Glasgowští občané překazili pokus o deportaci spoluobčanů Johnsonovou fašistickou imigrační službou

13. 5. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 7 minutVideo: Ema Čulík

Ve čtvrtek 13. května, v den nejposvátnějšího muslimského svátku Eid na závěr ramadánu a zároveň také v den, kdy byla skotská premiérka Nicola Sturgeonová slavnostně po úspěšných volbách znovu uváděna v edinburském parlamentě do úřadu, se pokusila fašistická Johnsonova imigrační služba a sprostý podraz - pokusila se v glasgowské čtvrti Pollokshields zatknout a deportovat občany.

Skotská vláda bohužel nemá žádné pravomoci nad britskou imigrační politikou, tu vykonává Londýn, ultrapravičák Boris Johnson a jeho primitivní, fašistická, nelidská ministryně vnitra Priti Patel (která měla před nedávnem být vyhozena z funkce, protože tvrdě šikanovala své podřízené. Johnson ji nevyhodil, na místo toho na protest rezignoval činitel jeho vlády pro etiku. Předchozí premiérka Theresa May Patelovou ze své vlády vyhodila, protože Patelová se vydala tajně dělat vlastní zahraniční politiku do Izraele, aniž by o tom kohokoliv v anglické vládě informovala. Johnson ji znovu najal, protože potřebuje vedle sebe ve vládě primitivy, aby mu nikdo nemohl konkurovat).

Skotská vláda na rozdíl od londýnské imigranty do Skotska vítá. Kdo ve Skotsku žije, je podle skotských úřadů Skot. Skotsko chce, aby se do této země stěhovali imigranti.  Je to tolerantní multikulturní společnost. V předvolební kampani používají skotští nacionalisté imigranty z mnoha zemí světa, v předvolebních videích i Čechy, žijící ve Skotsku. Bezprecedentně dala skotská vláda v právě proběhnuvších volbách volební právo všem cizincům, žijícím ve Skotsku, včetně uprchlíků a žadatelů o azyl. Uprchlíci ze  Sýrie plakali - v žádné zemi světa dosud neměli možnost účastnit se demokratických voleb.

Proti podrazáckému pokusu o deportaci se premiérka Sturgeonová ostře vymezila:

 17126

Británie po brexitu vězní a deportuje přijíždějící občany EU

13. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

"Ta česká dívka byla naprosto zoufalá," řekla Eugenie, která během části svěho čtyřiadvacetihodinového věznění plakala. "Jako já, i ona věděla, že nemůžeme hned začít pracovat, ale měla informace, že smíte hledat v Británii zaměstnání a vrátit se pak do Británie po získání pracovního víza. Když nabídla, že si koupí letenku na let zpět do Prahy, řekli jí ne - že jí budou deportovat do Mexika."


Občané z Evropské unie, kteří přijíždějí do Británie na pohovor pro možné zaměstnání, jsou zatýkáni imigračními úředníky, vězněni v detenčních střediscích a deportováni, navzdory předpisům britského ministerstva vnitra, že osoby, které nemají vízum do Británie, smějí přijet do země na pohovor o možném zaměstnání.

Zmatek ohledně toho, zda občané Evropské unie smějí žádat v Británii o zaměstnání a poté, co po úspěšném pohovoru mohou zažádat o pracovní vízum, vede k rostoucímu počtu zatýkání Evropanů. V jiných případech porušují občané EU britské pobrexitové předpisy, které jim zakazují chodit do britských firem na neplacené pracovní stáže.

 17129

Násilí v Izraeli zřejmě navzdory původním předpokladům udrží Netanjahua u moci

13. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Benjamin Netanjahu měl v Izraeli velký problém utvořit novou vládu. Namísto toho se připravovala vláda vedené Jairem Lapidem, šéfem strany Yesh Atid. Svými ostře protipalestinskými výroky a podporou vyhánění Palestinců z jejich příbytků v Jeruzalémě Netanjahu vyvolal násilí a chaos, který probíhá v Izraeli nyní. Jak píše izraelský deník Haaretz, šéf strany Jamina Naftali Bennett řekl ve čtvrtek při dúvěrném jednání jeho strany s představiteli strany Likud, že "vláda změny", kdy by ve funkci premiéra Netanyahua nahradil Lapid, "nepřichází nyní v úvahu".

Bennet uvedl, že v důsledku krizového stavu ve smíšených arabsko-židovských městech by plánovaná nová Bennettova a Lapidova vláda situaci nebyla schopna zvládnout, protože je zapotřebí užívat armády a zatýkat. Řekl, že to by bylo nemožné při účasti Mansoura Abbase a jeho strany Jednotné arabské kandidátky.

Lapid se vyjádřil, že se bude snažit utvořit novou vládu bez Netanjahua i bez Benetta. "Máme poslání, sdílené poslání, vrátit tento národ zpět na správnou cestu," řekl Lapid. Zdůraznil, že nová vláda musí dodržovat zákonnost a charakterizoval násilí mezi židy a Araby jako "existenciální hrozbu" státu.

Zdá se tedy, že vyvolané násilí pomůže udržet Netanjahua ve vládě, která by jinak padla.

