OSN: Už to stačilo

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Rupert Colville, OSN: Odsuzujeme děsivé smrtící násilí, k němuž včera došlo v Gaze, během něhož bylo usmrceno 58 Palestinců a téměř 1360 demonstrantů bylo zraněno ostrou střelbou izraelských bezpečnostních jednotek. Stále jsme ještě svědky případů, v nichž je raněným demonstrantům Izraelem bráněno, aby byli převezeni z Gazy ven na ošetření. Pravidla užívání síly podle mezinárodního práva byla mnohokrát opakována, ale znovu a znovu jsou ignorována. Zdá se, že kdokoliv může být zastřelen nebo postřelen: ženy, děti, tiskový personál, zdravotníci, náhodní okolostojící. Určitý počet demonstrantů se přiblížil k plotu, házel kamením a Molotovovy koktejly na personál izraelských bezpečnostních jednotek a pouštěl draky naplněné benzínem namočeným materiálem. Někteří se pokusili poškodit plot, který odděluje Gazu od Izraele. Jiní pálili pneumatiky. Izraelské jednotky reagovaly slzným plynem, plastickými projektily a různými druhy ostré munice, některá způsobila děsivá zranění a celoživotní invaliditu. Znovu zdůrazňujeme, že smrtící sílu je možno použít pouze jako opatření poslední záchrany - nikoliv jako první opatření - a jen tehdy, kdy vznikla bezprostřední hrozba životu nebo vážného zranění. Pokusy přiblížit se nebo poškodit plot na Zelené linii se nerovnají hrozbě života ani vážného zranění a nejsou dostatečným důvodem pro používání ostré munice. A jsme nesmírně znepokojeni tím, co se může stát dnes v pozdějších hodinách v den, který je zjevně silně emocionálním dnem pro všechny strany, a tím, co se může dít v nadcházejících týdnech. Naléháme na všechny strany, aby se chovaly s maximální zdrženlivostí. Už to stačilo. 


Izrael: Je to čistě sebeobrana

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


Pokud je střelba do neozbrojených demonstrantů sebeobrana, pak je jakékoliv zvěrstvo ospravedlnitelné v národním zájmu.


Je to čistě sebeobrana. Lidé z Gazy útočí na naše domovy. Jejich motto je Právo návratu, což znamená zničení Izraele


Sílí globální protesty proti izraelskému zabíjení palestinských demonstrantů

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


Vysocí činitelé OSN odsoudili střelbu izraelské armády do demonstrantů jako "šokující porušování lidských práv". Upozornili, že každý, kdo se přiblížil k pohraničnímu plotu v Gaze, se tím vystavil možnosti zastřelení izraelskými vojáky. Irsko si povolalo izraelského velvyslance a protestovalo proti masakrování demonstrantů v Gaze. 

Členové Rady bezpečnosti OSN Rusko a Čína také vyjádřili své znepokojení nad tím, že Izrael zabil desítky převážně neozbrojených demonstrantů na hranici v Gaze. 

Rozhovor Britských listů 164.

Ničí sociální sítě demokracii?

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaPřispívá existence sociálních sítí k tomu, že politiku v mnoha zemích světa ovládli populisté? A jak se proti tomu bránit? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s politologem Jiřím Pehem Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. května 2018.

Jak ANO požralo ČSSD

15. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Analýza volebních intencí od Daniela Prokopa. K tomu Jiří Hlavenka:

Tohle je vynikající. Pro mě nejzajímavější je volební model přes různé voličské skupiny. Highlights:
- prvovoliči: 40% jich volí Piráty. To je síla - Piráti v podstatě sklízejí prvovoličskou základnu, jsou v ní 4x silnější (!) než nejbližší konkurenti včetně ANO
- v seniorech nad 65 let je přesně stejně dominantní ANO (40%): tedy i ANO staví na důchodcích jako na své hlavní voličské skupině.
- zajímavé je, že vzdělání není tak důležitým rozlišovacím faktorem, až na výjimky (vysokoškoláci téměř vůbec nevolí KSČM).
- Ženy mají raději Babiše, muži zase Okamuru. (Proč tomu tak je?)
- "mužské" strany jsou dále: Piráti, ODS, TOP, "ženské" strany jsou Zelení, Lidovci, ČSSD
- Okamura poklízí nezaměstnané a nízkopříjmové, "poražené v dnešní válce", nikoli ale hloupé lidi - napříč stupni vzdělání má zhruba stejnou podporu
- jako přehnané se ukazuje rozdělení republiky na velkoměsta vs periférie: v obcích pod 5000 má Babiš 33,5%, ve velkých městech 25%, tj. rozdíl tu je, ale není to zásadní dělítko.
- "strany chudých": KSČM, ČSSD, SPD, ANO, "strany bohatých": Piráti, TOP, STAN, ODS


Žádná lidská bytost by neměla žít v otřesných podmínkách okupované Gazy

Izrael se chová jako klasická blízkovýchodní despocie

15. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Včera v okupovaném Pásmu Gazy vyvrcholila série demonstrací s názvem Velký pochod za návrat, jehož záměrem je upozornit svět na bezútěšný a stále neřešený status palestinských uprchlíků. Izraelské okupační síly se dopustily největšího masakru od zahájení Velkého pochodu za návrat na konci března, když usmrtily desítky demonstrantů a více než dva tisíce dalších zranily. Spojené státy mezitím slavnostně otevřely svou ambasádu v Jeruzalémě, aby tak Izraeli poskytly morální podporu při decimaci jakýchkoliv státotvorných aspirací Palestinců.

Lekce z vývoje postkomunistické Evropy

15. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Pozn. JČ: Povšimněte si také, jak se východní Evropa při lezení autoritáři a primitivovi Donaldu Trumpovi rychle izoluje od demokratických států západní Evropy a spojuje se s autoritářskými režimy mimo Evropu. ZDE


Slovenský prezident Kiska v situaci, kdy je Slovensko ve vleklé politické krizi, na kterou on sám několikrát výrazně reagoval, oznámil, že již nebude v roce 2019 usilovat o druhý mandát. Prý z osobních důvodů. Může mít v současnosti Slovensko lepšího prezidenta, než je Kiska? Podle mne nemůže. I kdyby po Kiskovi nastoupil někdo s podobnou hodnotovou a politickou orientací, která naprosto kontrastuje s běžnými standardy postkomunistického světa, nebude mít tu zkušenost a autoritu, kterou nyní má Kiska.

