16578

Pohádka o tom, jak se děti vždycky staraly o své rodiče

6. 12. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Rád uznám, že to pan Jurečka, budoucí ministr práce a sociálních věcí, šéf lidovců, myslí dobře, když chce, aby se děti staraly o své rodiče. Je to ovšem jedna z dalších iluzí z pohádek o minulosti (stejně jako představa „tradiční rodiny“ nebo představa pevně daných rolí lidí ve společnosti), když říká, že děti se „vždycky staraly o své rodiče“.

Rozhovor Britských listů 448. Odkaz Petra Uhla: Socialistický étos a lidská práva patří k sobě

4. 12. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Po úmrtí Petra Uhla, jednoho z nejslušnějších a nejodvážnějších lidí v ČR, hovoří Bohumil Kartous o jeho odkazu s redaktorem časopisu A2 Matějem Metelcem, editorem sborníku textů Petr Uhl: Za svobodu je třeba neustále bojovat. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 7. prosince 2021.


 17450

Papež (nejen) pro polské a české katoliky:

Papež při své návštěvě na ostrově Lesbos kritizoval Evropu, že nepomáhá uprchlíkům

6. 12. 2021

čas čtení 4 minuty


František poukázal na to, že strach, lhostejnost a cynické přehlížení situace nadále odsuzují lidi k smrti na moři

Papež František během svého nedělního projevu k uprchlíkům v Řecku varoval, že Evropa nedbá na poučení z historie.
 


Papež František se znovu navštívil řecký ostrov Lesbos, který je dlouhodobě v ohnisku evropské uprchlické krize, a nabídl tam útěchu žadatelům o azyl. Vyslovil také velmi tvrdá slova pro evropský kontinent, který uprchlíky odmítá a porušuje tak zákon. Místo, aby Evropa přijímala lidi prchající před chudobou a válkou, svou lhostejností a cynickým přehlížením jejich situace je nadále odsuzuje k smrti, řekl.

 17450

Pevnost Evropa: miliony vynaložené na vojenskou techniku k odstrašení uprchlíků

6. 12. 2021

čas čtení 6 minut

Amnesty International: Sarah Mardini je syrská uprchlice, která pomohla zachránit gumový člun s uprchlíky, v němž seděla, když se začal potápět. A vrátila se na tentýž ostrov, aby pomohla dalším lidem. Nyní zřejmě bude za svůj hrdinský zásah odsouzena na desítky let do vězení.
Od vojenských dronů přes senzorové systémy až po experimentální technologie - EU a její členové utratili v uplynulém desetiletí stovky milionů eur za technologie, které mají vystopovat a zastavit uprchlíky na jejích hranicích.

Nejnovější frontovou linií těchto technologií se stává hranice Polska s Běloruskem, kde byla minulý měsíc schválena výstavba zdi za 350 milionů eur  s pokročilými kamerami a pohybovými senzory.

EU hraje ústřední roli v úsilí o využívání technologií na svých hranicích, ať už byly zakoupeny pohraniční službou EU Frontex, nebo financovány pro členské státy

Co je dělnická třída?

6. 12. 2021 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty
Dělnická třída ze společnosti symbolicky mizí, tvrdá práce není na očích, říká socioložka Nedbálková v knize, o níž referuje A2Alarm. Autorka definuje "dělnickou třídu" jako manuálně pracující menšinu, která se stále více feminizuje. Tichá dřina, to je prý hlavní znak tzv. dělnické třídy. Neuvěřitelné. Více než sto let poté, kdy se v nové Republice československé chopila moci sociální demokracie, strana, jež se chlubila vzdělaností svých členů, v níž značnou část členské základny tvořila tak zvaná dělnická aristokracie, tiskaři, kvalifikovaní dělníci z továren, které byly tehdy, řečeno dnešním slangem "hi-tech" se píše o "dělnické třídě" jako o těch posledních "makáčích" kdesi u pásů, v montovnách, na stavbách.

No jo, když vy jste neměli na škole marxák, pravil po přednášce Martina Škabrahy jeden postarší vysokoškolský učitel, jenž výuku marxismu-leninismu ještě zažil.


 16637

Tony Blair: Svět musí bezodkladně proočkovat všechny země a všude provádět efektivně genomické sekvenování koronaviru

6. 12. 2021

čas čtení 7 minut

Virus kdekoli na světě znamená virus všude.

Moderátor rozhlasu BBC:


Virus kdekoli na světě znamená virus všude. To je poselství Tonyho Blaira, který v neděli ve svém Institutu pro globální změny vydal novou zprávu vyzývající k celosvětové akci na pomoc Africe při očkování proti covidu a pro sledování nových variant viru.

Tony Blair:

Vždycky bylo naprosto zřejmé, že pokud svět neproočkujete, je to virus, který dokáže zmutovat, a pokud budete mít velké populace, které nebudou proočkovány, pravděpodobně zmutuje rychleji a podstatněji. Neschopnost zorganizovat masové očkování na celém světě je obrovským problémem po celou dobu této krize, ale od začátku byly opravdu zřejmé tři věci. Zaprvé, s tímto virem budeme muset žít. Nezbavíme se ho. Za druhé, očkování je jedinou cestou, jak se z toho dostat. A za třetí,   virus kdekoli na světě je virus všude.

Takže si myslím, že i v této fázi je možné změnit směr, ale musíme to mít zorganizované, a tak teď už to nebude jen o dodávkách vakcín. Myslím, že v příštích týdnech a měsících budeme mít velké dodávky vakcín, které budou proudit i do Afriky. Ale budeme muset zorganizovat distribuci, logistiku a naprosto zásadně musíme zorganizovat globální genomické sekvenování, abychom věděli, co se v jednotlivých zemích děje.

René Levínský: Lidé s posilující dávkou v nemocnicích nejsou

6. 12. 2021

čas čtení 16 minut


Jan Čulík:
 
Ve čtvrtek 2. prosince,  vážení televizní diváci, máme v Čechách zase 21 126 denních nákaz. Vždycky se myslelo, že  ten nejhorší počet bude v úterý, kdy se nabalují ty údaje z víkendu, ale teď už tohle je za středu, což není příliš povzbuzující.  33 317 mrtvých, což mně připadá jako otřesné číslo globálně. Myslím si, že ale čeští politikové, česká veřejnost, jaksi nad tím krčí rameny, nebo se možná mýlím. V dnešním Rozhovoru Britských listů máme pana Reného Levínského, matematika, ekonoma a dramatika, který poukázal na jednu dosti děsivou věc ohledně toho, že sice v Čechách je určité procento obyvatelstva proočkováno, ale ona ta imunita po delší době klesá a nedělá se nic. Interpretuji to správně, pane Levínský, jak to je?

 16518

Koronavirus: V Rusku už zemřelo na covid více než 810 000 lidí

5. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

V neděli 5. prosince prosince zaznamenala Česká republika 6325  denních nákaz, je to asi o 3000 méně než o předchozí neděli.   Hospitalizováno je 6338 osob.. Celkem zemřelo v ČR 33 768 lidí. MZ ČR uvádí z minulého týdne tento denní počet mrtvých (z posledních dní jsou údaje neúplné):


- Polsko zavádí kvůli omikronu nová koronavirová omezení. V Polsku je očkováno jen 54 procent obyvatelstva. Průměr proočkování v EU je 66,4 procent.

- Omikron se stane v Británii zřejmě během nadcházejícího měsíce dominantní variantou, řekl profesor Paul Hunter z University of East Anglia. Šíří se totiž v Británii daleko více než delta a "zřejmě je v zemi už více než 1000 nedetekovaných nákaz".

- Varianta omikron byla nalezena už v 16 státech v USA. Zatím je 99,9 procent nákaz v USA varianta delta.

- Nová německá vláda chce učinit očkování proti covidu povinné pro všechny zdravotníky a pracovníky pečovatelských domovů od 16. března 2022.
 

Ukrajina by se mohla stát pro Rusko novým Afghánistánem

6. 12. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Znepokojujicí časy, píše nestor britských televizních novinářů, reportér John Simpson: Rusko se chová, jako že chce provést invazi na Ukrajinu, Čína se zase připravuje k invazi na Tchajwan. Obojí by ohrozilo světový mír, obojí invaze by zavedly úplně nový, brutální světový pořádek. Musíme doufat, že jsou to jen teatrální akce.Demokratický senátor za Connecticut Chris Murphy řekl v neděli v televizi CNN: "Byl jsem na Ukrajině šestkrát. Viděl jsem ty výzvědné informace, ta hrozba je závažná. Myslím, že není náhražka za osobní diplomacii. Takž doufám, že ten videotelefonát mezi prezidentem Bidenem a prezidentem Putinem k něčemu povede.

