30050

Kterak nejbohatší lidé systematicky podkopávají demokracii

10. 6. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Investigativní poznatky nezávislé organizace ProPublica pojednávající o absurditách amerického daňového systému, který nejbohatším lidem umožňuje platit směšně nízké daně, spatřují světlo světa právě v době, kdy se lídři zemí G7 dohodli na zavedení minimální globální korporátní daně ve výši 15 procent. Už předchozí odhalení, jmenovitě Panamské dokumenty a daňové úniky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, detailně ilustrují, kterak nejbohatší lidé světa na úkor všech ostatních hromadí groteskně obrovské sumy peněz. Není tomu tak dávno, kdy byl zesnulý Petr Kellner v českých médiích vyzvedáván za svou píli a filantropii. V našich poměrech se totiž stále traduje infantilní mýtus, že ti nejbohatší z nás ke svému majetku přišli vesměs poctivou cestou, a jsou tudíž hodní následování. Syrová realita je ovšem na hony vzdálená horečnatě udržovaným báchorkám.

29309

Největší daňový příběh roku, ne-li desetiletí: Nejbohatší Američané platí směšně nízké daně

10. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

Podle výzkumu investigativní skupiny ProPublica 25 nejbohatších Američanů, včetně Jeffa Bezose, George Sorose, Warrena Buffetta a Elona Muska, zaplatilo v letech 2014 až 2018 „skutečnou sazbu daně z příjmu“ ve výši pouhých 3,4%. Přitom jejich společné jmění za totéž období vzrostlo o 400 miliard dolarů. Zpráva odhaluje slabiny daňového systému Spojených států. Mezitím se nerovnost v příjmech a distribuci bohatství neustále prohlubuje.

Rozhovor Britských listů 396. Bělorusko: Zatknou vás, když máte červenobílé ponožky

7. 6. 2021

čas čtení 1 minuta


Demonstrace proti diktátorům nefungují, zejména když útlak demokratickým zemím nevadí a diktátoři mají mocného spojence. Po nedávném pirátském únosu běloruského novináře Ramana Protaseviče hovoří Jan Čulík s Aliaksejem Kažarským, odborníkem na mezinárodní záležitosti, který vyučuje na Komenského univerzitě v Bratislavě a na Karlově univerzitě v Praze, o nynější situaci v Bělorusku a kam to může vést. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 9. června 2021.


Pozn. JČ: Při umístění tohoto rozhovoru na YouTube jsem zpočátku asi na půl hodiny zapomněl zakázat diskusi. Během dvaceti minut se pod rozhovorem objevily hned DVĚ neuvěřitelně sprosté, islamofobní a rasistické reakce. Hrdinové...

 17270

Tábor letní, tábor pionýrský, tábor náš

10. 6. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 5 minut


Rok byly zavřené doma. Děti. Rok distancovaly před nějakou tou výstupně vstupní obrazovkou. Děti. Kila nahoru, sociální inteligence dolů. Dětí. To i tamto bylo ne povoleno, nebo přímo zakázáno. Dlouho bylo vůbec nejisté, zda se třetí vlnu, zvanou taktéž vlna Vánoční Babišovka, podaří do prázdnin rozvlnit do nicoty. Povedlo se. Britskou Alfu jsme zahnali, na indickou Deltu zatím netrpělivě čekáme. Vypadá to, vypadá, že i počasí nakonec přešlo z mrazíků a lijavců do teplot veskrze letních.

Tábory dostaly signály svobody a mohly se začít připravovat. Dalo se očekávat, že před konáním tábora bude muset dítko táborník na nějaký ten test, nebo mít jistotu prodělaného Covidu 19. S tím se dá souhlasit. Protože pak už jsou děti ve stejnorodém kolektivu a pro ten platí určitá pravidla, o kterých se psalo i zde na BL.

 16945

Británie vede s EU válku o párky

10. 6. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Foto: Lživý Johnsonův autobus při kampani za brexit a poberxitové nepokoje letos na jaře v Severním Irsku

Aktualizace: Těsně po 01. hodině středoevropského času ve čtvrtek ráno vydal list The Times informaci, že Joe Biden nařídil svým diplomatům, aby poslali Borisi Johnsonovi diplomatickou demarši, v níž ho americká vláda kritizuje, že brexitem ohrožuje severoirský mírový proces. Yael Lempertová, nejvyšší americký diplomat v Británii, řekla Johnsonovu "vyjednavači" Davidu Frostovi, že Johnsonova vláda vyvolává napětí v Irsku a v Evropě tím, že se brání zavedení celních kontrol při vstupu do Severního Irska. List poznamenává, že je bezprecedentní, že USA vydaly Johnsonovi diplomatickou demarši, to není ve zvyku dělat mezi spojenci, ale  mezi nepřáteli.

