Jemenský chlapec, oběť hladomoru, váží 7 kg

4. 1. 2021

čas čtení 1 minuta


Tento chlapec, sedmiletý Faid Samim, leží paralyzován v nemocnici v hlavním městě Jemenu Sanaa. Málem cestu do nemocnice nepřežil. Rodiče cestovali na vzdálenost 170 Km z města Al-Jawf, severně od města Sanaa. Na poslední chvíli ho zachránili lékaři. Faidovy rodiče nemají finanční prostředky na uhrazení jeho lékařské péče a závisejí na charitativních darech.

Raged Mohammed, lékař z oddělení pro podvyživené pacienty v nemocnici Al-Sabeen v městě Sanaa upozorňuje, že případy vážné podvýživy v Jemenu rostou. Hladomor nebyl nikdy v Jemenu oficiálně vyhlášen. Šestiletá válka způsobila, že osmdesát procent obyvatel Jemenu závisí na humanitární pomoci OSN.

Jemen je nejhorší světová humanitární krize. Ve válce v Jemenu, v níž koalice vedená Saúdskou Arábií bojuje proti hnutí Houthi, podporovanému Íránem, od roku 2015 zahynulo už 100 000 lidí.

Země je rozdělena, Houthiové ovládají hlavní město i většinu dalších jemenských měst. Zdroj v angličtině ZDE

 

Julian Assange nemůže být vydán ke stíhání do USA, rozhodla britská soudkyně

4. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Důvodem proti deportaci je podle soudkyně Assangeovo špatné psychické zdraví


Julian Assange nemůže být deportován do USA, kde je stíhán za tzv. "špionáž" a za hackerské proniknutí do amerických vládních počítačů.

Právník zastupující americké úřady se proti tomuto rozhodnutí odvolá. Verdikt na ústředním britském trestním soudu vydala soudkyně Vanessa Baraitser.

Rozhovor Britských listů 351. Koronavirus: Jestli se ČR nezbaví dezinformací, dojde ke katastrofě

3. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaRedaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík srovnávají postoje ke koronavirové epidemii a k protikoronavirovému očkování, stejně jako míru lží a dezinformací, které ovlivňují chování společnosti, v České republice, v Británii a na Západě obecně. Pokud se Česku nepodaří zlikvidovat obrovský vliv dezinformací, které vedou velký počet českých občanů k odmítání očkování, dojde ke katastrofě, protože nový kmen koronaviru se šíří astronomicky a nemocnice se plní těžce nemocnými, i mladými, obrovskou měrou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. ledna 2021.

Náš svět v datech - koronavirové údaje o Česku ve srovnání se světem

4. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Velmi užitečná je stránka Our World in Data, zejména co se týče koronavirových statistik. Umožňuje srovnávání situace v ČR se světem, v mnoha ohledech. Zjistíte, že je situace v ČR o hodně horší než v mnoha zemích světa - přesto však mnozí Češi šíří na sociálních sítí sebevražedná tvrzení, že koronavirus je hoax.... (JČ)


Denní nově potvrzený počet mrtvých na covid-19 na 1 milion obyvatel:


Denní nově potvrzený počet nákaz covidu-19 na 1 milion obyvatel:


Kumulativní počet nákaz:


Čtrnáctidenní počet nákaz na 1 milion obyvatel

Koronavirus: Češi ke své zkáze popírají smrtelné nebezpečí, které jim hrozí

4. 1. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Přitom patří ČR k nejohroženějším zemím světa. Jde o ohrožení na životě a státní orgány by to měly trestně stíhat. Jenže státní struktury v ČR jsou chabé - řítíme se do fatálního bodu, kdy to může znamenat nenávratnou katastrofu. (JČ) Jiří Hlavenka píše:

Tohle je dost strašlivý. Nevidím jedinou cestu, jak s tímto efektivně bojovat, a pokud se to nepodaří, tak jsme možná fakt ztraceni. Jde o neskutečnou snadnost šíření lží, výmyslů a dezinfa - toto kdosi nasdílel, a během dne to nasbíralo přes 2500 sdílení, přičemž když se do těch sdílení ponoříte, jsou v komentářích v drtivé míře souhlasná, přičemž komenty typu "svině!!!" patří mezi ty mírné. (Při ověření tabulek MZČR tato čísla nesedí, to jen na okraj).

Jak snadné je vyrobit dezinfo a jak snadné je dostat jej ke stovkám tisíc lidí, ovlivnit jejich názor, postoj, dostat jim do hlav falešnou realitu, vytvořit v jejich mysli "alternativní vesmír". Něco co není. S pravdou, která je nudná, se vám to nikdy nepodaří; se lží je to tak snadné! Dodávám, že autor tohoto příspěvku není žádný významný influencer, jeho bublina je maličká - ale prostě něco vhodil do vody a takhle se to šíří.

Lež za lží a dostanete tu stovky tisíc, ne-li milióny dospělých lidí, kteří ve výsledku jsou schopní uvěřit čemukoli, co se jim šikovně podsune, a v důsledku toho konat - nejen ve volbách. Důsledky mohou být katastrofální. (V komentářích u sdílení najdete už nemálo výzev k fyzickému násilí).

Vím že neobjevuju Ameriku, ale na otázce to nic nemění: co s tím? Dá se s tím vůbec něco dělat?

Průmysl odpůrců očkování roste. Útočí na vakcinaci proti covid-19. Na pozadí je nejen byznys, ale i snaha o rozvrat demokracie

4. 1. 2021 / Ludmila Hamplová

čas čtení 17 minut

Jestli někdo dokázal pandemii covid-19 využít jako příležitost, tak to jsou bezpochyby odpůrci očkování. Šíření dezinformací o vakcinaci nejen proti této infekci je díky sociálním sítím mnohem masivnější a nebezpečnější. Výsledkem jsou rostoucí pochybnosti společnosti o očkování obecně a horší spolupráce veřejnosti na dodržování proti-epidemických opatření, a bohužel také nedůvěra ve státní instituce a demokracii jako takovou. Odpor k očkování proti covid-19 se stal tématem, které spojuje nejen dezinformační scénu, ale zasahuje velkou část veřejnosti, která má pocit, že se už „nikomu nedá věřit“.

Průběžné zpravodajství:

Spojené státy mají více než 350 000 mrtvých

5. 1. 2021

čas čtení 10 minut

Foto: Tanya Washington pomáhá rozmísťovat 10 000 vlaječek představujících úmrtí na koronavirus v městě Atlanta v americkém státě Georgia

 

Počet nakažených v ČR překročil tři čtvrtě milionu. V ČR je už registrováno  už 759 635 nakažených osob.   V pondělí 4.1.  bylo v ČR  registrováno 12 860  nových nákaz.   Celkem zemřelo už 12 257 osob,  je to denní nárůst mrtvých o  187 osob, v nemocnicích je 6680 lidí, je to nárůst hospitalizovaných o 903 osob!  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- - V Anglii bylo podle Státního statistického úřadu je nyní nakaženo koronavirem 2000 lidí na každých 100 000. Británie dosud očkovala 1,3 milionu občanů, včetně čtvrtiny všech občanů starších 80 let. Znamená to, že čtvrtina lidí starší 80 let bude mít za  cca čtrnáct dní vůči koronaviru imunitu. Nakaženo koronavirem je v Británii nyní více než 1 milion lidí. Denní počet nákaz v úterý v Británii dosáhl rekordu 60 916 osob. Zemřelo dalších 830 lidí. Ministr financí Rishi Sunak zveřejnil další dotace - ve výši 4,6 miliardy liber (=138 miliard Kč) pro maloobchod a restaurace a  hotely.

- Očkování proti covidu po celém světě je ohroženo neschopností vlád. Vychází najevo, že zřejmě nebude tak jednoduché lidi proti covidu očkovat. Vlády totiž zaznamenávají zdržení při zahájení očkování, hrozí nedostatek vakcín a plány na očkování jsou ohroženy byrokratickými chybami. V USA je k dispozici 17,5 milionu vakcín firem Pfizer/BioNTech, avšak očkovány byly dosud pouze asi 4,2 miliony osob. Do konce roku 2020 plánovaly přitom USA očkovat nejméně 20 milionů osob.  Izrael začal očkovat zcela vzorně a naočkoval už více než 10 procent obyvatelstva, ovšem jen Izraelce, nikoliv Palestince! Teď hrozí nedostatek vakcín. Evropská unie schvaluje vakcíny velmi pomalu a dosud schválila pouze vakcínu firem Pfizer/BioNTech. Hrozí jejich nedostatek. Francie dosud očkovala jen 516 osob! zatímco Británie více než milion. Jenže bude-li pokračovat Británie v očkování tímto tempem, proočkování populace bude trvat šest let!  ZDE 

- Nynější nové přísné uzamčení země v Anglii potrvá až do března, varuje britská vláda. Je totiž nutno vyčkat pozitivního dopadu očkování.

