Johnsonova ministryně vnitra Priti Patel je zřejmě opravdu blbá...

4. 2. 2020

čas čtení 4 minuty

A takovouto úroveň má celá jeho "vláda"...

Záběry ministryně jsou autentické, záběry poradce z vedlejší místnosti, našeptávajícího jí, co má říkat, je satira. Scénku zhlédlo více než 1,3 milionu lidí.

Kontext: Předčasně z vězení propuštěný devatenáctiletý islamista se pokusil v Londýně pobodat chodce. Ministryně na to reaguje. (Za Theresy Mayové se tato žena vydala na vlastní pěst do Izraele a začala tam bez vědomí premiérky cosi vyjednávat s izraelskými pravičáky. Byla vyhozena z její vlády. Johnson ji jmenoval ministryní vnitra. - Podporuje také obnovení trestu smrti a na námitku v televizní diskusi, že většina lidí v Británii odsouzených za vraždy, byla nakonec osvobozena, protože byli odsouzeni nespravedlivě, reagovala, že je to dobrý odstrašovací prostředek - popravovat nevinné lidi, jak na to poukázal její oponent. ZDE

Priti Patel, Johnsonova "ministryně vnitra": 
A jestliže má pachatel trestného činu zcela zjevně historii...  jasnou historii ve vztahu k protiteroristickým trestným činům...

Poradce v zadní místnosti: TERORISTICKÝM trestným činům, ne PROTITERORISTICKÝM trestným činům, ty tupá krávo!

Ministryně: Myslím, že bych měla také říci...

Poradce: Připomeň jim svůj velmi jasný balík opatření!

Ministryně: Oznamuji velmi jasný balík opatření...

Poradce: Zaměřený na teroristické pachatele trestných činů...

Ministryně: Zaměřené na protiterorismus a na protiteroristické trestné činy.

Poradce: Ale do prdele, do prdele! Ona to řekla znovu!

Ministryně:  Takže my v podstatě zastavíme jejich předčasné propouštění...

Poradce: Priti, prosím tě, poslouchej. "Protiterorističtí pachatelé trestných činů" - to je nesmysl. Ano? To je jako říkat "stoupenci lovů na lišky, kteří jsou proti lovům na lišky". Nebo říkat "obhájce slušnosti Priti Patel". Tak to prosím tě přestaň říkat.

Ministryně: - dát policii více podpory, kterou potřebuje...

Poradce: - více podpory pro oběti!

Ministryně: A více podpory pro oběti protiterorismu.

Poradce: TERORISMU! TERORISMU!!  Proč to proboha nedokážeš říct? Je to lehký to říct!

Ministryně: V prvních 100 dnech naší vlády schválíme nový zákon o protiterorismu.

Poradce: Nejprve se prosím tě pouč, co to znamená, než to schválíte, ano?

Ministryně: To absolutně uděláme.

Poradce: Zatím jsi naprosto všechno řekla špatně. Dej jim něco konkrétního. A PRAVDIVÉHO!

Ministryně: Zítra také oznámíme naprosto podstatné změny jako dodatek k tomu, co už jsme řekli, že uděláme.

Poradce:
Musím říct, zníš opravdu odhodlaně, na to, že vlastně nic neříkáš.

Ministryně: Ve snaze bojovat proti protiterorismu.

Poradce: NE!! Proboha! Zase! NE!!

Ministryně: A proti pachatelům protiteroristických činů.

Poradce: Do háje, sakra, proboha! Co to ta ženská dělá?

Novinář: Uznáváte, že to vyvolává naprosto zásadní otázky, co se tady zhatilo?

Poradce: Rychle se zmiň znovu o tvém jasném balíku opatření.

Ministryně: Zavedla jsem ta opatření před dvěma týdny.

Poradce: Výborně. A proboha, neříkej -

Ministryně: - protiterorističtí pachatelé trestných činů.

Poradce: Arrgh!

Ministryně: - kdy jsou propuštění z vězení -

Poradce: Sval tu vinu na někoho jiného!

Ministryně: Je to zákon, který schválila předchozí vláda.

Poradce: Výborně. Vrať se k novým opatřením.

Ministryně: Oznámíme nová opatření...

Poradce: ... proti zásadním problémům s pachateli teroristických trestných činů. ŘEKNI TO! PACHATELÉ TERORISTICKÝCH TRESTNÝCH ČINŮ! PACHATELÉ TERORISTICKÝCH TRESTNÝCH ČINŮ! PACHATELÉ TERORISTICKÝCH TRESTNÝCH ČINŮ! PACHATELÉ TERORISTICKÝCH TRESTNÝCH ČINŮ!

Ministryně: pachatelé protiteroristických trestných činů.

Poradce: TY JSI NEMOCNÁ??

Novinář: Můžete nám říci, co jsou ta nová opatření?

Poradce: Ona ani neví, co je protiterorismus.

Novinářka: Potřebujeme zákon, který zabrání předčasnému propouštění -

Poradce:
A víš co? Tak to prostě řekni znovu. Ještě jednou. Vždyť je to do prdele jedno.

Ministryně: Pachatelů protiteroristických trestných činů.

Poradce: FACKU!
Rozhovor Britských listů 258. Proč vyhodili Jiřího Davida, umělce světového formátu, z pražské UMPRUM?

31. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

"Mám rád silné a prosté umění, stejně jako umění chytré, plné intelektu a jiskřícího uvažování. Umění pro mě není předem daný předurčený soud. Smysl není konstrukce, ale objev." To jsou slova Jiřího Davida, který má právě v pražském DOXu pozoruhodnou výstavu. Jenže ho vyhodili z pražské UMPRUM, kde už nebude vyučovat. Snad proto, že je "příliš starý a ničemu nerozumí?" S Jiřím Davidem o tom, co je umění, hovoří Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. ledna 2020.

K tomu:


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Mezitím v Absurdistánu 116:

Havárie vládních vozidel, LGBT free zóny, polská "reforma" soudnictví - a v Osvětimi "mělo být víc plynu na usmrcení historika Turského"

4. 2. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Myslím, že asi bude existovat důvod, proč vládní řidiči neustále narážejí svými vozidly do všeho, co se hýbe i nehýbe. Možná, že jsou povzbuzováni nedávným případem v městě Gorzów Wielkopolski, 
kde auto narazilo na přechodu na slepce a tomu se náhle po dvaceti letech vrátil zrak. Že by si vládní řidiči mysleli, že vrážet auty do lidí je uzdraví? V každém případě se rozhodli své havárie zintenzívnit. Už jim nestačí bourat jen limuzíny pro VIP osoby. Nedávno jeden z nich havaroval s náklaďákem.  Naštěstí nenarazil do žádného člověka, ale do zdi, čímž ji tedy neopravil naopak - byla vážně poškozená.

V pondělí Putin v Sýrii vyvraždil tuto rodinu. Opozdili se při odjezdu

4. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Takhle skončila cesta rodiny, vyhnané z domova. Putin ukončil jejich životy. Ali, Fatima, Mouhsen, Riyad a Mhanna. Bylo usmrceno pět dětí. Zabiti byli také dva jejich starší sourozenci i jejich rodiče. Poté, co se stalo jejich vozidlo, v němž rodina utíkala, terčem útoků, Zatímco prchali před smrtí.

Zaměřovat se na prchající civilisty je válečný zločin. Rusko a Asadův režim ho páchají každý den. Poté, co donutily statisíce lidí opustit své domovy a zničily jejich vesnice a města.

Budou váleční zločinci kdy pohnáni k odpovědnosti?

15 lidí přišlo v pondělí o život, 9 z nich z jediné rodiny, v důsledku brutálního bombardování Ruskem a Asadovým režimem proti Idlíbu a Aleppu. Tito lidé nejsou jen čísla, jsou to lidské bytosti a měli před sebou celý život. Odsuzujeme tuto nesmyslnou ztrátu lidských životů. Podrobnější reportáž na základě těchto záběrů vysílaly v pondělí večer britské Channel 4 News. ZDE     Upozornily, že Rusko a Asad systematicky letecky bombardují nemocnice a prchající civilisty. Channel 4 News tím zahajují nový seriál Inside Idlib (Uvnitř Idlibu) obsahující svědectví o hrůze každodenního tamějšího života.

Dokumentární film For Sama, syrské filmařky Waad al-Kateab, vyrobený v produkci Channel 4 News a dokumentující děsivý život během obléhání Aleppa, získal o víkendu na britských filmových "Oskarech", udělování cen BAFTA, Britské akademie filmového a televizního umění, cenu za nejlepší dokumentární film roku:


Film For Sama byl také nominován na amerického Oskara

Ještě k rasistické vyhlášce ve věžáku v Norwichi

4. 2. 2020

čas čtení < 1 minuta


Jak už to tak bývá, nadšený ultrapravicový anglický leták nebyl napsán zrovna dobrou angličtinou. Opravila ho Lucy Blades. Na své facebookové stránce píše:

"Dovolila jsem si ten jejich papír opravit, protože mně také jde o angličtinu."

