PPF aneb Náprava „nemocné“ Evropy filosofií Sun-c’

1. 8. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 7 minut

Úvodní slovo majitele PPF k výroční zprávě této české (tak se alespoň PPF chce prezentovat) skupiny, kriticky se stavící k vývoji v dnešní „západní společnosti, a zejména k Evropě“ (ZDE), poněkud nezvykle nabízí celou škálu společenských otázek, které se nedají omezit pouze na politiku anebo pouze na „byznys“.

Privilegovaní mají hrůzu ze zmizení pochybných jistot

1. 8. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Vřele souhlasím s úsečným textem Jana Čulíka, který v kostce vystihl absurditu české debaty bránící se zuby nehty brát antropogenní příčiny klimatických změn jako dávno prokázanou záležitost (či spíše plíživý klimatický rozvrat akcelerovaný lidskou činností v přímém přenosu). Jsme svědky naprosto unikátní situace, kdy se ti, kdo celá léta udávali tempo mediálního diskurzu, děsí mladé aktivistky s Aspergerovým syndromem, která pouze tlumočí stanoviska vědecké komunity.

Rozhovor Britských listů 230. Kolik se v ČR zbytečně vyhodí potravin

26. 7. 2019

čas čtení < 1 minutaZ 350 kilogramů zeleniny, která by se jinak vyhodila, uvařili Adama Podhola a jeho přátelé tisíc porcí zeleninového karí. Musíme skutečně vyhazovat potraviny? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Adamem Podholou z organizace Zachraň jídlo. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. července 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Šéfredaktor Financial Times: Boris zničí libru

1. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Lionel Barber šéfredaktor mezinárodního hospodářského deníku Financial Times: Libra už klesla pod 1.21 dolaru. Šéf BMW varuje před divokým brexitem. Čím více Boris Johnson bude šťavnit o tom, že nepřijme žádný kompromis, a bude se dál vrhat směrem k útesu, tím více zničí britskou měnu.


Neuvěřitelná nenávist a hysterie v britském deníku Daily Telegraph

1. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Britský "konzervativní" deník The Daily Telegraph, vlastněný oligarchy bratry Barclayovými, kteří samozřejmě v Británii nežijí, vyvolává nenávist vůči Evropě a Evropské unii lžemi už léta.

V posledních týdnech a dnech se nenávist tohoto listu ještě podstatnou měrou zintenzivnila. Nyní publikuje neuvěřitelné útoky na irského premiéra Leo Varadakara:

Tři články za poslední tři dny:

"Zkorumpováni Bruselem, absurdní předáci miniaturního Irska ho uvrhli do brexitové krize"

"Je to Varadakar, kdo je skutečnou hrozbou míru!"

"Irský premiér obviněn, že vyvolává uměle znovu strach z brexitu!"


Šéf Anglické banky: Kapitalismus problém globálního oteplování vyřeší

1. 8. 2019

čas čtení 1 minutaGuvernér britské ústřední banky, Anglické banky, Mark Carney, řekl v exkluzivním rozhovoru pro Channel 4 News, že "kapitalismus je součástí řešení" krize globálního oteplování. Odmítl názor některých ekologů, že úsilí o růst HDP je neslučitelné s bojem proti globálnímu oteplování.

Konstatoval: "Kapitalismus je součástí řešení a součástí toho, co musíme udělat. Uvědomme si, co musíme udělat, vyjít z nynější situace tam, kam se musíme dostat - a bude zapotřebí desítek miliard, ve skutečnosti bilionů, liber investic, které se uskuteční v Británii, po celé Evropě, po celém světě.

30470

Hospodaření OSBL za červenec 2019

1. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

V červenci 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 85 598,97 Kč, výdaje byly 106 131,50 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, situace se trochu zlepšila, avšak trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


30468

Obraz české kultury

1. 8. 2019 / Jiří David

čas čtení < 1 minuta

Seděl jsem v průtrži mračen uzavřen ve Veletržním palácí NG (návštěva A. Giacomettiho) a nemohl tak ven (Anděl zkázy)..bylo poledne, dal jsem si tak hlívovou polévku a bezdečně koukal na misku s kouskem chleba i ubrouskem a náhle v ní spatřil celou tu naší českou kulturu..v den, kdy byl konečně odvolán do budoucna bezejmený člověk, do té doby ministrem kultury.

