17865

Historie je politizována a přepisována při každých volbách

7. 10. 2021 / Muriel Blaive, Hynek Pallas

čas čtení 15 minut

- Problémem je, že jsem žena a cizinka. Česká společnost je sociálně velmi konzervativní, hodně uzavřená sama do sebe, nemá zkušenost s externími intelektuálními vstupy do české diskuse a je neochotná připustit, že by cizinec mohl říci něco relevantního.

- Můj hlas byl vnímán jako kritický, protože jsem zpochybnila představu, že lidé jsou jen hrdinové, oběti nebo zrádci.

- Tabu je srovnávat novou demokracii se starým komunistickým režimem, pokud by to vedlo k přiznání, že zpětná popularita komunistického režimu je reálná.

- Komunismus by se neudržel u moci po několik generací bez spolupráce a podpory milionů Čechů.

- Pokud Babiš poskytne českým voličům zaměstnání a zaručí určitou životní úroveň, což je mimochodem přesně ta metoda, díky které přežil komunistický režim, není jeho minulost pro voliče překážkou.

Rozhovor, který poskytla Muriel Blaive švédskému listu Jönköpings-Posten. Vychází tam v sobotu 9. 10. 2021.


29892

Volby 2021: Česká politická scéna žije v paralelním vesmíru

7. 10. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Ten, kdo sledoval středeční superdebatu politických lídrů v České televizi, mohl nabýt dojmu, že největším nebezpečím pro těžce zkoušený český národ je „klimatické šílenství Evropské unie“. Děje se tak v době, kdy planeta čelí ničivým dopadům klimatické krize, jež vědci očekávali nejdříve v následujících dekádách. Samotný green new deal tak, jak jej pojímá Evropské unie, je v řadě ohledů nedostačující, pokud si uvědomíme skutečný rozsah problému, který je nutno řešit co nejdříve a co nejefektivněji.

K debatě o iluzorním boji s hyperkorektoností a sklouzání českého diskurzu do "hungaristce" aneb Viktore, díky!

Smutný pohled, když čeští vědci sklouzávají k sexistickým a šovinistickým vtípkům

7. 10. 2021 / Lucie Poláková

čas čtení 5 minut

Můj milý deníčku, tak konečně byly v Chebu ty neurovědy… teda ti vědci… teda ta očekávaná a odkládaná konference se špičkami české neurovědy, co jsem se na ni těšila víc než půl roku! V Chebu! Smekla jsem před lidmi z MAP2 Cheb, za tu skvělou organizaci i výběr přednášejících, všechna čest. A přednášely tam opravdu elity, na jejichž knihy a myšlenky upozorňuji své studenty už několik let. Bylo narváno. 300 účastníků! Z toho nejméně 250 učitelů z praxe… Potkala jsem psychology, sociální pracovníky, asistenty pedagoga, vlastně rozmanité publikum. Všichni  jsme přišli kvůli tomu skvělému obsazení řečníků, rozuměj deníčku, kdy našinec ze Sudet uvidí zase tuhle přehlídku, aniž by musel cestovat ze západu do Prahy?

Rozhovor Britských listů 430. Pro Tomia Okamuru: "Tati, ta krysa chutnala divně"

2. 10. 2021

čas čtení 2 minutyChaos a série krizí ve Velké Británii, vyvolané především brexitem, by měly soustředit mysl českých euroskeptiků, jako je Tomio Okamura či šéf KSČM, kteří požadují odchod ČR z EU. Nynější britská zkušenost pěkně dokazuje, že tito lidé nevědí, co činí. Bohumil Kartous hovoří s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem o jeho britských zkušenostech s dopadem brexitu. Jak by vypadal czexit? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 5. října 2021.

Aktualizace
po projevu Borise Johnsona na konzervativním sjezdu dne 6.10. Píše Financial Times:

Toto je, zdůrazňuji, Financial Times, seriozní ekonomický list, který nevěří svým očím stejně jako všichni, kdo vědí něco o podnikání a o tom, co Johnsonova vláda dělá a tvrdí:

""Takže se ukazuje, že když Boris Johnson řekl 'fuck business', myslel to vážně. Definujícími charakteristickými rysy letošního právě proběhlého sjezdu Konzervativní strany byl sjednocený útok na podniky, které se nedokáží přizpůsobit novému ekonomickému modelu. Ovšem tento model vláda tvoří na postupu - nemá žádnou vypracovanou strategii. Jako vždy, Johnsonův zájem není zaměřen na podnikání jako takové, ale útočí proti oněm četným - a často velmi významným firmám - které se protiví jeho 'vizi' nové pobrexitové ekonomiky."
30542

Utopeni v cukrech a kybercukrech

7. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Lidská společnost se dostala do úplně nové, neznámé evoluční situace. Zatímco ve svém dosavadním vývoji se potýkala s nedostatkem a strategie přežití tak nutně směřovala k vytváření rezerv, současný život bohatých společností severu je definován obrovským přebytkem, materiálním i virtuálním. Metaforické cukry a kybercukry, které se neodbytně vtírají do našich životů, neumíme rozumným způsobem eliminovat a vstřebáváme, jako kdybychom stále setrvávali ve stadiu vytváření rezerv. Proč? Protože způsob lidského jednání je založen na mezigeneračním přenosu a mění se mnohem pomaleji než jaká je dynamika změn světa 21. století, v době virtuálně-fyzické existence. Vzorce chování našich babiček, které ještě vyrůstaly v prostředí chudoby a reálného hladu, není možné používat v době, kdy vrcholem zábavy teenagerů může být návštěva fastfoodového řetězce a okázalý akt obžerství. Nutně potřebujeme významně změnit pohled na to, na co vlastně má výchova a vzdělávání připravovat generace přicházející po nás, lidech, kteří se sami "perou" s rychlostí změn, které činí jejich identity tekoucí. Jsme toho schopni, namísto abychom hleděli s retrotopní nadějí do minulosti? A co jsou kvality, které definují individuální a sociální suverenitu 21. století? 

 17868

Operace o duši Trojmoří

7. 10. 2021 / Kamil Jarończyk

čas čtení 7 minut

 

Jak může neznámá událost ve Varšavě otrávit projekt Trojmoří

Kamil Jaronczyk je členem redakce Visegrad Insight, která v létě publikovala zprávu, resp. soubor možných scénářů a doporučení vycházejících z rozhovorů s politiky, diplomaty, novináři a neziskovými organizacemi o využití iniciativy Trojmoří, která usuluje o mezinárodní investice do logistické a kyberbezpečnostní infrastruktury propojující region střední a jihovýchodní Evropy severojižním směrem. Ve svém textu, původně publikovaném na Visegrad Insight, píše o tom, jak organizace blízké současné polské vládě ohrožují smysluplné využití iniciativy Trojmoří.