V předvečer summitu států skupiny G7, který se koná v hrabství Cornwall v jihozápadní Anglii, je poněkud trapné, že se Johnsonova vláda kvůli párkům (!) octla v neřešitelném konfliktu s Evropskou unií ohledně realizace severoirského protokolu.

Idiotství jménem brexit ohrozilo, jak před brexitem opakovaně varovali čelní politici jako John Major či Tony Blair, mír v Severním Irsku. Protože byly jak Velká Británie včetně Severního Irska, tak Irská republika v Evropské unii a mezi oběma zeměmi neexistovala hranice,  tzv. Dohoda z Velkého pátku,  po mezinárodním vyjednávání konečně r. 1998 ukončila severoirské násilí geniálním ustanovením: občané Severního Irska, jak katolíci, tak protestanti, se mohli identifikovat, jak chtěli. Všichni občané Severního Irska dostali právo získat zároveň i občanství Irské republiky, takže se Severní Irové mohli identifikovat jako Britové, či jako Severní Irové, nebo jako občané Irské republiky, nebo jako kombinace obojího nebo všech tří možností.

 17271

Není to zoufání nad smrtí Libuše Šafránkové tak nějak ujeté?

10. 6. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Babičky si telefonují a brečí: "Víš, že umřela ta Šafránková?"

Chápu, že v národě, kde hrají herci roli filozofů (vždycky při této přiležitosti vzpomínám na Anthonyho Hopkinse, který na jakousi otázku v televizi kdysi řekl, "Na to se mně neptejte, já jsem jenom blbej herec" - herci jsou totiž masky, zosobňují ve filmech a na jevištích názory a postoje někoho jiného!) - a chápu, že Libuše Šafránková byla sympatická, přijemná a inteligentní dáma, která svými hereckými výkony v českých filmech lidem hodně dala.

Jenže mě na její smrti a na tom, jak to přijala česká veřejnost a česká média něco vadí.

Nepřijde vám divné, že se považuje za normální umřít na rakovinu plic v raném věku osmašedesáti let?

A nemělo to vyvolat diskusi o tom, k čemu vede kouření?

Proč se umírání na rakovinu plic považuje v Čechách za normální a bere se to tak fatalisticky, zatímco si lidi zapálí další cigaretu?

Boris Cvek píše na Facebooku, že paní Šafránková možná nekouřila, ale měla tu rakovinu  z druhotného kouření...

Žádnou takovouto diskusi to nevyvolalo.

Zase mně přijde, že je český veřejný narativ někde úplně vedle, pomíjí to, o co skutečně jde.

Nebo se mýlím?

 17269

Barack Obama varuje, že republikáni v Americe postupně zlikvidují demokracii

10. 6. 2021

čas čtení 4 minuty


Je možné, že za pár let budeme všichni znovu žít v diktatuře a zase se  bát říci otevřeně, co si myslíme, varuje Jan Čulík. Směřují k tomu mnohé země světa: Slovinsko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Česko, Srsko, bývalá NDR, Francie po případném vítězství LePenové, Dánsko, Rakousko, Brazílie, další jihoamerické země, Myanmar a zřejmě i Spojené státy. Trumpovi se tam pozoruhodně nevratně podařilo zlikvidovat desetiletí demokratické politiky. Je vláda Joea Bidena jen krátkodobým intermezzem a začne po volbách v roce 2024 Amerika znovu "budovat diktaturu"?


Bývalý americký prezident Barack Obama varoval v rozhovoru pro CNN, že "cesta k nedemokratické Americe bude učiněna postupnými kroky"  

Američané by měli být znepokojeni, že americká Republikánská strana "je ochotna přijmout takové myšlení o naší demokracii, jaké by bylo neuvěřitelné a nepřijatelné i před pouhými pěti lety."

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Británie čelí podstatně nové vlně nákaz

10. 6. 2021

čas čtení 5 minut

Ve středu 9. 6. ministerstvo zdravotnictví ČR zaznamenalo 248 denních nákaz.  V ČR do 9.6. zemřelo  30 211 lidí. V nemocnicích je 259 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 664 649 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Očkováno první dávkou bylo v ČR 4 292 007 osob, druhou dávkou 1 846 388 osob, proti nebezpečné indické variantě je tedy v ČR dosud chráněno jen cca 18 procent obyvatelstva. 