Justice nezávislá na právu je justice nanic

1. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta


"Je neetické mít děti v éře změny klimatu?" Profesorka filosofie Rivka Weinberg nabízí vysvětlení.

1. 8. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 7 minut

Rivka Weinbergová je profesorkou filozofie na Scripps College, kde lektoruje semináře zaměřené na etické teorie, politickou filozofii, smrt či smysl života. Je autorkou níže zmiňované knihy a mnoha esejí věnujících se narození a úmrtí či například morální komplexitě dárcovství spermatu. Scripps College (http://www.scrippscollege.edu) byla založena v r. 1926 ve snaze vzdělávat ženy k profesnímu uplatnění i v osobním životě.


Evropo, jsi šílená? Zatímco se kontinent taví, plánují se nové uhelné elektrárny

1. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Vlny veder, které postihly Evropu, byly bezpochyby ovlivněny globální změnou klimatu. Síla a frekvence takových klimatických jevů jsou poháněny zhruba 2,4 biliony tun oxidu uhličitého, který od roku 1750 lidstvo vypustilo do atmosféry tím, že spalovalo uhlí, benzin a zemní plyn.

Měli byste o „globálním vytápění“ přemýšlet jako o videohře o 15 levelech. Jestliže okamžitě přestaneme spalovat fosilní paliva, budeme hrát první dvě úrovně: ty mají sice své výzvy, ale není to nic obtížného, píše Juan Cole.

Boris Johnson vydá na divoký brexit 60 miliard Kč

1. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Známý vědec Brian Cox: "Zásobu životně důležitých léků zajistíme." Tohle tedy vypadá opravdu dobře...  :(Britská vláda Borise Johnsona oznámila ve středu, že do přípravy divokého brexitu bude - nesmyslně - investovat 60 miliard Kč (2,1 miliard liber). Součástí příprav bude železná zásoba léků, naverbování 500 nových pracovníků pohraniční kontroly a vládní propagandistická kampaň za brexit.

Politikové v americkém Kongresu: Zablokujeme obchodní dohodu USA s Británií, pokud Johnson poškodí irskou mírovou dohodu

31. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Boris Johnson posílá svého velvyslance pro brexit, Davida Frosta, do Bruselu, aby sdělil evropským činitelům, že Británie odejde z EU dne 31. října bez dohody, pokud EU nezruší svou irskou podmínku. Brusel dal najevo už asi tisíckrát, že irskou podmínku nezruší, protože by to ohrozilo mír v Severním Irsku. Komicky, Johnson vyhrožuje Bruselu tímto způsobem: "Jestliže neuděláte, co já chci, zastřelím se."  ZDE  


Nový britský premiér Boris Johnson požaduje zrušení tzv. irské podmínky, která má zajistit otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po odchodu Británie z EU, tím, že Británie bude i nadále dodržovat předpisy evropského trhu a evropské celní unie. Vytahuje se, že po divokém brexitu bude Británie moci na obchod s EU kašlat a uzavřít "supervýhodnou" obchodní dohodu s USA.

Toto jeho tvrzení bylo nyní poněkud nabouráno varováním od amerických politiků a diplomatů, že pokud Johnson naléháním na zrušení irské podmínky ohrozí mír v Severním Irsku, americký Kongres znemožní uzavření jakékoliv obchodní dohody mezi Británií a USA. ZDE  


HOMO AGRI kamikaze

1. 8. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 4 minuty

Nelze si nevšimnout aktuální společenské (místy až hysterické) polemiky na téma ochrana či záchrana vodních zdrojů. Velmi prosím širokou veřejnost, aby si uvědomila, že izolovaná diskuse o vodě s pominutím důležitých souvztažností v krajině je jen diskusí o slepičím vejci bez vnímání základních dějů v rozpadajícím se kurníku.

