"Mohlo to být všechno úplně jinak. Děda tady mohl být, mohl žít."

5. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

Pozůstalí po obětech covidu a lékaři mluví ve videu o selhání Babišovy vlády během pandemie

 Lékaři a pozůstalí po obětech koronaviru obviňují v novém videu Babišovu vládu ze selhání při řešení pandemické situace. Pozůstalí popisují smutné příběhy týkající se ztráty svých blízkých a svůj pohled na vývoj událostí přidávají i zdravotničtí pracovníci. Video se dnes objevilo na sociálních sítích spolku Neschopnost zabíjí, který si klade za cíl před volbami připomenout společnosti, že Andrej Babiš a jeho vláda nesou zodpovědnost za tisíce zmařených životů.

 16578

Co tedy dělat, abychom tu měli to Švýcarsko?

5. 10. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 11 minut

Článek pana Jiřího Hlavenky Švýcarsko! Chceme tu mít Švýcarsko je velmi dobrou analýzou švýcarského systému. Sám jsem ve Švýcarsku nějakou dobu pobýval. Nebylo to dlouho, ale zaujala mě tam řada věcí, které by chtěl doplnit. Absolutní čistota. Sbírání nedopalků a papírků v sobotu okolo každého domu. Rozebírací puška, kolo a helma v každém domě ve sklepě. Utírání nerezového komína z plynového kotle hadrou zevnitř na důkaz toho, že neprodukuje žádné saze.

Recyklace všech odpadů do deseti různobarevných popelnic. Referendum v jedné ulici prakticky každý měsíc. Psi nesmějí štěkat a děti křičet, aby nerušili sousedy, a to pod pokutou. Řada lidí ovládala čtyři a více jazyků. Šok z přednášejícího, který plynně přepínal z italštiny do němčiny, francouzštiny a angličtiny. Vlaky jezdící na minutu přesně rychlostí nad 200 km/hod. Podlahové topení z roku 1970. Rozvodny zahloubené do skály, celé z nerezu a mědi.

 16578

Proč už spolu nemluvíme o politice a co dál

5. 10. 2021 / Petr Homoláč

čas čtení 7 minut

Na ty narozeniny jsme jezdili přes 30 let, ale tentokrát se tam prý už nemáme bavit o politice. To tu hodně dlouho nebylo, to je zlý sen, kdysi za komunistů nás učili odmalička, kdy a kde o politice mlčet.

Politika dnes rozděluje stará přátelství, dělící linie jsou nepřekročitelné. A debaty vedou jen k většímu nedorozumění, naštvanosti a odcizení, dokonce napříč rodinami. Začalo to s Babišem a Zemanem a graduje to, kam to dospěje? Zase Dobrý Čech – udavač?

Mnohá témata jsou sporná, ale nezbytně potřebujeme se dohodnout, tedy normálně komunikovat.

Rozhovor Britských listů 430. Pro Tomia Okamuru: "Tati, ta krysa chutnala divně"

2. 10. 2021

čas čtení 2 minutyChaos a série krizí ve Velké Británii, vyvolané především brexitem, by měly soustředit mysl českých euroskeptiků, jako je Tomio Okamura či šéf KSČM, kteří požadují odchod ČR z EU. Nynější britská zkušenost pěkně dokazuje, že tito lidé nevědí, co činí. Bohumil Kartous hovoří s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem o jeho britských zkušenostech s dopadem brexitu. Jak by vypadal czexit? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 5. října 2021.

Aktualizace
po projevu Borise Johnsona na konzervativním sjezdu dne 6.10. Píše Financial Times:

Toto je, zdůrazňuji, Financial Times, seriozní ekonomický list, který nevěří svým očím stejně jako všichni, kdo vědí něco o podnikání a o tom, co Johnsonova vláda dělá a tvrdí:

""Takže se ukazuje, že když Boris Johnson řekl 'fuck business', myslel to vážně. Definujícími charakteristickými rysy letošního právě proběhlého sjezdu Konzervativní strany byl sjednocený útok na podniky, které se nedokáží přizpůsobit novému ekonomickému modelu. Ovšem tento model vláda tvoří na postupu - nemá žádnou vypracovanou strategii. Jako vždy, Johnsonův zájem není zaměřen na podnikání jako takové, ale útočí proti oněm četným - a často velmi významným firmám - které se protiví jeho 'vizi' nové pobrexitové ekonomiky."
Brexit: Johnsonově vládě se podařilo přilákat do Británie celých 27 řidičů kamionů

5. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Boris Johnson zuří, že se na jeho krátkodobou nabídku poskytnout evropským řidičům cisternových vozů pracovní vízum na ježdění po Británii (do března 2022) přihlásilo jen 27 evropských řidičů. Nabídli to 5000 kamionistů. Pracovní a platové podmínky pro kamionisty v Británii jsou daleko horší než v EU a nikdo se nepřesune do druhé země jen na pár měsíců. Boris Johnson a jeho brexitéři si budou muset uvědomit, že Anglie není nic extra a není důvodu, proč by Evropané měli Británii zachraňovat z jejího průšvihu, na nějž si sama dobrovolně zadělala brexitem. Poučení pro Tomia Okamuru...

Aktualizace: Boris Johnson řekl v úterý v rozhlase, že se jich přihlásilo 127, a že je to "důkazem globálního nedostatku kamionistů"... Vysvětlil také, že nedostatek pracovních sil v Británii (v důsledku brexitu) je především  důkazem "robustnosti britské ekonomiky".

 17857

Brexit nefunguje

5. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

Billboardy v Británii, vytvořené skupinou Led by Donkeys (Vedou nás oslové):

DvojÍ tvrdá rána brexitu: prázné police a zvyšující se ceny:


Johnsonova ministryně Nadine Dorries: "Žádný nedostatek pohonných hmot není. Opakuji: ŽÁDNÝ NEDOSTATEK POHONNÝCH HMOT NENÍ!"
(Vpředu vpravo: Omlouváme se, není benzín.) 17833

Stát, nebo psychiatrický pavilon?

