16768

Průběžné zpravodajství:

ČR: Stále nesmírně vysoké počty nákaz i úmrtí

25. 3. 2021

Hamáček se vychloubá na Twitteru, jak dokonalá je prý protikoronavirová strategie ČR, protože počet nákaz v ČR během března klesá.

Určitý pokles ČR zaznamenává, ale jak je zjevné z níže uvedených grafů, počet nákaz i denních úmrtí, stále se pohybujících kolem šokujících 200 osob denně, je naprosto nepřijatelný. Všimněte si na níže zveřejněných aktuálních grafech, o kolik horší je situace v ČR ve srování se západními zeměmi. Přitom západní země se hrozí, že v nich probíhá třetí vlna. V ČR jsou politikové jako Hamáček spokojeni, že se "situace zlepšuje".

Kdyby česká média plnila svou společenskou funkci a informovala o individuální situaci jednotlivých umírajících a jejich vážně ztraumatizovaných pozůstalých, lidé v ČR by si uvědomili, jak zločinecky je poškodila současná vláda i opozice.  Více než 25 000 mrtvých je hrůza a děs. Proč nikdo neinformuje o tom, co se děje v rodinách pozůstalých? V Británii bylo zjištěno, že úmrtí jediného člověka na koronavirus postihuje traumatem sedm rodin. Proč se o tom v ČR nemluví? Jsou lidské životy pro české politiky a pro česká média bez významu? (JČ)

Británie za posledních 24 hodin zaznamenala 98 úmrtí na covid. ČR zaznamenala 192 úmrtí na covid. Jak hrůzná je situace v ČR je zjevné z toho, když si uvědomíte, že v ČR umírá DVANÁCTKRÁT VÍCE lidí než v Británii. UZAVŘETE MONTOVNY!  OČKUJTE VÍCE, PROBOHA!

Počet denních úmrtí na milion obyvatel, průměr za posledních sedm dní:Počet denních nákaz na covid na jeden milion obyvatel, průměr za posledních sedm dní:


 Ve středu 24.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších 8763  nových denních nákaz.   V ČR do 24.3.  zemřelo  25 450 lidí, to je denní nárůst o  192 mrtvých.    V nemocnicích je 8 123 lidí  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 459 631  osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. Ve středu 24.3.  bylo v ČR očkováno 38 840 osob.  Ukončeno bylo očkování jen  u 14 699 osob! Celkem je vykázáno 1 459 631 očkovaných dávek. Pro srovnání: Ve středu 24.3. bylo v Británii očkováno dalších 325 650 lidí, celkem bylo v Británii proočkováno alespoň první vakcínou 42,9 procent obyvatelstva, 54,4 procent lidí starších 18 let, celkem 28 653 523 osob.


- Srbsko proočkovalo už třicet procent svého obyvatelstva. Je po Británii nejproočkovanější zemí v Evropě. Jenže teď to jen odhalilo, že v zemi existují obrovské enklávy lidí, kteří protikoronavirové očkování odmítají. Srbsko je vážně postiženo vlnou ruských dezinformací zpochybňujících existenci covidu a šířících bludy, že je očkování nebezpečné. Podle listu Guardian to zosobňuje vážný problém, protože velká část východní a středovýchodní Evropy je pod vlivem destabilizujících protiočkovacích ruských dezinformací a jestliže se značná část obyvatel těchto zemí nenechá očkovat, svět se koronavirové pandemie nezbaví nikdy. Nejslavnější Srb, tenista Novak Djoković, veřejně vyjadřuje pochybnosti o vakcínách. Loni v březnu se vyjádřil srbský vládní poradce pro koronavirus, že "covid-19istuje jen na Facebooku".  ZDE 

- Většina žen zaznamenala během minulého koronavirového roku změny svého menstruačního cyklu. Příčinou je stres.

- Vedoucí představitelé Evropské unie uspořádají od čtvrtka virtuální summit. Budou jednat o zákazu vývozu vakcín z EU, jak urychlit očkování v EU, budou jednat o průmyslové strategii a o vztazích s Tureckem a s Ruskem.

- Počet nákaz v USA dosáhl 30 milionů, zatímco americké státy rychle očkují obyvatelstvo.

Předchozí průběžní zpravodajství ZDE

Rozhovor Britských listů 374: Co se dnes děje v USA a jaké jsou tam výhledy do budoucnosti

23. 3. 2021O současné americké politice za vlády Joea Bidena hovoří Bohumil Kartous s amerikanistou Kryštofem Kozákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. března 2021.

 16510

Za úspěchem britské a americké vakcinační kampaně je především efektivní vládní intervence, nikoliv kapitalismus

25. 3. 2021 / Daniel Veselý

Britský ministerský předseda Boris Johnson se tento týden mezi svými toryovskými kumpány nechal slyšet, že za úspěšným britským vakcinačním programem je „kapitalismus“ a „hamižnost“. Prý mělo jít o vtip. I kdyby snad šlo o nejapný žert, Johnsonova slova už byla vyřčena a žijí si svým vlastním životem. Když se ale zamyslíme nad tím, proč si zrovna někdejší covidoví páriové ve Velké Británii a v USA nyní při očkování své populace vedou skvěle – a naopak Evropská unie v tomtéž selhává, dojdeme k závěru, že kapitalismus, či jeho inherentní logika, účinnou očkovací kampaň značně komplikuje.