- Indie oznámila 6148 denních úmrtí poté, počet mrtvých byl opraven směrem nahoru.

- Zpráva Úřadu EU pro lidská práva varuje, že pandemie vedla k bezprecedentnímu porušování lidských práv, posílila rasismus a zneužívání dětí. Marginalizované skupiny jako Romové, uprchlíci a migranti nejenže jsou obětí daleko vyšší míry nákazy, ale také přišly o zaměsdtnání v důsledku lockdownů. Jsou také terčem "rasistických a xenofobních incidentů, včetně verbálních útoků, šikany, fyzické agrese a nenávistných útoků na sociálních sítích". V roce 2020 došlo také k dramatickému nárůstu domácího násilí, v ČR vzrostl od března do června 2020 počet žádostí o pomoc na lince pomoci proti násilí o 50 procent, v Německu o 20 procent.

30481

Klimatická krize povede ke dvojnásobnému propadu ekonomik zemí G7 oproti recesi způsobené pandemií

10. 6. 2021

čas čtení 2 minuty

Ekonomiky bohatých zemí se podle nového výzkumu dvojnásobně sníží ve srovnání s krizí způsobenou covidem-19, pokud se jim nepodaří vypořádat se s rostoucími emisemi skleníkových plynů.

Země G7 – největší průmyslové ekonomiky na světě – přijdou o 8,5% HDP ročně. Hovoříme o ztrátě dosahující 5 bilionů amerických dolarů, pokud se globální teploty zvýší o 2,6 stupně Celsia, a to po dobu následujících 30 let. Tento teplotní nárůst lze odvodit od vládních závazků a politických agend po celém světě, jak uvádí aktuální výzkum organizací Oxfam a Swiss Re Institute.

30689

Nadbytek vakcín bude zřejmě už za týden

10. 6. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Hrst čísel z očkování:

- na svůj termín čeká 250 000 lidí, očkuje se cca 100 000 dávek denně

- poslední "peak" v rezervacích 4.6., okolo 120 000, kdy se otevřela poslední věková závora. Vždy pak po otevření závory to rychle klesá a teď je tomu nejinak: další dny už pod 20 000 denně se setrvalým poklesem.

30372

Návrat k normálu

10. 6. 2021 / David Marenčák

čas čtení 3 minuty

Co je tím naším normálem? Změnilo se něco? Nebo jen pěna dní čerstvě otevřených hospod odfoukla i poslední spory, jestli jsme obětovali třicet nebo čtyřicet tisíc lidí? Jsme tak vyprahlí a hladoví po zážitcích, sociálním kontaktu, že jsme si rozvolnili sami – měsíc či dva před oficiální rezignací s kulatým razítkem.

 17129

„Útok na Kapitol“ v Jeruzalémě? Netanjahu považuje novou vládu za podvod a volá po masivních protestech osadníků

10. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

Bilal Daher v novinách Arab 48 uvádí, že odcházející premiér Benjamin Netanjahu v neděli oslovil představitele strany Likud v Knesetu s tím, že pluralitní koalice, která byla vytvořena, aby ho sesadila, je „největším volebním podvodem“. . . „ v historii demokracie“. Netanjahu ve svém pokračujícím úsilí získat titul „Trump Blízkého východu“ podněcuje pravicové křídlo a statisíce ilegálních osadníků proti koalici „změny“ sestávající se z osmi stran, které se ho snaží sesadit, informuje Juan Cole.

30200

Kamala Harris vzkazuje uprchlíkům utíkajícím před násilím, chudobou a klimatickou krizí: „Nepřicházejte do USA.“

10. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

Americká viceprezidentka Kamala Harris tento týden představila plány na spolupráci s guatemalskou vládou, které mají zabránit vstupu osobám hledajícím azyl ve Spojených státech. Toto úsilí zahrnuje další militarizaci hranic a vytvoření pracovní skupiny, jejímž cílem má údajně být posílení protikorupčních aktivit v Guatemale. Harris se v prezidentském paláci setkala s guatemalským prezidentem Alejandrem Giammatteim, kde vyslovila šokující varování adresované žadatelům o azyl, kteří jsou nuceni uprchnout ze Střední Ameriky kvůli chudobě, násilí a dopadům klimatické krize. „Nepřicházejte do Spojených států,“ prohlásila Harris opakovaně.

 16518

Mezioborová skupina pro epidemické situace: Nechte se co nejdříve očkovat proti koronaviru

9. 6. 2021

čas čtení 15 minut

Tisková zpráva k vydání stanoviska k očkování proti nemoci covid-19


Mezioborová skupina pro epidemické situace vydává Stanovisko k očkování proti nemoci covid-19. Vycházíme v něm z publikovaných vědeckých poznatků, odborných výzkumů, jakož i z doporučení mezinárodních organizací a z expertních odhadů.