Zdroj v angličtině ZDE 

30738

(Ne)informování o dění v Izraeli/Palestině je jednou z nejostudnějších kapitol české žurnalistiky

13. 5. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Tuzemská novinářská obec má sice spoustu velkých slabin, nicméně zpravodajství a publicistika mapující dění v Izraeli a Palestině je snad její nejostudnější kapitolou. Česká televize a Český rozhlas (neveřejnoprávní média záměrně vynechávám) divákům a posluchačům sugerují, že aktuální kolo násilností zahájil Hamás odpalováním raket na izraelská města. Veřejnoprávní média se ani netají tím, že informace o tamním dění přebírají výhradně od izraelské strany, což je jen bezduchá stenografie oficiálních postojů Tel Avivu. A právě těmito systematickými dezinformacemi lze vysvětlit, proč obyvatelé země, která na vlastní kůži dvakrát okusila příkoří okupace, vesměs stojí při okupantovi – a naopak lají okupovaným.

Rozhovor Britských listů 388. Pro pravičáky hlasují ti nejchudší

11. 5. 2021

čas čtení < 1 minutaO roli populismu v britské i české politice po nedávných britských volbách a o možné nezávislosti Skotska mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Albín Sybera s dlouholetým obyvatelem Británie a Skotska, šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 12. května 2021.

30743

Proč se musí Česká republika stále hrbit

Zoufale nízký strop provinčního myšlení

13. 5. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


Opozice v české sněmovně chce vyvolat hlasování o nedůvěře současné vládě. Jde o gesto, které nechápe a nesouhlasí s ním mnoho politiků, kteří současnou opozici reprezentují. Podle rozhovorů, které jsem vedl s různými představiteli stran, jde takřka o polovinu reprezentace a je možné, že je to i větší podíl, pokud odečteme samotné vedení stran. S jedním z politiků jsme dumali nad tím, co vlastně - kromě zviditelnění se - může být cílem takového kroku. Odpověděl na to prezident Miloš Zeman: I v případě ztráty důvěry nechá vládu ve funkcích, do voleb 5 měsíců. To je vlastně úplně nejlepší volba, kterou by si mohl Miloš Zeman přát. Babiš bude oslaben a plně v rukou prezidenta, který, s perspektivou přicházejících voleb a potřeby Babiše zůstat u moci, bude diktovat podmínky, aniž by se musel namáhat s hledáním nepravděpodobného kandidáta na úřednické místo. Pokud se to tedy povede (a je možné, že tomu pan prezident pomůže skrze KSČM a SPD), budeme sledovat schlíplou opozici, která odvolala neodvolatelnou vládu, kterak bezradně krčí rameny a nad krystalicky Pyrrhovým vítězstvím. 

Zachrání komunisté šéfa BIS?

13. 5. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Mám rád paradoxy, ukazující složitost nejen politické reality. K jednomu takovému mne vede rozhodnutí koalice pirátů a STAN podpořit hlasování o nedůvěře vládě.

Ještě nedávno se totiž zdálo, že tato koalice se především chce vyhnout riziku ovládnutí exekutivy prezidentem Zemanem, a to i za cenu dovládnutí této otřesné vlády do řádných voleb do Sněmovny na podzim. Nyní je všechno jinak.

 16518

Průběžné zpravodajství:

Koronavirové pandemii se dalo zabránit, konstatuje sžíravá analýza Světové zdravotnické organizace. V ČR zemřelo dalších 38 osob

13. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Ve středu 12.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1261 denních nákaz.   V ČR do 12.5.  zemřelo  29 825 lidí, to je nárůst o 38 mrtvých.  V nemocnicích je 1697 osob.Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 649 947 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 82 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 200 na 100 000 (v Británii je to nyní 21,6 nákaz na 100 000).

Ve středu 12. 5. bylo v ČR očkováno 81 833 osob, ukončeno bylo očkování u jen 8375 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 815 422 lidí, druhou dávkou 1 065 694 osob.


- Indie zaznamenala 362 727 denních nákaz a 4120 úmrtí. Celkový počet mrtvých v Indii je 258 317.

- Koronavirové pandemii se dalo zabránit, konstatuje sžíravá analýza Světové zdravotnické organizace. Proti pandemii v lednu/únoru 2020 efektivně zasáhly jen východoasijské země, které měly zkušenost s epidemií SARS, evropské země a americké kontinenty varování ignorovaly až do doby, kdy se začaly plnit jejich jednotky intenzivní péče, když už bylo pozdě. Neexistuje efektivní koordinovaný globální systém, který by dokázal rychle zabránit pandemiím.

- Britští vládní zdravotníci budou jednat o nebezpečí indické varianty, která se šíří daleko více než britská varianta. Počet nákaz indickou variantou se v Británii za týden ztrojnásobil.

Izrael provedl stovky leteckých úderů, Hamas odpálil tisíc raket

13. 5. 2021

čas čtení 4 minutyAktualizace, čtvrtek ráno: Izraelská armáda připravuje plán pro možnou pozemní operaci v Gaze. Dál provádí brutální leteckou ofenzívu proti Gaze, Hamas dál odpaluje rakety do Izraele. Rasistické davy ultrapravicových Izraelců mezitím útočí na Palestince a vyvolávají obrovský chaos, nevídaný za mnoho let. V noci ze středy na čtvrtek vyšly do ulic ultrapravicové židovské skupiny a pronásledují Palestince, zatímco Palestinci se střetávají s policií. Přicházejí zprávy i o pokusech o střelbu. Plány na pozemní ofenzívu v Gaze budou předloženy izraelské vládě později ve čtvrtek. Izrael je na hraně ztráty kontroly nad svými smíšenými městy. Většina leteckého provozu směřujícího do Izraele byla odkloněna nebo zrušena. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu apeloval na židy i na Araby, aby na sebe přestali útočit: "Je mi jedno, že zuříte. Nemůžete brát zákon do svých rukou."

