už podeváté – stala nejlepším místem pro život na světě. Do první čtyřky patří kromě ní také Curych a Mnichov. Ještě před sto lety byla Vídeň hlavním městem našeho státu a prezident Masaryk vytknul nové Československé republice „odrakouštění“ jako hlavní úkol na cestě k demokracii a tradicím Husa a Komenského.

Od konce druhé světové války vládnou ve Vídni socialisté, u nás vládli komunisté. Čtyřicet let pěstování nového komunistického člověka v Československu, což probíhalo odbouráním jakékoli veřejné kontroly vládnoucí stranické mafie, vydalo své plody v podobě mafiánského kapitalismu, kormidlovaného jak asociální pravicí, tak stejně asociální levicí.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Teenagerka, která děsí izraelskou armádu

22. 3. 2018

čas čtení 2 minuty


Sedmnáctiletá Palestinka Ahed Tamimi byla ve středu v Izraeli odsouzena na osm měsíců do vězení, za to, že fackovala a kopala izraelské vojáky před jejím domem na Západním břehu Jordánu. Případ vyvolal v Izraeli ostrou kontroverzi a ze sedmnáctileté dívky učini palestinskou hrdinku a vyvolal mezinárodní pozornost.

Tamimi podle jejího obhájce s rozsudkem souhlasila na základě dohody s prokurátory, což znamenalo, že nebyla odsouzena za vážnější trestné činy, což by mohlo vést k jejímu věznění po dlouhá léta. Podle této dohody má být propuštěna v létě. Byla také pokutována částkou 1400 dolarů.

Soudce souhlasil s podobným řešením pro matku Tamimi.

Izraelský stoupenec Tamimi dal u soudu facku prokurátorovi a byl zatčen.

Izrael potvrdil útok na syrský jaderný reaktor v roce 2007

22. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Po ověření informací, které Mosad získal v roce 2006 o jaderném reaktoru budovaném se severokorejskou pomocí v oblasti Dajr az-Zauru, se Izrael rozhodl jednat. Navzdory neshodám mezi politiky, varování bezpečnostních služeb a zmateným pokusům zatáhnout do věci Američany, byla operace provedena během šesti měsíců. Nyní konečně došlo k odtajnění detailů útoku, který zřejmě změnil situaci v regionu.

Rozhovor Britských listů 156: Proč lidi milují lživé zprávy?

16. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
S Romanem Mácou z organizace Evropské hodnoty mluví Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů o záhadném jevu, kdy tolik lidí je nadšeno lživými a nesmyslnými zprávami. Proč tomu tak je? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. března 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Gruzie a Ukrajina jako paradigma: Čelit ruské agresi v 21. století

22. 3. 2018

čas čtení 8 minut

V loňském roce Spojené státy oprášily učebnice mezinárodních vztahů z dob studené války a při úpravách vojenské strategie a doktríny prioritizovaly "revizionistické mocnosti" jako Ruská federace a Čína, napsali Lionel Beehner a Liam Collins. Rusko-gruzínská válka z roku 2008, jejíž desáté výročí se blíží, stojí za přezkoumání, pokud chceme pochopit, jak budou tyto "revizionistické mocnosti" bojovat v 21. století.

Skotské političky jsou terčem obrovské nenávisti na Twitteru

22. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaNa rozdíl od ČR, politice ve Skotsku dominují ženy. Premiérkou je předsedkyně Skotské nacionální strany Nicola Sturgeon. Šéfkou Konzervativní strany ve Skotsku je Ruth Robertson. Donedávna byla šéfkou Labouristické strany ve Skotsku Kezia Dugdale.

Jak Ruth Robertson, tak Kezia Dugdale jsou lesbičky a mají partnerku stejného pohlaví.

Na Twitteru jsou terčem neuvěřitelného, nenávistného verbálního násilí, upozorňuje organizace Amnesty International.
 


Jak vlastně probíhá trestní stíhání pánů Babiše a Faltýnka?

22. 3. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Před dvěma měsíci je vydali ke stíhání, stíhá se? Zajímavou informaci přinesl týdeník Respekt. Oba pánové (tak jako další obvinění) podali jednak stížnost proti samotnému zahájení trestního stíhání, a následně stížnost na podjatost dozorujícího státního zástupce. Což je bezva finta, protože státní zástupce, na kterého je stěžováno kvůli podjatosti, nemůže vyřídit první stížnost, neboť je na něj stěžováno. A čas běží, než se to nějak rozplete, jsou dva měsíce pryč.

