16578

Opravdová úcta k ústavě

16. 2. 2021 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty

 

Pravice, někteří komentáři a advokáti se bouří proti vyhlášení současného nouzového stavu – je prý neústavní. Volání po ústavní žalobě neprospívá ani atmosféře ve společnosti, ani k všeobecnému respektu vůči prvnímu zákonu republiky.

Už od dob novozákonních rozlišujeme ducha a literu textu – někdy se dostanou do rozporu, pokud intepret – vykladač vychýlí váhu na jednu nebo druhou stranu: dochází buď k svévoli nebo k hnidopišství. Jenže ústava není svatý text, naopak jen posvátné držení ve vitríně přímo provokuje, aby někdo hodil kamenem a ústavu otevřel, četl, přemýšlel o ní a ano, ji miloval jako smlouvu mezi lidmi navzájem (podstata demokracie), aby se stávala posvátným náznakem spravedlivějšího světa, v němž nevítězí síla nebo vychytralost. A právě naolejovanými bicepsy a kulišáckým pomrkáváním mi argumenty advokátů, politických komentátorů nebo dopis předsedy horní parlamentní komory zavání.

 16521

Češi se zřejmě dostali do nejvážnější krize za celou dobu své moderní existence

16. 2. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 9 minut

 
Nacisté usmrtili za druhé světové války zhruba 122 000 Čechů. Dnešní čeští politikové od loňského podzimu zatím "jenom" 18 000. Jenže problém je, že pandemii zdaleka není konec. Umírání se zjevně bude násobit, Neexistují efektivní pandemická opatření, 40 procent Čechů podle Prymuly ochranná karanténní opatření nedodržuje, průmyslové provozy, kde v halách vedle sebe pracují stovky dělníků, často bez roušek, pracují naplno, "vláda jejich provoz omezovat nebude", nárůst nákaz a nárůst úmrtí osciluje mezi prvním a druhým nejhorším globálně, na celém světě, podstatná část občanstva vůbec nevěří, že pandemie existuje, očkování, jediná možná a rychlá záchrana, je neefektivní, politikové se hašteří, protože jejich stranickopolitický zájem je pro ně daleko důležitější než životy lidí - je jim jedno, že lidi umírají a zdravotníci jsou na kolenou. Šílenci podávají žaloby, požadující zrušení nouzového stavu a otevření sjezdovek a obchodů.

 16540

Hejtmanistán: O politických nákladech spoléhání na extremisty

16. 2. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 4.0 International.

Od pondělka vláda v ČR vyhlásila nový nouzový stav. Učinila tak formálně na žádost hejtmanů, kteří k požadavku mají jistě dobré důvody, nicméně nulovou pravomoc. Proto také v souvislosti s posledními událostmi byly již v pondělí podány dvě žaloby. Jedna žádá pražský Městský soud o zrušení nezákonně vyhlášeného nouzového stavu, druhá vůči členům vlády vznáší podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Rozhovor Britských listů 363. Československo bylo před válkou rozumná, Rakousko fašistická země

12. 2. 2021

čas čtení 1 minutaInterwar Czechoslovakia was a reasonable country, Austria was fascist
(This interview is in English with Czech subtitles)
(For English, scroll below)

Julia Maria Secklehner je kunsthistorička, autorka pozoruhodné doktorské dizertace, v níž analyzuje satirické časopisy, které vycházely v Rakousku a v Československu v meziválečném období. Z práce vyplývá, jak pozoruhodně málo víme v České republice o moderní historii našeho jižního souseda. O tom hovoří s dr. Secklehnerovou Jan Čulík.  Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. února 2021.

Julia Maria Secklehner is an art historian and the author of a remarkable doctoral dissertation in which she analyses satirical magazines which came out in Austria and in Czechoslovakia in the interwar period. It follows from this thesis how little we know about the 20th century history of Austria. Did you know that married women were banned from working there? Jan Čulík talks to Dr. Secklehner in this Britské listy Interview, which is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 12th February 2021.
Pozor na bruslení na zamrzlých rybnících - led není pevný všude!

16. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

Toto video zhlédlo šest a půl milionu lidí:


 

Holanďané měli v neděli šanci poprvé po třech letech si zabruslit na kanálech ve svých městech, poté, co teplota klesla na -5 stupňů Celsia.


Jenže na tvrdém ledu se bruslilo dost špatně, někteří bruslaři padali a skončili se zraněním v nemocnici. Jinde v Evropě činitelé žádali lidi, aby nebrusilili na zamrzlých jezerech. V Berlíně o víkendu naléhala policie ve vrtulnících na bruslaře, aby opustili jezera.

V severní Anglii se snažili bruslaři na tamějších jezerech napodobovat kreace z televizního pořadu Dancing on Ice, Tančení na ledě, policie je varovala, že led je tenký a kromě toho jsou jezera v pustině a případná pomoc je daleko. V neděli byli zachráněny dvě dívky, které propadly ledem na řece v Nottinghamshiru.


 16447

Jak by pandemie mohla skončit - a co způsobí, aby skončila rychle

16. 2. 2021

čas čtení 6 minut


Pandemie jsou z definice globální. Jen zákaz cestování a rovný přístup k vakcínám pro všechny země ukončí tuto krizi


Většina lidí už přizpůsobila svá očekávání, že celé jaro budou ještě v karanténě - avšak většina tiše doufá, že v létě a na podzim 2021 se život v Británii bude moci vrátit víceméně k normálu. Je to příliš optimistické? Co můžeme udělat pro to, abychom se vyhnuli zpětnému propadnutí do cyklu opakovaných lockdownů? Krátce řečeno: Jak tato pandemie skončí a jak ji můžeme ukončit rychleji? ptá se profesorka veřejného zdraví na Edinburské univerzitě Devi Sridhar.

 16518

Průběžné zpravodajství:

Česko otevře školy 1. března navzdory vysoké míře nákazy v zemi

16. 2. 2021

čas čtení 6 minut

- Česká republika otevře školy od 1. března, navzdory vysoké míře nákazy v zemi, upozorňuje Guardian.

- Blázen, kriminálně ohrožující životy lidí. Česko je na tom nejhůře, či téměř nejhůře, ze všech zemí světa. Proto Havlíček otevírá obchody:


 Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen  466 578 očkování. V pondělí 15.2.  bylo očkováno   14 168   osob.  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 173 269 osob.  V neděli   bylo dokončeno očkování  u 8613 osob.  Drtivou většinou používá ČR vakcínu mRNA firem Pfizer/BioNTech. (Paradox: Češi pro přežití závisejí na vynálezu tureckých imigrantů.) V důsledku takto pomalého očkování a obrovského rozšíření nákazy v ČR hrozí vznik variant koronaviru, proti nimž budou vakcíny neúčinné. Absolutně naléhavou nutností je snížit počet nákaz v zemi na minimum a očkovat statisíce denně. Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii bylo už očkováno první vakcínou 15,3 milionů lidí, to je 23 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 38,8 milionů lidí, to je  11,7 procent obyvatelstva), z nich 14,3 milionů oběma dávkami.

Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 099 654 osob. V pondělí 15.2  bylo v ČR zaznamenáno 8745 nových denních nákaz.  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 18 430 lidí, to je denní nárůst o 180 mrtvých.   V nemocnicích je 5990 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Česko stále patří k nejpostiženějším zemím světa. Proto se budou otevírat obchody:

- Od 24. ledna 2021 poklesl v Británii počet úmrtí na koronavirus mezi lidmi staršími 80 let o 62 procent. V té době měla třetina lidí z této věkové skupiny určité množství imunity proti koronaviru, obdržela první vakcínu o čtrnáct dní předtím. V mladších věkových skupinách klesá také počet mrtvých, ale méně. V kategorii lidí ve věku 65-79 let poklesl počet mrtvých o 51 procent. Podle statistika profesora Davida Spiegelhaltera z University of Cambridge nelze pokles úmrtí přičítat pouze lockdownu, ale zcela určitě i očkování. ZDE 

- V Británii byla identifikována nová potenciálně nebezpečná varianta koronaviru B1525. Bylo registrováno 32 případů. Další případy byly nalezeny v Dánsku, v USA a v Austrálii. Mělo by být zahájeno testování širokého obyvatelstva v oblastech, kde se tato mutace vyskytla. Mutace je podobná britské variantě, ale má změnu E484K v bílkovině bodce, která se vyskytuje i u brazilské a jihoafrické varianty a zřejmě umožňuje viru více neutralizovat protilátky lidského organismu . Původně byla tato varianta nalezena v prosinci 2020.  ZDE  

- Řecko postihla sněhová kalamita, což zastavilo tamější očkování proti koronaviru. Jeden muž na Krétě  zemřel. V Aténách byla na mnoha místech přerušena dodávka elektrického proudu, úřady apelují na občany, aby zůstali doma, než kalamita pomine. Sílí hlasy, požadující přestěhování uprchlíků žijících ve stanech v táboře Elaionas v centru Atén. Sníh má trvat do středy. Ministr pro migraci Notis Mitarachis uvedl v pondělí, že 100 000 uprchlíků v Řecku bude očkováno proti koronaviru. Zatím řecká vláda očkuje obyvatele pečovatelských domovů, staré lidi a lidi se zdravotními problémy.

29886

Americký odklon od demokracie na pozadí globální de-demokratizace

16. 2. 2021

čas čtení 4 minuty

Dvacáté století bylo podle některých pozorovatelů nerovnoměrným, ale stabilním pochodem směrem k demokracii. Ti, kteří studují přechod autoritářských vlád k demokracii, definovali úspěšný přechod coby dvě volební klání jdoucí po sobě, kdy se všechny strany shodují na pravidlech hry, přičemž poražení uznají svou prohru. To se mi jeví jako opravdu důležitá věc, píše Juan Cole.

Proč je třeba více studovat společenské vědy

16. 2. 2021 / Martin Horut

čas čtení 3 minuty


Navzdory populárním názorům populistických politiků by bylo záhodno, aby se daleko více - ne méně - lidí věnovalo studiu společenských věd. Václav Klaus mladší je ztělesněním rozšířené tendence odmítnout "nekonečné žvanění" společenských vědců. Sám na svém facebookovém profilu s oblibou řeší politická dilemata naší doby pomocí komiksu. Zdá se, že tradice staletého vědeckého zkoumání lidské společnosti (sine ira et studio, bez hněvu a stranictví), je k ničemu, a k diskuzi o politických otázkách nám stačí selský rozum, jako by snad teorie ve vyzdvihovaných přírodních vědách byly objevem sedláka, který večer u piva praštil do stolu.

 16521

Průběžné zpravodajství:

Británie uvalila na všechny příchozí do země ode dneška tvrdou karanténu. Navzdory horší nákaze, ČR má k cestování liberální přístup

15. 2. 2021

čas čtení 6 minut

- Kdokoliv přijíždějící do Anglie z 33 "vysoce rizikových" zemí bude dopravován britskou vládou do státem vybraných karanténních hotelů, kde pod dohledem bezpečnostních pracovníků budou muset setrvat v karanténě po dobu 10 dní.  Za tento pobyt musejí předem zaplatit britské vládě 1750 liber (cca 52 000 Kč), jinak nedostanou povolení k cestě do Británie. Účelem opatření je zabránit rozšíření nových nebezpečných kmenů koronaviru v Británii. Skotsko zavedlo toto opatření pro přílety ze všech zemí světa.

Navzdory daleko horší míře nákazy má ČR k cestování liberální přístup. Je možné, že ČR neřeší míru nákazy v neevropských zemích? Seznam neevropských zemí a jejich hodnocení z hlediska nákazy jsme na stránkách MZV ČR ani MZ ČR nenalezli:


ČR je co do počtu úmrtí globálně nejhorší:


ČR je co do míry nákaz globálně druhá nejhorší - po Černé hoře (vynecháme-li Andorru, kde skoro nikdo nežije):

 
Zatímco v Británii se denně očkuje půl milionu osob, v České republice 2122! Nekompetence vládních úřadů je  v tom neuvěřitelná.    Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen  450 780 očkování. V neděli 14. 2. bylo očkováno   2122   osob.  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 163 749 osob.  V neděli   bylo dokončeno očkování  u 1259 (!!) osob.  Drtivou většinou používá ČR vakcínu mRNA firem Pfizer/BioNTech. (Paradox: Češi pro přežití závisejí na vynálezu tureckých imigrantů.) V důsledku takto pomalého očkování a obrovského rozšíření nákazy v ČR hrozí vznik variant koronaviru, proti nimž budou vakcíny neúčinné. Absolutně naléhavou nutností je snížit počet nákaz v zemi na minimum a očkovat statisíce denně. Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii bylo už očkováno první vakcínou 15 milionů lidí, to je 22,7 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 38,6 milionů lidí, to je  11,7 procent obyvatelstva), z nich 14,3 milionů oběma dávkami.

Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 090 860 osob. V neděli 14. 2. bylo v ČR zaznamenáno 2832 nových denních nákaz. (Pandemie-nepandemie, o víkendu se v ČR netestuje a neočkuje.)  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 18 250 lidí, to je denní nárůst o 192 mrtvých.   V nemocnicích je 5553 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- První dávka vakcíny prý poskytuje po třech týdnech ochranu až v 67 procentech případů. Uvedl to profesor Tim Spector z King's College v Londýně, který provozuje mobilní aplikaci ZOE sledující rozšíření koronaviru po Británii. Používají ji 4 miliony uživatelů. Spector tvrdí, že na základě informací od 50 000 uživatelů této aplikace zjistil, že první dávka vakcíny od Pfizeru či od firmy Astra Zeneca poskytuje po čtrnácti dnech ochranu v 46 procentech případů, po třech až šesti týdnech prý poskytuje ochranu až v 67 procentech případů. Těchto 50 000 lidí jsou prý zdravotníci, kteří jsou silně vystaveni koronavirové nákaze. - Stále ovšem neexistují žádná data ohledně toho, zda imunita vyvolaná první vakcínou firmy Pfizer trvá celých 12 týdnů - Británie chce očkovat své občany druhou vakcínou jako jediná země na světě až po 12 týdnech.  ZDE  

 16622

Hospodaření OSBL za leden 2021

13. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

V lednu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 121.39 Kč výdaje byly  61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci ledna byl 86 808.55 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci lednu 2020. Bohužel (trochu předvídáme) v únoru 2021 zatím počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

29544

Proč je osvobození Donalda Trumpa skutečným nebezpečím pro americkou demokracii

15. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Vysílá to jasný a znepokojující signál: Příští volby lze anulovat silou

Málokdy se koná proces na místě trestného činu. Málokdy jsou také v procesu porotci zároveň svědky a dokonce oběti souzeného trestného činu. Přesto však američtí senátoři Donalda Trumpa neodsoudili. Trump tak může znovu kandidovat na prezidenta v roce 2024 a být dominantní přítomností v Republikánské straně až do té doby, píše Jonathan Freedland.

