27. 6. 2024
čas čtení
6 minut
Uprostřed oslav, které vypukly poté, co Julian Assange uzavřel dohodu se Spojenými státy o přiznání viny a byl propuštěn z britského vězení, obhájci svobody tisku i nadále vyjadřují vážné obavy ohledně škod, které způsobilo stíhání novináře, jenž pomohl odhalit státní tajemství a důkazy o válečných zločinech spáchaných americkou vládou.
"Julian Assange čelil stíhání, které mělo vážné důsledky pro novináře a svobodu tisku na celém světě," uvedla po zprávě o dohodě Jodie Ginsberg, generální ředitelka Výboru na ochranu novinářů.
"I když vítáme jeho propuštění," dodala Ginsberg, "stíhání Assange ze strany USA vytvořilo škodlivý právní precedens, protože otevřelo cestu k tomu, aby novináři byli souzeni podle zákona o špionáži, pokud získají utajované materiály od informátorů. To se nikdy nemělo stát."
Poté, co Assange strávil sedm let na ekvádorském velvyslanectví ve Spojeném království a následně dalších pět let v londýnské věznici Belmarsh, souhlasil s přiznáním viny k jednomu trestnému činu, aby se vyhnul dalšímu pobytu za mřížemi. Dvaapadesátiletý Australan bojoval proti svému vydání do Spojených států, kde čelil 18 obviněním podle zákona o špionáži a federálního zákona o počítačových podvodech za zveřejnění tajných materiálů a mohl být uvězněn na doživotí, píše Jessica Corbett.