V Gaze bylo usmrceno nejméně 67 lidí včetně 16 dětí. Sedm lidí bylo usmrceno v Izraeli, včetně jednoho pětiletého chlapce. ZDE 

* * *

Izraelské letecké údery zasahovaly Gazu ve středu děsivou silou. Je to, říká, izraelská armáda, signál Hamasu, extremistické organizaci, která tam vládne. Zničeny byly dva obytné bloky. Izrael jejich obyvatele předem varoval, avšak při jiných leteckých úderech, jak činitelé Hamasu, tak děti byli usmrceni. Je to nejhorší násilí za posledních sedm let. Pracovníci Červeného půlměsíce odvezli mrtvoly tří civilistů, usmrcených v automobilu, zasaženém ve středu ráno.

Muž na ulici: "Co k tomu říct. Je to zločin. Byli to civilisté. Žena a její děti. Holička a majitelka obchodu."

Izraelský obranný systém Iron Dome likviduje většinu přilétajících raket, které odpálil Hamas a další extremistické organizace do Izraele. Ale některé proniknou.

 17123

Nechceme zemřít pod troskami vlastního domu

13. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

Chci, aby lidi ve světě věděli, že my tady v Gaze nejsme kamení.


Moderátorka: Co se děje tam, kde v Gaze bydlíte?

Mosab Abu Toha, spisovatel a básník: Mluvčí vojenského křídla Hamasu varoval Izrael, že jestliže nepřestane útočit na civilisty v Jeruzalémě, zejména v oblasti Šejch Džerach, a jestliže je nepřestane vyhánět z jejich příbytků, frakce odporu zorganizuje odvetu. Odpálili raketu na izraelský vojenský džíp na hranici Gazy. Při tomu útoku jeden z dvou vojáků zahynul. Ale to, co odvetou udělal Izrael, je, že začal bombardovat Bet Hanún. Na severu pásma Gaza. Blízko místa, kde bydlím. Při tom izraelském útoku bylo usmrceno devět lidí. Šest z nich byly děti. A když už mluvíme o dětech, těsně před tímto rozhovorem byly zabity další dvě děti.

Moderátorka: Když slyšíte, že Izrael tvrdí, že se zaměřuje na činitele Hamasu, jak na to reagujete?

 17124

Prohlášení patriarchů a předáků jeruzalémských církví týkající se násilí v Jeruzalémě

13. 5. 2021

čas čtení 1 minuta


My patriarchové a vedoucí jeruzalémských církví jsme hluboce sklíčeni a znepokojeni nedávnými násilnými událostmi ve východním Jeruzalémě. Ty, které se týkají vývoje, ať už v mešitě Al Aqsa nebo v šejku Jarrah, porušují posvátnost obyvatel Jeruzaléma a Jeruzaléma jako města míru. Akce ohrožující bezpečnost věřících a důstojnost Palestinců, kteří jsou vystěhováváni, jsou nepřijatelné.

Zvláštní charakter Jeruzaléma, Svatého města, se stávajícím statusem quo nutí všechny strany k zachování již tak citlivé situace ve Svatém městě Jeruzalémě. Rostoucí napětí, podporované zejména pravicovými radikálními skupinami, ohrožuje již tak křehkou realitu v Jeruzalémě a okolí.

Vyzýváme mezinárodní společenství a všechny lidi dobré vůle, aby zasáhli za účelem ukončení těchto provokativních akcí a aby se i nadále modlili za mír v Jeruzalémě.

Patriarchové a vedoucí jeruzalémských církví

20660

HOMELESS TALES

Lidé, co k nám chodí, nemají jména

13. 5. 2021 / Vojtěch Landa

čas čtení 2 minuty

Od prosince až do května jsem pracoval jako zimní výpomoc v Armádě spásy. Jak se vše seběhlo? Když jsem na podzim roku 2020 kvůli covidu přišel o místo, hledal jsem v podstatě jakoukoliv práci, abych se uživil. Byl jsem však rád, že nakonec vyšla právě tato pracovní nabídka, protože je pro mě důležité, aby mi práce připadala smysluplná. Netušil jsem však, zda jako tzv. bílý límeček zvládnu tuto psychicky velmi náročnou práci. I proto jsem se rozhodl své zkušenosti zaznamenat a v tomto roce bych rád své minipovídky vydal knižně. Vy si zatím některé z nich můžete přečíst na stránkách Britských listů.

První ze série příběhů lidí bez domova, které autor sepsal na základě své osobní pracovní zkušenosti.

30742

Ideologická stanoviska jako analýza dezinformací?

13. 5. 2021 / Jana Feiglová

čas čtení 10 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Přestože se v současnosti ve všech seriózních debatách a pořadech vyžaduje po osobách, které hovoří z pozice autority, doložit odbornost, je s podivem, že po internetových skupinkách, které se rozhodly pro ostatní uživatele analyzovat dezinformace a mapovat dezinformační weby, se nic podobného nežádá. Hlavně nyní, v době pandemie, se odbornost osob a týmů začala velmi vyžadovat (například ne každý lékař se může erudovaně vyjadřovat k epidemiologické situaci). Pro jednotlivé obory lidské činnosti a zájmu je dnes doložení vysokoškolské specializace, odborné praxe, publikační činnosti v impaktovaných časopisech a obecné erudice, v podstatě striktní povinností. Bez profilu specialisty v oboru, který daná osoba komentuje, ji dnes nikdo příčetný nebere vážně, případně taková osoba nemůže vybočit z mantinelů osobního názoru.

