Británie: Už začíná rozklad. Ministr financí v neděli oznámil v TV svou rezignaci

21. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Britský ministr spravedlnosti David Gauke také oznámil, že ve středu odstoupí. Pravděpodobně budou následovat i další. Avšak jiným vážným nebezpečím pro Borise Johnsona je, že má v parlamentě většinu jen tří poslanců. Očekává se, že v doplňovacích volbách letos v srpnu přijdou konzervativci o dva poslance, protože vyhrají proevropští liberální demokraté. Není také vyloučeno, že řada proevropských konzervativních poslanců a ministrů přejde od konzervativců k liberálním demokratům ZDE 

* * *

Moderátor Andrew Marr, neděle dopoledne:
Začínám otázkou: Myslíte, že jako ministr financí budete vyhozen z funkce?

Philip Hammond, ministr financí: Ne, jsem si jist, že nebudu vyhozen, protože já odstoupím, dříve, než se dostaneme do toho okamžiku. Pokud se Boris Johnson stane příštím premiérem, pokud vím, jeho podmínky pro účast v jeho vládě jsou přijmout vypadnutí Británie 31. října z EU bez dohody, to není něco, co bych já kdy mohl podpořit, je velmi důležité, aby premiér měl ministra financí, který je s ním v těsné shodě co do finanční strategie, a já proto předložím svou rezignaci Therese Mayové ještě předtím, než příští středu ona sama předloží svou rezignaci paní královně.

Moderátor: Nikdy jsem nezažil, že by ministr financí, nebo jakýkoliv vysoký ministr britské vlády, oznámil svou rezignaci živě v celostátní televizi. Je to historický okamžik.

Philip Hammond: No, je to něco, co se stalo poprvé, Andrew.

Íránsko-britská krize začala nekompetentním britským zajetím íránské lodi v Gibraltaru - pod nátlakem USA

21. 7. 2019

čas čtení 3 minuty

 

Ráno poté, co skupina 30 britských námořních vojáků pomohla v Gibraltaru zajmout loď Grace 1, plující pod íránskou vlajkou, nebyli činitelé britského ministerstva zahraničí zrovna nadšení. Nejásali. Byli si dobře vědomi bilaterálních důsledků pro britsko-íránské vztahy.

Nyní, poté co Írán zajal Brity vlastněnou cisternovou loď v Perském zálivu, se realizovaly jejich největší obavy. Cisternová loď Stena Impero a její posádka více než dvaceti lidí jsou nyní v rukou íránských revolučních gard - a vyšlo najevo, že Británie není schopna ochránit britské lodi plující Hormuzskou úžinou.

Rozhovor Britských listů 229. Ve škole jsem o pádu komunismu neslyšel

19. 7. 2019

čas čtení 1 minutaJak reflektují dnešní mladí lidé skutečnost, že žijí ve (víceméně) svobodné společnosti, která vznikla všeobecným pádem komunismu v důsledku velké mezinárodní geopolitické změny před třiceti lety? A jak česká společnost využila za posledních třicet let možností, jichž se jí pádem komunismu dostalo? O tom hovoří s Bohumilem Kartousem Martin Pikous z občanské iniciativy Díky, že můžem, která připravuje zřejmě největší letošní oslavu třicátého výročí 17. listopadu pod názvem "Korzo Národní". Letos bude mít tato akce i mezinárodní rozměr. (V roce 2018 přišlo na jejich oslavu 17. listopadu více než 100 000 lidí.)

Tito mladí lidé sami pád komunismu nezažili a vypracovali si k němu vlastní přístup, uvědomění, že žijí ve svobodné společnosti a co s tím - a chtějí to komunikovat ještě mladším lidem, třeba šestnáctiletým. Pořádají po několik měsíců kulturní událost, která lidem sděluje určité základní myšlenky. Chtějí, aby se lidi při oslavě 17. listopadu pobavili. Akce vznikla ze studentského Majálesu v Českých Budějovicích. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. července 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Kontroverzní britský milionář vyhrožuje televizi Netflix žalobou za film The Great Hack

21. 7. 2019

čas čtení 4 minuty


Kontroverzní britský milionář Arron Banks, který financoval kampaň za brexit obrovskými finančními částkami, jejichž zdroj nikdo nezná (možná jsou z Ruska, Banks to popírá) vydal právní výhrůžku televiznímu gigantu Netflix v souvislosti s dokumentárním filmem The Great Hack (Velký hackerský útok), který se zabývá skandálem Facebooku v jeho spiknutí s firmou Cambridge Analytica, která ukradla osobní data více než 50 milionům Američanů a zneužila je k manipulaci voličů při volbě amerického prezidenta r. 2016 a při referendu o brexitu.


Anglicky: Carole Cadwalladr vysvětluje okolnosti vzniku tohoto celovečerního dokumentárního filmu a jeho obsah ZDE

V Londýně se v sobotu konala velká demonstrace za členství Británie v EU

20. 7. 2019

čas čtení < 1 minutaNafukovací Boris Johnson vypuštěn.Írán se zmocnil dvou britských cisternových lodí

19. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

John Crace: Írán se zmocnil britské cisternové lodi. Boris Johnson se chystá stát britským premiérem. Mohlo by se snad vůbec něco zhatit?


