O skutečné historii prolomení kódu Enigma

27. 7. 2020

25. července 1939 dorazili zástupci britských a francouzských služeb do tehdejší vesničky Pyry nedaleko Varšavy, aby se zúčastnili konference polských kryptologů. Byli ohromeni, když slyšeli, že Poláci dokázali číst německý kód Enigma od roku 1932.
https://www.pwf.cz/

Replika stroje Enigma a metoda dekódování byly prezentovány Marianem Rejewskim a jeho týmem. O pět týdnů později byl Rejewski a jeho tým z napadeného Polska evakuován do Rumunska, odkud se po velkých obtížích a se ztrátami dostal přes Francii, Španělsko a Portugalsko do Británie, aby mohl pokračovat v kryptologické a zpravodajské práci.

Ačkoliv sehráli klíčovou roli při rozluštění německých kódů, po II. světové válce Západ o jejich zásluhách neinformoval. Na počátku studené války byly všechny informace o Enigmě přísně utajovány s ohledem na využití podobných přístrojů v SSSR. Navíc všechny části zprávy z Pyrů byly považovány za ztracené.

V prosinci 2015 archivy francouzského ministerstva obrany odtajnily některé spisy týkající se spolupráce mezi Francií, Británií a Polskem i práce polských kryptologů ve Francii na počátku války. Jeden z dokumentů se ukázal být zkrácenou verzí zprávy z pyrského semináře přepsanou autory v roce 1940.

Objev byl potvrzen francouzskými a britskými úřady, včetně synovce kryptologa Alana Turinga, sira Dermota Turinga, a francouzského kryptologa Philippa Guillota.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
3239

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 4. 8. 2020