Kiskovi se bohužel nepodařilo vytvořit kolem sebe nějakou politickou sílu, která by mohla navázat na jeho působení a hrát významnou roli v parlamentních volbách. Kam asi povede frustrace veřejnosti z nefungování právního státu, z táhnoucího se a velmi nepřesvědčivého vyšetřování vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky? My v Česku máme za sebou vskutku dramatické změny ve státním zastupitelství, ale když se podíváte třeba na případ Davida Ratha – je to téměř na den přesně (14. 5. 2012) šest let od chvíle, kdy byl zadržen se svou slavnou krabicí se sedmi miliony korun – uvidíte, že pravomocný rozsudek je stále v nedohlednu. Koho budou volit Slováci, až se jim v důsledku vyšetřování začne hroutit politický systém jako v Itálii v 90. letech? Kotlebu? Polská a maďarská zkušenost ukazují tím směrem.

Představa, že podobné masové demonstrace, jaké na Slovensku probíhaly, aby vedly k výměně Ficovy vlády za Ficovu loutkovou vládu, něco mohou v našem postkomunistickém světě, kde nefungují základní instituce právního státu a veřejné moci, opravdu změnit, je destruktivní. Čím více se bude voličům vnucovat iluze, že mohou takto něco změnit, tím budou nakonec cyničtější a frustrovanější. Nakonec uvěří neonacistům. Instituce nemohou změnit voliči při demonstracích, dokonce ani ve volbách. To je veliká lekce z vývoje postkomunistické Evropy. Jedinou nadějí je postupná personální obměna, kdy se do vedoucích funkcí v institucích snad konečně budou dostávat kvalitní lidé se západní mentalitou. Je to běh na dlouhou trať, ale musíme doufat, že se to stihne dříve, než zoufalí voliči zlomí nad demokracií hůl definitivně.Palestinci se chystají pohřbít 58 neozbrojených civilistů, které včera zavraždila izraelská armáda

15. 5. 2018

čas čtení 2 minutyV Gaze se připravují pohřby 58 neozbrojených civilistů, které zavraždila izraelská armáda, když tam desetitisíce lidí protestovaly proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Východní Jeruzalém je hlavním městem Palestiny a Donald Trump to přesunutím amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma popřel, čímž zlikvidoval jakoukoliv naději na rozumné vyjednávání o vytvoření palestinského státu. Česká republika tím, že zablokovala protest Evropské unie proti tomuto činu.

The Onion: Trump fascinován izraelskou kulturní tradicí masového vraždění demonstrantů

15. 5. 2018

čas čtení 1 minutaWASHINGTON - Poté, co strávil většinu pondělního odpoledne sledováním živého vysílání z demonstrací v konfliktním pásmu Gaza, prohlásil Donald Trump, že je "absolutně fascinován" izraelskou kulturní tradicí masakrování demonstrantů. "Je to velmi krásné, takový krásný zvyk," řekl Trump o slavném izraelském koníčku vraždění neozbrojených Palestinců ostrou střelbou. "Dělají to už dlouhá léta, ale dnes je to poprvé, co jsem měl možnost dívat se na celý ten rituál. Je to opravdu něco výjimečného, je to ohromné. Jiné země jen používají slzného plynu, ale tady, oni přímo vraždí lidi za to, že házejí skleněnými lahvemi. Jsem přesvědčen, že se to stane populární i v Americe." Trump dodal, že ho "zejména dojala" ta část oslav, které slavily třináctiletého palestinského chlapce, který se stal mrtvolou.

Tento text vyšel v americkém satirickém časopise The Onion. Potíž je, že je poněkud příliš těsně děsivé realitě. V dnešní době se už velmi těžko poznává, co je skutečnost a co satira, poznamenává Jan Čulík.

Článek v angličtině  ZDE  

Mezitím v Absurdistánu 69:

Akademická konference šíří trestné protipolské myšlenky, strana PiS a invalidní děti a cenné rady katolického kněze do manželství

15. 5. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minutFoto: Ať jedí koláče!


Dobře, já vím, že jsem o tom už v minulosti vtipkoval, ale tentokrát je to vážné- Polská policie a spravedlnost se konečně daly do práce a snaží se bojovat proti hate speech a proti extremismu. Problémem ale je, že tentokrát z toho sami dělají vtip.

Pohlédněme na tento případ: V roce 2016 rozvinuli fotbaloví chuligáni z Varšavy transparent, který informoval, mezi jiným, deník Gazeta wyborcza, šěfredaktora polské mutace týdeníku Newsweek Tomasze Lise, který je otevřeně proti straně Právo a spravedlnost, televizní moderátorku Moniku Olejnik a "další kurvy", že budou viset. Nebylo to lehké. Nejprve se tím případem prokuratura odmítla zabývat. Podle prokurátorky Agnieszky Małyszky "to byl prostě jen nezdvořilý způsob jak vyjádřit svůj politický názor". Podle ní by se to nemělo považovat za hrozbu, protože to heslo "nebylo moc přesně vyjádřeno" a ... netýkalo se nikoho osobně.

Za demonstracemi v Gaze byl Hamas, ale byly daleko širší, než co dokáže Hamas zorganizovat

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Bezpochyby byl Hamas za včerejšími protesty, ale byly daleko větší, než co dokáže Hamas zorganizovat. Izraelská armáda střílela na neozbrojené civilisty. Mnozí z nich nebyli "teroristické buňky", ale nezaměstnaní mladíci, kteří třásli mřížemi klece, jíž je Gaza.
 

Úterní postřehy Jonathana Rugmana, reportéra Channel 4 News, který je v Gaze:
 
Jestliže dnes bude postřeleno mnoho dalších lidí, nemocnice v Gaze budou muset předčasně propustit ty, co byli postřeleni včera. Většina pacientů postřelených v předchozích týdnech byla už propuštěna.

Neuvěřitelný záběr z Gazy:


Tato koňská sanitka jezdila jak posedlá sem a tam celý den. Spolu se zdravotníky nosícími nosítka, skupinami lidí, nosícími raněné, vzpomeňte na tohe jednoho muže, který v běhu nesl úplně sám raněnou ženu.Bezpochyby byl Hamas za včerejšími protesty, ale byly daleko větší, než co dokáže Hamas zorganizovat. Izraelská armáda střílela na neozbrojené civilisty. Mnozí z nich nebyli "teroristické buňky", ale nezaměstnaní mladíci, kteří třásli mřížemi klece, jíž je Gaza.Otázka tiskovému mluvčímu Bílého domu: "Požadujete, aby se po zabíjení v Gaze Izrael mírnil?"

Říká: "Jsme přesvědčeni, že odpovědnost nese Hamas."

"Ale usilujete o zkrocení Izraele?"

"Ne, my jsme přesvědčeni, že odpovědnost nese Hamas."