5. 10. 2021 / Milan Čech

čas čtení 6 minut

Koláž: Lenka Slívová

Ponechme na chvíli stranou druhého nejvyššího představitele této země, i když jeho diagnóza je velmi závažná. Do mrtvých, i těch ještě občas oživovaných, se nekope, není to slušné. Takže jen ve stručnosti a ve vší počestnosti. Probouzet se z hibernace pokaždé, když je nepřátelská mocnost v průšvihu, a brát na sebe její velice závažné průšvihy a činy (nebo ty věci vyvracet, zpochybňovat a marginalizovat), je možná úsměvné u pacienta z Bohnic, co tvrdí, že sestřelil letadlo tím, že za sebou devětkrát nezamknul pokoj nebo nedal půl oběda mimozemským ještěrkám, co mají základnu za Měsícem, ale u velitele ozbrojených sil té země, co se má na konflikt s onou nepřátelskou mocností připravovat, se to z principu věci jaksi nehodí a je to čiré a systémově velmi nebezpečné šílenství.

 17827

Sebestředný Babiš: "Zveřejnili mé obvinění z Pandora Papers záměrně těsně před českými volbami"

5. 10. 2021

čas čtení 4 minutySe stejným obviněním přišli britští konzervativci, že prý Pandora Papers byly "záměrně zveřejněny v době konání výročního sjezdu Konzervativní strany".... :)

Miliardář Andrej Babiš, dosavadní český premiér, reagoval zuřivě na odhalení jeho tajných přesunů financí z Pandora Papers. Vyplynulo z nich, že Babiš použil složitou metodu tzv. "zpětných půjček", kterou používají propíratelé špinavých peněz, ke koupi luxusní vily a zámku na francouzské Riviéře. Když se stal v ČR politikem, měl tento svůj majetek dát do svého majetkového přiznání v parlamentě. To neučinil.

Podle Babiše, píše deník Guardian, bylo zveřejnění informací o jeho podezřelých finančních transakcích tuto neděli součástí "špinavého politického spiknutí" ("Je to kampáň!") - těsně před českými všeobecnými volbami.

Pandora Papers: Johnsonova Konzervativní strana je financována z korupčních, často ruských zdrojů

5. 10. 2021

čas čtení 6 minut

 

Vedení britské Konzervativní strany Borise Johnsona se v důsledku odhalení z Pandora Papers octlo pod tlakem požadavků, aby strana vrátila miliony liber, které obdržela od pochybných podnikatelů, kteří své peníze "vydělali" korupční praxí v Rusku


Během pondělka se vysocí činitelé Johnsonovy Konzervativní strany bránili v médiích, že její finanční dárci jsou "přísně prověřování" podle zákonů, které zavedla Labouristická strana, když byla v Británii u moci. Tvrdili také, že astronomické finanční dary od pochybných podnikatelů, často ruského původu, nijak prý neovlivňují vládní ekonomická rozhodnutí ve prospěch těchto podnikatelů.

Jde o to, že finanční dárce britským politickým stranám musí být britský občan a firma, která dává peníze britským politickým stranám, musí být registrována v Británii. Dary od cizinců se nepřipouštějí.

 17815

Jak vznikl pokřik "Jude Slavia"

5. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Pan Vymětal podává na policii oznámení na pokřik "Jude Slavia", aniž by věděl, co tento pokřik znamená a asi to neví ani ti, kteří tento pokřik použili a redakce BL v tom vidí nějaký rasismus.
Pozoruhodná ukázka české hlouposti, píše Jaroslav Štemberk.

Jde o pokřik odpůrců Slavie z řad pravicových nacionalistů, hlavně fanoušků Sparty, kteří jím poukazují na to, že Slavia se deklaruje jako klub  vlastenecký, ale přitom je financována cizím kapitálem.

V období tzv. První republiky šlo banky a pojišťovny vlastněné převážně židovskými finančníky, proto vznikl ten pokřik "Jude Slavia".

Znovu se objevil a rozšířil v první polovině devadesátých let, kdy majitelem Slavie byl Čechoameričan s židovskými kořeny Boris Korbel.

V současné době tedy jde spíše o nemístný anachronismus, když Slavia je vlastněna kapitálem čínským.

Ovšem ti pravicoví nacionalisté - fotbaloví chuligáni - jaksi nevymysleli nic nového, tak stále řvou to svoje "Jude Slavia", teď už tedy spíše z té hlouposti.


 17834

Les na Ptačím potoce se přirozeně obnovuje

5. 10. 2021 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

 

Pro chvilku oddechu v době předvolební aneb Po stopách Podhamerského Rezly

 

V románě Ze světa lesních samot popisuje Karel Klostermann rozhovor podroklanského hajného se švarcenberským nadlesním z Březníku, tehdy Pürstlinku. Asi na dvou stranách si můžete přečíst, jak starý hajný vysvětluje, proč by se neměl les odvodňovat strouhami, které se tehdy na pokyn majitelů panství začaly kopat. S následky těchto neuvážených kroků se potýkáme dodnes a ochránci přírody se snaží strouhy zasypávat hrázkami tak, aby si les sám udržel vodu. V roce 2011 jsem napsal pro Britské listy  článek Nad Modravou dusno.

 16451

Whistleblowerka: Facebook dává přednost hromadění zisku před prospěchem veřejnosti

5. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Přibližně od 18 hodin středoevropského času v pondělí přestal fungovat Facebooku, WhatsApp a Instagram a nefungovaly ještě o půlnoci. Facebook globální výpadek přiznal

Akcie Facebooku poklesly o 5,3 procent poté, co v neděli v USA v televizním pořadu 60 minutes svědčila bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen velmi kriticky o podnikatelské strategii  Facebooku. Z interní dokumentace, upozornila Haugenová, vyplývá, že Facebook lže, že se snaží něco dělat proti nenávisti, násilí a dezinformacím.

 17851

Mistr imaginace

5. 10. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 13 minut

 


Těmito dvěma slovy, lze stručně a jasně charakterizovat devadesáti mezinárodními cenami ověnčenou tvorbu známého českého fotografa, který svou profesionální kariéru zahájil před čtrnácti lety, kdy pro něj fotografovaní bylo spíše terapií. Až postupem času, se z této tvůrčí léčby vyvinula jeho neuhasitelná vášeň pro fotografování. Je autorem celé řady znamenitých snímků, na nichž ponejvíce zachycuje kontrast, konflikt i rovnováhu mezi člověkem a přírodou. A tak není divu, že se jeho tvorba těší celosvětové pozornosti. Důkazem, čehož jsou i výstavy v těch nejprestižnějších galeriích mezi něž patří Getty Images Gallery, Saatchi Gallery či Somerset House. Kromě toho je i autorem obalů mnoha knih z několika vydavatelských domů jako jsou HarperCollins Publisher, Sterling Publishing, Penguin Random House. Současně je ale i autorem řady portrétů slavných osobností, které vznikají v jeho pražském ateliéru, Martin Stranka.