29864

Vlaječka

1. 8. 2019 / Lukáš Kraus

čas čtení 1 minuta

Právě rozklad společnosti a společenských interakcí ne globalizací, ale ideologií ekonomického neoliberalismu vedl k opětovnému nacionalizačnímu sentimentu u deklasovaných segmentů. Co zůstalo lidem předluženým, naháněným exekutory v jejich "vlastním individuálním světě", bez opory ve státu, společnosti, zákonech na ochranu před lichvou? No nic, jen vlaječka, klíčenka, stále více rasismu a nesnášenlivosti, tedy atributy, které dokáží některé segmenty spojovat jako platforma pro kanalizaci hněvu a vytvářet alespoň iluzi nějakého celku, nějaké skupiny.

Druhé debatě demokratických uchazečů o Bílý dům dominovali senátoři Sanders a Warrenová

1. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Ve Spojených státech proběhla druhá debata deseti kandidátů, kteří se ucházejí o nominaci Demokratické strany do prezidentského souboje, který se uskuteční v listopadu příštího roku. V debatě se měli utkat dva přední progresivní kandidáti - senátor Bernie Sanders a senátorka Elizabeth Warrenová.

Nicméně oba politikové se shodli ve všech klíčových tématech (vzdělávání ve vyšších veřejných školách zdarma, realizace rázné klimatické agendy, zavedení všeobecně dostupného zdravotního pojištění apod.) a místo toho odráželi kritiku „umírněných“ uchazečů o křeslo v Oválné pracovně.

Bernie Sanders obhajoval zavedení všeobecně dostupného zdravotního pojištění: „V současnosti máme dysfunkční zdravotnický systém – zhruba 87 milionů Američanů buďto nemá zdravotní pojištění, nebo má nevyhovující zdravotní péči. Každým rokem umírá 30 tisíc lidí, zatímco zdravotnický průmysl vydělá desítky miliard dolarů.“

Senátorka Warrenová, jež rovněž podporuje zavedení všeobecně dostupného zdravotního pojištění, obdobně jako Sanders systematicky kritizuje Wall Street. Podle senátorky je zapotřebí uvalit dvouprocentní daň na suberbohaté. Warrenová rovněž odsoudila bělošský šovinismus, který nazvala domácím terorismem. Jde prý o zásadní hrozbu pro bezpečnost Spojených států.

Více informací v angličtině ZDE a ZDE

30467

Proměnlivý žalozpěv umlčených

1. 8. 2019 / Pavlína Antošová

čas čtení 7 minut

Dne 1. srpna 1819 se v rodině dobře situovaného newyorského obchodníka narodil Herman Melville. Přišel na svět jako třetí z osmi dětí a druhý syn. Jeho osobnost začalo už v raném věku formovat prudké zhoršení hmotných poměrů, následované otcovou smrtí. Tehdy bylo Hermanovi jenom třináct let a své další vědomosti už mohl získávat pouze sebevzděláváním. Zchudnutí jej přivedlo nejprve k pomocným úřednickým pracím, o necelých deset let později k námořním plavbám, trvajícím dohromady asi tři roky a bez nadsázky dobrodružným. V jejich průběhu prožil u obávaných domorodých kmenů (na jejichž území dezertoval) šťastnější období než uvnitř lodních posádek s despotickým řádem.

Žijeme na ekologický dlh

1. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Od včera žijeme na ekologický dlh. Minulý rok to bolo o dva dni neskôr. Týmto tempom budeme potrebovať v roku 2030 2 planéty. Je zrejmé, že 2 planéty nemáme. Zdroje planéty teda využívame na úkor súčasných a budúcich generácií. Nič nenaznačuje, že by sa mal v najbližšom čase tento trend zmeniť. Aj mladých ľudí, ktorí protestujú, je stále málo, konstatuje na Facebooku klimatolog Alexander Ač z Ústavu globální změny Akademie věd.

Bernie Sanders by omezil vojenskou podporu pro Izrael

1. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Uchazeč o křeslo v Oválné pracovně Bernie Sanders dostal v jednom rozhovoru otázku, zda by miliardy dolarů vojenské podpory, které od Spojených států dostává Izrael, mohly posloužit jako prostředek ke změně izraelské politiky.

