30602

Co by řekl Andrej Babiš matce čtyřletého dítěte, které v zimě chodí po Chiosu bez bot?

Hanba Evropy, zejména té střední

5. 3. 2020 / Bohumil Kartous

Ostrov zoufalých lidí. To je současný Chios, řecký ostrov nacházející se v Egejském moři, na dohled tureckého přístavního města Izmir. Na zhruba 50 tisíc obyvatel, vysoce závislých na příjmech z turistiky, dnes připadá podle neoficiálních odhadů více než 7 000 uprchlíků, kteří sem připlouvají na člunech přes úžinu oddělující ostrov od tureckého pobřeží. Zoufalí jsou místní usedlíci, obávající se o své živobytí. Ještě zoufalejší jsou ovšem uprchlíci, lidé kteří sem utekli nedobrovolně před válkou, terorem a nemožností jakékoliv smysluplné budoucnosti v zemích svého původu. Afghánistán, Sýrie, Somálsko, Palestina. Cesta do bezpečí pro ně skončila v nebezpečných podmínkách tzv. detenčního tábora, jenž je ve skutečnosti místem zmaru: v podmínkách připomínajících válečný stav, většinou bez pevné střechy nad hlavou a bez dostatečného přístupu k základním zdrojům, ve strachu z policejní šikany a z násilí propukajícího přirozeně z frustrace zde čekají na osud. Čekání trvá dlouhé měsíce, někdy i roky. Na jeho konci ovšem může být jen další zmar a oni to vědí. A ti, kdo by všem zoufalým lidem na Chiosu mohli pomoci, zbaběle selhávají s vědomím toho, že se podílejí na potlačování elementárního lidství. Babiš, Orbán, Kaczyński a další lídří zbabělosti by si měli udělat výlet. Ani na to ale nemají dost kuráže.

K tomu, neuvěřitelně:

Řecká imigrační policie střílí na uprchlíky ostrými náboji


USILOVAT O BEZPEČÍ NENÍ ZLOČIN

Když není prioritou záchrana lidských životů, tak co tedy je?

5. 3. 2020

BBC: DĚTI V PŘÍSTAVU LESBOS SPÍ VENKU V OHRADÁCH. NENÍ PRO NĚ JÍDLO.

Lékaři bez hranic jsou šokováni, že předsedkyně Evropské komise a von der Leyenová  neodsoudili násilí proti uprchlíkům, násilné útoky proti nim ve snaze je zatlačit a že zůstávají slepí vůči lidské tragédii na řeckých ostrovech. Píše se historie - Evropská unie se vzdává základních lidských práv a posledního nároku na morální vůdcovství. 

Rozhovor Britských listů 262. Prahou mě provázejí duchové minulých dějů

28. 2. 2020(For English, scroll down. This interview is conducted in English, there are Czech subtitles)

Robert Tait, dlouholetý, zkušený reportér mezinárodního týdeníku Observer a deníku Guardian, žije nyní v Praze a k českému hlavnímu městu si utvořil silné pouto. "Chodit ulicemi Prahy, to znamená, že mě pronásledují zdejší stíny historie." Robert Tait je významným komunikačním kanálem o České republice pro svět: publikuje v globálním médiu, týdeníku Observer, na serveru deníku Guardian, který má jen v Británii 28 milionů unikátních čtenářů měsíčně, četné články o politické a kulturní situaci v ČR. Jan Čulík s ním hovoří o jeho novinářské práci v České republice i o jeho vazbách na české hlavní město. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. února 2020.

Robert Tait is an experienced foreign correspondent of the global Guardian/Observer newspaper. He now lives in Prague and has formed a strong bond to the city. "In Prague, I am stalked by the city's ghosts of history." In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to him about his journalistic work in the Czech Republic and about his relationship to the Czech capital. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 28th February 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 
30458

Světu nyní hrozí další čtyři roky s Donaldem Trumpem

5. 3. 2020 / Daniel Veselý

Demokratické primárky mají po dramatickém superúterý nového tahouna, jímž se stal bývalý Obamův viceprezident Joe Biden, který povstal jako Fénix z popela. Bývalý Obamův viceprezident nad svým hlavním rivalem Berniem Sandersem zvítězil v devíti z patnáctí států. Zdá se, že groteskní panika, která zachvátila mluvící hlavy v médiích středního proudu tváří v tvář „sandersovské revoluci“, je pomalu, ale jistě na ústupu. Umírnění kandidáti (toto slovní spojení vnímám jako zavádějící mediální eufemismus) se podle očekávání spikli proti oblíbenému vermontskému senátorovi poté, co v pondělí podpořili toporného a očividně dezorientovaného Bidena. Obávám se, že demokraté předevčírem přenechali Bílý dům Donaldu Trumpovi na další čtyři roky, což se může stát osudným celému lidstvu.


