17987

ČR: 2300 hospitalizovaných

4. 11. 2021

čas čtení 2 minuty

Ve středu 3. listopadu zaznamenala Česká republika  9460 dennich nákaz. Hospitalizováno je 2300 osob,  to je nárůst od předchozího dne o 487! nemocných.  Celkem zemřelo v ČR 30 878 lidí, od předchozího dne je to nárůst o 38 mrtvých.  (Pozn. red. To neznamená, že tolik osob zemřelo za posledních 24 hodin, ale je to dopočet z posledních dní, rozdíl mezi včera a dnes zveřejněným počtem mrtvých od MZČR.) Míra nákazy za posledních 14 dní je v ČR 689 infekcí na 100 000 obyvatel.

(Pozn. red. Chybně jsme zde dnes uváděli nárůst 103 mrtvých, šlo o špatný odpočet z doby před 48 hodinami, nikoliv před 24 hodinami, omlouváme se.)

Nejpostiženější jsou Prostějov (890 nákaz na 100 000 obyvatel),  Šumperk (612 nákaz na 100 000 obyvatel), Ostrava (687 nákaz na 100 000 obyvatel),   České Budějovice (585 nákaz na 100 000 obyvatel), Brno venkov (707 nákaz na 100 000 obyvatel) a Brno-město (617 nákaz na 100 000 obyvatel),  Blansko (600 osob na 100 000 obyvatel),  Strakonice (547 nákaz na 100 000 obyvatel),  Prachatice (506 nákaz na 100 000 obyvatel) a skoro celá Morava. Praha má 393 nákaz na 100 000 obyvatel. ZDE 


 17987

Pandemie po česku

4. 11. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Byl jsem pár dní v zahraničí, tak prosím o zpětnou vazbu, zda chápu, co se tu děje:

1) V létě jsme propásli možnost intenzivnějšího proočkování, což už teď nenapravíme. Vyhlásili jsme tečku za covidem, ale jaksi jsme mu to zapomněli ohlásit, takže on neudělal tečku za námi.

2) Nenávratně jsme propásli možnost tuto vlnu aspoň trochu brzdit (nebylo ono náhodou zas před volbama, úplně stejně jako loni?), takže jsme už zase v situaci, kdy je výskyt v populaci naprosto plošný a vůbec to nejde zastavit.

30782

Glosa

Koronavirus: Dánsko versus Česko

4. 11. 2021 / Stanislav Biler

čas čtení 1 minuta

V Dánsku v září zrušili všechny restrikce včetně nošení roušek. Vrátili se k životu jakoby pandemie neexistovala s tím, že k ní dál budou přistupovat jako k běžný infekci. Jediný co udělali je, že se společnost masivně proočkovala.

Srovnání dánských a českých čísel je pro nás zcela zdrcující. Dánové maj v současnosti poloviční nárůst nových případů a především ve srovnání s náma v podstatě zanedbatelný počet lidí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. To vše díky očkování. Takhle jednoduchý to je.

Rozhovor Britských listů 438. Jak se vyučují ruská studia daleko za polárním kruhem

2. 11. 2021

čas čtení 1 minutaO minulém víkendu jsme opuštěním letního času vstoupili to temné části roku. Ale jak to vypadá v těch místech naší Zeměkoule, kde s příchodem zimy nastává extremní temný čas, kdy je po dlouhé měsíce tma po celý den? V dnešním Rozhovoru Britských listů mluví Jan Čulík s profesorem Andrejem, Rogačevským, který před několika lety odešel z univerzity v Glasgow vyučovat ruská studia na norské univerzitě v Tromsø, daleko za polárním kruhem. Když tam poprvé přijel, byla noc, a trvala dlouhé týdny... Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 2. listopadu 2021.

30649

Jak je Česko zaseklé v osmdesátkách

4. 11. 2021

čas čtení 15 minut


Jan Čulík:

Dobrý den, vážení televizní diváci. Vítáme vás v dnešním Rozhovoru Britských listů. Albín Sybera, náš redaktor napsal před nedávnem pro Britské listy takový velmi zajímavý článek z hlediska teda třicátníka a vůbec vlastně taky mluví, možná ještě i pro čtyřicátníky, že Česká republika v dnešní době ekonomicky i politicky je takovou obětí osmdesátek, protože když byla ta revoluce před těmi třicety lety, tak lidé tehdy jeho věku prostě vykopli ty komunisty, nebo byli komunisté a přihlásili se k novému režimu a převzali vládu. A teď sedí jako žába na prameni. Pane Sybero, mohl byste to trošku rozvést, protože ten článek, zdá se mi, měl docela velkou odezvu.

30714

Přerostli jsme sami sebe

4. 11. 2021 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

Jako je jednodušší bořit než stavět, dělat něco s libovolným ohledem na okolí, ať už prostorové, vztahové či časové, (prostředí, budoucnost, ostatní lidé, ostatní život) je vždy náročnější ve všech myslitelných aspektech. Na osobní úrovni je vždy snazší vyhodit pytel či vlek s odpadem do škarpy než se kodrcat na separační dvůr, občas za to platit nebo platit draze za popelnici.

 16510

Ve středu dramaticky pokročila orbánizace Velké Británie

3. 11. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Aktualizace: Konzervativní poslanec Owen Paterson, muž v centru této kontroverze, protože lobboval v parlamentě za firmy, které ho za to platily, nyní odstoupil ze svého poslaneckého křesla. Downing Street oznámila, že jestliže odstoupil, není tedy prý už zapotřebí hlasovat o jeho suspendování.

Keir Starmer, šéf Labouristické strany, vydal toto prohlášení:

Bylo to neuvěřitelných 24 hodin i podle chaotických standardů této vlády. Ještě včera nutil Boris Johnson  své poslance, aby roztrhali předpisy o standardech ve veřejném životě. Je to opravdu zatracující obžalobou tohoto premiéra a zkorumpované vlády, kterou vede.

Boris Johnson se nyní musí omluvit celé zemi za tento špinavý pokus zakrýt přestupek svého přítele. Není to poprvé, co něco takového udělal, ale musí to být naposledy. A Boris Johnson musí vysvětlit, jak hodlá napravit nesmírné škody, které způsobil důvěře v jeho vlastní poctivost  i v poctivost jeho poslanců.