Pane Stranka, před objektivem vašeho fotoaparátu kromě dokumentaristky Heleny Třeštíkové nebo výtvarnice Lény Brauner, stanul i světově uznávaný fotograf Robert Vano. Jaký to byl pro vás pocit fotit osobnost z oboru?

Je novou politikou Babišových bezpečáků dávat novinářům pěstí do obličeje?

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta


Reportér televize BBC, jemuž dal Babišův bezpečák do obličeje pěstí, byl z investigativního pořadu Panorama. Jeho reportáž, věnovaná Pandora Papers, se vysílala v televizi BBC v neděli 3.10. v podvečer.

Zde je ta část půlhodinového pořadu, která se věnovala Babišovi. České titulky:

 17827

Babiš jako mistr reálného kapitalismu

4. 10. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Foto: JSME SVĚTOVÍ!! Pondělní titulní stránka deníku Guardian s Babišem v čele

Já naprosto souhlasím s tím, že vliv nového odhalení podezřelých finančních operací premiéra Babiše nemusí ve volbách znamenat posun uvažování voličů demokratickým směrem. Paní Holcová dnes v Radiožurnálu tvrdila, že během tohoto týdne, tedy ještě před volbami, budou zveřejněna další podezření, dopadající na jiná česká jména. Tak uvidíme.

30050

Pandora Papers aneb Systém je prohnilý až na kost

4. 10. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Odhalení, se kterými na konci minulého týdne přišlo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), jsou natolik závažná, že je nelze vnímat pouze jako další důkaz o pokrytectví a prolhanosti premiéra Andreje Babiše, jak nyní – pár dnů před volbami – činí české sdělovací prostředky. Totéž platí i pro další bývalé či stávající světové lídry, které investigativci v Pandora Papers jmenují. Nejedná se totiž jenom o spektakulární selhání jednotlivců, ale především o další důkaz o prohnilosti systému, který jim umožňuje prát peníze ve velkém a okrádat tak ty, již jim v hluboké naivitě poskytli mandát ke správě věcí veřejných. Ostatně nikdo ze jmenovaných nebyl obviněn z porušení zákona, protože se jedná o legální aktivity, a to je právě zásadní problém.

O rasismu v českém fotbale

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

K dnešnímu utkání Sparta-Slávie. Prosím tímto ctěné fotbalové fanoušky, aby mě nadále nepřesvědčovali, že v českém fotbalu není rasismus. To, že premiér hájí nepřístojné chování českých dětí na fotbalovém utkání, to nijak neoslabuje, píše Mikuláš Vymětal.


Jak Andrej Babiš použil k nákupu svých francouzských vil metody propíračů špinavých peněz

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minutaV neděli 3. října vysílala televize BBC investigativní pořad Panorama o odhaleních tajných finančních transakcí různých světových politiků, prozrazených v tzv. Pandora Papers. Andrej Babiš si v roce 2009 pozoruhodně komplikovanou metodou, jakou používají propírači špinavých peněz, koupil zámek a vilu u Cannes v hodnotě asi 400 milionů Kč. Když byl zvolen v roce 2013 do parlamentu, měl tento majetek oficiální přiznat. Neudělal to. Takto tento podivný případ řešila televize BBC. Její reportér dostal od Babišova bezpečáka pěstí. České titulky.

Rozhovor Britských listů 428. Hovořme o domácí oligarchii, která dobyvačně kolonizuje ČR

23. 9. 2021

čas čtení 1 minuta"Měli bychom upozorňovat na domácí oligarchii, na skutečně problematické struktury, které si privatizují republiku a chovají se tady jako okupační mocnost na dobytém území. Chudí lidé neřeší klimatickou krizi jako primární problém, i když na ně dopadne nejhůř. Ti bohatí mají vždycky možnost odletět někam na Aljašku nebo na Nový Zéland. Oligarchové prostřednictvím svých médií vyvolávají chaos a podstrkávají veřejnosti nedůležitá témata, aby uchránili své parazitické podnikatelské zájmy."

Albín Sybera mluví v tomto Rozhovoru Britských listů s analytikem Josefem Patočkou z organizace Re-set.cz o tom, jak si čeští oligarchové paraziticky podmanili Českou republiku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 28. září 2021.

Všetci kradnú!

Pandora Papers, aneb Když šok (už ani) nešokuje

4. 10. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • Publikum zvyklé na "nesrovnalosti" premiéra už mohou překvapit jen jednotlivosti Bigaudgate, nikoliv samotná povaha zjištění, že propagátor EET se sám přinejmenším vyhnul placení daní.
  • Bohužel asi příliš nepřekvapí ani dopad poslední Babišovy aféry na volební výsledky. 

Tisková zpráva:

Přes milion lidí podpořilo výzvu za omezení umělých pesticidů. Ty se přitom nachází i v českých domácnostech

4. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Evropskou občanskou iniciativu Save bees and farmers (Zachraňme včely a farmáře) podpořilo přes 1 150 000 Evropanů. Téměř 9 000 z nich podpořilo českou verzi výzvy iniciovanou Hnutí DUHA. Díky dosažení milionu podpisů bude muset Evropská komise na iniciativu reagovat konkrétními kroky. Mezitím nová studie zjistila, že v ložnicích napříč evropským venkovem se nacházejí pesticidy.  Ve vzorku z Česka jich bylo 11.

Tisková zpráva:

Peksa: Evropská komise odmítá Babišův výklad práva

4. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Evropská komise znovu před europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu konstatovala, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Podle zástupců generálního ředitelství pro regionální politiku sice Česká republika nějaké nedostatky napravila, ale nedostatečně. Podle europoslance Mikuláše Peksy jsou tak evropské dotace pro Česko stále ohroženy a navíc nebyly zavedeny žádné řádné kontrolní mechanismy, které by zabránily budoucímu střetu zájmů.

 17819

Trumpovi stále hrozí vězení

4. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

  • Dokumenty a rozhovory shromážděné newyorským soudem indikují, že okresní státní zástupce na Manhattanu shromažďuje důkazy o rozsáhlém daňovém podvodu. 