 16766

Bidenův kabinet v OSN blokuje úsilí o příměří mezi Izraelem a Hamásem

13. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

Bidenova administrativa blokuje zveřejnění prohlášení Rady bezpečnosti OSN, které volá po okamžitém příměří mezi Izraelem a Hamásem, zatímco Izrael pokračuje ve zničujících náletech na okupované Pásmo Gazy. Izraelské nálety ke středečnímu večeru podle zdravotníků v Gaze usmrtily 65 osob včetně 16 dětí. Na izraelské straně hlásí sedm obětí.

Podle agentury Reuters, která citovala anonymní diplomaty a zdroje obeznámené se strategií Bidenovy vlády, USA zdržují snahy RB OSN o vydání veřejného stanoviska týkajícího se eskalujících bojů mezi Izraelem a Hamásem, protože by mohly poškodit zákulisní jednání o ukončení násilí, píše Jake Johnson na webu commondreams.org.

29481

Co kdyby Izraelci o Velikonocích zaútočili na baziliku sv. Petra?

13. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

Takhle muslimové vnímají útok izraelské armády v jeruzalémské mešitě Al Aksá. Jedná se o velice pobuřující čin namířený proti Palestincům žijícím ve východním Jeruzalémě. Izraelští vojáci opakovaně zaútočili na věřící v mešitě Al Aksá, která představuje posvátné místo pro 1,8 miliardy muslimů – čtvrtinu lidské populace, informuje Juan Cole.

 16478

AP: Bidenova vláda v přeplněných zařízeních zadržuje 21 000 dětských migrantů

13. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Associated Press informuje, že Bidenova administrativa v současnosti zadržuje více než 20 tisíc dětských migrantů bez doprovodu, včetně batolat. Děti se nacházejí ve více než 200 zařízeních, kde neexistuje žádný dohled. V nejméně pěti z těchto takzvaných útulcích je zadržováno více než tisíc dětí, které zde pobývají v extrémně stísněných podmínkách.

Některá z těchto zařízení spravují kontraktoři, kteří čelí žalobám a obviněním z fyzického a sexuálního zneužívání. Bidenova administrativa rovněž využívá zhruba dvanáct budov, které k takové činnosti nemají povolení. V některých případech se jedná o bývalé vojenské objekty.

Lidskoprávní aktivisté a advokáti mají velké starosti o zdraví a bezpečnost dětí, které jsou čas od času zadrženy, aniž by jejich rodiče věděli, kde se nacházejí. Počet dětských migrantů zadržovaných Bidenovým kabinetem se v průběhu uplynulých dvou měsíců více než zdvojnásobil, zatímco žadatelé o azyl i nadále prchají před extrémní chudobou, násilím a dopady klimatické krize, tedy problémy, které prohloubila zahraniční americká politika ve Střední Americe, Karibiku a dalších regionech.

 

Celý text v angličtině ZDE

 17122

Jan Egeland: Jsme v Izraeli pět minut od totální, krvavé a nezvratitelné války

12. 5. 2021

čas čtení 5 minut


Jeden můj kolega musel utéci se svou těhotnou manželkou a dítětem, protože byt v domě vedle byl včera večer zasažen izraelskou raketou. My máme v Gaze více než stovku pracovníků. Utíkají nyní, aby si zachránili holé životy.Jan Egeland, generální tajemník Norské rady pro uprchlíky. Byl jedním z hlavních vyjednavačů mezi Izraelci a Palestinci v Oslo před třiceti lety:

Eskalující násilí mezi Palestinci a Izraelci, k němuž dochází teď, znamená, že jsme pět minut před vznikem absolutní, děsivé, krvavé a nevratné války. Jinak se na to nedá dívat. Opakované letecké údery nyní proti Gaze, rakety odpalované proti civilním oblastem v Izraeli, a násilí proti demonstrantům, diskriminace proti právům Palestinců na bydlení ve východním Jeruzalémě, to je jediný circulus viciosus, začarovaný kruh, který vede k něčemu, co bude nezvratitelné. A izraelské politické vedení a vedení Hamasu a Džihádu musejí pochopit, že si nyní zahrávají s životy svých dětí na obou stranách.

 17121

Bolsonarova genocida brazilských Indiánů běží na plné obrátky

12. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 

Tuto fotografii bylo třeba propašovat. Byla pořízena 17. dubna, ale fotograf uvedl, že se nyní skrývá, aby se nestal obětí násilných stoupenců genocidní vlády křesťanského fundamentalistického autokratického prezidenta Jaira Bolsonara, který trestá každého, kdo se odváží pokusit se bránit domorodé Indiány v Brazílii nebo zachování amazonského deštného pralesa. Této dívce je 8 let a váží 12 kilogramů.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Třicet lidí zahynulo a Netanyahu chce zintenzivnit bombardování Gazy

12. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Po úterku zuřivých vzájemných útoků zemřelo 28 Palestinců a 2 izraelské ženy


;

Benjamin Netanyahu se zapřísáhl, že zintenzivní vojenské údery proti Gaze po úterku zuřivých konfrontací, při nichž zahynulo 30 lidí, poté, co izraelská letadla bombardovala Gazu a palestinští extremisté odpalovali rakety do Izraele.