Jak to opravila, viz výše.

Britští političtí novináři bojkotovali Johnsonovu tiskovou konferenci

3. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Boris Johnson také zakázal vstup do síně v námořní koleji v Greenwichi, kde měl v pondělí svůj "projev" o brexitu, satirickému komentátoru deníku Guardian Johnu Craceovi. Ten o tom přesto napsal ostře satirickou skeč, v níž poukazuje na to, že je možné, že je Johnson vážně psychicky nemocen. ZDE


* * *
Britští političtí novináři v pondělí odpoledne hromadně opustili tiskovou konferenci Borise Johnsona v 10 Downing Street na protest proti pokusu Johnsonovy "vlády" zakázat na tiskovou konferenci ohledně Johnsonovy strategie vůči EU vstup novinářům z periodik, která jsou vůči němu kritická. Johnson se pokusil zakázat vstup na tiskovou konferenci novinářům z deníku The Mirror, Huffington Post, PoliticsHome, Independent a dalším.

Reportéři, kteří byli na seznamu "povolených" novinářů, byli požádání, aby se postavili ve předsálí 10 Downing Street na jednu stranu koberce, zatímco zakázaní novináři byli bezpečnostními orgány přesunuti na druhou stranu.

Když jeden z vysokých poradců Borise Johnsona Lee Cain oznámil zakázaným reportérům, že musejí z budovy odejít, ostatní novináři se sebrali a odešli také - dali najevo, že je nepřípustné, aby Downing Street rozhodovala o tom, kdo má mít právo informovat o činnosti vlády.

Mezi těmi novináři, kteří se odmítli tiskové konference účastnit a odešli, byli hlavní reportérka televize BBC Laura Kuenssbergová, ekonomický komentátor komerční televize ITV Robert Peston a političtí reportéři z deníků Daily Mail, Telegraph, The Sun, Financial Times a Guardian.

Na tiskové konferenci měli vystoupit státní úředníci, o nichž se předpokládá, že zastávají neutrální, nikoliv stranickopolitické postoje.

Taktika Borise Johnsona napodobuje taktiku Donalda Trumpa v USA, který se pokoušel několikrát blokovat přístup některým novinářům. Je eskalací Johnsonova konfliktu s médii, který v poslední době sílí.

Po zveřejnění této informace se pokusil vysoký činitel Downing Street skandál bagatelizovat lží, že se prý konala normální tisková konference a po ní se měla konat "menší, selektivní tisková konference pro specializované vysoce postavené novináře". "Skupina nepozvaných novinářů se tam  chtěla dostat, ale bylo jim řečeno, že nemají přístup."

Nešlo však o žádné specializované a nespecializované novináře. Všichni přítomní byli normální političtí reportéři.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Ve Skotsku dosáhla podpora pro nezávislost 52 procent

4. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

Foto: Plakát za skotskou nezávislost: "Skoti, máte plné právo se bát. Skotsko by se mělo bát. Naši říšští páni v Anglii vládnou Skotsku železnou pěstí."

Sir John Curtice, hlavní britský odborník na průzkum veřejného mínění upozorňuje, že podle průzkumu společnosti Panelbase nyní podporuje nezávislost Skotska 52 procent skotských občanů. Potvrzuje to trvale sílící podporu pro skotskou nezávislost. Tři průzkumy veřejného mínění provedené ve Skotsku za posledních pět dní zjistily, že nezávislost Skotska podporuje 50 procent voličů nebo více než 50 procent. "Realizace brexitu ohrožuje jednotu Spojeného království, to je naprosto jasné poučení," konstatoval Curtice.

Všechny tři průzkumy veřejného mínění vyloučily odpovědi "Nevím", které v případě průzkumu organizace YouGov byly až 10 procent. Curtice však konstatoval, že navzdory tomu potvrzují průzkumy důsledně, že proevropští voliči, kteří byli původně proti nezávislosti Skotska, nyní přecházejí k podpoře jeho nezávislosti. 

Londýnská vláda plánuje vydat stamiliony liber na novou infrastruturu a investice ve Skotsku a nahradit tím dosavadní strukturální fondy Evropské unie. Také z peněz daňových poplatníků, částečně skotských, zamýšlí financovat obrovskou reklamní kampaň proti nezávislosti Skotska.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Johnson se přípravuje obviňovat EU za blížící se ekonomický krach Británie

4. 2. 2020

čas čtení 5 minut

Jak Johnson manipuluje:

Emma Kennedy: Musím říct, předstírat, že slovo brexit už neexistuje a předstírat, že Světová obchodní organizace se vyslovuje "Austrálie", to je opravdu NĚJAKÁ strategie... (Boris Johnson charakterizuje vypadnutí z EU bez dohody a obchodování "na základě podmínek Světové obchodní organizace" jako "dohodu, kterou má s EU Austrálie". Lež. Austrálie s EU žádnou dohodu nemá.)
John Crace: "Bylo to naprosto geniální. Boris by mohl zlikvidovat rakovinu ze světa prostě tím, že ji přejmenuje. Proč to dosud nikoho nenapadlo?
Zní to jako válka. Rána propadající se libry přivítala Johnsonův pondělní demagogický projev: dal najevo, že jeho "velká cesta" směřuje na skaliska nejtvrdšího brexitu. Jen několik dní poté, co prohlásil, že odejdeme z EU v míru, s prosperitou a přátelstvím, vyhlásil válku těm, které nazýval našimi přáteli a sousedy. Nyní vyhrožuje náš náhražkový Winston Churchill, že proti nim budeme bojovat v našich rybárnách, v letectví, ale především budeme bojovat proti jejich špinavým předpisům. Na Johnsonově bojišti nebudou žádné rovné podmínky a žádné rovné hřiště.

Jak mě rok bez nakupování naučil být lepším spotřebitelem a učitelem

4. 2. 2020 / Ellen Heyting

čas čtení 7 minut


 

Začalo to jako novoroční předsevzetí vyprovokované pocitem viny a špetkou sourozenecké rivality – ale na konci roku mi to jako učiteli dalo mnoho užitečných lekcí včetně výhod, které skýtá naše vlastní selhání.

Během vánoční večeře v r. 2018 moje sestra prohlásila, že si rok nebude nic kupovat. Po dvou letech života v Bangladéši si udělala představu o tom, jak světový módní průmysl pustoší životní prostředí a obyvatele této planety.

Rozhodla jsem se ji následovat. Jako Australanka žijící ve Finsku si stále nedovedu představit, že za celý rok nepoletím ani jednou navštívit rodinu. Takže nic nenakupovat (kromě potravin) by znamenalo omezit všechny ty uhlíkem vykoupené míle.

Jak nás citovali, třetí díl

4. 2. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Tak nás zase citovali, tentokrát vědci z Japonska v časopise Nature Communications, což je celkem prestižní časopis (impakt faktor 12 – Nature má 43 – ale už tím, že Nat. Com. je tzv. z „rodiny časopisu Nature“, ale taky tím, že je mnohooborový, má prestiž vyšší, než by mohlo odpovídat impakt faktoru).

Minulé články o tom, jak nás citovali, lze najít zde:

https://blisty.cz/art/90659-jak-nas-citovali.html

https://blisty.cz/art/94985-jak-nas-citovali-druhy-dil.html

Ale vraťme se k Nature Communications. Ve svém článku tito japonští vědci hezky ukazují, že nějaký protein FROUNT (je jedno, co to je) má významnou roli v rakovinném bujení a že disulfiram s tímto proteinem reaguje ve zkumavce a dokáže ho zneškodnit. To je opravdu hezké. Nicméně vůbec neukazují, že by disulfiram mohl něco udělat s tím proteinem v živých myších. On totiž disulfiram, když ho požijete, v organismu téměř ani neexistuje, natož aby tam něco dělal. Je pozoruhodné, kolik vědců tento prostý fakt zcela ingoruje.

Hlavní tajemník britského ministerstva financí: Obchodní dohodu s EU nepotřebujeme

3. 2. 2020

čas čtení 2 minutyBritánie obchodní dohodu s Evropskou unií nepotřebuje, řekl v pondělí v televizi Rishi Sunak, Johnsonův hlavní tajemník britského ministerstva financí. A máme se dívat do budoucnosti optimisticky.

Zde je přehled britského vývozu za rok 2018:Downing Street v pondělí dopoledne vydala citace z Johnsonova pondělního večerního projevu. Británie nebude dodržovat evropské normy, bude mít vlastní "vysoké" normy. Británie chce uzavřít s EU obchodní dohodu kanadského stylu (ta trvala vyjednat více než sedm let, problém je, že Británie je na rozdíl od Kanady pouhých 40 km od Evropy a s takovou dohodou může být ohrožením norem evropského trhu, zatímco Kanada ve vzdálenosti tisíců kilometrů ne). Johnson odmítá názor, že nemít dohodu s EU je totéž jako "vypadnout z EU bez dohody". "Můžeme mít dohodu, jakou má Austrálie." Potíž je, že Austrálie s EU žádnou obchodní dohodu nemá.