Aktualizace: Johnsonova vláda udělala v této věci ve čtvrtek dopoledne obrat o 180 stupňů. Zrušila plán "restrukturalizovat" protikorupční výbor parlamentu poté, co konzervativní poslanec Paterson čelil suspendování za porušení pravidel lobbingu. Přiznala, že tento plán "vyvolal určitou míru kontroverze" a že "spojil konkrétní případ s úsilím o reformu". Johnsonova vláda prý chce "dosáhnout zlepšení systému pro příští případy", ale poté, co se labouristé a skotští nacionalisté rozhodli tuto "reformu" bojkotovat, "nebylo dosaženo nadstranického konsensu". Proto bude tento plán zrušen a konzervativci se vrátí do sněmovny s novým plánem po konzultaci s ostatními stranami. ZDE  


Labouristická strana rozesílá tyto inzeráty ve volebních okrscích, kde by mohli být konzervativci zranitelní.

Konzervativní poslanec James Grundy. Právě hlasoval, aby zachránil jednoho svého kámoše, který porušil předpisy. Jedno pravidlo pro ně, jiné pravidlo pro všechny ostatní.

Je to jedno pravidlo pro vás.
Žádná pravidla pro ně.
Charakteristickým rysem vlády Borise Johnsona je, že když nějaký nezávislý výbor rozhodne jinak, než jak to vyhovuje jemu a jeho kumpánům v johnsonovské, populistické Konzervativní straně, Johnson rozhodne rozhodnutí toho výboru zrušit, nebo ho rozpustit a založit jiný, složený ze svých kamarádů, ochotných učinit rozhodnutí, které jde Johnsonovi na ruku. To se stalo už několikrát, loni v létě s pochybnou Johnsonovou ministryní vnitra Priti Patel, o níž bylo shledáno, že šikanuje své podřízené na ministerstvu - Boris Johnson prostě toto rozhodnutí zrušil. Šéfem úřadu Ofcom, regulačního úřadu britské vlády pro média, chce Johnson nechat jmenovat Paula Dacrea, dlouholetého šéfredaktora bulvárního ultrapravicového listu Daily Mail, deníku proslulého mimo jiné tím, že před druhou světovou válkou podporoval Hitlera. Příslušný nezávislý výbor Dacrea do čela Ofcomu nevybral, tak ho Johnson rozpustil a hledá nyní nový výbor - Dacrea šéfem Ofcomu posléze najmenuje Johnsonova ministryně kultury.

Za posledních čtyřiadvacet hodin vyvřel v britské Dolní sněmovně neuvěřitelný skandál.

30689

Nová studie: Očkování poskytuje více než pětkrát vyšší ochranu než předchozí infekce koronavirem

4. 11. 2021

čas čtení 2 minuty

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejnilo nové vědecké poznatky, které potvrzují, že očkování je nejlepší ochranou proti covidu-19. V nové studii zkoumající více než 7 000 osob v 9 státech, které byly hospitalizovány s onemocněním souvisejícím s novým koronavirem, CDC zjistilo, že u těch, kteří nebyli očkováni a nedávno prodělali infekci, byla pravděpodobnost onemocnění více než pětkrát vyšší než u těch, kteří byli nedávno plně očkováni a neměli předchozí infekci.

 16415

Společnost Pfizer "zabíjí" uprostřed pandemie, zatímco zvyšuje prognózu prodeje vakcín na 36 miliard dolarů

4. 11. 2021

čas čtení 5 minut

Aktivisté za veřejné zdraví v úterý obvinili společnost Pfizer, že upřednostňuje zisk před lidskými životy poté, co americký farmaceutický gigant zvýšil svůj odhad prodeje vakcín proti koronaviru na 36 miliard dolarů v roce 2021, tedy v době, kdy tato společnost čelí odporu kvůli odmítání očkování v chudých zemích postižených pandemií, píše Jake Johnson na webu commondreams.org

30776

COP26 musí být o ponechání fosilních paliv v zemi. Vše ostatní je jen odvádění pozornosti

4. 11. 2021

čas čtení 6 minut

Předcházení klimatickému rozvratu je v některých ohledech velmi komplikované. V jiném případě je to ale opravdu jednoduché: fosilní paliva musíme nechat v zemi. Všechno to chvástání, okázalé vystupování a extravagantní sliby, o nichž se tento týden v Glasgow diskutovalo, jsou k ničemu, pokud se nestane tato jednoduchá a zřejmá věc, píše v Guardianu George Monbiot

30775

Emisní závazky COP26 mohou omezit globální ohřívání na méně než 2 stupně Celsia

4. 11. 2021

čas čtení 3 minuty

Závazky týkající se emisí skleníkových plynů, které byly předloženy na klimatickém summitu COP26 v Glasgow, by podle výzkumu omezily nárůst globální teploty pod 2 stupně Celsia, což je poprvé, co se svět dostal na takovou trajektorii.

Plány Indie, která je třetím největším emitentem na světě, výrazně ovlivnily odhad globální teploty, zjistil výzkum Melbournské univerzity, píše deník Guardian

30774

Globální ohřívání přinese obrovské ekonomické náklady, ale nynější snížení emisí ušetří peníze později

4. 11. 2021

čas čtení 7 minut

V době, kdy prezident Joe Biden na celosvětové klimatické konferenci ve skotském Glasgow představuje nedokončený plán na snížení emisí v USA, Kongres a celá země stále řeší, kolik by tento plán, zabalený do zákona Build Back Better Act, mohl stát.

Současná cena, téměř 1,9 bilionu dolarů na klimatické a další sociální výdaje, se může zdát obrovská - i když menší než původní plán ve výši 3,5 bilionu dolarů. V dlouhodobém horizontu by však obě částky byly zanedbatelné, informuje server ProPublica

 17746

Pozvánka na diskusi Visegrad Insight “Climate Justice, Central European Perspectives“

4. 11. 2021

čas čtení 1 minuta

Dnes v 17:00 proběhne online diskuse Visegrad Insight s názvem “Climate Justice, Central European Perspectives“. 

V diskusi vystoupí Suzana Carp, odbornice na strategii a klimatickou politiku a ředitelka ECIT Foundation, a Albín Sybera, spolupracovník Visegrad Insight a Britských listů. Moderovat bude šéfredaktor Res Publica Nowa Marcin Zaborowski.