 

Izraelský ministr obrany schválil obnovení dodávek humanitární pomoci do Gazy, od zítřka. Nemocnice plné stovek lidí postřelených izraelskou armádou potřebují zdravotnický materiál.Které státy se účastnily kontroverzního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě? ČR, východoevropské, africké, jihoamerické a asijské země

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 


Seznam zemí, včetně České republiky, které lezou Trumpovi kamsi, naleznete ZDE


Seznam dál signalizuje vážný rozkol mezi západní a východní Evropou.

V Gaze izraelští vojáci postřelili sedm palestinských novinářů

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 Výbor na ochranu novinářů odsuzuje užívání střelných zbraní izraelskou armádou proti novinářům, kteří v pondělí informovali o demonstracích v Gaze. Nejméně sedm palestinských novinářů informujících o demonstracích izraealští vojáci postřelili.

Izraelská armáda nereagovala na žádost Výboru na ochranu novinářů, aby se k tomu vyjádřila.

Řvali na sebe

14. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaModerátorka Channel 4 News se v pondělí večer pokusila interviewovat izraelského velvyslance u OSN. Interview to nebyl, velvyslanec neposlouchal a mlel si svou, o tom, že "Hamas používá palestinské civilisty jako lidské štíty" a že neozbrojení demonstranti "přímo ohrožují existenci státu Izraele". (Hned poté v televizních zprávách Channel 4 News informovala pozorovatelka palestinské politiky, že ač se staví kriticky k organizaci Hamas, je nutno poukázat na to, že Hamas v poslední době předložila několikeré návrhy na mírové jednání s Izraelem, které Izrael zcela ignoruje.)

Mezinárodní reakce na vraždění neozbrojených Palestinců v Gaze izraelskou armádou

14. 5. 2018

čas čtení 5 minut


Izrael se zřejmě dopouští porušování mezinárodního práva. Střílí ostrými na lidi, kteří se přiblíží k plotu, anebo se ho snaží přelézt. Mezinárodní právo však umožňuje střílet ostrými náboji pouze v nejnutnějším případě, jako poslední záchrana, v reakci na vážná zranění anebo na bezprostřední hrozbu smrti, upozorňuje Jonathan Rugman ve výše uvedené reportáži z dnešní Gazy (ve videu kolem minuty 2).
Jonathan Rugman, reportér Channel Four News, po odvysílání dnešní děsivé večerní reportáže z Gazy (viz výše), v níž svědčil, že nikdo z palestinských demonstrantů, na něž izraelská armáda střílela, nebyl ozbrojen: "Je to možná podivné to říct, ale mnoho z těch lidí, kteří, jak jsme viděli, byli dnes u plotu v Gaze postřeleni, to budou považovat za nejpozitivnější a nejvíce životní optimismus potvrzující čin svého života. To se děje, když nemáte pro co žít."

Izraelská policie konfiskuje palestinské vlajky od  demonstrantů před americkým velvyslanectvím v Jeruzalémě. "Protože, jak každý ví, kus látky na tyči zosobňuje existenční hrozbu jak státu Izrael, tak  jediné světové vojenské supervelmoci."

Palestinci jsou stříleni při protestech na hranici v Gaze, zatímco Spojené státy otevírají své nové velvyslanectví v Jeruzalémě.


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Upozornění, že nejmocnější země světa si myslí, že je naprosto přijatelné posílat do tohoto snad nejnestabilnějšího regionu světa nekvalifikované a nezkušené lidi, protože se stala protekce přijatelnou (o tom, že Trump poslal do Izraele Ivanku a Jareda!!)Reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum z Jeruzaléma: Izraelci zpívají u nového amerického velvyslanectví v Jeruzalémě americkou hymnu. "Země svobodných", to zjevně není Gaza.

"Ohrožujete své životy." Dnes dopoledne Izrael shazoval letáky na palestinské demonstranty a předem je tak obvinil z toho, co se jim a jejich dětem chystali učinit izraelští vojáci. Hrozbu pak splnil a zmasakroval jich desítky. Za denního světla.George Monbiot: Média nám sdělují, že Palestinci v Gaze "umírají", že to jsou oběti "konfliktu" nebo "střetnutí". Tak to tedy ne. Jsou masově vražděni.


Britský labouristický poslanec Chuka Umunna: Tohle je děsivé: Více než 40 lidí usmrceno, více než 2000 zraněno a izraelský premiér Netenyahu říká o otevření amerického velvyslanectví: "Jaký slavný den. Ten moment si pamatujme." Otřesné a chování prezidenta Trumpa je neomluvitelné.


Guy Verhofstadt, Evropská unie: 43 lidí usmrcených a 1800 zraněných za pár hodin, to je čisté zvěrstvo! Házet zápalky do sudu prachu pro věc symbolismu a pro ústup od postojů směrem k mírovému řešení, to je jak si americký prezident představuje svou politiku na Blízkém východě! Takhle se ale o mír neusiluje.Labouristický poslanec David Lammy: Odsuzuji brutální a vražedné užívání síly na hranicích s Gazou, zabíjení a mrzačení neozbrojených demonstrantů. Masakrování neozbrojených demonstrantů je nepřijatelné a Británie se musí postavit do čela mezinárodního úsilí požadujícího vyšetřování Rady bezpečnosti OSN.Co v ČT neuvidíte: Rozdělená obrazovka v Al Džazíře: Jared a Ivanka v Jeruzalémě, zatímco pokojní demonstranti v Gaze jsou stříleni jako psi

14. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch:


Aha, tak ten chlap s nulovou zkušeností z diplomacie a bez znalosti tohoto regionu, který dostal svou funkci z protekce, nesplnil svůj úkol přinést mír na Blízký východ? Jsem hluboce, hluboce šokován. Myslel jsem si, že to dokáže.Izraelci dnes usmrtili v Gaze 52 Palestinců a zranili více než 2400 osob. Trump jim poblahopřál

14. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

 Otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě vyvolalo obrovské protesty v Gaze a na Západním břehu a násilnou reakci od izraelské armády. Izraelská armáda zastřelila nejméně 52 Palestinců a více než 2400 jich střelbou zranila. Experti OSN pro lidská práva naléhají na Izrael, aby přestal proti Palestincům používat přehnaného násilí a požaduje "nestranné, nezávislé vyšetřování" armádního násilí, které usmrtilo desítky osob.  (Česká televize, nepřekvapivě, prezentuje hrubě zkreslené zpravodajství, propagandu izraelské armády, která líčí ubohé a vražděné  lidi z Gazy jako "teroristy".)

Amnesty International:
Jsme svědky děsivého porušování mezinárodního práva a lidských práv. Potvrzeno, že bylo usmrceno 38 lidí, včetně dětí a nezletilých. Téměř 2000 osob bylo v Gaze zraněno. Mnoho má zranění hlavy a prsou. Více než 500 lidí bylo zraněno ostrou střelbou. Tato hrůza musí okamžitě skončit.

