15448

Muhamed Duraković k pětadvacátému výročí masakru ve Srebrenici

12. 7. 2020

Bosňan Muhamed Duraković ze Srebrenice, kterého jsme nedávno interviewovali v Rozhovoru Britských listů o tom, jak se zbavit strachu ze smrti - z jeho třídy na střední škole, kde bylo 24 žáků, přežili jen tři. Bylo mu tehdy sedmnáct let -


- byl v sobotu interviewován k pětadvacátému výročí vyvraždění osmi tisíc bosenských muslimských chlapců a mužů v Srebrenici v televizi Al Jazeera:

Pozůstatky více než 1000 obětí masakru stále ještě nebyly objevenyMirna Šolić k tomu píše:

Osobně znám lidi, kteří prošli tímto peklem. Naštěstí pan Fikret Alić známý z té fotografie (viz zde záhlaví článku), je v pořádku a vede víceméně normální život.

Měli bychom přestat používat ten výraz "už nikdy znovu" - z respektu pro ty, kteří to "znovu" přežili. Je to fráze a fráze diskreditují své uživatele. Ta fráze je příliš často ve dvacátém a v jednadvacátém století užívána a ztratila svůj význam. Myslí to lidé, kteří tu frázi užívají, opravdu vážně?

Někdo právě řekl, že letošní připomínka genocidy v Srebrenici byla zatím ze všech nejhorší. Našly se další kosti, ale mentálně se za posledních pětadvacet let nezměnilo nic. Pokračuje plytká debata, zda to vůbec byla genocida či ne, namísto toho, aby se přiznalo, že k tomu došlo. Handkeho Nobelova cena, a tak dál.

S těmi, kteří přežili, se zachází jako s traumatizovanými obětmi, jimž by měla být dána možnost mluvit, ale ve skutečnosti je nikdo nebere vážně. To je dehumanizace a vylučování, k němuž ovšem nedochází jen v tomto bosenském případě.

Genocida se tam nepovažuje za legálně určenou skutečnost, ale za něco emocionálního, a emoce jsou vždycky předmětem interpretace. Něco "závažného", "to" se stalo, ale je nesmírně obtížné vyjádřit, co to  "to" je. A ano, Dayton hrál velkou roli.

Viz níže:

Rozhovor Britských listů 299. Co motivuje oligarchy?

10. 7. 2020Oligarchové mají v politice a v ekonomice současné České republiky stále silnější vliv. Bohumil Kartous a Albín Sybera debatují v tomto Rozhovoru Britských listů o jejich chování a jednání a co to znamená pro Českou republiku a její demokracii. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10 . července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 13751

Robert Mueller: Roger Stone je i nadále zločinec, a to právem

12. 7. 2020Robert Mueller, mimořádný vyšetřovatel ruských zásahů do americké předvolební kampaně v roce 2016, zdůraznil v článku pro Washington Post, že v pátek omilostněný kamarád Donalda Trumpa, známý podvodník Roger Stone, je i nadále zločinec. Mueller píše:

Jsem nucen reagovat na tvrzení, že naše vyšetřování bylo nelegitimní, že naše motivy byly neférové a že Roger Stone byl obětí našeho úřadu. Vyšetřování ruských zásahů do amerických voleb bylo nesmírně důležité. Stone byl trestně stíhán a odsouzen, protože spáchal federální trestné činy. Zůstává odsouzeným kriminálníkem, a to právem.
 15449

Koronavirus: Situace v USA se rychle zhoršuje, Trump si vzal poprvé na veřejnosti roušku

12. 7. 2020

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  12.7.  bylo v ČR registrováno   13 115   nakažených (registrovaný nárůst za posledních 24 hodin  je 53 nových nákaz), v nemocnici bylo 137 osob a údajně celkem zemřelo 352 osob.   Potíž je, že v ČR se systematicky netestuje a netrasuje, ani v Karviné, postižené novou vlnou epidemie, takže těžko říct, jak je tomu ve skutečnosti s nákazou. Číslo R  je v ČR nyní  0.8. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.

- Kapénky koronaviru od nakažené osoby dokáží zůstat ve vzduchu déle než hodinu, varovala v neděli v britské televizi profesorka Wendy Barclay z Imperial College v Londýně. ZDE  

- Maďarsko zavádí nová pohraniční omezení a zavádí zákaz vstupu pro některé země. Občané z "červených" zemí nebudou do Maďarska mít přístup. Občané ze žlutých zemí budou muset projít zdravotní kontrolou na hranici a budou muset jít na čtrnáct dní do karantény, výjimku dostanou občané, kteří se budou moci prokázat dvěma negativními testy za posledních pět dnů. V "červené" kategorii jsou balkánské země jako Albánie, Kosovo, Černá Hora a sousední Ukrajina. Srbsko, Bulharsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko a Británie jsou ve žluté kategorii, zatímco Chorvatsko je zatím otevřeno.
https://twitter.com/BBCPolitics/status/1282262089281740800?s=20

- Jen v americkém státě Texas stoupl v sobotu počet nákaz o 10 351 na 250 462. Je to nejvyšší nárůst nákaz od začátku pandemie.

- Donald Trump se objevil na veřejnosti poprvé v roušce, během návštěvy ve vojenském zdravotním středisku Walter Reed National Military Medical Centre nedaleko Washingtonu. Dosud roušku nosit odmítal a zesměšňoval ty, kdo ji nosili.

- Hlavní americký epidemiolog dr. Anthony Fauci varuje stále otevřeněji, že se Amerika dostává s pandemií do velmi vážné situace. Avšak Trumpova vláda ignoruje varování vědců a expertů na veřejné zdraví a Fauciho umlčela, zrušila jeho televizní vystupování a už déle než měsíc nemá Fauci přístup do Bílého domu. Ve čtvrtek Trump dokonce řekl v televizi Fox News, že Fauci "je hodný člověk, ale dělá spoustu chyb." "Já s ním nesouhlasím," řekl Trump minulý týden. ZDE 

- COVID-9 dosud usmrtil nejméně 561 551 osob. Celkem, je ve 196 zemích světa registrováno nejméně 12 580 980 nákaz.

- Brazílie, druhá nejnakaženější země koronavirem po USA, zazamenala v sobotu 1071 dalších úmrtí na koronavirus. Celkem v Brazílii na koronavirus zemřelo 71 469 osob. Manželka Jaira Bolsonara Michelle Bolsonaro je také nakažena.

- Tisíce Izraelců v sobotu protestovalo v Tel Avivu proti tomu, jak vláda postupuje v koronavirové krizi. Došlo tam k násilným střetům s policií. Lidé protestují, že nemají příjem.

- Britská vláda vypracovala seznam dvaceti komunálních úřadů v Anglii, které čelí po uvolnění karantény největším ohniskům pandemie. Jsou to většinou multietnická mésta na severu Anglie, kde lidé žijí ve špatných sociálních podmínkách v několikageneračních rodinách v městech jako Bradford, Sheffield a Kirklees. Potenciálně na tato města bude uvalena karanténa stejně jako na město Leicester, kde už karanténa je.

