Ukrajinský úder zasáhl ruská kasárna v okupovaném Melitopolu

11. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Komplex údajně zasažený raketami Himars byl zřejmě opěrným bodem žoldnéřské skupiny Wagner, která bojuje pro Kreml

 
Ukrajina zaútočila na kasárna v Ruskem okupovaném městě Melitopol. Některé ukrajinské zdroje uvádějí desítky ruských obětí.

Podle svědků bylo slyšet 10 výbuchů, ačkoli některé z nich mohly pocházet od ruských protiletadlových systémů. Ukrajinští představitelé uvádějí, že jsou desítky mrtvých a zraněných Rusů. Rusko připustilo jen několik obětí.Rozhovor Britských listů 553. Svědectví: Rusové neválčí, páchají kolosální zločiny

9. 12. 2022

čas čtení < 1 minutaAdam Sybera pracuje v Charkově pro organizaci Team4Ukraine, Petr Pojman je kriminolog, který tam zaznamenává válečné zločiny. O tom, jakou "válku" vede na Ukrajině ruská armáda, a co to je za "vojáky", s nimi oběma přímo z Charkova, kde je zrovna minul útok sedmi ruských raket,  hovoří Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi.cz od úterý 13. prosince 2022

Ruská agrese na Ukrajině: Ruská neonacistická milice žádá o zpravodajské informace o členských státech NATO

11. 12. 2022

čas čtení 10 minut

 
 
- Neonacistická polovojenská skupina napojená na Kreml požádala své členy o poskytnutí zpravodajských informací o pohraničních a vojenských aktivitách v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.
Vyviolává to obavy, zda krajně pravicové ruské skupiny neplánují útok na země NATO.

Oficiální  kanál  na Telegramu ultrapravicové skupiny "Rusič" - která v současné době bojuje na Ukrajině jménem Kremlu a je napojena na nechvalně známou skupinu Wagner - minulý týden požádal své členy o zaslání podrobností týkajících se pohraničních stanovišť a vojenských pohybů ve třech pobaltských státech, které byly dříve součástí Sovětského svazu.

Tato zpráva vyvolala otázky, kdo má celkové velení nad krajně pravicovými prokremelskými skupinami bojujícími na Ukrajině.

Rusič je úzce spojen se skupinou Wagner, vojenskou jednotkou, kterou řídí blízký spojenec Vladimira Putina a která nyní vede ruskou ofenzívu s cílem dobýt ukrajinské město Bachmut, kde nyní probíhá nejostřejší bitva války.

Zdroje hovořící pod podmínkou anonymity uvedly, že "mimořádný" krok skupiny Rusič může poukazovat na rozčarování ruské ultrapravice z Kremlu a frustraci z toho, jak Putinova válka na Ukrajině probíhá.

- Vánoce v Evropě a na Ukrajině. Ukrajina - hráz proti útoku:Proč není Okamura ve vězení?

10. 12. 2022

čas čtení 6 minut

Ultrapravičáci nejsou vtip. Jsou opravdu vážnou hrozbou demokracii. Pokud proti nim demokratický stát nezasáhne, je ohrožena samotná jeho podstata

Pokusy o převrat v Německu a USA to potvrzují: hlavní teroristickou hrozbou je krajní pravice

Proč nezasahují české orgány v trestním řízení proti Facebooku a nepohrozí Zuckerbergovi, že ho v ČR zablokují, pokud neodstraní lži okamurovců a dalších ultrapravicových podvodníků?
 

Nic z jednání ultrapravičáků  není vtip, varuje Jonathan Freedland.  Naopak, obě nedávné události - překažení teroristického spiknutí ozbrojených rádoby "občanů Říše" v Německu a legitimizace extrémního rasismu Donaldem Trumpem, faktickým vůdcem jedné ze dvou vládnoucích stran v USA, kteerý hostil ve svém sídle Kanyeho Westa, veřejně chválícího Hitlera a nacisty - poukazují na rostoucí globální hrozbu, která je příliš často považována za příliš směšnou nebo příliš okrajovou, než aby byla hrozivá. Tato hrozba žije téměř výhradně na internetu a jejími pravidelnými pěšáky nejsou ani evropští šlechtici, ani rapové superhvězdy, ale, jak říká jeden z těch, kdo ji pozorně sledují, "mladí, bílí, protiimigrační neonacisté, propojení v online subkultuře, která oslavuje a vytváří teror".

Rozhovor Britských listů 552. Budou ekologičtí aktivisté protestující proti Křetínskému shazováni z vrtulníků?

9. 12. 2022

čas čtení < 1 minutaOrganizace Re-set zveřejnila zásadní analýzu, z níž vyplývá, že oligarcha Křetínský, jehož firma EPH obchoduje s fosilními palivy a dováží plyn z Ruska, nejenže ohrožuje přechod na obnovitelné energetické zdroje v Evropě, ale zároveň má svými zaujatými, většinou bulvárními médii, silně záporný vliv na informovanost české společnosti. Její pracovníci se setkali s drsnými protiútoky, byli - pozoruhodně - označení za extremisty a dokonce jim bylo vyhrožováno, že budou vyhozeni z vrtulníku. Jaká jsou fakta? O tom hovoří Jan Čulík s výzkumníkem organizace Re-set Radkem Kubalou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 9. prosince 2022.

 16524

Korupce v Evropském parlamentu

10. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Pět osob bylo zatčeno v rámci vyšetřování korupce z Kataru

Pět lidí je vyslýcháno kvůli obvinění z úplatkářství
 
Zatčení místopředsedkyně Evropského parlamentu a dalších čtyř osob spojených s vyšetřováním korupce, do níž je zapleten Katar, pořadatel mistrovství světa ve fotbale, vyvolalo v sobotu výzvy k "zásadní reformě" této instituce EU.

"Nejedná se o ojedinělý incident," uvedla protikorupční organizace Transparency International.

 19385

Ruská agrese na Ukrajině: Putin: Rusko možná použije preventivního jaderného úderu jako první

10. 12. 2022

čas čtení 7 minut

- Vladimir Putin prohlásil, že Rusko by mohlo změnit svou vojenskou doktrínu a zavést možnost preventivního úderu k odzbrojení nepřítele, čímž zjevně narážel na jaderný útok. Jen několik dní poté, co varoval, že riziko jaderné války roste, ale Rusko neudeří jako první, Putin v pátek řekl, že Moskva zvažuje, zda přijme to, co označil za "washingtonskou koncepci preventivního úderu".
Moskva opakovaně obviňuje spojence NATO, že se fakticky stali stranou konfliktu tím, že poskytli Ukrajině zbraně, vycvičili její vojáky a poskytli vojenskou rozvědku k útoku na ruské síly.

V komentářích, které odrážejí rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem, prezident Vladimir Putin naznačil, že by Moskva mohla uvažovat o použití toho, co označil za americký koncept preventivního úderu.