Palestinec na motocyklu uhýbá před kulkou:Izraelská armáda tvrdí, že protestů je zneužíváno pro "terorismus". Tři muži se pokusili u plotu v Rafah umístit výbušnou nálož. Izraelská armáda je všechny tři usmrtila:Haaretz informoval, že je už 37 mrtvých:
Trump Izraeli poblahopřál:Podrobnosti v angličtině ZDE

 

29541

Spojené státy jsou samy se sebou v trvalém válečném stavu

14. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


Od samého počátku existovaly dvě Ameriky, mezi sebou v trvalém konfliktu, píše ve své nové studii Sarah Churchwell. První, kterou vytvořil britský pirát Walter Raleigh, byla ohnivá, nepředpověditelná a pirátská. Byla založená na kolonii, vzniklé ve Virginii za anglické královny Alžběty I. Tito lidé, nerespektující žádná pravidla, se usadili na americkém jihu a západě. Druhá Amerika, na severu, byla založena na novoanglickém puritánství. V roce 1630 viděl její ideolog John Winthrop tuto novou společnost jako "město na kopci", světlo naděje.

Trump řeší politiku jako bulvární TV program - jenže tohle není jeho show

14. 5. 2018

čas čtení 4 minuty

Velké poučení z posledního Trumpova týdne v politice - kdy zrušil americký podpis pod jadernou smlouvou s Íránem a optimisticky se připravuje na summit s Kim Jong-unem, je jasné: Chcete-li, aby vám Amerika při vyjednávání naslouchala, vyplatí se mít jaderné zbraně, píše Julian Borger.


Chvála, kterou Trump zavalil "výtečného" Kima, který provedl šest jaderných zkoušek, ostře kontrastovala s vitriolem, jímž zahltil Írán, který dodržoval mezinárodní smlouvu, že jaderné zbraně vyrábět nebude.

Trump v úterý záměrně porušil tuto dohodu nejdramatičtějším možným způsobem, obnovil všechny americké sankce proti Íránu a vyhrožoval evropským a dalším zahraničním firmám americkými sankcemi, pokud budou dál obchodovat s Íránem.

Lidi, sdílejte, prosím, články z BL se svými přáteli a známými a mluvte s nimi o nich

10. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Tuhle se mě kdosi zeptal, zda po čtyřiceti letech života v Británii mám pro Čechy cizí přízvuk. Jazykově tedy ne, ale kulturním, hodnotovým systémem určitě ano. Čtyřicetileté kritické srovnávání poměrů v ČR a v jiných zemích světa, především v Británii, nutně musí vést k jiným postojům, než jaké zastává většina domácího českého obyvatelstva, která nikdy nikde v zahraničí delší dobu nepobyla, a způsobu uvažování lidí ve vnějším světě moc nerozumí, přestože právě tito lidé přímo a dlouhodobě ovlivňují jejich způsob a kvalitu života.

Je nám dobře známo, že způsob myšlení a uvažování, který zosobňují Britské listy, jsou drtivé většině českých občanů naprosto cizí.

Přesto si myslíme, že je nesmírně důležité, aby myšlenky, které v Britských listech přinášíme do českého prostředí, byly více sdíleny a aby se o nich víc v ČR mluvilo a diskutovalo.

Chtěli bychom, abyste nám pomohli vykročit z uzavřené bubliny Britských listů.

Prosíme, sdílejte naše články, informujte o nich své přátele, příbuzné a známé a mluvte s nimi o nich.

Děkujeme

Jan Čulík

K dvoustému výročí narození Karla Marxe

14. 5. 2018 / Tomáš Korda

čas čtení 5 minut

 K tomu: 

Varoufakis: Marx a Engels v Komunistickém manifestu předpověděli dnešní predátorský kapitalismus, nepsali o slabém kapitalismu z 19. století


Nedávno jsme si připomněli narození myslitele, jehož učení, myšlení a filosofie se staly ideologií ospravedlňující minulý režim. Zvláště pak pro post-komunistickou zemi musí proto vyvstat problém, jak s Marxem naložit, jak si tohoto myslitele připomenout, jak se k němu vztáhnout. Už zde ale můžeme předeslat, že se to nepodařilo. Ani po třiceti letech bez cenzury se našemu osvobozenému myšlení (brázdící moře facebookových bublin) nepovedlo navázat poměr k Marxovi, který by mu byl hoden.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

29944

Jak jsem zase potkal skotskou premiérku

13. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Náhodou při zábavném programu v neděli odpoledne  v jednom glasgowském parku. Prostě náhodou tam byla, bavila se s lidmi (je velmi populární), sedla sí mezi ně na okraj arény. Připomnělo mi to historky o tom, jak údajně TGM v pátek večer chodil sám z Pražského hradu pěšky na Vinohrady přes město na schůzku Pátečníků do bytu k Čapkovým. Je příjemné žít v zemi, kde se premiérka nevyvyšuje nad ostatní. Žádní policisté, žádná ochranka.

Mimochodem, zábavný program v parku, při příležitosti 450. výročí bitvy v Langside o vládu královny Mary, Queen of Scots, byl nevěřitelně inkluzivní a pro mnoho Čechů asi nepřijatelně levicový. Zdůrazňoval demokratičnost a vstřícnost a přátelství vůči všem imigrantům, ať jsou odkudkoliv, kteří si Skotsko učinili svým domovem. Zajímavé, že na rozdíl od daleko většího národa Čechů nebo Maďarů se pětimilionoví Skoti nebojí, že jim imigranti zničí jejich národní identitu. Že by to mělo něco společného s národním sebevědomím? 

Britské studentské organizace požadují druhé hlasování o brexitu

13. 5. 2018

čas čtení 3 minuty


Studentské organizace, zastupující téměř milion mladých lidí studujících na 60 britských univerzitách, požadují referendum o konečné dohodě ohledně brexitu. Mají velký strach, že odchod Británie z Evropské unie bude mít katastrofální dopady na jejich budoucnost.

Studentské organizace předvídají povstání mladých Britů během nadcházejících měsíců. O tomto víkendu posílají dopisy svým poslancům, v nichž požadují, aby podpořili "lidové hlasování", které bude muset schválit konečnou dohodu britské vlády s Evropskou unií ohledně brexitu.

Studenti konstatovali, že plánují protestní akce, které budou daleko rozsáhlejší než protesty z roku 2010 proti astronomickému britskému univerzitnímu školnému (studium na anglické univerzitě stojí 9000 liber, tedy 270 000 Kč, ročně).  