29463

ICC: Stížnost tvrdí, že Izrael systematicky útočí na palestinské novináře

4. 11. 2021

čas čtení 1 minuta

Izrael systematicky útočí na novináře, aby zabránil informování o porušování lidských práv, tvrdí právníci ve stížnosti podané ve středu u Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Právníci vystoupili se jmény čtyř palestinských novinářů - Ahmeda Abu Husseina, Jasera Murtaja, Muatha Armaneha a Nedala Eshtayeha - kteří byli zabiti nebo zmrzačeni izraelskými odstřelovači, když referovali o demonstracích v Gaze, uvádí web middleeasteye.org

 17987

ČR: Nárůst denních nákaz o 2311 případů!

3. 11. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

V úterý 2 listopadu zaznamenala Česká republika 9902 dennich nákaz, je to denní nárůst o neuvěřitelných 2311 případů. Hospitalizováno je 2058 osob,  to je nárůst od předchozího dne o 245 nemocných.  Celkem zemřelo v ČR 30 840 lidí, od předchozího dne je to nárůst o 65 mrtvých. Míra nákazy za posledních 14 dní je v ČR  631 infekcí na 100 000 obyvatel.
 
Zdroj ZDE 

 17942

Lekce o boji covidem z Izraele, vlastně i Dánska, Portugalska a jiných vyspělých zemí

2. 11. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

 Nebudu psát, že jsem něco říkal. Držel jsem ústa a naslouchal českému odbornému konsensu, že díky očkování a promořenosti bude podzim bez velkých problémů. Těšil jsem se, až sundáme v říjnu roušky a budeme následovat Dánsko, které zrušilo všechna opatření. Byla půlka srpna a časopis Science, jeden ze dvou nejlepších vědeckých časopisů na světě, přinesl šokující data z Izraele.

Češi si jsou vědomi klimatické krize, ale nevědí co dělat

3. 11. 2021

čas čtení 16 minut

Toto je přepis Rozhovoru Britských listů č. 410

Jan Čulík:

Pan Jan Krajhanzl z environmentální katedry Masarykovy univerzity v Brně s kolegy vypracoval myslím zajímavou studii o názorech českých občanů na klimatickou krizi a když se  to tak trošku shrne, jestli se úplně nepletu, tak zdá se mi, že Češi v dnešní době už uznávají, vážení televizní diváci, že klimatická krize existuje, ale to, co ohledně toho chtějí dělat nebo jak jsou o tom informováni, to je asi trochu jiná věc, že ano. Pane Krajhanzle, jak je tomu?  Povídejte.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Madagaskar na pokraji hladomoru způsobeného globálním oteplováním

3. 11. 2021

čas čtení 1 minuta

Na klimatickém summitu v Glasgow hovořilo mnoho představitelů chudších zemí Třetího světa o tom, že globální oteplování likviduje jejich existenci už nyní a že bohaté kapitalistické země Západu, které globální oteplování způsobily, jim nepomáhaji, vykašlaly se na ně ve věci vakcín proti covidu i ve věci pomoci proti likvidaci jejich zemí klimatickou krizí. Zaplavením jsou ohroženy četné ostrovy, mnoho zemi trpí obrovskými povodněmi a suchem.

Channel 4 News, které se podrobně věnují jako všechny britské sdělovací prostředky právě probíhajícímu  klimatickému summitu v Glasgow, ale také drasticky se zhoršující situaci po celém světě, v úterý v podvečer vysílaly tuto šokující reportáž z Madagaskaru, kde je obyvatelstvo v důsledku globálního oteplování ohroženo hladomorem, v důsledku trvajícího sucha.

V reportáži uvidíte, jak vypadá vyschlé koryto velké řeky.... (JČ) 16853

Malé stádce čeká spasitele

3. 11. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

  • "Levice" za oceánem i v postkomunistických zemích se bude zřejmě muset sžít s rolí permanentní, víceméně irelevantní společenské menšiny. Až dosud ale nevidíme známky toho, že by si to třeba jen připustila. 

Úsilí o "malou vládu" je útokem na demokracii

3. 11. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Rád bych trochu korigoval článek Karla Dolejšího "Malé stádce čeká spasitele", a to v přibližně třech věcech, píše Jan Čulík.

1. Zajímavé je, že důvodem, který uvádějí renomovaná světová média, proč se Bidenovi před cestou do Glasgow nepodařilo prosadit v americkém Kongresu jeho ekologický a ekonomiku obnovující program v hodnotě bilionů dolarů, není ideologičnost levicových poslanců Demokratické strany, ale naopak zkorumpovanost demokratického poslance Manchina, který zastupuje volební okrsek, kde se jako hlavní ekonomická aktivita těží uhlí, a který je v kapse uhlobaronů, kteří financují jeho volební mandát. Takže nevím.

Je v Británii skutečně demokracie?

3. 11. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Karel Dolejší se v reakci na můj článek ptá, zda je tedy v Británii skutečně demokracie. Paradoxně, v poslední době se v Británii hodně mluví o tom, že tam žádná demokracie není, pokud může získat jedno politické uskupení většinu 80 poslanců na základě podpory 29 procent voličů. Znamená to tedy, že 71 procent voličů není v této "demokracii" zastoupeno, přesto má jedna strana v parlamentě obrovskou většinu. Do Dolní sněmovny se skoro nikdy nedostanou zelení (mají tam jedinou poslankyni), nedostali se tam kandidáti Farageovy Brexit Party, přestože v daleko spravedlivějším systému Evropského parlamentu tam měli celou řadu poslanců. Na vině je většinový systém. Především v jeho důsledku existují v Británii obrovské sociální rozdíly a existuje tam obrovská chudoba, miliony lidí závisí na potravinových bankách. Jistě, především Angličané si o sobě myslí, že jsou něco extra a jejich země je nesmírně bohatá, spravedlivá a výjimečná, jenže praxe tomu neodpovídá. Sociální zabezpečení je minimální, starobní důchody jsou nejmenší v západní Evropě, atd.

(Situace ve Skotsku je trochu jiná, protože většinový volební systém je tam kombinován s evropským systémem poměrného zastoupení, jenže skotská vláda má jen velmi málo pravomocí a je vůči Londýnu v podstatě bezmocná, i když Nicola Sturgeonová, jak na to mnozí poukazují, je pravděpodobně jedním z nejschopnějších politiků v dnešní Evropě.)