Íránské revoluční gardy tvrdí, že zkonfiskovaly britskou cisternovou loď Stena Impero, která pod jejich velením nyní sjela ze svého správného kursu a vplula do íránských vod.

Majitelé cisternové lodi vydali prohlášení, že v 15 hodin světového času (v 19 hodin místního času) se k cisternové lodi přiblížily neidentifikovaná malá plavidla a vrtulník. Došlo k tomu během plavbu Hormuzskou úžinou, když byla loď v mezinárodních vodách. "V současnosti nemáme možnost navázat s lodí spojení. Pluje nyní směrem k Íránu," konstatovali majitelé Stena Bulka a správci lodi Northern Marine.

Druhá cisternová loď, jíž se Írán dočasně zmocnil, je registrována v Libérii. Jmenuje se Mesdar, ale vlastní ji glasgowská firma Norbulk. Tato druhá loď náhle také v pátek odplula ze své plánované trasy a změnila směr - začala plout k íránskému pobřeží a vypnula svůj monitorovací signál. O přibližně dvě hodiny později byl její monitorovací signál znovu zapnut. Fars, polooficiální íránská tisková agentura, informovala, že loď Mesdar byla dočasně zadržena v Hormuzské úžině a bylo jí nařízeno, aby splnila ekologické předpisy. Pak jí bylo dovoleno pokračovat v cestě. Firma Norbulk Shipping UK potvrdila, že na palubu Mesdaru vstoupily ozbrojené stráže, ale lodi pak bylo dovoleno pokračovat ve své cestě.
Brusel prý nabídne Johnsonovi další odložení brexitu

20. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Evropská unie se připravuje nabídnout Borisi Johnsonovi odložení brexitu na dobu po 31. říjnu s cílem pomoci mu udržet jednotu v Konzervativní straně a poskytnout mu ještě jednu šanci na dosažení dohody s Bruselem. Toto nově prodloužené období by bylo možno použít pro nové vyjednávání, ale bylo by možno fundamentalistickým brexitérům předstírat, že je to jen možnost přípravy na vypadnutí Británie z EU bez dohody.

Budoucí britský premiér Johnson těsně spolupracuje s ruským oligarchou s vazbami na Putinovy tajné služby

20. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

Tohle je ohromující příběh. Nyní probrexitérský ruský prodejce zbraní s vazbami na FSB svědčí, že byl součástí pokusu svrhnout loni Theresu Mayovou spolu s konzervativními brexitéry v European Research Group. Dal milion liber Konzervativní straně a pravidelně dává peníze některým jejím poslancům. Boris Johnson je jeho blízký spojenec.


Ruský podnikatel ukrajinského původu, bývalý ruský obchodník se zbraněmi Alexandr Temerko věnoval britské Konzervativní straně milion liber, píše tisková kancelář Reuters. Temerko je blízkým přítelem Borise Johnsona, s nímž často popíjí a připravuje politické plány. Reportérce tiskové kanceláře Reuters Temerko vyjádřil svou silnou podporu pro Johnsona, který vyčlení Británie z EU, chválil vysoké pracovníky ruské špionáže  a hovořil o své minulé spolupráci s Kremlem. Koncem loňského roku se Temerko v Británii aktivně účastnil tehdy neúspěšného pokusu brexitérských fundamentalistů v European Research Group svrhnout premiérku Theresu Mayovou a nahradit ji fundamentalistickým brexitérem. Temerko byl hlavním organizátorem tohoto pokusu svrhnout Mayovou.

Letos v únoru hovořil Temerko s reportérkou Reuters velmi pozitivně o jednom s nejbližších a nejmocnějších spojenců Vladimíra Putina, Nikolaji Patruševi, jestřábím předsedovy Bezpečnostní rady Ruska a bývalém šéfovi ruské tajné služby FSB. Bývalý Temerkův podnikatelský partner v Rusku Leonid Nevzlin uvedl, že Temerko měl dlouhodobé vazby na ruské tajné služby. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel reportérce od Reutera, že by měl Temerko jakékoliv vazby na Kreml či ruské úřady. "My tohoto pána neznáme."

Temerko byl činitelem ruské firmy Jukos, kterou ovládal oligarcha Chodorkovskij, jehož posléze Putin nechal odsoudit na deset let do vězení. Temerko tvrdí, že je nyní v Rusku persona non grata.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Putin a paradox opožděných ústupků

19. 7. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Když se v roce 1933 dostali v Německu k moci nacisté a začali zemi systematicky připravovat na válku, objevili se lidé kritizující přílišnou tvrdost poválečného Versailleského systému a prosazujících ústupky vůči Německu. - Jenže to, co by možná fungovalo v dobách, kdy Německo mělo demokratickou vládu, už nacisty přesvědčit nemohlo; jen se tím paradoxně posílily jejich šance na vítězství. Chcete-li totiž vést srdečná jednání s osobou, která ani neskrývá odhodlání vás podříznout, je to mírně řečeno zpozdilé. - A totéž platí i o současném Rusku, kde se režim nedokáže dlouhodobě udržet bez opakovaného vyvolávání válek v "blízkém zahraničí" a systematického napadání "prohnilého Západu". (Přičemž kdyby si Putin vůči Pekingu dovolil polovinu toho, co si běžně dovoluje vůči západním zemím, už by nejspíš dávno nebyl ruským prezidentem.)