Očkování obyvatelstva v relativně krátkém období a s nutností dosáhnout co nejvyšší možné ochrany společnosti představuje náročnou a zodpovědnou akci, jejíž případný neúspěch by mohl negativně ovlivnit možnost návratu k běžnému životu v naší zemi, způsobit velké zdravotní i ekonomické škody v budoucnu a vyvolat nutnost rozsáhlých nákladů na jiné způsoby kontroly šíření epidemie. Cílem našich doporučení, která jednoznačně podporují očkování (vakcinaci) je nejen napomoci minimalizaci výše zmíněných škod podporou intenzivního pokračování vakcinace, ale i omezit riziko návratu epidemie.


Ve stanovisku upřesňujeme podmínky ovlivňující okruh osob, jimž by očkování mělo být umožněno. Zdůrazňujeme nezbytné zapojení všech dostupných kapacit do očkovacího systému. Zmiňujeme doporučení k užití očkovacích látek pro jednotlivé věkové kategorie a zdůrazňujeme potřebu větší pružnosti dávkovacího intervalu v rámci výrobcem určeného časového rozmezí, umožňující dostat se k druhé dávce dříve, pokud je dostatek dostupných vakcín. Zmiňujeme rovněž možnost budoucí nutnosti podání posilovací dávky vakcíny. Vyjadřujeme se rovněž k podmínkám očkování osob, které onemocnění již prodělaly. Definujeme podmínky pro uznávání imunity po prodělání nemoci. Upřesňujeme také otázku detekce imunity před očkováním nebo po něm.


Ve stanovisku rovněž konstatujeme, že podle sociologických průzkumů v naší zemi trvá relativně vysoká míra ochoty podrobit se očkování. Zmiňujeme potřebu odstraňovat překážky způsobující nižší ochotu části dosud neočkovaných obyvatel. Domníváme se také, že je třeba snažit se porozumět důvodům k odmítání očkování a mylné domněnky vyvracet. Zdůrazňujeme rovněž nutnost posílit financování mediální kampaně na podporu očkování.


Podle našeho názoru by "dosažení vysoké míry proočkovanosti obyvatel pomohlo rovněž shodné pozitivní vyjadřování veřejných autorit ohledně potřeby a bezpečnosti očkování".


dne 8.června 2021. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES)

 17262

Čelem k masám, aneb Eric Hoffer a babišismus

9. 6. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Grafika: Pixabay.

Americký filozof Eric Hoffer před sedmi dekádami vydal v českém prostoru dodnes relativně málo známou knihu věnovanou teorii masových hnutí. The True Believer: Thoughts on the Nature of Mass Movements (Opravdový věřící: Myšlenky o povaze masových hnutí) může být přitom dodnes v jistém smyslu považována za "kacířskou". Češi jsou totiž zvyklí především na pojetí, která kritiku konkrétních masových hnutí odvíjí od jejich "špatných" ideologií. Jenomže Hoffer - velmi podobně jako esejista Elias Canetti v Mase a moci - předkládá pohled, v němž ideologie hraje až druhé housle.

 17265

Mezitím v Absurdistánu 179:

V Polsku je nebezpečné "vypadat jako teplouš"

9. 6. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

 
Bykl zahájen  měsíc hrdosti gayů. Kromě obvyklého zmatku na sociálních sítích, kde pravičáci ohrožují firmy, které změnily svá loga, aby vyjádřily svou podporu LGBT komunitě tím, že přesunuly své podnikání jinam (loňské ztráty z tohoto bojkotu byly odhadovány na zhruba 12 zł 56 gr), dějí se vážnější věci: Ve Vratislavi došlo k malé demonstraci, bohužel nikoli radostné. Lidé se shromáždili na podporu muže, který byl těžce zbit, protože „vypadal jako teplouš“. Muž oznámil případ policii, ale podle jeho slov mu policisté řekli, aby se „jen vzdal“ a „přestal chodit na taková místa“ (k útoku proti němu došlo  na oblíbeném ostrově s parkem přímo v centru města). Policie se údajně nezajímala o homofobní výroky, které na něj útočník křičel. Místo toho byla zklamaná, zbitý muž nevěděl, z kterého supermarketu byl ukraden vozík, kterým byl zasažen do hlavy.

 16518

Když ON řekne krleš, tak musíme šturmem!