Sjezd britských konzervativců: Projev Borise Johnsona byl ekonomicky negramotný

7. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Čelní britští podnikatelé, odbory a ekonomičtí odborníci kritizovali Borise Johnsona za jeho projev přednesený na kongresu Konzervativní strany. Poukázali na to, že nedostatek zboží v obchodech a pohonných hmot na benzínových pumpách "se neodstraní chvástáním"

Čelní britští podnikatelé zaútočili na Borise Johnsona a poukázali, že nemá žádný ekonomický plán, poté, co přednesl chvástající se projev na kongresu britské Konzervativní strany. Vůbec se v něm nezmínil o nedostatku zboží v obchodech a pohonných hmot na benzínových pumpách ani o dalších vážných problémech britské ekonomiky


Profesor Richard Murphy: Toto je, zdůrazňuji, Financial Times, seriozní ekonomický list, který nevěří svým očím stejně jako všichni, kdo vědí něco o podnikání a o tom, co Johnsonova vláda dělá a tvrdí:

""Takže se ukazuje, že když Boris Johnson řekl 'fuck business', myslel to vážně. Definujícími charakteristickými rysy letošního právě proběhlého sjezdu Konzervativní strany byl sjednocený útok na podniky, které se nedokáží přizpůsobit novému ekonomickému modelu. Ovšem tento model vláda tvoří na postupu - nemá žádnou vypracovanou strategii. Jako vždy, Johnsonův zájem není zaměřen na podnikání jako takové, ale útočí proti oněm četným - a často velmi významným firmám - které se protiví jeho 'vizi' nové pobrexitové ekonomiky."

 17866

Monitor Jana Paula: S konzumerismem na věčné časy! Aneb hurá k volbám, a pak nakupovat!

7. 10. 2021 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

 

IIustrativní obrázek jasně dosvědčuje, že řeči o trvale udržitelném rozvoji, jsou jen agitační hesla, protože tento způsob svobodného trhu k trvale udržitelnému rozvoji nikdy nemůže vést. Zabalit jedno jediné mrňavé cukrátko do umělé hmoty, je ukázka pustého konzumerismu, a cynismu k ekologii, a to nejsem žádný environmentální fanatik. Ze všech stran slyšíme, jak pustošíme životní prostředí, jak ničíme Zemi, podřezáváme si větev, a že je s tím třeba něco udělat, ale co s tím udělat v situaci, v níž konzum je alfou a omegou všeho?

Současné vedení katolické církve ve Francii si zaslouží úctu

7. 10. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

K tomu: 

Francouzská katolická církev přiznává "hanbu", poté co bylo zjištěno, že sexuálně zneužívala 330 000 dětí


Je třeba zdůraznit, že vyšetřovací komisi, která dva roky zkoumala rozsah zneužívání dětí uvnitř katolické církve ve Francii, zřídila sama francouzská katolická církev. Nejvíce děsivým zjištěním komise je podle mne konstatování, že katolická církev až do roku 2000 projevovala „hluboký a naprostý nezájem a dokonce krutost vůči obětem“. Různí konzervativci rádi tvrdí, že problém zneužívání je problémem modernity a sexuální revoluce. Krutost vůči obětem ale je jednoznačně projevem tradiční vrchnostenské a pokrytecké mentality.

 17869

Zpívající humorista

7. 10. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 12 minut

 


S neodmyslitelným banjem v jeho rukách, je stále dobře naladěn. A s písněmi na rtech, jejichž sloky jsou plné skvělého humoru, je společně se svou kapelou, jenž nese název Banjo Band, oblíben u posluchačů všech věkových generací. Tak lze stručně charakterizovat zpívajícího humoristu, malíře, textaře a spisovatele Ivana Mládka, autora řady povídkových knih a té nejčerstvější, kterou vydal pod názvem „ Ivan Mládek obrazem i slovem“.

Pane Mládku, je něco, co byste našim čtenářům rád o své knize řekl?

 16492

USA a Čína se střetly kvůli událostem v tchajwanském vzdušném prostoru

7. 10. 2021

čas čtení 5 minut

Čínská armáda od konce loňského roku začala výrazně zvyšovat své letecké aktivity na moři v blízkosti Tchaj-wanu.

Tento trend se postupem času rozšířil na širokou škálu různých typů vojenských letadel, často rozmístěných ve stále větším počtu, většinou na západě a jihozápadě ostrova. Mnoho letů však také překračuje takzvanou střední linii Tchajwanského průlivu mezi ostrovem a pevninskou Čínou a téměř všechny z nich zasahují do velmi rozsáhlé tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ), což v každém případě nutí tchajwanské letouny v reakci na to provádět letecké výpady, píše na webu Responsible Statecraft Michael D. Swain.

Tomasz Oryński je ohromen obrovským zájmem britských i zahraničních médií

6. 10. 2021

čas čtení 1 minuta


Tomasz Orynski: Jedna pivní myšlenka: Právě jsem to sečetl: Od té doby, co se můj článek o kamionistech v Británii virálně rozšířil na Twitteru, dostal jsem od médií 42 žádosti o rozhovor o práci evropských kamionistů v Británii (z nichž 37 bylo od britských médií). Lidi mě také psali spoustu emailů a kontaktovali mě i na Facebooku.

(Pozn. red.: Britským listům Tomasz Oryński sdělil, že dostává desítky emailů v reakci na své rozhovory. Skupina Led by Donkeys, které v Manchesteru promítala videorozhovor s ním na stěnu jedné budovy v centru, Tomaszi Oryńskému sdělila, že kolejdoucí doslova házeli bankovky do vozidla skupiny Led by Donkeys, která rozhovor promítala - skupina závisí na crowdfundingu.)

Experti na nákladní automobilovou dopravu a slavní akademici mě sledují na Twitteru a sdílí to, co tam napíšu. Je to pro mě velká čest.

Avšak i když má britská vláda už "plné zuby expertů" a nechce jim naslouchat, jsem si jist, že ještě nějaké má, lidi, kteří za pár hodin vydělají více než co já vydělám za měsíc.

Británie je také světově známá tím, že má nejlepší univerzity na této planetě.

Takže jak je možné, že všichni teď chtějí naslouchat tomu, co říká nějaký Polák, který řídí kamiony? Kde byli všichni ti experti, když to, co já říkám, je najednou pro všechny taková novota?


Rozhovor Britských listů 429. Jak se volbami rozdrolila politika v Německu

1. 10. 2021

čas čtení < 1 minutaVýsledky nedávných parlamentních voleb v Německu, které ukončily éru kacléřky Merkelové, jsou zásadním politickým předělem v Evropě. O tom, co znamenají pro Německo, pro Evropu i pro Českou republiku, hovoří Jan Čulík s odborníkem na Německo, novinářem a kritikem Petrem Fischerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1, října 2021.