Blázen a lhář šíleným britským králem

19. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

Komentátorka Marina Hyde v dalším ze svých vynikajících článků ironicky oslavuje poslední čtyři týdny předvolební kampaně kandidáta na šéfa Konzervativní strany a budoucího britského premiéra Borise Johnsona, kterého volí v Británii jen 0,25 procent voličů - jen členové Konzervativní strany, většinou důchodci (neboť Konzervativní strana nemá členy mladší 55 let).

"Musíme uznat, že neexistuje rigoróznější proces než volba nového šéfa Konzervativní strany. Za poslední čtyři týdny, kdy byl Boris Johnson po tři čtvrtě té doby držen ve vypolstrované cele, aby z něho náhodou na veřejnosti nevypadlo pár rasistických nadávek anebo aby něco nezvoral - se Borisi Johnsonovi podařilo:

- odmítnout postavit se na obranu nejvýznamnějšího britského velvyslance proti absurdnímu útoku amerického prezidenta, což vedlo k rezignaci toho diplomata,

- policie byla povolána k zuřivé, hlučné noční hádce v bytě Johnsonovy přítelkyně,

- ukázalo se, že Johnson absolutně nerozumí ani těm nejzákladnějším prvkům svých údajných plánů pro mezinárodní obchod,

Umění nám nedává rady

19. 7. 2019 / Jiří David

čas čtení 12 minut

 

Požádal jsem s dovolením šéfredaktorku Artalk.cz, zdali je pro Artalk.cz možné opublikovat můj text, který jsem přednesl na posledním výběrovém řízení UMPRUM (červen 2019). Domníval jsem se (naivně, jistě), že se text týká i zdejšího vnímání současného umění a nejen v kontextu vysokoškolské výuky a že by mohl tudíž zaznít i mimo školní škamny. Nepodařilo se.

(...)

Pokud chcete sdílet v našem prostoru umění jakýkoliv a třeba relevantní názor (ať už kritický, odlišný, prostě jinak jiný od bílého věkově staršího muže), nemáte (pokud nejste v nějakém "spolku", názorovém kamarádšoftu dvou - tří webových, či dvou- tři tištěných tribun a několika málo spřízněných/volbou/ privátních galerií) šanci jej snadno jinak, kde veřejně předložit, píše Jiří David. 


Konkurs UMPRUM, 2019

Martin Buber: „Boj neprobíhá mezi Západem a Východem, mezi socialismem a kapitalismem, nýbrž mezi VZDĚLÁVÁNÍM a PROPAGANDOU!“


Než začnu, chtěl bych „před závorkou“ dát několik pojmů, které si zakazuji pro tento text používat.

Člověkem vytvořené sněhové bouře v Antarktidě "by mohly zachránit města jako New York před zaplavením"

19. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Umělé rozprašování bilionů tun sněhu nad západní Antarktidou by mohlo zastavit rozpad tamějšího pevninského ledového příkrovu a zachránit pobřežní města, jako je New York, po celém světě před zatopením v důsledku globálního oteplování.

Tento obří geoinženýrský projekt by vyžadoval energii z nejméně 12 000 větrných turbin, pro obří pumpy pro mořskou vodu a pro sněhová děla. Projekt by zničil jedinečnou přírodní rezervaci. Vědci jeho realizaci nutně nedoporučují, avšak je to jediná možnost, jak zachránit pobřežní světové metropole jako New York před zatopením.

Brexit: "Já jsem vlastenka!"

19. 7. 2019

čas čtení 9 minut

 


Moderátor James O'Brien z rozhlasu LBC charakterizoval tento třináctiminutový rozhovor se sedmdesátiletou Angličankou, stoupenkyní brexitu, jako  jeden z nejsmutnějších rozhovorů, jaké kdy dělal.


(Překlad je mírně zkrácen.)
Posluchačka: Já jsem vlastenka. Podporuju brexit. Musíme vypadnout z EU bez dohody.

Moderátor James O'Brian: Proč?

Posluchačka: Protože mně je sedmdesát let. Protože jsme měli v této zemi dobré i špatné časy. A prožila jsem všechny. Pracovala jsem pro firmu Mallards, holandskou firmu. A oni mi řekli, jestliže nebudu hlasovat pro Evropu, přijdu o zaměstnání. A víte co? Hlasovala jsem proti EU. Nedovolím, aby nás ovládali.

Moderátor: Ale vy říkáte, že chcete, aby Británie vypadla z EU bez dohody.Proč?

Posluchačka: Nakonec jsem o zaměstnání stejně přišla. Firma uzavřela svou činnost.

Moderátor: Je mi velmi líto, že jste přišla o zaměstnání. Ale proč máme vypadnout z EU bez dohody? Proč jste hlasovala pro rozhodnutí, které bude znamenat, že spousta dalších lidí přijde o zaměstnání?