"Když už mluvíme o odzbrojujícím úderu, možná by stálo za to přemýšlet o převzetí myšlenek, které vypracovali naši američtí kolegové, jejich představy o zajištění bezpečnosti."

- Jens Stoltenberg varuje před přerůstáním konfliktu ve válku mezi Ruskem a NATO.

Šéf NATO konstatoval, že aliance "každý den" pracuje na tom, aby se boje nezvrhly v širší válku.
Vyjádřil obavy, že by se boje na Ukrajině mohly vymknout kontrole a přerůst ve válku mezi Ruskem a NATO, jak vyplývá z rozhovoru zveřejněného v pátek.

"Pokud se věci zvrtnou, mohou se zvrtnout strašlivě," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve vyjádření pro norskou televizní stanici NRK.

    Na Ukrajině je strašná válka. Je to také válka, která se může stát totální  válkou, jež se rozšíří do velké války mezi NATO a Ruskem. Pracujeme na tom každý den, abychom tomu zabránili. 19221

Prosím, odejděte všichni tři!

9. 12. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 6 minut

Ministr Jurečka, generální ředitel Úřadu práce Najmon a současná náměstkyně Úřadu práce a bývalá generální ředitelka Sadílková se začali v médiích mezi sebou hádat

Sir Harold: (jakoby roztržitě) Měl jsem…
Blankensse: Copak, drahý příteli….
Sir Harold: …si uvědomit. (Pomlka) Už nějakou dobu nevěřili v schopnost mé rukavice, že je uhlídá. (Ještě starostlivěji) Ostatně, moje rukavice mne sama přestala informovat.
Blankensse: Ta hovada z nás ještě nakonec udělají inteligenty.

(Jean Genet, Paravány, překlad: Anna Fárová a Jaroslav Gillar, 1973)

Kolik článků jsem v posledním roce zveřejnil v Britských listech  o katastrofě na Úřadech práce ČR. A mohu psát pořád dokola, naučené chování politiků je stále stejné: Na sociálním výboru poslanecké sněmovny stále čtou poslanci hororové příběhy lidí, kteří nedostávají včas sociální dávky. Pan ředitel Najmon a jeho náměstkyně Sadílková si hrají pořád na schovávanou a ministr Jurečka je  v sociální oblasti mimo mísu.Já sám bych mohl předčítat dlouhé  hodiny desítky smutných lidských příběhů a vše je marnost, marnost, marnost.

 19591

Yemi jako podoba Čecha a Česka pro celý svět

9. 12. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

 Vedle jména Tomio Okamura, ztělesňujícího v Česku krajní pravici, bychom si měli zapsat do paměti jiné japonské jméno, nyní s odlišným významem: Jusaku Maezawa. Tento japonský miliardář financuje projekt, který má do vesmíru dostat posádku několika umělců z celého světa. Vedle tří Američanů, Korejce, Irky, Brita a Inda je tam i jeden Čech. Kdopak to je? Yemi.

Společnost pro vědy a umění v Londýně o Haškovi

10. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

Dear Švejk afficionados!

Our colleagues at SVU London will host

JAROSLAV HAŠEK and THE GOOD SOLDIER ŠVEJK
a
talk by Jomar Honsi,
president of the Int'l Hasek Society,
and one reader of the SVU NY 's Svejkathon marathon reading last year


On Saturday, December 10, 2022 
At 10:00 Am ET/ 15:00 GMT/ 16:00 CET

in-person at Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

You can also join by Zoom!  See below!


ZOOM LINK

Meeting ID: 831 7459 1409
Passcode: 074104

poster

Ruský opoziční politik Ilja Jašin byl uvězněn za odsouzení války na Ukrajině

10. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

"Je lepší strávit deset let za mřížemi jako čestný člověk, než tiše hořet hanbou za krev, kterou prolila vaše vláda."

Politik odsouzen na osm a půl roku za sérii příspěvků o ruských zvěrstvech v Buče

 
Ruský soud odsoudil opozičního politika Ilju Jašina k osmi a půl roku vězení, což je dosud nejzávažnější případ ruského disidenta uvězněného za odpor proti invazi na Ukrajinu.

Jašin byl souzen na základě obvinění z šíření  z údajných "nepravdivých informací", které měly diskreditovat ruskou armádu, podle zákona zavedeného po zahájení ruské invaze, a to kvůli sérii květnových příspěvků o vraždění a mučení ukrajinských civilistů ruskými jednotkami ve městě Buča.

BBC: Jašin: "Silní vůdci jsou klidní a plní sebevědomí. Jen slabí se snaží umlčovat lidi."Poučení pro Rusy

9. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Pozoruhodná reakce Armana Šurajeva, známého kazachšského novináře. Důkaz, že sousedé Ruské federace na Rusko pohlížejí stále nepřátelštěji.

Přátelé, dnes mi moje bezvadná znalost ruského jazyka dovolí, abych tomuto idiotskému velvyslanci Ruské federace v Kazachstánu, jakémusi Borodavkinovi, odpověděl. On tvrdil,  že v Kazachstánu žijí nacisté, nacionalisté a že v případě potřeby tam my Rusové provedeme speciální vojenskou operaci. Poslouchej. vaše schopnost provádět speciální vojenské operace se rozložila, Borodavkine, a tvůj patron Putin už devět měsíců dostává od chrabrých Ukrajinců na prdel, a můžu ti říct, že jestliže  se k nám, nedej bože,  rozhodnete přijet pro snadné vítězství, snadného vítězství tedy nedosáhnete. Celá kazašská step bude pokryta mrtvolami vašich mobilizovaných. Takže když mluvíte o rusofobii v Kazachstánu, chci říci, že především tuto rusofobii vyvoláváte vy, takoví, jako jsi ty, Borodavkine, takoví, jako je Nikonov, Fedorov a všelijací Solovjovové a Medveděvové, kteří téměř každý den z vašich propagandistických médií  prohlašují, že město Almaty by mělo být vybombardováno jadernou bombou. Že  je nutné  zabrat severovýchodní oblasti Kazachstánu a připojit je k Rusku, že je potřeba zakázat kazachštinu v Kazachstánu. Rusofobie, to je vše, čeho jste s tímto svým debilním chováním dosáhli. Cože? Myslíte si, že na vás Ukrajinci začali střílet bezdůvodně, vtrhli jste do cizího domu s ohněm a mečem a teď dostáváte odpověď. A totéž se stane, když přijdete k nám, když přijdete k našim sousedům. Vy idioti, vy kanibalové, vy se sami požíráte, jste samojedi, kteří žerou sami sebe. Mám velkou radost. Doufám, že se v blízké budoucnosti vaše prohnilá Ruská federace rozpadne. Borodavkine, jestli chceš vidět nacisty a fašisty v Kazachstáně, podívej se do zrcadla a uvidíš  toho největšího fašistu a nacistu. Sláva Ukrajině ! Ať žije Kazachstán!
 19385

Putin naznačil možnost dohody o ukončení války na Ukrajině

9. 12. 2022

čas čtení 5 minut

 

Ruský prezident na tiskové konferenci v Kyrgyzstánu stále tvrdí, že "speciální vojenská operace" probíhá podle plánu

Vladimir Putin se v pátek zmínil o možné dohodě, která by ukončila válku na Ukrajině, a zároveň stále tvrdil, že jeho "speciální vojenská operace" probíhá podle plánu.