9. 6. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 13 minut


Podle úředníků ministerstva zdravotnictví byla přijímaná mimořádná opatření nesmyslná a nezákonná. Jde o ona mimořádná nařízení po ukončení nouzového stavu.

Na bleskurychlé rozvolňování tlačili snad všichni ministři.

Tak moc národ trpěl, že to už nesneslo odkladu.

Zdůvodnění mimořádných opatření se odbývalo jen prostým poukazem na stav Covidu na českém území.

 16578

Jak se učit společenské odpovědnosti

9. 6. 2021 / Jiří Podhorecký

čas čtení 11 minutPředehra z Katalánska


Když před lety v Katalánsku propukaly občanské protesty, nebylo to zčistajasna. Katalánsko mělo od zbytku Španělska odjakživa odlišnou náturu. Netajilo se tím, že se jim nezdá vlastní role v rámci celého Iberského poloostrova. Separatisté upozorňovali na ekonomickou nerovnováhu, nedostatečné sociální programy, politickou nezodpovědnost, zadlužování a další problémy, jak už se tak běžně v každé zemi vyskytují.  Na své námitky i na sklony k oddělení od zbytku Španělska nedostávali od vlády příznivou odezvu. Spíše represívní.   A tak často lidé vycházeli do ulic.  Příliš se tím nevyřešilo, ale témata byla pro mnohé lidi stále naléhavá.  

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 17263

Orbán je infiltrovaný čínský agent v Evropě

9. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 7 minut


Asi 10 tisíc demonstrantů vyšlo v sobotu do ulic Budapešti protestovat proti plánům maďarské vlády vybudovat nový kampus pro elitní šanghajskou univerzitu Fudan. Předseda vlády Viktor Orbán podepsal v dubnu dohodu s Čínou o výstavbě kampusu s odhadovanými náklady 1,8 miliardy USD. Bude to první zahraniční základna čínské univerzity v Evropské unii.

Pod Orbánovým vedením posílila maďarská vláda přátelské vztahy s Čínou, s Ruskem a s dalšími autoritářskými režimy, jako je Brazílie a Indie. Orbán a jeho strana Fidesz se vykreslují jako antikomunisté a zároveň utužují vazby země na Čínu. Fudan je nejnovějším mezníkem v Orbánově oficiální zahraniční politice „otevírání se Východu“.

 17266

Fujimori nebo Castillo: Peru mezi dvěma extrémy nesnášenlivosti

9. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

 

Oba kandidáti na prezidentský úřad v Peru byly špatnými alternativami. Jedna  kandidátka,Keiko Fujimori, představuje globální krajně pravicovou koalici inspirovanou manuálem nenávisti Donalda Trumpa a podněcovanou novocarem Vladimírem Putinem, druhý kandidát, Pedro Castillo, představuje nejhorší levici - typ „caudillo“ (typický latinskoamerický populistický autokrat) a la Nicolás Maduro.

Keiko Fujimori slíbila dodržovat ústavu, která vzhledem k tomu, jak základní je takový slib, ukazuje, jaké hrozí nebezpečí: revize demokratických zásad, proti nimž bojuje její diktátorský otec Alberto Fujimori (který je uvězněn za porušování ústavy a za korupci).

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 395. Stavět elektrárnu v Dukovanech je nerealizovatelný nesmysl

4. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaV pátek 4. června bude v Poslanecké sněmovně na pořadu jednání lex Dukovany. Bohumil Kartous hovoří k problému dostavby gigantických jaderných elektráren v ČR i jinde s Edvardem Sequensem odborníkem z organizace Calla. Edvard Sequens věcně, erudovaně a informovaně vysvětluje, že poněkud šílené snahy české vlády stavět v Dukovanech další jaderný reaktor jsou opravdu z MNOHA ohledů naprostý nesmysl. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. června 2021.

K tomu:


 17267

Několik málo běžných bakterií váže v půdě většinu uhlíku

9. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

Několik málo taxonů bakterií, které se nacházejí v ekosystémech po celém světě, je zodpovědných za více jak polovinu uhlíku vázaného v půdě. Tato zjištění publikovaná v časopise Nature Communications naznačují, že navzdory diverzitě mikrobů v různých půdách jen asi tři až šest skupin bakterií běžných ve všech těchto ekosystémech je odpovědných za většinu zásoby uhlíku v půdě.

 16605

Proč jsou íránské volby fraška

9. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Za dva týdny, kdy má Írán uspořádat prezidentské volby, Narges Mohammadiová zůstane doma. Jedna z nejodvážnějších lidskoprávních aktivistek považuje nadcházející volby za frašku, napsal Eli Lake.