30689

Covid pas není diskriminační

25. 3. 2021 / Jana Feiglová


Covidové pasy jsou nyní frekventovaným tématem společenských diskuzí. Evropská komise představila „digitální zelený certifikát“, který by měl v době pandemie usnadňovat cestování. Certifikát by podle EK měl dostat každý, kdo splní jedno ze tří kritérií – bude očkován, vykáže se negativním testem nebo v přiměřené době před cestou podstoupí test na přítomnost protilátek v těle.

30723

Co je oproti pandemii legitimizace společenských systémů, kde život neznamená nic

Atraktivní dezinformace jako příležitost pro neužitečné idioty a mediální clickbait

25. 3. 2021 / Bohumil Kartous


"Pokud bychom přistoupili na to, že našimi vzory jsou Rusko a Čína se svými často děsivými životními podmínkami či řízeným porušováním lidských práv až na úroveň vražd nepohodlných politických oponentů či asimilace nepohodlných etnik, rozměr takové genocidy podporované dezinformacemi daleko přesahuje rozměr pandemie COVID-19. Na to bychom měli myslet."

30599

Konspirace, národnostní mýty a násilí

25. 3. 2021 / Albín Sybera


Konspirační teorie se šíří rychleji, když je známé osobnosti replikují ve veřejném diskursu. Profesor sociologie z University College v irském Dublinu Siniša Malešević si všímá, že v druhé polovině 80. let a na začátku 90. let předcházelo krvavému rozpadu bývalé Jugoslávie masivní šíření konspiračních teorií.

 16336

Společnosti Nike, H&M čelí čínské zuřivosti

26. 3. 2021

Prodejní řetězce Nike a H&M čelí v Číně reakci na fakt, že vyjádřily znepokojení ohledně údajného využití nucené práce Ujgurů využívané při pěstování bavlny v čínské provincii Sin-ťiang. Mnoho Číňanů vyzvalo k bojkotu firem, celebrity přerušily kontakty s nimi a platformy e-commerce vyřadily H&M z nabídky.
 16841

Mezitím v Absurdistánu 168:

Proč neváží kilo hovězího 1500 kilogramů?

24. 3. 2021 / Tomasz Oryński

V místě, kde bydlím, je velké staveniště. U vchodu je tabule s nápisem „Na tomto místě nedošlo k nehodě už po dobu X dnů“. Každé ráno tam zaměstnanec mění čísla a dává tam ještě vyšší počet dní bez nehody. Pokud by u vchodu do Polska byla deska, která měří počet dní od objevení posledního skandálu s Danielem Obajtkem (další informace o něm viz předchozí kapitoly), měl by tento zaměstnanec velmi jednoduchou práci, střídal by čísla 0 a 1.
 16840

Vládní přístup k pandemii: Sirku nadvakrát, fľašu najednú

24. 3. 2021 / Karel Dolejší

Foto: Pixabay. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

Mapa lásky a samoty

24. 3. 2021 / Pavlína Antošová

 

Některé z moderních hudebních žánrů dnes nedoceňují „pouhou" interpretaci, byť sebelepším hlasem a se sebevětším prožitkem. To se ale naštěstí netýká šansonu. Tím výrazněji zprávu o smrti Hany Hegerové provází smutek, ale o to plastičtěji vystupuje obrovský vklad, který tato zpěvačka přinesla – a to nejenom na domácí scéně.

Její životní zvraty začaly už výchozím prostředím dobře situované slovenské rodiny a následující společenskou změnou. Zatímco na tomto poli jako velmi mladá prožila sešup dolů, v kariéře by naopak po namáhavých začátcích mohla vychutnat strmý vzestup – kdyby nemusela odvést citovou daň během svého mateřství. A při dalším tvrdém pádu si první dáma našeho šansonu bolestně potvrdila svou vnitřní svobodu, když ji té vnější načas zbavili.

 16467

Zdraví Alexeje Navalného se v brutálním ruském koncentráku vážně zhoršilo

25. 3. 2021Alexej Navalnyj si stěžuje z "vážného zhoršení" zdraví ve vězení. Bylo mu také zabráněno, aby se setkal se svými právníky. Navalnyj má "vážné bolesti zad" a znecitlivělou nohu, na níž se nemůže postavit, řekl ve středu jeho poradce Leonid Volkov.

Navalného právníci uvedli, že jim  ve středu bylo zabráněno v setkání s Navalným. Domnívají se, že je ve vězeňské kolonii IK-2 v provincii Vladimir v nemocnici.
 16700

Odborníci apelují na světové lídry, aby se srdcem klimatické agendy staly mořské ekosystémy

25. 3. 2021

Klimatičtí experti varují, že se světové oceány ocitly ve velkém nebezpečí jako nikdy předtím. Více než 3000 vědců, politiků a dalších veřejně činných osob schválilo otevřený dopis, v němž odborníci apelují na národní vlády, aby uznaly zásadní důležitost našich oceánů a „modrého uhlíku“ (uhlík skladovaný v přímořských a mořských ekosystémech) v boji proti klimatické nouzi, píše na webu commondreams.org Jessica Corbett.

