O elitách a společnosti

17. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Představte si situaci, že máte zemi, kde policie, prokuratura i soudy chronicky slouží mafii. Všeobecně se to ví, píše se o tom v novinách, dokonce v sousední bratrské zemi bývá onen soudní systém dáván jako varovný příklad mafiánského zabetonování tzv. soudcovské samosprávy. Co s tím? Demonstrace? Volby? Lidové soudy a soudci-rychlokvašky?

Co lze a co nelze ovlivnit

17. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Podle Karla Dolejšího, opírajícího se o text „řízené protitankové střely Codyho Roche“(sic), existují styčné plochy mezi „alternativní levicí“ a ultrapravicí, a to v souvislosti s protežováním represivních režimů, jakož i nenávistí vůči „imperiálnímu“ Západu a Izraeli. Jenže stoupence a představitele levice nelze en bloc házet do jednoho pytle s nesoudnými apologety Asadova režimu jen proto, že mají řadu výhrad vůči masmediálnímu evangeliu o konfliktu v Sýrii. Je ale naprosto logické, že západní levice, ostatně jako každý, komu záleží na dodržování lidských práv, se více soustředí na zločiny západních vlád a jejich spojenců.  

Rozhovor Britských listů 164.

Ničí sociální sítě demokracii?

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaPřispívá existence sociálních sítí k tomu, že politiku v mnoha zemích světa ovládli populisté? A jak se proti tomu bránit? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s politologem Jiřím Pehem Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. května 2018.

Ministerstvo zemědělství ČR neumožnilo výsadbu stromů, které by přežily

17. 5. 2018

čas čtení 9 minut

NÁVRH NOVÉ VYHLÁŠKY UMOŽŇUJE VYSAZOVAT AŽ 75% SMRKŮ I TAM, KDY SMRKY NYNÍ HYNOU


tisková zpráva hnutí Duha


Ministerstvo zemědělství (MZe) mění důležitou vyhlášku, která mimo jiné určuje druhovou skladbu lesů. Převažující výsadbu smrku přitom nemění vůbec. Hnutí DUHA to označilo za skandální. MZe chce dál ponechat smrk jako hlavní dřevinu i v oblastech středních nadmořských výšek, kde podle vědeckých modelů bude hynout, a dokonce i tam, kde se již nyní smrkové porosty plošně rozpadají. Vyhlášku poslalo Mze do meziresortního připomínkového řízení [1]. 

Ruský tisk šokován návrhem zákona, který chce kriminalizovat zahraniční firmy za dodržování protiruských sankcí

17. 5. 2018

čas čtení 2 minutyNa titulní stránce dnešního vydání  listu Vedomosti je hrozivý záběr ostnatého drátu a titulek varuje, že mnoho lidí by mohlo bý trestně stíháno, pokud bude schválen zákon, jehož první čtení už prošlo ruským parlamentem, že když manažer nějaké firmy odmítne podepsat obchodní smlouvu s ruskou institucí postiženou západními sankcemi, bude pokutován  částkou 600 000 rublů, anebo odsouzen na 4 roky do vězení. Většina právníků a manažerů zahraničních firem působících v Rusku podle tohoto listu charakterizovala tento návrh zákona jako absolutní noční můru - snahu posílat do vězení zahraniční manažery, kteří plní západní protiruské sankce.
List cituje také prohlášení Svazu ruských průmyslníků a podnikatelů, které varuje, že nový zákon vytváří možnost bezdůvodného trestního stíhání a riziko poklesu zájmu zahraničních firem investovat v Rusku. Hrozí, že ruské úřady "jsou schopny stlačit pedál plynu a rozjet se rychle směrem do propasti. Být rukojmím takového řidiče je nebezpečné. Lepší je řidiče vyměnit, anebo alespoň vystoupit z auta. A zahraniční firmy tuto možnost mají."

List Moskovskij komsomolec  varuje, že tento zákon povede k odchodu zahraničních firem z Ruska.

A Nezavisimaja gazeta publikovala článek s názvem "Šílenství jako národní myšlenka": "Šílenství je naší hlavní národní výsadou. Doposud to bylo jedinou národní myšlenkou, kterou jsme kdy měli. My bez šílenství nedokážeme žít. Není naprostým šílenstvím, že se celonárodně radujeme z toho,  že se Západ, který je dvacetkrát hospodářsky silnější než my, stal naším národním nepřítelem? Že mnoho lidí na Západě se nás nejen bojí, ale nenávidí nás? Že ani za studené války nebyly protiruské nálady v Americe tak silné? Ruská historie prokazuje, že vášeň pro sebezničení a sebepoškození a je silnější než potřeba vytvářet a zlepšovat náš život."Cena ropy stoupá k 80 dolarům za barel. Ohrožuje svět inflací a snížením životní úrovně

17. 5. 2018

čas čtení 1 minutaPoté, co Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem a uvalil na Írán ekonomické sankce, fracnouzská firma Total oznámila, že do konce roku zruší svou účast na íránském kontraktu o dodávce zemního plynu, pokud od USA nedostane mimořádné svolení se smlouvou dál pokračovat. JE to rána snahám Evropy udržet své dosavadní hospodářské vazby na Írán i bez účasti Ameriky na íránské jaderné dohodě. v důsledku toho stoupla cena ropy typu Brent crude na 79,47 dolarů za barel. Znamená to zvýšení cen benzínu u benzínových pump, inflaci a snížení životní úrovně.  