Když se síla vzpomínek na Obamu střetne se silou obrovského kapitálu

5. 3. 2020 / Boris Cvek

Proti mému očekávání se „umírnění“ kandidáti, konkrétně Buttigieg a Klobuchar, dokázali v primárkách Demokratické strany vzdát svého rozmělňujícího vlivu na výsledky a do značné míry sjednotit centristické voliče ve prospěch jednoho silného kandidáta.

Miliardář Bloomberg pak už nestačil k tomu, aby oslabil bývalého viceprezidenta Joe Bidena, který výrazně zvítězil zejména ve státech se silnou afroamerickou populací. Přitom Biden se ještě po primárkách v Nevadě zdál vyřízený.

Aeronet, aneb sladký a krutý spánek v náručí meče a štítu

5. 3. 2020 / Albín Sybera

Proč jsou dezinformační weby jenom jednou stranou mince, za kterou si Kreml pořídil rozsáhlý vliv v ČR

Odhalení postavy, která spravuje dezinformační webu Aeronet (a možná se jako „Šéfredaktor VK“ – vedoucí kolotoče podepisuje pod obsah Aeronetu) je skvělým počinem veřejnoprávní televize, Reportérů ČT a Respektu (ZDE).

Životní situace Marka Pešla by ale měla sloužit jako podnět k dalšímu investigativnímu pátrání a především k systematickému pokusu o řešení bezpečnostního rizika, které současná česká legislativa v oblasti exekučních a insolvenčních řízení představuje pro demokracii v ČR.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
29736

Panika versus válka

5. 3. 2020

Opsáno z rakouského internetu, píše na Facebooku někdejší předseda Strany zelených Ondřej Liška: "Kdo se s padesáti kily těstovin běží ukrýt před kýchajícím sousedem, neměl by druhým lidem radit, že mají se svou rodinou setrvat uprostřed zuřící války."

Světem se šíří lži o koronaviru na sociálních sítích

5. 3. 2020


Twitter se stal zdrojem nepřesných a nebezpečných informací. Pinterest a WeChat zabránily uživatelům o epidemii koronaviru vůbec komunikovat.

Na Twitteru jeden tweet lživě tvrdil, že antibakteriální dezinfekce na mytí rukou je proti koronaviru neúčinná, protože prý likviduje jen bakterie, ne viry. Čtvrt milionu lidí ho likeovalo a 100 000 retweetovalo, což znamená, že ten tweet viděly miliony lidí, než ho ve středu odpoledne Twitter vymazal.  Ve skutečnosti je proti koronaviru efektivní jakýkoliv hygienický prostředek, založený na alkoholu, i obyčejné mýdlo.

Přečetli jsme jinde

Problém šíření dezinformací je v prvé řadě Facebook (a další sociální sítě)

5. 3. 2020

Na oficiálním mediálním serveru ruské armády se objevila konspirační teorie, že koronavirus vyvinuli Američané jako biologickou zbraň. Datový analytik František Vrabel, který šíření dezinformací o koronaviru zmapoval, tvrdí v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz, že největším šiřitelem tzv. fake news nejsou v tomto případě ruské servery, ale sociální sítě, jako například Facebook.

Manifest Učitelů za klima

Učení za klima je učením pro budoucnost

5. 3. 2020 / Jiří Karen

Klimatická krize způsobená lidskou činností je podle naprosté většiny vědců, jenž se tomuto problému věnují jednou z největších výzev, které lidstvo kdy čelilo. K jejich stanoviskům se ve stále rostoucí míře začíná přidávat i velká část řadových občanů i vlivných politiků a lidí z komerční sféry. Jako učitelé, připravující mladé lidi pro budoucnost, považujeme za nutné je tímto složitým a závažným tématem provést. V souladu s formulacemi školského zákona a Rámcových vzdělávacích programů cítíme nutnost nejen rozšířit povědomí o faktických aspektech antropogenní klimatické krize, ale i vnímat emoce žáků spojené s případnými negativními dopady klimatické změny.

Řecká imigrační policie střílí na uprchlíky ostrými náboji

4. 3. 2020

Paraic O'Brien, Channel 4 News: Mluvili jsme telefonicky s dr. Mustafou Burakem Sayhanem v nemocnici v Edirne, který dnes ošetřoval šest uprchlíků, na něž dnes na řecko-turecké hranici střílela řecká pohraniční policie ostrými náboji. Potvrdil, že jeden byl při převozu do nemocnice mrtvý, pět jich bylo zraněno.

Varování: Je to likvidace Ženevských úmluv, které vznikly z dobrých důvodů po vraždění druhé světové války. Flagrantně je porušuje v Sýrii Putin vyvražďováním civilistů, bombardováním nemocnic, škol a tržišť a zabíjením žen a dětí. Nyní se přidává i Evropská unie. Pozor, protože odnesou to všichni, nejen dnes Syřané... Rozklad civilizace... (JČ)Ultrapravicoví násilníci útočí na řeckých ostrovech na novináře a na lékaře

4. 3. 2020O útocích na novináře informují Reportéři bez hranic:

Skupina lékařů dobrovolníků, kteří přiletěli na ostrov Lesbos, aby tam pomáhali v děsivém uprchlickém táboře Moria, byla donucena uprchnout, protože na ně zaútočil ultrapravicový dav s palicemi opatřenými hřebíky.

