Izrael "připravuje pozemní nájezd do Sýrie"

10. 5. 2018

Kontakty v Kunejtře hned u hraničního plotu mi tvrdí, že vidí masivní pohyb izraelských tanků na okupovaných Golanských výšinách a nepřetržité přelety izraelských bezpilotních prostředků, píše Elizabeth Tsurkovová.

Pozn. JČ: Channel Four News vysílaly ve čtvrtek po 20. hodině živý vstup reportérky Lindsey Hilsum z Golanských výšin, z místa pouhé 2 kilometry od syrské hranice. Reportáž obsahovala záběry přivážených izraelských tanků na tahačích (a záběr asi deseti zaparkovaných tanků), nehovořila však o připravované invazi.

Předchozí tweet Lindsaey Hilsum: "Izrael tvrdí, že to začaly íránské jednotky, Sýrie tvrdí, že začal Izrael, Írán nesdělil nic."

Reportérka poukázala na to, že Izrael zasahoval proti íránským jednotkám v Sýrii v posledních týdnech a měsících opakovaně a Írán proti tomu nereagoval, možná proto, aby neohrozil dohodu o zákazu íránských jaderných zbraní se Západem, kterou Trump nyní za Ameriku zrušil. Nyní zasáhl Írán raketami poprvé proti izraelské armádě. Čtyři rakety doletěly až na Golanské výšiny a tam je neutralizovala izraelská protiraketová obrana. Ostatní íránské rakety spadly ještě na syrské území.

Reportéři také spekulují o možnosti, že se možná Trump a Netanyahu snaží vyvolat válku s Íránem, jelikož jsou přesvědčeni, že  lehce svrhnou tamější režim. Vážný a těžko napravitelný je rozkol USA s Evropou.

Izrael a Írán se přiblížily otevřené válce

10. 5. 2018Zuřiví nepřátelé Írán a Izrael se ve čtvrtek přiblížili totální válce poté, co izraelská armáda informovala, že Írán odpálil salvu raket na izraelské postavení na Golanských výšinách. Izraelská armáda reagovala rozsáhlými protiútoky proti íránským jednotkám v Sýrii.

Pokud k těmto útokům skutečně došlo, je to poprvé, kdy Írán odpálil rakety přímo proti izraelským jednotkám a dramaticky zintenzivnil konflikt, který léta zuří skrze prostředníky.

Rozhovor Britských listů 163.

Vládnou nám nekvalitní politikové

4. 5. 2018"Pokud budeme mít velké štěstí, brzo se probudíme a zjistíme, že poslední dva roky byly jako vyústění seriálu Dallas, kdy se ukázalo, že všechno, co se odehrálo v předchozích dílech, byl jen zlý sen. Do té doby však musíme usuzovat, že naši politici jsou reální. Je to však každým dnem obtížnější, protože nalézají stále nové způsoby jak definovat svou prostřednost. Laťka každým týdnem klesá, a přesto ji Theresa Mayová a Jeremy Corbyn nedokáží překonat," napsal tento týden John Crace. Platí to i o Česku. Jenže jsou-li vedoucími politiky dementi, co to znamená pro dobu krize, když například v Salisbury dojde k atentátu jedovatým plynem? O tom hovoří Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. května 2018.

Kdo vlastně řídí zahraniční politiku Bílého domu?

10. 5. 2018 / Daniel Veselý

Pověst skvělého a neomylného byznysmena, jíž se tak rád holedbá Donald Trump, utrpěla další vážnou ránu poté, co Bílý dům oznámil odstoupení od jaderné dohody s Íránem a obnovení tvrdých sankcí proti této zemi. Koneckonců jednostranné vypovězení této dohody může ohrozit americkou ekonomiku, neboť ta je stále závislá na stabilních cenách ropy. A třebaže na Blízkém východě nemusí v dohledné době vypuknout další ničivý konflikt, následky tohoto hloupého strategického rozhodnutí mohou být nedozírné.