Doložte, kde jste vzal miliony na zámek, vyzval europoslanec Kolaja Babiše

6. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Doložte, kde jste vzal miliony na zámek, vyzval Kolaja premiéra Babiše během mimořádné debaty o Pandora Papers

Štrasburk 6. října 2021 – Andrej Babiš se chová jako pokrytec a lhář. To dnes řekl na plénu Evropského parlamentu pirátský europoslanec a místopředseda europarlamentu Marcel Kolaja. Podle něj by měl český premiér doložit, kde získal 15 milionů EUR, za které si koupil luxusní vily ve Francii.

Jako český občan musím říct, že mi trhá srdce přiznat, že evropským symbolem Pandora Papers se stal zrovna český premiér. Andrej Babiš se opět chová jako pokrytec, jako lhář, jako člověk opovrhující demokracií, ale tentokrát také jako podnikatel provádějící pochybné transakce,“ konstatoval Marcel Kolaja. Narážel přitom na to, že sám Andrej Babiš několikrát řekl, že jeho prioritou je boj proti daňovým rájům.

Babišovo jednání naplňuje skutkovou podstatu několika trestných činů

6. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Senátní komise projednala Babišovo vyvádění majetku přes daňové ráje. Jeho jednání naplňuje skutkovou podstatu trestných činů

 

Praha 6. října 2021 – Senátní komise v čele s pirátským senátorem Lukášem Wagenknechtem začala prověřovat nekalé transakce premiéra Andreje Babiše při pořizování stamilionového zámku ve Francii a dalších nemovitostí. Transakce dělal skrz své firmy v daňových rájích. Senátoři a odborníci z oblasti daňového práva i oblasti problematiky praní špinavých peněz se jednomyslně shodli, že Babišovy transakce naplňují znaky několika trestných činů a podezřelého obchodu v souvislosti s praním špinavých peněz. 

 17863

Unikátní průzkum: Voliče nejvíce záměrně děsí SPD, v závěsu Trikolora s komunisty

6. 10. 2021

čas čtení 7 minut

Institut pro politiku a společnost dnes zveřejnil výsledky unikátního průzkumu zkoumajícího komunikaci politických stran a hnutí kandidujících v letošních parlamentních volbách. Z výsledků vyplývá, že nejemotivnější rétoriku využívá Okamurova SPD. Jen s malým odstupem za SPD následuje hnutí Trikolóra a na třetím místě je KSČM. Průzkum založený na analýze textů publikovaných od začátku roku politickými stranami a hnutími na jejich webech také ukázal, že nejúměrněji letos komunikuje KDU-ČSL, která je následována hnutím STAN a Piráty.


Výsledky letošního průzkumu jsou oproti předchozím letům velmi rozdílné. „Ukazuje se, že dlouhodobý trend zmírňování rétoriky před těmito volbami neplatí. Vyhroceněji než v minulých letech (viz graf níže) komunikují Piráti a obě levicové strany – ČSSD a KSČM. U Pirátů je to způsobeno tím, že chtějí volby vyhrát a potřebují mobilizovat své příznivce. Těch sice mají poměrně hodně, ale jejich přesvědčení je slabé a šance, že se všichni objeví u volebních uren, je nízká. Proto vedle racionálních argumentů a obsáhlého programu také vidíme více emocí v komunikaci. KSČM a hlavně ČSSD jde nyní o všechno. Logicky se proto snaží nostalgicky zapůsobit na bývalé voliče, kteří ve velkém přešli k hnutí ANO,“ říká analytik Institutu pro politiku a společnost Karel Sál.

Mezitím v Absurdistánu 195:

Útoky proti tisku, korupční zneužívání státních peněz a teror proti dětským uprchlíkům na běloruské hranici

6. 10. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Možná si pamatujete, že se strana PiS  dostala k moci mimo jiné díky tajné nahrávce soukromých rozhovorů mezi politiky. ZDE Tyto nahrávky, jak dnes víme, byly prostřihány a zveřejněny byly jen ty jejich části, které byly nepříjemné  pro politiky z předchozí vládnoucí strany. Existovalo podezření, že je do toho zapojeno Rusko, a tak se kontrarozvědka rozhodla vyšetřovat.

 17860

Stanislav Křeček ohrožuje české děti

6. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Na nesmírně závažnou a v ČR zanedbávanou problematiku sexuálního zneužívání dětí upozornil Výbor OSN pro práva dětí. Všichni se pamatujeme šokující film Barbory Chalupové a Víta Klusáka  V síti. Stanislav Křeček v roli ombudsmana svou idiocií a omezeností aktivně škodí lidem v České republice.

Jak dlouho budou v ČR do důležitých státních funkcí jmenováni pitomci?


Česká Aliance za dětská práva vykreslila bezútěšný obraz ve své alternativní zprávě předložené Výboru OSN pro práva dítěte, který 6. a 7. září projednal s delegací české vlády pravidelné zprávy o provádění Úmluvy o právech dítěte v České republice.

Aliance, která je členem střechové evropské organizace Eurochild, ve zprávě zdůrazňuje, že téměř žádné z 88 doporučení výboru UNCRC pro Českou republiku schválených v srpnu 2011 nebylo naplněno. Důvodem je, stejně jako v některých jiných zemích v regionu východní Evropy, přetrvávající nálada proti právům dětí ve velké části společnosti. Alternativní zpráva prohlašuje, že „práva dětí nejsou uznávána a děti jsou buď považovány za majetek svých rodičů, do něhož stát nemá právo zasahovat, nebo požaduje kodifikaci a vymáhání „povinností dětí“.

Další podrobnosti ZDE


· Výbor pro práva dítěte je vážně znepokojen rostoucím počtem dětí, které jsou zneužívány v prostituci a pornografii. Výbor vyzval ČR, aby byly efektivně vyšetřovány případy sexuálního zneužívání, především v on-line prostředí a v sektoru cestovního ruchu.

· Výbor je nadále znepokojen velkým rozsahem umísťování dětí do ústavů, zejména dětí s postižením. Výbor doporučil České republice přijetí národních politik, které umožní ukončit umísťování dětí do ústavů a podpoří řešení na komunitní úrovni a umísťování dětí do rodin, kde bude zajištěna potřebná péče. Pozornost má být zejména věnována dětem s postižením, romským dětem a dětem mladším tří let.

Výbor pro práva dítěte monitoruje dodržování Úmluvy o právech dítěte a opčních protokolů ve státech, které jsou stranami této úmluvy OSN, v oblastech zapojování dětí do ozbrojených konfliktů, obchodování s dětmi, dětské prostituce a pornografie. K úmluvě dosud přistoupilo 196 států. Výbor má 18 členů, nezávislých lidskoprávních expertů z celého světa, kteří svůj mandát vykonávají za svou osobu, nikoli jako představitelé států, ze kterých pocházejí.