Johnson je mistrem lhaní a manipulace jazyka.

Satirický komentátor deníku Guardian John Crace informuje, že mu byl zakázán přístup do místnosti, v níž v pondělí večer Johnson přednese svůj projev. Také prý reportérům z BBC:

Automobilka Nissan varovala, že její továrna v severoanglickém Sunderlandu bude ohrožena spolu s dalšími jejími evropskými továrnami, pokud Británie nezajistí bezcelní přístup na evropské trhy. Mluvčí Nissanu konstatoval v pondělí: "Modelovali jsme všechny možné dopady brexitu a faktem zůstává, že v případě zavedení cel podle Světové organizace pro obchod nejsou žádné naše provozy v Evropě udržitelné. Chceme, aby náš tým více než 7000 lidí, které zaměstnáváme v Británii, měl co nejlepší možnost budoucího úspěchu, a proto i nadále naléháme na Británii i EU, aby zajistily vzájemně prospěšný obchod."

Sunderland je největší britská automobilka. Zaměstnává 6000 lidí.

Firma Nissan popřela pondělní zprávu deníku Financial Times, že by v případě tvrdého brexitu Nissan zrušil své provozy v EU a soustředil se jen na výrobu automobilů v Británii.  ZDE  

Odchodem Británie ztratila EU stálého člena s právem veta v Radě bezpečnosti OSN

3. 2. 2020 / Ivan Větvička

čas čtení 1 minuta


Evropská unie měla na mezinárodní diplomatické scéně až do pátku výsadní postavení, neboť dva z našich členských států, Francie a Velká Británie, patřily mezi pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, kteří mohou vetovat jakékoli rozhodnutí tohoto orgánu. Od soboty prvního února nám zbývá veto jediné, francouzské. Francouzi si jistě brzy uvědomí momentální jedinečnost svého postavení a nepochybně toho využijí k posílení svého významu v rámci sedmadvacítky. Brexit nebude mít jenom hospodářské dopady, Evropská unie bez Británie pozmění tvář. Zvláště země Visegrádské skupiny si musejí uvědomit, že ztratily vlivného spojence, s nímž mohly najít společnou řeč v případech, kdy na ose Berlín-Paříž narazily na nepochopení.

Hospodaření OSBL za leden 2020

2. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

V lednu 2020  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 537.89 Kč, výdaje byly 71 731.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Panna Maria na falu – Pyrrhovo masopustní vítězství katolických aktivistů

3. 2. 2020 / Ivan Větvička

čas čtení 8 minut


Fundamentalističtí příznivci obnovy mariánského sloupu, který stál v letech 1650 – 1918 na Staroměstském náměstí v Praze, věří, že již v týdnu po třetím únoru 2020 vytrhají dlažbu, aby zde během pěti měsíců vztyčili objekt do jisté míry podobný původnímu sloupu. (Nejde o věrnou repliku, ale o volnou parafrázi sochaře Petra Váni.) I v případě komplikací by mělo být do listopadu hotovo a třeba se podaří sloup vysvětit 8. 11. ... I kdyby datum nebylo dodrženo přesně, katolická církev jenom těžko vysvětlí, že se nejedná o oslavu čtyřstého výročí vítězství na Bílé hoře. Tato neslavná bitva byla součástí třicetileté války, děsivého náboženského konfliktu, který české země zpustošil více než světové války ve 20. století. Takto okatě připomínat vítězství jedné ze stran je krajně netaktní. Argument, že se sloup podařilo vztyčit právě letos pouhou náhodou, bude v podání katolíků znít poněkud falešně, protože správný (nejenom katolický) věřící vám řekne, že: „Náhody neexistují.“

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump zrušil pro americkou armádu zákaz používat pozemních min

3. 2. 2020

čas čtení 1 minutaTrump zrušil omezení, uvalená na americkou armádu pro používání pozemních min. To jsou zbraně, které jsou zakázány ve 160 zemích světa, protože vraždí a mrzačí civilisty.

"Pan prezident zrušil zákaz Obamovy vlády pro americké jednotky používat pozemních min mimo korejský poloostrov," konstatoval mluvčí Bílého domu. "Ministerstvo obrany rozhodlo, že toto omezení amerických jednotek Obamovou vládou bylo vážným handicapem v bojích proti našim nepřátelům. Pan prezident není ochoten přijmout toto riziko pro naše vojáky.

Sýrie: Čtyřicet dní staré nemluvně nalezeno mrtvé po ruském náletu v troskách domu

3. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

Čtyřicet dní. To bylo stáří andílka Najah, nejmladší obětí z osmičlenné rodiny, která byla pohřbena v troskách domu po ruském náletu na město Sarmin. Ví někdo, jaký hřích Rusové spáchali? Zastaví někdo toto vraždění nemluvňat a nevinných lidí?


Smrt na každém rohu. Dítě bylo usmrceno a tři lidé zranění, když režimní letadla zaútočila v neděli odpoledne na město Binniš. Osm dalších lidí bylo také usmrceno v městě Sarmin v provincii Idlíb při náletech ruskými letadly.

Oblasti, kde jsou miliony uprchlíků, jsou nyní ohroženy ruským bombardováním. Nyní v důsledku politických třenic mezi Tureckem a Ruskem:Zuckerberg potvrdil, že Facebook bude dál publikovat lživé politické inzeráty

3. 2. 2020

čas čtení 1 minutaMark Zuckerberg, ředitel Facebooku, tvrdil, že Facebook bude "i nadále hájit zásadu svobody projevu", což, jak přiznal, "bude hodně lidí nasírat". Zdůraznil, že Facebook bude nyní "podporovat svobodu projevu, protože mají-li mu lidé důvěřovat, musejí vědět, jaký je váš postoj."

Odmítl eliminovat lživé politické inzeráty, protože by prý bylo příliš obtížné určovat, co je pravda a co je lež. Kupodivu státní regulační orgány reklamy v mnoha zemích světa tento problém nemají.

Koronavirus a "čínské století"

3. 2. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Jednotlivé země, kultury a civilizace mívají četná specifika, která při pohledu zvenku nemusejí být vždy snadno pochopitelná. Angličané si i na vrcholu imperiálního rozmachu v zimě ve svých domech libovali v teplotách, které bychom dnes očekávali spíše v chladničce; osmanští Turci zase v odpovídající periodě největšího bohatství své říše jídávali mimořádně skromně; Američané dodnes "vynikají" existencí občanů bez zdravotního pojištění, což nepochybně představuje značný civilizační hendikep ZDE. - Pak jsou tu ovšem ještě anomálie, které vedou k otázkám, nakolik je vůbec samotná představa vyspělosti slučitelná s tím, co právě pozorujeme.

Konzervativní hypermodernita

3. 2. 2020

čas čtení 9 minut

Konzervatismus umí být mírný, tolerantní, soucitný, empatický, liberální... a hypermoderní. Vlastně tyto vlastnosti existenciálně potřebuje, bez nich nemá smysl, opodstatnění. (POZOR - dlouhé čtení ! ;), píše Vít Kučík.

Pojďme na to od té poslední vlastnosti - hypermodernity. Jsme teprve na prahu nové, dramaticky se zrychlující informační éry. To, co si pod tím pojmem představujeme doteď (internet, digitalizace, sw s prvky umělé inteligence, ...) - to je jen nesmělá předehra. To hlavní teprve nabíhá. A popere se s tím hlavně generace Z, ta, která teď mastí hry na mobilech o přestávkách základní školy.

Individuální mozek toto zrychlené tempo nebude schopen pojmout, spoustu věcí to bude stavět na hlavu (viz třeba Bohumil Kartous a jeho postřehy o obrácení paradigmatu hodnoty stáří jako nositeli zkušenosti v minulosti, které se stalo v prostředí zrychlujících se změn synonymem křehké bezradnosti).

Amputovali mi nohu, ale budu tři měsíce bez sociálních dávek

1. 2. 2020

čas čtení < 1 minuta

Vážený pane Čulíku,

moc děkuji za pomoc, situace opět nabírá na otáčkách. Shodou okolností mi koncem roku zastavila ČSSZ výplatu invalidního důchodu, chtějí revizi zdravotního stavu, nyní jsem poslal žádost o pokračování výplaty invalidního důchodu. Bude mi bez problémů přiznán, bohužel mám počítat s tím že vyřízení bude trvat minimálně tři měsíce. Prosím proto všechny dobré lidi o pomoc. Pomoc můžete zasílat na účet číslo : 

115-7329620207/0100 

Michal Klapka je majitel účtu. Stačí málo, jen abych měl na jídlo léky a obvazový materiál.