 16845

Brexit: Britská firma vyrábějící párky byla nucena přestat používat britské vepřové

25. 3. 2021Britská potravinářská firma, jejíž výrobky se prodávají v největších britských supermarketech, byla v důsledku brexitu donucena přestat používat britské vepřové na výrobu párků a přejít k dánským dodavatelům vepřového. Zjistila totiž, že prostě už nelze dovážet vepřové maso z Británie do Evropské unie.

Po dvou katastrofálních pokusech poslat britské vepřové do své továrny v Německu, kdy z něho dosud vyráběla 75 tun organických párků ročně, byla firma Helen Browning's Organic donucena přestat používat vepřové od britských farmářů a začít používat dodávky vepřového od dánských farmářů.

Rozhovor Britských listů 373. Zastavme covid společně a spravedlivě

19. 3. 2021V Německu mají stejný počet nákaz jako v ČR a uvažují o uzavření montoven. Jenže Německo má osminásobný počet obyvatel než Česká republika. Jak je možné, že Babišova vláda jen uzavřela okresy a přitom nutí pracovníky továren a montoven, aby jezdili do práce, kde se nakazí covidem? Jan Májíček je mluvčím iniciativy Zastavme covid společně a spravedlivě. Jan Čulík s ním mluví v dnešním Rozhovoru Britských listů o tom, čeho chtějí dosáhnout. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. března 2021.
 16843

Federace židovských obcí: Pavel Černocký je pro členství v Radě ČT naprosto nevhodný

24. 3. 2021

Federace židovských obcí v České republice je znepokojena, že do užšího výběru osob, ze kterých bude Poslanecká sněmovna volit nové členy Rady České televize, postoupil i Pavel Černocký.

Tento kandidát v rozhovoru pro Parlamentní listy z 3. března 2020 uvedl: „Bojím se vlády ´židoliberálů´, nikým nevolených, ale disponujících obrovským kapitálem.“

Je to výrok, který naplňuje znaky definice antisemitismu, přijaté Poslaneckou sněmovnou, a jen dokresluje obecnější názorové ukotvení Pavla Černockého, jak je prezentuje v různých médiích.

Federace židovských obcí v České republice považuje Pavla Černockého za zcela nevhodného kandidáta pro volbu člena Rady České televize.

Rozhovor Britských listů 372. Za Linou Vaculíkovou-Gvenetadze: Zachovat svobodu ducha

17. 3. 2021Ve čtvrtek 11. března 2021 zemřela v jižních Čechách paní Lina Vaculíková-Gvenetadze (86), elektroinženýr a manželka Emila Vaculíka, bratra spisovatele Ludvíka Vaculíka. Asi před půldruhým rokem jsme s ní natočili dva televizní rozhovory. V tomto dnešním nesmírně zajímavě hovoří o kulturní situaci v pražském literárním prostředí v době liberálních šedesátých a pak normalizačních sedmdesátých a osmdesátých let, stejně jako o době, kdy studovala na inženýra ve stalinském Rusku. Čest její památce!

Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 17. března 2021.

 16700

Přečetli jsme

Čaká nás budúcnosť bez Golfského prúdu?

25. 3. 2021 / Alexander Ač

Problematika nevyspytateľného Golfského prúdu zamestnáva nielen odborníkov a verejnosť, ale aj zábavný priemysel vrátane Hollywoodu. Dnes už kultový film Deň po tom z roku 2004 v réžii Rolanda Emmericha ukazuje, ako po kolapse Golfského prúdu nastalo prudké ochladenie Atlantiku, pričom súčasne vznikli tri mrazivé búrky v Kanade, Škótsku a na Sibíri.

Rozhovor Britských listů 371. Koronavirus: Proč to umírání české společnosti nevadí?

12. 3. 2021Nad podivným přístupem české společnosti ke koronavirové pandemii se pozastavují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a kritik Petr Fischer. Ten nedávno upozornil v eseji publikované na Novinkách na studii historika Jana Tesaře, zabývající se českými krizemi: Tesař argumentuje, že Češi mají problém věnovat se masarykovské systematické drobné práci a v krizích propadají teatrálním představením, v nichž se sami prezentují jako výjimečné jedničky, ale jaké jsou věci ve skutečnosti, to nejsou schopni vnímat. K tomu v ČR ještě přistupuje obrovský vliv dezinformací a kolaps práce sdělovacích prostředků, které z komerčních důvodů nesmyslně vyvolávají emoce, namísto toho, aby věcně informovaly. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. března 2021.