„Naše politika jednoduše nemůže být proizraelská, proizraelská a proizraelská. Naše politika musí vycházet z potřeb regionu; proto je zapotřebí, abychom spolupracovali se všemi lidmi a se všemi státy v této oblasti,“ uvedl Sanders.

Bernie Sanders také vyjádřil přání ukončit agresivní postoj USA k zahraniční politice. Vermontský senátor je tvrdý kritik izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jehož vládu označil za rasistickou. Vysloužil si za to odsouzení izraelských zákonodárců.

Kandidát na úřad amerického prezidenta se už dříve stavěl proti rostoucí vojenské podpoře pro Izrael, přičemž izraelskou politiku proti Palestincům přirovnal k apartheidu.Také další progresivní politikové, kupříkladu kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortézová, hovoří o možných škrtech ve vojenské podpoře Izraeli.

Děsivý vzestup autoritářského populismu

31. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

Závist a resentiment vyvolávají po celém světě kolektivistické impulsy, píše Tom Palmer. Vlády označované za populistické jsou nyní u moci v Polsku, Maďarsku, Mexiku a Turecku. Itálie a Řecko jsou ovládány populistickými koalicemi, zatímco populisté na levici či pravici jsou partnery v koaličních vládách sedmi dalších zemí EU.

Jednadvacátý srpen to jistí

31. 7. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

ČSSD "vyčká do poloviny srpna", zda Zeman konečně jmenuje ministrem 31. května nominovaného kandidáta ZDE. Do té doby, navzdory předchozím řečem o lhůtě do 1. srpna, "žádné kroky dělat nebude". Pokud by se strana ani v polovině příštího měsíce nedočkala, opravdu nevíme, co si počne. Odchodem z vlády již přece vyhrožovala opakovaně - zároveň se však ve veřejném prostoru usilovně ohání normalizační floskulí "místo mě přijde ještě horší".

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

O Kellnerově pokrytectví

31. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

K tomu připomíná Bohumil Kartous:

Drobná bilance soulmates Petra Kellnera: doposud se k tezím o přehnané nárokovosti, rovnostářství a ztrátě úcty k tradicím přihlásil poslanec Jaroslav Foldyna, jenž dokázal jako první myslitel historie
- brilantně a v jedné větě - sloučit neoliberalismus s neomarxismem; neúnavná střadatelka myšlenkové prázdnoty Lenka Zlámalová se na mediální skládce Echo24 vyznává ze svého obdivu k “zavazující noblese” Kellnerově, čímž vyprovokovala Standu Bilera k výčtu mnohého noblesního, co už Kellner stačil za svůj podnikatelský život vykonat. A tak si říkám, proč ostatní autority české intelektuální scény prozatím mlčí? Václave, Miloši, Tomio? Kde jste, když na frontové linii ducha zuří boj?

Boris Johnson nyní obviňuje EU ze své vlastní blbosti

31. 7. 2019

čas čtení 5 minutSkupina bláznů, podvodníků a šílenců, kteří ovládli britskou vládu, je stále posedlá imperiální představou, že když Británie luskne prsty, všechny ostatní země musejí okamžitě splnit veškerá její přání.

Boris Johnson požaduje od Evropské unie, aby byla zrušena irská podmínka. Ta zajišťuje, aby po odchodu Británie z EU zůstala hranice mezi EU a Severním Irskem otevřená - tím, že buď Severní Irsko či celá Británie budou nadále muset dodržovat předpisy evropského trhu a evropské celní unie.

Až po týdnu po svém jmenování se Johnson "dostal" k tomu, aby zatelefonoval irskému premiéru Leovi Varadakarovi. Irští činitelé to považují za neuvěřitelnou urážku, protože dosud bylo vždycky tradicí, že nový britský premiér či premiérka zatelefonovali irskému premiéru do 24 hodin. Rozhovor nebyl úspěšný: Johnson od Varadakara požadoval, aby EU zrušila irskou podmínku, Varadakar zdůraznil, že to není možné a že se nově vyjednávat o už uzavřené dohodě o odchodu Británie z EU jednat nebude.

