Dopis z Islandu do budoucnosti

18. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

"Tento památník potvrzuje, že víme, co se děje, a víme, co je nutno udělat. Jen vy budete vědět, zda jsme to udělali."

Na Islandě se v neděli konala tryzna a odhalení pomníku za kdysi nezničitelný ledovec Okjökull, který roztál v důsledku globálního oteplování. Desítky dalších islandských ledovců jsou ohroženy.

Donedávna považovali Islanďané existenci ledovců za něco věčného, nadčasového a neměnného. Teď už vědí, že tomu tak není.


Tajné přípravy britské vlády na chaos brexitu

18. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Týdeník Sunday Times získal tajný dokument britské vlády, nazvaný "Yellowhammer", který obsahuje analýzu toho, co se stane po divokém brexitu

Potíž je, že stoupenci brexitu těmto varováním prostě nevěří. Podobně jako mnozí čeští občané, pevně věřící nesmyslům  a spikleneckým teoriím na internetu, navzdory faktům, tito lidé jsou v takové emocionální křeči, že fakta jsou jim nepřístupná, poznamenává Jan Čulík.

Británie bude čelit nedostatku pohonných hmot, potravin a léků. Vznikne po dobu tří měsíců naprostý chaos v britských přístavech. Vznikne tvrdá hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Dojde k občanské neposlušnosti a demonstracím. Britská vláda na chaos brexitu není dostatečně připravena, varuje tajná analýza.


Rozhovor Britských listů 233. Petr Pithart: Proč byli politikové Pražského jara tak zbabělí?

16. 8. 2019

čas čtení 2 minuty(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles)

Při příležitostí třicátého výročí pádu komunismu přinášíme tři exkluzivní rozhovory s Petrem Pithartem, prvním postkomunistickým premiérem České republiky. V tomto druhém rozhovoru s Janem Čulíkem mluví Petr Pithart - právem - velmi kriticky o zbabělství Alexandra Dubčeka a ostatních čelných politiků Pražského jara. Pozoruhodnou bystrost prokázal Zdeněk Mlynář, autor Akčního programu KSČ v roce 1968, když v 5. ledna 1968 dvacet minut po Dubčekově jmenování předvídal sovětskou okupaci. 21. srpna 1969, letos před padesáti lety, Dubček brutálně zradil československé občany, když na demonstranty, protestující proti sovětské okupaci, poslal vojsko a policii. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16.. srpna 2019.

On the occasion of the thirty years' anniversary of the fall of communism, we broadcast three exclusive interviews with Petr Pithart, the first Prime Minister of the post-communist Czech Republic and a close collaborator of Czechoslovak President Václav Havel. In this, second, interview, Petr Pithart is - rightly - highly critical of the cowardice of Alexander Dubček and the other leaders of the Czechoslovak CP during and after the 1968 Prague Spring. Pithart testifies to the remarkable perspicacity of Zdeněk Mlynář, the main strategist of the Prague Spring and the author of the 1968 Czechoslovak CP Action Programme. Within 20 minutes of Dubček being appointed leader of the CzCP on 5th January 1968, Mlynář predicted the Soviet invasion of Czechoslovakia. Fifty years ago this month, in August 1969, Dubček brutally betrayed Czechoslovak citizens who protested against the Soviet invasion, chanting his name. He sent the army and the police to suppress them. The interview is being broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 16th August, 2019.

K tomu: See also:Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

O mýtu Eurabie: Jak ovládly lži o "muslimském dobytí Evropy" mediální mainstream

17. 8. 2019

čas čtení 10 minut

Volební billboard německé ultrapravicové rasistické strany AfD, šířící nesmysly: "Aby se Evropa nestala Eurabií. Evropané volí AfD."

Americký antropolog Scott Attran podrobně zkoumal mentalitu mladých mužů, z nichž se stávají islamističtí teroristé: je to součinnost zraněné pýchy a nadšení, že patří k hnutí, které má globální, apokalyptický význam a tvoří ho vzájemní přátelé. Přesně tatáž dynamika funguje mezi ulrapravicovými aktivisty.

V červenci 2011 došlo v centru Osla k teroristickému útoku. Okrajové extremistické islamofobní servery to okamžitě označily za útok islamistických extremistů a radovaly se, že "válka evropské civilizace proti islámskému světu začíná". Ve skutečnosti vražedný atentát proti mladým Norům spáchal ultrapravičák Anders Breivik.

Jedním z ultrapravicových "komentátorů", radujících se nad masakrem 69 mladých lidí, byl jakýsi  Fjordman, pravým jménem Peder Are Nøstvold Jensen. Podařilo se mu vyhnout se svědectví při procesu s Breivikem, v důsledku zásahu drahých právníků, které na jeho obranu financovala ultrapravicová americká organizace Middle East Forum, která později začala sponzorovat anglického ultrapravičáka a násilníka Tommyho Robinsona.