Šlo o nejnovější násilná útok proti mezinárodním humanitárním pracovníkům.

"Báli jsme se o život," konstatovala dr. Victoria Bradley, irská lékařka. "Bylo to velmi děsivé. Uprchlíci byli velmi laskaví, přinesli nám falafel a přikrývky. Strávili jsme v táboře noc v přenosné budově. Byla tam neuvěřitelná zima. Jediné, na co jsem dokázala myslet, byli lidi ve stanech venku."   ZDEDelegace Evropské komise, která navštívila řecko-tureckou hranici, se nevyjádřila ke skutečnosti, že suspendováním zpracovávání žádostí o azyl Řecko porušuje mezinárodní právo:


Přitom Mezinárodní deklarace lidských práv a Charta základních práv Evropské unie uznávají právo žádat o azyl. Mnoho žadatelů o azyl v Turecku nemá efektivní ochranu a Turecko neplní kritéria EU, takže není bezpečnou třetí zemí, do níž by uprchlíci mohli být vráceni.


Pokud budou nejvyšší činitelé EU ignorovat porušování zákona a násilné akce proti uprchlíkům, množství násilí proti nevinným lidem bude eskalovat:

Členské země EU musejí naléhavě přemístit děti bez doprovodu rodičů z řeckých ostrovů do bezpečného prostředí ve svých zemích. Tzv. "hotspoty" EU na egejských ostrovech jsou naprosto nevhodné a v řadě případů přimo ohrožují život dětí bez doprovodu rodičů.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Koronavirus: V Itálii budou školy a univerzity uzavřeny do 15. března

4. 3. 2020

- Italská vláda nařídila uzavření všech škol a univerzit do 15. března. (Kdo se bude starat o ty děti doma?) Na koronavirus v Itálii dosud zemřelo 107 lidí, za posledních 24 hodin 28 osob.
- V Jižní Korejí dostanete na mobil varovnou esemesku, když se přiblížíte na 100 metrů k oblasti postižené koronavirem.
- V Británii stoupl počet osob nakažených koronavirem za posledních 24 hodin na 87, o 60 procent. Experti kritizují rozhodnutí vlády informovat veřejnost o šíření koronaviru jen jednou týdně. Upozorňují, že lidé musejí vědět, kde je v každou chvíli infekce.
- Indie omezuje export desítek léků, což vede k obavám z možného globálního nedostatku léků.
- Ve Švédsku bylo potvrzeno dalších 16 případů nákazy koronaviru, celkový počet je 52.
- V Maďarsku byli nakaženi koronavirem dva íránští studenti.
- Irák zaznamenal první úmrtí na koronavirus.
- Francie má nyní 285 potvrzených případů koronaviru. Jejich počet za posledních 24 hodin vzrostl o 73.
- Čtyřčlenná rodina v Irsku je nakažena koronavirem.
- V jedné alžírské rodině je všech jejích 16 členů nakaženo koronavirem.
- Další dvě úmrtí na koronavirus byla zaznamenána v USA, jedno americkém státě Washington, kde dosud zemřelo 10 osob, a jedna osoba v Kalifornii.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

CNN: Neexistence všeobecného zdravotnictví v USA bude v důsledku epidemie koronaviru katastrofální

4. 3. 2020Osmel Martinez Azcue se po návratu z Číny cítil nemocen. Učinil odpovědnou věc a nechal se v  nemocnici otestovat na možnou nákazu koronavirem. Nemocnice v Miami mu za tento test účtovala částku 3000 dolarů. Tato skutečnost zabrání velkému počtu Američanů, aby se nechali na koronavirus otestovat. Příliš mnoho Američanů buď nemá dostatečné zdravotní pojištění, anebo nemají zdravotní pojištění vůbec žádné.

Nový výskyt koronaviru - v Praze 6

4. 3. 2020

Pozn. red. Jak je to možné? Jsou lidé opravdu tak blbí? Zvládnutí epidemie absolutně záleží na prvotních krocích proti jejímu rozšiřování. Jinak dojde ke katastrofě.

