Dejme blbosti šanci!

5. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Britská skupina Pet Shop Boys vydala nový singl, v němž zesměšňuje Donalda Trumpa a britského probrexitového konzervativce Michaela Govea, který se v kampani před referendem o brexitu vyjádřil, že "lidi v naší zemiI už mají plné zuby expertů".

Ironická píseň skupiny Pet Shop Boys požaduje svět, který se plně věnuje sobectví a sebestřednosti a nezatěžuje ho "politická korektnost".

Text písně zní: "Chytří lidi měli už možnost co říci. /Nechť nám teď ukazují cestu blbci! /Máme plné zuby expertů a jejich chování /Proč se zabývat fakty, nás city nahání!/ Oslavme svět v radostném tanci/ dejme prosím teď blbosti šanci!"

Podrobnosti v angličtině ZDE
 


Rozhovor Britských listů 204. Jak může studium starověku razantně osvětlit dnešní svět

1. 2. 2019

čas čtení 1 minuta


(for English, scroll below)

Jan Čulík hovoří s Hannou Čulík-Bairdovou, která vyučuje klasická studia na Bostonské univerzitě. Dr. Čulík-Bairdová při své práci intenzivně využívá moderních sociálních sítí, mnoho lidí jí sleduje na Twitteru, a ve svých přednáškách o starořecké a latinské literatuře a kultuře kriticky rozbírá především to, co vědci předchozích století zkreslovali a co má nesmírně aktuální vazby na dnešek. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. února 2019.

In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to Hannah Čulík-Baird, Assistant Professor of Classics at Boston University. In her work, Dr. Čulík-Baird systematically uses social networks and digital humanities. She has many followers on Twitter and in her lectures on ancient Greek and Latin literature and culture, she critically analyses many themes which are extremely relevant for contemporary times and which were often distorted and misinterpreted by scholars from previous eras.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Po sebevraždě čtrnáctileté dívky plánuje britská vláda přísnou regulaci sociálních sítí

5. 2. 2019

čas čtení 2 minuty


Potrhlý Klaus junior chce věznit kohokoliv, kdo by se odvážil odstraňovat nepřijatelný materiál z internetu, avšak jednání v normálním světě je přesně opačné.

Firmy provozující sociální sítě na internetu budou muset podepsat právně závazný předpis regulující jejich chování. Britská vláda si to vynutí, aby ochránila životy mladých lidí používajících internet. Toto rozhodnutí učinila nyní britská vláda rychle po sebevraždě čtrnáctileté dívky Molly Russellové, která se stala obětí materiálu zveřejňovaného na Instagramu, vychvalujícího sebepoškozování a sebevraždu.

Znovu zneužívání psychiatrie k politickým účelům?

5. 2. 2019 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Jan Jandourek na Svobodném fóru píše o zdravotním stavu prezidenta Zemana, doporučuje jeho vyšetření "skutečnými odborníky" a cituje z jejich názorů na danou věc.

 

Vznikl tak jakýsi kompilát nejen z jejich nynějších, ale i z dřívějších vyjádření v knihách, rozhasovém rozhovoiru a dalších médiích. Čtenář ať sám posoudí, nakolik se slova "nezávislých odborníků" týkají právě Zemana a nakolik je to účelový výběr autora článku s cílem prezidenta dehonestovat.

Britové se stávají národem dvojího občanství

5. 2. 2019

čas čtení 4 minutyOd hlasování pro brexit zažádaly desetitisíce britských občanů o občanství nějaké  členské země EU.


Cenným kapitálem pro Brity je dnes mít irskou babičku. To totiž Britům dává právo zažádat o občanství Irské republiky a udržet si tak práva občana Evropské unie, které jim jinak brutálně odebere brexit.

Brexit: Britská vláda se neúspěšně pokusila dát automobilce Nissan úplatek 2,32 miliard Kč

5. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Poté, co japonská automobilka Nissan oznámila, že ruší své předchozí rozhodnutí začít vyvíjet své nové vozy řady X-Trail v severoanglickém městě Sunderland a přesunout, mimo jiné i kvůli brexitu, výrobu vozů řady X-Trail do Japonska, nyní, co Evropská unie uzavřela s Japonskem dohodu o vytvoření evropsko-japonské zóny volného obchodu, největší na světě, z níž bude po brexitu Británie vyloučena, britská konzervativní vláda byla nucena přiznat, že se v roce 2016, po hlasování pro brexit, nabídla Nissanu úplatek 2,32 miliard Kč (80 milionů liber), aby ze Sunderlandu neodcházel. Od roku 2016 až do dneška ho utajovala, nyní, když se Nissan rozhodl v důsledku nejistoty brexitu nevyrábět v Sunderlandu nové vozy řady X-Trail, se rozhodla Nissanu tyto peníze nedat.

V roce 2016 konzervativní ministr obchodu Greg Clark opakovaně popíral, že britská vláda nabídla Nissanu úplatek: "Není žádná šeková knížka. Žádnou šekovou knížku nemám."

Severoanglické město Sunderland hlasovalo v červnu 2016 více než 60 procenty svých obyvatel pro brexit, přestože 7000 zaměstnanců automobilky Nissan ví, že automobilka je v městě umístěna jen proto, že mohla v rámci EU vyvážet bezcelně své vozy na evropský kontinent.

Od brexitu drasticky poklesly investice automobilového průmyslu do britských automobilek.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Autor ironických komentářů v deníku Guardian John Crace k tomu poznamenává, že britští konzervativci mají nyní problém jak vysvětlit, že jsou dokonce tak nekompetentní, že neumějí ani úspěšně dát úplatek.   ZDE

Policejní stát: "Policie se mě právě dotazovala, zda vím o nějaké plánované protibrexitové aktivitě"

5. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Edinburská levicová aktivistka: Právě mě telefonovali z policie a chtěli informace o veškerých budoucích protibrexitových akcích. Policista mi řekl, že dostal příkaz, že mi má telefonovat každý týden. Hluboce znepokojující, že policie takto obtěžuje aktivisty. Kdo jim dal tento příkaz?


Počítačové viry skryté ve fyzické DNA mohou nakazit vás počítač

5. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Skupina vědců z University of Washington poprvé dokázala, že je možné zakódovat malware do fyzických částí DNA, takže když je analyzuje v počítači program pro analýzu genů, vzniklá data se stávají virovým programem, který nakazí software pro analyzování počítačových sekvencí a ovládne počítač, který provádí genetickou analýzu:


Kdybych věděl jak na důchodovou reformu, udělím si ihned metál

5. 2. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 7 minut

Situace je totiž dosti prekérní. Čísla statistického úřadu ukazují, že rok co rok klesá počet lidí v aktivním věku (15-65) o cca 30 000 a současně stoupá počet lidí v seniorském věku o 50 000. Tato čísla jsou pro příštích 20-30 let docela přesně předvídatelná i do budoucnosti, protože vycházejí z existující struktury populace, tzv. stromu života. Stále se zmenšující počet ekonomicky aktivních osob tak musí "živit" stále se zvětšující počet penzistů - tak tomu v průběžném systému je a vždy bude, pokud bude zachován.