 18087

The impact of a possible war in Ukraine from a Central and Eastern European perspective

5. 12. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

 
 
- War could bring an acute energy and economic crisis to the whole of Europe, plus long-term destabilisation and marginalisation of European post-communist states.  According to the Russian side's announcement, a video conference between Putin and Biden regarding the Ukraine crisis is scheduled to take place on Tuesday. Judging by the positions presented so far by both sides, it is very unlikely at this point that there will be a major breakthrough. The Russian side is making demands regarding 'legal guarantees of non-proliferation of NATO' that it knows full well cannot be met - and, given its own failure to respect the legal guarantees of Ukraine's territorial integrity, it basically seems to be saying that it expects better behaviour from the West than from itself.

 18088

Nejoblibenější melodie

6. 12. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 4 minuty

 

Jednou z nejoblíbenějších melodií teprve jedenáctileté královéhradecké rodačky, která sklízí úspěchy na mezinárodních i domácích soutěžích nejen v sólové, ale i komorní hře na lesní roh, je melodie z Disneyho animované pohádky Na vlásku. „ A proč právě ona?“

Tak na to, nám již odpoví sama mladá hudebnice, Tereza Kucháriková.

Terezo, čím si tě tato melodie získala, že se stala tvou zamilovanou?

Očkovaní lidé nakažení omikronem málokdy končí v Jihoafrické republice v nemocnici

4. 12. 2021

čas čtení 4 minuty


(video od minuty 3)

Moderátor: Více o šíření varianty omikron , která byla poprvé identifikována v Jižní Africe. Hovoříme s Miou Malan, šéfredaktorkou Centra zdravotnické žurnalistiky Becky Caesarové se sídlem v Johannesburgu. Mohla byste uvést některé z vašich nejzajímavějších údajů? Možná bychom měli začít u reinfekcí, kdy se lidé nakazili novou variantou poté, co prodělali tu starou.

Mia Malan: Měli jsme tu studii, jednu z prvních studií, která byla publikována o omikronové variantě a která byla zveřejněna minulý týden tady v Jihoafrické republice, Vědci v ní porovnávali riziko opětovného nakažení variantou omikron ve srovnání s variantami beta a delta, což je varianta, která dominovala našim předchozím vlnám. A zjistili, že pokud už někdo prodělal covid a znovu se vystaví tomuto viru Sars-Cov2  pak pokud je to omikron, je riziko, že se znovu nakazíte, třikrát vyšší než u varianty beta a delta.

Více než 100 ze 120 účastníků předvánočního večírku v Oslo se nakazilo koronou. Byli před večírkem testováni a dvakrát očkováni

4. 12. 2021

čas čtení 1 minuta

 
 


Zaměstnanecký večírek norské energetické společnosti Scatec se dostal do centra pozornosti jako první evropská superrychlá akce pro novou variantu modelu corona omikron, píše švédský list Expressen.

V pátek, před více než týdnem, Scatec pohostil 120 svých zaměstnanců v restauraci a baru Louise v Oslu vánoční večeří. Podle společnosti byla zavedena opatření pro kontrolu infekce a všichni přítomní byli očkováni a testováni na přítomnost covidu-19.  Dosud bylo potvrzeno 13 případů onemocnění novou variantou omikronu.

Nekompetentní, ideologická Fialova vláda bude pro ČR zjevně katastrofou

4. 12. 2021

čas čtení 1 minuta


K tomu: 


Nová vládní koalice brutálně zrušila svůj předvolební ekologický program
V pátek 3. prosince zaznamenala Česká republika dalších otřesných 17 659 denních nákaz. Hospitalizováno je 6786 osob, to je o 103 více než o den dříve. Celkem zemřelo v ČR 33 576 lidí, denní nárůst (i z předchozích dní) o 126 mrtvých. (Za 1.12. nyní registruje MZ ČR 134 mrtvých!) Celorepublikově je potvrzeno 2319 případů na 100 000 obyvatel za poslednich 14 dní, 1110 za poslednich 7 dní.

Nejhorší je situace na Moravě, především v Kroměříži (1599 nákaz na 100 000 obyvatel),v Prostějově (1584), v Uherském Hradišti (1581), ve Žďáru na Sázavou (1502), v Olomouci (1499), v Brně-venkovu (1455), v Šumperku (1449), v Prachaticích (1410) ve Vyškově (1420), ve Zlíně (1381), ve Frýdku-Místku (1296), ve Znojmě (1282), v Písku {1282), v Brně (1251), v Blansku (1235), ve Vsetíně (1229), v Hodoníně (1222), ve Strakonicích (1205), v okresech kolem Prahy (Praha-východ 1242, Praha-západ 1113) a v Českých Budějovicích (1236). Praha má 970 nákaz na 100 000 osob. V mnoha okresech je nákaza kolem 1000 osob na 100 000 obyvatel, což je bezprecedentní. ZDE  

 18085

Děsivý zločin: V Británii umučili šestiletého chlapce

4. 12. 2021

čas čtení 1 minuta


"Nikdo mě nemá rád," napsal šestiletý chlapeček, kterého na jaře 2020 uprostřed lockdownu v Británii posléze umučila jeho nevlastní matka a její partner, jeho otec. Arthur Labinjo-Hughes zemřel na děsivé poškození mozku ranou od nevlastní matky, poté, co ho oba dospělí dlouhé měsíce mučili hladem, nutili ho jíst sůl a všeobecně ho terorizovali. Neměl ani postel. Vrahové si všechno nahrávali na mobil. Těsně před chlapcovou smrtí napsal své partnerce jeho otec esemesku: Zabij ho.

Sociální služby a policie chlapce v rodině dva měsíce před jeho smrtí navštivily, ale, neuvěřitelně, konstatovaly, že je všechno v pořádku.

Kromě nepochopitelné brutality obou pachatelů jde o děsivé selhání britských sociálních služeb. Není to zdaleka první případ.

Ano, během lockdownu způsobeného pandemií se všude na světě zvýšil počet v domácnostech týraných dětí, avšak toto je zcela extremní případ.

Ema Tustinová, Arthurova nevlastní matka, byla v pátek odsouzena na 29 let do vězení, její partner na 21 let do vězení. Tustinová odmítla vyjít z cely a vyslechnout rozsudek. Oba partneři systematicky lhali a neprojevili vůbec žádnou známku lítosti.Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 18084

"Globální Británie"

4. 12. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

  • Viděli jste někdy zablešená sovětská kasárna v NDR s močí páchnoucími slamníky na vytahaných drátěnkách? Jako dítě jsem v nich přespával, takže současný britský trend mě příliš nepřekvapuje. 

 18054

Zatímco jiní trestají, Slovensko nabízí seniorům za očkování 500 eur

4. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

K výše uvedené mapce. Nepřijde vám pozoruhodné, že nejvyšší míra nákazy je na území bývalého Rakousko-Uherska, napsal na Twitteru Matthew Rampley. Že by v tom hrála roli dlouhodobá tradiční nedůvěra rakousko-uherských občanů k státu? Po více než 100 letech po jeho rozkladu?

K níže uvedeným informacím poznamenává Radek Mokrý:

V ČR obesílá VZP důchodce s nabídkou 500,- Kč za třetí dávku. Neviděl jsem to na vlastní oči, ale důchodkyně v DPS, kde žije matka, to několik dní měly jako hlavní téma. :)) Není to u nás úplně blbé, jak se zdá. Ale nic systematického od státu, to je pravda.
 
Rakousko a Řecko se rozhodly pokutovat ty, kdo odmítnou očkování. Vídeň hrozí pokutou až 7200 eur, zatímco Atény odhlasovaly pokutu neočkovaným osobám nad 60 let 100 eury měsíčně.

Slovensko hledá jiný způsob: nabízí lidem starším 60 let 500 euro, pokud se nechají očkovat proti covidu.

Angela Merkelová

3. 12. 2021

čas čtení 1 minuta

Angela Merkelová:

Naše demokracie vzkvétá na základě schopnosti vést kritický diskurs a schopnosti sebekorekce. Vzkvétá na základě neustálého dialogu zájmů a na základě jejich vzájemného respektu. Žije ze solidarity a z důvěry, ale také z důvěry ve fakta. A tam, kdekoli jsou popírána vědecká fakta, šíří se konspirační teorie a pomlouvačné kampaně, náš odpor proti tomu musí být hlasitý.

Je na příští vládě, aby nalezla odpovědi na problémy, které leží před námi a utvářejí naši budoucnost. Pro to, vážený pane Olafe Scholzi, přeji vám a německé vládě, v jejímž čele budete stát, všechno nejlepší, štěstí a ten nejlepší úspěch.