Evropa musí Spojené státy potrestat za pokus zlikvidovat íránskou dohodu

10. 5. 2018Útok Donalda Trumpa proti jaderné dohodě s Íránem na základě vysoce pochybných a přímo lživých argumentů je činem svéhlavého diplomatického vandalismu, který je velmi nebezpečný. Ovšem Trumpova krátkozraká pošetilost je zcela v souladu s dlouhou historií obdobně katastrofálních politických kroků učiněných na Blízkém východě předchozími americkými prezidenty, píše Simon Tisdall.
29943

Bezbrannost vůči dogmatu, anomie, limity společenského vývoje a problém vnitřně rozvrácených společností

Smiřme se s tím, že lidská společnost zůstává v mnoha ohledech primitivní

10. 5. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V poosvícenské, vědou a výzkumem řízené společnosti, se zažila představa, že poznání zakládá progresi. To není tak úplně pravda. V přírodních vědách způsobí určité poznání změnu paradigmatu, jako třeba přechod od Newtona k Einsteinovi. Děje se tak proto, že paradigma je udržováno vysoce specializovanou skupinou vědců. I tak, jak konstatuje Max Planck, se nové poznání neinstaluje čistě tím, že lépe vysvětluje či objasňuje dosud nepoznané, ale tím, že zastánci starého paradigmatu přirozeně odejdou. Tento efekt lze vztáhnou obecně, nejen na vědu, ale i na společenské změny. Uvědomme si ale, že pokud je tak těžké ustoupit řekněme od pouštění žilou jako zaručeného prostředku zvyšování úmrtnosti pacientů, je skutečně jen malá šance, že od podobných dogmat upustíme na úrovni společenské. Jinými slovy, za clonou technologického vývoje, zvyšování standardu a postupné kulturní transformace přísně evolučních principů je oblast, ve které se vše odehrává podle principů, které jsme jako společnost s naivitou sobě vlastní považovali za překonané. Daniel Kahneman tomu říká myšlení rychlé a pomalé, přičemž tomu pomalému přisuzuje racionalitu. Dá se na to ale dívat i naopak: to pomalé v lidském myšlení je naopak kontinuita spojující high-tech lidskoprávní společnost s tlupou primátů.
29943

Dogmatismus, religiozita a většina

10. 5. 2018 / Boris CvekAutor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Bohumil Kartous to ve svém dnešním textu implicitně naznačuje, ale přece to neřekne úplně natvrdo: dogmatické myšlení je spojené s většinovostí, s masou, nikoli s religiozitou jako takovou. Problém je masová religiozita, problém je masový ateismus, problém je masové umění, masová filozofie. Ostatně křesťanství nemělo dogmata až do chvíle, než se stalo oficiálním a nakonec většinovým náboženstvím Římské říše. A dogmata vznikala mocenskými spory různých frakcí v církvi.
29869

Maďarsko a Rusko drží paradoxně relativní prosperita

Neidealizujme dřívější politiky

10. 5. 2018 / Marek Beneš

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Poslechl jsem si rozhovor Boba Kartouse s Janem Čulíkem o mezinárodní politice. Mám k tomu několik poznámek. Nepochybuji, že dnešní politici jsou nekvalitní a lžou. Jen jestli si ale neidealizujete ty předchozí. Pokud jde o Lincolna, tak stačí vidět Spielbergův film Lincoln o tom, jakými machinacemi, uplácením, podvody a lžemi zmanipuloval machiavelisticky kongres, aby prošel 13. dodatek ústavy o zrušení otroctví. Velmi poučné. A Masaryk, vynechám-li jeho báchorky o počtu Němců v Čechách a pohádky o československém národu, které ministerský předseda Lloyd George nesnášel jako nesnášel Masarykovy lži, tak za mistrovský podraz a válečnou lest je třeba vidět třebas československý útok na Polsko na Těšínsku v šestidenní válce v lednu 1919, kterou zahájil plukovník Šnejdárek na přímý rozkaz Masaryka proti vůli velmocí. Prosím, pojďme vidět všechny velikány ve všech barvách se všemi klady a zápory.

Náměstek předsedy Českého olympijského výboru ohromil mezinárodní komunitu....

10. 5. 2018

Přečtěte si reakce pod tímto tweetem:


Lidi, sdílejte, prosím, články z BL se svými přáteli a známými a mluvte s nimi o nich

10. 5. 2018

Tuhle se mě kdosi zeptal, zda po čtyřiceti letech života v Británii mám pro Čechy cizí přízvuk. Jazykově tedy ne, ale kulturním, hodnotovým systémem určitě ano. Čtyřicetileté kritické srovnávání poměrů v ČR a v jiných zemích světa, především v Británii, nutně musí vést k jiným postojům, než jaké zastává většina domácího českého obyvatelstva, která nikdy nikde v zahraničí delší dobu nepobyla, a způsobu uvažování lidí ve vnějším světě moc nerozumí, přestože právě tito lidé přímo a dlouhodobě ovlivňují jejich způsob a kvalitu života.