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Facaebook popřel, že ruské reklamy ovlivnily hlasováni o brexitu. Skutečnost je jiná

13. 5. 2018

čas čtení 3 minutyPracovníci firmy Facebook, kteří byli vyslýchání v britském parlamentním výboru pro digitální záležitosti, kulturu, média a sport, tvrdili, že neobjevili žádné ruské reklamy, cílené na britské voliče během kampaně pro brexit. Ve skutečnosti však najdete v dokumentaci, zveřejněnou americkým Kongresem, celou řadu případů, kdy ruské reklamy umístěné na Facebooku ovlivňovaly voliče v Británii. Především to byly reklamy snažící se vyvolávat nenávist vůči imigrantům. 


Tyto reklamy umístila na Facebooku Kremlem financovaná Agentura pro výzkum internetu cíleně na ovlivňování britských voličů 9 dní před referendem o brexitu. Nechápu, proč je Facebook předal americkému Kongresu, ale ne britskému parlamentu:


Robotizace bude vbrzku znamenat konec call center

13. 5. 2018

čas čtení 1 minutaDo tří let zmizí v Británii přibližně 46 000 pracovních příležitostí v dnešních call centrech

Na výročním setkání developerů firmy Google, které se konalo minulý týden v Kalifornii, ohromila firma Google přítomné neuvěřitelnými schopnostmi svého softwaru virtuálního asistenta, který mluví nyní tak bezchybně a plynule, že lidé, jimž telefonuje, vůbec netuší, že nemluví s člověkem.

Vypovídá to, jaká má národ média, o charakteru jeho obyvatelstva?

12. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Hlavní zprávou dne ve většině britských médií je zpráva  mimořádné reportérky OSN pro rasismus, že v Británie výrazně stoupla po hlasování pro brexit míra rasismu.

Najdete to na titulních stranách většiny sobotních britských deníků:

Jen ultrapravicový Daily Mail na reportérku OSN zaútočil.

(Mimochodem, středoevropské země mají velké štěstí, že v důsledku orientalismu a neznalosti jiných jazyků než angličtiny jsou pro OSN neviditelné - pokud reportérka OSN pro rasismus kritizuje Británii, z míry rasismu ve střední Evropě by se asi zbláznila. Dobře, že o těch zemích nic neví.)

Velmi mě ale zaujal komentář jednoho čtenáře na fóru deníku Guardian.

Je pravda, "řekni mi, jaká média čteš, a já ti řeknu, jaký jsi"? A platí to i v Česku?

Posuďte sami:

Když Andrej Babiš důvěru získá, už ji nikdy neztratí

12. 5. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

To jenom "abychom nebyli překvapení". Na rozdíl od vztahů mezi lidmi se u vlády důvěra snadno získává, ale těžko ztrácí. Pokud navrhovaná vláda (menšinová s podporou KSČM) získá důvěru, už o ni pravděpodobně nikdy v tomto volebním období nepřijde. Andrej Babiš může poté, co se skupinka soc-dem ministrů naučí trefit do svého kanclu, tyto ministry klidně odvolat, vyměnit, či dělat cokoli jiného proti koaliční smlouvě. Tím sice "skončí koalice", ale vláda s důvěrou a plným mandátem ne, a k prohlasování potřebných zákonů Babiš už svého bývalého koaličního partnera nepotřebuje. Žádná vláda v demisi, ale plnohodnotná vláda s plným mandátem.

Východoevropské země: Žena má být v kuchyni, muž má vydělávat

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Konečně je Bulharsko aspoň v něčem v EU na prvním místě, poznamenává ironicky bulharský komentátor. Ostatní východoevropské země nejsou však daleko za ním, včetně Česka. Znamená to, že komunismus navěky odsoudil ženy k podřadné a utlačované roli v těchto společnostech? (JČ)


NYT: Viktor Orbán chce ovládnout Evropskou unii

11. 5. 2018

čas čtení 1 minuta


Po svém vítězném tažení, kdy si volbami zajistil třetí funkční období jako premiér v Maďarsku, Viktor Orbán se podle deníku New York Times nyní chystá prosadit svůj model neliberální demokracie v celé Evropské unii. V předvolební kampani si vymyslel, a děsil tím Maďary, že maďarský národ ohrožuje "mezinárodní kabala, která chce ochromit maďarskou suverenitu. Kdyby Orbán nebyl znovuzvolen, Maďarsko by zaplavili migranti."

Nyní chce Orbán tuto svou politiku prosadit pro celou Evropskou unii.

"Jsme už mrtví." Gaza je obrovský koncentrační tábor. Její obyvatelé, bez budoucnosti, páchají sebevraždu

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaV Gaze usmrtila v posledních týdnech střelbou  izraelská armáda 40 Palestinců a tisíce lidí zranila, když demonstranti požadovali právo návratu na území, odkud byli vyhnáni před sedmdesáti lety.

Avšak situace v Gaze je strašlivá i jinak. Ve čtvrtek vysílaly Channel 4 News tuto děsivou reportáž o lidech žijících v Gaze, lidech bez možnosti realizace, bez peněz a bez budoucnosti. V reportáži vidíte matku několika dětí, jímž právě zavraždili Izraelci otce. Nemá tušení, jak by se o ně mohla postarat a pomýšlí na sebevraždu.

Sebevraždy jsou v obyvatelstvu Gazy nesmírně vysoké, přestože jsou podle islámu smrtelným hříchem a tabuovým tématem, lidé o nich mluví zcela běžně. Je to pro ně jediná cesta úniku.

Česko je před ekonomickým rozvratem v důsledku automatizace, Babiš škrtá investice do výzkumu a vývoje

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaPovede ožebračení v důsledku automatizace znovu k pokusům zavést komunismus?

Propadnou se v důsledku robotizace regiony v ČR do nezaměstnanosti?

ČR neinvestuje do inovací a není připravena na robotizaci

Ráj montoven

Británie: Kampaň za brexit dostala pokutu 2 miliony Kč za porušování volebního zákona

11. 5. 2018

čas čtení 1 minutaKampaň za brexit Leave.EU, v jejímž čele stál milionář Arron Banks, dostala pokutu 70 000 liber (2 miliony Kč) a na její ředitelku bylo podáno trestní oznámení londýnské Metropolitní policii poté, co britská státní Volební komise zjistila, že Leave.EU během referenda o brexitu mnohokrát porušila volební zákon.

Vyšetřování zjistilo, že organizace Leave.EU  protizákonně překročila svůj statutární limit na volební výdaje nejméně o 10 procent a úřadům podala nepřesné a nedopracované finanční zprávy.

Středovýchodní Evropa čelí ostrým škrtům dotací z EU

11. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

 Eastern Europe faces sharp cut in EU funding https://t.co/vn42rPelktCelá řada "východoevropských" členských zemí EU přijde o dotace z EU - půjde o škrty ve výši až o jedno procento HDP těchto zemí. Tyto škrty vejdou v platnost v novém sedmiletém rozpočtovém období EU od roku 2021. 