Na palestinské starně zemřelo 28 osob, včetně 10 dětí. V Izraeli zahynuly dvě ženy.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Eskalace na Blízkém Východě – o čem se nepíše a nemluví

12. 5. 2021 / Jan Darmovzal

čas čtení 8 minut

 

Aktuální dění v Izraeli je velmi znepokojivé a nemůže potěšit snad vůbec nikoho tedy kromě mainstreamových médií, která tradičně odvádí skvělou práci v prezentování celého děje tak, aby byl neobjektivní, zaujatý a pro nynější konzumní společnost „stravitelný“. Hlavní zpravodaj ČT na Blízkém Východě David Borek se zápalem popisuje, jak mu nad hlavou lítají rakety Kassám, jak po celou dobu cesty z Aškelonu do Tel Avivu musí být opatrný a co každou chvíli vyhledávat přírodní úkryty, aby se jeho konvoj vyhnul ostřelování těch krvežíznivých teroristů z Hamásu a Palestinského Islámského Džihádu (PIJ) a jak vlastně na centrální Izrael „prší“ rakety, které se zde více než 7 let neukázaly.


Ano, i tak lze shrnout tradiční popis reálií za uplynulý den, který je ovšem neúplný a z nějakého nepochopitelného důvodu začíná uprostřed, protože se vlastně hodí říct jenom část toho co se opravdu děje a tu druhou část (mnohem důležitější) v tichosti zamést pod koberec a vůbec se o ní nezmiňovat.

Proto se pokusím vzít věci objektivně a v takové souslednosti jak se opravdu staly, aby si i neinformovaný čtenář mohl udělat vlastní názor na aktuální situaci a nemusel být závislý na mainstreamových médiích, které ve velké míře prezentují institucionální a korporátní zájmy ve společnosti, nikoliv pravdu, objektivitu a nezávislost.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Nerozvolňujte karanténu, hrozí indická varianta, varují britští experti. V ČR zemřelo na covid dalších 38 osob

12. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

 

V úterý 11.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1673 denních nákaz, to je nárůst od předchozího dne o 141 nákaz   V ČR do 11.5.  zemřelo  29 787 lidí, to je nárůst o  38 mrtvých.  V nemocnicích je 1796 osob.Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 648 667 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 88 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 211 na 100 000 (v Británii je to nyní 21,3 nákaz na 100 000).

V úterý 11. 5. bylo v ČR očkováno 77 615 osob, ukončeno bylo očkování u jen 8368 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 738 433 lidí, druhou dávkou 1 058 360 osob.


- Vysoce nakažlivá indická varianta B.1.617.2 je nyní v severozápadní Anglii druhá nejběžnější varianta koronaviru. Britští experti varují, že to zpochybňuje plán britské vlády na rozvolnění karantény, k němuž by mělo dojít 17.5. Není jasné, do jaké míry se varianta B.1.617.2 dokáže vyhnout vakcínám. 7. května bylo v Británii 1393 nákaz indické varianty B.1.617.2.

- Američanům jsou nabízeny cesty taxíkem zadarmo na očkování.

30650

Čas na nové ministry: ANO, už zase

12. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Relativně nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger utajil příjmy ve výši desítek milionů za "kosmetické služby", které takto ze zákona vykázat nesmí. Kromě toho si ještě nechal pro sebe rozsáhlé vlastnictví nemovitostí. - A relativně čerstvý ministr zahraničí Jakub Kulhánek zase pověřil velvyslance Pivoňku účastí na putinské demonstraci síly na Rudém náměstí. - Suma sumárum, nejvyšší čas personální obsazení obou ministerstev znova obměnit.

 17121

Bolsonaro's native Indian genocide is at full speed

12. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

 

This photo had to be smuggled out. It was taken on 17th  April, 2021, but the photographer said he is now in hiding to avoid being targeted by the violent fans of the genocidal government of Christian fundamentalist autocratic president Jair Bolsonaro, who has been punishing anyone who dares to try to defend the native Indians of Brazil or the Amazonian rainforest's preservation. She is 8 years old and weighs 12 kilos.

30689

Koronavirus: Nová vakcína blokuje COVID-19, jeho varianty i další koronaviry

12. 5. 2021

čas čtení 1 minuta


Potenciální vakcína vyvinutá výzkumníky Duke Human Vaccine Institute se ukázala efektivní při ochraně opic a myší před řadou koronavirových infekcí - včetně viru SARS-CoV-2 a originálního SARS-CoV-1 a spřízněných netopýřích koronavirů, které by potenciálně mohly způsobit další pandemie. Informuje o tom článek v časopise Nature.

 16447

Nový nástroj umožňuje rapidní analýzu koronavirových sekvencí a sledování variant

12. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

Pandemie vyvolala průzkum genomu virů v bezprecedentním rozsahu. Vědci po celém světě využívají genového sekvenování ke sledování nových mutací viru SARS-CoV-2. Rychlá akumulace sekvencí genomu představuje nové příležitosti pro sledování globální i lokální dynamiky přenosu, nicméně analýza takového množství dat je náročná, konstatují autoři článku v časopise Nature Genetics.

Mezitím v Absurdistánu 175:

Boje o náměstí

11. 5. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut


Kromě lovců jsou v tomto seriálu často zmiňovány polské Státní lesy. Tato zvláštní organizace je obvyklou kombinací státní instituce pověřené správou veřejného majetku (tj. lesů) jménem občanů zároveň a soukromou firmou, která vydělává peníze exploatací svého majetku. A pokud tomu nevěříte, stačí se podívat na to, co se děje v údolí Kladska, kde Státní lesy odepřely Polské společnosti pro turistiku (PTTK) právo přesměrovat dvě značené stezky poblíž horské ubytovny Jagodna, pokud si PTTK od nich ten les nepronajme.