 16470

V pohádkové zemi brexitu obchoduje Británie se světem. Je to fantasmagorie

15. 2. 2021

čas čtení 5 minutV době falešných konspiračních teorií je jediným skutečným spiknutím spiknutí mlčení, píše Nick Cohen. Nikdo by neměl mít možnost popírat, že je Británie uprostřed hospodářské a politické krize způsobené brexitem. Jenže britská vláda o tom nechce mluvit. Opozice se neodváží se o tom ani zmínit. Pravicový tisk o tom nepíše. A rozhlasoví a televizní novináři se bojí, že budou obviněni ze zaujatosti, když to přiznají. Nečelíme realitě, žijeme v imaginární Británii, v zemi předstírání, kde politikové hrají role jako před kamerou ve filmovém ateliéru.

NYT: 53 tun hnijícího vepřového a další brexitérské noční můry

15. 2. 2021

čas čtení 8 minut

 

Británie se v důsledku brexitu octla ve velmi vážné hospodářské situaci. Většina britských médií o tom nepíše. V neděli dopoledne britský ministr zahraničí (českého původu) Dominic Raab v televizním rozhovoru odmítl zoufalství britských podnikatelů s tím, že "to bude trvat 10 let, než se projeví výhody brexitu".

(Všimněte si obscénních, šovinistických anglických vlajek, které brexitéři při rozhovorech v televizi nyní strkají všude. Kdosi napsal, že je to výrazem jejich nejistoty):


Takže se zcela otevřeně o katastrofě, kam se dostala Británie, odváží psát jen zahraniční tisk, New York Times:

Poté, co se stal v po Novém roce brexit realitou, podnikatel Tony Hall najednou čelil nutnosti vymanit 53 tun hnijícího vepřového z administrativního očistce v jednom přístavu v Holandsku.

Rozhovor Britských listů 358. Koronavirus: Chování ministra zdravotnictví je skandál

28. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaVzhledem k stále katastrofální pandemické situaci v České republice hovoříme znovu s imunologem Václavem Hořejším o minimálním očkování, o nefunkčnosti českých státních struktur a o hrozbě nových kmenů koronaviru, které se mohou vymknout vakcínám a být daleko vražednější než ty nynější, pokud se pandemie nezvládne. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. ledna 2021.

Rozhovor Britských listů 362. Očkování: Premiér řekl, že se musíme registrovat, ale není kde

9. 2. 2021

čas čtení 1 minutaPandemie jako by zůrazňovala rozklad českého státu. Zatímco v ČR umírá na jednoho obyvatele globálně skoro nejvyšší počet lidí, politikové chtějí posilovat šíření nákazy otevřením škol. Piráti a ANO podporují zachování dětských exekucí. Někteří poslanci chtěji kriminalizovat sociální podporu. Pražští hygienici nezavádějí ve třídách karanténu, když covidem onemocní učitel a ministerstvo zdravotnictví ani IKEM nereagují na opakovaný dotaz našeho dnešního hosta, Petra Harašíma z Orlové, který měl několikanásobnou transplantaci, má ochromený imunitní systém a bez očkování je v ohrožení života. Co s tím? Rozhovor Jana Čulíka s Petrem Harašímem se vysílá v Regionální televizi, Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 10. února 2021.

 16521

Jak získat důvěru veřejnosti

14. 2. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Byť v Otázkách V. Moravce byla zveřejněna přelomová čísla předvolebních preferencí, která ukazují snad vůbec poprvé od nástupu Andreje Babiše k moci, že by jeho hnutí nevyhrálo volby, pro mne to nejdůležitější sdělení bylo obsaženo v rozhovoru s hejtmanem Jihočeského kraje a předsedou Asociace krajů panem Kubou (ODS). Pan Kuba totiž jasně řekl, že hejtmani požádali vládu o prodloužení nouzového stavu na základě hlasování svých krizových štábů, které nesledují politické cíle.

Rozhovor Britských listů 357. Wikipedie je velmi účinný vzdělávací nástroj

27. 1. 2021

čas čtení 1 minuta
Po nedávném vysílání filmu o Boženě Němcové se stal profil této spisovatelky nejnavštěvovanější stránkou na české Wikipedii toho dne. Toto je vysledovaný trend: řada pořadů vysílaných na ČT přivádí na Wikipedii zájemce o další informace. Wikipedie je fenoménem, který vzniká kolektivním úsilím v desítkách jazyků. Systém otevřenosti a zároveň kontroly důvěryhodnosti a úplnosti dělá z Wikipedie dosud největší cílevědomou koncentraci poznání v lidských dějinách, na němž se jen v ČR pravidelně podílejí tisíce přispěvatelů. Wikipedie přitom slouží i k popisování těch oblastí poznání, které doposud nebyly dostatečně zkoumány, jak dokazuje například systematická práce Anatola Svahilce na vyhledávání prvních žen, které na českém území dosáhly vysokoškolského vzdělání. S Anatolem Svahilcem hovoří o jeho práci pro Wikipedii Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 27. ledna 2021.Obranou před covidovou idiocií českých politiků může být vitamín D

14. 2. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

V  této  studii publikované v lékařském časopise Lancet (pre-print, dosud nerecenzováno) bylo zjištěno, že podávání calcifediolu, aktivního vitamínu D, snížilo úmrtnost na covid-19 o 60 procent a o 80 procent se snížil počet pacientů vyžadujících hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče. Ve španělské Andalucii došlo od listopadu, kdy se občanům podává vitamín D, k podstatnému snížení úmrtí na covid-19:


K tomu:


 16625

Ekonomická kocovina z covidu: Koronavirus způsobil drastické přerozdělení bohatství od chudých k bohatým

14. 2. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Británie v důsledku koronavirové pandemie zaznamenala za rok 2020 zmenšení ekonomiky o 10 procent, dlouhodobě zřejmě způsobí koronavirus zmenšení ekonomiky o 2 procenta a brexit o další 4 procenta. Jako v mnoha zemích světa, došlo také k podstatnému zvýšení státního dluhu.

Velmi zajímavě se tím v sobotu v podvečer zabýval pořad rozhlasu BBC The Bottom Line, v němž moderátor Evan Davies diskutoval s ekonomem Johenm Kayem, s Minouche Shafik, ředitelkou London School of Economics a bývalou náměstkyní guvernéra anglické ústřední banky Bank of England, a Gemmou Tetlow, hlavní ekonomkou z Institute of Government. 

 16521

Šílenství v české politice a vážná hrozba covidu

14. 2. 2021 / Miroslav Prokeš

čas čtení 11 minut

Pozn. red. Uvědomujme si stále, že  situace v ČR je stále globálně nejhorší nebo druhá třetí globálně nejhorší...Vážený pane šéfredaktore,

souhlasím s Vaší reakcí na neuvěřitelné páteční jednání české sněmovny, které jsem sledoval v přímém přenosu (protože mám železné nervy), píše Mirek Prokeš.

I další komentátoři poukazují na to, že veřejně vyhlašovanou motivací opozice bylo "Dáme Babišovi lekci, vládě nic neschválíme a vyhrajeme".

Řada poslanců přímo na jednání vystupovala, jako by snad prodlužováním nouzového stavu dávali nějaké benefity vládě, zatímco ve skutečnosti jde o výhodu pro občany, potažmo i pro lékaře, sestřičky, laboranty, hygieniky a další, nutnou k tomu, abychom tu neměli po stu letech počet obětí srovnatelný s epidemií španělské chřipky. Což si při reprodukčním čísle 1,4 (při nedostatečných opatřeních) až 3 (bez opatření) může spočítat každý, kdo měl matematiku na střední škole. I když si to vloni na jaře nedokázal nikdo ani představit. Zcela příšerné byly představy těch, kdo zvolením do sněmovny pojedli Šalamounovo lejno, že má vláda pandemii řídit podle plánu. Měla by třeba takhle řídit případnou povodeň nebo tornádo? Zemětřesení či meteoritický déšť?