Rozhovor Britských listů 370. Jak čeští oligarchové podporují na Balkáně ultrapravicové autoritáře

8. 3. 2021Česká média jsou posedlá sama sebou, případně událostmi v ČR a to, co je často klíčové, pomíjejí. A česká veřejnost sleduje jen to, co jí servírují česká média, takže se o důležitých věcech často nedovědí nic. Věděli jste, že Petr Kellner a jeho impérium PPF podporuje svým projektem v Srbsku ultrapravicového vládce Srbska Alexandra Vučiće, který se snaží potlačovat nezávislá média a má vazby na Putina a Čínu? Věděli jste, že PPF prostřednictvím CME ovlivňuje mediální scénu ve Slovinsku, kde vládne ultrapravičák Janez Janša, který agresivně útočí na nezávislé novináře? Věděli jste, že televize společnosti CME ve Slovinsku poskytla velmi příznivý, nekritický prostor k interview českému oligarchovi Křetínskému? O těchto znepokojujících skutečnostech , které česká média zcela pomíjejí, hovoří Bohumil Kartous s Albínem Syberou, v současnosti pobývajícím ve Slovinsku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 10. března 2021.

K tomu:


29481

Izraelské volby: Rozhodne o příštím premiérovi palestinsko-izraelská strana?

25. 3. 2021

Malá palestinsko-izraelská strana v izraelských volbách neočekávaně získala klíčovou pozici, a potenciálně se tak ocitla v pozici, kdy může rozhodnout o příštím izraelském premiérovi. Sjednocená arabská kandidátka (UAL) patrně dosáhla na pouhých pět křesel ve 120členném izraelském parlamentu (Knesetu), nicméně se stala pomyslným jazýčkem na vahách, který může rozhodnout o tom, zda Benjamin Netanjahu, nejdéle sloužící premiér v izraelských dějinách, zůstane i nadále ve svém úřadě, informuje Al Džazíra.

 16786

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Jak to funguje v českých montovnách

24. 3. 2021

Česká vláda odmítáním uzavření montoven lidi zabíjí

V úterý 23.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších 10 883  nových denních nákaz. Opět počet stoupl nad 10 000 denních nákaz. V ČR do 23.3.  zemřelo  25 258 lidí, to je denní nárůst o děsivých 203 mrtvých.    V nemocnicích je 8402 lidí  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 486 510  osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V úterý 23.3.  bylo v ČR očkováno jen 32 230 osob.  Ukončeno bylo očkování jen  u 12 756 osob! Celkem je vykázáno 1 418 114 očkovaných dávek. Pro srovnání: V úterý bylo v Británii očkováno dalších 329 897 lidí, celkem bylo v Británii proočkováno alespoň první vakcínou 42,4 procent obyvatelstva. 


- Maminka jednoho spolupracovníka Britských listů pracuje v továrně. Právě jí řekl její šéf: "Pokud budete nakažena, budete všude tvrdit, že jste v naší továrně vůbec nebyla." Kriminální nezodpovědnost. Absolutní nezájem managerů českých podniků o životy lidí.

- Jak Tchajwan triumfoval a Evropa selhala. V hlavním městě Tchajwanu funguje dnes život bez karantény, v naprostém normálu. I když byl Tchajwan (22 milionů obyvatel)  v důsledku své blízkosti Číně loni na podzim postižen koronavirem, celkem tam od začátku pandemie zemřelo na covid jen 10 lidí! Evropa udělala hned na začátku pandemie obrovskou chybu, protože přijala metodu promořování a myslela si, že je covid totéž jako chřipka. Evropské země vůbec neměly připravenou strategii pro pandemii, kdežto východoasijské země ano, protože utrpěly epidemií SARS. Tchajwan nikdy nemusel zavést plný lockdown. Jednal rychle a zavedl nesmírně efektivní strategii: uzavření hranic, účinný systém testování a trasování a rozsáhlé nošení roušek. Na Tchajwanu nemusely být uzavřeny ani školy, ani bary, kina, divadla a restaurace. Tchajwanská vláda velmi efektivně komunikovala s občany o pandemii a zlikvidovala dezinformace. Nesmírně důležité je, aby vláda komunikovala s veřejností jasně a otevřeně. Tchajwan absolutně potlačil šíření infekce v nemocnicích.  Tchajwanská vláda byla první na světě, která si uvědomila vážnost situace. Začala testovat cestující z Wuhanu už  31. prosince 2019. Od 24. ledna 2020 Tchajwan uzavřel hranice s Čínou. Tchajwanští zdravotníci se snažili od prosince 2019 varovat svět před koronavirovou pandemií, svět je ignoroval. Ekonomika Tchajwanu byla nejprve postižena zrušením globalizovaného způsobu života, ale pak vzrostla v posledních čtvrtletí r. 2020 o 5 procent. ZDE  

Rozhovor Britských listů 369.
Z každých 10 000 nakažených
umírá 200 lidí

4. 3. 2021Víme stoprocentně, že zemřou, ale nevíme, kdo z těch 10 000 to bude. Ti lidé tu teď s námi jsou a do čtrnácti dnů budou mrtví. Měli bychom pro 21 000 obětí pandemie v ČR něco udělat. Petr Pospíchal, novinář a signatář Charty 77, s kolegy apeluje na veřejnost, abychom v pondělí 22. března, kdy před rokem zemřela v Česku první oběť covidu-19, drželi minutu ticha za oběti pandemie. Měly by na věžích kostelů zvonit zvony. Jan Čulík hovoří s Petrem Pospíchalem o tom, jak se Česká republika srovnává s nynější morovou ranou a o tom, že bude po ukončení pandemie státní a ekonomický systém v České republice nezbytné pozměnit. Konec konců se o nutnosti změn, které odhalila pandemie po celém světě, nyní mluví všude. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. března 2021.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rok lockdownu: Ohlédnutí za temným a složitým časem...