 17737

Nebezpečí u Břeclavi trvá

4. 10. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 4 minuty

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Doc. Ing. Karel Havlíček, PhD. MBA
Ministr průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15  PRAHA 1
datovou schránkou bxtaaw4


Naše zn.: M103 213 DOP03

V Brně dne 1. 10. 2021

Věc: Rozhodnutí o podnětu Policie ČR – veřejný dopis

Vážený pane ministře,

u Břeclavi stojí již třetí měsíc tzv. náhradní přenosová trasa („NPT“) neboli bypass elektrického vedení V497 zvláště vysokého napětí 400 kV, což je nejvyšší napěťová úroveň v elektrizační soustavě České republiky. Jedná se o vedení páteřní přenosové sítě. Tuto NPT považuji za velmi nebezpečnou, a to ze tří důvodů:

Na co přísahá Robert Šlachta? To se budete divit

4. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut
Robert a financování Přísahy
Robert má rád, když někdo sponzoruje jeho Přísahu. Jeden z největších sponzorů – účetní společnost Midas – je ale ve ztrátě. A tahle firma si půjčila půl milionu, aby mu ho mohla poslat na účet. Dříve se tomu říkalo praní špinavých peněz. Tak hlavně, že dnes v tom bývalý „elitní“ detektiv žádný problém nevidí.

👉 https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vyber-z-medii-ctvrtek-prisaha-robert-slachta-dar-penize-prvorodicky-soukrome_2109020706_ako


👉 https://denikn.cz/695124/firma-loni-skoncila-ve-ztrate-ted-poslala-prisaze-pul-milionu-pro-me-je-dulezite-ze-znam-motivaci-rika-slachta/ 17823

Prodám motýle, řeky, lidi…. Zn. Po volbách

4. 10. 2021 / Milan Čech

čas čtení 21 minut

Koláž: Lenka Slívová

Často se strašíme tím, jak by to mohlo hypoteticky časem u nás vypadat, že si ani neuvědomíme, jak v něčem ještě horším už pravděpodobně dávno žijeme. Nevědomost je sladká komodita. 

Nejspíš už nejsme zemí, státem s klasickým demokratickým rozdělením moci, ale jsme kontinuelně přebíranou korporátní oligarchií jednoho člověka. Ten se sice ještě dělí s těmi, co mají sílu kolem sebe kopat, pokud by se na ně zapomnělo (v holdingu nekonkurujicich oblastech), tedy např. s dalšími oligarchy nebo s hradní mafií, která se z taktických důvodů dokonce ještě ponechává v přesvědčení o tom, jak neuvěřitelně mocnou silou je, ale skutečný vládce už je jen jeden. 

Neříkejme mu tedy pro tentokrát názvy funkcí, jejichž význam už dávno neplní, ale termínem, který vystihuje to, čím je ve vztahu k ČR skutečně. Říkejme mu Majitel.

Rozhovor Britských listů 427. To, co se v Rusku odehrálo o minulém víkendu, nebyly volby

23. 9. 2021

čas čtení 1 minutaO minulém víkendu během tří dnů se v Rusku konalo cosi, co odborník na ruské záležitosti Michal Romancov v rozhovoru s Bohumilem Kartousem odmítá charakterizovat jako parlamentní volby. Pojem voleb totiž předpokládá, že voliči mají možnost vybírat z různých alternativ, a tato možnost v drsně zfalšovaném hlasování, na mnoha úrovních, od místních až po nejvyšší, ruským občanům vůbec dána nebyla. Michal Romancov rozbírá kontext a podrobnosti této podvodné akce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. září 2021.

 16518

Tvůrce vakcíny BioNTech: Příští rok bude nutno vakcíny proti covidu pozměnit

4. 10. 2021

čas čtení 1 minutaUgur Sahin, šéf firmy BioNTech, která vyrobila proti covidu první vakcínu mRNA, upozorňuje, že koronavirus velmi pravděpodobně zmutuje a vyhne se imunitě, kterou poskytují nynější vakcíny

V polovině příštího roku už bude zřejmě potřebná nová formulace vakcín. Ugur Sahin upozornil, že během času vzniknou mutace koronaviru, které budou schopny se vyhnout obraně imunitního systému lidského organismu. "Letos ještě není vůbec zapotřebí nové vakcíny. Ale v polovině příštího roku může být úplně jiná situace," předpovídá.

 17828

Prétarismus

4. 10. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 10 minut

Obr.: Préta. Autor: Richard Haraším

Andrej Babiš je neustále hladový. A dělá vše, aby tomuto stavu vyhověl. Jenže, a ví to hlavně on sám, nikdy nebude mít dost. Bude žrát, dokud bude moct, bude se sytit, dokud bude mít z čeho, je jako Otesánek, který nakonec potře pozřením nás všechny. Andrej Babiš je Préta. Víte vy, co je to Préta? Préta je zlý a nesmírně a neustále a věčně hladový duch, který nikdy nedosáhne ukojení spalující žravosti. A čím toho víc pozře, tím větší je jeho hlad.

 17820

Cukr a párky: Jak brazilská vláda tráví amazonské domorodce

4. 10. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 

Genocidní pokusy křesťanského fundamentalistického brazilského prezidenta Jaira Bolsonara si nadále troufají protivit se rozhodnutím Nejvyššího soudu, která chránila původní obyvatele Amazonie před zdecimováním. Poté, co Bolsonarova vláda zakázala ozbrojeným silám chránit domorodé indiány před vražednými útoky páchanými nelegálními dřevorubci a horníky, a poté, co se pokusila distribuovat do populace žijící v deštném pralese matrace infikované koronavirem, mimo jiné děsivé činy, Bolsonaroval vláda se nyní rozhodla záměrně špatně splnit soudní příkaz obnovit program, který pomáhá poskytovat indiánům potraviny. Milion košů s jídlem rozdělí vláda mezi 800 tisíc domorodců. Budou to ale jen vysoce zpracované potraviny plné sodiku a množství cukru, které jsou indiánské stravě cizí.