Jsem přesvědčena, že budeme schopni i dál utvářet budoucnost dobře, pokud nepodlehneme nespokojenosti, závisti a pesimismu, a, jak jsem řekla jinde před třemi roky, když začneme pracovat s radostí v srdcích.

Alespoň to jsem vždycky dělala já, za svého života v NDR a o to více pak ve svobodě. Právě tuto radost v srdci přeju nám všem, a v přeneseném smyslu i naší zemí, také v budoucnosti.

Děkuji vám z hloubi srdce.

 16637

Více než polovina nákaz omikronem v Anglii je u dvakrát očkovaných osob

3. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

 


Anglie zaznamenává ostrý nárůst nové varianty koronaviru


V Anglii bylo identifikováno dalších 75 nákaz omikronem, uvedl v pátek večer britský Úřad pro zdravotní bezpečnost, UK Health Security Agency (UKHSA). Celkem je tedy zaznamenáno v Anglii 104 nákaz omikronem.

Dalších 16 nákaz omikronem bylo identifikováno ve Skotsku, v souvislost s koncertem v Glasgow před 11 dny. Wales také oznámil v pátek svůj první případ nákazy omikronem.

Nová varianta se šíří "rychle a úspěšně", konstatovala UKHSA. Bylo také zjištěno, že více než padesát procent osob nakažených omikronem bylo dvakrát očkováno.

12 z 22 nákaz se objevilo více než 14 dní poté, co nakažený byl očkován oběma vakcínami. Dva případy nákazy byly více než 28 dní po první dávce vakcíny. Šest nakažených bylo neočkovaných, o dvou nakažených nejsou k dispozici data.

Žádní tito nakažení nebyli hospitalizováni ani nezemřeli, avšak UKHSA zdůrazňuje, že "většina nákaz byla zjištěna teprve velmi nedávno a mezi registrací nákazy a vážným průběhem onemocnění a smrtí normálně uplyne určitá doba".

UKHSA také vydala svůj nejvyšší "rudý" poplach proti tomuto viru kvůli jeho teoretické schopnosti, založené na jeho mutacích, vyhnout se vakcínám i přirozeně získané imunitě,. UKHSA také varovala, že na omikron nemusí působit léčba monoklonálními protilátkami. Avšak tato varování jsou prý "předběžná", protože úřady o omikronu zatím nemají dost informací. ZDE 

- Omikron byl dosud identifikován ve 38 zemích světa, avšak dosud na něj nikdo nezemřel, konstatuje Světová zdravotnická organizace.

ZDE  

- V Jihoafrické republice došlo v důsledku omikronu k nárůstu infekcí nad 3 miliony osob. Světová zdravotnická organizace varovala, že bude trvat týdny, než se zjistí, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění a jak účinné jsou proti němu vakcíny a léky. Šíření omikronu v Evropě vede nyní k varování, že by omikron v nadcházejících měsících tam mohl způsobit  více než polovinu evropských nákaz. Nová varianta by také mohla způsobit novou hospodářskou stagnaci tak, jak to způsobila varianta delta, konstatovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva.

- Z předběžné studie z Jihoafrické republiky vyplývá že omikron způsobuje reinfekci třikrát častěji než varianta delta či beta.

- Vznik omikronu je "přesvědčivým konečným důkazem", že je neproočkovanost třetího světa nebezpečná, konstatoval šéf Červeného kříže Frencesco Rocca. "Vědecká komunita varovala několikrát, že existuje riziko vzniku nových variant v oblastech, které mají velmi nízkou míru proočkovanosti," řekl. "Je neuvěřitelné, že si stále neuvědomujeme, jak silně jsme všichni propojeni."  ZDE 

Petr Uhl

3. 12. 2021 / Jáchym Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

 

Obrázek: Jáchym Bohumil Kartous

Jan Čulík:   Rozhlas a vydavatelé blázní ohledně Miroslava Zikmunda, já proti němu nic nemám, velmi silně v roce 1968 vystupoval pro reformy a proti okupaci, jenže pojem stalinského "cestovatele" je mi dost směšný nebo ho nechápu. Co to znamená, cestovatel, v době, kdy nikdo nesměl jezdit nikam, jen Zikmund a Hanzelka se volně projížděli po světě?

Zajímavé, že daleko důležitější úmrtí je Petr Uhl, to už je tolik nezaujalo.

Albín Sybera: Já myslím, že Foucault by řekl, že povahu diskursu je třeba hledat v moci, která z něj činí pravdu.

A moc, která utváří český veřejný diskurs, tak má ráda, když se o minulosti hovoří jako o jednolitém komunistickém období temna, protože takové vidění světa staví a-priori tu moc na kladnou stranu světla/svobody a jejich kritiky na stranu temna/komunismu/nesvobody. Tahle dichotomie je k vidění jak v českých médiích, tak v extrémnější (a hloupější) podobě také na dezinformačních serverech. A pak jsou místa jako Reflex, která společenský akceptovatelný diskurs a dezinformace sjednocují v jednolitou obsahovou masu...

Jednodušeji, nevysloveným vítězem a představitelem dobrá/svobody je Daniel Křetínský, Mirek Topolanek et. al. - jak to popsal jeden z jejich ideologických teoretiků Smarcz v souvislosti s novou vládou: návrat krále. Je to doslova a do písmene volně pokračování ideologie mocenských kruhů 80. let a ty Petra Uhla skutečně rádi neměly.

 18054

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES)

Doporučení k protiepidemickým opatřením před obdobím Vánoc

3. 12. 2021

čas čtení 22 minut

 tisková zpráva


Česko se pravděpodobně aktuálně nachází na vrcholu 5. vlny epidemie covid-19. S ohledem na zavedená opatření a nárůst postinfekční a postvakcinační imunity lze očekávat postupný pokles virové nálože v populaci. Ten se projeví jak nižší incidencí, tak s odstupem týdnů i nižším počtem osob nově hospitalizovaných v nemocnicích.


 16447

Koronavirus: Třetí, posilovací dávka poskytuje očkovaným obrovskou míru ochrany

3. 12. 2021

čas čtení 2 minuty

Ve čtvrtek 2. prosince zaznamenala Česká republika 18 582  denních nákaz.  Hospitalizováno je 6683 osob to je o 122 více než o den dříve. Celkem zemřelo v ČR 33 450 lidí, denní nárůst (i z předchozích dní) o 133 mrtvých. (Za 1.12. registruje MZ ČR 129 mrtvých!) Za posledních 14 dní je v ČR potvrzeno 2320 nákaz na 100 000 obyvatel, 1222 nákaz na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní.

Nejhorší je situace na Moravě, především  v Šumperku (1568 nákaz na 100 000 obyvatel),  v Prostějově (1584), v Olomouci (1505), v Hodoníně (1244), ve Vyškově (1464), v Kroměříži (1646),  v Prachaticích (1486),   ve Zlíně (1472), ve Frýdku-Místku (1343), ve Znojmě (1418), ve Strakonicích (1209), v Uherském Hradišti (1619), v Písku {1269), v Brně  (1296), v Blansku (1347), v okresech kolem Prahy (Praha-východ 1236, Praha-západ 1164)  a v Českých  Budějovicích (1362).   Praha má 995 nákaz na 100 000 osob. V mnoha okresech je nákaza kolem 1000 osob na 100 000 obyvatel, což je bezprecedentní. Všude však došlo k mírnému poklesu. Celorepublikově je potvrzeno 2368 případů na 100 000 obyvatel za poslednich 14 dní, 1135 za poslednich 7 dní. ZDE          

- Studie publikovaná v lékařském časopise Lancet potvrzuje, že třetí, posilovací dávka vakcíny dramaticky zvyšuje imunitu očkovaných. ZDE - Slovensko zaznamenalo v pátek  15 278 denních nákaz, nejvyšší denní počet od začátku pandemie. 630 osob je na Slovensku na jipkách, hospitalizováno je 3404 lidí.

- Švýcarsko v pátek oznámilo silnější protokoronavirová opatření , občané budou muset nosit roušky a prokazovat certifikátem očkování či proběhlou nákazu. Švýcarská vláda také doporučuje lidem, aby pracovali z domova. 

- V Německu je covidem nakaženo 1 procento obyvatelstva, informoval ministr zdravotnictví Jens Spahn. 

- Ministr zdravotnictví Jihoafrické republiky konstatuje, že počet nákaz v zemi stoupl za týden o 300 procent.