Je nám dobře známo, že způsob myšlení a uvažování, který zosobňují Britské listy, jsou drtivé většině českých občanů naprosto cizí.

Přesto si myslíme, že je nesmírně důležité, aby myšlenky, které v Britských listech přinášíme do českého prostředí, byly více sdíleny a aby se o nich víc v ČR mluvilo a diskutovalo.

Chtěli bychom, abyste nám pomohli vykročit z uzavřené bubliny Britských listů.

Prosíme, sdílejte naše články, informujte o nich své přátele, příbuzné a známé a mluvte s nimi o nich.

Děkujeme

Jan Čulík
28449

Foldyna a česká kulturní identita

10. 5. 2018 / Boris Cvek

Pan místopředseda sociální demokracie Foldyna ve svém emotivním videu, v němž se snaží vysvětlit, že se za své bratříčkování s ruským prorežimním gangem motorkářů nemá proč omlouvat, si bere za rukojmí českou historii, české umělce a dokonce – k mému naprostému šoku – i filozofy. Takže dědictví českého myšlení a české kultury je láska k samoděržaví? Puškin na začátku 19. století napsal: „Občanům pro potěšení / ať na popravčím lešení / na střívku posledního popa / poslední panovník se houpá!“ A sociální demokrat ve 21. století hájí hodnoty Svaté aliance oltáře a trůnu!

Glosa

Divadelní představení Zeman-novičok

10. 5. 2018 / Jiří Hlavenka

Divadelní představení Zeman-novičok je na úrovni ochotnického divadla Hodonín. Herci hrají jako o život, rejža se snaží, ale je to tak průhledné, že divák už v prvním dějství vše prokoukne a je mu jasné, jak to dopadne. První dějství: Zeman se "zeptá" tajných služeb, jestli se u nás nevyráběl novičok. Již nyní je všem divákům jasné, že ve třetím dějství se ukáže, že fakt vyráběl a že to tázající ví dopředu, protože to takhle přečetl ve scénáři, který mu strčil do ruky Nejedlý.

Britská Dolní sněmovna ovládnuta idioty a šílenci

10. 5. 2018


Stojí za to zaznamenat pár ironických postřehů parlamentního zpravodaje deníku Guardian Johna Craceho, abyste si uvědomili, že britskou politiku zcela ovládli šílenci.

Článek začíná: 

Corbyn se vytasil s revolučním plánem - mluvit v parlamentě stručně, jasně a k věci a pokládat otázky, na něž chce národ odpověď. Mayovou tím zcela zlikvidoval.

Jeremy Corbyn přestal v parlamentě při interpelacích nesrozumitelně blábolit a přijal revoluční plán: Bude mluvit jasně, stručně a k věci. 

Stadion (2018)

10. 5. 2018 / Sam Graeme Beaton

Od té doby, co jsem se v roce 2014 přestěhoval do Brna, podporuju, ať už je tomu jakkoliv, fotbalový klub Zbrojovka Brno. Dnes je ten klub úplně jiný, než jaký byl ještě v minulé generaci - když jedinkrát pořádně vyhrál, v sezóně 1977-1978, byly svědky jeho vítězství tisíce fanoušků na Stadionu Za Lužánkami, což kdysi býval největší stadion v Československu. Ten stadion byl tak velký, že tam bylo zaznamenáno všech deset nejnavštěvovanějších českých fotbalových zápasů, nejvíce lidí přišlo v roce 1996, celkem více než 44 000 lidí, sledovat, jak hraje Zbrojovka Brno proti týmu Slavia Praha.

Stadion (2018)

10. 5. 2018 / Sam Graeme Beaton


Since moving to Brno in 2014 I have, for better or worse, thrown my support behind FC Zbrojovka Brno. The club today are far different from that of a generation ago – their only title win, in season 1977-78, was witnessed by thousands of supporters from the terraces of Stadion Za Lužánkami, once the largest stadium in Czechoslovakia. Such was the size of the place, the entirety of the top ten of highest Czech football attendances have been there, the largest being a crowd of over 44,000 to watch the team play Slavia Prague in 1996.

29553

Emoční podstata lidské osobnosti je ve společenských vztazích rozhodující

10. 5. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Potěšily mne články na BL zabývajícími se emocemi
, například tento, píše čtenář Daniel Redlich. Protože naši schopnost porozumět a vyznat se ve vlastní osobní emocionalitě považuji za jeden z kořenů řady společenských problémů. V naší civilizaci, kdy jsme zásadně upřednostnili racionální inteligenci, je emoční vzdělání a rozvoj emoční inteligence ponechán na okraji společenského zájmu.