- Krizová lékařská služba okresu Los Angeles nařídila posádkám sanitek, aby do nemocnic nevozili koronavirové pacienty, u nichž je nepravděpodobné, že přežijí. Cílem je šetřit kyslíkem a mít k dispozici volná lůžka na JIPkách.

- V New Yorku se vyskytl nakažlivější "britský" kmen koronaviru.

- Letecké společnosti chtějí podpořil globální testovací program pro cestující.

- Mexiko schválilo vakcínu Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca.

- Německo prodlouží uzamčení země, v důsledku růstu nákaz.

- Rusko zaznamenalo 516 úmrtí a 24 246 nových denních nákaz. 

Dezinformace kolem očkování proti koronaviru

4. 1. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Zde jsou podrobnější informace Bohumila Kartouse pro Zdravotnický deník:

Zde je naše nedávná zpráva, která obsahuje i jednoduchou infografiku, která hlavní dezinfo narativy objasňuje. Co se týká narativů týkajících se přímo očkování, stejně jako v jiných případech koresponduje nárůst počtu dezinformací týkajících se určitého tématu s tím, jak frekventované je v informačním prostoru obecně. V případě vakcíny proti COVID-19 jde o téma současných týdnů a bude tématem i nadále. Zároveň splňuje další důležité podmínky pro to, aby dezinformační scéna téma zneužívala, což je potenciál strachu a obav a dále potenciál konspirační. Vakcínou, stejně jako migrací, je možné část společnosti přímo vyděsit. Zároveň se kolem toho dá spřádat řada konspiračních bludů, jako o spiknutí politických a ekonomických špiček, které mnoha lidem není jednoduché vyvrátit, jelikož tvrzení "nemáte pro to důkaz" prostě jen obrátí proti tomu, kdo s nimi takovou polemiku vede.

29544

Trump hodinu nutil v telefonu republikánského guvernéra státu Georgia, aby v jeho prospěch zfalšoval 11 780 volebních hlasů

4. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Během neuvěřitelného hodinového telefonního rozhovoru nutil v sobotu  Donald Trump republikánského guvernéra státu Georgia Brada Raffenspergera, aby "přepočítal" volební hlasy z listopadových voleb. Ve státě Georgia zvítězil Joe Biden většinou 11 779 hlasů, Trump od Raffenspergera chtěl, aby "našel 11 780 hlasů, aby tak bylo "potvrzeno" jeho volební "vítězství". Jak píše Washington Post, odborníci na volby konstatují, že tento Trumpův telefonní hovor "vyvolává právní otázky".

 K tomu:

Televizní Němcová: Co z ní zase udělali?

4. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Božena, TV miniserie...šlo to ztuha, jsa čtenářem prof. Janáčkové, která o Němcové napsala ty nejlepší studie v ČR a je editorkou jejich dopisů, jsem půl 1. dílu trochu trpěl, co to zas z BN udělaly (3 ženy tvůrkyně), jakkoli věcně se vlastně drží výkladu Janáčkové, píše Petr Fischer.

Jenže zprvu podivný naturalistický romantismus s všudypřítomným klavírem (Jakub Kudláč promine), který až moc zaobluje drsnou sociální realitu. Barunka trochu chycená Viktorčiným přírodním blázněním. Klišé a laciný sex z 21. století, když už, tak na stole či na futrech, neb Němec je drsný "chlap". Rozhovory z dnešní doby...

Pak startuje proces Němcova uznání Boženy, a ten film velmi roste. I díky Janu Hájkovi, jemuž se Němec daří víc než Barbora (Božena) Anně Kameníkové.

Božena Němcová v televizi

4. 1. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Nad Boženou Němcovou a národním obrozením


Přiznám se, že jsem od Boženy Němcové nic kromě pohádek nečetl. Babičku jsem viděl jako film (myslím i několikrát) a od četby mne to odradilo. Na druhé straně jsem samozřejmě četl mnoho o Boženě Němcové a jako člověk mi je a vždy byla velmi sympatická. Byla mi vždy opakem toho školského a lidově zbožného přístupu, s nímž je opěvována.

Vynikající německý (!) film o Boženě Němcové, kteří Češi ignorovali

4. 1. 2021 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

 

Když už mluvíme o nynější minisérii České televize o Boženě Němcové, je záhodno připomenout velmi dobrý německý film o Boženě Němcové A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu, který Češi v podstatě ignorovali, přestože v něm hraje celá řada českých herců.

Připomínám ze své recenze tohoto filmu z roku 2006:

Česká mutace byla také natočena, takže dialogy v češtině jsou nahrány, ale ostudné je, že se za dva roky od vzniku filmu nenašly peníze na zpracování české zvukové stopy - takže výborný film o Boženě Němcové s celou řadou českých herců existuje jen německy. Příští rok má přijít do českých kin (v německé verzi, s českými titulky) v rámci Projektu 100 AČFK.

O německém filmu o Boženě Němcové režiérky Dagmar Knoepflové A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu  ZDE

Greta Thunberg: Nebudu kritizovat ty, kdo chtějí létat

4. 1. 2021

čas čtení 2 minuty"Přestala jsem si kupovat nové šatstvo, ale neodsuzuju ty, jejichž životní styl je méně ekologický," konstatovala Greta Thunbergová v rozhovoru, který s ní v neděli publikoval týdeník Sunday Times k jejím 18. narozeninám.

Thunbergová, jejíž školní stávka v roce 2018 se proměnila v globální hnutí mládeže, přestala před několika lety létat letadlem a namísto toho cestuje lodí. Je vegankou a konstatuje, že přestala konzumovat "věci".

Kde vlastně leží Betlém?

4. 1. 2021 / Jiří Kalát

čas čtení 7 minut

Zrovna byly Vánoce a na mnoha místech jsme viděli jesličky s Ježíškem, Marií, Josefem, hvězdou, oslíky atd. Příběh zrození se odehrává na Blízkém východě ve městě Betlémě. Turisté ho často navštěvují během dovolenkové cesty “po Izraeli”, to je ale matoucí, jelikož aniž to tuší, navštěvují Palestinu, což jim v CK většinou zapomnou říct. Jak jim ale teď vysvětlit, že místo narození Páně je na palestinských územích? Není to pouze Betlém, ale i další místa jako Jericho, Mrtvé moře nebo Mar Saba, ta totiž neleží v Izraeli, ale v Palestině.

Británie, jako Česko. Obě země se v pandemii propadají do katastrofy

2. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Ekonomický analytik Paul Mason. To, co píše, platí stejně pro Británii jako pro Česko:

Uzavřete školy. Zaveďte celostátní lockdown. Univerzální základní příjem pro všechny, dokud nebude virus na ústupu. Masivní dotace a investice do akcií soukromých podniků, aby nezkolabovaly. Celostátní mobilizaci, aby se zabránilo zahlcení zdravotnictví - teď to zní radikálně. V polovině ledna to znít radikálně už nebude.

A je nutno potlačit dezinformace!

Rozhovor Britských listů 350. Koronavirus: Je to celé komplot!

1. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaNa Nový rok 2021 se redaktoři a autoři Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous ohlížejí na právě minulý rok a usuzují, co se v nynější krizi stane v následujících měsících. Je zapotřebí solidarity a sociální soudržnosti. Závisí na společenských elitách, zda se dokáží dát dohromady, spojit se a sdělovat přesvědčivě a jednotně veřejnosti, co je v této chvíli nutno dělat. Bez dodržování karantény a zásadních protikoronavirových opatření a bez rychlého a systematického protikoronavirového očkování zemře mnoho lidí. Pryč s dezinformačními nesmysly! Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. ledna 2021.

Případ Jiří Lof: Kdo pronajme byt beznohému invalidovi?

31. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

Žijeme vlastně jen díky pomoci čtenářů BL.

Dobrý den vážený pane Čulíku.

Situace je taková, že nevím, co bude začátkem ledna, předpokládám že nás přijdou vyhodit,  hned jak budou moci, píše Jiří Lof.

Pan domácí má podle všeho Covid a vymahači se neozvali, počítám, že jen čekají, až budou moci, a přijdou nás vystěhovat.

Můj zdravotní stav je i nadále špatný, nedaří se porazit infekci v pahýlu po amputaci z října. A to jsem byl listopad a prosinec pod silnými ATB. To celé provází boj s bolestmi, jak fyzickými, tak fantomovými.