Erdoganovy domácí úkoly

4. 3. 2020 / Karel Dolejší

V neděli večer Moskva vydala "nenápadné" prohlášení, že nemůže garantovat bezpečnost tureckých letounů v Idlíbu. Otevřená hrozba (kdo ví, co přišlo skrytějšími kanály...) zafungovala a po zhruba 24 hodin se nad Idlíbem takřka přestaly objevovat turecké bojové bezpilotní prostředky (UCAV). Během této doby se Rusy podporovaným asadistům podařilo konečně přisunout posily a po mnohahodinovém boji znova obsadit klíčový komunikační uzel Sarakíb. Kolem velitele Asadových "Tygrů", jediné k útoku použitelné jednotky, se nyní neustále zdržuje ruská ochranka - a pozice asadistů v Sarakíbu obklopují stanoviště ruské vojenské policie. Moskva se zřejmě domnívá, že nalezla správnou střední cestu mezi deeskalací konfliktu a převzetím války do vlastní režie. - V úterý došlo k obnovení tureckých náletů v Idlíbu, nikoli však povstalecké protiofenzívy. Večer již byl opět zničen další z režimních vojenských konvojů s posilami.


Světové (naše) vyhlídky

4. 3. 2020

PS. A V Británii brexitérští fundamentalističtí idioti ničí státní službu, BBC, soudy a univerzity a sebedestruktivně likvidují zemědělství, rybářství a ekonomiku obecně. Německo zápolí s ultrapravicí a Francie se žlutými vestami.  Maďarsko a Polsko ohrožují Evropskou unii zevnitř. (JČ)

Proč muži umírají dřív než ženy? Nemají kopii chromozomu

4. 3. 2020

 

Vědci konečně zjistili, proč  žijí ženy déle než muži. Organismy, které mají dvě kopie téhož chromozomu žijí déle. Druhá kopie chromozomu totiž organismus ochraňuje.

"Tato zjištění jsou klíčovým krokem při studování mechanismu ovlivňujícího dlouhověkost, což by mohlo ukázat cestu k prodloužení života," vysvětlili autoři. "Můžeme jen doufat, že více odpovědí bude zjištěno během našeho života."

U savců, u nichž mají samičky dvě kopie téhož chromozomu, žijí samci kratší dobu. U ptactva žijí delší dobu právě samci, kteří mají dva chromozomy Z, zatímco samičky mají jeden chromozom Z a jeden chromozom W.

Tříleté Salvě a jejím rodičům se podařilo dostat ze Sýrie do bezpečí Turecka

4. 3. 2020

Jsme rádi, že můžeme informovat, že tříleté Salwě a jejím rodičům se podařilo úspěšně se dostat z Idlíbu do bezpečí Turecka. Rodina se dostala do světového zpravodajství, když Salwin tatínek Abdullah Salwu naučil, aby se smála pokaždé, když spadne bomba nebo vybuchne raketa. Předstíral jí, že je to obrovská legrace, aby ji zbavil hrůzy. Poprvé v životě se teď může smát normálním věcem.


NATO "se musí postavit za Turecko a proti Rusku", aby předešlo humanitární katastrofě v Sýrii

4. 3. 2020

Syrská válka je velkou humanitární katastrofou naší generace. Nyní trvá již takřka dekádu a přinesla takřka úplnou destrukci země: Z předválečné populace v počtu 22 milionů podle odhadů OSN 5,5 milionu je nyní uprchlíky a dalších 6 milionů je na útěku uvnitř země. Obnova bude podle odhadů stát 400 miliard dolarů. Takřka polovina zbývajícího obyvatelstva trpí nedostatkem potravin, píše Neil Hauer.

Turecko "zničilo dva syrské prostředky protivzdušné obrany"

4. 3. 2020

Turecký prostředek UCAV "zničil systém protivzdušné obrany BUK-M2 ruské výroby, když se jej syrský režim pokoušel dostat z konfliktní zóny v oblasti strategického města Sarakíb". 

Z videozáznamu pořízeného v noci na úterý vyplývá, že Turecko v Idlíbu zničilo již druhý exemplář ruského systému krátkého dosahu Pancir

Světová zdravotnická organizace: Úmrtnost na koronavirus je globálně 3,4 procenta nakažených osob

4. 3. 2020Činitelé Světové zdravotnické organizace oznámili v úterý, že úmrtnost na COVID-19 je globálně 3,4 procenta, je vyšší než předchozí odhady asi 2 procent.


"Globálně zemřely asi 3,4 procenta osob nakažených virem COVID-19, konstatoval ředitel Světové zdravotnické organizace  Tedros Adhanom Ghebreyesus v Ženevě. Sezónní chřipka usmrcuje obyčejně daleko méně než 1 procento nakažených osob, dodal.

Největší dopad na úmrtnost na koronavirus má věk a pohlaví

4. 3. 2020

Koronavirus usmrtil během prvních deseti dnů v lednu 2020 v Číně až 15 procent nakažených pacientů, avšak úmrtnost nyní v mnoha zemích mimo Čínu poklesla až na 0,7 procent. Důvodem je, že zdravotničtí experti se o koronaviru a jeho dopadech dověděli spoustu nových věcí, takže mohli začít zachraňovat životy. Úmrtnost mimo Čínu je nyní daleko nižší, protože lékaři s epidemií jednají daleko efektivněji.