24. 3. 2021

V pondělí 22. března 2021 byl tomu rok, co v ČR zemřela první oběť koronaviru, a Češi si to v pondělní poledne připomněli minutou ticha. Včera, v úterý 23. března 2021, tomu byl přesně rok, co v Británii Boris Johnson vyhlásil - pozdě! - první celostátní lockdown. Zažili jsme pozoruhodný rok. Britové toto výročí připomněli v úterý v poledne také minutou ticha, a ve 20 hodin večer vyšli na práh svých domů a bytů s rozsvícenými mobily, aby proměnili Británii v jednu svítilnu...

Channel 4 News k prvnímu výročí zahájení prvního lockdownu dne 23. března 2020 připravily několikaminutové ohlédnutí za uplynulým rokem. Čechům možná nebudou v tomto videu všechny citované události úplně srozumitelné, přesto však, troufám si říci, je to pozoruhodně dojemný film...

Podívejte se (JČ) :

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 368. Povede děsivá nekompetence státu k ozdravění společnosti?

2. 3. 2021Psycholog David Unger nachází v katastrofálně neefektivní reakci českých úřadů a české společnosti na koronavirovou pandemii některé typické problémy, které vidí u svých pacientů. V diskusi s Janem Čulíkem se pokouší o návrh konstruktivního řešení, jak by se nynější rozval českého státu dal napravit. David Unger vidí v nynější totální krizi optimisticky pobídku k radikální nápravě nefunkčnosti českých státních struktur v blízké budoucnosti. Má pravdu? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. března 2021.


Naprosto šílená debata o cyklistech ve sněmovně

24. 3. 2021 / František Řezáč

 

Ale oni to ani nechtějí, aby se to zlepšilo. Kdyby to chtěli, tak si jako my někdy v roce 2012 zajedou do Drážďan nebo Norimberka. Říkal jsem jim to.

gnoranti. Vyhnali cyklisty ve městě na chodníky, kde se utkávají ne s auty (těch se bojí) ale s bábami, které musí uskakovat, i na přechodech pro chodce.

Ale, jako ve všem, vláda jako opozice a naopak. Fandit těm či oněm je omyl.

Mě už to nebolí a stejně jsem si vždycky věděl rady. Teď jezdím na koloběžkách (ne elektro). To je další zločin.

Mladí to nenapraví, Jsou ještě hloupější a nemají žádné příklady.

Viz Minář a konce. To je super trapárna, které ovšem byla jasná už od začátku a kolik lidí na to skočilo. Nikdy jich nebylo tolik, jak lhali, na Letné max. sto tisíc. To nemohlo jinak dopadnout.

Covid možná přejde, ale tohleto zblbnutí asi ne.
 16842

Velikonoce „přede dveřmi“, anebo „za dveřmi“?

24. 3. 2021 / Miloš Dokulil

Nebo přesto možná obojí? Anebo tomu navíc bylo původně jinak?

Ne, nejde mi o gramaticky nastražený problém. Taky mě vtíravě napadlo, že každá generace vnímá jak aktuální „dnešek“, tak i ten předchozí čas, poněkud (ne-li více) odlišně. Vždyť hned ta startovní perspektiva je pokaždé nějak jiná. Na začátku minulého století vedle sebe žily pořád jen dvě generace a s tou třetí už se ta nejstarší nestačila dost sladit či konfrontovat. Teď již míváme víc propojeny tři generace. A když ještě jednou začneme časem kolem celé první poloviny 20. století, Evropa docela živě propojovala „občanský“ kalendář s tím „církevním“. Po 2. světové válce velká oblast střední Evropy potom dost rychle zapadla za tzv. „železnou oponu“; navenek s komunistickými principy, programově a nepřehlédnutelně potlačujícími – kromě jiného – náboženskou víru. Abychom se moc nerozptylovali minulostí, uveďme teď již jen to, že třeba v ČR nábožensky (podle statistik) věří snad jen 10 % jejího obyvatelstva. Takže ani ten potenciálně náboženský rozměr některých s kalendářem spojených fenoménů moc vidět v současnosti není; leda sekundárně v obchodech, určitými artikly zboží, které ten zrovna nastalý čas stále ještě něčím vždycky opakovaně symbolizuje. Ty Velikonoce třeba pomlázkou. Ale též tím, že jsou to přece taky „svátky jara“!