Beru několik silnych tablet na různé bolesti, plus opiátové náplasti, celkově jsem velmi slabý, i díky tomu že mi nejede srdce ani na poloviční výkon. Je to  život ležící mrtvoly, která se občas posadí trošku nají  a zase odpadne. Nebýt Martiny, která se o mě stará a nutí mě jíst, už jsem to snad zabalil a ukončil. 

Hledáme jiný byt, levný a současně vyhovující požadavkům na invalidní vozík a další moje současné potřeby. Bytů je podle všeho dost, ale najít takový, jaký potřebuji já, zase tak jednoduché není.

Dva ze čtenářů BL nám nabídli pomoc se stěhováním, jak finanční, tak fyzickou.

Snad se najde víc takových dobrých lidí, kteří pomáhají, protože celá tahle pandemie za sebou nechá tisíce lidí v situaci v jaké jsme se ocitli my.

Jsme moc vděční za každou pomoc, žijeme vlastně jen díky pomoci čtenářů BL.

Ptal jsem se na možnost přidělení bezbariérového bytu. Bohužel Praha 11 nemá jediný volný bezbariérový byt. Magistrát hlavního města Prahy snad nějaké byty má, ale přidělení trvá minimálně rok, spíše dva, dle vyjádření paní z Prahy 11, přímo na magistrát jsem se zatím nedovolal.

Proto hledáme normální nájem u majitele s tím, že hledám byt, odkud mohu na vozíku alespoň vyjet z bytu, v současném krásném bytě mám tu smůlu, že jde o snížené přízemí a osm schodů je nepřekonatelná překážka.

Velkou radost mám z toho, že od ledna budu mít všechny dávky, na které mám nárok, úřad konečně uznal, že jim nedlužím a nárok na dávky mám. Sociální pracovnice, především paní Bělčíková, ale i další vzaly můj případ pořádně do rukou a všechno je na dobré cestě.

I díky tomu věřím, že celá situace dopadne dobře a zvládneme se přestěhovat, aniž bych mezitím skončil na ulici.

Moc prosím o pomoc, situace je děsivá, snažím se vidět optimisticky, ale už nemám sílu. Žebrám tu o pomoc, protože jsem v koncích a nemám na koho se obrátit.

Prosím vás o zveřejnění moji prosby. 

Moc prosím čtenáře BL o pomoc při rychlém hledání bytu, každý z vás má známé a kamarády, zeptejte, zda neví o vhodném bytě pro jednoho beznohého invalidu. Velikost bytu 2+1,3+kk, 3+1. S celkovým nájmem ideálně do 16000.

Spousta domů má v dnešní době bezbariérový vchod do domu, výtah a vchod do bytu kterým vozík projede.

Pohyb po bytě a přesun do koupelny a na WC zvládám díky pojízdné židli.

Nepotřebuji tudíž úplně bezbariérový byt, stačí vhodný vchod do domu a bytu.

Uvítám i nabídku fyzické pomocí se stěhováním, nebo pomoc finanční.

Každá pomoc je vítána, protože já jsem úplně na dně, ale úplně.

Moc děkuji všem a přeji štěstí a zdraví v Novém roce.

Jiří Lof

jiri.lof@gmail.com

* * *

Aktualizace: Reagoval primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib:

Primátor reagoval na tento tweet:

Boris Johnson by dnes prohrál volby a přišel by o své poslanecké místo

3. 1. 2021

čas čtení 2 minutyBritští voliči zuří nad tím, jak si Johnson "poradil" s covidem a s brexitem


Britská veřejnost je hluboce nespokojena s tím, jak vláda Borise Johnsona přistupuje ke koronavirové pandemii a co udělala s brexitem. Vyplývá to z nového, zdrcujícího průzkumu veřejného mínění.

Kdyby se zítra v Británii konaly všeobecné volby, ani konzervativci ani labouristé by nezískali většinu. Pro Borise Johnsona je znepokojující, že by konzervativci přišli o 81 poslaneckých křesel, což by zklividovalo jejich většinu 80 křesel, kterou získali ve volbách v prosinci 2019.

Hospodaření OSBL za listopad 2020

11. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

V listopadu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 63 069.12 Kč výdaje byly tentokrát  81 281.50  Kč. Zůstatek ke konci lsitopadu  byl 25 509.81 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci listopadu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Petr Pithart osmdesátiletý

2. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Blahopřejeme.

Britským listům poskytl Petr Pithart tyto čtyři zajímavé rozhovory:

Rozhovor Britských listů 220. Petr Pithart o ohrožení demokracie. "Netušil jsem tu sílu minulosti"

 

 
Rozhovor BL 232: Petr Pithart: Osmašedesátý byla jediná doba, kdy jsem věřil, že svět může být  lepší


 
Rozhovor Britských listů 233. Petr Pithart: Proč byli politikové Pražského jara tak zbabělí?Rozhovor Britských listů 234. Petr Pithart: Normalizace. Byla to éra bezčasí

Babišův pozoruhodně bolestínský novoroční projev

2. 1. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Na novoročním projevu Andreje Babiše mě zaujalo, jak pozoruhodně byl ve své první části bolestínský. "Když jsem s vámi mluvil ve svém novoročním projevu loni touto dobou, absolutně jsem netušil, co přijde."

Člověk měl z toho projevu tak trochu dojem, že jedinou obětí je Andrej Babiš, a že všechno šlo tak dokonale, než se mu osobně pomstila pandemie.

Zajímavé je, že stejně bolestínsky se chová britský premiér Boris Johnson. K tomu píše v sobotu sžíravě komentátorka Marina Hyde, a platí to stejnou měrou i pro Babiše:

"Jsme neustále podrobováni sebedramatizujícím projevům, jak Boris Johnson nenávidí skutečnost, že musí zavádět nová opatření proti viru. Na to je jediná důstojná odpověď: Nám je ale úplně jedno, jaké máte pocity. Vy jste proboha přece premiér. Lidi, kteří vás poslouchají, máte vy vést. Nejsou váš psychoterapeut." ZDE 

Celkově byl Babišův projev zopakováním známých věcí, včetně pochvaly za to, že se letos na jaře Češi chovali nesmírně odpovědně, i kritiky za to, že se od podzimu už zase tak odpovědně nechovají.

Velmi důležité je, že - podobně jako v jiných zemích - Babiš pochválil to, čemu v Británii říkají "hrdinové" - lidi ze zdravotnictví, z klíčových služeb, stejně jako osoby, které z vlastní iniciativy začaly pomáhat druhým, první paní, která na jaře začala šít roušky, lidé, kteří začali dodávat potraviny starším spoluobčanům...

Důraz na solidaritu a odpovědnost za spoluobčany je klíčový. Lidé, kteří nenosí roušky, nebo je nenosí pořádně,  nebo odmítají očkování, mají na rukou krev. Babiš tohle tak otevřeně neřekl, avšak význam společenské solidarity zdůraznil.

Lze pozitivně kvitovat i Babišovo přiznání, že si není jistý, co udělal s vládou dobře a co špatně, přiznání, že dělal chyby. Bohužel, to přiznání nešlo dostatečně daleko, protože Babišovo jednání během této pandemie je charakterizováno zdržováním, nerozhodností a rozmělňováním doporučování od zdravotníků a vědců.

Hlavní potíž s Babišem je, že on sám je nerozhodný chaotik, jenže chce o všem rozhodovat jen osobně a k rozhodování nepustí schopnější lidi, z obavy, že by převzali od něho moc. Nedůvěra vůči potenciálně schopnějším osobám je problémem, který situaci v ČR ochromuje. Je to podobné jako v Británii, kde Boris Johnson vyhodil z vlády, z parlamentu a ze své strany všechny schopné konzervativce, aby mu nekonkurovali.

Dobrou zprávou je, že Babiš a jeho vláda zajišťují pro české občany z Evropské unie miliony vakcín, otázkou ovšem je, zda se ty vakcíny skutečně podaří zajistit (v současnosti je jich nedostatek) a zda se skeptickou českou veřejnost podaří přesvědčit, aby se nechala očkovat.  Pokud ne, bude následovat katastrofa, protože je svět nyní ohrožen novým, vysoce nakažlivým kmenem koronaviru, který se už rozšířil do více než 30 zemí. I tak se nákaza v ČR šíří bezprecedentní silou. Jinou otázkou je, problém infrastruktury a technologických řešení: dokáže Babiš skutečně rychle zorganizovat očkování až půl milionu lidí týdně?

Vážným nebezpečím v zemích jako ČR, kde se koronavirus nyní šíří v podstatě bez jakýchkoliv zábran, je skutečnost, že při volném komunitním šíření virus společností má virus možnost mutovat. Hrozí tak nebezpečí vzniku nových kmenů.