Co se stane s lidmi, kteří budou nakaženi koronavirem a nemají řádnou pracovní smlouvu?

3. 3. 2020

 

V Británii, jako v Česku žije mnoho lidí na hraně finančního přežití. Jsou za svou práci placeni minimální mzdou od hodiny. Pokud dojde v důsledku koronaviru k nutnost, aby tito lidé zůstali doma, izolovali se a nechodili do práce, jak přežijí a neumřou hladem?

Je to obrovský a naléhavý problém - protože má-li se zabránit šíření koronaviru, lidé musejí mít jistot, že jim nedojdou peníze, pokud nebudou pracovat.

Vzhledem k tomu, že koronavirus především ohrožuje starší lidi, mělo by tragické důsledky, pokud by pracovníci bez pracovních smluv, kteří pracují především v péči o přestárlé, se neizolovali, pokud budou nakaženi, a dál byli nuceni chodit do práce, aby nepřišli o to málo peněz, které vydělávají.

Vlády budou muset naléhavě zajistit sociální podporu pro lidi bez zaměstnaneckých kontraktů, pro studenty a mladé lidi, kteří si vydělávají příležitostnou prací v kavárnách a v restauracích.

Vlády budou také muset odškodnit podniky, které nebudou schopny fungovat, protože většina jejich zaměstnanců bude v karanténě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Mezitím v Absurdistánu 118:

Konflikty ve vedení strany PiS, korupce a lži a pomluvy ve státní televizi

3. 3. 2020 / Tomasz Oryński

Císař je slabý. Říše se rozpadá. Ti, kdo doposud byli věrnými služebníky Kaczyńského, zvedají hlavy a snaží se utrhnout si pro sebe kus moci. V nejvyšších řadách strany Právo a spravedlnost vznikl bratrovražedný boj. Muž roku listu Gazeta Polska za rok 2007  zatkl Muže roku Gazety Polskej pro rok 2009, jak nařídili Muži roku Gazety Polskej na léta 2019, 2015 a 2004. Mezitím ministr ve vládě Muže roku Gazety Polskej na léta 2016, 2017 a 2018 byl svědkem toho, že Muž roku 2009, zkonfiskoval jeho dokumenty a zatkl jeho syna. Je mi líto komiků v Polsku, protože jak by bylo možné konkurovat všemu tomuto?

Po návštěvě na turecko-řecké hranici požaduje předseda Evropského parlamentu bezpodmínečně společnou evropskou migrační politiku

4. 3. 2020

 
David Sassoli, předseda Evropského parlamentu: Máme potřebu a vidíme to každým dnem: Posílit společnou evropskou imigrační politiku. A já jsem velmi šokován skutečností, že si to některé vlády dál stále neuvědomují. Kdyby před půl druhým rokem lidé bývali naslouchali Evropskému parlamentu a modifikovali Dublinskou smlouvu, nebyli bychom dnes v takovéto situaci. Pro Evropský parlament, ti, kteří přicházejí do Řecka, přicházejí do Evropy. Kdo přijde do Itálie, do Španělska, na Maltu, přichází do Evropy. A Evropa musí mít společnou imigrační politiku. Evropa musí sdílet břemeno imigrace. Evropa musí pokročit k férovému rozdělování uprchlíků, které zaručí svobodu a lidská práva. Jestliže nebudeme mít společnou imigrační politiku, jak to můžeme zaručit? A jak můžeme stát v popředí při obhajobě lidských práv?

V Řecku je mnoho dětí, tisíce dětí. Dětí bez doprovodu rodičů. A já myslím, že příslib, který chci udělat, spolu s ostatními institucemi, je mít pro ně strategii. Pro děti bez doprovodu rodičů. Musíme ochránit jejich budoucnost. A já věřím, že rozhodnost evropských vlád, že tohle udělají. musí být daleko silnější než dosud. I ohledně velkomyslnosti. Protože často politická strategie některých evropských vlád nebyla založena na velkomyslnosti, ale na jejich vlastním zájmu. Jsem přesvědčen, že evropský kontinent si zaslouží daleko víc.

 * * *

Co jsme spáchali? Proč jsme politický nástroj?


Boris Johnson a koronavirus: Byl jsem v nemocnici, kde byli nějací pacienti nakažení koronavirem, a podal jsem tam ruku všem

4. 3. 2020


(Pozn. red.: Ve skutečnosti Johnson lhal. V nemocnici, v které byl, v Ketteringu, žádní pacienti s koronavirem nejsou. Doporučovat ale veřejnosti, aby si lidé podávali ruce, je šílené...)