- Lékaři v  Británii naléhají na černochy a Asijce, aby se nechali očkovat a snížili tak úmrtnost na covid.

- New York zaznamenal nejméně pět případů varianty omikron.  Jeden případ omikronu je také registrován na Havajských ostrovech.

- Francie potvrdila devět nákaz omikronem.

- Nejproočkovanější jsou Spojené arabské emiráty, které proočkovaly 90 procent obyvatelstva. Pak následují  Portugalsko (87%), Singapur (86%), Katar (85%), Chile a Malta (84%), Kuba (81%), Jižní Korea and Kambodža (80%).

- Německo zaznamenalo dalších 74 352 denních nákaz a 390 úmrtí. ZDE 

V USA zemřel další antiwaxxerský rozhlasový moderátor

3. 12. 2021

čas čtení < 1 minuta

Na covid zemřel Marcus Lamb (64), zakladatel a moderátor křesťanského rozhlasu v Texasu a odmítač vakcín. Posluchače ve vysílání přesvědčoval, aby se nenechali očkovat, ale aby se modlili.V květnu letošního roku odvysílal lživé tvrzení, že vakcíny "zabíjejí imunitní systém očkovaných osob".  Jeho rozhlasová stanice podala žalobu proti Bidenovu příkazu, aby byli zaměstnanci firem s více než 100 pracovníky povinně očkováni.  Je tu už asi pátý evangelikálský rozhlasový kazatel, bagatelizující koronavirus a odmítající vakcíny, který zemřel na covid. Příroda eliminuje hlupáky. 18054

Jak jsme potkali Covid

3. 12. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 16 minut

Fronty a testy

Fronta jako za komárů na chcíplý pomeranč z Kuby. Šlo vůbec o pomeranče? Bylo to něco škaredě zeleného, neforemně kulatého do hranata, prakticky neloupatelné a výjimečně nechutné. Místo kvalitního jižního ovoce komáři zásobovali kdysi velmi prosperující stát kvalitou páté cenové, hlavně ať se soudruh v Kremlu nerozzlobí. Copak v Itálii nebyli spříznění komáři, aby soudruhům na severu poslali pomeranč hodný toho jména a chuti? Kdysi byly fronty na pomeranče, dnes máme fronty na testy. Testy už nejsou kubánské, teď frčí komunistická Čína.


Čínská rýma

Sooudruzi z jihu vitamíny neposlali, zato sooudruzi z dalekého východu poslali covid. Děkovat prý ale nemusíme.

Aktuálně mám, měl jsem a vypadá to, že i budu mít podezření na fuj ten covid. Jsem třikrát očkovaný vakcínou Moderna. Ovšem jak všeobecně známo, imunita u transplantovaných pacientů může zlobit. Stalo se, že mám rýmu, bolí uši, bolí v krku a ztratil jsem čich. Čich? K čemu to vlastně je? Ok. Uvědomil jsem si, že když jeden nevidí a přijde i o čich, tak…, no veselé to nebylo. Čich jako důležitý podpůrný smysl věru hodně chyběl a klidu to nepřidá. Naštěstí mám ještě smysl chuti, a když čich schází, i ta může pomoci.

 18081

Šance na přežití

3. 12. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 38 minut


Jedním z mnoha nádherných a slovy těžko popsatelných lidských pocitů je i ten, když dokážeme vylézt na vysokou horu či vystoupat na nejvyšší kopec v našem blízkém okolí. Za všechnu tuto námahu, kterou při těchto cestách na jejich zdolání vynaložíme, jsme pokaždé odměněni radostí, že jsme to dokázali, ale i tím nejnádhernějším výhledem a rozhledem nejen na blankytně modré nebe prozářené sluncem, ale též i rozhledem do širokého okolí na krajinu plnou lesů, hor, luk a strání, které jsou, jak modrou nití protkané řekami, jezery, rybníky, tůněmi, mokřady. A právě zde při tomto bedlivém sledování vší té krásy kolem, která nás obklopuje, si ji teprve začneme vážit a uvědomovat si, jak velmi důležité je takovéto pozorování krajiny pro naše přežití, protože někde je vody dost, jinde minimum nebo také žádná. Proto jsem velmi ráda, že vám dnes mohu představit českého aktivistu, ochránce a pozorovatele krajiny a přírody, ekologa, vodaře, horolezce a předsedu spolku Živá voda, Jiřího Malíka.

Pane Malíku, hlavním cílem vašeho spolku je navrácení vody do krajiny zejména pomocí revitalizace toků a niv. Kolik času a úsilí jste již nad tímto cílem s vaším spolkem strávili?

Stávající aktivity spolku Živá voda jsou financovány z Fondů EHP a Norska 2014–2021 – programu CZ-ENVIRONMENT v rámci projektu Společně proti suchu a povodním

 18080

Trvalé stopy Jiřího Grossmanna

3. 12. 2021 / Pavlína Antošová

čas čtení 4 minuty

20. 7. 1941 – 5. 12. 1971

Nezapomenutelný textař, zpěvák a komik se na většinu normalizace z televizních obrazovek vytratil. Výjimku tvořil střihový (a nutně apolitický) vzpomínkový pořad V klokotu velkoměsta. O to větší zájem vyvolávaly občas prodávané nahrávky s jeho hlasem. Z oboru mluveného slova to byly reedice třídílného kompletu Návštěvní den. Vzpomínkovým počinem se stalo album To byl Jiří Grossmann – deska, jejíhož uspořádání se ujal novinář Jiří Janoušek.

Tisková zpráva:

Kamery rozpoznávající tváře na letišti v Praze. Jsou v souladu se zákonem?

3. 12. 2021

čas čtení 4 minuty

  • Digitálně-právní organizace IuRe/Digitální svobody podala podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů v souvislosti s provozem kamerového systému s funkcí rozpoznávání tváří na Letišti Václava Havla v Praze.
  • Organizace chce, aby Úřad prověřil dodržování povinností podle zákona o zpracování osobních údajů.

 18049

Otevřený dopis k situaci na bělorusko-polské hranici

3. 12. 2021

čas čtení 5 minut

Vážený pane premiére, vážení členové vlády,

poprvé za celou uprchlickou krizi posledních let je jedno z jejích epicenter takřka v našich lesích, u našich sousedů v Polsku. Lukašenko s podporou Moskvy dováží uprchlíky, především Kurdy z Iráku, a násilím je nutí překračovat hranice do Evropské unie, což samozřejmě považujeme za nepřípustné. Na rozdíl od strachu a nenávisti, které v nás vyvolala uprchlická krize vrcholící v roce 2015, je ale nyní v naší společnosti cítit spíše lhostejnost. Zveličované nebezpečí migrace je nám teď blíže, takže vidíme jeho skutečnou, lidskou podobu, a přesto se, beze strachu, díváme raději stranou. V lesích na hranicích Polska a Běloruska si vojáci pěstmi sem a tam posouvají mrznoucí, hladové, zubožené rodiny s dětmi, prchající před útlakem, a dávají jim víc než jasně najevo, kdo je tu ve skutečnosti nebezpečný. Je to naše společnost.

Usmrtí nás omikron všechny?

3. 12. 2021

čas čtení 17 minut

Toto je přepis Rozhovoru Britských listů č. 446.

Jan Čulík:

Tak v úterý 30. listopadu, dnes, má Česká republika registrováno 17 599 nákaz covidem, vážení televizní diváci, no, je to trošku méně než ta hrozná čísla kolem 28 000, jenže když srovnáváme zpětně různá pondělí, tak to stále stoupá. Minulé pondělí to bylo 17 000, přetím 14 000, předtím 11 000. Hrozí nám omikron. Vážení televizní diváci V dnešním Rozhovoru Britských listů, je nám velkou ctí, máme pana profesora Jana Konvalinku, biochemika z České akademie věd. Já bych se ho zeptal, no, je to asi taková bulvární otázka, ale já to neříkám s nadšením. Ta situace je dost tragická v České republice, ne? Nebo jak se na to díváte?

Jan Konvalinka:

Ta situace je opravdu velmi vážná. Já se snažím ty dva roky, co o tom mluvím do různých sdělovacích prostředků, spíš uklidňovat a nedělat paniku a na druhou stranu varovat. Ale opravdu  je to situace velmi vážná. Jsme na tom asi tak druzí nebo třetí nejhorší na světě, co se týče aktuálních čísel infekce, asi potom, když se dopočítají čísla obětí z těch zemí, která tak dobře nesledují tu infektivitu, tak budeme možná desátí, ale to je pořád strašný průšvih.