Spočítejme si, kolik to bude stát - "každého z nás". Pokud by byla konstantní výše důchodu (což není), znamenají demografické nůžky nárůst výdajů na penze rok co rok o 7 miliard, přičemž efekt se kumuluje: 7, za rok 14, za další 21... Na každého ekonomicky produktivního člověka pak připadá něco přes tisícovku za rok navíc, se započtením poklesu počtu plátců asi 1300 Kč. Takže 1300 letos, 2600 napřesrok, 4000 třetí rok... A to prosím bez navyšování důchodů.

ČR by měla podpořit diplomatické řešení venezuelské krize

4. 2. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Americký prezident Donald Trump v interview pro televizní stanici CBS News opět připustil, že jedním z řešení venezuelské krize je americká intervence. Domnívám se, že nemůže existovat jasnější důkaz o plánu Bílého domu dosáhnout svého cíle ve Venezuele i za cenu vojenského konfliktu, který by mohl destabilizovat celý region. Zde už v první řadě nejde o autoritářský režim, o jehož kriminálních aktivitách unisono informují všechny sdělovací prostředky, aniž by se stejnou vervou cupovaly zločiny klientských vlád západního společenství, ale o neúprosnou snahu změnit režim gangsterským nátlakem odporujícím normám mezinárodního práva. Ke slovu musí přijít diplomacie, o což některé významné země v tuto chvíli usilují. Česká republika by se k nim měla připojit.

 12978

Regulujme bezodkladně sociální sítě. Jde o přežití demokracie

4. 2. 2019

čas čtení 5 minut

Před několika dny zjistila ProPublica, nezávislý neziskový zpravodajský server, že nástroj, který používala k sledování politické reklamy na Facebooku, byl tiše zlikvidován - firmou Facebook. Plugin prohlížeče umožňoval zaznamenávat kampaně politické reklamy a shromažďoval údaje o publiku, na něž je reklama zacílena. Facebook také sleduje politické reklamní kampaně, ale někdy se mu je nepodaří správně odhalovat.

Po dobu posledního roku Facebook přijímal opravy od serveru ProPublica v této věci, až se jednoho dne rozhodl, že je už nechce. Zdá se, že Facebook také nechce, aby byly k dispozici informace o tom, na koho jsou zacíleny politické reklamy, píše Anne Applebaum v deníku Washington Post.

Svoboda slova

4. 2. 2019 / Petr Frish

čas čtení 6 minut

Zajímavý je rozdíl mezi tím jak se svoboda slova chápe a v Evropě a v Americe:

První dodatek americké ústavy zakazuje federální vládě dělat zákony, které by omezily svobodu slova nebo zřídily státní náboženství.

Čánek II-71 evropské ústavy jen zaručuje "právo na svobodu projevu", což není přímé omezení práv amerického parlamentu (kongresu).

Žoviální satira nestačí

4. 2. 2019

čas čtení 4 minuty

Ostře kritický příspěvek Nicka Cohena o tom, jak Angličané nejsou schopni vážně řešit žádný problém, jen se nadřazeně a infantilně chichotají, mi připomíná situaci v České republice, konstatuje Jan Čulík. Tam se taky nic neřeší. I když argument, že "nám se nic zlého nemůže stát", tam jaksi taky neplatí. No, posuďte sami:

Uvědomujete si, že země začíná mít opravdu velké problémy, když v ní zavládne nucený smích, píše Nick Cohen. Defaultním stylem britské kultury je humornost, která s sebou nese přesvědčení, že "nic zlého se v této zemi nemůže stát". Je to zakořeněno ve skutečnosti, že Británie měla štěstí, že se v 18. a v 19. století vyhnula revolucím a ve 20. století totalitní katastrofě. Ten styl funguje dost dobře, když nehrozí žádné nebezpečí, ale zní jako chichotání neurotika, když nastanou tak chaotické časy, jako jsou dnešní.

Aktuální fakta o fotovoltaice v Německu

4. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

 
Bude Německo „zadlážděno“ fotovoltaickými moduly?


Ne, píše Milan Lelek.

Fotovoltaické moduly, které jsou v Německu instalovány, disponují celkovým jmenovitým výkonem 43 GW, za předpokladu, že průměrná účinnost je 14% v dnešním složení instalací, tak vytváří dohromady celkovou modulovou oblast o rozloze téměř 300 km čtverečních. Část těchto modulů je na volných plochách, zbytek je upevněn na střechách.

O manipulácii v slovenských serióznych médiách

4. 2. 2019 / Igor Daniš

čas čtení 9 minut


(Aktuality.sk, kde pôsobil zavraždený novinár Kuciak)

V Národnej rade Slovenskej republiky sa prerokováva novela tlačového zákona, podľa ktorej by verejní činitelia mali mať právo na odpoveď. Je v nej uvedené: „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; právo na opravu týmto nie je dotknuté.“

Observer: Babiše ohrožuje záporný verdikt z Černošic

3. 2. 2019

čas čtení 3 minutyMiliardář premiér ČR Andrej Babiš čelí neočekávané politické hrozbě poté, co ho jeho místní komunální úřad shledal vinným ze střetu zájmů, protože vlastní vlivná média, zatímco zastává vysoký politický úřad.

Andrej Babiš přežil masové protesty požadující jeho rezignaci, vyšetřování kriminálního podvodu i pokračující zkoumání jeho podnikatelských metod, které provádí Evropská komise.

Pro stoupence czexitu

"Británii prospěje, když nebude mít co jíst"

3. 2. 2019

čas čtení 10 minut

Celé to mělo podivný, a velmi nebritský, jakoby náboženský podtext. Zavládla představa, že věci budou fungovat, jen když v ně budete dostatečně silně věřit. Také se objevila nenávist vůči praktickému úsudku a vznikla vlna agresivního, šovinistického národovectví. Brexit byl politický projekt, založený na představě,  že  technokratické otázky dokáže vyřešit důraz na národní osobitost. Jestliže se ukazuje, že technokratické otázky jsou problematické, prostě jen musíte silněji věřit ve svou národní totožnost. Bylo to jako snažit se odemknout dveře kusem chleba.


Nebezpečná část Angličanů propadla kolektivnímu šílenství, podobnému nesmyslné iracionální nenávistí Čechů vůči uprchlíkům. V americkém deníku Washington Post o tom píše Ian Dunt:

V úterý 29. ledna požadovala britská premiérka Theresa Mayová, aby její strana odmítla její vlastní dohodu o brexitu, aby se mohla vrátit k vyjednávání s Evropskou unií a zlikvidovat dohodu, kterou její vláda za poslední dva roky uzavřela s Evropou, a to během naprosto nemožně krátkého období v rámci rozhovorů, které už byly vyloučeny. Na všech úrovních je to šílený způsob chování. Britská vláda aktivně sabotuje práci, kterou dokončila během posledních dvou let, a tančí nad tím tanec vítězství.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Anglická královna má být evakuována, pokud by se Británie po brexitu propadla do násilí

3. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Britští činitelé obnovili nouzové plány ze studené války, podle nichž bude anglická královna Alžběta evakuována z Londýna, pokud by došlo po chaotickém brexitu k násilným demonstracím, uvádějí dva britské nedělníky.