Johnson se posléze vyjádřil, že pokud EU neustoupí od irské podmínky, divoký brexit bude jen její vina. Je to zřejmě začátek Johnsonovy propagandistické "války" proti EU.  ZDE 

Proč vypadá irský premiér Varadakar vedle Johnsona jako velký státník?

O tom píše v Guardianu irský novinář Séamas O’Reilly. Zdůrazňuje, že převzetí moci šílenci v Británii výrazně posílilo Varadakarovi pozici jako irského premiéra. Varadakar zosobňuje v Irsku středopravicovou směsici mírného sociálního pokrokářství a propodnikatelského neoliberalismu. Je považován za neslaného, nemastného a nudného.

Írán využil slabosti britské Royal Navy

31. 7. 2019

čas čtení 5 minut

Ačkoliv to zní tvrdě, ve skutečnosti může Británie ze zajetí svých ropných tankerů vinit jen samu sebe, píše Dakota Woodová. Tak jako větší část Evropy se rozhodla, že se stane snadným terčem - což vyvolává špatné chování těch, kdo jsou ochotni brát si, co chtějí.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Oposmluvní amnézie, čili Co a jak si (ne)pamatovat

31. 7. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Podle Františka Řezáče v kauze někdejší opoziční smlouvy mezi Zemanem a Klausem "málokdo ví, co že v ní vlastně bylo", takže například "tam byl návrh na změnu volebního systému z poměrného na většinový, hleďme! Tehdy tu změnu, pokud se nemýlím zablokoval vetem prezident Havel, že..." - Faktem ovšem je, že návrh na otevřený přechod k většinovému systému předložený ODS tehdy samotná ČSSD neschválila, takže následoval gerrymandering v podobě účelové manipulace s počtem volebních obvodů, mandátů a přepočítacími koeficienty. Ústavní soud následně již zákonodárci schváleného kočkopsa předpisem č.64/2001 jako protiústavní zrušil ZDE.

Konflikt o zdroje: Vloni zemřelo 164 aktivistů

31. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Více než 160 osob vloni zemřelo při pokusech chránit životní prostředí, oznámila organizace Global Witness. Ačkoliv seznam vedou Filipíny s 30 zabitými, počet zabitých v Guatemale se meziročně takřka zpětinásobil.

Po úterním záporném přijetí ve Skotsku přivítal Johnsona nesouhlasný řev občanů ve středu i při jeho návštěvě Walesu

31. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Jonathan Lis: Tady na tom vidíte, na způsobu, jak utíká, že to na něho opravdu má přímý vliv a že se mu to opravdu nelíbí. Jako všechny populisty, poškodíte ho tak, že mu budete ukazovat každý den, jak opravdu nepopulární je.


30464

Proč se tolik Čechů tak často přidržuje sebedestruktivních blbostí?

30. 7. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyGlobální oteplování způsobené člověkem je potvrzeným faktem, od 99 procent klimatologů. Češi ho v nynějších vedrech pociťují na vlastní kůži. Většina území České republiky je postižena katastrofálním suchem. Vidím to i na svém vlastním pozemku na chatě u Prahy, kde dochází k drastické proměně flóry a fauny, způsobem, který vůbec nepoznávám. Od dubna letošního roku (!!) tam například uschly všechny smrky.

Namísto toho, aby Češi vysazovali stromy, jako v Indii či v Etiopii, publikují horoucí články proti aktivismu za omezení globálního oteplování.

Je to možné?

Viliam Buchert v Reflexu například nesmyslně tvrdí, že opatření proti globálnímu oteplování povedou k ještě většímu zchudnutí chudých lidí. Je to nesmysl, v přechodu na obnovitelnou energii jsou obrovské ekonomické příležitosti, jak si to například dobře uvědomila už Čína.

Jak je možné, že český premiér (!!) idiotsky hájí další výrobu aut na benzínový a naftový pohon, když je všeobecně známo, že přechod na elektromobily je nejen ekologicky nutný a prospěšný, ale povede i k výraznému snížení znečištění ovzduší, které způsobuje předčasné umírání tisíců lidí.

