16814

Sýrie po deseti letech: Neumím číst ani psát. Nikdy jsem nebyl ve škole

18. 3. 2021

čas čtení 5 minut

Waad Al-Kateab nafilmovala brutální obklíčení a zničení města Aleppo pro Channel 4 News a z jejích záběrů vznikl dokumentární film "Pro Samu" (její malou dceru), film nominovaný na Oskara. Byla donucena ze Sýrie uprchnout a hovoří s některými z 12 milionů lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, kteří doufali ve změnu režimu a stále ještě sní o jiné Sýrii. Toto je její osobní zamyšlení nad syrskou revolucí, po deseti letech...

Není to lehké pro nás, 12 milionů požehnaných Syřanů, mluvit o deseti letech revoluce a války. I když se to dnes zdá velmi komplikované...

Na začátku to bylo velmi jednoduché. Snili jsme jen o důstojnosti člověka a o lepším životě.

Dav: Bůh! Sýrie! A jedině svobodu!

Malé demonstrace se v roce 2011 rozrostly v obrovské protesty proti Asadovu režimu. Začalo to v městě Dara. Pak to vybuchlo a rozšířilo se to do dalších měst.

To byl rok, kdy se Mohammad Al-Aluš narodil. Teď je mu deset a to, co zbylo ze Sýrie, je jediné, co zná.

Mohamed Al-Aluš: "Neumím číst ani psát. Nikdy jsem nebyl ve škole. Pracuju s tatínkem. Pracuju nerad, protože se hrozně unavím."


Rozhovor Britských listů 372. Za Linou Vaculíkovou-Gvenetadze: Zachovat svobodu ducha

17. 3. 2021

čas čtení 1 minutaVe čtvrtek 11. března 2021 zemřela v jižních Čechách paní Lina Vaculíková-Gvenetadze (86), elektroinženýr a manželka Emila Vaculíka, bratra spisovatele Ludvíka Vaculíka. Asi před půldruhým rokem jsme s ní natočili dva televizní rozhovory. V tomto dnešním nesmírně zajímavě hovoří o kulturní situaci v pražském literárním prostředí v době liberálních šedesátých a pak normalizačních sedmdesátých a osmdesátých let, stejně jako o době, kdy studovala na inženýra ve stalinském Rusku. Čest její památce!

Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 17. března 2021.

 16768

Miloš Zeman chce zvýšit počet mrtvých na koronavirus v ČR

18. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

Z tiskové zprávy Zemanovy prezidentské kanceláře:

V areálu Pražského hradu budou veřejnosti přístupné velikonoční obřady. (...)  O Květné neděli 28. března na začátku slavení liturgie v 10 hodin požehná arcibiskup pražský před kaplí sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu palmové ratolesti. Poté vyjde liturgický průvod do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zde bude pokračovat mešní bohoslužba, při které budou provedeny Pražským katedrálním sborem Markovy pašije Františka Holíka a Responsorium Jana Dismase Zelenky In monte Oliveti. Liturgie na Zelený čtvrtek 1. dubna Missa chrismatis začne v katedrále v 9.30 hodin. Večerní mše Zeleného čtvrtku začíná v katedrále v 18 hodin. Na Velký pátek 2. dubna budou během obřadů v katedrále provedeny Janovy pašije Františka Holíka. Zazní také umělecký přednes úryvků z díla Peri Pascha, textu, který napsal kolem roku 170 biskup Melitón ze Sard. Obřady začnou v 18 hodin. Velikonoční vigilie proběhne v katedrále 3. dubna od 20.30 hodin. O neděli Zmrtvýchvstání Páně 4. dubna bude sloužena v katedrále pontifikální mše svatá od 10 hodin. Při liturgii zazní Missa in D od Františka Xavera Brixiho v provedení Pražského katedrálního sboru, sólistů a orchestru.

Kolik myslíš, Miloši Zemane, že v důsledku těchto bohoslužeb v katedrále zemře na covid dalších lidí?

Musí se Zeman za každou cenu chovat jakio nebezpečný pitomec, ohrožující životy lidí? A co ti hudebníci? Ti také nemají rozum?

ČR je stále rekordně koronavirem nejpostiženější zemí na světě.

 

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Lidem nad 65 hrozí, že covid dostanou napodruhé

18. 3. 2021

čas čtení 5 minut

 

Ve středu 17.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  11 928  nových denních nákaz.   V ČR do 17.3. zemřelo  24 117 lidí, to je denní nárůst o 215 mrtvých.   V nemocnicích je 8910 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 439 019 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Globální počet mrtvých na jednoho obyvatele, průměr za posledních 7 dní:

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. Ve středu 17.3. bylo v ČR očkováno jen 42,338 osob.  Ukončeno bylo očkování jen  u 9 433 osob! Celkem je vykázáno 1 215 430 očkovaných dávek.  Pro srovnání: Celkem je v Británii první vakcínou proočkováno 37,8 procent obyvatelstva. jen ve středu 17.3.  tam bylo očkováno 433 320 osob. Celkem bylo v Británii první vakcínou proočkováno více než 25 milionů lidí.