"Tyto nouzové plány evakuace existují od studené války, ale nyní byly aktualizovány pro případ občanských nepokojů po vypadnutí Británie z EU bez dohody," napsal týdeník Sunday Times a citoval nejmenovaný zdroj z britského úřadu vlády, který se zabývá citlivými administrativními problémy. O tomtéž informoval nedělník Mail on Sunday.  ZDE

Z dalších katastrofických zpráv o blížícím se brexitu:

Trump oznámil zrušení americké účasti na dohodě s Ruskem o zákazu jaderných střel středního doletu

1. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

Foto: Jádro sporu: Příslušná ruská raketa, která podle USA a NATO porušuje smlouvu IMF. 

Dohodu INF podepsali v roce 1987 Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Trumpovo rozhodnutí od dohody odstoupit vyvolává obavy z nového závodu ve zbrojení.

USA obviňuje Rusko, že smlouvu prý porušilo tím, že si tajně vyvinulo zakázané rakety. Rusko popírá, že by tyto nové rakety měly tak velký dolet, který porušuje ustanovení zmíněné smlouvy. Spojenci USA v NATO v tomto sporu souhlasí s USA, nikoliv s Ruskem.

Trumpovo rozhodnutí odstoupit od zmíněné dohody dává Rusku volnou ruku, aby si začalo vyvíjet jakékoliv jaderné střely jakéhokoliv doletu chce.

Stane se příštím britským premiérem antisemitský konspirační teoretik?

1. 2. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Nejnovější britský průzkum veřejného mínění. I když se konzervativci chovají jako blázni, přesto mají nad labouristy volební náskok 7 procent!!


Skotská premiérka Nicola Sturgeon: Znepokojující a sílící - náznaky, že se Corbynovi labouristé připravují umožnit toryovský brexit. Jestli tomu tak je, celá generace jim to nikdy neodpustí.
V roce 2012 poskytl nynější předseda Labour Party Jeremy Corbyn rozhovor antisemitskému konspiračnímu teoretikovi Morrisi Hermanovi. Souhlasil v něm s domněnkou, že by Izrael mohl provést "operaci pod falešnou vlajkou", aby měl záminku rozpoutat válku s Íránem.

Norddeutscher Rundfunk: Prohlášení lékařů o neškodnosti prachu a NOx sepsala autolobby, Die Welt v defensivě

1. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/zapp/Diesel-Lungenaerzte-machen-Medienkarriere,diesel342.html

Prof. Dr. Dieter Köhler žádný výzkum, který by jeho tvrzení dokládal,
neprováděl, je častým hostem talk shows, a v penzi.

Die Welt hájí otisknutí PR podle hesla 5 minut ekologové, 5 minut
popírači: "Dali jsme jim jen prostor, který by stejně dostali jinde."
(Welt je v českých trafikách, na rozdíl od normálních novin, běžně k dostání :) )

s pozdravem
V.Žítek

P.S.  ČT odvysílala (3 dny po BL) reportáž o studii MPIC o prachu ze
zemědělství, stejně jako Die Welt, "vyváženou" Köhlerovo lživým PR gagem,
samozřejmě bez disclaimeru.

Seriál Most! jako osvětový projekt

1. 2. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Musím se přiznat, že jsem občasnou zmínku o televizním seriálu Most!, o jeho popularitě, poslouchal jen s určitým pohrdáním. Zase nějaká pokleslá, lidová zábava. Nakonec jsem si ale pustil na internetu dva první díly a byl jsem velmi potěšen. Možná je to tím, jak málo jsem čekal. Citlivým, pozitivním hrdinou je žena, která byla mužem. Vrací se z Prahy do Mostu. Jejím protipólem jsou bílí muži, kteří jsou hloupí, frustrovaní a nevědí si rady s rozporem mezi stupidním předsudky a praktickou realitou. Tito hospodští rasisté mají přitom mezi sebou jako kamaráda Roma a také bývalého kněze, alkoholika.

Mezitím v Absurdistánu 95,5 - mimořádné pokračování

1. 2. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 5 minut

Někdy jsem obviňován, že jsem zaujatý. Jsem obviňován, že vybírám informace tak, že můj seriál líčí Polsko zkresleně. Pravdou je, že je tomu ve skutečnosti obráceně. Procházím během týdne sdělovacími prostředky a internetem a vybírám zajímavá témata. Také dostávám tipy od čtenářů, ale když začnu své články psát, musím většinu nasbíraných témat nechat stranou, protože je jich prostě příliš mnoho, a pak musím vyhodit ještě další text, pokud do článku chci včlenit aktuální závažné a důležité zprávy.

Je tomu prostě tak, když sledujete podrobně politiku v Polsku, že je nemožné NESETKAT SE s absurdními historkami každý den. Pokud mi nevěříte, prosím uvědomte si, že nejsem jediný, kdo podrobně sleduje polskou politiku. Dnes, 31. ledna, například, napsal na svém twitterovém účtu Ben Stanley, polsko-britský akademik:

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Anglie: V mrazu v ulicích spí dnes bez přístřeší 4677 osob. Kolik v ČR?

1. 2. 2019

čas čtení 2 minutyZimní počasí drsně zhoršuje společenskou nerovnost, jako všechny okolnosti, které kladou větší požadavky na lidi a jejich zdroje, píše se v redakčním komentáři deníku Guardian. Žádná skupina lidí není více ohrožována mrazem a sněhem než lidé, kteří přespávají bez přístřeší na ulicích. Od roku 2010 stoupl počet lidí bez střechy nad hlavou v Anglii o 165 procent na 4677. Počet úmrtí lidí spících na ulicích také ostře stoupl, na 600 v roce 2017. Smrt jen málokterých z nich vyvolala takové rozhořčení jako smrt Gyuly Remese, který před Vánocemi zemřel v podchodu u britského parlamentu.

Záhada Trumpových vazeb na Kreml se právě ještě více prohloubila

1. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

Mnozí Američané považují vztah prezidenta Donalda Trumpa s Kremlem za nepříjemně vřelý, napsal John R. Schindler. Někteří z nich, včetně vysoce postavených představitelů zpravodajských služeb, jsou přesvědčeni, že prezident své vztahy s Ruskem skrýval, a že to není nic nového.

Jemen: Používání hladu civilistů jako válečné zbraně

1. 2. 2019

čas čtení 5 minut

 

Šéf Světového potravinového programu OSN David Beasley konstatoval v rozhlase BBC, že utrpení lidí v Jemenu je vážnou obžalobou lidstva. Osud, jemuž čelí civilisté v této zemi, je neodpustitelný.