Další podrobnosti ZDE

Francouzská katolická církev přiznává "hanbu", poté co bylo zjištěno, že sexuálně zneužívala 330 000 dětí

6. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Zdrcující analýza, která otřásla Francií, zjistila, že za posledních sedmdesát let francouzští katoličtí kněží a laičtí příslušníci církevních institucí sexuálně zneužívali 330 000 dětí.

Zločiny kněží byly systematickým způsobem utajovány.

Předseda vyšetřovacího výboru Jean-Marc Sauvé konstatoval: "Až do prvních let po roce 2000 prokazovala katolická církev hluboký a dokonce i krutý nezájem o své oběti".

Analýza zjistila, že podle odhadů bylo od roku 1950 do roku 2020 ve Francii příslušníky katolického kléru zneužíváno 216 000 dětí. Když se k tomu přidá sexuální zneužívání dětí od laických příslušníků katolické církve, počet stoupne na 330 000 obětí.

Energie, energie z tebe blbě mi je...

6. 10. 2021 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

 V ČR zařízení pro výrobu solární energie neseženete

Sdělovadla nás pravidelně informují, jak se budou zdražovat energie a jejich zdroje. Slyšel jsem jednu dobrou babskou radu (skutečně – šlo o nějakou renomovanou starší paní ekonomku :-), že prý máme topit dřevem, ale to prý bude také dražší - anebo využívat nové technologie.

Pozn. red. Topení pevnými palivy drasticky znečišťuje životní prostředí a vážně poškozují zdraví lidí.

Rozhovor Britských listů 428. Hovořme o domácí oligarchii, která dobyvačně kolonizuje ČR

23. 9. 2021

čas čtení 1 minuta"Měli bychom upozorňovat na domácí oligarchii, na skutečně problematické struktury, které si privatizují republiku a chovají se tady jako okupační mocnost na dobytém území. Chudí lidé neřeší klimatickou krizi jako primární problém, i když na ně dopadne nejhůř. Ti bohatí mají vždycky možnost odletět někam na Aljašku nebo na Nový Zéland. Oligarchové prostřednictvím svých médií vyvolávají chaos a podstrkávají veřejnosti nedůležitá témata, aby uchránili své parazitické podnikatelské zájmy."

Albín Sybera mluví v tomto Rozhovoru Britských listů s analytikem Josefem Patočkou z organizace Re-set.cz o tom, jak si čeští oligarchové paraziticky podmanili Českou republiku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 28. září 2021.

Rozhovor Britských listů 427. To, co se v Rusku odehrálo o minulém víkendu, nebyly volby

23. 9. 2021

čas čtení 1 minutaO minulém víkendu během tří dnů se v Rusku konalo cosi, co odborník na ruské záležitosti Michal Romancov v rozhovoru s Bohumilem Kartousem odmítá charakterizovat jako parlamentní volby. Pojem voleb totiž předpokládá, že voliči mají možnost vybírat z různých alternativ, a tato možnost v drsně zfalšovaném hlasování, na mnoha úrovních, od místních až po nejvyšší, ruským občanům vůbec dána nebyla. Michal Romancov rozbírá kontext a podrobnosti této podvodné akce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. září 2021.

Rozhovor Britských listů 426. Jaká je budoucnost Afghánistánu?

21. 9. 2021

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří o skandálu, kdy Západ nechal Afghánistán na pospas vražednému extremistickému islamistickému hnutí, s velmi dobře informovaným analytikem, bývalým ministrem zahraničí ČR Tomášem Petříčekem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 21. září 2021.

Rozhovor Britských listů 425. "Jenom chci řvát na ty učitelky." O sociální podpoře státu dětem

17. 9. 2021

čas čtení 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Annou Sležkovou, právničkou Fóra pro lidská práva, která se dlouhodobě zabývá právními aspekty péče o ohrožené děti. Anna Sležková upozorňuje, že některá ustanovení českého právního řádu a zejména pojetí sociální péče je ukotveno hluboko před rokem 1989, například v podobě některých formulací zákona o rodině. A nejen to, že celé paradigma disciplinačního přístupu v sociální péči má kořeny v hluboké minulosti, v devatenáctém století, kdy děti byly z pozice mocenské autority odebírány, aby bylo zabráněno jejich úpadku do stavu "tuláctví a žebroty". Na prospěch dětí se nehledí. Nejde pochopitelně o celkový výraz sociální péče, ale právě způsob, jakým český stát definuje důvody k odebírání dětí z rodin děti a rodiny výrazně postihuje. Je nutné zasadit se o změnu z hlediska právního systému i z hlediska výkonu sociální práce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. září 2021.

Tisková zpráva:

Dva vlaky by nahradily kanál Dunaj-Odra-Labe. Poškození krajiny Čechům nic nepřinese

6. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

Nevratné narušení říční krajiny výstavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe naší zemi nepřinese žádné benefity. Primárně uvažovanou dopravní funkci kanálu lze přitom realizovat již nyní. Odhadovaný roční objem dopravy (30 mil. tun) by totiž nahradily dva vlaky v hodinovém taktu (tam a zpět) na stávající trati z Břeclavi přes Přerov do Bohumína.

Tisková zpráva:

Škodlivé PFAS v hnojivu z čistírenských kalů mohou kontaminovat potraviny

6. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Toxické perfluorované látky (PFAS) v hnojivu používaném na polích podle výsledků studie překračují až dvacetinásobek bezpečného limitu. Tyto “věčné chemikálie” prokazatelně zvyšují riziko vzniku rakoviny, vysoké hladiny cholesterolu anebo snížení plodnosti. Senát ve svém dnešním usnesení žádá zavedení pravidelného a systematického monitoringu vody, potravin a kalů, který v České republice dosud chyběl. 

"Mohlo to být všechno úplně jinak. Děda tady mohl být, mohl žít."

5. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

Pozůstalí po obětech covidu a lékaři mluví ve videu o selhání Babišovy vlády během pandemie

 Lékaři a pozůstalí po obětech koronaviru obviňují v novém videu Babišovu vládu ze selhání při řešení pandemické situace. Pozůstalí popisují smutné příběhy týkající se ztráty svých blízkých a svůj pohled na vývoj událostí přidávají i zdravotničtí pracovníci. Video se dnes objevilo na sociálních sítích spolku Neschopnost zabíjí, který si klade za cíl před volbami připomenout společnosti, že Andrej Babiš a jeho vláda nesou zodpovědnost za tisíce zmařených životů.