Pak nám došel benzín. Pak jídlo. Pak voda. Pili jsme mořskou vodu. Každý další den umřeli dva lidi

17. 8. 2019

čas čtení 2 minuty


"Viděli jsme mnoho lodí. Křičeli jsme Pomoc, Pomoc! Mávali jsme a oni prostě jen pluli dál. Přiletěl vrtulník, podíval se na nás a zase odletěl."


Pak nám došel benzín. Pak jídlo. Pak voda. Pili jsme mořskou vodu. Každý den umřeli dva lidi.

Jediný uprchlík, který přežil, popsal jedenáct dní, které strávil v člunu ve Středozemním moři.

"V tom člunu nás bylo 15 a já jsem jediný, kdo přežil," říká Mohammed Adam Oga ze své nemocniční postele na Maltě.

Migranti všichni zaplatili pašerákovi 700 amerických dolarů ve snaze dostat se v palčivém horku centrálního Středozemí z Libye do Evropy.

Proč tolik Čechů blázní proti Gretě Thunbergové?

17. 8. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

Greta Thunbergová po čtyřech dnech: Zatím žádná mořská nemoc!

Sledovat cestu Grety Thunbergové můžete ZDE.

Jsme lhostejní k životnímu prostředí? Vůbec ne, naopak. Neznám člověka, komu by nevadila spálená a vysušená krajina, mrtvé lesy, špinavé řeky, záplavy monokultur, hraboši. Krajina je pro nás velkou hodnotou, tvoří dokonce nemalou část naší lásky k vlasti, chcete-li, vlastenectví.

Česká hymna neoslavuje národ, ale krajinu plnou lesů, vod a květů. Zatímco Angličan oslavuje svou královnu, Francouz revolucionáře a Němec ženy, svornost a zpěv, Čech jabloňový sad. Problémy domácí krajiny a přírody nás trápí, opravdu, autenticky, bez úsměšků.

Zvláštní ale je, jak se pohled dramaticky změní, začne-li se hovořit o světu.

Proč blbá česká média neohlupují své konzumenty alespoň něčím originálním?

17. 8. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Marek Beneš: Zajímavé je třeba, že v českých médiích se nikde nedočtete, jak vypadá světová ekonomika a co se tam děje. Pro nás klíčové Německo padá do recese, německá výroba aut padá a informace o tom žádné. A přitom je toto v podstatě nejdůležitější zpráva pro naši republiku. Lidé se nechávají v nevědomosti a šok bude masivní. Proč je v Česku tato mentalita, je podivné. Nejzajímavější je to, že to nepostihuje jen běžné lidi , ale i elity. Prosím, já neslyšel jediného českého politika, aby řešil hospodářskou situaci Německa. Na co se proboha čeká?

Nejtrapnější je, že nesmysly, jimiž česká média už řadu let systematicky ohlupují své čtenáře, diváky a posluchače, nepřínášejí ani jedinou originální myšlenku. Ty nesmysly jejich šiřitelé nemyslivě opisují z nejhloupějších zahraničních rasistických a ultrapravicových serverů. Tak například Viliam Buchert píše v odporné žumpě zvané Reflex článek s tímto pitomým titulkem: "Ekošílenství vrcholí: Vybijeme krávy, nebudeme se množit, bydlet budeme na elektrokoloběžce". Andrew Stroehlein, mediální ředitel  organizace Human Rights Watch v Bruselu k tomu dodává:

Kohout zase blázní v Lidových novinách

17. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V České pozici LN lze dnes najít dlouhý článek Pavla Kohouta o liberalismu a socialismu... je tam spousta jmen různých filozofů a politologů a v zásadě se jedná o pláč nad pádem starého liberalismu, který podle Kohouta předpokládal, že stát je jakýsi nájemní dům, který vlastní občané. Ať už si to skutečně nějaký filozof klasického liberalismu myslel, nebo ne, v 19. století se ukázalo, že obrovské masy občanů nejen že nejsou žádnými spouvlastníky státu, ale jsou vykořisťovány a zatlačeny do naprosté bídy. Kohout 19. století a všechny jeho důsledky ignoruje. Stejně jako ignoruje, že nikdy liberálové, ani ti klasičtí, neměli za to, že právo bude vytvářet nějaký sbor vlastníků státu, nějaký sbor občanů. Taková představa je mnohem blíže Rousseaovi a jeho idealistickému socialismu a všem těm mýtickým představám, že lid vládne sám sobě nebo je zdrojem moci. Kohout nadává na práva, jako je právo na vzdělání, sociální práva, zákoníky práce, a všechno to mele v mlýnku ekonomických výdajů a pohádce o tom, že zlý stát nás nutí utrácet, více než můžeme, protože to není stát vlastníků státu, ale stát, který vládne. Ale stát musí vládnout, pokud má vládnout právo. A součástí práva jsou i takové věci, jako je právo na stávku, právo na vzdělání atd. právě proto, že máme za sebou zkušenost 19. století.