Ukrajina vymáhá peníze na ruském Gazpromu

22. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

Ukrajina žádá od ruské společnosti Gazprom 100 milionů hřiven (3,8 milionu dolarů) jako pokutu za "monopolismus", který souvisí s porušením ukrajinského antimonopolního zákonodárství.

22383

Přečetli jsme:

Česká schíza: Rusko na nás hází novičok, Stropnický zem brání, Zeman píše Putinovi, že je stabilita

22. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Krize obnažují, jací jsme. Česká zahraniční politika v posledních týdnech řeší kritickou situaci, otravu ruského exagenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Británii bojovou látkou novičok a ruské osočení, že jsme spolu se Slovenskem, Británií a Švédskem "nejpravděpodobnějším zdrojem jedu".

Celý článek: ZDE

Americkou alianci s Tureckem stojí za to zachovat

22. 3. 2018

čas čtení 6 minut

Přátelské vztahy s Ankarou jsou obtížné, ale to neznamená, že by se jich USA měly zbavit, napsali Michael Singh a James F. Jeffrey. Seznam témat rozdělujících USA a Turecko je dlouhý. Západní představitelé hledí se znepokojením na Erdoganovu putinizující konsolidaci moci a neúctu k lidským právům. Protestovali proti zatčení amerických občanů a Turků zaměstnaných americkými diplomatickými misemi.

Zuckerberg konečně přiznal chybu

21. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
Facebook změní způsob, jak sdílí data uživatelů s jinými aplikacemi, oznámil Mark Zuckerberg ve středu po pěti dnech mlčení, poté, co vyšlo najevo, že firma Cambridge Analytica ukradla z Facebooku data 50 milionů uživatelů.

Zuckerberg přiznal, že zneužití těchto dat bylo "porušením důvěry mezi Facebookem a lidmi, kteří s námi sdílejí svá data a očekávají, že je budeme chránit."

"Máme odpovědnost chránit vaše data a když nemůžeme, pak si nezasloužíme vám sloužit," napsal Zuckerberg. "Dělali jsme chyby, musíme toho napravit víc, musíme se zaktivizovat a udělat to."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
K tomu: Ben de Pear, producent Channel 4 News:


"Máme odpovědnost chránit vaše data a když nemůžeme, pak si nezasloužíme vám sloužit. " Nedá se argumentovat, že celý podnikatelský model Facebooku je založen na shromažďování, sdílení a exploataci dat za účelem reklamy?Facebook samozřejmě nese plnou vinu za tento obrovský skandál

21. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Velké korporátní skandály nevznikají samy od sebe. Spektakulární krize často vzniká až po dlouhé sérii špatných rozhodnutí a arogance. Jak známo, zaměstnanci Facebooku neúnavně shromažďují co největší množství dat o jweho uživatelích a vydělávají obrovské množství peněz tím, že umožňují zadavatelům reklamy se na ně mikrozaměřovat. To má odporné aspekty: teprve loni například teprve Faceboopk zabránil tomu, aby zadavatelé reklamy na pronájem nemovitostí vylučovali určité etnické skupiny a invalidy, píše John Harris.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump a Juncker terčem kritiky, že oslavovali Putinovo volební vítězství

21. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Jean Claude-Juncker: "Blahopřeji vám k vašemu znovuzvolení, pane prezidente Putine. Vždycky jsem argumentoval, že pozitivní vztahy mezi EU a Ruskem jsou klíčově důležité pro bezpečnost našeho kontinentu. Naším cílem by mělo být obnovit kooperativní celoevropský bezpečnostní pořádek."


Donald Trump a Jean-Claude Juncker se nepřipojili k nesouhlasu ostatních západních politiků s postoji a politickou praxí Vladimíra Putina. Poslali Putinovi blahopřání k jeho volebnímu úspěchu. V úterý se za to stali terčem ostré kritiky, vzhledem k tomu, že západní politikové nepodpořili a neschválili čtvrté volební vítězství Vladimíra Putina.

Merkelová a Macron se vyjádřili k Putinovu vítězství, avšak explicitně se vyhnuli výrazu "blahopřání" a jen Putinovi "popřáli úspěch" v jeho novém šestiletém funkčním období.

