Hlavní americké televizní stanice ve čtvrtek večer vypnuly Trumpův lživý blábol

6. 11. 2020

 
Krátce po půlnoci středoevropského času (kolem 19. hodiny washingtonského času) vystoupil Donald Trump se lživým blábolem, plným nepodložených pomluv v konferenční místností Bílého domu. Zaútočil na americké volby, že jsou podvodné a korupční, lhal, že sčitatelé hlasů podvodně přidávají nelegitimní hlasy, tvrdil, že hlasy se sčítají tajně, bez přístupu republikánských pozorovatelů (ti jsou přítomni, kromě toho jsou živé záběry ze sčítacích místností veřejně streamovány) a tvrdil, že bude tyto "podvody" a "zkorumpovanou Demokratickou stranu" žalovat. Jde prý o rozsáhlé spiknutí Demokratické strany připravit ho o volební vítězství. Lživě jmenoval několik amerických států, v nichž prý vyhrál, ve skutečnosti v nich vyhrál Joe Biden. Televize CNN Trumpův lživý konspirační blábol odvysílala, americké televizní sítě ABC, CBS a MSNBC vysílání Trumpova blábolu vypnuly. "Bohužel jsme zase v nezáviděníhodném postavení, že musíme přerušit prezidenta Spojených států a musíme ho také opravit," řekl poté, co bylo vysílání Trumpova blábolu vypnuto, moderátor televize MSNBC:


Trump lživě tvrdil, že je republikánským pozorovatelům sčítání hlasů ve Filadelfii a v Detroitu odpírán přístup do místností, kde sčítání probíhá. Není to pravda. Ve Filadelfii jsou doslovat desítky republikánských pozorovatelů. Video ze sčítací síně se streamuje:Trumpovy lži podpořil i jeho viceprezident Pence.

Trump tvrdil, že je obětí "velkých médií, velkých peněz a velkých technologických společností". Tvrdil také, že volby byly zfalšovány, protože předvolební průzkumy veřejného mínění záměrně špatně předpovídaly velké Bidenovo vítězství.

Ve čtvrtek v podvečer bylo ještě nedopočítány výsledky v pěti státech, kde jsou rozdíly mezi oběma kandidáty minimální. Trump stále ještě vedl v Pennsylvánii a v Georgii, avšak jeho náskok se rychle zmenšoval, protože jsou tam nyní sčítány korespondenční hlasy. A ty jsou převážně pro Bidena, což Trump kvalifikoval jako "podvod", ovšem komentátorka televize CNN vysvětlila, že Trump nařídil svým stoupencům, aby korespondenčními volebními lístky nehlasovali - tak co si teď stěžuje, že jsou většinou pro Bidena?

Kdyby Biden zvítězil jen v Pennsylvánii, jejích 20 volitelů by znamenalo, že zvítězil. V Arizoně Bidenův náskok během sčítání pomalu slábl. V Nevadě posílil Biden svůj minimální náskok na asi 12 000 hlasů (asi 1 procento hlasů), ale má se tam sčítat ještě asi 200 000 hlasů. Trump vedl v Severní Karolíně, ale výsledek bude záviset na korespondenčních hlasovacích lístcích.

Když se sečtou odevzdané hlasy, pro Bidena už hlasovalo rekordních 72,2 milionů Američanl, asi o 3,5 milionů více než pro Trumpa. 


Podrobnostri v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
4836

Diskuse

Obsah vydání | 12. 11. 2020