Vracíme se s cenou ropy do osmdesátek:

 


Human Rights Watch o Gaze: Armáda nesmí střílet do lidí, pokud neohrožují životy

17. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaJe úplně jedno, co je to za lidi
Je úplně jedno, jestli je někdo vyslal, a kdo
Bezpečnostní jednotky nesmějí střílt na lidi, pokud ti lidé neohrožují životy
Pachatelé, kteří usmrtili více než 100 a zranili tisíce lidí na hranici v Gaze musejí být pohnáni k odpovědnosti
Výbor pro lidská práva OSN musí vyslat vyšetřující komisi

Pouhý pokus vstoupit do pohraniční zóny v Gaze, kterou Izrael vyhlásil za zakázanou, ani pokus hranici překročit, nedovoluje použití střelných zbraní.

 

Irský premiér varuje, že Británie vypadne z EU bez jakékoliv dohody

17. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


 Leo Varadakar, premiér Irské republiky, varoval, že pokud bude pokračovat hašteření britské vlády, která stále ještě nevypracovala žádné řešení pro severoirskou hranici a je povinována ho vypracovat do červnového summity EU, který se bude konat v Sofii, Británie vypadne z EU bez jakékoliv dohody. To by bylo pro Británii katastrofou, například by přestal letecký provoz mezi britskými městy a EU.

Pozorovatelé charakterizují neplodné hašteření britské vlády v této pozdní době jako "šokující". Varadakar varoval, že EU a Dublin dosud nedostaly z Británie "vůbec nic, co by se alespoň pokusilo nějak vyřešit současnou slepou uličku", problém s  hranicí EU mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

HRW: Jste dobří teroristé

17. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jestliže říkáte:

"Užívání mučení je v pořádku, protože bojujeme proti teroristům."

 "Zabíjení civilistů je přijatelné, protože bojujeme proti teroristům."

"Bombardování nemocnic je přijatelné, protože bojujeme proti teroristům."

 Tak jste pravděpodobně velmi dobrý terorista.


 

Tillerson varuje Trumpa: Lhaní ohrožuje demokracii

17. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Rex Tillerson, kterého nedávno Donald Trump vyhodil z funkce amerického ministra zahraničí, ve středu varoval, že americkou demokracii ohrožuje "rostoucí krize etiky a integrity".

"Pokud naši vedoucí politikové usilují o skrývání pravdy, anebo jestli my jako lidi začneme přijímat alternativní realitu, která už není založena na faktech, pak jsme se jako američtí občané ocitli na cestě k opuštění své svobody." I malé lži jsou nebezpečné, zdůraznil Tillerson.

"Když my jako národ, svobodný národ, ochabneme ve věci pravdy i v tom, co se zdá být těmi nejtriviálnějšími věcmi, ochabneme ve věci Ameriky."

"Jestliže my jako Američané se nepostavíme proti krizi etiky a integrity v naší společnosti a mezi našimi vedoucími představiteli ve veřejném i v soukromém sektoru - a bohužel občas dokonce i v neziskovém sektoru - pak americká demokracie, jak ji známe, vstupuje do let svého soumraku."


 


Objektivní a nestranná žurnalistika jako "buržoazní přežitek"

17. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Kyrylo Tkačenko analyzuje novou znepokojivou úroveň vzájemné spolupráce a postupné funkční integrace mezi německou antisystémovou ultralevicí a ultrapravicí. Nejen že obě odrůdy extrémistů používají stejný protizápadní "antiimperialistický" narativ ve věci Sýrie nebo Ukrajiny - pořádají už i společné protiukrajinské či proasadovské protestní akce, na nichž se současně mává rudými prapory i hajluje ZDE. Tkačenko dále tvrdí, že ultralevičáky s ultrapravičáky na hlubší rovině pojí nejen zásadní neúcta k faktům, ale také silný antiliberální resentiment - v situaci, kdy fakticky poslední nadějí evropských levicových radikálů zůstal Jeremy Corbyn.

Vyhodí Trump kvůli Kimovi Johna Boltona?

17. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


Zuřivý útok KLDR na nového Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, jestřába, který požaduje, aby se Severní Korea vzdala všech jaderných zbraní tak, jako Libye (což ovšem v očích Severokorejců vyvolává obraz zabitého Muammara Kaddáfího, ležícího kdesi v příkopě, právě proto se Kim Jong-un jaderných zbraní nikdy nevzdá), donutil Donalda Trumpa uvažovat o tom, zda John Boltona odvolat z funkce.

Cobryn konečně přišel na to, jak při interpelacích dostat Mayovou: Stačí se jí ptát na brexit

17. 5. 2018

čas čtení 1 minutaCitujeme pár odstavců z vynikajících satirických skečí z britského parlamentu od Johna Crace:


Jeremy Corbyn si konečně uvědomil, že debatovat při parlamentních interpelacích není tak komplikované. Zejména, když je váš protivník někdo tak zoufale špatný, jako je premiérka Mayová.