Ze všech humanitárních krizí v dnešním světě je ta v Jemenu podle Beasleyho nejhorší. Hovořil o tom, jak byl šokován, když navštívil nemocnici a lékař mu sdělil, že tam mají tak málo zdrojů, že nemocné a podvyživené děti posílají každý den  domů zemřít. Je to neodpustitelné a je to obžaloba lidstva. Jediným způsobem jak tuto krizi ukončit, zdůraznil, by bylo aby se pro její řešení spojili vedoucí světoví představitelé a ukončili tamější válku.

Tento týden zveřejnila OSN stav hladomoru ve válečných zónách světa.   V Sýrii se situace trochu zlepšila. Nyní je tam ohroženo hladem pět a půl milionu lidí, před rokem to bylo šest a půl milionu.  Avšak zpráva OSN je děsivým shromážděním špatných zpráv. V pěti zemích světa počet lidí ohrožených akutním nedostatkem potravin vzrostl.

Jak dál, Venezuelo?

1. 2. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Moudřejším lidem patrně už došlo, že vysoká politika je v podstatě o věcech, z nichž se reflexivně obrací žaludek. To je ale dáno tradičními pravidly hry, na které víceméně bez reptání přistupujeme. Mám za to, že poctiví novináři a obecně ti, kdo se nechtějí nechat zkorumpovat, by za žádných okolností neměli stranit jakýmkoliv mocenským aparátům, které ze samé své podstaty ryzí úmysly nemají. Jestliže existuje mediální konsenzus týkající se zločinů té či oné vlády, která se nepodřizuje vůli mezinárodního společenství (tedy vůli Spojených států a dalších západních zemí - a nikoliv Ruska a Číny, jejichž zájmy ignorujeme, či naopak vnímáme jako hrozbu), není na škodu uvádět také informace, jež tuto vládu nevykreslují pouze v černých barvách. V žádném případě nejde o její obhajobu, nýbrž o vytvoření odstínovaného kontextu. Tato strategie totiž vytváří nutný souhlas veřejnosti s potenciálním humanitárním zásahem, který v podstatě vždy stávající krizi prohloubí, přičemž plodí extrémně negativní jevy jako Daeš či káidistický terorismus. Vídali jsme to opakovaně v Srbsku, Iráku, Libyi, Sýrii a mnohokrát předtím. O to více si cením střízlivých neutrálním hlasů, které se snaží být jazýčkem na vahách.

Zahraniční novináři v Číně: Sledování, zastrašování

1. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Zadržování novinářů, zdržování víz a podezření z odposlechu telefonů patří k výzvám, jimž čelí zahraniční novináři v Číně. Podle nich se pracovní podmínky zhoršují, když mnozí hlásí sledování a zastrašování, napsala Elizabeth Lawová.

Americká lobby držitelů zbraní tvrdí, že cesta do Moskvy nebyla "oficiální". Emaily a fotografie ukazují skutečnost

1. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

Americká lobby držitelů zbraní NRA se tento týden poprvé pokusila distancovat od jakéhokoliv formálního zapojení do nechvalně proslulé cesty do Moskvy podniknuté skupinou vysoce postavených členů. Avšak vnitřní materiály zveřejněné na sociálních médiích ukazují něco jiného. Zdá se, že organizace byla významně zapojena do plánování sporné cesty, upozorňují Pete Madden a Mattew Mosk.

Venezuelané zaplnili ulice Caracasu

1. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

Venezuelané všech generací, třídní příslušnosti a profesí vyšli do ulic hlavního města, aby žádali odstoupení prezidenta Nicoláse Madura a vyjádřili podporu mladému lídrovi opozice, který se prohlásil úřadujícím prezidentem. Nesli státní vlajky, ukazovali transparenty a vykřikovali hesla.

Soukromá armáda ruského prezidenta: Historie nejdelikátnějšího úkolu Jevgenije Prigožina

1. 2. 2019

čas čtení 3 minuty

Jméno Jevgenije Prigožina se stalo synonymem neformální přítomnosti Ruska v konfliktních zónách, kde má své zájmy, od Sýrie přes Západní Afriku až po Venezuelu, uvádí redakční text analytického webu The Bell. Rizikový úkol podílet se na založení soukromé armády "pro Putina" tento člověk zřejmě obdržel od vyššího vojenského velení a sama myšlenka se zrodila na Petrohradském ekonomickém fóru ještě v roce 2010. Prigožin osobně zatvrzele odmítá svou účast na založení soukromé vojenské společnosti (PMC) a rozměry svého byznysu označuje za silně přeháněné.

(Ne)logika (ne)vměšování

1. 2. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Pokud náhodou zastáváte názor, že ruské vměšování na Ukrajině je "pochopitelné" a Ukrajinci si je prý zavinili sami, ale současně se ohrazujete proti diplomatickým akcím západních států vůči venezuelské diktatuře, rozhodně nejste "antiimperialisty". Jestliže někdo hlásá názor, že ruská agrese na Krymu, v Donbasu či v Kerčské úžině je ospravedlnitelná, ale vadí mu i pouhé úvahy o americkém ozbrojeném zásahu proti diktátoru Madurovi vedeném z Kolumbie, nejde z jeho strany ani o pragmatické přijetí cynické logiky mocenských bloků. A konečně v případě, že překážejí americké jednotky v Bogotě, ale nikoliv ruské v Caracasu, nemůže být řeč ani o nějakém suverenismu. Zmíněná sada postojů  totiž jednoznačně patří ke campismu - nespravedlivému, stranícímu, vrcholně nesoudržnému postoji, který bez ohledu na jakákoliv fakta či nezávislá kritéria soustavně nahrává jedné ze soupeřících stran ("táboru míru a socialismu").

Evropský parlament uznal Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely. V poměru 439 hlasů k 104

31. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

 


Podobně jako Spojené státy, Kanada, Brazílie, Argentina a další země uznal ve čtvrtek Evropský parlament Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely a apeloval na členské země EU, aby ho podporovaly až do nových "svobodných, transparentních a uvěřitelných voleb".

Rezoluci, kterou iniciovala Evropská lidová strana, podpořilo 439 poslanců. 104 poslanci hlasovali proti, 88 poslanců se zdrželo hlasování.

Euruposlanci odsoudili "zuřivý útlak a násili ve Venezuele, v jejichž důsledku umírají lidé". Požadují, aby došlo k zastavení porušování lidských práv a aby pachatelé byli pohnáni k odpovědnosti.

"Z Evropy můžeme pomoci venezuelský režim změnit a dát najevo, že tyrani nikdy žádnou demokratickou možnost nevyjasní," konstatoval španělský europoslanec Esteban Gonzáles Pons.

Guaidó se prohlásil za prozatímního venezuelského prezidenta dne 23. ledna a pokusil se svrhnout prezidenta Nicoláse Madura. Guaidó uvedl, že Madurovo zvolení loni na jaře bylo podvodné, a že proto v zemi není žádný demokraticky zvolený prezident. Guaidó od té doby naléhá na světové mocnosti, včetně EU a Číny a Ruska, aby vyvinuly tlak na Madura  a aby se do čtyř týdnů ve Venezuele konaly volby, konstatoval britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

Ve čtvrtek také Británie požadovala, aby Evropská unie proti Madurovi vyhlásila sankce.