Vysmátá a nevysmátý

1. 1. 2021 / Milan Kohout

čas čtení < 1 minuta

Posílám novoroční pozdrav z našeho reálného bostonského kapitalismu nazvaný “Vysmátá a nevysmátý”, píše Milan Kohout.

Když člověk jede v této době ulicemi některých částí Bostonu, tak mu nemůže uniknout, že se zřejmě zvýšil počet bezdomovců oproti předchozím rokům.

Nicola Sturgeonová Evropské unii: Nezhasínejte. My se brzo vrátíme

1. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Skotská premiérka Nicola Sturgeon o půlnoci na Silvestra: Skotsko se brzo vrátí, Evropo. Nechte rozsvíceno.Komentáře:  Tyto dvě země (Skotsko a Anglie), ačkoliv zeměpisně blízké, se zdají být v současnosti politicky nesmírně vzdálené. Jedna z nich jde správným směrem a ví, co dělá, druhá se snaží prožívat znovu imaginární minulost.

Skotsko má sny o budoucnosti.
Anglie má fantasmagorie o minulosti.


Jenže Londýn, který má dvakrát tolik obyvatel jako celé Skotsko, tedy více než 10 milionů, všechna velká anglická města, drtivá většina mladých lidí a všichni angličtí občané se vzděláním jsou také pro členství Británie v Evropské unii. To, co udělali Johnson a jeho ultrapravicová ekipa v Konzervativní straně, poté, co ze strany loni vyloučili všechny rozumnější a schopnější konzervativní politiky, je v dlouhodobější perspektivě neudržitelné. Je zajímavé, jak dlouho dokáže vládní skupina prosazovat politiku, proti níž je většina národa. Ovšem Angličani nejsou zvyklí protestovat a dělat revoluce. Jsou nesmírně poslušní. Co bude dál, bude zajímavé. Komentátoři poukazují na to, že dohoda, kterou Johnson uzavřel s Evropskou unií dne 24.12. 2020, je pro Británii tak nevýhodná a začne se to projevovat tak brzo, že podnikatelské kruhy budou na vládu vyvíjet nátlak, aby se podmínky změnily. Dohoda, jejímž prostřednictvím Brusel donutil Londýn v podstatě přijmout všechny jeho podmínky, je strukturována tak, aby mohla být měněna a přímo otevírá Británii možnost k návratu do EU. Pozorovatelé však varují, že Brusel nebude chtít přijmout zemi, která bude ohledně členství EU trvale rozhádaná. Naproti tomu je prý Evropská unie absolutně ochotna přijmout Skotsko, kde je už od referenda o Brexitu v červnu 2016 supermajorita pro setrvání v EU a podpora členství v EU tam v poslední době ještě výrazně vzrostla. Hlavním problémem pro vyhlášení samostatnosti Skotska by byla celní hranice mezi Skotskem a Anglií, která by se stala pevnou hranicí mezi EU a Anglií. Vzhledem k tomu však, že obchodní výměna mezi Británii a EU je podle Johnsonovy dohody bezcelní, i když bohužel zatížená byrokracií celních prohlášení, podobné poměry by mohly být zavedeny na hranici Skotsko-Anglie, vzhledem k tomu, že už existují na hranici Anglie-Severní Irsko. Severní Irsko setrvává v jednotném evropském trhu a v celní unii.

Daily Mail, ultrapravicový deník, vlastněný oligarchou žijícím v zahraničí, proslulý tím, že v třicátých letech podporoval Hitlera (české pravicové deníky jako Novinky.cz ho rády citují, nevědouce, že i Wikipedia ho odmítá používat jako zdroj, protože to, co Daily Mail publikuje, je nespolehlivé) zuří nad tím, že londýnský muslimský labouristický starosta "tajně" uspořádal o půlnoci na Silvestra "levicové" rachejtle, při nichž promítal na oblohu vlajku Evropské unie, symbol britského státního zdravotnictví NHS (které je klíčové v dnešní pandemii, konzervativci ho však chtějí dát na pospas americkým zdravotním firmám a zprivatizovat ho) a sevřenou pěst hnutí Black Lives Matter. Sadiq Khan na Nový rok dopoledne píše k tomu ironicky: "Ještě někdo souhlasí, že to bylo opravdu dobré?"

Daily Mail

Průběžné zpravodajství:

Nově zvolený americký kongresman (41) zemřel na koronavirus

31. 12. 2020

čas čtení 9 minut

Foto: Nově zvolený republikánský kongresman Luke Letlow (41), který právě zemřel na koronavirus. Neměl žádné nemoci.


Počet nakažených v ČR se blíží tři čtvrtě milionu. V ČR je už registrováno  už 735 469 nakažených osob.   Na Nový rok 2021 bylo v ČR  registrováno  3441  nových nákaz, ovšem o svátcích a o víkendech se v ČR řádně netestuje.   Celkem zemřelo už 11 827 osob,  je to denní nárůst mrtvých o  116 osob, v nemocnicích je 5777 lidí. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Spojené státy očekávají povánoční vlnu koronavirových nákaz a úmrtí. Počet mrtvých v USA se blíží 350 000. Na Nový rok USA zaznamenaly 160 606 nových denních nákaz a 2051 úmrtí. Celkový počet nákaz v USA je 20,1 milionu a zemřelo 347 788 osob.

- Rusko očkovalo více než 800 000 lidí a více než 1?5 vakcín bylo rozesláno po zemi. Očkované osoby dostanou elektronický očkovací průkaz. Ruské ministerstvo zdravotnictví provozuje databázi Rusů, kteří byli očkováni vakcínou Sputnik V.

- Britské školské odbory žalují ministerstvo školství. Požadují, aby v zájmu bezpečnosti práce byly všechny školy v Anglii uzavřeny alespoň čtrnáct dní.

- Izrael naočkoval už více než milion osob.

- Indie oficiálně schválila vakcínu Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca. První dávky této vakcíny se také rozvážejí do britských nemocnic. Tuto vakcínu je možno skladovat v normálních ledničkách, nepotřebuje extremní zmrazení.

- Do půlnoci na Silvestra byly v USA očkovány proti koronaviru jen asi tři miliony Američanů, cílem federální vlády bylo do konce roku 2020 proočkovat dvacet milionů Američanů. Za poslední tři dny roku 2020 zemřelo v USA na koronavirus více než 10 000 lidí. Celkem už v USA zemřelo na koronavirus skoro 350 000 osob. Distribuce vakcíny v USA je charakterizována jako chaotická a nekompetentní.  ZDE 

30689

Varování lékaře: "Vakcína proti COVID-19 může vést k vaší robotizaci"

31. 12. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minutDemonstrativní injektáž premiéra na situaci pravděpodobně nebude mít vliv. Lidi, kteří premiérovi nevěří, nemají sebemenší důvod nechat se přesvědčit, že se premiér nechal očkovat skutečně, případně že obsahem byla vakcína proti COVID-19.

Situace je - zdá se - kritická. Dezinformace se v různých podobách přelévají mimo jejich obvyklé hranice vymezené některými zdroji, distribučními sítěmi a pravidelnými odběrateli.

Existuje příliš mnoho zdánlivých autorit, o které se lidé odmítající očkování proti COVID-19 mohou opírat ve svém skálopevném přesvědčení, že jde o spiknutí, bezostyšný business a hazardování s lidským zdravím či dokonce jakýsi novodobý holocaust.

Pokud nedojde k masivnímu spojení elit na podporu očkování, případně pokud k tomu nedojde pod tlakem větších okolností, hrozí nejen úmorná a zoufalá agónie více či méně přísných omezení, ale i další propad české společnosti do vysoce zánětlivého konfliktu, v němž už se kvůli průsaku dezinformací do běžných postojů ocitáme.

Nyní ale nejde o průsak. Plácáme se v dezinformačním kalu a fakt, že proti sobě v této bahenní bitce stojí lidé, kteří dezinformací obvykle ruku v ruce zneužívají (jako třeba Zeman s Klausem) je jen malou útěchou.

 16307

Do nového roku. Zničíme tupou konstrukcí umělé inteligence lidstvo?

31. 12. 2020

čas čtení 9 minut

(Argumentace profesora Russella je doprovázena vysvětlujícím videem, klikněte na článek, viz níže)

Stuart Russell, profesor počítačové vědy: Co je to, co nám dává moc nad světem? Je to skutečnost, že jsme nejinteligentnější. A co se stane, až nebudeme nejinteligentnější? Jak budeme udržovat svou moc nad těmito věcmi, které jsou daleko inteligentnější než my, a proto daleko mocnější než my? Většina pozorovatelů a expertů říká, že jsme na cestě směřující k nadlidské inteligenci. A nejsme připraveni na její úspěch.

Takže investujeme stamiliardy dolarů do technologie, která, jestliže bude nakonec úspěšná, může znamenat konec civilizace. Mohla by to být obrovská katastrofa.