Např. nemůže být větší, propastnější rozdíl mezi pojetím práva a státu u Kohouta a Hayeka... u Hayeka je stát garantem abstraktních pravidel, která nejsou občanům intuitivně úplně srozumitelná, ale vyvinula se evolučně navzdory osobním vazbám ve tzv. velké společnosti jako způsob, jak zajistit efektivitu trhu a obecného soužití lidí, kteří se navzájem neznají, zatímco u Kohouta jsou občané jacísi sousedé, kteří rozhodují o fungování státu a jeho zákonech. U Kohouta je popřeno to, čemu Hayek říká "velká společnost" nebo Popper "otevřená společnost", tedy společnost abstraktních pravidel, která mají tím, že jsou neosobní a umožňují konkurenci a rozvoj poznání a technologií, umožňovat blahobyt a svobodu. Kohout myslí v logice středověkých cechů, v atavismech panujících před vznikem kapitalismu i liberalismu.

Jan Čulík: Kohout je neuvěřitelný blb a je politováníhodným svědectvím o drasticky nízké úrovni českého tzv. intelektuálního diskursu, že ho někdo vůbec publikuje.

V pravicovém Izraeli se smí mluvit o vážné hrozbě globálního oteplování, v "liberálním" Česku ne

17. 8. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 1 minuta

Tady je docela hezky vidět jak se v “pravicovém” Izraeli může otevřeně a mainstreamově hovořit o globálním oteplování zatímco v “liberální” ČR je toto možné v A2, BL, při protestech, anebo když náhodou Respekt otiskne rozhovor se zahraničním klimatologem..., poznamenává Albín Sybera:MOŘE BUDE TAK HORKÉ JAKO JACUZZI: JAK BUDE ŽIVOT V IZRAELI VYPADAT V ROCE 2100
Zima bude daleko kratší a ani noc neposkytne úlevu. Izrael se otepluje a koncem století prostě nepřežijeme bez klimatizace

"Jsem rád, že nebudu naživu," konstatuje Baruch Rinkevič z Izraelského oceánografického a limnologického výzkumu, který v současnosti pracuje na další zprávě panelu IPCC o oceánech a kryosféře.

"Po nás potopa, jak se říká. Lidi plně nerozumějí, o čem tady mluvíme. Myslí na tání ledovců a na lední medvědy, kteří nebudou mít kde žít. Nerozumějí, že se změní všechno: vzduch, který dýcháme, jídlo, které konzumujeme, voda, kterou pijeme, krajina, kterou vidíme, oceány, roční údobí, náš každodenní praktický život, kvalita života. Naše děti se budou muset přizpůsobit nebo zahyneme. Budou muset se oblékat jinak, chovat jinak, žít jinak. To není pro mě. Jsem rád, že tady nebudu."


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Jak je možné číst Babišův obrat

17. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Všechno je jinak. Až dosud premiér Babiš jako mistrovský obchodník orodoval u prezidenta za ČSSD, aby se uráčil jmenovat ministrem kultury jejího kandidáta Šmardu. Zdálo se, že to premiér dělá především proto, že stojí o pokračování současné vládní koalice. Dodržel koaliční smlouvu, navrhl prezidentovi Šmardu, a ten musel podle Ústavy jmenovat. Jenže nejmenoval. Veškeré mistrovství mistrovského obchodníka přišlo nazmar.

O kafkovské zkušenosti z vlaku ČD: "Rozhodující je směr, ne kilometry a čas"

16. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Tak teď mi prosím řeknete, co si o tom myslíte, napsala na Facebooku paní Věra Horáková. 

Sedím ve vlaku do Mariánek a vždy kupuju jízdenku přes IDOS, přijde průvodčí a oznámí mi, že mám jízdenku správně, ale ve špatném směru. Snažila jsem se jí vysvětlit, že včera mi v aplikaci nešlo jízdenku koupit a asi jsem omylem prohodila směry. Řekla, že si mám koupit v aplikaci novou ve stejném směru. Na můj dotaz, jestli by nemohla uznat tuhle, že jsem se jen spletla a cena je přeci stejná, se začala smát, že to není možné.

Jenže vlak už vyjel, a jízdenka už tedy nešla koupit, tak prý si mám koupit jízdenku na další vlak. Když jsem jí řekla, že to by ale tedy byla jízdenka opět do špatného vlaku za stejnou cenu, tak mi řekla, že rozhodující je směr a ne kilometry ?!?