Jedním z důsledků je, že se v "hospodě" sejde pět chlapů a za chvíli se pohádají při řešení banálního problému, protože racionální stránku vnímá každý z nich vlivem emočních filtrů a z toho plynoucího zkreslení zcela odlišně. Jak obtížná musí být domluva třeba několika stovek poslanců, natožpak jejich voličů, je nabíledni.

Čím dál více jsem přesvědčen, že emoční stránka našich osobností ovlivňuje naše životy daleko více, než obvykle připouštíme a dovolil bych si to dokladovat i tím, jak se v poslední době stále více hovoří o vztahu emocí a nemocí, byť je i v této oblasti obtížné říci, kudy přesně ta hranice vede.

Myslím, že dobrým vykročením by byly fundované, čtivé články objasňující, jak je naše jednání, rozhodování a vlastně celý život řízen prolínáním racionality a emocí - a hlavně, co se s tím dá dělat, i když to je pro jednotlivce i společnost běh na velmi dlouhou trať.

V USA jsou deportacemi ohroženy stovky tisíc lidí

10. 5. 2018

Trumpova administrativa oznámila, že ukončí dočasný ochranný status (TPS) pro téměř 90 tisíc Hondurasanů s tím, že se tito lidé musejí vrátit zpět domů. TPS je imigrační status poskytující v USA ochranu cizím občanům, kteří se z bezpečnostních důvodů nemohou vrátit domů. Tento status jim umožňuje legálně žít a pracovat ve Spojených státech. Kritikové poznamenávají, že Honduras je zemí zachvácenou násilím; zemí, kde Obamova administrativa v roce 2009 podpořila vojenský převrat. Trumpův kabinet ukončil ochranný status také pro obyvatele Salvadoru, Haiti, Nepálu, Nikaragui a Súdánu. Celkově se jedná o 300 tisíc osob. Bílý dům obnovil TPS pouze pro Syřany a obyvatele Jižního Súdánu.

Více informací v angličtině ZDE

29766

Bodláky Václava Duška

Jarmark blaženosti

10. 5. 2018 / Václav Dušek

Jarmarečníci nabízejí sladkokyselá partajní lízátka, laciné koblihy, zaručenou pravdu, zemi Pánu zaslíbenou, ověřenou světovou vojenskou techniku, mírovou železnou oponu, zahraniční bludy, zdravotní pohodu, právní ochranu, štěstí větší mušky zlaté – kývněte na koupi, prodávají lacino, záruka netřeba, k čemu váhat, jarmark objevů skončí rychle, jako začal. Zameteme, poklidíme, připravíme náměstí k novým a nevídaným rejdům; váhaví střelci utřou, bohužel. Jarmark blaženosti není nekonečný. Evropská železná košile jest nám nepohodlně těsnou. Dusí nás nesmyslné předpisy nadměrně placených strejců a tetinek, suchá nařízení, řízné pokyny, kontrola vydaných prostředků; budeme-li si vládnout sami bez EU, bude veselo, namoutě, zaraduje se náš podřipan a vykročí bez bázně a hany vstříc absolutní svobodě. O žebrácké holi se sejdeme u vyschlých pramenů v utajených chýších – poslouchat plky nadutých cizinců nemusíme. Dvakrát měř a jednou řež. Potrefení frňáci – nejraději mají navýsost jedinou pravdu, vlastní – ikvé tykve kvete v nebývalé hojnosti.

Trump provedl radikální a nebezpečnou změnu světového pořádku

9. 5. 2018

Pamatujte na den 8. května. Historie o něm bude možná mluvit jako o dni, kdy Spojené státy opustily svou víru ve spojence, píše v deníku Financial Times Edward Luce. Odchod Donalda Trumpa z dohody o Íránu znamená, že tu mezinárodní dohodu porušil Washington a nikoliv Teherán. Poprvé po mnoha desetiletích jednají Spojené státy bez jediného evropského spojence. Trump zcela bez problémů izoloval Ameriku od západního světa.

První obětí tohoto Trumpova rozhodnutí je jakékoliv zdání globálního pořádku. Spojené státy se nyní octly v osamělé skupině s Izraelem a se Saúdskou Arábií na jedné straně toxického porušení mezinárodní dohody.