Madura podporují Rusko, Čína a Turecko.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Donald Tusk: Evropská unie oceňuje roli Kanady a osobní nasazení premiéra Justina Trudeaua při řešení krize ve Venezuele. Plně sdílím jeho hodnocení a jeho postoj vůči tomu jak postupovat.


Kurdský uprchlík vězněný na ostrově mimo Austrálii dostal literární cenu v hodnotě 125 000 australských dolarů

31. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Laureát dvou nejvýznamnějších australských literárních cen se neúčastnil ceremonie, při níž mu byly uděleny.

Behrouz Boochani, jehož první kniha získala cenu 25 000 australských dolarů za literaturu faktu a zároveň cenu 100 000 australských dolarů za nejlepší současné literární dílo, má zákaz vstupu na australské území.

Tento kurdský íránský spisovatel je žadatelem o azyl, jehož Austrálie vězní v očistci na ostrově Manus v Papua New Guniea už téměř šest let.

Mayová se snaží vyřešit své problémy s brexitem známým způsobem: korupcí

31. 1. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

 

Podobně jako když prohrála zbrkle uspořádané předčasné volby v červnu 2017 a udržela se u moci pouze pomocí úplatku miliardy liber, který poskytla fundamentalistické severoirské straně DUP za její parlamentní podporu, čímž si vytvořila obrovský problém pro brexit, protože DUP nepřijme žádné normální řešení, nyní se britská premiérka rozhodla úplatky zkorumpovat severoanglické labouristické poslance, aby podpořili její odmítnutou dohodu o brexitu.

Je to pozoruhodné, protože za normálních okolností vládnoucí britští konzervativci, kteří pohrdají normálními lidmi a neváhají jim ničit život drastickou politikou škrtů v sociální oblasti (4,5 milionu Britů v současnosti nemají vůbec žádné peníze a stoprocentně závisejí na tzv. food banks, charitativních centrech, které rozdávají zadarmo potraviny chudým lidem, 4,1 milionu britských dětí a 22 procent britského obyvatelstva, tedy 14,3 milionu lidí,  žijí v chudobě), kdykoliv se konzervativní vláda snaží prosadit nějakou politiku, peníze na zkorumpování politiků se vždycky najdou.  K výraznému zhoršení situace chudých občanů došlo od roku 2010, kdy se konzervativci dostali k moci.

Nyní si Mayová vyvzpomněla, že poskytne zaměstnancům v Británii po brexitu ochranu zaměstnaneckých práv a zahltí penězi bývalé hornické komunity v severní Anglii, které od uzavření uhelných dolů žijí v chudobě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Theresa Mayová se připravuje podplatit labouristické poslance, aby hlasovali pro její dohodu o brexitu tím, že zahltí jejich probrexitové volební obvody množstvím peněz. Po dlouhá desetiletí odebírali toryové peníze těmto oblastem prostřednictvím  likvidace institucí a politiky škrtů. Teď jsou ochotni je financovat prostřednictvím úplatků pro místní poslance:


Trumpova tisková mluvčí: Bůh chtěl, aby se Trump stal prezidentem

31. 1. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minutySarah Sandersová, tisková mluvčí Donalda Trumpa, se vyjádřila v americké náboženské televizní stanici, že "Bůh chtěl, aby se Donald Trump stal prezidentem".

Washington Post konstatuje, že Trump má kupodivu, navzdory svým sexuálním eskapádám, lhaní a finančním podvodům osmdesátiprocentní volební podporu amerických evangelikálů.


Sandersová řekla v křesťanské televizi Christian Broadcasting Network:

29869

Není pravdivé definice národa

31. 1. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Vladimír Putin, ani žádný jiný autoritářský vůdce, nestaví na pravdě. O to méně se snaží hájit zájmy svého vlastního „národa“, či své vlastní „imaginární komunity“. Vůdcům putinovského typu pouze vyhovuje, když mohou skrze politiku identity maskovat své osobní ambice a kumulaci svého osobního bohatství.

„Nic není nebezpečnější než politický systém, který tvrdí, že předkládá pravdu.“ Michel Foucault

Donald Tusk Therese Mayové: chaos brexitu si musíte vyřešit vy sama

31. 1. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Mayová namítala, že při úterním hlasování poslanci Dolní sněmovny vyjádřili (minimální většinou) touhu zrušit irskou podmínku dohody. Jenže Evropská unie namítá, že Mayová ani Dolní sněmovna nenabídli žádné konkrétní řešení.

Tusk Mayové zdůraznil, že Mayová nemůže očekávat, že její problém bude řešit Brusel. Tusk napsal na Twitteru: Mé sdělení Therese Mayové: Postoj Evropské unie je jasný a důsledný. Dohoda o odchodu Británie z EU se nebude znovu vyjednávat. Včera jsme zjistili, co Británie nechce. Stále ještě nevíme, co Británie chce."

Totéž Mayové předtím sdělil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Ten v debatě v Evropském parlamentu konstatoval nevěřícně: "Mayová se distancovala od dohody, kterou ona sama vyjednala!" Barnier poukázal na to, že Británie požaduje zrušení irské podmínky a její nahrazení něčím, co není nijak definováno. "Nevzrušeně říkám, právě tady a teď, tu irskou podmínku potřebujeme takovou, jaká je."

Britští brexitéři neustále v médiích tvrdí, že Brusel ustoupí, a nutí Mayovou, aby evropskou sedmadvacítku "donutila" k zrušení irské podmínky. Mají představu výlučnosti a domnívají se, že když Británie bude něco hodně nahlas vyžadovat anglicky, všichni ostatní se jí podrobí.

Barnier kritizoval i bývalé britské vládní ministry pro brexit Dominica Raaba a Davida Davise a požadoval od Británie  "jasný a realistický přístup".

Britský probrexitový bulvární tisk (Daily Mail a Daily Express) maniakálně ve středečních vydání oslavoval, že se "Mayové v Dolní sněmovně podařilo prosadit požadavek zrušení irské podmínky"."MAYOVÁ ZVÍTĚZILA!" řvaly titulky v těchto novinách. Jaksi jim nedošlo, že Evropská unie neustoupí, což bylo už dávno jasné.

Vážnou součástí fantazie brexitu je skutečnost, že anglická média ohlupují anglickou veřejnost nerealistickými nesmysly.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Britská banka Barclays přesunuje 4930 miliard Kč kvůli obavám z brexitu z Británie do Irské republiky

31. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Britský Nejvyšší soud ve středu schválil nouzové plány banky Barclays, jejichž součástí je přesunutí kapitálu, vlastněného asi 5000 jejími klienty, do pobočky v irském hlavní městě Dublinu. V důsledku brexitu banka Barclays zvýší počet svých zaměstnanců v pobočce v Dublinu ze 150 asi na 300 osob.

Royal Bank of Scotland  požádala o svolení převést třetinu svých britských investičních fondů kvůli brexitu z Británie do Amsterdamu.

Odchod Británie z EU bez dohody by znamenal, že banky se sídlem v Británii ztratí právo obchodovat v zemích Evropské unie.