 16512

Proč Rusko představuje pekelný problém

24. 3. 2021


V roce 1812, když byla jeho armáda vyčerpána a zahlcena ruskou stepí, a když sledoval Moskvany, jak vyprazdňují a zapalují své město, místo aby mu je odevzdali, Napoleon údajně o Rusech v zoufalství prohlásil: "Co je to za lidi! Jsou to Skythové!" Hovořil o nomádských jezdcích starověku, které nikdo nedokázal pokořit, ať už argumentoval jakkoliv nebo uplatňoval jakýkoliv nátlak, napsal Robert D. Kaplan.
30027

Francie: Vlčí válečníci a "šílená hyena"

24. 3. 2021

Po diplomatickém incidentu odstartovaném na sociálních médiích si francouzské ministerstvo zahraničí povolalo čínského velvyslance v Paříži kvůli přívalu "nepřijatelných" urážek. Ty ambasáda prostřednictvím Twitteru adresovala francouzskému akademikovi, informuje Sébastian Seibt.

Tisková zpráva:

Na Slovensku pomáhá 24 zdravotníků díky Evropě. Piráti apelují na českou vládu, aby také zažádala

24. 3. 2021

Pirátští europoslanci vyzývají českou vládu, aby požádala o zahraniční lékaře a zdravotní sestry v rámci evropského Mechanismu civilní obrany. Díky němu už do sousedního Slovenska dorazily tři zdravotnické týmy – z Belgie, Dánska a Rumunska. Piráti už zaslali dopis Evropské komisi, aby pomohli české vládě k urychlenému získání zahraničních zdravotníků.
 16768

Lockdown musí být efektivní, ne nekonečný

23. 3. 2021

tisková zpráva

V neděli 21. března měl skončit vládou nařízený třítýdenní lockdown, který spočíval mj. v omezení pohybu občanů mezi jednotlivými okresy. Opatření nezabrala, vláda je ale přesto prodlužuje. Iniciativa Zastavme covid, společně a spravedlivě požaduje takové řešení situace, které by spělo k rychlému a efektivnímu potlačení pandemie. Mezi její požadavky patří lockdown průmyslu s výjimkou kritické infrastruktury alespoň během velikonočního týdne (tedy od 29. března do 5. dubna) a pozitivní motivace k dodržování protiepidemických opatření (kompenzace ušlých příjmů). Právě v rámci průmyslu dochází k velkému množství kontaktů, jež výrazně přispívají k šíření nemoci.
 16637

Británie bude čelit "covidovému desetiletí". Důsledky pandemie budou pociťovány po mnoho let

23. 3. 2021

 

Navzdory velkému úspěchu britského zdravotnictví, které do dneška naočkovalo už 28 milionů lidí, tedy 42 procent svého obyvatelstva, analýza British Academy požaduje zavedení rozsáhlé nové strategie pro mnoho oblastí života s cílem zastavit nárůst sociální deprivace a nemocnosti ve společnosti


Británie čelí "covidovému desetiletí", sociálnímu a kulturnímu chaosu, způsobenému rostoucí nerovností a prohlubující se ekonomickou deprivací, varuje zásadní analýza.
 16837

Průběžné zpravodajství:

Vakcíny vyrobené do konce roku 2021 by mohly proočkovat 70 procent světa

23. 3. 2021

Česká vláda odmítáním uzavření montoven lidi zabíjí

Foto: Guardian publikoval v pondělí fotografii z pražského Staroměstského náměstí, kde v den prvního výročí úmrtí první české oběti na koronavirus namalovali aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii na památku mrtvých stovky křížů. 

V pondělí 22.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších 8167 nových denních nákaz. V ČR do 22.3.  zemřelo  25 055 lidí, to je denní nárůst o děsivých 245 mrtvých.    V nemocnicích je 8545 lidí, to je denní nárůst o děsivých 538 hospitalizovaných lidí.  Montovny stále nejsou uzavřeny. Vláda lidi zabíjí. Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu  1 475 538  osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V pondělí 22.3.  bylo v ČR očkováno jen 33 331 osob.  Ukončeno bylo očkování jen  u 11 483 osob! Celkem je vykázáno 1 378 657 očkovaných dávek. Pro srovnání: V pondělí bylo v Británii očkováno dalších 367 006 lidí, celkem bylo v Británii proočkováno alespoň první vakcínou 42 procent obyvatelstva. Počet mrtvých na koronavirus v Británii byl v pondělí 17.

Globální počet mrtvých na milion obyvatel, posledních 7 dní:

Rozhovor Britských listů 367. Uzavřete montovny, nebo bude apokalypsa

25. 2. 2021"Montovny, to je součást českého náboženství, tak jako v Polsku jsou to kostely, na které nemůže nikdo sáhnout, tak v Česku se zdá, že jsou to montovny. Škoda, že neexistuje mistrovství světa v tom, proč něco nelze udělat, protože v tom by Češi určitě vyhráli."