 17857

Brexit nefunguje

5. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

Billboardy v Británii, vytvořené skupinou Led by Donkeys (Vedou nás oslové):

DvojÍ tvrdá rána brexitu: prázné police a zvyšující se ceny:


Johnsonova ministryně Nadine Dorries: "Žádný nedostatek pohonných hmot není. Opakuji: ŽÁDNÝ NEDOSTATEK POHONNÝCH HMOT NENÍ!"
(Vpředu vpravo: Omlouváme se, není benzín.)Brexit: Johnsonově vládě se podařilo přilákat do Británie celých 27 řidičů kamionů

5. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Boris Johnson zuří, že se na jeho krátkodobou nabídku poskytnout evropským řidičům cisternových vozů pracovní vízum na ježdění po Británii (do března 2022) přihlásilo jen 27 evropských řidičů. Nabídli to 5000 kamionistů. Pracovní a platové podmínky pro kamionisty v Británii jsou daleko horší než v EU a nikdo se nepřesune do druhé země jen na pár měsíců. Boris Johnson a jeho brexitéři si budou muset uvědomit, že Anglie není nic extra a není důvodu, proč by Evropané měli Británii zachraňovat z jejího průšvihu, na nějž si sama dobrovolně zadělala brexitem. Poučení pro Tomia Okamuru...

Aktualizace: Boris Johnson řekl v úterý v rozhlase, že se jich přihlásilo 127, a že je to "důkazem globálního nedostatku kamionistů"... Vysvětlil také, že nedostatek pracovních sil v Británii (v důsledku brexitu) je především  důkazem "robustnosti britské ekonomiky".

 17851

Mistr imaginace

5. 10. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 13 minut

 


Těmito dvěma slovy, lze stručně a jasně charakterizovat devadesáti mezinárodními cenami ověnčenou tvorbu známého českého fotografa, který svou profesionální kariéru zahájil před čtrnácti lety, kdy pro něj fotografovaní bylo spíše terapií. Až postupem času, se z této tvůrčí léčby vyvinula jeho neuhasitelná vášeň pro fotografování. Je autorem celé řady znamenitých snímků, na nichž ponejvíce zachycuje kontrast, konflikt i rovnováhu mezi člověkem a přírodou. A tak není divu, že se jeho tvorba těší celosvětové pozornosti. Důkazem, čehož jsou i výstavy v těch nejprestižnějších galeriích mezi něž patří Getty Images Gallery, Saatchi Gallery či Somerset House. Kromě toho je i autorem obalů mnoha knih z několika vydavatelských domů jako jsou HarperCollins Publisher, Sterling Publishing, Penguin Random House. Současně je ale i autorem řady portrétů slavných osobností, které vznikají v jeho pražském ateliéru, Martin Stranka.

Pane Stranka, před objektivem vašeho fotoaparátu kromě dokumentaristky Heleny Třeštíkové nebo výtvarnice Lény Brauner, stanul i světově uznávaný fotograf Robert Vano. Jaký to byl pro vás pocit fotit osobnost z oboru?

 16451

Whistleblowerka: Facebook dává přednost hromadění zisku před prospěchem veřejnosti

5. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Přibližně od 18 hodin středoevropského času v pondělí přestal fungovat Facebooku, WhatsApp a Instagram a nefungovaly ještě o půlnoci. Facebook globální výpadek přiznal

Akcie Facebooku poklesly o 5,3 procent poté, co v neděli v USA v televizním pořadu 60 minutes svědčila bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen velmi kriticky o podnikatelské strategii  Facebooku. Z interní dokumentace, upozornila Haugenová, vyplývá, že Facebook lže, že se snaží něco dělat proti nenávisti, násilí a dezinformacím.

 16578

Co tedy dělat, abychom tu měli to Švýcarsko?

5. 10. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 11 minut

Článek pana Jiřího Hlavenky Švýcarsko! Chceme tu mít Švýcarsko je velmi dobrou analýzou švýcarského systému. Sám jsem ve Švýcarsku nějakou dobu pobýval. Nebylo to dlouho, ale zaujala mě tam řada věcí, které by chtěl doplnit. Absolutní čistota. Sbírání nedopalků a papírků v sobotu okolo každého domu. Rozebírací puška, kolo a helma v každém domě ve sklepě. Utírání nerezového komína z plynového kotle hadrou zevnitř na důkaz toho, že neprodukuje žádné saze.

Recyklace všech odpadů do deseti různobarevných popelnic. Referendum v jedné ulici prakticky každý měsíc. Psi nesmějí štěkat a děti křičet, aby nerušili sousedy, a to pod pokutou. Řada lidí ovládala čtyři a více jazyků. Šok z přednášejícího, který plynně přepínal z italštiny do němčiny, francouzštiny a angličtiny. Vlaky jezdící na minutu přesně rychlostí nad 200 km/hod. Podlahové topení z roku 1970. Rozvodny zahloubené do skály, celé z nerezu a mědi.

 17815

Jak vznikl pokřik "Jude Slavia"

5. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Pan Vymětal podává na policii oznámení na pokřik "Jude Slavia", aniž by věděl, co tento pokřik znamená a asi to neví ani ti, kteří tento pokřik použili a redakce BL v tom vidí nějaký rasismus.
Pozoruhodná ukázka české hlouposti, píše Jaroslav Štemberk.

Jde o pokřik odpůrců Slavie z řad pravicových nacionalistů, hlavně fanoušků Sparty, kteří jím poukazují na to, že Slavia se deklaruje jako klub  vlastenecký, ale přitom je financována cizím kapitálem.

V období tzv. První republiky šlo banky a pojišťovny vlastněné převážně židovskými finančníky, proto vznikl ten pokřik "Jude Slavia".

Znovu se objevil a rozšířil v první polovině devadesátých let, kdy majitelem Slavie byl Čechoameričan s židovskými kořeny Boris Korbel.

V současné době tedy jde spíše o nemístný anachronismus, když Slavia je vlastněna kapitálem čínským.

Ovšem ti pravicoví nacionalisté - fotbaloví chuligáni - jaksi nevymysleli nic nového, tak stále řvou to svoje "Jude Slavia", teď už tedy spíše z té hlouposti.


 17834

Les na Ptačím potoce se přirozeně obnovuje

5. 10. 2021 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

 

Pro chvilku oddechu v době předvolební aneb Po stopách Podhamerského Rezly

 

V románě Ze světa lesních samot popisuje Karel Klostermann rozhovor podroklanského hajného se švarcenberským nadlesním z Březníku, tehdy Pürstlinku. Asi na dvou stranách si můžete přečíst, jak starý hajný vysvětluje, proč by se neměl les odvodňovat strouhami, které se tehdy na pokyn majitelů panství začaly kopat. S následky těchto neuvážených kroků se potýkáme dodnes a ochránci přírody se snaží strouhy zasypávat hrázkami tak, aby si les sám udržel vodu. V roce 2011 jsem napsal pro Britské listy  článek Nad Modravou dusno.