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 17890

Splnit předvolební sliby bude pro novou vládu mimořádně obtížné

29. 10. 2021

čas čtení 10 minut


Jan Čulík:

Vážení televizní diváci, měli, jsme nedávno v České republice volby a dochází k určitým změnám. V dnešním Rozhovoru Britských listů máme pana Václava Žáka, politologa. Já bych se chtěl zeptat, co si myslí, že bude, a jakým způsobem bude tato vláda zastávat zájmy občanů.  Budou v té vládě opravdu zájmy občanů dobře zastávány? Pan Žák si myslí, že možná se žádná taková katastrofa neděje, ale povídejte, pane Žáku, co bude teď?

 16518

Koronavirus: Děsivý nárůst infekcí v České republice

2. 11. 2021

čas čtení 2 minuty

V pondělí 1. listopadu zaznamenala Česká republika výrazný nárůst  7591 dennich nákaz. Hospitalizováno je 1813 osob,  to je nárůst od předchozího dne o 310 nemocných.  Celkem zemřelo v ČR 30 775 lidí, od předchozího dne je to nárůst o 32 mrtvých. Míra nákazy za posledních 14 dní je v ČR 569 infekcí na 100 000 obyvatel.

Nejpostiženější jsou Prostějov (773 nákaz na 100 000 obyvatel),  Šumperk (669 nákaz na 100 000 obyvatel), Ostrava (651 nákaz na 100 000 obyvatel),   České Budějovice (604 nákaz na 100 000 obyvatel), Brno venkov (611 nákaz na 100 000 obyvatel) a Brno-město (571 nákaz na 100 000  Prachatice (480 nákaz na 100 000 obyvatel), Strakonice (473 nákaz na 100 000 obyvatel), Rokycany (472 nákaz na 100 000 obyvatel),  Domažlice (427 nákaz na 100 000 obyvatel) a skoro celá Morava. Praha má 384 nákaz na 100 000 obyvatel. ZDE  

- Facebook dostatečně nechrání veřejnost před dezinformacemi ohledně covidu, konstatuje monitorovací organizace NewsGuard. Dvacet účtů a skupin na Facebooku, šířících lži a dezinformace ohledně vakcín, získalo za poslední rok 370 000 čtenářů. Facebook například šíří lži, že "děti jsou vražděny vakcínami, které jsou nuceny přijímat". NewsGuard posílá svou zprávu Světové zdravotnické organizaci. ZDE 

 17985

Mezitím v Absurdistánu 196::

"Ať jde strana Právo a spravedlnost do prdele!"

2. 11. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Terénní náklaďák z off-roadového magazínu (viz níže), který má na přední straně zcela nevzrušeně a otevřeně heslo "Jebać PiS!"

Zdá se, že Polsko má svou první Savitu Halappanavar. Polská právnička na svém twitteru informovala, že v případě, který je podobný  utrpení indických žen v Irsku,  zemřela v Polsku nastávající matka poté, co jí lékaři v kritické situaci odmítli provést potrat. Čekali, až srdce plodu samo přestane bít, a když se tak konečně stalo, brzy je následovalo srdce matky – žena zemřela na septický šok. Informaci potvrdily skupiny aktivistů za práva žen a pak o tom psaly i noviny.  

 17953

"Říšský Němec" v socialistickém Československu III.

2. 11. 2021 / Uwe Ladwig

čas čtení 14 minut

Svědectví Jana Čulíka o životě v Československu sedmdesátých let inspirovalo Uweho Ladwiga, aby Britským listům poskytl své vlastní vzpomínky na život v Československu. Napsal je v roce 2017. Vydáváme je na pokračování. Dnes třetí a poslední část. Německá verze první části je ZDE, druhé části je ZDE, třetí části je ZDE.

Česká verze první části je ZDE, druhé části je ZDE.Epizoda XXIII

června 1973 a později

Už jsem zase tady

V červnu 1973 jsem odjel do Prahy na české turistické vízum. Jako v dalších letech znovu a znovu jsem do Československa nejel přes Norimberk, ale přes Berlín a Drážďany. Jel jsem pak s pár přáteli z Prahy na dovolenou na Slovensku.

Když jsem se zaregistroval na pasovém úřadě v Bartolomějské, skoro se zdálo, že tam na mě čekají. Úředník řekl, že se mnou chtějí mluvit a pokusil se někoho kontaktovat telefonicky, ale ten nezvedal telefon.


 17953

Hinter den Vorhang und zurück III

2. 11. 2021 / Uwe Ladwig

čas čtení 12 minut


Der erste Teil dieses Textes ist HIER
Der zweite Teil dieses Textes ist HIER

Episode XXIII

Juni 1973 und danach

Da bin ich wieder

Im Juni 1973 fuhr ich mit einem tschechischen Besuchervisum nach Prag. Ich war - wie in den Folgejahren dann immer wieder - auch aus Kostengründen nicht über Nürnberg, sondern über Berlin und Dresden in die ČSSR eingereist, um in den nächsten Tagen mit einem befreundeten Paar aus Prag Urlaub in der Slowakei zu machen.


(Nejen) automobilový průmysl čeká další rána

29. 10. 2021 / Radek Mokrý

čas čtení 1 minutaV autech se používají slitiny hliníku a hořčíku, na hořčík má monopol Čína.

Bezprostředním problémem je, že čínské továrny jsou nyní částečně uzavřeny kvůli celostátnímu nedostatku energie. Po krizi polovodičů další snížení příjmů lidí i podniků, píše Radek Mokrý. Zdroj  ZDE
 
Více než 95 procent evropského hořčíku pochází z Číny, ale země kvůli celostátnímu nedostatku energie snižuje produkci. Čína je zdaleka největším světovým producentem, což znamená, že pro menší producenty, jako je Rusko a Izrael, by bylo těžké zasáhnout. V každém autě je 150 až 200 kilogramů hliníku a hliníko-hořčíkových slitin.
-

 16875

Bez komentáře...

3. 11. 2021

čas čtení < 1 minuta

Ráno cestou do práce na kole v dešti. Nejlepší část dne. V práci mi občas někdo řekne, že jsem statečná, že furt jezdím, ale já si hlavně připadám tak šťastná, že můžu. Investice do cyklistické infrastruktury je investice do štěstí, píše Anna Kšírová

 17961

Karel Havlíček - věčně současný rebel

29. 10. 2021 / Pavlína Antošová

čas čtení 7 minut

200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského (31. 10. 1821-29. 7. 1856)

Skloubení novinářského řemesla a literární tvorby se u Karla Havlíčka Borovského ukázalo jako mimořádně šťastné. Komentátoři nejnovějšího dění jej připomínají dodnes, protože – výročí nevýročí – jeho slova potřebujeme stále. Havlíčkův přínos pro českou literaturu (a kéž by i pro české myšlení) polovinu 19. století daleko překročil. Tento vklad se opírá o některé stavební kameny – buď svého času naprosto průkopnické, nebo v autorově dílně zručně vybroušené.