 

V Rusku stoupl počet lidí žijících v bídě

31. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

V Rusku vzrostl počet chudých. Podle údajů státní agentury Rosstat lidí s příjmy nižšími než životní minimum bylo v prvním kvartálu takřka 21 milionů. To je o půl milionu více než před rokem. Experti upozorňují, že příjmy obyvatelstva klesají již pět let. Vloni Rosstat změnil metodiku výpočtů - a tak dosáhl "růstu" příjmů o 0,2 %.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Sýrie: Vyvraždili mu rodinu. Na umělou nohu nemá 8000 dolarů

30. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Toto je Hasan Chalid, Syřan, jehož fotografie se virálně rozšířila po internetu, poté, co přišel za jediný den o deset členů své rodiny.

"Syrský režim zintenzivnil nedávno své bombardování. Jednoho dne šla moje matka zkontrolovat jednoho mého příbuyzného a letecký úder zasáhl oblast nedaleko nich. Hodinu po tom bombardování začaly tři další stihačky tu oblast bombardovat. Byl jsem během těch leteckých úderů ve svém domě, nemohl jsem se dostat ven a podívat se, co se děje. Když to skončilo, šel jsem zkontrolovat svou matku. Byl jsem šokován, když mi někdo řekl, že letecký úder zasáhl dům mé tety, usmrtil ji, usmrtil mou matku, celou rodinu i mého bratra. Nevěřil jsem tomu. Šel jsem na místo leteckého úderu a nemohl jsem je tam najít. Pak jsem šel na hřbitov a ani tam nebyli. Potom jsem šel do nemocnice a byl jsem šokován, když jsem tam nalezl svou matku i své příbuzné.

Novináři mě tam pak začali fotografovat, jak tam stojím a dívám se na mrtvoly mé rodiny."

Idlib čelí každodenně intenzivním leteckým úderům a bombardování. Provádějí ho syrské jednotky s ruskou leteckou podporou. Tato provincie je poslední velkou oblastí ovládanou vzbouřenci, kterou neovládají Asadovy jednotky. Více než 2000 lidí bylo usmrceno a statisíce lidí byly od začátku ofenzívy v dubnu vyhnány z domovů. Poté, co se jeho fotografie virálně rozšířila, s Hasanem se spojilo několik lékařů. Nabídli mu léčení zadarmo a prostetickou nohu. Avšak Hasan říká, že si nemůže dovolit si ji koupit. Stojí totiž asi 8000 dolarů.


30454

Česká vláda vyhazuje peníze na údajný boj proti kůrovci

30. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

Foto:  V polovině této fotografie vede horizontálně hranice na Šumavě mezi Německem a ČR. Německo je v horní polovině fotografie. Snímek výmluvně ukazuje, jaké výsledky má boj proti kůrovci v Německu a v ČR.

Tisková zpráva Hnutí DUHA

VLÁDA SCHVÁLILA NAVÝŠENÍ DOTACÍ PRO OBNOVU KŮROVCEM POSTIŽENÝCH LESŮ NA 2,5 MILIARDY KORUN. SKUTEČNOU PŘÍČINU KALAMITY VŠAK PENÍZE NEVYŘEŠÍ

úterý 30. července 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes na zasedání vlády představil návrh dotačního programu ve výši 2,5 miliardy korun na podporu soukromých vlastníků lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity a s nimi souvisejících nákladů na výsadbu stromů a jejich ochranu před zvěří. Finanční kompenzace však nejsou systémovým opatřením, pokryjí pouze dočasně záporné ekonomické ukazatele majitelů pozemků. Skutečné řešení příčin, které zejména smrkové stejnověké porosty dovedly do dnešního stavu, však ministerstvo zemědělství nejenže dlouhodobě neřeší, ale dokonce jim aktivně brání [1].

Ministerstvem předložená novela lesního zákona totiž zcela ignoruje potřebu změn v přístupu k lesnickému hospodaření. Zejména neřeší:

Salvinimu nařídili z Moskvy, aby v Itálii "zakázal stávku, škodí to Lukoilu"

30. 7. 2019

čas čtení 2 minuty 
Italský ministr vnitra Matteo Salvini je obviňován, že plní rozkazy z Moskvy. Salvini totiž zakázal stávku v Ruskem vlastněné ropné rafinérii v Itálii, a to na žádost Kremlu.