Vakcína AstraZeneca je bezpečná, konstatuje evropský regulační orgán

- Vakcína firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity je "bezpečná a účinná" a její účinnost daleko převažuje rizika, konstatoval evropský regulační orgán Evropský lékový úřad. Jeho ředitelka Emer Cooke sdělila, že bezpečnostní výbor úřadu dospěl k "jasnému vědeckému závěru" a nezjistil, že by vakcína způsobovala častější výskyt krevních chuchvalců. Avšak Cooková uvedla, že její úřad zjistil "malý počet vzácných a neobvyklých, ale velmi vážných případů srážlivosti krve". Úřad nemůže definitivně vyloučit vazbu mezi těmito případy a vakcínou, a proto doporučuje, aby si lékaři byli vědomi možného rizika. Tato informace by měla být k dispozici lékařům, vzhledem k tomu, že jde o nesmírně vzácné případy. Na covid umírá bez očkování 22 000 osob na milion, po očkování oběma typy vakcín, jak AstraZeneca, tak Pfizer, dochází k jednomu případu vážné srážlivosti krve na dva miliony očkovaných osob. Britští vládní zdravotníci ve čtvtek v podvečer upozornili, že pokud by někdo měl silné bolesti hlavy déle než čtyři dny po očkování, byl vážně unavený a zmatený nebo měl modřiny na těle, měl by o tom uvědomit lékaře.

- Dánská studie zjistila, že lidé pod 65, kteří byli nakaženi covidem, mají imunitu půl roku a ta je chrání před druhým nakažením asi z 80 procent. Avšak lidé nad 65 let, kteří byli nakaženi covidem, jsou imunitou chráněni proti druhému nakažení jen ze 47 procent. Proto je nesmírně důležité, aby byli co nejdříve očkováni.  ZDE 

- Odložení lockdownu v zimě 2020 v Angli vedlo k dalším 27 000 úmrtím, zjistila studie. Byla to "obrovská chyba", kterou britská vláda udělala třikrát, a tato chyba by měla být ústředním tématem nezávislého vyšetřování ohledně toho, co se v pandemii udělalo špatně. Studie Resolution Foundation chválí britský očkovací program, který probíhá třikrát rychleji než v Evropě, i to, že vláda poskytla každé domácnosti v průměru finanční podporu ve výši 6700 liber (201 000 Kč), avšak nezavedení včasného lockdownu bylo tragickou chybou. A zvýšení počet úmrtí na covid nevedl k lepším ekonomickým výsledkům země, naopak je zhoršil, protože bylo později nutno zavést delší a přísnější lockdowny.  ZDE  

30714

Testovací Potěmkin

18. 3. 2021 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Ke všeobecně sdílenému povědomí, že aktuální vláda nic neumí zařídit, zato umí nařídit a rozsévat chaos, se přidala testovací potěmkiáda. Závodní přebor v předstírání, že konají, co mají, a to při vlastní minimální zodpovědnosti a námaze.

I při nejlepší vůli není pro většinu firem ze dne na den možné rozjet tak obrovskou, organizačně logistickou akci. Nejdříve několikrát seženete potřebné testy v nutném počtu za ceny násobné tomu, o čem politici mluví do médií, a dodavatel vás po několika dnech na informuje, že peníze vrací a dodávku nedodá, protože testy nemá.

30689

Geopolitický boj o vakcíny aneb Proč alespoň jednou netáhnout za jeden provaz

18. 3. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Kdyby někdo nezúčastněný pozoroval proces vakcinace na naší planetě, asi by hořce zaplakal. A to navzdory horečnatému úsilí světových kapacit, jež v rekordním čase dokázaly vyvinout řadu očkovacích látek proti covidu. Leč – jak se zdá – žijeme v slzavém údolí, kde společný a koordinovaný postup hatí geopolitické zájmy vzájemně znesvářených států, což se v konečném důsledku může vymstít nám všem.

30458

Nevyžádané duševní obnažování

Poddůstojníci české politiky

18. 3. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


Miroslav Kalousek odešel z poslanecké sněmovny a stala se z něj postavička nejhloupější televizní stanice v Česku. Místo, na němž dříve šaškoval současný prezident Zeman, obsadí politický rutinér, kterého jeho příznivci vnímali takřka jako Zemanův antipod. Sám Zeman se ponořil hluboko pod hladinu elementární důstojnosti už dávno a setkává tam bez dechu v rekordním čase, mocně podporován bizarními individui prezidentské kanceláře. Bývalý prezident Klaus škemrá o pozornost na demonstracích hospodských vlastenců a "vrací" se do politiky. Narcistní porucha nedá dušičce klidu. Bývalý předseda zelených Stropnický se potřebuje zviditelnit tak, že se svým partnerem absolvují "výměnu manželek". Vedle toho další zoufalci, které politika vyplivla do "běžných" životů, typicky Topolánek nebo Paroubek. Důstojnost buď nikdy neměli, nebo ji ztratili cestou a ani si nevšimli. Naopak, některým je blaze a cítí se pravděpodobně mnohem svobodnější, když je přestalo trápit plazit se nízko při zemi.

 16817

Dva tisíce úmrtí denně v Brazílii? Ne, skutečné číslo je ještě vyšší

18. 3. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 
Brazílie je kontinentální země. S 8,511,965 km² je pátou největší zemí na světě. Evropa bez Ruska se do Brazílie celá vejde a ponechává prostor ještě několika dalším zemím. Stejně jako v Evropě není realita pouze jedna - život v Dánsku a život v Bulharsku jsou velmi odlišné, i když jsou obě ty země součástí stejného území, v Brazílii existují mezi různými částmi země obrovské rozdíly.

V důsledku toho se rychlost a kvalita údajů o infekcích a úmrtích covid-19 také liší, stejně jako v Evropě, když porovnáváme Norsko s Chorvatskem.

Nejvýznamnější brazilská vědecká instituce s názvem Fiocruz upozornila, že její výzkum prokázal obrovskou nerovnost v počtu dní, po něž každému státu trvá, než do počítačového systému přidá skutečný počet případů v příslušných regionech.

Covid v ČR: Vláda odborníků stále ignoruje očkování lidí bez imunity

17. 3. 2021

čas čtení 7 minut

Stále kvoká, stále kvoká… tak by to mohl dnes na adresu vlády odborníků říct filmový docent Chocholoušek, píše Petr Haraším, slepec a pacient po trojnásobné, kombinované transplantaci, bez imunity.