Podpora pro Putina z Washingtonu a z Bruselu je problémem pro britské činitele, kteří se snaží vytvořit jednotnou západní frontu proti Putinovi po atentátu na bývalého špiona Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém městě Salisbury.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přibližný překlad: "Budeme ignorovat vaše podvodné volby, vaše zasahování do našich voleb a vaši okupaci sousedních zemí, protože chceme si vyloudit na tváři ten naivní pohled, který je v tuto sezónu tak populární."


Bývalý pracovník Facebooku: Externí firmy přebírají osobní data z Facebooku pro vlastní použití už léta

21. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Bývalý pracovník Facebooku Sandy Parakilas svědčil o tom, že četné firmy kradou osobní data z Facebooku - stejnou metodou, jak to dělala firma Cambridge Analytika, už léta, a Facebook proti tomu nehne prstem. Zneužita tak byla zřejmě osobní data stamilionů uživatelů.


Mýtus zrazeného Afrinu, aneb Jak (ne)dělat aktivistickou žurnalistiku

21. 3. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Během únorové návštěvy amerického exministra zahraničí Rexe Tillersona v Ankaře obě strany opět jednoznačně potvrdily, že podporují jednotnou a nezávislou Sýrii ZDE. Turecká podpora jednotné Sýrie je kromě toho spolu s podporou boje proti Asadovi naprosto klíčová pro udržení loajality syrských opozičních uskupení republikánské a nacionalistické orientace. Když tedy Markéta Kutilová tvrdí, že kvůli Turecku už "Sýrie neexistuje" ZDE, podsouvá ve svém démonizačním textu čtenářům první zásadní nepravdu. Pokud vůbec někdo, je to právě kurdský nacionalismus, který sice v menší míře než v Iráku, nicméně přesto podstatným způsobem ohrožuje jednotu a zachování Sýrie ZDE.

Cambridge Analytica: Kampaň o "podvodné Hillary" jsme vymysleli a vedli my

21. 3. 2018

čas čtení 3 minutyV další části tajně natočeného rozhovoru s řediteli firmy Cambridge Analytica, který vysílaly Channel 4 News v úterý večer, se ředitel firmy Alexander Nix vytahoval, že se "mnohokrát" setkal s Donaldem Trumpem. Oba ředitelé Nix i Turnbull se pyšnili tím, že dostali Trumpa k moci prostřednictvím "anonymní a nevystopovatelné" předvolební reklamní kampaně. Zakladatelem firmy Cambridge Analytica byl Steve Bannon.

"Dávali jsme prostě informace do krevního oběhu internetu a pak jsme sledovali, jak to roste, stačilo to občas jen trochu popostrčit a pak se dívat, jak se to utváří," řekl Turnbull. "A tak tenhle materiál infiltruje onlinovou komunitu, ale bez jakéhokoliv zdroje či značky, je to anonymní, nevystopovatelné."

Ředitelé firmy Cambridge Analytica také vysvětlili, že v Americe v předvolebních kampaních existuje dělba práce mezi oficiální kampaní a samostatnými "organizacemi politické akce". To je zřejmě koordinace, kterou americký volební zákon zakazuje.

Nix v druhém rozhovoru, tajně natočeném a odvysílaném v úterý v Channel 4 News, tvrdil, že Cambridge Analytica byla zdrojem Trumpova volebního úspěchu.

"My jsme dělali veškerý research, všechna data, veškerou analýzu, všechno zacílení. Vedli jsme celou tu digitální kampaň, i televizní kampaň a strategie byla řízená prostřednictvím našich dat."

Ředitel firmy Cambridge Analytica byl pod tlakem médií suspendován

21. 3. 2018

čas čtení 3 minuty

Cambridge Analytica: "Politikové se chybně domnívají, že volby jsou o faktech. Absolutně ne. Volby jsou o emocích."

Firma Cambridge Analytica ukradla z Facebooku údaje 50 milionů jeho uživatelů a zneužila je vytvoření psychologických profilů jednotlivců a na základě jejich vlastností, například toho, do jaké míry jsou neurotičtí, nebo jaké mají skryté strachy, zmanipulovala jejich volební preference v amerických prezidentských volbách. Totéž dělala v mnoha jiných zemích, včetně Česka. Světově z toho vzniká obrovský skandál. Channel 4 News k tomu v úterý večer interviewoval i komisařku EU pro kontrolu datových toků Věru Jourovou, která přislíbila, že EU razantně zasáhne na obranu bezpečí občanského soukromí.