"Proces urovnání jako celek, ano, bude pravděpodobně obtížný a bude nějakou dobu trvat. Ale ať tak či onak, všichni účastníci tohoto procesu budou muset souhlasit s realitou, která se utváří na místě," řekl ruský prezident během vystoupení na tiskové konferenci v kyrgyzském Biškeku.

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko rozmístilo raketomety v jaderné elektrárně v Záporoží; pět mrtvých v Doněcku

9. 12. 2022

čas čtení 12 minut

 
- V Moskvě  hasiči bojují s požárem o velikosti fotbalového hřiště v nákupním centru

Požár vypukl v noci na pátek v obchodním centru Mega Chimki na severním předměstí Chimki.
 

Mega byla domovem mnoha západních maloobchodních řetězců před odchodem společností z Ruska v průběhu konfliktu na Ukrajině. Bývala tam jedna   z prvních prodejen Ikea v Rusku.
 19085

Geopolitika je pro lúzry

9. 12. 2022

čas čtení 20 minut

Všichni dnes mluví o geopolitice. Ta myšlenka je nakažlivá. Zdá se, že přichází odnikud. Před dvaceti lety byl tento termín exotický a jeho význam byl zvláštní, upozorňuje Harold James.

 19588

V Británii už zemřelo na streptokok A 15 dětí

9. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

 
Předpokládá se, že nárůst případů je způsoben vysokým množstvím cirkulujících bakterií a zvýšeným společenským stykem
 
Podle údajů zemřelo ve Velké Británii na invazivní onemocnění streptokokem A již patnáct dětí mladších 15 let.

Z údajů britské Agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) vyplývá, že od září zemřelo v Anglii na streptokoka A 13 dětí mladších 15 let. 

Bakterie streptokoka skupiny A mohou způsobovat mnoho různých infekcí, od lehčích onemocnění až po smrtelné choroby. Mezi onemocnění patří kožní infekce impetigo, spála a streptokok.
 
Zatímco naprostá většina infekcí probíhá relativně mírně, někdy bakterie způsobí život ohrožující onemocnění nazývané invazivní onemocnění streptokokem A.

 19584

ČR: Exekutoři se vrací. Češi čelí nové osobní dluhové krizi

9. 12. 2022 / Albín Sybera

čas čtení 20 minut

Právní předpisy o oddlužení zavedené od roku 2021 vyvedly z exekučního řízení tisíce Čechů. Přesto kvůli krizi životních nákladů a neprovedení dalších reforem hrozí návrat do temných časů nuceného vymáhání dluhů

Martin vydělává zhruba 22 500 korun (916 eur) měsíčně, když pracuje v jedné z továren na kovové součástky, která se nachází nedaleko malého města ve východních Čechách. Od ledna 2020 Martin přichází o 6 500 korun, tedy téměř a  třetinu svého měsíčního platu, poté, co mu soud povolil vyhlásit osobní bankrot, napsal Albín Sybera na serveru BankanInsight.

Martin, otec tří dětí, uvedl, že "jen tak tak zvládá" platit účty a pokrýt potřeby své i své rodiny.

 19559

Milí čtenáři, zachránili jste nás, ale jen o fous. Hospodaření Britských listů za listopad 2022

3. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

přiznávám, že je opravdu nudné, že se na vás trvale obracíme s finančním apelem. Není ale zbytí. Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Znovu se nám jí nedostává. Koncem listopadu 2022 měly Britské listy na účtu 1 509,83 Kč. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V listopadu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 022,48 Kč,  výdaje byly 62 781,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže  směřujeme k nule. Zůstatek ke konci listopadu  byl  1 509,83 Kč, koncem října byl ještě 3268  Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 19585

Dopřejme Moskvě její Budapešťské memorandum!

9. 12. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Nevidím žádný problém v tom, aby Západ nabídl Putinovu Rusku po porážce jeho invaze bezpečnostní záruky ve formě odpovídající někdejšímu Budapešťskému memorandu pro Ukrajinu. Tedy: Pokud se vzdá jaderných zbraní, ostatní mocnosti se zaručí za územní integritu Ruské federace. - Jenže stojí Moskva o takové záruky? Jistěže nestojí.

 19338

Vladimír Putin a Petr Veliký

9. 12. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Musím říci, že žasnu nad tím, jak Vladimír Putin sám sebe přirovnává k Petru Velikému. Petr Veliký byl brutální a absolutistický válečník, který Rusku dobyl území, to je pravda, nicméně nemůžeme ho soudit dnešními poměry. To, oč Petrovi (1672-1725) šlo na prvním místě, bylo pozápadnit Rusko, protože věděl, že jen tak se z Ruska může stát vyspělá mocnost.

 18993

Británie bude porušovatele lidských práv trestat

9. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

 
Britský ministr zahraničí kritizoval nedostatečně razantní přístup Spojeného království k zásahům proti zločinclům u moci po celém světě

 
Britští diplomaté se příliš často chovají jako "komentátoři", místo aby používali páky proti porušovatelům lidských práv, upozorňuje britský ministr zahraničí, podle něhož se kultura jeho resortu změní tak, aby diktátoři "platili cenu".

Spojené království se chystá oznámit řadu sankcí proti jednotlivcům v 11 zemích, včetně Íránu, Ruska, Mali a Nikaraguy. Zaměří na osoby odpovědné za mučení, sexuální násilí a potlačování protestů.

James Cleverly se v deníku Guardian pozastavil nad nedostatkem razantnějšího přístupu Spojeného království a uvedl, že se nebude vyhýbat využití vlivu britských sankcí k ovlivňování světového dění.

 19589

Íránské bezpečnostní jednotky střílejí na obličeje a genitálie protestujících žen, svědčí zdravotníci

9. 12. 2022

čas čtení 9 minut

Foto: Tohoto třicetiletého muže postřelila policie z kolemjedoucího auta, když šel po chodníku. Lékaři mu z těla odstranili třicet broků

Podle lékařů přicházejí muži a ženy se střelnými zraněními na různých částech těla


Podle rozhovorů s lékaři z celé země se íránské bezpečnostní síly zaměřují na ženy na protirežimních protestech střelbou z brokovnic do obličeje,do  prsou a genitálií.