Deputy Head of the Czech Olympic Committee: Women should avoid top sports, their role is to be mothers

9. 5. 2018

“Women in principle do not want to win. They always want to achieve  only a honourable draw. Most women’s sports trainers will tell you that women prefer to train only rather than to actually participate in competitive games for real.” These are the views of Zdeněk Haník, the Deputy Head of the Czech Olympic Committee, as he expressed them recently in an article he wrote for a Czech newsmagazine.

The article was the reason why Haník has now been interviewed by the Czech videochannel DVTV. In the interview, conducted by Martin Veselovský, Zdeněk Haník elaborated:

ČR má čtvrtý nejznečištěnější vzduch v Evropské unii

9. 5. 2018

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA

 
Silně znečištěné ovzduší v ČR se zdaleka netýká jen Ostravska. Mezinárodně doporučený hygienický limit [1] pro koncentraci nebezpečného jemného prachu splňují u nás jen odlehlé lokality na Šumavě a několika dalších místech [2, přiložená mapa]. Ukázala to nedávná aktualizace databáze znečištění ovzduší Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Přitom podle českého zákona o ochraně ovzduší mají s plněním limitu problém pouze části průmyslového Ostravska. Český limit je totiž 2,5 x vyšší než zmíněné doporučení WHO [3]. To vytváří dojem, že znečištění prachem se týká hlavně severní Moravy a vybraných (například dopravně zatížených) míst. Zlepšit tuto situaci mohou právě nyní poslankyně a poslanci v projednávaném zákonu o ovzduší. 

Česko je jemným polétavým prachem zatíženo celoročně a téměř všude. Proto jsme po Bulharsku, Polsku a Maďarsku čtvrtá nejznečištěnější země EU [4], v průměru překračujeme doporučený roční limit dvojnásobně, na některých místech až téměř čtyřnásobně.

Jak reagovat na populisty

9. 5. 2018

Německo: AfD odmítne odpovědět na otázku deníku Bild, všichni novináři odejdou. 

USA: Trump vyloučí určitá média, všichni ostatní novináři zůstanou na místě.


Trump nerozhodl o "válce proti Íránu". Je však možné, že ji přinesly volby v Libanonu

9. 5. 2018 / Karel Dolejší

Ti kdo dodnes mentálně setrvávají v roce 2003 interpretují snahu Donalda Trumpa zbavit se kontraproduktivní a svazující Obamovy dohody s Íránem (JCPOA) jako krok k "nevyhnutelné" válce mezi USA a Íránem. Není divu: Přesně ve stylu "Buď (špatná) dohoda, nebo válka" po celý čas argumentují obamovští propagandisté, kteří každému kritikovi nasazují psí hlavu válečného štváče. - Trump nicméně o žádné americké válce s Íránem určitě nerozhodl. Zato však o jiné, regionální válce zřejmě rozhodly víkendové parlamentní volby v Libanonu, které přinesly vítězství proíránskému hnutí Hizballáh. 

Za Trumpovým rozhodnutím zrušit dohodu s Íránem je riskantní představa, že USA dokáží íránský režim zničit

9. 5. 2018David Pakman: Proč by KLDR uzavřela s Trumpem dohodu, když nyní vidí, že ji je ochoten za pět minut škrtnout?


Pro Donalda Trumpa a jeho dva spojence, kterých si cení nejvíc - Izraele a Saúdské Arábie - nebyly problémem jaderné dohody s Íránem  jaderné zbraně. Byla to dohoda, která legitimizovala a normalizovala vládu íránských duchovních, otevřela ji světové ekonomice příjmy z prodeje ropy, které financovaly íránská dobrodružství v Sýrii a v Iráku a jeho podporu pro teroristické skupiny, píše New York Times.


Zrušením této dohody zahajuje Trump obrovský, riskantní experiment.

Trump zdůvodnil zrušení jaderné dohody o Íránu lžemi

9. 5. 2018Matt Frei, Channel Four News, ZDE , od minuty 0.34:

"Když se snažíte vyvléknout se z takto důležité dohody, a snažíte se v této věci přesvědčit americkou veřejnost a svět, pomohlo by, že ano, kdybyste používali autentická fakta. Prezident Trump v úterý řekl, že 'Írán podporuje Taliban a al Kajdu'. Vy víte stejně dobře jako já, že tohle prostě není pravda! Ale on to použil jako svou argumentaci proti Íránu! Není to pravda! Lež je i jeho výrok o pokračujícím bombardování proti americkým cílům. Americké velvyslanectví v Bejrútu bylo bombardováno v roce 1982! To jsou historické zločiny proti Americe! Takže spousta toho, co Trump řekl, je prostě nepravda!"