            Server iRozhlas a další informační zdroje přinesly potvrzení toho, o čem jsem zde na BL psal již koncem ledna. Stát z nepochopitelných důvodů odkládá, mění a záměrně zamlžuje vakcinaci proti covidu19 u chronicky nemocných pacientů. Vše kolem očkování je zahaleno do mlhy, kterou by záviděl i mistr Rákosníček a změny jsou divočejší než divoké sny Maxipsa Fíka. Ještě koncem února se živě hovořilo a psalo o tom, že od prvního března se budou registrovat i chronicky nemocní pacienti, kteří mají zájem se naočkovat proti covidu 19. Samozřejmě, že od prvního března se nic takového neudálo, takto se v Babišzemi nepracuje. Registrovat se smějí jen kohorty 80+ a 70+, ale chronicky nemocní se zaregistrovat, a tudíž dostat se ke kýženému očkování opět nemohou. Nejprve byl klid a prázdnota, ale pak musel s pravdou ven samotný ministr zdravotnictví. Chronicky nemocní byli se vší parádou vypoklonkováni ze systému registrací a byli odkázáni na praktické lékaře.  16578

Neskončit na huntě

18. 3. 2021 / Bohumír Tichánek

čas čtení 1 minuta

K tomu:

Ekonomická kocovina z covidu: Koronavirus způsobil drastické přerozdělení bohatství od chudých k bohatým

Stát svými financemi podporuje ty a ony podnikatele a podniky, zaměstnance v karanténě, ošetřovné rodičům při hlídání malých školáků doma a tak dál. Možná je něco z toho i nedomyšlené. Neznalí váháme, zda si k tomu peníze půjčuje, či je kouzelná banka tiskne. V červnu prý státu peníze dojdou. Avšak náš erár neskončí; dluhy se prohloubí, když sněmovna dovolí.

 16510

Jako brexit, "vize" Borise Johnsona "globální Británie" je jen nápad, ne politická strategie

18. 3. 2021

čas čtení 6 minut


Namísto aby veřejnosti předložil vypracovanou politickou strategii, Johnsonův nástin nové britské obranné doktríny bylo jen cvičení politického oportunismu, píše komentátor Martin Kettle


V úterý tento týden zveřejnil Boris Johnson novou britskou vojensko-politickou strategii, v jejímž rámci se Británie má obrátit zády k Evropě a soustředit se na vztahy se zeměmi v tichomořské oblasti. Martin Kettle je jedním z mnoha komentátorů, kterému tento stostránkový text připomíná rčení "Prázdný sud nejvíce duní"...

V dokumentu je fundamentální konflikt mezi jeho často vážně míněnou ambicí a jeho kýčovitým politickým účelem, zejména v Johnsonových rukou. Tento konflikt byl vždycky nedílnou součástí tohoto projektu od jeho samého začátku. Cílem vypracování tohoto dokumentu bylo vytvořit ucelenou strategii pro britskou zahraniční, vojenskou a humanitární politiku poté, co se Británie vyloučila z Evropské unie. Potřeba takové analýzy je zjevná.

30391

5 návodů pro každého

Smetí

18. 3. 2021 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Léta mluvíme o tom, že je nutné přestat sypat popelnice do skládky a dělat s tím smetím něco normálního. Hlavně co nejvíc třídit hned u zdroje a vzniklé suroviny využít. Trochu jako ohraná deska a gramfon co mu škvrčí jehla, že? Nový zákon o odpadech udeřil teď do stolu exponenciálním nárůstem skládkovacího poplatku, který extrémně zdraží skládkování – i popelnic. Přitom jiná koncovka než skládka (třeba chytrá spalovna k využití energie z odpadů) je k dispozici jen pro asi půlku Česka. Dalším problémem, který si ale každý hned neuvědomí, je, že i recyklace odpadů stojí spoustu peněz. To samozřejmě nesnižuje její význam jako řešení vzniklých odpadů, ale... (!) … pokud chceme problém odpadu v popelnicích řešit doopravdy, je potřeba se zamyslet hned na začátku co přesně si neseme domů z nákupu a proč! Jestli už automaticky plánujeme vytvářet po spotřebování odpadky (včetně vytříděných) / nebo přemýšlíme jinak.

29502

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je nyní o 50 procent vyšší než v předindustriální éře

18. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Nedávná měření observatoře Mauna Loa na Havaji ukazují, že koncentrace oxidu uhličitého po dobu několika dnů v únoru a březnu tohoto roku překročila 417 částic na milion (ppm). Přitom přeindustriální koncentrace CO2 činila asi 278 ppm.

V následujících měsících bude koncentrace CO2 dále stoupat. Očekává se, že letošní rok bude prvním rokem v dějinách měření, kdy koncentrace oxidu uhličitého po delší dobu než je několik dnů o 50 procent překročí množství CO2 v předindustriálním období, informuje web Carbon Brief.

 16700

Studie: Oceány budou vypouštět uhlovodíky, které narušují ozónovou vrstvu

18. 3. 2021

čas čtení 4 minuty

Světové oceány jsou obrovským úložištěm plynů, včetně chlor-fluorovaných uhlovodíků (CFC), poškozujících ozonovou vrstvu. Oceány tyto plyny absorbují z atmosféry a stahují je do hlubin, kde mohou být sekvestrovány po staletí i déle. Mořské CFC se již dlouho používají jako stopovací látky ke studiu oceánských proudů, ale jejich dopad na atmosférické koncentrace byl považován za zanedbatelný. Nyní vědci z MIT zjistili, že oceánské proudy alespoň jednoho typu CFC, známého jako CFC-11, ve skutečnosti atmosférické koncentrace ovlivňují. Ve studii, která byly publikována v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, výzkumný tým uvádí, že globální oceán svoji dlouholetou roli pohlcovače silné chemické látky poškozující ozonovou vrstvu opustí.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 16811

Okamžitě zastavte absolutní vandalismus pražských pravičáků u Novotného lávky!

17. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Zastavte bagrování parku u Novotného lávky!

Výzva opozičních zastupitelů Prahy 1My, opoziční zastupitelé Prahy 1 (PRAHA SOBĚ, Piráti, Zelení a nezávislý), důrazně protestujeme proti zádlažbě dnešního parku u Novotného lávky v tzv. Anenském trojúhelníku a proti kácení zdravých stromů v centru Prahy. Vnímáme to v 21. století jako naprosté nepochopení funkce a smyslu parkové zeleně ve městě stejně jako bezohlednost k občanům Prahy, pro které je v téměř stoprocentně zastavěném centru každý kousek parku prakticky nenahraditelný. Vyzýváme proto starostu Petra Hejmu (STAN) a Radu Prahy 1 (ODS, TOP 09, STAN, KDU a ANO), aby okamžitě zastavili bagrování v Anenském trojúhelníku a počkali s pracemi do mimořádného zastupitelstva Prahy 1, kde bude veřejně projednána vhodnost této tzv. „revitalizace“ za cca 25 + X dalších za proražení bývalého čapadla, které nemá dosud vydané stavební povolení a není jisté, jestli je tento nový veřejný tunel v prvním pražském kamenném nábřeží z roku 1845 vůbec realizovatelný.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Donald Trump naléhá na Američany, aby se nechali očkovat

17. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 

V úterý 16.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  10 511 nových denních nákaz.   V ČR do 16.3. zemřelo  23 902 lidí, to je denní nárůst o otřesných 245 mrtvých.  V nemocnicích je 8939 lidí, to je nárůst o 67 nově hospitalizovaných osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 426 991 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V úterý 16.3. bylo v ČR očkováno jen 43 670 osob.  Ukončeno bylo očkování jen  u 9 201 osob! Celkem je vykázáno 1 168 025 očkovaných dávek.  Pro srovnání: Celkem je v Británii první vakcínou proočkováno 37,2 procent obyvatelstva. V úterý 16.3 tam bylo očkováno  386 685 osob.

- Zahájit nezávislé vyšetřování absolutní nekompetence britské vlády během pandemie, která způsobila 130 000 mrtvých, by bylo nyní "předčasné", vyjádřil se jeden z absolutně nekompetentních Johnsonových ministrů Kwasi Kwarteng. ZDE

- V rozhovoru v televizi Fox News naléhal znovu Donald Trump na Američany, aby se nechali očkovat proti covidu. "Doporučuju očkování pro spoustu lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat, a spousta těch lidí hlasovala pro mě". Republikánský odpor proti očkování je silný. 42 procent republikánů se buď pravděpodobně nebo určitě nenechá očkovat, ve srovnání se 17 procenty demokratů.

- Koronavirová pandemie zřejmě nepřímo přispěla v jižní Asii v roce 2020 k dodatečnému úmrtí asi 228 000 dětí, asi 11 000 matek a k asi 3,5 milionu nechtěných těhotenství. ZDE  

- Vakcína vyvinutá ve Vietnamu zvaná nanocovax bude k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí 2021, informovala vietnamská vláda.

 16807

Česká republika - postpolitická pohádka

17. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Grafika: Pixabay.

Projekt antigenního testování v českých firmách, který měl sloužit jako výmluva místo dočasného uzavření během lockdownu, na celé čáře selhává. Experti ovšem dávno vědí, že k odhalování bezpříznakových případů se antigenní testy absolutně nehodí. Stačilo se zeptat. Vláda však rozhodla jinak - a ze svých vlastních důvodů.

Znamená to mimo jiné, že vláda ani ve třetí vlně pandemie stále nemá k dispozici adekvátní data o počtu COVID pozitivních Čechů - a speciálně žádnou představu o skutečné situaci v průmyslu (pokud firmy o své vůli a nákladech netestují lepšími nástroji, než jaké jim vnutil kabinet - což se ovšem ani zdaleka netýká všech). 

 16808

Mezitím v Absurdistánu 167:

Znovu o nadaném podnikateli Obajtkovi, billboardy proti potratům jsou všude, kostely covidová opatření dodržovat nemusejí a v učebnicích je stále příliš mnoho levice

17. 3. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Dej tam ještě více papeže, mládež to vydrží...

Nikdy nekončící seriál o Danielovi Obajtkovi (viz předchozí kapitoly této série), „úžasném manažerovi“ a jednom z Kaczyńského favoritů, u kterého se ukázalo, že má mnoho pochybných obchodů nalevo i napravo a nyní vypadá jako král podvodníků - pokud věříme nezávislým sdělovacím prostředkům a opozici - se řídí radou Alfreda Hitchcocka: začalo to zemětřesením a nyní se to už jen zlepšuje.  

 16809

Bolsonaro usmrtil očkovací postavičku pro děti

17. 3. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

Vakcíny podle Bolsonarova klanu "zabíjejí"...

Každoročně je 90 milionů Brazilců očkováno během 3 měsíců proti chřipce (pro dospělé) a proti všem tradičním dětským chorobám, jako jsou spalničky a obrna. Před pandemií to byl největší očkovací program na této planetě, před pandemií. Část úspěchu očkování je důsledkem vzniku postavičky Zé Gotinha (Pepa Kapička), panenky, která děti přesvědčovala, aby se nechaly očkovat. Díky této postavě se děti cítí v pohodě a dokonce je to nutí chtít se nechat očkovat.