Rozhovor Britských listů 387. Afroameričané české společnosti jsou Romové

7. 5. 2021

čas čtení 1 minutaNovinářka Apolena Rychlíková byla nominována na European Press Prize, za článek, který organizátorům této ceny poslal server Alarm. Rychlíková v něm poukazuje na pokrytectví záporného postoje mnoha Čechů vůči hnutí Black Lives Matter s tím, že Afroameričany v ČR jsou Romové, kteří tam žijí v otřesně utlačitelských podmínkách. V souvislosti s nominací Apoleny Rychlíkové na tuto cenu s ní hovoří Jan Čulík o nejrůznějších aspektech novinářské práce v dnešní České republice. Hovoříme všichni v podstatě jen k už přesvědčeným? A nejsou na české politické, hospodářské a sociální scéně daleko důležitější věci než žabomyší válka ohledně Jana Hamáčka? A selhala v tomto případě jako obvykle nejen celá česká státní infrastruktura, ale i novinářská obec? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. května 2021.29719

Násilnosti na Chrámové hoře ve světle etnické čistky ve východním Jeruzalémě

Represe a násilí v okupované Palestině skončí teprve tehdy, až budeme věci nazývat pravým jménem

11. 5. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Foto: Daniel Veselý

České, potažmo zahraniční sdělovací prostředky dlouhá léta rámcovaly dění v Izraeli/Palestině jako tzv. izraelsko-palestinský konflikt – jako kdyby šlo o svár rovnocenných stran, kde jedna nemá co vyčítat druhé. Tento zavádějící narativ se podle mého skromného odhadu časem nenávratně opustí; vždyť totéž požaduje i přední lidskoprávní organizace Human Rights Watch, jež Izrael nedávno obvinila z praktikování apartheidu. Koneckonců dlouhodobou smířlivost médií vůči pachateli bezpráví sídlícímu v Tel Avivu lze vnímat jako jeden z hlavních pilířů beztrestnosti pachatelů a diskriminace obětí.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Světová zdravotnická organizace: Indická varianta ohrožuje svět. V ČR zemřelo na covid dalších 38 osob

11. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

 

V pondělí 10.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1532 denních nákaz.   V ČR do 10.5.  zemřelo  29 749 lidí, to je nárůst o  38 mrtvých.  V nemocnicích je 1884 osob, to je nárůst o 65 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 646 981 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 95 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 226 na 100 000 (v Británii je to nyní 21,1 nákaz na 100 000).

V podnělí 10. 5. bylo v ČR očkováno 73 998 osob, ukončeno bylo očkování u jen 6857 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 665 792 lidí, druhou dávkou 1 048 939 osob.

- Indická varianta koronaviru je zřejmě nakažlivější, varuje Světová zdravotnická organizace.

- Firma Pfizer schválila vakcínu pro dvanáctileté až patnáctileté Ameriřčany v krizových případech.

- V Indii se u pacientů nakažených covidem objevuje vzácná černá houba v mozku jménem mucormykóza. Indické ministerstvo zdravotnictví už zaznamenalo 300 případů. Je to velmi vážné onemocnění, má vysokou úmrtnost a je proti ní zapotřebí chirurgického zákroku a množství léků, konstatoval expert Světové zdravotnické organizce profesor Peter Collignon. Covid vytváří podmínky pro nákazu touto houbou především u diabetiků. Přiznaky jsou zčervenání obličeje kolem nosu a očí, horečka, bolest hlavy, vykašlávání krve, černá hmota tekoucí z nosi, bolest na jedné straně hlavy, černé zbarvení nosu, bolest zubů, zhoršení zraku.  ZDE 

30655

Sputnik, jedem!

11. 5. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 15 minut


Kreml. jaro 2020

Chlapci-bohatýři budeme opět a zas první, zvolal ze svého bunkru Bunkr Putinič. Vyslal tedy bohatýry-hackery, aby bohatýrům-vědcům trochu pomohli. Taková mírná pomoc se vždy hodí. Není nad čestný souboj. Porazili jsme kdysi naše nacistické přátele, tak porazíme i naše čínské komunistické učně. Vymyslíme (zkopírujeme, nakoukneme na) vakcínu na virus z netopýra. Budeme vyvážet vakcínu ve velkém. Do každé rodiny, šarže z naší ruské Rodiny. Poslal tedy Bunkr Putinič na jaře loňského roku jednotku fajnych kozích medvědů do datové ciziny, aby jako kdysi Petr Veliký zjistili, jak se vědcům v cizině daří a jestli nepotřebují s výzkumem vakcín pomoci. Každá pomoc se přeci hodí. Bratrskou ruku soudruhům imperialistickým vědcům tajně nabídli i kluci z Pandí tlapky.

Vědci zanechali své rozpracované projekty na teleportaci, telepatii či teleputinizaci a okamžitě vrhli všechny síly na výzkum vakcín. Kdo nebude plnit zadání, tak alou budovat BAM, když se Bunkr rozhodl napodobit Stalina. 