Trumpismus v ČR

4. 10. 2021 / Pavlína Antošová

čas čtení 4 minuty

Pokud vymezujeme oligarchu v politice jako svébytný typ, začnou se vynořovat zajímavé shody mezi různými jedinci. Za prezidentského mandátu Donalda Trumpa oplývali zahraniční státníci a jejich doprovod velkou vynalézavostí při vyjadřování nesouhlasu. (Například manželka japonského premiéra během recepce předstírala neznalost angličtiny, aby s Trumpem nemusela mluvit). Andrej Babiš patřil mezi několik málo politických představitelů, kteří o takové setkání opravdu stáli. Což rozhodně dává smysl. Pro načrtnutí jeho vzájemné podobnosti s Trumpem se nabízejí tři hlediska – tři jejich postupy: Odstraňování nepohodlných, odvádění pozornosti a vychloubání. Lze jistě namítnout, že se s nimi setkáme také u většiny politiků – neobchodníků. Avšak Trump a Babiš je vybrousili.

 16540

Pandora Papers: Babiš použil zahraničních firem ke koupi zámku ve Francii za 390 milionů Kč

3. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Andrej Babiš je pod tlakem, aby vysvětlil složitou zahraniční finanční strukturu, které využil k financování své koupě zámku na jihu Francie za 390 milionů Kč

Informace, že Babiš ovládá skupinu zahraničních firem, byla zveřejněna těsně před všeobecnými volbami v České republice a je nejnovějším ztrapněním tohoto oligarchy, který vstoupil do politiky s příslibem, bojovat proti korupci, píše Guardian. Babiš je druhý nejbohatší člověk v ČR, jeho majetek je 81 miliard Kč, a jeho předchozí "podnikatelské kroky" vyvolaly veřejné protesty a otevřený střet s Evropskou unií.

Podrobnosti tajných zahraničních transakcí, které Babiš zorganizoval, jsou obsaženy v tzv. Pandora Papers, největší databázi prozrazených zahraničních dat, které Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů sdílelo s deníkem Guardian, s BBC a s dalšími médii po celém světě.

Babiš ohrožuje bezpečnost České republiky

3. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 
V rámci hysterické předvolební kampaně rozesílá Babiš českým voličům "individuální", podle něho "osobní a důležité" dopisy.

Hraje v nich na silně nacionalistickou notu, zneužívá iracionálního strachu, kteří mají mnozí Češi z vnějšího světa - ten strach se Babiš snaží ve svém volebním zájmu stůj co stůj posilovat - a celkově ten dopis působí, jako by ho rozesílal Tomio Okamura z SPD.

Babiš píše:

"Budou to volby, které rozhodnou o tom, jestli zůstaneme suverénní a stabilní zemí, jestli si zachováme naši životní úroveň a jestli ubráníme naši kulturu, tradice a způsob života."

Není to pravda. O nic takového v těchto volbách nejde. České kultuře, českým tradicím a českému způsobu života NIC NEHROZÍ.

 17815

Spojeni českým rasismem

3. 10. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

  • Jak se stalo, že AC Sparta Praha se halí do barev SS a sklízí sympatie SK Slavia Praha

  • Vzájemná podpora dvou fotbalových rivalů symbolizuje sílící dominanci anti-demokratického a anti-západního populismu na české politické scéně

  • Situace, kdy děti a rodiče bučí na hráče tmavé pleti, je selháním českého sportu, politiků, ale také sdělovacích prostředků

Reakce čelních vládních představitelů na situaci, kdy na stadionu AC Sparta Praha děti v doprovodu rodičů bučí na hráče tmavé pleti, je v předvolební atmosféře také kulturní válkou, do které lze úspěšně halit realitu státu podmaněného politicko-obchodním prostředím české oligarchie.

Babiš před volbami marketingově vítězí na celé čáře

3. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta


Změřili jsme v Behaviu snad nejkontroverznější marketingový počin roku - volební spot hnutí ANO, píše Dori Anna Hájková.

Mám  hotovou analýzu. Od úterka platí moratorium na předvolební průzkumy, takže nabízím data.

Rychle, než nám to zakážou publikovat.

Ve zkratce:
Funguje jim to.

V menší zkratce:
Video na začátku štve všechny, což je ostatně účel, pak se to ale láme. Babišovcům při zjevení lídra vystřelí pozitivní emoce (totéž voliči SPD), ostatní jsou pořád převážně mrzutí. Co je ale nejdůležitější - potenciál ANO má po té hrůze s karikaturou pirátů mnohem větší ochotu jít volit. Hádejte koho.

Kampani ANO se celkově povedlo něco nevídanýho. Definuje, jak lidi vnímají konkurenční strany. Prakticky všechna silná témata foukají od týmu Prchal & Co, ostatní neprotlačili vůbec nic.

Vzpomeňte si na to, až se budou sčítat výsledky.

 16447

Počet nákaz koronavirem v Česku stoupá

2. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Ve středu 29.9. přibylo 733 denních nákaz, ve čtvrtek 30.9.  917, v pátek 1.10 824 denních nákaz. Hospitalizováno je 230 osob, celkem zemřelo 30 477 lidí. Denně umírá kolem jednoho až dvou lidí, ve středu 29.9. jich zemřelo pět. Informace o dlouhém covidu nejsou z ČR k dispozici, ze zahraničí je známo, že až 37 procent nakažených má příznaky covidu ještě po šesti měsících. Nákaza pomalu stoupá, ještě před nedávnem byl počet denních nákaz kolem 400. Statisíce starších lidí v  ČR stále nejsou očkovány. ZDE 

- Podstatně by situaci ohledně pandemie měla změnit nová pilulka Molnupiravir firmy Merck, která v klinických testech snížila hospitalizace a těžký průběh covidu o 50 procent. Měli by ji brát lidé s potlačenou imunitou.

- V Británii zemřelo na covid v pátek dalších 127 lidí a 35 577 dalších osob bylo nakaženo.

- Rusko zaznamenalo v pátek už napočtvrté rekordní počet mrtvých, 887.

"Český rasismus si kritizovat nenecháme!!"

10 000 českých dětí rasisticky bučelo na stadionu Sparta na černošského fotbalistu, český ministr si stěžoval, že to lidi kritizují...

1. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 5 minutČeská republika  týden před volbami znovu posílila mezinárodní přesvědčení, že je to tvrdě rasistická země.