Už teď dochází k četnému zneužívání technologie. Například autonomní zbraně, které jsou řízeny softwarem umělé inteligence. Ty jsou už schopny vyhledat potenciální cíle, rozhodnout, koho usmrtit a zabít ho. Vzhledem k tomu, že to nevyžaduje žádný dohled člověka, jedna osoba může zahájit útok miliony zbraní. Mohou být selektivní, tak například můžete zabít všechny muže od 12 do 74 let, nebo příslušníky určité etnické skupiny. Nezanechají za sebou obrovský radioaktivní, kouřící kráter, jsou levné a je lehké je vyrábět v obrovském množství.  Je těžko z jakéhokoliv úhlu pohledu říci, že nejsou nebezpečnější než jaderné zbraně.

Rozhovor Britských listů 349. Pandemie. Znamená to, že Babiš a Zeman končí?

30. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaKoronavirová pandemie je pro Českou republiku zásadní zatěžkávací zkouškou. Vyjevila, že státní služba a vládní instituce jsou chabé, nefunkční a nepevné a jejich neefektivní, chaotická reakce vede společnost do katastrofy.  Ohrožuje životy starších lidí.  Urychluje pandemie odchod posledních postkomunistických veteránů Babiše a Zemana? O poněkud dramatickém vývoji v České republice od letošního jara se na sklonku roku zamýšlí Jan Čulík v rozhovoru s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 30. prosince 2020.

Extrémní počasí v roce 2020: záplavy, bouře a pronikavé vedro

31. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

V tomto roce bylo dosaženo několik nepříjemných rekordů v počasí. Uplynulý měsíc se stal nejteplejším listopadem v dějinách měření teplot. Totéž se týká letošního ledna, května a září. Rekordní teploty byly zaznamenány od Arktidy po Antarktidu. V Austrálii, na Sibiři a v Kalifornii došlo k rekordním požárům. V Atlantském oceánu zuřily rekordní bouře. Led v moři Laptěvů se začal formovat později, než je obvyklé, informuje list Guardian.

30097

Hloupnutí pod tlakem moci

31. 12. 2020 / David Marenčák

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Hloupost lidská není binární veličina, každý jsme někdy hloupý – někdo více, někdo méně; hloupost není závislá na statusu, vzdělání, funkci ani ničem jiném.

Nepřestává mne tak fascinovat masové zhloupnutí davů, kdy z do jisté míry oprávněného zklamání institucemi, autoritami se lidé přimknou ke stokrát horším „omylným“ lidem a skupinám, které lžou profesionálně a zcela otevřeně jen pro získání bulvární popularity (nejrůznější hoaxy a tolik propírané dezinfo a infotainment weby, statusy na sociálních sítích, kde lež má desítky tisíc sdílení a uvedení na pravou míru jen ty desítky apod.).

 

Expertka z OSN: Americké sankce proti Sýrii by měly být zrušeny

31. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Zvláštní zmocněnkyně OSN pro lidská práva Alena Douhan v úterý oznámila, že unilaterální americké sankce proti Sýrii, které jsou zacíleny na vládu prezidenta Bašára Asada by měly být zrušeny. Douhan varovala, že sankce – navzdory tvrzení Trumpovy vlády a lídrů Kongresu – mohou ubližovat běžným Syřanům, jejichž země je zničena dlouholetým konfliktem, píše na webu commondreams Jessica Corbett.

Arogance supervelmoci: Donald Trump povolil Íránu import vakcíny proti covidu-19

31. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Americký prezident Donald Trump poskytl Teheránu povolení, aby si mohl koupit vakcínu proti koronaviru. Chvilku se nad touto zprávou zamyslete: Spojené státy dovolí Íránu, aby neměl koronavirus? Perská velmoc je nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě, neboť registruje 1 194 963 nákaz v 80 milionové populaci, píše Juan Cole.

U malého počtu covidových pacientů se vyvinuly závažné psychotické symptomy

31. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

Většina z těchto pacientů neměla v minulosti psychické onemocnění a začala trpět psychotickými poruchami několik týdnů poté, co se infikovala koronavirem. Očekává se, že těchto případů nebude mnoho, nicméně jsou hlášeny z celého světa.

Doktor Hisam Goueli dokázal okamžitě konstatovat, že pacientka, která v létě dorazila na psychiatrickou kliniku na Long Islandu, měla neobvyklé problémy. 42letá fyzioterapeutka a matka čtyř dětí nikdy netrpěla žádnými psychiatrickými obtížemi, které se neobjevily ani v její rodině. Přesto tato žena vzlykala a tvrdila, že viděla, jak její dvě děti ve věku dvou a deseti let byly otřesným způsobem zavražděny – a že ona sama zosnovala plán na jejich násilnou smrt, píše Pam Belluck v New York Times.

Jak se mění západní vidění světa v protizápadní

30. 12. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 9 minut

Foto: Fjodor Bondarčuk

Co pojí dohromady ruského herce a režiséra Fjodora Sergejeviče Bondarčuka s českým spisovatelem, scénáristou a režisérem Josefem „Habasem“ Urbanem?

Nejočividněji je to film „7 dní hříchu“ z r. 2012, který natočil režisér Jiří Chlumský na motivy stejnojmenného románu Josefa Urbana, a pro který Urban napsal také scénář. Fjodor Bondarčuk, syn světoznámého sovětského režiséra a herce Sergeje Fjodoroviče Bondarčuka podepsaného pod monumentální filmovou adaptací Tolstého „Vojny a mír“, se pak ve snímku zasazeném do dramatických dnů konce druhé světové války na severní Moravě zhostil role majora Uvarova.

Rozhovor Britských listů 346. Očkování: S lidmi se musí mluvit

19. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta
Bohumil Kartous hovoří s Ivanem Manolovem, kreativním ředitelem agentury Boomerang a spoluzakladatelem kampaně Nelež, o podezřelé zakázce na komunikační kampaň ministerstva zdravotnictví, na kterou je pouze 5 dní (včetně víkendu) a v jejímž zadání není téma očkování, i o vlivu dezinformací a "vlažném" postoji české politické reprezentace k nim. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, začátkem příštího týdne.

Bernie Sanders požaduje, aby Senát hlasoval o další pomoci pracujícím Američanům

30. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila opatření, které by zvýšilo hodnotu stimulačních šeků pro pracující Američany z 600 dolarů na 2000 dolarů. Návrh zákona putoval do Senátu, kde nastala patová situace. Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v úterý prohlásil, že zahájí proces, během nějž bude tento návrh posouzen. Sněmovna reprezentantů také přehlasovala veto prezidenta Donalda Trumpa týkající se rozpočtu pro Pentagon ve výši 740 miliard dolarů.

Rozhovor Britských listů 348. České Vánoce ve stínu lichvy, exekucí a bezdomovectví

25. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaVánoce byly původně kolektivní událostí, při nichž se činilo dobro bližním. Zdegenerovaly v moderní době konzumerismem a uzavřením rodin do soukromí, mimo veřejný prostor. Můžeme bez pocitu viny užívat si Vánoc v zemi, kde deset procent obyvatelstva trpí lichvou a exekucemi? Nad posunutím významu Vánoc se v rozhovoru s Janem Čulíkem zamýšlí sakristán  Českobratrské církve evangelické Zdeněk Bárta. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. prosince 2020.

Rozhovor Britských listů 347. Vánoce jsou o povýšení slabých, chudých a bezmocných

22. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaK čemu jsou Vánoce? Co samota? Co rodinné vztahy? Co má s významem Vánoc společného Jaroslav Dietl? Jak se k Vánocům stavějí Češi? To jsou některé otázky, které v dnešním vánočním rozhovoru Britských listů řeší Jan Čulík s historikem a teologem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 23. prosince 2020.

Uvězněni na hranici

29. 12. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Foto: Anglické úřady nedovolily dárcům z řad občanstva poskytnout tisícům uvízlých řidičů potraviny a humanitární pomoc, samy jim ji neposkytly. Obsah dvaceti nákladních vozidel musel být uvízlým řidičům předán ručně dírou v plotě.


Kdyby nedošlo k vzpouře polských kamionistů v Doveru, jejich problémy by trvaly ještě déle. "Vstoupili jsme do opačného pruhu dálnice a zablokovali jsme. Po vyjednávání s policií jsme odtamtud odešli, ale řekli jsme jí, že jestliže nezačnou brzo provádět testování, zablokujeme tu dálnici znovu. Až poté byly - během hodiny - zahájeny testy," řekl Tomasz Bis, řidič z města Stalowa Wola, který na dálnici M20 u Doveru strávil tři dny.