Tak jsem vytáhla 500 Kč, že tedy zaplatím, ale požádala jsem ji o jméno a služební číslo, že to vůbec nedává smysl.

Načež paní průvodčí si peníze odmítla vzít, i když celou dobu říkala, že musím zaplatit správný směr, označila mě za agresivní a že na mě pošle stížnost.

Tak tady sedím s pětikilem v ruce a pořád se snažím najít logiku.

Strategie Šípkové Růženky

16. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Německý analytik Sven Ortmann upozorňuje, že díky zlepšené technologii navádění hlavic může Rusko po zániku Smlouvy o raketách středního a kratšího doletu (INF) vést ochromující konvenční úder střelami středního doletu na klíčové uzly západoevropské vojenské a civilní infrastruktury ZDE. Takový útok s použitím řádově stovek střel lze přitom podle Ortmanna pořídit zhruba za miliardu eur - částku srovnatelnou s ročními ruskými výdaji na nepřátelskou propagandu v zahraničí, čili zhruba za jednu šedesátinu ročních vojenských výdajů Ruské federace, neboli za jednu padesátinu ročních německých obranných výdajů.

Nyní je příležitost diskutovat o roli kultury v kapitalismu

16. 8. 2019 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Ovšem musí se chtít a hlavně umět.

Stále jasněji si uvědomuju, jakým osudovým selháním bylo všeobecné oslnění kapitalismem po převratě v roce 1989. Podlehla mu i většina tzv. kulturních pracovníků, chceme-li intelektuálů. Kníže má k lidu blíže, byl jejich konečný výplod, když už bylo pozdě.

Když jsem promluvil v okruhu tzv šedé zóny neoficiální kultury několik měsíců před převratem o tom, jak důležitá bude kulturní politika, až to KSČ zabalí, sklidil jsem úsměšky a dokonce výzvy, ať už mezi ně nechodím. Konec konců bývalý komunista a "osmašedesátník", že...

Z toho se stala později skoro nadávka. Budiž...

Netanjahuovo rozhodnutí nevpustit do Izraele dvě americké poslankyně Kongresu vyvolalo všeobecnou kritiku

15. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Poslankyně amerického Kongresu Rashida Tlaib odmítla nabídku Izraele, že může navštívit okupovaný Západní břeh Jordánu pod podmínkou, že nebude vyjadřovat určité politické názory.

"Rozhodla jsem se, že návštěva mé babičky za těchto utlačitelských podmínek by byla v rozporu se vším, v co věřím - v boj proti rasismu, útlaku a nespravedlnosti," napsala na Twitteru.

Kontroverzním rozhodnutím, které vyvolalo ostrou kritiku od amerických politiků a dokonce i od nejvlivnější americké proizraelské lobbistické organizce, ve čtvrtek Izrael oznámil, že zakáže návštěvu Tlaibové a druhé poslankyně amerického Kongresu Ilhan Omarové v rámci plánované cesty poslanců amerického Kongresu na Západní břeh. Posléze jí povolil humanitární návštěvu devadesátileté babičky v reakci na její dopis, v němž poukázala na to, že to může být poslední setkání s její babičkou. Není jasné, proč svůj názor posléze změnila, avšak několik prominentních Palestinců upozornilo, že příslib Tlaibové, že bude během své návštěvy mlčet, by byl kapitulací Izraeli.  ZDE 

Aktualizace: Izrael pustí poslankyni Tlaibovou na návštěvu její devadesátileté babičky. Tlaibová ale nesmí během své návštěvy podporovat bojkot Izraele:Andrew Stroehlein, HRW:
Jsem dost starý na to, že si pamatuju na dobu, kdy američtí velvyslanci hájili americké občany a ne cizí státy, útočící na americké občany.


Kenneth Roth, ředitel, HRW:
Izrael se rozhodl implicitně dát najevo, že nemá pro sebe žádnou obhajobu, a tak zakáže kritikům vstup do země. To nebude fungovat. Tento zákaz vrhá ostré světlo na to, co my všichni vidíme: hluboký a systematický útlak a diskriminaci režimu, jímž Netanjahuova vláda utlačuje Palestince.


Rozhodnutí izraelské vlády zakázat vstup do země dvěma poslankyním amerického Kongresu, učiněné na základě nátlaku Donalda Trumpa, vyvolalo ve Washingtonu všeobecnou kritiku. Někteří demokraté varují, že to ohrožuje dlouhodobou podporu USA pro Izrael.

Rozhovor Britských listů 232: Petr Pithart: Osmašedesátý byla jediná doba, kdy jsem věřil, že svět může být lepší

9. 8. 2019

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles)

Při příležitosti třicátého výročí pádu komunismu v Československu přinášíme tři exkluzivní rozhovory s Petrem Pithartem, bývalým premiérem České republiky. V tomto prvním hovoří Jan Čulík s Petrem Pithartem o jeho zkušenostech a zážitcích z Pražského jara 1968. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. srpna 2019.