Podrobnosti v angličtině ZDE
 

190 000 britských důchodců, kteří odešli na penzi na španělská pobřeží, do Provence ve Francii a do Toskánska v Itálii, přijde v případě brexitu bez dohody o zdravotní pojištění, které jim v těchto zemích financuje britské státní zdravotnictví. Bude to znamenat další vážné břemeno pro britské státní zdravotnictví, pokud se tito důchodci budou muset na léčení vrátit do Británie. Britská vláda přiznala, že financování zdravotní péče pro britské důchodce žijící ve Francii a ve Španělsku je levnější, než kdyby se britské státní zdravotnictví muselo o tyto důchodce starat v Británii.

Pokud je Británie v EU, britští důchodci žijící v evropských zemích jsou ošetřováni tamějšími zdravotníky a britské státy zdravotnictví jejich léčbu druhým evropským zemím platí. Tato reciproční dohoda přestane po vypadnutí Británie z EU bez dohody platit. Pokud tedy britští brexitéři hlasovali pro brexit, protože nenávidí příchod evropských občanů do Británie, po brexitu budou zahlceni vlnou anglických důchodců.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Podprahová manipulace na serveru Novinky.cz

31. 1. 2019 / Jan Molič

čas čtení 2 minuty


Svou desetiminutovku nenávisti jsem dnes absolvoval - jako obvykle - s mobilem v posteli. Dělávám to tak denně. Srovnávám zprávy z několika českých deníků, protože je zajímavé sledovat, co který podsouvá a co který zamlčuje. (Když už se nevytočím zrovna tím, tak si aspoň přečtu názory lidí a to máte hned.) Dneska jsem se však vytočil už tím podsouváním.

V 9:08 hlavní zpráva na novinky.cz:

Daniel Veselý a Alexandr Vondra diskutují o venezuelské krizi v ČRo

31. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta

Venezuela chystá protesty proti autoritářskému vůdci Nicolási Madurovi a za konání předčasných voleb. Opoziční politik Juan Guaidó se prohlásil za prezidenta, uznaly ho USA a další země. Maduro ale uznat svého oponenta odmítá. Kdo způsobil současnou krizi ve zemi? 

„Chávezův režim má na krizi velkou vinu, ale jsou tu i vnější faktory: jednak pokles ceny ropy, a také americké finanční embargo, které na zemi uvalil už Barack Obama a eskaloval ho v roce 2017 Donald Trump,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista Daniel Veselý.

„Za krizi mohou Chávez a Maduro, kteří vedli a vedou zemi a lidé toho mají plné zuby, to je jednoznačné,“ soudí ředitel Centra transatlantických vztahů při CEVRO Institutu Alexandr Vondra.

Text s audiem a videem ZDE

Rada ČRo ve svém vývoji z pozice aktivní watchdog do pozice security service v zájmu moci

Anatomie mediální rady

31. 1. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Odstranění Petra Fischera z pozice šéfredaktora stanice ČRo Vltava na základě stupidní kauzy o "vulgaritách" ve vysílání a vykonstruovaných argumentech o nenaplnění stanovených cílů ukazuje na varovný stav při řízení Českého rozhlasu jako celku. Změny, které proběhly ve vztahu mezi vedením veřejnoprávního média a radou, která má zajišťovat kontrolu tohoto vedení. V současnosti se zdá, že tento přirozený vztah významně pervertoval. Rada začala aktivně pomáhat řediteli rozhlasu v prosazování podivných kroků, které směřují k normalizaci "diskurzu" reprezentovaného českými politickými populisty. Vytvořit takové příjemné pracovní podmínky je o to snazší, pokud radu tvoří lidé s omezenou kvalifikací a tou správnou motivací prosazovat "svá" témata. Jelikož zanedlouho dojde k částečné obměně rady, je dobré si připomenout vývoj a současný stav.

30202

Svoboda slova je svoboda slova. Tečka.

31. 1. 2019 / Milan Kohout

čas čtení 5 minut

 


Dovolte mně pár poznámek k panem Čulíkem rozvířené debatě o svobodě slova: 

https://blisty.cz/art/94311-cr-ohromujicim-zpusobem-na-ceste-k-bezpravnimu-statu.html


V dnešní době je více než jindy potřeba bojovat za princip svobody slova. Jakmile se někdo nazve arbitrem, který má rozhodovat, co je či není takzvaná “fake news” či jaký výrok je chápán jako nenávistný a nesnášenlivý a jaký nikoliv, tak se musí společnost vzepnout k protestu.

Zprávičky ČT

Naučme děti na levný zpravodajský infotainment

31. 1. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

V ČT, aspoň předpokládám, se snaží udržovat určitou úroveň zpravodajství, odlišující se agendou, zdroji, způsobem zpracování. Netuším, proč tzv. Zprávičky, tedy obdoba zpravodajství pro děti, musí přesně kopírovat dumbing down komerčních stanic zaměřených na velmi nenáročného diváka. Zachráněná kočička, kočičí kavárna a jakési ocenění trenérů za to, že lyžařka vyhrála olympiádu. Vyjma informaci o turnaji v šachu, která je alespoň samotnou podstotou zprávy edukativní (wow, ony existují šachy) je to sbírka informačního plevele. Nerozumím záměru a mám dojem, že ČT se tímto způsobem dostává sama se sebou do nepříjemné kontradikce.

30201

Technologie mohou vysušit zdroj falešné identitární politiky: jazyk

Skončí nacionalismus definitivně ve 21. století?

31. 1. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Technologie  vyvolaly v euroatlantickém prostoru vlnu defenzivního nacionalismu tím, že se podařilo rozbít kontrolu nad informační distribucí. Levná digitální média a dezinformační kampaně vedou k vyvolávání strachu a strach vede k potřebě "bránit". Bránit něco jako společnost znamená nejprve ohraničit ji. Proto nacionalismus a proto defenzivní. Ten sice není nacionalismem jako takovým, je to jen Pavlovův reflex na mediální hysteriii, přesto má podobné dopady. Xenofobii, exity, zdi. Společenské či ekonomické řešení se úplně jednoduše nerýsuje, neboť míra symbiózy kapitalismu a nacionalismu je vysoká. Díky technologiím by se ale mohl velmi rychle vypařit zdroj identitární politiky, která se o zbytky nacionalismu opírá. Babel fish je na světě, intenzivně se pracuje na jejím zdokonalení. Co to udělá se světem, pokud zmizí jazyková bariéra? Co to udělá s národní identitou, pro kterou je jazyk nepostradatelným kódem?