Proč tedy tato již existující struktura nebyla použita k imunizaci Brazilců proti covidu-19?

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 16810

Zkreslující otázky i výstupy, ohrazují se odborníci proti průzkumu veřejného mínění agentury STEM/MARK k půjčkám, dluhům a jejich odpouštění

17. 3. 2021

čas čtení 7 minut

tisková zpráva

Odborníci na dluhovou problematiku a dluhovou legislativu se ohrazují proti tvrzení, že Češi nesouhlasí s projednávanými úpravami novel na změnu pravidel exekucí a insolvencí, jak uvedla ve včera zveřejněném průzkumu České asociace věřitelů. Ten pro asociaci zpracovala agentura STEM/MARK. Odborníci zároveň varují před zkreslováním exekučních a insolvenčních dat a manipulací veřejného mínění za účelem zablokování těchto jednání ve Sněmovně, k nimž v posledních týdnech podle nich čím dál častěji dochází.

 16637

Americká koronavirová katastrofa začala daty

17. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Foto: Pixabay.


Pár minut po půlnoci dne 4. března 2020 jsme oba emailovali všem americkým státům a Distriktu Columbia jednoduchou otázku: Kolik lidí bylo celkem ve vašem státě testováno na koronavirus?, napsali Robinson Meyer a Alexis C. Madrigal.

 16510

Johnsonova Británie chce užít jaderných zbraní v případě útoku proti počítačovým sítím

17. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Británie Borise Johnsona je nyní připravena použít svých jaderných zbraní proti útočníkovi, který by provedl zvlášť ničivý útok proti britským počítačovým sítím či proti nově vznikajícím technologiím. Vyplývá to z Johnsonovy nové vojenské doktríny, zveřejněné v úterý.

Je to podstatnou změnou v dosavadní britské politice, podle níž mohly být jaderné střely Trident použity jen proti jiné jaderné mocnosti, anebo potenciálně proti extremní chemické či biologické hrozbě.

30657

Opravdu hrozí Johnsonova vláda jadernou odvetou vůči hackerům? A mohl bych ji vidět?

17. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


V prvé řadě předesílám, že by mě až do této chvíle nikdy nenapadlo, abych se někdy v jakémkoliv kontextu zastával brexitérského populisty Borise Johnsona. Tváří v tvář totálně dezinterpretující analýze nové britské jaderné doktríny Guardianem (před pár lety vedl list zuřivou dezinformační kampaň za zrušení britských raketových ponorek, nad níž jásalo srdce každého čekisty) mi ale nic jiného nezbývá. Co dělat - vše je jednou poprvé.

Rozhovor Britských listů 371. Koronavirus: Proč to umírání české společnosti nevadí?

12. 3. 2021

čas čtení 1 minutaNad podivným přístupem české společnosti ke koronavirové pandemii se pozastavují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a kritik Petr Fischer. Ten nedávno upozornil v eseji publikované na Novinkách na studii historika Jana Tesaře, zabývající se českými krizemi: Tesař argumentuje, že Češi mají problém věnovat se masarykovské systematické drobné práci a v krizích propadají teatrálním představením, v nichž se sami prezentují jako výjimečné jedničky, ale jaké jsou věci ve skutečnosti, to nejsou schopni vnímat. K tomu v ČR ještě přistupuje obrovský vliv dezinformací a kolaps práce sdělovacích prostředků, které z komerčních důvodů nesmyslně vyvolávají emoce, namísto toho, aby věcně informovaly. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. března 2021.


Rozhovor Britských listů 370. Jak čeští oligarchové podporují na Balkáně ultrapravicové autoritáře

8. 3. 2021

čas čtení 1 minutaČeská média jsou posedlá sama sebou, případně událostmi v ČR a to, co je často klíčové, pomíjejí. A česká veřejnost sleduje jen to, co jí servírují česká média, takže se o důležitých věcech často nedovědí nic. Věděli jste, že Petr Kellner a jeho impérium PPF podporuje svým projektem v Srbsku ultrapravicového vládce Srbska Alexandra Vučiće, který se snaží potlačovat nezávislá média a má vazby na Putina a Čínu? Věděli jste, že PPF prostřednictvím CME ovlivňuje mediální scénu ve Slovinsku, kde vládne ultrapravičák Janez Janša, který agresivně útočí na nezávislé novináře? Věděli jste, že televize společnosti CME ve Slovinsku poskytla velmi příznivý, nekritický prostor k interview českému oligarchovi Křetínskému? O těchto znepokojujících skutečnostech , které česká média zcela pomíjejí, hovoří Bohumil Kartous s Albínem Syberou, v současnosti pobývajícím ve Slovinsku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 10. března 2021.

K tomu:


Rozhovor Britských listů 369.
Z každých 10 000 nakažených
umírá 200 lidí

4. 3. 2021

čas čtení 1 minutaVíme stoprocentně, že zemřou, ale nevíme, kdo z těch 10 000 to bude. Ti lidé tu teď s námi jsou a do čtrnácti dnů budou mrtví. Měli bychom pro 21 000 obětí pandemie v ČR něco udělat. Petr Pospíchal, novinář a signatář Charty 77, s kolegy apeluje na veřejnost, abychom v pondělí 22. března, kdy před rokem zemřela v Česku první oběť covidu-19, drželi minutu ticha za oběti pandemie. Měly by na věžích kostelů zvonit zvony. Jan Čulík hovoří s Petrem Pospíchalem o tom, jak se Česká republika srovnává s nynější morovou ranou a o tom, že bude po ukončení pandemie státní a ekonomický systém v České republice nezbytné pozměnit. Konec konců se o nutnosti změn, které odhalila pandemie po celém světě, nyní mluví všude. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. března 2021.