Lékaři a zdravotní sestry - ošetřující demonstranty tajně, aby se vyhnuli zatčení - uvedli, že si této praxe poprvé všimli poté, co si všimli, že ženy často přicházejí s jinými zraněními než muži, kteří mají častěji broky v nohách, hýždích a zádech.

 19590

Washington DC versus česká pravice

9. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Washington, DC, se chystá nabídnout bezplatnou autobusovou dopravu, upozorňuje Radek Mokrý

https://www.democracynow.org/2022/12/7/headlines/washington_dc_poised_to_offer_free_bus_service

Washington, DC, se má stát nejlidnatějším městem v zemi, které nabízí bezplatné jízdy autobusem, a to od 1. července 2023 poté, co Rada DC v úterý toto opatření odhlasovala. Návrh zákona také investuje další miliony do autobusového systému DC a přidává noční autobusový provoz na 12 trasách. Konečné hlasování o opatření proběhne koncem tohoto měsíce.
-

Pecka ne? A u nás tzv. pravice pomstychtivě zrušila přestárlým občanům veřejnou dopravu zdarma. Tedy ve Středočeském kraji, Piráty ovládaná Praha takhle zblblá není a výhodu zachovala.

Pozn. JČ: V situaci zhoršující se klimatické krize by měla být veřejná doprava zadarmo všude. Nejznámější veřejnou dopravou zdarma má Talinn, Lucembursko a Malta.


Ve Skotsku je auitobusová doprava zdarma pro děti a mladé lidi do 22 let a pro osoby starší 60 let. V Londýně pro děti a mladé lidi do 18 let a pro osoby starší 60 let.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Nová ultrapravicová vláda v Izraeli hodlá brutálně terorizovat a zabíjet Palestince

9. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

Ti se připravují k ozbrojenému odporu.

V Izraeli se nyní chystá ujmout moci nejpravicovější vláda v dějinách země, a to na konci roku, který byl poznamenán prudkým nárůstem smrtelného násilí.

Za posledních 24 hodin byli zabiti čtyři Palestinci.

Nová vláda, kterou sestavuje čtyřnásobný premiér Benjamin Netanjahu, zahrnuje ultranacionalisty, kteří prosazují anexi Západního břehu Jordánu a deportaci těch, které považují za "zrádce".

Jádrem sporu je ilegální izraelská výstavba usedlostí na území mezinárodně uznávaném jako palestinské.


Rozhovor Britských listů 551. Jak Maďarsko destabilizuje Evropu

6. 12. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Františkem Marčíkem, jak Orbánova autokracie se stala v Evropské unii trojským koněm pro Putinovo Rusko a co proti tomu dělat. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 6. prosince 2022.

28431

Srbsko "zvažuje vyslání ozbrojených jednotek do Kosova"

9. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Ředitel Úřadu pro Kosovo a Metohiju Petar Petković večer na mimořádné tiskové konferenci po nasazení kosovské policie na severu Kosovské Mitrovice řekl, že Srbsko zváží nasazení až 1 000 příslušníků bezpečnostních sil v Kosovu a Metohiji podle Rezoluce OSN č. 1244.

Rozhovor Britských listů 549. V Putinově mlýnku na maso: Informace přímo z Charkova

26. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Adamem Syberou analytikem a humanitárním pracovníkem organizace Team4Ukraine, který je v Charkově a čtenáře Britských listů informuje přímo z místa uprostřed ruské války proti Ukrajině o tamější aktuální situaci. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalni televizi od úterý 29. 11. 2022.

Rozhovor Britských listů 548. Je Zeměkoule placatá?

24. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta
Týdeník Respekt se zeptal prezidentských kandidátů "Může za klimatickou změnu hlavně lidská činnost?" To se jich rovnou mohl zeptat, zda je Země placatá. Čím to je, že se v České republice pořád ještě spekuluje o věcech, o nichž byla celosvětově už diskuse dávno uzavřena? O tom hovoří Jan Čulík s redaktory Britských listů Bohumilem Kartousem a Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 25. listopadu 2022.

Rozhovor Britských listů 547. Přidržujeme-li se zastaralých dogmat, zahyneme?

18. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří v souvislosti se studentskými akcemi za klima a zuřivou reakcí proti nim s Bohumilem Kartousem o vězeňské kouli strachu z čehokoliv údajně levicového,, kterou v České republice za sebou vláčí tolik lidí uzavřených do ideologické bigotnosti. Bojí se, zdá se, údajného "návratu komunismu" (který nehrozí) daleko víc než zcela reálného globálního oteplování (které drasticky ohrožuje tuto planetu). Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 22. listopadu 2022.

 18752

Ruský Dissernet nyní zkoumá především "narativ nenávisti"

9. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Od února, kdy Vladimir Putin zahájil svou rozšířenou invazi na Ukrajinu, aktivisté z Dissernetu, kteří přitahovali pozornost odhalováním plagiátorství v disertacích a publikacích úředníků a vědců, přeorientovali své úsilí na sledování nenávistných příběhů obsažených v takových publikacích, říká jeho spoluzakladatel Andrej Zajakin.

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: USA odsoudily Putinovy neodpovědné řeči o použití jaderných zbraní

8. 12. 2022

čas čtení 12 minut

 
USA odsoudily Putinovy neodpovědné řeči  o jaderných zbraních poté, co  Putin hovořil o údajném "rostoucím riziku jaderné války", ale prohlásil, že Moskva nezaútočí  jako první.


Putin během středečního setkání v Kremlu naznačil, že "taková hrozba roste", ale ujistil, že "Rusko v žádném případě jaderné zbraně nepoužije jako první".

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price na dotaz ohledně Putinových výroků odmítl přímo odpovědět, ale řekl:

"Myslíme si, že jakékoli volné řeči o jaderných zbraních jsou naprosto nezodpovědné."

Price uvedl, že jaderné mocnosti na celém světě od dob studené války, včetně Číny, Indie, Spojených států a samotného Ruska, jasně říkají, že "jaderná válka je něco, co se nikdy nesmí vést a co se nikdy nedá vyhrát".

    Myslíme si, že jakákoli jiná rétorika - ať už jde o řinčení jadernými zbraněmi nebo dokonce vyvolávání strašidla použití taktických jaderných zbraní - je  nezodpovědné," řekl Price.

 
Američtí představitelé vyjádřili obavu, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně, pokud by se cítilo na bojišti poraženo, a mohlo by lhát, aby ospravedlnilo své jednání.


Proč časopis Time jmenoval Zelenského mužem roku

8. 12. 2022

čas čtení 9 minut

Zelenskij: "Chci přivést na Ukrajinu prosperitu. Chci rozbít ten neustálý cyklus utrpení a útlaku."

Reportér Simon Shuster vydal rozsáhlou reportáž o Volodymyru Zelenském s nímž v listopadu cestoval dlouhé hodiny vlakem z Kyjeva do právě osvobozeného Chersonu.