On the occasion of the thirty years of the fall of communism, we broadcast three exclusive interviews with Petr Pithart, former Czech Prime Minister and close collaborator of the first Czech President Václav Havel. In this first interview Jan Čulík talks to Petr Pithart about his experiences of the Prague Spring of 1968. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalni televize from 9th August, 2019.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Promítání v New Yorku

16. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Americká Společnost pro vědy a umění a český a slovenský konzulát v New Yorku uspořádali promítání několika filmů k výročí 21. srpna 1968. Promítal se i Rozhovor Britských listů s Petrem Pithartem k tomuto tématu:


Populistické tváře Andreje Babiše

16. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Server Balkan Insight publikoval v angličtině rozsáhlou analýzu postojů Andreje Babiše od reportéra Britských listů Albína Sybery ZDE

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Jak to, že Kreml kope, když je na dně?

16. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Ratingy důvěry v prezidenta Putina jsou na historických minimech. Stejně tak spokojenost s vládou a ekonomickou politikou. Tato nespokojenost se nedávno přelila do ulic s masovými demonstracemi proti rozhodnutí moskevských úřadů nezaregistrovat do místních voleb opoziční kandidáty. Obrázky pořádkové policie mlátící demonstranty se staly virálními. Populární ruské celebrity s miliony followerů na sociálních médiích vyzvaly k podpoře protestů. nespokojenost s režimem není omezena na hlavní město: Na severu evropského Ruska občané Archangelské oblasti bojují proti výstavbě masivní skládky. Počátkem léta v uralském městě Jekatěrinburg lidé protestovali proti guvernérovu plánu vybudovat na místě parku další chrám. Kreml přichází o toleranci veřejnosti vůči špatnému řízení státu. Jak tyto domácí potíže ovlivní mezinárodní chování Ruska?, ptá se Polina Beljakovová.

Proč v ČR stoupá důvěra v Rusko? Důsledek naší diletantské propagandy

16. 8. 2019 / Marek Beneš

čas čtení 1 minuta

 
Co se dočteme: Důvěra v Putina klesla z 35 na 30%, je tam graf i nedůvěra. Ano ta stoupla ze 7,0 na 7,8%!

Počkat. Takže názor na Putina má pouze 38% ruske populace? Kde je zbytek? ptám se. Tak to je asi bahno bez názoru, které, až přijde čas bude správně volit.

A ještě perlička. Kolik má v tom průzkumu , kterému tak věříme, Navalnyj? No, celých 1,5% důvěry, milé děti. Takže celý průzkum je úplně nanic.

Pokud chceme porazit Rusko, musíme si konečně řikat pravdu. Neporazíme je vyhlášeními, jak jsou slabí, jak nic neumí, jak jsou zlí a jak se to tam zítra zhroutí. Tento postoj ospravedlňuje naše nicneděláni , které je trestuhodné.

A ješte dotaz, přátelé , jakpak budou vypadat ratingy našich politiků, až udeří krize? Zajímejme se, proč stoupá v ČR důvěra v Rusko. To mne znervózňuje. Je to důsledek naší diletantské kontrapropagandy.

NASA studuje dopady požárů v Arktidě

16. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Požáry v Arktidě často hoří daleko od obydlených oblastí, ale jejich dopady jsou pociťovány po celé planetě. Od terénního výzkumu přes letecký průzkum až po satelitní snímky, NASA studuje, proč požáry severských lesů a tundry jsou častější a silnější a co to znamená pro předvídání vývoje klimatu, ekosystémy a lidské zdraví, napsala Maria-José Viñasová.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Mediální Černobyl ruské vlády

16. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Když v roce 1986 došlo k černobylské jaderné havárii, chování tehdejších sovětských úřadů se drželo zásady zůstat potichu, podhodnocovat charakter problému, nebo o něm lhát. Reakcí obyvatelstva bylo obávat se nejhoršího, protože vědělo, že pravdy se nedočká, napsal Ivan Preobraženskij.

