V Praze se konala fašistická demonstrace: Fašističtí demonstranti chtějí svobodu zemřít!

7. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta
Od cca 50 minuty zcela fašistická demonstrace, policajti se skoro neodvažovali zasahovat. Spolu s demonstrací na Václaváku se spojily dva proudy lidí na pochod k Úřadu vlády. Tam dorazilo určitě 1000 lidí, možná víc, viz. téměř devítiminutový záznam zde:


Jmenovalo se to Pochod za Svobodu. Nova i ČT ohlásily "stovky demonstrantů" což je kec. K Úřadu vlády na 100 % nedorazily stovky lidí, stačí obětovat devět minut času o podívat se na druhý záznam, píše Radek Mokrý.

Rozhovor Britských listů 341. Deset tisíc dětí v ČR potřebuje techniku pro distanční výuku

4. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaS Martinou Zikmundovou z organizace Česká asociace streetwork hovoří Jan Čulík o její práci s desetitisíci sociálně deprivovaných dětí a mladých lidí. Množství malých nevládních organizací po celé České republice se snaží pomáhat, jenže obrovské neřešené problémy a trápení dětí a mladých lidí by měla systémově řešit vláda, ta zůstává v nečinnosti. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. prosince 2020.

Kafkastán, země, co taví vtipy v horory

7. 12. 2020 / Milan Čech

čas čtení 9 minut

Znáte ten starý vtip o člověku co hledá ztracený klíč ne tam ve tmě, kde mu upadl a kde s velkou pravděpodobnosti je, ale kus vedle, pod lampou, protože tam se hezky hledá?

Nedá se vyloučit, že ten vtip jsme, díky našemu státně oligarchickému molochu, co už je jedním kooperujícím organismem, dokázali přenést na kolektivní level. A tak se v případě otravy Bečvy nehledá tam, kde se otrava stala a kde je pravděpodobný původce. Tam je tma, tma, která je nutná, aby Nejvyšší mohl být dál nejvyšším, tam je hledání na základě seberegulačních mechanismů vyšetřujících nepatřičné.

A tak se celý státní aparát přesunul převážně pod rožnovskou lampu, kde sice klíč k záhadě té první a jediné obří otravy být nemůže (není technicky možné, aby kyanid či jiná látka překonala přes 3 km dlouhou trasu, a až pak náhle usoudila, že rozjede otravu tak, aby poškodila nebohou firmu, jejíž výpustě začínají právě někde tam), ale i tak je hledání tam lepší.

Ředitel Motola Ludvík s pomocí Lidovek klame občany (Pandemie a dezinformace)

7. 12. 2020 / David Stein

čas čtení 3 minuty

Titulek rozhovoru v Lidovkách s ředitelem nemocnice Motol Miloslavem Ludvíkem "Průběh covidu jsem měl spíše lehčí, než mi do toho nastoupil zápal plic" spolu s podtitulkem "Po této zkušenosti vyzývá, abychom během epidemie nezapomínali na necovidní pacienty" je bezostyšně zavádějící.

Z informací na začátku článku lze očekávat, že u Ludvíka nemoc covid zřejmě nezavinila zápal plic a že Ludvík vysvětlí důvody, proč mluví o zapomínání na necovidní pacienty. Opak je pravdou.

Jak spasit Andreje Babiše

7. 12. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Sotva se poprvé od nástupu Andreje Babiše do čela vlády objevila reálná, na číslech postavená naděje, že by mohl prohrát sněmovní volby, tak podle českého zvyku vzniká nová politická formace, která zaručeně chce pomoci s bojem proti Babišovi, ale tak, že fakticky pomůže právě Andreji Babišovi.

Šílená britská vláda očekává po vypadnutí z EU bez dohody nepokoje, svou analýzu ale utajuje

7. 12. 2020

čas čtení 7 minut

 
Obdržel jsem vládní "plánovací předpoklady pro rozumnou, nejhorší verzi událostí pro přípravu krizových opatření po odchodu Británie z EU", píše známý ekonomický komentátor a analytik britské komerční televize ITV Robert Peston. Pokračuje:

Tento čtyřiatřicetistránkový dokument je v úvodu charakterizován jako "shrnutí hrozících rizik", která však "nejsou extremní ani dokument nepopisuje nejhorší možný scénář".

Vládní zdroj Pestonovi potvrdil, že tento "oficiální, avšak utajovaný dokument", vypracovaný letos v září, je stále ještě podkladem pro nynější krizové plánování londýnské vlády.

Není to "předpověď", ale je to "rozumné" zhodnocení toho, co se nám může stát, pokud se v nadcházejících několika dnech rozhovory o obchodni dohodě Británie s EU rozloží a jednání nebude možné zachránit.

Osobní právník Donalda Trumpa Rudy Giuliani (76) je nakažen koronavirem

7. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Oznámil to Donald Trump na Twitteru. Podle listu New York Times je Giuliani léčen v Georgetown University Medical Center ve Washingtonu.

I když je Giuliani v důsledku svého vysokého věku silně ohrožen koronavirem, po amerických prezidentských volbách začátkem listopadu hojně cestoval po USA a často vystupoval na veřejnosti bez roušky. Opakovaně byl vystaven osobám, které měly pozitivní test na koronavirus, včetně svého syna Andrewa.

Česká republika zaujímá nespravedlivý postoj vůči Palestincům

7. 12. 2020

čas čtení 9 minut

tisková zpráva

Iniciativa Ne našim jménem! Za spravedlivý mír na Blízkém východě, Židovský hlas solidarity, Palestinský klub v ČR a Přátelé Palestiny zaslaly v pondělí 7. prosince dopis ministru zahraničních věci Tomáši Petříčkovi. 

Ocenily v něm sice Petříčkovu snahu o hledání vyrovnanějšího postoje ve vztahu k Izraeli/Palestině, zároveň však podtrhly, že Česká republika je stále zemí, která v dané věci narušuje dohodnutý konsenzus EU sjednaný na základě dodržování mezinárodního práva a lidských práv.

Průběžné zpravodajství:

Ve Francii a v Irsku věší lidé na "uzdravovací stromy" své šatstvo, aby se uzdravili

7. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Foto: Pohanské umísťování oděvů - a dnes i roušek - na "uzdravovací stromy" v severní Francii. Viz níže.


- Nemocní lidé v severní Francii nechávají na "uzdravujících stromech" své oděvy. Doufají, že je to vyléčí. Je to tradice, která tam přetrvává z pohanských dob. Tato pohanská praxe přežívá i v Irsku. Dnes lidé vyvěšují na stromy i roušky.

- Brazílie zaznamenala dalších 26 363 denních nákaz a 313 úmrtí. Celkem je v Brazílii dosud registrováno 6 603 540 nákaz a 176 941 úmrtí.

- Tunisko prodloužilo noční zákaz vycházení ve snaze potlačit nárůst infekcí do konce letošního roku, uprostřed rostoucí nespokojenosti a protivládních protestů.

- Spojené státy už třetí den, v sobotu, potvrdily rekordní počet infekcí, téměř 230 000 denních infekcí a 2527 úmrtí. Američtí zdravotníci se připravují na další obrovskou vlnu nákaz, vzhledem k tomu, že miliony Američanů nedodržovaly karanténní opatření během svátku Dne díkůvzdání minulý čtvrtek.

- Australský stát Victoria ruší většinu svých koronavirových opatření. Po dobu 37 dní nezaznamenal žádnou nákazu.

- Rusko začalo očkovat zranitelné občany svou vakcínou Sputnik I, přestože nebyly dosud dokončeny její bezpečnostní testy.

- Británie se tento týdenpřipravuje na zahájení očkování vakcínou firem Pfizer/BioNtech. Vakcína bude nejprve k dispozici v nemocnicích a pak v lékařských klinikách.

- Francie zaznamenala za posledních 24 hodin 11 022 nových infekcí a 174 úmrtí.

- Vánoční trh v anglickém Nottinghamu byl v neděli uzavřen poté, co byli organizátoři kritizováni, že účastníci nedodržují sociální distancování. (Totéž v Praze na Staroměstském náměstí, tam se ale nic neuzavírá.)

- Firma Pfizer zažádala o krizové schválení své vakcíny v Indii. Indie má po USA druhý největší počet infekcí.

- Turecko zaznamenalo za posledních 24 hodin 30 402 nových nákaz. Za posledních 24 hodin tam zemřelo 195 osob, celkový počet mrtvých v Turecku je 14 900.

- V Británii bylo laboratorně potvrzeno dalších 17 272 nákaz.

- Itálie registruje 18 887 denních nákaz. Minulou neděli to bylo 20 646 nákaz. Celkem je v Itálii registrováno 1,728 milionu nákaz.

- Bavorsko, které má v Německu nejvyšší počet úmrtí na koronavirus, oznámilo, že zavádí tvrdší uzamčení země, které potrvá do 5. ledna.

 Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Šílená britská vláda prohlubuje zdravotní a ekonomický propad Británie brexitem

6. 12. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyDesítky milionů dávek vakcíny proti covidu-19, vyrobených v Belgii, budou do Británie dopraveny letecky, protože v důsledku brexitubudou zřejmě dlouhými frontami kamionů zablokovány britské přístavy. Od 1. ledna 2021 budou v britských a francouzských přístavech zavedeny celní prohlídky, což povedfe k naprosté blokaci kamionového provozu mezi Británií a EU. V současnosti se  v obavách před tímto kolapsem britské firmy snaží zajistit si před 1. lednem 2021 předvěžné zásoby, proto jsou u britských přístavů už nyní dlouhé fronty kamionů, přestože celní kontroly ještě nebyly zavedeny.

Trump nesouvisle blábolil v Georgii, že vyhrál volby

6. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

 
Lživě tvrdil, že byl "podveden", a požadoval, aby občané Georgie hlasovali v lednu pro republikánské senátory


Donald Trump uspořádal své první politické shromáždění od doby, kdy prohrál prezidentské volby.  Od té doby se vzdal veškeré prezidentské činnosti, zrušil svou denní pracovní agendu, děsivá intenzifikace pandemie ho nezajímá, jen nadává na Twitteru a tvrdí, že vyhrál volby a připravuje pomstu svým nejrůznějším nepřátelům, píše o víkendu Washington Post.

V sobotu večer ve státě Georgia pronesl Trump nesouvislý projev plný nepodložených konspiračních teorií o volebních podvodech. Útočil také na republikánské státní činitele v Georgii, kteří mu odmítli pomoci zfalšovat v tom státě volební výsledky.

Kde je Duka? 500 britských duchovních dopisem upozornilo vládu na rostoucí dluhovou krizi milionů britských rodin v důsledku covidu

6. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto  pastor Mick Fleming a farář Alex Frost

Pastor Mick Fleming a farář Alex Frost bojují na frontové linii proti pandemii - nikoliv v nemocnici, ale pomáhají rodinám, ohroženým náhlou chudobou v důsledku pandemie, jimž hrozí vystěhování z bytů a které nemají na jídlo. Rozdávají lidem potravinové balíčky a horká jídla.

"Každý den jsem s lidmi, pro něž jsou plyn a elektřina luxus. Lidé se dostávají do dluhů, protože nejsou schopni platit za základní věci. Malé půjčky se u soukromých věřitelů rychle stávají kolosálními částkami," sdělil Fleming týdeníku Observer.

Hospodaření OSBL za říjen 2020

4. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 057.20 Kč výdaje byly tentokrát  61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci října byl 43 822.19 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci říjnu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Počet lidí v Británii, kteří stráví Vánoce o samotě, se v pandemii zdvojnásobil

6. 12. 2020

čas čtení 1 minutaSituace je zvlášť obtížná u lidí na 65 let. Očekává se, že v Británii stráví 25. prosince až 1,7 milionu lidí o samotě.


V České republice to nebude příliš odlišné. Hovoříme o tom v tomto rozhovoru. Koho by to zajímalo:Jen 23 procent dospělých uvádí, že letos plánují strávit Vánoce s rodiči, méně než 15 procent Britů plánuje strávit Vánoce se sourozenci.

Britský Červený kříž na podzim zjistil, že 39 procent dospělých v Británii nevedlo podstatnější rozhovor za posledních čtrnáct dní s nikým a 32 procent Britů se obává, že kdyby se jim něco stalo, nikdo to vůbec nezaznamená.

"To, že se brzo stmívá a že letos budou pro mnoho lidí úplně jiné Vánoce, znásobí u mnoha lidí pocity izolace, zejména u těch, kdo letos přišli o člena rodiny," konstatuje britský Červený kříž. "Samota je problémem zdraví veřejnosti - zvyšuje riziko srdečních chrob, infarktů a demence. Občanské organizace by měly začít plánovat akce proti samotě. Vláda by měla vypracovat plán proti zimní samotě."

Caroline Abrams z charitativní organizace pro starší lidi Age UK upozornila, že statisíce lidí budou "naprosto samy a nebudou vůbec s nikým o Vánocích mluvit". Starší lidé mají také menší přístup k internetu, jen asi polovina lidí nad 75 let je online.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Zemřel Antonín J. Liehm (96) - chodící česká kulturní encyklopedie dvacátého století

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Vynikající, poučený, informovaný článek k Liehmovým pětadevadesátinám vydal Daniel Konrád:Britské listy publikovaly několik video rozhovorů s Antonínem Liehmem, nejprve tento vánoční z  r. 2013:

Toto jsou rozhovory Britských listů, vysílané na Regionální televizi:

Rozhovor Britských listů 71. Liberalizace začala Stalinovou smrtíRozhovor Britských listů 100. Jak odložení a nespolehliví komunisté v Literárkách podvraceli režimRozhovor Britských listů 101. Byl jsem v cizině, abych se mohl věnovat českým věcemDalší články:


Průběžné zpravodajství:

USA: Rekordně nejvyšší počet nákaz a úmrtí od začátku pandemie. "Individualistická svobodomyslnost" se nevyplácí

6. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

O víkendu se zase v ČR řádně netestuje.  Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 544 179 nakažených osob.  V sobotu 5.12. bylo v ČR původně registrováno jen 1772 nových nákaz,  během dne to MZČR opravilo na 3312, dodalo dalších 541 nákaz za neděli 6.12:   celkem zemřelo 8865 osob (od včerejška nárůst o 127 mrtvých), v nemocnicích je 4179 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Britští zdravotníci vzdávají poctu psycholožce, specializující se na psychologickou pomoc pozůstalým Kalli Mantala-Bozosové (50), která zemřela 26. listopadu na koronavirus. Měla se svým manželem, řeckým pravoslavným duchovním, čtyři děti ve věku 11 - 17 let. ZDE   V ČR mezitím Janek Ledecký organizuje ilegální koncerty, protože si z koronaviru "nic nedělá", ani z toho, že nakazí lidi, kteří zemřou. Totéž mnozí Češi, kteří se hromadí v obchodech a na trzích, jako by se nic nedělo. Blbost kvete.


Foto: zemřelá psycholožka

- Spojené státy zaznamenaly už třetí den rekordní počet nových nákaz. V sobotu bylo nakaženo téměř 230 000 osob a 2527 osob na koronavirus zemřelo. Už čtrnáct dní umírá v USA na koronavirus denně více než 2000 osob.

- Británie má dostat do konce prosince 4 miliony dávek vakcíny firem Pfizer/BioNTech. Británie má zahájit očkování tento týden. Nejprve bude vakcína k dispozici v nemocnicích a pak v lékařských klinikách. Vakcína bude dopravována z Belgie do Británie letecky.

- Na australských letištích se používají psi k vyčenichání osob nakažených covidem, a to i v bezpříznakových případech.

- Německo zaznamenalo 17 767 nových nákaz a 255 osob zemřelo. 

- Rusko zaznamenalo v neděli 29 039 denních nákaz - je to nejvyšší množství nákaz od začátku pandemie. Za posledních 245 hodin tam zemřelo 457 osob. Celkem tedy v Rusko zemřelo na koronavirus 43 141 osob.

- Britské ministerstvo zdravotnictví vydalo další informační video pro veřejnost, zdůrazňující tři slova: Hands, Face, Space: Ruce, Obličej, Prostor.Britské úřady apelují na veřejnost, aby si nadále pečlivě lidé myli ruce, nesahali si na obličej a udržovali odstup od druhých lidí 2 metry. Životně důležité je, aby se větralo v dopravních prostředcích a v místnostech. Kde jsou podobná informační videa české vlády? Jak je možné, že se v Praze lidé cpou do nevětraných tramvají? Chtějí zemřít?

- Lékaři v Anglii  dostali instrukce, že mají začít pracovat v očkovacích střediscích od poloviny prosince. Byli varováni, že jde o akci "tak obrovského rozsahu a složitosti", jakou britské státní zdravotnictví dosud nikdy nezažilo. Očkovací střediska musejí být schopna očkovat prioritní pacienty  975 dávkami vakcíny do tří a půl dní po dodávce vakcíny dne 14. prosince. Rychlost očkování je nesmírně důležitá, protože vakcína musí být skladována při teplotě -70 stupňů Celsia a přetrvá bez poškození v teplotě 2-8 stupňů Celsia jen po několik dní. Jsou neřešené problémy ohledně toho, jak hromadné zásilky rozdělovat a jak je distribuovat do pečovatelských domovů. První lidé, kteří budou v Británii očkováni, jsou lidé nad 80 let.

- Úřady v Jižní Koreji apelují na občany, aby projevovali mimořádnou bdělost, neboť v zemi dochází k bezprecedentnímu šíření infekce. V sobotu Jižní Korea registrovala 583 nových nákaz.