Moc děkuji všem dobrým lidem.
S pozdravem

Jiří Lof

Historie tohoto děsivého případu:

Španělsko čeká vlna neobvykle teplého počasí

3. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

Tento týden čeká Španělsko neobvykle teplé počasí. Na některých částech kantábrijského pobřeží a v Andalúsii může dojít na lámání rekordů a teploty až 25 stupňů, upozorňuje Victoria Torresová Benayasová.

Jediná rozumná strategie vůči Íránu je zadržování

3. 2. 2020

čas čtení 4 minuty

Můj zájem o Blízký východ vznikl během íránské krize na americkém velvyslanectví - během těch 444 dní nepolevujícího hněvu, který se šířil Spojenými státy. Lidé skutečně chodili po ulicích s odznáčky "Do prdele s Íránem" na bundách a komik Steve Dahl napsal píseň "Ajatolláh" - na melodii "My Sharona" - která Íráncům hrozila jadernou anihilací. Byl to matoucí okamžik pro malé dítě, které teprve poznávalo svět za hranicí svého fotbalového hřiště, napsal Steven A. Cook.

Správa železnic prosazuje plošné kácení podél tratí. Podle soudu je nezákonné

3. 2. 2020

čas čtení 6 minut

tisková zpráva Arniky

V době, kdy svět vysazuje stromy, aby zpomalil globální oteplování, je Česká republika chce kácet!!

PRAHA – Plošné kácení dřevin kolem železnic od poloviny ledna umožňuje novela o drahách bez ohledu na to, zda skutečně hrozí pád do dráhy[i]. Jednostranný přístup ke kácení vyplývá i z metodiky Správy železnic[ii]. Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu však plošné kácení stromů z preventivních důvodů označil jako nezákonné[iii]. Ministerstvo životního prostředí teď musí vydat jasné pokyny svým úředníkům, jak ke kácení přistupovat, aby zdravé stromy zůstaly zachovány i v okolí drah.

Dopis ministrovi životního prostředí od Nadace Partnerství, Arniky a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu je přílohou této tiskové zprávy.

Čínská chemická katastrofa

3. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Ekonomické zisky Číny jsou do velké míry spojeny s chemickým průmyslem, který způsobuje vážné zdravotní problémy a má děsivou bezpečnostní historii. Aby to vláda napravila a snížila poškození životního prostředí, čelí nutnosti nákladné restrukturalizace odvětví, napsal Mohamed Larbi Bouguerra.

Babiččiny skryté kapsičky

3. 2. 2020 / Pavlína Antošová

čas čtení 5 minut

Božena Němcová na téměř celé ploše svého nejslavnějšího díla zdánlivě vede čtenáře za ruku. Ve skutečnosti ale její text dovedně skrývá několik nevysvětlených narážek. Stačí zaměřit se na ty, které pronáší postava babičky – a drobné i větší tajnosti spolehlivě pokryjí celý běh života.

Motiv nejasného rodinného původu se velmi zajímavě mihne v rozhovoru titulní postavy s krkonošským myslivcem Beyerem, tedy s milým hostem z krkonošských hor: „Já slyšel [...], že je komteska dcera –" Ale v tu chvíli autorka odvádí pozornost, aby pak nechala babičku odpovědět jen jakoby mimochodem a nikoli pro uši dalších posluchačů: „Lidé mají zlé huby, [...] a kdo v slunci chodí, stíny ho následují, to jinak není; co na tom, ať je čí je." (Kapitola XV). Okamžitě se nabízí otázka, jestli sama spisovatelka tímto způsobem už tehdy neodpovídala na spekulace ohledně svých biologických rodičů. Každopádně ve svém vysněném světě nenechá pokoutní dohady ani doznít a prostřednictvím babiččiny ráznosti vysílá – možná úmyslný, možná bezděčný – vzkaz i svým čtenářům do budoucna.

94 procent Poláků chce setrvat v Evropské unii

2. 2. 2020

čas čtení < 1 minuta

V důsledku odstrašujícího příkladu brexitu.Donald Tusk: Brusel by vstup Skotska do EU přijal "s nadšením"

2. 2. 2020

čas čtení 3 minuty

Brusel by vstup Skotska do Evropské unie přijal s nadšením, řekl v neděli dopoledne v britské televizi bývalý prezident Evropské komise Donald Tusk. Britský ministr zahraničí Dominic Raab - mezi svými lžemi - se vyjádřil, že říkat něco takového je od Tuska "neodpovědné" a že se Skotsko má přidržovat záporného výsledku referenda o nezávislosti z roku 2014 - kdy ovšem nebylo známo, že Británie proti vůli Skotska odejde z EU. 75 procent Skotů si přeje setrvat v Evropské unii. Boris Johnson nechce Skotsku povolit nové referendum  o nezávislosti.


Johnson a jeho mafiáni už lžou, že je EU "zradila". Konstruují EU jako "nepřítele"

2. 2. 2020

čas čtení 3 minuty


Lionel Barber, šéfredaktor Financial Times: Jsme mimo EU pouhých 36 hodin a už byly zahájeny konspirační teorie o tom, že EU "nám bodla dýku do zad". Tyto teorie nedopadly dobře pro Výmarskou republiku a nedopadne to dobře ani pro Spojené království. Neexistuje žádná dohoda, kterou by "EU porušila", jak lživě tvrdí Sunday Telegraph.   

Robert Peston, analytik a komentátor komerční televize ITV k tomu dodává: Tvrzení Downing Street, že EU "mění podmínky" pro obbchodní dohodu s Británií a pozdní požadavek Londýna, aby Británie nebyla nucena dodržovat normy o státních dotacích, konkurenci, zaměstnaneckých právech a životním prostředí jsou buď nekompetentní, anebo záměrně účelově zaměřené k tomu vytvořit obraz Bruselu jako "podvodného nepřítele". Pokud se podíváte na přiložené směrnice Rady EU z března 2018 ohledně budoucího vztahu Británie a EU, a schválený rámec pro budoucí vztah, uzavřený v říjnu 2019 (též přiloženo) důležitost udržení stejných podmínek mezi Británií a EU je explicitní. Nejdůležitější formulace v obou dokumentech je důraz na "hospodářskou provázanost a zeměpisnou blízkost". EU vždycky tyhle věci říkala explicitně a tyto přirozené výhody pro Británii by znamenaly, že podmínky, uvalené například na Kanadu v její obchodní  dohodě s EU nemohou být automaticky převzaty do britské dohody. Není tu vůbec žádná nová zpráva, kromě toho, že Boris Johnson zjevně chce zahájit tyto důležité rozhovory v atmosféře vzájemných antipatií. Jeden strategicky umístěný  zdroj EU charakterizoval obvinění z Downing Street, že EU nyní náhle "neférově změnila své podmínky" za "naprostý nesmysl". Tentýž zdroj dodává, že nedělní tvrzení Dominica Raaba, že nebudou žádné celní kontroly mezi Británií a Severním Irskem, jako "otevřenou lež, což je lehce dokazatelné, pokud to někoho zajímá". Takže méně než 48 hodin po brexitu se nic nezměnilo. Downing Street chce i nadále charakterizovat nebo karikovat Brusel jako nedůvěryhodného nepřítele britských zájmů. Johnson si stále ještě myslí, že útočit na Brusel je nejlepší možný způsob jednání. Což nevyhnutelně znamená, že v evropských hlavních městech bude Británie považována za nejpodvodnějšího a nejzrádnějšího spojence.


Dominic Raab nařídil britským diplomatům, aby se už nedružili se svými evropskými kolegy a na diplomatických akcích neseděli v jejich blízkosti:


Varovné poučení i pro Česko: Nadáváme neférově v Britských listech brexitérům do blbců?

2. 2. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Když vzdělaný, vlivný člověk, publikuje něco, o čem ví, že je to lež, vyjadřuje tím své pohrdání pro veřejnost. Říká tím, že vás považuje za tak blbého, že té lži uvěříte.

Nadáváme neférově v Britských listech brexitérům do blbců?

Ne. Aniž bychom chtěli tyto lidi urážet, jsou to lidi, kteří opravdu nejsou dost dobře schopni zpracovávat fakta a myslím, že je pro každého, i v Česku, dnes největším problémem, jak analyzovat psychologické manipulační techniky, jejichž prostřednictvím zblbnete voliče, aby hlasovali pro likvidaci své existence. Před prosincovými volbami se Boris Johnson v Británii systematicky vyhýbal jakémukoliv kritickému rozhovoru v televizi, dokonce se před novináři jednou schoval v ledničce. Jen neustále opakoval jednoduché heslo "Get Brexit Done".  Labouristé měli nepřehledný, rozsáhlý předvolební program, jímž voliče zmátli. (Podobně před nadcházejícími volbami na Slovensku totéž dělají tamější politické strany. Kdo bude číst jejich tisícistránkové volební programy?) Johnson zvítězil v důsledku neskrupulózního užívání technik sociální psychologie. Zmanipuloval lidi tak, aby nadšeně hlasovali pro nesmysl. Stejným způsobem se dostal ve volbách v Německu k moci Adolft Hitler. (Mohl za to tehdy nový vynález rozhlasového vysílání - lidé byli ohromeni obrovským psychologickým dopadem živých přenosů Hitlerových projevů, které je psychologicky zmanipulovaly.)