29544

Trump jásá, že nebyl shledán vinným za vyvolání útoku proti Kapitolu

13. 2. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Andrew Adonis: Šéf republikánského poslaneckého klubu Mitch McConnell říká, že Trump je vinen, ale hlasoval pro jeho osvobození. Co je to za slabého, nemožného, odporného, obojakého oportunistického zoufalce ve funkci šéfa poslaneckého klubu?


Americkým demokratům se nepodařilo získat dvoutřetinovou většinu v Senátu, která by v rámci impeachmentu shledala Donalda Trumpa vinným z vyvolání násilného útoku proti Kapitolu. Pro odsouzení Donalda Trumpa hlasovalo 57 senátorů, proti 43 senátorů. Dvoutřetinová většina by však byla 67 hlasů.

Překvapením bylo, že s Demokraty hlasovalo pro odsouzení Donalda Trumpa až 7 republikánských senátorů, zřejmě v důsledku velmi přesvědčivé prezentace demokratických manažerů impeachmentu. V sobotu odpoledne vznikl nenadálý dramatický okamžik, kdy republikánská senátorka Herrera Beutlerová svědčila o tom, že uprostřed útoku na Kapitol telefonoval předák republikánského senátorského klubnu Kevin McCarthy Trumpovi a žádal ho - marně - aby vystoupil v televizi a požadoval ukončení násilného útoku. Trump na to reagoval slovy "zjevně jsou ti lidé rozhněvanější ohledně výsledku voleb než vy" a neučinil nic. "McCarthy na to v telefonátu s Trumpem reagoval: "S kým si to doprdele myslíte, že mluvíte?"

Vyplynulo z toho, že nejenže Trump útok ponoukáním svých stoupenců vyvolal, ale že o jeho násilném průběhu věděl a neučinil proti němu nic.

Pozoruhodné je, že pro Trumpovo osvobození hlasovali republikánští senátoři přesto, že při útoku davu dne 6. ledna byli sami osobně ohroženi na životě.

Prezentace obžaloby byla nesmírně přesvědčivá a věcná. Jenže Republikánskou stranu nezajímá pravda ani fakta.

 16623

Země hikikomori, aneb Popel ve sněhu

13. 2. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Zdroj: Facebook.

"Dohodu slovenského premiéra s parlamentní opozicí včera znemožnil japonský předseda jedné politické strany", napsal v reakci na zrušení nouzového stavu psychiatr Radkin Honzák. - Nebylo by však férové ani bonmotem svalovat vinu za český svinčík a (prozatím) nejméně 17 000 mrtvých na Japonce. Může se snadno stát, že s nimi budeme mít brzo společného mnohem více, než se zdá. (Pozoruhodné, že Honzák má potřebu používat nacionalisticko-rasistická obvinění, pozn. red.)

 16521

Experti varují před obrovskou novou vlnou nákaz, pokud budou v Británii omezení zrušena příliš brzo

13. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Navzdory úspěchu očkovacího programu jsou vědci "opravdu znepokojeni" možnou novou vlnou nákaz

V Británii je míra nákaz a míra úmrtí nyní o něco nižší než v ČR a očkováno první dávkou tam už bylo jednadvacet procent obyvatelstva. Přesto však Britové nečiní takovou pitomost jako šílení čeští politikové, kteří nouzový stav od pondělka ruší.


Britští experti varovali, že příliš brzké rozvolnění lockdownu by mohlo vést k další vlně nákaz a ke kolapsu britského zdravotnictví.

Steven Riley, člen modelovací skupinuy Spi-M modelling, která funguje jako poradci britské vlády, upozornil, že navzdory úspěchu očkování v Británii, kdy už bylo první vakcínou proočkováno 14 milionů občanů, tedy více než 20 procent obyvatelstva, vědci jsou "upřímně znepokojeni", že dojde k další vlně nákaz.

Rozhovor Britských listů 360. S kamerou proti úzkostným stavům

5. 2. 2021

čas čtení < 1 minutaVe spolupráci s arteterapeutkami z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích bude spolupracovnice Britských listů a doktorandka Aberystwythské univerzity ve Walesu Dominika Švecová zahajovat v nadcházejících týdnech v Praze filmově-videoterapeutická sezení s klienty, trpícími úzkostnými stavy, kteří budou pod jejich vedením pro terapeutické účely natáčet vlastní krátké filmy. Jan Čulík s Dominikou Švecovou hovoří o tomto projektu. Přihlašte se! Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5.února 2021.


Rozhovor Britských listů 359. Zdravotní sestra: Jak může někdo zlehčovat tu hrůzu v nemocnicích?

2. 2. 2021

čas čtení 1 minuta"Nikdy nepochopím, že lidi jdou na demonstrace bez roušek, že říkají, že tady ta hrůza v nemocnicích, že neexistuje, že covid neexistuje. Ta nemoc je těžká, existuje, může postihnout každého a je zákeřná. To, že jste mladý sportovec, neznamená, že to přežijete. Ta nemoc si prostě vybírá podle nějakého klíče, který my neznáme. Může to postihnout každého. Úplně každého. Mně strašně vadí a ubližuje, že to utrpení těch lidí někdo zlehčuje."

Jan Čulík hovoří s Martinou Hvozdenskou, zdravotní sestrou z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, o jejích zkušenostech s covidem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3.února 2021.

K tomu:Rozhovor Britských listů 361: Vyřeší konečně ve středu poslanci šokující problém exekucí?

6. 2. 2021

čas čtení 1 minutaVe středu 10. února 2021 bude Poslanecká sněmovna ČR projednávat novelu insolvenčního zákona a novelu exekučního řádu. Podaří se konečně odstranit parazitický systém exekucí, jaký nemá ve světě obdoby? Je to nepravděpodobné, protože skupina asi dvaceti velkých soukromých exekutorů má na českou politiku obrovský lobbistický vliv, přestože 4 a půl milionu exekucí, mnohé z nich z doby před mnoha lety, kdy bylo možno z malého dluhu vytvořit obrovský a odebrat lidem třeba i střechu nad hlavou, vážně ochromuje rozvoj českého hospodářství - lidé postižení exekucemi jsou totiž často zcela mimo ekonomický systém země, pracují a jsou odměňováni načerno. V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří o tomto děsivém problému Bohumil Kartous s odborníkem na problematiku oddlužení a exekucí Danielem Hůlem z organizace Člověk v tísni. Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od neděle 7.února 2021.


 16521

Krize v chebské nemocnici trvá. Umožněte pacientům léčbu v Německu, vyzývají Blatného opětovně piráti a starostové

12. 2. 2021

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva


Praha/Cheb 12. února 2021 - Kvůli stále kritičtější situaci v chebské nemocnici zaslali zástupci Parlamentu, starostové i hejtman Karlovarského kraje dopis ministrovi zdravotnictví. Mezi nimi také pirátský poslanec Petr Třešňák. V dopise opětovně vyzývají k přijetí pomoci od Bavorska a Saska i otevření hranic pro sanitky. Převozy pacientů v těžkém stavu do vzdálených tuzemských nemocnic mohou trvat až pět hodin, jsou tudíž rizikové. Transport do Německa by přitom nezabral ani 45 minut. Nedává žádný smysl, proč vláda stále odmítá přijmout pomocnou ruku Bavorska a Saska. Národní hrdost teď musí jít stranou, na první místě musí být zdraví našich občanů. Žádáme také omluvu náměstka zdravotnictví Vladimíra Černého za jeho výroky do médii, že si kraj za vše může sám a že většinu míst v chebské nemocnici zabírají Němci. Je to nehorázná lež,“ uvedl Třešňák.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 16578

Nad nouzovým stavem: jaký to má vlastně mít politický smysl?