Reportáž obsahuje několik zajímavých věcí:


Citujme:

31243

Jak to vypadá v Charkově po dopadu ruských bomb

8. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Toto je místo dopadu letecké bomby a několika raket, které dopadly na Charkov od začátku invaze. Škody bohužel výbuchem nekončí. Tlakové vlny těchto zbraní jsou tak silné, že způsobují nenapravitelné škody na okolních stavbách. Střepiny trhají vše, co jim stojí v cestě.

Ruská propaganda tvrdí, že se zaměřují pouze na vojenské cíle a klíčovou infrastrukturu. To však není pravda, píše Adam Sybera.

 

 19475

Migranti čelí bezprecedentnímu nárůstu násilí na hranicích EU

8. 12. 2022

čas čtení 7 minut


Žadatelé o azyl jsou před nezákonným vyhoštěním biti a sexuálně napadáni

Tisíce migrantů a žadatelů o azyl čelí na hranicích EU "bezprecedentnímu nárůstu násilí", včetně bití, nuceného svlékání a sexuálních útoků, uvádí zpráva, která otřesným způsobem odhaluje tisíce případů  nezákonnýách deportací


Aktivisté vyzpovídali 733 osob, které se v letech 2021 a 2022 snažily dostat do Evropy a které poskytly pochmurná svědectví o skupinových vytlačováních, jež se dotkla více než 16 000 dalších osob. Práce aktualizuje vydání Černé knihy odsunů z roku 2020 a nabízí celkovou kompilaci 1 633 osob, které vypovídají o nezákonných odsunech, jež se od roku 2017 dotkly téměř 25 000 lidí.

Migrace není nelegální a vy pokrytci to víte

8. 12. 2022 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

V důsledku traumatické zkušenosti z druhé světové války byly přijaty r. 1951 Ženevské úmluvy, jejichž signatářem je i Česká republika. To ví i pokrytec Petr Fiala, který z volebních důvodů vyvolává v České republice rasistické nálady.

Ženevské úmluvy dovolují komukoliv překročit legálně jakékoliv hranice a zažádat o azyl. Má plné právo, aby jeho žádost o azyl byla zpracována a férové vyřízena. Neexistuje ani požadavek, aby žádal o azyl v první bezpečné zemi - to je interní. nezávazné pravidlo Evropské unie.

Stydte se, rasisti!

Je hnus tohle dělat, ještě tuplem před Vánoci! 18757

Na bezpečnostní záruky má právo každá země, jinak riskujeme válečný konflikt

8. 12. 2022 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Fascinuje mne, jak čeští komentátoři, kteří jsou značně omezeni ve svém přehledu i nadhledu, nasazují psí hlavy politikům přemítajícím o diplomatickém průlomu ve vztazích s Ruskem. Jako by snad měl hlas České republiky, jejíž diplomacie je navýsost nesamostatná a devótní, nějakou váhu při hypotetických jednáních s Kremlem. Obdobně nesamostatná a servilní je i česká komentátorská obec, zvláště ve svém pohledu na ukrajinskou tragédii, když bezmyšlenkovitě přebírá oficiální stanoviska Washingtonu, Bruselu a Kyjivu.

Mělo Hitlerovo Německo právo na bezpečnostní záruky?

8. 12. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Daniel Veselý zajímavě argumentuje, že kriminálníci včetně Vladimíra Putina požadují "bezpečnostní záruky" pro svůj režim.

Vladimír Putíin si  tento týden pochvaloval, jaký prospěch pro Rusko má skutečnost, že ukradlo Ukrajině její území. "Azovské moře je nyní naprosto ruský prostor. Přináší nám to výhody." Je možno s režimem, který se vojenskou agresí zmocńuje území sousedních zemí, poskytovat "bezpečnostní záruky"?

Zajímalo by mě, zda by svět poskytl bezpečnostní záruky i Hitlerovu nacistickému režimu v roce 1945?

Váleční zločinci, kteří zahájili nevyprovokovanou vražednou agresi vůči Ukrajině musejí být postaveni před soud.

Ti bohužel bezpečnostní záruky dostat nemohou.

Režimu, který páchá vraždění, rozsáhlé páchání válečných zločinů a srovnávání měst se zemí, není možno poskytnout žádné bezpečností záruky.

Byl by to totiž precedens, že k  vraždění žen, dětí a důchodců, a srovnávání civilních měst se  zemí a jk likvidaci civilní infrastruktury se může beztrestně uchýlit jakýkoliv stát.

Co by to na světě způsobilo, si ani nedovedeme představit.

 19582

Nevytahujme se na Německo

8. 12. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Zátah proti extrémistům, kteří plánovali převrat proti úřadům Spolkové republiky Německo, přinesl šok. Od roku 1961, kdy francouzský prezident Charles de Gaulle čelil puči důstojníků - včetně ultrapravicové Organisation armée secrète - bychom těžko v západních zemích hledali podobný promyšlený pokus o násilnou likvidaci demokratického zřízení.

 19583

Levicový peruánský prezident vyhlásil puč, ale zapomněl získat podporu ozbrojených sil a obyvatelstva

8. 12. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Pedro Castillo byl zatčen. Stejně tak jeho premiér. Peruánská viceprezidentka Dina Boluarteová byla povolána, aby převzala funkci prezidenta.

Peruánský prezident Pedro Castillo ve středu oznámil rozpuštění Kongresu, předčasné parlamentní volby a vyhlásil zákaz vycházení uprostřed politické krize, kvůli níž se za 16 měsíců u moci stal terčem tří žádostí o impeachment. Prezidentovo oznámení přišlo několik hodin před zasedáním, na kterém byla předložena nejnovější žádost populistického levicového politika o impeachment. Jen Castillo se zapomněl dohodnout se silami, které by mohly jeho nařízení prosadit. Ozbrojené síly, soudnictví, policejní složky, většina politiků včetně jeho ministrů, kteří na protest podali demisi, dokonce ani obyvatelstvo nevyjádřilo podporu jeho státnímu převratu.

29544

Warnock vítězí a Trump opět prohrává

8. 12. 2022

čas čtení 6 minut

Poslední kolo senátních voleb v Georgii připadlo na 5. ledna 2021, což znamenalo, že jej v představách národa okamžitě převálcovaly události z 6. ledna. Ale vše, co se od té doby stalo, nás nějakým způsobem vrátilo tam, kde jsme se nacházeli těsně před vzpourou v americkém Kapitolu, přičemž další kolo voleb v Georgii nabídlo další případovou studii toho, proč se Republikánská strana zoufale potřebuje odpoutat od Donalda Trumpa, píše v New York Times Ross Douthat.