Aktualizace: K tomu připomíná Albín Sybera:

Ono tu normalizaci rasismu živí především reportování v médiích - ten prostor, jaký v něm dostávají čeští politici a Kudelovi právníci, Slávie a Sparta (oligarchicko-politické fotbalové kluby) - UEFA tam je automaticky stavěna do role toho špatného, to že jejímu verdiktu předcházelo předvolání svědků, sbírání video a zvukových záznamů, to nikde v textu není. Čekal bych něco takového na Sport.cz, ale ten sportovní nacionalismus evidentně umí zamávat i s jinými redakcemi… https://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-podporil-kulhanka-ktery-si-kvuli-zapasu-sparty-a-range/r~260068be235b11ec94d2ac1f6b220ee8/

"Český ministr zahraničí si povolá na kobereček britského velvyslance, údajně všechno to bučení a šikanování Glena Kamary se ve skutečnosti nedělo..."

Ministru Kulhánkovi: "Je zjevné, že britský velvyslanec vám pravděpodobně doporučí, abyste nevychovávali děti k rasismu."

"Naprosto absurdní, že chce český ministr zahraničí povolávat na kobereček britského velvyslance, jako by za to mohla britská média a ne rasismus české společnosti."

Barry Anderson: Nevzpomínám si v poslední době  na depresivnější pohled a zvuk než tisíce českých dětí, které bučí proti Glenu Kamarovi při zápase Rangers proti Spartě Praha. Na stadionu, který měla UEFA kvůli rasismu uzavřít. Děs.

 

Aamer Anwar kritizoval Jakuba Kulhánka za jeho rozhodnutí povolat britského velvyslance na kobereček. Reagoval: "Možná, že by česká vláda měla začít podnikat namísto toho kroky proti intenzivnímu rasismu v české společnosti."

 

Na fotbalovém zápase Sparty Praha proti glasgowskému družstvu Rangers bylo 10 000 českých dětí, které rasisticky bučely proti fotbalistovi z týmu Rangers Glenu Kamarovi.

To samozřejmě vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku.

Neuvěřitelně - je v ČR před volbami a čeští politikové se snaží vyždímat co největší množství lidové podpory ze svých rasistických a xenofobních postojů - ministr zahraničí Kulhánek si "bude v pondělí stěžovat britskému velvyslanci v Praze", že se západním fotbalistům a novinářům rasismus českých dětí nelibil a stal se terčem kritiky.

 17812

Protivirální lék na covid snižuje hospitalizace a úmrtí o 50 procent

1. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Do několika měsíců bude zřejmě k dispozici první pilulka pro léčení koronaviru poté, co bylo zjištěno, že snižuje počet hospitalizací a úmrtí o polovinu.

Jiné léky jako dexametazon už zachraňují životy nejvážněji nemocných pacientů v nemocnici, avšak prostřednictvím injekcí či infuzí.

 17811

Lidi si myslí, že je v jejich zemích daleko více imigrantů, než je tomu ve skutečnosti

1. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Páteční statistcké okénko: Podle dat Eurobarometru z roku 2018 občané zemí EU silně nadhodnocují skutečné počty občanů, pocházejících ze zemí mimo EU, kteří pobývají na jejich území.

% rozdíl mezi vnímaným podílem migrantů ze zemí mimo EU v populaci a skutečností:

 17810

Definice bolševismu: Dávat a brát

1. 10. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Chodící definice bolševismu a současně jeho nejtíživější dědictví až do dnešních dob.

"Dávat a brát". Nikomu nic zadarmo, ultimátní sobectví. Nikomu nepomoct. Když hodně beru a málo dávám, je to super. Když hodně dávám a málo beru, jsem za vola.

 16955

Jaroslav Miko: Uvádím na pravou míru lži Tomia Okamury zveřejněné na Parlamentních listech

1. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Přátelé,

tak nakonec mi byla, po dohodě s jedním z vlastníků Parlamentních listů a na základě tiskového zákona umožněna reakce na lži Tomia Okamury, které sděloval o mé osobě v rozhovoru pro toto médium minulý týden.

Zde celé mé vyjádření, které by měl web Parlamentni listy zveřejnit, píše Jaroslav Miko:

"Dne 24. 9. 2021 byl na webu Parlamentní listy uveřejněn rozhovor redaktora pana Vosáhla s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou. Tento rozhovor byl veden také v souvislosti s mou osobou. Bohužel po jeho přečtení musím konstatovat, že v něm pan Okamura uvádí nejednu nepravdu a dezinformaci. Například mě označuje za lháře, doslova: „Vámi jmenovaný aktivista Jaroslav Miko opět lže.“ Myslel tím mé veřejné tvrzení, že pan Okamura šíří dezinformace týkající se Romů.

Toto své vyjádření jsem uveřejnil na svém facebookovém profilu.

Pan Okamura totiž veřejně prohlásil, že Romové pro stát představují bezpečnostní riziko. Toto objektivně považuji za dezinformaci, neboť ani Ministerstvo vnitra České republiky, BIS a podobné instituce takovou varovnou zprávou nedisponují. Od pana Okamury tedy jde pouze o jeho vlastní nepravdivý výplod, jehož smyslem je získat politické body od části české majoritní společnosti, a podnítit tak nenávist vůči Romům.


 17809

Jak Babiše absolutně nezajímají fakta

1. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Korespondence s Andrejem Babišem, vykopávací sms:

“Dobrý den, Vaši zaměstnanci z deníku Metro a z komunikačního týmu informují o Pražském inovačním institutu, jehož jsem ředitelem.

Informují mylně, zjevně ale záměrně.

Institut nezřídil primátor Prahy, ale zastupitelstvo. I hlasy členů pražského Ano.

Ti lidé, o kterých píše Metro, už v Pii nepracují. Všichni nejsou piráti. Jejich platy jsou dány směrnicí kontrolovanou MŠMT, tedy Vaší vládou. Uvedené výše platů jsou částky superhrubé mzdy.

Redaktor Metra potřebné informace dostal. Na Vašem profilu na Facebooku navíc Vaši zaměstnanci odkazují na prokazatelně dezinformační zdroj, server Parlamentní listy.

Požádejte, ať věci uvedou na pravou míru a chovají se slušně, děkuji.

Bob Kartous"

Pan premiér odpovídá:

“Dobry den ja zadne zamestnance nemam
nasi lidi rikaji ze jde o tunel pro piraty jako prase a ze kecate pekny den.”