Christiane Amanpour, CNN: "Charakterizovala bych zrušení této dohody s Íránem jako možná největší záměrné sebepoškození a sebesabotáž v geostrategické politice v moderní éře."


Joe Biden: "Rozhodnutí prezidenta Trumpa povede k opaku toho, co zamýšlí. Uvolní Íránu cestu k jaderné zbrani - a dostáváme se do konfliktu s našimi nejbližšími evropskými spojenci."Madeleine Albrightová: "Vzala jsem si dneska tenhle špendlík, protože jsou narozeniny Harryho Trumana. Byl to můj první americký prezident a rozuměl tomu, že Amerika je silnější, když spolupracuje s našimi spojenci a partnery. Ignorovat toto poučení je nebezpečné."Mezitím v Absurdistánu 68:

Katolická církev: O dlouhém víkendu smějí Poláci v pátek konzumovat párky, koncert metalové skupiny zakázán, polskou armádu posílí husaři na čtyřkolkách

9. 5. 2018 / Tomasz Oryński

Zdá se, že problémy s polským zdravotnictvím konečně zmizely. Uvádí se, že Jarosław Kaczyński má nějaké problémy s kolenem (asi si ho zranil, když na něm psal tolik nových zákonů). Musel čekat na chirurgický zákrok tři roky tak, jak to bylo donedávna běžné? Ne, přijali ho do nemocnice velmi rychle. Je pravda, musel čekat několik dní, stejně jako každý jiný občan, avšak to neznamená, že ho lékaři nechali samotného - v takových mimořádných případech zasahuje armáda. A i vojáci berou svou povinnost vážně. Berle, které Kaczyńskému pomáhaly v posledních dnech chodit, mu až do domu osobně doručil sám generál, ředitel armádního lékařského institutu! A Kaczyński si může být jist, že ho budou operovat nejodvážnější chirurgové ze všech: po tom, co se stalo lékařům, kteří léčili otce ministra Zbigniewa Ziobra (šikanují je prokurátoři, které ovládá tento ministr vnitra, a jsou nuceni bojovat v nekonečných soudních bitvách s jeho rodinou), by se mnoho lékařů chtělo takové službě vyhnout...

Pro stoupence Czexitu: Země odcházející z EU ztratí veškerou regulační infrastrukturu, octne se v černé díře

9. 5. 2018

 

Proto je vůči EU odcházející země v nesmírně slabém postavení

Odchod Británie z EU uvrhne všechno, od letecké dopravy až po zdravotnictví, v naprostý chaos. Británie totiž přijde o regulační infrastrukturu. Evropská unie to ví, proto můýže zaujmout tvrdou linii. Britští stoupenci brexitu to nevědí, proto jsou tak nebezpeční.Jakmile země vstoupí do EU, začne sdílet její regulační infrastrukturu. Vstoupíte do regulační sítě, jejímž cílem je ulehčit fungování obchodu a všeho po celém evropském kontinentu. Léky licensuje Evropský úřad léků. Autorská práva pro nově vypěstované druhy rostlin zaručuje Evropský úřad pro rozrůzněnost rostlin. Bezpečnostní kontroly letadel pro letecký provoz zajišťuje Evropský úřad pro leteckou bezpečnost. Právní zázemí pro dopravu jaderného materiálu zaručuje Euratom.

Netanyahuova moudrost - a ve vleku tohohle člověka je Donald Trump...

9. 5. 2018

V září 2002 řekl Benjamin Netanyahu v americkém Kongresu, že je "stoprocentně jasné", že Saddám Usajn vyvíjí jaderné zbraně. Dodal: "Zaručuji vám", že svržení Saddáma Husajna bude mít "v celém regionu obrovsky pozitivní dopady".


Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Obama odsoudil "chybné" porušení dohody s Íránem, republikáni jásají

9. 5. 2018"V demokracii vždycky bude od jedné vlády k druhé docházet k změnám v politické strategii a v prioritách. Avšak systematické porušování dohod, které naše země podepsala, riskuje ohrožení důvěryhodnosti Spojených států a dostáváme se tak do konfliktu s hlavními světovými mocnostmi," varoval Obama.