 17248

Maďarsko: Orbánovo vrcholné pokrytectví

9. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Vláda Viktora Orbána bojovala proti "ideologické kolonizaci", když před dvěma lety vyštvala z Maďarska Středoevropskou univerzitu. Nyní však nadšeně vítá vznik Fudanské univerzity, která úzce spolupracuje s čínskou komunistickou stranou a prosazuje marxisticko-leninskou a maoistickou ideologii, upozorňuje Miklós Hargitai.

Rozhovor Britských listů 394. Jak někteří Češi nevědí, že nemají sexuálně šikanovat ženy

1. 6. 2021

čas čtení 1 minutaSkandál ohledně údajného sexuálního šikanování, které páchal Dominik Feri, otřásl Českou republikou. Jenže to není zdaleka jediný problém. Víte, že co do rovnosti platů mezi muži a ženami je podle Světového ekonomického fóra Česká republika na 101. místě na světě? Proč? A kdo přinesl do České republiky ono iracionální pohrdání úsilím, aby měly ženy stejná práva jako muži? O tom hovoří Jan Čulík s Josefem Švédou, autorem pozoruhodné knihy o vzatích Čechů ke Spojeným státům "Země zaslíbená, země zlořečená". Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 2. června 2021.

K tomu:

20856

Polsko odsoudilo Bělorusko za zvolený termín státního svátku

9. 6. 2021

čas čtení 2 minuty

Polské ministerstvo zahraničí reagovalo na prohlášení běloruských úřadů ohledně vyhlášení nového státního svátku nazvaného "Den národní jednoty" na den 17. září s rozhořčením. Polská strana prohlásila, že založit běloruskou politiku na dědictví paktu mezi Stalinem a Hitlerem znamená gesto, které jde dobře dohromady s ruským historickým narativem.

30736

Není novinář jako novinář aneb O klasickém dvojím metru

8. 6. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 9 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Proč utajují tzv. "mainstreamové"  české sdělovací prostředky brutální chování izraelské policie vůči novinářům a aktivistům?

Ačkoli se novinářské řemeslo v našich končinách netěší příliš velké oblibě, veřejnost je na útoky či zatýkání novinářů poměrně citlivá. Zdá se však, že není žurnalista jako žurnalista; někteří z nich mají paradoxně mnohem větší zastání jak u mocných, tak u široké veřejnosti. A přitom by měl zcela automaticky platit tentýž metr, co se útoků na svobodu tisku týče. Proto nelze s lehkou myslí ignorovat či dokonce schvalovat ostudnou perzekuci Juliana Assange a zároveň hořekovat nad osudem běloruského novináře Ramana Prataseviče.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Česká republika otevře 21. června hranice do EU a do Srbska

8. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

 
- Česká republika oznámila, že 21. června otevře své hranice do EU a do Srbska. Příchozí se budou muset prokázat důkazem vakcinace, předchozí nákazou covidem anebo negativním testem. Školy budou smět přestat používat roušky. Česká republika, která celkem zaznamenala 1,66 milionu nákaz, měla donedávna globálně největší počet úmrti a infekcí per capita, připomíná Guardian. Nyní ale infekce poklesly na méně než 500 nových nákaz denně.

- Nový lék, vyvolávající protilátky proti koronaviru, prošel úspěšnými testy na myších, informovala v časopise Nature firma IGM Bioscience Inc. Současné léky vyvolávající protilátky IgG jsou bivalentní, to znamená, že jejich dvě paže mohou zároveň ucpat dva bodáky koronaviru, jimiž virus proniká do buněk. Lék firmy ImG je desetivalentní, má deset paží, takže se může zároveň vázat na deset bodáků koronaviru. Lék se sprejem stříká do nosu a pacienti si ho mohou dávat sami. Zatím však na lidech nebyl testován.

 17260

Nebuďme fachidioty! Největší pokles zaměstnanosti, navzdory reklamě, je u UČŇŮ

8. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Máme tu spoustu zbytečných vysokoškoláků, kteří měli raději jít na učňák a dělat něco užitečného, píše Filip Pertold.

Ostatně už tu máme druhou krizi na trhu práce za posledních deset let, která jasně potvrzuje... že to tak není. Vlastně je to opačně, ale kdo by se nějakými statistikami dneska trápil, že.

Největší pokles zaměstnanosti u učňů, jako vždy.