- Jihoafrická republika potvrdila, že se počet nákaz za posledních čtrnáct dní zdvojnásobil na více než čtvrt milionu.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE
 15437

Drsný rasismus na serveru Seznam.cz

10. 7. 2020 / Jan Čulík, Fabiano Golgo

Kde proboha na světě zveřejní seriozní zpravodajské médium výraz "migrant tmavé pleti"??  Kdyby ten násilník byl z USA, ze země, která produkuje milion sexuálních násilníků, napsal by Seznam "sexuální násilník bílé pleti"?

Jsou běloši skutečně takto pravidelně charakterizováni v českých médiích, když spáchají nějaký trestný čin? "Dívku znásilnil muž bílé pleti?"  Četli jste někdy něco takového na Seznamu.cz?

Jakou má relevanci barva kůže sexuálního násilníka?  On Seznam neví, že sexuální násilníci existují ve všech rasách? On Seznam neví, že když se na jeho stránkách dočteme, záměrně zdůrazněné, že nějaký trestný čin spáchal Arab nebo černoch, že to vytváří falešnou představu, že nebělošské rasy jsou zločinecké? V ČR páchají běloši daleko více trestných činů než neběloši. Avšak když trestný čin náhodou spáchá neběloch s muslimským jménem, tvrdý český rasismus šťastně rozkvete.

Seznam.cz: JSME DRSNÍ RASISTÉ A MÁME TO TAK RÁDI!
 15446

Independent: Novináři - i řadoví občané - jsou v USA brutálně terorizováni policií

11. 7. 2020

Toto je titulní strana sobotního britského deníku Independent. Jeho hlavní reportér v USA Andrew Buncombe byl zatčen, když sledoval demonstrace v americkém městě Seattle. Stál na pokraji parku, vyčištěného od demonstrantů policií, který byl uzavřen policejní páskou. Stál mimo tuto pásku, sám. Policista mu nařídil, aby odešel, Buncome mu ukázal svůj oficiální novinářský průkaz a vysvětlil mu, že má právo tam být. Byl brutálně zatčen, spoután, uzamčen do želez a držen bez sociálního distancování v přecpaných celách. V dlouhém článku v deníku Independent líčí otřesnou situaci v amerických věznicích, kde jsou terorizovány tisíce lidí bez jakékoliv pomoci. "Já jsem v pořádku, jsem středostavovský novinář, běloch, Angličan, za něhož se postaví instituce s mocnými právníky. Ale co všichni ti ostatní, jimž nikdo nepomůže? Co všichni ti věznění bezdomovci?"

Buncome byl obžalován z trestného činu, že se "nerozešel". (Stál u policejní pásky sám.) Bude mít v USA soudní proces. Byl propuštěn z policejní vazby po deseti hodinách.

Solidaritu - s odkazem na text děsivého  Buncombova článku - vyjádřil i hlavní reportér televize BBC v USA John Sopel, viz níže:


 15447

Trump znovu zaútočil na nezávislost amerického soudnictví

11. 7. 2020

Trump zrušil vězeňský trest pro svého přítele, stoupence a podvodníka Rogera Stonea. Ten byl odsouzen na tři roky a čtyři měsíce do vězení za trestné činy spojené s vyšeřováním zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb r. 2016.

V pátek večer kritizoval v prohlášení Bílý dům trestní stíhání Roberta Stonea za trestné činy spojené s "ruským hoaxem".

Stone, 67, byl odsouzen v listopadu 2019 za to, že blokoval vyšetřování Kongresu, zda se prezidentská předvolební kampaň Donalda Trumpa spikla s Ruskem ve snaze zvítězit v prezidentských volbách roku 2016. V únoru byl odsouzen ke 40 měsícům vězení a měl se dostavit do vězení v úterý.

Nebylo to neočekávané, ale Trumpova milost pro Stonea jen zvýší znepokojení jeho kritiků, poukazujících na to, že Trumpova vláda ovlivňuje soudnictví s cílem ochraňovat prezidenta a jeho kamarády.

 15434

Kauza Safronov, aneb O sovětizaci ruského imperialismu

10. 7. 2020 / Karel Dolejší

Poradce agentury Roskosmos a investigativní novinář Ivan Safronov byl zatčen a obviněn z vlastizrady na základě údajné spolupráce s českými tajnými službami ZDE. Jeden ze zbývajících ruských nezávislých listů, Kommersant, pro nějž Safronov v minulosti pracoval, označil obvinění za absurdní a konstatoval, že se dnes podobná věc bohužel může přihodit prakticky kterémukoliv ruskému občanovi ZDE. Safronovovův otec Ivan, také kritik Putinova režimu, v roce 2007 "záhadně" zemřel při vypadnutí z okna v pátém poschodí ZDE.

Je dávno zřejmé, že Ruská federace na veliký rozdíl od České republiky nebo ostatních evropských států nepředstavuje prostor ani dost málo příznivý pro verbování zahraničních agentů. A kromě toho české služby zahraničními agenty nikdy zvlášť neoplývaly.

 15445

Antisemitismus v polské státní televizi ovládané stranou PiS

10. 7. 2020

A s těmito lidmi se Babiš a Petříček spolčuje... (JČ)

Většinou jedou protiněmeckou politiku. Bulvární deník Fakt se od minulého týdne hodně hrabal v prezidentské milosti z letošního března pro člověka, který sexuálně obtěžoval vlastní dceru, takže Duda a PiS vytáhli to, že patří pod impérium Axela Springera, poznamenává Bohumil Kartous, píše o tom i náš analytik o Polsku Tomasz Orynski.

Tohle je jeden z provládních týdeníků: https://dorzeczy.pl/kraj/145777/niemcy-chca-nam-wybierac-prezydenta-podlosc-andrzej-duda-nie-przebiera-w-slowach.html Včera pak na TVP ve "zprávách" padlo z úst moderátora tohle: "12. července Poláci rozhodnou o tom, jakou politiku povede prezident Polska: propolskou nebo proněmeckou".

Jinak naprostý bizár bylo včerejší vystoupení Kaczyńského v katolické televizi Trwam (řídí ji Tadeusz Rydzyk stejně jako Rádio Maryja), kde mluvil o tom, že v Evropě už se někde provádí nucená eutanázie a Duda je zárukou toho, že to nepřijde do Polska.

Channel 4 News však včera informovaly, že pod tlakem propagandy PiS začal i Trzaskowski odmítat, aby homosexuální dvojice měly právo vychovávat děti:


 15438

Ale my víme svoje, nás nějací Němci neoblbnou!