"Jsem přesvědčen, že rozhodnutí ohrozit dohodu JCPOA, aniž by ji Írán porušil, je vážnou chybou," dodal Obama. "Spojené státy by mohly nakonec skončit s prohrávající volbou buď jaderně vyzbrojeného Íránu, anebo další války na Blízkém východě."

John Kerry varoval, že Trumpovo rozhodnutí "porušuje slovo Ameriky" a vyjádřil naději, že dohoda bude moci snad pokračovat bez USA. "Namísto aby se budovalo dál na bezprecedentních verifikačních opatřeních zakazujících šíření jaderných zbraní, toto rozhodnutí riskuje, že budou zlikvidována a zatáhne svět zpět na pokraj konfliktu, kde jsme byli před několika lety. Amerika by nikdy neměla tato rizika přenášet na jinou zemi. Toto není v zájmu USA. Měli bychom všichni doufat, že svět dokáže udržet tuto jadernou dohodu v platnosti."

Trumpovo rozhodnutí odstoupit od jaderné dohody s Íránem ostře kritizovali američtí demokrati, američtí republikáni ho podpořili.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Pravda není "někde uprostřed"

9. 5. 2018

 

Ještě nevíme, jaký chaos a jakou válku na Blízkém východě a ve světě vvyvolá Trumpovo rozhodnutí zrušit jadernou dohodu s Íránem, ale víme, že první obětí války je pravda, píše varovně Natalie Nougayrède. Svět v této chvíli potřebuje spolehlivé informace. Avšak nedůvěra v média je hlubší, než kdy předtím.

Před lety mě v této věci varoval Fin, Olli Heinonen, který tehdy byl šéfem mezinárodních inspektorů Mezinárodního úřadu pro jadernou energii kontrolujících íránský jaderný program. Heinonen považoval za svůj úkol zjišťování faktů - byl přesvědčen, že jedině zdokumentovaný, racionální diskurs má šanci zabránit tomu, aby emoce ovládly všechno. Jeho tatínek bojoval v sovětsko-finské válce v letech 1939-1940 a vždycky mu v mládí opakoval tu větu jako poučení, které nesmí být nikdy zapomenuto: Pravda je první obětí války.

Český sociální demokrat Foldyna

9. 5. 2018 / Boris Cvek

Je toho plný internet, dokonce i twitterový účet Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na to naráží. Pan Foldyna, místopředseda ČSSD, což je zkratka pro Českou stranu sociálně demokratickou, při potyčce, v níž stál na straně ruského motorkářského gangu, podle svých slov chtěl „dát jazyk“ svému odpůrci, „protože si myslel, že je gay“.

Je to výmluvný kolorit k čerstvým šesti a půl procentům preferencí, které ČSSD získala během dubnového průzkumu veřejného mínění agentury Kantar TNS, ale také k optimistickým a zároveň tajemným zprávám o tom, jak se rodí nová vláda na půdorysu ANO-ČSSD-KSČM. ANO prý splnilo všechny podmínky, které si ČSSD kladla, aniž bychom ale znali konkrétní podobu tohoto „splnění“.

"Trumpův právník dostal půl milionu dolarů od ruského oligarchy blízkého Putinovi"

9. 5. 2018Michael Avenatti, právní zástupce pornografické herečky Stormy Daniels, zveřejnil obvinění, že Michael Cohen, Trumpův právník, obdržel půl milionu dolarů od americké pobočky investiční firmy Renova, kterou vlastní Viktor Vekselberg, ruský miliardář s těsnými vazbami na Vladimíra Putina.


Od lidí, pro něž je život v ČR bojem o přežití, nemůžete očekávat strategii

9. 5. 2018

Rád bych měl jenom drobné doplnění k diskusi, která se rozběhla v reakci na dopisy pana Milana Maška, píše Jan Railk.

Co se týče názorů pana Maška a dalších, např. paní Kozlové, konstatoval jste, že jim nerozumíte, protože „nepředložili pro svou strategii pro Českou republiku jediný věcný argument, proč by byla pro zemi prospěšná“.

Upřímně řečeno, nejsem si jist, jestli od lidí, pro které nebylo uplynulých bezmála třicet let ničím jiným, než stresujícím bojem o přežití (s nejistým výsledkem), lze vůbec chtít, aby předložili něco jako strategii.

Proč nám vládnou nekvalitní politici?