 16605

Mimózní tvář íránského fundamentalismu

17. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Uprostřed národní pandemické a ekonomické krize slouží čerstvá polemika mocného konzervativního kazatele k odpoutání pozornosti Íránců, přičemž mnozí jsou překvapeni a další si na sociálních médiích utahují ze jeho burácení, upozorňuje Kourosh Ziabari.

Rozhovor Britských listů 368. Povede děsivá nekompetence státu k ozdravění společnosti?

2. 3. 2021

čas čtení 1 minutaPsycholog David Unger nachází v katastrofálně neefektivní reakci českých úřadů a české společnosti na koronavirovou pandemii některé typické problémy, které vidí u svých pacientů. V diskusi s Janem Čulíkem se pokouší o návrh konstruktivního řešení, jak by se nynější rozval českého státu dal napravit. David Unger vidí v nynější totální krizi optimisticky pobídku k radikální nápravě nefunkčnosti českých státních struktur v blízké budoucnosti. Má pravdu? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. března 2021.


 16768

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: V ČR umírá nyní pětadvacetkrát více lidí než v Británii

16. 3. 2021

čas čtení 4 minuty

  

V pondělí 15.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  10 511 nových denních nákaz.   V ČR do 15.3. zemřelo  23 657 lidí, to je denní nárůst o otřesných 278  mrtvých.   V nemocnicích je 8939 lidí, to je nárůst o otřesných 577 nově hospitalizovaných osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 412 962 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Pro srovnání: Británie zaznamenala 5089 nových denních nákaz a 64 mrtvých. V českých poměrech (děleno šesti) by to bylo 848 nových denních nákaz a 11 mrtvých. V ČR umírá nyní pětadvacetkrát více lidí než v Británii.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V pondělí 15.3. bylo v ČR očkováno jen 32 450 osob.  Ukončeno bylo očkování jen  u 7860 osob! Celkem je vykázáno 1,119,663 očkovaných dávek.  Pro srovnání: Celkem je v Británii první vakcínou proočkováno 36,6 procent obyvatelstva. V pondělí 15.3. tam bylo očkováno  257 010 osob.


- Počet nákaz na 100 000 byl v úterý v Německu 83,7. Minulý týden to bylo 68. Institut Roberta Kocha varuje, že v polovině dubna může být nákaza 200 infekcí na 100 000. "Jsme přesně na začátku třetí vlny koronavirové pandemie. V tuto chvíli jsme rozvolnili omezení, což zrychlí exponenciální růst nákaz, řekl Dirk Brockmann, epidemiolog v Institutu Roberta Kocha, v německé televizi ARD. Německo v úterý registrovalo 5480 nových nákaz, téměř o 1230 více než před týdnem. Počet denních úmrtí v Německu je 238. Celkem zaznamenalo Německo 2 575 800 nákaz a 73 418 lidí tam zemřelo. 13. března bylo 2 891 951 lidí, nebo 3,5 procent obyvatelstva, plně očkováno oběma vakcínami a 7,8 procent obyvatelstvo bylo očkováno aspoň první dávkou.

 16806

Zuckerberg je zločinec

16. 3. 2021

čas čtení < 1 minuta

Pokud informujete Facebook o tomto rasistickém statusu Radima Fialy, Facebook vám sdělí, že ten rasismus "neporušuje naše zásady". :)))

Zuckerberg je zločinec, víme to dávno.

30650

Polemika s Karlem Dolejším

Babišův styl vládnutí je směsicí iliberalismu a neoliberalismu

16. 3. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Můj článek s názvem Český neoliberální experiment za jeden rok připravil o život víc lidí než komunistický režim si vysloužil podpásovou kritiku z pera Karla Dolejšího. Ten směšuje hned několik věcí najednou, aniž by pozorně četl můj text. Pokud soudím, že neoliberální kapitalismus se všemi svými neduhy nese plnou odpovědnost za zhruba 50 procent obětí koronaviru, nelze vinu za tento žalostný stav svalit pouze na „protekcionistického“ Babiše, jak naznačuje Dolejší, ale na celou jeho vládu, jakož i na neautentickou opozici, potažmo na dysfunkční orgány státní správy.

Vlast nebo život: rap, který otřásá kubánskou diktaturou

16. 3. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut


Posměch heslu „Vlast nebo smrt“, které více než šest desetiletí používá režim vzniklý v revoluci vedené Fidelem Castrem, rapovou skladbou „Patria y Vida“ (Vlast a život), kterou před měsícem zveřejnilo šest kubánských hudebníků, vyvolává  oficiální nelibost režimu na Kubě. Video se na Kubě stalo úspěchem a stalo se tam nejsledovanějším videoklipem, který dosud  na YouTube zaznamenal více než 3,6 milionu zhlédnutí.


Dopad byl tak velký, že kubánský prezident reagoval rozzlobeně a podpořil protiútok vládních úředníků na sociálních médiích, aby se pokusili vliv tohoto videoklipu neutralizovat. „Chtějí naše motto vymazat, ale na sítích jsme virální,“ tweetoval prezident Miguel Díaz Canel.
 

 16800

Prospěch z očkování vakcínou AstraZeneca je daleko větší než jakékoliv riziko, zdůrazňuje Evropský lékový úřad

16. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Evropský regulační úřad pro léky se rozhodl potlačit rostoucí znepokojení nad vakcínou Oxford/AstraZeneca. Zdůrazňuje, že prospěch z vakcíny je daleko větší než jakákoliv její možná rizika.