Posluchačka: Měli jsme v této zemi dobré časy i špatné časy. A já jsem zažila všechny. A vždycky jsme zvítězili. Protože jsme silní. On má pravdu. Můžeme dovážet věci z celého světa.

Nová ruská aplikace FaceApp: Dáváte Putinovi s nadšením svá osobní data?

19. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Virálně se na sociálních sítích rozšířila poněkud infantilní nová ruská aplikace FaceApp. Netušil jsem, že jsou lidi tak dětinští. Statisíce z nich se radují z toho, že do aplikace mohou zadat svou fotografii, a ona vám ji, považte, uměle "zestárne". No a co? píše Jan Čulík.

Vedení americké Demokratické strany občany okamžitě varovalo, že se chovají jako idioti, a aby neprodleně tuto novou ruskou aplikaci ze svých digitálních zařízení odstranili.     Aplikaci totiž vyvinula firma, která má sídlo v Petrohradě, a nikdo neví, co se děje s vašimi fotografiemi, nebo co vlastně aplikace FaceApp na vašem mobilu či počítači dělá.

USA: 70 katolíků zatčeno

19. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

70 katolíku bylo zatčeno v USA, poté, co okupovali Senát na protest proti zacházení s dětmi imigrantů, píše Washington Post. Koalice demonstrantů zdůraznila, že děsivé zacházení s migranty je "v rozporu s náboženským učením".

Zjevně to jsou o hodně jiní katolíci než Duka... (JČ)


Rozhovor Britských listů 228. Vzdorně objektivní postoj Sergeje Loznicy

12. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

For English, scroll below.

This interview is conducted in English, with Czech subtitles.

Ukrajinský filmový režisér Sergej Loznica (narozený v Bělorusku) proslul svými dokumentárními filmy, v nichž prostě namíří kameru na lidi a bez komentáře zaznamenává, jak se chovají jako idioti. Na karlovarském filmovém festivalu s ním hovořil Jan Čulík o jeho filmu Austerlitz, zaznamenávajícím, jak se chovají tisíce dnešních turistů při hromadných návštěvách koncentračního tábora Sachsenhausen, a o jeho střihovém filmu Proces, o stalinském monstrprocesu z konce třicátých let dvacátého promítaném na letošním karlovarském filmovém festivalu, i o tom, že Sergej Loznica nyní připravuje nový střihový film o pohřbu J. V. Stalina v roce 1953. "Chtěl bych pozvat diváka do té doby, aby pocítil to, co lidé tehdy cítili, a viděl to, co lidé tehdy viděli. Ale s naší zkušeností o 66 let později," říká Sergej Loznica. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. července 2019.

Sergei Loznitsa, Ukrainian film director (who was born in Belorussia), is well known for his documentaries in which he simply points his camera at people and without any comment he records how they behave like idiots. Jan Čulík spoke to him at the 2019 Karlovy Vary International Film Festival about his film Austerlitz, which shows how thousands of tourists behave while visiting en masse the Sachsenhausen Nazi concentration camp. They also spoke about Loznitsa's film The Trial, constructed from period archive film footage recording one of the Stalinist show trials which took place in Russia in the 1930s. Sergei Loznitsa is now working on a new film which also uses archival film footage: it is a film recording the events around Stalin's funeral in 1953. "I would like to invite my spectators to that time so that they could feel what people then felt and see what people then saw - but with our experience of 66 years later," says Loznitsa. The interview was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 12th July 2019.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


K tomu:Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Fašismus v Polsku

19. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta


Nejbezpečnější místa v letadle jsou vzadu!

19. 7. 2019

čas čtení < 1 minutaHolandská letecká společnost KLM je kritizována za to, že v tweetu prozradila, kdy pravděpodobně zemřete, podle toho, kde sedíte, pokud by vaše letadlo havarovalo.

Největší je pravděpodobnost úmrtí při havárii, když sedíte uprostřed letadla. Sedíte-li v letadle vpředu, pravděpodobnost úmrtí je o něco menší, a nejmenší je v poslední třetině letadla.

Uživatelé Twitteru tento užitečný tweet odsoudili poté, co byl zveřejněn firmou KLM v den pátého výročí sestřelení letadla Malajských aerolinií MH17 Rusy nad východní Ukrajinou. Při incidentu tehdy zahynulo všech 298 cestujících i členů posádky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Použijí protibrexitoví vzbouřenci v Dolní sněmovně proti Borisovi královnu?

19. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Vysocí činitelé v britské Konzervativní straně usilující o to zablokovat vypadnutí Británie z EU bez dohody zkoumají radikální plán, jehož součástí by byla britská královna.


Čelné vzbouřenecké protibrexitové osobnosti jsou natolik znepokojeny, že by Boris Johnson jako příští britský premiér (má být zvolen 0,25% britských voličů, převážně důchodců, členů Konzervativní strany, jimž je všem nad 55) mohl ignorovat vůli Dolní sněmovny. Proto připravují plán, jehož součástí je britská královna Alžběta.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Silné vulkanické erupce narušují obnovu ozónové vrstvy

19. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Od objevu antarktické ozónové díry v roce 1985 vyvolalo slábnutí ozónové vrstvy chránící život na Zemi vážné znepokojení. Úsilí mezinárodního společenství vedlo k Montrealskému protokolu o látkách ničících ozónovou vrstvu podepsanému v roce 1987, který zakázal globální výrobu a použití chlorovaných fluorovodíků představujících hlavní příčinu úbytku ozónu.