 17095

Jako Hamáček na báni

11. 5. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Mně je ČSSD s nástupem pánů Haška a Urbana stále méně sympatická, ale o ČSSD psát už ani nechci, to je marnost. Chci psát o případu Hamáček tak, jak by mi to mohlo dávat smysl. Považuji za jisté, že pan ministr vnitra v době, kdy už věděl o zapojení GRU do výbuchů ve Vrběticích, chtěl jet do Moskvy. S největší pravděpodobností to nebyl krycí manévr, jak to pan ministr po veřejném vypuknutí aféry interpretoval.

 17119

Orbanizace Slovinska

11. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut


V roce 2003 jsem byl pozván do jedné kanceláře bez identifikace u dveří. Byla umístěna v zelené budově v Bozděchově 7, hned u stanice metra Anděl. Mladý zrzavý muž stylu playboye mě pozval do své velké kanceláře. Popadl ze svého  stolu  s počítačem hromadu časopisů a náhle je přede mnou vyložill přes dlouhý konferenční stůl. „Vlastním všechny tyhle časopisy. Jsou to sračky.  Dokážeš je zachránit?“

Zmateně jsem si povšiml, že ty časopisy jsou mimo jiné tradiční a známé tituly Mateřídouška, Ohníček, Věda a technika a mládeži, Ikarie, Maminka. Těchto 11 časopisů patřilo společnosti Mladá fronta, a.s. Tím mužem byl Frantíšek Savov, neprohlášený vlastník těchto titulů a stejnojmenného vydavatelství knih. Brzy se také ukázalo, že vlastní Europrint, tiskárnu umístěnou ve stejné budově, která sloužila jako skutečné sídlo této slavné značky, o které si většina lidí neuvědomovala, že není spojena s novinami Mf Dnes. Ten deník  byly v roce 1990 zprivatizován v kontroverzní transakci, kterou mnozí považují za první čin „tunelování“, kteréžto slovo je českým příspěvkem ke slovníku korupce.

Zabraňte Izraeli v hraní s ohněm ukončením jeho beztrestnosti

11. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

Prohlášení Hassana Albalawiho, palestinského diplomata v Bruselu.Již několik týdnů izraelská okupační armáda, osadníci, fašistické a rasistické gangy izraelských rasistů zintenzivňují útoky proti palestinskému obyvatelstvu okupovaného Jeruzaléma: uvalili zákaz přístupu do starého města Jeruzaléma a na svatá místa v tomto měsíci ramadánu, odehrávají se provokace a neustálé útoky ze strany osadníků, dochází k výzvám k vraždění ... Desítky palestinských obyvatel čtvrti Sheikh Jarrah jsou zároveň ohroženy bezprostředním vystěhováním ze svých domovů, několik rodin ve čtvrti Silwan vidělo zničení svých domovů, zatímco palestinské rodiny v Jeruzalémě čelí stovkám dalších hrozeb ničení svých domovů.

Už několik dní je přítomna okupační armáda na esplanádě mešity, když se tam shromáždily desítky tisíc věřících, což způsobilo paniku. Palestinský červený půlměsíc hlásí stovky poranění hlavy v důsledku střelby pogumovanými kovovými kulkami.

 
 

 

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: 47 milionů žen se v důsledku pandemie propadne do extremní chudoby. V ČR zemřelo dalších 44 osob, v Británii jedna

10. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

V neděli 9.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 381 denních nákaz (o víkendech registrace nefunguje, zdravotníci jedou na chatu).   V ČR do 9.5.  zemřelo  29 711 lidí, to je nárůst o 44 mrtvých.  V nemocnicích je 1819 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 645 448 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 101 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 235 na 100 000 (v Británii je to nyní 21,1 nákaz na 100 000).

V neděli 9. 5. bylo v ČR očkováno jen 24 819 osob, ukončeno bylo očkování u jen 1140  osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 596 197 lidí, druhou dávkou 1 043 386 osob. 


 16478

Koronavirus: Očkování v USA výrazně snižuje počet nákaz i úmrtí

10. 5. 2021

čas čtení 2 minuty


Spojené státy se blíží bodu obratu, vzhledem k tomu, že očkování proti covidu výrazně snižuje míru infekcí a počet hospitalizací. Blíží se proto možnost rozvolnit postupně karanténní opatření, tvrdily v neděli v USA hlavní osobnosti aktivní v boji proti pandemii.

58 procent Američanů bylo očkováno alespoň jednou vakcínou a asi 113 milionů Američanů bylo už očkováno oběma vakcínami. USA zřejmě úspěšně splní plán Joea Bidena proočkovat alespoň jednou vakcínou do amerického státního svátku dne 4. července nejméně 70 procent Američanů.

 16740

Proč má konflikt s Kremlem třídní rozměr

10. 5. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut


Události okolo informací o zapojení agentů GRU do exploze muničního skladu ve Vrběticích jsou vyobrazovány především v politické a národnostní rovině. Méně čteme o mocenských mechanismech, které drží Putinův režim u moci a možná ještě méně o povaze mocenských mechanismů v České republice, které z této země činí snadný terč oligarchické sítě, která si podmanila současný ruský stát.

Rozhovor Britských listů 386. Přijďte žít a pracovat na Jesenicko

5. 5. 2021

čas čtení 1 minutaNení jediná možná existence v České republice jenom v Praze, Kamil Kavka, tvůrce platformy PositivJE, se vrátil po téměř patnácti letech života v Praze do Jesenicka a není sám. Jeho platforma chce připravovat lidi z regionů, aby se po zkušenostech v centru vrátili do míst svého původu v regionech. Vždyť nám koronavirová krize ukázala, že není nutné pracovat jen ve velkém městě. Mimochodem to povede i k poklesu cen nemovitostí ve velkoměstech a k nárůstu cen nemovitostí na venkově. S Kamilem Kavkou mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 5. května 2021. 