Humanitární organizace varují, že ve věci uprchlíků EU brutálně porušuje lidská práva a mezinárodní právní úmluvy

3. 3. 2020

 
Phillippe Dam, HRW:
Vedoucí představitelé EU musejí příjmout taková opatření na řecko-turecké hranici, která upřednostňují lidskou důstojnost. Jejich součástí musí být:
- Krizová humanitární pomoc
- Odpovědnost pro sdílení uprchlíků v rámci členských zemí EU
- Respektování práva na azyl.

Imogen Sudbury, ředitelka International Rescue Committee v Bruselu, v rozhlase BBC v pondělí odpoledne: 
https://www.bbc.co.uk/sounds/play/m000fwcr   (od minuty 38:00)

Pro všechny z nás, kteří pracují s těmito lidmi, je děsivé vidět, čemu nyní čelí. Jsou tímto způsobem zneužíváni jako političtí pěšáci. Bohužel, to, čeho jsme nyní svědky a co jsme viděli od víkendu je naprosto předpověditelný důsledek toho, že evropské země spoléhají na rychlá politická řešení, na dohodu mezi EU a Tureckem, namísto aby realizovaly opravdu rozumná a udržitelná opatření k zvládání migrace.

Moderátor BBC:
Já vím, že vy jste vždycky byla proti dohodě, v jejímž rámci my jsme v podstatě dali úplatek Turecku, aby uprchlíky drželo na svém území a nevpouštělo je do Evropy. Ale rozhodněte tohle pro nás: Turecko říká, že EU nesplnila svou stranu dohody. Je to správné či nesprávné?

Imogen Sudbury, IRC:
Z naší perspektivy, když se podíváte na ta čísla, je to velmi férový výrok ze strany Turecka. Víte, Evropa stále přijímá jen asi 11 procent světových uprchlíků, zatímco o 86 procent nebo  ještě více uprchlíků se stále starají daleko méně rozvinuté země. V mnoha případech v rozvojovém světě.

Protikorupční zoufalství na Slovensku

2. 3. 2020 / Boris Cvek

Slovenské parlamentní volby opět ukazují, že není třeba mít vypilovaný program k jasnému vítězství, zejména pokud v zemi vládne silná protikorupční nálada až zoufalství. Slyšel jsem, že právě boj proti korupci vede k těmto politickým katastrofám.

Co se to stalo se světem?

3. 3. 2020Svět je šokován brutálním chováním řeckých pohraničních stráží vůči uprchlíkům:

Al Jazeera: Člun se převrátil, zemřelo dítě... Záběry ukazují, že řecká pobřežní stráž šikanuje člun uprchlíků, strká je zpět na moře a střílí do vody:

Lis Sly, šéfka kanceláře listu Washington Post na Blízkém východě: Nad tímhle se vám zvedá žaludek. Zoufalí lidé, jejichž člun se hrozí převrátit, a řecká armáda na ně střílí. Co se to stalo světu. Na jiném záběru vidíte, jak řecká loď zřejmě chce najet do člunu plného lidí. Video zveřejnila turecká vláda.

Výbor OSN pro uprchlíky: "Všechny státy mají právo kontrolovat své hranice, ale přitom se musejí vyhýbat užívání přehnané síly a udržovat systémy pro zpracovávání žádostí o azyl ve funkčním stavu. Ani Konvence o statutu uprchlíků z roku 1951 ani zákony EU o uprchlících neumožňují suspendování příjmu žádostí o azyl."

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Orwell 1984. Evropa 2020. Úmyslná krutost. Jako strategie.

4. dubna 1984. Včera večer jsem byl v kině. Všechno válečné filmy. Jeden velmi dobrý, byla v něm loď plná uprchlíků, kterou někde ve Středozemním moři bombardovali. Diváci se velmi bavili záběry obrovsky tlustého muže, který se snažil uplavat, ale letěla za ním helikoptéra, nejprve jste ho viděli, jak se válí ve vodě jako želva, pak jste ho viděli průzorem kulometů v helikoptéře, pak byl plný děr a moře kolem něho zrůžovělo a on se náhle potopil, jako kdyby děrami do něho natekla voda, diváci řvali smíchem.


Řecká policie usmrtila syrského mladíka, u řeckého ostrova Lesbos se utopilo dítě

3. 3. 2020

Foto: Záběr z reportáže Channel 4 News (celá videoreportáž ZDE): Řecké pobřežní hlídky bijí uprchlíky na gumovém člunu. Je to protizákonné.

Reportér Channel 4 News Paraic O'Brian: Turecko v pondělí zveřejnilo videozáběry, na nichž řecká pobřežní hlídka  najíždí na gumový člun s uprchlíky:Lidé na palubě, kterým dovolilo Turecko odejít ze země, jsou násilím zastavováni Řeckem. Jsou pak mláceni tyčemi ve snaze přimět je, aby se vrátili zpátky do Turecka. Tyto útoky proti uprchlíkům, páchané řeckými činiteli, jsou porušením mezinárodního práva. Nakonec Řekové varovně střílejí do vody.