12. 2. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Mne na včerejším politickém handrkování okolo nouzového stavu nejvíce zarazila zpráva o tom, že by opozice nouzový stav prodloužila, byť jen o týden, kdyby v tom byla jednotná. To zhatil Tomio Okamura. Zatím jsem stále nepochopil, proč má Okamurova strana rozhodovat o dohodě mezi opozicí a vládou na tak zásadní věci v tak těžké době. Že by se opoziční strany bály toho, že jim vezme voliče, kteří jsou proti nouzovému stavu?

Rozhovor Britských listů 356. Karel Čapek byl věštec

22. 1. 2021

čas čtení 2 minuty


(For English, scroll below)

Přesně před sto lety, 25. ledna 1921, byla v Praze premiéra modernistické, expresionistické hry Karla Čapka R.U.R., Rossum's Universal Robots. V souvislosti s tímto výročím vysílal v minulých dnech o dramatu, které dalo všem světovým jazykům výraz "robot", dokumentární pořad rozhlas BBC. Je robotika a umělá inteligence, sto let po premiéře Čapkovy hry R.U.R., lidstvu vážnou hrozbou? A předvídal to Karel Čapek? O ohromujících schopnostech Karla Čapka vidět do budoucnosti a o jeho zásadním, někdy pomíjeném přínosu české avantgardě hovoří Jan Čulík s Mirnou Šolić, odbornicí na českou literaturu z Glasgow University a autorky nové zajímavé knížky o Čapkových cestopisech. Klíčová slovo tohoto rozhovoru jsou pandemie, populismus, robotika, umělá inteligence, modernismus, diktatura, rasismus, expresionismus, revoluce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. ledna 2021.

A hundred years ago, on 25th January 1921, the premiere of Czech writer Karel Čapek's modernist, expressionist play Rossum's Universal Robots, R.U.R. took place in Prague. In connection with this centenary, BBC Radio Three has just broadcast a 45 minute documentary about this drama which has given the world the expression "robot". Are robotics and artificial intelligence, a hundred years after the premiere of Čapek's R.U.R., a threat to mankind? And did Čapek anticipate this? In this Britské listy Interview, Jan Čulík discusses Karel Čapek's remarkable ability to see into the future and his contribution to European avantgarde with Mirna Šolić, a Glasgow University expert in Czech literature and the author of a new monograph on Čapek's travel writing. The key words of this interview are pandemic, populism, robotics, artificial intelligence, modernism, expressionism, dictatorship, racism, revolution. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 22nd January 2021.

 16518

"Dlouhý COVID" by měl varovat i mladé lidi

12. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

Foto: Pixabay


Zhruba 10 - 30 % pacientů s COVIDem-19 trpí dlouhodobými následky, ukázala studie amerického Mt. Sinai’s Center for Post-Covid Care, napsala Lora Kolodnyová. Tato čísla by měla varovat mladé lidi a motivovat je, aby se snažili vyhnout infekci, uvedl doktor Peter Hotez z Texaské dětské nemocnice.

29762

Sýrie: Klečet a hladovět

12. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Krize v zásobování chlebem vedla i Syřany, kteří podporovali vládu (nebo se jí alespoň nestavěli na odpor), ke ztrátě důvěry ve stát coby zdroj stability. V reakci na to se Damašek začal spoléhat na násilí a represi coby prostředky, jak omezit dopady katastrofy, upozorňuje Elizabeth Tsurkovová.

Šílená sněmovna odmítla schválit prodloužení nouzového stavu v ČR

11. 2. 2021 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minutaV době, kdy je situace nesmírně vážná, se poměry zvrtly v nebezpečné politikaření a hašteření - (přesně, jak to v prosinci 2019 předpověděl film o životě v České republice Vlastníci  - bohužel zná své Pappenheimské!) - nesmyslné hádky ve sněmovně, namísto toho, aby vznikla v této vážné krizi nadstranická, efektivní koalice, usilující o co nejrychlejší potlačení šíření koronaviru uzavřením země, testováním a trasováním a co nejrychlejším očkováním.


V počtu nákaz je ČR stále globálně na předním místě:


V počtu úmrtí také:


Dvě pražské noclehárny pořádají sbírku zimních bot a šatstva pro lidi bez domova, mrazy mohou způsobit zbytečné ztráty na životech

11. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva


11.2.2021 - Dvě pražské noclehárny zahájily sbírku zimního oblečení a obuvi pro lidi bez domova. Lidé mohou zimní oblečení nosit do nocleháren Smíchov (Nádražní 12) a Michle (Chodovská, areál plynárny Michle). Do hlavního města dorazily velké mrazy, takže některým lidem na ulici může jít o život.

29869

Navazovat kontakty s Ruskem v době, kdy se chová brutálně, by bylo poněkud obscénní

11. 2. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

I když souhlasím s Danielem Veselým, že někteří pražští novináři projevují protiruské rasistické postoje a nerozlišují mezi mafiánskou, kriminální oligarchií, která té zemi vládne, a její kulturou, jejímu přínosu k světu a jejími lidmi, kteří jsou - jako všude - naprosto normální, a souhlasím také, že mnozí pražští novináři nekriticky vzývají Spojené státy a nadšeně se považují za součást blyštivého, hyperúspěšného Západu (kterýžto obraz se však v posledních letech poněkud rozpadá), nesmyslím si, že je možné v současnosti argumentovat, v situaci, kdy Putinova mafie drze lže o všem, snaží se usmrcovat jedy své politické odpůrce a když se to nepodaří, dává je protizákonně na léta do vězení, v situaci, kdy brutálně Putinovy bezpečnostní jednotky zmlátily a uvěznily mnoho tisíc pokojných demonstrantů, že zrovna v takové situaci je slušné argumentovat, že by Česká republika měla s Putinovým režimem o něčem vyjednávat.

Jistě, v České republice se drtivou většinou zcela ignorují lidská práva, což teď znovu spektakulárné potvrdili čeští poslanci odmítnutím jednat o exekucích a kriminalizací sociálních dávek. Radní z Prahy 2 prostě jen tak zavraždili jednoho spoluobčana, když ho vyhnali v prosinci z bytu na mráz. A nic se neděje. Jak absolutně jsou Češi posedlí sami sebou a ignorují osudy druhých, vyplývá i z toho, jak minimální zájem je o jakoukoliv analýzu v tomto listě, když jde o lidskoprávní či sociální problematiku.  Když je nám úplně jedno, v jak problematické situaci jsou naši bližní v naší vlastní zemi, proč by nás mělo zajímat zabíjení, mučení či věznění lidí v jiných částech světa? Jenže vyjednávat s kriminálními režimy je nebezpečné, nám je útlak tamějších lidí zcela putna.

29797

Tisková zpráva Platformy pro reformu exekucí

ANO spolu s KSČM pohřbily jednání o exekučním řádu. Mimořádné schůzi Sněmovny dominovaly obstrukce

11. 2. 2021

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit, na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Poslanci ANO a KSČM navíc odmítli ve schůzi pokračovat po stanovených dvou hodinách jednání, které provázely obstrukce některých politiků. Poslanec Farský obvinil ANO z úmyslného odkládání. Poslanci Valachová a Nacher přislíbili se k oběma tiskům co nejdříve vrátit.