"Pošlete jí zpátky!" Trumpovi stoupenci za podpory pseudoprezidenta skandují rasistická hesla

18. 7. 2019

čas čtení 4 minutyZa četných hlasitých pobídek Donalda Trumpa skandoval primitivní americký dav na středečním shromáždění "Pošlete jí zpátky! Pošlete jí zpátky!" Týkalo se to poslankyně amerického Kongresu Ilhan Omarové, která téměř před třiceti lety přišla do USA jako dětský uprchlík.

Trump zneužil svého předvolebního shromáždění pro prezidentské volby v roce 2020 v Greenvile v Severní Karolíně k útokům na Omarovou a na tři další Demokratické poslankyně Kongresu. Charakterizoval je jako "nenávistné extremistky". Tato skupina čtyř levicových poslankyň, která si říká "Skvadra", je už celý týden terčem rasistických útoků od Donalda Trumpa. Začalo to jeho tweety minulou neděli, kdy se Trump vyjádřil na Twitteru, že tyto poslankyně, všechno nebělošky, by se měly "vrátit" do svých zemí.

Omarová z Minnesoty přišla do USA v osmi letech jako dětský uprchlík ze Somálska, Ocasio-Cortez, Pressley a Tlaib se narodily v USA.

David Aaronovitch, The Times: Manželka se mě právě zeptala, kde se ta Trumpova nejnovější nechvalně proslulá demonstrace konala. Řekl jsem, že si nejsem jist, asi v  Norimberku.
Tříletá holčička musela rozhodnout, kterého rodiče se vzdát

18. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

James Felton: Zatracení  Republikáni. Jestliže hájíte režim, který nutí tříleté děti, aby se rozhodly, který z jejich rodičů má být deportován, možná trochu uvažujte, zda skutečně stojíte na správné straně historie?

V americkém vazebním středisku pro imigranty v městě El Paso v Texasu sdělil americký imigrační úředník rodině z Hondurasu, že jeden rodič tří dětí bude poslán zpět do Mexika a druhému rodiči s třemi dětmi bude dovoleno vstoupit na půdu USA. Imigrační úředník se obrátil na nejmladší dceru, tříletou Sofii, a požádal ji, aby rozhodla, který rodič může zůstat.

"Imigrační úředník ji požádal, zda chce jít s tatínkem nebo s maminkou," řekla její matka Táňa. "A holčička, protože má silnější vazbu na mě, řekla: 'S maminkou.' Ale když začali odvádět mého manžela, rozplakala se. Imigrační úředník řekl: 'Ale vždyť jsi rozhodla, že chceš jít s maminkou.'"

Von der Leyenová poskytne v případě tvrdého brexitu vydatnou finanční pomoc postiženým členským zemím EU

18. 7. 2019

čas čtení 2 minutyUrsula von der Leyenová konstatovala, že vypadnutí Británie z EU bez dohody by mělo "obrovským způsobem záporné dopady" jak pro Británii, tak pro EU, a zdůraznila, že Brusel zřejmě poskytne podstatnou hospodářskou pomoc pro postižené země, jako by bylo Irsko.

Opakovala znovu, že by EU měla Británii poskytnout po 31. říjnu další odklad, "pokud by pro to by rozumný důvod".

Von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie projeví solidaritu s členskými zeměmi, které budou tvrdě postiženy chaotickým brexitem.

30456

Nastane brzy čas na klimatickou emigraci?

18. 7. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Je velmi frustrující sledovat, jak trestuhodně tuzemští politikové a novinářští dinosauři přistupují ke klimatickým změnám, jež pomalu, ale jistě začínají deformovat tvář české krajiny. Vedro a sucho vyvolané globálním oteplováním urychluje decimaci našich lesů či spíše jednotvárných smrkových monokultur a dlouhodobé stupidní zásahy do krajiny přispívají k nehostinnému suchu. Pravda, ani světoví lídři si v tomto ohledu nevedou o moc lépe, a proto vyvstává otázka, co si s tím počít – nebo kam se vrtnout, naplní-li se chmurné prognózy klimatologů.

Zeman si Babiše vodí na provázku aneb Zákusek k diskusi

18. 7. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Hlavní páka Zemana na Babiše je, že mu dá prezidentskou milost, zastaví stíhání a podobně.

Myslím, že to argumentačně neobstojí:

a) Už nyní je vidět, jak Babiš všemi prostředky odsouvá a blokuje proces. Rath se bude červenat, jaký byl amatér: pravomocného rozsudku se dočkáme mnoho let poté, kdy Zeman přestane být prezidentem.