Německo v sobotu zaznamenalo dalších 23 318 nákaz a 483 úmrtí. Celkem dosud v Německo zemřelo na covid 18 517 osob.

- Když jedete autem s někým, kdo je nakažen koronavirem, kde máte sedět? Vědci v USA to modelovali. Máte sedět na zadním sedadle úhlopřičně od řidiče a všechna okna v autě musejí být otevřená.

 Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Ve Franciii protestovaly tisíce lidí proti policejnímu násilí a novému bezpečnostnímu zákonu

5. 12. 2020

čas čtení 2 minutySnaha francouzské vlády uklidnit rostoucí zuřivost veřejnosti nad novým návrhem zákona, který mnozí považují za nebezpečí občanským svobodám, se nesetkává s úspěchem: v soboto došlo po celé Francii k nové vlně protestů.

Většinou pokojná demonstrace proti kontroverznímu zákonu o globální bezpečnosti a policejnímu násilí, která se konala v Paříži, se proměnila v konflikt s policií, poté, co mladí vandalové demonstraci narušili už druhý víkend. Skupiny mladíků v kapucách zapalovaly vozidla, rozbíjely výkladní skříně a házely kamením a Molotovovými koktejly na policii, která reagovala vodními děly a slzným plynem.


Ptačí chřipka: Všechny slepice a další zemědělské ptactvo budou muset nyní být v Británii a v Nizozemsku izolovány pod střechou

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Od 14. prosince budou muset být přesunuty z vnějších pastvin všechny slepice a další zemědělské ptactvo do uzavřených prostor pod střechou. Británie se tak pokouší omezit šíření virulentní verze ptačí chřipky. Podobný lockdown je už zaveden v Holandsku. Týká se to nejen velkých komerčních farem, ale i malých chovatelů  slepic na zahradách.

V neděli muselo být na farmě v Northallertonu v Yorkshiru usmrceno všech 10 500 krocanů poté, co tam byla identifikována nákaza, dalších 13 500 krocanů bylo předtím usmrceno na farmě v Helsby v hrabství Cheshire.

Britské ministerstvo zemědělství a životního prostředí tvrdí, že riziko lidskému zdraví a bezpečnosti potravin je "velmi nízké".

Evropští farmáři mají pohotovost v důsledku vysoce patogenní ptačí chřipky, která se šíří u divokého i domácího ptactva v západním Rusku a v Kazachstánu. Stěhovaví ptáci mohou nakazit drůbež.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Vedlejší účinky vakcíny proti covidu jsou "absolutně normální". Neodradí ale odpůrce očkování?

4. 12. 2020

čas čtení 5 minutBolest v levé ruce Timothyho Smithe se zhoršovala - "Bylo to, jako by mě někdo do ruky tvrdě bil celou hodinu," řekl, a Timothy začal trpět únavou, ale tento čtyřiatřicetiletý Američan, který se sám charakterizuje jako "zcela zdravý", nepanikařil, píše Washington Post. Asi o den dříve, 7. října, dostal Smith svou první injekci při testování koronavirové vakcíny firmy Moderna. A protože si záležitost předem nastudoval a dostal také přesné instrukce a informace od klinického týmu, dospěl k názoru, že naprosto zvládne jakékoliv avizované vedlejší účinky vakcíny proti covidu, o nichž experti vysvětlují, že jsou to signály, že imunitní systém jeho organismu funguje.

Rozhovor Britských listů 339. V soudních případech mnohdy není jasné řešení

27. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s dr. Kateřinou Šimáčkovou, soudkyní Ústavního soudu ČR, která také vyučuje ústavní právo na Masarykově univerzitě v Brně, o nynějším stavu českého soudnictví. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. listopadu 2020.

Hromadná orgie Orbánova europoslance ukázala na maďarskou kontrolu médií

4. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva Pirátské strany

PRAHA/BRUSEL 4. prosince 2020 - Od úterý hýbe mezinárodními médii skandál europoslance Józsefa Szájera z maďarské vládní strany Fidezs. Toho belgičtí policisté přistihli na sexuální orgii s minimálně 24 dalšími muži v době striktních opatření proti COVID-19. Zatímco světová média, včetně těch českých, informují o celém incidentu kompletně, maďarští novináři se některým detailům vyhýbají. Jasný důkaz toho, jak v Maďarsku nefunguje právní stát.

Polský politik signalizoval že Polsko možná ustoupí Evropské unii

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

V minulých dnech zablokovalo Polsko a Maďarsko rozpočet Evropské unie pro obnovení ekonomiky po pandemii v hodnotě 1,8 bilionu euro. Oběma autoritářským zemím se nelíbilo, že Evropská unie podmiňuje poskytnutí těchto peněz dodržováním základních demokratických norem.

Nyní se však zdá, že v Polsku vládnoucí strana Právo a spravedlnost je možná v této věci na ústupu. Pro získání mnoha miliard dotací z Bruselu by možná byla  ochotna vzdát se svých autoritářských metod.

René Levínský: ČR očkování proti covidu řádně nepřipravuje

4. 12. 2020

čas čtení 5 minut

V tomto Rozhovoru Britských listů konstatuje matematik René Levínský, že má-li se dosáhnout v ČR očkováním státní imunity, je nutno očkovat 60 procent obyvatelstva (na Západě se mluví o 80 procentech), a to dvakrát. Znamená to provést za půl roku 12 milionů očkování. To je půl milionu očkování týdně. ČR je na to naprosto nepřipravena: K tomu René Levinský nyní dodává na Facebooku:

Tenhle post je spíš pro budoucnost než pro dnešek, až budem na podzim 2021 vyhlašovat čtvrtej lockdown a někdo nám bude říkat, že netušil, že je potřeba připravit očkování v prosinci 2020 a že nepřišli ti, co přijít měli... tak dneska Petr Třešňák a Piráti v rámci interpretací k očkování zcela jasně. Odpověď Doc. Blatného mne rozesmutnila moc.

Přepis interpelace zde:

Poslanec Petr Třešňák: Pěkné odpoledne. Vážený pane ministře, téma připravenosti na očkování proti COVID-19 jsem již jednou otevíral na výboru zdravotnictví, kde jste mi odpovídal otázky spojené převážně s distribucí vakcín a obecně postupu v aktualizaci strategie očkování.

Ohromující xenofobie Minářova hnutí "Pro lidi"/Milionu chvilek pro demokracii

4. 12. 2020

čas čtení 2 minuty


Dnes jsem zhlédl to uvítací video nového hnutí Pro Lidi, píše Jaroslav Miko.

Z mého pohledu pozitivně emoční, ale jinak nic nového pod sluncem.

Na slova jako "svěží vítr či noví lidé v politice", jsem už upřímně mírně alergický.

Samozřejmě znovu se budu opakovat. Je zcela legitimní a je to v pořádku, pokud v demokratické zemi vznikají nová občanská hnutí, nové politické strany. Je to základ občanského života, základ každé svobodné společnosti.

Co kritizuji v této souvislosti, je to načasování.

Rozhovor Britských listů 338. Koronavirus: Omezenost zabíjí

24. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaO nynějším stavu zvládání pandemie v České republice a o postoji českých lékařů a úřadů k ní hovoří Jan Čulík s ekonomem a matematikem Reném Levínským. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 25. listopadu 2020.

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Globální počet mrtvých přesáhl 1,5 milionu. Začíná se organizovat očkování

4. 12. 2020

čas čtení 5 minut

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 537 663 nakažených osob.  Ve čtvrtek 3.12. bylo registrováno dalších 4624 nákaz, zemřelo 8641 osob (od včerejška nárůst o 126 mrtvých), v nemocnicích je 4544 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.Berlín oznámil v pátek plán na otevření šesti obřích očkovacích středisek ještě tento měsíc. Plánuje v nich očkovat vakcínou firem Pfizer a BioNTech asi 20 000 lidí denně. Vzhledem k tomu, že vakcína se musí skladovat při -70 stupních Celsia, není realistické, že by se očkování mohlo provádět v ordinacích obvodních lékařů a Německo připravuje obří očkovací centra po celé zemi. V Berlíně bude jedno z nich na zrušeném letišti Tegel a druhé na berlínském výstavišti. ZDE 

- Více než 1,5 milionu lidí zemřelo globálně na koronavirus, jeden člověk umírá každých devět sekund.

- V USA zemřelo za jediný den 2804 občanů na koronavirus, skoro tolik jako při teroristických útocích z 11. září. Donald Trump se k této děsivé celostátní krizi nevyjádřil. Zveřejnil však 46-minutový lživý blábol na videu, v němž znovu tvrdí, že prezidentské volby byly zfalšovány. Během deseti týdnů se počet nákaz v USA zdvojnásobil na 14 milionů. Ve středu bylo více než 100 000 lidí v nemocnici. Celkový počet mrtvých v USA je 275 000. Spojené státy mají 4 procenta světového obyvatelstva a 19 procent všech globálních úmrtí na koronavirus.  ZDE 

- Firma Moderna bude mít v prvním čtvrtletí roku 2021 k dispozici 100 - 125 milionů dávek vakcíny

- Joe Biden se připojil k bývalým prezidentům Obamovi, Bushovi a Clintonovi a nechá se také očkovat v televizi.