Skandálem se zabývají nyní všechny britské sdělovací prostředky a mnohá média v USA. Channel 4 News mu v úterý věnoval více než půl hodiny svého zpravodajství. ZDE
Správní rada firmy Cambridge Analytica suspendovala svého ředitele Alexandra Nixe. Vydala v úterý večer prohlášení, že jeho výroky, zaznamenané skrytou kamerou reportérů Channel Four News, prý "nemají nic společného" s praxí jejich společnosti.

Odhalení manipulačních praktik firmy Cambridge Analytica, která se účastnila na tajné manipulaci voleb ve 200 zemích světa, včetně ČR, vyvolalo ohromení v Evropě i v USA. Americký i britský parlament požadují řádné vyšetření těchto praktik a regulaci internetových sociálních sítí. Americký i britský parlament předvolávají Marka Zuckerberga k výslechu.

Zde jsou všechny tři dosud zveřejněné reportáže Channel 4 News:

V úterý se Channel 4 News pokusil na ulici promluvit s Alexandrem Nixem, šéfem firmy Cambridge Analytica, a jejich obchodním ředitelem Turnbullem. Oba se na záznamu, natočeném skrytou kamerou, dopustili nehorázných, ohromujících výroků.

"Pane Nixi, Andy Davies, Channel 4 News. Používal jste kdy metodu navádění ke kriminálním činům, protože to jste nabízel svému zákazníkovi na záznamu, který jsme s vámi natočili?"

Alexander Nix: "Zdání může klamat."

"Je načase, abyste se vzdali své politické práce?"

(Povzdech)

"Lhal jste parlamentu ohledně dat z Facebooku?"

"Absolutně ne."

- - -

"Pane Turnbulle, Andy Davies, Channel Four News. Proč říkala vaše firma, že mohou vyslat ukrajinské ženy do příbytků politických oponentů? Je načase, aby Cambridge Analytica přestala dělat práci pro politické kamapně, pane Turnbulle?"
Ukrajinské úřady odpírají spravedlnost obětem mučení ukrajinských tajných služeb

20. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Nejméně pět osob, které zadržovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU v letech 2015 a 2016 žalovaly ukrajinské úřady za své nucené zmizení, mučení a další špatné zacházení, jehož cílem bylo vynutit od nich falešnhá přiznání, a za následné nezákonné věznění. 27. března 2O18 bude jejich žalobu, která byla odmítnuta, řešit odvolací soud.

"Lidé věznění v tajných vazebních střediscích na Ukrajině byli obětí vážného porušování lidských práv," konstatovala Tanya Cooper z organizace Human Rights Watch. "O téměř dva roky později čelí tyto oběti od úřadů naprostému popírání těchto trestných činů." 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Navrhněte, koho byste chtěli slyšet v Rozhovorech Britských listů

20. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Vážení čtenáři,

po odvysílání a zveřejnění téměř sto šedesáti patnáctiminutových Rozhovorů Britských listů, které tvoří kolekci závažných materiálů k celé řadě důležitých témat, trvale přístupných zde, si myslíme, že by o tom, koho budeme v Rozhovorech Britských listů interviewovat, měli také rozhodovat čtenáři.

Pokud máte návrhy, koho bychom v příštích Rozhovorech Britských listů měli interviewovat, pošlete je sem: redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Výzvy neomodernismu

20. 3. 2018 / Stanislav Heczko

čas čtení 20 minut


PhDr. Bohumil Sláma (narozen 8. 7. 1948) původně působil jako klinický psycholog, nyní působí jako polyhistor, publicista, spisovatel a dobročinný nakladatel. Jako autor vydal knihy Milostné koláže, Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, Vývoj kritického myšlení a jako spoluautor pak knihy Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012, K. H. B. a T. G. M. o svobodném myšlení, Věrni zůstaneme a Základy muškaření. Loni vydával Bohumil Sláma Manifest neomodernismu a nové víry (Atelier 89, Brno 2017, ISBN 978-80-270-2716-3), v němž naší veřejnosti přibližuje výzvy neomodernismu, usilujícího o překonání postmodernismu a neoliberalismu. Neomodernismus se přitom hlásí k odkazu nosných proudů modernismu, především pak k učení Tomáše Garrigua Masaryka a jeho pokračovatele Václava Havla.