Jan Čulík mluví s matematikem a dramatikem Reném Levinským z CERGE-EI o stále se zhoršující apokalyptické koronavirové situaci v České republice. Vyhlídky jsou opravdu chmurné: Vláda jedná nekompetentně pokud jde o lockdown i o očkování. Co teď? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. února 2021.

 16637

Evropský lékový úřad varuje před užíváním invermektinu mimo randomizované klinické testy

23. 3. 2021Evropský lékový úřad analyzoval nejnovější důkazy ohledně používání invermektinu pro prevenci a léčení covidu-19 a dospěl k názoru, že dosažitelná data nepodporují užívání tohoto léku na covid-19 mimo dobře vypracované klinické testy.

V Evropské unii jsou tablety invermektinu schváleny pro léčbu některých nákaz parazitickými červy a invermektin pro kůži je schválen pro léčbu nemocí kůže jako růžovka. Invermektin je také schválen pro veterinářské užívání pro celou řadu zvířecích druhů pro léčbu vnitřních i vnějších parazitů.
 16510

Brexit způsobil absolutní kolaps britského vývozu potravin a nápojů do EU

23. 3. 2021Výrobci whisky, sýra a čokolády utrpěli největší pobrexitové vývozní ztráty v sektoru potravin a nápojů. Vyplývá to z nově zveřejněných dat britského daňového úřadu.

Z analýzy britské Food and Drink Federation vyplývá, že vývoz sýrů z Británie do EU letos v lednu meziročně poklesl ze 45 milionů liber na 7 milionů liber. Vývoz whisky zkolaboval ze 105 milionů liber na 40 milionů liber. Vývoz čokolády poklesl z 41,4 milionů liber na 13 milionů liber, to je pokles o 68 procent.

Kříže za zemřelé na náměstích ČR

22. 3. 2021

tisková zpráva

  logo  
  † KŘÍŽE ZA ZEMŘELÉ NA NÁMĚSTÍCH ČR. †
 


Uplynul rok a Vláda zmařených životů stále nemá plán. Ve společnosti roste nespokojenost. K dnešnímu dni zemřelo 24 810 lidí. Byli to naši blízcí, přátelé, rodiče a prarodiče, kamarádi, kolegové z práce… Za ty všechny jsme dnes smývatelným sprejem nakreslili křížek na Staroměstském náměstí a také v dalších městech po republice. Vedení hl. m. Prahy rozhodlo, že kříže mohou na Staroměstském náměstí zůstat. Všechny zbytečně zmařené životy nás zavazují k tomu, abychom u voleb konečně vykročili ke změně. Jinak bude hůř. Zbývá 199 dní.

 16518

Průběžné zpravodajství

Americké testy: Vakcína AstraZeneca dokáže ze 100 procent zabránit vážnému průběhu covidu

22. 3. 2021

 
V neděli 21.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších jen 2373 nových denních nákaz. (O víkendech se řádně netestuje.)   V ČR do 21.3.  zemřelo  24 810 lidí, to je denní nárůst o 143 mrtvých.    V nemocnicích je 8007 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 467 333 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V neděli 21.3.  bylo v ČR očkováno jen 8 077 osob!  Ukončeno bylo očkování jen  u 1 506 osob! Celkem je vykázáno 1 340 728 očkovaných dávek. Pro srovnání: V pátek bylo v Británii očkováno 752 308 lidí, v sobotu dalších 844 285.

- V Británii v důsledku očkování zranitelných skupin obyvatelstva výrazně poklesl počet hospitalizací a úmrtí, avšak denní počet nových nákaz zůstává kolem 5000 denně a mírně se zvyšuje. Virus se totiž šíří v neočkovaných částech obyvatelstva a po otevření škol od 8. března jsou šiřitelem převážně školy. Hrozí nebezpečí, že se do země dostanou nové nebezpečné varianty, proto zřejmě nebude v létě Britům dovoleno cestovat do zahraničí. Počet denních úmrtí v Británii byl v neděli 33, počet registrovaných nových denních nákaz 5312.

- V Miami Beach bylo zatčeno více než 1000 osob za demolování restaurací a potyčky v ulicích a za odmítání nosit roušky. Městští činitelé zavedli velmi nezvyklý zákaz vycházení po 20. hodině na další týden a varují, že ho prodlouží až do dubna, bude-li toho zapotřebí. Miami nezahltili běžní výletníci, tedy studenti na prázdninách, ale dospěli, kteří si chtěli "užívat svobody" v jednom z mála amerických států, na Floridě, bez lockdownu.

- Rok lockdownů stál britskou ekonomiku 251 miliard liber, tedy 7530 miliard Kč.
 16834

Brazílie: Bolsonarovi kritici uvězněni na základě zákona o národní bezpečnosti z doby vojenské diktatury

22. 3. 2021 / Fabiano Golgo

 
Ve čtvrtek bylo těžce ozbrojenými federálními policisty zatčeno pět lidí, kteří drželi nápis „Bolsonaro genocida“ (genocidní Bolsonaro). Nejsledovanější „youtuber“ země, Felipe Neto, byl předvolán na policejní stanici kvůli tweetu, jímž veřejnost upozornil, že Bolsonaro nese odpovědnost za rekordní počet úmrtí na covid-19 v Brazílii. Nebyl uvězněn jen proto, protože mu jeho miliony umožnily najmout si ty nejlepší právníky. Ciro Gomes, středo-levicový politik, který byl čtyřikrát prezidentským kandidátem, je stíhán Bolsonarovým generálním prokurátorem za to, že prezidenta kritizoval během interview.
 16830

Jak rozhodně nedělat kulturní diplomacii

22. 3. 2021 / Karel Dolejší

Foto: Pixabay.