10. 7. 2020 / Jiří Hlavenka
Za první polovinu roku vyrobili v Německu výrazně víc energie z obnovitelných zdrojů než z těch ostatních; čistě fosilní (tj. bez jádra) jsou už jen na 30%. A rok od roku se to posouvá, obnovitelná část koláčku roste, neobnovitelná se zmenšuje. Před šesti lety to byla zhruba čtvrtina, nyní (za první polovinu roku) víc než polovina. A pokračujeme dál.

"A co když nefouká-nesvítí, co potom? Ha!" No, jak vidět, tak to zvládají, o žádném letošním blackoutu v Německu jsem neslyšel. "A nebude jim stačit přenosová soustava!" No, jak vidím z grafu, tak asi stačí; a co nepostačí, tak se dostaví (mimochodem, raději bych se neptal po životnosti NAŠÍ přenosové soustavy, stavěné před padesáti i více lety. Němci do povýšení přenosové soustavy už nyní tvrdě investují, rok co rok).

"A mají Severní moře, kde fouká, a my ne!"

To jistě nemáme, ale podobně vnitrozemské Rakousko z větru dává přes 11%, rozsáhlé průmyslové a post-těžební oblasti na severu Čech jsou využitelné jak pro vítr, jak pro slunce.


 13924

Merkelová: Lžemi a nenávistí nad pandemií nezvítězíme. To dokazuje neefektivnost populismu

10. 7. 2020

Angela Merkelová během projevu po převzetí německého předsednictví Evropské unie:

"Jak to právě prožíváme, lžemi a dezinformacemi není možno bojovat proti pandemii. Ani se proti ní nedá bojovat nenávistí a jejím vyvoláváním.  Jasně to odhaluje hranice populismu a neefektivitu popírání základních pravd. V demokracii potřebujeme pravdu a otevřenost. Ty jsou charakteristickým rysem Evropy a tyto rysy bude také Německo prosazovat během svého předsednictví Evropské unii." 

Video níže:
 15440

Bolsonarova továrna na fake news

10. 7. 2020 / Fabiano Golgo

Foto: Carlos Bolsonaro ve své "Kanceláři nenávisti" v brazilském prezidentském paláci

Facebook vymazal 35 účtů, 14 stránek a 1 skupinu. Zlikvidoval také 38 účtů na Instagramu, přímo spojených s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem a jeho třemi nejstaršími syny.

Většinu stránek, které Facebook vymazal, spravoval Tercio Arnaud Tomaz, přímý poradce prezidenta Bolsonara. Je placen z veřejných peněz, aby pracoval jako administrátor některých profilů, které šířily lživé "zprávy" a útoky proti Nejvyššímu soudu. Je také členem takzvané "Kanceláře nenávisti", kterou řídí prezidentův syn Carlos Bolsonaro.
 15444

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: V Rumunsku odešlo z nemocnice 624 nakažených pacientů

10. 7. 2020

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  10.7.  bylo v ČR registrováno   12 919   nakažených (registrovaný nárůst za posledních 24 hodin  je 105 nových nákaz), v nemocnici bylo 141 osob a údajně celkem zemřelo 352 osob.   Potíž je, že v ČR se systematicky netestuje a netrasuje, ani v Karviné, postižené novou vlnou epidemie, takže těžko říct, jak je tomu ve skutečnosti s nákazou. Číslo R  je v ČR nyní  0.9. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.


- Rumunský Nejvyšší soud idiotsky rozhodl, že hospitalizace a umístění do karantény osob, které mají "jen mírné" příznaky nákazy koronavirem, je neústavní. Stovky osob nakažených koronavirem tedy odešly z nemocnic a šíří nákazu mezi obyvatelstvem. Ministr zdravotnictví Nelu Tataru upozornil ve středu v televizi, že více než polovina z 50 000 lidí, kteří měli povinně dodržovat kvůli nákaze karanténu po návratu ze zahraničí, tuto povinnost nerespektovali. Rumunsko ve čtvrtek zaznamenalo 614 nových infekcí, je to největší nárůst od vzniku pandemie. V Rumunsku, které má asi 20 milionů obyvatel, dosáhl počet registrovaných infekcí 30 789 a počet úmrtí 1834. Od poloviny března do poloviny května bylo Rumunsko v přísné karanténě.

- Pandemie stále akceleruje, varuje Světová zdravotnická organizace. Počet potvrzených nákaz na světě dosahuje téměř 12 milionů. "Ve většině zemí světa není pandemie pod kontrolou. Situace se zhoršuje. Zemřelo více než 544 000 lidí. Celkový počet nákaz se za posledních šest týdnů zdvojnásobil," řekl v Ženevě dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 12105

Facebook se vymkl jakékoliv kontrole. Kdyby to byl stát, byla by to KLDR

6. 7. 2020Jestliže ani sloučená moc gigantických firem, jako je Unilever a Coca-cola, neděsí Marka Zuckerberga, kdo dokáže pohnat Facebook k odpovědnosti?


Na tomto světě není žádná moc, která by dokázala pohnat Facebook k odpovědnosti. Žádný parlament, žádné soudnictví, žádný regulační úřad. Americký Kongres selhal. Evropská unie selhala. Když Facebook pokutovala americká Federální obchodní komise rekordní částkou 5 miliard dolarů za jeho účast na skandálu s firmou Cambridge Analytica, hodnota akcií Facebooku v reakci na to stoupla.

Což znamená, že nynější okamžik je velmi zajímavý a možná i epochální. Jestliže bude úspěšný bojkot Facebooku některými největšími světovými firmami - Unilever, Coca-cola, Starbucks, bude to jen proto, že se zaměřil na jedinou věc, které Facebook rozumí - na jeho příjmy. A pokud tento bojkot také selže, bude to další mezník.
 11966

Armáda proti Putinovi?

10. 7. 2020

Experti zpochybňují proceduru i výsledky nedávného ruského hlasování o ústavních dodatcích. Oficiálně 77,92 %, více než 57,7 milionu hlasujících, bylo pro, kdežto 21,27 %, neboli 23,2 milionu, bylo proti. Účast dosáhla 67,97 %, více než 74,2 milionu lidí, napsal Pavel Luzin.
 15128

Opravdu může mít Indie koronavirovou vakcínu v srpnu?

10. 7. 2020

Nejvyšší indická zdravotnická agentura oznámila, že by země měla mít připravenou vakcínu proti koronaviru v době oslav Dne nezávislosti 15. srpna. Experti varují, že tak krátká časová lhůta je nerealistická a nebezpečná, upozorňuje Murali Krishnan.

Rozhovor Britských listů 298. Koronavirus: Proč se v Karviné systematicky netestuje obyvatelstvo?