Tvrdenia, že „voľby nič nemenia“ sú častým argumentom extrémistických skupín

20. 3. 2018

čas čtení 3 minuty


„Voľby nič nezmenia. Nikdy “ - reakcia

S potešením kvitujem, že pán Križan uznáva požiadavky protestujúcich z hnutia „Za slušné Slovensko“ za legitímne. Popravde povedané, ak by jeho prvý článok znel tak, ako text „Voľby nič nezmenia. Nič“, nesúhlasil by som, ale pravdepodobne by pre mňa nebol dostatočnou motiváciou pre reakciu. Ja sám som sa totiž cítil dotknutý, píše Peter Tomčík.

Je jasné, že súčasná opozícia sa snaží zo situácie získať maximálny zisk v podobe sociálneho kapitálu, ako bojovníci proti korupčným štruktúram napojeným na Smer. Možnosť dosiahnutia moci v štáte je samozrejme istotne taktiež lákavá. Na druhú stranu, tieto snahy, ak ich má byť dosiahnuté v súlade s demokratickými princípmi, sú plne legitímne. Preto považujem za zbytočné komentáre o tom, či sa opozičné strany „trasú“, aby mohli prevziať moc. Majú na to právo, aj keď nie každý z nás z toho musí byť nadšený.

Voľby nič nezmenia. Nikdy

20. 3. 2018 / Andrej Križan

čas čtení 4 minuty


V článku Petra Tomčíka „O zbytočných zátvorkách v nadpise“ ma autor napáda, že som napľul do tváre desaťtisícov svojich spoluobčanov. Ak to pán Tomčík takto chápe, tak ma to naozaj mrzí. Nebolo mojím zámerom urážať protestujúcich ľudí, ktorí svoj názor prezentujú na námestiach mnohých slovenských miest. Takisto som nikde nenapísal, že títo ľudia sú napojení na súčasnú opozíciu, to by mi nikdy ani len nenapadlo.

Pyrrhovo vítězství: Británie při dohodě s Bruselem o přechodném období vedoucím k brexitu ustoupila ve všem

20. 3. 2018

čas čtení 2 minutyBritský vyjednavač pro brexit David Davis a evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier zveřejnili v pondělí předběžnou dohodu o přechodném období vedoucím k brexitu. Má skončit v prosinci 2020, Británie chtěla delší, EU jí  nevyhověla.

Předběžná dohoda obsahuje spektakulární ústupky britské vlády Bruselu:

- Když před nedávnem zveřejnila EU svůj plán pro otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která má být udržena otevřená tím, že Severní Irsko zůstane součástí jednotného evropského trhu a evropské celní unie, Theresa Mayová hystericky prohlásila v Dolní sněmovně, že "žádný britský premiér s něčím takovým nemůže souhlasit." No tak s tím souhlasila nyní. Británie se zavázala splnit tento požadavek, pokud nebude schopna přijít s lepším řešením, což nebude.

Mezitím v Absurdistánu 62:

Pokud papež František není schopen správně jednat, měl by už umřít

20. 3. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

"Pokud papež František není schopen správně jednat,  měl by už umřít" - řekl kněz a profesor teologie Edward Staniek. Tak jsem tomu alespoň  porozuměl, protože doslova Staniek řekl "Modlím se za papežovu moudrost, za to, aby se jeho srdce otevřelo činnosti Svatého Ducha, a pokud nebude chtít, modlím se za jeho rychlý odchod do domova Našeho Otce. Vždycky mohu požádat Boha o šťastnou smrt pro něho, protože mít šťastnou smrt je velkou milostí".   Podle Stanieka je odpouštět lidem, kteří zhřešili, a vítat uprchlíky nesrovnatelné s katolickým náboženstvím, a tak jestliže chce papež, aby jeho věřící to činili, je i on neslučitelný s katolictvím.