 17953

"Říšský Němec" v socialistickém Československu II.

1. 11. 2021 / Uwe Ladwig

čas čtení 20 minut

Svědectví Jana Čulíka o životě v Československu sedmdesátých let inspirovalo Uweho Ladwiga, aby Britským listům poskytl své vlastní vzpomínky na život v Československu. Napsal je v roce 2017. Vydáme je na pokračování. Dnes druhá část. Německá verze první části je ZDE, druhé části je ZDE.

Česká verze první části je ZDE

Epizoda XI

duben 1970

Papíry nejsou všechno a už vůbec ne sliby...

Formálně jsem tím myslel, že mám dobré důvody pro vydání povolení k přechodnému trvalému pobytu. Moje česká manželka mi poskytla ubytování ve svém bytě a Jazyková škola potvrdila, že budu pracovat jako lektor německé konverzace. Měl jsem tedy střechu nad hlavou a mohl žít i z příjmu manželky, ale než jsem nastoupil do práce, zapůsobilo ve skutečnosti neexistující razítko, že jsem „říšský Němec“.

 17953

Hinter den Vorhang und zurück II.

1. 11. 2021 / Uwe Ladwig

čas čtení 17 minut


Der erste Teil dieses Textes ist HIER

Episode XI

April 1970

Papiere sind nicht alles und Zusagen erst recht nicht...

Formal meinte ich, gute Gründe für die Erteilung einer zeitlich begrenzten Daueraufenthaltsgenehmigung zu haben. Meine tschechische Frau gewährte mir Unterkunft in ihrer Wohnung, die Sprachschule bestätigte mir, mich als Lehrer für deutschsprachige Konversation zu beschäftigen. Ich hatte somit ein Dach über dem Kopf, könnte auch vom Einkommen meiner Frau leben, doch vor meinem Arbeitsantritt wirkte der nicht wirklich existente Stempel, der besagte, dass ich "Reichsdeutscher" sei.

 16478

"Slova nás nezachrání": Klimatické hnutí kritizuje Bidena na konferenci COP26 za jeho "prázdné ruce"

2. 11. 2021

čas čtení 4 minuty

Na pondělní projev prezidenta Joea Bidena na zahajovacím ceremoniálu konference COP26 reagovalo americké klimatické hnutí ledově. Varuje, že jeho vznešená rétorika je bezvýznamná, pokud bude prezident i nadále bránit rozsáhlým opatřením ke snížení emisí, ukončení všech nových projektů v oblasti fosilních paliv a rychlému přechodu na obnovitelné zdroje energie, píše Jake Johnson na webu commondreams.org

 17678

Šok: ČR má jen 11% elektřiny z obnovitelných zdrojů. Proč tak málo?

2. 11. 2021

čas čtení 14 minutBohumil Kartous:

Otázka klimatické změny, vážení diváci a zejména diskurzu, přístupu české společnosti k ní, který, jak se zdá, je vysoce ovlivněn nedávnou historií a řekněme, jakýmsi posunem, jenž se zdá být v České republice více vyhraněný než řadě dalších vyspělých zemí. O těchto souvislostech a zejména o energetice a ve spojení s klimatickou změnou si dnes budeme povídat s Jankem Piňosem,  dlouholetým velmi houževnatým ekologem a v současnosti zmocněncem pro otázky jaderné energie z organizace Zelený kruh. Dobrý den, pane Piňosi.

Kapitalismus likviduje tuto planetu - máme-li přežít, musíme se vzbouřit

1. 11. 2021

čas čtení 10 minut

Existuje mýtus o lidstvu, který nemá žádné opodstatnění v důkazech, píše George Monbiot. Že totiž vždycky uděláme všechno pro své přežití. Jiné biologické druhy to dělají, lidstvo ale ne.

Víme, že naše životy stoprocentně závisejí na složitých přírodních systémech: na atmosféře, na proudech oceánů, na půdě, na síti života na této planetě. Odborníci na složité systémy vědí, že se ty systémy chovají důsledným způsobem. Jejich chování odpovídá určitým matematickým pravidlům. Za normálních podmínek se systém sám reguluje a udržuje stav rovnováhy. Do určité míry zvládá tlak. Ale pak se najednou překlopí, mine bod zvratu a padne do nového stavu rovnováhy, který je často nemožné zvrátit. 

 17280

Dušičková úvaha o Dantovi a galaxiích

2. 11. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty


V roce výročí Dantova úmrtí nelze psát o svátku Všech svatých a o Dušičkách jinak než s myšlenkami na Božskou komedii. Dantův vesmír byl přehledný, uspořádaný, bylo hned jasné, jaký má smysl. Všechno v něm se podřizovalo náboženství. Nebo lépe řečeno: těm učeným představám, které měl středověký vzdělanec spojené s náboženstvím.

 17986

Světový projekt

2. 11. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 12 minut

Autorem tohoto světově uznávaného projektu, který se nazývá Data Metallogenica a zabývá se expertním systémem o rudních ložiskách světa na základě světově unikátní litotéky čili kamenné knihovny miniaturizovaných vzorků, není nikdo známější než přední česko-kanadsko-australský geolog a také autor velmi zajímavé a čtivě psané knihy s názvem Za rudami z Čech až na konec světa, profesor Petr Láznička M.Sc., PhD..

Pane, profesore, vaše kniha vyšla v loňském roce, ale od té doby se těší velkému zájmu čtenářů nejen z řad odborné, ale i laické veřejnosti. Čekal jste takový úspěch, když jste ji pro všechny zájemce chystal?

30720

Premiér Babiš dělá na klimatickém summitu ostudu. Česko by se mělo zavázat k ochraně klimatu

2. 11. 2021

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva Klimatické koalice


Praha - 2. listopadu 2021: Premiér Andrej Babiš vystoupil včera na klimatické konferenci COP 26 ve skotském Glasgow s kontroverzním projevem. Místo toho, aby jako ostatní evropští státníci představoval a obhajoval cíl na snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, ke kterému se Evropská unie jako celek zavázala, Babiš evropskou klimatickou politiku zpochybňoval a kritizoval. Se svým názorem zůstal mezi evropskými státníky osamocen, podobný názor zastával jen polský premiér Mateusz Morawiecki, který je paradoxně nyní s Babišovou vládou ve sporu kvůli podpoře ilegální těžby v uhelném dole Turów na česko-polské hranici. 