6. 7. 2020V Karviné je v současnosti podle informací MZ ČR 211 osob nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel. Vede to k ostré a neférové kritice ostatních občanů ČR vůči lidem z Karviné, kteří se prý chovali neodpovědně. Ve skutečnosti se naopak odpovědně chovali, protože horníci vědí, že při nedodržování předpisů v dolech jde o životy. Ovšem navzdory koronavirové epidemii státní doly nikdy nezastavily provoz. Proč se v Karviné systematicky netestuje a netrasuje obyvatelstvo? Situace je "absolutní proval", zdůrazňuje v tomto rozhovoru Britských listů karvinský podnikatel Marek Beneš, jehož interviewuje Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 8. července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 15128

Koronavirus: Možná se vám nedostane lékařské pomoci

7. 7. 2020

Na tohle často myslím ohledně koronavirové pandemie a omlouvám se, že tady o tom píšu tak dlouze, napsala na Facebooku Senja Andrejević-Bullock. Všichni lidé, kteří naprosto hodili opatrnost do větru, to učinili na základě jakési analýzy rizika, kdy se rozhodli, že je nepravděpodobně, že by byli COVIDEM nakaženi, anebo že je nepravděpodobné, že by koronavirem vážně onemocněli, anebo že pokud by vážně onemocněli, dostane se jim lékařské pomoci.

Tak dobře.

Jenže.

Předpoklad, že se vám dostane lékařské pomoci, je problematický.
 7631

Jak Země udržuje své magnetické pole?

10. 7. 2020

Život jak ho známe by nemohl existovat bez magnetického pole Země a jeho schopnosti odrážet nebezpečné ionizující částice. Je nepřetržitě generováno pohybem tekutého železa v vnějším zemském jádru, čemuž se říká geodynamo. Navzdory zásadní důležitosti jevu zůstává mnoho otázek o původu geodynama nezodpovězených. Nový výzkum zkoumá, jak přítomnost lehčích prvků v převážně železném jádře mohla ovlivnit vznik a udržitelnost geodynama.
 15442

Rozmetávání prachu z rozdrceného kamene na pole by odstranilo z ovzduší velké množství CO2

10. 7. 2020

 

Rozmetávání prachu z rozdrceného kamene by z ovzduší odstranilo každoročně miliardy tun kysličníku uhličitého. Vyplývá to z první podrobné globální analýzy této techniky.

Chemické reakce, které probíhají při rozkladu miniaturních fragmentů, kamení blokují během několika měsíců CO2 vazbou v uhličitanech a někteří vědci argumentují, že toto je zřejmě nejefektivnější a nejrychlejší způsob odstraňování kysličníku uhličitého z atmosféry.

Vědci ovšem zdůrazňují, že prvotní a nejdůležitější akcí musí být omezení spalování fosilních paliv, jímž se do ovzduší vypouští CO2. Avšak vědci také vědí, že z ovzduší je naléhavě nutno odstranit obrovské množství CO2.
 15443

Socha Melanie Trumpové ve Slovinsku byla podpálena

10. 7. 2020Dřevěná socha Melanie Trumpové byla odstraněna, poté, co ji během víkendu kolem amerického svátku 4. července kdosi podpálil

Dřevěná socha Trumpovy manželky Melanie nedaleko jejího domovského města Sevnica ve Slovinsku byla odstraněna poté, co ji kdosi během minulého víkendu podpálil.

Sochu v životní velikosti nechal odstranit její autor, Brad Downey, americký sochař žijící v Berlíně.

"Chci vědět, proč to udělali," řekl Downey, který doufal, že socha vyvolá dialog o politické situaci v USA, vzhledem k tomu, že Melanie je imigrantka, vdaná za prezidenta, který je proti imigraci.

V lednu byla spálena ve slovinském městě Moravce, na východ od hlavního města Ljubljany, velká dřevěná socha Donalda Trumpa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 14365

Rusko vetovalo humanitární pomoc pro civilisty v Sýrii. Ohrožuje tím životy milionů civilistů

9. 7. 2020

 

Konají se zoufalé rozhovory poté, co bylo Rusko obviněno, že zneužilo "opovrženíhodným a nebezpečným způsobem" svého veta v Radě bezpečnosti OSN a zablokovalo tak návrh rezoluce, která měla obnovit přeshraniční humanitární pomoc pro civilisty v Sýrii.

Rusko použilo svého veta v závěru mnoha měsíců vyjednávání mezi členy Rady bezpečnosti OSN ohledně počtu přeshraničních přechodů pro humanitární pomoc, které by měly být otevřeny. Šlo o spor, který prohluboval vražedný režim prezidenta Asada, jenž usiluje o to získat plnou kontrolu nad mezinárodní humanitární pomocí dopravovanou na syrské území.
 15423

Otřesné české soudy. Chcete skutečně v takovéto zemi žít?

7. 7. 2020

Muž v době nouzového stavu ukradl pět housek, půjde na rok a půl do vězení

ČTK

Muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva, krajský soud poslal za krádež na 1,5 roku do vězení. Muž původně dostal od brněnského městského soudu trest dva roky vězení, krajský soud mu ho po odvolání snížil. Rozsudek je pravomocný. Muži kvůli nouzovému stavu v době spáchání krádeže hrozilo až osm let vězení.

Kompletní článek ZDE

Nechápu, proč musí být česká společnost tak neuvěřitelně rasistická

6. 7. 2020 / Jan Čulík


Není mi dost dobře jasné, proč značná část české společnosti vzdorně, iracionálně a zuřivě reaguje proti rozumným, férovým a spravedlivým postojům, projevujícím se v mezinárodní společnosti. Před vznikem koronavirové pandemie se mnozí Češi posmívali mladým lidem, kteří po celém světě právem poukazovali na brutální nebezpečí, které hrozí lidské civilizaci z nyní už možná nezastavitelného globálního oteplování. Chtějí tito posměváčci skutečně svou vlastní, osobní zkázu?

Drastické usmrcení Američana George Floyda policií, jen proto, že to byl černoch, vyvolalo po celém světě oprávněné a hluboké protesty proti zabíjení a diskriminaci nebělochů, stejně jako oprávněný požadavek, aby západní společnosti přestaly oslavovat své otrokáře, na jimiž vytvořeném bohatství jsou tyto společnosti v mnoha ohledech dodnes založeny. Proti diskriminaci nebělochů dnes protestují už i děti.

Jenže možná je vlna rasismu, která se v ČR vzedmula v reakci na hnutí Black Lives Matter, pochopitelná v zemi, kde Romové nemohou získat k pronájmu byt a romské děti rodiče bělošských dětí vyhánějí ze škol.

Rasová diskriminace je ovšem velmi závažná, nejen v USA, ale i v Británii. Pohlédněte na tento děsivý případ z Londýna:

30625

ČR díky svým "nadstandardním" vztahům Číně platila, i když jí před tím poskytla dar

Kolik Čína darovala jednotlivým evropským zemím ochranných pomůcek během nástupu koronavirové krize?

9. 7. 2020 / Bohumil KartousAnalýza - Demaskováno: Pomoc Číny Evropě během koronavirové krize (Masks Off: Chinese Coronavirus Assistance in Europe), kterou vypracovala Alliance for Securing Democracy and Asia Program za podpory German Marshall Fund, ukazuje na datech dostupných z veřejných zdrojů, kterým zemím Čína darovala během března dubna 2020 zdravotnickou pomoc ve formě ochranných potřeb nebo přímé zdravotnické asistence.