Největší dopravní zácpa v historii Anglie

Problémy v Doveru zintenzivňovaly nejméně od poloviny prosince. Britové, obávající se brexitu, začali hromadit zásoby všeho, takže týden před Vánoci byla u Doveru dlouhá fronta kamionů směřujících zpět na kontinent a čekající na přeplavbu. Když byl objeven nový, nebezpečný kmen covidu-19, způsobilo to uzavření přístavu v Doveru a Eurotunelu, kudy v průměru projíždí 7 nebo více kamionů za minutu. Během několika hodina začala být situace dramatická.

Rozhovor Britských listů 345. Pandemie v ČR ekonomicky postihla 15% obyvatelstva s dětmi

18. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaSociolog Daniel Prokop s kolegy provedl rozsáhlý průzkum o ekonomickém dopadu pandemie na obyvatelstvo České republiky. 15 procentům lidí s dětmi v ČR poklesl v pandemii příjem alespoň o 30 procent. Krize postihla především lidi, kteří měli nestabilní úvazky. Statistiky je řádně nezaznamenávají. O podrobnostech tohoto průzkumu hovoří s Danielem Prokopem Jan Čulík. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. prosince 2020.

Odpustit neznamená zapomenout

30. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V článku Jonathana V. Lasta "Republikánská strana jako totalitní stát" nalezneme citace pasáží Havlovy "Moci bezmocných" (pdf) věnovaných příslovečnému zelináři. Podobně jako Havlův tupě konformní prodavač, také typický příznivec Donalda Trumpa v Republikánské straně nikterak neřeší smysl či hypotetickou pravdivostní hodnotu výroku, který bez výhrad bezmyšlenkovitě podporuje ("Proletáři všech zemí, spojte se!", "Tyhle volby jsou zfalšované!"). Jediným důvodem přihlášení se k oficiálnímu heslu je nikoliv snad stav světa, ale fakt, že s výrokem přišla nezpochybňovaná a nekritizovatelná "autorita".

Průběžné zpravodajství:

ČR zaznamenala dosud nejvyšší denní počet infekcí: 16 329

29. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

V ČR je už registrováno  už 701 622 nakažených osob.   V úterý 29.12. bylo v ČR  registrováno  16 329 nových nákaz.   Celkem zemřelo už 11 429 osob,  je to denní nárůst mrtvých o  127 osob, v nemocnicích je 5712 lidí, je to denní nárůst o 317 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.


- Česká republika je jednou z nejpostiženějších zemí světa, píše Guardian. ZDE 

- Britský regulační orgán schválil vakcínu Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca. Vakcína může být skladována a dopravována při teplotě normálních ledniček 2-8 stupňů Celsia, takže její distribuce praktickým lékařům může být rychlá. 4 miliony vakcín je už k dispozici, britská vláda objednala 100 milionů kusů této vakcíny. ZDE 

- Nový kmen koronaviru B117, který byl objeven v anglickém hrabství Kentu a mezitím se rozšířil po celé Anglii a do řady zemí světa, je o 56 procent nakažlivější než původní koronavirus a působí vyšší virovou nálož v krvi. Asi 35 procent pacientů infikovaných tímto novým kmenem mělo vyšší virovou nálož. Nový kmen nezpůsobuje horší onemocnění než starý, ale protože se šíří intenzivněji, vede k většímu počtu mrtvých. ZDE 

- Ve Wuchanu bylo koronavirem zřejmě nakaženo téměř 490 000 lidí, zjistila studie. Je to desetkrát více než oficiální čínský údaj. Bylo to zjištěno testováním protilátek v krvi obyvatelstva. ZDE 

- Britové jsou zděšeni úterním denním nárůstem infekcí, který je rekordně nejvyšší od začátku pandemie. V úterý bylo registrováno 53 135 nových denních nákaz. Je to podstatně více než v pondělí, kdy bylo zaznamenáno v Británii 41 385 infekcí. Je to však pořád ještě na počet obyvatel MÉNĚ, než kolik infekcí bylo v úterý 29.12. zaznamenáno v ČR, totiž 16 329,, což by v přepočtu podle počtu obyvatel bylo v Británii 100 720 nákaz. Za posledních 24 hodin v Británii zemřelo na koronavirus 414 osob. Český denní počet mrtvých na počet britských obyvatel by byl 783.

- Skotská premiérka Nichola Sturgeonová důrazně apelovala na občany, aby na Silvestra nevycházeli z domovů a neshromažďovali se k oslavě příchodu Nového roku.

- V anglickém městě Romford stojí před nemocnicí desítky sanitek s pacienty postiženými covidem-19. Jsou ošetřováni v sanitkách, v nemocnici pro ně už není místo.

V Británii bylo 26. 12. poprvé vyrobeno větrníky celých 50,7 procent celostátně spotřebované elektrické energie

29. 12. 2020

čas čtení 1 minuta


Více než polovinu denní britské spotřeby elektřiny vyrobily v sobotu 26.12. větrné elektrárny. Především v důsledku koronavirové pandemie zaznamenává Británie v roce 2020 dosud nejekologičtější rok.

V sobotu byla Británie postižena bouří Bella, která přinesla poryvy větru až v rychlosti 160 km/h. Znamenalo to, že větrné elektrárny vyrobily celých 50,7 procent veškeré denní spotřeby britské elektrické energie.

Vakcína

29. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Vakcína. Musím o tom mluvit, píše europoslankyně Markéta Gregorová.

Nejen proto, že covid19 ukázal v plné polní, čeho jsou dezinformátoři schopni - jede dál i na poli vakcín a bude to mít vliv na život a zdraví nás všech. Nejčastější obavy, které kolem sebe slyším (a nejedná se o konspiraci typu vpravování čipů do těla), jsou: “Jak je možné, že je vakcína tak rychle hotová? Můžu tomu vůbec důvěřovat? A co dlouhodobé účinky?”


Virus nezná státní příslušnost

29. 12. 2020 / Giorgio Cadorini

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Ministerstvo zdravotnictví ČR nám dnes sdělilo:

Vážený pane redaktore,

antigenního testování se mohou zúčastnit všichni pojištěnci v ČR, kteří se prokáží průkazem pojištěnce nebo náhradním dokladem.

S pozdravem

Mgr. Barbora PETEROVÁ
tisková mluvčí
vedoucí tiskového oddělení

Zavádějící je tedy naštěstí pouze ten leták. - A na dotaz o očkování jsme dostali ještě tuto odpověď:(JČ)


Očkování na covid-19 je dobrovolné a jedná se o službu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Bezplatně jej tedy mohou absolvovat osoby, které jsou účastny systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, resp. osoby, které jsou jim postaveny na roveň - tedy například osoby, které mají v České republice nárok na plnou péči podle evropských koordinačních nařízení.

S pozdravem

Mgr. Barbora PETEROVÁ
tisková mluvčí
vedoucí tiskového oddělení

 

* * *

Dnes jsem dostal informační leták Ministerstva zdravotnictví ČR o dobrovolných testech na COVID-19 (v. příloha), píše Giorgio Cadorini. Na konci první strany je položka:

Kdo se může nechat otestovat?

Odpověď: Všichni občané ČR (vyvedeno tučně a červenou barvou)


    Tedy se to netýká neobčanů ČR trvale žijících na území ČR (kteří také platí daně a zdravotní pojištění). Nebo je druhá možnost: ministerstvo předpokládá, že všichni neobčané ČR jsou z definice nakaženi a test pro ně nemá smysl.

Proč se nechám očkovat

28. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Přátelé,

stále dostávám spoustu dotazů, proč se chci tak mermomocí nechat očkovat, i když nepatřím do rizikové skupiny, píše Jaroslav Miko.

(Pozn. red. Riziková skupina jsou lidé nad padesát let, avšak velmi vážný průběh onemocnění má i určitá část opravdu mladých lidí. Je to genetická loterie.)

Tak tedy ještě naposledy.🙂

Očkování osobně beru dnes jako akt solidarity.

Jednak solidarity s ohroženou skupinou a také jako solidaritu s touto společností, které jsem součástí.

Jsem přesvědčený, že i přes mírné riziko (pozn. red. Riziko neexistuje. V Británii bylo očkováno už více než 650 000 lidí, bez problémů. Informace o krátkodobých vedlejších příznacích u cca 10 procent očkovaných jsou ZDE )  je očkování jedinou možnou cestou v současné době, jak se z tohoto marasmu vymanit.


Nový kmen koronaviru je všude, a nestačí jen čekat na vakcínu

28. 12. 2020

čas čtení 5 minutCelostátní lockdown je teď životně důležitý, varuje profesor Stephen Reicher


Nový kmen koronaviru změnil charakter této pandemie. Už nečelíme téže situaci jako v březnu, ani jako v listopadu. Naše reakce se také musí změnit.