O mlácení dětí za to, že berou vážně vědu

18. 7. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Hrajeme si na to, jak potřebujeme vědu, inovace. Co to vlastně znamená, kdyby to nebyly jen kecy? Především brát vážně to, co přední vědci říkají, na čem se shodují. Je pravda, že to, na čem se vědci shodují, může být dalším vývojem vědy zpochybněno, ale právě vývojem vědy, nikoli mudrováním laiků. Nelze nahradit vědu našimi pocity, zájmy, intuicemi. Je třeba naopak se do toho výzkumu zapojit, pochopit ty důvody vědeckého konsensu a případně je vědecky napadnout a konsensus změnit. Tím, že dáte někomu přes držku, toho ovšem nedosáhnete. To je metoda nejhorších excesů neslavně proslulé inkvizice.

Británie: Poslanci Dolní sněmovny "zajistili", že Boris Johnson nebude moci suspendovat britský parlament

18. 7. 2019

čas čtení 3 minuty

 James Melville:

1. Boris Johnson zvedne zavináč a následuje jeho hysterický výlev o tom, že EU vnutila Británii speciální balení a musíme rychle z EU proto odejít.

2. EU reaguje: To speciální balení nemá nic společného s Bruselem, je to čistě domácí britský předpis.

3. Ten člověk bude příští týden naším premiérem.

4. Bůh nám pomoz.Vzbouřením proti budoucímu britskému premiéru, klaunu, lháři a podvodníku Borisi Johnsonovi, bylo čtvrteční hlasování v britské Dolní sněmovně o zákonném dodatku, který má zabránit tomu, aby premiér suspendoval Dolní sněmovnu.

Dolní sněmovna se ostře staví proti vypadnutí Británie z EU bez dohody, což by bylo pro zemi ekonomickou katastrofou. Boris Johnson a jeho skupina fundamentalistických brexitérů však hrozili, že suspendují parlament, aby vyhlášení vypadnutí Británie z EU bez dohody nemohl zabránit. Je to šokující postoj, vzhledem k tomu, že podle průzkumů veřejného mínění je nyní v Británii přibližně o 10 až 14 procent Britů více pro setrvání Británie v EU než pro odchod z EU. 

Evropská unie bude každoročně kontrolovat, zda členské země dodržují zákony

18. 7. 2019

čas čtení 3 minutyČlenské země Evropské unie budou každoročně prověřovány, zda respektují zákonnost. Brusel se tak pokusí vládám zabránit vyhazovat nezávislé soudce a nahradit je u soudů svými poslušnými stoupenci.

Aby se zabránilo likvidaci demokracie v členských zemích EU, všechny členské země EU budou každoročně od nynějška podrobovány prověrce, zda dodržují zákony. Oznámila to Evropská komise ve středu, den po zvolení své prezidentky Ursuly von der Leyen. Von der Leyenová se tak snaží umlčet kritiku, že bude otrokem nacionalistických vlád v Polsku a v Maďarsku, vzhledem k tomu, že byla zvolena jen minimální většinou a že její kandidaturu volebně podpořily právě i nacionalistické vlády v Polsku a v Maďarsku.

Proč „skvadra“ mladých kongresmanek reprezentuje více Američanů než Donald Trump

18. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Americký prezident Donald Trump zcela záměrně útočí na čtyři mladé kongresmanky, které v Kongresu prosazují progresivní politiku, kupříkladu Nový zelený úděl. Trump naznačil, že tyto političky nejsou pravými Američankami, a vzkázal jim, aby se vrátily, odkud přišly.

Zdá se, že americký prezident například neví, že Portoriko, odkud pochází kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortézová, je území patřící Spojeným státům. Tři ze čtyř Trumpem napadených kongresmanek se narodily v USA. Donald Trump sází na nativistickou a rasistickou kartu - což je běžná praxe plutokratů - aby se tak vyhnul třídnímu hodnocení, konstatuje Juan Cole.

Kam zmizel váš selský rozum?

18. 7. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 2 minuty

Výjimečně si tu vlezu do vlastního zelí - problematika kolem komunálních odpadů je mi totiž trochu živobytím, a tak většinou nemám potřebu ji komentovat v tisku. Jenže už nad tím zůstává rozum stát.

29797

"Práce načerno"

18. 7. 2019 / Lukáš Kraus

čas čtení 1 minuta

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Líbí se mi, ironicky řečeno, jak bere český mafiánský kapitalismus (za.raný český kapitalismus) za normu, že je možné pracovat načerno, když je někdo v exekuci a vesele se o tom píše v novinách a odborně diskutuje jako o běžném provozu. Přitom v první řadě má stát začít plošně kontrolovat všechna pracoviště, elektronizovat kontrolu pracovních úvazků a ostře kriminalizovat nelegální práci a zejména zaměstnavatele na takové práci parazitující.

Dnešní odpor mládeže proti Babišovi a Zemanovi je nejslabší a nejméně připravený v dějinách

18. 7. 2019 / Marek Beneš

čas čtení 4 minuty

Reakce na článek Karla Dolejšího "Nadějné vyhlídky po Česku. Souboj generací?"

V roce 1976 francouzský sociolog Emmanuel Todd šokoval předpovědí rozpadu SSSR na základě demografických dat.

Pamatujte, demografie je všechno.