Mezitím v Absurdistánu 95:

Vraždění divočáků, manželku smíte podle návrhu zákona bít jen jednou, národovecké lavičky a skandál Kaczyńského

30. 1. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Posledním čtrnácti dnům v Polsku samozřejmě dominovala tragická vražda primátora města Gdańsk (ZDE). Někteří lidé říkají, že se to může stát významným momentem pro budoucí polskou politiku, že po této vraždě už nemůže níc zůstat takové, jaké to bylo. Strana Právo a spravedlnost však rychle stáhla všechny snílky k zemi, jednak tím, že začala ve veřejných médiích šířit šokující propagandu, obviňující opozici, a jednak chováním šéfů této strany - Jarosław Kaczyński a jeho stoupenci se například rozhodli neúčastnit se minuty ticha na Adamowiczovu památku a vstoupili do jednací síně až po této poctě. Veřejnost na druhé straně projevila obrovskou podporu pro usmrceného primátora. Spontánně zorganizovaná sbírka  na Facebooku,  jejíž organizátoři doufali, že vyberou tak 1000 zlotých (6000 Kč) pro charitativní organizaci, kterou Adamowicz podporoval, shromáždila ohromujících 15 991 611 zlotých (cca 96 milionů Kč).

Transparency International: "Krize demokracie" a korupce jdou ruku v ruce

30. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Organizace Transparency International (TI) zveřejnila čerstvý Index vnímání korupce. Ukazuje mj., že Turecko a Maďarsko patří k zemím, které se v žebříčku výrazně propadly.


Nová americká zpravodajská strategie: Rusko a Čína využijí izolacionistických sklonů na Západě

30. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

Varování zpravodajské komunity přichází ve chvíli, kdy Sněmovna reprezentantů odmítla Trumpovy útoky proti NATO, píše Katie Bo Williamsová. "Tradiční protivníci" - Rusko a Čína - se budou snažit využít "slábnutí poválečného mezinárodního řádu a... stále izolacionističtějších sklonů na Západě" k získání vlivu, varuje úřad Národního ředitele zpravodajských služeb ve strategickém dokumentu zveřejněném minulý týden.

Zbrojení: Nové ruské schopnosti, jichž by se měl Západ opravdu obávat

30. 1. 2019

čas čtení 3 minuty

Z Ruska se hrnou vojenské strašidelné historky. Jedna se týká Poseidonu, velkého jaderného torpéda či bezpilotního prostředku. Rusko rádo zveřejňuje podrobnosti o jeho dostřelu a ráži. Něco z toho může dokonce i být pravda. Další údajně neporazitelnou zbraní je nadzvuková raketa Avangard, která má být letos zavedena do výzbroje, píše Edward Lucas.

Proč levice stále nechápe Venezuelu

30. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

Venezuela je postižena vládou vyvolanou ekonomickou krizí dvojnásobného rozsahu než Velká deprese 30. let, která zapříčinila největší uprchlickou vlnu v nedávné historii Latinské Ameriky. Režim, který tuto katastrofu způsobil, se mezitím mění z ošklivé autokracie v potenciálně plnokrevnou diktaturu. Ovšem "antiimperialisté" dávají přednost diktátorovi podporovanému Ruskem před revoltou veřejnosti, napsal James Bloodworth pro Foreign Policy.

Bolsonarova vláda zveřejnila plány rozvoje "neproduktivní Amazonie"

30. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Necelý měsíc stará administrativa brazilského prezidenta Bolsonara ústy šéfa pro strategické záležitosti minulý týden oznámila plány na výstavbu mostu přes řeku Amazonku ve státě Pará. Ten by měl zahájit ekonomický rozvoj toho, co je označováno jako "neproduktivní, poušť připomínající" region - čímž se myslí amazonský prales, upozorňuje Jan Rocha.

Povede politička nakloněná Orbánovi eurokandidátku německé FDP?

30. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Nicola Beerová nyní oficiálně povede kandidátku německé Strany svobodných demokratů (FDP) do Evropského parlamentu, upozorňuje Abraham Vass. Ačkoliv její strana Orbána ostře kritizovala, Beerová to vždycky nedělala. Kromě toho její manžel je blízkým přítelem maďarského premiéra.

Rusko a Venezuela sdílejí stejný osud

30. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

Důvodem, proč jsou události ve Venezuele pro Moskvu tak znepokojující, je, že jasně indikují, co mohou putinské elity očekávat poté, až bude protiústavní Putinův režim svržen - a ony "v jediné hodině" ztratí veškerou legitimitu svého bohatství a moci, píše Natalija Guljevskaja.

Brexit: Už není slov

29. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Dolní sněmovna v úterý večer odmítla - velmi rozumný - návrh bývalého generálního prokurátora Dominica Grieva, aby sněmovna postupně hlasovala o tom, jaké řešení pro brexit vlastně chce.

Dolní sněmovna v úterý večer odmítla návrh poslankyně Yvette Cooperové, aby byla prodloužena lhůta pro odchod Británie z EU, pokud do konce února Mayová nebude mít k dispozici schválenou dohodu o odchodu. Jak na to na Twitteru poukázal skotský ministr spravedlnosti Humza Yousaf, 300 poslanců Dolní sněmovny hlasovalo pro odchod Británie z EU bez dohody, což by byla naprostá ekonomická katastrofa.

Dolní sněmovna v úterý večer přijala pouze nezávazný návrh, aby se Británie vyhnula brexitu bez dohody.

Dolní sněmovna v úterý večer přijala návrh poslance Bradyho, aby Mayová cestovala zpět do Bruselu a donutila Evropskou unii, aby zrušila irskou podmínku o volné severoirské hranici. Brusel, Dublin, Paříž i Donald Tusk opakovaně zdůraznili, že tuto podmínku evropská sedmadvacítka nezruší.

Hlasování Dolní sněmovny v úterý večer o brexitu, jak píše Faisal Islam, analytik Sky News:

Dolní sněmovna:

Absolutně odmítáme dohodu Mayové o brexitu
Odmítáme odchod Británie z EU bez dohody
Odmítáme pravomoc pro parlament, aby vyloučil odchod Británie z EU bez dohody
Dáváme premiérce mandát, aby odstranila irskou podmínku, kterou vyjednala - to ale její partneři už odmítli


Není k tomu co dodat. Šílenství.Nestor britských televizních novinářů John Simpson:


Když jsem byl začátkem osmdesátých let politickým editorem BBC, byl jsem šokován tupostí většiny britských poslanců ohledně toho, jak funguje vnější svět. Soudě podle toho, co se v úterý dělo v parlamentě, věci se moc nezměnily.