- Počet denních infekcí v Indii klesl už pátý den pod 40 000.

- Někteří evropští a američtí politikové, zdravotníci a komentátoři zpochybnili rozhodnutí Británie rychle schválit první koronavirovou vakcínu a kritizovali šovinistický tón, jímž to britští politikové oznámili. Zvlášť se předvedl neschopný britský ministr školství Gavin Williamson, který řekl v rozhlase, že Británie schválila vakcínu jako první, protože má nejlepší způsob schvalování vakcíny a Británie je "daleko lepší země" než Francie,  Belgie či Spojené státy. (K tomu: John Crace, Muž-dítě Gavin Williamson dosáhl rekordní hloubky své blbosti).   - Evropští činitelé se vyjádřili, že nejde o fotbalové mistrovství, a nemá smysl se hádat, kdo je lepší, jde o životy lidí. Americký epidemiolog dr. Anthony Fauci se omluvil, že kritizoval zbrklé schválení vakcíny v Británii.

- Počet mrtvých v Británii překročil 60 000. Britská vláda změnila strategii a nebude očkovat zdravotníky v první řadě, ale pracovníky pečovatelských domovů. Vyskytly se také obavy, že po první zásilce 800 000 vakcín další dlouho nepřijdou. Pfizer chtěl distribuovat do konce roku 2020 100 milionů vakcín, zvládne nyní však jen 50 milionů. Británie doufala, že do konce prosince bude moci očkovat 10 milionů lidí, nyní zřejmě bude moci očkovat jen 5 milionů.

- Pracovnice hostince v kanadském městě Alberta potřebovala v obličeji 14 stehů poté, co na ni zaútočila rozbitou sklenicí rozzuřená zákaznice, které bylo sděleno, že v hostinci nemůže být bez roušky a že po 22. hodině se už neprodává alkohol. Pracovníci hostinců protestují, že se od nich nemůže chtít, aby od zákazníků vyžadovali dodržování bezpečného chování.

- Během vánočního týdne by mohlo podle předpovědí zemřít až 20 000 Američanů.

- Nově zvolený americký prezident Joe Biden řekl v televizi CNN, že v den své inaugurace požádá Američany, aby nosili roušky po dobu 100 dní.

- V pásmu Gaza bude od tohoto víkendu zavedeno částečné uzamčení země poté, co tam roste počet infekcí.

- Facebook začal odstraňovat lži o vakcínách.

- Světová zdravotnická organizace zkoumá možné zavedení elektronických očkovacích certifikátů, které by umožnily testování.

- Američtí vědci se domnívají, že vakcína očkovaného pacienta ochrání nejméně po dobu tří měsíců.

- Itálie zaznamenala ve čtvrtek rekordní počet mrtvých - 993. Je to nejvyšší počet mrtvých od začátku pandemie.

- Obama, Clinton a Bush se chtějí nechat očkovat v televizi, aby dokázali, že je vakcína bezpečná.

- Podmínky v pečovatelských domovech v Madridu a v Katalánsku jsou "děsivé", varuje Amnesty International. Na začátku pandemie tam zemřely tisíce lidí.

- Podpora Švédů pro politiku švédské sociálnědemokratické vlády, která nezavedla uzamčení země, a počet infekcí a úmrtí tam stoupá, nyní klesá.

- Švýcarsko se nepodrobí nátlaku ze zahraničí, aby uzavřelo lyžařská střediska.

- Řecko rozšířilo uzamčení země do 14. prosince.

- Počítačová firma IBM odhalila globální hackerské spiknutí zaměřené proti organizacím spolupracujícím na "chladném řetězci", distribuční síti pro vakcíny. Hackerské útoky mají charakteristiky státního útoku. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Majitel „nepolitické“ PPF jedná s vládními představiteli a dezinformátory

4. 12. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 2 minuty

Poté co Janez Janša, slovinský pravicový premiér, šířil dezinformace a napadal údajnou netransparentnost voleb v USA, tak čelí další vlně mezinárodní kritiky v reakci na jeho vládou bezprecedentní zastavení financování Slovinské tiskové agentury (STA, slovinská obdoba ČTK). Jen pár dní poté se podle slovinského investigativního webu Necenzurirano setkal Janša s Petrem Kellnerem, který do Slovinska přiletěl svým soukromým boeingem ve čtvrtek odpoledne.

Rozhovor Britských listů 337. Exekutoři jsou v pandemii agresivní, ale situace se mění

20. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaExekutoři se chovají v České republice vůči statisícům svých obětí stále brutálněji, protože jim parlament postupně omezuje rozsah jejich parazitické činnosti. O situaci v pozoruhodně kriminální oblasti "podnikání", jíž Česká republika ve světě "jedinečně" vyniká, hovoří Jan Čulík s odborníkem na dluhovou problematiku Radkem Háblem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. listopadu 2020.

Předchozí Rozhovor Britských listů s Radkem Háblem:

Zastaví Joe Biden výstavbu nelegálních osad v Palestině? Zřejmě ne

4. 12. 2020 / Jiří Kalát

čas čtení 9 minut


Izrael v posledních týdnech urychluje výstavbu osad na okupovaných územích, speciálně pak na Západním břehu Jordánu. Podle mezinárodního práva je tato výstavba nelegální a ke zvyšujícímu se tempu zřejmě vede osadníky nadcházející změna v čele USA. Donald Trump Izrael nekriticky podporoval a zašel až tak daleko, že uznal anexi Golanských výšin, navštívil sporná území a přesunul ambasádu USA do Jeruzaléma. Přestože jsou Spojené státy tradičním spojencem Izraele, žádná z předchozích hlav státu tak daleko nikdy nezašla. Očekává se, že nový americký prezident Joe Biden, by tento vztah opět mohl změnit. Může ale úplně zamezit budování osad? To nejspíše ne.

Rozhovor Britských listů 336. Na obranu televize veřejné služby

18. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaV úterý 17. listopadu 2020 se na Kavčích horách u sídla České televize konala demonstrace "vozovou hradbou", v období koronavirového uzamčení země demonstrovali příchozí na obranu nezávislosti televize veřejné služby ve svých automobilech. A zaslouží si Česká televize obranu, je dostatečně nestranná? O důvodech této demonstrace a o dalších důležitých tématech spojených s prací médií veřejné služby v dnešní éře lhaní a manipulace hovoří se senátorem Davidem Smoljakem, jedním z organizátorů této demonstrace, v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 18. listopadu 2020.

Zeman: Já vám dám Koudelku!

4. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Prezident Miloš Zeman zadal Bezpečnostní informační službě (BIS) neslýchaný úkol: Chce jména ruských agentů v ČR a detaily živých operací. Hra je vypočítána na to, aby ji Zemanem nesnášený ředitel BIS Michal Koudelka politicky nepřežil. Teoreticky může Koudelkův úřad požadované informace s odvoláním na ochranu zdrojů a metod neposkytnout - pak jakoby potvrdí Zemanovo obvinění, že jde o "čučkaře". Nebo údaje předá - a pak ohrozí své zpravodajské zdroje, práci a možná i životy svých lidí.

Rozhovor Britských listů 335. Bojujeme s covidem naslepo, netestujeme

13. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaZdánlivě dochází v České republice k mírnému poklesu koronavirových nákaz, jenže je to důsledkem skutečnosti, že se řádně netestuje a nákaz je tolik, že se to v současnosti nedá zvládnout. O nejnovější koronavirové situaci v České republice hovoří Jan Čulík s ekonomem Danielem Münichem z organizace Cerge. Dr. Münich ukazuje, jak počet testů v ČR výrazně klesá. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. listopadu 2020.

K tomu: Jde o život. Kdo za to ponese odpovědnost?

29541

Demonstranti žádají Trumpovy příznivce, aby nevolili v Georgii

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Sidney Powellová, bývalá právnička Trumpovy kampaně, a právník Lin Wood spolu se skupinou dalších lidí falešně tvrdících, že celé volby v roce 2020 byly zfalšovány, ve středu ve státě Georgia uspořádali shromáždění s názvem "Stop the Steal", informuje Kathryn Krawczyková.

26775

Koronavirus: Tipy na udržení vztahu během uzávěry

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Během uzávěry se zvyky, které nás na partnerovi normálně trochu iritují, stanou mnohem zřejmějšími. Gottmanův institut doporučuje snažit se vyhnout kritizování nebo obviňování partnera použitím zájmena "já" v komunikaci, jako "já mám pocit", "můj pocit je", místo "děláš tohle, působíš, že se cítím", uvádí psychoterapeutka Kate Moyleová.