Neschopnost myslet ve škálách a ohrožení západní demokracie

30. 7. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Jeden z nejnebezpečnějších jevů současnosti, jak se mi tak zdá, je velice rozšířené uvažování mimo škály a praktickou realitu. Když např. řeknete, že v Rusku panuje brutální korupce a stát je ovládán mafií, tak se dokonce od docela inteligentních a vzdělaných lidí dozvíte, že v Dánsku je taky korupce a mafie, čili vyjde to nastejno. Jako byste tvrdili, že mít rakovinu s metastázemi v poslední fázi je totéž jako zlomený nehet, protože ani zlomený nehet není projev zdraví.  

O zanikání zahrádek

30. 7. 2019 / František Řezáč

čas čtení 5 minut

Před časem se zde psalo o zanikání zahrádek (Shrebergärten) v Berlíně, protože si toho všiml britský tisk nebo nějaká anglická verze média německého. Napsal jsem krátkou glosu, viz níže, že by nás více mělo zajímat zanikání zahrádek u nás, například v Plzni i s mapkou.

Podobu zahrádek může ovlivnit každý majitel sám. Není těžké vidět jak vypadají současné a jak tradiční zahrádky či zahrady u venkovských nebo příměstských starších stavení.

Na těch současných stromy nejsou a každý sedlák míval za humny ovocný sad a u domu záhony se zeleninou a květinami. Samozřejmě taky ořešák.

Borisi Johnsonovi ve Skotsku: "Ty prolhaný kreténe!"

30. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Jamie Ross: "Britský premiér Boris Johnson přijíždí do skotského parlamentu za výkřiků veřejnosti "TY PROLHANÝ KRETÉNE" (zaznamenáno těsně na začátku tohoto videa televize BBC) což je vlastně lepší přijetí, než jsem očekával."


Divoký brexit bude znamenat masové vyvraždění ovcí ve Walesu, farmáři zablokují silnice

30. 7. 2019

čas čtení 2 minutyVelští farmáři žádají Borise Johnsona, aby "přestal hrát ruskou ruletu" s chovem ovcí a jehňat ve Walesu. Slibuje sice svými kecy, že "velšské zemědělství bude mít po brexitu brilatní budoucnost", avšak v důsledku divokého brexitu, který Johnson připravuje, by vývoz skopového a jehněčího masa z Walesu do Evropské unie byl zatížen dovozním clem ve výši 40 procent, což by byla likvidace celého velšského zemědělství. Přitom velští farmáři jsou nesmírně chudí, jejich roční příjem je cca 16 000 liber (cca 37 000 Kč měsíčně, což je s britskými cenami žebrácká mzda). Průměrný roční britský příjem r. 2019 je £36,611, tedy více než dvakrát tolik.

Jak učebnice češtiny děsí americké studenty

29. 7. 2019 / Karen von Kunes

čas čtení 7 minut

Jitka Cvejnová, Česky, prosím I, Učebnice češtiny pro cizince, Level A1 (2018), a Česky, prosím II, Učebnice češtiny pro cizince, Level A2 (2017), and Česky, prosím II, Pracovní sešit Level A2 (2017),  Univerzita Karlova: Karolinum.

Profesorka Karen von Kunes, která učí češtině i českým kulturním a literárním tématům na Yale University v USA (má tam každoročně ve třídě až čtyřicet studentů českého jazyka) publikovala v americkém časopise Czech Language News recenzi série učebnic češtiny pro cizince od Jitky Cvejnové, vydané pražským nakladatelstvím Karolinum. Zatímco odborně jazykovou část této recenze, kde Karen von Kunesová kritizuje různé aspekty nepříliš dobře promyšlené prezentace některých jazykových jevů češtiny, přenecháme odborníkům, zaujala nás ta pasáž recenze, v níž dr. von Kunesová poukazuje na docela podstatné kulturní nesrovnalosti, které nutně budou šokovat americké studenty a zbytečně - protože tyto skutečnosti zůstaly nepromyšlené - působit jako záporná reklama pro Českou republiku. Citujeme:

Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20002