 16764

COP 26: Biden, Bolsonaro a Xi Jinping podpoří dohodu o ukončení likvidace lesů

2. 11. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Xi Jinping, Jair Bolsonaro a Joe Biden jsou mezi vedoucími politiky, kteří se v Glasgow v úterý připojí k deklaraci požadující ochranu lesů a pralesů na této planetě, na obrovském území od východní tajgy na Sibiři až po nížinu v Kongu, kde je druhý největší deštný prales na světě.

Aktivisté ovšem varují, aby Bolsonarovi nikdo nevěřil, neboť ten naopak prosazuje pálení Amazonie. Bolsonaro, XI Jinping a Putin se do Glasgow neobtěžovali přicestovat.

Aktualizace: Brazilská delegace se v úterý vůbec nedostavila na svou tiskovou konferenci na summitu CO26, kde měla hovořit o "silné obraně životního prostřední v Brazílii".

Součástí dohody je 5,3 miliardy liber nového financování ze soukromých zdrojů a 8,75 miliard liber ze státních zdrojů na regeneraci zničené půdy, na podporu domorodých komunit a na ochranu lesů a nápravu škod po lesních požárech. Otázka je, zda se tyto peníze dostanou do správných rukou.

Indie přislíbila, že dosáhne nulových emisí až v roce 2070, o 20 let později než ostatní svět, nicméně však Narendra Modi v Glasgow přislíbil pět věcí, mimo jiné, že do roku 2030 bude Indie produkovat 50 procent své energie z obnovitelných zdrojů a emise CO2 sníži do roku 2030 o 1 miliardu tun. Indie má 1,3 miliardy obyvatel a je třetím největším znečišťovatelem ovzduší kysličníkem uhličitým.

Podrobnosti v angličtině ZDE

30655

Když je z řádu Bílého lva bezvýznamná placka

29. 10. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 2 minuty

Do jaké míry se ze současné situace okolo spolupracovníků Miloše Zemana stalo vděčné mediální téma je možná dobře vidět na zařazení Petra Kellnera na seznamu osob, které mají v lednu dostat nejvyšší státní ocenění.

Naprosto oprávněná kritika Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého se stala obligátním folklórem mnoha městských médií a v některých případech oslavou údajného vítězství demokracie nad iliberálním pojetím politiky autoritářů jako je Vladimir Putin či Viktor Orbán.

 16518

Koronavirus: Globální počet mrtvých překročil 5 milionů

1. 11. 2021

čas čtení 3 minuty


V neděli 31. října zaznamenala Česká republika 2749 nákaz (o víkendech bývají v ČR statistiky nízké). Hospitalizováno je 1503 osob,  to je nárůst od předchozího dne o 86 nemocných.  Celkem zemřelo v ČR 30 775 lidí, od předchozího dne je to nárůst o 22 mrtvých. Míra nákazy za posledních 14 dní je v ČR 522 infekcí na 100 000 obyvatel.

Nejpostiženější jsou Prostějov (741 nákaz na 100 000 obyvatel), Ostrava (600 nákaz na 100 000 obyvatel), České Budějovice (538 nákaz na 100 000 obyvatel),  Šumperk (469 nákaz na 100 000 obyvatel), Prachatice (480 nákaz na 100 000 obyvatel), Strakonice (438 nákaz na 100 000 obyvatel) Brno venkov (553 nákaz na 100 000 obyvatel) a Brno-město (517 nákaz na 100 000 obyvatel), Šumpert (455 nákaz na 100 000 obyvatel),  Rokycany (428 nákaz na 100 000 obyvatel), Olomouc (426 nákaz na 100 000 obyvatel), Praha-východ (420 nákaz na 100 000 obyvatel), Domažlice (399 nákaz na 100 000 obyvatel) a skoro celá Morava. Praha má 357 nákaz na 100 000 obyvatel. ZDE  

- Povinné nošení roušek ve veřejné dopravě v době špičky snížilo míru nákazy o 93,5 procent:- Globální počet mrtvých překročil 5 milionů. Vyplývá to z údajů Johns Hopkins University, Někteří experti, včetně odborníků ze Světové zdravotnické organizace, se však domnívají, že skutečný počet mrtvých je asi dvakrát až třikrát vyšší. Počet mrtvých na covid-19 daleko překračuje počet mrtvých na jiné virové infekce v 21. století a většinu virových infekcí z 20. století s výjimkou španělské chřipky.

Zajímavé, že i neschopná vláda Borise Johnsona zvládla energetickou krizi a ochránila spotřebitele - proč ne Česko?

1. 11. 2021

čas čtení 3 minuty

Boris Cvek:
Co dokáže jeden byznysplán, který neměl nikdy být tolerován ze strany ochrany spotřebitele, práva a státního zájmu. Pokud vím, tak podle šetření Hospodářské komory byly u Bohemia Energy stovky firem, včetně firem zemědělských (topení v kravínech zdražené o stovky procent, to musí být likvidační).

"Řada firem nyní řeší nečekaně vysoké zálohy na energie. Náklady na elektřinu jim u dodavatelů poslední instance vzrostly o stovky procent. Některé podniky to může položit.

„570 % zvýšení? Neuvěřitelné.“ Konec Bohemia Energy nedopadá jen na domácnosti - Seznam Zprávy

 17678

Dvacet čtverečních metrů u Břeclavi, kde hrozí smrt

1. 11. 2021

čas čtení 15 minut


Jan Čulík:

Dobrý den, vážení televizní diváci. Dneska máme v Rozhovoru Britských listů opravdu závažné téma. Jde o život, řekl bych a jsem rád, že to vysíláme na Regionální televizi, na té kabelovce, protože právě doufám, že se to dostane k těm lidem v tom Jihomoravském kraji, kterých se dotýká, protože jde, abych to řekl rovnou, přibližně o 20 čtverečních kilometrů v té oblasti, kterou zasáhlo tornádo, kdyby tam lidé vstoupili, tak mohou být v nebezpečí života. Vysvětlíme to. V dnešním Rozhovoru Britských listů máme pana inženýra Oldřicha Maděru, velkého odborníka, mezinárodně uznávaného na elektrické nebo energetické záležitosti a zejména na vysokonapěťové sítě. Dobrý den, pane Maděro, mohl byste vysvětlit, o co vlastně jde? 