Minulý týden se při interpelacích Corbyn začal chovat naprosto jinak než dosud, přestal bezbřeze blábolit, a položil Mayové šest krátkých věcných otázek o brexitu. Bylo to jeho dosud nejlepší interpelační vystoupení. Tuto středu to zopakoval.

"Tak jakpak vám jde brexit?"  zeptal se Corbyn. Theresu Mayovou to naprosto dostalo do slepé uličky. Jako by o brexitu v životě neslyšela, nemluvě o nějakém řešení pro něj. Její ústa se otevírala a zavírala, jako by čekala, až se jí hlas sesynchronizuje se rty. Hmmm, brexit, řekla a čekala ve snaze přimět elektřinu aktivovat její elektronické obvody.

Corbyn dál pokračoval se svou formulí krátkých a věcných otázek. Udržuj to jednoduché, pitomečku. Vlastně ani vůbec nevadilo, že Corbynova vlastní strana má také vůči brexitu naprosto nerealistický postoj. Labouristická strana nemusí předkládat žádné vlastní inteligentní myšlenky. Stačí jen poukazovat na stupiditu vlády. Je to jako střílet ryby v sudu. Lov na občasnou osamocenou mozkovou buňku této vlády pokračuje.


Podrobnosti v angličtině ZDE
 Běsuděsuzmar

17. 5. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta


Volněji můžeme říci „zrychli tempo a kušuj“! Utíkej!! Snaž se!!! Makej!!!! Hrrr!!!!! Zvyšuj růst-růstu-růstu-růstu-růstuuu!!!!!! Protože jinak zhyneš. Kdo neběsní dostatečně rychle – běsní pomaleji než ostatní. Větší a rychlejší! Větší auto, větší dům, VĚTŠÍ DOVOLENOU, VĚTŠÍ FIRMU…! URÁ! VPERJÓD!

Nebylo to tu už nejméně jednou? Víceletky, úderné plnění plánů v rámci budování rozvinuté socialisticko-komunistické pseudo-společnosti? V zájmu strany rodné. Tedy především v zájmu jejích pohlavárů!

Proč lidé v Gaze protestují?

17. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Voda není z 95 procent pitná, elektřina funguje 4 hodiny denně, nezaměstnanost dosahuje 45 procent, 46 dětí trpí akutní anémií, 50 procent dětí si nepřeje žít a dvěma milionům lidí je odpírána svoboda pohybu.
Bruselská čtvrť Molenbeek bude žalovat kontroverzní ultrapravicovou novinářku za pomlouvačný islamofobní výrok

17. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Kontroverzní ultrapravicová britská novinářka Katie Hopkins má problémy: neustále se potýká s žalobami. Psala pro deník The Sun a Daily Mail. V roce 2016 byla internetová verze tohoto deníku Mail Online nucena zaplatit odškodné ve výši 150 000 liber (4,4 milionů Kč) muslimské rodině, kterou Hopkinsová neprávem obvinila z islamistického extremismu. V roce 2017 musela Hopkinsová zaplatit odškodné ve výši 24 000 liber a 107 000 liber soudních výloh za pomluvu spisovatele Jacka Monroea na Twitteru. Koncem roku 2017  byl deník Mail Online nucen zaplatit další velké odškodné a právní výlohy jednomu učiteli, kterého Hopkinsová falešně pomluvila. S Hopkinsovou pak rozvázala spolupráci londýnská rozhlasová stanice LBC a v listopadu 2017 Hopkinsovou vyhodili dokonce i z Mail Online. Od ledna 2018 píše pro ultrapravicový kanadský server The Rebel Media.

Britská vláda je nucena dočasně znárodnit hlavní britskou železniční trať

16. 5. 2018

čas čtení 1 minutaJedna z dvou hlavních britských železničních tratí, šest set kilometrů dlouhá trať z Londýna po východním pobřeží Británie do Edinburku, bude britskou vládou znárodněna. Soukromé firmy Virgin a Stagecoach, které za kontrakt tuto trať provozovat  měly vládě zaplatit 3,3 miliard liber, jsou neschopny tuto částku uhradit.

Tvrzení Hamásu je irelevantní

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Konzervativní web The Times of Israel zveřejnil text, podle kterého představitel Hamásu Salah Bardawi uvedl, že z 61 osob usmrcených v pondělí izraelskou armádou bylo 50 členů tohoto militantního hnutí. Izraelská armáda a bezpečnostní služba Šin Bet soudí, že v pondělí bylo během protestů usmrceno 24 hamásovců. Je ale irelevantní, co tvrdí Hamás (stejně jako je irelevantní, co tvrdí izraelský establishment, protože klíčové jsou poznatky nezávislých pozorovatelů), neboť ten se logicky snaží z tragédie vytřískat politický kapitál. Avšak pokud by to náhodou byla pravda, také hamásovci mají právo protestovat proti nelidské okupaci a blokádě, a to dokonce silou, jak praví Charta OSN. Nesmějí ovšem cílit na civilisty. Jenže to není tento případ, protože během protestů byl lehce zraněn pouze jeden izraelský voják, zatímco celkově bylo usmrceno 111 Palestinců, konstatuje Daniel Veselý.