Čili ano, situace je vážná, kdybych měl mluvit o světýlkách na konci tunelu, tak to vypadá a to je možná optimistický pohled, že se situace  přestává zhoršovat tak rychle. To zní trochu jako cynismus,  ale že se dostáváme do určitého plató, řekl jste velmi přesně, že je třeba srovnávat jednotlivé dny, protože to opravdu závisí na počtu testovaných a na tom, jak se ta čísla vykazují, čili to nejhorší číslo bývá v úterý, čili zítra zítra budeme držet palce. Jak bude toto číslo vypadat za úterý.  Ale můžeme  doufat, že se dostáváme do určitého plató.

 16578

Lidovci: za 3,5% dvacet tři mandátů

2. 12. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


V nedělních Otázkách V. Moravce jsme mohli vidět první povolební data o tom, jak se mění preference jednotlivých politických formací. Když se podíváme na úroveň koalic, nestalo se od voleb prakticky nic: Spolu 28%, Ano 28%, PirSTAN 17%. Mnohem zajímavější jsou jednotlivé strany.

 18054

Koronavirus: Omikron způsobuje exponenciální růst nákaz v Jihoafrické republice

2. 12. 2021

čas čtení 5 minut

Ve středu 1. prosince zaznamenala Česká republika 21 126  denních nákaz. (Už to nejsou jen úterky, kdy se zaznamenávala vlna nákaz z víkendu.)   Hospitalizováno je 6561 osob to je o 34 více než o den dříve. Celkem zemřelo v ČR 33 317 lidí, denní nárůst (i z předchozích dní) o 131 mrtvých (počty se doplňují z předchozích dní, v průměru nyní v ČR denně umírá kolem 100-110 osob.) Za posledních 14 dní je v ČR potvrzeno 2320 nákaz na 100 000 obyvatel, 1222 nákaz na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní.

Nejhorší je situace na Moravě, především  v Šumperku (1792 nákaz na 100 000 obyvatel),  v Prostějově (1744), v Olomouci (1701), v Hodoníně (1659), ve Vyškově (1583), v Kroměříži (1799),  v Prachaticích (1541),   ve Zlíně (1539), ve Frýdku-Místku (1524), ve Znojmě (1497), ve Strakonicích (1239), v Uherském Hradišti (1659), v Písku {1342), v Brně  (1383), v Blansku (1483), v okresech kolem Prahy (Praha-východ 1360, Praha-západ 1238)  a v Českých  Budějovicích (1553).   Praha má 1091 nákaz na 100 000 osob. V mnoha okresech je nákaza kolem 1000 osob na 100 000 obyvatel, což je bezprecedentní. Celorepublikově je potvrzeno 2260 případů na 100 000 obyvatel za poslednich 14 dní, 1230 za poslednich 7 dní. ZDE        


- Vědci zjistili, co je příčinou extremně vzácných případů krevních chuchvalců po očkování vakcínou AstraZeneca. Tato reakce vzniká v důsledku způsobu, jimž adenovirus ve vakcíně dopravuje genetický materiál koronaviru do buněk. Váže přitom určitou bílkovinu v krvi, známou jako faktor krevních destiček 4 (platelet factor 4, PF4). Vakcína bude upravena, aby krevní chuchvalce nezpůsobovala ani v extremně vzácných případech.

- Varianta omikron zdá se dokáže nakazit lidi covidem napodruhé častěji než předchozí varianty, přícházejí zprávy z Jihoafrické republiky. V Evropě zřejmě způsobí v nadcházejících měsících více než polovinu všech nákaz, informuje EU, avšak vakcíny před omikronem chrání. Ovšem předchozí infekce covidem před nákazou omikronem nechrání, konstatovala Anne von Bottberg, expertka z Národního ústavu pro nakažlivé nemoce v Jihoafrické republice. ZD

- V Británii bylo v týdnu do 28.11. nakaženo covidem jen 51,8 případů na 100 000 lidí ve věku nad 80 let a jen 66,8 případů na 100 000 lidí ve věku 70-79 let. Je to nejnižší míra od 11. července 2021. Nejnakaženější jsou děti od 5 do 9 let.

- Koncem října bylo v Británii postiženo dlouhým covidem podle odhadů 1,2 milionu lidí. Dlouhý covid je definován jako trvající příznaky covidu po dobu delší než čtyři týdny. Je to celkem 1,9 procent obyvatelstva, tedy asi každý padesátý občan. 71 procent těchto lidí (862 000) mělo dlouhý covid nejméně 12 týdnů a 36 procent (439 000 lidí) ho mělo déle než rok, uvádí britský vládní statistický úřad. 64 procent těchto osob (775 000)  uvedlo, že dlouhý covid omezoval jejich každodenní činnost  a 19 procent (232 000 osob), že ji omezoval hodně.
 

Rozhovor Britských listů 446. Usmrtí nás omikron všechny?

30. 11. 2021

čas čtení 1 minutaVyhněte se nákaze (roušky, ruce rozestupy) a nechte se co nejrychleji očkovat všemi třemi dávkami, vakcína je trojdávková, doporučuje přední český odborník na viry, biochemik Jan Konvalinka v rozhovoru s Janem Čulíkem o nejzávažnějších aspektech probíhající koronavirové pandemie, jejíž průběh v ČR je nesmírně vážný. Když covid dostanete, máte dvouprocentní pravděpodobnost, že zemřete, což  je pravděpodobnost vysoká.  O omikronu toho zatím víme velmi málo, pokud by se ukázalo, že jeho patogenní rysy jsou mírnější než u varianty delta, byla by to dobrá zpráva. Snad to bude známo do tří neděl. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 30. listopadu 2021.

Zemřel Petr Uhl, člověk pro 21. století….

2. 12. 2021 / Pavel Veleman

čas čtení 3 minuty

Petr Uhl byl pro mně nejinspirativnější člověk, kterého jsem sledoval zhruba 35 let. Výjimečný disident ve své české, myšlenkové solitérnosti, dá se říci z jiného hnízda, nebyl součástí uměleckého světa přátel Václava Havla, nepatřil k undergroundu kolem Ivana Jirouse, nebyl katolický disident v okruhu konzervativního Václava Bendy ani v okruhu určitého katolického volnomyšlenkářství Jiřího Němce. Nepatřil ani mezi tzv. osmašedesátníky…Přitom se všemi velmi spolupracoval, nikdy však nepatřil úplně k jejich světu.

30819

Komunikace pouze v matrixu PPF

2. 12. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

Ředitel skupiny PPF pro komunikaci Vladimír Mlynář mi zablokoval sledování svého profilu na Twitteru poté, co jsem okomentoval jeho status, ve kterém si Mlynář povzdechl, že skupina PPF již opět musí poskytnout prostory své O2 arény českému státu ke znovuzřízení očkovacího centra; poznamenal jsem, že PPF skupině slabý český stát vyhovuje.

Covidové situaci se bývalý novinář a redaktor týdeníku Respekt v médiích věnuje pravidelně.   V rozhovoru pro Seznam Zprávy o darech PPF českému sátu v březnu 2020 Vladimír Mlynář mj. prohlásil, že „Evropská unie teď v krizi navíc v přímém přenosu předvádí naprostou nemohoucnost, tudíž budou asi sílit i dezintegrační tendence“.

 18075

Mezitím v Absurdistánu 200

200 reportáží o vývoji v Polsku za posledních pět let. A budoucí vyhlídky?

1. 12. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

 
Je tomu už víc než 5 let, co jsem začal se svým seriálem „Mezitím v Absurdistánu“.   Zpočátku to mělo být jen jednorázové, protože už jsem měl dost psaní o polské politice: kromě toho, že jsem byl sloupkař píšící o polských záležitostech pro jednu ze skotských televizních stanic, psal jsem také analýzy pro politický portál vydávaný v angličtině se sídlem na Slovensku. Tento seriál zde v Britských listech se zrodil z frustrace.

Víte, tou dobou jsem už začínal být trochu frustrovaný. Tehdy jsem byl již více než deset let novinářem a od roku 2012  jsem psal pro Britské listy a poprvé jsem nevěděl, o čem psát. Moji editoři očekávali, že udělám prognózu a analýzu toho, co může strana Právo a spravedlnost chtít dělat, ale i moje nejdivočejší předpovědi obvykle vypadaly v době, kdy byl materiál publikován, docela mírně. Snažil jsem se najít nějaké paralely k tomu, co se v Polsku děje, a našel jsem jednu: historickou knihu o Hitlerově nástupu k moci v meziválečném Německu. Už jsme byli za tím bodem, pravidla byla roztrhána na kusy a odhozena.

Proč jsou školní děti rasisti a šíří nenávist?