Policie ČR narušila demonstraci

3. 12. 2020

čas čtení 6 minut

Tisková zpráva Milionu chvilek pro demokracii

Posviťme na nejdražší zakázku v historii ČR


Čtvrtek 3.12. 2020

Poslanecká sněmovna se již zítra chystá schválit návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů. Ve čtvrtek 3. prosince v 16:45 chtěl spolek Milion chvilek posvítit v přímém přenosu na jadernou elektrárnu v Dukovanech. Symbolickou akcí chtěl upozornit na to, že pokud by projekt prošel v současné podobě, může ohrozit bezpečnost naší země, zadlužit několik generací a ve svém důsledku také negativně ovlivnit budoucí vývoj a směřování ČR. Spolek Milion chvilek pro demokracii s takovým scénářem nesouhlasí a upozorňuje na nebezpečí, které by pro Českou republiku přijetí zákona znamenalo.

Světelný nápis  “Zeman tlačí ruský tunel“ promítnutý na jadernou elektrárnu Dukovany měl občany varovat před ohrožením zájmů a bezpečnosti republiky. Projekci a živý přenos vysílaný na Facebooku a Youtube však přerušila Policie ČR:

Policisté odmítli zástupcům spolku Milion Chvilek vysvětlit, jaké paragrafy zákona porušují. Jako důvod zákazu laserové projekce uvedli, že Milion Chvilek nemohou nechat promítat žádná hesla, protože nevědí, jaký je jejich text.

Prlběžné zpravodajství

Na covid-19 zemřel bývalý francouzský prezident

3. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

Foto: Bývalý francouzský prezident Valery Giscard d'Estaing

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 533 042 nakažených osob.  Ve středu 2.12. bylo registrováno dalších 4563 nákaz, zemřelo 8515 osob (od včerejška nárůst o 108), v nemocnicích je 4667 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Bývalý francouzský prezident Valery Giscard d’Estaing  (94) zemřel na komplikace způsobené koronavirem. Byl francouzským prezidentem v letech 1974-1981.


- Spojené státy registrovaly nejvyšší denní počet úmrtí od dubna, a to 2597. Je to druhý nejvyšší počet úmrtí v USA za celou pandemii. Nejvyšší počet mrtvých, 2607, byl zaznamenán v USA 15. dubna.

- Očkování proti covidu začne v Británii příští týden, řekl Boris Johnson. Mezitím vznikl v Británii diplomatický konflikt s EU, protože několik brexitérů se vyjádřilo - lživě - na Twitteru, že schválení vakcíny firem Pfizer a BioNTech je geniálním úspěchem brexitu. Ve skutečnosti to s brexitem nemá nic společného, vakcínu vytvořila firma tureckých imigrantů v Německu a je úspěchem Evropské unie. Británie ji mohla tak rychle schválit v důsledku zákonů EU z roku 2001. Do konce prosince 2020 je totiž v rámci tzv. přechodového období Británie stále ještě členem EU a využívá legislativních nástrojů EU.

- Rusko zaznamenalo ve čtvrtek rekordní nárůst denních infekcí, 28 145 a 554 denních úmrtí. Ve středu registrovalo 25 345 nákaz a 589 úmrtí. Celkem bylo dosud v Rusku oficiálně zaznamenáno 2 375 546 nákaz a 41 607 úmrtí. Rusko je čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po USA, Indii a Brazílii.

- Maďarsko registrovalo ve čtvrtek rekordní počet úmrtí, 182. V Maďarsku došlo během listopadu k rychlému nárůstu infekcí.

- Američtí prezidenti Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton nabídli, že se nechají očkovat před televizními kamerami, aby přesvědčili lidi, aby se nechali očkovat.

- Šéf amerických Center pro zvládání a prevenci nemocí CDC varuje Američany před "tvrdou zimou" v důsledku vlny nákaz koronavirem. V nadcházejících měsících dojde podle něho v USA  k nejdrsnější zdravotní krizi, než budou široce k dispozici vakcíny.

- Čína provádí rozsáhlé inspekce dovozců potravin ze zahraničí, supermarketu, platform pro obchodování na internetu a restaurací s cílem zabránit šíření koronaviru dovezenými mraženými výrobky.

- Lokalizovaná ohniska nákazy v Jihoafrické republice vedou k obavám z inrtenzifikace pandemie, zejména v důsledku nadcházejících rodinných setkání o Vánocích.
-Pozor na falešné vakcíny proti koronaviru, varuje Interpol. Kriminální gangy se připravují prodávat podvodné vakcíny nebo krást skutečné zásoby ZDE 

- Vlna koronavirových infekcí drtí malé venkovské nemocnice v USA. Spojené státy nyní zaznamenávají více než 170 000 nových nákaz denně.  ZDE

- Globální počet mrtvých se přibližuje hranici 1,5 milionu. Nakaženo je celosvětově 64.3 milionů osob. V posledních týdnech umírá na koronavirus denně  více než 11 000 osob.

- Německo prodlouží trvání restriktivních opatření proti infekcím covidu do 10 ledna, informovala ve středu Angela Merkelová po jendání s šéfy německých spolkových států, Restriktivní opatření měla být původně zrušena 20. prosince.

- Španělsko omezilo počet hostů na vánočních a silvestrovských mejdanech na 10 a omezilo cestování v zemi.

- Vakcíny nezabrání krátkodobému vysokému nárůstu infekcí, varuje Světová zdravotnická organizace. Podle ní nebude v prvním půlroce 2021 dostatečné množství vakcín k dispozici, aby se zabránilo vlně infekcí.

- Británie dala přednost při rychlém schválení vakcíny rychlosti před získání důvěry veřejnosti, konstatoval Evropský úřad pro lékařství.

- Vladimír Putin nařídil, aby Rusko zahájilo masové  dobrovolné očkování proti covidu. V Rusku ve středu zemřelo dalších 589 osob. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Mezitím v Absurdistánu 153:

Jak pokračuje boj proti covidu? Policie dál útočí na demonstrující ženy

3. 12. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Moji milí čtenáři! Držte si klobouky, protože dnes je mimořádný den. Když si připravuji materiály pro své články, vždycky se snažím předložit vyvážený pohled, jenže obyčejně snaha najít něco pozitivního o straně Právo a spravedlnost je zcela marná. Ale ne tento týden! Existuje jeden poslanec strany Právo a spravedlnost, jehož lze jedině pochválit. Seznamte se s Marcinem Porzuckem,   málo známým poslancem strany Právo a spravedlnost z města Piła. Ten, když se dověděl, že na apel místní nemocnice, která prosila o dobrovolníky, přišla jen jediná reakce, tam začal sám pracovat jako dobrovolník a už čtrnáct dní tam tráví několik hodin denně, přebírá břemeno práce zdravotníků tak, že vykonává jednoduché úkoly, jako je dezinfekce dveřních klik a nábytku, myje nádobí po jídlech nebo myje záchody. V životě jsem neočekával, že bude něco takového kdy moci napsat někomu ze strany PiS, ale musím to udělat: Pane Porzucku, máte můj respekt!

Jestli jste doteď kupovali Lidové noviny, bude možná čas to přehodnotit

3. 12. 2020 / Jaroslav Cerman

čas čtení 3 minuty

V dnešním čísle se totiž můžete dočíst o tom, že pomocí kouzelné aplikace Cell Wellbeing v mobilu lze vytvářet zázračnou vodu, která pochopitelně porazí nejen koronavirus, ale nejspíš uklidní i duchy z indiánského pohřebiště pod vaším domem a dokonale srovná účetnictví.

„Pomocí světelných a zvukových vibrací v rozsahu 256 - 528 Hz mění molekulární strukturu vody a jiných nápojů a tím posiluje vaši imunitu“ - což jak říká titulek, se nám bude hodit proti koronaviru. Tahle věta je zvláštní tím, že je jak ty obrazy co vás sledují v každém bodě místnosti. Akorát to funguje tak, že ať už ji přečtete pozpátku, nebo zepředu, dává stejný smysl. To vše prosím s „porozuměním kvantové mechaniky“ (ovšem!), jak říká v článku doktor Carlos Orozco, který mimo jiné propaguje pro Cell Wellbeing přístroje, které pomocí jednoduché cívky u vás detekují všechny epigenetické změny a podle toho vám upraví jídelníček. Důvěryhodné, vskutku. Ale máme dokonce podporu z tuzemska! S pozitivními výsledky přišla „imunologická klinka“ InPharm Clinic v Jihlavě.

Tisková zpráva

Na symbolickou okupaci navázalo Extinction Rebellion blokádou, do které se zapojily matky s malými dětmi.

3. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Dva dny před jednáním uhelné komise eskalovalo Extinction Rebellion již přes dva týdny trvající symbolickou okupaci Ministerstva životního prostředí a za použití šibenice, pod kterou stály matky s malými miminky, na 20 minut zablokovalo provoz na ulici Vršovická.