BBC: Britská vláda zřejmě neví, že za útokem proti Skripalovým v Salisbury byl ruský stát

20. 3. 2018

čas čtení 4 minuty

Vysílalo se v pondělí v podvečer v hlavnímm publicistickém pořadu britského domácího rozhlasu BBC:

Moderátor: Ministři zahraničí členských zemí EU odsoudili atentát na Skripalovy v anglickém městě Salisbury. Konstatovali: "Evropská unie je šokována použitím jakéhokoliv nervového plynu vojenské kvality. druhu, jaký byl vyvinut v Rusku." Co to znamená ten výrok "druhu, jaký byl vyvinut v Rusku"? Bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray poukazuje na to, že tento obrat "druhu, jaký byl vyvinut v Rusku", se používá v oficiálních reakcích na události v Salisbury znovu a znovu. Byl součástí společného prohlášení vlád Británie, USA, Francie a Německa, v němž se  také hovořilo o "nervovém plynu druhu, jaký byl vyvinut v Rusku". Sama Theresa Mayová použila tohoto obratu.

Cambridge Analytica: "Pomůžeme vašemu kandidátu vyhrát provokacemi proti opozici." I v Česku

19. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Britská vládní komisařka pro informace požádá o soudní příkaz, který pracovníkům její instituce umožní zkoumat databáze a servery firmy Cambridge Analytica, která byla v minulých dnech obviněna, že ukradla z Facebooku 50 milionům uživatelů osobní údaje a zneužila je k manipulaci voličů před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.

Tato zpráva se vyvíjí nyní velmi rychle, po odvysílání ohromujícího tajně pořízeného videa na Channel Four News, píše hlavní komentátorka televize BBC Laura Kuenssberg:


V pozoruhodném materiálu, natočeném skrytou kamerou, který vysílal Channel 4 v pondělí večer, hovoří ředitelé firmy Cambridge Analytica, která ukradla z Facebooku 50 milionů osobních profilů jeho amerických uživatelů, aby je mohla před volbami zmanipulovat, o tom, že jejich firma pomáhá kandidátům zdiskreditovat politické soupeře prostřednictvím zkonstruovaných případů korupce a vysíláním prostitutek s cílem opoziční kandidáty zdiskreditovat. Firma Cambridge Analytica pracovala při volbách i v České republice.Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč dnes selhává osvícenský boj proti předsudkům

19. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Nevěřím tomu, že současná „vzpoura proti elitám“, jak ji můžeme vidět téměř všude v tzv. vyspělém světě, je dána chudobou. Je naopak dána pocitem, že současné elity jsou pilířem špatného systému, v němž je jedinou faktickou normou vlastní bydlo a vlastní zisk.

Např. v souvislosti se soudními procesy můžeme slyšet o tom, jak „experti“ vytvářejí tu verzi pravdy, která se hodí jejich klientům. Nebo co říci při poslechu zpráv o tom, že navzdory velkým penězům, investovaným do řešení problému tzv. vyloučených lokalit, jich stále přibývá?

Řešit problémy než vzniknou – pomáhá i s populisty

19. 3. 2018 / Vladimír Rott

čas čtení 23 minut

 A jak jeden z nich,  "Steve homelesák", "ultrapravičák a leninista" navštívil přímou demokracii (aby prorokoval "konečné vítězství všech populistů v Evropě")

Steve Bannon, bývalý strategický šéf prezidenta Trumpa, počátkem března navštívil Itálii, pak curyšský Oerlikon a o víkendu (10./11.3.18) francouzskou FN (nyní RN). V Curychu (6.3.18) chválil Švýcarsko jako "výchozí bod hnutí proti elitám". Ale v zemi přímé demokracie je pomatený obsah jeho bravurní rétoriky spíše k lehkému pousmání.

část první – Steve Bannon prorokuje "konečné vítězství všech populistů v Evropě – na návštěvě v zemi kde i populisté musí pracovat" – upravený překlad zprávy o Bannonově curyšské návštěvě (1) (německy: Steve Bannon prophezeit einen Siegeszug der Populisten in Europa, Andreas Rüesch, NZZ 7.3.18)

část druhá – Tak nám "Steve homelesák" navštívil přímou demokracii – ta ho ale, jako "ultrapravičáka a leninistu", ani zbla nezajímá – poznámky, komentáře, z pohledu občana země přímé demokracie (2)

část třetí – Řešit problémy, než vzniknou – povzbuzení na závěr

Na bublanině se Zdeňkem Mahlerem

19. 3. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty


Devadesát let a pár měsíců po božské Emě odešel do Boží milostivé náruče její obdivovatel, autor skvostů české kultury (od Amadea přes Nebeské jezdce až po dokumenty o TGM i katedrále sv. Víta), příbuzný skladatele Gustava Mahlera, Zdeněk Mahler. Člověk, který také dělal chyby, budiž mu odpuštěny a myšleno na to dobré.