Ministerstva dál ignorují senátní komisi zabývající se auditními zprávami Evropské komise o střetu zájmů premiéra Babiše

15. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva. Komentář předsedy Pirátů Ivana Bartoše

Praha, 15. srpna 2019 - Mimořádná komise Senátu k návrhům auditních zpráv Evropské komise, které se týkají střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, dnes opět zasedla. Komise vznikla na základě požadavku na objektivní posouzení relevantních informací vyplývajících z předběžných zpráv a také nutnosti nezávislého dohledu nad dalším postupem ze strany českých ministerstev. Resorty financí, zemědělství a místního rozvoje ovšem i nadále odmítají poskytnout komisi návrhy auditních zpráv, a to s odůvodněním, že k nim nemůže mít přístup veřejnost nebo třetí strana. Jedná se o pohrdavý přístup těchto ministerstev vůči Senátu vzhledem k tomu, že jak ministerstva, tak horní komora parlamentu, jsou ústavními orgány ČR a nelze na ně nahlížet jako na veřejnost či jakoukoli třetí stranu. Koneckonců i paragraf 12 jednacího řádu Senátu říká, že senátor je oprávněn požadovat od členů vlády, vedoucích správních úřadů a orgánů územní samosprávy informace a vysvětlení potřebná pro výkon své funkce”. Nejen z těchto důvodů se v nejbližších dnech s Piráty obrátíme na zástupce Evropské komise, abychom jim předali naši dosavadní komunikaci s ministerstvy, jejichž nesourodý přístup, o kterém jsme informovali minulý týden, je zarážející.  

Český fašistický stát

13. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Výzva proti kriminalizaci aktivit Food Not Bombs – rozdávání jídla všem

Ostravská skupina Food not Bombs rozdává každou neděli jídlo až šesti desítkám mužů a žen na prostranství před vítkovickým nádražím. Všichni její členové a členky tak činí ve volném čase, bez nároku na honorář, bez formálního vedoucího, bez nároků a požadavků vůči lidem, kteří si pro jídlo přicházejí. Svou činností hnutí nikoho k ničemu nenutí, nikoho neohrožuje ani neobtěžuje, pro svou porci si může přijít každý, kdo chce.  

Jakkoliv jsou členové skupiny na přítomnost Městské policie a PČR při rozdávání jídla (sic!) zvyklí, před měsícem došlo k incidentu, který byl mnohem nátlakovější. Několik aut Městské policie obklíčilo auto člena skupiny FNB přímo na rozdávání před Vítkovickým nádražím, strážníci za přítomnosti úřednice městkého obvodu členům sdělili, že v rozdávání nemohou pokračovat, dokud nepožádají o zábor veřejného prostranství a splní hygienické náležitosti běžné u pohostinské činnosti. V průběhu měsíce střídavě strážníci situaci buď "jenom" monitorovali, nebo rozdávali členům skupiny podezření z přestupku(pod pohrůžkou, že budou legitimovat všechny včetně lidí bez domova, se členové vždy dohodli, kdo si nechá podezření z přestupku udělit). Poslední podezření udělili s odůvodněním, že várnice položená na zídce mezi trávníkem a betonovým placem přesahuje do veřejné komunikace.

Loď s uprchlíky směřuje do Itálie: italský soudce suspendoval Salviniho zákaz

15. 8. 2019

čas čtení 1 minutaŠpanělská humanitární loď Open Arms směřuje se 147 zachráněnými uprchlíky k italskému ostrovu Lamopedusa poté, co soudce v Římě suspendoval dekret ultrapravicového ministra vnitra Mattea Salviniho, zakazující humanitárním lodím vstup do italských vod.

Loď Open Arms hledá útočiště před dva a půl metru vysokými vlnami spolu s lodí Ocean Viking, kterou provozují Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée. Ta má na palubě více než 350 zachráněných uprchlíků.

Šmarda jako Poche. Ustoupí ČSSD Zemanovi podruhé?

15. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Zatím je situace tak nějak nepřehledná, i když v zásadě stojí na jednoduché premise: prezident nejmenuje kandidáta ČSSD ministrem kultury. Zdá se mi, že během bránění pozice minulého ministra kultury, pana Staňka, Hrad pochopil, že se mu naskýtá skvělá příležitost, jak dostat ČSSD z vlády a dotlačit Andreje Babiše k vládnutí s SPD.

Těch pohledů je více. Mně vždy šlo především o otázku, co bude s ČSSD, neboť je jasné, že je důležité, aby strana tohoto typu v ČR byla i v budoucnosti. Navíc kdo jiný má vzít Babišovi ty voliče, na kterých nyní stojí, tedy bývalé voliče ČSSD? Okamura? Je to podle mého soudu mnohem vyšší priorita než bránění případné rekonstruované vládě, která bude pod kuratelou prezidenta. Otázka je, co si představíme pod takovou rekonstruovanou vládou a její činností.

Polská vláda poskytla velký grant útočníkům na LGBT komunitu

15. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Pamatujete na tu organizaci, která blokovala pochod rovnosti LGBT v Polsku minulý měsíc? Její příslušníci mlátili homosexuály a házeli po nich lahvemi a kamením. Polská vláda dala nyní této organizaci největší grant.