30774

Pokud chceme omezit globální oteplování, svět nemůže dál utrácet 10 bilionů dolarů ročně za energii

8. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Světové účty za energie v roce 2022 budou nejvyšší v historii a přesáhnou 10 bilionů dolarů. Jedná se o celkovou cenu, kterou za všechny formy energie ve všech odvětvích zaplatí všichni lidé. Něco kolem 80% tohoto účtu připadá na uhlí, ropu nebo plyn, případně na elektřinu vyrobenou z těchto fosilních paliv.

Naše závislost na energii se rovná více než 10% celosvětového HDP. Je k vzteku, že velká část energie, kterou nakupujeme, vyletí do vzduchu nebo se promrhá ještě předtím, než vůbec dostane šanci k užitečnému vytápění, chlazení, vaření, dopravě nebo výrobě. Výdaje na energii jsou nyní vyšší než celkové světové daňové příjmy nebo zisky podniků a převyšují vojenské výdaje. Když jsou ceny energie vysoké, jako je tomu nyní, značná část našich účtů za energii se stává ziskem v kapsách producentů ropy a plynu, míní Stephen Peake.

30776

Přestaňte pálit stromy kvůli výrobě energie, říká 650 vědců před summitem o biologické rozmanitosti COP15

8. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

Více než 650 vědců vyzývá světové lídry, aby přestali spalovat stromy pro výrobu energie, protože tím ničí cenné biotopy pro volně žijící živočichy.

V souvislosti s přípravami na summit OSN o biologické rozmanitosti COP15 výzkumníci uvádějí, že země musí naléhavě přestat využívat lesní bioenergii k výrobě tepla a elektřiny, protože narušuje mezinárodní cíle v oblasti klimatu a přírody. Místo toho by se podle nich měly využívat obnovitelné zdroje energie, jako je větrná a solární energie, informuje Guardian.

27345

Svět bez HIV je konečně na dosah

8. 12. 2022

čas čtení 5 minut

Britské zdravotnické úřady nedávno oznámily, že chtějí zabránit všem novým případům HIV v Anglii a do roku 2030 se oficiálně stát první zemí na světě, která virus porazila. Tvrdí, že toho dosáhnou díky řadě nových dohod, které uzavřely s farmaceutickými společnostmi, aby zajistily dostupnost nových účinných léků v celé zemi. To je pro obyvatele Anglie nepochybně dobrá zpráva. Nicméně, jak jsme si uvědomili od začátku koronavirové pandemie, žádná země nemůže definitivně porazit virus sama. Viry neuznávají hranice. Cestou k ukončení pandemie nejsou lokální farmaceutické dohody, ale globální solidarita, píše Ray Mwareyea na webu Al Džazíry.

 17128

Zpráva: Bernie Sanders chce příští týden prosadit hlasování o válečných pravomocích v Jemenu

8. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Senátor Bernie Sanders příští týden předloží rezoluci o válečných pravomocích (WPR), která by ukončila americkou podporu války v Jemenu vedené Saúdskou Arábií, informoval dnes server Intercept.

Tento krok přichází pouhé dva měsíce poté, co se objevily zprávy, že Bidenova administrativa zahájila proces přehodnocování vztahů USA se Saúdskou Arábií kvůli tomu, že Rijád odmítl zvýšit těžbu ropy v souvislosti s rostoucími cenami způsobenými částečně válkou na Ukrajině.

Příměří mezi koalicí vedenou Saúdskou Arábií a húthijskými povstalci v Jemenu, které zprostředkovala OSN, vypršelo v říjnu, ale násilí mezi válčícími stranami je od té doby poměrně sporadické, píše Ben Armbruster.

29463

Netanjahu je zpět. Připravuje pro USA nové politické miny

8. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Benjamin Netanjahu, který je již nejdéle sloužícím izraelským premiérem, je zpět. Jeho koalice získala 64 ze 120 křesel v Knesetu, což je drtivé vítězství v době, kdy mají vlády obvykle těsnou a vratkou většinu. 

Aby si Bibi tuto většinu zajistil, zařadil do své vlády trojici radikálních pravicových politiků: Itamara Bena Gvira, vůdce strany Otzmaha Yehudita (Židovská síla), Bezalela Smotricha, šéfa platformy Tzionut HaDati (Náboženský sionismus), a Avi Maoze, který vede stranu Noam. 

Benjamin Netanjahu si začleněním těchto stran do své vítězné koalice zajistil většinu 64 křesel pro pravici ve 120členném Knesetu. Jedná se o vládu s trvalou silou, pokud ovšem Netanjahu nehodlá vyřadit krajně pravicové strany ze své koalice tím, že do vlády národní jednoty naláká odcházející středopravicové lídry - Bennyho Gantze, Jaira Lapida a Naftaliho Bennetta, píše Steven Simon.

 19385

Ruská agrese na Ukrajině: Putin opět řinčí jadernými zbraněmi ve snaze zastrašit Západ

7. 12. 2022

čas čtení 14 minut

 
- Putin varuje před rostoucím rizikem jaderné války


Prezident Vladimir Putin varoval, že hrozba jaderné války je "na vzestupu", když hovořil během televizního výročního zasedání své "Rady pro lidská práva".

Putin trval na tom, že se Rusko "nezbláznilo" a že svůj jaderný arzenál považuje za čistě obranný odstrašující prostředek.

Řekl: "Nezbláznili jsme se, uvědomujeme si, co jsou jaderné zbraně. Máme tyto prostředky v pokročilejší a modernější podobě než kterákoli jiná jaderná země, to je zřejmý fakt. Ale nehodláme běhat po světě a ohánět se touto zbraní jako břitvou.

Dále prohlásil, že Rusko "by mohlo být jediným garantem územní celistvosti Ukrajiny", a dodal: Je to na nových ukrajinských vůdcích.


- Putin: Rusko "se bude bránit všemi dostupnými prostředky".

Vladimir Putin prohlásil, že Rusko se bude "bránit všemi prostředky, které má k dispozici", v boji, který označil za "boj za naše národní zájmy" proti Západu.

Během každoročního zasedání "Rady pro lidská práva", Putin tvrdil, že západní organizace pro lidská práva považují jeho zemi za "druhořadou zemi, která nemá právo vůbec existovat". Řekl:

"Z naší strany může existovat pouze jediná odpověď - důsledný boj za naše národní zájmy. Právě to budeme dělat. A ať nikdo nepočítá s ničím jiným. Budeme to dělat různými způsoby a prostředky. Především se samozřejmě zaměříme na mírové prostředky, ale pokud nám nic jiného nezbude, budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici."

Ruský vůdce uvedl, že "speciální vojenská operace" jeho armády na Ukrajině může být "dlouhým procesem", ale v tuto chvíli nevidí potřebu mobilizovat další vojáky.

Z 300 000 záložníků, kteří byli povoláni do boje v rámci částečné mobilizace ruské armády v září a říjnu, je nyní na Ukrajině nasazeno 150 000, uvedl Putin.