V ČR úplně stejným způsobem věří po psychologické manipulaci lidé, že hrozí invaze muslimských imigrantů, kteří jsou vrahy, násilníky a zločinci. Je to taky naprostá pitomost.

Jak funguje tato psychologická manipulace a dokážeme lidem vysvětlit, že jsou manipulací zotročováni, aby podporovali věci, které vyhovují miliardářům, je osobně však zničí? Toť otázka.

K tomu:


Výzkumníci z Leicester University zjistili, že kdyby bývalo studovalo na vysoké škole jen o tři procenta více Britů, k brexitu by zřejmě nedošlo.

Bylo zjištěno, že vzdělání bylo zásadním faktorem pro to, zda lidi hlasovali proti brexitu (vzdělanci) anebo pro něj (lidé bez vzdělání).

Senát při procesu s Trumpem nepředvolá svědky, rozzuření aktivisté se plánují republikánským senátorům před volbami pomstít

2. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Americký Republikány ovládaný Senát v pátek hlasoval, aby při "procesu" s Donaldem Trumpem nebyli připuštěni žádní svědci. Znamená to tedy, že Trump bude osvobozen. Rozzuřilo to řadové aktivisty, kteří plánují obrovský "projekt odplaty", jehož cílem je potrestat Republikány v listopadových volbách.

Klíčoví republikánští senátoři sice přiznali, že je Trump vinen zneužíváním moci a blokováním Kongresu, avšak postavili se proti veřejnému mínění a zablokovali svědky a dokumenty. Vyvolalo to hněv aktivistů z organizace The Indivisible Project, Nedělitelný projekt, která oznámila, že se před listopadovými volbami zaměří na devět republikánských senátorů, včetně šéfa většinového republikánského klubu poslanců v Senátu Mitch McConnella z Kentucky a Trumpova spojence Lindseyho Grahama z Jižní Karolíny.

Johnson nyní zaujme vůči EU agresivní postoj: "Nebudeme dodržovat žádné předpisy Evropské unie"

2. 2. 2020

čas čtení 5 minut

Aktualizace: Johnsonův "ministr zahraničí" Dominic Raab (českého původu) je kritizován za to, že před zahájením rozhovorů s EU o obchodní dohodě "řinčí šavlemi". Raab v neděli v televizním rozhovoru zdůraznil, že Británie nebude dodržovat žádné předpisy EU a tvrdil, že Británie také nebude provádět celní kontroly mezi hlavním britským ostrovem a Severním Irskem, i když je to přímou součástí Johnsonovy dohody o brexitu. Raab tvrdil, že od roku 2021 Británie "prostě nebude dodržovat předpisy EU" a že hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier "nemá pravdu", když upozorňuje, že zboží dopravované z Británie do Severního Irska bude muset být podrobováno celním prohlídkám a celní dokumentaci. Je to ovšem součástí Johnsonovy dohody o brexitu. ZDE  


* * *

Boris Johnson dal najevo, že při nadcházejícím vyjednávání o obchodní dohodě s Evropskou unií prý neustoupí v ničem ani o milimetr. V pondělí zamýšlí pronést projev, že uzavře za pouhých 11 měsíců agresivní dohodu s Evropskou unií, která "bude nejméně tak ambiciózní" jako dohoda, kterou EU uzavřela s Kanadou v roce 2017 až po sedmi letech velmi složitých jednání. A Johnson neučiní Evropské unii vůbec žádné ústupky.

Vzhledem k tomu,  že Británie samotinká se tu chce postavit kolosu 27 evropských zemí, tento Johnsonův agresivní postoj je poněkud směšný. Uvidíme, co bude dál: Evropská unie dala jasně najevo své podmínky. Trvá na tom, že Spojené království musí přijmout dodržování evropských předpisů o zaměstnaneckých právech, o životním prostředí a o státních dotacích, má-li vůbec dojít k jakékoliv dohodě s EU (Brusel se obává, že jinak bude mít Británie nad EU konkurenční výhody). Avšak Johnson nyní tvrdí, že jeho vláda žádné takové ústupky neudělá, za žádných okolností. Británie vůbec žádné předpisy Evropské unie dodržovat nebude.

Brexit vysvětlen. Trpěli jsme čtyřicet let...

1. 2. 2020

čas čtení < 1 minuta

Reportérka: Vy jste chtěl, aby Británie odešla z EU. Proč?

Muž: No, myslím, že země potřebuje změnu. Velkou změnu. Potřebujeme zpět svou infrastrukturu. Protože jsme ... čtyřicet let ... trpěli  ... v zemi ...

Reportérka:
Ale přece londýnská vláda mohla kdykoliv během těch čtyřiceti let investovat do infrastruktury? Brusel jí v tom nebránil?

Muž:
Promiňte?

Reportérka:
Brusel nebránil londýnské vládě investovat do infrastruktury?

Muž: To já vlastně nevím. Tu věc. ... .

Netuším, proč se v Británii na Twitteru dostal na vrchol hashtag #thick (#blbci)

1. 2. 2020

čas čtení < 1 minuta

NEDOVOLÍM, ABY MĚ OVLÁDALY NEZVOLENÉ ELITY!!

(Čte The Sun, prosazující brexit, vlastněný Rupertem Murdochem, jehož jmění je 11,2 miliard amerických dolarů.)

JÁ TAKY NE!!

(Čte Daily Mail, prosazující brexit, vlastněný vikomtem Rothemerem, jehož jmění je 1,3 miliardy amerických dolarů.)

ANI JÁ NE!!

(Čte Daily Express, prosazující brexit, vlastněný Richardem Desmondem, jehož jmění je 1,36 miliard amerických dolarů.)Propad Anglie do brexitu: Varující případ likvidace budoucnosti jedné země lhaním a populismem

1. 2. 2020

čas čtení 9 minut

Foto: anglický prozaik Ian McEwan

Skončilo to. Triumf urputného vyjednávání Mayové, pak, krátce Johnsona, naplnil tu nejnesmyslnější, masochistickou ambici, o které se kdy snilo v historii těchto ostrovů, píše prozaik Ian McEwan. Ostatní svět, s výjimkou prezidentů Putina a Trumpa, se na to díval s ohromením a s hrůzou. Většina hlasovala v prosinci pro strany, které podporovaly druhé referendum. Avšak ty strany se zoufalým způsobem nedokázaly spojit. Musíme sbalit své stany, možná za zvuku kostelních zvonů, a doufat, že nastoupíme na patnáct let dlouhou, namáhavou cestu zpět k něčemu, co se bude podobat tomu, kde jsme byli včera, se svými mnohonásobnými obchodními dohodami, bezpečností, zdravotnictvím, vědeckou spoluprací a tisícem dalších užitečných ujednání.

Šťastný brexit. Vylepeno na jednom anglickém komunálním domě

1. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Asi 50 lidí včetně těch, co tam bydlí, se sešlo před  Winchester Tower v městě Norwich a říkají "děkuji" evropským přátelům v mnoha jazycích. Jasný vzkaz tomu člověku, který vylepil TEN plakát...Aktualizace: Vylepení anonymní "vyhlášky" na všech patnáct pater obytného bloku Winchester Tower v anglickém městě Norwich vyštřuje policie jako "incident s přitěžujícími okolnostmi rasismu". Paradoxně, leták, který požadoval, aby se v obytném bloku mluvilo jen "královskou angličtinou" má ve výrazu "královská angličtina" gramatickou chybu. ZDE  

* * *
Přejeme vám šťastný Den brexitu

Když konečně nyní máme naši slavnou zemi zpět ve svém vlastnictví, jeden předpis musí být důrazně vysvětlen obyvatelům tohoto domu.

V těchto bytech nepovolujeme, aby se mluvilo jiným jazykem než anglicky.

Nyní je tohle zase naše vlastní země a tady se mluví královskou angličtinou.

Pokud si chcete mluvit jakýmkoliv jazykem země, ze které jste přišli, tak se tam vraťte a vraťte tenhle byt komunálnímu úřadu, aby tady mohli žít Britové a abychom my se vrátili k normálnosti, jaká tu byla, než jste nakazili tento kdysi slavný ostrov.

Je to jednoduché pravidlo: buď poslechnete většinu, anebo odejdete.

Nebude to dlouho trvat, než naše vláda zavede předpisy, které dají Británii přednost. Takže se tomu holt buď přizpůsobíte, anebo odejdete.