 17117

Brazilské město použité jako laboratorní krysa pro testy vakcíny SinoVac zaznamenalo pokles úmrtnosti a návrat života k normálu

10. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Foto: Serrana

Město se 45 000 obyvateli, zvané Serrana, asi 500 km od Rio de Janeiro, bylo za poslední tři měsíce využíváno jako laboratoř pro jedinečný experiment: mezi únorem a dubnem tam očkovali  téměř všechny dospělé osoby  vakcínou SinoVac proti Covidu-19 v rámci experimentu s názvem Projekt S. Peking poskytl vakcíny pro tuto studii zadarmo. Vzhledem k tomu, že pandemie byla v Číně převážně zvládnuta, hledala čínská diktátorská vláda místo, kde by mohla otestovat své vakcíny, a Brazílie byla pro to se svou chaotickou situací ideální.

Rozhovor Britských listů 385. Nikdo dnes neví, co je pokrok

30. 4. 2021

čas čtení 1 minutaPři příležitosti Svátku práce hovoří Bohumil Kartous s bývalým předsedou vlády České republiky Vladimírem Špidlou o tom, zda může přežít sociální demokracie v Česku a v Evropě obecně. Vladimír Špidla přináší v tomto rozhovoru celou řadu brilantních postřehů o krizi politické reprezentace, o tom, co znamenal pojem pokroku v minulosti a co může znamenat dnes a v budoucnosti a zda vůbec budeme řešit nadcházející epochální proměnu ekonomiky, k níž dojde v důsledku robotizace - Česko tohle zatím zdá se vůbec neřeší a zabývá se na vnitropolitické scéně v podstatě jen pitomostmi. Tento opravdu podnětný Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. dubna 2021.

 17095

ČSSD: Poslední záchranný člun z Titaniku

10. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Foto: TMBK.

Seznamu Zprávy Hrad potvrdil, že s Janem Hamáčkem konzultoval přípravy cesty do Moskvy, která podle vicepremiéra a ministra vnitra měla být jen "zastíracím manévrem". A současně další tři svědci - zatím anonymní, ale ochotní vypovídat při vyšetřování - potvrzují, že se Hamáček chtěl pokusit v Moskvě urovnat kauzu Vrbětice. Nejpravděpodobněji odložením případu na státním zastupitelství.

 17118

V anglických volbách zvítězili v mnoha městech labourističtí primátoři. Konzervativci změní volební systém, aby se to už nestalo

10. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Johnsonova konzervativní vláda se rozhodla změnit volební systém, aby do funkcí primátorů byli častěji voleni konzervativci a ne labouristé, poté, co ve volbách minulý čtvrtek bylo v Angli do primátorských funkcí v 11 z 13 anglických měst zvoleni labourističtí kandidáti.

Johnsonova kontroverzní ministryně vnitra Priti Patel už zveřejnila plán při všech příštích volbách primátorů anglických měst zrušit nynější suplementární volební systém . v němž voliči na volebním lístu vybírají dva možné kandidáty pro první a pro druhou pozici - a nahradit jej většinovým systémem, jaký se používá pro volby do Dolní sněmovny.

To by mohlo umožnit konzervativním kandidátům zvítězit ve volbách primátorů i v takových městech, jako je Londýn. Labouristická strana bude proti změně volebního systému, ale konzervativci mají v Dolní sněmovně velkou většinu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rozhovor Britských listů 384. Proč byl skandál Vrbětice odhalen až teď

27. 4. 2021

čas čtení < 1 minutaJe skandál Vrbětice pouze dalším důkazem neefektivity a neschopnosti českých vládních struktur? Jan Čulík o tom hovoří s politologem Jiřím Pehem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 28. dubna 2021. 16622

Hospodaření OSBL za březen 2021

20. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

V březnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 62 546, 49 výdaje byly  89 931,50 Kč. Britské listy také obdržely náhradu soudních výloh ve výši 17 600 Kč. Zůstatek ke konci února byl 78 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci březnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Oligarchie | Libye | Korupce | Identita | Policejní násilí | Americká protiraketová základna v České republice | Afrika | Turecko | Genderová nerovnost ve společnosti | Školství | Vietnam | Globální oteplování | Teroristická hrozba a politické hry | Wikileaks | Jemen | Írán | Kuba | Česká diplomacie | Polsko | Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem | Bulharsko | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Český antikomunismus | Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let | 17. listopad | Španělsko | Imigrace do Evropy | Brexit - vše | Francie | Evropská unie | Ukrajina | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Německo dnes | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Donald Trump | Demokratický proces se zasekl | Česká literatura | Rasismus | Sociální poměry | Očkování a racionalita | Druhá světová válka | Čína | USA | Indie | Ekonomika | Doprava | Česká republika | Automobilismus | Slovinsko | Maďarsko | Česká politická scéna | Poměry v ČSSD | Rozhovory Britských listů | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Velká Británie - politika a společnost | Lidské zdraví | Babiš | Budoucnost NATO a OSN | Vrbětice | Rusko za Vladimíra Putina | Brazílie | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sýrie | Koronavirus | Sdělovací prostředky | Lidská práva | Joe Biden | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Bezdomovectví | Spam a šíření dezinformací na internetu
20561