Slovenská policie vyšetřuje novináře, ne vrahy

17. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Guy Verhofstadt:  Toto ilustruje, proč vyšetřování smrti Jána Kuciaka, prováděnému slovenskou policií, tolik lidí nevěří a proč je zapotřebí přímého mandátu pro Europol, aby tuto vraždu vyšetřil, jak to požaduje Evropský parlament:


Velké mezinárodní pozdvižení vyvolala skutečnost, že slovenská policie 8 hodin vyslýchala novinářku Pavlu Holcovou, která se snažila na Slovensku najít vraha Jána Kuciaka, a pokusila se vloupat se do jejího mobilu. Protestují četné mezinárodní organizace novinářů:
Doufám alespoň, že každá kulka byla oprávněná

17. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jako novinářka nepřestávám být zděšená a znechucená zpravodajstvím tištěné verze deníku New York Times o dění v Palestině. Zde je včerejší otvírák NYT s titulkem Izraelci přemítají: Doufám alespoň, že každá kulka byla oprávněná – prostor je dán Izraelcům, tedy okupující populaci, a nikoliv okupovaným, tedy těm, na které se cílí.    

29949

Pozvánka

Hněv je ve mně, hněv je vně mě

17. 5. 2018

čas čtení 4 minuty

Hněv jako ústřední téma cyklu Agora 2018, který proběhne 18. a 19. května v půdním prostoru Cross Attic. Cílem cyklu je reflexe společenských témat, nálad a emocí skrze performativní umění. Představí se řada místních umělců, ale i zahraniční hosté v čele s britskou političkou, aktivistkou a performerkou Jackie Walker.

29766

Bodláky Václava Duška

Prasklé bubliny

17. 5. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Plkání hrůzu světu nahání; máme mezi sebou skutečně borce, kterým se zježí chlupy, když se kdokoli staví do role vlastence. Vlastenec – omezenec. Vážení sociální demokraté, přestaňte napínat a zkoušet voliče, čeho všeho jste schopni. Chováte se dětinsky a nemáte štěstí na partajní předsedy. Vláda s vámi bude bez vás, máte lví ambice a dluhů na statisíce – skromnost vám neuškodí, přátelé sociálna. V Karáčí o vás nevědí zhola ničeho – vypínáte se ke hvězdám a tonete v bažinách. Nu, nejste sami ku legraci.

Aporie blízkovýchodní propagandy regresívní levice

16. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Cody Roche podrobně mapuje současné spokojené soužití "alternativní levice" na hromádce s ultrapravičáky ZDE. Klíčovou operaci podle něj představovala normalizace diskursu "války proti terorismu" v prostředí, které kdysi samotnou představu války s terorismem rozhořčeně odmítalo. Když však dojde na obhajobu protežovaných utlačitelských režimů u regresívních levičáků, prapor "boje s terorismem" je zvedán a nesen do útoku nejméně stejně zapáleně, jako v případě kovaných neocons.

Trumpovo chování má následky. Vidíme to teď v Gaze

16. 5. 2018

čas čtení 4 minuty

Představte si, jak by zuřily západní vlády, kdyby teroristé usmrtili v jediný den v ulicích Tel Avivu více než 50 Izraelců. Avšak když jde o vraždění, které spáchaly v pondělí izraelské jednotky v Gaze - a dělají to už celou řadu týdnů - mlčení od většiny západních vlád je ohlušující. A co je ještě horší, vznikají pokusy toto hromadné zabíjení ospravedlňovat jako legitimní sebeobranu, píše Jonathan Steele.

Britská vláda zabránila vstupu do země více než 1600 specialistům na IT

16. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minutaVe svém hysterickém "boji proti imigrantům" zabránila britská vláda vstupu do země od prosince 2017 do března 2018 více než 1600 vysoce kvalifikovaným odborníkům na IT ze zahraničí, jimž britské firmy nabídly pracovní příležitosti. Kritikové  poukazují na to, že tato politická strategie ohrožuje technologickou budoucnost Británie, vláda tvrdí, že firmy musejí hledat své zaměstnance mezi domácím obyvatelstvem.

Stejně je postiženo britské zdravotnictví, kde britská vláda odpírá vstup do země už najatým odborným lékařům ze zahraničí.

Ve vládnoucí Konzervativní straně v Británii převládly ideologické tendence, které vážně poškozují ekonomickou situaci Británie. Britská vláda tvrdošíjně prosazuje tvrdý brexit, který bude pro britskou ekonomiku katastrofou.

Je to velmi zajímavá situace, protože konzervativní strany v Evropě vždycky dosud byly na straně rozvoje ekonomiky a podporovaly hospodářství a podnikatelství. Britská Konzervativní strana tuto politiku opustila a plně se oddala ultrapravicové, nepromyšlené ideologii jakési zvláštní nostalgie po izolovaném zlatém věku bývalého britského impéria, které ovšem nelze znovu vytvořit.

Erdogan v Británii: "Teroristé nikdy nebudou dobrými novináři"

16. 5. 2018

čas čtení 1 minuta
Matt Frei, Channel 4 News:
Pane prezidente Erdogane, v červnu se budou u vás v Turecku konat volby. Jak můžete zajistit, aby tyto volby byly svobodné a férové,když vězníte více než 200 novinářů, stejně jako desetitisíce vládních úředníků, vojáků, policistů, učitelů, profesorů. Jak mohou ty volby být svobodné a férové?