Škrty budou ještě hlubší, pokud se Evropská komise rozhodne přesunout část svých plánovaných výdajů ve výši 1,25 bilionu euro z východní Evropy na svou jižní periferii. 

Írán a Izrael nemají zájem jít v této chvíli do vzájemné války

11. 5. 2018

čas čtení 2 minuty
 

Írán nyní potřebuje absorbovat škody, které mu činí izraelské letectvo, píše Martin Chulov. Íránští předáci investovali mnoho životů a velké množství peněz do vytvoření své přítomnosti v troskách Sýrie. Z chaosu pro ně vznikla bezprecedentní možnost zkonsolidovat svou vojenskou přítomnost na prahu Izraele.

O přímou konfrontaci s izraelským státem usilují někteří nejvlivnější vojenští velitelé v Íránu, především generálmajor Qassem Suleimani, jehož jednotky obviňují izraelští činitelé z toho, že vypálily časně ráno ve čtvrtek dvacet raket směrem ke Golanským výšinám.

Guardian: Trump vytvořil narativ pro válku s Íránem

11. 5. 2018

čas čtení 3 minutyHlas Donalda Trumpa v zahraniční politice je hlasem, který osciluje mezi drzou arogancí a ulepenou samolibostí, míní redakční komentář listu Guardian. Trump šíří nadřazenost zpoza téměř neskrývaného postoje pohrdání. Tím, že odstoupil od jaderné dohody s Íránem, Trump riskuje, že udělá z Íránu outsidera, vyvolá jaderné závody ve zbrojení na Blízkém východě a předá moc fundamentalistickým extremistům v Teheránu. Dohodu, kterou schválila OSN, mají nahradit Trumpovy bombastické sliby větší americké nezávislosti a menšího množství omezení.

Soud: Smíme nadále říkat Okamurovi Pitomio

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


Britská vláda se hluboce omluvila libyjskému disidentovi a dala jeho manželce odškodné 15 milionů Kč

11. 5. 2018

čas čtení 2 minutyPremiérka Theresa Mayová se hluboce a bezprecedendně omluvila za britskou roli v "děsivém" zacházení s libyjským disidentem Abdelem Hakime Balhajem a jeho manželkou Fatimou Boudchar, které v roce 2004 unesla CIA a MI6 a vydali je na mučení Muammaru Kaddáfímu v Libyi.

Britský generální prokurátor Jeremy Wright přečetl v Dolní sněmovně hluboce omluvný dopis Theresy Mayové a oznámil, že Boudcharová, která byla těhotná, když byla unesena, dostane od Británie odškodné ve výši půl milionu liber. Belhaj o odškodné nežádal a žádné nedostal.

Izrael publikoval záběry zničení moderního ruského systému protivzdušné obrany

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Izrael publikoval videozáznam zničení nejmodernějšího systému protivzdušné obrany v syrském arzenálu - komplexu Pancir S1/SA-22 Greyhound během odvetných útoků na syrské cíle po íránském raketovém ostřelování.


Moskva: Izraelský odvetný útok proti Sýrii sestával z 28 letounů, použil 70 raket

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Izraelské údery proti Sýrii sestávaly z 28 bojových letounů a celkem bylo použito zhruba 70 raket, oznámilo ruské ministerstvo obrany. "Při útoku bylo použito 28 izraelských letounů F-15 a F-16, které odpálily zhruba 60 raket vzduch-země na různé části Sýrie. Izrael také odpálil více než 10 taktických raket země-země," tvrdí ministerstvo v prohlášení citovaném agenturou Interfax.

 

Celý text v angličtině: ZDE

Krize na Golanských výšinách aneb Co zůstává pod povrchem

11. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Přiznám se, že mne íránský útok na izraelské pozice na okupovaných Golanských výšinách docela zaskočil, neboť Teherán je v těchto dnech na tapetě více než obvykle. Íránci se totiž do poslední chvíle snažili, aby přežila dohoda s velmocemi o jaderném programu (JCPOA). Jakákoliv vojenská provokace z jejich strany proti Izraeli představuje hned dvě zásadní rizika: 1.Tel Aviv může získat tolik potřebný důkaz o zlých ajatollázích toužících smazat Izrael z mapy světa a může eskalovat vojenské údery proti íránským cílům v Sýrii. 2. Evropští spojenci USA mohou přehodnotit svůj postoj vůči JCPOA a Írán by se opět ocitl v bezútěšné mezinárodní izolaci.

29943

Dogmatismus, religiozita a většina

10. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minutyAutor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Bohumil Kartous to ve svém dnešním textu implicitně naznačuje, ale přece to neřekne úplně natvrdo: dogmatické myšlení je spojené s většinovostí, s masou, nikoli s religiozitou jako takovou. Problém je masová religiozita, problém je masový ateismus, problém je masové umění, masová filozofie. Ostatně křesťanství nemělo dogmata až do chvíle, než se stalo oficiálním a nakonec většinovým náboženstvím Římské říše. A dogmata vznikala mocenskými spory různých frakcí v církvi.

Náměstek předsedy Českého olympijského výboru ohromil mezinárodní komunitu....

10. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Přečtěte si reakce pod tímto tweetem:


Evropa musí Spojené státy potrestat za pokus zlikvidovat íránskou dohodu

10. 5. 2018

čas čtení 3 minutyÚtok Donalda Trumpa proti jaderné dohodě s Íránem na základě vysoce pochybných a přímo lživých argumentů je činem svéhlavého diplomatického vandalismu, který je velmi nebezpečný. Ovšem Trumpova krátkozraká pošetilost je zcela v souladu s dlouhou historií obdobně katastrofálních politických kroků učiněných na Blízkém východě předchozími americkými prezidenty, píše Simon Tisdall.

Britská Dolní sněmovna ovládnuta idioty a šílenci

10. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


Stojí za to zaznamenat pár ironických postřehů parlamentního zpravodaje deníku Guardian Johna Craceho, abyste si uvědomili, že britskou politiku zcela ovládli šílenci.

Článek začíná: 

Corbyn se vytasil s revolučním plánem - mluvit v parlamentě stručně, jasně a k věci a pokládat otázky, na něž chce národ odpověď. Mayovou tím zcela zlikvidoval.

Jeremy Corbyn přestal v parlamentě při interpelacích nesrozumitelně blábolit a přijal revoluční plán: Bude mluvit jasně, stručně a k věci. 