30. 11. 2021

čas čtení 14 minut

Přepis Rozhovoru Britských listů č. 440.

Bohumil Kartous:

Fotbalový zápas Sparty Praha s Glasgow Rangers vzbudil, vážení diváci, velké pozdvižení, zejména na české scéně, a bučení, které se údajně ozývalo při příchodu hráčů Glasgow Rangers z hlediště, ve kterém byly převážně děti právě proto, že ten zápas byl na základě trestu, který byl uložen Spartě Praha za chování jejich hráčů, bylo označeno hráči Glasgow Rangers jako výraz rasismu, po čemž se následně vedla velmi vyhrocená diskuse nejenom v rámci české digitální dimenze, ale přenesla se na půdu UEFA. UEFA nakonec rozhodla, že o rasistické chování nešlo, ale uvedla, že takhle rozhodla, protože nemá dostatek důkazů.

Já bych se rád dneska bavil s paní Hanou Kuzníkovou, učitelkou základní školy a členkou spolku Začni učit o tom, jak se chovají dnešní děti, protože paní Kuzníková seznává za poslední tři roky své praxe, že dochází k určitému posunu témat, kterými se zabývají. Paní Kuzníková, děti, které učíte, děti z vaší školy se toho zápasu účastnily. Je to tak?

Příliš slabé Česko

30. 11. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

O čem se v kauze Bohemia Energy tolik nemluví

A proč se na české insolvenční legislativě zřejmě nic nezmění


Ve stínu analýz, komentářů a rozhovorů o konci Bohemia Energy zůstal jeden zajímavý aspekt, kterému se prakticky nevěnovala větší pozornost. A sice nedávný zájem společností jako je PPF či Natland o Bohemia Energy.

30818

Petr Uhl

2. 12. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Měl jsem v životě to štěstí potkat se s Petrem Uhlem několikrát osobně. Naposledy tomu bylo zhruba před rokem, kdy už dlouho bojoval s nemocí a podlomené zdraví mu neumožňovalo trávit na veřejnosti tolik času. Vždy, tehdy i před tím, se smál, protože nad strastí, kterou život přináší, zvítězil už dávno před tím. Jinak jsem ho nezažil, vtiskl se mi do paměti jako ten, který mě napadne vždy, když jsem hledal společenskou autoritu, které si lze vážit za osobní i intelektuální odvahu, člověka, který ani v turbulenci dějin neohýbal páteř podle převažujícího ideologického proudění. Člověka, který si téhož cenil na ostatních a zároveň dokázal s nadlehčením odpouštět, pokud ostatní tak silní nebyli.

Zemřela Eva Balogh

2. 12. 2021

čas čtení < 1 minuta

30. listopadu zemřela po náhlé srdeční zástavě Eva Balogh (1936-2021), historička, komentátorka a zakladatelka Hungarian Spectrum, jednoho z nejvlivnějších anglicky psaných serverů, který se věnuje politické situaci v Maďarsku a zejména vzestupu Viktora Orbána a politické strany Fidesz a způsobům, jakým si podmanila politiku, média a ekonomiku v Maďarsku. 

Její poslední příspěvek vyšel na Hungarian Spectrum ještě v den její smrti a věnoval se práci novináře Tamáse Ungára a jeho rozhovorům s lidmi v župě Baranja na jihu Maďarska; jejich názorům na Fidesz před parlamentními volbami. Navzdory svému pokročilému věku publikovala Eva Balogh téměř denně. Její příspěvky jsou také souhrnně dostupné na jejím twitterovém účtu.

 

Rozhovor s Evou Balogh ZDE

 17295

Globální pandemie bude zuřit do té doby, než WTO schválí výjimku z patentových práv na vakcíny

2. 12. 2021

čas čtení 6 minut

Pokud mezinárodní organizace podléhají karmě, pak náhlé odložení ministerské konference Světové obchodní organizace (WTO) bylo osudové. Zpráva o výskytu omikronu, nejnovější varianty koronaviru, nejenže způsobila odložení zasedání, ale také vrhla světlo na fakt, že se mezinárodnímu společenství nedaří dostat virus pod kontrolu.

Během posledních dvou let světová vědecká komunita zjistila, jaký patogen covid-19 způsobuje, a vyvinula vakcíny a antivirotika proti tomuto viru. Díky rychlé výrobě se vakcína dostala ke všem obyvatelům bohatých zemí, kteří o ni stáli. Trh však sám o sobě nedokázal zajistit dostatek vakcín pro zbytek světa, píší Joseph Stiglitz a Lori Wallach

 17738

Nový německý superministr pro klima Robert Habeck musí povzbudit přechod na čistou energii

2. 12. 2021

čas čtení 4 minuty

Zelený politik Robert Habeck bude jako první německý "superministr" pro klima hrát klíčovou roli při plnění slibu budoucí vlády, že zemi přivede na cestu slučitelnou s limitem globálního oteplování 1,5 °C. Tento široce oblíbený spolustraník musí dohlížet na to, aby se vysoké vládní ambice v oblasti snižování emisí promítly do konkrétní energetické a klimatické politiky. Jako nadaný komunikátor a moderátor může dvaapadesátiletý muž čerpat ze svých zkušeností ministra pro transformaci energetiky v jedné z nejvýznamnějších německých větrných spolkových zemí. Čekají ho však mocné výzvy, píše Sören Amelang na webu cleanenergywire.org

„Nevadí, že zemřeme na covid, těšme se na posmrtný život!“

30. 11. 2021

čas čtení 14 minut

Přepis Rozhovoru Britských listů č. 445

Jan Čulík:

Dobrý den, vážení televizní diváci, tak já mám takový pocit, když je vláda nekompetentní - a týká se to jak České republiky, tak Británie - a není pandemie, tak je to možná politováníhodné a postihuje to různé lidi. Ale když je pandemie, tak jde o život. A jak kdosi napsal, jeden český novinář na Twitteru, "vláda rozhodla,"  (česká vláda)  "že lidí je dost". A ve čtvrtek zaznamenala ČR 18 004 nákaz. A to je samozřejmě méně než to, co bylo zveřejněno před několika dny,  těch 28 000.  A ve čtvrtek dopoledne se dovídáme, že ministerstvo zdravotnictví České republiky uvažuje o určitých opatřeních. Například chce zakázat shromáždění větší než 1000 lidí. No tak, pan profesor Flegr doporučoval už minulý týden, že by měla být nepovolená shromáždění větší než 15 lidí. V dnešním Rozhovoru Britských listů máme našeho známého komentátora Borise Cveka z olomoucké univerzity,  biologa. Pane Cveku, co si o tom všem myslíte vy?

30776

USA jsou největším světovým znečišťovatelem plastovým odpadem

2. 12. 2021

čas čtení 2 minuty

Podle nové zprávy předložené federální vládě jsou USA největším světovým viníkem v produkci plastového odpadu. Země naléhavě potřebuje novou strategii na omezení obrovského množství plastů, které končí v oceánech.

Zpráva uvádí, že nástup levných a všestranných plastů vytvořil "globální záplavu plastového odpadu, který je zdánlivě všude, kam se podíváme", přičemž USA jsou hlavním přispěvatelem jednorázových plastů, které nakonec zamotávají a dusí mořské živočichy, poškozují ekosystémy a přinášejí škodlivé znečištění do potravinového řetězce, informuje list Guardian

 

30817

Tisková zpráva

Oáza pro čápy u Dvora Králové nad Labem vyhrála díky obrovské podpoře veřejnosti

2. 12. 2021

čas čtení 4 minuty

Český projekt na obnovu mokřadů pro čápy a další ubývající druhy živočichů zvítězil v evropské soutěži vyhlášené při příležitosti 90. výročí založení logistické skupiny Raben Group zaměřené na podporu aktivit v oblasti životního prostředí. Ve velmi těsném finále s německým projektem na ochranu netopýrů zvítězil ten český díky více než 283 tisícům hlasů. 

“Projektu velmi pomohla vlna podpory ze strany milovníků čápů nejen z České republiky, ale doslova z celého světa od Polska až po Japonsko. Zejména příznivci mediálně i veřejností velmi sledovaného případu záchrany čapích mláďat v Mladých Bucích pomohli rozhodující měrou projektu vyhrát,” říká David Číp ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři. Projekt na podporu čápů získá od společnosti Raben Group finanční grant, který bude moci čerpat 3 roky.