Blokádou chtějí poukázat na to, že pokud uhelná komise v pátek rozhodne o odstupu od uhlí v jakémkoli pozdějším termínu než 2033, poškozuje tím dnešní mladou generaci. Ani termín 2033 podle Extinction Rebellion není dostatečný. Nejbohatší státy se totiž musí uhlí zbavit v následujících deseti letech. Jen tak se můžeme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize a předejít nutnosti výrazně dramatičtějších opatření v budoucnu.

Česká republika a její nečinnost tváří v tvář klimatické krizi

3. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Před pěti lety se téměř 200 států včetně České republiky zavázalo v Pařížské dohodě, že udrží globální průměrné oteplení pod hranicí 2 °C a pokud možno i pod hranicí 1,5 °C. Aktuálně jsme již překročili 1,2 °C (v České republice 2 °C). Spodního pařížského limitu 1,5 °C podle zprávy Climate Reality Check 2020 dosáhneme do deseti let, stojí psáno ve zprávě Climate Reality Check 2020.

Referenda v USA aneb Jak si přepravní společnosti Uber a spol. „koupily“ přímou demokracii v Kalifornii

3. 12. 2020 / Kristian Vagenknecht

čas čtení 8 minut

V listopadu se ve stínu prezidentských voleb konalo v některých státech USA i několik zajímavých referend. To nejdůležitější ale proběhlo v Kalifornii, kde má tento způsob rozhodování dlouhou tradici. Jednalo se o hlasování, ve kterém byla schválena iniciativa s názvem „Proposition 22“. Podstata této iniciativy spočívá v tom, že zákon nově vyjme řidiče tzv. „app-based“[1] přepravních společností, jako je například v České republice dobře známá společnost Uber, ze zákonné definice zaměstnance a tito řidiči tak budou v Kalifornii nadále považováni pouze za smluvní poskytovatele služeb, tj. za nezávislé pracovníky. Tento návrh pochopitelně velmi hraje ve prospěch těchto přepravních společností, protože díky němu nebudou muset platit rozličné náklady, které po nich zákony vyžadují na ochranu zaměstnanců.


Připraví koronavirus o moc také izraelského premiéra Netanjahua?

3. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Izraelský list Arab48 píše, že modrobílá koalice izraelského ministra obrany Bennyho Gantze, který by měl příští rok v premiérském křesle nahradit Benjamina Netanjahua, bude usilovat o rozpuštění parlamentu. Pokud se jí podaří uspět, mohly by během dvou let být vypsány již čtvrté volby, informuje blízkovýchodní analytik Juan Cole.

Nike a Coca Cola lobbují proti zákonu, který má zakázat dovoz zboží vyrobeného perzekvovanými muslimy v Číně

3. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Nike, Coca Cola a další velké korporace a obchodní seskupení v Kongresu lobbují za zmírnění chystaného zákona, který má zakázat dovoz zboží vyrobeného prostřednictvím nucených prací v čínské provincii Xinjiang. Cílem návrhu zákona, který by zakázal import široké škály zboží vyrobeného perzekvovanými muslimskými menšinami, je tvrdý postih porušování lidských práv, píše v New York Times Ana Swanson.

Rozhovor Britských listů 334. Spojené státy nejsou demokracie, je to plutokracie

11. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaO znepokojujícím panoptiku, v nějž se proměňují po nedávných prezidentských volbách Spojené státy americké, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se zahraničněpolitickým analytikem BL Danielem Veselým. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 11. listopadu 2020.

30537

Proč USA nevedou válku proti globálnímu oteplování?

3. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Spojené státy jsou zapleteny v nekonečných horkých válkách. Válka v Afghánistánu trvá už skoro 20 let. Skutečnost, že je historie USA tak saturována – někdo by možná řekl znečištěná – válečnými konflikty, se stala předmětem zájmu mnoha odborníků. Tuto otázku si pokládá i výzkumník z Havajské univerzity Jairus Victor Grove. Ptá se, proč američtí občané nevedou další možnou válku: globální válku proti změně klimatu, píše politolog John Buell.

30685

Problém ČT spočívá v něčem jiném než v údajném ohrožení její nezávislosti

3. 12. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut


Bohumil Kartous ve svém textu ČT mezi Charybdou a Primou míní, že v době, kdy je naše největší veřejnoprávní médium údajně ohroženo „paragány“ zemanovsko-babišovské kliky, je mu „dost nepříjemné, že není možné Českou televizi kritizovat s cílem posunout ji k lepším výkonům“. Podíváme-li se však na celou lapálii poněkud střízlivějšíma očima, vězme, že to může být právě naopak.

"Trumpe, přestaň vyvolávat násilí. Někdo zemře."

2. 12. 2020

čas čtení 2 minuty
Gabriel Sterling, čelný volební činitel v americké státě Georgia, ostře kritizoval Donalda Trumpa za to, že jeho zpochybňování volebních výsledků ohrožuje lidi násilím. Sterling je republikán, který dohlížel na realizaci nového volebního systému ve státě Georgia. Sterling vydal vážné varování, že jestliže Trump nezkrotí své stoupence, "někdo zemře".

"Pane prezidente, zdá se, že jste ve státě Georgia prohrál," řekl Sterling v úterý na tiskové konferenci, během níž zjevně zuřil. "Vyšetřujeme to, vždycky existuje ještě možnost. Chápu to. Máte právo obrátit se na soudy. Co ale nemáte možnost dělat - a musíte se pochlapit a tohle říct - musíte přestat ponoukat lidi, aby potenciálně páchali násilí. Někdo bude zraněn, někdo bude zastřelen, a to prostě není správné. Nění to správné."

Singapur schválil prodej masa vyrobeného v laboratoři

2. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Foto: Umělé kuřecí maso firmy Eat Just 

Schválení kuřecích buněk, vypěstovaných v bioreaktorech, se považuje za zásadní mezník

Poprvé bylo schváleno k prodeji v bioreaktorech vypěstované maso, vzniklé bez zabíjení zvířat. Americká firma Eat Just vyrábí "chicken bites", kuřecí kousky, a její výrobky právě schválil k prodeji regulační úřad v Singapuru. Otevírá to dveře do budoucnosti, kdy se bude vyrábět veškeré maso bez zabíjení zvířat, konstatovala firma.

Průběžné zpravodajství:

Británie schválila vakcínu firem Pfizer/BioNTech a začíná očkovat příští týden

2. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 528 474 nakažených osob. Stále klesajícím počtem testů  (proč?) zaznamenaly české úřady v úterý 1.12. dalších 5176 nákaz, zemřelo 8407 osob, v nemocnicích je 4741 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Británie se stává první západní zemí, která poskytla licenci vakcíně proti covidu a zahajuje příští týden masové očkování, počínaje nejvíce ohroženými osobami. Vakcínu schválila pro krizové použití britská Medicines and Healthcare products Regulatory Authority (MHRA). Británie zakoupila asi 40 milionů dávek této vakcíny a první dávky mají přijít příští týden. Vakcína v testech prokázala 95 procentní účinnost. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že prvních 800 000 dávek vakcíny bude v Británii k dispozici příští týden. Dodal, že používání vakcíny bude značně obtížné, protože musí být udržována v teplotě -70 stupňů Celsia. Síť prvních padesáti nemocnic je připravená začít očkovat a Británie buduej specializovaná očkovací střediska. Ministr uvedl, že vakcína bude k dispozici i u některých obvodních lékařů a v některých lékárnách, pokud mají příslušné mrazicí zařízení. Peter Liese, lékař zasedající ve zdravotnickém výboru Evropského parlamentu, označil rozhodnutí Británie za probnlematické, protože schvalovací proces byl tam "příliš spěšný". "Doporučuji, aby evropské země tento proces neopakovaly." Regulační úřad EU na to konstatoval, že schvalovací proces pro léky je v EU bezpečnější než v Británii. O schválení vakcíny firem Pfizer/BioNTech rozhodne evropský schvalovací úřad 29. prosince.  ZDE 

- Polsko překročilo hranici 1 milionu nákaz.

- Rusko zaznamenalo dosud nejhorší den na úmrtnost, ve středu oznámilo 589 dalších úmrtí. Celkový počet mrtvých v Rusku je 41 053. Za posledních 24 hodin bylo také v Rusko nakaženo dalších 25 345 osob.

- Francie bude provádět náhodné pohraniční kontroly s cílem zabránit, aby se občané nakazili covidem cestováním do lyžařských středisek v zemích, kde budou tato střediska otevřena.

- Spojené státy zaznamenaly v každý listopadový den dalších více než 100 000 nákaz.

- Evropské země dostaly v úterý jasný časový rámec pro zahájení svých očkovacích programů. Regulační orgán EU pro schvalování léků uvedl, že rozhodne 29. prosince, zda poskytnout mimořádné svolení pro první očkování proti covidu-19. Francie začne očkovat nejzranitelnější skupiny obyvatelstva v lednu 2021, Německo v prvním čtvrtletí 2021. Británie bude zřejmě první evropskou zemí, která schválí užívání vakcíny proti koronaviru a zahájí očkování o mnoho týdnů dříve než ostatní Evropa. Británie má schválit vakcínu firem Pfizer/BioNTech do několika dnů.