Státy si udržují nebo ztrácejí vliv ve světě těmi nejroztodivnějšími způsoby, které jdou často mimo obvyklé institucionální kanály. Zpěvačka Anna Maria Jopek zřejmě pro propagaci Polska v zahraničí alespoň před pandemií dělala více, než celé ministerstvo zahraničí dohromady. - Anebo se mimoinstitucionální sdělení může naopak naprosto nepovést. Jako třeba když svět místo o kvalitě fotbalu v ČR (potažmo o příčinách toho, proč Glasgow Rangers odehráli poslední pohárový zápas jako prasata) debatuje otázku, jak je možné, že se Češi neumějí chovat.

 16831

Další výročí stoupence míru

22. 3. 2021 / Pavlína Antošová

Foto: Král Jiří a královna Johana

V loňském roce (přesně 23. dubna 2020) uplynulo 600 let od narození Jiřího z Poděbrad. Už 22. března 2021 bychom neměli přejít ani 550 let od smrti tohoto „krále dvojího lidu." Ze třetí čtvrtiny 15. století neuškodí připomenout dva mezinárodní počiny českého královského páru – a odlišit je od sebe, protože vznikly za dvojím různým účelem.
27792

Původ a smysl karteziánské posedlosti jistotou

22. 3. 2021 / Boris Cvek

Hledání jistoty je v dějinách západní filozofie spojeno se jménem René Descartes. Karteziánský sklon k metodě a důkladnosti bývá dokonce občas považován za jakousi charakteristiku moderního ducha Francie a nejen Francie. K tomu bych poznamenal, že Francie má i svého Michela de Montaigne nebo Francoise de La Rochefoucauld, kteří představují úplně jiný typ myšlení, ba nejspíše mnohem modernější, než je karteziánství.
 16478

Bidenova vláda má v rukou klíč k plošné globální vakcinaci

22. 3. 2021 / Daniel Veselý

Existence duševního vlastnictví, jež farmaceutickým společnostem poskytuje kontrolu nad výrobou a distribucí vakcín – a to nejen proti covidu, – má jako každé kontroverzní a ožehavé téma své příznivce i odpůrce. Pokud však na misku pomyslných vah rozložíme všechna pro a proti, zjistíme, že uvolnění nebo zrušení patentů k vakcínám dalece převyšuje námitky jejich stoupenců. A klíč k tomuto opatření nyní v rukou drží Bidenův Bílý dům.

Naděje ještě neumřela

22. 3. 2021 / Jan Sláma

 

„Tak zítra zase znovu,“ povídala manželka. No jo, zase nás čeká změna času. A nebudu vstávat, rozhodl jsem se. Nenechám se kujonýrovat. Já si to mohu dovolit. Do práce už nemusím, a tak je mi to jedno.

 16835

Armáda v Myanmaru likviduje vesnice

22. 3. 2021

Po nedávném vojenském puči v Myanmaru se postavilo celé obyvatelstvo země proti brutálním diktátorům. Konají se stále rozsáhlé demonstrace, do kterých policie a armáda střílí ostrými náboji a usmrtila už množství osob. Celá země je ochromena generální stávkou.

Mezinárodní společenství nereaguje. Tomu je jedno, že se v jedné zemi světa protiprávně zmocnila vlády skupina vrahů a kriminálního a masově terorizují a vraždí obyvatelstvo.

Fabiano Golgo píše: Toto je zpráva, kterou jsem obdržel od Theina T., s nímž jsme hovořili na začátku vojenského puče v Myanmaru. Jeho vesnice s jedním tisícem obyvatel byla armádou vypleněna. Vojáci obyvatelům odebrali potraviny, vynnali je do lesů, zatkli ty, kdo zůstali, zničili jejich příbytky a šířili teror. Myanmarská armáda je kriminální a brutální.

"Má vesnice je velká vesnice s asi jedním tisícem obyvatel. Vojenská diktatura ničí příbytky a konfiskuje veškerou rýži a potraviny ve vesnici. Nyní ve vesnici už není nikdo, všichni vesničané včetně mé rodiny z vesnice uprchli. Armáda zatkla ty, kdo ve vesnici zůstali. Velmi se bojím o svou rodinu a o vesničany. Vůbec nevím, co mám teď dělat."
 16622

Hospodaření OSBL za únor 2021

6. 3. 2021

V únoru 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 658,19 výdaje byly  87 731,50  Kč. Zůstatek ke konci února byl 48 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci únoru 2021.   Počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
18891