Erdogan: Vaše informace co se týče počtu uvězněných novinářů jsou nesprávné. Vaše zdroje nejsou přesné a musíte rozlišovat mezi novináři a teroristy. Hovoříme o zlodějích z bankomatů, kteří byli chyceni při činu a měli u sebe zbraně. To oni zabíjeli lidi. A my jim máme říkat novináři, jen proto, že mají novinářské průkazy? Nemají přece právo dělat si úplně, co chtějí, že? A v současnosti turecké soudnictví stíhá a odsuzuje osoby, které se podílely na terorismu. Prosím, používejte správné zdroje a přesné a zdravé informace. Abyste mohli psát zdravé články. To je podstata vaší otázky. Teroristé nikdy nebudou dobrými novináři.
 


Lidi, sdílejte, prosím, články z BL se svými přáteli a známými a mluvte s nimi o nich

10. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Tuhle se mě kdosi zeptal, zda po čtyřiceti letech života v Británii mám pro Čechy cizí přízvuk. Jazykově tedy ne, ale kulturním, hodnotovým systémem určitě ano. Čtyřicetileté kritické srovnávání poměrů v ČR a v jiných zemích světa, především v Británii, nutně musí vést k jiným postojům, než jaké zastává většina domácího českého obyvatelstva, která nikdy nikde v zahraničí delší dobu nepobyla, a způsobu uvažování lidí ve vnějším světě moc nerozumí, přestože právě tito lidé přímo a dlouhodobě ovlivňují jejich způsob a kvalitu života.

Je nám dobře známo, že způsob myšlení a uvažování, který zosobňují Britské listy, jsou drtivé většině českých občanů naprosto cizí.

Přesto si myslíme, že je nesmírně důležité, aby myšlenky, které v Britských listech přinášíme do českého prostředí, byly více sdíleny a aby se o nich víc v ČR mluvilo a diskutovalo.

Chtěli bychom, abyste nám pomohli vykročit z uzavřené bubliny Britských listů.

Prosíme, sdílejte naše články, informujte o nich své přátele, příbuzné a známé a mluvte s nimi o nich.

Děkujeme

Jan Čulík

Lekce z vývoje postkomunistické Evropy

15. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Pozn. JČ: Povšimněte si také, jak se východní Evropa při lezení autoritáři a primitivovi Donaldu Trumpovi rychle izoluje od demokratických států západní Evropy a spojuje se s autoritářskými režimy mimo Evropu. ZDE


Slovenský prezident Kiska v situaci, kdy je Slovensko ve vleklé politické krizi, na kterou on sám několikrát výrazně reagoval, oznámil, že již nebude v roce 2019 usilovat o druhý mandát. Prý z osobních důvodů. Může mít v současnosti Slovensko lepšího prezidenta, než je Kiska? Podle mne nemůže. I kdyby po Kiskovi nastoupil někdo s podobnou hodnotovou a politickou orientací, která naprosto kontrastuje s běžnými standardy postkomunistického světa, nebude mít tu zkušenost a autoritu, kterou nyní má Kiska.

Kiskovi se bohužel nepodařilo vytvořit kolem sebe nějakou politickou sílu, která by mohla navázat na jeho působení a hrát významnou roli v parlamentních volbách. Kam asi povede frustrace veřejnosti z nefungování právního státu, z táhnoucího se a velmi nepřesvědčivého vyšetřování vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky? My v Česku máme za sebou vskutku dramatické změny ve státním zastupitelství, ale když se podíváte třeba na případ Davida Ratha – je to téměř na den přesně (14. 5. 2012) šest let od chvíle, kdy byl zadržen se svou slavnou krabicí se sedmi miliony korun – uvidíte, že pravomocný rozsudek je stále v nedohlednu. Koho budou volit Slováci, až se jim v důsledku vyšetřování začne hroutit politický systém jako v Itálii v 90. letech? Kotlebu? Polská a maďarská zkušenost ukazují tím směrem.

Představa, že podobné masové demonstrace, jaké na Slovensku probíhaly, aby vedly k výměně Ficovy vlády za Ficovu loutkovou vládu, něco mohou v našem postkomunistickém světě, kde nefungují základní instituce právního státu a veřejné moci, opravdu změnit, je destruktivní. Čím více se bude voličům vnucovat iluze, že mohou takto něco změnit, tím budou nakonec cyničtější a frustrovanější. Nakonec uvěří neonacistům. Instituce nemohou změnit voliči při demonstracích, dokonce ani ve volbách. To je veliká lekce z vývoje postkomunistické Evropy. Jedinou nadějí je postupná personální obměna, kdy se do vedoucích funkcí v institucích snad konečně budou dostávat kvalitní lidé se západní mentalitou. Je to běh na dlouhou trať, ale musíme doufat, že se to stihne dříve, než zoufalí voliči zlomí nad demokracií hůl definitivně.Skotský parlament velkou většinou odmítl zákon o odchodu Británie z EU

16. 5. 2018

čas čtení 1 minutaSkotský parlament velkou většinou odmítl zákon Theresy Mayové o brexitu. Hrozí tak  Británii velká ústavní krize.

Parlament v Edinburku odmítl zákon londýnské vlády o odchodu Británie z EU 93 hlasy proti 30. Odmítnutí podpořili skotští nacionalisté, labouristé, liberální demokraté i skotští zelení.