Mikroplasty podstatnou měrou kontaminují vzduch, varují vědci

15. 8. 2019

čas čtení 1 minuta


Ve sněhu od Arktidy až po Alpy bylo nalezeno velké množství mikroplastů. Vyplývá to ze studie, která přiměla vědce, aby varovali, že je ovzduší podstatnou měrou znečistěno mikroplasty. Vědci požadují naléhavý výzkum toho, jaký to má dopad na zdraví lidí.

Sníh zachycuje mikroplasty ze vzduchu a vzorky z ledu v oceáně mezi Grónském a Svalbardem obsahovaly v průměru 1760 mikroplastových částic na litr. V evropských lokacích bylo nalezeno 24 600 mikroplastů na litr. Ze studie vyplývá, že přenášení mikroplastů větrem je podstatným zdrojem znečištění vzduchu.

Boris Johnson a nebezpečné zneužívání sociálních sítí

15. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Foto: Boris Johnson ve středu na Facebooku zaútočil na "poslance-strašlivé kolaboranty s EU"

Britský premiér Boris Johnson ve svých tzv. "odpovědích lidového premiéra na otázky veřejnosti" ve středu zaútočil na Facebooku na poslance Dolní sněmovny, kteří "strašlivým způsobem kolaborují s Evropskou unií". Vyvolalo to širokou kritiku, mnozí poukazují na to, že takto pobuřující výroky jsou nebezpečné - ohrožují život poslanců v zemi, kde už jedna protibrexitová poslankyně, Jo Cox, byla ultrapravičákem zavražděna.

Rusko svým vědcům: Od nynějška budete informovat úřady o všech svých zahraničních kontaktech

15. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Ruské ministerstvo vědy a vysokého školství rozeslalo v červenci podřízeným organizacím příkaz, jímž podstatnou měrou zpřísnilo režim kontaktů ruských vědců s jejich zahraničními kolegy.

Ruské vědecké organizace budou nyní mít povinnost do pěti dnů informovat ministerstvo o plánovaném setkání se zahraničními vědci a zaslat na ministerstvo seznam účastníků setkání.

Polovina britských farem po divokém brexitu zkrachuje

15. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Britští farmáři ženou k Downing Street ve čtvrtek ovce. Požadují druhé referendum o brexitu. Z nové analýzy, kterou nechali vypracovat stoupenci nového referenda, vyplývá, že až polovina britských zemědělských statků po divokém brexitu zkrachuje. Proč?

Po divokém brexitu totiž Evropská unie a všechny země, s nimiž má EU dohodu o volném obchodu (desítky) okamžitě uvalí na dovoz britských zemědělských výrobků cla a necelní bariéry. Zároveň britská vláda plánuje zrušit veškerá dovozní cla a otevřít se zcela bezcelně světu.

Demonstrace u příležitosti mezinárodního autosalonu (IAA) ve Frankfurtu nad Mohanem a hvězdicová cyklojízda tamtéž

15. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Výzva organizace Campact – www.campact.de

Automobily kategorie SUV (sport utility vehicle, pozn. překladatele), sportovní auta, polykači paliva – za tím stojí Mezinárodní výstava automobilů (IAA) ve Frankfurtu nad Mohanem. To se musí změnit. Proto obklíčíme 14. září IAA. Pěšky a na kolech budeme mobilizovat k dopravní změně. Nyní se musí všichni o této akci dovědět. Prosíme, objednávejte si k tomu letáky – flyer.

Automobilový průmysl provozem svých aut zničí naše lesy. Sto milionů mrtvých stromů – to je následek teplotních rekordů a dvou suchých letních období. Buky, smrky a borovice plošně usychají. Ke hlavním viníkům této krize klimatu patří Daimler, BMW a Co.

Jeremy Corbyn se chce postavit do čela prozatímní nadstranické krizové vlády ve snaze svrhnout Johnsona

15. 8. 2019

čas čtení 1 minutaŠéf Labouristické strany Jeremy Corbyn apeloval na vzbouřenecké konzervativní poslance a na šéfy opozičních stran, aby zabránili divokému brexitu svržením Borise Johnsona z funkce premiéra  a aby umožnili Labouristické straně utvořit prozatímní vládu do všeobecných voleb.

Corbyn navrhl, že by v čele takové vlády měl stát právě on sám, "čistě na časově omezeném základě" s cílem uspořádat všeobecné volby.

Stovky lidí uvízly ve Středozemí na záchranných lodích

14. 8. 2019

čas čtení 3 minuty


Italský ministr vnitra Salvini chce zabránit dvěma lodím v přistání v italských přístavech


Více než 500 zachráněných migrantů a uprchlíků uvízlo na palubě dvou nevládních lodí. Itálie a Malta dál odmítají jim povolit přistání ve svých přístavech.

Francouzská humanitární organizace Lékaři bez hranic oznámila, že zachránila dalších 105 lidí a na palubě její lodi Ocean Viking se nyní nalézá 356 uprchlíků.