Zdroj: Analýza vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v roce 2020, MPSV


K tomu:


 17261

Dvacetiletý Kanaďan usmrtil nákladní dodávkou čtyři členy muslimské rodiny

8. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Dvacetiletý Kanaďan Nathaniel Veltman vjel s dodávkou v kanadském městě Londýn ve státě Ontario do skupiny chodců, a usmrtil tak dvě ženy, muže a dívku. Usmrcené ženy byly ve věku 74 a 44 let, muži bylo 46 a dívce bylo patnáct. Byla to babička, matka, otec a jejich dcera. Přežil jen devítiletý chlapec, který je v nemocnici s vážnými zraněními. Veltman byl obžalován z mnohonásobné vraždy prvního stupně. Policie uvedla, že to byl úmyslný čin a že oběti tohoto strašlivého incidentu se staly terčem cíleného útoku, protože to byli muslimové.

Premiér Justin Trudeau napsal na twitteru, že je zprávou o incidentu zděšen. "Islamofobie nemá v žádné naší komunitě místo. Tato nenávist je plíživá a odporná - a musí přestat."

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Rozhovor Britských listů 391. Jako kdyby Zeman na Hradě vyvěsil hákový kříž

20. 5. 2021

čas čtení 1 minutaČeská televize a Český rozhlas informují o brutálním izraelském bombardování úplně jinak než světové sdělovací prostředky. On zpravodaj ČT v Tel Avivu nevidí, v kontextu práce tamějších mezinárodních novinářů, že českým divákům zkresluje informace? Když česká média veřejnosti zkreslují situaci na Blízkém východě, co ještě zkreslují? O tom hovoří Jan Čulík se zahraničním analytikem Britských listů Danielem Veselým. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. května 2021.

K tomu:

Rozhovor Britských listů 392. Jak se mě StB strašně bála. A co dezinformace dnes?

26. 5. 2021

čas čtení < 1 minutaJolyon Naegele, slavný reportér českého a slovenského vysílání Hlasu Ameriky, které na středních vlnách každý den v 21 hodin v sedmdesátých a osmdesátých letech poslouchalo celé Československo, vzpomíná v tomto Rozhovoru Britských listů s Bohumilem Kartousem na dobu, kdy se ho bál Gustáv Husák. Jaké byly kořeny dezinformací tehdy a dosahují nějak do dneška? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 26. května 2021.


 17259

Mrtvola patnáctiměsíčního chlapce, který se utopil v kanálu La Manche, byla nalezena u Norska

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Patnáctiměsíční chlapec Artin zemřel spolu se svými íránsko-kurdskými příbuznými, když se potopil loni v říjnu v kanálu La Manche jejich člun


Mrtvola malého chlapce, která byla před několika měsíci nalezena na norském pobřeží, byla identifikována jako patnáctiměsíční dítě Artin, který zemřel spolu se svými příbuznými, kteří se pokoušeli přeplout loni v říjnu kanál La Manche.

 16518

Anglie čelí třetí vlně koronaviru v důsledku indické varianty. Nejzranitelnější občané jsou znovu nechráněni

8. 6. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Mezitím dokázal nový výzkum z Ústavu Francise Cricka, že ochrana od dvou vakcín Pfizer před variantou Delta podstatně zeslábne za několik málo měsíců a u starších lidí.Neschopnost vlád jednat rychle bude zjevně znovu stát životy, varuje londýnská profesorka klinické medicíny Christina Pagel

Od začátku dubna se nákaza novou indickou variantou v Anglii každých osm dní zdvojnásobuje. Tato varianta Delta je nyní v Anglii dominantní a podle nedávné analýzy vládní organizace Public Health England má tato varianta daleko vyšší nakažlivost než předchozí britská varianta.

 17258

Vládní kočkopes ohledně polského dolu Turów?

7. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaVláda dnes schválila navržení sakncí pro Polsko ve výši pět milionů eur denně kvůli tomu, že v rozporu s uloženým předběžným opatřením bezodkladně nezastavilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów. Také potvrdila, že bude pokračovat ve vyjednávání dohody s Polskem, které by mohlo vést i ke stažení žaloby na důl.

Nikol Krejčová z Greenpeace říká:

“Jsme rádi, že Česká republika navrhne sankce za nedodržení rozhodnutí evropského soudu, který nařídil zastavit těžbu na dole Turów. Jsme ale zklamáni, že vláda stále uvažuje o smlouvě bez jakéhokoli omezení těžby. Protože pokud stažení žaloby na důl otevře cestu k další těžbě až do roku 2044, tak to bude z pohledu místních lidí i z hlediska ochrany klimatu velmi špatná dohoda a selhání vlády.”