Je třeba si řici na rovinu, všechny ty protesty proti AB a MZ jsou generačním protestem. Mluvil jsem s některými aktivisty a potvrdili mi to. Ten narativ je zástěrka. Odpor mladých se po 30 letech od revoluce dal čekat, každá generace toto provede. Hlásí se ke slovu. Ale tento odpor mládeže je nejslabší a nejméně připravený v dějinách. Je třeba si uvědomit jeden paradox. Společnosti nevládnou staří, ale padesátníci. Ti, které revoluce roku 1989 vynesla k moci. Znám je, je to moje generace. A tito vládnoucí padesátníci jsou v poměrně dobré kondici a jsou schopni ještě 15 let řídit zemi a potom do funkcí posadit své děti.

Debata o chamtivosti

18. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Současná debata týkající se státem garantované zdravotní péče skutečně nemá se zdravotní péčí vůbec nic společného.

Má co do činění s chamtivostí.

Zdravotnický průmysl chce v chodu udržovat systém, který mu vydělává miliardy dolarů ročně, a podplácet politiky, kteří tento systém chrání, poznamenává na Twitteru senátor a uchazeč o křeslo v Oválné pracovně Bernie Sanders.


Trumpova vláda oznámila radikální plán na omezení migrace

18. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Trumpova administrativa oznámila, že hodlá zamezit vstupu téměř všech migrantů ze Střední Ameriky na americkou půdu. Toto kontroverzní opatření kritizovali právničtí experti, podle jejichž mínění porušuje jak domácí, tak zahraniční zákony. Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) už slíbil, že bude vládu za tento krok žalovat.

Migranti ze Střední Ameriky by podle tohoto opatření neměli nárok na azyl v případě, že nepožádají o ochranu v jiné zemi, jíž projdou na cestě do Spojených států. To se týká i dětí, jež cestují bez rodičovského doprovodu.

Pokud zákon projde, migrantům z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly bude prakticky znemožněno získat povolení ke vstupu na americkou půdu. Trumpův Bílý dům s tímto plánem veřejnost obeznámil, aniž by předtím získal souhlas guatemalské a mexické vlády. 

ZDROJ v angličtině

Alexandria Ocasio-Cortézová odsoudila špatné zacházení s migranty

18. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortézová přednesla silné svědectví o špatném zacházení s migranty na americko-mexické hranici: „Když mi všechny tyto ženy sdělily, že byly uvrženy do cel, kde byla nefunkční umyvadla… a že jim bylo řečeno, aby pily vodu z toaletní mísy, tak jsem jim uvěřila. Prostě jsem těm ženám věřila.“


Proč dávají Seznam Zprávy nekriticky prostor šílencům?

17. 7. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Šílenec Vladimír Dlouhý si v nekriticky prezentovaném rozhovoru pro Seznam Zprávy stěžuje, že v ČR je prý příliš mnoho humanitně vzdělaných absolventů vysokých škol. Potřebujeme prostě prý ty pracovníky pro ty montovny.

Je fascinující, že tito omezenci vůbec nereflektují blížící se automatizační revoluci. My  vůbec nevíme, jaké kvalifikace bude za několik let zapotřebí.  Automatizace se blíží nezastavitelně a rychle. Před časem jsme v BL vydali zprávu, že na předměstí Berlína už jezdí tramvaje bez řidiče. Nikoho to nezajímalo.

Co se stane se statisíci řidičů autobusů, kamionů a tramvají?

Před nadcházející technologickou revolucí je možné dělat jen jedno: naučit mladé lidi, aby dokázali kriticky hodnotit situaci kolem sebe a byli kreativní. K tomu je nejlepší dobré humanitní vzdělání.

Proč je proboha tak obrovský rozdíl mezi českými potentáty, kteří strkají hlavu do písku - jak to, že se k nim tyto běžně přístupné informace nedostávají? - a pedagogy například ve Finsku. No, posuďte sami:

(Pozn. red.) Vladimír Dlouhý se choval jako šílenec už v devadesátých letech, chová se důsledně během let...  K tomu tento pořad:

"Sebrané vytáčky Kamila Čermáka" ZDE )

 12978

Co způsobilo, že se naše země zbláznila?

17. 7. 2019

čas čtení 4 minuty


Na tuto otázku, která se netýká jen Británie, ale mnoha dnešních evropských zemí, se pokouší odpovědět Tim Lott. Píše:

Někteří argumentují, že jsme se v Británii (čti: také v Česku) nikdy nechovali normálně, jiní nalézají ostrý kontrast mezi nervozní, neurotickou, rozčílenou, iracionální zemí, v níž dnes žijeme, a Británií, která bývala, ještě docela nedávno, víceméně rozumná a na základní úrovni v podstatě civilizovaná.

Když jsem studoval období od roku 2000 do finančního krachu roku 2008, začalo mi být jasné, kdy to všechno začalo. Většina těch působících sil byla technologická, ale vyjadřují svou sílu psychologicky. Krátce řečeno: Jsem přesvědčen, že právě v tom období nastoupila Británie svou cestu k svému nynějšímu nervovému kolapsu.