Bůh ochraňuj královnu, její vládu a všechny opravdové vlastence!! 

Zdroj ZDE

Vyvěšeno ve věžáku Winchester Tower, v městě Norwich. O této nenávistné vyhlášce byl informován komunální úřad a policie jako o trestném činu z nenávisti.

Další informace ZDE


Média veřejné služby v zemích s populistickými vládami ohrožuje i technologický pokrok

31. 1. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Soustředěný útok českých populistů na média veřejné služby, především na Českou televizi, která není ve svém zpravodajství nijak dokonalá, ale je to nejlepší, co země v současné době dokáže na poli zpravodajství mít, má obdobu v podobných útocích v jiných populistických zemích, v Maďarsku už byla nezávislá média zlikvidována zcela, v Polsku je veřejnoprávní televize TVP terčem veřejného posměchu, je naprostým otrokem vládnoucí autoritářské a hloupé strany Právo a spravedlnost a vede soustředěné nenávistné kampaně proti oponentům strany PiS, například zcela zjevně zavinila vraždu primátora Gdańska, když proti němu vedla tvrdou nenávistnou kampaň, což motivovalo šílence, aby primátora ubodal.

Brexit vysvětlen: Nejsme blbí!

1. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Hele, poslouchejte, vy všichni ty stoupenci Evropský unie, a média, který řikáte, že jsme tak trochu blbí. Já vám něco řeknu, jó?  Já vim daleko víc vo Evropský unii než vy. Co se díváte na tohle video. Jó? Nelíběj si mi ty narážky, že my sme blbí, jó? Já vim naprosto přesně, co dostaneme zpátky. Teď když sme vodešli z EU. A už nejsme součástí EU. Budeme zase moct rybařit ve vlastních vodách, jó. Budeme moct prodávat víc britskýho zboží. Získáme daleko víc britskejch podniků. A obnovíme množství starejch dobrejch britskejch výrobků. No, prostě, jde vo to, že se nám vrátí spousta dobrejch britskejch věcí. Starý dobrý britský auta, Austin Maestro, Rover. Ty budou mít fantastickou vobnovu. Budeme moct vyrábět znovu jen britský auta. Víte, co mám na mysli? A dostaneme zpět svý svobody. A už nám nebudou diktovat ty lidi z ňáký Litvy, ňákýho Estonska, a celá ta verbež, protože ty země vůbec nechápou, jak Británie funguje. Jó? Protože my sme v jiný časový zóně. A když se nad tim zamyslíte, protože my máme ten greenwichskej světovej čas, my rozhodujeme o tom, jakej čas je po celym světě, my konec konců dobře víme,  co děláme, a mohli bysme zakroutit pár knoflíkama, a změnit tak čas v Evropě. Porád ještě máme moc to udělat, víte? Se nad tim zamyslete. Greenwich, jó? Tam furt maj ještě to místo na tom kopci, kde rozhodujou, kolik je hodin. V místech, jako je Paříž. A tak když nebudou poslouchat, jó, my můžeme to porád ještě změnit. Takže vlastně my furt eště Evropu ovládáme, cha! Což je fantastický, když na to pomyslíte. Takže mně se nelíbí, že lidi řikaj lidem, jako sem já, že sme blbý. A včera v publiku se schválně zaměřovali na blbý lidi. Jó. Byla tam ta jedna ženská, která měla ty brejle, byla vobtloustlá, byla ňáká nemocná, chudák ženská, jó, něco asi brala, jó, takže sem viděl, že média se schválně zaměřujou na blbý lidi, a pořece by klidně mohli interviewovat lidi, jako sem já. Víte, co konec konců řikám, jó? Jó?


Brexit vysvětlen: Naše soudy už nebude řídit Německo

1. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

James O'Brian, LBC: Jsem trochu zoufalý, že je tolik lidí tak strašně šokováno, jak obrovskou nevědomost projevují účastníci oslav brexitu. Nemělo by to přece být překvapením.
Novinář Otto English: Plakal bych. Téhle ženě se tolik lhalo a je tak dezinformovaná, že si myslí, že "získáme zpět své soudy z Německa".


Žena: Budeme si vládnout zase sami v naší vlastní zemi. A budeme sami rozhodovat o tom, co se tady děje. Namísto toho, aby nám vládl ... stát EU.

Druhá žena: Právě jsem odešli z EU. Ano, a je to fantastické. Čekali jsme na to čtyřicet let. Znamená to, že dostaneme svou zemi zpátky. Dostaneme zpět svou suverenitu.

Reportérka:
Co to vlastně znamená? Prakticky? Co tím myslíte?

Druhá žena:
No, země je zase naše. A můžeme daleko více rozhodovat, dělat daleko víc předpisů ohledně toho, co se tady děje.

Reportérka:
Jakých předpisů?

(Druhá žena pokrčí rameny, neví.)

První žena: No, naše soudní zákony se změní na naše. Budeme mít právo rozhodovat o tom, co se děje v této zemi. Takže lidská práva a všechno bude podle našich zákonů. A naše soudy získají právo roźhodovat o tom, co se děje, namísto Německa. 

Brexitéři v Londýně: "Ať jde papež do prdele!"

1. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

Chudák reportér irské veřejnoprávní televize RTÉ se snažil v pátek večer dělat reportáž z probrexitové demonstrace v Londýně, které se účastnili především ultrapravicoví chuligáni. Jak na to poukazují mnozí, brexit vedl v Anglii k legitimizaci dosud nepřijatelných ultrapravicových populistických postojů. (Je to hodně podobné s posedlostí mnoha Čechů údajným nebezpečím od muslimů a uprchlíků.)

Při pokusu o reportáž mu chuligáni vstupují do záběru a jeden křikne přímo do kamery "Fuck the Pope!"  "Ať jde papež do prdele!" (Angličané stále vnímají Iry především jako katolíky.)  Je to reakce na irský přízvuk reportéra.


Peter Geoghean, irský novinář pracující ve Skotsku: Prokrista. Reakce na irský přízvuk? "Ať jde papež do prdele." Krásné.

Brian Whelan: Pořád se snažím vysvětlovat Irům, že Angličané jsou většinou strašně milí výstřední, ale férově uvažující lidé.

No tak teď to úplně skončilo...

(Samozřejmě existuje i množství normálních Angličanů. Bohužel je v dnešních dnech není moc slyšet. JČ)

Johnson se v den brexitu schoval v Downing Street

1. 2. 2020

čas čtení 2 minuty

Představte si, že se nějaká země rozhodne udělat gigantický skok do neznáma. Budoucnost prodávaná na základě příslibů, o nichž si nikdo není jistý, zda mohou být splněny. A teď si představte osobu, která je nejméně vhodná pro to, aby v této době byla premiérem. Člověka, jehož celá kariéra je vybudována na lžích, podvádění a sebeničení. Narcistu, jehož schopnost se soustředit nepotrvá ani do konce vě..   Vlastně si to představovat nemusíte. Už ho máte, píše John Crace.

Skotská premiérka: Johnson je odpovědný za podvod brexitu. Vrátíme se do EU pouze prostřednictvím nezávislosti

1. 2. 2020

čas čtení 3 minutyReportér Ciaran Jenkins, Channel 4 News: Boris Johnson říká, že tohle je chvíle, kdy se mají lidé ve Spojeném království sjednotit. Říká, že je to nová éra. Mohla byste na pana premiéra reagovat přímo? A jaké vy budete mít pocity ve 23 hodin?


Nicola Sturgeon: Jak jsem řekla ve svém projevu, ve 23 hodin budu pociťovat velké množství smutku. Budu taky pociťovat trochu hněvu, protože se tohle děje mé zemi, totálně proti naší vůli. Skotsko je v otázce brexitu hodně jednotné. Sjednocené proti brexitu. Žádná potřeba se sjednocovat tady není. Protože při všech příležitostech dalo Skotsko najevo výraznou většinou, že brexit nechce. Ale co budu dnes ve 23 hodin také pociťovat, bude nový pocit rozhodnosti. Vize Borise Johnsona pro budoucnost není něco, co bychom museli my přijmout. Existuje lepší cesta vpřed. My nemusíme svolit s tím, aby nám svou budoucnost vnucoval Boris Johnson. Protože o Borisi Johnsonovi toho víme už dost, abychom věděli, že to není žádná budoucnost, kterou by většina lidí ve Skotsku chtěla. Můžeme jít jinou cestou. Musíme ale vzít budoucnost do vlastních rukou.

To, co se mění absolutně rozhodně ve 23 hodin dnes večer - víte, já jsem za posledních několik let strávila hodně času - někteří lidé se budou ptát, proč jsem tím strávila tolik času tím, že jsem se snažila zachránit Spojené království samo před sebou. Strávila jsem spoustu času snahou přesvědčit lidi, aby Británie jako celek zůstala v Evropě a že by si Skotsko mohlo uchovat členství v EU tím, že v EU zůstane i celá Británie.