Analýza pracuje s daty o darech velkých čínských firem, nepokrývá dary menších společností, nelze ji tedy brát jako vyčerpávající. Přesto z ní lze velmi dobře odvodit hlavní toky pomoci z Číny ve formě darů.

Je velmi zajímavé, že Česko a Slovensko mezi zeměmi, které získaly takovou pomoc, vůbec nefigurují. V rámci EU jde společně s Chorvatskem o jediné země, které darovanou pomoc z Číny, kterou lze z veřejných zdrojů zachytit, neobdržely.


Lidé z okolí prezidenta Zemana se dlouhodobě snaží předstírat, že Česko udržuje s Čínou nadstandardní vztahy a že Čína bude v ČR investovat. Ve skutečnosti jsou čínské investice naprosto mizivé, mnohem menší než investice Tchaj-wanu.
 14390

„Anti“komunistická „pornografia“

7. 7. 2020 / Igor Daniš

 

(Jan Novák: Kundera, Český život a doba)

Kto bol najväčším zločincom alebo darebákom v minulom storočí? Adolf Hitler? J.V. Stalin? V. I. Lenin? Viliam II.? Leopold II.? Hirohito? Mao Ce-tung? Kim Ir-sen? Jorge R. Videla? Augusto Pinochet? Saddám Husajn? Nicolae Ceausescu? Pokiaľ by niekto čítal ich životopisy bez udania ich mena a zločinov, iba ich motivácie, zázemie a psychologickú analýzu, a dostal k nim aj biografiu Jana Nováka o Milanovi Kunderovi, kde by sa tiež neuvádzalo jeho meno, by samozrejme Kundera nevyšiel ako najväčší zločinec, ale ako najväčší darebák možno áno. Taká negatívna biografia je len o málokom napísaná. Milan Kundera je podľa Nováka veľký spisovateľ, ale iba čiastočne, len niektoré jeho diela sú vynikajúce, ale inak je to darebák, podvodník, chorobný klamár a čiastočne psychopat na pohľadanie.

Důležité. K tomu:

Petr A. Bílek, Recenze: Novák je diletant, o Kunderovi a literatuře tak vůbec má chabou představu

Rozhovor Britských listů s Petrem Fischerem: Je nová kniha o Kunderovi komunistická?

Rozhovor Britských listů s Karen von Kunesovou: Detektivní záhada: Nakolik byl Kundera udavačem?

 15429

Proč se pořád srážejí vlaky II

9. 7. 2020 / Jan Molič

U Perninku a čelně. Nejméně dva lidé zemřeli a zraněných jsou desítky. Ačkoli zatím není znám důvod srážky, tak předpokládám, že vinu nese lidský faktor, čili věčně ohraná písnička „strojvedoucí přehlédl návěstidlo“. Vloni jsem na toto téma napsal článek Proč se pořád srážejí vlaky, kde jsem se ptal, jak je to možné, že se táž příčina opakuje už 140 let, proč s tím nikdo nic nedělá, navíc v době IoT sítí? Napsal jsem pak ještě na patřičná místa v SŽDC, odkud jsem kupodivu dostal velmi obšírnou odpověď.

Odpověď SŽDC v kostce: a) na zabezpečení nejsou peníze a b) zabezpečení znamená snížení propustnosti tratě.

Šéf Správy železnic, Jiří Svoboda, ostatně potvrdil, že trať u Perninku má nejnižší stupeň zabezpečení. „Žádnou zabezpečovací techniku takováto trať nemá, vše je postaveno na lidském faktoru – konkrétně komunikaci mezi dispečerem a strojvedoucím. Ten má vždy ohlašovací povinnost o tom, kde se nachází a případně, zda může odjet,“ vysvětlil.

Chápu, že nejsou peníze. Pak ale jsou věci, které nechápu:

ZABABOV: Otevřený dopis nejvyššímu panu železničáři

9. 7. 2020 / Beno TrávníčekVážený nejvyšší pane železničáři,

18. června t. r. jsem absolvoval po delší době jízdu vlakem z Brodu Havlíčkova do Brna - Královo Pole. Už jsem touhle tratí (tj. mezi dvěma významnými železničními dopravními uzly) delší dobu nejel a tak jsem šel na vlak s přesvědčením, že vstoupím do moderní rychlíkové jednotky alespoň přibližně odpovídající roku 2020 a zemi, která je součástí Evropské unie.

 15414

Muslimské země se neodváží kritizovat masové věznění a sterilizaci uighurských muslimů v Číně

4. 7. 2020

Foto: Koncentrační tábor pro uighurské muslimy v Číně


Muslimské státy, které se prezentují jako obránci islámské víry, se neodváží pozvednout hlas proti koncentračním táborům pro muslimy v Číně


Když Čína  v roce 2010 uvalila obchodní sankce na Norsko za to, že udělilo Nobelovu cenu míru uvězněnému disidentu Liu Xiaobo, použila slovo, na které jsme u propagandistů ateistického komunistického režimu nebyli zvyklí, ale měli bychom si na to zvyknout teď. "Je to rouhání," řekl čínský stranický propagandista.

Takže se kritika největší diktatury na světě nyní stala svatokrádežnou.
 14742

Roční období končící letošním červnem je nejteplejším obdobím všech dob

9. 7. 2020

Nová studie publikovaná evropskými vědci ukazuje, že během červnových požárů v Arktidě bylo do atmosféry vypuštěno větší množství skleníkových plynů než v průběhu kteréhokoliv jiného měsíce za uplynulých 18 let. 

Teploty v některých částech Sibiře nad polárním kruhem nedávno dosáhly 38 stupňů Celsia, a to poprvé v dějinách měření teplot.

Tato studie byla vydána v době, kdy aktuální data ukazují, že globální teploty naměřené během ročního období končícího letošním červnem jsou nejteplejším obdobím všech dob.

Původní text v angličtině ZDE

 15430

Bolsonaro vetoval povinnost brazilské vlády poskytovat vodu a nemocniční lůžka domorodcům

9. 7. 2020 / Fabiano Golgo

 

Brazilský parlament schválil mimořádný zákon proti katastrofální situaci domorodců v Brazílii, kteří umírají na COVID-19 dvaapůlkrát častěji než ostatní obyvatelstvo. Parlament rozhodl, že křesťansko-fundamentalistická vláda armádního kapitána Jaira Bolsonara bude muset těmto ohroženým lidem poskytovat pitnou vodu, hygienické prostředky a bude pro ně muset rezervovat nemocniční lůžka. V domorodých oblastech měly být vybudovány mimořádné nemocnice.
 15180

Privatizace po švédsku

9. 7. 2020 / Lukáš Kraus

Ve Stockholmu nikdo nezemřel už pět dní v řadě. Promořenost tamní populace této oblasti je v posledním měření 17,2%, ale neoficiální odhady hovoří o 40%. Přesto se něco ve Švédsku stalo, co na celou řadu pozitivních přístupů, jako jsou otevřené základní školy a školky, vrhlo velmi temné světlo. Švédská vláda proto zřídila vyšetřovací komisi. Prověřila 1 700 domovů pro seniory a v 91 nalezla celou řadu vážných pochybení. Pouze 40 obcí ve Švédsku má na svědomí 70 % všech úmrtí. Celkem zemřelo 5 433 lidí.