Francouzský pravicový časopis rasisticky útočí na Sorose

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Absolutně odpoorné: Francouzský pravicový týdeník má na titulní stránce nápis 'Miliardář, který se spikl proti Francii. (Ale stánkař upozorňuje, že to nikdo nekupuje.)"


Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Ekvádor vydal miliony na špionážní operace pro Juliana Assangeho

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaBěhem posledních pěti let vydal Ekvádor nejméně 5 milionů dolarů na špionážní operaci, jejímž cílem je ochraňovat a podporovat Juliana Assangeho na svém velvyslanectví v centrálním Londýně. Zaměstnal mezinárodní bezpečností firmu a řadu tajných agentů, kteří monitorovali Assangeho návštěvníky, zaměstnance velvyslanectív i britskou policii. Měsíčně dosahují náklady této operace 66 000 dolarů. Schválil ji ekvádorský prezident Rafael Correa a ministr zahraničí Ricardo Patiño.

Během času se vztah mezi Assangem a jeho hostiteli na velvyslanectví výrazně zhoršil. Assange porušil diplomatický protokol a pronikl do komunikačního systému velvyslanectví. Měl svůj vlastní satelitní přístup k internetu, pronikl firewallem velvyslanectví a četl oficiální a osobní komunikace ekvádorských diplomatů. Assange to popírá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Pchjongjang hrozí zrušením summitu USA-KLDR

16. 5. 2018

čas čtení 1 minuta


KLDR rozhodla o zrušení na zítřek naplánovaného setkání na vysoké úrovni s Jižní Koreou a pohrozila také zrušením summitu s účastí USA plánovaného na 12. červen. Podle informací severokorejských médií Pchjongjang takto protestuje proti americko-jihokorejskému vojenskému cvičení. 

Ukrajina už 900 dní žije bez ruského plynu

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Ukrajina již 900 dní neimportuje z Ruska zemní plyn. S tímto prohlášením vystoupila společnost Ukrtransgaz. "Dnes již uplynulo 900 dní od toho historického momentu, kdy Ukrajina začala využívat možnost obejít se bez importu plynu z RF," uvádí se v prohlášení. 

Izraelské nálety v Sýrii byly zprávou pro Teherán

16. 5. 2018

čas čtení 9 minut

Izraelská letecká kampaň proti desítkám cílů náležícím Íránu, Hizballáhu a syrské armádě představuje nejrozsáhlejší izraelskou operaci v Sýrii za dobu více jak 40 let, píše Elizabeth Tsurkovová v levicovém listě Forward. Izrael těmito nálety signalizuje Teheránu, že nebude akceptovat posilování íránských pozic v Sýrii - a pokouší se přinutit Asadův režim, aby přitáhl uzdu íránským aktivitám v zemi.

Mezitím v Absurdistánu 69:

Akademická konference šíří trestné protipolské myšlenky, strana PiS a invalidní děti a cenné rady katolického kněze do manželství

15. 5. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minutFoto: Ať jedí koláče!


Dobře, já vím, že jsem o tom už v minulosti vtipkoval, ale tentokrát je to vážné- Polská policie a spravedlnost se konečně daly do práce a snaží se bojovat proti hate speech a proti extremismu. Problémem ale je, že tentokrát z toho sami dělají vtip.

Pohlédněme na tento případ: V roce 2016 rozvinuli fotbaloví chuligáni z Varšavy transparent, který informoval, mezi jiným, deník Gazeta wyborcza, šěfredaktora polské mutace týdeníku Newsweek Tomasze Lise, který je otevřeně proti straně Právo a spravedlnost, televizní moderátorku Moniku Olejnik a "další kurvy", že budou viset. Nebylo to lehké. Nejprve se tím případem prokuratura odmítla zabývat. Podle prokurátorky Agnieszky Małyszky "to byl prostě jen nezdvořilý způsob jak vyjádřit svůj politický názor". Podle ní by se to nemělo považovat za hrozbu, protože to heslo "nebylo moc přesně vyjádřeno" a ... netýkalo se nikoho osobně.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Jak ANO požralo ČSSD

15. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Analýza volebních intencí od Daniela Prokopa. K tomu Jiří Hlavenka:

Tohle je vynikající. Pro mě nejzajímavější je volební model přes různé voličské skupiny. Highlights:
- prvovoliči: 40% jich volí Piráty. To je síla - Piráti v podstatě sklízejí prvovoličskou základnu, jsou v ní 4x silnější (!) než nejbližší konkurenti včetně ANO
- v seniorech nad 65 let je přesně stejně dominantní ANO (40%): tedy i ANO staví na důchodcích jako na své hlavní voličské skupině.
- zajímavé je, že vzdělání není tak důležitým rozlišovacím faktorem, až na výjimky (vysokoškoláci téměř vůbec nevolí KSČM).
- Ženy mají raději Babiše, muži zase Okamuru. (Proč tomu tak je?)
- "mužské" strany jsou dále: Piráti, ODS, TOP, "ženské" strany jsou Zelení, Lidovci, ČSSD
- Okamura poklízí nezaměstnané a nízkopříjmové, "poražené v dnešní válce", nikoli ale hloupé lidi - napříč stupni vzdělání má zhruba stejnou podporu
- jako přehnané se ukazuje rozdělení republiky na velkoměsta vs periférie: v obcích pod 5000 má Babiš 33,5%, ve velkých městech 25%, tj. rozdíl tu je, ale není to zásadní dělítko.
- "strany chudých": KSČM, ČSSD, SPD, ANO, "strany bohatých": Piráti, TOP, STAN, ODS