- Brazílie dá při očkování přednost starým lidem, zdravotníkům a domorodcům, uvedlo v úterý tamější ministerstvo zdravotnictví.

- Ve Francii bylo v úterý už třetí den nakaženo méně než dalších 10 000 lidí, což je nejméně od září. Vláda rozvolňuje karanténní opatření zavedená 30. října a o víkendu dovolí všem obchodům, aby otevřely.

- Rakousko zakáže o Vánocích lyžování. Podrobilo se nátlaku z Německa, Francie a z Itálie.

- Irina Antonova, která zpřístupnila lidem v Sovětském svazu utajovaná mistrovská díla malířů, zemřela na koronavirus ve věku 98 let. 52 let byla ředitelkou Puškinova muzea v Moskvě. V roce 1974 uspořádala v muzeu výstavu dlouho zakazovaných mistrů kubismu a impresionismu ze Západu i z Ruska. ZDE  

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Nákazy covidem-19 byly v USA už v prosinci 2019, dávno před Wuchanem

2. 12. 2020

čas čtení 2 minutyTestování zjistilo, že nákazy covidu-19 se vyskytovaly v USA už v prosinci 2019 podle studie, která dokazuje, že se koronavirus šířil globálně už několik týdnů před tím, než byly první případy zjištěny v Číně.

Výše uvedená studie Oxford University identifikovala analýzou 7398 vzorků krve, získaných od dárců  v období od 13. prosince 2019 do 17. ledna 2020, v  devíti amerických státech 106 infekcí. Vzorky, které shromáždil americký Červený kříž, byly odeslány do amerických Center pro zvládání a prevenci nemocí (CDC) pro testování, zda jsou v nich protilátky proti viru.

Žádost na MZČR: testujte zemřelé (SARS-CoV-2 a COVID-19)

2. 12. 2020 / David Stein

čas čtení 7 minut

 

Zavedení testů infekce SARS-CoV-2 a protilátek na COVID-19 u zemřelých osob by mohlo dopomoci k přesnějším údajům o šíření nákazy, promořenosti populace, skutečném počtu úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, a dopadům prodělání nemoci COVID-19 na zdraví pacientů.

Žádost

Po obdržení odpovědi od MZČR ohledně výroků ministra Blatného (viz níže) a testování zemřelých jsem se rozhodl zaslat na MZČR tuto žádost:

Rozhovor Britských listů 340. Hlasy, které nikdo neslyší

2. 12. 2020

čas čtení 1 minuta


"Moc bych prosil, abychom právě v době Adventu a Vánoc nezapomínali na ty nejstarší mezi námi. Existují lidi, kteří teď právě v této době se trápí, a jsou to lidi, o kterých vůbec nevíme, jsou osamělí, nemusí to být naši rodiče, nebo rodinní příslušníci. Mohou to být sousedé v domě. Ale já bych to i otočil: I my nejstarší bychom měli dávat příležitost lidem v okolí, aby nás mohli mít rádi. To znamená, nezavírat se. Nezabalit se do samoty a do izolace. Naopak, vycházet ven, aby nás lidé mohli mít rádi." - Jan Čulík hovoří s Janem Lormanem z organizace ŽIVOT 90 o šikaně a terorizování starších lidí, o jejich samotě v době pandemie a o tom, jak jim ŽIVOT 90 pomáhá. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 2. prosince 2020.

Trumpův ministr spravedlnosti: Nenašli jsme důkazy volebních podvodů

2. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Ministerstvo spravedlnosti nenašlo důkazy, které by potvrzovaly podezření ohledně rozsáhlých volebních podvodů, jež by mohly změnit výsledky listopadových prezidentských voleb. Oznámil to ministr William Barr v rozhovoru pro agenturu AP. Trumpův "právní tým" však za to Trumpova ministra spravedlnosti ostře napadl:

Provokuje Čína střet s Austrálií?

2. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Čína nedávno vystupňovala agresi vůči Austrálii. Opatření sahají od nových celních poplatků až po trolling na Twitteru. Vztahy obou zemí byly málokdy tak špatné a podle regionálních expertů by měl svět dávat pozor na to, jak Peking jedná s Canberrou, upozorňuje Sébastian Seibt.

28888

Kreml omezuje zveřejňování údajů o kvalitě života v Rusku

2. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Moskva byla vždy málo ochotna zveřejňovat údaje nebo i vládní dekrety, ale v posledních letech Putinův režim zablokoval zveřejňování údajů, které byly dostupné v oblasti demografie, zdraví a životní úrovně, zejména na regionální úrovni, kde mají největší hodnotu, napsal Ivan Begtin.

Teherán hrozí výrobou jaderné zbraně

2. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Íránský medžlis (parlament) rozhodl o urychleném schválení předlohy, která aktivizuje práce v oblasti jaderného průmyslu. Íránské úřady tak reagují na zabití jaderného vědce Mohsena Fahrizadeha dne 27. listopadu, upozorňuje Gennadij Petrov.

Chystá Trump útok na Írán?

2. 12. 2020

čas čtení 6 minut

Svět vstoupil do potenciálně nejnebezpečnějšího období prezidentování Donalda Trumpa. Americký prezident, který odmítl uznat porážku ve volbách, může před koncem svého funkčního období dne 20. ledna vyvolat zahraničněpolitickou krizi. Region, v němž může jednat, s podporou Izraele a Saúdské Arábie, je Perský záliv, kde se nahromadila řada událostí, jež mohou Trumpa potenciálně vést k zahájení útoku na Írán, upozorňuje Amin Saikal.

Sedmdesát čtyři miliony

2. 12. 2020

čas čtení 6 minut

Seznam důvodů, které diskvalifikují Trumpa z vedení státu na další čtyři roky, je dlouhý. Přesto všechny položky na seznamu nestačily k přesvědčení 74 milionů prezidentových příznivců, aby upustili od hlasování v jeho prospěch, napsal Moisés Naím.

EU tváří v tvář Číně navrhne Bidenovi novou alianci

2. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

EU vyzve USA, aby se chopily příležitosti, jaká se nabízí "jednou za generaci" a uzavřely novou globální alianci. Chce tak pohřbít neshody z Trumpovy éry a vyrovnat se se "strategickou výzvou", jakou představuje Čína, upozorňují Sam Fleming, Jim Brunsden a Michael Peel.

Kampaň COVID kampaň komise kampaň Referendum

2. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Kromě nezvládnuté pandemie a fatálního auditu Evropské komise ohledně Babišova střetu zájmů je nyní ve hře ještě jedna, poněkud regionalizovaná "kampaň" zlovolně postihující reputaci Andreje Babiše: Vyšetřování průmyslové a ekologické havárie na řece Bečvě vedoucí k hromadnému úhynu ryb, které stále přesvědčivěji ukazuje na Babišovu chemičku Deza.

Prlběžné zpravodajství

Španělská vláda svým občanům: Chovejte se proboha rozumně

1. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

Foto: Davy v Madridu.


MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 523 298 nakažených osob. Stále klesajícím počtem testů  (proč?) zaznamenaly české úřady v pondělí 30.11. dalších 3572 nákaz, zemřelo 8285 osob, v nemocnicích je 4504 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Španělská vláda apelovala na občany, aby se chovali rozumně, poté, co se o víkendu a předtím v tzv. "Černý pátek" naplnily ulice Madridu a dalších měst. Španělsko zápolí s druhou vlnou koronaviru.

- Jak dlouho jste nakažliví? Nejnakažlivější jsou pacienti s covidem po dobu prvních pěti dnů po objevení příznaků. Z několika studií vyplývá, že po devátém dni se virus už není schopen rozmnožovat, takže dlouhý covid není nakažlivý. Je to reakce organismu na virus, který přetrvává v těle dlouhé měsíce, i když už není aktivní. Pokud však máte pocit, že jste byli znovu nakaženi, měli byste se znovu nechat testovat.

- Dlouhý covid může vzniknout i u dětí, ale děje se to méně často. Jonas F Ludvigsson, pediatr v nemocnici na Örebro University ve Švédsku, publikoval připady pěti dětí, kteří mají příznaky covidu ještě šest až osm měsíců po nákaze a byl kontaktován nejméně dalšími čtyřiceti znepokojenými rodiči. Příznaky dětí jsou únava, dušnost, bušení srdce a bolest na prsou. Někdy má dlouhý covid více členů téže rodiny, což zřejmě naznačuje, že je to ovlivňováno genetikou, konstatuje Ludvigsson.