30726

Hradní lhaní k uzoufání

1. 11. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 27 minut

 

A to jsem si naivně myslel, že jen za rudých komárů bylo potřeba číst a poslouchat mezi řádky.

Začal lov. Začal závod. Začal běh o „já to nebyl“. Závodí, běží, loví. Avšak nikoli něco dobrého k šípkové omáčce, ale loví se škodná v okolí hlavy státu. Loví se v minulosti. Co, kdo, kdy, kde, jak a proč. Na lov se konečně vydala policie a tajná služba. Co jim tak dlouho trvalo? Spali jako šípkoví Růženci a čekali na polibek smrti? Bude to však těžký lov. Hradní sebranka je dobře zaštítěna hradními právníky. I takovými, kteří pro Klause patlali Klausovu amnestii pro zvlášť otrlé kriminálníky.

 16764

Summit COP 26 v Glasgow zřejmě selže

1. 11. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Skupina G20 nechává na holičkách chudé a zranitelné země. Neschválila klimatický plán, který by zajistil přežití lidí, konstatují čelní představitelé na summitu COP 26 v Glasgow.

Politikové zastupující více než miliard lidí, kteří jsou nejvíce ohroženi globálním oteplováním konstatovali, že jsou "nesmírně znepokojeni" a že čekali od summitu G20 v Římě daleko víc.

 17965

Alternativní energetická koncepce ČR I

30. 10. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 7 minut

1 Úvod

V poslední době publikovaly Britské listy velké množství článků zabývajícími se přechodem České republiky k obnovitelným zdrojům energie (OZE). Na webové stránce Ministerstva průmyslu a obchodu je možné nalézt Státní energetickou koncepci ČR (dále jen SEK). Je to dokument z roku 2014, tedy 7 let starý. Podle mého názoru tento dokument již naprosto nevyhovuje současným podmínkám a novým trendům a vede ČR mezi energeticky zaostalé země. Výsledky podobných teorií a pokusů jsme pocítili již dnes na svých peněženkách.

Vystudoval jsem obor výroba, rozvod a využití elektrické energie. Můj obor se tedy týká podstatného segmentu energetické bilance ČR. Navíc přechodem na obovitelné zdroje a na elektromobilitu podíl elektrické energie na celkové spotřebě energie zřejmě dramaticky stoupne. 21. století bude zcela určitě stoletím elektrické energie.

(Pozn. JČ: Odpůrci obnovitelné energie neustále namítají, že "slunce pořád nesvítí a vítr pořád nefouká". Tak zaprvé, vítr skoro pořád fouká, ale hlavně, zde je nesmírně důležité mezinárodní propojení energetických sítí, závisejících na zdrojích z obnovitelné energie. Vždycky někde slunce svítí a někde fouká vítr. Proč nezaplnit Saharu solárními panely? A Severní moře větrníky? Atd.)

 18198

Otevřený dopis globálním médiím od Grety Thunberg a Vanessy Nakate

1. 11. 2021

čas čtení 3 minuty

Tání ledovců, lesní požáry, sucha, smrtící vlny veder, záplavy, hurikány, ztráta biologické rozmanitosti. To vše jsou příznaky destabilizace planety, které se kolem nás neustále dějí.

To jsou věci, o kterých informujete. Někdy. Klimatická krize je však mnohem víc než jen to. Pokud chcete skutečně informovat o klimatické krizi, musíte také informovat o zásadních otázkách času, holistického myšlení a spravedlnosti.

26498

Osvoboďte Juliana Assange: Snowden, Varoufakis, Corbyn a Tariq Ali promluvili před slyšením o vydání Assange do USA

27. 10. 2021

čas čtení 14 minut

Aktualizace: Americký žalobce sdělil britským soudcům, že by Assange mohl být vězněn v Austrálii, pokud mají britské soudy obavy ze strašného stavu amerických věznic. Žalobce také odmítl odbornou analýzu britského psychiatra, varující, že Assange má vážné psychické problémy a po deportaci do amerických věznich by spáchal sebevraždu. To bylo důvodem, proč předchozí soudní řízení deportaci Assangeho do USA zakázalo. Americký žalobce si také stěžoval, že podání u předchozího soudního řízení nezaznamenalo skutečnost, že Assange má sexuální poměr se Stellou Moris, členkou jeho právního týmu, a zplodil s ní dvě děti. To prý znamená, že by nespáchal sebevraždu. Assangeovi obhájci varovali, že procedura převedení Assange do australských věznic z věznic amerických by trvala mnoho let, takže by musel zpočátku být Assange v amerických věznicích po dlouhá léta. - Obránci lidských práv dlouhodobě varují, že odsouzení Juliana Assange by bylo vážnou ranou pro investigativní novinářskou práci na celém světě. ZDE 

Vězněný zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se minulý týden opět dostavil k londýnskému soudu, kde probíhá jednání o jeho případném vydání do Spojených států. V lednu britská soudkyně zablokovala Assangeovo vydání do USA, ale Spojené státy se proti tomuto rozhodnutí odvolaly. Assangeovi v USA na základě zákona o špionáži hrozí až 175 let vězení za zveřejnění tajných dokumentů odhalujících americké válečné zločiny. Assange byl v Anglii vězněn dva a půl roku; předtím strávil více než sedm let na ekvádorském velvyslanectví, kde získal politický azyl.

V pátek svolala levicová organizace Progresivní Internacionála shromáždění Belmarshského tribunálu, který je pojmenován podle věznice, kde je Assange držen. Lidový tribunál je vytvořen podle vzoru Russellova tribunálu pro válečné zločiny, který v roce 1966 založili filosofové Bertrand Russell, Jean-Paul Sartre a další, aby vyšetřili válečné zločiny USA ve Vietnamu. Po zbytek hodiny budeme vysílat úryvky z Belmaršského tribunálu, počínaje britským spisovatelem Tariqem Alim, který v 60. letech působil v Russellově tribunálu pro válečné zločiny, říká v relaci Democracy Now! Amy Goodman

 

 17478

Energetické koncepce zelených aktivistů nejen z pohledu letošní zimy

1. 11. 2021 / Vladimír Wagner

čas čtení 23 minut


Zelené organizace uveřejnily svou energetickou koncepci. Na rozdíl od předchozích počítá s využíváním jaderných zdrojů, které se podařilo postavit a zachovat i přes jejich intenzivní boj proti nim. I tak nedokáží bez postaveni nových jaderných bloků zajistit přechod k nízkoemisní energetice. A to i za předpokladu extrémně intenzivního využívání větrných turbín, a hlavně zdrojů na biomasu, které by pravděpodobně mělo hodně dramatické environmentální dopady. Je tak dobré se podívat na jejich představy podrobněji a srovnat je s realitou.