"Pokud teď opravdu zapomeneme na své problémy s Ruskem, zničí to Evropskou unii"

Dohoda s Íránem: Neradostné vyhlídky Evropské unie

16. 5. 2018

čas čtení 3 minuty

Zničí uchování íránské dohody transatlantické vztahy a obnoví vztahy unie s Ruskem? Jak moc bude Brusel nadbíhat Kremlu, aby dohodu zachránil?, ptá se Teri Schultzová.

Přečetli jsme:

Odchod Sorosovy nadace z Maďarska je vážným signálem, že po roce 1989 otevřený svět se opět uzavírá

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Svoji první nadaci na pomoc rozvoji maďarské společnosti založil v rodné zemi americký miliardář George Soros v roce 1984. Dnes, po několika letech drsného vládního tlaku a změn zákonů, které neustále zpřísňují a znesnadňují fungování nevládních organizací financovaných ze zahraničí, jeho nadace Open Society Foundations oznámila, že přesouvá svoji centrálu do Berlína.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Kácení v Bělověžském pralese skončí. Polský ministr po kritice a rozsudku EU nařídil jeho zastavení

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk nařídil zastavit kácení stromů v Bělověžském pralese, které vyvolalo kritiku nejen ze strany ochránců životního prostředí, a to v Polsku i v zahraničí. O rozhodnutí informovalo Kowalczykovo ministerstvo. Ve sdělení se podle listu Rzeczpospolita uvádí, že ministrovo nařízení bylo postoupeno generálnímu řediteli Státních lesů Andrzeji Koniecznému. Zrušení předchozího rozhodnutí generálního ředitele, které kácení v pralese povolovalo, má vstoupit v platnost během několika dnů.

 

Celý text: ZDE

OSN: Už to stačilo

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Rupert Colville, OSN: Odsuzujeme děsivé smrtící násilí, k němuž včera došlo v Gaze, během něhož bylo usmrceno 58 Palestinců a téměř 1360 demonstrantů bylo zraněno ostrou střelbou izraelských bezpečnostních jednotek. Stále jsme ještě svědky případů, v nichž je raněným demonstrantům Izraelem bráněno, aby byli převezeni z Gazy ven na ošetření. Pravidla užívání síly podle mezinárodního práva byla mnohokrát opakována, ale znovu a znovu jsou ignorována. Zdá se, že kdokoliv může být zastřelen nebo postřelen: ženy, děti, tiskový personál, zdravotníci, náhodní okolostojící. Určitý počet demonstrantů se přiblížil k plotu, házel kamením a Molotovovy koktejly na personál izraelských bezpečnostních jednotek a pouštěl draky naplněné benzínem namočeným materiálem. Někteří se pokusili poškodit plot, který odděluje Gazu od Izraele. Jiní pálili pneumatiky. Izraelské jednotky reagovaly slzným plynem, plastickými projektily a různými druhy ostré munice, některá způsobila děsivá zranění a celoživotní invaliditu. Znovu zdůrazňujeme, že smrtící sílu je možno použít pouze jako opatření poslední záchrany - nikoliv jako první opatření - a jen tehdy, kdy vznikla bezprostřední hrozba životu nebo vážného zranění. Pokusy přiblížit se nebo poškodit plot na Zelené linii se nerovnají hrozbě života ani vážného zranění a nejsou dostatečným důvodem pro používání ostré munice. A jsme nesmírně znepokojeni tím, co se může stát dnes v pozdějších hodinách v den, který je zjevně silně emocionálním dnem pro všechny strany, a tím, co se může dít v nadcházejících týdnech. Naléháme na všechny strany, aby se chovaly s maximální zdrženlivostí. Už to stačilo. 


Izrael: Je to čistě sebeobrana

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


Pokud je střelba do neozbrojených demonstrantů sebeobrana, pak je jakékoliv zvěrstvo ospravedlnitelné v národním zájmu.


Je to čistě sebeobrana. Lidé z Gazy útočí na naše domovy. Jejich motto je Právo návratu, což znamená zničení Izraele


Které státy se účastnily kontroverzního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě? ČR, východoevropské, africké, jihoamerické a asijské země

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 


Seznam zemí, včetně České republiky, které lezou Trumpovi kamsi, naleznete ZDE


Seznam dál signalizuje vážný rozkol mezi západní a východní Evropou.

Za demonstracemi v Gaze byl Hamas, ale byly daleko širší, než co dokáže Hamas zorganizovat

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Bezpochyby byl Hamas za včerejšími protesty, ale byly daleko větší, než co dokáže Hamas zorganizovat. Izraelská armáda střílela na neozbrojené civilisty. Mnozí z nich nebyli "teroristické buňky", ale nezaměstnaní mladíci, kteří třásli mřížemi klece, jíž je Gaza.
 