Evropský lékový úřad uvedl v prohlášení, že "u mnoha tisíc lidí v EU vznikají každoročně krevní sraženiny z různých důvodů" a že počet těchto případů u očkovaných lidí "zjedně není vyšší než počet takových případů v normální populaci". V Británii bylo vakcínou AstraZeneca očkováno 11 milionů lidí.

 16802

Nepravdy Karla Janečka o koronaviru

16. 3. 2021

čas čtení 4 minutyStručně: Karel Janeček ve svém čerstvém blogpostu píše kromě chybných výpočtů QALYs i nějaké nepravdy o našem modelu efektu opatření, píše Jan Kulveit.

Například:

"Model navíc implicitně a neoprávněně předpokládá, že veškeré pozorované efekty jsou jen díky vládním opatřením, [...]"

Nerad bych, aby se opakované nepravdy staly součástí common knowledge, takže mi přijde potřeba na to reagovat.

 16801

Bezvadný nový vynález: Daily Telegraph chce platit své novináře podle popularity jejich článků!

16. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Vysoce kontroverzní britský, kdysi konzervativní list Daily Telegraph, nyní především stoka šílených brexitérských názorů, prosazovaných majiteli listu, kteří žijí v zahraničí, si vymyslel něco, co jeho šéfofé jistě považují za senzační: Chce platit své novináře podle popularity jejich článků. Ten plán "vyvolává zoufalství" u zaměstnanců Daily Telegraphu, kteří se obávají, že to "vážným způsobem zkreslí naše redakční priority".

 16521

Česká republika není pracovní tábor

15. 3. 2021

čas čtení < 1 minuta

 


Dovolujeme si vás pozvat na tiskovou konferenci iniciativy Zastavme covid, společně a spravedlivě.

Tisková konference se uskuteční v úterý 16. března v 17:30 před Ministerstvem průmyslu a obchodu v rámci akce Chraňme životy - zastavme průmysl II, kterou iniciativa pořádá.

Na tiskové konferenci bude iniciativa reagovat na skandální výroky ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, které zazněly v televizním pořadu Máte slovo vysílaném ve čtvrtek 11. března. Představeny budou také další požadavky iniciativy.

Na akci budou moci lidé zapálit svíčku za oběti pandemie a podepsat prohlášení iniciativy, jehož hlavním cílem je uzavření zbytných průmyslových podniků a apel na spravedlivé sdílení sociálních důsledků pandemie. Celé znění prohlášení je k dispozici na webu www.spolecneproticovidu.cz


Mluvčí

Jan Májíček
 

Michaela Hadravová
 

media@spolecneproticovidu.cz
Twitter: @ZastavmeCovid
Facebook: https://www.facebook.com/spolecneproticovidu

30720

ODS klesá na úroveň malé strany ve srovnání se sněhovou koulí pirátů a STAN

15. 3. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Kdo by to byl kdy řekl, že hnutí STAN bude mít samo téměř stejnou podporu veřejnosti jako ODS a TOP09 dohromady? V Otázkách V. Moravce byla zveřejněna čerstvá data ve dvou verzích: jednak data pro samostatné strany, jednak data pro koalice. STAN má 13%, ODS 9,5% a TOP09 5,5%. Růst STAN přitom prý, podle téhož výzkumu, lze připsat odchodu voličů, těch mladších, od Ano právě ke STAN.

Že budou voliči odcházet od Ano ke STAN, by mne nikdy nenapadlo. Ano je nyní už jen na 20,5%
(ještě v září to bylo 27,5%), piráti vedou s 22% a stávají se podle těchto dat nejsilnější stranou v ČR. V koalici s hnutím STAN pak mají 34%. Pokud by si voliči vybírali mezi koalicemi, Ano získá 22%, bylo by tak na druhém místě, a koalice Spolu (ODS, TOP09 a KDU-ČSL) by následovala na třetím místě se 17,5%. SPD se pohybuje kolem 10-11%, ČSSD a KSČM jsou kolem 5%.

 16518

Průběžné zpravodajství:

AstraZeneca: Analýza 17 milionů očkovaných osob dokazuje, že neexistuje zvýšené riziko krevních chuchvalců

15. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

 

V neděli 14.3  bylo v ČR zaznamenáno dalších  3291 nových denních nákaz. (O víkendu systémy v ČR nefungují.) V ČR do 14.3. zemřelo  23 379 lidí, to je denní nárůst o 153 mrtvých.   V nemocnicích je 8362 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 402 420 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V neděli 14.3  bylo v ČR očkováno jen 11 199 osob! (Zdravotníci jedou na chatu.) Ukončeno bylo očkování jen  u 672 osob! Celkem je vykázáno 1 081 907 očkovaných dávek. Tolik dávek se v Británii proočkuje za dva dny. Pro srovnání: V Británii bylo v neděl 14.3. očkováno 512 108 lidí. Celkem je v Británii první vakcínou proočkováno 36,2 procent obyvatelstva.

- Profesor Andrew Pollard, ředitel vakcinační skupiny na Oxfordské univerzitě, řekl v pondělí v britském rozhlase, že neexistují žádné důkazy, že by vakcína Oxford/AstraZeneca způsobovala u lidí srážlivost krve. V Británii bylo touto vakcínou očkováno více než 11 milionů lidí a britský regulační úřad pro léky a zdravotní péči MHRA konstatuje "velmi jasně", že nezaznamenal žádnýá nárůst případů krevních chuchvalců. Pollard dodal: "I v normální době se lidem děje spousta věcí a v případě krevních chuchvalců normálně v Británii zaznamenáváme asi 3000 takových případů každý měsíc. Takže když začnete očkovat, k těmto případům stále dochází a je nutno určit, zda to má s tou vakcínou něco společného." Finsko také provedlo velmi pečlivou studii a nezjistilo žádnou příčinnou souvislost. V Evropě nyní znovu dochází k nárůstu infekcí a bez očkovacího programu zemřou během letošního roku další desetitisíce lidí. Musíme vedle sebe postavit obrovské riziko - dokázané riziko umírání na covid - proti datům, které máme od regulačních orgánů, že totiž ohledně srážlivosti krve neexistuje žádný problém.