 17942

Koronavirus: Nákaza se šíří od dětí

28. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Podobně, jako jsme to od léta zaznamenali nejprve ve Skotsku (kde končí školní letní prázdniny v polovině srpna, o čtrnáct dní dříve než v Anglii), návratem školáků do škol se koronavirus intenzivně rozšířil ve školách a odtud se pak šíří mezi rodiče a prarodiče, které vážně poškozuje. Ovšem i mezi teenagery se občas vyskytne vážný průběh covidu, někdy i úmrtí, i když většina dětí sice infekci šíří, ale nemá žádné příznaky.

Tatáž situace je nyní v ČR především na Moravě.

Petr Bittner k tomu píše:

Aby mohlo dítě do školky, musí být očkováno proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, tetanu, záškrtu, černému kašli, obrně, hemofilu b a žloutence typu B. Nejsem odpůrce očkování, jen mi to nejde dohromady s tím, že současně paní učitelka v té samé školce dneska nemusí být očkovaná proti Covidu-19, životu nebezpečné a silně nakažlivé nemoci, která je tady a teď, dávno ve fázi globální pandemie, zabila u nás za rok 30 tisíc lidí a prokazatelně ohrožuje i děti, přičemž tu máme dostupnou vakcínu, která podle posledních výzkumů snižuje riziko šíření nákazy očkovaným člověkem až o 65 %.
To, že vláda dopustí takový stav, který ohrožuje děti a zhoršuje dopady pandemie na celou společnost, je projevem politické zbabělosti.

30777

Klimatická pomoc chudším zemím nedosahuje 100 miliard dolarů, které byly přislíbeny

27. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Na 15. konferenci smluvních stran v Kodani v roce 2009 se "rozvinuté země" zavázaly, že do roku 2020 uvolní 100 miliard dolarů ročně "na řešení potřeb rozvojových zemí", a tento závazek byl o rok později oficiálně schválen jako součást dohod z Cancúnu.

Tento závazek je sice poněkud svévolný a zdaleka neodpovídá skutečným potřebám zranitelných zemí, ale stal se důležitým měřítkem, podle něhož se měří celkový závazek rozvinutých zemí k opatřením v oblasti klimatu, informuje web carbonbrief.org

29463

Izrael se stává typickou diktaturou Blízkého východu: označuje palestinské lidskoprávní skupiny za "teroristy"

27. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Izraelská vláda v pátek prohlásila šest lidskoprávních organizací působících na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu za teroristické organizace, informuje Al Jazeera English. Vláda premiéra Naftaliho Bennetta a ministra zahraničí Bennyho Gantze tak zařadila Izrael do velké tradice moderních blízkovýchodních diktatur. Zatímco pro židy je Izrael zraněnou demokracií, pro 5 milionů Palestinců bez státní příslušnosti, které okupuje, je jednoznačnou vojenskou juntou. Není tedy divu, že se začal chovat jako jiné vojenské junty v regionu.

Pokud chcete vědět, jaké občanské politiky se režim na Středním východě nejvíce bojí, podívejte se na nenásilné aktivity, které označuje za "terorismus", píše Juan Cole

Greta Thunberg v televizi BBC: Na summit COP 26 mě nepozvali

31. 10. 2021

čas čtení 7 minut


V neděli dopoledne odvysílala televize BBC v pravidelném pořadu Marr (obdoba českého pořadu Václava Moravce) při příležitosti zahájení klimatického summitu COP 26 v Glasgow (v britských médiích se nemluví skoro vůbec o ničem jiném)  delší rozhovor s klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Ta mluvila velmi rozumně. Jen části tohoto rozhovoru jsou k dispozici na internetu ve fragmentech:

Andrew Marr: Požádali vás, abyste na klimatické konferenci v Glasgow COP 26 promluvila?

Greta Thunberg: Já nevím. Je to velmi nejasné. Ne oficiálně.

Když jste vedoucím politikem nejmocnější země na světě, máte obrovskou odpovědnost. A když Spojené státy dnes rozšiřují svou infrastrukturu fosilních paliv, je to jasný signál, že nepovažují klimatickou krizi za nouzovou situaci.

Ale potřebujeme více reprezentace z globálního jihu. Není to férové, když například jedna země vyšle obrovské množství delegátů. A pak jiná země skoro vůbec není zastoupena. Už to vytváří nerovnováhu. A klimatická spravedlnost je v jádru celé této krize stejně jako klimatická nespravedlnost. A pokud budeme ignorovat historickou odpovědnost zemí na globálním severu a pokud to budeme při samotné vyjednávání ignorovat, nebudeme mít úspěšný výsledek.

Samozřejmě nejde jen o mně. Mnoho lidí se asi obává, že když pozve příliš mnoho "radikálních" mladých lidí, způsobí to, že by vypadali špatně.

 

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí | Mučení | Jemen | Povodně a změna klimatu | Sociální poměry | Teroristická hrozba a politické hry | Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem | Životní prostředí | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Katolická církev | Česká literatura | Extremismus | Řádění exekutorů v České republice | Brazílie | Korupce | Rakousko | Kulturník | Popkultura a společnost | Školství | Technologie | Islamofobie | Přímá demokracie | Slovensko | Sdělovací prostředky | Druhá světová válka | Vesmír | Občanská společnost | Globalizace | Lidské zdraví | Brexit - vše | Film | Česká politická scéna | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Oligarchie | Brexit | Francie | Ukrajina | Ekonomika | Babiš | Lidská práva | Joe Biden | Donald Trump | Turecko | Sýrie | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Rozhovory Britských listů | Rusko za Vladimíra Putina | Energetické úspory | Polsko | Transkripty Rozhovorů Britských listů | Čína | Afrika | Budoucnost NATO a OSN | Doprava | Spam a šíření dezinformací na internetu | Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu | Ekologie | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Britské listy | Demokratický proces se zasekl | Socialistická politika a ekonomika | USA | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Svoboda slova | Identita | Chudoba | Velká Británie - politika a společnost | Globální oteplování | Evropská unie | Koronavirus | Česká republika
18446