Úterní postřehy Jonathana Rugmana, reportéra Channel 4 News, který je v Gaze:
 
Jestliže dnes bude postřeleno mnoho dalších lidí, nemocnice v Gaze budou muset předčasně propustit ty, co byli postřeleni včera. Většina pacientů postřelených v předchozích týdnech byla už propuštěna.

Neuvěřitelný záběr z Gazy:


Tato koňská sanitka jezdila jak posedlá sem a tam celý den. Spolu se zdravotníky nosícími nosítka, skupinami lidí, nosícími raněné, vzpomeňte na tohe jednoho muže, který v běhu nesl úplně sám raněnou ženu.Bezpochyby byl Hamas za včerejšími protesty, ale byly daleko větší, než co dokáže Hamas zorganizovat. Izraelská armáda střílela na neozbrojené civilisty. Mnozí z nich nebyli "teroristické buňky", ale nezaměstnaní mladíci, kteří třásli mřížemi klece, jíž je Gaza.Otázka tiskovému mluvčímu Bílého domu: "Požadujete, aby se po zabíjení v Gaze Izrael mírnil?"

Říká: "Jsme přesvědčeni, že odpovědnost nese Hamas."

"Ale usilujete o zkrocení Izraele?"

"Ne, my jsme přesvědčeni, že odpovědnost nese Hamas."


 

Izraelský ministr obrany schválil obnovení dodávek humanitární pomoci do Gazy, od zítřka. Nemocnice plné stovek lidí postřelených izraelskou armádou potřebují zdravotnický materiál.Sílí globální protesty proti izraelskému zabíjení palestinských demonstrantů

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


Vysocí činitelé OSN odsoudili střelbu izraelské armády do demonstrantů jako "šokující porušování lidských práv". Upozornili, že každý, kdo se přiblížil k pohraničnímu plotu v Gaze, se tím vystavil možnosti zastřelení izraelskými vojáky. Irsko si povolalo izraelského velvyslance a protestovalo proti masakrování demonstrantů v Gaze. 

Členové Rady bezpečnosti OSN Rusko a Čína také vyjádřili své znepokojení nad tím, že Izrael zabil desítky převážně neozbrojených demonstrantů na hranici v Gaze. 

Žádná lidská bytost by neměla žít v otřesných podmínkách okupované Gazy

Izrael se chová jako klasická blízkovýchodní despocie

15. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Včera v okupovaném Pásmu Gazy vyvrcholila série demonstrací s názvem Velký pochod za návrat, jehož záměrem je upozornit svět na bezútěšný a stále neřešený status palestinských uprchlíků. Izraelské okupační síly se dopustily největšího masakru od zahájení Velkého pochodu za návrat na konci března, když usmrtily desítky demonstrantů a více než dva tisíce dalších zranily. Spojené státy mezitím slavnostně otevřely svou ambasádu v Jeruzalémě, aby tak Izraeli poskytly morální podporu při decimaci jakýchkoliv státotvorných aspirací Palestinců.

Palestinci se chystají pohřbít 58 neozbrojených civilistů, které včera zavraždila izraelská armáda

15. 5. 2018

čas čtení 2 minutyV Gaze se připravují pohřby 58 neozbrojených civilistů, které zavraždila izraelská armáda, když tam desetitisíce lidí protestovaly proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Východní Jeruzalém je hlavním městem Palestiny a Donald Trump to přesunutím amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma popřel, čímž zlikvidoval jakoukoliv naději na rozumné vyjednávání o vytvoření palestinského státu. Česká republika tím, že zablokovala protest Evropské unie proti tomuto činu.

V Gaze izraelští vojáci postřelili sedm palestinských novinářů

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 Výbor na ochranu novinářů odsuzuje užívání střelných zbraní izraelskou armádou proti novinářům, kteří v pondělí informovali o demonstracích v Gaze. Nejméně sedm palestinských novinářů informujících o demonstracích izraealští vojáci postřelili.

Izraelská armáda nereagovala na žádost Výboru na ochranu novinářů, aby se k tomu vyjádřila.

The Onion: Trump fascinován izraelskou kulturní tradicí masového vraždění demonstrantů

15. 5. 2018

čas čtení 1 minutaWASHINGTON - Poté, co strávil většinu pondělního odpoledne sledováním živého vysílání z demonstrací v konfliktním pásmu Gaza, prohlásil Donald Trump, že je "absolutně fascinován" izraelskou kulturní tradicí masakrování demonstrantů. "Je to velmi krásné, takový krásný zvyk," řekl Trump o slavném izraelském koníčku vraždění neozbrojených Palestinců ostrou střelbou. "Dělají to už dlouhá léta, ale dnes je to poprvé, co jsem měl možnost dívat se na celý ten rituál. Je to opravdu něco výjimečného, je to ohromné. Jiné země jen používají slzného plynu, ale tady, oni přímo vraždí lidi za to, že házejí skleněnými lahvemi. Jsem přesvědčen, že se to stane populární i v Americe." Trump dodal, že ho "zejména dojala" ta část oslav, které slavily třináctiletého palestinského chlapce, který se stal mrtvolou.

Tento text vyšel v americkém satirickém časopise The Onion. Potíž je, že je poněkud příliš těsně děsivé realitě. V dnešní době se už velmi těžko poznává, co je skutečnost a co satira, poznamenává Jan Čulík.

Článek v angličtině  ZDE  

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

USA
24374