Zdeněk Mahler byl také bojovník, lev - až budete stát před sochou TGM na Hradčanském náměstí, nebo Edvarda Beneše před Černínským palácem - vzpomeňte si na něj. To on šermoval slovy tak mocně, že i vehementní námitky některých památkářů a zejména arcibiskupského paláce byly odmítnuty, sochy našich prezidentů stojí jim tak trochu navzdory. Když se z pravého křídla historické obce objevily nactiutrhačné články a knihy vůči Karlu Havlíčku Borovskému, vydal malou brožuru: "Kdo svůj národ miluje, nešetří ho" a bylo po habsbursky loajální publicistice. A také bojoval za to, aby katedrála nebyla jen církve, ale nás všech. Zkrátka vše, co zavánělo českou malostí a kulturním snobismem mu bylo proti vůli. Miloval svůj národ, ale po "masarykovsku", "dvořákovsku".

Navrátilová: BBC platí za komentáře při Wimbledonu Johnu McEnroeovi desetkrát vyšší honorář než mně

19. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


John McEnroe dostává za komentáře k Wimbledonu nejméně 150 000 liber, Navrátilová 15 000 liber. Navrátilová zvítězila ve Wimbledonu devětkrát. Honorář Johna McEnroea zveřejnila BBC nedávno v seznamu svých vysoce placených spolupracovníků. Je v kategorii 150 000 - 199 000 liber.

BBC sdělila Navrátilové, že jí platí obdobný honorář jako mužům. "Oni nám prostě neříkají pravdu," konstatovala Martina Navrátilová.


Podrobnosti v angličtině ZDE


 

O zbytočných zátvorkách v nadpise

19. 3. 2018

čas čtení 3 minutyAutorovi článku „za (ne)slušné Slovensko“ sa podarilo napľuť do tváre desaťtisícov svojich spoluobčanov. Celý článok pôsobí ako snaha dehonestovať hnutie žiadajúce slušné Slovensko pomocou porovnávania neporovnateľného. Na jednej strane je vražda novinára, ktorý písal o napojeniach predstaviteľov vlády na mafie, sú tam státisíce účastníkov protestov. Na druhej strane je špekulácia o tom, že celé hnutie pracuje v prospech súčasných predstaviteľov opozície a informácia o niekoľkých anonymných urážkach, píše Peter Tomčík.

Roste nátlak na Facebook a na firmu Cambridge Analytica

19. 3. 2018

čas čtení 3 minuty


V USA i v Británii sílí hlasy požadující vyšetřování toho, jak analytická firma zneužila osobních dat padesáti milionů lidí, ukradených z Facebooku, k manipulaci amerických prezidentských voleb.

Whistleblower Chris Wylie upozornil, že Cambridge Analytica zneužila osobních dat více než 50 milionů Američanů k vytvoření programu, který psychologicky manipuluje voliče před volbami, s využitím jejich neuróz a charakteristických osobnostních rysů, aby hlasovali tak, jak si přeje zadavatel projektu. Je to konec demokracie.


Facebook a analytická firma Cambridge Analytica, která spolupracovala s Trumpovým předvolebním týmem, se ocitají pod rostoucím tlakem. V Británii obvinil šéf parlamentního výboru, který vyšetřuje fake news, že Cambridge Analytica a Facebook lhali v Dolní sněmovně poté, co vyšlo najevo, že osobní data z Facebooku od 50 milionů Američanů byla zneužita k vytvoření systému, které měl zmanipulovat před americkými volbami americké občany.

Bod zlomu

19. 3. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 2 minuty


https://video.aktualne.cz/dvtv/krize-na-slovensku-prozivame-bod-zlomu-neprohrali-jsme-nepok/r~fd8b067c294f11e8bacfac1f6b220ee8/

Fedor Gál https://cs.wikipedia.org/wiki/Fedor_G%C3%A1l

(vlastně jakýsi slovenský Václav Havel), kterého určitě lze považovat za jednoho z nestorů pokusů o návrat k demokracii v roce 1989 (vycházím z toho, že ten se zatím na žádné části území bývalého Československa bohužel úplně nepovedl či nedokončil), hovoří ve velmi krátkém videu o bodu zlomu. Docela by mne zajímalo, jestli my v Česku jsme schopni a ochotni vůbec o bodu zlomu a zejména o tom, co přijde po něm, přemýšlet již dnes, tedy dříve než bod zlomu, tak jako v dějinách zatím vždycky, nastane (?)

