Trumpova reklama žádá voliče, aby podporovali vojáky. Používá snímek Rusů

16. 9. 2020

Digitální reklama publikovaná fundraisingovou odnoží Trumpovy kampaně 11. září vyzývá voliče, aby "podporovali naše vojáky". Používá přitom snímek z fotobanky, na němž jsou zachyceni ruské stíhačky a vojáci s ruskými zbraněmi, upozorňují Daniel Lippman a Bryan Bender.

Reklama vyrobená organizací Trump Make America Great Again Committee zobrazuje siluety tří vojáků, nad nimiž letí tři proudové letouny. Reklama se objevila 8. září a přestala být publikována 12. září.

"To je rozhodně MiG-29," říká Pierre Sprey, který pomáhal pro americké letectvo navrhnout letouny F-16 a A-10. "Rád vidím, že podporuje naše vojáky."

Zmínil úhel ocasních ploch, zkosení na konci ocasu a umístění motorů, stejně jako tunel mezi nimi.

Ředitel think tanku Centrum pro analýzu strategií a technologií v Moskvě Ruslan Puchov potvrdil, že jde o ruské MiGy-29 - a také řekl, že voják na pravém okraji snímku nese útočnou pušku AK-74.

Organizace Trump Make America Great Again Committee je řízena Republikánským národním výborem a Trumpovou volební kampaní. Většina menších darů, které výbor shromáždí jde na kampaň.

Snímek v reklamě použití je dostupný na webu Shutterstock.com s titulkem "Vojenské siluety vojáků a letectva proti nebi s vycházejícím sluncem". Autor snímku s nickem "BPTU" tvrdí, že sídlí v Andoře, ale na facebookovou zprávu nereagoval.

Dvoumotorová stíhačka MiG-29 byla navržena v SSSR, kde provedla první let v roce 1977. Jde o nejrozšířenější ruský stíhací letoun a byl prodán do celého světa. Vznikl během studené války s úkolem čelit americkým strojům F-15 a F-16. USA jich dokonce několik získaly, aby je využily během cvičení. Letouny byly nedávno spatřeny na ruských základnách v Sýrii a Libyi.

Rusko letouny vyvezlo do řady zemí, včetně KLDR, Sýrie, Indie a Uzbekistánu. Írán zakoupil 68 kusů v době rozpadu Sovětského svazu. V roce 1997 zakoupily USA z Moldavska 21 letounů "schopných nést jaderné zbraně", aby zabránily jejich získání protivníky jako Írán.

Trumpova kampaň na žádost o vyjádření nereagovala.

Američtí politici se v minulosti dostali do problémů, když použili snímky ruského nebo jiného zahraničního vojenského vybavení.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2772

Diskuse

Obsah vydání | 22. 9. 2020