Sunday Telegraph odsouzen k odškodnému 900 000 Kč za pomluvu ředitele londýnské mešity

10. 5. 2018

čas čtení 2 minutyKonzervativní týdeník Sunday Telegraph byl odsouzen k výplatě odškodného ve výši 30 000 liber (900 000 Kč) generálnímu tajemníku mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park poté, co ho falešně vykreslil jako stoupence násilného islamistického extremismu v neohrabaném pokusu zdiskreditovat šéfa Labouristické strany Jeremyho Corbyna.

Stadion (2018)

10. 5. 2018 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 8 minut

Od té doby, co jsem se v roce 2014 přestěhoval do Brna, podporuju, ať už je tomu jakkoliv, fotbalový klub Zbrojovka Brno. Dnes je ten klub úplně jiný, než jaký byl ještě v minulé generaci - když jedinkrát pořádně vyhrál, v sezóně 1977-1978, byly svědky jeho vítězství tisíce fanoušků na Stadionu Za Lužánkami, což kdysi býval největší stadion v Československu. Ten stadion byl tak velký, že tam bylo zaznamenáno všech deset nejnavštěvovanějších českých fotbalových zápasů, nejvíce lidí přišlo v roce 1996, celkem více než 44 000 lidí, sledovat, jak hraje Zbrojovka Brno proti týmu Slavia Praha.

V USA jsou deportacemi ohroženy stovky tisíc lidí

10. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Trumpova administrativa oznámila, že ukončí dočasný ochranný status (TPS) pro téměř 90 tisíc Hondurasanů s tím, že se tito lidé musejí vrátit zpět domů. TPS je imigrační status poskytující v USA ochranu cizím občanům, kteří se z bezpečnostních důvodů nemohou vrátit domů. Tento status jim umožňuje legálně žít a pracovat ve Spojených státech. Kritikové poznamenávají, že Honduras je zemí zachvácenou násilím; zemí, kde Obamova administrativa v roce 2009 podpořila vojenský převrat. Trumpův kabinet ukončil ochranný status také pro obyvatele Salvadoru, Haiti, Nepálu, Nikaragui a Súdánu. Celkově se jedná o 300 tisíc osob. Bílý dům obnovil TPS pouze pro Syřany a obyvatele Jižního Súdánu.

Více informací v angličtině ZDE

Glosa

Divadelní představení Zeman-novičok

10. 5. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Divadelní představení Zeman-novičok je na úrovni ochotnického divadla Hodonín. Herci hrají jako o život, rejža se snaží, ale je to tak průhledné, že divák už v prvním dějství vše prokoukne a je mu jasné, jak to dopadne. První dějství: Zeman se "zeptá" tajných služeb, jestli se u nás nevyráběl novičok. Již nyní je všem divákům jasné, že ve třetím dějství se ukáže, že fakt vyráběl a že to tázající ví dopředu, protože to takhle přečetl ve scénáři, který mu strčil do ruky Nejedlý.

29766

Bodláky Václava Duška

Jarmark blaženosti

10. 5. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Jarmarečníci nabízejí sladkokyselá partajní lízátka, laciné koblihy, zaručenou pravdu, zemi Pánu zaslíbenou, ověřenou světovou vojenskou techniku, mírovou železnou oponu, zahraniční bludy, zdravotní pohodu, právní ochranu, štěstí větší mušky zlaté – kývněte na koupi, prodávají lacino, záruka netřeba, k čemu váhat, jarmark objevů skončí rychle, jako začal. Zameteme, poklidíme, připravíme náměstí k novým a nevídaným rejdům; váhaví střelci utřou, bohužel. Jarmark blaženosti není nekonečný. Evropská železná košile jest nám nepohodlně těsnou. Dusí nás nesmyslné předpisy nadměrně placených strejců a tetinek, suchá nařízení, řízné pokyny, kontrola vydaných prostředků; budeme-li si vládnout sami bez EU, bude veselo, namoutě, zaraduje se náš podřipan a vykročí bez bázně a hany vstříc absolutní svobodě. O žebrácké holi se sejdeme u vyschlých pramenů v utajených chýších – poslouchat plky nadutých cizinců nemusíme. Dvakrát měř a jednou řež. Potrefení frňáci – nejraději mají navýsost jedinou pravdu, vlastní – ikvé tykve kvete v nebývalé hojnosti.

28449

Foldyna a česká kulturní identita

10. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Pan místopředseda sociální demokracie Foldyna ve svém emotivním videu, v němž se snaží vysvětlit, že se za své bratříčkování s ruským prorežimním gangem motorkářů nemá proč omlouvat, si bere za rukojmí českou historii, české umělce a dokonce – k mému naprostému šoku – i filozofy. Takže dědictví českého myšlení a české kultury je láska k samoděržaví? Puškin na začátku 19. století napsal: „Občanům pro potěšení / ať na popravčím lešení / na střívku posledního popa / poslední panovník se houpá!“ A sociální demokrat ve 21. století hájí hodnoty Svaté aliance oltáře a trůnu!

Kdo vlastně řídí zahraniční politiku Bílého domu?

10. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Pověst skvělého a neomylného byznysmena, jíž se tak rád holedbá Donald Trump, utrpěla další vážnou ránu poté, co Bílý dům oznámil odstoupení od jaderné dohody s Íránem a obnovení tvrdých sankcí proti této zemi. Koneckonců jednostranné vypovězení této dohody může ohrozit americkou ekonomiku, neboť ta je stále závislá na stabilních cenách ropy. A třebaže na Blízkém východě nemusí v dohledné době vypuknout další ničivý konflikt, následky tohoto hloupého strategického rozhodnutí mohou být nedozírné.

29869

Maďarsko a Rusko drží paradoxně relativní prosperita

Neidealizujme dřívější politiky

10. 5. 2018 / Marek Beneš

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Poslechl jsem si rozhovor Boba Kartouse s Janem Čulíkem o mezinárodní politice. Mám k tomu několik poznámek. Nepochybuji, že dnešní politici jsou nekvalitní a lžou. Jen jestli si ale neidealizujete ty předchozí. Pokud jde o Lincolna, tak stačí vidět Spielbergův film Lincoln o tom, jakými machinacemi, uplácením, podvody a lžemi zmanipuloval machiavelisticky kongres, aby prošel 13. dodatek ústavy o zrušení otroctví. Velmi poučné. A Masaryk, vynechám-li jeho báchorky o počtu Němců v Čechách a pohádky o československém národu, které ministerský předseda Lloyd George nesnášel jako nesnášel Masarykovy lži, tak za mistrovský podraz a válečnou lest je třeba vidět třebas československý útok na Polsko na Těšínsku v šestidenní válce v lednu 1919, kterou zahájil plukovník Šnejdárek na přímý rozkaz Masaryka proti vůli velmocí. Prosím, pojďme vidět všechny velikány ve všech barvách se všemi klady a zápory.