 16611

Hatos vrací úder

11. 2. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Zdroj: Pixabay.

Ještě před pár dny se mělo za jisté, že šéf ústavního soudu Pavel Rychetský dostane letos od prezidenta medaili. Pak ovšem došlo ke dvěma událostem: Soud zrušil účelově konstruované oposmluvní části volebního zákona - a kromě toho shledal nesmyslným rozhodnutí soudu nižší instance, podle nějž se za prezidentovy osobní urážky naprosto nesouvisející s výkonem funkce má omlouvat stát. Jinak řečeno, za projevy Zemanovy pověstné mstivosti a nenávisti ponese napříště v občanskoprávních řízeních odpovědnost on sám.

6177

„Neviditelný zabiják“: fosilní paliva v roce 2018 na celém světě způsobily 8,7 milionu úmrtí

11. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Znečistění z elektráren, vozidel a dalších zdrojů v roce 2018 způsobilo jedno z pěti veškerých úmrtí, jak ukazuje aktuální výzkum.

Znečištění ovzduší způsobené spalováním fosilních paliv v roce 2018 způsobilo 8,7 milionu úmrtí na celém světě. Země, které se vyznačují ohromnou spotřebou fosilních paliv, ať už se jedná o elektrárny, domovy nebo vozidla, utrpěly největší ztráty na lidských životech. Ve Spojených státech a Evropě bylo více než jedno úmrtí z deseti způsobeno znečištěním, zatímco ve východní Asii, třeba v Číně, to byla celá třetina všech úmrtí.

25904

Gaza čelí zdravotnické krizi, zatímco Izrael zadržuje dodávky vakcín

11. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v pásmu Gazy od července 2020 zaznamenáno více než 51 000 potvrzených případů covidu-19, přičemž nemoci zde podlehlo 522 osob. Úřad pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) varuje, že zdravotnický systém v Gaze může zkolabovat, pokud bude počet případů i nadále stoupat. Jaká je tedy situace v Gaze podle mínění lidskoprávního advokáta Rajihi Souraniho?

 16610

Dánsko vybuduje umělý ostrov pro větrné farmy, aby celou zemi mohlo zásobovat elektrickou energií

11. 2. 2021

čas čtení 3 minuty

Ilustrační obrázek: Wikimedia Commons

Agentura AFP uvádí, že se dánský parlament zavázal vybudovat nedaleko svého pobřeží umělý ostrov, kde budou instalovány stovky obrovských větrných turbín. Jedná se o největší stavební projekt v dánské historii, který bude dosahovat rozlohy až 80 fotbalových hřišť. Ostrov bude ze tří stran chráněn obrovskou mořskou stěnou a bude zde vybudován i přístav. Část větrné energie bude uložena jako vodík, který lze zkapalnit a přepravovat jako zkapalněný zemní plyn (LNG), píše Juan Cole.

29869

Proč je nezbytně nutné urovnat vztahy s Ruskem

11. 2. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Uvěznění Alexeje Navalného a tisíců jeho stoupenců, jakož i možné schválení ruské vakcíny Sputnik v Evropské unii u nás vlily novou krev do žil dřímající rusofobii, kdy se jeden komentátor snaží předčit druhého. Čeští novinářští dinosauři si tak hojí vlastní mindráky z předlistopadové éry, aniž by dokázali rozlišit naprosto elementární rozdíly: kremelský režim na jedné straně a běžné Rusy a ruskou kulturu na straně druhé.

 16608

Vytěsnění reklamy udělá z dezinformací jediného hráče ve městě

11. 2. 2021 / Wojciech Przybylski

čas čtení 10 minut

Jak omezit korupci mediálního systému

Hlavní polská média dnes nezveřejnila svůj obsah na protest proti plánům, jejichž prostřednictvím vláda hodlá snížit příjmy médií z reklamy. Země NATO by měly považovat reklamní trhy za prvek demokratické bezpečnosti. Změna toku v příjmech je pro mediální reklamu špatnou zprávou. Je to také pozvánka pro další dezinformační konání.

Visegrad Insight soustavně varuje před poškozením reklamního trhu, které zvyšuje korupci mediálního ekosystému a vystavuje demokracie cizímu škodlivému vlivu ve formě dezinformací. Naše zpráva o možných scénářích vývoje zveřejněná v březnu 2020 mapuje nebezpečí pro mediální a reklamní ekosystém, která by mohla nenávratně vystavit střední Evropu nepříznivému vlivu cizích aktérů. Jak se ukázalo, jeden ze scénářů se nyní odehrává v Polsku, kde vláda pomocí krize snižuje příjmy médií a omezuje svobodu tisku.

Podporujeme také protest #mediabezwyboru mediálního průmyslu v Polsku, který vyzývá vládu, aby zrušila plány na zdanění příjmů z reklamy. Přečtěte si aktualizaci níže, abyste rozuměli širším souvislostem z pohledu demokratické bezpečnosti.

 16336

Přečetli jsme

Summit se Si Ťin-pchingem: v utajení, s hromadou přání a bez diskuze

11. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

Videokonference, na níž Si Ťin-pching lákal představitele šestnácti postkomunistických zemí a Řecka ke spolupráci s Čínou, je dalším pokusem ČLR zabránit spojenectví demokratickým zemí proti jejímu vlivu ve světě.

V úterý 9. února se v nezvyklém utajení konala videokonference „leaderů platformy zemí střední a východní Evropy 17 + 1“. Akce se konala z iniciativy ČLR a do poslední chvíle, navzdory tomu, že se jí účastnil osobně generální tajemník ÚV KS Číny Si Ťin-pching, o ní čínská média mlčela. Neoficiální informace a dohady v průběhu ledna prosakovaly prostřednictvím tisku na Tchaj-wanu, čínskojazyčných západních médií (Deutsche Welle a Radio Free Asia) a v některých evropských novinách (Handelsblatt, Politico), píše Olga Lomová.

Summit byl původně plánován na jaro minulého roku, ale musel být odložen kvůli pandemii a nebylo jasné, kdy se uskuteční a za jakých podmínek. V lednu se v čínském tisku objevily zprávy velebící úspěchy projektu údajně prý multilaterální spolupráce mezi ČLR a šestnácti evropskými postkomunistickými zeměmi, k nimž se roku 2019 připojilo Řecko, aniž by však byla řeč o plánované schůzce. Mlčení o summitu je netypické, mezinárodní vystoupení generálního tajemníka oznamují v čínském tisku fanfáry obvykle již několik dnů předem.

Důvodem mohou být komplikace kolem přípravy summitu. Na přelomu ledna a února se v neoficiálních zprávách mimo ČLR objevily spekulace, že hlavy tří pobaltských států nejsou ochotné účastnit se jednání a vyšlou pouze nižší šarže. Některé zdroje uvedly, že čínští velvyslanci v zemích sedmnáctky osobně intervenovali za účast místních představitelů na summitu. Jako kontroverzní se podle těchto zpráv některým zemím také jevila účast zástupce Běloruska v roli pozorovatele.

Celý text ZDE27167

Kam kráčí české vzdělání? Nový podcast o budoucnosti vyzpovídává Boba Kartouse

11. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Jak technologický pokrok a s ním související změny ve společnosti ovlivní budoucnost? Jak bude vypadat vzdělání a jeho důležitost pro trh práce za deset, dvacet let? Podobné otázky rezonují společností, v českých podcastech však o nich neuslyšíte.