Ankara uvedla, že uprchlíky nakonec zachránila turecká pobřežní hlídka.

K jinému incidentu došlo na pozemní hranici. Na těchto záběrech byl syrský migrant, který se snažil překročit hranici, střelen do krku. Údajně gumovou kulkou. Zemřel na svá
zranění."Šel směrem k pohraničním strážím a volal na ně: Chci se dostat dovnitř. Chci svobodu! Byl asi čtyřicet metrů od bariéry, když ho zasáhla kulka na krku. Upadl mrtvý na zem."

Nevděčníci: Sýrie za druhé světové války poskytovala útočiště evropským uprchlíkům

3. 3. 2020

 

Celá řada zemí na Blízkém východě, včetně Sýrie, nyní zničené válkou, poskytla během druhé světové války útočiště desetitisícům uprchlíků před nacismem a komunismem z Balkánu a ze středovýchodní Evropy. Civilisté ze středovýchodní Evropy a z Balkánu překračovali Středozemní moře a Turecko, aby unikli vraždění a pronásledování v Evropě.

Middle East Relief and Refugee Administration (MERRA), Úřad pro pomoc uprchlíkům na Blízkém východě, založený Brity v roce 1942, umístil 40 000 Evropanů do uprchlických táborů v Sýrii, v Egyptě a v Palestině.

Jak posléze můžete nečekaně dostat zrovna anonymní posudky?

3. 3. 2020 / Miloš Dokulil


(A navíc dva odstavce o vzniku řím. kat. církve z rukopisu)

Třeba předtím jako dříve uznávaný autor jste již nečekaně měl jednu negativní zkušenost s nakladatelstvím, s nímž jste byl dlouhodobě v kontaktu, a když dostanete při pokusu o uplatnění dalšího svého projektu zase hned už první posouzení negativní a žádnými evidentními nedostatky nedoložené, nakonec se rozhodnete navázat kontakt s posuzovatelem, zda by bylo možné prokonzultovat, kde asi je zakopán ten přízračný „pes“ a co se možná musí napravit. (I když si zrovna nejste vědom žádných odborných přešlapů.)

Analýza OSN: Rusko páchá v Sýrii válečné zločiny

3. 3. 2020

 

Vyšetřování zvěrstev, páchaných v Sýrii, které provádí OSN, poprvé obvinilo Rusko, že přímo páchá válečné zločiny nerozlišujícím bombardováním civilních oblatí.

Nejnovější analýza Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro Sýrii se soustřeďuje na události od července 2019 do ledna 2020 a zejména na útoku "provládních sil" na civilní cíle, jako je zdravotnická infrastruktura, a na vyhnání 700 000 civilistů z jejich domovů.

Írán mobilizuje proti koronaviru 300 000 vojáků a dobrovolníků. 23 poslanců je nakaženo

3. 3. 2020Počet identifikovaných případů nákazy koronavirem v Íránu je 2336 osob, avšak vysoká úmrtnost na koronavirus v Íránu - 3,3 procenta registrovaných infekcí - naznačuje, že skutečný počet nakažených osob je zřejmě daleko vyšší.

Celkem v Íránu na koronavirus zemřelo 77 osob, včetně dvou vysokých íránských činitelů. Několik vysokých íránských činitelů je koronavirem nakaženo. Polooficiální tiskové kanceláře v úterý oznámily, že nakažen byl i ředitel íránských krizových zdravotnických služeb Pirhossein Kolivand.

Koronavirus: Britské supermarkety omezí svůj sortiment, aby zachovaly dodávku základních potravin

3. 3. 2020

 

Britské supermarkety si připravily nouzové plány pro situaci, kdy bude země postižena epidemií koronaviru. Zabránit nákupní panice chtějí tím, že se dohodnout s dodavateli potravin na omezení sortimentu a soustředí se na udržení dodávky základních potravin. Nedojde k zvýšení cen, "protože není možné, aby byly supermarkety přistiženy, že se snaží vydělávat v době krize."

- V Británii se zvýšil počet nakažených osob na 39.

- Letecké společnosti British Airways a Ryanair zrušily stovky letů do Itálie, Francie, Rakouska, Belige, Německa, Irska, Švýcarska a do New Yorku.

- Skotská vláda uvedla, že v nejhorším případě by mohlo být hospitalizováno až čtvrt milionu Skotů.