 16578

Proč už spolu nemluvíme o politice a co dál

5. 10. 2021 / Petr Homoláč

čas čtení 7 minut

Na ty narozeniny jsme jezdili přes 30 let, ale tentokrát se tam prý už nemáme bavit o politice. To tu hodně dlouho nebylo, to je zlý sen, kdysi za komunistů nás učili odmalička, kdy a kde o politice mlčet.

Politika dnes rozděluje stará přátelství, dělící linie jsou nepřekročitelné. A debaty vedou jen k většímu nedorozumění, naštvanosti a odcizení, dokonce napříč rodinami. Začalo to s Babišem a Zemanem a graduje to, kam to dospěje? Zase Dobrý Čech – udavač?

Mnohá témata jsou sporná, ale nezbytně potřebujeme se dohodnout, tedy normálně komunikovat.

Babiš ohrožuje bezpečnost České republiky

3. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 
V rámci hysterické předvolební kampaně rozesílá Babiš českým voličům "individuální", podle něho "osobní a důležité" dopisy.

Hraje v nich na silně nacionalistickou notu, zneužívá iracionálního strachu, kteří mají mnozí Češi z vnějšího světa - ten strach se Babiš snaží ve svém volebním zájmu stůj co stůj posilovat - a celkově ten dopis působí, jako by ho rozesílal Tomio Okamura z SPD.

Babiš píše:

"Budou to volby, které rozhodnou o tom, jestli zůstaneme suverénní a stabilní zemí, jestli si zachováme naši životní úroveň a jestli ubráníme naši kulturu, tradice a způsob života."

Není to pravda. O nic takového v těchto volbách nejde. České kultuře, českým tradicím a českému způsobu života NIC NEHROZÍ.

 17827

Sebestředný Babiš: "Zveřejnili mé obvinění z Pandora Papers záměrně těsně před českými volbami"

5. 10. 2021

čas čtení 4 minutySe stejným obviněním přišli britští konzervativci, že prý Pandora Papers byly "záměrně zveřejněny v době konání výročního sjezdu Konzervativní strany".... :)

Miliardář Andrej Babiš, dosavadní český premiér, reagoval zuřivě na odhalení jeho tajných přesunů financí z Pandora Papers. Vyplynulo z nich, že Babiš použil složitou metodu tzv. "zpětných půjček", kterou používají propíratelé špinavých peněz, ke koupi luxusní vily a zámku na francouzské Riviéře. Když se stal v ČR politikem, měl tento svůj majetek dát do svého majetkového přiznání v parlamentě. To neučinil.

Podle Babiše, píše deník Guardian, bylo zveřejnění informací o jeho podezřelých finančních transakcích tuto neděli součástí "špinavého politického spiknutí" ("Je to kampáň!") - těsně před českými všeobecnými volbami.

 17833

Stát, nebo psychiatrický pavilon?

5. 10. 2021 / Milan Čech

čas čtení 6 minut

Koláž: Lenka Slívová

Ponechme na chvíli stranou druhého nejvyššího představitele této země, i když jeho diagnóza je velmi závažná. Do mrtvých, i těch ještě občas oživovaných, se nekope, není to slušné. Takže jen ve stručnosti a ve vší počestnosti. Probouzet se z hibernace pokaždé, když je nepřátelská mocnost v průšvihu, a brát na sebe její velice závažné průšvihy a činy (nebo ty věci vyvracet, zpochybňovat a marginalizovat), je možná úsměvné u pacienta z Bohnic, co tvrdí, že sestřelil letadlo tím, že za sebou devětkrát nezamknul pokoj nebo nedal půl oběda mimozemským ještěrkám, co mají základnu za Měsícem, ale u velitele ozbrojených sil té země, co se má na konflikt s onou nepřátelskou mocností připravovat, se to z principu věci jaksi nehodí a je to čiré a systémově velmi nebezpečné šílenství.

Pandora Papers: Johnsonova Konzervativní strana je financována z korupčních, často ruských zdrojů

5. 10. 2021

čas čtení 6 minut

 

Vedení britské Konzervativní strany Borise Johnsona se v důsledku odhalení z Pandora Papers octlo pod tlakem požadavků, aby strana vrátila miliony liber, které obdržela od pochybných podnikatelů, kteří své peníze "vydělali" korupční praxí v Rusku


Během pondělka se vysocí činitelé Johnsonovy Konzervativní strany bránili v médiích, že její finanční dárci jsou "přísně prověřování" podle zákonů, které zavedla Labouristická strana, když byla v Británii u moci. Tvrdili také, že astronomické finanční dary od pochybných podnikatelů, často ruského původu, nijak prý neovlivňují vládní ekonomická rozhodnutí ve prospěch těchto podnikatelů.

Jde o to, že finanční dárce britským politickým stranám musí být britský občan a firma, která dává peníze britským politickým stranám, musí být registrována v Británii. Dary od cizinců se nepřipouštějí.

Je novou politikou Babišových bezpečáků dávat novinářům pěstí do obličeje?

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta


Reportér televize BBC, jemuž dal Babišův bezpečák do obličeje pěstí, byl z investigativního pořadu Panorama. Jeho reportáž, věnovaná Pandora Papers, se vysílala v televizi BBC v neděli 3.10. v podvečer.

Zde je ta část půlhodinového pořadu, která se věnovala Babišovi. České titulky:

 17827

Babiš jako mistr reálného kapitalismu

4. 10. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Foto: JSME SVĚTOVÍ!! Pondělní titulní stránka deníku Guardian s Babišem v čele

Já naprosto souhlasím s tím, že vliv nového odhalení podezřelých finančních operací premiéra Babiše nemusí ve volbách znamenat posun uvažování voličů demokratickým směrem. Paní Holcová dnes v Radiožurnálu tvrdila, že během tohoto týdne, tedy ještě před volbami, budou zveřejněna další podezření, dopadající na jiná česká jména. Tak uvidíme.

30050

Pandora Papers aneb Systém je prohnilý až na kost

4. 10. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Odhalení, se kterými na konci minulého týdne přišlo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), jsou natolik závažná, že je nelze vnímat pouze jako další důkaz o pokrytectví a prolhanosti premiéra Andreje Babiše, jak nyní – pár dnů před volbami – činí české sdělovací prostředky. Totéž platí i pro další bývalé či stávající světové lídry, které investigativci v Pandora Papers jmenují. Nejedná se totiž jenom o spektakulární selhání jednotlivců, ale především o další důkaz o prohnilosti systému, který jim umožňuje prát peníze ve velkém a okrádat tak ty, již jim v hluboké naivitě poskytli mandát ke správě věcí veřejných. Ostatně nikdo ze jmenovaných nebyl obviněn z porušení zákona, protože se jedná o legální aktivity, a to je právě zásadní problém.