 16882

Pravý význam dekolonizace

2. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

Nejnebezpečnější hrozbou pro zdraví a zdravotní rovnost je v současnosti antiglobalismus - popírání důkazů poukazujících na vnitřní vzájemnou závislost lidských bytostí, odmítání akceptovat nadnárodní povahu rizik ohrožujících náš blahobyt a odpor k institucím a jednotlivcům prosazujícím kosmopolitní hodnoty. Antiglobalismus stojí za neschopností vlád urychlit opatření k řešení klimatické krize, je příčinou neschopnosti národů koordinovat své reakce na pandemii a je základem divoké xenofobie vůči lidem, kteří prchají před konflikty a represemi. Proč je však antiglobalismus předmětem dekolonizace medicíny a globálního zdraví? Protože antiglobalismus není nic menšího než projekt rekolonizace, píše šéfredaktor časopisu Lancet Richard Horton

 17282

Skutečně si Rusko brousí zuby na Ukrajinu?

2. 12. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Britských listech byly v posledních dnech zveřejněny texty varující před možnou Putinovou invazí na Ukrajinu, k níž má podle amerických zpravodajců dojít na začátku nového roku. Primárním zdrojem těchto varovných tvrzení jsou americké zpravodajské služby. A ty – vzhledem k tragickým zkušenostem – nelze automaticky brát jako solidní informační zdroj, zvláště jde-li o konání ideologického protivníka. Je zapotřební klást si otázky a nacházet logické odpovědi. Je reálné, aby tak protřelý politický šachista jako je Vladimir Putin drasticky eskaloval vztahy se západními zeměmi v čele s USA v tak osudové době, kdy musíme společnými silami řešit klimatickou krizi a usilovat o snížení jaderné hrozby?

 16637

Řecko začalo každý měsíc pokutovat neočkované občany nad šedesát částkou 100 euro

1. 12. 2021

čas čtení 2 minuty

V úterý 30. listopadu  zaznamenala Česká republika 21 973  denních nákaz.    Hospitalizováno je 6527 osob to je o 133 více než o den dříve. Celkem zemřelo v ČR 33 186 lidí, denní nárůst (i z předchozích dní) o 117 mrtvých (počty se doplňují z předchozích dní, v průměru nyní v ČR denně umírá kolem 100-110 osob.) Za posledních 14 dní je v ČR potvrzeno 2255 nákaz na 100 000 obyvatel, 1193 nákaz na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní.

- Rozhodnutí řeckého premiéra pokutovat neočkované občany starší šedesáti let každý měsíc částkou 100 euro mělo dramatický účinek: během několika hodin po oznámení této pokuty se k očkování přihlásilo 6000 Řeků. Dosud se každý den nechávalo očkovat jen 2600 lidí starších 60 let. Pokuty se začnou vybírat od 16. ledna 2022. Premiér Kyriakos Mitsotakis zavedl tyto pokuty, protože v této věkové skupině dochází "k zbytečným úmrtím". Podle odhadů je 580 000 Řeků nad šedesát stále ještě neočkovaných. Ve srovnání s menšími evropskými zeměmi jako Dánsko nebo Portugalsko, které očkovaly 99 procent občanů starších 60 let, Řecko zaznamenalo desetkrát větší míru úmrtí. Řecko má 11 milionů obyvatel a na covid tam zemřelo 18 157 osob. (V ČR do úterý 30.11. zemřelo 33 069 lidí.)

- Vážná infekce covidem zdvojnásobuje pravděpodobnost úmrtí další rok. Koronavirus podstatně poškozuje dlouhodobé zdraví. ZDE 

- Ústav Roberta Kocha v Německu informoval ve středu o 67 186 nových nákazách a o 446 úmrtích. Je to nejvyšší počet denních mrtvých od 18. února 2021.

- Nigérie identifikovala první případy omikronu už letos v říjnu.

- Rakousko prodloužilo celonárodní lockdown na 20 dnů. Skončí 11. prosince. Asi 67 procent Rakušanů je očkováno dvěma vakcínami. Rakousko také v neděli zaznamenalo první nákazu omikronem.

- Budoucí německý kancléř Olaf Scholz podporuje povinné očkování.

 18054

Koronavirus: Další nárůst v ČR

30. 11. 2021

čas čtení 2 minuty

V pondělí 29. listopadu  zaznamenala Česká republika 17 599  denních nákaz.  (Před týdnem v pondělí 22.11. to bylo 14 496 nákaz, před čtrnácti dny v pondělí 15.11 to bylo 11 540 nákaz.)   Hospitalizováno je 6394 osob to je o 590 více než o den dříve. Celkem zemřelo v ČR 33 069 lidí, denní nárůst (i z předchozích dní) o 232 mrtvých (počty se doplňují z předchozích dní, v průměru nyní v ČR denně umírá kolem 100-110 osob.)

Nejhorší je situace na Moravě, především  v Šumperku (1883 nákaz na 100 000 obyvatel),  v Prostějově (1869), v Olomouci (1772), ve Vyškově (1635), v Kroměříži (1789),  v Prachaticích (1591),   ve Zlíně (1543), ve Frýdku-Místku (1542) ve Strakonicích (1297), v Uherském Hradišti (1638), v Písku {1296), v Brně  (1395), v Blansku (1465), v okresech kolem Prahy (Praha-východ 1416, Praha-západ 1252)  a v Českých  Budějovicích (1553).   Praha má 1113 nákaz na 100 000 osob. V mnoha okresech je nákaza kolem 1000 osob na 100 000 obyvatel, což je bezprecedentní. Celorepublikově je potvrzeno 2260 případů na 100 000 obyvatel za poslednich 14 dní, 1230 za poslednich 7 dní. ZDE        

- Ředitel firmy Moderna  Stéphane Bancel  předpovídá, že existující vakcíny budou méně účinné proti omikronu, což způsobilo kolaps trhů. Bude trvat podle něho čtrnáct dní, než se zjistí, jak fungují dosavadní vakcíny proti omikronu a zda omikron způsobuje vážné onemocnění, ale pozměnit existující vakcíny, aby byly účinné proti omikronu, bude trvat několik měsíců.

- Z Jihoafrické republiky přicházejí náhodné informace, že snad omikron nemusí být závažný. Jenže, jak upozorňujeme v rozhovoru s Janem Konvalinkou, obyvatelstvo Jihoafrické republiky je mladé a v současnosti je v JAR léto, a v létě se koronavirus normálně jak známo tolik nešíří. Experti nicméně varují, že omikron je nebezpečný: "Máme spoustu pacientů se suchým kašlem, horečkou, nočním pocením a velkým množstvím tělesné bolesti. Očkovaní jsou na tom daleko lépe," informoval Unben Pillay, obvodní lékař z předměstí Johannesburgu. ZDE 

Kolaps dopravy v Plzni

30. 11. 2021 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Čekal jsem, až lokálka idnes.cz poreferuje o skandáním selhání městské dopravy v úseku Nepomucká - Slovany - Malostranská ve čtvrti Východní předměstí, Plzeň 2 Slovany. Zatím mlčí, což je taky skandál. Holt mají pisálky lokálky z radnice zmáknuté.

Popis situace:

 16518

Británie bude očkovat půl milionu lidí denně

30. 11. 2021

čas čtení 1 minuta

Britská vláda chce proočkovat posilovací třetí vakcínou 3,5 milionu lidí týdně. Interval po druhé vakcíně byl zkrácen na tři měsíce

Cílem je potlačit variantu omikron, která se podle vědců už šíří společností. V pondělí stoupl počet nákaz omikronem na 11 a vědečtí poradci vlády očekávají, že v nadcházejících dnech najdou těchto nákaz stovky.

Od úterý jsou v Anglii znovu povinné ve veřejné dopravě včetně letišť a v obchodech roušky. Má to potlačit šíření omikronu, který je zřejmě nakažlivější než dosavadní varianty a má potenciál vyhnout se vakcínám. Ve Skotsku, v Severním Irsku a ve Walesu nebylo povinné nošení roušek nikdy zrušeno.

 18073

Proč se Policie ČR nezabývá něčím skutečně vážným? Například šířením vražedných nesmyslů ohrožujících život neočkovaných lidí covidem?

30. 11. 2021

čas čtení < 1 minuta

Více než deset let trvající práce policie je konečně u konce, píše Stanislav Biler. Stovky nasazených policistů, desítky státních zástupců, odposlechy, drony, policejní psi, informátoři. Nekolik policistů se dokonce infiltrovalo do rodiny narkobaronky v převlečení za koberec.

Nyní spadla klec. Během razie speciální jednotky s podporou armády bylo zabaveno všech sedm kytek marihuany a hrnec mastičky.

Smyčka se utáhla také okolo klientek této přerovské cosa nostry - babičky s artrózou a tety trpící nechutenstvím po chemoterapii.

Již brzy na Netflixu v čtvrté sérii Narcos - retardland.