Brazilská vražedná policie

19. 3. 2018 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minutyBrazílie truchlí kvůli smrti městské radní v Rio de Janeiro Marielle Francové, která byla zavražděna ve středu v noci. Vracela se domů autem, když se vedle ní objevilo druhé auto a vystřelilo devětkrát  9 milimetrovou pistolí pro výhradní použití ozbrojených sil.

Proč byla Marielle zastřelena? Kdo měl nějaký zájem na její smrti?

V Rio de Janeiro v roce 2017 násilně zemřelo 5 322 lidí. Proto se brazilská federální vláda 16. února rozhodla zasáhnout v oblasti veřejné bezpečnosti a poslala armadu do Ria na vojenskou intervenci, aby zajistila pořádek pro bezpečnost města, Radní Francová se zabývala několika kritikami postupu policie ve "favelas". 

Za (ne)slušné Slovensko

19. 3. 2018 / Andrej Križan

čas čtení 3 minuty


Pochody za takzvané slušné Slovensko sú v plnom prúde. Ľuďom už nestačí odstúpenie ministra vnútra Róberta Kaliňáka a premiéra Róberta Fica, ale žiadajú zasa a znova predčasné voľby. Nuž, budiž. Poďme teda vybudovať to bájne slušné Slovensko, alebo viete čo, poďme sa na to aspoň zahrať. Budeme mať teda predčasné voľby, ktoré do popredia posunú samých slušných ľudí. Lenže kde ich zobrať? Aha, veď tu predsa máme opozíciu. Tak napríklad taký Boris Kollár, predsa hnutia Sme Rodina. 

Czech experts, judges and politicians: #MeToo is an eccentricity of our times

17. 3. 2018

čas čtení 5 minutWill the campaign #MeToo have an impact in the Czech Republic and what are its legal aspects? Czech politicians, lawyers and "experts" discussed this at a conference held at Charles University in Prague on Friday 16th March. 

Jaroslav Kubera, member of the Upper House of the Czech Parliament for the right-of-centre Civic Democratic Party (ODS) and the Lord Mayor of the North Bohemian city of Teplice said that the #MeToo movement was "an eccentricity of our times". In his view, "time is out of joint". 

"I have noticed that feminist activists are complaining that we have not invited enough women to this conference. But it is not about sex. It is about the principle of confidentiality, which is observed by legal experts only". Kubera explained that he has been in a relationship with his wife since he was 14 and that he had won her by harassing her, by touching her, with which she agreed. Rather than attending this conference he would have preferred to go to a graduation ceremony which was taking place in the same  building at the same time - because he could ogle young women there, he added.

Prezident by měl podpořit vzdělávání, vymahatelnost práva a snižování nerovnosti

17. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta


Británie: Řeči o válce hrají do Putinových rukou

16. 3. 2018

čas čtení 5 minutChceme opravdu válku s Ruskem? ptá se Simon Jenkins. Chceme válku riskovat, třeba i jen malou? Ta možnost opravdu odvedla pozornost Britů od brexitu. Tisk je nadšen. Výrazně to posílilo postavení Theresy Mayové a pomohlo to zbrojařské lobby ve snaze získat další peníze na obranu. Zdá se, že demokracii se nic nelíbí víc, než uvažovat o válce - demokracii to sjednocuje a naplňuje ji to optimismem. Válka nikdy není nepopulární - před ní.

Oficiální britská reakce na pokus o vraždu Skripalových byla zbrklá, ale uměřená. Nevíme nic o směsici chtivosti, pomstychtivosti a zmatků, která zřejmě vedla k atentátu v Salisbury, ale je obtížné nepovažovat Moskvu za viníka, dokud nebude prokázáno, že je v tom nevinně. Rozhodnutí Mayové vyhostit ruské diplomaty je tradičním diplomatickým baletem. Podpořily to i USA, Francie a Německo. Je tedy věc uzavřena?

Orbán jde do voleb s programem strachu

16. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Orbán hovoří k velkému davu v Budapešti, tři týdny před volbami. Pětadvacetiminutový projev zcela věnovaný zlům migrace, Sorosovi, pokusům zničit maďarský národ. Nic o čemkoliv jiném," píše zpravodaj Guardianu Shaun Walker.


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
44242