Ursula von der Leyenová byla zvolena první předsedkyní Evropské komise

17. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Evropský parlament hlasováním potvrdil Ursulu von der Leyenovou  jako první prezidentku Evropské komise a prvního německého občana v této funkci za posledních padesát let.

V tajném hlasování podpořili von der Leyenovou europoslanci v těsném hlasování, takže von der Leyenová nahradí Jeana-Clauda Junckera, který z funkce předsedy Evropské komise odchází 31. října.

Ke kritice von der Leyenové na německém ministerstvu obrany

17. 7. 2019 / Uwe Ladwig

čas čtení < 1 minuta

K článku "Co je to za člověka, ta nová předsedkyně Evropské komise", poznamenává Uwe Ladwig: 

Když převzala ministerstvo obrany jako nevojákyně, neměla v té špatně a vlastně vůbec nefungující instituci vůbec šanci nepracovat s externě najímanými poradci. Jak jinak než její mužští předkové na tomto ministerstvu by bývala mohla něco zlepšit. Celou organizaci nákupu technických zbraní měla například vyhodit na hodinu, to ovšem nešlo. Že za to byla ze všech stran kritizována, bylo jen signálem od konzervativních mužských militaristů a novinářů, kteří nikdy nepřevzali velení ani malé, nefungující organizace.

Co je to za člověka, ta nová předsedkyně Evropské komise?

17. 7. 2019

čas čtení 3 minuty


Ursule von der Leyen bylo během její devětadvacet let dlouhé politické kariéry v Německu přezdíváno leccos.

Když byla šéfkou ministerstva pro rodiny, říkalo se jí "Krippen-Ursel" (Uršula ze školek), byla považována za konzervativní feministku, která usilovala o rozšíření počtu míst ve školkách. Pak jí přezdívali Zensursula (Uršula cenzorka), byla považována za osobu, která chce všechno ovládnout, když se snažila omezit přístup německé mládeže k problematickým stránkám na internetu.

"Jste rasista." Labourističtí poslanci Horní sněmovny komunikují s Corbynem prostředníctvím inzerátu:

17. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Robert Peston: Jak daleko to došlo v Labouristické straně, když labourističtí poslanci v Horní sněmovně zjišťují, že mohou komunikovat s šéfem své strany jen prostřednictvím celostránkového inzerátu v Guardianu Žádná jiná britská hlavní politická strana není takto dysfunkční.

"Labouristická strana vítá všechny* bez ohledu na rasu, náboženské přesvědčení, věk, genderovou totožnost či sexuální orientaci."

(* s výjimkou, jak se zdá, židů)

TO JE VAŠE DĚDICTVÍ, PANE CORBYNE.

Stále jste ještě neotevřel oči.
Stále jste ještě neřekl plnou pravdu.
Stále jste ještě nepřijal svou odpovědnost.
Nebráníte antirasistické hodnoty naší strany.
Jako šéf strany jste selhal. 


Sněmovna reprezentantů odsoudila Trumpovy "rasistické tweety"

17. 7. 2019

čas čtení 3 minuty


Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci, která odsoudila jako rasistické Trumpovy štvavé výroky, v nichž doporučil čtyřem nebělošským poslankyním, aby se "vrátily", "odkud přišly".

Rezoluci však schválili drtivou většinou jen poslanci Demokratické strany. Byla schválena 240 hlasy proti 187. Jen čtyři Republikáni, Will Hurd z Texasu, Brian Fitzpatrick z Pennsylvánie, Fred Upton z Michiganu a Susan Brooks z Indiany, se připojili k Demokratům hlasováním pro tuto rezoluci. Michiganský poslanec Justin Amash, který nedávno odešel z Republikánské strany a registroval se jako nezávislý, poté, co podpořil nutnost Trumpa odvolat, také hlasoval pro tuto rezoluci.

George Conway: Trump je rasistický prezident

17. 7. 2019

čas čtení 4 minutyToto vášnivé odsouzení Donalda Trumpa publikoval v deníku Washington Post právník George Conway, manžel Trumpovy poradkyně Kellyanne Conwayové a prominentní republikánský kritik Donalda Trumpa


Dodneška si pamatuju téměř přesně to misto, kde k tomu došlo: na parkovišti u supermarketu ve východní části státu Massachusetts. Bylo to v polovině sedmdesátých let: Ještě jsem ani nebyl teenager. Nepamatuju se přesně, co vyvolalo hněv té ženy. Avšak nikdy nezapomenu, co řekla mé matce, která se do USA přestěhovala před mnoha desetiletími z Filipín. Žena řekla: "Vraťte se do své země."

OSN: V Africe hladoví přes 256 milionů lidí

17. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

V globálním měřítku hladoví 821,6 milionu lidí, neboli 11 % světové populace, uvádí zpráva OSN "Stav potravinové bezpečnosti a výživy ve světě 2019". Největší procento hladovějících přitom vykazuje Afrika, kde se problém týká každého pátého. A ve východní Africe dokonce číslo stoupá téměř na třetinu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Hospodaření OSBL za červen 2019

10. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

V červnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 433.57 Kč, výdaje byly 95 931 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, ještě pořád klesáme k mínusu. Potřebujeme o něco vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
39681