 

 15128

Nejlepší ochrana proti koronaviru je - větrání

9. 7. 2020Dobr den,

nemyslíte, že by ta moje rada z 16. března nestála za zveřejnění,  píše Ladislav Myslík, v souvislosti s peticí vědců Světové zdravotnické organizaci, viz níže. Má pravdu, ale nejbezpečnější je být venku a nechodit mezi lidi do místností.(JČ)

- Světová zdravotnická organizace přiznala, že existují nové důkazy, že se koronavirus šíří vzduchem více, než se dosud usuzovalo. Den poté, co skupina vědců poukázala na to, že WHO podceňuje riziko šíření koronaviru vzduchem, konstatovala vysoká činitelka Světové zdravotnické organizace, že "přicházejí důkazy", že se koronavirus skutečně více šíří vzduchem, ale že to není definitivní. Benedetta Allegranzi zdůraznila v úterý v Ženevě, že "Možnost šíření koronaviru vzduchem na veřejnosti, především za velmi specifických podmínek, v přeplněných, uzavřených, špatně odvzdušněných prostorách, nelze vyloučit.  


Dobrý den,

dělám si žebříček opatření s nízkými náklady proti koronaviru. Na prvním místě větrání - ani svaz průmyslu nemá ve svých doporučeních

https://www.spcr.cz/muze-vas-zajimat/pravni-infoservis/13413-doporucena-opatreni-velkych-podniku-proti-sireni-koronaviru


a ani jezdící vlaky, ani MHD nemají otevřená okna. Copak je ochrana o rouškách? Je přece primárně o co nejmenší koncentraci virů v aerosolech, které vdechujeme.
 15432

Vyjádření CSG k článku Síť bankrotů a držav

9. 7. 2020

 

Ve výše zmíněném článku autor zmiňuje i naši průmyslovou skupinu Czechoslovak Group. Kompozice článku je složitá a dotýká se mnoha témat. Domníváme se, že pro čtenáře může být zajímavé vysvětlení, kdo Czechoslovak Group vlastně je a čím se zabývá. Děkujeme šéfredaktorovi Britských listů, že zveřejnění tohoto vyjádření umožnil, píše Andrej Čírtek, tiskový mluvčí skupiny CSG

Czechoslovak Group (krátce CSG) je průmyslově-technologická skupina, která působí zejména v Česku a na Slovensku a zaměstnává přes 8 tisíc lidí. Jejím zakladatelem je český podnikatel Jaroslav Strnad, který začínal v 90. letech od píky. Jeho prvním byznysem bylo obchodování se železným šrotem, jehož zdrojem byly i nepotřebný materiál a nadbytečná technika Armády ČR. Časem zjistil, že větší hodnotu než šrot mají náhradní díly, které lze z nepotřebné techniky vytěžit a dále s nimi obchodovat.

30626

Co z toho vyplývá?

Chudé země mají nízké daně, bohaté země mají daně vysoké

9. 7. 2020 / Jiří Hlavenka

Dneska se mně nechce psát nic chytrého, tak dávám jeden hezký obrázek. Ukazuje na korelaci prosperity země (osa Y je navíc logaritmická!) a procentuální výše daňového zatížení vzhledem k HDP.

Rozložení v ploše grafu je jednoznačné - chudé země mají nízké daně, bohaté země mají vysoké daně. Přitom výběr daní v absolutní částce stoupá ještě rychleji - je to větší procento z většího základu.

My jsme ten červeně označený ťumplík v sekci vpravo nahoře.

Otázkou je, zda je to nějaká náhodná korelace nebo zřejmá kauzalita, jaké jsou tam další vlivy; a pokud je to kauzalita, pak "co na čem", co je příčinou a co důsledkem. Je to prosperita na daních (na míře přerozděleného bohatství, na službách, které stát poskytuje zpět do společnosti), nebo daně na prosperitě, či je to souběžný pohyb? Nebo ještě nějak jinak? A kam by měla směřovat Česká republika?

Pojďme diskutovat. Prosím jen, odpusťme si "hele Singapur" (není to normální země, off topic), a vezměme jako výchozí tezi, že vybrané daně nejsou ukradeny, ale vracejí se do společnosti zpět, ať už více efektivně a vhodně nebo méně.

 15407

Klausova strana používá totéž rasistické gesto jako vrah z Nového Zélandu

4. 7. 2020 / Bohumil Kartous

Kandidát "Trikolóry", populistického uskupení okolo Klause jr.,  se na svém předvolebním vizuálu prezentuje nejen stupidním heslem potvrzujícím politickou úroveň tohoto spolku, ale i gestem, které používají rasisté výraz sounáležitosti.  Je to gesto, které nese význam "White Power", "bělošská nadřazenost".

Původní význam (“OK”)  tohoto gesta  pomáhá maskovat  ideologickou sounáležitost s tvrdým rasismem osob prosazujících nadřazenost bělochů.

Gesto v různých situacích používá kandidát "Trikolóry" na vizuálu i na selfie s představitelem xenofobní organizace "Slušní lidé", stejně jako vrah desítek lidí na Novém Zélandu Brenton Tarrant:


 15121

Facebook suspendoval dezinformační síť spojenou s brazilským prezidentem Bolsonarem

9. 7. 2020


Facebook ve středu  suspendoval síť účtů, jejichž prostřednictvím zaměstnanci brazilského ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara a jeho dvou synů šířili lživé, nenávistné a konflikty vyvolávající materiály.

Facebook uvedl, že navzdory pokusům zakamuflovat, kdo tyto účty vede a tyto lživé materiály vydává, se mu podařilo najít vazby na dva brazilské poslance, stejně jako na prezidenta Jaira Bolsonara a jeho syny, kongresmana  Eduarda Bolsonara a senátora Flavia Bolsonara.

Nathaniel Gleicher, šéf oddělení Facebooku pro strategii kybernetické bezpečnosti, sdělil, že nemá důkazy, že by tito politikové sami tyto účty provozovali. "Jsme ale schopni prokázat, že zaměstnanci těchto úřadů páchají na našich platformách tento typ chování."
 1465

Byl letošní únor zlomovým momentem, ze kterého se ropa nevzpamatuje?

9. 7. 2020

Julien Mieville si na webu AFP klade zásadní otázku: Dosáhla globální poptávka po ropě svého vrcholu?