 17254

O rozkladu veřejného diskursu v České republice

7. 6. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyV souvislosti s upozorněním Borise Cveka, že v ČR nyní podporuje 19 procent voličů ultrapravici stojící napravo od už tak absolutně šílené a nepřijatelné ODS, je nutno poukázat - aniž bych chtěl vyčítat českým voličům, že jsou blbí - na naprosto alarmující jev. Netýká se jen České republiky, avšak v České republice je velmi intenzivní.

Kolegové poukázali na vynikající článek s názvem "38 dní, kdy Británie somnambulně odkráčela do katastrofy",  který vyšel už loni v dubnu kupodivu v Sunday Times, v listě vlastněném velmi pochybným oligarchou Rupertem Murdochem o tom, jak se v důsledku indolence Borise Johnsona propadla během pouhých několika málo týdnů od loňského března Británie do neuvěřitelné covidové spouště. Angličanům je to úplně jedno - navzdory všeobecně známým a sdíleným faktům o Johnsonově autoritářství, aroganci a absolutní nekompetentnosti, jeho popularita u anglických voličů neustále stoupá, navzdory trvalé ostré kritice Borise Johnsona v médiích. Lidi prostě ztratili zájem o fakta i schopnost je vnímat.

 17254

Devatenáct procent pro pravici vpravo od ODS

7. 6. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Ve včerejších Otázkách V. Moravce, kde byla prezentována nejnovější data preferencí politických uskupení, mne zaujalo stejné číslo, jaké zaujalo pana Hlavenku: 5% pro formaci pana bývalého policisty Šlachty. Líbí se mi velmi, že pan Hlavenka neřeší problém tím, že by označil voliče za blbce, ale hledá nějaké reálné příčiny. Ostatně já si myslím už od roku 1998, že téma protikorupčního boje v ČR rozhoduje volby.

Na druhou stranu se mi pořád nezdá, že by Přísaha, jak se jmenuje Šlachtovo hnutí, mohla ve volbách skutečně zabodovat. Hlavní otázkou je, zda potenciál voličů SPD, Přísahy nebo také Soukromníků a spol. (jejich koalice má 4%), je omezený na vzájemné přebírání voličů, nebo nikoli. Poslední data ukazují, že součet těchto formací je 19%. To je velmi vysoké číslo.

 17254

Přísaha

7. 6. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

 

Šplhá se průzkum od průzkumu nahoru, po čtyřech měsících od vzniku je na pěti procentech - myslím, že to nemá v historii obdoby.

Je snadné se příznivcům tohoto subjektu smát jako zmateným voličům přesunujícím se od šílence k podvodníkovi a zase nazpět. Není to tak jednoduché a myslím že to není ani pravdivé.

Zkuste vyjít za hranici města a ptát se lidí na jednu věc: jestli si myslí, že v naší zemi vládne spravedlnost. Jestli si myslí, že právo platí pro všechny stejně, pro chudého i pro bohatého, pro mocného stejně jako bezmocného. Jestli důvěřují těm nahoře, že mají čisté úmysly, pracují v náš prospěch a nevysmívají se nám do obličeje. Jestli necítí bezmoc, zlobu a smutek.

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

1. máj | Bulharsko | Severní Korea | Jemen | Libye | Velikonoce | Práva homosexuálů | Austrálie | Druhá světová válka | Radar v Brdech - klíčové argumenty | Technologie | Americká protiraketová základna v České republice | Katolická církev | Genderová nerovnost ve společnosti | Bolívie a Evo Morales | Socialistická politika a ekonomika | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Vrbětice | Policejní násilí | Český antikomunismus | Teroristická hrozba a politické hry | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Oligarchie | Slovinsko | Vietnam | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Česká diplomacie | O českých tajných službách | Joe Biden | Budoucnost NATO a OSN | Školství | Identita | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sýrie | Turecko | Občanská společnost | Kuba | Korupce | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Poměry v ČSSD | Doprava | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Bezdomovectví | Afrika | Francie | Rasismus | ISIS, Islámský stát | Babiš | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Brexit - vše | Donald Trump | Řádění exekutorů v České republice | Německo dnes | Český památník z velkého roku | Česká politická scéna | Rozhovory Britských listů | Imigrace do Evropy | Sdělovací prostředky | Islamofobie | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Extremismus | Lidské zdraví | Velká Británie - politika a společnost | Lidská práva | Evropská unie | Ekologie | Brazílie | Polsko | Rusko za Vladimíra Putina | Bělorusko | Maďarsko | Čína | Írán | Demokratický proces se zasekl | Ekonomika | Globální oteplování | USA | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Očkování a racionalita | Koronavirus | Česká republika
17224