- Podle firmy AstraZeneca došlo k 15 případům trombózy hlubokých žil a k 22 případů plicní embolie mezi více než 17 miliony lidí očkovaných touto vakcínou v EU a v Británii. K trombóze dochází, když vznikne krevní chuchvalec v žilách dolní části nohou, ve stehnech, v pánvi či v paži. Když se takový krevní chuchvalec utrhne může zablokovat dodávku krve do tělesného orgánu. Nejlepším způsobem jak se vyhnout srážlivosti krve je dodržovat zdravou tělesnou váhu, být fyzicky aktivní, a pít dostatek vody, nekouřit a nesedět dlouho.

- Thajsko začne znovu používat vakcínu AstraZeneca.

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

 16637

Pozor na umělé vytváření kauzálních příčin. Neexistují přesvědčivé důkazy, že oxfordská vakcína způsobuje krevní chuchvalce

15. 3. 2021

čas čtení 6 minutČeská média ohrožují životy neodpovědným a bezpodstatným vyvoláváním strachu opakovaným poukazem na úmrtí jedné osoby na Slovensku. Vyvoláváním nesmyslných pochyb o vakcínách však zemře daleko více lidí. Česká média mají krev na rukou.

Lidé mají přirozenou tendenci vyhledávat v datech přičinné vzorce. Avšak měli bychom si dávat pozor, abychom příčinné vazby nevytvářeli tam, kde neexistují, píše britský statistik profesor David Spiegelhalter, předseda Wintonova střediska pro komunikaci rizika a důkazů v Cambridgi.


Určité pochybnosti o nových vakcínách jsou pochopitelné a podezřelé reakce se musejí vyšetřit. Avšak v nynější situaci musíme uvažovat pomalu, stejně jako rychle, a odmítnout vytváření příčinných vazeb mezi událostmi, které zřejmě příčinně nijak spojené nejsou.

Jak zdůraznil náměstek hlavního irského vládního zdravotníka Ronan Glynn poté, co Irsko suspendovalo používání oxfordské vakcíny, neexistují žádné důkazy, že ta vakcína vyvolává srážlivost krve. Je běžným lidským zvykem vytvářet příčinné vazby mezi různými událostmi, i když neexistují: umyjeme si auto a hned druhý den ho pokálí pták. Typické. Nebo vážněji: někdo je diagnostikován na autismus poté, co byl očkován vakcínou MMR, a tak lidé předpokládají příčinnou vazbu, i když taková vazba neexistuje. A nyní, když trpí lidé krevními chuchvalci po očkování proti koronaviru, vede to k znepokojení, že ta vakcína ty krevní chuchvalce způsobuje.

 16800

Váhání Evropy nad oxfordskou vakcínou není založeno na vědě

16. 3. 2021

čas čtení 5 minut


Důkazy možných škodlivých účinků vakcíny Oxford/AstraZeneca nejsou k dispozici, ale evropské vlády berou v úvahu i jiné faktory


Když se nyní Francie a Německo přidaly k Irsku, Norsku, Dánsku a Holandsku a suspendovaly očkování vakcínou Oxford/AstraZeneca - přestože Evropský lékový úřad a Světová zdravotnická organizace doporučují, aby se lidé touto vakcínou očkovat nechali - společným refrénem evropských vlád je, že vakcínu suspendovaly "z důvodů velké opatrnosti".

 16799

Připomenout onen 15. březen? (Přece jen?)

16. 3. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

Mám teď na mysli 15. března 1939. Krátce předtím – o pouhého půl roku dříve – mělo tehdejší Československo za sebou 20. výročí od vzniku své novověké státnosti (28. října 1918). Ne že by to zaokrouhlené výročí z podzimu 1938 tehdy podněcovalo k nějakým povzbudivým oslavám. Ten podzim roku 1938 byl přece rovněž – pro Čechy, Slováky a Karpatorusíny, pokud žili v ČSR jako jeho státotvorní občané – zároveň tragicky a nelítostně časem, kdy v časných hodinách teprve se rodícího 30. září 1938 došlo k podepsání tzv. Mnichovské dohody. Na základě jejího znění mělo dojít hned nejpozději do následujícího 10. října k odstoupení značného území stávajícího ČSR jejím sousedům, Německem počínaje a Maďarskem nekonče.

 16510

Navzdory korupčním skandálům a neuvěřitelné nekompetenci, Boris Johnson je nyní u Angličanů nesmírně populární

15. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Poté, co Boris Johnson během jara tleskal každý čtvrtek ve 20 hodin na počet pracovníkům státního zdravotnictví za jejich boj proti covidu, když minulý týden zveřejnila jeho vláda svůj nový státní rozpočet, poskytl zdravotním sestrám jen 1 procentní zvýšení platu, což je nižší než inflace, takže jim plat snížil. Tento děsivý spektákl je o to výraznější ve srovnání s 37 miliardami liber (1110 miliard Kč), kteroužto částku Johnson vyplýtval nefunkčním testovacím a trasovacím systémem, do jehož čela jmenoval svou kamarádku Dido Harding.

 16622

Hospodaření OSBL za únor 2021

6. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

V únoru 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 658,19 výdaje byly  87 731,50  Kč. Zůstatek ke konci února byl 48 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci únoru 2021.   Počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

20220