Proto vznikl projekt Quo Vadis, jehož mottem je bavit se o budoucnosti dostatečné blízké na to, aby nebyla sci-fi a dostatečně vzdálené na to, abychom se o ní nedočetli v ranních novinách. A první téma padlo právě na budoucnost práce a vzdělání.

8423

Požár Národního divadla 12. srpna 1881 a jeho pozoruhodný kontury

11. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

- letovací kamínka, ohnisko požáru, údajně to odpoledne nechali na střeše divadla sami hasiči,
- dvě hlášení o události telegrafovaná na hasičskou stanici se navzájem vyrušila,
- kolemjdoucí vtrhli do budovy hasit, ale nadělali jenom víc škody,
- hasiči dopoledne testovali novou parní stříkačku od britské firmy; neměli ji ještě převzatou a nemohli ji najít, neměli ani dostatek uhlí a hadice nedosáhly k pokleslé hladině Vltavy, píše na Facebooku Anatol Svahilec.

 16606

OSN: KLDR pokračuje v jaderném programu, obnovila spolupráci s Íránem

10. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

 

KLDR v roce 2020 udržovala a rozvíjela svůj jaderný program a program vývoje balistických raket, v rozporu s mezinárodními sankcemi. Zhruba 300 milionů dolarů na jeho financování získala hackerskými útoky. Uvádí se to v důvěrné zprávě OSN, do které nahlédla agentura Reuters.

15494

Většina postsovětské inteligence "trpí marxistickým dogmatismem"

10. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Výzvy mnoha ruských intelektuálů a politiků k návratu sovětských časů odrážejí nešťastnou skutečnost, že většina z nich trpí marxistickým dogmatismem, který deformuje jejich pohled na ruskou minulost. Proto věří, že carské Rusko bylo natolik strašlivé, že akce bolševiků a dokonce i Stalina byly kvůli tomu potřebné, píše Alexandr Cipko.

 16469

Evropští pozorovatelé: Americké volby byly férové, USA se musejí zlepšit ve věci práv voličů

10. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Volební odbočka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) předložila závěrečnou zprávu o amerických prezidentských volbách v loňském roce. Dospěla k závěru, že vzhledem k okolnostem byly volby dobře organizovány a nedošlo zde k významným podvodům, napsal Julian Borger.

 16593

Rovnost jako způsob prezentace nadřazenosti

9. 2. 2021 / Vojtěch Růžička

čas čtení 7 minutZačnu odvážným tvrzením zvláště pro dnešní dobu: „Nejsme si všichni rovni!“ Prostě jsem na vyšší úrovni než černoši. Mám od přírody predispozice být téměř ve všem lepší než ženy. Přestože se doba změnila, stejně to místo dají raději mně než homosexuálovi. Holt to tak je. Jsem vítězem biologické loterie, jelikož jsem bílý heterosexuální muž. Dá se říci, že mám modrou krev. Jsem na vrcholu potravního řetězce. Jsem potřeba seberealizace na Maslowově pyramidě potřeb. Jaroslav Flegr mezi evolučními biology…

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Je třeba zintenzivnit mezinárodní genetické sekvenování koronaviru, aby byly odhaleny jeho nové nebezpečné kmeny

9. 2. 2021

čas čtení 7 minut

ČR stále patří k nejhorším zemím na světě. V takové situaci je šílené, že politikové uvažují o otevření škol:


Počet mrtvých na milion obyvatel:


Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 365 712  očkování. V pondělí 8.2. bylo očkováno jen 13 106  osob.  (Nárůst, ale malý. Absolutně to nestačí.)  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 105 097 osob.  V pondělí bylo dokončeno očkování  u 10 007 osob.  V důsledku takto pomalého očkování a obrovského rozšíření nákazy v ČR hrozí vznik variant koronaviru, proti nimž budou vakcíny neúčinné. Absolutně naléhavou nutností je snížit počet nákaz v zemi na minimum a očkovat statisíce denně. Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii   bylo už očkováno první vakcínou 12,3 milionů lidí, to je  přibližně  19 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 32,6 milionů lidí, to je přibližně 10 procent obyvatelstva), z nich 9,7 milionů oběma dávkami.

Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 045 132 osob. V pondělí 8.2. bylo v ČR zaznamenáno 7663 nových denních nákaz.   ( Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 17 497 lidí, to je od předchozího dne registrace o 164 mrtvých více.  V nemocnicích je 5855 lidí, to je nárůst od včerejška o 382 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Kdokoli přicestuje od pondělka do Británie, bude muset se odebrat na vlastní náklady na deset dní do vládou určeného hotelu. Před cestou do Británie za to bude muset předem uhradit britské vládě 1750 liber (cca 50 000 Kč) na úhradu pobytu v hotelu a na covidové testování. Po příjezdu či příletu do Británie budou příchozí eskortováni do vládou vybraných hotelů. Britská vláda se tak snaží zabránit proniknutí nových variant koronaviru, které mohou být odolné vůči očkování, do Británie. Zatím aktivovala britská vláda 16 hotelů s 4600 pokoji.  Příchozí, kteří se nepodrobí povinnému testu, budou pokutováni částkou 1000 liber, pokud se nepodrobí druhému povinnému testu osm dní po příjezdu, budou pokutováni částkou 2000 liber. Osoby, které se pokusí vyhnout povinnému ubytování v karanténním hotelu, budou pokutovány částkou 10 000 liber. Osoby, které budou lhát na lokačním formuláři, na němž musejí přiznat, v kterých zemích byly, budou odsouzeny do vězení až na deset let. Labouristická opozice kritizuje tato opatření jako nedostatečná, protože se týkají pouze 33 zemí na "rudém seznamu", jenže kromě toho přijíždějí cestující z jiných zemí, kde se už nové kmeny koronaviru  šíří také.

- Každý třetí covidový pacient, který byl na ventilátoru, zažívá intenzivní post-traumatický stresový syndrom. Nákaza koronavirem má obrovský dopad na duševní zdraví lidí. Ze studie 13 049 pacientů nakažených koronavirem, vyplynulo, že i každý pátý pacient, který byl s koronavirem v nemocnici, i když neskončil na ventilátoru, zažívá rozsáhlé příznaky post-traumatického syndromu. Pacientům se neustále vracejí tzv. flashbacky, scény z nemocnice. ZDE 

- Odborníci v USA varují před nárůstem úmrtí na nové varianty koronaviru. Přitom USA neprovádí analýzu, kde se nové kmeny koronaviru šíří a jaké to jsou, přestože mají nejlepší infrastrukturu na světě pro provádění genového sekvenování.  ZDE 

- Oficiálně uváděný ruský počet lidí, kteří zemřeli na koronavirus, je o polovinu menší, než jsou fakta. Ruský statistický úřad Rosstat uvedl, že od dubna 2020 do prosince 2020 zemřelo v Rusku na koronavirus 162 429 osob. Oficiální počet zveřejňovaný ruským zdravotnictvím je však poloviční: 77 068.

- Americký ministr dopravy Pete Buttigieg odešel na čtrnáct dní do karantény poté, co jeden člen jeho ochranky měl pozitivní test na koronavirus. V Česku se to však tak vážně nebere: v jedné pražské čtvrti onemocněla koronavirem družinářka, děti, o níž se starala, do karantény poslány nebyly. Podle pražských hygieniků, kteří za kritiku této skutečnosti nadávají Britským listům, to není nutné.

- Po mnoha letech šíření lží o vakcínách nyní konečně Facebook zakázal šíření těchto informací. Jsme zvědavi, zda to zvládne i v jazycích mimo angličtinu.

- Izrael a Řecko uzavřely v pondělí dohodu o turistice, která má umožnit občanům očkovaným na koronavirus cestovat mezi oběma zeměmi, až začnou znovu létat letadla.