Stadion (2018)

10. 5. 2018 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 6 minut


Since moving to Brno in 2014 I have, for better or worse, thrown my support behind FC Zbrojovka Brno. The club today are far different from that of a generation ago – their only title win, in season 1977-78, was witnessed by thousands of supporters from the terraces of Stadion Za Lužánkami, once the largest stadium in Czechoslovakia. Such was the size of the place, the entirety of the top ten of highest Czech football attendances have been there, the largest being a crowd of over 44,000 to watch the team play Slavia Prague in 1996.

29943

Bezbrannost vůči dogmatu, anomie, limity společenského vývoje a problém vnitřně rozvrácených společností

Smiřme se s tím, že lidská společnost zůstává v mnoha ohledech primitivní

10. 5. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V poosvícenské, vědou a výzkumem řízené společnosti, se zažila představa, že poznání zakládá progresi. To není tak úplně pravda. V přírodních vědách způsobí určité poznání změnu paradigmatu, jako třeba přechod od Newtona k Einsteinovi. Děje se tak proto, že paradigma je udržováno vysoce specializovanou skupinou vědců. I tak, jak konstatuje Max Planck, se nové poznání neinstaluje čistě tím, že lépe vysvětluje či objasňuje dosud nepoznané, ale tím, že zastánci starého paradigmatu přirozeně odejdou. Tento efekt lze vztáhnou obecně, nejen na vědu, ale i na společenské změny. Uvědomme si ale, že pokud je tak těžké ustoupit řekněme od pouštění žilou jako zaručeného prostředku zvyšování úmrtnosti pacientů, je skutečně jen malá šance, že od podobných dogmat upustíme na úrovni společenské. Jinými slovy, za clonou technologického vývoje, zvyšování standardu a postupné kulturní transformace přísně evolučních principů je oblast, ve které se vše odehrává podle principů, které jsme jako společnost s naivitou sobě vlastní považovali za překonané. Daniel Kahneman tomu říká myšlení rychlé a pomalé, přičemž tomu pomalému přisuzuje racionalitu. Dá se na to ale dívat i naopak: to pomalé v lidském myšlení je naopak kontinuita spojující high-tech lidskoprávní společnost s tlupou primátů.

Deputy Head of the Czech Olympic Committee: Women should avoid top sports, their role is to be mothers

9. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

“Women in principle do not want to win. They always want to achieve  only a honourable draw. Most women’s sports trainers will tell you that women prefer to train only rather than to actually participate in competitive games for real.” These are the views of Zdeněk Haník, the Deputy Head of the Czech Olympic Committee, as he expressed them recently in an article he wrote for a Czech newsmagazine.

The article was the reason why Haník has now been interviewed by the Czech videochannel DVTV. In the interview, conducted by Martin Veselovský, Zdeněk Haník elaborated:

Jak reagovat na populisty

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Německo: AfD odmítne odpovědět na otázku deníku Bild, všichni novináři odejdou. 

USA: Trump vyloučí určitá média, všichni ostatní novináři zůstanou na místě.


ČR má čtvrtý nejznečištěnější vzduch v Evropské unii

9. 5. 2018

čas čtení 6 minut

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA

 
Silně znečištěné ovzduší v ČR se zdaleka netýká jen Ostravska. Mezinárodně doporučený hygienický limit [1] pro koncentraci nebezpečného jemného prachu splňují u nás jen odlehlé lokality na Šumavě a několika dalších místech [2, přiložená mapa]. Ukázala to nedávná aktualizace databáze znečištění ovzduší Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Přitom podle českého zákona o ochraně ovzduší mají s plněním limitu problém pouze části průmyslového Ostravska. Český limit je totiž 2,5 x vyšší než zmíněné doporučení WHO [3]. To vytváří dojem, že znečištění prachem se týká hlavně severní Moravy a vybraných (například dopravně zatížených) míst. Zlepšit tuto situaci mohou právě nyní poslankyně a poslanci v projednávaném zákonu o ovzduší. 

Česko je jemným polétavým prachem zatíženo celoročně a téměř všude. Proto jsme po Bulharsku, Polsku a Maďarsku čtvrtá nejznečištěnější země EU [4], v průměru překračujeme doporučený roční limit dvojnásobně, na některých místech až téměř čtyřnásobně.

"Trumpův právník dostal půl milionu dolarů od ruského oligarchy blízkého Putinovi"

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaMichael Avenatti, právní zástupce pornografické herečky Stormy Daniels, zveřejnil obvinění, že Michael Cohen, Trumpův právník, obdržel půl milionu dolarů od americké pobočky investiční firmy Renova, kterou vlastní Viktor Vekselberg, ruský miliardář s těsnými vazbami na Vladimíra Putina.


Netanyahuova moudrost - a ve vleku tohohle člověka je Donald Trump...

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

V září 2002 řekl Benjamin Netanyahu v americkém Kongresu, že je "stoprocentně jasné", že Saddám Usajn vyvíjí jaderné zbraně. Dodal: "Zaručuji vám", že svržení Saddáma Husajna bude mít "v celém regionu obrovsky pozitivní dopady".


Trump provedl radikální a nebezpečnou změnu světového pořádku

9. 5. 2018

čas čtení 3 minuty

Pamatujte na den 8. května. Historie o něm bude možná mluvit jako o dni, kdy Spojené státy opustily svou víru ve spojence, píše v deníku Financial Times Edward Luce. Odchod Donalda Trumpa z dohody o Íránu znamená, že tu mezinárodní dohodu porušil Washington a nikoliv Teherán. Poprvé po mnoha desetiletích jednají Spojené státy bez jediného evropského spojence. Trump zcela bez problémů izoloval Ameriku od západního světa.

První obětí tohoto Trumpova rozhodnutí je jakékoliv zdání globálního pořádku. Spojené státy se nyní octly v osamělé skupině s Izraelem a se Saúdskou Arábií na jedné straně toxického porušení mezinárodní dohody.

Šokující porážka v Horní sněmově: Mayová bude muset nechat parlament hlasovat o členství v jednotném evropském trhu

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Poslanci britské Dolní sněmovny budou moci hlasovat o tom, zda Británie má po brexitu setrvat v Evropském hospodářském prostoru - znamenalo by to setrvání v jednotném evropském trhu, poté, co v této věci byla britská vláda poražena hlasováním v Horní sněmovně. Znamená to, že brexitová strategie Theresy Mayové i Jeremyho Corbyna byla během posledních 24 hodin zlikvidována. 83 labouristických poslanců Horní sněmovny hlasovalo pro tento návrh a otevřeně ignorovalo příkaz labouristických činitelů pro stranickou disciplínu, kteří takové jejich hlasování zakázali.

Lordi v Horní sněmovně hlasovali proti zákonu o brexitu v posledních dnech třináckrát.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

18176