To teď zmizelo. Dnes večer ve 23 hodin. Jedinou cestou pro Skotsko zpět do Evropské unie po dnešním večeru je prostřednictvím nezávislosti. A to je teď naprosto jasné. A myslím, že si to lidi uvědomí. A to je základna, na níž budeme s naším případem teď pokračovat.

Reportér:
Je to ale nová éra?

Nicola Sturgeon: Nebudu používat hodně otřepané a unavené výrazy Borise Johnsona. Boris Johnson není zrovna politik, který by mohl mluvit o tom, že dokáže lidi sjednocovat. Je velkou měrou odpovědný za podvodnou kampaň za brexit v roce 2016. Ale tohle je pro Skotsko chvíle porozumění a uznání, že jsme na jasné křižovatce. Cesta Borise Johnsona směřuje jedním směrem, příležitost být moderní, pokroková, otevřená, snášenlivá část Evropy, ta leží jiným směrem. A tou cestou se můžeme vydat jedině prostřednictvím nezávislosti. 

Brexit vysvětlen: Vrátí se nám život. Je úplně zotročený. Nemáme zákony

1. 2. 2020

čas čtení < 1 minuta

Reportérka: Proč chcete brexit dnes v 11 hodin? Co to bude pro vás znamenat?

Žena: Nóo- Bude to znamenat (ohlíží se)

Reportérka: Pokračujte -

Žena : Bude to znamenat, že se nám vlastně vrátí život. Protože nemáme žádné zákony. Říkáme Sbohem EU a - - budu prostě v 11 hodin nadšená.

Reportérka: A co si o tom myslíte vy?

Žena: Vrátí se nám naše svoboda!

Reportérka: Co to vlastně znamená? Jak se změní váš každodenní život?

Žena: No je přece úplně zotročený! Víte, změní se tak hodně... Získáme nezávislost! Víte, vrátí se nám průmysl... Přišli jsme o rybářství... Víte...


Borisi, ty jsi chtěl, aby při odchodu z EU zvonil Big Ben

1. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Tak jsme to zařídili:

Boris Johnson: Hlasoval jsem pro setrvání v jednotném evropském trhu. Podporuju jednotný evropský trh. Chci, abychom mohli volně obchodovat s našimi evropskými přáteli a partnery.

TV moderátor: Dnes zahájil Boris Johnson kampaň s takzvaným Borisovým autobusem, který má na své straně tvrzení ["Posíláme do EU 350 milionů liber týdně, dejme to raději do našeho zdravotnictví!"] před nímž jako před nepravdivým oficiálně varoval, mimo jiné, Britský státní statistický úřad.

TV reportér: Britská státní volební komise dnes konstatovala, že kampaň za brexit Vote leave odklonila téměř 700 000 liber.

TV reportér: Sílí vědomí, že hlasování pro odchod z EU se stal brutálním povzbuzením pro legimizaci názorů ultrapravice.

ODEJDĚME Z EU! PRYČ S POLSKOU VERBEŽÍ!
- Letáky na magnetech, posílané polským občanům, a sprosté nápisy na válečných památnících odrážejí naprostou nevědomost o historii a manipulaci veřejného mínění.

Šéf policie: Ano, po hlasování po brexit se to velmi zvýšilo. Asi o dvě třetiny až o tři čtvrtiny.

Farage: Brexit nevyřeší žádné domácí problémy. Nikdy jsem nesliboval, že to bude obrovský úspěch. Jestliže bude brexit katastrofou, odstěhuju se do zahraničí. Budu žít někde jinde.

Led by Donkeys (Vládnou nám oslové)

Glasgow v pátek před půlnoci, navzdory bouřlivému počasí...

1. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

Tomasz Oryński: Šel jsem centrem Glasgow po Buchanan Street (glasgowský Václavák) po akci "Nechte rozsvíceno v EU pro Skotsko" mezi přátelskými tvářemi na ulici, navzájem se na sebe usmívajícími. Pak šla skupina lidí s anglickými vlajkami. Slyšel jsem útržky jejich rozhovoru "Zasraní nacionalisti!" Je tohle tedy ten rozdíl mezi Skoty a "Brity"?

Šéf  poslaneckého klubu Skotské národní strany v Dolní sněmovně Ian Blackford řekl v pátek v podvečer v rozhlase BBC, že zatímco v červnu 2016 hlasovalo pro setrvání v EU 60 procent Skotů, v současnosti je proti brexitu skoro plných 75 procent Skotů.


Nechte v EU rozsvíceno pro Skotsko!

V Glasgow zpívají Auld Lang Syne:Londýn a Skotsko Evropanům: Jste u nás pořád vítáni. A Boris je prolhaný kretén

31. 1. 2020

čas čtení 2 minuty

Muslimský primátor Londýna Sadiq Khan: Londýn byl otevřený lidem, obchodu i myšlenkám více než tisíc let. A zítra to bude stejné.

Moderátor: Dneska je den brexitu. Znamená to, že je to pro Londýn špatný den?
Sadiq Khan: Mluvím, jako někdo, kdo se narodil a vyrostl v tomto fantastickém městě, ale také jako primátor tohoto fantastického města. Uznávám obrovský přínos Londýnu i celé zemi nejenom od těch, kdo se tu narodili a vyrostli, ale i od nebritských občanů EU. Protože s nimi spolupracuji. Mnoho mých přátel, členů mé rodiny, pociťuje opravdu úzkost. Někteří mají strach, někteří mají skutečné obavy. A já vám chci říct přímo, divákům, jestliže jste občan EU, děláte obrovský přínos pro toto město. Jste naši přátelé, jste členové naší rodiny a to se nezmění.

* * *

Jestli je tohle skutečná tabule na autobusové stanici v Brightonu (a i jestliže není, je to stejně neuvěřitelné) - to je jedním z důvodů, proč miluju Británii.

Nápis pod příjezdy autobusů

Boris je  PROLHANÝ KRETÉN

My jsme a vždycky zůstaneme Evropany - Univerzita v Glasgow bude i nadále plně podporovat naši evropskou komunitu studentů i akademiků i spolupráci s našimi evropskými partnery. Náš postoj jako místo vzdělávání, studia a výzkumu se nezmění.

Hele, Evropo! Skotsko má pro tebe vzkaz. Od našich lidí, od našich univerzit a od našich podniků. Z hloubi našeho srdce. Naše krásná země je vám otevřená. Naše náruč je otevřená. Naše mysl je otevřená. Ano,a někdy je i nebe otevřené. Ale ať vás to neodradí. Evropo, pokračujme ve svém milostném vztahu. Skotsko je otevřené. Skotsko je teď.
Tohle je naše hvězda. Starejte se o ni pro nás...

31. 1. 2020

čas čtení 1 minutaNick Cohen, komentátor Guardianu: A do háje. Chtěl jsem ignorovat tento den národního hlupství, ať si idioti uspořádají svůj mejdan a k odpovědnosti je poženeme až pak. Ale nad tímhle skoro brečím:


Led by Donkeys: (Vedou nás oslové): Vzkaz Evropě, dnes ráno na bílých útesech doverských. Pusťte si zvuk.Jsem Sid. Je mi 95 let. Jsem veterán z druhé světové války.

Jmenuju se brigadýr Stephen Goodall. Je mi teď skoro 98 let.

To, co bych vám chtěl říci, nyní v Holandsku a v Německu, a ve Francii, v Belgii, všem, tohle je zpráva z bílých útesů doverských, z Británie. 

Jsem opravdu smutný nad tím, že odcházíme z Evropy. Protože to pro mě tolik znamenalo.

Jsem nad tím vším opravdu velmi smutný. Protože nevíte, jak to skončí. 

Chtěl bych, aby mě nazývali Evropanem. A pocit, který máme, vzájemného přátelství, když cestujeme po Evropě, je něco opravdu mimořádného. 

Já jsem v první řadě Velšan. A jsem Brit a jsem Evropan. A jsem člověk. 

Ve svém  věku už  tady moc dlouho žít nebudu. Ale doufám, že v zájmu mých dětí a mých vnuků a pravnuků, že Anglie, Británie se navrátí daleko blíže k Evropě, než co jsme udělali teď.

Takže všichni pomysleme na ty krásné útesy. Podívejte se z vaší strany na naši stranu. A my se budeme dívat na vás s pocitem, že chceme být s vámi. A brzo zase budeme s vámi, jsem si jist. 

TOHLE JE NAŠE HVĚZDA. STAREJTE SE O NI PRO NÁS.  

Rádio Slovensko o dnešním "brexitu"

31. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

Jan Čulík a Radovan Geist se v pátek v poledne účastnili v pořadu Z prvej ruky půlhodinové debaty o brexitu, k němuž dojde dnes o půlnoci.


Záznam rozhovoru je ZDEZDE

Proč navrhujete kandidátku, která chce média veřejné služby zrušit?

