Studie: Počasí samo nemá na šíření koronaviru větší vliv

4. 11. 2020

Na počátku koronavirové pandemie existovaly velké naděje, že vysoké letní teploty mohou omezit jeho šíření. Ačkoliv léto nepřineslo širokou úlevu, spojení mezi počasím a COVIDem-19 je stále předmětem veřejné debaty.

Spojení mezi počasím a COVIDem-19 je složité. Počasí ovlivňuje prostředí, v němž musí virus přežít, než infikuje nového hostitele. Obojí také ovlivňuje lidské chování, které přenáší virus z jednoho hostitele na druhého.

Výzkum University of Texas v Austinu vyjasnil některé aspekty role počasí při šíření viru, přičemž bylo zjištěno, že teplota a vlhkost při šíření nehrají významnější roli.

To znamená, že ať už je venku jakkoliv, přenos choroby COVID-19 z jednoho člověka na druhého závisí takřka úplně na lidském chování.

Výzkum byl publikován 26. října v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.

Jeho autory jsou Sajad Jamshidi, Maryam Baniasadová a Dev Niyogi.

Studie definuje počasí jako "ekvivalentní teplotu vzduchu", která kombinuje teplotu a vlhkost do jediné hodnoty. Vědci analyzovali data o šíření koronaviru za období od března do července 2020, od amerických států a okresů až po země a regiony v širším světě.

Na všech úrovních studie ukázala, že počasí nemá takřka žádný vliv. Vysvětlovalo méně než 3 % variability sledované proměnné, kterou byl počet nakažených.

Naproti tomu existuje jasný vliv lidského chování - a mimořádný vliv individuálního chování. Cestování a trávení času mimo domov představuje dva hlavní faktory nárůstu infekcí, s relativní významností 34 a 26 %. Další dva důležité faktory byly populační a urbánní hustota s významností 23 a 13 %.

Baniasadová upozorňuje, že předpoklady o tom, jak je koronavirus ovlivňován počasím, jsou do značné míry odvozeny ze studií prováděných v laboratorních podmínkách na příbuzných virech.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3521

Diskuse

Obsah vydání | 10. 11. 2020