9. 5. 2018

To, že nám vládnou nekvalitní politici, je podle mne zaviněno tím, že do ministerských křesel vybíráme pouze ze straníků, kterých je ve všech stranách pět a půl. Přitom je notoricky známo, že schopných manažerů má každá země jen neskutečně malé množství. Povolání manažera totiž patří mezi ta povolání nejnáročnější.  Proč si tedy již tak úzký počet kandidátů dále zužovat podmínkou stranické příslušnosti. I když Andreje Babiše nevolím, dávám mu zapravdu v tom, že do vlády by měli být jmenováni odborníci, přesněji řečeno výborní manažeři (organizátoři) a nikoliv straníci, píše Jaroslav Obermajer.

Šokující porážka v Horní sněmově: Mayová bude muset nechat parlament hlasovat o členství v jednotném evropském trhu

9. 5. 2018

 

Poslanci britské Dolní sněmovny budou moci hlasovat o tom, zda Británie má po brexitu setrvat v Evropském hospodářském prostoru - znamenalo by to setrvání v jednotném evropském trhu, poté, co v této věci byla britská vláda poražena hlasováním v Horní sněmovně. Znamená to, že brexitová strategie Theresy Mayové i Jeremyho Corbyna byla během posledních 24 hodin zlikvidována. 83 labouristických poslanců Horní sněmovny hlasovalo pro tento návrh a otevřeně ignorovalo příkaz labouristických činitelů pro stranickou disciplínu, kteří takové jejich hlasování zakázali.

Lordi v Horní sněmovně hlasovali proti zákonu o brexitu v posledních dnech třináckrát.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Pozor na věcně nesprávná tvrzení

9. 5. 2018

Jsem dlouholetým a věrným čtenářem Britských listů. Vážím si Vaší práce a věřím, že Britské listy jsou v dnešní době jedním z mála seriózních liberálních deníků, vydávaných v České republice, a jsem za to rád, že ještě stále zde máme platformu, kde dochází k opravdové a inteligentní diskuzi na celospolečenská témata.

Přestože ideové zaměření autorů je z obsahu patrné, nebráníte se názorovým střetům, jste schopni dát prostor lidem všemožných názorů, a přesto se Vám daří internetovou diskuzi držet na slušné, seriózní úrovni. Jev v internetovém prostředí opravdu kuriózní.

Dost již ovšem chvály, přečetl jsem si dnes na Vašich stránkách email od Vladimíra Chlupa, který jste zveřejnili 3. 5. a nedalo mi to, abych nezareagoval, píše Kvido Lotrek.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Co znamená spoléhání na lokální partnery pro americkou strategii?

9. 5. 2018

Jak vypadá v praxi národně bezpečnostní strategie vedená heslem "America first"?, ptají se v časopise Foreign Affairs Frances Z. Brownová a Mara Karlinová. Bílý dům předložil náznak v dubnu, když se rozšířila zpráva, že poradce pro národní bezpečnost John Bolton požádal arabské státy, včetně Egypta a patrně Saúdské Arábie, aby poskytly pozemní síly k nahrazení amerických vojáků v Sýrii. (Přišlo to pouze několik týdnů poté, co Donald Trump oznámil přání "přivést naše vojáky domů".) Ačkoliv detaily chybějí, zdá se, že nová Boltonova iniciativa odráží širší zásadu Trumpovy administrativy: Místo aby Spojené státy riskovaly životy svých vojáků, budou kvůli dosažení svých národně bezpečnostních cílů spolupracovat s místními jednotkami.

 

Celý text: ZDE

Řada Syřanů oslavuje Trumpovo zrušení dohody s Íránem

9. 5. 2018

Mnozí Syřané se teď radují. Pochybuji, že se to projeví v pokrytí amerických médií, poznamenal Michael Weiss. Kvůli podpisu jaderné dohody s Íránem Obama obětoval více než 300 000 nevinných syrských životů. Podpořil nepřátelské aktivity vůči sousedním zemím a posílil íránské tažení s cílem ovládnout region.


Přečetli jsme:

Zeman nejmenoval šéfa BIS generálem poté, co zpravodajská služba nepotvrdila ruská tvrzení o výzkumu novičoku v Česku

9. 5. 2018

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. S odvoláním na vysoce postavený zdroj z Hradu to v pondělí uvedl server Aktuálně.cz. Podle dalšího zdroje webu souvisí nejmenování Koudelky mimo jiné se zprávou BIS o údajné výrobě jedu novičok v Česku, kterou si prezident od tajné služby vyžádal.

 

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Evropská unie | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18635