Reakce: “Sděluji Vám prokazatelná fakta. Nicméně chápu, že ve světě “Vašich” lidí to nehraje roli. Pěkný den.”

Tedy pěkný den, Česko.)

Babiš a Aero Vodochody, firma propadlá ruské podnikatelské moci

1. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Pod rouškou nesmyslných kulturních válek "proti uprchlíkům" se propadá česká ekonomika do moci autoritářů a oligarchů

Aero Vodochody převzal jeden z Orbánových spojenců, který má sám velmi silné ruské obchodní linky


"Orbán si kúpil zbrojovku za pôžičku, ktorú garantuje štát a splatí ju zo štátnych zákaziek. Žiadny africký diktátor by sa nemusel hanbiť za toto."Británie: Propadlo se sebevědomí britských podnikatelů, palivová krize trvá už druhý týden

1. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

 Kromě prázdných benzínových pump ohrožuje britskou ekonomiku zvýšení cen energií, vládou zvýšené daně, snížení sociální podpory a zrušení osobních platových dotací během lockdownu, přestože počet nákaz v Británii dramaticky roste.

Některé anglické autobusové společnosti upozorňují veřejnost, že na některých linkách nemohou provozovat hromadnou veřejnou dopravu, protože nemají pohonné hmoty, nebo nemohou projet kolem kilometrových front na benzín:

 

Británie: Farage, tvůrce brexitu, nemůže sehnat benzín

1. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

Nigel Farage, tvůrce brexitu, je nespokojen, že nemůže v Británii sehnat benzín:

"Vláda nám tvrdí, že benzínová krize prý končí.

Dnes dopoledne jsem zajel do sedmi benzínových stanic a ani jedna neměla benzín.

Pak do mě narazil náklaďák, když jsem stál před kruhovým objezdem. Vynikající začátek dne!"
Britský policista odsouzen za brutální vraždu mladé dívky. Pověst britské policie totálně zničena

1. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 

Policista Wayne Couzens, 48, unesl letos 3. března  třiatřicetiletou dívku Sarah Everardovou, když večer šla ulicemi Londýna pěšky domů od kamarádky v jižním Londýně.

K tomu:

Couzens se Everardové v noci na ulici prokázal svým služebním policejním průkazem, tvrdil jí, že údajně porušila předpisy lockdownu, zatkl ji, naložil ji do svého automobilu, oficiálními policejními pouty ji spoutal ruce za hlavou, odvezl je na vzdálenost více než 100 km směrem k Doveru, kde ji znásilnil, pak ji uškrtil oficiálním policejním opaskem a spálil její mrtvolu.

Ve středu byl v Londýně odsouzen za tento trestný čin a za zneužití policejního průkazu, pout a dalšího policejního vybavení, na doživotí s tím, že z vězení nebude nikdy propuštěn.

Sýrie: V důsledku války podvyživené děti umírají na covid

1. 10. 2021

čas čtení 4 minuty


Jen 2,5 procenta obyvatel Idlibu obdrželo jednu dávku vakcíny. Sýrie má snad nejnižší míru očkování na světě. Testování na covid v komunitě v podstatě neprobíhá. Takže se jen odhaduje, kolik lidí je nakaženo a kolik jich umírá.Reportérka: Nejsou to zranění střelnými zbraněmi. Nejsou to lidé zmrzačení bombardováním. Teď je zabíjí zmutovaný virus, varianta delta. Sars-Cov2.

Syrský lékař dr. Ammar Kisoum, na JIPce, v nemocnici AL Zeraa:
Říci, že je tady situace tragická, to skutečnost řádně nevyjadřuje. Žádná slova to nedokáží vyjádřit.

 17807

Británie: Celkový pobrexitový kolaps

1. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Tento kreslený komentář nadaného karikaturisty deníku Daily Telegraph říká všechno.

Kontext: V důsledku nedostatku benzínu na britských benzínových stanicích je ochromena práce lékařů a zdravotníků. Proto se ozývají hlasy, aby dostali klíčoví pracovníci jako lékaři a zdravotníci u benzínových pump ve frontách na benzín přednost.

Proto tento kreslený komentář: Pumpa jen pro zaměstnance státního zdravotnictví.

Jenže v důsledku covidu a rozkladu podfinancovaného britského zdravotnictví je nesmírně obtížné dostat se v Británii  i k pouhému obvodnímu lékaři, nemluvě o objednání u specialisty - to je téměř nemožné.

Proto na tomto obrázku u benzínové pumpy pro zdravotníky klečí manželé-penzisti a manželka říká manželovi: "Když tady budeme čekat, možná budeš moct promluvit se svým obvodním lékařem!"Komentátor Matt dokáže ve svých obrázcích sloučit paralelní krize v přesvědčivý obraz situace v zemi za naprosto nekompetentní vlády.

 17206

Jak se Čína sama střelila do nohy

1. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

  • Čínou se šíří ochromující výpadky dodávek elektřiny, jež jsou z velké části zapříčiněny obchodní válkou s Austrálií, která vedla k poklesu zásob uhlí. 

Tisková zpráva:

Nový dokument o cestách k soužití chovatelů a vlků míří do Ústí nad Labem a do Liberce

1. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Film Beránek a vlk se snaží přiblížit pastevcům možnosti, které jim mohou pomoci při zabezpečení stád před vlčími útoky. Producentem snímku je Hnutí DUHA Olomouc, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem v Česku. Živá promítání dokumentu, následovaná besedami s chovateli a ochránci přírody, nyní proběhnou v severních Čechách. V pondělí 4. října bude snímek k vidění v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem. Den poté 5. října ho bude možné zhlédnout v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Tisková zpráva:

Patří ženy do politiky? Pirátky říkají rozhodné ano!

1. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Že ženy do politiky patří, říkají Piráti a Pirátky již dlouho. Nyní Pirátky vytvořily video, v němž zaznívají stereotypní věty a mýty, které při svém působení v politice samy slyšely. Chtějí tak poukázat na jejich nesmyslnost. V Poslanecké sněmovně českého parlamentu působí pouze 22,5 procenta žen, a to i přesto, že se chtějí podílet na rozhodování stejně jako muži. Na rozdíl od nich však čelí specifickým překážkám. S těmi se setkávají prakticky na všech úrovních. Jednou z nich jsou urážlivé poznámky. 