Mem „ropného zlomu“ kdysi odkazoval na představu, že produkce černého zlata v určitém okamžiku dosáhne svého vrcholu a poté klesne, což by vedlo k prudkému nárůstu cen. Jenže tato teorie se vyvinula ještě před „revolucí frakování“ a nikdy nebyla velmi věrohodná. Takto primární komoditní trhy nefungují, píše Juan Cole.
 15128

Průběžné zpravodajství

WHO: Virus se více šíří vzduchem

8. 7. 2020

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  8.7.  bylo v ČR registrováno   12685   nakažených (registrovaný nárůst za posledních 24 hodin  je 119 nových nákaz), v nemocnici bylo 133 osob a údajně celkem zemřelo 351 osob. (Netušíme, jak je možné, že MZČR počet úmrtí v posledních dnech snižoval!)   Potíž je, že v ČR se systematicky netestuje a netrasuje, ani v Karviné, postižené novou vlnou epidemie, takže těžko říct, jak je tomu ve skutečnosti s nákazou. Číslo R  je  v ČR nyní  0.8. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.


- Světová zdravotnická organizace přiznala, že existují nové důkazy, že se koronavirus šíří vzduchem více, než se dosud usuzovalo. Den poté, co skupina vědců poukázala na to, že WHO podceňuje riziko šíření koronaviru vzduchem, konstatovala vysoká činitelka Světové zdravotnické organizace, že "přicházejí důkazy", že se koronavirus skutečně více šíří vzduchem, ale že to není definitivní. Benedetta Allegranzi zdůraznila v úterý v Ženevě, že "Možnost šíření koronaviru vzduchem na veřejnosti, především za velmi specifických podmínek, v přeplněných, uzavřených, špatně odvzdušněných prostorách, nelze vyloučit. Avšak je nutno tyto důkazy shromáždit a interpretovat, a ny to i nadále podporujeme." Světová zdravotnická organizace dosud konstatovala, že se koronavirus šíří především kapénkami vystřelujícími z nosu a z úst nakažené osoby, které rychle padají na zem. Avšak v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci konstatovalo 239 vědců z 32 zemí, že se nákaza šíří i částicemi koronaviru, které volně plují vzduchem. Vědci chtějí aby WHO v tomto smyslu aktualizovala svá doporučení. José Jimenez, chemik z University of Colorado  poukázal na to, že historicky existuje zuřivý odpor mezi lékaři vůči představě, že by se infekce šířily aerosolem ve vzduchu. Obávají se totiž z vyvolání paniky. "Když se lidé dovědí, že se virus šíří volně vzduchem, zdravotníci začnou odmítat chodit do nemocnic," konstatoval. "Anebo lidi skoupí všechny ty nejefektivnější masky N95 "a žádné nezbudou pro rozvojové země." ZDE 

- Lékaři zřejmě nezaznamenávají vážné a potenciálně smrtelné nemoci mozku, vyvolané koronavirem. Ty vznikají u uzdravujících se pacientů a u pacientů, kteří měli lehký průběh onemocnění. Neurologové ve středu zveřejnili podrobnosti o více než 40 případech britských pacientů nakažených COVIDEM-19, kteří jsou postiženi komplikacemi jako zánět mozku, delirium, poškození nervové soustavy a mrtvice. V některých případech je neurologické onemocnění pacientův hlavní problém.  ZDE  - Sedmnáctiletá Carsyn Leigh Davis z města Fort Myers na Floridě byla ve dvou letech svého věku vyléčena z rakoviny a měla drasticky potlačenou funkci imunitního systému. Rodiče ji vzali na náboženské shromáždění 100 dětí bez roušek. Nakazila se koronavirem a zemřela. Rodiče jí dávali hydrochlorochin, nefunkční lék proti koronaviru, doporučovaný Trumpem, který její zdravotní stav zhoršil. Carsyn je dosud na Floridě nejmladší obětí koronaviru. Do úterka Florida registrovala více než 206 000 nákaz a 3880 úmrtí. ZDE 
 15402

Pro české covid-idioty na Karlově mostě a v Jančurových vlacích do Chorvatska:

Muž, který šel na mejdan, varoval den před smrtí na COVID-19: "Nebuďte blbci jako já!"

3. 7. 2020
"Kvůli svému idiotství jsem ohrozil zdraví své matky a svých sester a své rodiny," napsal na Facebooku kalifornský řidič kamionu Thomas Macias. Účastnil se party, kde nikdo neměl na sobě roušku. Dověděl se až poté, že jeden jiný účastník byl nakažen koronavirem, ale myslel si, chybně, že nikomu nemůže uškodit, když nemá žádné příznaky.

Avšak jednapadesátiletý Macias byl také ohrožen, byl zvlášť zranitelný, protože měl cukrovku a nadváhu. Den poté, co napsal výše zmíněné věty na Facebook, 20. června, zatelefonoval své matce, že nemůže dýchat. Řekla mu, ať rychle jede do nemocnice.

V 21 hodin téhož dne byl mrtvý.
 15425

Mezitím v Absurdistánu 135:

Nový typ předvolební debaty - patent na to mají v Polsku!

8. 7. 2020 / Tomasz Oryński

Foto: Trzaskowski a Duda, každý ve své televizi

Sledoval jsem jedno opravdu absurdní divadlo. Oba kandidáti v polských prezidentských volbách se odmítli účastnit debaty, kterou uspořádal ten druhý (jak musíme zdůraznit, státní televize TVP ani neskrývá, že podporuje Dudu). Nakonec jsme měli dvě samostatná představení: jedno bylo v TVP, kde odpovídal Andrzej Duda na vhodně předvybrané otázky od veřejnosti (zdá se, že odpovědi četl z teleprompteru?) a druhé, kde odpovídal Rafał Trzaskowski na otázky od novinářů z dvaceti různých médií.
 15427

Trumpova neteř: Donald je nebezpečný psychopat

8. 7. 2020

Nová kniha, kterou napsala neteř Donalda Trumpa, popisuje rodinu, rozervanou celou řadou traumat, která prohluboval agresivní patriarcha, jenž "zničil" Donalda Trumpa tím, že zabránil "tomu, aby se vyvinuly jeho schopnosti vnímat celé spektrum lidských emocí".

Postoj Donalda Trumpa ke světu vytvořila jeho touha v dětství vyhnout se projevům nelibosti od jeho otce. V knize to píše Mary L. Trumpová, Donaldova neteř.

Mary Trumpová, 55,  je psycholožka a její kniha Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina vytvořila nejnebezpečnějšího člověka na světě) je částečně historií Trumpovy rodiny a částečně psychologickou analýzou Donalda Trumpa.

Rozhovor Britských listů 297. Kdo jsou mezi Čechy šiřitelé dezinformací?