- -Úmrtnost na koronavirus v Anglii je stále ještě vyšší u etnických menšin.

- Je příliš brzo odmítnout vakcínu firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity, konstatuje Světová zdravotnická organizace.

- Vakcína firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity poskytuje ochranu proti mírné a středně silné formě covidu jen v 10 procentech případů, vyplývá z malé studie provedené v Jihoafrické republice, která ale nezkoumala starší pacienty s těžkým průběhem nemoci. ZDE 

- Spojené státy v neděli zaznamenaly méně než 100 000 nových nákaz, avšak vědci zjistili, že počty nákaz britskou variantou se zdvojnásobují jednou týdně. Vědci proto předpovídají, že do konce února 2021 v USA zemře na covid půl milionu osob. ZDE 

Z báchorek do reality

9. 2. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty


Mnoho postojů, nad kterými člověk dnes už spíše žasne, má původ v mocenských poměrech z dávné minulosti. Například představa, že někdo „ovládá svět“. To nebyla nikdy pravda, ale přece jen si na to dělali někteří lidé oficiální nárok, zejména středověcí papežové.

Samozřejmě také oni byli mocensky závislí na různých aliancích a jejich moc nebyla garantovaná nějakou vlastností světa jako třeba v kartách je eso silnější než král. Papež Bonifác VIII. by o tom mohl vyprávět.

 16521

Kolik dobra je v otevření budov škol?

9. 2. 2021 / Petr Chaluš

čas čtení 6 minut

 

Mnoho politiků aktuálně bojuje za dobro pro děti, které jim má přinést rychlé otevření budov škol. A jsou budovy všech škol takovým dobrem? A pro všechny děti? Není takovým dobrem spíše škola podporující "dobré učení" pro všechny děti, ať už z budovou nebo bez? 

O českém systému školství víme to, že úspěšní jsou v něm ti, co mají dobré rodinné zázemí. Systém ještě více podpoří ty s dobrým zázemím, a ještě více znevýhodní ty s nedostatečným zázemím. Dětem, které nemají doma podporu systém udělí špatné známky, státní testy je zařadí jako ty neúspěšné, a čím dál častěji ani nedokončí střední školu. Hrozí jim, že skončí bez kvalifikace, nebo s velmi nízkou kvalifikací, a tedy nejistou budoucností, bez práce a bez motivace se dále vzdělávat. A přitom zejména pro tyto děti někteří chtějí rychlý návrat do budov škol, ačkoli jim česká škola neumí pomoci?

 16597

Mezitím v Absurdistánu 162:

Vlivná charitativní organizace, kterou polská vláda a její propagandistická mašinerie z hloubi srdce nenávidí

9. 2. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Zima 2021. Polsko nevidělo tolik sněhu už léta, a tak se vozidla po silnicích pohybují pomalu. Vládní televize z toho obviňuje opozici.   Očkováni proti covidu pokračuje a poslanec ze strany Právo a spravedlnost, který kritizoval jiné, že předbíhají ve frontě, předběhl ve frontě a nechal se očkovat.

Avšak je nutno říci, že ne všichni na pravici se chtějí s nadšením nechat očkovat. Herec Wojciech Olszański, který si osobuje pod jménem Aleksander Jabłoński roli samozvaného svědomí národa, požaduje, aby lidi zavraždili Billa Gatese dřív, než ten nás zabije všechny.   Už po určitou dobu nevěří už ani ti nejotevřenější kritici, že jeho postava polského klona Adolfa Hitlera je uměleckým představením - většina lidí ho nyní vidí jako případ pro psychiatra.

 16596

Není Sputnik jako Sputnik

8. 2. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

 

Nikoliv, pamětníci, toto není článek o archivním brněnském bufetu. Týká se faktu, že Moskva běžně prodává do zahraničí tzv. opičí verze svých pokročilých výrobků, které jsou oproti běžným světovým zvyklostem kvalitativně mnohem horší než ty, které si nechává doma. V minulosti se to týkalo především zbraňových systémů, které sloužily úplně v jiné podobě v SSSR a v jiné - horší, záměrně degradované - se prodávaly za hranice. A nyní přišla informace o tom, že se stejný problém týká zřejmě také prodeje licencí protikoronavirové vakcíny Sputnik.

 16518

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Obyvatelstvo bude nutno kvůli proměnám viru očkovat znovu a znovu

8. 2. 2021

čas čtení 3 minuty

Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 349 696 očkování. V neděli 7.2. bylo očkováno jen 2 624 osob.  (To snad není pravda!)  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 93 256 osob.  V neděli bylo dokončeno očkování jen u 1827 osob!!  V důsledku takto pomalého očkování a obrovského rozšíření nákazy v ČR hrozí vznik variant koronaviru, proti nimž budou vakcíny neúčinné. Absolutně naléhavou nutností je snížit počet nákaz v zemi na minimum a očkovat statisíce denně. Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii   bylo už očkováno první vakcínou 12 milionů lidí, to je  18,2 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 31,9 milionů lidí, to je 9,7 procent obyvatelstva), z nich 9,3 milionů oběma dávkami.

Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 037 405 osob. Ve neděli 7.2. bylo v ČR zaznamenáno 2145 nových denních nákaz.   (O víkendech se skoro netestuje. Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 17 333 lidí, to je od předchozího dne registrace o 204 mrtvých více.  V nemocnicích je 5473 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 


- Spojené státy registrovaly více než 27 milionů nákaz. Celkový počet amerického obyvatelstva je 330 milionů, v USA je tedy registrováno jako nakažených asi 8 procent obyvatelstva. Joe Biden se vyjádřil, že bude "velmi obtížné" pro zemi získat do konce léta stádní imunitu. V nedělním televizním rozhovoru se Biden vyjádřil, že způsob, jímž Trump přistupoval k pandemii, byl "děsnější, než jsme si mysleli". V USA dosud zemřelo na koronavirus 462 000 osob, ale nárůst nových nákaz za minulý týden poklesl o 20 procent. Počet úmrtí poklesl o 11 procent.

- V USA se rychle šíří britská varianta koronaviru, daleko více než ostatní kmeny.

- Dvě třetiny Američanů souhlasí s Bidenovým přístupem k pandemii, vyplývá z průzkumu ABC News-Ipsos a Američané široce podporují jeho plánovaný zákon o rozsáhlé finanční podpoře obyvatelstvu.

Muslimský tartan ve Skotsku

8. 2. 2021

čas čtení < 1 minuta


Tohle je senzační. Skotsko objednalo muslimský tartan pro své občany.  Jsem si jist, že někteří muslimští Skoti už mají vlastní tartan. Ale tohle je krásný, vynikající design. XX

(Vyfotografováno na radnici v Glasgow, na výpravném mramorovém schodišti, jehož výstavbu v 19. století financovali hrdí místní podnikatelé.)


30689

Kterak čeští rusofobové nahrávají viru na smeč

8. 2. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Koronavirová pandemie otřásla nejednou iluzí o západním světě – o jeho údajných schopnostech vypořádat se s akutními problémy ohrožujícími celou společnost. Jistěže, existují výjimky, jako je Nový Zéland, Finsko, Norsko apod., nicméně mnohé chudé africké státy, neřkuli asijské země v tomto ohledu západní společenství dokonale zahanbily. Nyní, kdy váznou předem nasmlouvané dodávky západních vakcín a kdy se ukazuje zkostnatělost bruselské byrokracie, se dozvídáme, že ruská vakcína Sputnik V je vysoce efektivní. A podle očekávání se spustila mela.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19762