Tisková zpráva:

Elektřinu zdražuje cena plynu. Zastropování emisních povolenek ji nezlevní, obnovitelné zdroje ano

1. 10. 2021

čas čtení 5 minut

Ekologické, rozvojové a sociální nevládní organizace sdružené v Klimatické koalici a Zeleném kruhu zveřejnily své stanovisko k současnému zdražování energií. Varují v něm, že vláda dlouhodobě ignorovala závislost České republiky na fosilních palivech, a proto ji vyzývají, aby situaci neprodleně řešila a ochránila české domácnosti od pádu do energetické chudoby.

Tisková zpráva:

Koho volit v zájmu ochrany zvířat? Projekt Volím pro zvířata už zná postoje politických stran

1. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Společný předvolební projekt čtyř předních organizací na ochranu zvířat v České republice vrcholí. Organizace na svých sociálních sítích oznámily, že už znají postoje politických stran ke dvanácti reformním návrhům, které společně připravily. Lidé si teď na webových stránkách projektu mohou otestovat, jaká strana je jim v otázce ochrany zvířat nejblíže.

Rozhovor Britských listů 429. Jak se volbami rozdrolila politika v Německu

1. 10. 2021

čas čtení < 1 minutaVýsledky nedávných parlamentních voleb v Německu, které ukončily éru kacléřky Merkelové, jsou zásadním politickým předělem v Evropě. O tom, co znamenají pro Německo, pro Evropu i pro Českou republiku, hovoří Jan Čulík s odborníkem na Německo, novinářem a kritikem Petrem Fischerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1, října 2021.

 17806

O dinosauřích volbách v Česku

1. 10. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • V kampani k nadcházejícím parlamentním volbám populističtí političtí dinosauři nevynechají jedinou příležitost aktivovat u svých voličů primitivní dinosauří mozek, který ze všech rozmanitých lidských impulsů zná jen akutní pocit ohrožení a agresi. 

 17805

Děd Vševěd

30. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 5 minut

Foto: Špatně prořezané stromy u elektrického vedení firmy ČEZ

V těchto dnech, kdy se pomalu a zcela jistě blíží další topná sezóna, si opět připadám jako děd Vševěd, který leccos ví a zná, ale s touto každoročně vyvstalou otázkou si stále neumí poradit, a stále na ní marně hledá odpověď.

Od svého narození bydlím v jednom z mnoha pražských činžovních domů, které byly postaveny někdy v období I. republiky, možná ještě dříve. Dům byl od prvních poválečných dnů pod správou OPBH a celý pod plynovým vedením, protože i přes jeho veškeré snahy, které by vedly k celkovému odstranění plynu za pomoci nahrazení vytápění elektřinou či topnými oleji byly shozeny ze stolu jako nereálné, vzhledem k tomu, že dům a byty v něm nesplňují základní hygienické normy ohledně hlučnosti.

 17804

Co je orbánismus

30. 9. 2021 / Jakub Wolf

čas čtení 4 minuty


Maďarsko nastoupilo cestu, kterou jeho premiér Orbán nazývá demokracií, ovšem ne liberální. Podobně komunistické vlády kdysi hovořily o „lidové demokracii‟ a ztotožňovaly ji s diktaturou proletariátu. Orbánova „neliberální‟ demokracie je také lecčím, jen ne plnohodnotnou demokracií. To není pouze slovní hra.

Babiš nevpustil na svou tiskovou konferenci s Orbánem kritická česká a zahraniční média. Začátek konce?

30. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

 29710

Jste ztraceni v digitálně determinované skutečnosti? Je to váš problém..

30. 9. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Na Slovensku se na některých vysokých školách začalo vyučovat hybridně, například dva dny v týdnu výuka on-line, vesměs přednášky, zbytek výuky, v niž je důležité osobní setkání, probíhá prezenčně. České ministerstvo školství spouští na středních školách obdobný model, s jedním dnem distančního vzdělávání týdně. Je to skvělé. Je skvělé, že i středoevropské společnosti se dokáží poučit z toho, co se ukázalo během společenské krize, během pandemie, jako nosné a užitečné. Že pandemie, paradoxně, usnadnila progres, který by bez ní nenastal, neboť by rutina a odpor ke změnám takovou transformaci nedovolil. Pandemie ale způsobila české, slovenské a mnoha dalším společnostem významný problém, o němž se stále nemluví, nebo jen minimálně, a to dokonce i v předvolební kampani. Odhadované statisíce "vypnutých" žáků a studentů na základních a středních školách ostře kontrastují s elitními školami, které nejprve plynule přešly během několika málo dní či týdnů do distančního modu a následně dokázaly integrovat do postpandemické výuky prvky distančního modelu, které je možné využít prezenčně, případně v hybridním modu. To, o čem se mluví jen minimálně mezi politiky a co mnohokrát zaznělo v příspěvcích konference FutureEdu, tedy pouze mezi lidmi zajímajícími se o vzdělávání a vzdělávací politiku, je znepokojující obraz společnosti s vysokou mírou nerovnosti.

 16638

TZ CZ IPI a NFNZ: Odmítáme diskriminaci novinářů

30. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) se důrazně ohrazují proti omezování svobodné žurnalistické práce, které provázelo návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku.

30689

Odborníci OSN odsuzují "skutečně šokující" rozsah nerovnosti, kterou prohloubila pandemie

30. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

Představitelé OSN pro lidská práva v úterý odsoudili "skutečně šokující" míru nerovnosti, která byla prohloubena pandemií - od nerovnoměrné dostupnosti vakcín až po nárůst potravinové a bytové nejistoty po celém světě.

V souvislosti s tím, že 78 % dávek vakcíny bylo podáno v bohatých zemích a zemích s vyššími a středními příjmy a méně než 1 % bylo distribuováno v zemích globálního Jihu, jeden z mezinárodních odborníků na zasedání Rady OSN pro lidská práva uvedl, že "dopad pandemie byl méně podmíněn biologickými faktory a více jej určovaly strukturální a socioekonomické nerovnosti, systémový rasismus a diskriminace", informuje web Common Dreams

 

 17804

Babiš a Orbán

30. 9. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení < 1 minuta

"A já se jezdím do Budapešti učit, víte co? Já se jezdím do Budapešti od Viktora učit, jak zakroutit demokracii krk i u nás. A vy víte, že Maďaři jsou v tom mistry!"20328