Z nich 77 000 je v bojových jednotkách a zbytek plní obranné funkce, uvedl.

 16786

Mohou být viry ze sibiřského permafrostu člověku nebezpečné?

7. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Analytici dlouho spekulovali, že jedním z největších nebezpečí globálního oteplování může být uvolnění smrtících virů, proti kterým dnešní lidé nemají žádnou imunitu, z tajícího permafrostu. Tým ruských, francouzských a německých vědců to potvrdil během výzkumu v letech 2011 až 2016 a nyní svá zjištění zveřejnil.

 16478

USA: Demokrat Raphael Warnock vyhrál druhé kolo voleb v Georgii a posílil demokratickou většinu v Senátu

7. 12. 2022

čas čtení 6 minut

 

Dosavadní demokratický poslanec porazil republikána Herschela Walkera a získal 51. křeslo v Senátu

 

V úterním druhém kole senátních voleb v Georgii zvítězil dosavadní demokrat Raphael Warnock, který si tak zajistil první plný mandát a získal 51. křeslo, čímž posílil většinu své strany ve sněmovně.

Agentura Associated Press oznámila, že zhruba tři a půl hodiny po uzavření volebních místností v Georgii vedl Warnock nad republikánským kandidátem Herschelem Walkerem o přibližně 40 000 hlasů.

Krátce poté Warnock vystoupil na pódiu na vítězném večírku své kampaně, aby poděkoval svým příznivcům. Warnock, pastor v atlantském kostele, kde kdysi kázal Martin Luther King mladší, držel jedno ze dvou křesel v Senátu Georgie od roku 2021, kdy vyhrál mimořádné volby. Když v Atlantě zahájil svůj projev, jeho příznivci skandovali: "Ještě šest let!"

30003

Porota v New Yorku shledala firmu Trump Organization vinnou z daňových podvodů

7. 12. 2022

čas čtení 6 minut

 

Dvanáctičlenná porota vynesla rozsudek viny nad firmou bývalého prezidenta  Trumpa 

 

Porota v New Yorku usvědčila firmu Trump Organization z trestného činu daňového podvodu, což je pro společnost bývalého amerického prezidenta ostrý odsudek.

Ačkoli Donald Trump nebyl osobně souzen, žalobci v případu, který předložil manhattanský okresní prokurátor, trvali na tom, že si byl plně vědom dlouholetého schématu, v němž s podle soudu  manažeři udělovali mimořádné výhody, nezahrnuté do daňových přiznání, aby si vynahradili nižší platy a snížili tak daňové povinnosti firmy

"Šlo o chamtivost a podvod," uvedl v prohlášení po rozsudku Alvin Bragg, manhattanský okresní prokurátor. "Na Manhattanu není žádná společnost nad zákonem."

 19578

Černý Santa Claus a děti v kostýmech Ku Klux Klanu

7. 12. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 

Při projednávání případu křesťanské grafičky, která tvrdí, že navrhování svatebních webových stránek pro homosexuální páry je v rozporu s její vírou a ona má právo je odmítnout, se soudkyně amerického Nejvyššího soudu Ketanji Brown Jacksonová zeptala advokátky Kristen Waggonerové, zda by hypotetický fotograf mohl odmítnout fotografování bílého Santa Clause s černošskými dětmi. Soudce Samuel Alito, který nedávno zrušil 50 let staré rozhodnutí Roe versus Wade, díky němuž byly ve Spojených státech legální potraty, se pokusil Jacksonovu analogii obrátit otázkou, zda se černý Santa Claus musí nechat vyfotografovat s dítětem oblečeným do hábitu Ku Klux Klanu.

 19544

O nebezpečí prezidentské volby

7. 12. 2022 / Jaroslav Hutka

čas čtení 8 minut

Jan Urban: Danuše Nerudová, největší spojenec Andreje Babiše. A možná to ani neví

KOMENTÁŘ. Tak jako ve všech politických kampaních posledních desetiletí – přesněji od chvíle, kdy se dominantním médiem stala televize – ustupuje i v současné české prezidentské kampani do pozadí ta nejdůležitější otázka. Ta jediná, která by měla rozhodovat. Který z kandidátů je nejvhodnější z hlediska nejlepšího zájmu země? Namísto toho většinový volič zkoumá pouze svoje osobní sympatie a antipatie. Zájem země je nezajímavý.

 19468

Naučíme se někdy číst západní země konečně vstřícně?

7. 12. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Teodor Marjanovič píše na Seznamu o tom, jak pýcha zatemnila francouzskému prezidentu Macronovi rozum. Macron totiž vyzval západní země k debatě o bezpečnostních zárukách pro Rusko, přičemž komentátorům je vesměs jasné, že bezpečnostní záruky potřebuje Ukrajina a že Rusko nebylo nikdy po konci studené války Západem skutečně ohroženo. Já s tím zcela souhlasím, a přesto si myslím, že Macron si zaslouží vstřícnější čtení

Pozn. JČ: Česká média zkreslila Macronovy výroky. Doporučoval všeobecné vyjednávání všech po ukončení války na Ukrajině s cílem vytvořit solidní bezpečnostní rámec pro celou Evropu. Neusiloval o žádné ústupky Rusku.

 19567

Co se stalo s GAČR?

7. 12. 2022 / Muriel Blaive

čas čtení 12 minut

Ředitel Kudrna a ÚSTR se opakovaně snažili instrumentalizovat přerušení mého grantu GAČR v roce 2017 a na sociálních sítích jsem viděla řadu spekulací a škodolibostí. Co má přerušení mého grantu v roce 2017 společného s mým propuštěním v roce 2022? Samozřejmě nic. V mém propuštění se o tom nepíše. Je to jen záminka k tomu, abych byla veřejně zesměšňována.

Můj grant od GAČR měl problém mimo jiné kvůli způsobu, jakým ho spravoval ÚSTR

 16451

Jak je možné, že české úřady trestně nezasahují proti Okamurově SPD?

7. 12. 2022

čas čtení 5 minut

Deník Guardian upozorňuje, že Zuckerberg drasticky ničí Facebook. Vydal sto miliard dolarů na nesmyslný projekt Metaverse a nemá z toho nic. Zároveň však Zuckerbergův Facebook děsivým způsobem destabilizuje demokracii v mnoha zemích světa, včetně České republiky.

V poslední době změnil Zuckerberg šíleným způsobem funkci Facebooku a učinil jej téměř zcela nepoužitelným. Jak? Posílá uživatelům absolutně nevyžádané materiály z jiných stránek a zahlcuje jimi feed uživatelů. My jsme zjistili, že nám především posílá nyní Facebook stránky plné lží českých extremistů, včetně neuvěřitelně destabilizujících blábolů, které na Facebooku šíří Okamura.