O rasismu v českém fotbale

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

K dnešnímu utkání Sparta-Slávie. Prosím tímto ctěné fotbalové fanoušky, aby mě nadále nepřesvědčovali, že v českém fotbalu není rasismus. To, že premiér hájí nepřístojné chování českých dětí na fotbalovém utkání, to nijak neoslabuje, píše Mikuláš Vymětal.


Jak Andrej Babiš použil k nákupu svých francouzských vil metody propíračů špinavých peněz

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minutaV neděli 3. října vysílala televize BBC investigativní pořad Panorama o odhaleních tajných finančních transakcí různých světových politiků, prozrazených v tzv. Pandora Papers. Andrej Babiš si v roce 2009 pozoruhodně komplikovanou metodou, jakou používají propírači špinavých peněz, koupil zámek a vilu u Cannes v hodnotě asi 400 milionů Kč. Když byl zvolen v roce 2013 do parlamentu, měl tento majetek oficiální přiznat. Neudělal to. Takto tento podivný případ řešila televize BBC. Její reportér dostal od Babišova bezpečáka pěstí. České titulky.

Všetci kradnú!

Pandora Papers, aneb Když šok (už ani) nešokuje

4. 10. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • Publikum zvyklé na "nesrovnalosti" premiéra už mohou překvapit jen jednotlivosti Bigaudgate, nikoliv samotná povaha zjištění, že propagátor EET se sám přinejmenším vyhnul placení daní.
  • Bohužel asi příliš nepřekvapí ani dopad poslední Babišovy aféry na volební výsledky. 

Tisková zpráva:

Přes milion lidí podpořilo výzvu za omezení umělých pesticidů. Ty se přitom nachází i v českých domácnostech

4. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Evropskou občanskou iniciativu Save bees and farmers (Zachraňme včely a farmáře) podpořilo přes 1 150 000 Evropanů. Téměř 9 000 z nich podpořilo českou verzi výzvy iniciovanou Hnutí DUHA. Díky dosažení milionu podpisů bude muset Evropská komise na iniciativu reagovat konkrétními kroky. Mezitím nová studie zjistila, že v ložnicích napříč evropským venkovem se nacházejí pesticidy.  Ve vzorku z Česka jich bylo 11.

Tisková zpráva:

Peksa: Evropská komise odmítá Babišův výklad práva

4. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Evropská komise znovu před europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu konstatovala, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Podle zástupců generálního ředitelství pro regionální politiku sice Česká republika nějaké nedostatky napravila, ale nedostatečně. Podle europoslance Mikuláše Peksy jsou tak evropské dotace pro Česko stále ohroženy a navíc nebyly zavedeny žádné řádné kontrolní mechanismy, které by zabránily budoucímu střetu zájmů.

 17737

Nebezpečí u Břeclavi trvá

4. 10. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 4 minuty

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Doc. Ing. Karel Havlíček, PhD. MBA
Ministr průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15  PRAHA 1
datovou schránkou bxtaaw4


Naše zn.: M103 213 DOP03

V Brně dne 1. 10. 2021

Věc: Rozhodnutí o podnětu Policie ČR – veřejný dopis

Vážený pane ministře,

u Břeclavi stojí již třetí měsíc tzv. náhradní přenosová trasa („NPT“) neboli bypass elektrického vedení V497 zvláště vysokého napětí 400 kV, což je nejvyšší napěťová úroveň v elektrizační soustavě České republiky. Jedná se o vedení páteřní přenosové sítě. Tuto NPT považuji za velmi nebezpečnou, a to ze tří důvodů:

Na co přísahá Robert Šlachta? To se budete divit

4. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut
Robert a financování Přísahy
Robert má rád, když někdo sponzoruje jeho Přísahu. Jeden z největších sponzorů – účetní společnost Midas – je ale ve ztrátě. A tahle firma si půjčila půl milionu, aby mu ho mohla poslat na účet. Dříve se tomu říkalo praní špinavých peněz. Tak hlavně, že dnes v tom bývalý „elitní“ detektiv žádný problém nevidí.

👉 https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vyber-z-medii-ctvrtek-prisaha-robert-slachta-dar-penize-prvorodicky-soukrome_2109020706_ako


👉 https://denikn.cz/695124/firma-loni-skoncila-ve-ztrate-ted-poslala-prisaze-pul-milionu-pro-me-je-dulezite-ze-znam-motivaci-rika-slachta/ 17823

Prodám motýle, řeky, lidi…. Zn. Po volbách

4. 10. 2021 / Milan Čech

čas čtení 21 minut

Koláž: Lenka Slívová

Často se strašíme tím, jak by to mohlo hypoteticky časem u nás vypadat, že si ani neuvědomíme, jak v něčem ještě horším už pravděpodobně dávno žijeme. Nevědomost je sladká komodita. 

Nejspíš už nejsme zemí, státem s klasickým demokratickým rozdělením moci, ale jsme kontinuelně přebíranou korporátní oligarchií jednoho člověka. Ten se sice ještě dělí s těmi, co mají sílu kolem sebe kopat, pokud by se na ně zapomnělo (v holdingu nekonkurujicich oblastech), tedy např. s dalšími oligarchy nebo s hradní mafií, která se z taktických důvodů dokonce ještě ponechává v přesvědčení o tom, jak neuvěřitelně mocnou silou je, ale skutečný vládce už je jen jeden. 

Neříkejme mu tedy pro tentokrát názvy funkcí, jejichž význam už dávno neplní, ale termínem, který vystihuje to, čím je ve vztahu k ČR skutečně. Říkejme mu Majitel.

 16518

Tvůrce vakcíny BioNTech: Příští rok bude nutno vakcíny proti covidu pozměnit

4. 10. 2021

čas čtení 1 minutaUgur Sahin, šéf firmy BioNTech, která vyrobila proti covidu první vakcínu mRNA, upozorňuje, že koronavirus velmi pravděpodobně zmutuje a vyhne se imunitě, kterou poskytují nynější vakcíny

V polovině příštího roku už bude zřejmě potřebná nová formulace vakcín. Ugur Sahin upozornil, že během času vzniknou mutace koronaviru, které budou schopny se vyhnout obraně imunitního systému lidského organismu. "Letos ještě není vůbec zapotřebí nové vakcíny. Ale v polovině příštího roku může být úplně jiná situace," předpovídá.