3. 7. 2020


Výzkumná společnost STEM zjistila zajímavá data o šiřitelích dezinformací v České republice. Bohumil Kartous o tom hovoří s psychologem ze společnosti STEM Nikolou Hořejšem. STEM zjistil, že šiřitelé dezinformací v ČR nejsou sociálně ani ekonomicky deprivovaní. Hlavními dvěma kategoriemi jsou jednak "spontánní šiřitelé", kteří nerozumějí ničemu, a pak "experti", kteří jsou hluboce přesvědčeni, že vládne celosvětové spiknutí. Hlavní motivací šiřitelů dezinformací je zjevně potřeba být slyšen. Proto by se s nimi mělo hovořit a osvobodit je od bludů. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. července 2020.

Analýza společnosti STEM je zde: https://www.stem.cz/siritele-dezinformaci/


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 296. Nebráníme se před dezinformacemi z Ruska a z Číny

1. 7. 2020
Informační chaos v kyberprostoru, šíření lživých informací, manipulativních teorií a vyvolávání strachu z nesmyslů je vážným problémem v dnešní době všude, nikoliv jen v České republice. S Jakubem Kalenským z organizace Atlantic Council hovoří Bohumil Kartous o tom, do jaké míry je dnes Česká republika destabilizována lžemi a vyvoláváním strachu na internetu z Ruska a z Číny a zda na to země efektivně reaguje. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 1. července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 15426

Brazilský prezident Bolsonaro je nakažen koronavirem

8. 7. 2020 / Fabiano GolgoNeustále se vysmíval, že pandemie nového koronaviru je hoax. Je to jen chřipečka, tvrdil v celostátní televizi, a doporučoval občanům, aby nedodržovali předpisy sociálního distancování. Jair Bolsonaro je nyní v karanténě a s ním dalších 142 lidí, s nimiž se setkal minulý týden, včetně amerického velvyslance. Všechny jeho závazky na tento týden byly zrušeny. Tvrdí, že bere chlorochin,, který se snažil propagovat jako zázračnou léčbu. (Vědci potvrdili, že chlorochin na koronavirus nemá žádný efekt, pozn. red.)

Bolsonaro řekl, že si ve skutečnosti myslel, že byl nakažen už před mnoha měsíci, poté, co navštívil Donalda Trumpa. Na otázku, jak je to možné, když prezentoval vždy jen negativní testy, rozčílil se a řekl reportérovi, aby držel hubu a nebyl nepříjemný. Změnil téma hovoru.

Rozhovor Britských listů 295. Je nová kniha o Kunderovi komunistická?

26. 6. 2020Prozaik Jan Novák napsal rozsáhlou, kontroverzní knihu o Milanu Kunderovi. Je na hranici mezi dokumentem a fikcí. Vychází dnes, v pátek 26. června 2020. Paradoxně, argumentuje kritik Petr Fischer, stejně jako Kundera, ani Novák nezvládl přechod od modernismu k postmodernismu ani celkové rozvolnění veškerých hodnot. Jan Novák se nám snaží vnutit pevné hodnoty předchozí éry a paradoxně končí se svou knihou v ideologii, která hodně připomíná komunismus. O tomto a o dalších zajímavých problémech tohoto díla muví s Petrem Fischerem v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 294. Mariánský sloup na Staroměstském náměstí je oktrojování dějin

23. 6. 2020
Po světě se odstraňují sochy zločinců a rasistů, v Praze naopak postavili kopii Mariánského sloupu, který byl výrazem jásotu habsburského režimu nad totálním vítězstvím absolutismu v českých zemích. Jak to máme interpretovat dnes, je postavení Mariánského sloupu vedle Husova pomníku výrazem pluralismu, anebo naopak znepokojujícím vítězstvím ultrapravicového křídla katolické církve, která zapomněla na svůj ekumenismus? A proč vlastně se takovéto kulturní války o náboženství, smysl historie, o rasismus a o ekologii v českém prostředí vedou? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 293. Od potravinového blahobytu k hladomoru je jen krůček

19. 6. 2020České republice hrozí sucho. Co by se proti tomu mělo bezodkladně dělat? O tom mluví Bohumil Kartous s Danielem Pitkem, laureátem Ceny Josefa Vavrouška a "sedlákem od Milešovky". Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 292. Nevěřte, že autokratický stát se umí vypořádat s krizemi lépe

13. 6. 2020(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles.)

" Myslím, že bychom měli být ostřejší v tom, jakým způsobem provážeme peníze s principy, které očekáváme, že budou [v Maďarsku] dodržovány." 

V druhé části rozhovoru Bohumila Kartouse s Věrou Jourovou, místopředsedkyní Evropské komise, se mluví o nebezpečí nesnášenlivosti, rasismu, nacionalismu a populismu především v nynější koronavirové krizi pro budoucnost Evropské unie. Věra Jourová zdůrazňuje, že chování Maďarska, které porušuje základní hodnoty Evropské unie, je nepřijatelné, a bude nutno proti tomu podnikout přísnější kroky. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 17. června 2020.


"I am of the opinion that we should be stricter in linking the disbursement of money to Hungary with the principles that we expect to be adhered to."

In this second part of the Britské listy interview with Věra Jourová, the Vice President of the European Commission, we discuss how intolerance, racism, nationalism and populism, in particular in today's coronavirus crisis, threatens the future of the European Union. Věra Jourová says that the behaviour of Hungary, which infringes the fundamental values of the European Union, is unacceptable and it will be necessary to take stricter measures against this. The interview is broadcast by the Czech TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 17th June 2020.


See also: Věra Jourová: What will the European Union do against disinformation on the internet. A TV interview in Czech with English subtitles.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 291. Co bude Evropská unie dělat proti dezinformacím na internetu

12. 6. 2020


(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles.)


"Nemůžeme dovolit algoritmům, aby zničily naše společnosti."

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová zveřejnila tento týden projekt boje proti dezinformacím a manipulaci na internetu. O podrobnostech tohoto programu s ní v tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. června 2020.

"We cannot allow algorithms to destroy our societies."

The European Commission Vice-President Věra Jourová has published an EU project for the fight against disinformation and manipulation on the web this week. Bohumil Kartous from Britské listy discusses the details of the programme with her on a direct line from Brussels. The interview is conducted in Czech, there are English subtitles. It was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 12th June, 2020.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 290. Přežije letecký průmysl?

8. 6. 2020Koronavirová krize měla katstrofální dopad na leteckou dopravu. Vzpamatuje se z toho letecký průmysl nebo ne? Budou po koronavirové krizi letenky dražší nebo levnější než dnes? Měl by stát sanovat firmy jako Smart Wings a pokud ano, tak jak? O těchto tématech hovoří Bohumil Kartous s Martinem Štulajterem, ředitelem letecké společnosti Air Explore. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od čtvrtka 11. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 289. Krize a protesty v USA

5. 6. 2020O krizové, chaotické situaci v USA v obecném politickém a ekonomickém kontextu hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s performerem a grafickým umělcem Milanem Kohoutem, který žije a pracuje v americkém Bostonu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 14811

Hospodaření OSBL za květen 2020

8. 6. 2020

V květnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 283.03 Kč,  výdaje byly 64 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19080