Raphael Behr v deníku Guardian:


Nikdo, kdo sleduje, co se děje v Británii, zvenčí, si neuchoval romantický názor na Británii jako baštu politické střízlivosti. Namísto toho vidí podivné, tvrdošíjné odmítání mluvit o této krizi otevřeně a jasně. Je zjevné, že brexit je katastrofa, ale stále příliš mnoho poslanců dodržuje tabu a odmítá říci, že musí být zastaven. Pro naše přátele v Evropě a pro naše sousedy je to nepochopitelné. Vypadá to jako britská sociální neohrabanost povýšená na úroveň ústavního rozkladu. Ničíme se a jed v našem systému je brexit.  ZDE

   


 

Probouzení právního státu v oblasti exekucí

29. 1. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jedna věc je zajistit, aby se dluhové a exekuční bezpráví už nedělo do budoucna. Druhá věc je zmírnění obrovského bezpráví, které se už v této oblasti stalo. Například v ČR bylo téměř šedesát tisíc nebankovních poskytovatelů úvěrů. Jakmile se zavedla regulace těchto poskytovatelů ze strany České národní banky, zůstala jich jen necelá stovka. V čem asi spočíval byznys těch ostatních? https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2496622-prehled-penize-uz-smi-pujcovat-jen-tato-osmdesatka-firem-o-licenci-cnb-jich-prisly

Další děsivý, masový problém byli takzvaní soukromí rozhodci. Ti měli rozhodovat pře mezi dlužníky a věřiteli, ačkoli byli finančně motivovaní hrát ve prospěch věřitelů. Soudy v poslední době tyhle vztahy ruší jako nelegální, tedy i exekuce, které z nich vyplynuly. Jedná se asi o dvě stě tisíc exekucí. Podle Hospodářských novin na to čerstvě doplatil i prezident Exekutorské komory. Cituji:

Ve Venezeuele se proti Madurovi stavějí už i obyvatelé slumů, kteří ho dosud podporovali

29. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta

Madurova policie volně střílí do demonstrantů. V jedné z chudinských čtvrtí právě zastřelila sedmnáctiletého mladíka, který šel poprvé v životě na demonstraci, protože "už nemohl snést, že rodina musí stát hodiny fronty na pytlík mouky, aby mohla jíst". Usmrcený mladík měl před maturitou. Rodina plánovala, že po jeho maturitě odejde do zahraničí, stejně jako miliony dalších Venezuelanů, protože se v zemi za Madurova režimu nedá žít. Tradiční podpora pro Maduru v chudinských čtvrtích skončila. Uvidíte v nich na zdech nápisy: MADURO-VRAH.


To není lež. To je můj názor

29. 1. 2019

čas čtení < 1 minutaBritánie: Brexitová fraška pokračuje stále neuvěřitelněji

29. 1. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Aktualizace: Premiérka Theresa Mayová se naprosto podrobila fundamentalistickým brexitérům v Konzervativní straně a fundamentalistickým protestantům z menšinové severoirské strany DUP, když v Dolní sněmovně v úterý odpoledne podpořila tzv. Bradyho dodatek, který požaduje odstranění severoirské "zarážky", podmínky, z dohody o odchodu Británie z EU. Evropská unie opakovaně, a znovu v úterý večer, konstatovala, že otevírat jednání o dva roky vyjednávané smlouvě o odchodu Británie z EU nebude a že Bradyho dodatek je nepřijatelný.

Komentátoři poukazují na pozoruhodnou skutečnost, že totiž Mayová vystupuje v Dolní sněmovně proti dohodě, kterou sama během dvou let vyjednala. Je to poprvé, co se něco takového děje v historii.

Aktualizace: Labouristická strana konečně rozhodla, že podpoří dnes večer při hlasování v Dolní sněmovně dodatek poslankyně Yvette Cooperové, který donutí premiérku Mayovou, aby požádala EU o prodloužení lhůty pro britských odchod z EU, pokud nebude žádná dohoda o odchodu Británie z EU schválena do 26. února 2019. Cooperova chce, aby Británie prodloužila lhůtu pro odchod Británie z EU do konce roku 2019, Labouristická strana však chce povolit prodloužení lhůty jen o tři měsíce, tedy do července 2019. Je velkou otázkou, zda by to evropská sedmadvacítka schválila, protože ta chce prodloužit lhůtu Británii jen pod podmínkou, že bude použita k nějakému konstruktivnímu řešení, jehož však poslanci v Dolní sněmovně nejsou schopni.- Britské supermarkety varují před vážným nedostatkem potravin
- Evropská unie varuje, že Británii nyní vážně hrozí vypadnutí z EU bez dohody
- Brusel po tisící upozorňuje, že dohoda s britskou vládou je uzavřená a nebude se znovu zahajovat vyjednávání
- Theresa Mayová a konzervativní brexitéři se chystají do Bruselu "obnovit vyjednávání o brexitu"
- Brusel zdůraznil, že "irskou podmínku" není možné z dohody o brexitu odstranit, Mayová a brexitéři chtějí jednat o jejím odstranění


Většina britských potravinářských supermarketů v pondělí varovala, že vypadnutí Británie z EU bez dohody bude znamenat nedostatek potravin v obchodech a výrazné zvýšení jejich cen.  Šéfové deseti britských supermarketů, jako jsou Sainsbury’s, Asda, M&S, Co-op a Waitrose poslali otevřený dopis britské vládě, v němž píší:

Velmocenské vměšování do interních záležitostí Venezuely je třeba nekompromisně odsoudit

29. 1. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 14 minut

Politická krize ve Venezuele, již doprovází děsivý ekonomický úpadek, se pro Bílý dům stala vítanou příležitostí ke změně režimu v zemi s největším nalezištěm ropy na světě, o což koneckonců usiluje už dlouhá léta. Nenechme se ošálit chytlavými frázemi o demokracii a lidských právech, vždyť Spojené státy vojensky spolupracují s většinou autoritářských a diktátorských režimů na světě a v Latinské Americe celé dekády vydržovaly pravicové diktatury, podporovaly státní převraty a realizovaly ozbrojené intervence. Je naprosto irelevantní, zda někdo hájí Madurův kabinet, anebo naopak šéfa opozice Juana Guaidó. V této chvíli je nesmírně důležité respektovat venezuelskou ústavu a zároveň diplomatické úsilí neutrálních států, aby v zemi, kde má tradičně silné slovo armáda, bylo zabráněno vojenskému konfliktu s vysoce riskantní účastí antagonistických velmocí.

Německo skončí s uhlím do roku 2038

28. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta

Byla zveřejněna zpráva k odklonu od uhlí, z něhož nyní Německo čerpá asi třetinu energie. Má být podle komise oficiálně pojmenované Růst, strukturální změny a zaměstnanost. 
Vytvořil jsem k tomu (překopírováním obrazu) prezentaci. Když je v Německu usnesení, tak do detailu rozpracované,   336 stran, píše Milan Lelek.

Jeho prezentace je zde:

Pro stoupence czexitu

Británie nebude moci v případě vypadnutí z EU bez dohody obchodovat se zahraničím podle podmínek Světové obchodní organizace

28. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Fundamentalističtí stoupenci brexitu a neinformovaná anglická veřejnost v těchto dnech tvrdí, že vypadnutí Británie z EU bez dohody není žádný problém, a "my jim ukážeme", protože bude prý Británie moci obchodovat na základě podmínek Světové obchodní organizace.

Dva čelní odborníci na právo Evropské unie nyní upozornili, že Británii bude trvat nejméně sedm let, než získá možnost bezcelně obchodovat podle podmínek Světové obchodní organizace.

Chaos, který vznikne po odchodu Británie z EU bez dohody, zřejmě povede ke zdvojnásobení cen potravin a vyvolá hospodářskou krizi, která potrvá až třicet let

Hospodaření OSBL v lednu 2019

5. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

V lednu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 133 485.14  . DĚKUJEME! 

Zůstatek byl koncem ledna 2019 438 767.09  Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


20633