 17828

Prétarismus

4. 10. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 10 minut

Obr.: Préta. Autor: Richard Haraším

Andrej Babiš je neustále hladový. A dělá vše, aby tomuto stavu vyhověl. Jenže, a ví to hlavně on sám, nikdy nebude mít dost. Bude žrát, dokud bude moct, bude se sytit, dokud bude mít z čeho, je jako Otesánek, který nakonec potře pozřením nás všechny. Andrej Babiš je Préta. Víte vy, co je to Préta? Préta je zlý a nesmírně a neustále a věčně hladový duch, který nikdy nedosáhne ukojení spalující žravosti. A čím toho víc pozře, tím větší je jeho hlad.

 17820

Cukr a párky: Jak brazilská vláda tráví amazonské domorodce

4. 10. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 

Genocidní pokusy křesťanského fundamentalistického brazilského prezidenta Jaira Bolsonara si nadále troufají protivit se rozhodnutím Nejvyššího soudu, která chránila původní obyvatele Amazonie před zdecimováním. Poté, co Bolsonarova vláda zakázala ozbrojeným silám chránit domorodé indiány před vražednými útoky páchanými nelegálními dřevorubci a horníky, a poté, co se pokusila distribuovat do populace žijící v deštném pralese matrace infikované koronavirem, mimo jiné děsivé činy, Bolsonaroval vláda se nyní rozhodla záměrně špatně splnit soudní příkaz obnovit program, který pomáhá poskytovat indiánům potraviny. Milion košů s jídlem rozdělí vláda mezi 800 tisíc domorodců. Budou to ale jen vysoce zpracované potraviny plné sodiku a množství cukru, které jsou indiánské stravě cizí.

Trumpismus v ČR

4. 10. 2021 / Pavlína Antošová

čas čtení 4 minuty

Pokud vymezujeme oligarchu v politice jako svébytný typ, začnou se vynořovat zajímavé shody mezi různými jedinci. Za prezidentského mandátu Donalda Trumpa oplývali zahraniční státníci a jejich doprovod velkou vynalézavostí při vyjadřování nesouhlasu. (Například manželka japonského premiéra během recepce předstírala neznalost angličtiny, aby s Trumpem nemusela mluvit). Andrej Babiš patřil mezi několik málo politických představitelů, kteří o takové setkání opravdu stáli. Což rozhodně dává smysl. Pro načrtnutí jeho vzájemné podobnosti s Trumpem se nabízejí tři hlediska – tři jejich postupy: Odstraňování nepohodlných, odvádění pozornosti a vychloubání. Lze jistě namítnout, že se s nimi setkáme také u většiny politiků – neobchodníků. Avšak Trump a Babiš je vybrousili.

 16540

Pandora Papers: Babiš použil zahraničních firem ke koupi zámku ve Francii za 390 milionů Kč

3. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Andrej Babiš je pod tlakem, aby vysvětlil složitou zahraniční finanční strukturu, které využil k financování své koupě zámku na jihu Francie za 390 milionů Kč

Informace, že Babiš ovládá skupinu zahraničních firem, byla zveřejněna těsně před všeobecnými volbami v České republice a je nejnovějším ztrapněním tohoto oligarchy, který vstoupil do politiky s příslibem, bojovat proti korupci, píše Guardian. Babiš je druhý nejbohatší člověk v ČR, jeho majetek je 81 miliard Kč, a jeho předchozí "podnikatelské kroky" vyvolaly veřejné protesty a otevřený střet s Evropskou unií.

Podrobnosti tajných zahraničních transakcí, které Babiš zorganizoval, jsou obsaženy v tzv. Pandora Papers, největší databázi prozrazených zahraničních dat, které Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů sdílelo s deníkem Guardian, s BBC a s dalšími médii po celém světě.

 17815

Spojeni českým rasismem

3. 10. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

  • Jak se stalo, že AC Sparta Praha se halí do barev SS a sklízí sympatie SK Slavia Praha

  • Vzájemná podpora dvou fotbalových rivalů symbolizuje sílící dominanci anti-demokratického a anti-západního populismu na české politické scéně

  • Situace, kdy děti a rodiče bučí na hráče tmavé pleti, je selháním českého sportu, politiků, ale také sdělovacích prostředků

Reakce čelních vládních představitelů na situaci, kdy na stadionu AC Sparta Praha děti v doprovodu rodičů bučí na hráče tmavé pleti, je v předvolební atmosféře také kulturní válkou, do které lze úspěšně halit realitu státu podmaněného politicko-obchodním prostředím české oligarchie.

Babiš před volbami marketingově vítězí na celé čáře

3. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta


Změřili jsme v Behaviu snad nejkontroverznější marketingový počin roku - volební spot hnutí ANO, píše Dori Anna Hájková.

Mám  hotovou analýzu. Od úterka platí moratorium na předvolební průzkumy, takže nabízím data.

Rychle, než nám to zakážou publikovat.

Ve zkratce:
Funguje jim to.

V menší zkratce:
Video na začátku štve všechny, což je ostatně účel, pak se to ale láme. Babišovcům při zjevení lídra vystřelí pozitivní emoce (totéž voliči SPD), ostatní jsou pořád převážně mrzutí. Co je ale nejdůležitější - potenciál ANO má po té hrůze s karikaturou pirátů mnohem větší ochotu jít volit. Hádejte koho.

Kampani ANO se celkově povedlo něco nevídanýho. Definuje, jak lidi vnímají konkurenční strany. Prakticky všechna silná témata foukají od týmu Prchal & Co, ostatní neprotlačili vůbec nic.

Vzpomeňte si na to, až se budou sčítat výsledky.

 16447

Počet nákaz koronavirem v Česku stoupá

2. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Ve středu 29.9. přibylo 733 denních nákaz, ve čtvrtek 30.9.  917, v pátek 1.10 824 denních nákaz. Hospitalizováno je 230 osob, celkem zemřelo 30 477 lidí. Denně umírá kolem jednoho až dvou lidí, ve středu 29.9. jich zemřelo pět. Informace o dlouhém covidu nejsou z ČR k dispozici, ze zahraničí je známo, že až 37 procent nakažených má příznaky covidu ještě po šesti měsících. Nákaza pomalu stoupá, ještě před nedávnem byl počet denních nákaz kolem 400. Statisíce starších lidí v  ČR stále nejsou očkovány. ZDE 

- Podstatně by situaci ohledně pandemie měla změnit nová pilulka Molnupiravir firmy Merck, která v klinických testech snížila hospitalizace a těžký průběh covidu o 50 procent. Měli by ji brát lidé s potlačenou imunitou.

- V Británii zemřelo na covid v pátek dalších 127 lidí a 35 577 dalších osob bylo nakaženo.

- Rusko zaznamenalo v pátek už napočtvrté rekordní počet mrtvých, 887.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
19386