- Proč mají lidi nakažení covidem tak proměnlivé příznaky? Mnoho lidí svědčí o tom, že příznaky covidu se objevují ve vlnách, nebo se pohybují z jedné části těla do druhé. Podle vědců to vypadá jako zánětlivé reakce nebo jako reakce imunitního systému proti vlastnímu tělu. ZDE 

- Dr. Scott Atlas rezignoval z funkce mimořádného poradce prezidenta Trumpa pro koronavirus poté, co se často střetával s ostatními členy koronavirového týmu. Atlas vůbec není odborník na epidemiologii.

- Americký ministr zdravotnictví Alex Azar uvedl, že vakcína firmy Pfizer by měla být po krátce po 10. prosinci distribuována po USA. USA prý začnou očkovat občany před Vánoci.

- Čina poskytla severokorejskému diktátoru Kim Jong-unovi a jeho rodině experimentální protikoronavirovou vakcínu.

- Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že udělá vše, co bude v jejích silách, aby odhalila původu covidu 19.

- Vakcína firmy Moderna má účinnost 94 procenta, dokazují konečné testy. Firma Moderna předložila svá data americkému regulačnímu úřadu, který má zahájit schvalovací proces pro nouzovou licenci. Americký úřad pro schvalování léků a potravin by měl o věci jednat 17. prosince. Moderna bude mít do konce letošního roku k dispozici 20 milion těchto vakcín pro americké občany. ZDE 

- Světová zdravotnická organizace naléhá na lidi, aby se při setkávání s příbuznými o Vánocích chovali nesmírně opatrně.

- Srbsko bude testovat ruskou vakcínu Sputnik V a zároveň vyjednává s americkou firmou Pfizer o koupi jejích vakcín. V Srbsku dosud zemřelo 1604 osob a je tam 175 438 nákaz.

- Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros apeluje: "Nepolitizujme zjišťování původu koronaviru". Vytvořilo by to překážky pro zjištění pravdy.

- Vietnam zaznamenal první domácí nákazu koronavirem za posledních 89 dní.

- Chorvatský premiér Andrej Plenković má pozitivní test na covid. Už byl doma v izolaci, protože o víkendu měla pozitivní test na covid i jeho manželka.

- Více než milion francouzských cyklistů využilo dotaci 50 eur na opravu svých starých jízdních kol. Je to součást opatření proti koronaviru. Program dotací bude prodloužen do konce  března 2021. Ministryně životního prostředí Barbara Pompili také investuje 30 milionů euro do zlepšení infrastruktury pro jízdu na kole.  V Británi v pandemii výrazně vzrostl nákup elektrokol.

- Itálie registrovala dalších 672 úmrtí a 16 377 nových infekcí.

- Ve Francii zemřelo 406 lidí, celkový počet mrtvých je 52 731. Počet nákaz ve Francii se však snižuje. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Brexit je dar, který poskytuje každý den další a další překvapení...

1. 12. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

 

Britská bulvární žumpa Daily Mail, která posledních pět let šířila hysterickou probrexitovou propagandu, je nyní ohromena, že půl milionu britských důchodců, kteří si zakoupili domy u slunečných a teplých pláží ve Španělsku a v jižní Francii, nebudou mít po 1. lednu 2021 právo jako občané země, která už není členem EU, setrvávat ve Španělsku a ve Francii celý rok, nebo ani celé léto.

Ohromená Daily Mail nyní zjistila, že britští občané budou mít právo na pobyt na území EU pouze po dobu 90 dní každého půl roku, což znamená, že pobyt na francouzských a španělských plážích od května do září pro britské penzisty se vylučuje. (Podobně končí i možnost práce pro mladé Brity v evropských lyžařských střediscích.)

Britští emigranti ve Španělsku a ve Francii bědují, že své tamější domy ani nyní nemohou prodat, protože v důsledku nové nemožnosti bydlet v nich po celý rok, nebo alespoň po celé léto, drasticky poklesla jejich prodejní hodnota...

Na rozdíl od lživého titulku v listu Daily Mail nejde o "nové" omezení: Je to prostě dlouholetý předpis  platný v evropských zemích pro občany zemí, které nejsou členy Evropské unie.

Britové mohou zažádat o trvalý pobyt ve Francii či ve Španělsku, ovšem musejí za to (ve Francii) zaplatit poplatek 99 euro a budou zřejmě muset jít na pohovor s pasovým úředníkem.

Daleko vážnější ale je to, že mnoho Britů, jejichž manželé či manželky jsou občané jiných evropských zemí, ztratí po brexitu právo vrátit se s nimi do své rodné země. Podle nového zákona, který navrhla Johnsonova vysoce kontroverzní ministryně vnitra Priti Patel, budou od roku 2022 do Británie vpuštěni  s "cizím" manželem či manželkou jen ti britští občané, kteří budou vydělávat nejméně 18 600 liber ročně (44 950 Kč měsíčně). U rodin s dětmi je ta částka daleko vyšší. I ta nižší částka vylučuje v podstatě všechny důchodce.

Boris Johnson anglické brexitéry zradí, jako zradil všechny

1. 12. 2020

čas čtení 5 minut

 

Jsem opravdu zvědav, zda tohle tak opravdu dopadne, poznamenává Jan Čulík. Viz níže.

Ignorujte hysterickou hru s ohněm, kterou inscenuje Johnsonova vláda ohledně brexitu. Dohoda mezi Británií a Evropskou unií uzavřena bude. Tento týden, příští týden, nebo v poslední vteřině než hodiny udeří dvanáctou, tato  brexitem posedlá britská vláda dohodu s EU podepíše, konstatuje Polly Toynbee.

Není zapotřebí mít křišťálovou kouli na to, aby bylo jasné, že Johnson dohodu s Evropskou unií podepíše a její podmínky přijme. I když je Johnsonova vláda hanebná a nepoctivá, není úplně šílená. Nerozhodne se zlikvidovat britský automobilový průmysl, výrobní sektor, zemědělství, finančnictví i rybolov. Ani nevytvoří novou pevnou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, čímž by porušila mezinárodní mírovou dohodu z devadesátých let. Ani nezmrazí své přátelství s novým americkým prezidentem, ani si nedovolí vyvolat trvalou nevraživost mezi Británií a jejími nejbližšími evropskými sousedy a obchodními partnery.

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě líp

1. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Podle aktuálního žebříčku agentury Bloomberg je ČR devětačtyřicátá z třiapadesáti zemí hodnocených podle robustnosti protipandemických opatření. Před ní najdeme například smutně proslulý Írán, kde konzervativní duchovní prosazují "alternativní" terapie proti COVIDu-19 (47. místo), Brazílii, jejíž prezident zpochybňuje samotnou nebezpečnost pandemie (37. místo), nebo Trumpovy USA (17. místo). - Podíl pozitivně testovaných za poslední týden se v ČR pohybuje kolem 22 %, přičemž v normálnějším zahraničí se vše nad hranicí 10 % považuje za alarmující údaj. - Skvělá příležitost protipandemická opatření uvolnit, co říkáte?

Vražda íránského vědce aneb Netanjahuův perský gambit?

1. 12. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Atentát na předního íránského jaderného vědce Mohsena Fachrizádeha lze chápat jako nepříliš sofistikovaný pokus o udržení nebezpečeného napětí mezi perskou velmocí a jejími ideologickými nepřáteli v čele se Spojenými státy a Izraelem. Ačkoli prozatím neexistuje hmatatelný důkaz, který by odhalil viníky tohoto činu, zasvěcení pozorovatelé míní, že za Fachrizádeho vraždou stojí nejbližší spojenec USA na Blízkém východě – Izrael.

Hlad, jaký tu ještě nikdy nebyl: Americké potravinové banky mají plné ruce práce

30. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Jedna ze šesti amerických rodin s dětmi neměla během letošního svátečního období dostatek potravin, a to v důsledku národního nouzového stavu zhoršeného koronavirovou pandemií a krizí nezaměstnanosti. Tento alarmující trend v uplynulých dnech mezi jinými skvěle mapovaly Washington Post a National Georgaphic, píše Brett Wilkins na webu commondreams.

Globální oteplování: Vědci požadují od české vlády, ať proboha už jedná

30. 11. 2020

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva nezávislé iniciativy českých vědců a vědkyň

Čeští vědci vyzývají vládu České republiky k důslednějšímu postupu proti klimatickým změnám. Podporují klimatické stávky a demonstrace jako formu upozornění vlády na její selhávání.

30. 11.2020 Praha. 198 českých renomovaných i méně známých vědců a vědkyň z rozličných oborů, od klimatologie a environmentálních věd po neurovědy a psychologii,  podepsalo otevřený dopis adresovaný vládě České republiky. Sdílejí v něm obavy z budoucnosti naší civilizace i současné podoby života na Zemi a vyzývají naší vládu k zásadnějším krokům ke snížení příčin změn klimatu a jejich dopadů. Současně vyjadřují podporu občanským protestům, které upozorňují vládu na její nedostatečné snahy v této oblasti.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19411