Nový kmen koronaviru B117 je o 56 procent nakažlivější než předchozí varianty koronaviru. V Británii je pravděpodobné, že do  poloviny ledna bude 90 procent všech případů tento nový kmen koronaviru.

Žádné jednotlivé opatření nebude pro zvládnutí pandemie stačit. Je zapotřebí integrované reakce, která použije zároveň a koordinovaně všech nástrojů, které máme proti infekci k dispozici.

Později...

28. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta

"Proč jste se tedy nenechal očkovat?"

"Protože z toho může člověk na 24 hodin dostat bolení hlavy, únavu a lehkou horečku"!"

Virologické okénko

28. 12. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

(Některé základní věci je zjevně nutno znovu a znovu vysvětlovat.)

Virologické okénko (když si může skladník ve šroubárně číst Vergilia v originále, může i pan inžinýr plkat o virologii, ne?)

Množí se nám tu takový názor, a to, že i naočkovaní lidé mohou přenášet virus - a tedy k čemu je nám mladým a zdravým to očkování, když se tím nic ve vztahu k dalším lidem nezmění, a když pro nás samotné virus není nebezpečím (což je dokonce i celkem blízko pravdy)?

Průběžné zpravodajství:

Britští lékaři, znepokojení novým vysoce nakažlivým kmenem koronaviru, nebyli dosud očkováni

28. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

 Česko se blíží sedmistům tisícům nakažených. Je už registrováno  už 674 340 nakažených osob.  Informace MZČR o "vyléčených" osobách jsou zavádějící, protože 10-20 procent nakažených trpí po dlouhé měsíce tzv. "dlouhým covidem". Není známo, jak české zdravotnictví pomáhá těmto lidem. V neděli 27.12. bylo v ČR  registrováno jen 3372 nových nákaz,  o svátcích a o víkendech se řádně netestuje.   Celkem zemřelo už 11 152 osob, za posledních 24 hodin je to registrovaný nárůst o 108 zemřelých, v nemocnicích je 4626 lidí, to je od včerejška nárůst o 400 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.


- Čína odsoudila na čtyři roky do vězení občanskou novinářku Zhang Zhan za to, že informovala na začátku epidemie o šíření koronaviru ve Wuhanu. Psala o přeplněných nemocnicích a prázdných ulicích. Její informace byly otevřenější než optimistický pohled čínské vlády.

- Stovky britských turistů v karanténě ve švýcarském lyžařském středisku Verbier uprchly v noci a karanténu nedodržely. Poté, co se v Británii objevil nový, nakažlivý kmen koronaviru, nařídily švýcarské úřady britským turistům, kteří přijeli po 14. prosinci,  čtrnáctidenní karanténu. Britové však utekli. Ve Švýcarsku byly registrovány dva případy nového kmene koronaviru a jeden v sousedním Lichtenštejnsku.

- Členské země EU zahájily v neděli masivní očkovací kampaň. V první řadě mají být očkováni starší občané a zdravotníci.

Covid je největší hrozbou psychickému zdraví od druhé světové války

28. 12. 2020

čas čtení 1 minutaČelný britský psychiatr předpovídá, že dopad covidu na nárůst psychických chorob obyvatelstva bude pociťován ještě mnoho let po odeznění pandemie


Dr. Adrian James, předseda britského Královského kolegia psychiatrů varoval, že součinnost covidu-19, jeho sociálních dopadů a ekonomických dopadů má podstatný vliv na duševní zdraví občanů. Jejich potíže budou trvat dlouho poté, co bude epidemie zvládnuta.

Příběh z Biskaje - sami proti čtyřem

28. 12. 2020 / Petr Záras

čas čtení 16 minut

Zkuste si představit osamělý bombardér Wellington československé peruti RAF na patrole nad Biskajským zálivem. Je konec listopadu 1942, počasí není zrovna vlídné a českoslovenští letci na palubě už kroutí několikátou zimu daleko od domova. Ubíjející, ale důležitá a nebezpečná protiponorková služba - kdo se jednou v rádiu odmlčí, už se obvykle na základnu ve Walesu nevrátí. Najednou se v blízkosti letounu objeví hned čtveřice německých dálkových stíhaček. Jak tohle asi může dopadnout?

Arménie "musí normalizovat vztahy s Baku a Ankarou"

28. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Protesty v Jerevanu po porážce Arménie v posledním kole války v Karabachu přitáhly pozornost k těm, kdo se chtějí pomstít Ázerbájdžánu a Turecku - buď v alianci s Ruskem, nebo v případě těch, kdo chování Moskvy považují za zradu, samostatně, či s nějakým jiným spojencem. Tyto hlasy zpochybňuje americký Armén Gerard Libardian, který byl poradcem arménských prezidentů a vyjednávačem v karabašských záležitostech během 90. let.

Trump nakonec podepsal zákon o koronavirové finanční pomoci obyvatelstvu

28. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Donald Trump nakonec podepsal zákon o covidové finanční pomoci obyvatelstvu, po mnoha dnech odkladů. Učinil to v neděli večer na naléhání Republikánské strany. Trump chtěl, aby pomoc nezaměstnaným byla zvýšena z 600 dolarů na 2000. Podpořili to demokraté, ale republikáni to odmítli. Poslanci na něho naléhali, aby schválil nynější zákon a pak přesvědčoval Kongres, aby poskytl Američanům další finanční pomoc.

Není známo, proč se Trump po řadě dní chaosu nakonec rozhodl zákon o finanční pomoci schválit, ale tisková kancelář Reuters píše, že ho někteří poradci přesvědčovali, aby to udělal, protože odmítat podepsat tento zákon nemá smysl. ZDE 

* * *

Miliony Američanů dočasně ztratily přístup k podpoře v nezaměstnanosti poté, co prezident Trump nepodepsal zákon o COVIDové pomoci.

Brexit: Práva dělníků budou "překvapivě slabá"

28. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta

Obchodní dohoda s EU uzavřená Borisem Johnsonem ponechává za sebou slabou ochranu práv dělníků a životního prostředí, která riskuje erozi, varoval think tank IPPR. Analýza označuje tuto ochranu za "překvapivě slabou" a tvrdí, že laťka pro dokazování případných porušení je tak vysoko, že jen zřídka budou tato práva vynucena, upozorňuje Adam Forrest.

Kterak neoliberalismus podkopal integritu vědeckého bádání

28. 12. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Mnozí z nás si v této tíživé době naštěstí uvědomují, jak důležité je poslání vědy: ať už hovoříme o koronavirové pandemii, klimatické krizi či jaderné hrozbě, nelze se lehkomyslně opírat o vágní proklamace politiků, nýbrž o poznatky odborníků v daném oboru. A přitom je zcela očividné, že tato hluboká nedůvěra v racionální uvažování – a obecně nedůvěra vůči tradičním institucím jako takovým – nevyrašila na zelené louce.

Žlučovitý senior o Vánocích, rok osmý

27. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

"Největší halama,
který v tom hraje roli Pyrama,
odříkal text, zalezl do křoví
a já z legrace tomu oslovi
vykouzlil oslí hlavu na krku."
Sen noci svatojánské

Podle vánočního (p)oselství prezidenta Zemana Babišova vláda údajně zvládá pandemii skvěle, leč selhala v ní prý média a opozice. Zeman dále v množném čísle jmenovitě uvedl novináře, kteří jsou podle něj "hodni nejhlubšího opovržení". - Určitý problém lze spatřovat v tom, že jmenovaní na rozdíl od vánočního televizního řečníka nejsou několikanásobně soudem usvědčenými lháři. A další otázka zní, co si od nich Miloš "vlevo dole" Zeman doopravdy přečetl.

V Pompejích odhalili archeologové starořímský obchod s rychlým občerstvením

27. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta

Vědci v sobotu informovali, že objevili v Pompejích výjimečně zachovalé thermopolium, tedy římský obchod s rychlým občerstvením.

Zdobný obchod s občerstvením je vyzdoben mnohobarevnými vzorci. Byl zmrazen v sopečném prachu a částečně byl exhumován loni. Mezitím na něm archeologové pracovali, aby ho prezentovali veřejnosti v plné kráse.

Pompeje byly zality vlnou hořící lávy, když vybuchla r. 79 našeho letopočtu nedaleká sopka Vesuv. Usmrtilo to 2000 až 15 000 lidí. Archeologové však neustále v Pompejích objevují další věci. V tomto thermopoliu nalezli dokonce i zbytky jídel.