- Riziko nakažení koronavirem bylo zvýšeno v Evropě z mírného na "vysoké". V Itálii zemřelo na koronavirus 52 osob a koronavirus se rozšířil do více než 60 zemí světa.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Panika na řecké hranici: malé děti se dusí slzným plynem

2. 3. 2020

Absolutní chaos na řecké hranici v Erdině. Rodiče panikaří a snaží se pomáhat svým dětem, které se dusí slzným plynem. Slyšíte, jak lapají po dechu. Tohle je tvář lidskosti Řecka a lidskosti EU. Tohle se děje, když nikdo nechce uprchlíky přijmout.
Bob Kartous poslal zprávu z ostrova Chios od norské spolupracovnice:


Dnešek byl šílený. Nikdo neví, kolik dnes připlulo člunů. Ale přijelo nejméně pět autobusů s lidmi, které byly poslány do Vialu. Slyšela jsem, že přišlo asi 250 lidí. Byli jsme na pláži u Anna Des, když přistál člun s 34 lidmi. CESRT, organizace, která měla dříve právo pomáhat s jejich přistáváním a dávat jim po příjezdu jídlo a šatstvo, to už nesmí dělat.

Stále jsme společně s nimi na pláži a dívali se na člun a slyšeli jsme, jak zoufale křičí, ale nemohli jsme udělat nic, protože by nás mohli odsoudit na 20 let do vězení za "pašování uprchlíků". Naštěstí všichni přežili, 18 žen a dětí, 16 mužů.

Předtím jsme byli v restauraci. Když jsme dojedli, jeden jiný dobrovolník se nás ptal, jestli jsme byli v restauraci v Murii. V jedné ultrapravicové skupině totiž někdo napsal, "viděli jsme čtyři lidi asi z neziskovky, pojďme je zmlátit". Naštěstí se zatím nic nestalo.

Sýrie: Konec Asadovy ofenzívy

2. 3. 2020 / Karel Dolejší

Od večera dne 27. února, v reakci na masakr svých vojáků při nočním ruském náletu, útočí Turecko s využitím samohybných houfnic Firtina, raketometů Sakarya, těžkých raketometů Kasirga a leteckých protizemních raket odpalovaných z letounů F-16 v tureckém vzdušném prostoru - ale zejména prostřednictvím bojových bezpilotních leteckých prostředků (unmanned combat aerial vehicle, UCAV) Anka-S vybavených přesně naváděnou municí ZDE nasazených přímo v Sýrii - na pozice jednotek syrského režimu, (pro)íránských milic a nejméně v jednom případě také ruských žoldáků z organizace Wagner v Sýrii.

Terčem se stalo i město Tal Rifát, v němž se nachází ruská vojenská základna ZDE. Přesun režimních jednotek po strategické dálnici M5, jejíž kontrola představovala hlavní cíl poslední režimní ofenzívy v Idlíbu, se zastavil.

Koronavirus: Češi opět terčem dezinformačních bludů

2. 3. 2020 / Bohumil Kartous

Koronavirus se stejně jako řada jiných globálních událostí stal předmětem dezinformačních bludů. Českým kyberprostorem se šíří konspirace o tom, že jde jde o západem způsobenou katastrofu, jejímž cílem je poškodit Čínu a dosáhnout obří zakázky na vakcínu.

Některé linky vedou k ruským falešným profilům na sociálních sítích, na šíření se podílí domácí továrny na blbost (Aeronet, Protiproud a další). Čeští elfové zachytili tyto obsahy šířící se řetězovými e-maily.

Smyslem je podnítit paniku a posilovat společenský rozvrat, stejně jako v předchozích případech. Zákeřnost lží je v tomto případě posilována multiplikačním efektem: vůči koronaviru i dezinformacím jsou významně náchylní starší lidé.

Situaci komentujeme pro 168 hodin společně s Petr Nutil z Manipulátoři.cz a Františkem Vrabelem ze Semantic Visions.

S ním i s dalšími pokračujeme v kampani NELEŽ, přidávají se další společnosti, kterým není jedno, jak toxické, nebezpečné je rozšiřování konspiračních manipulací.

Naposledy se přidali Jobs.cz, Prace.cz a další ze stáje společnosti LMC. Díky též Tomáš Ervín Dombrovský!

Maďarsko: Novináři mají zákaz zmiňovat se o Thunbergové a o organizacích Amnesty International a Human Rights Watch

2. 3. 2020Šéfové maďarských státních médií dostali příkaz, že musejí předem žádat o povolení, pokud chtějí psát něco o Gretě Thunbergové anebo o politice Evropské unie. Zároveň jim bylo zakázáno psát cokoliv o analýzách čelných světových lidskoprávních organizací Amnesty International a Human Rights Watch . Informuje o tom server Politico.

Americká debata o koronaviru na Fox News: Už deset let si nemyju ruce. Viry neexistují, vždyť je nevidíme

2. 3. 2020

Pete Hegseth z Fox News: Nemyl jsem si ruce už snad deset let. Nikdy neonemocním. Viry a bakterie neexistují, vždyť je nevidím!

Mike Pence a jeho nouzový tým pro boj proti koronaviru se modlí k Pánubohu, aby jim vnukl řešení. Jsme tak v prdeli, poznamenává Thomas Chatterton Williams:


Hospodaření OSBL za únor 2020

29. 2. 2020

V únoru 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 630.42 Kč, výdaje byly 66 931.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


23389