31. 1. 2020

čas čtení 2 minuty


Otevřený dopis skupiny senátorů členům České biskupské konference


Praha 30. ledna 2020

Vážení členové České biskupské konference,

obracíme se na Vás jako členové Senátu Parlamentu České republiky, kteří se zájmem i znepokojením sledují dění kolem médií veřejné služby. Dne 7. února 2020 proběhne ve Volebním výboru výběr kandidátů pro volbu 6 členů Rady České televize. Překvapilo nás, že ČBK do této volby navrhuje kandidátku, která otevřeně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií.a

Potravinové banky loni shromáždily 4700 tun potravin

31. 1. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: Potravinová banka v supermarketu ve skotském Glasgow. Nakupující občané jsou žádáni, aby při nákupu přikoupili něco víc a nechali to u východu potřebným lidem. Podobné akce jsem viděl v supermarketech ve Francii, poznamenává Jan Čulík.

Tisková zpráva České federace potravinových bank

Praha, 30. 1. 2020 Česká federace potravinových bank uveřejnila výsledky své činnosti za rok 2019. Potravinové banky spolupracovaly s 680 odběratelskými neziskovými organizacemi po celé České republice a potravinovou pomoc obdrželo přes 100 000 osob

V České republice aktuálně funguje 15 potravinových bank a logistické centrum v Modleticích. Banky mají celkem 70 zaměstnanců, kterým v loňském roce prošlo pod rukami 4 700 tun potravin a drogerie. Potraviny banky získávají od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů a producentů.

Brexit: Co se stalo s Labour Party?

31. 1. 2020

čas čtení 3 minuty

Stereotyp říká, že labouristé jsou rozděleni frakčním a ideologickým válčením, zatímco konzervativci prošli tvrdým a brutálním bojem o následnictví, ale pak se rychle semkli kvůli sledování skutečného cíle, výkonu a udržení moci. Toryové netrpí averzí k ideologii - to je klišé vyčtené z Burkeho a málokdy zpochybňované - ale je pro ně jistě méně důležitá než pro labouristy, nesnadnou koalici organizovaných dělníků, socialistů, sociálních demokratů a pokrokové střední třídy. To co strana říká, o tom je přesvědčena, že na tom jejím členům záleží, protože tato přesvědčení hluboce ovlivní její akce, pokud a jestliže vytvoří vládu, píše pro London Review of Books James Butler.

Zázrak uprostřed ruského masakrování

31. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

V posledních dnech a týdnech ruské a Asadovy stihačky drastickým bombardováním vraždí civilisty v Sýrii. Obrovský exodus utíkajících lidí se vydal na cestu - nemají však uniknout kam.

Bílé helmy: Zázrak uprostřed masakru. Bílé helmy udržují komunikaci s ženou, která leží déle než tři hodiny pod troskami po ruském leteckém úderu proti nemocnici al-Shami v městě Ariha v Idlibu. Ruský letecký úder při úsvitu ve čtvrtek usmrtil 12 nevinných lidí.


O brexitu

31. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

Renomovaný ekonomický komentátor Will Hutton: Pro mě jsou tyhle záběry, viz níže, nesmírně dojemné. Odtrhla nás od našich přátel, od našich spojenců a od vynikající kauzy skupina šarlatánů, hoven, ignorantů a pravicových ideologů. Miliony z nás to nikdy neodpustí ani nezapomenou. V pátek v 23 hodin [britského času, hodina brexitu, v Evropě půlnoc] rozsvítím svíčku. Prosím, přidejte se ke mně.


Netroubíme na ústup od kvalitního vzdělávání?

31. 1. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

 


Nelze ztotožňovat pouhé vyřčené názory a nějak – kéž by – přijatelně zdůvodňované poznatky. Aniž je takto současně vždycky dáno, že ty „poznatky“ odpovídají předpokládaným znalostem či obecným zkušenostem nebo se vyhýbají předpokládaným těžkostem. Ne že by nebyl nejeden z nás hned hotov vyslovovat kategorické soudy okamžitě, když má za to, že objevil hned doma v zádveří Ameriku. (Když jsem po 10. lednu poněkud lákal v BListech ke gramatickému uvažování o „koních“, hned první z mých suverénních kritiků se přitom chytil životnosti koní a krav, ačkoliv hned 1. pád množ. čísla ve tvaru „koně“ důvěrně našeptával něco o dvojném čísle; jako to třeba naznačují „dlaně“, které rovněž bývají v páru…)

Syrský exodus: Erdogan varuje Moskvu kvůli Idlíbu

31. 1. 2020

čas čtení 3 minuty

Turecký prezident Recep Tajjip Erdogan vydal neobvyklé varování Moskvě, aby zastavila ofenzívu syrské vlády v Idlíbu. Středeční obsazení kriticky důležitého města Ma´rat an-Numán v Ankaře vyvolává obavy z nového exodu uprchlíků do Turecka, informuje Dorian Jones.

Vzestup hladiny moří moře změnit tvář Spojených států a vyvolat migraci do vnitrozemí

31. 1. 2020

čas čtení 2 minuty

Nová studie využívá strojové učení k předpovědi migračních vzorců, které mohou být výsledkem vzestupu mořské hladiny. Výzkumníci zjistili, že dopad stoupajících oceánů se projeví po celém území, i za hranicí pobřežních oblastí ohrožených povodněmi, když se ohrožení lidé vydají do vnitrozemí. Populární možnosti přesídlení budou zahrnovat vnitrozemská města jako Atlanta, Houston, Dallas, Denver a Las Vegas. Model také předpovídá, že předměstské a městské oblasti na Středozápadě zažijí nepřiměřeně vysoký přísun lidí, s ohledem na své nižší místní populace.

Obáváme se žraloků, ale skutečnými predátory jsou lidé

31. 1. 2020

čas čtení 5 minut

Na konci háku je žralok mnohem větší než já. Jeho bílé břicho se rýsuje čistě a elegantně proti rezavému trupu lodi. Zatímco je tažen pryč z oceánu, hází sebou ve snaze uniknout. Zabijí ho tím, že mu páteř přeříznou nožem, popisuje skryté praktiky stojící za smrtí 100 milionů žraloků ročně Sophie Cookeová.

Levice, babišismus a past represivní tolerance

31. 1. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Charakteristickým rysem českého dneška je fakt, že úvahy o případné budoucnosti bez Babiše, pokud aspirují alespoň na minimální dávku realismu, se naprosto obejdou bez otázky, co v ČR udělá či neudělá politická levice ZDE. Tradiční strany KSČ(M) a ČSSD považované za levicové po letech podpory politické divize Agrofertu stojí na pokraji vypadnutí ze sněmovny, přičemž u mladších voličských ročníků se ve srovnání se staršími podpora levicových myšlenek výrazně snižuje ZDE a celkově ve společnosti klesá ZDE.

22310

Šance volit vítěze a šance volit levici

30. 1. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Na Aktuálně.cz Petr Pithart realisticky tvrdí, že porazit Babiše nepůjde bez toho, aby se dala šance jeho odpůrcům volit vítěze. Jinými slovy řečeno: je třeba, aby proti Babišovi stála taková politická formace, která ho podle průzkumů preferencí bude schopna porazit. To se mi velmi líbí. 

Evropský parlament se důstojně rozloučil s Británii zpěvem skotské národní písně Auld Lang Syne

30. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

28 zemí, 23 jazyků. Ultralevice, ultrapravice, křesťanští demokraté, centrističtí otcové, dokonce i Nigel Farage. Nemělo to nikdy fungovat. A přesto to fungovalo. Děkujeme vám, přátelé.

Should auld acquaintance be forgot,
and never brought to mind?
Should auld acquaintance be forgot,
and auld lang syne*?

Měli bychom zapomenout na staré přátelství
a už nikdy na něj nemyslet?
Měli bychom zapomenout na staré přátelství,
tak dávno již?

Robert Burns, skotský romantický básník, 1788


Brazílie: Probíhá genocida indiánů i kultury

30. 1. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut

Amazonský prales? Karneval? Pláž Copacabana? Domorodá indiánská kultura.  Bossa nova? Samba? Ne... Brazilský prezident Jair Bolsonaro zakázal ministerstvu turistiky tyto věci propagovat. Od nynějška bude novou brazilskou ikonou Mickey (ano, ten americký myšák) a vláda bude nabízet turistické prohlídky, jejichž průvodci budou Brazilci oblečení do postav z Disneyho filmů. Ti, kteří znají brazilskou středostavovskou kulturu, rozumějí, proč je toto naprosto absurdní. Jen na ilistraci: Brazílie vstoupila do druhé světové války na straně Spojenců teprve po návštěvě Walta Disneyho a po výměně podpory pro vytvoření brazilské postavičky kresleného filmu (papouška Zé Cariocu, hvězdy některých hollywoodských filmů se zpěvačkou Carmen Mirandou).

Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20598