Další informace a obrázky ZDE 

Průběžné zpravodajství:

Nový, vysoce nakažlivý kmen koronaviru, se šíří do mnoha zemí světa. Země začínají s očkováním

26. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Česko se blíží sedmistům tisícům nakažených. Je už registrováno  už 670 599 nakažených osob.  Informace MZČR o "vyléčených" osobách jsou zavádějící, protože 10-20 procent nakažených trpí po dlouhé měsíce tzv. "dlouhým covidem". Není známo, jak české zdravotnictví pomáhá těmto lidem. V sobotu  26.12. bylo v ČR  registrováno jen 3024 nových nákaz,  o svátcích a o víkendech se řádně netestuje.   Celkem zemřelo už 11 044 osob, za posledních 24 hodin je to registrovaný nárůst o 94 zemřelých, v nemocnicích je 4226 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.- Guardian publikoval fotografii Andreje Babiše, jak dostává vakcínu firem Pfizer/BioNTech. Brno začalo distribuovat svých dosavadních 9750 vakcín. Krátce po Babišovi byla očkována pětadevadesátiletá Emilie Řepíková, veteránka druhé světové války. Česko zavedlo od neděle přísnější uzamčení země. Problém je, jak upozorňuje René Levinský, má-li se alespoň do půl roku, tedy do konce června 2021, dosáhnout v ČR stádní imunity, je nutno očkovat 60 procent českého obyvatelstva. Protože je nutno očkovat dvakrát, znamená to očkování půl milionu lidí každý týden, aby se toho dosáhlo za 24 týdnů. Česko na tohle zatím nemá:- Ozlem Tureci a její manžel Ugur Sahin se rozhodli před 11 měsíci, 24. ledna 2020, že musejí začít pracovat na vakcíně. To je ta vakcína, kterou jsou nyní po světě lidé očkováni.

- Nový "britský" kmen koronaviru, který je daleko nakažlivější než ten původní, byl detekován ve Švédsku poté, co tam onemocněl občan, který přijel z Británie.

- Více než 4500 kamionů mělo konečně možnost odjet po testování z Doveru do Francie. Mnozí však ještě nemohli.

- Maďarsko jako první z členských zemí EU začalo v sobotu očkovat své obyvatelstvo proti covidu-19. Je to o den dříve, než kdy očkování začíná ve Francii, v Německu a ve Španělsku, zatímco infekce se po evropském kontinentu dále nekontrolovatelně šíří.

Zemanův apel, aby se lidi nechali očkovat, je rozumný. Jinak ale nebezpečně nerozumí ničemu

26. 12. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Na vánočním projevu Miloše Zemana je třeba pochválit, že Zeman apeloval na veřejnost, aby se chovali v pandemii opatrně a rozumně a nechali se očkovat. ČR je totiž v opravdu nebezpečné situaci. Rozumná byla i jeho podpora pro dlouhodobější finanční a investiční instituce do pandemií postižených podniků. 

Potíž je, že Zeman nechápe, na jak obrovském rozcestí se Česká republika, společně s Evropou i celým světem nachází technologicky, ekonomicky i ekologicky. 

Zemanův útok na spoluobčany, varující před globálním oteplováním, byl nebezpečný a komický. Zeman zjevně netuší, že důsledkem globálního oteplování není nutně horko a sucho, ale klimatické extrémy. Ty například v této chvíli zažívá Británie, která je obětí nevyhnutelných záplav. 

Razantní akce pro zastavení globálního oteplování jsou nutné a bez nich svět zhyne.

Rozumné země kombinují investice do ekonomiky po ukončení pandemie s přechodem na ekologické hospodářství a nízkouhlíkový provoz. Rozumné země mají vypracovanou inovační a investiční strategii pro obrovskou technologickou revoluci, kterou přináší umělá inteligence. Ničemu z toho stařec nerozumí a Čechy uklidňuje, že všechno zůstává při starém a nic nemusíme měnit. Je to velmi nebezpečný postoj. 

Není také jasné, proč dělal Zeman tak obrovskou reklamu dvěma českým novinářům a jednomu oligarchovi. Zaslouží si to? 

Finsko láká do země zahraniční technologické odborníky

26. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Finsko obdrželo za jediný měsíc více než 5300 přihlášek pro novátorský projekt, který nabízí technologickým pracovníkům a jejich rodinám, aby si zkusili žít ve Finsku po dobu 90 dnů s tím, že pokud se jim tam bude líbit, mohou se tam přistěhovat natrvalo. ( Lhůta pro podávání žádostí už skončila.)

"Nejsme nejžádanější zemí, kam se lidé stěhují, ale víme, že jakmile lidé jednou přijedou, mají tendenci u nás zůstat," konstatovala Johanna Huurre z Helsinského podnikatelského centra, které tuto kampaň realizovalo. "Ve světě je obrovská konkurence o talentované lidi, tak jsme museli začít přemýšlet tvůrčím způsobem."

Největší počet žádostí přišlo z USA a z Kanady, asi 30 procent, ostatní z mnoha dalších zemí světa.

Finsko, které dalo světu Nokiu, esemesky, 5G a Linux, má kvetoucí podnikatelskou scénu nových firem v hodnotě 6 miliard euro. Má také nejvyšší počet nových firem specializujících se na digitalizaci.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Co máme společného s lidmi z doby před 123 lety?

25. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Sam Anderson se v deníku New York Times přiznává, že se v nynějším pandemickém roce dívá znovu a znovu na záběry sněhové bitky, kterou v roce 1897 natočili ve  francouzském městě Lyon bratří Lumierové. Přibližně minutový záběr byl původně černobílý a poněkud trhavý, protože byl natočen kamerou s klikou rychlostí pouhých cca 16 obrázků za sekundu.
Byl však kolorizován a uhlazen a, jak píše Sam Anderson, výsledek je šokujícím způsobem moderní. Ano, lidé v historii, které známe jen z neostrých starých černobílých fotografií, se chovali stejně jako my...  Autor v článku podrobně rozbírá chování lidí v tomto téměř minutovém záběru, viděl jej. zřejmě nesčíslněkrát:

"Na intelektuální úrovni, chápeme, že lidé v historii byli v podstatě jako my. Všechny ty toporné figury, zamrzlé na nejasných fotografiích a kouřem pošpiněných olejomalbách - nekonečné defilé licousů, psíčků, vzdouvajících se sukní, pytlovitých kalhot. Tito naši předci postavili naše ulice a naše domy a zasadili stromy, jejichž listí stále ještě ucpává naše kanály. Životy, které učinily naše životy možnými. Žili, stejně jako žijeme my, v pulsující nervové kapse dneška. Byli úzkostní a nejistí, znudění a pošetilí. Oceán času narážel čerstvými vlnami, nonstop, proti skaliskům jejich dní. A jako oni tam stáli, popadajíce dech ve studené spršce, a uvažovali nad tím, jací asi byli lidé v minulosti:"

 

Zdroj v angličtině (placený přístup) ZDE

Jaké je poučení z covidu pro společnost

25. 12. 2020

čas čtení 5 minut

Řidiči autobusů, bezpečnostní stráže, sociální pracovníci, uklízeči, zaměstnanci potravinářských supermarketů, organizace svépomoci a učitelé, ti všichni dali přednost potřebám společnosti před svým vlastním zdravím. Pokud by nás tato pandemie měla něčím poučit, měli bychom se zamyslet nad tím, kdo přidává hodnotu společnosti a zda tuto práci dostatečně odměňujeme.


Pokud byste chtěli experiment na této planetě, abyste pochopili lidské chování, tato pandemie je pro to vynikající příležitostí. U některých lidí nemá virus, který způsobuje covid-19, žádné příznaky. U jiných vede k smrtelné nemoci. Koronavirus staví zdravé proti chronicky nemocným, mladé proti starým. Infekční choroby nás dokáží spojit, anebo mezi námi vyvolat konflikty. Chudší země to vědí velmi dobře, mnohé čelí každoročně četným epidemiím infekcí. Ale i bohatším zemím se nyní dostalo bolestivého poučení, že virus neútočí jen na lidské tělo: nastavuje zrcadlo národním slabostem a ochromuje společnost i ekonomiku, píše Devi Sridhar, profesorka veřejného zdraví na Edinburské univerzitě.

Papež František požaduje, aby národy sdílely koronavirovou vakcínu

25. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Kompletní papežův projev Urbi et Orbi je česky ZDE

Ve svém tradičním vánočním poselství Urbi et Orbi apeloval papež František na národy, aby sdílely vakcínu proti koronaviru. Zdůraznil, že zdi nacionalismu nelze budovat proti pandemii, která nezná hranic.

"V této chvíli v historii, charakterizované ekologickou krizí a vážnou hospodářskou a sociální nerovnováhou, kterou koronavirová pandemie ještě zhoršila, je o to důležitější, abychom se navzájem uznávali jako bratři a sestry," řekl papež.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20109