Jak je možné, že české trestní úřady nezasahují proti Facebooku i proti Okamurovi? Kritika opozice vůči strategii vlády je samozřejmě v demokracii přípustná. Útoky na samou podstatu demokratického režimu, které provádějí extremisté včetně Okamury, jsou trestným činem. To, že české úřady nejednají, vede k vážné destabilizaci české demokracie. V Německu je to jiné. Přečtěte si níže uvedenou zprávu. (JČ) 

Německá policie uskutečňuje razie zaměřené na krajně pravicové extremisty usilující o svržení státu

Tisíce policistů prohledávají 130 míst po celé zemi v rámci operace proti spiklencům z řad říšských občanů

Kdo je komunistou?

7. 12. 2022 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty

 

Na tom, že komunisté jsou špatní, jsme se tenkrát v listopadu 1989 shodli téměř všichni. Otázka, kdo je vlastně komunistou, však zůstala řádně nezodpovězena.

Některým občanům emoční invektivy a vulgární nadávky nestačí. Při konfrontaci s třemi desítkami let naší reálné demokracie mohou rovněž působit dosti kontraproduktivně, zvláště když odříkaného je největší krajíc a zakázané ovoce nejlépe chutná. Ještě horší situace nastává, když nové politické manýry připomínají starý režim.

Británie: Stávky, stávky a zase stávky. Vláda je neřeší...

7. 12. 2022

čas čtení 3 minutyAndrew Marr byl slavný moderátor televize BBC. Stejně jako celá řada slavných moderátorů BBC z této instituce odešel a pracuje nyní pro komerční rozhlasovou stanici LBC. Zdá se - podobně jako celou řadu dalších slavných britských novinářů - ho to zcela osvobodilo. Tak, jak mluví v tomto rozhlase, se však v BBC nikdy mluvit neodvážil:

Dobrý večer. A máte jistě tak trochu očekávání, přátelé. Po letech covidu budou tohle konečně pořádné Vánoce. Jenže: nesnažte se navštívit mámu a tátu, děti nebo nejlepší kamarády. Vlaky nejezdí, pokračuje stávka železničářů. To mi nevadí, možná si myslíte, použiju autobus. Tak to se vám asi nepodaří. Stávka autobusů v Londýně. Celostátní autobusová firma Stagecoach taky stávkuje, sakra. No nevadí. Oni mě neporazi. Pojedu autem.  No, pozor, po celou dobu svátků probíhá celostátní stávka silničářů a správců dálnic. V tom případě říkáte,  vzdávám se. Prostě opustím tuhle stávkami svázanou zemi a budu pařit někde jinde. Ale ne, to neuděláš, chlapče. Zapomněli jsme na stávku na letišti Heathrow, na stávku vlaku Eurostar, jezdícího do Francie tunelem pod kanálem La Manche, a když tě nedostanou tyhle stávky, tak co stávky lidí z pasové kontroly?  Ale hlavně se prosím nenechte ničím z toho stresovat. Jaký je váš krevní tlak? Protože pozor, stávkují zdravotníci a řidiči sanitek. A pokud se nějak dostanete do nemocnice, třeba se tam dostanete v nákupním vozíku, užijte si architekturu, protože tam skoro nikdo nebude, budou taky stávkovat. Samozřejmě zdravotní sestry, ale také sanitáři, asistenti urgentní péče, technici a někde i vrátní a uklízečky. Zdá se, že o letošních Vánocích nezbývá skoro nic jiného než se svalit na pohovku. Nezapalujte si však cigaretu. Hasiči stávkují. Otevřete si pivo, ale ne značku Green King. Zaměstnanci tohoto pivovaru stávkují.  Tak si aspoň přečtete vánoční   přání - tak to nebude, stávkují pošťáci. Teď vás možná napadne, že byste se nejraději schoulili do klubíčka a umřeli. Radím vám, abyste to teď nedělali, protože probíhá, a to si nevymýšlím, stávka v jediné britské továrně na výrobu rakví. Je otázkou, zda bude mít na naše Vánoce destruktivnější vliv koronavirový lockdown, nebo tato zima stávek, nemluvě o našem zdraví, duševním i jiném. Mnohé z těchto stávek 1,5 milionu zaměstnanců se týkají veřejného sektoru, ale jejich dopad na soukromý sektor bude samozřejmě zničující: na hospody restaurace, obchody a zábavní podniky, které se stále ještě snaží vzpamatovat z covidu. Některé podniky však zkrachují a už se nikdy nevrátí. Sektor pohostinství odhaduje, že přijde o přibližně 1,5 miliardy liber. Výzkum Centra pro ekonomiku a podnikání odhaduje, že stávky, kvůli kterým se lidé nedostanou do práce, budou samy o sobě stát Británii 700 milionů liber. Takže, vážení, chci vám dnes položit otázku. Je to skutečná otázka. Neznám na ni odpověď. Přijde čas, kdy budou ekonomické náklady a lidské utrpení těchto stávek tak velké, že by se vláda měla, upřímně řečeno, prostě složit a vyplatit všem klíčovým pracovníkům plné zvýšení platů podle inflace?

 17911

Věděli jste, že všude, kde v Praze vládne ANO, vládne ve spojení s ODS?

7. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

S 10 mandáty chce ODS hrát v Praze prim?

7. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta
 

Maďarsko

7. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

 19468

Německo: Jednání s Ruskem? "Macronova slova překvapila"

7. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Německá semaforová koalice odmítá francouzský tlak na jednání s Putinem a Macronovu nabídku nové bezpečnostní architektury. Mírový řád, který zahrnuje imperialistické Rusko, není podle SPD možný. AfD a levice to vidí jinak, informuje Marcel Leubecher.

31152

Rusko: Vláda slibuje mobilizovaným modré z nebe. A neplní

7. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Ruské úřady po celé zemi v rozporu se zásadou, že není dobrý nápad neplatit těm, kterým jste dali zbraně a chcete, aby za vás bojovali, slibují nejrůznějším mobilizovaným první poslední. A pak tyto sliby nedokážou splnit, uvádí tisková agentura Cholod.

 19371

Čím se současné ruské úřady liší od íránských?

7. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Probíhající události v Íránu zdůrazňují důležitý rozdíl mezi politickými systémy Ruska a Íránu. Jde o rozdíl, na kterém pravděpodobně záleží, protože režimy v těchto dvou zemích trpí agónií kolapsu a čeká je změna, napsal Abbás Galljamov.

 19350

Konec pohádek o tom, jak Stalin zatočil s korupcí

7. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Ti kteří obdivují Stalina a říkají, že by rádi obnovili vládu v jeho stylu, často trvají na tom, že za sovětského diktátora neexistovala žádná korupce ani stínová ekonomika. Stalin prý byl osobně asketa a používal své pravomoci k tomu, aby zabránil lidem zapojit se do takových ekonomických zločinů.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
38977