Pozn. JČ: Stíhání pěstování marihuany je naprostý nesmysl a nevede k vymýcení narkomanie. Jedinou cestou k vymýcení narkomanie je zrušení jejího kriminalizování, jak to dokazuje příklad Portugalska. A zvlášť nesmyslné a kruté je trestat lidi, kteří z marihuany dělají mast pro léčebné účely.


 

 18072

Monitor Jana Paula: Petr Veselý - Ráno v cizím městě

30. 11. 2021 / Jan Paul

čas čtení 2 minuty

Pojmenovat výstavu, dát jí nějaký výstižný název, je někdy pro umělce i galeristu problém. Ty tam jsou časy, kdy stačilo uvést třeba jen to, oč na výstavě jde, třeba jedno jediné slovo: obrazy. Na výstavě Petra Veselého v Galerii Petr Novotný, v Praze Holešovicích, o nic jiného

než o obrazy nejde, a skoro by si milovník překomplikovaných konceptuálních instalací plných skrytých významů řekl, není to tak trochu málo?

 17295

S příchodem omikronu na Západ sklízejí bohaté země to, co zasely

30. 11. 2021

čas čtení 6 minut

Omikron - varianta koronaviru se znepokojivými mutacemi, která byla poprvé zjištěna v převážně neočkované jižní Africe - se dostala na Západ bohatý na dávky vakcín. Uprostřed celosvětové paniky a nových zákazů cestování se objevily potvrzené případy od Británie po Austrálii. Pokud se nyní omikron rozšíří po západních metropolích stejně nebo ještě hůře než předtím varianta delta, budou podle vědců bohaté země sklízet, co zaseli, píše v listu Washington Post Anthony Faiola

 17987

ČR ne nyní globálně co do počtu mrtvých na sedmém místě

29. 11. 2021

čas čtení 4 minuty


- Británie poskytne třetí posilovací dávku nyní všem občanům nad 18 let, tři měsíce po druhé dávce.

- Globálně nejpostiženější země na počet obyvatel je Peru (610 mrtvých na 100 000 obyvatel), Bulharsko (404), Bosna-Hercegovina (380), Černá Hora (364), Severní Makedonie (362). Maďarsko (351) a Česká republika (307).


- Koronavirus dosud usmrtil nejméně 5 197 718 osob a bylo registrováno více než 260 milionů nákaz. V neděli zemřelo celosvětově na covid 4760 osob a bylo zaznamenáno nových 382 619 nákaz. Světová zdravotnická organizace ale odhaduje, že počet mrtvách na covid je zřejmě dvakrát až třikrát vyšší. Největší počet denních mrtvých nejnověji je v Rusku (1209), v Ukrajině (297) a v Indii /236). Spojené státy jsou nejvíce postiženou zemí s 776 639 úmrtími a 48,2 miliony nákaz. Druhou nejpostiženější zemí po USA je Brazílie s 614 278 mrtvými a 22 miliony nákaz, Indie s 468 790 mrtvými a 38 miliony nákaz, Mexiko s 293 897 mrtvými a 3,8 miliony nákaz a Rusko s 273 964 mrtvými  a s 9,6 miliony nákaz.


V nedělí 28. listopadu  zaznamenala Česká republika 9272 denních nákaz.  O víkendu se v ČR nákazy řádně nezaznamenávají.  (Ve srovnání s předchozí nedělí 21.11. je to nárůst o 1000 nákaz.) Hospitalizováno je 5804 osob. Celkem zemřelo v ČR 32 837 lidí, denní nárůst (i z předchozích dní) o 92 mrtvých.  

Nejhorší je situace na Moravě, především v Prostějově (1847), v Šumperku (1873 nákaz na 100 000 obyvatel), v Olomouci (1639), ve Vyškově (15535), v Kroměříži (1685),  v Prachaticích (1597),   ve Zlíně (1543), ve Frýdku-Místku (1497) ve Strakonicích (1293), v Uherském Hradišti (1627), v Písku {1356), v Brně  (1360), v Blansku (1467), v okresech kolem Prahy (Praha-východ 1376, Praha-západ 1227)  a v Českých  Budějovicích (1501).   Praha má 1094 nákaz na 100 000 osob. V mnoha okresech je nákaza kolem 1000 osob na 100 000 obyvatel, což je bezprecedentní. Celorepublikově je potvrzeno 2203 případů na 100 000 obyvatel za poslednich 14 dní, 1201 za poslednich 7 dní. ZDE      

- Švédsko a Španělsko zaznamenaly první nákazy omikronem.

- Británie zaznamenala dalších 42 583 denních nákaz a dalších 35 denních úmrtí.

- Vědci budou potřebovat tři týdny, než porozumí charakteristikám omikronu.

- Polsko oznámilo od 1. do 1. prosince nová omezení: Restaurace, kina a některá další místa budou fungovat jen do 50 procentní kapacity. Osoby přicestovávající z oblastí mimo Schengen budou muset na 14 dní do karantény. Delší karanténa bude platit pro cestující z Afriky.

- Pfizer vytvořil nový vzor k vytvoření vakcíny proti omikronu.

- Skotská a velšská vláda požadují osmidenní karanténu pro všechny příjezdy do země.

- Skotsko zaznamenalo šest nákaz variantou omikron. Premiérka Sturgeonová připouští, že je to možné, avšak nepravděpodobné, že do Skotska tato nákaza pronikla v důsledku summittu COP26. Některé skotské nákazy omikronu nemají žádnou cestovatelskou historii, z čehož vyplývá, že už dochází do určité míry ke komunitnímu šíření této nákazy.

Adventní očekávání a mrtví kolem nás

29. 11. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

První adventní neděle a vůbec první projev Petra Fialy ve funkci předsedy vlády. Mohlo nás potěšit, že se rozhodl začít kritickou situací, v níž naše společnost je: vyzval k očkování a poděkoval zdravotníkům. Nezmínil ale mrtvé. Naopak jeho projev vyzněl tak, že opatření proti covidu jsou jakýmsi trestem za nedostatek odpovědnosti, nikoli snahou bránit umírání. Pokud nebereme v potaz mrtvé (a s tím související kolaps nemocnic), nemůžeme pochopit, co se v naší zemi právě děje.

 

Piráti mapují energošmejdy útočící na zoufalé klienty Bohemia Energy. V jedné z kauz podali trestní oznámení

29. 11. 2021

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Praha 29. listopadu 2021 – Piráti podali trestní oznámení v souvislosti s anonymním webem poplatky-zpet.cz, který nabízí bývalým klientům Bohemia Energy právní zastoupení. Odkazuje se přitom na politiky a právníky, kteří s webem nemají nic společného. Tento web neobsahuje žádné kontaktní údaje, je registrován na americkou společnost se skrytými vlastníky a obsahuje řadu nepravdivých informací. Analytický tým Pirátů mapuje činnost takzvaných energošmejdů a varuje občany, aby byli opatrní a nenechali se podvést. Terčem podnikavců je nyní 900 tisíc klientů končící Bohemia Energy a snaží se využít toho, že opatření namířené proti energošmejdům začnou platit až od začátku roku.

 18054

Je absolutně nutné co nejrychleji přeočkovat populaci třetí dávkou

29. 11. 2021 / Jan Čulík, Radek Mokrý

čas čtení 3 minutyBritská vláda rozhodne v těchto dnech, že bude třetí dávka vakcíny proti koronaviru bezodkladně k dispozici občanům všech věkových kategorií. Toto opatření na doporučení vědců zavádí kvůli šíření nové varianty omikron. Z Izraele přišly informace, že očkovaní jedinci nakažení omikronem mají jen velmi mírný průběh. Z USA přicházejí výsledky studie, že třetí dávka dokáže ochránit i před variantami, které se vymykají vakcínám.

Radek Mokrý zpracoval informace ze švédské studie, upozorňující na celkem známou věc, že vakciny firem BioNTech/Pfizer slábnou po půl roce, firmy AstraZeneca po čtyřech měsících. Jak na to upozornil Jaroslav Flegr v tomto rozhovoru, závisí to samozřejmě na věku jedinců: čím je člověk starší, tím rychleji jeho imunita klesá. Nejhůře jsou samozřejmě postiženi lidé s poškozeným imunitním systémem, například ti, kteří se podrobili léčbě oslabující imunitní systém nebo prodělali transplantace.
 
V souvislosti s novou variantou omikron hovoří však vědci ještě o tom, že přestože ostražitost imunitního systému, získaná vakcínami, slábne, zůstává ještě "paměť buněk typu T, které jsou schopny bránit organismus delší dobu (JČ)


19436