Dalších 150 lidí je na palubě španělské záchranné lodi Proactiva Open Arms.

55 procent Britů nyní chce zůstat v EU, 45 procent chce odejít

14. 8. 2019

čas čtení 1 minutaZ nového průzkumu veřejného mínění v Británii vyplývá, že by v novém referendu o Brexitu 55 procent Britů hlasovalo pro setrvání v EU, 45 procent pro odchod z EU.

Rozdělení hlasů:


Na otázku, jak chtějí, aby to s brexitem dopadlo, 43 procent voličů uvedlo, že by chtěli zůstat v EU, 29 procent by chtělo odejít na základě dohody, jen 19 procent by chtělo odejít z EU bez dohody - to je verze, kterou nynější nevolený britský premiér Johnson prosazuje.

Všeobecné volby by vyhráli konzervativci s 28 procenty hlasů, labouristé za Corbyna by získali 24 procent hlasů, liberální demokraté 21 procent hlasů a Brexit Party 15 procent hlasů.


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rozbijte elektromobily! (?)

14. 8. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 5 minut

Původně jsem chtěl přispět k diskusi o myškách všudybylkách, ale vzhledem k tomu, že v krajině hospodaří velmi často agristé a lesisté namísto zemědělců a lesníků (pečlivých správců krajiny), zdá se to až do pozitivní změny v horním mezaninu kontraproduktivní. Odspodu zametá schody většinou jen člověk mysli mdlé. Zatím tak zřejmě bude vítězit chemie a fabrický přístup k výrobnímu prostředku – krajině. Ledaže, ledaže by veřejnost řekla: "UŽ DOST".

30473

Překonají čeští Zelení epochu stagnace?

14. 8. 2019 / Michal Berg

čas čtení 3 minuty

"Zelená politika je v době změn klimatu, růstu nerovností a ohrožení demokracie aktuální více než kdy v minulosti. Nosič této politiky - Strana zelených - není v tuto chvíli v Česku relevantním politickým hráčem." Těmito slovy začíná text, který uvozuje web www.konecstagnace.cz, který představuje stejnojmennou aktivitu, vycházející z části českých Zelených. Konec stagnace otevírá debatu o tom, jaká by měla být budoucnost zelené politiky v Česku.

Boris Johnson obvinil britské poslance ze "strašlivé kolaborace s Evropskou unií"

14. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Profesor Ian Donald: Od Borise Johnsona velmi nebezpečný jazyk. Označovat poslance za kolaboranty s cizí mocí je další krok k vytvoření kontextu pro autoritářskou vládu. Pak už není daleko k tomu označit kolaboranty za zrádce a svévolně je uvěznit.John Crace: Odpovědi "lidového premiéra" na Facebooku: Vyberte si otázku, na kterou máte připravenou soundbitovou odpověď a pak ten "bonmot" proneste. "Odpovědi lidového premiéra" ještě nesmyslnější než opravdové parlamentní interpelace.
Šílený britský premiér Boris Johnson, který se dostal do funkce bez souhlasu britských voličů, obvinil ve středu dopoledne na Facebooku poslance Dolní sněmovny ze "strašlivé kolaborace s Evropskou unií". Odmítl vyloučit, že suspenduje parlament a uspořádá všeobecné volby až po 31. říjnu, kdy nechá Británii vypadnout z EU divokým brexitem.

Ledovce v Grónsku tají šestkrát rychleji než v osmdesátých letech

13. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Za letošní červenec roztálo z grónských ledovců tolik vody, že se znatelně zvýšila hladina moří po celém světě. Svět musí bezodkladně začít ukládat CO2 do dřevin urychleným vysazováním stromů a přestal miliardami dolarů dotovat průmysl fosilních paliv. Technologicky je průmysl obnovitelné energie dnes už efektivnější a levnější než průmysl fosilních paliv a je naléhavě nutné, aby vlády přesunuly své obrovské dotace pro fosilní paliva do zdrojů obnovitelné energie, říká Mark Wright, vědecký ředitel World Wide Fund.  Videoreportáž ZDE
 

Tisková zpráva

Nahlédnout do českého velkochovu je nyní snazší

14. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

NESEHNUTÍ přidalo na mapu českých velkochovů na stránkách hlavanahlave.cz novou funkci. U řady velkochovů je nyní možné zobrazit nejen informace o provozovatelích a počtech zvířat, ale i fotografie z daného chovu. Organizace tím chce ukázat reálné podmínky v českých velkochovech a také apelovat na zákaz klecových chovů hospodářských zvířat v celé Evropské unii.

30470

Hospodaření OSBL za červenec 2019

1. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

V červenci 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 85 598,97 Kč, výdaje byly 106 131,50 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, situace se trochu zlepšila, avšak trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


43121